Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,281 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:24, 30-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Μάλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Συνεχίζει όμως να χειροτερεύει παράλληλα η ποιότητα Άσε....κοπελιά, της δουλειάς είμαι
Δε γνωριζω ποιας δουλειας εισαι...Αλλα γνωριζω πολυ καλα οτι η ποιοτητα χειροτερευει, επειδη ειμαστε απληστοι. Ας κανουν παιχνιδι με χαμηλοτερα ποσοστα κερδους. Ποσως με ενδιαφερει η τσεπη τους και μαλιστα απο τη στιγμη που δεν τους ενδιαφερει η δικη μου.
Ε, και η απληστια πληρωνεται...
Επαναλαμβανω, δεν τους λυπαμαι. Λιγο με νοιαζει η τσεπη των κατεχοντων και ας λενε ο,τι τραγουδακια θελουν. Στα φαλτσα, αμα λαχει, κλεινω και τα αυτακια μου! Νταξ?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:29, 30-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δε γνωριζω ποιας δουλειας εισαι...
Nα πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Σύμφωνοι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 08:01, 31-05-10:

Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας προϊόντων - υπηρεσιών!
Έσοδα = πωλήσεις x τιμή, στοιχειώδης γνώση δημοτικού. Το ότι ρίχνεις την τιμή δεν σημαίνει αναγκαστικά το ότι θα πέσουν και τα έσοδά σου, άρα θα αναγκαστείς να ρίξεις την ποιότητα. Μπορεί μια μείωση της τιμής να πετύχει τέτοια άυξηση των πωλήσεων, οπότε να υπερκαλύψει τις ζημίες που θα είχες και φυσικά να αυξηθούν τα έσοδά σου. Αυτό φαντάζομαι λέει κι η Νεράιδα.

Φυσικά δεν γίνεται να αυξηθούν αμέσως οι πωλήσεις, βραχυπρόθεσμα θα έχεις μία ζημία, αλλά είναι κι αυτή στο πλαίσιο του επιχειρηματικού ρίσκου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:59, 31-05-10:

Καλημέρα ! Αυτό συνεπάγεται (αποδεδειγμένα) χειροτέρευση ποιότητας προϊόντων - υπηρεσιών!

Τάπερ από το πίτι, έληξε....
Συγγνώμη κιόλας αλλά από πότε το "χαμηλότερο περιθώριο κέρδους" δηλαδή το % πάνω από το κόστος ρίχνει την ποιότητα?
Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος ίσως να ρίξεις την ποιότητα του προϊόντος (όχι πάντως λόγω μείωσης του κόστους των golden boys και των χρυσών παραγωγών αλλά μόνο λόγω μείωσης του κόστους ηχοληψίας, μουσικών, γραφίστα.....) ίσως και όχι, αλλά αυτό είναι μείωση κόστους όχι μείωση περιθωρίου κέρδους.
Παρακαλώ μη λέμε κι ότι θέλουμε.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 10:11, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Συγγνώμη κιόλας αλλά από πότε το "χαμηλότερο περιθώριο κέρδους" δηλαδή το % πάνω από το κόστος ρίχνει την ποιότητα?
Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος ίσως να ρίξεις την ποιότητα του προϊόντος (όχι πάντως λόγω μείωσης του κόστους των golden boys και των χρυσών παραγωγών αλλά μόνο λόγω μείωσης του κόστους ηχοληψίας, μουσικών, γραφίστα.....) ίσως και όχι, αλλά αυτό είναι μείωση κόστους όχι μείωση περιθωρίου κέρδους.
Παρακαλώ μη λέμε κι ότι θέλουμε.
Σύμφωνοι, αυτό εννοούμε, αλληλένδετα είναι αυτά! Εννοείται, σαφώς....
Αν μειώσω το κέρδος μου, η επόμενη παραγωγή θα έχει μειωμένο κόστος, άρα και χαμηλότερη ποιότητα, κι εκεί θα παραμείνει και η επόμενη κ.ο.κ....μέχρι ίσως η Νεραϊδούλα, σταματήσει να αγοράζει "από τους μαύρους" , 2 ευρώ το....cd

Aγαπητέ Γιώργο, δεν ξέρω τι λένε τα...βιβλία σου, αλλά η αύξηση των πωλήσεων όταν ρίχνεις τις τιμές, είναι πρόσκαιρη και παροδική!
Για να συνεχιστεί, πρέπει να...ρίχνει και να ρίχνεις, μέχρι που θα σε ρίξει κι εσένα μια και καλή

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 10:49, 31-05-10:

Λολ

Στα χάμπουρκερ μπορείς να ρίξεις τη τιμή ρίχνοντας την ποιότητα αν το κρέας που πουλάς δεν είναι αγελάδας αλλά ποντικού.

Στη μουσική πως ακριβώς θα πέσει η ποιότητα; Αν το cd του Κιάμου, (μιας και μιλάμε για πχιότητα) από 15 έουρος πάει στα 5 έουρος, πως ακριβώς θα πέσει η ποιότητα; Στο υλικό του cd και στη ζωή του; Δε νομίζω, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές cd. Σε λιγότερο κίτς εξώφυλλο; Πάλι όχι. Σε φτώχεια των καλλιτεχνών; Ίσα-ίσα αν το κέρδος που λαμβάνουν από τα μεγάλα ονόματα είναι μικρότερο τότε θα αναγκαστούν να προσελκύσουν περισσότερους καλλιτέχνες ώστε να αυξήσουν τις πωλήσεις και να ελαχιστοποιήσουν τα διαφυγόντα κέρδη. Το μειωμένο κόστος που αναφέρεις είναι μικρότερες διαφημιστικές καμπάνιες, λιγότερο γνωστά ονόματα και μεγαλύτερα περιθώρια ανάπτυξης της μουσικής με άλλες μορφές (διαδίκτυο). Τίποτα δεν βλέπω κακό σε αυτά. Σίγα μη δεν προσαρμοστούν αυτές οι επιχειρήσεις σε τέτοια δεδομένα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:53, 31-05-10:

Σύμφωνοι, αυτό εννοούμε, αλληλένδετα είναι αυτά! Εννοείται, σαφώς....
Αν μειώσω το κέρδος μου, η επόμενη παραγωγή θα έχει μειωμένο κόστος, άρα και χαμηλότερη ποιότητα, κι εκεί θα παραμείνει και η επόμενη κ.ο.κ....μέχρι ίσως η Νεραϊδούλα, σταματήσει να αγοράζει "από τους μαύρους" , 2 ευρώ το....cd

Aγαπητέ Γιώργο, δεν ξέρω τι λένε τα...βιβλία σου, αλλά η αύξηση των πωλήσεων όταν ρίχνεις τις τιμές, είναι πρόσκαιρη και παροδική!
Για να συνεχιστεί, πρέπει να...ρίχνει και να ρίχνεις, μέχρι που θα σε ρίξει κι εσένα μια και καλή
Όχι όλα αυτά δεν είναι λογικές συνεπαγωγές.... όπως θες να τις κάνεις να φαίνονται....
Έχω απαντήσει άλλοτε στο θέμα: http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=665884#post665884

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 11:44, 31-05-10:

Οριστε?

Ειναι επιλογη μου το αν θα αγορασω, τι θα αγορασω και σε ποια τιμη.
Τα περι καλυτερων τιμων αναφερθηκαν για να δειξω πως οσον αφορα σε μενα μια ειναι η λυση/επιλογη για δαυτους.
Ριξτε τις τιμες σας-->μειωση ποσοστο κερδων, εαν θελετε να αγοραζει το αγοραστικο κοινο τα σιντι απο τα καταστηματα με μουσικη. Εαν δε θελουν, ας παψουν να κλαιγονται για το οτι οι ηδη παχυλες τους τσεπες δε γινονται ακομα πιο παχυλες. Δυστυχως γι αυτους ισχυουν δυο πραγματα: α. Οσο ειναι εκεινοι πονηροι ειναι και οι υπολοιποι, β. Και οι δυο κοιτουν την τσεπη τους. Με τη διαφορα οτι η τσεπη των πρωτων εξαρταται αμεσα απο την τσεπη των δευτερων.
Nεραϊδούλα μου, δεν είναι ακριβώς έτσι...
Ακριβώς επειδή οι ίδιες οι δισκογραφικές βγάζουν το κοστολόγιο τους και ορίζουν την τιμή, έχουν φιξαρισμένο ποσοστό κέρδους. Κοινώς, αυτός που έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι...την μεγάλη ζημιά την τραβάνε πια οι καλλιτέχνες. Αν δεις τι ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνουν πλέον οι καλλιτέχνες θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Το 0.001% και ααααν...εκτός και αν μιλάμε για το Μαντοννάκι που δεν το πιάνουν ούτε κρίσεις ούτε τίποτα.

Τωρα που το θυμηθηκα...
Ειναι σα να μου λεει καποιος, οτι επειδη η καντινα της παραλιας διπλα στο σπιτι μου σερβιρει
το φρεντο καπουτσινο στα σεζλον και μαλιστα σε πλαστικο ποτηρι προς 3,50?, θα πρεπει να τα δωσω. Αμ, οχι μανα μου. Ουτε σε καφετερια κεντρικου σημειου της πολης ειμαι ΚΑΙ μου τον σερβιρεις σε πλαστικουρα που μεσα σε ενα 20λεπτο θα εχει γινει αντε μην πω.
Εχω καλυτερη λυση.
Θα τον φερω απ το σπιτι μου και θα σου παραγγειλω νερακι εμφιαλωμενο για 0,50?. Δλδ αυτος να βγαζει κερδος τλχ 300%, επειδη ετσι του κ@υλωσε. Αμ δε...Χρεωσε τον 2,50? μαζι με το νερακι και θα πιω και δυο αμα λαχει. Η κοροιδια με εκνευριζει και ο "βλακας" πεθανε.
Πολύ σοφά θα έπραττες αλλά το να αγοράσεις ένα πειρατικό cd δεν είναι το ίδιο... και για να στο θέσω στο ίδιο παράδειγμα:
αφού δεν σε ενδιαφέρει η εν λόγω υπηρεσία σεζλόν-καπουτσίνο-3.50 είναι εντελώς διαφορετικό (και θεμιτό), να φέρεις και καφεδιά και κεφτεδάκια από το σπίτι σου αμα λάχει, και εντελώς διαφορετικό να πας εκεί, να πάρεις τον καφέ στην ζούλα και να αφήσεις φεύγοντας 2 ευρώ -γιατί ''Ειναι επιλογη μου το αν θα αγορασω, τι θα αγορασω και σε ποια τιμη''.

Επιλογή σου είναι να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις και σε ποια τιμή αλλά δεν είναι επιλογή σου
ενώ κάποιος άλλος έχει αξιολογήσει την δουλειά του για χ ευρώ να πηγαίνεις εσύ (γενικό σχήμα, όχι εσύ προσωπικά), με το έτσι θέλω και να του την ''κλέβεις'' για ψίχουλα. Γιατί ουσιαστικά αυτό γίνεται...απλά δυστυχώς, η πνευματική ιδιοκτησία δεν έχει υλική υπόσταση και ως εκ τούτου δεν θεωρείται από τον κοινό νου ως κλεψιά. Στο φινάλε φινάλε, αν δεν γουστάρεις την τιμή πώλησης, μην το αγοράσεις...τιμώρησε τους. Το να αγοράζεις το ίδιο προϊόν με παράνομο τρόπο ΔΕΝ είναι ούτε πράξη διαμαρτυρίας, ούτε εξυπνάδα, ούτε θέμα επιλογής.

Επιλογή σου θα ήταν αν π.χ. πήγαινες στα metropolis θέλοντας να αγοράσεις το cd του Παπάζογλου πχ, το είχαν 20 ευρώ και σου φαινόταν ακριβό, να έλεγες fuck off και να πήγαινες στο stand με τις προσφορές και να έπαιρνες ένα διπλό cd της Αλεξίου για 12 ευρώ. Τότε, ναι...είχες τις επιλογές σου και έκανες ότι γούσταρες.

Για να μην αναφέρω οτι τα έσοδα από το παρεμπόριο όχι μόνο δεν πάνε στους έχοντες τα πνευματικά δικαιώματα αλλά πηγαίνουν κιόλας σε άλλους, οχι-και-τους-πιο-αγαθούς-σκοπούς. Και όπως πολύ σωστά έγραψες σε προηγούμενο ποστ σου, όπως κάποιος θα στερηθεί έναν καφέ για να πάρει ένα πειρατικό cd, ας στερηθεί και ένα κραγιόν για να πάρει ένα αυθεντικό. Θέμα επιλογών είναι όλα τελικά...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:59, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Ακριβώς επειδή οι ίδιες οι δισκογραφικές βγάζουν το κοστολόγιο τους και ορίζουν την τιμή, έχουν φιξαρισμένο ποσοστό κέρδους. Κοινώς, αυτός που έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι...την μεγάλη ζημιά την τραβάνε πια οι καλλιτέχνες. Αν δεις τι ποσοστά από τις πωλήσεις παίρνουν πλέον οι καλλιτέχνες θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Το 0.001% και ααααν...εκτός και αν μιλάμε για το Μαντοννάκι που δεν το πιάνουν ούτε κρίσεις ούτε τίποτα.
Ας το αλλαξουν το κοστολογιο τους οι δισκογραφικες. Και σε ποιους καλλιτεχνες αναφερεσαι ακριβως? Σε καλλιτεχνες οπως η Αλεξιου, η Ζηνα, η Βανδη κ.ο.κ η οπως Τα Φωτα που Σβηνουν?
Και παλι θα πω...δε με νοιαζει. Εγω τις δισκογραφικες και τους καλλιτεχνες που δεν ξερουν τι εχουν με τα τωρινα δεδομενα, δε θα τους υποστηριξω με αγορα σιντι.-

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 12:09, 31-05-10:

Ας το αλλαξουν το κοστολογιο τους οι δισκογραφικες. Και σε ποιους καλλιτεχνες αναφερεσαι ακριβως? Σε καλλιτεχνες οπως η Αλεξιου, η Ζηνα, η Βανδη κ.ο.κ η οπως Τα Φωτα που Σβηνουν?
Και παλι θα πω...δε με νοιαζει. Εγω τις δισκογραφικες και τους καλλιτεχνες που δεν ξερουν τι εχουν με τα τωρινα δεδομενα, δε θα τους υποστηριξω με αγορα σιντι.-
Τα ποσοστά, όσο και να σου κάνει εντύπωση, δεν αλλάζουν πολύ είτε μιλάμε για την Βανδή είτε για τον Φάμελο στην κατανομή των κερδών από cd. Η μόνη διαφορά είναι οτι το Δεσποινάκι θα τα βγάλει τα έξοδα (και τα κέρδη της να μην σου πω) από τα λουλούδια στα μπουζούκια ενώ ο άλλος από τα εισητήρια σε τουρ ανα το Ελλάντα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να κάνεις το χατήρι σε κανέναν, μην τους ακούς κιόλας ή μην αγοράσεις κανένα cd τους, ούτε μαύρο ούτε άσπρο...

Το να ξέρεις οτι το cd που έχεις είναι προϊόν κλοπής σε κάνει να νιώθεις άνετα;; Αν εσύ ήσουν καλλιτέχνης πως θα ένιωθες κάποιος να το έκανε αυτό στην δουλειά σου;; -και μην μου πεις οτι θα απαιτούσες από την δισκογραφική σου να μειώσει τις τιμές γιατί αυτό πραγματικά ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα να το κάνουν-

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:24, 31-05-10:

Τα ποσοστά, όσο και να σου κάνει εντύπωση, δεν αλλάζουν πολύ είτε μιλάμε για την Βανδή είτε για τον Φάμελο στην κατανομή των κερδών από cd. Η μόνη διαφορά είναι οτι το Δεσποινάκι θα τα βγάλει τα έξοδα (και τα κέρδη της να μην σου πω) από τα λουλούδια στα μπουζούκια ενώ ο άλλος από τα εισητήρια σε τουρ ανα το Ελλάντα. Αν λοιπόν δεν θέλεις να κάνεις το χατήρι σε κανέναν, μην τους ακούς κιόλας ή μην αγοράσεις κανένα cd τους, ούτε μαύρο ούτε άσπρο...

Το να ξέρεις οτι το cd που έχεις είναι προϊόν κλοπής σε κάνει να νιώθεις άνετα;; Αν εσύ ήσουν καλλιτέχνης πως θα ένιωθες κάποιος να το έκανε αυτό στην δουλειά σου;;
-και μην μου πεις οτι θα απαιτούσες από την δισκογραφική σου να μειώσει τις τιμές γιατί αυτό πραγματικά ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα να το κάνουν-

Καταρχας ακομα και ο Φαμελος ανηκει στην ιδια κατηγορια με τη Βανδη. Το προβλημα το εχουν οι λιγοτερο γνωστοι καλλιτεχνες.
Εμφανισεις κανουν σχεδον ολοι, απλα καποιοι κανουν και συναυλιες.
Τι σχεση εχει το οτι δε θελω να συνεισφερω στις παχυλες τσεπες των δισκογραφικων με το εαν θα παραστω σε κατι λαιβ?

Με κανει να νοιωθω τοσο ανετα, οσο κι εκεινοι που μας πασαρουν το καρπουζι κομμενο καθ οπως γουσταρουν με ΜΟΝΑΔΙΚΟ ενδιαφερον το δικο ΤΟΥΣ συμφερον.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 12:38, 31-05-10:

Καταρχας ακομα και ο Φαμελος ανηκει στην ιδια κατηγορια με τη Βανδη. Το προβλημα το εχουν οι λιγοτερο γνωστοι καλλιτεχνες.
Εμφανισεις κανουν σχεδον ολοι, απλα καποιοι κανουν και συναυλιες.

Πήγε και ο Μανωλάκης στην δισκογραφική του Φοίβου;; Δεν άντεξε λοιπόν μακριά του και αυτός...
Κατά τ' άλλα το ίδιο λέμε εδώ...είναι λογικό βέβαια τα έσοδα από 2 σκ στον Σταυρό του Νότου (π.χ) να μην είναι το ίδιο επικερδή με μια σεζόν στο sugar.

Από τις πωλήσεις των cd ωστόσο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και η αντιμετώπιση που θα έχει ο κάθε καλλιτέχνης από την δισκογραφική του. Προφανώς κάποιος που ''δεν τα φέρνει'' αν ζητήσει κάτι πιο εικαστικό ή ιδιαίτερο σαν artwork να πάρει αρνητική απάντηση από την δισκογραφική του λόγω χαμηλών πωλήσεων. Οπότε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο επηρεάζεις πολύ περισσότερο από ότι νόμιζες το music industry και την εξέλιξη του.

Τι σχεση εχει το οτι δε θελω να συνεισφερω στις παχυλες τσεπες των δισκογραφικων με το εαν θα παραστω σε κατι λαιβ?
Δυστυχώς έχει και παραέχει καθώς οι δισκογραφικές κατέχουν το μεγαλύτερο μέρος των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών με αποτέλεσμα να έχουν και μερίδιο από τα έσοδα οπιουδήποτε event ακούγονται τα εν λόγω άσματα. Δηλαδή και πάλι σε αυτούς με τις παχυλές τσέπες τα δίνεις...

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 14:46, 31-05-10:

Πιστεύετε οτι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;
Οπως οταν κατι σκοτωνει ενα ηδη νεκρο πραγμα...

Ή μαλλον για να ακριβολογουμε σκοτωνει τη μουσικη "βιομηχανια"..

Σκοτωνει το κεφαλαιο και τη μεγαλη μπιζνα γιατι φανταζομαι οι ανθρωποι θα ειχαν την ιδια ορεξη και παθος για μουσικη οταν ακομα επαιζαν χωρις καποιο ανταλλαγμα.

Απο 'κει και περα επειδη οι εποχες εχουν αλλαξει και η δημιουργια μουσικης απο αρκετους μουσικους καλλιτεχνες χρειαζεται ενα σοβαρο αντιτιμο οπως και να 'χει(για να μην τους παιρνει και ολους η μπαλα)..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:01, 31-05-10:

Δυστυχώς έχει και παραέχει καθώς οι δισκογραφικές κατέχουν το μεγαλύτερο μέρος των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών με αποτέλεσμα να έχουν και μερίδιο από τα έσοδα οπιουδήποτε event ακούγονται τα εν λόγω άσματα. Δηλαδή και πάλι σε αυτούς με τις παχυλές τσέπες τα δίνεις...
Tουλαχιστον αποκομιζω μια εμπειρια που δε συγκρινεται με αυτη του να ακουσω το αυθεντικο σιντι...
Θελω να πω πως εχω καποιο οφελος, σε αντιθεση με την αγορα του αυθεντικου σιντι.
Εγωιστικο? Βεβαιως. Οχι ομως περισσοτερο απο εκεινους.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:09, 31-05-10:

Ε ας φυγουν απο τις πολυεθνικες που τους δινουν μικρα ποσοστα και ας κανουν δικες τους παραγωγες οι τραγουδιστες που γουσταρουν πραγματικα τη μουσικη και σεβονται το κοινο τους..Ηδη εχει αρχισει να γινεται απο πολλα μικρα συγκροτηματα..Δεν μπορουν να το κανουν και αυτοι? Εφοσον δεχονται να ανηκουν σε αυτες τις εταιριες που αποδεδειγμενα δεν νοιαζονται για την μουσικη,αλλα μονο για το κερδος τους,εφοσον δεχονται να ανηκουν στις εταιριες που τους βαζουν να βγαζουν cd ανα συγκεκριμενο διαστημα (ανεξαρτητα αν εχουν εμπνευση για να βγαλουν cd με αποτελεσμα να βλεπεις συνηθως cd που αξιζουν 2-3 τραγουδια) και εφοσον δεχονται η εταιρια να κοστολογει αυτο το cd σε τοσο υψηλη τιμη δεν θα τους λυπηθω..

Αλλωστε για μενα η πειρατια ειναι συνηφασμενη με την μουσικη..Παλια ηταν οι κασσετες,τωρα ειναι το download..Αν η μουσικη σου ειναι καλη και ψαχτεις δεν θα χαθεις..Μπορει να μην γινεις πλουσιος απο τη μουσικη,αλλα ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ενας επιτυχημενος μουσικος να ειναι εκατομυριουχος..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jrot6 : 31-05-10 στις 19:57.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:29, 03-06-10:

Τι ομορφες υποθεσεις βρε Πανο.
Αν και ακυρος ο παραλληλισμος, ας σου απαντησω.
Δε χρειαζεται να βιασεις, βρες καποια αλλη με λιγοτερα. Τροποι υπαρχουν. Δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις για τη συντροφια ενος κοριτσιου που συνεργαζεται με γραφειο συνοδων πολυτελειας που τα κασε τους ειναι τα πιο υψηλα, πανε στη Φυλης και θα σε βολεψουν με ενα 20? (αι γκες...δεν εχω ιδεα ποσο παει η ταριφα) ή βρες γκομενα να σου ερθει τσαμπα.
Ενιγουει...αν και σου εδωσα μια καποια απαντηση, συνεχιζω να πιστευω πως ο παραλληλισμος ειναι αστοχος.
Ακριβώς αυτό, αν δεν σου αρέσει η Βανδή με τα 20? ανά CD, αγόρασε Τσίχλα με 5? ανά CD ή βρες κανέναν φίλο να σου τραγουδάει τσάμπα.

Όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να βιάσω κάποια που ζητάει υψηλή ταρίφα, έτσι και εσύ δεν έχεις δικαίωμα να "αγοράσεις με το ζόρι" ένα CD στην τιμή που επιθυμείς, επειδή διαφωνείς με την κανονική.

Από εκεί πέρα, οι δισκογραφικές έχουν αντιληφθεί ότι ο κόσμος διαφωνεί με τις τιμές που θέτουν. Από εκεί πέρα είναι επιλογή τους αν θα μείνουν με τους λίγους πελάτες ή αν θα χαμηλώσουν τις τιμές.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:32, 05-06-10:

η εταιρια του αλκαιου δινει με 10 ευρω cd ,dvd με περιοδικο και κλπ
στα περιπτερα..

μπραβο του..

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:30, 05-06-10:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω καν τον νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων! Και θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα ανήθικος αλλά και αντισυνταγματικός. Τί εννοώ: Με ποιό δικαίωμα κάποιοι κύριοι (όποιοι και να είναι αυτοί), αποφασίζουν ότι εγώ που αγόρασα ένα cd, οφείλω να το κρατήσω μόνο για τον εαυτό μου και να μην μπορώ αντιγράφοντάς το να το δώσω σε κάποιον άλλον! Παλιότερα π.χ. όπου υπήρχαν οι δίσκοι και οι κασέτες, η «πειρατεία» γινόταν με το να αντιγράψει κάποιος την κασέτα ή το δίσκο σε μια κασέτα και να τον δώσει σε ένα φίλο του. Σήμερα, γίνεται κάτι αντίστοιχο με τα cd, με τις ταινίες κλπ. Πώς έχουν την απαίτηση κάποιοι κύριοι να τους πληρώνει κάποιος εφ' όρου ζωής για να ακούει τα τραγούδια τους; Ή ακόμα για να το επεκτείνω, να διαβάζει τα βιβλία τους; Και τέλος πάντων, αυτοί που ξεκίνησαν στην Αμερική την έννοια των «πνευματικών δικαιωμάτων», δεν τους είδα ποτέ να πληρώνουν πνευματικά δικαιώματα για την γνώση που βρήκαν έτοιμοι. Πλήρωσε ποτέ κανείς τα πνευματικά δικαιώματα π.χ. σε αυτόν που ανακάλυψε το πεντάγραμμο για να γράφουν μουσική ή τα μουσικά όργανα; Πώς αυτοί, βασίζόμενοι σε δωρεάν γνώση που βρήκαν, υποχρεώνουν τους άλλους να τους πληρώνουν «πνευματικά δικαιώματα» προκειμένου να αναπαράγουν την γνώση τους ή την τέχνη τους;

Τέτοιου είδους νοοτροπίες γύρω από την τέχνη και την γνώση αναπτύχθηκαν όπως είναι φυσικό στην Αμερική, όπου κάποιοι «έξυπνοι» επιχειρηματίες είδαν ότι μπορούν να βγάζουν εσαεί χρήματα από τα πάντα, ακόμη και από την τέχνη και την γνώση, πράγματα τα οποία ανέκαθεν θεωρούντο κτήμα του κόσμου και δεν ετίθετο θέμα ελεύθερης αντιγραφής τους. Απλώς τώρα που έχει αναπτυχθεί η τεχνολογία, οι διαδικασίες αυτές είναι πιο εύκολες και πιο μαζικές. Ας ξυπνήσει κάποια στιγμή ο κόσμος και ας καταλάβει ότι δεν είναι δυνατόν να τον βάζουν να πληρώνει ες αεί για πράγματα που ανήκουν σε όλους. Δεν είναι κάποιοι πιο «έξυπνοι» από τους άλλους...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:51, 05-06-10:

Εγώ ένα έχω να πώ... Η πειρατεία σώζει την τσέπη μας... Στην τελική τόσα χρόνια οι τραγουδιστές ντερλικόσανε και ντερλικόσανε, χώρια τα λεφτά που βγάζουν απο τη νύχτα.. Τα έσοδα που είχε ένας τραγουδιστής στο παρελθόν ήταν ανυπολόγιστα, θα χουν να τρώνε μέχρι και τα τρισέγγονα τους.. Αλλά έτσι λένε.. θα γυρίσει και ο τροχός θα .. δεν συνεχίζω αλλο...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 23:27, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Τί εννοώ: Με ποιό δικαίωμα κάποιοι κύριοι (όποιοι και να είναι αυτοί), αποφασίζουν ότι εγώ που αγόρασα ένα cd, οφείλω να το κρατήσω μόνο για τον εαυτό μου και να μην μπορώ αντιγράφοντάς το να το δώσω σε κάποιον άλλον!
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί δεν έχεις το περιουσιακό δικαίωμα. Όταν πουλάς αυτό το δικαίωμα, ο αγοραστής διαχειρίζεται τη δημιουργία σου όπως αυτός επιθυμεί. Το ότι το αγόρασες δε σημαίνει αυτόματα ότι μπορείς να το διαμοιράζεις.
Είναι μεν ένας τρόπος για να τα οικονομάνε όλο και περισσότερο οι δισκογραφικές, αλλά τί να κάνεις.

γώ δεν μπορώ να καταλάβω καν τον νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων! Και θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα ανήθικος αλλά και αντισυνταγματικός
Πώς θα ένιωθες εσύ αν κάτι που έκανες δεν μπορούσες να το προστατεύσεις και ερχόταν ο καθένας, το αντέγραφε και έβγαζε χρήματα με αυτό, κάνοντας εσένα το κορόιδο της υπόθεσης;

Μερικά συγκροτήματα διαθέτουν δωρεάν τραγούδια τους μέσα από το διαδίκτυο, οπότε αυτό βελτιώνει την εικόνα τους και έχουν έσοδα είτε από συναυλίες είτε από αυτούς που επειδή τους άρεσε αυτό που άκουσαν θα αγοράσουν και το cd.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:15, 06-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ακριβώς αυτό, αν δεν σου αρέσει η Βανδή με τα 20? ανά CD, αγόρασε Τσίχλα με 5? ανά CD ή βρες κανέναν φίλο να σου τραγουδάει τσάμπα.

Όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να βιάσω κάποια που ζητάει υψηλή ταρίφα, έτσι και εσύ δεν έχεις δικαίωμα να "αγοράσεις με το ζόρι" ένα CD στην τιμή που επιθυμείς, επειδή διαφωνείς με την κανονική.

Από εκεί πέρα, οι δισκογραφικές έχουν αντιληφθεί ότι ο κόσμος διαφωνεί με τις τιμές που θέτουν. Από εκεί πέρα είναι επιλογή τους αν θα μείνουν με τους λίγους πελάτες ή αν θα χαμηλώσουν τις τιμές.

Eπιμενεις σε εναν παραλληλισμο που ουδεμια σχεση, αλλα ενιγουεις...

Δεν αγοραζω κανενα σιντι με το ζορι οπως λες και δεν κανω κακο σε κανεναν ανθρωπο, παρα στις παχυλες τσεπες μερικων. Μου το προσφερει απλοχερα ειτε αυτος που το πουλαει στο δρομο ειτε το ιντερνετ...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:13, 06-06-10:

Σκέψου όμως ότι εάν δεν υπήρχε η επιλογή ν' αρνηθεί κάποιος έμπρακτα, μέσω του διαμοιρασμού του υλικού, τις τιμές που καθορίζουν οι δισκογραφικές, οι δισκογραφικές δεν θ' αντιμετώπιζαν ποτέ τούτο το δίλημμα, ούτε θα τους περνούσε απ' το μυαλό το ενδεχόμενο να κατεβάσουν τις τιμές. Αντίθετα, θα μπορούσαν να τις ανεβάζουν ανεξέλεγκτα, με μοναδικό όριο το βιοτικό επίπεδο των μουσικόφιλων κάθε χώρας. Στο τέλος η μουσική θα γινόταν κτήμα μόνο των πλουσίων, όπως συνέβαινε την εποχή του Μπαχ ή του Μότσαρτ.

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Πώς θα ένιωθες εσύ αν κάτι που έκανες δεν μπορούσες να το προστατεύσεις και ερχόταν ο καθένας, το αντέγραφε και έβγαζε χρήματα με αυτό, κάνοντας εσένα το κορόιδο της υπόθεσης;
Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αφού ο καθένας θα μπορούσε να το αντιγράψει, τότε δεν θα μπορούσε κανένας να βγάζει χρήματα από αυτό κι έτσι δεν θα ήσουν καθόλου κορόιδο, αλλά θα το έκανες κατ' αρχάς για τη χαρά να εκφραστείς και περαιτέρω με όφελος να γίνεις γνωστός στον κόσμο. Έπειτα, όπως λες κι εσύ, θα μπορούσες να βγάζεις χρήματα από τις συναυλίες, τις διαλέξεις και γενικότερα από όλες τις περιστάσεις ζωντανών εμφανίσεων, όπου το κοινό θα έκρινε πως αξίζει να πληρώσει για να σ' ακούσει...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:16, 06-06-10:

Να κάνω πάντως κι ένα άλλο σχόλιο επί του θέματος. Παρά την τόση πειρατεία που υπάρχει, δεν είδα κανέναν από αυτούς να πεινάει. Ούτε την Βίσση, ούτε τον Χατζηγιάννη κλπ. Τα βγάζουν τα λεφτά τους μια χαρά...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:49, 06-06-10:

Να πω κι εγώ κάτι?

Η πνευματική ιδιοκτησία είναι κάτι θεμιτό και σωστό.
Και πιθανότατα δεν είναι όλοι τόσο πλούσιοι που να αντέχουν τη ζημιά από τον παράνομο διαμοιρασμό αρχείων.

Όμως, έχω την υποψία ότι οι αντικειμενικά ακριβές τιμές των γνήσιων cd (που δεν συγκρίνονται εύκολα με εκείνες των cd στο amazon ή σε θηρία όπως η Deutche Grammophon - για κλασσική μουσική μιλάω) έχουν να κάνουν με υπερκέρδη επιπέδου αρπαχτής των δισκογραφικών εταιρειών.

Αν ακολουθούσαν πιο λογική τιμολόγηση, ή αν απελευθέρωναν τραγούδια στο διαδίκτυο 1-2 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία τους ίσως να τους συμπονούσα περισσότερο... (όχι ότι με ενδιαφέρει αυτό που λέγεται ελληνική μουσική εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, αλλά λέμε τώρα...)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:01, 06-06-10:

Σε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του, την οποία έχουμε ήδη δημοσιεύσει στο στέκι και σχετίζεται άμεσα με το θέμα που συζητάμε εδώ, αλλά και γενικότερα με το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων, ο Richard Stallman, φίλος και μαθητής του Φράβια, θέτει κάποια ουσιώδη επιχειρήματα, ενάντια στην, όπως την αποκαλεί, κακόβουλη προπαγάνδα των εταιρειών εμπορίας πνευματικού και καλλιτεχνικού έργου, δηλαδή δισκογραφικών εταιρειών, εκδοτικών οίκων, κλπ.

Ως προς τα δικαιώματα επί των βιβλίων, έχει κάνει την πολύ τολμηρή πρόταση, τα πνευματικά δικαιώματα να διαρκούν μόλις 10 χρόνια, αντί των 75 (!!) που ισχύει σήμερα. Το βασικό επιχείρημα είναι πως σπάνια ένα βιβλίο συνεχίζει να εκτυπώνεται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αφού ο λεγόμενος "εκδοτικός κύκλος" είναι κατά μέσον όρο πολύ συντομότερος. Το ενδιαφέρον σ' αυτό το σημείο έγκειται στο εξής: Κάποια στιγμή κατέθεσε την πρότασή του σε ένα ακροατήριο το οποίο αποτελείτο από συγγραφείς Ε.Φ. Εκεί λοιπόν, ένας βραβευμένος συγγραφέας του αντέτεινε ότι τα δέκα χρόνια ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πολλά και πως ο ίδιος δεν θα συζητούσε τίποτε πιο μακροχρόνιο από την πενταετία, πράγμα που εξέπληξε ακόμη και τον ίδιο τον Stallman!! Ο λόγος για την άποψη αυτή του συγγραφέα είναι πως δεν πίστευε πως η μεγαλύτερη διάρκεια του copyright επρόκειτο να τον ωφελήσει στο παραμικρό, αφού για όσο χρόνο διαρκεί το copyright, το βιβλίο δεν ανήκει ουσιαστικά στον ίδιο, αλλά στον εκδότη. Ο συγγραφέας δεν μπορεί να διαθέσει το έργο του όπως θα ήθελε εκείνος, για παράδειγμα να ανεβάσει το βιβλίο του στο διαδίκτυο, δίνοντας το ελεύθερο στο κοινό ώστε να το κατεβάσει δωρεάν. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να τον ωφελήσει ώστε να διαδώσει τις ιδέες του και να διαφημίσει το όνομά του σε ευρύτερο κοινό, ούτως ώστε να αυξήσει για παράδειγμα τις πωλήσεις του επόμενου βιβλίου του, ή απλά να νιώσει πως έκανε το καθήκον του απέναντι στις ιδέες που υποστηρίζει. Αντίθετα, η διατήρηση του copyright για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα δεν θα του απέφερε περισσότερα χρήματα, αφού το βιβλίο δεν θα συνέχιζε να τυπώνεται, λόγω λήξης του "εκδοτικού του κύκλου".

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους τους συγγραφείς εκτός των λεγόμενων Super Stars, όπως ο Steven King για παράδειγμα, ωστόσο αυτοί είναι μια ισχνή μειοψηφία και ήδη έχουν βγάλει του κόσμου τα χρήματα από το έργο τους. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι πως οι νόμοι περί πνευματικών δικαιωμάτων, ωφελούν μόνο τη βιομηχανία εκμετάλλευσης της τέχνης κι όχι τον καλλιτέχνη.

Περνώντας όμως στο ζήτημα των άλλων καλλιτεχνών, όπως πχ των τραγουδοποιών ή μουσικών, το οποίο είναι και το θέμα της παρούσης συζήτησης, ο Stallman έχει ακόμη πιο ενδιαφέρονται πράγματα να πει, τα οποία απαντούν σε πολλές, αν όχι όλες, τις ενστάσεις που έχουν παρουσιαστεί από τους συνομιλητές που υποστηρίζουν την άλλη πλευρά:

Οι δισκογραφικές εταιρείες υποκριτικά διατείνονται πως οι μουσικοί θα φαλιρίσουν εάν επιτρέπεται ο ελεύθερος διαμοιρασμός της μουσικής, ο οποίος δεν στηρίζει τους καλλιτέχνες. Λοιπόν, κάθε φορά που αγοράζω ένα εμπορικό CD, ντρέπομαι επειδή γνωρίζω πως έτσι δεν στηρίζω στ' αλήθεια τους μουσικούς.

Οι μεγάλες δισκογραφικές, πληρώνουν το 4% των εσόδων τους στους μουσικούς. Αυτό όμως δεν συμβαίνει με ομοιόμορφο τρόπο. Οι superstar πληρώνονται με περισσότερο από 4% επί των υψηλών τους πωλήσεων, ενώ οι υπόλοιποι μουσικοί, λαμβάνουν λιγότερο από 4% επί των ήδη χαμηλών τους πωλήσεων. Αυτό συμβαίνει επειδή οι superstar έχουν καθιερωθεί για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, ώστε πλέον να έχουν ξεπεράσει το πρώτο τους δισκογραφικό συμβόλαιο, να μπορούν να υπαγορεύσουν τους δικούς τους όρους και να υπογράψουν ένα καλύτερο συμβόλαιο, που τους πληρώνει πιο πολλά χρήματα κάθε φορά που αγοράζετε ένα cd τους. Όμως σχεδόν το σύνολο των μουσικών με δισκογραφικό συμβόλαιο βρίσκονται στο πρώτο τους συμβόλαιο, το οποίο είναι πάντοτε τρομερά άδικο για εκείνους.

Στην πραγματικότητα, όταν αγοράζετε τον δίσκο τους, εκείνοι δεν παίρνουν σχεδόν τίποτε. Το συμβόλαιο ορίζει ότι ένα συγκεκριμένο ποσό της τιμής του δίσκου πηγαίνει στους μουσικούς, όμως οι μουσικοί ποτέ δεν παίρνουν τούτα τα χρήματα, επειδή το συμβόλαιο επίσης ορίζει ότι τα έξοδα παραγωγής και προώθησης βαρύνουν τους καλλιτέχνες και θεωρούνται ως προκαταβολή από τα χρήματα που τελικά δικαιούνται. Έτσι, τα κρατούν από τα δικαιώματα του καλλιτέχνη και σπάνια ένας δίσκος πουλάει αρκετά αντίτυπα, ώστε ν' αρχίσει ν' αποδίδει κέρδος. Ένας δίσκος μπορεί να φτάσει να γίνει χρυσός και ακόμη να μην έχει αρχίσει ν' αποδίδει ούτε δραχμή για τον καλλιτέχνη!!
Εδώ λοιπόν καταρρίπτεται το βασικό επιχείρημα εναντίον του ελεύθερου διαμοιρασμού της μουσικής στο διαδίκτυο. Τα πνευματικά δικαιώματα στην ουσία, εκτός μιας ελάχιστης μειοψηφίας superstar, είναι έτσι θεσμοθετημένα, ώστε δεν βοηθούν τον καλλιτέχνη στην επιβίωσή του, αλλά ωφελούν αποκλειστικά και μόνο τις δισκογραφικές εταιρείες, ενώ οι καλλιτέχνες περιέρχονται σε ένα καθεστώς ουσιαστικής δουλοπαροικίας, τύπου παλαιάς φεουδαρχίας. Ως προς το ζήτημα του πόσο άδικα είναι τα πρώτα δισκογραφικά συμβόλαια προς τους καλλιτέχνες, θα ήθελα να συμπληρώσω πως είχα διαβάσει πριν από χρόνια, ότι δεν υπάρχει ούτε ένας διάσημος καλλιτέχνης, από αυτούς που εδώ έχουμε κατ' εξακολούθηση αποκαλέσει superstar, που να μην βρέθηκε στα δικαστήρια με τη δισκογραφική του εταιρεία, προσπαθώντας να σπάσει το λεόντειο πρώτο του συμβόλαιο. Όσο για το καθεστώς δουλοπαροικίας, μπορούμε να θυμηθούμε την ημέτερη περίπτωση του μεγάλου Στέλιου Καζαντζίδη, του οποίου τη φωνή κατάφεραν να καταπνίξουν για δεκαετίες, μέσω ενός συμβολαίου, το οποίο εκείνος θέλησε να σπάσει!!

[Συνέχεια σε επόμενο ποστ]

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:59, 06-06-10:

Ωστόσο, θα μπορούσε κανείς να πει ότι σε όσα αναφέρονται παραπάνω υπάρχει ένα κενό στα δικά μας επιχειρήματα. Συγκεκριμένα, το γεγονός ότι οι δισκογραφικές εταιρείες ουσιαστικά εκμεταλλεύονται τους μουσικούς και τους δίνουν ψίχουλα, πλην ελάχιστων σε ποσοστό golden boys and girls, δεν μας νομιμοποιεί να "κλέβουμε" κι εμείς τη δουλειά τους, αφού έτσι δεν έχουν καν την ευκαιρία να βγάλουν ούτε αυτά τα λίγα. Δηλαδή με απλά λόγια, είναι που είναι στραβό το κλίμα, εάν το φάμε κι εμείς οι γάιδαροι, δεν θα μείνει τίποτε όρθιο. Έτσι, πράγματι τα όσα αναφέραμε μέχρις εδώ, θα μπορούσαν να κατηγορηθούν ως μονόπλευρα επιχειρήματα.

Τι θα μπορούσε να γίνει λοιπόν, ώστε τόσο εμείς να διατηρήσουμε το δικαίωμα να μοιραζόμαστε την αγαπημένη μας μουσική, χωρίς να πληρώνουμε αέρα χρήματα στις πολυεθνικές, όσο και οι καλλιτέχνες ν' αμείβονται δικαιότερα; Ευτυχώς ο Stallman έχει να προτείνει ουσιαστικές, όσο και καινοτόμες λύσεις, τις οποίες αξίζει κατά τη γνώμη μου να προσέξουμε:

Ωστόσο, αν και είναι υποκριτικό όταν οι δισκογραφικές λένε ότι υποστηρίζουν τους μουσικούς, είναι καλό να υποστηριχθούν στ' αλήθεια οι μουσικοί. Έχω να προτείνω δύο μεθόδους που θα λειτουργούσαν:

Η μία μέθοδος στηρίζεται στους φόρους. Υποθέστε ότι βάζουμε έναν φόρο στα κενά cd, στον χρόνο σύνδεσης στο διαδίκτυο, οτιδήποτε τέλος πάντων, και η κυβέρνηση μοίραζε τα χρήματα απευθείας στους μουσικούς, σε όλους όσοι εμπλέκονται με τη δημιουργία μουσικής και όχι στις εταιρείες. Αυτά τα χρήματα θ' αποτελούσαν μόνο ένα μικρό ποσοστό από αυτά που σήμερα ξοδεύουμε για την αγορά μουσικών έργων. Ο φόρος δεν θα ήταν υψηλός και θα μπορούσε να υποστηρίξει τους μουσικούς καλύτερα, αφού όλοι θα έπαιρναν από κάτι και όχι μόνο οι superstar, οι οποίοι όμως και πάλι θα έπαιρναν αρκετά, ώστε να ζήσουν αξιοπρεπώς.

Επιπρόσθετα, θα μπορούσαμε να διανέμουμε τα χρήματα, βασιζόμενοι σε μια μη γραμμική συνάρτηση. Φυσικά και το ποσόν που θα πρέπει να λαμβάνει ο καθένας θα πρέπει να στηρίζεται στην δημοφιλία του και όχι στην αυθαίρετη κρίση κάποιων γραφειοκρατών. Δεν χρειάζεται ωστόσο να είναι μια γραμμική αναλογία. Εάν λοιπόν ένας superstar είναι χίλιες φορές δημοφιλέστερος από έναν αρκετά επιτυχημένο καλλιτέχνη, αυτό δεν σημαίνει ότι ο πρώτος θα πρέπει να πάρει χίλιες φορές περισσότερα από τον δεύτερο. Η συνάρτηση θα πρέπει να ελαττώνεται σταδιακά, έτσι ώστε ο superstar να παίρνει τελικά δέκα φορές περισσότερα από τον άλλον. Με αυτόν τον τρόπο το ίδιο ποσό χρημάτων θα μπορούσε να στηρίξει επαρκώς πολύ περισσότερους μουσικούς απ' όσους στηρίζει σήμερα. Αντί το σύστημα να κάνει τους superstar πάμπλουτους και να μην μπορεί να στηρίξει στοιχειωδώς έστω, άλλους αρκετά επιτυχημένους καλλιτέχνες, μ' αυτόν τον τρόπο οι superstar θα γίνονταν ευκατάστατοι αλλά όχι πλούσιοι και θα είχαμε αρκετά για να στηρίξουμε τους υπόλοιπους, ιδιαίτερα τους αρκετά επιτυχημένους, ενώ εμείς θα πληρώναμε λιγότερα χρήματα.

Όμως κάποιοι δεν αγαπάν τους φόρους. Δεν συμφωνώ μαζί τους, αφού πιστεύω ότι οι φόροι είναι καλοί, όταν πηγαίνουν για σημαντικούς σκοπούς, ωστόσο πολλοί μπορεί να προτιμούσαν ένα εντελώς εθελοντικό σχέδιο. Να λοιπόν ένα: Ας υποθέσουμε ότι κάθε πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής διαθέτει ένα κουμπί, με το σήμα του δολαρίου ή του ευρώ και κάθε φορά που το πατάς θα στέλνει ένα δολάριο ή ευρώ σε έναν καλλιτέχνη. Θα μπορούσαμε να το πατάμε όποτε μας αρέσει. Μια φορά το χρόνο, μια φορά το μήνα, μια φορά τη βδομάδα. Εάν λοιπόν το πατούσατε μια φορά την εβδομάδα, οι μουσικοί θα κέρδιζαν περισσότερα απ' όσα κερδίζουν σήμερα, χωρίς καν εσείς να το προσέξετε.

Στις ΗΠΑ, όπως διαβάζω, ο μέσος Αμερικανός ξοδεύει 20$ το χρόνο για ηχογραφημένη μουσική. Εάν το 4% αυτών πάει στους μουσικούς, είναι κατά μέσον όρο ένα δολλάριο το χρόνο, το οποίο πιθανότατα παίρνουν οι superstars. Εάν οι άνθρωποι πατούσαν το κουμπί μια φορά το χρόνο κατά μέσον όρο, θα στήριζαν τους καλλιτέχνες όσο τους στηρίζει και το σημερινό σύστημα. Εάν μπορούσαν οι καλλιτέχνες να τους πείσουν να το πατήσουν μια φορά το μήνα, θα τους στήριζαν πολύ περισσότερο απ' ό,τι σήμερα.
Οι δύο προτάσεις του Stallman μου φαίνονται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες, όσο και λειτουργικές. Προσωπικά πιστεύω ότι εάν τα κενά cd και dvd κόστιζαν 53 λεπτά του ευρώ, από 50 που κοστίζουν σήμερα, δεν θα έχανε η Βενετιά βελόνι, όπως και ότι η σύνδεσή μου του internet, με βάση τις ώρες που είμαι συνδεδεμένος, από 30 ευρώ το δίμηνο εάν πήγαινε στα 32, ούτε που θα το υπολόγιζα, παρά το γεγονός ότι δεν "τα φυσάω", το αντίθετο μάλιστα.

Ωστόσο, η πλέον ενδιαφέρουσα πρόταση είναι κατά τη γνώμη μου η δεύτερη. Έχω σκεφτεί πολλές φορές, από την ημέρα που πρωτοείδα την ομιλία, σε πόσες ταινίες και συγκροτήματα θα έδινα ένα ευρώ, μέσα από την ψυχή μου. "Σιγά ρε χουβαρδά, καταξοδεύτηκες" θα μου πει κάποιος. Ακριβώς όμως αυτό είναι και το νόημα. Με ένα ποσόν, το οποίο ντρέπεσαι να το δώσεις ως πουρμπουάρ στον ντελιβερά που σου φέρνει τα σουβλάκια, υπολογίζεται ότι οι μουσικοί θα κέρδιζαν πολύ περισσότερα απ' όσα κερδίζουν σήμερα. Είμαι βέβαιος ότι θα πατούσα το κουμπί περισσότερες φορές, από μία το μήνα, όπως και οι περισσότεροι μουσικόφιλοι και κινηματογραφόφιλοι. Με αυτόν τον τρόπο καλλιεργείται η αίσθηση της κοινωνικής ευθύνης, αφού νιώθεις υποχρεωμένος από το φιλότιμό σου να δώσεις κάτι σε αυτόν που σε διασκεδάζει και σου προκαλεί ρίγη συγκίνησης, ενώ σφυρηλατείται και μια προσωπική σχέση του κοινού με τον καλλιτέχνη, ειδικά όταν το κοινό γνωρίζει πως όσα πληρώσει θα πάνε κατευθείαν στον πραγματικό δικαιούχο κι όχι στα κοράκια των πολυεθνικών.

Ταυτόχρονα θα πέθαιναν οριστικά οι μεγάλες δισκογραφικές εταιρείες, πράγμα που θα έκανε μέγιστο καλό στην καλλιτεχνική παραγωγή, την οποία λυμαίνονται και ορίζουν σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα, σε βαθμό αυτή ν' ασφυκτιά και στο μεγαλύτερο ποσοστό της να μην τολμά να καινοτομήσει, αλλά ν' ακολουθεί επί δεκαετίες την πεπατημένη, ώσπου να μην παράγονται πλέον καλλιτεχνήματα, αλλά φληναφήματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πειρατεία - Από Orestes
      Το θέμα έχει λάβει 411 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-07-12 στις 14:48.
    • Foxconn: Η δουλειά σκοτώνει! - Από Great Chaos
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-12 στις 19:10.
    • Ο υπολογιστής με σκοτώνει ... - Από kyriakos21
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-04-10 στις 08:57.
    • Πειρατεία πλοίων - Από zip_unzip
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-01-09 στις 12:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους