Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Desktop ή laptop για φοιτητή;

Λάπτοπ Ή μεγάλο Η/Υ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Λαπτοπ
60
52,17%
Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)
54
46,96%
Τίποτα από τα δύο
1
0,87%

Sofo (Mitsaras)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sofo
Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Sofo έγραψε στις 11:26, 19-12-08:

Τι θα προτιμούσατε να έχετε?
Λάπτοπ ή μεγάλο Η/Υ?
Πείτε και το λόγο.

Υ.Γ. δεν χρειάζομαι Η/Υ.
Πάνω στο συγκεκριμμένο τομέα είμαι φούλ συνειδητοποιημένος, απλά για να βοηθήσουμε κάποια παιδιά που δεν ξέρουν......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 12:41, 19-12-08:

Και τα δυο φυσικα. Εχω ηδη ενα πολυ καλο Η/Υ, ιδανικος για να παιζω παιχνιδια και να κανω ο,τι αλλο θελω, αλλα θα ηθελα καποια στιγμη να παρω λαπτοπ κυριως για οταν γυριζω σπιτι στην Αθηνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 802 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 12:44, 19-12-08:

Εξαρτάται για ποιες δουλειές θέλεις το καθένα.Έχω μεγάλο pc για να παίζω DotA(),αλλά πριν 2-3 μέρες πήρα και λάπτοπ για τη φορητότητά του και για να μπορώ να το συνδέω με την τηλεόραση που είναι σε άλλο όροφο.Φυσικά,ρόλο παίζει και η τιμή του λάπτοπ

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:47, 19-12-08:

Μεγάλο PC ασυζητητί...

- Μπορείς να το αναβαθμίζεις
- Βολεύει περισσότερο το keyboard (το να έχεις λαπτοπ με επιπλέον USB keyboard δε λέει...)
- Desktop PC με 22ρα οθόνη...

Έχω ένα laptop που τις βασικές μου ανάγκες μπορεί να τις καλύψει, όμως το χρησιμοποιώ ΣΠΑΝΙΑ.

-petros

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 13:32, 19-12-08:

Εξαρτάται τι το θέλεις.
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω laptop το οποίο συνδέω σε εξωτερική οθόνη
και το χρησιμοποιώ και σαν σταθερό.
Το μειονέκτημα του είναι οτι δεν παίζει πολύ καινούργια παιχνίδια (στην εξωτερική οθόνη και κάποια και στην κανονική)

Θα σου πρότεινα ένα θηρίο pc (των 1000ε χωρίς οθόνη, τώρα θέλω να πάρω ένα) να αντέξει 3-4 χρόνια για τα καινούργια παιχνίδια (χωρίς αναβάθμιση) και ένα netbook για την φορητότητα του (αν μπορούσα να διαλέξω τώρα, έναν τέτοιο συνδυασμό θα διάλεγα)

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 14:14, 19-12-08:

Λαπτοπ δαγκωτο! (αν και δεν ειχα ποτε ) Σκοπευω να αγορασω πολυ συντομα και να παει το pc στα σκουπιδια (καλα, στα σκουπιδια οχι, παντως θα το χρησιμοποιω σπανιοτατα).

Μπορω να το εχω σε οποιο σημειο του σπιτιου θελω και οχι να καθομαι συνεχεια σε μια καρεκλα και να πιανομαι! Μπορω να το παιρνω στα ταξιδια επισης... γενικα μου κανει πολυ πιο πρακτικο. Και τις αναγκες μου θεωρω οτι θα τις καλυψει στο επακρο.

Παράθεση

panos1994 (Πάνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη panos1994
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 262 μηνύματα.

O panos1994 έγραψε στις 14:17, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Μεγάλο PC ασυζητητί...

- Βολεύει περισσότερο το keyboard (το να έχεις λαπτοπ με επιπλέον USB keyboard δε λέει...)

-petros
Συμφωνώ απολύτως!!! Ειδικά για το πρώτο... :no1::iagree:

Παράθεση

nfk (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nfk
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δουλεύω τον κόσμο... . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O nfk έγραψε στις 14:28, 19-12-08:

Αυτό είναι εξολοκλήρου δικό σου ζήτημα! Αν έχεις έλλειψη χώρου ή αν θες να πηγαίνεις πχ μέχρι και στην τουαλέτα με το pc(κι'όμως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι) τότε πάρε λάπτοπ. Το desktop σ'ένα ήδη "φουλαρισμένο" γραφείο θα προκαλέσει φρακάρισμα ..Από άποψη δυνατοτήτων τα λάπτοπ έχουν εξελιχθεί πλέον υπερβολικά.. Βέβαια να ξέρεις πως ορισμένα μετά τον δεύτερο χρόνο αρχίζουν να παρουσιάζουν μικροπροβληματάκια , όχι όλα ... :no1:

Αν όμως θες να έχεις ενα pc το οποίο σκοπεύεις να του αλλάξεις τον αδόξαστο με αναβαθμίσεις κτλ παρέ desktop.. Εννοείται ότι οι αποδόσεις των καλών desktop είναι μεγαλύτερες από αυτές των laptop..:no1:

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:48, 19-12-08:

Μεγάλο PC ασυζητητί...

Έχω ένα laptop που τις βασικές μου ανάγκες μπορεί να τις καλύψει, όμως το χρησιμοποιώ ΣΠΑΝΙΑ.

-petros
Με κάλυψες πλήρως...
Φυσικά μιλάμε για το σπίτι μέσα... Από εκεί και πέρα ρόλο παίζουν πολλά, όπως το αν είσαι φοιτητής σε άλλη πόλη, αν είσαι επαγγελματίας κλπ.

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 18:33, 19-12-08:

Λαπτοπ! Ειχα pc για 3 χρονια, και εδω και 3-4 μηνες που εχω παρει laptop, εχω βρει τη χαρα μου! Δεν ειμαι απο τους τυπους που παιζουν παιχνιδια, οποτε με βολευει κιολας...

Παράθεση

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Daskalenko7
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O Daskalenko7 . έγραψε στις 18:44, 19-12-08:

εχω λαπτοπ αλλα δεν παιζει το κραισις σε φουλ γκραφικς ετσι θα παρω ντεσκτοπ οπου ναναι!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:05, 19-12-08:

Μεγάλο πισι (γύρω στα 1200 γιούροζ , με οθόνη) για το σπίτι και για τις διακοπές ένα asus eee pc είναι ο καλύτερος συνδυασμός κατά τη γνώμη μου.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:02, 19-12-08:

1200E? παναγιαμ. εγω εχω ενα θηριο με 700. Παιζει πολυ καλα ολα τα παιχνιδια που εχω δοκιμασει. Μου φαινεται υπερβολη το 1200...

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 802 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 22:11, 19-12-08:

Πάνω από 1000 ευρώ υπολογιστής χρησιμοποιείται μόνο αν θέλεις να κάνεις encodes .H264----->.mkv

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 09:41, 20-12-08:

τα 1.200 ευρώ πιστεύω δικαιολογούν τον όρο "Μεγάλο PC" :p

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 12:12, 20-12-08:

A ειπες 1200 με οθονη, και παλι ομως πολλα μου φαινονται...
τι σημαινει "μεγαλο πισι"?

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PIL

O PIL έγραψε στις 12:28, 20-12-08:

Ενεργοβόρο τέρας

Παράθεση

mitsos_312

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mitsos_312
Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O mitsos_312 έγραψε στις 13:29, 20-12-08:

Εγώ ήξερα ότι με το βαθμό μου δεν επρόκειτο να πάρω λάπτοπ οπότε ξετίναξα τον πατέρα μου και πήρα το καλοκαίρι καινούριο πύργο με 1000 Ευρουλάκια!Πετάει αλλά έπρεπε να βάλω λίγη παραπάνω RAM.2 gb έβαλα μόνο!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:29, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από PIL
Ενεργοβόρο τέρας
Ενεργοβόρο (πανίσχυρο) τέρας.

you got the point

Παράθεση

georgi@_17 (Γωγω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgi@_17
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται κομμωτρια-αισθητικος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H georgi@_17 έγραψε στις 15:22, 20-12-08:

Εγω εχω μεγαλο pc.. κ νομιζω ειναι καλυτερα απο τ laptop.. Βεβαια αν μ κανανε δωρο ενα laptop δν θα ελεγα οχι... πιανουν κ λιγο χωρο..

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PIL

O PIL έγραψε στις 18:58, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos_312
Εγώ ήξερα ότι με το βαθμό μου δεν επρόκειτο να πάρω λάπτοπ οπότε ξετίναξα τον πατέρα μου και πήρα το καλοκαίρι καινούριο πύργο με 1000 Ευρουλάκια!Πετάει αλλά έπρεπε να βάλω λίγη παραπάνω RAM.2 gb έβαλα μόνο!
Βλακεία έκανες.Τα (S)vista θέλουν 4 gb μνήμη για να δουλέψουν αρτίως.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 19:57, 20-12-08:

Ε, φορμά και ΧΡ...

Παράθεση

lak100 (Δημητρης (Μητσος))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lak100
Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O lak100 έγραψε στις 08:58, 21-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από PIL
Βλακεία έκανες.Τα (S)vista θέλουν 4 gb μνήμη για να δουλέψουν αρτίως.
αμα απενεργοποιησεις το Αero μια χαρα πανε και με τα 2gb βεβαια το προτιμοτερο ειναι να βαλει αλλα 2gb μνημη ειναι πολυ φθηνες!

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tilemaxos
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε στις 16:42, 24-12-08:

Το θεμα Laptop ή Desktop ειναι μεγαλη φαση... εγω πιστεύω ειναι ανάλογα της Αναγκες του καθενος. Οταν δεν υπάρχει χώρος ή οταν υπάρχει ανάγκη για φορητότητα πέρνεις laptop. Οταν θές υψηλές επιδόσεις σύνδεση με πολλές συσκεύες και μεγαλύτερη αντοχή (περισσοτερές ώρες on) περνεις Desktop αν τα θες όλα δυστηχώς σκοτώνεις τα οικονομικά του Santa και πέρνεις και τα δυο.

Παράθεση

Jfire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jfire
Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O Jfire έγραψε στις 18:31, 13-04-09:

Μεγάλο PC ασυζητητί...

-petros
:ok:
-----------------------------------------
εχω σταθερο (desktop) H/Y !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 18:51, 13-04-09:

Χμ.Λέγοντας μεγάλο πισί μάλλον εννοείς σταθερό. Λίγο ανορθόδοξος όρος αλλά τέσπα.
Εγώ έχω λάπτοπ, και μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Καταρχάς δεν πιάνει πολύ χώρο πάνω στο γραφείο μου. Δεύτερον με καλύπτει πλήρως γιατί δεν παίζω πολλά παιχνίδια. Μόνο ντότα και σιμς παίζω συνέχεια, και κάτι άλλα αρχαία τα οποία παραδόξως μου αρέσουν τρελά(αλαντίν<3). Επίσης μπορώ να το μεταφέρω στον καναπέ, στο κρεβάτι και όπου αλλού θέλω. Ακόμα και στο σχολείο για καμιά παρουσίαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

johnakos21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnakos21
Ο johnakos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O johnakos21 έγραψε στις 19:15, 13-04-09:

Μεγαλος αν θελει για παιχνιδια μικρος για απλη χρηση

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 08:45, 14-04-09:

desktop για παιχνίδια και για γενική χρήση συμπεριλαμβανομένου "βαριές" εφαρμογές.Επίσης είναι πλήρως αναβαθμίσιμο ,έυκολο στην χρήση ,και πολύ πιο φθηνό απο το laptop και παράλληλα πιο ισχυρό από αυτό σε
αναλογία τιμής.
Laptop επειδή μπορείς να το πάρεις όπου θες και μπορείς να το χρησιμοποιείσεις για απλές εφαρμογές.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 10:42, 14-04-09:

Παραμένω ρομαντικός - της παλιάς σχολής - οπότε ψηφίζω Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)

Παράθεση

madster95 (Panos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη madster95
Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O madster95 έγραψε στις 22:36, 14-04-09:

desktop μονο αν παιζεις παιχνιδια,η αν γραφεις κειμενα(και χρειαζεσαι καλο πληκτρολογιο)...αλλιως μονο LAPTOP

Παράθεση

West_Emperor (Φιλιππος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη West_Emperor
Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O West_Emperor έγραψε στις 22:46, 14-04-09:

Ε ναι λαπτοπ αξιζει να παρεισ μονο αν μετακινησε συχνα και θες να το εχεις παντα μαζι..αλλιως +1000 desktop..ασε που αν σου χαλασει λαπτοπ εκτοσ εγγυησης τοτε....εχω προσωπικη εμπειρια σ'αυτο....

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο/Χαμαιλέων . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 23:57, 14-04-09:

Εγώ έχω ένα γομάρι λάπτοπ,καινούριο,το οποίο με καλύπτει πλήρως. Ειδικά αν έχει WiFi το παίρνεις μαζί σου παντού.
Έχω και μεγάλο pc αλλά το έχω κυριώς γιατί εκεί έχει ξεμείνει ο εκτυπωτής και το scanner οπότε εκτυπώνω και κάνω διάφορα.

Η μόνη διαφορά είναι η αναβάθμιση....Στο μεγάλο κάνεις τεμενάδες αλλά στο μικρό μένεις με αυτό που έχεις.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 00:36, 15-04-09:

Σε laptop μπορείς να αλλάξεις εύκολα μνήμη και δίσκο. Αν βάλεις δίσκο 7200rpm θα δεις αρκετή διαφορά στις επιδόσεις. Βάζεις και λίγη μνήμη παραπάνω και του δίνεις ζωή για 1 ακόμα εξάμηνο τουλάχιστον με λιγότερα απο 150 ευρώ συνολικά. Με λίγο ζόρι αλλάζεις και επεξεργαστή, αλλά εκεί χάνεις την εγγύηση.
Δε συγκρίνεται το παραπάνω βέβαια με τις δυνατότητες αναβάθμισης σε desktop μηχάνημα, εκεί κάνεις ο,τι θέλεις.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 10:42, 15-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Σε laptop μπορείς να αλλάξεις εύκολα μνήμη και δίσκο. Αν βάλεις δίσκο 7200rpm θα δεις αρκετή διαφορά στις επιδόσεις. Βάζεις και λίγη μνήμη παραπάνω και του δίνεις ζωή για 1 ακόμα εξάμηνο τουλάχιστον με λιγότερα απο 150 ευρώ συνολικά. Με λίγο ζόρι αλλάζεις και επεξεργαστή, αλλά εκεί χάνεις την εγγύηση.
Δε συγκρίνεται το παραπάνω βέβαια με τις δυνατότητες αναβάθμισης σε desktop μηχάνημα, εκεί κάνεις ο,τι θέλεις.
Λίγο off topic

Πρόσφατα στο 17αρι λάπτοπ έβαλα 4 gb (2Χ2gb @667) μνήμης http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554136 , δουλειά το πολύ 5 λεπτών. Θα του περάσω και έναν 2o δίσκο (παίρνει και 2ο!) (κατά προτίμηση ssd) και θα είναι παραπάνω από κομπλέ.

Μετά έβαλα τα 1gb μνήμης μου είχε το 17αρι (2Χ512mb), στο 15,4άρι.

Και το 1Χ512 που είχε το 15,4άρι τα χάρισα σε έναν φίλο μου.

Έτσι με 38Ε "έφτιαξα καλά" 2 συστηματάκια. Ποιοτικότατο deal πιστεύω.

Οn topic

Δεν υπάρχει "λαπτοπ ή ντεσκτοπ", είναι αναλόγως το τι ζητάει κανείς...

Το λαπτοπ σου δίνει απίστευτη φορητότητα και μία συσκευή όλα σε ένα. (με card reader, webcam, bt, wifi, και μπλα μπλα μπλα), ενώ το desktop σου δίνει σε λιγότερα λ7 πολύ πιο γαμάτες επιδόσεις + πολύ περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης.

(Και με τις τιμές να έχουν πέσει πολύυυυ, το να έχει κάποιος και λαπτοπ και ντεσκτοπ δεν είναι και τόσο δύσκολο.)

ΥΓ (εμένα το keyboard των pavilion μου με βολεύει περισσότερο απ αυτά των desktops μου..)

Παράθεση

xxhitedragonxx (Καμία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xxhitedragonxx
H Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθήτρια :D και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H xxhitedragonxx εξετάσεις - λίγο ακόμα έχουμε έγραψε στις 02:52, 21-04-09:

χμμμ και τα δύο θα ήταν καλά ^^ αλλά με χίλια σταθερό. laptop όσο να ναι είναι πώς να το πω, πιο ευαίσθητο κτλ. Συν το ότι ένα laptop από έρευνες, καλό laptop όμως αντέχει μια χαρά τουλάχιστον τέσσερα χρόνια, μετά έχει περισσότερες δυσκολίες. Τώρα το laptop το έχεις για μικρές δουλειές και αν δε μπορείς να κάνεις χωρίς pc ο σταθερός είναι απλά σταθερή αξία ^^

ΥΓ συμφωνώ με τον djohn στο θέμα του keyboard, αυτό το οποίο χρησιμοποιώ τώρα δε με βολεύει καθόλου και κάνω μια ώρα να γράψω σε σχέση με το πώς γράφω στο laptop

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ναυσικά
H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 12:25, 21-04-09:

Εγω έχω laptop των 499ευρώ .Βέβαια λόγω της τιμής του δεν κάνει και τούμπες αλλά καλό είναι. Θα προτιμούσα ένα tower κατά ταλλά το laptop είναι για τις μετακινήσεις περισσότερο και εργασίες το πάω στο σχολείο και κάνω παρουσίαση από εκεί αντί να τρέχω, πάω στη βιβλιοθήκη και εκτυπώνω άμεσα( και με usb που'ναι πιο πρακτικό γίνεται αλλά συνηθως οι εκεί υπολογιστές έχουν χαλασμένη θύρα υποδοχής ή δεν έχουν καν λογισμικό να τρέξουν usb 2.0 φανταστείτε!)
Επίσης αν θες να βάλεις εξωτερικό σκλη΄ρό (όπως εγω) πρέπει νασαι αποφασισμένος ότι η μπαταρία θα σου τελειώσει το πολύ σε μισή ώρα, ότι είναι εξαιρετικά ενεργοβόρο(όλοι οι εξωτερικοί αλλά σε λάπτοπ πάει)κι ότι γενικα΄άντε γεια! Μια φορά να θέλεις ναλλάξεις κάρτα γραφικών(ας πούμε η καινούργια ndvmedia που εμένα τουλάχιστον μαρέσει, ή ν'αυξήσεις επιδόσεις cpu ή ram, δεν μπορείς. Εγω το παλιό το λάπτοπ το'χα ανοίξει για να δω τη δομή μέσα και τέτοια πέρσι αφήστε είχα ξεριζώσει motherboards έβλεπα και νταξει ήταν χαλασμένο λάπτοπ. Όμως φανταστείτε να θελετε ναναβαθμήσετε το λάπτοπ και να σας μένει στη μέση Γι'αυτό και για μεγαλύτερη οθόνη, μνήμη και γενικά ευκολία προτείνω desktop.Lαπτοπ για μετακινήσεις και απλά πραγματάκια.

Παράθεση

Daisy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Daisy
H Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Daisy έγραψε στις 14:27, 21-04-09:

+ τα 2

Παράθεση

busted

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη busted
Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O busted έγραψε στις 03:44, 24-04-09:

Laptop δαγκωτο. Δεν ξαναπαιρνω desktop. Το εχω σιχαθει.
Με ενα καλο λαπτοπ με 17ρα οθονη, και βαση για να μη καει ειναι ολα οκ!

Το μονο μου κολλημα με το λαπτοπ ειναι οτι δε μπορω να ακουω μουσικη γιατι εχει μουφες ηχεια.. με μια εξωτερικη καρτα ηχου (και ηχεια εννοειται) ειναι μια χαρα! Πραγματικα δε βρισκω το λογο να εχω ολο αυτο τον ογκο μεσα στο σπιτι.. Τα τοσα καλωδια που τα πατε; Προτιμω να εχω ενα μεγαλο λαπτοπ και να το χρησιμοποιω κανονικα σαν να ηταν desktop! Εννοω να μη το μετακινω (πολυ)..

Εχει προχωρησει η τεχνολογια και πλεον αυτα τα 2 τα θεωρω ισαξια αν εξαιρεσουμε την τιμη που στα λαπτοπ ειναι καπως τσιμπημενη..

cheers:xixi:

Παράθεση

Ίρις (Ίριδα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ίρις
H Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H Ίρις έγραψε στις 10:52, 24-04-09:

Αν θες παιχνίδια pc με τα μπούνια. Αν θες κάτι βολικό να πηγαίνεις από δω και από κει και να το έχεις μαζί σου είναι απαραίτητο το λάπτοπ. Πχ σε επαγγελματικά ταξίδια.

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο/Χαμαιλέων . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 03:21, 26-04-09:

[quote=busted;286240]Το μονο μου κολλημα με το λαπτοπ ειναι οτι δε μπορω να ακουω μουσικη γιατι εχει μουφες ηχεια.. με μια εξωτερικη καρτα ηχου (και ηχεια εννοειται) ειναι μια χαρα![QUOTE]Επειδή έχω πρόβλημα με τη μουσική έψαξα και πήρα ένα λαπτοπ που η μουσική ακούγεται κρύσταλλο

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 08:29, 26-04-09:

Όσο καλά και να είναι τα ηχεία (και το δικό μου κάτι harman/kardon έχει, πολύ καλά είναι), τα μπάσα είναι ανύπαρκτα λόγω μεγέθους καθαρά.

Παράθεση

John Ras (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη John Ras
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O John Ras έγραψε στις 10:15, 26-04-09:

PC στο σπίτι και 10άρι netbook για μετακινήσεις.

Παράθεση

Kotatsuneko

Περιβόητο Μέλος

H Kotatsuneko έγραψε στις 00:40, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από John Ras
PC στο σπίτι και 10άρι netbook για μετακινήσεις.
Ρε συ,εμένα το λαπτοπ είναι τεράστιο...
Μην πάρετε μεγάλο λαπτοπ γιατί δε θα μπορείτε ούτε μέσα στο σπίτι να το μετακινείτε.
Ένα νετμπουκ και όλα οκ.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 21:10, 14-06-09:

Εγώ είμαι σε δίλλημα πάντως για το τι θα πάρω του χρόνου.
Laptop ή desktop?:xixi:

Πείτε κανένα υπερ/κατα και στα δύο.Να προσανατολιστώ λίγο.:xixi:

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 21:30, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi

LAPTOP.-

Τωρα δεν ειμαι και ο πιο σχετικος να σου πω υπερ/κατα, απλα εχω ενα κολλημα με τα laptop.

Παράθεση

Senorita (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Senorita
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Senorita έγραψε στις 21:43, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi

Tα laptop απλά προσφέρουν την ικανότητα μετακίνησης. Εάν σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι επιδόσεις του υπολογιστή και χρησιμοποιείς πολλά "βαριά" προγράμματα ή παιχνίδια καλό θα ήταν να πάρεις desktop και να το επιλέξεις πολύ προσεκτικά.

Παράθεση

M4dn3sS

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη M4dn3sS
Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O M4dn3sS έγραψε στις 00:21, 15-06-09:

Για games desktop με την μια. Λαπτοπ ειναι ωραιο επειδη το παιρνεις παντου,αλλα για τους gamers δεν ειναι οτι καλυτερο,προσωπικα εχω 1 Λαπτοπ και 2 Desktops , για surfing προτιμω το Λαπτοπ,οποτε ψηφισα Λαπτοπ!

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 00:22, 15-06-09:

Τίποτα από τα δύο. Ο δικός μου υπολογιστής (κεντρική μονάδα) πιάνει λιγότερο χώρο από το λάπτοπ. (βλ. Mac Mini G4). Έτσι, δεν πιάνει πολύ χώρο, και η οθόνη αν και μεγάλη, είναι λεπτή και σεχεδόν ακουμπάει στο τοίχο πίσω απ' το γραφείο, οπότε έχω κανονικό υπολογιστή σε αφάνταστα μικρό μέγεθος...

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 02:54, 15-06-09:

Αφού είναι σταθερός ο υπολογιστής, δε θα έπρεπε να σε νοιάζει και πολύ το μέγεθος. Εκτός αν έχεις σοβαρό πρόβλημα χώρου νταξ, αλλιώς πέφτεις θύμα ενός ακόμα διαφημιστικού τρικ της αγαπημένης μας (not) apple.

Παράθεση

biousra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 05:13, 15-06-09:

λαπτοπ και συγκεκριμενα της apple το macbook απλα μαμανε!!:no1:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Laptop Vs Desktop - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 397 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-12 στις 17:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους