Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλία μετά από σχέση: Εφικτό;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:28, 18-06-05:

Πιστεύετε ότι δυο σύντροφοι μπορούν μετά από χωρισμό να είναι φίλοι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 19:37, 18-06-05:

γιεπ. αν και συνήθως πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα. βέβαια εξαρτάται από τον άνθρωπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 20:35, 18-06-05:

Nop, αν η σχέση ήταν θυελλώδης και όχι μια ανώριμη σχέση της πλάκας δεν μπορούν να είναι φίλοι κατά τη γνώμη μου..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 23:26, 18-06-05:

Κατά την γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο μετά από έρωτα να μείνουν φίλοι. Αν μιλάμε για μια σχέση που δεν σήμαινε πολλά και για τουσ δύο, ναι, είναι εύκολο.Ακόμα και φιλικά να χωρίσεις με τον άλλο, αν κάποτε ήσουν ερωτευμένος, πως μπορείς να τον βλέπεις με άλλο, να ακούς για αυτόν, να συζητάς για τις νέες σχέσεις του?? Αν πάλι απλά εννούμε να βγαίνουν κανά- δυο φορές κάθε τρίμηνο, αυτό δεν είναι φιλία!

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 23:49, 18-06-05:

Αν μπορούν να είναι τόσο κοντά (φιλία) χωρίς να έχουν σχέση... Εξαρτάται από το άτομο...

Παράθεση

openopen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη openopen
Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O openopen έγραψε στις 23:51, 18-06-05:

Αποκλείεται να μπορεί να υπάρξει φιλιά μετά από σχέση! Δεν είναι δυνατόν… και κυρίως για τους άντρες , που έχουνε πιο έντονα ερωτικά ένστικτα .
# Δεν είναι δυνατόν για παράδειγμα #εκεί που είχαμε μια σχέση κάποιο χρονικό διάστημα και κάναμε έρωτα κτλ κτλ και ξέρουμε κάθε σημείο του σώματος της γυναικάς να βγούμε μετά για καφέ μαζί της και να μην σκεφτούμε ερωτικά και να μην μας έρθουνε μνήμες για το πώς περνούσαμε κτλ. Βέβαια αυτό αλλάζει και με βάση τον χαρακτήρα και τα πιστεύω του κάθε ανθρώπου , τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω και έτσι κάνω. Από προηγούμενες σχέσεις δεν έχω καν επικοινωνία, με τις περισσότερες ακόμα και στο δρόμο να τις δω ούτε γεια δεν θα πω γιατί δεν έχει νόημα πλέον, και μόνο με πολύ λίγες άμα τις δω στο δρόμο θα μιλήσω και πάλι ένα απλό και πολύ τυπικό γεια θα πω…

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 00:11, 19-06-05:

Όπως ειπώθηκε αν δεν ήταν σχέση "της πλάκας" δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:17, 19-06-05:

Εγω πιστεύω οτι εξαρτάται απο τον τρόπο χωρισμού. Αν ένας απο τους 2 ήταν ακόμα ερωτευμένος τότε ειναι πιο δύσκολο, αν και όχι ανέφικτο.
Επίσης εξαρτάται απο το πόσο καλοι φίλοι ήταν κατα τη διάρκεια της σχέσης. Αν η σχέση ήταν σκέτο σεξ και οι μόνες συζητήσεις ήταν του στυλ:
-Μωρακι μου σε αγαπω
-Κι εγω αγαπούλα μου
-Θα μ'αγαπας παντα καρδουλα μου?
-Φυσικα αγαπουλίνι μου
-κλπ
τότε σαν φίλοι ΤΙ θα συζητάνε?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 00:19, 19-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αν η σχέση ήταν σκέτο σεξ και οι μόνες συζητήσεις ήταν του στυλ:
-Μωρακι μου σε αγαπω
-Κι εγω αγαπούλα μου
-Θα μ'αγαπας παντα καρδουλα μου?
-Φυσικα αγαπουλίνι μου
-κλπ
τότε σαν φίλοι ΤΙ θα συζητάνε?
Χι-χι ...

Παράθεση

Κain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κain
Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Κain έγραψε στις 00:20, 19-06-05:

Εαν απλως #"τα εχουνε" μπορει να μεινουν φιλοι...
Κι παλι εξαρταται απο πολλα πραγματα...Δυσκολα δηλαδη αλλα μπορει.
Μετα απο σχεση, κατα την γνωμη μου, αδυνατον...
Και για να μην ειμαι απολυτος αφηνω ενα 0,00001% να γινει το αντιθετο.
Α[π προσωπικες εμπειριες ομως...οσο και να θελουν και οι δυο ακομα....τσου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 04:35, 19-06-05:

emufear, μόνο θυελλώδεις σχέσεις και ανώριμες σχέσεις της πλάκας (και του μοναστηρακίου, άσχετο ) πιστεύεις ότι υπάρχουν;

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 10:03, 19-06-05:

Φιλία μετά απο σχέση απο προσωπική εμπειρία μπορεί να υπάρξει αν δεν ήταν η σχέση και τόσο σημαντικη,
Αν ήταν σημαντική για κάποιον μια σχέση είναι δύσκολο εως αδύνατον να υπάρξει φιλία μετα

Παράθεση

Panagiotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis
Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Panagiotis έγραψε στις 10:19, 19-06-05:

Δεν υπάρχει πραγματική φιλία μετα απο σοβαρή σχέση. Επιδή προσωπικά είχα μια εμπειρία ... καλύτερα μακριά και αγαπημένοι... ειχαμε μια σχεση οκ ενταξει για καποιο λογο χωρισαμε, κραταμε τα καλά μαθαινουμε απο τα ασχημα και συνεχίζουμε

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 12:10, 19-06-05:

Εγω με την πρωην μου εχουμε κρατησει μια σχεση αρκετη ωστε να μην εχουμε αμηχανια οταν μιλαμε!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:58, 19-06-05:

Ναι!Μπορεί και παρα μπορεί φτάνει να το θέλουν και οι δύο. Πάντως για εμένα ήταν η πιο σημαντική και μακροχρόνια σχέση που είχα....Και είναι για εμένα τώρα πλέον ο καλύτερος μου φίλος.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:59, 19-06-05:

Οι απόψεις είναι 50-50 και η δική μου..κι αυτή δεν είναι ξεκαθαρισμένη..
Θα ήθελα να υπήρχε φιλία μετά από σχέση, δε μπορώ να ξεκόβω τελείως από τον άνθρωπο που είχα δίπλα μου για χρόνια, ακόμα κι ας πονάω, ακόμα κι ας περιοριζόμαστε μόνο στα τυπικά.
Η μόνη σχέση μου που κατέληξε σε φιλία μετά το τέλος της, είναι αυτή που ήταν λιγότερο σοβαρή από τις άλλες, δε ξέρω αν λέει κάτι αυτό.!
anyway, τραγικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 17-12-08 στις 20:51. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:06, 19-06-05:

Στην θεωρια πιστευω πως ειναι οντως τραγικο να ξεκοβεις τελειως με εναν ανθρωπο που ησασταν καιρο μαζι, που κανατε ενα σωρο πραγματα και ολα αυτα..
Στην πραξη ποτε δε μου κατσε να γινω φιλη με 'σοβαρο' πρωην.
Μου φαινεται τελειωωως στη σφαιρα της φαντασιας να μαθαινω για τις νεες κοπελες του πρωην μου και σαν φιλη να πρεπει να το παιξω χαρουμενη αφου ειναι ερωτευμενος..μακαρι να μου βγει καποια στιγμη!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:55, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Στην πραξη ποτε δε μου κατσε να γινω φιλη με 'σοβαρο' πρωην.
Μου φαινεται τελειωωως στη σφαιρα της φαντασιας να μαθαινω για τις νεες κοπελες του πρωην μου και σαν φιλη να πρεπει να το παιξω χαρουμενη αφου ειναι ερωτευμενος..μακαρι να μου βγει καποια στιγμη!
Όταν θα έχει φύγει ο έρωτας, θα έχεις συμβιβαστεί ότι δεν είστε ζευγάρι και τον αγαπάς σαν άνθρωπο τότε ναι θα χαίρεσαι όταν θα είναι πραγματικά χαρούμενος και ευτυχισμένος!

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 12:58, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Στην θεωρια πιστευω πως ειναι οντως τραγικο να ξεκοβεις τελειως με εναν ανθρωπο που ησασταν καιρο μαζι, που κανατε ενα σωρο πραγματα και ολα αυτα..
Είναι :/

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 13:03, 20-06-05:

Πόρτα που έκλεισε, δεν ξανανοίγει (κατά κανένα τρόπο)

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 15:22, 20-06-05:

Δεν το νομίζω...
Σίγουρα δεν θα είναι φιλία αλλά ούτε και καμία επαφή (τον πρώτο καιρό βέβαια πρέπει...)
Θεωρώ πάντος οτι ενδιαφέρων για τον άλλο πρέπει να υπάρχει, είναι φυσικό να υπάρχει...

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 15:25, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Iris_Didini
Πόρτα που έκλεισε, δεν ξανανοίγει (κατά κανένα τρόπο)
Μάλλον διαφωνώ. Η σχέση είναι κάτι που πρέπει να στήνεται πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα (ισχυρή) φιλία. ʼμα δεις πως τελικά η σχέση δεν είναι αυτό που ταιριάζει μεταξύ σε 2 άτομα, τότε επιστρέφεις απο εκεί που ξεκίνησες (τη φιλία).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:45, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Μάλλον διαφωνώ. Η σχέση είναι κάτι που πρέπει να στήνεται πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα (ισχυρή) φιλία. ʼμα δεις πως τελικά η σχέση δεν είναι αυτό που ταιριάζει μεταξύ σε 2 άτομα, τότε επιστρέφεις απο εκεί που ξεκίνησες (τη φιλία).
Πέεεεεεστα!!!! Συμφωνω 1000%!!

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 16:25, 20-06-05:

Εντάξει, όμως θέτεις μια πολύ μεγάλη προϋπόθεση:
ότι υπάρχει φιλία πριν τη σχέση.
Αυτό δεν είναι ο κανόνας όμως.

Παράθεση

Κain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κain
Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Κain έγραψε στις 16:32, 20-06-05:

Eδω επετρεψε μου να εχω αντιθετη γνωμη.
Αλλο πραγμα η φιλικη σχεση δυο ατομων και αλλο η συναισθηματικη, ερωτικη κτλ κτλ.
σε καμια περιπτωση δεν ειναι αναγκη για να χτιστει μια σοβαρη σχεση η προυποθεση μιας ηδη ισχυρης φιλιας.
Φυσικα και δεν μιλαω για τον κανονα, πλως παραθετω προσωπικες αποψεις επι του θεματος βαση προσωπικων εμπειριων.
Και οσο το ειμαστε φιλοι, τα φτιαχνουμε (σχεση!οχι απλως μια φαση της πλακας), και αν δεν μας κατσει τοτε ξαναγυρναμε στη φιλια, σε εμενα τουλαχιστον οσο απλο και αν ακουγεται στα λογια, ειναι απο υπερβολικα πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει...

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 22:15, 20-06-05:

πολύ δύσκολα... Ίσως μετά από πάρα πολύ καιρό να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Αν κάποιος από τους δυο μετά από αυτήν την σχέση δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο, θα είναι ότι χειρότερο... Γενικά, αυτά τα πισωγυρίσματα,άμα ήταν σοβαρή σχέση και όχι για το κρεβάτι, μόνο να σε μπερδέψουν μπορούν...

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 22:22, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx
πολύ δύσκολα... Ίσως μετά από πάρα πολύ καιρό να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Αν κάποιος από τους δυο μετά από αυτήν την σχέση δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο, θα είναι ότι χειρότερο... Γενικά, αυτά τα πισωγυρίσματα,άμα ήταν σοβαρή σχέση και όχι για το κρεβάτι, μόνο να σε μπερδέψουν μπορούν...
Ίσα-ίσα. ʼμα η σχέση είανι σοβαρή, τότε η φιλία, τουλάχιστον, μεταξύ των 2 ατόμων πρέπει να είναι αιώνια. Αν δεν ήταν σοβαρή η σχέση όμως δεν εγγυώμαι τπτ. Αντωνάκη δε μπορείς να ξέρεις ότε μια σχέση είναι σοβαρή και πότε όχι. Πρέπει να περάσει πολύς καιρός για να το καταλάβεις αυτο.

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcelain
Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Porcelain έγραψε στις 01:08, 21-06-05:

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει και θα έπρεπε να υπάρχει αν μια σχέση ήταν δυνατή..και πιστεύω πως αν δεν υπάρχει φιλία μετά είναι είτε επειδή ποτέ η σχέση δεν ήταν ολοκληρωμένη ή πως οι αδυναμίες μας δεν μας αφήνουν να διατηρήσουμε την φιλία λόγο πόνου/πόθου .

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 03:12, 21-06-05:

Τελικα καταληγω οτι εξαρταται απο τον χωρισμο.. Αν χωρισετε ηρεμα κι αδιαφορα επειδη σας εφυγε η ορεξη ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ, τοτε ναι, ΙΣΩΣ και να μπορει να δει ο ενας φιλικα τον αλλο και να μην τον πειραζουν πραγματα. Αν υπαρχουν ακομη αισθηματα εστω απ'τον εναν απ'τους δυο, λογικα θα ειναι πολυ πιο επιπονος ο χωρισμος, συυυν του οτι, τι φιλια ειναι αυτη αν ο ενας ψαχνεται κι ο αλλος ειναι ακομη ερωτευμενος? Δυσκολα πραγματα, δυσκολα! Μια φορα επεδιωξα να μεινω φιλη με πρωην (επειδη ελεγα κι εγω οτι δεν μπορω να τον χασω ετσι απλα απ'τη ζωη μου σαν φιλο και ολα αυτα) και τελικα ειμαι ακομη μαζι του :p (κρατηθηκαμε καιρο χωρισμενοι και σε αλλες σχεσεις..αλλα τελικα η 'φιλια' τα νικησε ολα, χοχ!!) ..Και ξαναλεω..αν θελετε να χωρισετε σοβαρα, ξεκοψτε τους πρωην!

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 07:48, 21-06-05:

Όχι.Εγώ αυτά περί κοινής συναίνεσης τα θεωρώ βερεσέ.

Ύστερα από μία έντονη σχέση πολύ δύσκολα μπορεί να υπάρξει μια ουσιαστική φιλία. :thumbsdown:

Παράθεση

katerina21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina21
H katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H katerina21 έγραψε στις 13:28, 21-06-05:

μπααααα δε νομίζω με την πρώτη ευκαιρία θα θυμούνται πάλι τα παλιά και........ :<3: :<3:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emufear : 16-02-06 στις 09:25. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:21, 21-06-05:

Όσο και να τετραγωνίσουμε τον κύκλο. Πόσο άνετος μπορεί να είσαι όταν με μια κοπέλα με την οποία είχες σεξουαλικές σχέσεις και για την οποία νιώθεις κάτι κάθετε απέναντι σου και φιλιέται με το καινούργιο της αίσθημα ?

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 17:31, 21-06-05:

ΠΟΤΕ.
το αίσθημα είναι πάντα αίσθημα. παραμένει στην καρδιά σου, σκαλίζεται εκεί πέρα όπως ο γλύπτης σκαλίζει το μάρμαρο, και δεν φεύγει ποτέ......
εκτός πια κι αν δεν ήταν αίσθημα αλλά κάτι πολύ μικρότερο και ποταπό....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:46, 21-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Όσο και να τετραγωνίσουμε τον κύκλο. Πόσο άνετος μπορεί να είσαι όταν με μια κοπέλα με την οποία είχες σεξουαλικές σχέσεις και για την οποία νιώθεις κάτι κάθετε απέναντι σου και φιλιέται με το καινούργιο της αίσθημα ?
Μα εννοείται οτι για να μεινεις φιλος με κάποιον μετά απο σχέση δεν πρέπει να νιώθεις κάτι ερωτικό πια γι'αυτον.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:15, 21-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από dt008

ΠΟΤΕ.
το αίσθημα είναι πάντα αίσθημα. παραμένει στην καρδιά σου, σκαλίζεται εκεί πέρα όπως ο γλύπτης σκαλίζει το μάρμαρο, και δεν φεύγει ποτέ......
εκτός πια κι αν δεν ήταν αίσθημα αλλά κάτι πολύ μικρότερο και ποταπό....
Μην είσαι τόσο απόλυτος, αυτός ο άντρας για εμένα ήταν ο άντρας της ζωής μου και θα είναι για πάντα ο ανθρωπός μου! Όταν ο έρωτας γίνεται αληθινή αγάπη και από το εγωιστικό στοιχείο που επεριέχει γίνεται ανιδιοτελής, τότε ναι, φιλία μπορεί να υπάρξει!Ακόμα και τώρα τον αγαπώ και του το λέω και μου το λέει....και το ότι τώρα ύστερα απο χωρισμούς,τσακωμούς και κόντρες στηριζόμαστε ο ένας τον άλλον και πραγματικά θέλουμε την ευτυχία του άλλου είναι το πιο πολύτιμο πράγμα για εμένα

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 00:53, 22-06-05:

αν όντως έχει χαθεί το αισθηματικό στοιχείο, τότε έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια και υποκλίνομαι.......

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:19, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μα εννοείται οτι για να μεινεις φιλος με κάποιον μετά απο σχέση δεν πρέπει να νιώθεις κάτι ερωτικό πια γι'αυτον.
Όχι μόνο ερωτικά αλλα δεν πρέπει να νιώθεις τίποτα. Σαν είδος είμαστε κτητικοί εδώ πολλές φορές ζηλέυουν κάπιοι του δίπλα τους για τον λόγο μόνο και μόνο ότι έχουν σχέση. Πόσο παραπάνω αν η κοπέλα είχε κάτι μαζί σου. Φιλία μετά απο σχέση..,. το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε.

Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη actaestfaboula
H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε στις 21:50, 15-02-06:

απο προσωπική εμπειρία κ μόνο,πιστεύω πως είναι εφικτό για τί μου έχει συμβεί με 2 άτομα,η αλήθεια είναι ότι δεν τους είχα ερωτευτεί παράφορα,αλλά τους εκτιμουσα πάρα πολύ,το ό,τι δεν μπορέσαμε να μείνουμε μέσα σε μια σχέση,εντάξει,μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους,όμως όταν υπάρχει κατανόση κ εκτίμηση γενικά,αργότερα που ηρεμούν τα πράγματα κ κάνεις τον απολογισμό σου,βλέπεις ότι δεν αξίζει να χάσεις από τη ζωή σου έναν άνθρωπο που τον αγαπάς γι αυτό που είναι πάνω απ'όλα,αν ταιριάζουν οι απόψεις του ex-ζευγαριού,τότε κάλλιστα μπορεί να κρατήσουν μια φιλικά σχέση.Μπορεί να υποβόσκει κάποιος ερωτισμός μερικές στιγμές,αλλά άλλωστε αυτό δεν συμβαίνει κ με τους καλούς μας φίλους?(καλά,αυτό το πιστεύω εγώ!) σε αυτή τη περίπτωση,διαλέγεις.Εμείς διαλέξαμε τη φιλία μας κ πλέον γουστάρουμε πάρα πολύ!
Με τον ένα,μάλιστα,η φιλία μας εξελίχθηκε παρα πολυ (πήρε χρόνο) κ πλέον δηλώνουμε χαρούμενοι κ τυχεροί που οδηγήσαμε την σχέση μας σε μια δυνατη φιλία κ οχι στο τέλος.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:53, 15-02-06:

Εφικτό για κάποιους είναι, άλλα έμενα μέχρι σήμερα δεν μου έχει συμβεί....

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 09:23, 16-02-06:

Για μένα είναι 100% ανέφικτο αν ζήσαμε ένα έρωτα θυελλώδη και η σχέση πήγε για βρούβες στο τέλος...

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 16:33, 16-02-06:

Πως λέγεται αυτό να δείς;;;

Α, ναι! Σχήμα οξύμωρο!!!!

Αφήστε, αρκετές φίλες εχώ, οπότε να είναι καλά όπου κι με όποιον είναι για να είμαι κι εγώ ακόμα καλύτερα με το κεφαλάκι μου ήσυχο...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:37, 16-02-06:

Αν το θέλουν και οι 2 πλευρές είναι ευφικτό

Παράθεση

survival

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη survival
H survival αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H survival έγραψε στις 15:21, 06-03-06:

όταν μια σχέση ξεκίνησε από τη φιλία , ναι είναι συνήθως εφικτό ..
όταν όμως ξεκίνησε από έρωτα .. ε , μάλλον αποκλείεται να συνεχιστεί ως φιλία...

ευνόητοι οι λόγοι φυσικά ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 15:23, 06-03-06:

Αμα το θελουν και οι δυο τοτε μπορουν να παραμηνουν φιλοι.Τιποτα δεν ειναι δυσκολο για τον ανθρωπο αν πραγματικα το θελει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 13:57, 09-03-06:

Mάλλον δύσκολο... είναι αυτό, ειδικά εάν η απόφαση του χωρισμού..., δεν πάρθηκε από κοινού και με απόλυτη ψυχραιμία...

Αν βέβαια περάσει αρκετός καιρός..., δεν αποκλείεται...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:10, 09-03-06:

όχι...όχι...και πάλι όχι... Η δική μου γνώμη τουλ!!! Για όλους σχεδόν τους πρώην μου θέλω να είναι καλά και ευτυχισμένοι και, θεωρώντας δεδομένο ότι τους ξεπέρασα, να έχουν υγιείς και ευτυχισμένες σχέσεις αλλά ...από μακρυά... Α΄κόμα και αν δεν έχω κανένα συναίσθημα για αυτούς από τη στιγμή που έχουμε ζήσει πράγματα μαζί ΔΕΝ μπορώ μετά να βγαίνω και να είμαι η...κομπάρσα για το συγκεκριμένο άτομο... Εγώ τουλ δεν μπορώ να το κάνω. Και στη ζωή μου (πλην του...1ου μου αγοριού στα 14! με τον οποίο είμαστε ακόμα φίλοι) ενώ αν δω πρώην ή μάθω για πρώην πάντα θα είμαι εγκάρδια και θα ενδιαφερθώ να μάθω νέα του δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα είμαστε φίλοι. Είναι μια περίπτωση όπως οι συγγενείς που ζουν μακρυά. Θέλεις να ξέρεις ότι είναι καλά και να μαθαίνεις ότι είναι καλά αλλά δεν θα πας και να τους βρεις να το δεις με τα μάτια σου...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:26, 09-03-06:

Ακόμα και αν είναι εφικτό, γιατί δεν σκεφτόμαστε λίγο αντίθετα τα πράγματα? Πώς θα μας φαινόταν αν ο τωρινός μας φίλος, είχε κολλητή φίλη κάποια πρώην του? Δεν θα νιώθαμε πάντα απειλή? Δεν θα φοβόμασταν μήπως προκύψει πάλι κάτι? Μήπως τα ξαναβρούν? Για ποιο λόγο πρέπει να βάζουμε τους συντρόφους μας σε τέτοια ταλαιπωρία?

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 01:07, 22-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Ακόμα και αν είναι εφικτό, γιατί δεν σκεφτόμαστε λίγο αντίθετα τα πράγματα? Πώς θα μας φαινόταν αν ο τωρινός μας φίλος, είχε κολλητή φίλη κάποια πρώην του? Δεν θα νιώθαμε πάντα απειλή? Δεν θα φοβόμασταν μήπως προκύψει πάλι κάτι? Μήπως τα ξαναβρούν? Για ποιο λόγο πρέπει να βάζουμε τους συντρόφους μας σε τέτοια ταλαιπωρία?
Σωστός ο προβληματισμός σου..Και νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν βρεθεί σε αυτή την θέση το έχουν σκεφτεί..Δεν ξέρω από προσωπική μου εμπειρία δεν είναι εφικτό..Όσες φορές το επιχείρησα διαψεύστηκα και απλά είχα αυταπάτες..Ίσως σε σπάνιες περιπτώσεις να είναι εφικτό..

Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 18:13, 25-03-06:

Εξαρτάται πως εννοείτε την φιλία; Φιλία ή απλά λέμε ένα γειά, κανένα νέο και αυτό ήταν; Γιατί στην πρώτη περίπτωση αυτό πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο. Όχι ακατόρθωτο, αλλά πολύ δύσκολο. Ίσως μετά απο πολύ καιρό, αλλά απο προσωπική εμπειρία το αποκλείω, μπορεί να αποβεί ψυχοφθόρο και για εμάς καί για τους συντρόφους μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:42, 25-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πιστεύετε ότι δυο σύντροφοι μπορούν μετά από χωρισμό να είναι φίλοι?
Με τίποτα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους