Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:10, 12-11-06:

Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:15, 12-11-06:

ενδιαφέρουσα σκέψη!!!

λοιπόν, ναι, θα με επηρέαζε σε σημαντικό βαθμό....
θα κατέστρεφε την κοσμοθεωρία μου αλλά δεν νομίζω ότι θα άλλαζε την στάση μου απέναντι στη ζωή.....
Κι αυτό γιατί λειτουργώ χωρίς να σκέφτομαι αν υπάρχει θεός ή όχι...
Λειτουργώ όπως μου υπαγορεύουν τα αισθήματα μου και το μυαλό μου για το τι είναι καλό και σωστό ή όχι....

Φυσικά και θα ήθελα να το μάθω....
δε θέλω να μαθαίνω μόνο όσα "μου κάνουν και με βολευουν" αλλά απλα την αλήθεια όποια κι αν ειναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:19, 12-11-06:

Καλη ερωτιση... Η απαντιση ομως πολυ απλη, αν δεν το ζησω δεν ξερω...
Δεδομενου οτι δεν πιστευω στην υπαρξη καπιου θεου πολυ πιθανων ακομα και αν μαθενα οτι υπαρχει να μην με ενδιεφερε ιδιετερα, ισως ομως και να αλλαζα τελιως και να γινομουν θεουσος. Αν παλι μαθενα οτι δεν υπαρχει, απλα θα επιβεβεωνομουν και φυσικα δεν θα αλλαζα καθολου.
Και φυσικα θα επρεπε να το μαθω. Ειμαι εναντιων του να κρυβονται στοιχια (οπως πιστευω οτι γινετε παγκοσμιος για πολλα θεματα) καθος μεγαλο ποσοστο τον ανθρωπων δεν ειναι ετοιμο να δεχτει καπιο γεγονος η καθος υπαρχουν συμφερωντα στην μεση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:43, 12-11-06:

Δεν ανήκω στα άτομα που είναι πορωμένα με την θρησκεία και βασικά είμαι σε μια φάση ψαξίματος για το ποιά θρησκεία με εκφράζει από την στιγμή που αποφάσισα ότι αυτή δεν είναι ο χριστιανισμός.

Αλλά αυτό που ψάχνω και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω μια θρησκεία που να με αντιπροσωπεύει η φιλοσοφία της, τα μηνύματά της, αλλά και πώς τα ασκούν οι πιστοί της στην εποχή μας. Οπότε ο Θεός σαν έννοια και πάλι δεν με απασχολεί στο σημείο επιλογής θρησκείας. Πιστεύω, αλλά σε ένα πολύ αφηρημένο επίπεδο.

Επομένως αν μάθαινα ότι δεν υπάρχει Θεός αυτό δεν θα επηρέαζε την στάση μου απέναντι στις διάφορες θρησκείες, καθώς τις βλέπω από πιο φιλοσοφική άποψη. Αλλά βέβαια κάτι θα γκρεμιζόταν μέσα μου καθώς δεν είμαι άθεη και σε αρκετές στιγμές έχω επικαλεστεί τον Θεό, όποιος κι αν είναι. Οπότε σαν πρώτη σκέψη λέω ότι δεν θα ήθελα να το μάθω, μερικές φορές η πλάνη είναι καλή, βοηθητική. Δεν ξέρω όμως αν δεν θα αλλάξω γνώμη με βαθύτερη σκέψη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:42, 12-11-06:

Προσωπικά αν μάθαινα ότι υπάρχει θεός θα προσπαθούσα πια θρησκεία το προσυπογραφεί καλλίτερα ώστε να καταφέρω να τον μελετήσω. Δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα άλλαζα αν έβλεπα ότι δεν "ταιριάζουν" οι "απόψεις" μας.

Αν πάλι μάθαινα ότι δεν υπάρχει θα συνέχιζα με περισσότερη αυτοπεποίθηση ... να ζω ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:28, 12-11-06:

Ένα άλλο ενδιαφέρον ερώτημα, το οποίο ίσως αρμόζει σε άλλο thread, είναι "θα θέλατε να υπάρχει θεός;". Και όχι, δεν έχει σχέση με το τι πιστευει κανείς. Πχ εγώ μπορεί να είμαι άθεη αλλά μάλλον θα ήθελα να υπάρχει θεός (αναλόγως και τι θεός βέβαια, εξ'ου και το "μάλλον"), μιας και η ύπαρξη θεού σχεδόν πιστοποιεί οτι υπάρχει κάτι μετα θάνατον, κάτι που η ματαιόδοξη φύση μου πολύ θα ήθελε.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:35, 12-11-06:

Ο Θεός, είναι πέρα από την λογική, το να αποδειχτεί ότι υπάρχει δεν είναι δόκιμο. Το "αποδείχτηκε ότι υπάρχει Θεός" είναι ανεδαφική δήλωση. Γι' αυτό το λόγο πότε δε θα πίστευα σε κάτι τέτοιο. Εστω όμως ότι ισχύει. Για μένα δε θα άλλαζε τίποτα, αυτός που περιμένει αποδείξεις για να πιστέψει, δεν είναι πιστός.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 02:39, 13-11-06:

Θα με επηρέαζε σίγουρα. Αν αποδειχθεί οτι υπάρχει την έβαψα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 04:23, 13-11-06:

Εξαρταται αν θα μαθαινα οτι υπαρχει ενα υπερτατο ον, ή ο Θεος μιας εκ των θρησκειων (και ποια ειναι αυτη) Στην πρωτη οχι, αν και θα μου δημιουργουσε παρα πολλες σκεψεις/ αποριες/ συζητησεις με φιλους, στη δευτερη εξαρταται.

Εσυ τι εννοεις;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:15, 13-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Εξαρταται αν θα μαθαινα οτι υπαρχει ενα υπερτατο ον, ή ο Θεος μιας εκ των θρησκειων (και ποια ειναι αυτη) Στην πρωτη οχι, αν και θα μου δημιουργουσε παρα πολλες σκεψεις/ αποριες/ συζητησεις με φιλους, στη δευτερη εξαρταται.

Εσυ τι εννοεις;
Χμ μου αρέσει η διάκριση που κάνεις ... δεν θα απαντήσω ώστε να μην περιορισώ τα πλαίσια της συζητήσεις

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 02:34, 14-11-06:

Εφοσον, λοιπον, θεωρησουμε ως δεδομενο το οτι θα μου αποκαλυπτοταν με πληρη βεβαιοτητα οτι οντως υπαρχει ο Θεος / θεοτητες μιας θρησκειας (και με την λογικη προϋποθεση οτι αυτο θα απεκλειε την πιθανοτητα να υπαρχουν οι θεοι των υπολοιπων θρησκειων) νομιζω οτι θα ημουν παραλογος αν... επαιζα στοιχημα με τον Πασκαλ!

Κοινως, θα ηταν παραλογο να αγνοησω τις διδαχες / επιταγες της πιστης εκεινης και να μην τις ακολουθω αφου το κερδος μου απο αυτη τη ζωη θα ηταν απειρως μεγαλυτερο απο το να μην τις ακολουθω (δεδομενο και παλι οτι αυτη η θρησκεια μιλαει και για μετα θανατον ζωη)

Το προβλημα θα ηταν αν διαφωνουσες ριζικα με την "ιδεολογια" - πιστη εκεινη...Θα προτιμουσες να ζησεις οσο πιο σωστα ο ιδιος θεωρεις ή βασει της θρησκειας σου. Πιθανως, μαλλον το δευτερο, στα μετρα του δυνατου φυσικα.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 10:06, 14-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;
1. Θεωρώ απίθανο να "αποδειχθεί", επιστημονικά τουλάχιστον, κάτι τέτοιο. Ή μάλλον το θεωρώ τόσο πιθανό όσο το να βγάλω φτερά και να αρχίσω να πετάω.

2. For argument's sake, ας πούμε ότι "αποδεικνύεται". Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Η στάση ζωής μου δεν βασίζεται σε κοσμοθεωρία.
Ζω και ενεργώ όπως πιστεύω ότι πρέπει.

ΥΓ: Δεν υπάρχει θεός.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:35, 14-11-06:

συμφωνω με τον τσιμιτσιμιτσακα η πως ειναι αυτο το νικ (συγνωμη δεν το λεω με ασχημο τροπο απλα το διαβασα και 4sec μετα το ξεχασα γιατι εχω μνημη χρυσοψαρο)

δεν μπορει να αποδειχθει οτι δεν υπαρχει θεος με την στενη εννοια του ορου γιατι δεν γινεται να αποδειχθει ενα αρνητικο.

ο μονος τροπος ειναι να κατεβει ο θεος και να μας πει "τζα εδω ειμαι"

στην οποια περιπτοση θα φαει ντοματα στο κεφαλι

γενικος οι αθεοι την εχουν κατσει γιατι ειναι δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεος και δαιμονας αλλα αντε να πεισεις τους θρησκους

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 11:21, 14-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
συμφωνω με τον τσιμιτσιμιτσακα η πως ειναι αυτο το νικ (συγνωμη δεν το λεω με ασχημο τροπο απλα το διαβασα και 4sec μετα το ξεχασα γιατι εχω μνημη χρυσοψαρο)
Καλό, καλό. Ξέρεις πόσο κουράστικα για να το βρω το nickname μου;

γενικος οι αθεοι την εχουν κατσει γιατι ειναι δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεος και δαιμονας αλλα αντε να πεισεις τους θρησκους
Δεν έχουμε καμία όρεξη να πείσουμε κανέναν για οτιδήποτε. Μόνο να μας αφήσουν στην ησυχία μας κι ας πιστεύουν ό,τι θέλουν.

Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 13:57, 14-11-06:

Δεδομένων των πιστεύω μου μέχρι τώρα, θα επιθυμούσα να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει θεός και ότι όλα όσα ξέρουμε είναι ένα καλοστημένο διαφημιστικό τρικ για την επίτευξη κάποιον ποταπών ανθρωπίνων στόχων.
Δε θεωρώ ότι θα με άλλαζε σα χαρακτήρα, γιατί έχω ήδη αλλάξει από τότε που ξεκίνησα να αναρρωτιέμαι και να ψάχνω το "θεό".
Φυσικά και θα ήθελα να μάθω το αποτέλεσμα της έρευνας, ίσως και γιατί θα ήταν η σημαντικότερη στην ανθρώπινη ιστορία.

Τώρα, αν αποκάλυπταν ότι υπάρχει θεός, θα είχα πολύ περισσότερες αμφιβολίες/απορίες προς εκείνον που ίσως πάλι μου κατέρριπταν (εσωτερικά) την απόδειξη της παρουσίας του.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:20, 14-11-06:

Νομίζω δεν θα μου έκανε καμία διαφορά.. κινούμαι με βάση τον ευατό μου και τους άλλους γύρω μου, όχι με βάση το αν υπάρχει Θεός κι άρα πχ κινδυνεύω να με "τιμωρήσει" ή να δυσαρεστηθεί ή ότιδήποτε άλλο παρεμφερές.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:59, 14-11-06:

Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν σκοπό να μας μάθουν πώς να ζούμε αρμονικά με τον εαυτό μας. Επομένως, στην κοινωνία όπου ανήκουμε.
Το ερώτημα είναι… Μπορούμε να μη πιστεύουμε στο Θεό (Θρησκεία, κανόνες για ένα τρόπο ζωης?)
Μπορεί ο άνθρωπος να επιβιώσει σε περίπτωση που ανακαλύπτεται ότι δεν υπάρχει Θεος?
Εννοείται ότι θα επηρέαζε όλη κοσμοθεωρία αυτού του πλανήτη, είτε ένα σίγουρο «ναι υπάρχει» είτε ένα σίγουρο «όχι δεν υπάρχει».

PS: συγνώμη για το πολύ φτωχό λεξιλόγιό μου. Ελπίζω να καταλάβατε την ιδέα.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:14, 14-11-06:

Νομίζω ότι αρχίζει ένα μεγάαααλο off-topic θέμα.

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν σκοπό να μας μάθουν πώς να ζούμε αρμονικά με τον εαυτό μας. Επομένως, στην κοινωνία όπου ανήκουμε.
Μάλλον όλες οι θρησκείες έχουν σκοπό να μας μαντρώσουν σε συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς.
Αρχική Δημοσίευση από roumana
Το ερώτημα είναι… Μπορούμε να μη πιστεύουμε στο Θεό (Θρησκεία, κανόνες για ένα τρόπο ζωης?)
Μπορεί ο άνθρωπος να επιβιώσει σε περίπτωση που ανακαλύπτεται ότι δεν υπάρχει Θεος?
1. Φυσικά και μπορούμε. Χιλιάδες συνάνθρωποί σου γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν χωρίς να πιστεύουν σε θεό.

2. Γιατί να μην επιβιώσει δηλαδή; Τόσο απαραίτητος είναι;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:20, 14-11-06:

Η αρχική υπόθεση είναι λάθος γιατί ...
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Ο Θεός, είναι πέρα από την λογική, το να αποδειχτεί ότι υπάρχει δεν είναι δόκιμο. Το "αποδείχτηκε ότι υπάρχει Θεός" είναι ανεδαφική δήλωση.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:54, 14-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Νομίζω ότι αρχίζει ένα μεγάαααλο off-topic θέμα.

Μάλλον όλες οι θρησκείες έχουν σκοπό να μας μαντρώσουν σε συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς.

1. Φυσικά και μπορούμε. Χιλιάδες συνάνθρωποί σου γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν χωρίς να πιστεύουν σε θεό.

2. Γιατί να μην επιβιώσει δηλαδή; Τόσο απαραίτητος είναι;

ΝΟΜΙΖΩ ότι αυτό που θέλει να τονίσει η roumana είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αν δεν υπήρχε το "φόβητρο του θεού και της κόλασης" ή ακόμα και το δέλεαρ "του παραδείσου" θα είχε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι τώρα....
Πιο κακή.... πιο αρπαχτικό.... πιο την παρτη του απ ότι ΗΔΗ είναι.....
Αν καποιοι δεν φοβόντουσαν την "οργή του θεού και την τιμωρία" είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να έκαναν ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΑ πράγματα....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:22, 14-11-06:

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω KE.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 08:24, 15-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
ΝΟΜΙΖΩ ότι αυτό που θέλει να τονίσει η roumana είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αν δεν υπήρχε το "φόβητρο του θεού και της κόλασης" ή ακόμα και το δέλεαρ "του παραδείσου" θα είχε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι τώρα....
Αν καποιοι δεν φοβόντουσαν την "οργή του θεού και την τιμωρία" είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να έκαναν ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΑ πράγματα....
ΟΚ, τώρα κατάλαβα το πραγματικό νόημα.

Σίγουρα αυτό συμβαίνει αλλά, κατά τη γνώμη μου, για πολύ λίγους. Οι πραγματικά αδίστακτοι άνθρωποι δεν είναι θεοσεβούμενοι με την πλήρη έννοια του όρου. Θα κάνουν το κακό, θα κοιτάξουν την πάρτη τους χωρίς φόβο κάποιας θείας δίκης ή οποιασδήποτε τιμωρίας. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι για την ευρεία πλειοψηφία των "κακών" ισχύει αυτό.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:20, 15-11-06:

οχι διαφωνω, ισα ισα που οι περισοτεροι χρησημοποιουν το θεο για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ τις πραξεις τους.

η ηθικη ειναι εμφυτη, ειτε την εχεις ειτε οχι, το περιβαλον μονο θα κανει πιο εντονη την παρορμηση σου για φυσιολογικη η αντικοινωνικη συμπεριφορα. Ασε που εκ των πραγματων το να εισαι καλος κατω υπο την απειλη τιμοριας ειναι υποκρισια

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:29, 15-11-06:

οχι διαφωνω, ισα ισα που οι περισοτεροι χρησημοποιουν το θεο για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ τις πραξεις τους.

η ηθικη ειναι εμφυτη, ειτε την εχεις ειτε οχι, το περιβαλον μονο θα κανει πιο εντονη την παρορμηση σου για φυσιολογικη η αντικοινωνικη συμπεριφορα. Ασε που εκ των πραγματων το να εισαι καλος κατω υπο την απειλη τιμοριας ειναι υποκρισια
Μόνο στα έντονα διαφωνώ γιατί απλά δεν συμφωνώ πλήρως.
Στα υπόλοιπα my humble respects.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:52, 15-11-06:

δεν θα μας πεις ομως και ΓΙΑΤΙ διαφωνεις?:p

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:24, 15-11-06:

Έχεις δίκιο. παράλειψης

Ο λόγος που δεν συμφωνώ πλήρως είναι γιατί πιστεύω ότι ο κοινωνικός περίγυρος διαμορφώνει ηθική. Αλλά επίσης πιστεύω στο έμφυτο κακό που έχουμε μέσα σαν άνθρωποι και το πατάω επι πτωμάτων για προσωπικό ώφελος. Ο κοινωνικός περίγυρος σαν να σκαλίζει αυτό το έμφυτο, κυρίως με την λογική του τι είναι αποδεκτό. Γιαυτό και η θρησκεία κατά βάση δεν διδάσκει ηθική αλλά επιβάλει τουλάχιστον η χριστιανική δλδ.
Γιαυτό και δεν συμφωνώ πλήρως .

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:13, 15-11-06:

α καταλαβα.

ναι, δυστοιχος ολες οι ενδειξεις δειχνουν οτι η αντικοινονικη συμπεριφορα ειναι εγγενης και οχι επικτητη, εξου και αρκετοι αντικοινονικοι ανθρωποι οταν μπουν (με το ζορι) σε φαρμακευτικη αγωγη φτιαχνουν πολυ.

δεν διαφωνω βεβαια οτι η ηθικη διαμορφονεται απο την κοινωνια (Hell αυτο πο ειναι ηθικο για μενα ειναι ανηθικο για σενα κτλ), αλλα δραματικες αλαγες στις γενετικες προδιαθεσεις...δεν ξερω, δυσκολο το βλεπω

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 20:20, 15-11-06:

Nαι θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει θεος..Τωρα για το αν θα με επηρρεαζε δεν ξερω ...Βασικα δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου αν πιστευω στον θεο ή οχι..Πιστευω ομως οτι ολοι μας εχουμε την αναγκη να πιστευουμε...Αυτο μας δινει μια ελπιδα κ μας παρηγορει στις δυσκολες στιγμες..Ετσι δεν ειναι?? Οποτε μαλλον θα με επηρρεαζε σε ενα βαθμο οχι οτι θα κατσω να σκασω κιολας ομως.....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 21:55, 15-11-06:

crazylover:

να σε ρωτησω κατι για να δεις ποσο "δυσκολο" θεμα ειναι το ζητημα του θεου.

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:09, 15-11-06:

crazylover:

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

Ετοιμάσου να ακούσεις ΤΙΣ υπεκφυγές τώρα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 22:56, 15-11-06:

Εγώ νομίζω πως πολλοί άθεοι δεν θα μπορούσαν να πειστούν ακόμα κι αν συνέβαινε αυτό που λες. Θα έλεγαν "και ποιός μου λέει ότι αυτός είναι ο Θεός κι όχι κάποιος που το έσκασε από το ψυχιατρείο"; Άλλωστε ποιός λέει ότι ο Θεός είναι ένας μόνο ή ότι μπορεί να μιλήσει;

Όσο για τους θρησκευόμενους και πάλι πολλοί από αυτούς δεν θα μπορούσαν να αρνηθούν τον Θεό, ακόμα κι αν είχαν τις πιο τρανταχτές επιστημονικές αποδείξεις γι'αυτό. Λόγω έλλειψης παιδείας ή φόβου να αισθανθούν μόνοι κι αβοήθητοι στο σύμπαν. Ανθρώπινα είναι και τα 2 κι όχι κατακριτέα.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 01:46, 16-11-06:

crazylover:

Ε μπα...Ο αθεος θα προσπαθησει να αποδειξει οτι αυτο που του συνεβη μπορει να συμβει και χωρις να του εχει εμφανιστει ο Θεος, θα πει οτι ηταν καποιο τρυκ, μπορει να πειστει ο ιδιος και να που οι υπολοιποι οτι ειναι τρελος, κτλ...Δεν ισχυει αυτο που λες!

Στο δε θρησκευομενο πως ακριβως θα αποδειξεις οτι δεν υπαρχει Θεος; Οσο ειναι δυνατο να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν φαντασματα, ή η ψυχη. Δεν μπορεις. Πως να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει κατι αϋλο, αοσμο, αχρωμο, που ηθελημενα δεν κανει γνωστη την παρουσια του (βλεπεις ο Θεος εχει ολες τις ιδιοτητες που τον κανουν αναποδεικτο...τυχαιο; )

Παντως μου κανει εντυπωση που πολλοι λενε οτι δεν θα τους πολυενδιαφερε το αν υπαρχει θεος ή οχι. Εννοειτε στον τροπο ζωης σας, ή και γενικοτερα σαν γεγονος; Γιατι αν εννοοειτε το δευτερο, δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα πιο αξιοσημαντα "γεγονοτα" στη ζωη!

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 09:04, 16-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Παντως μου κανει εντυπωση που πολλοι λενε οτι δεν θα τους πολυενδιαφερε το αν υπαρχει θεος ή οχι. Εννοειτε στον τροπο ζωης σας, ή και γενικοτερα σαν γεγονος; Γιατι αν εννοοειτε το δευτερο, δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα πιο αξιοσημαντα "γεγονοτα" στη ζωη!
Όσον αφορά εμένα, ούτε θα αλλάξει τίποτα στον τρόπο ζωής μου αλλά και γενικότερα δεν με απασχολεί σαν γεγονός.

Γιατί είναι τόσο "αξιοσήμαντο" δηλαδή;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:47, 16-11-06:

underwater, insomniac κτλ:

ωραια να το θεσω ως, εξις, εγω ειμαι αθεος, αν ερχοταν ενας τυπος που ισχυριζοταν οτι ειναι ο θεος και μου ελεγε "κοιτα ειμαι ο θεος" και εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει πχ ε θα τον πιστευα, και θα παραδεχομουν το λαθος μου.

ΕΣΕΝΑ τι θα χρειαζοταν για να σου αποδειξουν οτι δεν υπαρχει θεος?

σο ειναι δυνατο να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν φαντασματα, ή η ψυχη. Δεν μπορεις. Πως να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει κατι αϋλο, αοσμο, αχρωμο, που ηθελημενα δεν κανει γνωστη την παρουσια του (βλεπεις ο Θεος εχει ολες τις ιδιοτητες που τον κανουν αναποδεικτο...τυχαιο;
γιαυτο ανεφερα τον ποππερ πιο πριν ξερεις τι μας λεει ο ποππερ για αυτου του ειδους τις καθολικα ορθες θεωριες? (δηλαδη μια θεωρια που δεν μπορει να αποδειχθει λανθασμενη). Μας λεει οτι ειναι bolocks

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:00, 16-11-06:

Εγώ θα συμφωνήσω ότι και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικά άθεος, να πεισθεί γιαυτό. Μπορεί να πάθει την πλάκα του λίγο αλλά αν το ξανασκεφτεί όπως σκέφτηκε για να γίνει άθεος πάλι άθεος θα μείνει αν δεν απειλείτε η ζώη του εκβιαστικά.

Ο λόγος? Πιστεύω ότι μία η βασική πεποιθήση και λογική υποθέση που έχουν σαν αποτέλεσμα την αθειά. (Θεός με την έννοια του AllMighty που έχουν οι ιουδαιστικές θρησκείες).

Κάτι που δεν μπορούμε να ερμηνέσουμε δεν είναι θείο.απλά ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει τον μηχανισμό του. ίσως τον κατανόησουμε ίσως όχι αλλά αυτό δεν το κάνει θείο. άλλωστε η ιστορία δια της επιστήμης κατεπάνάλληψη έχει αποθεοποιήσει διάφορες θείες εκφάνσεις.

Τώρα αν σκάσει μύτη ο εκπρόσωπος του superman και μου πει ότι ή με λατρεύεις ή ο superman θα σε τιμωρήσει (Goauld style), τότε για βιοποριστικούς λόγους μάλλον θα υποκύψω. Στην συγκεριμένη περίπτωση ο εκπρόσωπος είναι κατα αντιστοιχία η θρησκεία, ο superman είναι το θείο αν υπάρχει και το γιατί ο superman είναι άτρωτος ο μηχανισμός που δεν μπορώ προς το παρών να εξηγήσω. (αν και όλοι ξέρουμε την εξήγηση )

Για μένα αυτή είναι και ο πυρήνας όλων των Ιουδαιστικών θρησκειών στις οποίες ο θεός θεωρείται παντοδύναμος. γιατί σε άλλες το θείο δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 10:31, 16-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Κάτι που δεν μπορούμε να ερμηνέσουμε δεν είναι θείο.απλά ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει τον μηχανισμό του. ίσως τον κατανόησουμε ίσως όχι αλλά αυτό δεν το κάνει θείο. άλλωστε η ιστορία δια της επιστήμης κατεπάνάλληψη έχει αποθεοποιήσει διάφορες θείες εκφάνσεις.
Πολύ σωστό αυτό. Το ότι αυτή τη χρονική στιγμή δεν μπορεί να εξηγηθεί κάτι, δεν μαρτυρά "θεία" προέλευση. Απλά την αδυναμία της επιστήμης να το εξηγήσει με τα σημερινά τεχνικά/επιστημονικά δεδομένα.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι αρχαίοι ημών [λέμε τώρα...] πρόγονοι απέδιδαν σε διάφορα φυσικά φαινόμενα μία μεταφυσική εξήγηση γιατί, εν μέρει, αδυνατούσαν να τα εξηγήσουν επιστημονικά [βλ. κεραυνούς, πλημμύρες κλπ].

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Τώρα αν σκάσει μύτη ο εκπρόσωπος του superman και μου πει ότι ή με λατρεύεις ή ο superman θα σε τιμωρήσει (Goauld style), τότε για βιοποριστικούς λόγους μάλλον θα υποκύψω. Στην συγκεριμένη περίπτωση ο εκπρόσωπος είναι κατα αντιστοιχία η θρησκεία, ο superman είναι το θείο αν υπάρχει και το γιατί ο superman είναι άτρωτος ο μηχανισμός που δεν μπορώ προς το παρών να εξηγήσω. (αν και όλοι ξέρουμε την εξήγηση )

Για μένα αυτή είναι και ο πυρήνας όλων των Ιουδαιστικών θρησκειών στις οποίες ο θεός θεωρείται παντοδύναμος. γιατί σε άλλες το θείο δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά.
Αυτό που ορθά περιγράφεις ως πυρήνα των Ιουδαϊστικών θρησκειών είναι ο φόβος και η υποταγή ενώπιον του ισχυρότερου. Εν κατακλείδι είναι εκβιαστικός ο "σεβασμός" που αποσπάται για το θείο. Η προέλευσή του είναι φυσικά οι πρώιμες απολυταρχικές κοινωνίες της προ-φεουδαρχικής εποχής: σεβασμός στον άρχοντα του τόπου, σεβασμός στον πατέρα-αφέντη, σεβασμός στον θεό-αφέντη: όλοι αυτοί είχαν τη δύναμη να σε συντρίψουν. Κορυφαίο παράδειγμα της έκφανσης αυτής η Παλαιά Διαθήκη.

Έχει ενδιαφέρον δε να παρατηρήσουμε τις ουσιώδεις διαφορές της Παλαιάς Διαθήκης με τα τέσσερα ευαγγέλια και την "επιστροφή στις ρίζες" του φόβου και της αμαρτίας που εισήγαγε στη χριστιανική θρησκεία ο Σαούλ ο Ταρσεύς, γνωστός και ως Παύλος.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:36, 16-11-06:

Εγώ θα συμφωνήσω ότι και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικά άθεος, να πεισθεί γιαυτό. Μπορεί να πάθει την πλάκα του λίγο αλλά αν το ξανασκεφτεί όπως σκέφτηκε για να γίνει άθεος πάλι άθεος θα μείνει αν δεν απειλείτε η ζώη του εκβιαστικά.
κοιτα πιο αθεος απο μενα δεν παει και σου λεω την αληθεια, αν καποιος ερχοταν και με καποιο τροπο μου εδειχνε καποιου ειδους παντοδυναμια θα τον πιστευα, δεν εχω λογο να μην το πιστεψω, αλλωστε δεν ειναι αυτο το ζητημα, το ζητημα ειναι οτι οσο αθεος και να εισαι ΜΠΟΡΕΙΣ να δειχθεις λαθος, να ερθει ο θεος και να κανει ενα θαυμα κτλ. Να θεσπισεις οποιεσδηποτε επιστιμονικες και μη δεικλιδες, η περιορισμους η οτιδηποτε και παλι να τις ξεπερασει.

ενας θρησκος δεν μπορει με ΚΑΝΕΝΑ τροπο να πειστει οτι δεν υπαρχει θεος. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ, οσο τραβηγμενος και αν ειναι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 16-11-06 στις 11:07. Αιτία: Αφαίρεσα κάποια λανθασμένα links για φωτογραφίες, τα οποία χαλούσαν την σελίδα γιατί δημιουργούσαν έναν κώδικα σιδηρόδρομο... Ανέβασέ τα πάλι τις φώτο με σωστά links, αν θες!
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:06, 16-11-06:

κοιτα πιο αθεος απο μενα δεν παει και σου λεω την αληθεια, αν καποιος ερχοταν και με καποιο τροπο μου εδειχνε καποιου ειδους παντοδυναμια θα τον πιστευα

ενας θρησκος δεν μπορει με ΚΑΝΕΝΑ τροπο να πειστει οτι δεν υπαρχει θεος. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ, οσο τραβηγμενος και αν ειναι
Epote, από τα τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά. Παρόλα αυτά εσύ δεν πιστεύεις. Αν ερχόταν κάποιος και έκανε κάτι "μαγικό" σε σένα δεν θα έψαχνες να βρεις αποδείξεις σε αυτό; Τι στο καλό άθεος είσαι; Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;

Όσο γι'αυτό που λες για τους θρήσκους νομίζω γενικεύεις. Εκτός κι αν θρήσκος για εσένα είναι μόνο η γριούλα στην επαρχία που δεν έχει πάει σχολείο και η εκκλησία είναι μέρος της καθημερινότητάς της.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 12:24, 16-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Epote, από τα τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά.
Μπορείς να αναφέρεις μερικά από «τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς»;

Εννοείται ότι η αξιοπιστία της πηγής παίζει πρωτεύοντα ρόλο. Όχι δηλαδή "μου είπε η γιαγιά μου..." [χωρίς διάθεση να μειώσω γιαγιάδες, παπούδες, θείους και λοιπούς συγγενείς].

Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;
Τουλάχιστον οι θρησκείες με ιουδαϊστικές ρίζες περιέχουν την παντοδυναμεία του θεού ως δογματική αλήθεια, ως βάση της "αλήθειας" τους.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:32, 16-11-06:

Μπορείς να αναφέρεις μερικά από «τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς»;

Τουλάχιστον οι θρησκείες με ιουδαϊστικές ρίζες περιέχουν την παντοδυναμεία του θεού ως δογματική αλήθεια, ως βάση της "αλήθειας" τους.
Ρε συ εντάξει, εννοώ "τυφλούς που βρήκαν το φως τους" και τέτοια που διαβάζουμε συνήθως. Άτομα που μετά από κάτι που συντάραξε την ζωή τους το γύρισαν στην πίστη. Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.

Εντάξει, οι ιουδαϊστικές. Και ποιός λέει ότι αυτές είναι πιο κοντά στην "αλήθεια" αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει; Ποιός λέει ότι οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες μπορεί να το κάνει; Το τι λένε οι ιουδαϊστικές θρησκείες που αναφέρεις δεν μου λέει τίποτα.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 12:58, 16-11-06:

Ρε συ εντάξει, εννοώ "τυφλούς που βρήκαν το φως τους" και τέτοια που διαβάζουμε συνήθως. Άτομα που μετά από κάτι που συντάραξε την ζωή τους το γύρισαν στην πίστη. Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.
Μισό λεπτάκι.

Έφερες ως επιχείρημα να "αλλαξοπιστήσει" κάποιος άθεος την ύπαρξη διαφόρων θαυμάτων και μάλιστα γράφεις "δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά". Θεωρείς δηλαδή δεδομένο ότι γίνονται θαύματα - και μάλιστα που δεν αποδεικνύονται επιστημονικά.

Τώρα λες ότι δεν γίνονται θαύματα;

Εντάξει, οι ιουδαϊστικές. Και ποιός λέει ότι αυτές είναι πιο κοντά στην "αλήθεια" αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει; Ποιός λέει ότι οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες μπορεί να το κάνει; Το τι λένε οι ιουδαϊστικές θρησκείες που αναφέρεις δεν μου λέει τίποτα.
Σου το αναφέρω γιατί είναι μία κεντρική 'αλήθεια' των ανά τον κόσμο θρησκειών. Ομολογώ ότι δεν έχω μελετήσει όλες τις θρησκείες του πλανήτη αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να υπάρχει θρησκεία που να μην υποστηρίζει την παντοδυναμία του υπέρτατου όντος στο οποίο επικεντρώνεται.
Άλλωστε το concept της θρησκείας από μόνο του προϋποθέτει την ύπαρξη παντοδύναμου ανώτερου όντος. Αλλιώς δεν είναι θρησκεία, είναι φιλοσοφική θεώρηση [όπως ο Βουδισμός που θεωρείται μη-θεϊστική θρησκεία ή απλά πρακτική φιλοσοφία].

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:44, 16-11-06:

underwater:

Νομιζω μεχρι τωρα εχεις καταλαβει το τροπο με τον οποιο γραφω (ανορθογραφος και αδικαιολογητα επιθετικος) οποτε κουραγιο, δεν θα σε λυπηθω:p

Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.
μεχρι να εχεις στοιχεια ειναι argument non grata (λολ) καθοτι δεν λες κατι λες "πιστευω οτι εχουν γινει θαυματα αλλα δεν ξερω που ειναι αρα εχω δικιο" frankly αυτο ειναι κακη επιχειρηματολογια.

Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;
ε ποιος αλλος να το λεει εκτος απο τα θρησκευτικα βιβλια? Ο χριστιανικος θεος ειναι εξορισμου παντοδυναμος αχρονος και παναγαθος. Με ολα τα "παν" εχω προβλημα πως να το κανουμε τωρα.

Βεβαια αν ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος η απλα ειναι ενας ροζ μονοκερος (αορατος και θυλικος) αλαζουν τα πραγματα, αλλα μιλαμε για την εννοια του "δημιουργου παντοδυναμου θεου".

Αν ερχόταν κάποιος και έκανε κάτι "μαγικό" σε σένα δεν θα έψαχνες να βρεις αποδείξεις σε αυτό;
εξαρτατε το μαγικο και τις συνθηκες υπο τις οποιες το εκανε.

αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΜΟΤΙΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.

δηλαδη εγω οτνας αθεος, αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε ειμαι ο θεος θα του ελεγα "χα δεν σε πιστευω, κανε ενα θαυμα". Αφου εκανε το θαυμα θα προσπαθουσα να το επαναλαβω σε ελεγχομενες συνθηκες. Αν αυτο γινοταν και κατω απο οποιοδηποτε επιστιμονικο πρισμα δεν μπορουσα να βρω μια λογικη εξηγηση (η πολυ απλα αυτος εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει=παραβιαζε τη λογικη η κατι αναλογο) τοτε δεν θα ειχα αλλη επιλογη παρα να πεισθω οτι αυτος ειναι ο θεος.

ενας πιστος δεν μπορει με κανενα τροπο να δεχθει κατω απο οποιεσδηποτε (οσο τραβηγμενες) συνθηκες οτι δεν υπαρχει θεος.

καταλαβαινεις τι λεω? Υπαρχει μια συνθηκη εστω και δυσκολη για να πεισεις ενα αθεο, ενω δεν υπαρχει καμια για να ξε πεισεις ενα πιστο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:04, 16-11-06:

Πάντως να σας πω την αμαρτία μου.
Βλέπω κόσμο νέο και μεγάλο, μορφωμένο και μη να είναι θρήσκοι όπως λένε. Κατεμέ οι περισσότεροι είναι παραδοσιακά θρήσκιοι όπως το αρνί το Πάσχα καθώς βασικά είναι θρήσκοι στους τύπους και φυσικά ότι τους βολεύει μόνο κάνουν. Είναι όμως άλλα άτομα που πραγματικά πιστεύουν και κάθε φορά που συναντάω έναν, πραγματικά εκπλήσομαι και απορώ πως είναι δυνατόν έξυπνοι άνθρωποι να πιστεύουν όχι στον θεό αλλά στον Χριστιανισμό. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Στο μεταξύ πολλοί από αυτούς έχουν κάποιες ενστάσεις, λογικής φύσης για το ζήτημα αλλά την διερεύνηση δια της λογικής την πάνε μέχρι ένα σημείο. Μετά σαν να φοβούνται.
Ο λόγος που μου προκαλεί πάντα τόση εντύπωση , και τους το λέω (δεν τους κρίνω ομς είναι) ότι όταν η λογική διερεύνηση αρχίζει και αποκαλύπτει ένα ένα τα bug στην υποδομή πχ μιας θρησκείας σαν το χριστιανισμό, τότε αλυσιδωτά θα αποκαλύπτονται όλο και σημαντικότερα bugs γκρεμίζοντας έτσι το οικοδόμημα που λέγεται θρησκεία.

Και μου κάνει εντύπωση πως ενώ έχει ξεκινήσει η διαδικασία, για κάποιο λόγο σταματά μαχαίρι πριν αρχίσουν να αναρωτιούνται για κέρια ζητήματα. Και αν τύχει και με πιέσουν, και αντιδράσω εγώ λογικά απλά μένουν άφωνοι και φυσικά ακολουθεί η δικαιολογία μπαλαντέρ ή πιστεύεις ή οχι. Που κακά τα ψέματα έτσι είναι! Αλλά το περίεργο είναι ότι αν πιστευεις τότε δεν σκαλίζεις? Γενικά είναι ένας φάβλος κύκλος, που το σημείο που σπάει είναι ολοφάνερο, και χρειάζεται πραγματικά ένα μικρό leap of logic που όλοι φοβούνται απίστευτα να κάνουν.

Είναι σαν να ξύνουν τους τοίχους μια πολυκατοικίας αλλά ποτέ τα θεμέλια.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:47, 16-11-06:

Tsitsilega και Epote,

sorry, δεν ξέρω να κάνω διπλές παραθέσεις οπότε θα προσπαθήσω να απαντήσω και στους 2 σας. Καταρχάς δεν είπα ότι πιστεύω ή δεν πιστεύω στα θαύματα, τουλάχιστον ως αποτέλεσμα της δράσης του Θεού. Πιστεύω στο υπερφυσικό, χωρίς να ξέρω από πού προέρχεται και θεωρώ ότι υπάρχουν πράγματα που ξεπερνάνε την ανθρώπινη λογική. Τώρα αν τα έκανε ο Θεός δεν έχω ιδέα.

Όσο για την παντοδυναμία του Θεού, να φέρω παράδειγμα το Δωδεκάθεο. Ο κάθε θεός είχε συγκεκριμένες υπερφυσικές δυνάμεις, δεν ήταν όμως παντοδύναμος. Θα πείτε τώρα τι μ@λ@κίες σας λέω, είναι δυνατό να αναφέρω παραμυθάκια σαν παράδειγμα; Αλλά για ποιό λόγο το Δωδεκάθεο να είναι χαζομάρα και ο Χριστιανισμός σωστός; Σε μερικές χιλιάδες χρόνια πιθανώς να θεωρείται και ο Χριστιανισμός παραμυθάκι και οι νέες θρησκείες να πρεσβεύουν κάτι που τώρα να μας φαίνεται αστείο! Νομίζω πως η ύπαρξη κάθε θρησκείας σχετίζεται με την εποχή, το κοινωνικό πλαίσιο και διάφορα άλλα. Δεν ξέρω πάλι αν έγινα κατανοητή, προσπαθώ φιλότιμα πάντως.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:43, 16-11-06:

Tsitsilega και Epote,
Όσο για την παντοδυναμία του Θεού, να φέρω παράδειγμα το Δωδεκάθεο. Ο κάθε θεός είχε συγκεκριμένες υπερφυσικές δυνάμεις, δεν ήταν όμως παντοδύναμος. Θα πείτε τώρα τι μ@λ@κίες σας λέω, είναι δυνατό να αναφέρω παραμυθάκια σαν παράδειγμα; Αλλά για ποιό λόγο το Δωδεκάθεο να είναι χαζομάρα και ο Χριστιανισμός σωστός; Σε μερικές χιλιάδες χρόνια πιθανώς να θεωρείται και ο Χριστιανισμός παραμυθάκι και οι νέες θρησκείες να πρεσβεύουν κάτι που τώρα να μας φαίνεται αστείο! Νομίζω πως η ύπαρξη κάθε θρησκείας σχετίζεται με την εποχή, το κοινωνικό πλαίσιο και διάφορα άλλα. Δεν ξέρω πάλι αν έγινα κατανοητή, προσπαθώ φιλότιμα πάντως.
Καλά τα λες όμως. Απλά εγώ δεν ήθελα να μπω στο 12θεό για να μην γίνω εντελώς εκτός θέματος. Ένα από ταχαρακτηριστικά του ήταν ότι παρόλες τις μπαρουφιές της χριστιανικής διδασκαλίας όπως την μαθαίνουμε εμείς, το 12 θέο ήταν ανθρωποκεντρική θρησκεία γιαυτό και οι θεοί είχαν πάθη και αδυναμίες όπως είχαν οι άνθρωποι. Απλά είχαν λίγο περισσότερο δύναμη. Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι το 12θεο υπήρξε ένα ωραιοποιημένο μέρος στο οποίο οι τότε άνθρωποι πετάγαν οποιαδήποτε φαινόμενο δεν κατανοούσαν. Τουλάχιστον εκεί κατέληξε.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 16:46, 16-11-06:

Όσον αφορά εμένα, ούτε θα αλλάξει τίποτα στον τρόπο ζωής μου αλλά και γενικότερα δεν με απασχολεί σαν γεγονός.

Γιατί είναι τόσο "αξιοσήμαντο" δηλαδή;
Οπως ειναι αξιοσημαντη η "προελευση" σου απο τους γονεις σου (που μαλλον σου δημιουργει καποιον ιδιαιτερως σημαντικο δεσμο με αυτους), ή ο τροπος που σχηματιστηκε η Γη, ή ο τροπος δημιουργιας του Συμπαντος (για τα οποια ξοδευονται απειρα χρηματα και χρονος για να διερευνηθουν) ετσι θεωρω οτι θα ηταν εξωφρενικα σημαντικο να αποδειχθει οτι η απαρχη ολων αυτων δεν ειναι επιστημονικα γεγονοτα αλλα η βουληση καποιου θειου οντος. Θα αλλαζε το νοημα τους (σε περιπτωση που εισαι αθεος, προφανως)

underwater, insomniac κτλ:

ωραια να το θεσω ως, εξις, εγω ειμαι αθεος, αν ερχοταν ενας τυπος που ισχυριζοταν οτι ειναι ο θεος και μου ελεγε "κοιτα ειμαι ο θεος" και εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει πχ ε θα τον πιστευα, και θα παραδεχομουν το λαθος μου.

ΕΣΕΝΑ τι θα χρειαζοταν για να σου αποδειξουν οτι δεν υπαρχει θεος?

γιαυτο ανεφερα τον ποππερ πιο πριν ξερεις τι μας λεει ο ποππερ για αυτου του ειδους τις καθολικα ορθες θεωριες? (δηλαδη μια θεωρια που δεν μπορει να αποδειχθει λανθασμενη). Μας λεει οτι ειναι bolocks
...Μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο μου με τα smilies ( => ) Και εγω το ιδιο αφηνα να εννοηθει (οχι οτι το ενστερνιζομαι, αλλα ειναι μεγαλη..."συμπτωση" )

Οσον αφορα το πρωτο σκελος, ετσι που το εθεσες αρχικα ημουν ετοιμος να διαφωνησω και να σου πω οτι δεν μου ειναι πιστευτο, αλλα μετα με αυτο:

εξαρτατε το μαγικο και τις συνθηκες υπο τις οποιες το εκανε.

αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΜΟΤΙΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.

δηλαδη εγω οτνας αθεος, αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε ειμαι ο θεος θα του ελεγα "χα δεν σε πιστευω, κανε ενα θαυμα". Αφου εκανε το θαυμα θα προσπαθουσα να το επαναλαβω σε ελεγχομενες συνθηκες. Αν αυτο γινοταν και κατω απο οποιοδηποτε επιστιμονικο πρισμα δεν μπορουσα να βρω μια λογικη εξηγηση (η πολυ απλα αυτος εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει=παραβιαζε τη λογικη η κατι αναλογο) τοτε δεν θα ειχα αλλη επιλογη παρα να πεισθω οτι αυτος ειναι ο θεος.

ενας πιστος δεν μπορει με κανενα τροπο να δεχθει κατω απο οποιεσδηποτε (οσο τραβηγμενες) συνθηκες οτι δεν υπαρχει θεος.

καταλαβαινεις τι λεω? Υπαρχει μια συνθηκη εστω και δυσκολη για να πεισεις ενα αθεο, ενω δεν υπαρχει καμια για να ξε πεισεις ενα πιστο.
καταλαβα οτι δεν το εννοεις σε αυτο το επιπεδο που το εξεφρασες (ή ετσι φανηκε) αρχικα. Και σε αυτο συμφωνω. Σου απαντησα οτι δεν υπαρχει τροπος να αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος, αλλα διαφωνω εν μερει στο οτι υπαρχει (δηλαδη καποιος μπορει να πειστει οτι υπαρχει, αλλα μονο μετα απο πειραματα, ελεγχους, καθολικη αποδοχη της επιστημονικης κοινοτητας...)

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 17:29, 16-11-06:

crazylover:

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες epote δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε αθεη οποτε δεν ξερω τι να σου πω..Συμφωνω οτι ενας αθεος μπορει να πειστει οτι υπαρχει θεος αλλα πιστευω οτι κ ενας θρησκος μπορει να πιστεψει οτι δεν υπαρχει..Αρκει να ζησει καποιες τρανταχτες εμπειριες...Α κ δεν εχω γνωση του εργου που ειπες..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:40, 16-11-06:

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες epote δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε αθεη οποτε δεν ξερω τι να σου πω..Συμφωνω οτι ενας αθεος μπορει να πειστει οτι υπαρχει θεος αλλα πιστευω οτι κ ενας θρησκος μπορει να πιστεψει οτι δεν υπαρχει..Αρκει να ζησει καποιες τρανταχτες εμπειριες...Α κ δεν εχω γνωση του εργου που ειπες.
οχι δεν μιλαμε για ενα θρησκο που θα αλαξοπιστησει, γιατι και παλι "πιστος" ειναι απλα "πιστευει" (δεν γνωριζει) σε κατι αλλο. Εννοω οτι δεν υπαρχει τροπος ο οποιος μετα βεβαιοτητας να πεισει ενα πιστο οτι δεν υπαρχει ο θεος του.

για το δωδεκαθεο:

τωρα κολαμε σε σχηματικοτητες, ενταξι το ιδιο ειναι και για το δωδεκαθεο, ο διας μεταμορφονοταν σε τραγο ξερω γω, αν το κανει καποιος και μου πει ειναι ο διας θα τον πιστεψω, τι χρειαζεται ενας πιστος του δωδεκαθεου για να πιστει οτι δεν υπαρχει ο διας?same thing

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:09, 16-11-06:

τωρα κολαμε σε σχηματικοτητες, ενταξι το ιδιο ειναι και για το δωδεκαθεο, ο διας μεταμορφονοταν σε τραγο ξερω γω, αν το κανει καποιος και μου πει ειναι ο διας θα τον πιστεψω, τι χρειαζεται ενας πιστος του δωδεκαθεου για να πιστει οτι δεν υπαρχει ο διας?same thing
Βρε Epote, κι εσύ κολλάς σε ορισμένα πράγματα. Τόση σιγουριά για τους θρήσκους; Εγώ, χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρη για κανέναν εκτός από τον εαυτό μου, ξέρω θρήσκους που αν τους αποδεικνυόταν επιστημονικά ότι δεν υπάρχει Θεός μάλλον θα το πίστευαν. Μιλάω για σκεπτόμενα άτομα και με μια παιδεία. Δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο θες να τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι; Κι εγώ μπορώ να διακρίνω άθεους που το παίζουν φανατίλα για να πουλήσουν άποψη και άλλους που το έχουν ψάξει περισσότερο και δεν φέρονται και δογματικά. Τι είναι οι άνθρωποι, σοδειά να τους βάλω σε τσουβάλια και αυτό ήταν;

Παράθεση

Fallen_Angel (twisted things)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fallen_Angel
H twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Fallen_Angel ...after dark i feel... έγραψε στις 19:16, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Θα με επηρέαζε σίγουρα. Αν αποδειχθεί οτι υπάρχει την έβαψα!!!
LOL!! κ εγώ το ίδιο!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους