Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:38, 26-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS

Δεν θα σου ζητηθεί. Απλά σκέψου να είσαι Μουσουλμάνα σε μια υπηρεσία και να σταματάς στα καλά καθούμενα 3 φορές τη μέρα για 5 λεπτά για να προσευχηθείς... Άντε μετά εργάσου εκεί μέσα! ...
Επειδή έχω δουλέψει με μουσουλμάνους, είτε σε χώρες όπου ο μουσουλμανισμός είναι η κύρια θρησκεία, είτε εδώ, σε διαβεβαιώ ότι η επαγγελματική συμπεριφορά προς και από εκείνους είναι άψογη. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες και διορθώνονται άμεσα.

Όσο για το σχολείο έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τον ακούσιο ρατσισμό των μικρών παιδιών...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DarK_HumOuR
Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O DarK_HumOuR έγραψε στις 11:34, 26-10-05:

το 85 ημουν 2α λυκειου. μαλωνωντας με τον θρησκευτικο μου ενα μεσημερι, αποφασισα να παρω απαλλαγη απο το μαθημα του. παω λυκειαρχη και του το λεω. μου λεει "πρεπει να συναινεσει και ο γονιος σου". την αλλη μερα η μητερα μου ηταν εκει, και του ειπε πως συναινει! (την ειχα πρηξει να ρθει!) και η απαντηση του ξερετε ποια ηταν?!! "ο γιος σας δεν εχει δικαιωμα απαλλαγης! θα ειχε μονο αν ηταν καποια αλλη θρησκεια! πχ μουσουλμανος! για τους αθρησκους δεν προβλεπεται.."
ελλας το μεγαλειο σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarK_HumOuR : 26-10-05 στις 11:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:41, 26-10-05:

ε;;;Ντροπή... πραγματικά ντροπή!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 11:48, 26-10-05:

Η θρησκεία πάντα επιρεάζει την εξουσία ενός κράτους.Η θρησκεία είναι εξουσία όπως και τα ΜΜΕ.Επηρεάζει αρνητικά και θετικά την χώρα μας.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 10:17, 28-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR
το 85 ημουν 2α λυκειου. μαλωνωντας με τον θρησκευτικο μου ενα μεσημερι, αποφασισα να παρω απαλλαγη απο το μαθημα του. παω λυκειαρχη και του το λεω. μου λεει "πρεπει να συναινεσει και ο γονιος σου". την αλλη μερα η μητερα μου ηταν εκει, και του ειπε πως συναινει! (την ειχα πρηξει να ρθει!) και η απαντηση του ξερετε ποια ηταν?!! "ο γιος σας δεν εχει δικαιωμα απαλλαγης! θα ειχε μονο αν ηταν καποια αλλη θρησκεια! πχ μουσουλμανος! για τους αθρησκους δεν προβλεπεται.."
ελλας το μεγαλειο σου..
Ναι αλλά για σκέψου το και διαφορετικά. Αν είχες την τύχη να γεννηθείς στην Τουρκία (ή Ιορδανία ή Περσία κ.λπ.) και ερχόταν η μητέρα σου (με μπούργκα) να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!

η εκκησια επαιξε καταλυτικο ρολο στην καταστροφη του αρχαιου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμου
Ο ελληνικός πολιτισμός κάθε άλλο παρά κατεστραμμένος είναι στις μέρες μας. Ζει, βασιλεύει και είναι και παγκόσμιος. Και φυσικά δεν εννοούμε τον ελληνικό πανθεϊστικό αχταρμά, να εξηγούμαστε.

Να προτείνω και μία ονοματολογική διόρθωση. Αντί για αρχέλληνες και έλληνες, καλύτερα να μιλάμε για έλληνες και νεοέλληνες.

Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

O DarK_HumOuR έγραψε στις 16:19, 28-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Ναι αλλά για σκέψου το και διαφορετικά. Αν είχες την τύχη να γεννηθείς στην Τουρκία (ή Ιορδανία ή Περσία κ.λπ.) και ερχόταν η μητέρα σου (με μπούργκα) να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!

Να προτείνω και μία ονοματολογική διόρθωση. Αντί για αρχέλληνες και έλληνες, καλύτερα να μιλάμε για έλληνες και νεοέλληνες.
σωστα. αλλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. αν ειναι ετσι, να συγκρινουμε και την ελλαδα με την ζιμπαμπουε, οποτε ειμαστε κορυφαιοι!
εσυ επιασες τωρα μια απαραδεκτη θρησκεια, για να την συγκρινεις με μια λιγοτερο απαραδεκτη. γιατι? ποιος ο λογος? εχουμε να επιλεξουμε αναμεσα στις 2? αλλος δρομος δεν υπαρχει? υπαρχει. να εισαι αθρησκος.
και χαρη τους εκανα που τους ρωτησα. κανονικα δεν θα πρεπε να πηγαινω στο μαθημα και.. τελος. και μην ξεχνας, πως στα χρονια του βυζαντιου, πας μη χριστιανος βαρβαρος.. με δολοφονιες κτλ..
φιλε μου εγω ειμαι Ελληνας.
δεν ειμαι χριστιανος. υπαρχει μεγαλη διαφορα και χαοτικο χασμα αναμεσα σ αυτες τις δυο εννοιες.
οσο για το τελευταιο που λες συμφωνω.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:38, 28-10-05:

[...] να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!
Γιατί θα εισέπρατε μια άρνηση;

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 18:30, 28-10-05:

@DarK_HumOuR: Nop, δε συγκρίνω τις δύο θρησκείες για να διαλέξω τη μία. Απλά όταν ήμουνα πολύ μικρός με τσίμπησε του κουνούπι του ρεαλισμού και δυστυχώς οι γιατροί λένε ότι είναι ανίατη η ασθένεια. Είσαι Έλληνας λες, σύμφωνοι. Όμως δεν το επέλεξες. Από απλή σύμπτωση γεννήθηκες στην Ελλάδα, και θα μπορούσες θαυμάσια να είχες γεννηθεί στην Περσία. Τώρα λοιπόν θα ήσουν Πέρσης, πιθανότατα άθρησκος, με τη διαφορά ότι δε θα μπορούσες να εκφράσεις τις απόψεις σου δημόσια. Δεν είναι παρά μια μικρή λεπτομέρεια που απλά την αναφέρω ως γεγονός.

Δηλώνεις άθρησκος. Είμαι μαζί σου και επαυξάνω - αν υπάρχει περιθώριο για επαύξηση! Όμως το θέμα είναι: τώρα τι κάνουμε. Γκρεμίζουμε τις εκκλησίες ή τις κάνουμε Μουσεία; Ωραία ... τις κάναμε Μουσεία, βάλαμε και εισιτήριο, στήσαμε και κέρινα ομοιώματα των παπάδων για να βλέπουν οι επισκέπτες του Μουσείου πώς γινόταν η λειτουργία εκείνη τη σκοτεινή και δεισιδαίμονα περίοδο του 20ου αιώνα. Τι νομίζεις ότι θα κάνουν οι πρώην πιστοί μόλις στερηθούν τη μεταφυσική τους βεβαιότητα; Θα σπεύσουν να βρουν κάθε λογής υποκατάστατο! Το τι μαντείες, αριθμοπροφητείες, πνευματικές αναζητήσεις, τρίτα μάτια, και εξωγήινες επαφές θα δουν τα μάτια μας, δε σου λέω τίποτα. Το ερώτημα που τίθεται λοιπόν είναι, τι είναι αυτό που κάνει τις θρησκείες διαχρονικά τόσο ακαταμάχητες; Ποια ήταν η δύναμη που προκάλεσε την ταχύτατη εξάπλωση του Χριστιανισμού, και του κάθε Χριστιανισμού; Τι ανάγκες εξυπηρετεί τελικά;

@Valder: Μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο η ρήση του Ισοκράτη: "Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας". Οι δυτικοί δεν έκλεψαν τον πολιτισμό μας. Τον ασπάστηκαν ... και έγιναν Έλληνες - πολιτισμικά. Ο σύγχρονος ελληνικός-δυτικός πολιτισμός έχει σωρεύσει απείρως περισσότερες γνώσεις σε σχέση με τον εκκολαπτόμενο ελληνικό πολιτισμό της αρχαιότητας. Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Η χώρα μας ονομάζεται Ελλάς και προερχόμεθα ΕΥΘΕΩΣ απ τους Αρχαίους.
Μια διευκρίνηση: Θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά; Δηλαδή να προερχόμασταν ΠΛΑΓΙΩΣ από τους Αρχαίους; Και τι θα σήμαινε αυτό;

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:19, 28-10-05:

@Valder: Μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο η ρήση του Ισοκράτη: "Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας". Οι δυτικοί δεν έκλεψαν τον πολιτισμό μας. Τον ασπάστηκαν ... και έγιναν Έλληνες - πολιτισμικά. Ο σύγχρονος ελληνικός-δυτικός πολιτισμός έχει σωρεύσει απείρως περισσότερες γνώσεις σε σχέση με τον εκκολαπτόμενο ελληνικό πολιτισμό της αρχαιότητας. Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;
Γιατί η Γέφυρα του Ριο-αντιριου να ισοδυναμεί με παρθενώνες και όχι με πυραμίδες; Αυτο που θέλω να πω είναι πως ήμαστε σίγουροι ότι ο συχρόνος πολιτισμός είναι εξέλεξη του ελληνικού ή κάποιου άλλου και όχι ένας ξεχωριστός πολιτισμός;

Παράθεση

depi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη depi
H depi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H depi έγραψε στις 20:36, 28-10-05:

Βλέπω οτι έχω εντελώς αντίθετη άποψη απο όλους...και αυτός ήταν ο λόγος που απάντησα στο θέμα.Πιστεύω πως η θρησκεία ήταν αυτή που μας έδωσε δύναμη σε δύσκολους αγώνες, σε πολέμους και σε άλλα πολλά...
Περασατε ποτέ κάποια δύσκολη κατάσταση; Κάτι που να έχει σχέση με την υγεία του παιδιου σας ας πούμε; τότε θα στρέψετε τα μάτια στον ουρανό...και θα πείτε... θεε μου βοήθησε με...
Πόσοι απο σας έχετε παιδια; τα βαφτίσατε...η τα αφήσατε να μεγαλώσουν και να διαλεξουν αυτά;;
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ..λέω απλά την αποψη μου..και ως γονιός θα ήθελα τα παιδιά μου να διδαχτούν και να μάθουν για τον χριστιανισμό..
Είναι η επίσημη θρησκεία της Ελλάδας..και την θρησκεία δεν την κάνει κανένας κληρικός και κανένας χριστόδουλος...αλλά η πίστη που έχει ο καθένας μέσα του...
Όσο για τον αν πέρνουν αδεια και απο που για να χτιστεί ένα τζαμί στην Ελλάδα..δεν το ξέρω..αυτό που ξέρω είναι πως στην Τουρκία είχαμε πολλές εκκλησίες ορθόδοξες...τις έκαψαν όλες...έμεινε μόνο μια...και αυτή λειτουργεί σαν μουσείο...η μάλλον οτι απέμεινε απο αυτήν..λειτουργεί σαν μουσείο..
Και κάτι ακόμα...με την σημαία μας τι θα κάνουμε;;;
Θα βγάλουμε και απο κει τον σταυρό;;;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:08, 28-10-05:

depi το οτι ο άνθρωπος όταν νιώθει αδύναμος στρέφεται στα θεία δεν αποδεικνύει οτι αυτά υφίστανται. Απλά είναι ανθρώπινη ανάγκη να πιστεύουμε οτι υπάρχει θεός, χριστός κλπ και μας "προσέχουν". Κι εγώ παρ'οτι η λογική μου μου λέει οτι δεν υπάρχει Θεός δεν θέλω να το πιστέψω. Μην μπερδέυεις τις επιθυμίες με την πραγματικότητα.
Πάντως είμαστε εκτός θέματος αμφότεροι. Και εσείς Sketftomile & Valder περι αρχαίων ελλήνων και εμείς depi περι του αν όντως υπάρχει θεός, αν είναι αλήθεια όσα ισχυρίζεται ο χριστιανισμός κλπ. Για το πρώτο μάλλον χρειάζεται ένα split. Για το δευτερο, depi υπάρχουν τόσα threads ήδη σε αυτό το subforum

Καλά δεν είμαστε δα και εντελώς-εντελώς εκτός, αλλά ούτε και εντός φυσικά! Όμως δεν είναι εύκολο να σταματήσει κανείς από μόνος του μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, γι αυτό υπάρχουν και οι mods έτσι δεν είναι;
Ακριβώς, δεν το είπα για να σταματήσω τη συζήτηση σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 07-04-07 στις 04:38. Αιτία: Merge
Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

O DarK_HumOuR έγραψε στις 03:21, 29-10-05:

@DarK_HumOuR:
Δηλώνεις άθρησκος. Είμαι μαζί σου και επαυξάνω - αν υπάρχει περιθώριο για επαύξηση! Όμως το θέμα είναι: τώρα τι κάνουμε. Γκρεμίζουμε τις εκκλησίες ή τις κάνουμε Μουσεία; Ωραία ... τις κάναμε Μουσεία, βάλαμε και εισιτήριο, στήσαμε και κέρινα ομοιώματα των παπάδων για να βλέπουν οι επισκέπτες του Μουσείου πώς γινόταν η λειτουργία εκείνη τη σκοτεινή και δεισιδαίμονα περίοδο του 20ου αιώνα. Τι νομίζεις ότι θα κάνουν οι πρώην πιστοί μόλις στερηθούν τη μεταφυσική τους βεβαιότητα; Θα σπεύσουν να βρουν κάθε λογής υποκατάστατο! Το τι μαντείες, αριθμοπροφητείες, πνευματικές αναζητήσεις, τρίτα μάτια, και εξωγήινες επαφές θα δουν τα μάτια μας, δε σου λέω τίποτα. Το ερώτημα που τίθεται λοιπόν είναι, τι είναι αυτό που κάνει τις θρησκείες διαχρονικά τόσο ακαταμάχητες; Ποια ήταν η δύναμη που προκάλεσε την ταχύτατη εξάπλωση του Χριστιανισμού, και του κάθε Χριστιανισμού; Τι ανάγκες εξυπηρετεί τελικά;
Ξαναγυρνω στο θεμα μας, αν και η μεταξυ σας κουβεντα μου ειναι πολυ ενδιαφερουσα.

προσεξε.
αν και το αρχικο θεμα ηταν η επιρροη του χριστιανισμου κτλ.
θα σου απαντησω σ αυτο που ρωτησες. και το εχω πει και αλλου. η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος. να εχουν δηλαδη ιδίους πορους πλεον, και να μην μας επιβαρυνουν ως κρατος με τους μισθους και τις λοιπες χαζομαρες τους. αν βρισκουν πιστους να τους κανουν δωρεες -και εχει πολλους τετοιους- θα εχουν και εσοδα. οπως επισης εσοδα θα εχουν αν εκμεταλλευτουν την εκκλησιαστικη τους περιουσια.
σε καμια - μα καμια- περιπτωση δεν θα συμφωνουσα σε οποιονδηποτε "διωγμο" των χριστιανων, οχι για τιποτ' αλλο, αλλα γιατι πολυ απλα μια τετοια πραξη θα τους ισχυροποιουσε!
προσωπικα δεν νοιαζομαι καθολου αν υπαρχουν και αν οχι. δεν μ ενοχλουν. μ ενοχλουν μονο οταν βαζουν το χερι τους στην τσεπη μου. και αυτο το κανουν με την οικονομικη σχεση που εχουν με το ελληνικο κρατος. θα τους αφηνα στην μοιρα τους λοιπον, και σαν κρατος δεν θα τους ξαναεδινα φραγκο. και ουτε φοροαπαλλαγες φυσικα.

αυτο που κανει ακαταμαχητες ολες τις θρησκειες φιλε μου, το γνωριζουμε ολοι. ειναι η ατελης φυση του ανθρωπου, που θελει παντα να νιωθει ασφαλεια και σιγουρια "γερμενος πανω σ ενα δεκανικι" που λεει κι ο σαββοπουλος. ειναι και η ματαιοδοξια του, που δεν θελει να παραδεχτει οτι, σαν υλικο πλασμα που ειναι, ειναι πεπερασμενος. εχει αρχη και τελος. αυτο του το λυνει η μετα θανατον ζωη, που απλοχερα ολες οι θρησκειες προσφερουν.

ντεπυ
αν μπορουσα θα τον ειχα βγαλει τον σταυρο απ την σημαια μας. να σαι σιγουρη.
και να ξερεις οτι, αυτη η σημαια ειναι πολυ "νεαρη" για να αντιπροσωπευει
το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου, το οποιο ειναι πολυ μα πολυ παλαιοτερο αυτης.
και κατι ακομα. ακουω πολλους χριστιανους να παινευονται για τον ελληνικο πολιτισμο, ξεχνοντας πως ο πολιτισμος για τον οποιο ειναι υπερηφανοι και παινευονται δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με την θρησκεια τους. ας τον αφησουν καλυτερα ησυχο, και ας παινευτουν για πραγματα που καταφερε η ελλαδα μας, μετα την ελευση του χριστιανισμου - και αν βρουν κατι, ας μου σφυριξουν να το δω..
δεν εχετε το δικαιομα κυριοι εκει που φτυνετε να γλυφετε.
καταστρεψατε καθε τι αρχαιοελληνικο οταν γινατε επισημη θρησκεια, και τωρα μας εκθειαζετε τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα?? ( 4:18 και αρχιζω και νευριαζω! ειμαι απιστευτος! )
by the way το αβαταρ μου σημαινει πολλα.. η επιλογη του ΑΡΗ ηταν εμφυτη θα ελεγα, και παραλληλη με τις αποψεις μου για τα θεματα που εξεταζουμε εδω. μην με κατηγορησετε για δωδεκαθειστη. θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος που θα κανετε. ειμαι Αθρησκος και θαυμαζω τον αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο απλα..
απαντωντας σε σενα ντεπυ, καπως ετσι θα την ηθελα την ελληνικη μας σημαια. σαν το αβαταρ μου.
σε ολα τα αλλα που εγραψες δεν θελω να απαντησω. απεχουν ετη φωτος οι συλλογιστικες μας, και θα στεναχωρηθεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarK_HumOuR : 29-10-05 στις 03:28.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:34, 29-10-05:

προσεξε.
αν και το αρχικο θεμα ηταν η επιρροη του χριστιανισμου κτλ.
θα σου απαντησω σ αυτο που ρωτησες. και το εχω πει και αλλου. η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος. να εχουν δηλαδη ιδίους πορους πλεον, και να μην μας επιβαρυνουν ως κρατος με τους μισθους και τις λοιπες χαζομαρες τους. αν βρισκουν πιστους να τους κανουν δωρεες -και εχει πολλους τετοιους- θα εχουν και εσοδα. οπως επισης εσοδα θα εχουν αν εκμεταλλευτουν την εκκλησιαστικη τους περιουσια.
σε καμια - μα καμια- περιπτωση δεν θα συμφωνουσα σε οποιονδηποτε "διωγμο" των χριστιανων, οχι για τιποτ' αλλο, αλλα γιατι πολυ απλα μια τετοια πραξη θα τους ισχυροποιουσε!
προσωπικα δεν νοιαζομαι καθολου αν υπαρχουν και αν οχι. δεν μ ενοχλουν. μ ενοχλουν μονο οταν βαζουν το χερι τους στην τσεπη μου. και αυτο το κανουν με την οικονομικη σχεση που εχουν με το ελληνικο κρατος. θα τους αφηνα στην μοιρα τους λοιπον, και σαν κρατος δεν θα τους ξαναεδινα φραγκο. και ουτε φοροαπαλλαγες φυσικα.
Nομίζεις κάτι τέτοιο δεν θα τους ισχυροποιούσε; Για την ακρίβεια δεν θα επέτρεπαν να βρεθείς στην θέση να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο...Εδώ που μένω κάποτε, μια θρησκόλυπτη έπαιζε μεγάλο ρόλο για το ποιοί διορίζονταν σε δημόσιες υπηρεσίες...Οπως επισης και στον βαθμό μαθητών... Λες να υπάρχουν τέτοια άτομα που ελένχουν πιο εσωτερικά θέματα του κράτους;
Εγώ ήδη υποψιάζομαι κάποιον....
ντεπυ
αν μπορουσα θα τον ειχα βγαλει τον σταυρο απ την σημαια μας. να σαι σιγουρη.
και να ξερεις οτι, αυτη η σημαια ειναι πολυ "νεαρη" για να αντιπροσωπευει
το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου, το οποιο ειναι πολυ μα πολυ παλαιοτερο αυτης.
χαχαχααχαχα Κάλο... γέλασα... Ο Σταυρός απο την σημαία δεν πρόκειτε να βγεί πότε... Ακόμη και η σκέψη να γίνει απο κάποιον πιο ισχυρό απο εμάς, οι αντιδράσεις θα είναι τέτοιες που σίγουρα θα το ξανα σκεφτεί ....
και κατι ακομα. ακουω πολλους χριστιανους να παινευονται για τον ελληνικο πολιτισμο, ξεχνοντας πως ο πολιτισμος για τον οποιο ειναι υπερηφανοι και παινευονται δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με την θρησκεια τους. ας τον αφησουν καλυτερα ησυχο, και ας παινευτουν για πραγματα που καταφερε η ελλαδα μας, μετα την ελευση του χριστιανισμου - και αν βρουν κατι, ας μου σφυριξουν να το δω..
δεν εχετε το δικαιομα κυριοι εκει που φτυνετε να γλυφετε.
καταστρεψατε καθε τι αρχαιοελληνικο οταν γινατε επισημη θρησκεια, και τωρα μας εκθειαζετε τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα?? ( 4:18 και αρχιζω και νευριαζω! ειμαι απιστευτος! )
Το ότι καταστρέψαν το αρχαιοελληνικό πολιτισμό δεν το δέχετε η πλειοψηφία. Με βάση το προηγούμενο δεν νομίζω κάτι να τους αφαιρεί το δικαίωμα να θαυμάζει το αρχ. ελληνικό πολιτισμό....

ειμαι Αθρησκος και θαυμαζω τον αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο απλα..
Σορρύ, αλλά κάποιος Ελλήνας δυστυχώς δεν έχει και τίποτα άλλο να θαυμάσει

Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

O DarK_HumOuR έγραψε στις 06:47, 29-10-05:

εξπο σου απαντω..
  • να τους ισχυροποιησει?! χα! χωρις την κρατικη βοηθεια θα καταρευσουν φιλε μου. το μοντελο αναπτυξης τους ηταν παντα συνυφασμενο με τις κρατικες παροχες..
  • το ξερω οτι ο σταυρος δεν θα βγει ποτέ απο την σημαια. απλα αναφερω την αποψη μου..
  • δεν το δεχεται! χα! ας γελασω! ας παρουν να διαβασουν ιστορια τοτε, για την δημιουργια του βυζαντιου, την καταστροφη της βιβλιοθηκης της αλεξανδριας, και τους διωγμους σε καθε τι αρχαιοελληνικο κατα την βυζαντινη περιοδο.. τι να μας πουνε τωρα.. μπορω αν θελεις να σου γραψω βιβλιο για αυτο..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:50, 29-10-05:

εξπο σου απαντω..
  • να τους ισχυροποιησει?! χα! χωρις την κρατικη βοηθεια θα καταρευσουν φιλε μου. το μοντελο αναπτυξης τους ηταν παντα συνυφασμενο με τις κρατικες παροχες..
  • το ξερω οτι ο σταυρος δεν θα βγει ποτέ απο την σημαια. απλα αναφερω την αποψη μου..
  • δεν το δεχεται! χα! ας γελασω! ας παρουν να διαβασουν ιστορια τοτε, για την δημιουργια του βυζαντιου, την καταστροφη της βιβλιοθηκης της αλεξανδριας, και τους διωγμους σε καθε τι αρχαιοελληνικο κατα την βυζαντινη περιοδο.. τι να μας πουνε τωρα.. μπορω αν θελεις να σου γραψω βιβλιο για αυτο..
  • Κάτι τέτοιο θα ξεσήκωνε τέτοιες αντιδράσεις που σίγουρα αυτός που πήρε με τέτοια απόφαση δεν θα βρισκόνταν στην ιδία θέση. Π.χ. δες την έγινε με τις ταυτότητες, φαντάσου σε κάτι πιο σημαντικό....
  • ----
  • Καλά ούτε και εγώ δεν δέχομαι ότι η χρηστιανοί δεν έχουν καταστρέψει το αρχ. ελληνικό πολιτισμό ΑΛΛΑ αναφέρε την άποψη που επικρατει

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:20, 29-10-05:

Έγινε ένα split.... Η συνέχεια του offtopic θέματος εδώ

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 23:39, 29-10-05:

Η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος.
Συμφωνώ απολύτως, όπως και με όλα τα υπόλοιπα που λες.

Αυτο που κανει ακαταμαχητες ολες τις θρησκειες φιλε μου, το γνωριζουμε ολοι. ειναι η ατελης φυση του ανθρωπου.
Με αυτό όμως δε μπορώ να συμφωνήσω, αλλά η απάντηση θα ήταν εκτός θέματος. Λογικά αργά ή γρήγορα θα ανοίξει κάποιο topic για τη φύση της θρησκείας ως φαινόμενο, οπότε επιφυλάσσομαι!

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 15:20, 30-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πιστεύτε οτι η επιρροή που ασκείται στο Ελληνικό κράτος είναι θετική ή αρνητική? Κάτα την γνώμη μου είναι αρνήτικη. Το Ελληνίκο κράτος έχει αναγκάστει πόλλες φόρες να ακολουθήσει και να εφαρμόσει αυτό που ήθελε η εκκλησία ή άκομη χειρότερα όταν χρειάστηκε να δώσει τον λόγο πρώτα στην εκκλησία για κάποια απόφαση της
Απο αυτή την ερώτηση το φτάσατε τελικά στο αν πρέπει να διδάσκονται θρησκεύτικα στα σχολεία ή αν είστε θρήσκοι η άθεοι. Η κάθε θρησκεία κατα τη γνώμη μου όταν ανακατεύεται με θέματα που δεν την αφορούν τείνει να τα κάνει μαντάρα ιστορικά. Κανένα κρατος είτε χριστιανικό είτε μουσουλμανικό δε πρέπει να ακολουθεί τις επιταγές της θρησκείας στην οικονομική/πολιτική/δημόσια ζωη άλλοστε. Ετσι δεν ειναι? Ακόμα κι ο Χριστος είπε τα του καισαρος τω Καισαρι και τα του Θεου στο Θεο. Ο αγαπητος μας αρχιεπίσκοπος βέβαια καπου έχει παραβλέψει αυτή τη ρυση και προσπαθεί να περάσει πολιτική γραμμή στους πολιτικούς με τον ένα η τον άλλο τροπο. Κατι που δέν θα μας βγεί σε καλο σίγουρα. Οπως και να έχει το πράγμα η εκκλησία είναι φορέας επιροης και φροντίζει να το εκμεταλεύεται καλά αυτο προς οφελός της.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:26, 30-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage
Κατι που δέν θα μας βγεί σε καλο σίγουρα.
Το ερώτημα μου είναι πως οι πολιτικοι επιτρέπουν στους παπάδες να ανακατεύονται....

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 15:54, 30-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το ερώτημα μου είναι πως οι πολιτικοι επιτρέπουν στους παπάδες να ανακατεύονται....
Οταν το μεγαλυτερο κοινο ειναι "κολημένοι" χριστιανοι οι καλοι μας οι πολιτικοι (λολ) προκείμενου να αλιευσουν ψήφους δίνουν αυτό το δικαίωμα στην εκκλήσια. Ο Σταθόπουλος πχ (Πρωην υπουργος Δικαιοσύνης επι ΠΑΣΟΚ) ειχε φάει το κράξιμο οταν εξέφρασε δημόσια τις αντιεκκλησιαστικές του αποψεις πέρα απο τις ταύτοτητες... Η ΝΔ αυτες τις εκλογές είχε μαζι της μεγάλο μέρος της επισημης εκκλησίας λόγω της θέσης που είχε κρατήσει στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Αυτο δε συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα... Για ρίξε μια ματια και στο...America πχ. Μόνο και μόνο για να δείς πως έχει εξεληχθεί και η προπαγάνδα των "λογικών Δημοκρατικών", τη βάση που δινουν τώρα στη Θρησκεια και τις αξιες που πριν δεν έδιναν για να προσέλκυσουν μια σημαντική μερίδα του κοσμου.

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 11:01, 08-11-05:

Γιατί το ερώτημά σου δεν είναι πως οι παπάδες επιτρέπουν στους πολιτικούς να ανακατεύονται ?
Οι πολιτικοί όποτε θέλουν ψήφους ανακατεύονται
Η εκκλησία δεν κινδύνεψε από Νέρωνες θα κινδυνέψει από ένα πολιτικάκο του 2005 ?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:42, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Γιατί το ερώτημά σου δεν είναι πως οι παπάδες επιτρέπουν στους πολιτικούς να ανακατεύονται ?
Οι πολιτικοί όποτε θέλουν ψήφους ανακατεύονται
Η εκκλησία δεν κινδύνεψε από Νέρωνες θα κινδυνέψει από ένα πολιτικάκο του 2005 ?
Που ακριβώς ανακατεύονται οι πολιτικοί; Δεν φτάνει που τους πληρώνουν, βγαίνουν και απο πάνω;

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 14:54, 09-11-05:

Σάμπως τους πολιτικούς δεν τους πληρώνουμε και με το παραπάνω ? lol
χαχαχαχαχα Ελα ρε παιδιά χαλαρώστε τι σας πείραξε η εκκλησία ?
Οποιος έχει πρόβλημα ας μη πάει

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:57, 09-11-05:

Σάμπως τους πολιτικούς δεν τους πληρώνουμε και με το παραπάνω ? lol
χαχαχαχαχα Ελα ρε παιδιά χαλαρώστε τι σας πείραξε η εκκλησία ?
Οποιος έχει πρόβλημα ας μη πάει
Δεν κατάλαβες ... Αυτό που είπα ήταν τι πρόβλημα έχουν οι παπάδες απο τους πολιτικούς; Μην ξεχνάμε ότι απο το κράτος πληρώνονται...

Οσο για το τελευταίο συμφωνώ

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:34, 10-11-05:

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ο "πλούτος" από τα χέρια της Εκκλησίας και με αυτό τον πλούτο να ταϊστούν οι φτωχοί σε όλον τον πλανήτη.

Αν οι εκκλησίες δεν είχαν τα χρήματα που έχουν...
1ον) θα μάθαιναν οι παπάδες τι σημαίνει πραγματικά ταπεινότητα και θα έκαναν το έργο τους καλύτερα και
2ον) δεν θα υπήρχε φτώχια στον πλανήτη... δεν θα υπήρχαν παιδιά που πεθαίνουν απ την πείνα!!!!

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:48, 10-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ο "πλούτος" από τα χέρια της Εκκλησίας και με αυτό τον πλούτο να ταϊστούν οι φτωχοί σε όλον τον πλανήτη.

!!!
Ε καλά κι εσύ θες και σε όλο το πλανήτη
Προς το παρών υπάρχει ο σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού υπάρχει ο σύλλογος αποφυλακισμένων και γενικά υπάρχουν παντού σωματεία που βοηθιούνται από την εκκλησία και πολλά άλλα που δεν τα ξέρουμε
Επίσης καλή ιδέα να πληρώσει το κράτος όσα χρωστάει στην εκκλησία από τα κτίρια που τους έχει παραχωρήσει η εκκλησία και γενικά καλό θα είναι να άρει ο Μπους το χρέος προς τις τρίτες χώρες που πεινάνε
Δεν διαφωνώ στο ότι μου τη σπάει άγρια να βλέπω χλιδή σε υψηλά ιστάμενους ιερείς κτλπ αλλά από την άλλη ότι και να κάνουν οι όποιοι ιερείς αυτό δεν μπορεί να στέκετε άλλοθι για τη δική μου απιστία πχ.
Εγώ πχ μπορεί να πάω εκκλησία και να μην ανάψω κεράκι και να ανάβω σπίτι μου στο δωμάτιό μου το καντήλι
Ναι ναι το ανάβω .Λιθοβολείστε με :p

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:13, 10-11-05:

Ε καλά κι εσύ θες και σε όλο το πλανήτη
Προς το παρών υπάρχει ο σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού υπάρχει ο σύλλογος αποφυλακισμένων και γενικά υπάρχουν παντού σωματεία που βοηθιούνται από την εκκλησία και πολλά άλλα που δεν τα ξέρουμε
Επίσης καλή ιδέα να πληρώσει το κράτος όσα χρωστάει στην εκκλησία από τα κτίρια που τους έχει παραχωρήσει η εκκλησία και γενικά καλό θα είναι να άρει ο Μπους το χρέος προς τις τρίτες χώρες που πεινάνε
Δεν διαφωνώ στο ότι μου τη σπάει άγρια να βλέπω χλιδή σε υψηλά ιστάμενους ιερείς κτλπ αλλά από την άλλη ότι και να κάνουν οι όποιοι ιερείς αυτό δεν μπορεί να στέκετε άλλοθι για τη δική μου απιστία πχ.
Εγώ πχ μπορεί να πάω εκκλησία και να μην ανάψω κεράκι και να ανάβω σπίτι μου στο δωμάτιό μου το καντήλι
Ναι ναι το ανάβω .Λιθοβολείστε με :p

έχεις ιδέα τον πλούτο που κατέχει το Βατικανό πόσες ΧΩΡΕΣ θα μπορούσε να θρέφει?
Και ναι καλή ιδέα αυτό που λές για το κράτος σε σχέση με την Εκκλησία αλλά .... η Εκκλησία ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ όλα αυτά τα χρήματα? όλα αυτά τα οικήματα? Δεν είναι αυτά "παροχές" των πιστών της για να βοηθήσουν τους αδυνάμους?
Γιατί η εκκλησία "ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙ" χώρους στο κράτος και δεν τα παραχωρεί μόνη της ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ στους αστέγους?
Γιατί η Εκκλησία ΑΠΑΙΤΕΙ 100 ευρώ για να σου ανάψει τον πολυέλαιο στον γάμο σου?
Γιατί η Εκκλησία έχει τόσα χρήματα όταν ο Χριστός είχε όλο κι όλο ένα χιτώνιο?
Γιατί η Εκκλησία έχει κάνει την πίστη του ανθρώπου ΕΜΠΟΡΙΟ?
Απάντησε μου σε όλα αυτά και ύστερα πες μου και για το σύλλογο προστασίας αγέννητου παιδιού και τον σύλλογο αποφυλακισμένων που βάση νόμου οι δωραιές ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ απ τη ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ του φορολογούμενου!!!!!

Ο έχων δύο χιτώνια θα έπρεπε να χαρίζει τον έναν! Και όχι να τον νοικιάζει!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 14:46, 10-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

Ο έχων δύο χιτώνια θα έπρεπε να χαρίζει τον έναν! Και όχι να τον νοικιάζει!!!!!!
Εγώ όμως ξέρω άνθρωπο αρχιμανδρίτη που γύρισε από επίσκεψη σε φυλακές ξυπόλητος επειδή έδωσε τα παπούτσια του
Θα μου πεις "εξαίρεση"
Ε όλα στη ζωή μας εξαίρεση είναι
Εγώ σου είπα δεν ανάβω κερί στην εκκλησία που τα κοστολογεί αλλά αν δω εκκλησάκι ερημικό με κεράκια χωρίς τιμή που λιώνουν και σβύνουν μόνα τους μέσα σε νερό εκεί αφήνω και παραπάνω
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:00, 10-11-05:

Εγώ όμως ξέρω άνθρωπο αρχιμανδρίτη που γύρισε από επίσκεψη σε φυλακές ξυπόλητος επειδή έδωσε τα παπούτσια του
Θα μου πεις "εξαίρεση"
Ε όλα στη ζωή μας εξαίρεση είναι
Εγώ σου είπα δεν ανάβω κερί στην εκκλησία που τα κοστολογεί αλλά αν δω εκκλησάκι ερημικό με κεράκια χωρίς τιμή που λιώνουν και σβύνουν μόνα τους μέσα σε νερό εκεί αφήνω και παραπάνω
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα
Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει ο άγιος άνθρωπος που αναφέρεις αλλά πρόσεξε μια λεπτομέρεια....
Τον αποκαλούμε εξαίρεση όταν όλοι οι ιερείς θα έπρεπε να είναι έτσι (Αυτό είναι το χρέος τους, η δουλειά τους, η πίστη τους, το καθήκον του) και λέμε εξαίρεση ιερείς που δεν είναι τέτοιοι!
Και γω έχω γυρίσει σπίτι μου χωρίς μπουφάν γιατί το χάρισα σε κάποιον φτωχό.... και δεν είμαι αρχιμανδρίτης!!!!!! και εγω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... και είμαι μια απλή γυναίκα....

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:45, 23-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
...
Και γω έχω γυρίσει σπίτι μου χωρίς μπουφάν γιατί το χάρισα σε κάποιον φτωχό.... και δεν είμαι αρχιμανδρίτης!!!!!! και εγω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... και είμαι μια απλή γυναίκα....
Καλή μου Κ.Ε., πόσο δίκιο έχεις! Όταν η επίκληση του ονόματός Του γίνεται βακτηρία του Καίσαρα, ε, τότε, πρόκειται απλά για τον ...Αντίχριστο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 17:02, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Δὲν ἐπενέβη σὲ κάποιο χῶρο ποὺ δὲν τὸν ἀφορᾷ ὁ Μητροπολίτης. Ἁπλῶς προέτρεψε τὸ ποίμνιό του νὰ μὴ συμμμετάσχῃ σὲ τέτοιες ἐκδηλώσεις. Τὸ ὅτι ὁ πολιτιστικὸς σύλλογος τῆς περιοχῆς ἐπέλεξε νὰ ἀκούσῃ τὸ Μητροπολίτη εἶναι ἐπιλογὴ τοῦ ἴδιου τοῦ συλλόγου καὶ προσωπικὰ θεωρῶ ὅτι εἶναι πρὸς τιμήν του. Δὲν εἶναι δυνατὸν ἐν Ἑλλάδι τὸ 2012 νὰ γίνωνται παγανιστικὰ δρώμενα.

Τώρα ἂν κάποιους τοὺς ἐνοχλεῖ ἡ σχέση ποὺ ἔχει ὁ κόσμος μὲ τὴν Ἐκκλησία σὲ κάποιες περιοχές, μποροῦν νὰ πᾶνε ἀλλοῦ. Δόξα τῷ Θεῷ δὲ χάσαμε τελείως τὴν πίστη μας καὶ ἴσως γι' αὐτὸ μοῦ ἔχει μείνει μιὰ μικρὴ ἐλπίδα ὅτι μπορεῖ νὰ ἀνακάμψῃ αὐτὴ ἡ χώρα!
Εσύ με το πολυτονικό σύστημα μιλάς για τα παγανιστικά έθιμα των αρχαίων ελλήνων που έγραφαν......πολυτονικά;;;
Τι αυτοακύρωση ήταν αυτή;
Από τη μία αρχαιολάγνος και απο την αλλη πολέμιος;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 01-03-12 στις 13:06. Αιτία: Η παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Ματαιώνεται καρναβάλι μετά από εγκύκλο μητροπολίτη"
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:12, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Εσύ με το πολυτονικό σύστημα μιλάς για τα παγανιστικά έθιμα των αρχαίων ελλήνων που έγραφαν......πολυτονικά;;;
Τι αυτοακύρωση ήταν αυτή;
Από τη μία αρχαιολάγνος και απο την αλλη πολέμιος;;
Δέχομαι τὴν ἔννοια τῆς συνέχεια τοῦ ἑλληνικοῦ ἔθνους. Ἐπίσης εύγνωμονῶ τοὺς προγόνους μου οἱ ὁποῖοι ἀρνήθηκαν τὸν Παγανισμὸ καὶ υἱοθέτησαν τὸ Χριστιανισμὸ καὶ μάλιστα τὸν διαφύλαξαν ἀνόθευτο μέχρι σήμερα σὲ άντίθεση μὲ τοὺς Παπικοὺς καὶ τοὺς Προτεστάντες οἱ ὁποῖοι ἔφτιαξαν τὸ Χριστιανισμὸ στὰ μέτρα τους.

Βγαίνουμε ὅμως ἐλαφρῶς ἐκτὸς θέματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 01-03-12 στις 13:05. Αιτία: Η παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Ματαιώνεται καρναβάλι μετά από εγκύκλο μητροπολίτη"
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 17:42, 23-02-12:

Δέχομαι την έννοια της συνέχεια του ελληνικού έθνους. Επίσης ευγνωμονώ τους προγόνους μου οι οποίοι αρνήθηκαν τον παγανισμὸ καὶ υιοθέτησαν το χριστιανισμὸ και μάλιστα τον διαφύλαξαν ανόθευτο μέχρι σήμερα σε αντίθεση με τους παπικούς και τους προτεστάντες οι οποίοι έφτιαξαν το χριστιανισμὸ στα μέτρα τους.

Βγαίνουμε όμως ελαφρώς εκτὸς θέματος
Δεν καταλαβαίνω τα παράπονα των χριστιανών σε σχέση με τις παγανιστικές γιορτές.Πήγαν και πάτησαν πάνω τους [θα μου πεις οτι τα διονύσια και οι απόκριες δεν ειναι στις ίδιες ημερομηνίες-θα σου πω ναι...αλλα τα δανεικα ειναι δανεικά] και ζητάνε και τα ρέστα από πάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 01-03-12 στις 13:05. Αιτία: Η παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Ματαιώνεται καρναβάλι μετά από εγκύκλο μητροπολίτη"
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 18:51, 23-02-12:

Κάθε περίοδος τῆς Ἑλληνικῆς ἱστορίας ἔχει τὰ καλά της καὶ τὰ κακά της.

Τί νὰ πρωτοπιάσω... Τὴν Ἀθηναϊκὴ δημοκρατία; Ἔβγαλε μεγάλους ῥήτορες, τραγικοὺς καὶ φιλοσόφους, ἀλλὰ φέρθηκε στοὺς Μηλίους περίπου ὅπως φέρθηκαν οἱ Ναζὶ στὴν Ἑλλάδα ἐπὶ κατοχῆς, ἐνῷ ἐκτέλεσε καὶ τὸ Σωκράτη..

Νὰ πῶ γιὰ τὴ Σπάρτη; Κράτησαν ἡρωϊκὰ στῖς Θερμοπύλες μὲ τὸ Λεωνίδα καὶ ἔμειναν στὴν ἱστορία, ἀλλὰ ἀρνήθηκαν νὰ πολεμήσουν μὲ τὸν Μ. Ἀλέξανδρο ἐπειδὴ δὲν εἶχαν τὴν πρωτοκαθεδρία...

Ἡ λίστα συνεχίζεται ἐπ' ἄπειρον... Ναί, ὁ Παγανισμὸς εἶναι ἕνα ἀπὸ τὰ στοιχεῖα τὰ ὁποῖα δὲ θέλω νὰ κρατήσω ἀπὸ τὴν ἀρχαῖα Ἑλλάδα καὶ σοφὰ κατ' ἐμὲ οἱ πρόγονοί μας τὸν ἀρνήθηκαν. Ἔχουν μείνει κάποια ἀπομεινάρια ὅπως π.χ. διάφορες καρναβαλικὲς ἐκδηλώσεις καὶ διάφορα δρώμενα σὲ περιοχὲς τῆς Ἑλλάδος ὅπως τὰ ἀναστενάρια καὶ ἡ Ἐκκλησία καλῶς προτρέπει τὸν κόσμο νὰ μὴν ἀκουλουθῇ τέτοιες πρακτικές. Ἐπειδὴ ὅμως ἀνέφερε ἡ Dreamsrevenge γιὰ τὴν ἀρχαία θρησκεία καὶ τὸ χαρακτῆρα της, νὰ πῶ ὅτι ἡ παγανιστικὴ θρησκεία, ἰδίως τὸν 3ο ἢ τὸν 4ο αἰῶνα κ.ε., εἶχε γίνει ἀπίστευτα συγκρητιστικὴ καὶ ὑπῆρχαν πολλὰ «σκοτεινὰ» στοιχεῖα προερχόμενα ἐκ τῆς ἀνατολῆς. Ἀκόμα καὶ ἡ ἀρχαία θρησκεία πρὶν τὴ ῥωμαϊκὴ περίοδο δὲν ἦταν καθαρὰ Ἑλληνικὴ· Ἡ μορφὴ τοῦ Διονύσου καὶ ἡ λατρεία του προέρχεται ἀπὸ ἀνατολικὲς λατρεῖες. Άνέκαθεν ὁ Ἑλληνισμὸς ἔπαιρνε στοιχεῖα ἀπὸ ἄλλους πολιτισμοὺς καὶ αὐτὸ δὲν εἶναι ἀπαραιτήτως ἐπιζήμιο.

Ὁ Χριστιανισμὸς μπορεῖ νὰ μὴν προῆλθε ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα, ζυμώθηκε ὅμως μὲ τὸν ἑλληνικὸ τρόπο σκέψης καὶ τὰ δόγματά του ἐξεφράσθησαν μέσα ἀπὸ τὴν πλούσια ὁρολογία ποὺ παρεῖχε ἡ ἑλληνικὴ φιλοσοφία. Ὑπῆρξε ἀνανοηματοδότηση τῶν ἐννοιῶν, αὐτὸ εἶναι ἀλήθεια. Ὅμως ὁ Ἑλληνισμὸς δὲν ἔπαυσε νὰ λειτουργῇ ὡς πολιτιστικὴ ὀντότητα καὶ μάλιστα ἀναβαπτίσθηκε μέσα ἀπὸ τὸ χριστιανικὸ κήρυγμα. Νιώθω λοιπὸν ὅτι ἔχω κάθε δικαίωμα νὰ ἀποκαλοῦμαι ἐθνικὰ Ἕλληνας ἐνῷ δὲ θεωρῶ ὅτι αὐτὸ ἔρχεται σὲ καμμία ἀντίθεση μὲ τὴν ίδιότητά μου ὡς Χριστιανὸς Ὀρθόδοξος.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὶς χριστιανικὲς ἑορτὲς καὶ τὰ κοινὰ στοιχεῖα μὲ τὶς παγανιστικὲς ἑορτὲς οἱ ὁποῖες προϋπῆρχαν στὴν Ἑλλάδα. Οἱ ὅποιες ὁμοιότητες εἶναι καθαρὰ ἐξωτερικές. Τὸ ὅτι τελοῦμε λιτανείες ὅπως καὶ οἱ ἀρχαῖοι Ἀθηναῖοι ἰσχύει. Οἱ περισσότερες ἄλλωστε λατρεῖες στὸν κόσμο ἔχουν τὴν ἔννοια τῆς λιτανείας ἢ χρησιμοποιοῦν λατρευτικὰ ἀντικείμενα ὅπως τὸ κερὶ ἢ τὴν εἰκόνα καὶ σὲ αὐτὸ δὲν ἐξαιρεῖται καὶ ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία. Ἡ σημασία ὅμως βρίσκεται στὸ ἐσωτερικὸ νόημα. Ἐμεῖς λατρεύουμε λογικὰ τὸν ἴδιο τὸ Θεὸ ποὺ ἦλθε στὴ γῆ καὶ σαρκώθηκε καὶ ἔπαθε καὶ ἀναστήθηκε γιὰ μᾶς καὶ δίνουμε τιμὴ στοὺς ἁγίους οἱ ὁποῖοι ἀκολούθησαν τὸ δρόμο του. Δὲ λατρεύουμε οὔτε θεοὺς-εἴδωλα ποὺ κατασκευάσαμε γιὰ νὰ προβάλουμε τὰ δικά μας πάθη οὔτε ψάχνουμε νὰ βροῦμε τὸ «βαθύτερο ἑαυτὸ» τῶν ἀνατολικῶν δοξασιῶν. Ὅλη ἡ λατρευτικὴ ζωὴ ἐντάσσεται σὲ αὐτὸ τὸ πλαίσιο καὶ τείνει στὸν ἴδιο σκοπό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 01-03-12 στις 13:03. Αιτία: Προσαρμογή της ανάρτησης στο νέο θέμα καθώς προήλθε από το "Ματαιώνεται καρναβάλι μετά από εγκύκλιο μητροπολίτη"
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:32, 14-03-12:

Κακά τα ψέματα. Ο Ελληνισμός είναι πολύ γενική έννοια για να πει κανείς "αυτό είναι - αυτό δεν είναι". Δεν είναι ένα πράγμα ο Ελληνισμός. Ο Ελληνισμός συμπεριλαμβάνει και την Ορθοδοξία. Ο Χριστιανισμός επίσης είναι πολύ γενική έννοια. Για να ακριβολογούμε, ας λέμε Ορθοδοξία. Η Ορθοδοξία εκφράζεται μέσω του μεγάλου τμήματος της Εκκλησίας και στρέφεται γύρω από δόγμα πολεμώντας φαντάσματα.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:48, 14-03-12:

Η ικανότητα «αὐτοθέσµισης» του αρχαίου ελληνικού κόσμου, όπως έλεγε ο Κορνήλιος Καστοριάδης, ουδέ μία σχέση έχει με το αυτοκρατορικό Βυζάντιο όπου έξωθεν θεσμοί εφαρμόστηκαν "εξ αποκαλύψεως".

Αυτό είναι ξεκάθαρο, δεν χρειάζεται καν να συζητηθεί. Από κει και πέρα το "Ελλάς, Ελλήνων, Χριστιανών" διαπότιζε τις ψυχές του λαού για πολλά πολλά χρόνια. Είναι επόμενο ακόμα και για έναν Βελουχιώτη, με το που θα έμπαινε στο χωριό, να φιλάει το χέρι του παπά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:21, 14-03-12:

Ἡ σημασία ὅμως βρίσκεται στὸ ἐσωτερικὸ νόημα. Ἐμεῖς λατρεύουμε λογικὰ τὸν ἴδιο τὸ Θεὸ ποὺ ἦλθε στὴ γῆ καὶ σαρκώθηκε καὶ ἔπαθε καὶ ἀναστήθηκε γιὰ μᾶς καὶ δίνουμε τιμὴ στοὺς ἁγίους οἱ ὁποῖοι ἀκολούθησαν τὸ δρόμο του. Δὲ λατρεύουμε οὔτε θεοὺς-εἴδωλα ποὺ κατασκευάσαμε γιὰ νὰ προβάλουμε τὰ δικά μας πάθη οὔτε ψάχνουμε νὰ βροῦμε τὸ «βαθύτερο ἑαυτὸ» τῶν ἀνατολικῶν δοξασιῶν. Ὅλη ἡ λατρευτικὴ ζωὴ ἐντάσσεται σὲ αὐτὸ τὸ πλαίσιο καὶ τείνει στὸν ἴδιο σκοπό.
Μπροστά στο Περί του Ε εν Δελφοίς και στον Πυθαγόρα και τον Πλάτωνα, όλα αυτά περί αναστημένου θεού είναι μαλακίες. Ο Χριστός είπε μερικά ωραία λόγια με βαθύ εσωτερικό νόημα και δεν σκόπευε να στήσει κανένα μαγαζάκι - εκκλησία. Εσείς όλοι κολήσατε στην ανάσταση και κρεμάτε πάνω από τα κεφάλια μας την απειλή και τον τρόμο και χάσατε την ουσία. Δεν υπάρχει άλλος Χριστιανισμός παρά μόνο ο εσωτερικός. 'Οταν έγινε εκκλησία γελοιοποιήθηκε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 14-03-12 στις 22:35.
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:44, 14-03-12:

ο Ελληνισμός και η σχέση του με τον Χριστιανισμό ;

Χμμμ...για να σκεφτώ...

Το βρήκα!Ένα απαράδεκτο construct το οποίο εμένα προσωπικά με κάνει να πετάω καντήλες είναι ο Ελληνισμός.Χρησιμοποίησε τον Χριστιανισμό βάναυσα,άθλια και εντελώς ξεδιάντροπα για να ''εξελιγχθεί'' η ταυτότητα των αδέσποτων μπασταρδεμένων ρατσών της γεωγραφικής Ελλάδας στην τότε Οθωμανική Αυτοκρατορία με σκοπό τη δημιουργία του νέου Ελληνικού κράτους.

Ο Ελληνισμός της προπαγάνδας και της φαντασιοπληξίας με όχημα τη διαίρεση των εθνοτικών πληθυσμών της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στη βάση της θρησκείας εκμεταλευόμενος κάθε Χριστιανό υπήκοο των ανάλογων βιλαετίων κατάφερε να μας δώσει τον σημερινό Έλληνα Χριστιανό.Που ανάθεμα αν έχει την παραμικρή σχέση με τις φαντασιοπληξίες που ο Ελληνισμός προωθεί ,δηλαδή τα ένδοξα μεγαλεία των Αρχαίων Ελλήνων και την γενετική συνέχεια του ''Ελληνα'' μεταξύ άλλων άκυρων δοξασιών.

Ενα τσούρμο από Αρβανίτες,Βλάχους,Σλάβους,Τούρκους,Ελληνόφωνους Χριστιανούς κοκ έπεσε θύμα της μαζικής και υστερικής στρατολόγησης του construct του Ελληνισμού για να μας δώσει σήμερα τι; Μα φυσικά τον ''περήφανο Έλληνα ΧΟ'' που εγώ προτιμώ να αποκαλώ ''Νεοέλληνα θυμάταρα του Ελληνισμού''.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 01:15, 17-05-12:

3 λαλούν και 2 χορεύουν κι απο πάνω τον παντρεύουν...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:48, 17-05-12:

Πραγματικά τρελαίνομαι όταν ακούω τη λέξη ελληνοχριστιανισμός. Μπορούν επιτέλους όλοι οι χριστιανοί σαν τον Πατρεύς να καταλάβουν ότι ο Χριστιανισμός σήμανε το τέλος του ελληνικού πολιτισμού και της ελεύθερης σκέψης του? Ο χριστιανισμός και αργότερα το Ισλάμ είναι οι δύο κύριοι λόγοι που η ανθρωπότητα οδηγήθηκε στην Dark Age και αργότερα στο μεσαίωνα. Λόγω αυτών των δύο θρησκειών και του φανατισμού που επέφεραν υπήρξε σχεδόν μηδενική επιστημονική ανάπτυξη για 1000 περίπου χρόνια. Όσο και αν οι χριστιανοί και η εκκλησία προσπαθεί να το αρνηθεί ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε με τη βια. Από τη στιγμή που ο Κωνσταντίνος αποφάσισε να κάνει επίσημη θρησκεία της Αυτοκρατορίας τον Χριστιανισμό, ξεκίνησαν οι διωγμοί και ληστείες σε παγανιστικούς ναούς κτλ. με σκοπό να προσηλυτιστεί ολόκληρη η αυτοκρατορία για να υπάρξει σταθερότητα και όλα τα έθνη που συμπεριλάμβανε να έχουν κάτι κοινό.

Ο Χριστιανισμός και το Ισλάμ ήταν οι μόνες θρησκείες που ξεκίνησαν πολέμους στο όνομα του θεού. Καμία παγανιστική θρησκεία δεν θεωρούσε πως κατείχε το αλάνθαστο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πως οι Έλληνες λάτρευαν τον Δία αλλά στην Αίγυπτο όταν πήγαιναν σέβονταν το Ρα κτλ. υπήρχε δηλαδή ένας σεβασμός προς τον θεό που πίστευε κάποιος άλλος. Δεν υπήρχε η έννοια του αλλόθρησκος και του άπιστος αυτό το ωραίο πράγμα ήρθε με το Χριστιανισμό και το φανατισμό/δογματισμό του.

Ο Χριστιανισμός πάτησε πάνω στο Δωδεκάθεο για να εδραιωθεί γιαυτό και όλες οι γιορτές πχ Χριστούγεννα είναι σε ημερομηνίες μεγάλων παγανιστικών εορτών. Είναι ο κλασσικός τρόπος για να περάσεις μια νέα θρησκεία σε ένα λαό. Οι ίδιες ημερομηνίες κάνουν τη μετάβαση πιο εύκολη. Πχ αντί να γιορτάζεις τη γέννηση του Ήλιου στις 25 Δεκέμβρη θα γιορτάζεις τη γέννηση του Χριστού.

Ο μόνος λόγος που ο μητροπολίτης δε γουστάρει τα καρναβάλια είναι γιατί απομακρύνουν τις τσέπες του ποιμνίου του από αυτόν. Τους έχω σιχαθεί πλέον αυτούς του υποκριτές του παπάδες. Αν πρέσβευαν το πραγματικό νόημα του Χριστιανισμού θα καταλάβαιναν ότι δεν έχει καμία σημασία αν εγώ ντύνομαι μπατμαν τις απόκριες ή αν δεν πατάω στην εκκλησία ή αν προσεύχομαι στο Δία.

Ο Χριστός είπε ένα πράγμα αγάπη και τίποτα άλλο αγαπάτε αλλήλους τέλος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 14:51, 17-05-12:

@ Ξεχασμένος
Σωστά και λίγα έγραψες.. άλλωστε είναι τόσα πολλά τα εγκλήματα των ΕβραιοΧριστιανών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 28-06-13 στις 14:13. Αιτία: Split
Παράθεση

Πέτρος Dentatus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πέτρος Dentatus
Ο Πέτρος Dentatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Πέτρος Dentatus έγραψε στις 01:35, 17-03-13:

Για να μην πω πολλά...πιστεύετε πως ο χριστιανισμός διαφύλαξε,σεβάστηκε και ανέδειξε τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό ή αντίθετα πάτησε πάνω του,σφετερίστηκε πολλά στοιχεία του(π.χ οι 10 εντολές αντιγράφτηκαν από τα δελφικά παραγγέλματα)και,εν τέλει,συνέβαλε στην καταστροφή του(τόσο των μνημείων όσο και διαφόρων συγγραμμάτων);

Σημείωση(άκυρο αλλα...):Ισχύει πως κάποτε η εκκλησία δεν επέτρεπε να ''πάρουν'' τα παιδιά στην βάπτισή τους αρχαίο ελληνικό όνομα,αλλά αντίθετα επιτρεπόταν μόνο τα χριστιανικά,δηλαδή τα εβραϊκά

Και τελευταίο(μεγάλο) σκέλος:Ποιον πολιτισμό θεωρείτε σημαντικότερο(κυρίως για εμάς τους Έλληνες):τον αρχαίο ελληνικό η τον χριστιανικό(δλδ Βυζαντινό κ.τ.λ) και τελικά ο χριστιανισμός πιστεύετε ότι ωφέλησε την Ελλάδα,δεδομένου ότι η θρησκεία αυτή δεν είναι ελληνική;

Ξέρω ότι σας βομβάρδισα με αρκετά ερωτήματα,αλλά νομίζω ότι έδωσα λίγη τροφή για σκέψη....Αναμένω,λοιπόν,με ενδιαφέρον να διαβάσω τις απόψεις σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 03:26, 17-03-13:

πιστεύω οτι οταν εμφανίστηκε ο χριστιανισμός, ο αρχαίος κόσμος και ο ελληνικός πολιτισμός ειχαν ηδη παρακμάσει..
οι απόμακροι θεοι του Ολύμπου δεν ειχαν να προσφέρουν στον κόσμο τπτ, δεν νοιάζονταν για αυτους, αντιθετα ο χριστιανισμός ηταν κάτι το νεο και το επαναστατικό, έβαζε τον άνθρωπο στο κέντρο και του έδωσε αξία, καμια αλλη θρησκεια ουτε κ η ιουδαικη ηταν τοσο κοντα στον ανθρωπο. για αυτο και σε τοσο συντομο διαστημα εγινε η κυριαρχη θρησκεια.

σημερα και ο χριστιανισμός εχει πέσει με την σειρα του σε παρακμή. καμία σχέση ο χριστιανισμός του μεσαιωνα και του σημερα, με την εποχή του παυλου του πετρου και του ιωαννη..

ουσιαστικά πλέων είμαστε στην εποχή του υλισμού, ολες οι θρησκείες εχουν παρακμάσει. και ολοι παγκοσμίως έχουμε εναν κοινό πολιτισμό. πλέων μονο η γλώσσα διαφέρει.

το να συγκρίνεις τους πολιτισμούς δεν εχει νοημα, οι άνθρωποι τοτε θεώρησαν τον χριστιανισμό καλλίτερο και τον αποδέχτηκαν.
αν αυτο που ειχαν πριν ηταν καλλίτερο, τοτε ο χριστιανισμός δεν θα ειχε καμια αποδοχη.

στην εποχη (100μχ-400μχ)το να θεωρούμε τους αρχαιους ελληνες, φιλόσοφους κ φωτισμένους και τους χριστιανούς καταστροφείς κ σκοταδιστές, ειναι τελείως λάθος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 03:43, 17-03-13:

Το ερώτημα που έθεσες είναι αρκετά περίπλοκο, αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω όσο μπορώ μια πλήρη απάντηση.

Καταρχάς πρέπει να δούμε ορισμένα πράγματα για το χριστιανισμό, ο οποίος ξεκίνησε από τον Ιησού ο οποίος ανήκε στους Εσσαίους οι οποίοι ήτανε μια Ιουδαϊκή αίρεση που εχθρεύονταν το τότε Ιουδαϊκό Ιερατείο. Η φιλοσοφία που δίδασκε ο Ιησούς είχε φανερές Ελληνικές επιρροές κυρίως από φιλοσόφους όπως ο Επίκουρος και είχε πολύ μεγάλες διαφορές με αυτό που θεωρούμε τώρα χριστιανισμό. Αργότερα όταν το κίνημα του Ιησού άρχισε να αποκτά όλο και περισσότερους οπαδούς σε μια προσπάθεια το Ιερατείο να διατηρήσει τον έλεγχο άρχισε να μπολιάζει το κίνημα και να το φέρνει όλο και πιο κοντά στην Ιουδαϊκή θρησκεία. Από εκεί προήλθαν και όλες οι αντιφάσεις του σημερινού Χριστιανισμού, που ενώ σε ορισμένα σημεία είναι τρομερά προοδευτικός (ειδικά για εκείνη την εποχή) σε άλλα είναι οπισθοδρομικός μέχρι αηδίας. Με μια προσεκτική και αντικειμενική ανάγνωση μπορείς να διακρίνεις πολλά τέτοια σημεία.

Όταν λοιπόν ο μπολιασμένος πλέον χριστιανισμός έγινε η μεγαλύτερη θρησκεία της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας υιοθετήθηκε και ως επίσημη θρησκεία καθώς αυτό έδινε πολλά πολιτικά πλεονεκτήματα στους αυτοκράτορες και δημιουργήθηκε και η εκκλησία όπως την γνωρίζουμε σήμερα. Είναι αλήθεια πως ως χριστιανισμός πάτησε και κατέστρεψε πολλά κομμάτια του αρχαιοελληνικού πολιτισμού, ενώ ταυτόχρονα διατήρησε κάποια άλλα. Με την πτώση της Δυτικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και την επέλαση των βαρβάρων, τα χριστιανικά μοναστήρια ήταν τα οι μόνες κοιτίδες πολιτισμού και μάθησης στην Δυτική Ευρώπη.
Τώρα όσον αφορά την Ελλάδα η οποία άνηκε στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τα ελληνικά μοναστήρια περιέθαλψαν αρκετά έργα αρχαίων, αλλά το τραγικό είναι πως τα έσωσαν από την μανία της ίδιας τους της θρησκείας και των ζηλωτών της. Εάν δεν υπήρχε χριστιανισμός στην Ρωμαϊκή Ελλάδα σίγουρα σήμερα θα είχαμε πολύ περισσότερα έργα αρχαίων καθώς μεγάλες ακαδημίες όπως της Αθήνας θα παρέμεναν ανοιχτές. Η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρας ίσως ζούσε ακόμα και ίσως είχαμε και λιγότερα καψίματα βιβλίων, κυνήγια μαγισσών, ιεροεξετάσεις, σταυροφορίες κτλ. (και ναι αυτά υπήρχαν και στην ορθόδοξη εκκλησία και όποιος σου πει το αντίθετο είναι είτε αδιάβαστος είτε δογματικός).

Είμαι λοιπόν της άποψης πως ο χριστιανισμός ναι μεν μετέδωσε πολιτισμό και διέσωσε έως ένα βαθμό τη βάρβαρη τότε δύση, αλλά στην πολιτισμένη Ελλάδα μετέδωσε μόνο προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες καθώς δεν είχε να προσφέρει κάτι που δεν ήξερε ο τότε Έλληνας από τον δικό του πολιτισμό. Αντίθετα πολλά γνωστικά πεδία κυρίως στον τομέα της φιλοσοφίας και της ελεύθερης σκέψης πήγαν αρκετά χρόνια πίσω, κάτω από το βάρος του απόλυτου θεοκρατικού τότε καθεστώτος.

Όσο για το ποιόν πολιτισμό θεωρώ σημαντικότερο σαφώς θα πω τον αρχαιοελληνικό καθώς ήταν ένας πολιτισμός που βασιζόταν στην ελευθερία της σκέψης και στην συνεχή αναζήτηση νέων ιδεών. Ο ΄χριστιανικός' πολιτισμός είναι απλά Ιουδαϊκά έθιμα και προκαταλήψεις που ενσωματώθηκαν στον ελληνικό πολιτισμό, τίποτα παραπάνω. Τη μεγαλύτερη διαφορά μπορείς να την παρατηρήσεις αν κοιτάξεις τους θεούς. Οι Έλληνες θεοί ήταν θεοί με ανθρώπινα ελαττώματα που ήταν ποιο κοντά στους κοινούς θνητούς και υπήρχαν μόνο και μόνο ως εξήγησε των ως τότε ανεξήγητων φυσικών φενομένων. Από την άλλη ο Ιουδαϊκός θεός ήταν παντοδύναμος, αλάνθαστος, κτλ κτλ και φυσικά έδινε και εντολές, τιμωρίες κτλ..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 04:13, 17-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πέτρος Dentatus
Για να μην πω πολλά...πιστεύετε πως ο χριστιανισμός διαφύλαξε,σεβάστηκε και ανέδειξε τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό ή αντίθετα πάτησε πάνω του,σφετερίστηκε πολλά στοιχεία του(π.χ οι 10 εντολές αντιγράφτηκαν από τα δελφικά παραγγέλματα)και,εν τέλει,συνέβαλε στην καταστροφή του(τόσο των μνημείων όσο και διαφόρων συγγραμμάτων);
Όχι,του γάμησαν την παναγία...Ή τον Δία...Μπερδεύτηκα
Είναι γνωστό πως καταστράφηκαν ναοί μνημεία,και μήν ξεχνάμε και την κατάργηση των ολυμπιακών αγώνων σαν ειδωλολατρική τελετή...

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 22:46, 17-03-13:

Και εγω θεωρω οτι η αρχαια ελληνικη παραδοση με τους 4000 θεους που δεν ηταν τιποτα αλλο παρα αισθητικη αναπαρασταση των φυσικων φαινομενων και το γεγονος πως ηταν μεσα στο κοσμο οι θεοι και οχι εξω απο αυτον οπως στο Χριστιανισμο και πολλες αλλες μεγαλες διαφορες οπως η μετα θανατον ζωη κτλ με κανουν να βλεπω με πιο καλο ματι την αρχαια ελληνικη παραδοση

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:10, 30-03-13:

Ελληνισμός και Χριστιανισμός: Πώς βλέπετε αυτή τη σχέση;
Με κακό μάτι.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:29, 15-04-13:

Οι αγιογραφίες στα χριστιανικές εκκλησίες, πως προέκυψαν να έχουν αυτή τη μορφή; Εννοώ τα κλειστά-μουντά-γήινα χρώματα, την αποφυγή να φαίνεται γυμνό σώμα, το γεγονός ότι όλα τα πρόσωπα παρουσιάζονται με σοβαρή μορφή και μικρό στόμα;

Πάντως έχει τύχει να μπω σε χριστιανική εκκλησία και να σκεφτώ ότι οι άγιοι δεν είναι καθόλου σεξυ.
Ορίστε η πιο σεξυ εκδοχή του Jesus που έχω δει.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 22:01, 15-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Οι αγιογραφίες στα χριστιανικές εκκλησίες, πως προέκυψαν να έχουν αυτή τη μορφή; Εννοώ τα κλειστά-μουντά-γήινα χρώματα,............
Θα έλεγα σίγουρα κάπως αλλιώς, απο τον τρόπο που προέκυψε να παίρνεις θέση και να μιλάς εσύ, για κάτι που αγνοείς παντελώς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 16-04-13 στις 07:26.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:58, 11-06-13:

Δέχομαι τὴν ἔννοια τῆς συνέχεια τοῦ ἑλληνικοῦ ἔθνους....
"Αιματολογικά";

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους