Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η "ελευθερία" του άλλου στη σχέση...

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 15:44, 20-11-06:

Πείτε οτι σας τυχαινει η παρακατω ιστορια, προσπαθηστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μπειτε στη θεση και του ενός και του αλλου και πειτε μου τη γνωμη σας:
Είστε αρκετο καιρο με ενα ατομο, σκοπευετε μαλιστα να "σοβαρεψετε" κατα καποιον τροπο τα πραγματα μεταξυ σας.. Μια μερα σας τυχαινει η πραγματικα -για εμενα- μεγαλη ευκαιρια να κανετε ενα πολυ μακρινο ταξιδι πληρωνοντας μονο τα αεροπορικα σας εισιτηρια (φαγητο και διαμονη καλυμμενα).. το ετερον ημισυ εχει αεροπλανοφοβια.. και το φερνετε σε συζητηση.. οτι θα σας αρεσε πολυ να πατε αυτο το ταξιδι γιατι τετοιες ευκαιριες συμβαινουν μια φορα και αν δεν πατε θα το μετανιωνετε πιθανως για παντα..
πώς αντιδρατε; τον-την αφηνετε να παει και ολα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα; τον-την αφηνετε να παει απειλωντας πως "πισω εχει η αχλαδα την ουρα και απο εδω και περα θα πηγαινετε οπου θελετε και μην τολμησει να σας ρωτησει" ή λετε ξεκαθαρα πως δεν θελετε να παει;;;;;
σημειωτεον, συνοδο μελος στο ταξιδι θα ειναι η μαμα του-της...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:57, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
σημειωτεον, συνοδο μελος στο ταξιδι θα ειναι η μαμα του-της...
Μόνο αυτή η πρόταση αρκεί για να τελειώσει η όποια αμφιβολία μου. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να στερήσω στον καλό μου ένα ταξίδι ζωής (Νέα Υόρκη ας πούμε ή κάτι παρόμοιο και όχι καμιά Θεσ/νικη), αλλά το να συνοδευέται και από την μαμά του, μάλλον προς λύπηση μου κάνει προς εκείνον παρά ανασφάλεια για τη σχέση μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:59, 20-11-06:

Αν κατάλαβα καλά αυτός με την αεροπλανοφοβία αποφασίζει να μην πάει λόγω αυτού και ο άλλος πάει με την μαμά του. Και το θέμα είναι πώς αντιδρά αυτός που δεν πάει.

Για εμένα είναι κατακριτέο να κάνει οποιαδήποτε σκηνή ή να σπαστεί. Είναι πολύ εγωιστικό απέναντι στον άλλο να του στερήσει μια τέτοια εμπειρία ή να την βγάλει ξινή με την συμπεριφορά του. Εγώ βέβαια είμαι της άποψης πως τα ζευγάρια πρέπει να δίνουν πολύ χώρο ο ένας στον άλλο και ότι είναι απαραίτητο να υπάρχουν χωριστές δραστηριότητες. Έλεος, με τον καλό/ή σου είσαι, όχι με το σιαμαίο αδέρφι.

Από την άλλη αν η σχέση είναι του στυλ είμαστε σιαμαίοι και σχέση σημαίνει τα κάνουμε όλα μαζί τότε λογικό είναι ο άλλος να σπαστεί. Νομίζω το θέμα δηλαδή είναι οι βάσεις και το στυλ που έχουν δώσει και οι 2 στην σχέση από το ξεκίνημά της.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:02, 20-11-06:

Εννοείται ότι θα τον σπρώξω να πάει!!!
Θα τον υποχρεώσω, θα του κλείσω και τη βαλίτσα!!! Πλάκα κάνουμε;;;
Και για επισημοποίηση να μην πάμε, απλά εννοείται.

Και έτσι κι αλλιώς, να έχει ο καθένας τις ενασχολήσεις και τις ελευθερίες του, αλλά και δεδομένου ότι είναι σοβαρή η σχέση, κάτι τέτοιο δεν έπρεπε να είναι καν θέμα...!!!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:16, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Μόνο αυτή η πρόταση αρκεί για να τελειώσει η όποια αμφιβολία μου. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να στερήσω στον καλό μου ένα ταξίδι ζωής (Νέα Υόρκη ας πούμε ή κάτι παρόμοιο και όχι καμιά Θεσ/νικη), αλλά το να συνοδευέται και από την μαμά του, μάλλον προς λύπηση μου κάνει προς εκείνον παρά ανασφάλεια για τη σχέση μας!
γιατι μωρε καμια φορα οι γονεις του φιλου σου ειναι πολυ καλοι..
εγω παντως τα πηγαινω τελεια με την μανα του φιλου μου....
ειναι πολυ ανοιχτομυαλη!!!!!!!!!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:24, 20-11-06:

αν σου δωθηκε η ευκαιρια να πας σε αυτο το ταξιδι π.χ. απο την δουλεια σου , τοτε του το προτεινεις και αν δεν θελει , εεε τοτε ασε τον σπιτι του...
αν ομως αυτος θα σου εδινε αυτην την ευκαιρια να πας καπου σχεδον τσαμπα αρκει να μην φοβοταν , τοτε ξεχνα το ταξιδακι.
δεν μπορεις να τον αναγκασεις να ανεβει για να περασεις εσυ καλα

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:24, 20-11-06:

δεν τείθεται συζήτηση. ίσως να υπήρχαν αμφιβολίες αν υπήρχε καμια κοπέλα μαζί του, αν κ πάλι ένα ταξίδι των ονείρων του δεν έχω δικαίωμα να το στερήσω, πόσο μ΄΄αλλον από εγωισμό επειδή εγώ δεν μπορώ να πάω.
όταν η σχέση είναι σοβαρή αυτό είναι ευκόλως εννοούμενο, ενώ όταν η σχέση δεν είναι σοβαρή, δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου επιβληθεί σε κάποιο όνειρο όποιο κ αν είναι αυτό, πόσο μάλλον όταν δεν τον ήξερες μέχρι χτες κ δεν ξέρεις αν θα τον έχεις αύριο...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:26, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
γιατι μωρε καμια φορα οι γονεις του φιλου σου ειναι πολυ καλοι..
Όπως το 'πες! Καμια φορά!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 16:31, 20-11-06:

Αν ήμουν στη θέση του φοβικού ατόμου, τότε δε θα έφερνα κανένα εμπόδιο σε αυτό το ταξίδι, γιατί δεν πας κάθε μέρα μακρινά ταξίδια και ημι-καλυμμένα οικονομικώς...

Αν ήμουν στη θέση του ατόμου που θέλει να πάει το ταξίδι, τότε εκεί θα είχα κάποιους ενδοιασμούς, γιατί δε θα ήθελα να αφήσω πίσω τον άλλον και ήθελα να πηγαίναμε μαζί, αλλά τελικά μάλλον θα πήγαινα, για τον παραπάνω λόγο (και αν βέβαια ήταν να κάτσω καμιά εβδομάδα και όχι κανά μήνα )

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 16:38, 20-11-06:

διευκρινιση:
το ταξιδι ειναι για την Κινα για 10 ημερες..

ερωτηση:
αν ήσασταν εσεις το ατομο που θα εμενε πισω;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 16:38, 20-11-06:

Ποια μαμά και ποια κοπέλα?
Καλό ταξίδι και αν είναι να φανεί κάτι ας φανεί μια ώρα αρχύτερα.

Εγώ πάντως για την Κίνα σίγουρα δεν θα έμενα πίσα και πέφταν 2 αεροπλάνα εκείνη την ημέρα.. Κινεζεεεεεεεεεεεεεεες. Πέρα από την πλάκα, θέλω και εγώ κινάααααααααα

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli έγραψε στις 16:40, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Ποια μαμά και ποια κοπέλα?
Καλό ταξίδι και αν είναι να φανεί κάτι ας φανεί μια ώρα αρχύτερα.
τι εννοεις;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:25, 20-11-06:

Πριν απαντήσω χρειάζομαι μια ακόμα μικρή διευκρίνηση για να είμαι απολύτως αντικειμενική.....

Το ταξίδι (για μένα πάντα) έχει σημασία προς προέκυψε στον ορίζοντα....

α) το πληρώνει η μαμά του/μου γνωρίζοντας ό,τι ο/η σύντροφος έχει αυτή τη φοβία?
β) είναι πληρωμένα απ το αφεντικό μου που θα είναι... κι αυτός μαζί?
γ) με στέλνει το αφεντικό να κάνω εκπαίδευση σε ένα τομέα και μου είπε αν θελει μπορώ να πάρω κι ένα άτομο μαζί μου για παρέα?
δ) το κέρδισα σε κληρωση που είχα συμπληρώσει πιστεύοντας οτι δεν πρόκειται ποτε να κερδίσω?

υπάρχουν πολλοι και διαφορετικοί παράγοντες ΚΑΘΕ φορά... η κάθε περίπτωση είναι μοναδική στο πως θα αντιδρούσα, όποιο άτομο κι αν ήμουν!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:53, 20-11-06:

Αν είναι η απόσταση/ένα ταξίδι/η Κίνα να κάνει πρόβλημα στη σχέση σας, ας το δημιουργήσει τώρα, που είναι ακόμα νωρίς...

Για μένα απλά δεν παίζει ρόλο...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 19:17, 20-11-06:

Αν ήμουν στη θέση του ατόμου που φοβάται κι επειδή θέλω να αντιμετωπίζω τους φόβους μου θα πήγαινα σε ένα γιατρό να μου γράψει αγχολυτικά(όχι υπνωτικά) ώστε να ταξιδέψω 10 ώρες άνετα.
Μάλλον εσύ δεν είσαι πρόθυμη να το κάνεις αυτό οπότε για να μπω στην θέση σου ναι φυσικά θα άφηνα χωρίς δεύτερη σκέψη τον καλό μου να πάει, τι πιο υγιές απο το να επιτράπεις στον άλλον να εξελίσσεται και να καλλιεργείται δίπλα σου χωρίς να του φράζεις τον δρόμο.
Όμως θα ήθελα να σημειώσω πως το δύσκολο για μένα θα ήταν να ήμουν το άτομο που έπρεπε να ταξιδέψει, ακόμη και το πιο μακρινο και ονειρεμένο ταξίδι δεν θα είχε νόημα αν δεν είχα πλάι μου αυτούς που θέλω να μοιραστώ την εμπειρεία
Κι αυτό το τλτ στο γράφω μήπως ξανασκεφτείς τα αγχολυτικά(στην δική μου περίπτωση λειτούργησαν) κι αν αναρωτιέσαι γιατί να το κάνεις αυτό απλά ξαναδιάβασε τι γράφεις κάτω απο το αβατάρ σου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 20-11-06 στις 19:20.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:33, 20-11-06:

βασικα η κλέφτρα έγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΑ όσα ήθελα να γράψω
έχει να μπει ένα μηνα, μπαινει δυο ώρες και μου παιρνει την μπουκια απ το στόμα επειδή ήθελα μια τοση δα διευκρινισούλα

btw, δεν έχει το evouli το προβλημα με τα πλαπλάνα αλλα ο καλός της

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 19:46, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
βασικα η κλέφτρα έγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΑ όσα ήθελα να γράψω
έχει να μπει ένα μηνα, μπαινει δυο ώρες και μου παιρνει την μπουκια απ το στόμα επειδή ήθελα μια τοση δα διευκρινισούλα

15 μέρες έχω να μπω μην υπερβάλλεις
Αν το evouli θα ταξιδέψει τότε όπως γράφω για εκείνη θα είναι πιο δύσκολα, όσο κι αν αγαπά την μαμά της υπάρχουν κάποιες εμπειρείες ζωής που θες να τις μοιράζεσαι με συγκεκριμένα άτομα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:54, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ti εγραψες πιο πανω βρε Κ.Ε.;;;;;;;;;;;;
Κομματια με εκανες γιατι μου θυμισες κατι..."παλια".... Πωωωω μιλαμε....αστα να πανε....ase poyπρεπει να κω ενα τηλεφωνημα τωρα για ακυρωσεις..
Μην ψαρωσεις δεν φταις σε τιποτα αλλοιμονο...Ετσι κι αλλιως δεν ξερω που μενεις να στο καψω...γκουγκουχου...απλως ξερεις ειναι ορισμενα πραγματακια-λεξεις που τις εχεις συνδεσει με τετοια πραγματα που με το που τις ακους σου κανουν την καρδια σφουγγαρι...

Αnyway φευγουμε απο το off topic και προσωπικα για να παω τξιδι με την καλη μου, θα την εκανα την θυσια...Μπορει να μην φοβαμαι τα αεροπλανα αλλα φοβαμαι τα υψη.
Και για χαρη της ειχα μπει μια φορα σε εκεινη την κ@λοβαρκα που παει πανω κατω,πανω κατω (σαν εκρεμμες) και τα ειχα δει ολα!
Ολοι γελαγαν κι εγω ειχα γαντζωθει να κρατιεμαι στην μπαρα και να λεω οτι προσευχη ειχα μαθει στο δημοτικο...

Αλλα εαν ηταν τρομερη η φοβια, φυσικα και θα την αφηνα να παει και με οποιον ηθελε...Τετοιες ευκαιριες δεν ειναι να χανονται.Ασε που μονο κερδος θα ειχε η σχεση μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 20-11-06 στις 20:01.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:00, 20-11-06:

Καλα, ενα ταξιδι 10 ημερων, οταν ξερω οτι ο αλλος κοβει φλεβες για να το κανει-ειναι ονειρο του κτλ κτλ, εννοειται πως δε θα εφερνα αντιρρηση.. Στο κατω κατω δικαιωμα του ειναι, και δεν ειναι ακριβως το χρονικο διαστημα που λες οτι ο αλλος σε εγκατελειψε κιολας.. Αν μιλουσαμε για παααανω απο μηνα και βαλε, θα δαγκωνομουν σιγουρα, αλλα 10 μερες ειναι σχεδον μια βδομαδα μονο! Θα συμφωνησω με τη λυση των αγχολυτικων του αλλου μισου πορτοκαλιου, ειναι μια καλη ευκαιρια να ξεπεραστει και η φοβια!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 20:15, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
διευκρινιση:
το ταξιδι ειναι για την Κινα για 10 ημερες..

ερωτηση:
αν ήσασταν εσεις το ατομο που θα εμενε πισω;
Δε θα είχα πρόβλημα... μόνο με εμένα θα είχα που θα φοβόμουν τα αεροπλάνα και δε θα μπορούσα να πάω μαζί.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:28, 20-11-06:

οχι evouli μην το σκεφτείς καν... Είναι από τις εμπειρίες που δεν πρεπει να χάνεις αν σου βρίσκονται. Και δεν νομιζω ότι "έχει δικαίωμα" ο άλλος να στη στερήσει. Άσε που θα πρέπει να καταλάβει και να μην δημιουργήσει προβ. Περίπτωση να τον πείσεις (έστω με τη βοήθεια γιατρού) να έρθει μαζί δεν υπάρχει???

Πάντως εγώ στη θέση σου δεν θα την έχανα με τπτ και αν ήμουν από την άλλη μεριά που έχω υπάρξει (ο καλός μου πήγε japan για 15 μέρες και δεν τα κατάφερα λόγω οικογενειακών προβλημάτων να ακολουθήσω) εκτός από ένα έντονο αίσθημα καλοπροαίρετης "ζήλειας" ("γμτ γιατί να μην μπορώ να πάω κι εγώ!!!!!! ουααααα!!!!!!") δεν ένιωσα κάτι άλλο, ούτε σκέφτηκα ούτε μια στιγμή να προβάλλω βέτο σε μια τέτοια περίπτωση.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli έγραψε στις 20:31, 20-11-06:

μια απαντηση στην κουέ:
το ταξιδι προεκυψε απο μια φιλη της μαμας μου η κορη της οποιας εχει τον αρραβωνιαστικο της εκει.. και επειδη αυτες θα πανε, μας προτειναν και εμας να παμε για παρεα.. φυσικα ειναι προσκεκλημενος και ο καλός μου αλλα... αλλά!!!!!

xrz περιπτωση γιατρου δεν παιζει δυστυχως.. εδω με το ζορι να παρει καμια ασπιρινη οταν εχει πυρετο..για αγχολυτικα δεν το βλεπω...

τα υπολοιπα αυριο γιατι ο αδερφος μου με διωχνει απ'το πισί του..

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli έγραψε στις 09:17, 21-11-06:

ισως φταιει και αυτο που λεει η underwater οτι απο την αρχη της σχεσης κανουμε τα περισσοτερα πραγματα μαζι (το 90%).. και γι'αυτο να του κακοφαινεται... δεν ξερω, εχει χαλασει παρα πολυ η διαθεση μου...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:27, 21-11-06:

Εννοώ εν ολίγεις αυτό πουλέτε. Σιγά μην στερήσω ένα τέτοιο θέλω, με την οποιαδήποτε αντίρηση ή έμεση νίξη που θα δημιουργήσει ενοχές.

Τώρα επειδή αναφέρθηκε το με ποιον/α ας πάει με όποιον θέλει και αν είναι να γίνει στραβή, απλά είναι ένα κρυφοκοίτασμα για το μέλλον και πράτεις αναλλόγως. Αλλά όλα αυτά ήταν γενικά πριν γίνει συγκεκριμένο το θέμα.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 13:30, 21-11-06:

Φυσικά και δεν θα στερούσα κάτι παρόμοιο,οι καλοί άνθρωποι είναι καλοί ανεξαρτήτως τόπου.Το να "μαντρώσεις" κάποιον δεν σημαίνει ότι και σιγουρεύτηκες και προφανώς είναι και λάθος,το θέμα είναι στην επιθυμία όχι στην δυνατότητα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:41, 21-11-06:

Η οποιαδηποτε αντιδραση εχει να κανει με τον εγωισμο και με τιποτα αλλο...

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 14:00, 21-11-06:

μαλλον ζηλευει λιγο που ενω ξερει πως εσυ μπορεις να πας , αυτος δεν το τολμα...
δεν εχει δικαιωμα να σου στερησει το ταξιδι.
ουτε εγω στερησα το ταξιδι του καλου μου στην σκωτια (το πασχα), ουτε στο μαντσεστερ(τα χριστουγεννα)
το ιδιο και ο φιλος μου δεν με εμποδισε να παω ταξιδι περσι τα χριστουγεννα στην πραγα, ουτε θα με εμποδισει να παω φετος παρισι...

στο κατω κατω αν το αποφασισει θα ερθει κινα.......

αν τελικα μεινει αδεια η θεση να ερθω εγω?

πλακα κανω .... καλα να περασεις .αν τελικα πας, να ξερεις πως τετοιες ευκαιριες δεν δινονται καθε μερα.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 14:44, 25-11-06:

Εχω σαν κανώνα όταν είμαι με κάποιον και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι σοβαρό(όχι επισημο απαραίτητα, εγώ πως το νιώθω) τότε αν ήταν να πάω εγώ στο ταξίδι και δεν μπορούσε ο άλλος δεν θα το συζήταγα παραπάνω απλά θα χάριζα τα εισητήρια σε μια φίλη και τέλος! Αν τώρα ήμουν εγώ που δεν μπορούσα να ακολουθήσω θα έλεγα στο άλλο ξεκάθαρα πως δεν θέλω να πάει!Αν με έγραφε και πήγαινε θα αναθεωρούσα την σχέση μας. Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση. Αν ήθελα να λειτουργω αυτόνομα θα ήμουν μόνη ή άντε σε μια φλού σχέση ξεκαθαρισμένη εξ αρχής ώς ελεύθερη! Και όλο αυτό δεν έχει να κάνει με θέμα εμπιστοσύνης μην μου την κάνει ο άλλος όσο θα λείπω ή εκεί που θα πάει (αν είχα τέτοιες αμφιβολίες απλά δεν θα είχα σοβαρή σχέση μαζί του). Απλά όταν είμαι με κάποιον λειτουργώ σύμφωνα με αυτόν και απαιτώ να κάνει το ίδιο, από την αρχή. Ή αποφασίζουμε και λειτουργούμε από κοινού ή απλά περνάμε καλά και κανείς δεν έχει δικαίωμα πάνω στη ζωή του άλλου!
Απόλυτο ναι, αλλά εξίσου ξεκάθαρο!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:56, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση.
Μου χτυπάει πολύ άσχημα αυτό που γράφεις
Νομίζω πως όλα θέλουν μέτρο.Σε κανένα δεν αρέσει ο άλλος να λειτουργεί σαν ελευθερος χωρίς να υπολογίζει το σύντροφο του όμως και στο άλλο άκρο δεν μπορούμε να "δένουμε" έναν άνθρωπο πάνω μας.Ακόμα και μέσα σε μια σχέση παραμένουμε δυο ανεξάρτητες προσωπικότητες.
Νομίζω πως έχω ξαναγράψει ότι εγώ στον άλλον θέλω να είμαι προτίμηση κι όχι υποχρεωση, το ιδιο κι αυτός σε εμένα.

Φυσικά δεν προσπαθώ να αλλάξω την άποψη σου απλά δεν κρατήθηκα να μην σχολιάσω ειδικά αυτό το σημείο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 01:13, 27-11-06:

Αν και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αυτή της Torry είναι από τους βασικούς λόγους που τρέμω την προοπτική μιας "σοβαρής" σχέσης.

Παράθεση

Dalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dalia
H Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Dalia έγραψε στις 01:49, 27-11-06:

Κουμάντο θα του κάνω του ανθρώπου? Όπου θέλει να πάει. Όχι μόνο στην περίπτωση που μου είπε να πάω μαζί και δεν μπορούσα, αλλά και αν εξαρχής κανόνιζε να πάει ένα ταξίδι μόνος του. Έχει κάθε δικαίωμα. Όπως δεν θα ήθελα να με περιορίσει κι εμένα σε κάτι τέτοιο, δεν θα περιορίσω κι εκείνον.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 11:37, 27-11-06:

Εντάξει δεν λέω ίσως να είναι υπερβολικό αυτό που ζητάω, έτσι; Και είναι καθαρά πως το βλέπω εγώ(ευτυχώς και ο καλός μου)χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουμε ελευθερία κινήσεων.Απλά δίνουμε πάντα βάση στη γνώμη του άλλου (δεν υπάρχει ότι πώ εγώ αλλά εμείς) Δεν είναι όμως και κανώνας για τις σοβαρές σχέσεις!
Πάντως δεν θα ισχυε το ίδιο αν ήταν να πάει ένα ταξίδι (ολιγοήμερο πάντα) για το καλό της δουλειάς του. Τώρα να πάει για διασκέδαση χωρίς εμένα θα ήταν κάπως. Βέβαια όσο και να φοβόμουν τα αεροπλάνα αν είχε όνειρο ζωής να πάει αυτό το ταξίδι θα πήγαινα μαζί του κι ας πέρναγα όλο το ταξίδι με τις δραμαμίνες στο ένα χέρι και τα ηρεμιστηκά στο άλλο! (αυτό δεν το διευκρίνησα νωρίτερα γιατί η ερώτηση ήταν απόλυτη)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη torry : 27-11-06 στις 11:40.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:47, 27-11-06:

Εχω σαν κανώνα όταν είμαι με κάποιον και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι σοβαρό(όχι επισημο απαραίτητα, εγώ πως το νιώθω) τότε αν ήταν να πάω εγώ στο ταξίδι και δεν μπορούσε ο άλλος δεν θα το συζήταγα παραπάνω απλά θα χάριζα τα εισητήρια σε μια φίλη και τέλος! Αν τώρα ήμουν εγώ που δεν μπορούσα να ακολουθήσω θα έλεγα στο άλλο ξεκάθαρα πως δεν θέλω να πάει!Αν με έγραφε και πήγαινε θα αναθεωρούσα την σχέση μας. Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση. Αν ήθελα να λειτουργω αυτόνομα θα ήμουν μόνη ή άντε σε μια φλού σχέση ξεκαθαρισμένη εξ αρχής ώς ελεύθερη! Και όλο αυτό δεν έχει να κάνει με θέμα εμπιστοσύνης μην μου την κάνει ο άλλος όσο θα λείπω ή εκεί που θα πάει (αν είχα τέτοιες αμφιβολίες απλά δεν θα είχα σοβαρή σχέση μαζί του). Απλά όταν είμαι με κάποιον λειτουργώ σύμφωνα με αυτόν και απαιτώ να κάνει το ίδιο, από την αρχή. Ή αποφασίζουμε και λειτουργούμε από κοινού ή απλά περνάμε καλά και κανείς δεν έχει δικαίωμα πάνω στη ζωή του άλλου!
Απόλυτο ναι, αλλά εξίσου ξεκάθαρο!
Γενικά αυτό το κάνουμε τα πάντα μαζί εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα. Όχι μόνο για τα ταξίδια.

Να πω ένα παράδειγμα να καταλάβετε με βάση το οποίο υπάρχει και ερώτηση. Το αντικείμενο διαφωνίας θα είναι το κλασικότερο όλων, τρόπος διασκέσασης συγκεκριμένα στην μουσική.Θα το αποδώσω και λίγο κωμικά αλλά η ουσία παραμένει και μην κολήσετε στα είδη.
Το ζευγάρι είναι τέλεια όλα μαζί μόνο που ο άνδρας είναι μέταλο και δεν μπορεί την ελληνική μουσική, η γυναίκα ελληνατζού μέχρι το κόκκαλο και φυσικά ούτε λόγος για καφρίλες και ο γιος Transas.

Γίνεται λοιπόν ένα φεστιβάλ μέταλ σε άλλη πόλη η Χώρα πχ στην Γερμανία και θέλει να πάει? Να πάει η γυναίκα μαζί μάλλον άκυρο. Και γίνεται και φεστιβάλ ελληνικής μουσική και ο άνδρας δεν θα αντέξει! Πρέπει να πάνε μαζί? Η διαφορετικότητα στα γούστα δεν είναι αιτιολογία για να διασκεδάσης χώρια?

Και σχετικά με το ταξίδι έστω ότι αυτό είναι στην άπω ανατολή και ο ένας έχει πόρωση με σαμουράι και το κάστρο του τακέσι και ο άλλος όχι μόνο δεν έχει πόρωση αλλά μισεί τον πολιτισμό τους και δεν γουστάρει μια και κερδίζονται εισητήρια. Δεν θα πάει?

Όπως λέτε δεν τίθεται θέμα κέρατου. Δεν τίθεται θέμα όμως και ευτυχίας του άλλου κάνοντας κάτι που θα τον ευχαριστεί απίστευτα χωρίς να έχει στο μυαλό του ότι έχει ταυτόχρονα κάποιον που βρίζει 10 χρόνια από μέσα του?

Τελικά ο τρανσάς ο γιός δεν μάθαμε και τι θα κάνει?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:14, 27-11-06:

Τι να σας πω, εγώ επιμένω: Εννοείται ότι το πιο όμορφο πράγμα στη σχέση είναι να τα κάνουν σχεδόν όλα μαζί και κατά τ' άλλα να έχουν χωριστά ενδιαφέροντα και ενασχολήσεις, αλλά ειδικά αν δε γίνεται... Ε, δε θα χαλούσα ποτέ ένα όνειρό μου για να μείνω στο πλευρό του.
Εδώ έχω χωρίσει, για να ανοίξω τα φτερά μου.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 12:34, 27-11-06:

Γενικά αυτό το κάνουμε τα πάντα μαζί εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα. Όχι μόνο για τα ταξίδια.

Να πω ένα παράδειγμα να καταλάβετε με βάση το οποίο υπάρχει και ερώτηση. Το αντικείμενο διαφωνίας θα είναι το κλασικότερο όλων, τρόπος διασκέσασης συγκεκριμένα στην μουσική.Θα το αποδώσω και λίγο κωμικά αλλά η ουσία παραμένει και μην κολήσετε στα είδη.
Το ζευγάρι είναι τέλεια όλα μαζί μόνο που ο άνδρας είναι μέταλο και δεν μπορεί την ελληνική μουσική, η γυναίκα ελληνατζού μέχρι το κόκκαλο και φυσικά ούτε λόγος για καφρίλες και ο γιος Transas.

Όπως λέτε δεν τίθεται θέμα κέρατου. Δεν τίθεται θέμα όμως και ευτυχίας του άλλου κάνοντας κάτι που θα τον ευχαριστεί απίστευτα χωρίς να έχει στο μυαλό του ότι έχει ταυτόχρονα κάποιον που βρίζει 10 χρόνια από μέσα του?

Τελικά ο τρανσάς ο γιός δεν μάθαμε και τι θα κάνει?
Δεν γίνομαι τόσο καταπιεστική. Ναι θα πήγαινα μαζί του ακόμα κι αν δεν μου άρεσε και θα προσπαθούσα να βρώ λόγους για να το χαρώ κι εγώ το ίδιο. Πιστεύω πως όταν είσαι με κάποιον χαίρεσαι με την χαρά του και τούμπαλιν και πως πρέπει να ψάχνεις τον λόγο που ο άλλος αγαπάει κάτι για να το αγαπήσεις κι εσύ. Οσο για τα γούστα που διαφέρουν τόσο ίσως να μην κολάγαμε από την αρχή, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσαμε να διασκεδάσουμε με παρόμοιο τρόπο αλλά μόνο χώρια. Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα σε ένα ζευγάρι και ο συμβιβασμός είναι βασικό στοιχείο σε μια σχέση. Δλδ του αρέσουν οι ροκιές κι εμένα τα μπουζούκια οκ? Την μια που θα βγούμε πάμε να χτυπηθούμε και να πορωθούμε με κάτι δυνατό και την άλλη πάμε μπουζούκια να λικνίσουμε τα κορμιά μας! Τώρα αν ο ένας εκ των δύο δεν είναι διατεθημένος να βάλει νερό στο κρασί του και θέλει μόνο να ευχαριστεί την πάρτη του, τότε αυτή η σχέση μόνο καταλάθος μπορεί να προχωρήσει!(γνώμη μου πάντα!)

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:25, 27-11-06:

Εμενα μου φαινεται υπερβολικο να προσπαθεις να ψυχαναλυσεις τον αλλον, να δεις τι του αρεσει, να αναγκασεις τον εαυτο σου να το ανεχτει, και να βρεις και λογους απο πανω για να σου αρεσει ντε και καλα! Καλο ειναι να εισαι διαλλακτικος και να προσπαθεις να εισαι με το ημισυ οσο περισσοτερο γινεται, αλλα να αναγκαστει μια σκυλου να ειναι αναμεσα σε 30 μεταλαδες που χτυπιουνται σε μια συναυλια, μονο και μονο γιατι η μοναδα εχει χαθει στη σχεση, το βρισκω τουλαχιστον σαδιστικο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:29, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Εμενα μου φαινεται υπερβολικο να προσπαθεις να ψυχαναλυσεις τον αλλον, να δεις τι του αρεσει, να αναγκασεις τον εαυτο σου να το ανεχτει, και να βρεις και λογους απο πανω για να σου αρεσει ντε και καλα! Καλο ειναι να εισαι διαλλακτικος και να προσπαθεις να εισαι με το ημισυ οσο περισσοτερο γινεται, αλλα να αναγκαστει μια σκυλου να ειναι αναμεσα σε 30 μεταλαδες που χτυπιουνται σε μια συναυλια, μονο και μονο γιατι η μοναδα εχει χαθει στη σχεση, το βρισκω τουλαχιστον σαδιστικο.
Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά ακόμα και τα ίδια γούστα σε όλα να έχεις με τον άλλον(κάτι μάλλον απίθανο), σαδιστικό είναι να τα κάνεις όλα μαζί του επειδή είστε ζευγάρι. Ο άνθρωπος είναι άτομο, όχι μέρος μια δυάδας.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:44, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εδώ έχω χωρίσει, για να ανοίξω τα φτερά μου.
+1 μόνο και μόνο για αυτό

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:00, 27-11-06:

Ίσως πολύς κόσμος ξεχνάει ότι κάποια πράγματα δεν είναι ζήτημα συμβιβασμού αλλά αυτόματες αντιδράσεις που ουσιαστικά καταπίεζεις για να περάσεις τον χρόνο με τον άλλον.

Παράδειγμα ο φόβος του αεροπλάνου που ήταν και η αρχή του θέματος. Αν εχώ έχω ακροφοβία είναι δυνατόν να πάω αναρρήχηση με την κοπέλα που αγαπώ? Το ζήτημα για μένα είναι πως δείχνεις την κατανόηση στην διαφορετικότητα των γούστων και φυσικά η αποδοχή ή όχι του αν αυτά πρέπει να συμπίπτουν με τα προσωπικά του καθενός.

Δυστυχώς αυτή που το ξεχνάνε πιο εύκολα από όλους είναι αυτοί που ανήκουν στα mainstream ρεύματα, μάλλον γιατί θεωρούν αυτονόητα φυσιολογικά όλοι να μπορούν να συμβιβαστούν σε αυτά, ενώ το ανάποδο αναφέρεται ώς extreme περίσταση.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 14:28, 27-11-06:

Δεν γίνομαι τόσο καταπιεστική. Ναι θα πήγαινα μαζί του ακόμα κι αν δεν μου άρεσε και θα προσπαθούσα να βρώ λόγους για να το χαρώ κι εγώ το ίδιο. Πιστεύω πως όταν είσαι με κάποιον χαίρεσαι με την χαρά του και τούμπαλιν και πως πρέπει να ψάχνεις τον λόγο που ο άλλος αγαπάει κάτι για να το αγαπήσεις κι εσύ. Οσο για τα γούστα που διαφέρουν τόσο ίσως να μην κολάγαμε από την αρχή, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσαμε να διασκεδάσουμε με παρόμοιο τρόπο αλλά μόνο χώρια. Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα σε ένα ζευγάρι και ο συμβιβασμός είναι βασικό στοιχείο σε μια σχέση. Δλδ του αρέσουν οι ροκιές κι εμένα τα μπουζούκια οκ? Την μια που θα βγούμε πάμε να χτυπηθούμε και να πορωθούμε με κάτι δυνατό και την άλλη πάμε μπουζούκια να λικνίσουμε τα κορμιά μας! Τώρα αν ο ένας εκ των δύο δεν είναι διατεθημένος να βάλει νερό στο κρασί του και θέλει μόνο να ευχαριστεί την πάρτη του, τότε αυτή η σχέση μόνο καταλάθος μπορεί να προχωρήσει!(γνώμη μου πάντα!)
Άποψή σου, σεβαστή, αλλά διαφωνώ καθέτως. Πιο καθέτως δεν γίνεται.
Δεν βρίσκω το λόγο να καταπιεστώ ή να καταπιέσω τη σύντροφό μου μόνο και μόνο για να κάνουμε κάτι μαζί.

Αν αυτή θέλει να πάει στα μπουζούκια που εγώ σιχαίνομαι, μπορεί με τις ευχές μου να πάει με τις φίλες της και τους φίλους της. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να μην πατήσω. Και θα της το πω ξεκάθαρα: "Να μαζευτούμε να πάτε".
Θα χαρώ πολύ αν την άλλη ημέρα μου πει ότι πέρασε υπέροχα. Ξέρω ότι αν ήμουν κι εγώ εκεί, θα είχα βαρεθεί/απηυδήσει και άθελά μου θα το έδειχνα. Θα ήμουν δηλαδή παράγοντας να μην περάσει ωραία.

Την ίδια συμπεριφορά περιμένω να κάνει και η σύντροφός μου σε αντίστοιχη περίπτωση.

Στη σχέση φυσικά θα κάνεις συμβιβασμούς. Τουλάχιστον ας είναι σε σοβαρότερα θέματα.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 14:33, 27-11-06:

Δεν αναιρώ το γεγονώς οτι μιλάμε για 2 διαφορετικά άτομα που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να είναι ολόιδια,ποιά η ουσία άλλωστε. Απλά λέω πως εγώ (εντελώς υποκειμενικά μιλάω!) δεν θα μπορούσα να είμαι με κάποιον εντελώς διαφορετικό (σε γούστα) απο εμένα! Τώρα για διαφορές που δεν είναι τεράστειες, απλά θα συμβιβαστώ. Αν μπορείς τα αρνητικά του άλλου να τα δεις σαν πλεονεκτήματα και να τα αγαπήσεις τότε έχεις βρει το μυστικό της καλής συμβίωσης! Τώρα αν δεν μπορείς μάλλον ο άλλος δεν κάνει για'σένα.(πάλι υποκειμενικά μιλάω!)

Ίσως πολύς κόσμος ξεχνάει ότι κάποια πράγματα δεν είναι ζήτημα συμβιβασμού αλλά αυτόματες αντιδράσεις που ουσιαστικά καταπίεζεις για να περάσεις τον χρόνο με τον άλλον.
........
Δυστυχώς αυτή που το ξεχνάνε πιο εύκολα από όλους είναι αυτοί που ανήκουν στα mainstream ρεύματα, μάλλον γιατί θεωρούν αυτονόητα φυσιολογικά όλοι να μπορούν να συμβιβαστούν σε αυτά, ενώ το ανάποδο αναφέρεται ώς extreme περίσταση
Κάθε σχέση χρειάζεται θησίες και αμοιβαίες υποχωρήσεις. Καθένας έχει ΄διαφορετικό τρόπο να τις κάνει. Απλά εγώ όπως και άλλοι που σκέφτονται όπως κι εγώ δεν θέλουμε να θησιάσουμε το εμείς για το εγώ!
Δεν μου φαίνεται extreme το αντίθετο, απλά δεν μου ταιριάζει!

Παράδειγμα ο φόβος του αεροπλάνου που ήταν και η αρχή του θέματος. Αν εχώ έχω ακροφοβία είναι δυνατόν να πάω αναρρήχηση με την κοπέλα που αγαπώ? Το ζήτημα για μένα είναι πως δείχνεις την κατανόηση στην διαφορετικότητα των γούστων και φυσικά η αποδοχή ή όχι του αν αυτά πρέπει να συμπίπτουν με τα προσωπικά του καθενός.
Επειδή έχουμε συζητήσει και έχω καταλάβει πως είσαι πολύ επιλεκτικός στις σχέσεις σου, πιστεύεις πως θα έκανες σχέση με κάποια που τα γούστα και τα χόμπι της θα ερχόντουσαν σε σύγκρουση με τα δικά σου? Κι αν ναι για πόσο? Θα σου άρεσε να κάνει ο καθένας τα δικά του, με την παρέα του και οι μόνες κοινές δραστηριότητές σας να ήταν μια βόλτα για καφέ για να συζητήσετε (πράγματα αδιάφορα προς τον άλλο) και ένα καλό κρεβάτι?

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 14:46, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Άποψή σου, σεβαστή, αλλά διαφωνώ καθέτως. Πιο καθέτως δεν γίνεται.
Δεν βρίσκω το λόγο να καταπιεστώ ή να καταπιέσω τη σύντροφό μου μόνο και μόνο για να κάνουμε κάτι μαζί.

Αν αυτή θέλει να πάει στα μπουζούκια που εγώ σιχαίνομαι, μπορεί με τις ευχές μου να πάει με τις φίλες της και τους φίλους της. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να μην πατήσω. Και θα της το πω ξεκάθαρα: "Να μαζευτούμε να πάτε".
Θα χαρώ πολύ αν την άλλη ημέρα μου πει ότι πέρασε υπέροχα. Ξέρω ότι αν ήμουν κι εγώ εκεί, θα είχα βαρεθεί/απηυδήσει και άθελά μου θα το έδειχνα. Θα ήμουν δηλαδή παράγοντας να μην περάσει ωραία.

Την ίδια συμπεριφορά περιμένω να κάνει και η σύντροφός μου σε αντίστοιχη περίπτωση.

Στη σχέση φυσικά θα κάνεις συμβιβασμούς. Τουλάχιστον ας είναι σε σοβαρότερα θέματα.
Λοιπόν αφού εσύ συχαίνεσαι τέτοιου είδους διασκέδαση και καλά κάνεις, πιστεύεις πως θα μπορούσες να είσαι με κάποια που είναι εντελώς σκυλού και δεν γουστάρει οτιδήποτε έχει σχέση με τον δικό σου τρόπο διασκέδασης?
Και αν ναι για πόσο? Οταν πας σοβαρά με κάποιον κοιτάς και το μετά. Δλδ όταν θα ζήσετε μαζί. Στο σπίτι τι θα ακούτε? Στα παιδιά σας τι θα μάθετε? Θα βάζετε ωράριο 10-12 δική σου μουσική 5-7 δική της? Ωραία τα λέτε, αλλά όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές οπου η διασκέδαση του ενός είναι το απόλυτο ξενέρωμα-τιμωρία για τον άλλο, όσο ποταπό κι αν φαίνεται μπορεί να γίνει πρόβλημα για μια σοβαρή σχέση!
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για αυτά που πιστεύω εγώ, έτσι;
Απλά δεν μπορώ να πιστέψω πως σε μια σοβαρή σχέση και ειδικά σε συμβίωση , μπορούν να υπάρχουν τέτοιες χαόδεις διαφορές (που σίγουρα δεν θα είναι μόνο στη μουσική που ακούει ο άλλος αλλά και στον τρόπο ζωής του!)
Πολύ θα ήθελα να ακουστεί και η γνώμη κάποιου-ας παντρεμένου-ης ή κάποιου που έστω συζεί με το ταίρι του!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη torry : 27-11-06 στις 14:50.
Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 15:03, 27-11-06:

Λοιπόν αφού εσύ συχαίνεσαι τέτοιου είδους διασκέδαση και καλά κάνεις, πιστεύεις πως θα μπορούσες να είσαι με κάποια που είναι εντελώς σκυλού και δεν γουστάρει οτιδήποτε έχει σχέση με τον δικό σου τρόπο διασκέδασης?
Ο φανατικός [από κάθε άποψη] είναι πάντα προβληματικός. Είναι δεδομένο λοιπόν ότι δεν θα μπορούσα να ζήσω με μία γυναίκα που κάθε πρωί θα ήθελε να βάζει Πετρέλη ή Βίσσυ ή τέτοια κόλπα. Όπως και δεν θα ήταν δυνατόν να ζήσει μαζί μου μία γυναίκα αν εγώ ήθελα να ξυπνάω υπό τους ήχους των AC/DC.
Αλλά να βγει έξω να διασκεδάσει όπως αυτή θέλει; Κανένα πρόβλημα.

Οταν πας σοβαρά με κάποιον κοιτάς και το μετά. Δλδ όταν θα ζήσετε μαζί. Στο σπίτι τι θα ακούτε? Στα παιδιά σας τι θα μάθετε? Θα βάζετε ωράριο 10-12 δική σου μουσική 5-7 δική της? Ωραία τα λέτε, αλλά όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές οπου η διασκέδαση του ενός είναι το απόλυτο ξενέρωμα-τιμωρία για τον άλλο, όσο ποταπό κι αν φαίνεται μπορεί να γίνει πρόβλημα για μια σοβαρή σχέση!
Πίστεψέ με, μετά από τρεις συμβιώσεις, η μουσική είναι το ελαχιστότερο των προβλημάτων που απασχολεί ένα ζευγάρι. Αν δεν αντέχω την μουσική της, πάω στο άλλο δωμάτιο, πολύ απλό. Δεν θα ακούμε κάθε ώρα και στιγμή μουσική.
Και φυσικά στις εξόδους κυριαρχούν οι έξοδοι μαζί. Απλώς όχι πάντα μαζί.
Απλά δεν μπορώ να πιστέψω πως σε μια σοβαρή σχέση και ειδικά σε σιμβίωση , μπορούν να υπάρχουν τέτοιες χαόδεις διαφορές (που σίγουρα δεν θα είναι μόνο στη μουσική που ακούει ο άλλος αλλά και στον τρόπο ζωής του!)
Κοίτα, η μουσική [ή ο κινηματογράφος] είναι μέρος της ζωής μας αλλά δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο χάσμα όσο το παρουσιάζεις. Και σίγουρα δεν καθορίζουν τόοοσο αποφασιστικά μία σχέση.

Αν ήταν έτσι, θα κάναμε ένα ερωτηματολόγιο, θα το μοιράζαμε στους υποψήφιους συντρόφους μας κι όποιος έπαιρνε το καλύτερο σκορ θα τον καπαρώναμε [κάτι τέτοιο περιγράφεται και στο βιβλίο High Fidelity, αν το'χεις υπ'όψιν σου].

Μάλλον όμως ξεφεύγουμε από το θέμα που ουσιαστικά είναι "πρέπει να κάνεις τα πάντα μαζί με τον άλλο;".

Παράδειγμα ένας φίλος, παντρεμένος και ευτυχισμένος με δύο παιδιά. Λατρεύει το κυνήγι και τη σκοποβολή. Η γυναίκα του, εύλογα από τη μεριά της, δεν έχει καμία όρεξη να ξυπνάει Σάββατο χαράματα [και εννοώ χαράματα: γύρω στις 4.30] για να πάει στα κατσάβραχα να δει τον καλό της να κυνηγάει. Αντίστοιχα αυτός δεν το συζητάει να πάει σε 'γυναικείες' ταινίες που η σύζυγός του λατρεύει. Κι όμως, είναι 12 χρόνια παντρεμένοι και πολύ ευτυχισμένοι.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 15:27, 27-11-06:

.

Πίστεψέ με, μετά από τρεις συμβιώσεις, η μουσική είναι το ελαχιστότερο των προβλημάτων που απασχολεί ένα ζευγάρι. Αν δεν αντέχω την μουσική της, πάω στο άλλο δωμάτιο, πολύ απλό. Δεν θα ακούμε κάθε ώρα και στιγμή μουσική.
Και φυσικά στις εξόδους κυριαρχούν οι έξοδοι μαζί. Απλώς όχι πάντα μαζί.

Κοίτα, η μουσική [ή ο κινηματογράφος] είναι μέρος της ζωής μας αλλά δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο χάσμα όσο το παρουσιάζεις. Και σίγουρα δεν καθορίζουν τόοοσο αποφασιστικά μία σχέση.

Αν ήταν έτσι, θα κάναμε ένα ερωτηματολόγιο, θα το μοιράζαμε στους υποψήφιους συντρόφους μας κι όποιος έπαιρνε το καλύτερο σκορ θα τον καπαρώναμε [κάτι τέτοιο περιγράφεται και στο βιβλίο High Fidelity, αν το'χεις υπ'όψιν σου].

Μάλλον όμως ξεφεύγουμε από το θέμα που ουσιαστικά είναι "πρέπει να κάνεις τα πάντα μαζί με τον άλλο;".
.
Μάλλον κωλλήσαμε πολύ στο θέμα μουσική. Εγώ το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα επειδή σε αυτό αναφέρθηκε και demelene. Σίγουρα δεν είναι και τόσο σοβαρό. Δεν είπα απαραίτητα να κάνεις τα πάντα με τον άλλο αλλά να πέρνεις την γνώμη του άλλου και να μην λειτουργείς μόνο με το τι θές εσύ!
Πχ εγώ δεν μπορώ να πηγαίνω στο γήπεδο κάθε Κυριακή ούτε στο ουζερι που πάει αντροπαρέα με τους συναδέλφους ,όπως κι εκείνος δεν μπορεί να με ακολουθήσει στο κομωτήριο! Ομως θα με ρωτήσει για να πάει και θα σιγουρευτεί πριν οτι θα έχω κανωνήσει κι εγώ να κάνω κάτι για να μην με αφήσει μόνη! Κι εγώ δεν θα λείψω ποτέ από το σπίτι αν ξέρω οτι θα μείνει εκείνος μόνος του!
Ομως για ένα ταξίδι δεν θα πάει αν δεν είμαι κι εγώ μαζί! Οπως κι εγώ!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:58, 27-11-06:

Και εγώ σαν παράδειγμα το έφερα την μουσική.
Τορρυ επειδή ναι έχουμε μιλήσει και με ρώτησες δημόσια απλά να σου πω ότι δεν έθεσα εγώ ποτέ το πρόβλημα της διασκέδασης σε μια σχέση. Οι άλλες πάντα αποκλείουν περιπτώσεις γιατί το δεν ταιριάζουμε έχει αναχθεί σε καθαρά γούστα-βασισμένα κριτήρια λες και το δέσιμο μιας σχέσης πρέπει αν εξαρτάται από αυτό. Επιφανιακές ανυσηχίες για επιφανιακές σχέσεις που και μετά αναρωτιούνται γιατί στραβώνουν. Εγώ αυτό λέω.
Συνεπώς για να σου απαντήσω, προσωπικά ΟΥΤΕ καν θα σκεφθώ να προτείνω στην κοπέλα μου, που μισεί πχ τις ταινίες με εξωγήινους και εφέ και μπλα μπλα μετά από κάποια φορά να έρθει μαζί μου σε μια τέτοια ταινία.Δηλαδή όσες φορές της το πω θα είναι για να μην νομίζει ότι δεν την θέλω.Τώρα αν μου ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει τότε δεν θα της ξαναπροτίνω από σεβασμό και μόνο στην επιθυμία της.
Φυσικά περιμένω την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Μόνο που στο περίμενε έχω μείνει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 27-11-06 στις 16:17.
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 16:13, 27-11-06:

Και εγώ σαν παράδειγμα το έφερα την μουσική.
Τορρυ επειδή ναι έχουμε μιλήσει και με ρώτησες δημόσια απλά να σου πω ότι δεν έθεσα εγώ ποτέ το πρόβλημα της διασκέδασης σε μια σχέση. Οι άλλες πάντα αποκλείουν περιπτώσεις γιατί το δεν ταιριάζουμε έχει αναχθεί σε καθαρά γούστα-βασισμένα κριτήρια λες και το δέσιμο μιας σχέσης πρέπει αν εξαρτάται από αυτό. Επιφανιακές ανυσηχίες για επιφανιακές σχέσεις που και μετά αναρωτιούνται γιατί στραβώνουν. Εγώ αυτό λέω.
Συνεπώς για να σου απαντήσω, προσωπικά ΟΥΤΕ καν θα σκεφθώ να προτείνω στην κοπέλα μου, που μισεί πχ τις ταινίες με εξωγήινους και εφέ και μπλα μπλα μετά από κάποια φορά να έρθει μαζί μου σε μια τέτοια ταινία όπως φυσικά περιμένω την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Μόνο που πάντα περιμένω.
Δεν μιλάω μόνο για διασκέδαση, το είπα και παραπάνω ήταν απλά ένα παράδειγμα. Πάντως επιφανειακές διαφορές μπορεί να γίνουν σημαντικές διαφορές όταν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με αυτές. Δεν είναι κακό να απορύπτεις κάποιον (για σύντροφο) όταν έχετε πολύ διαφορετικές συνήθειες. Σκέψου να είσαι με κάποια που όταν εσύ της μιλάς για κάτι σημαντικό που έκανες στην δουλειά σου(που είσαι πορωμένος απ'ότι έχω καταλάβει) και αυτή να σε κοιτάει σαν χαζή και η μόνη απορία της να είναι αν σ'αρέσει το χρώμα των νυχιών της και πότε θα πάτε στην εκπομπή του Αρναούτογλου να δει την Καλομοίρα!(sorry αλλά μόνο που σε φαντάζομαι..) Ε πόσο θα αντέξεις?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:29, 27-11-06:

Αυτό για μένα είναι η καρδιά του ζητήματος. Τι έχει περισσότερο σημασία. Να περάσουν και οι δύο καλά, ή ένας και ο άλλος ουδέτερα προς χάλια και ο πρώτος να αναρωτιέται και στεναχωριέται
Μα γιατί δεν περνάει καλά?
και ο άλλος να μην θέλει να μεταδώσει την ξενέρα του.

Κια γιαυτό ακριβώς το λόγο και εκτός σχέσεων δεν συμφωνώ ούτε για πλάκα στο "για την παρέα".

Δεν μιλάω μόνο για διασκέδαση, το είπα και παραπάνω ήταν απλά ένα παράδειγμα. Πάντως επιφανειακές διαφορές μπορεί να γίνουν σημαντικές διαφορές όταν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με αυτές. Δεν είναι κακό να απορύπτεις κάποιον (για σύντροφο) όταν έχετε πολύ διαφορετικές συνήθειες. Σκέψου να είσαι με κάποια που όταν εσύ της μιλάς για κάτι σημαντικό που έκανες στην δουλειά σου(που είσαι πορωμένος απ'ότι έχω καταλάβει) και αυτή να σε κοιτάει σαν χαζή και η μόνη απορία της να είναι αν σ'αρέσει το χρώμα των νυχιών της και πότε θα πάτε στην εκπομπή του Αρναούτογλου να δει την Καλομοίρα!(sorry αλλά μόνο που σε φαντάζομαι..) Ε πόσο θα αντέξεις?
Σε ένα παράδειγμα σαν αυτό υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας. Δηλαδή ενώ εγώ μιλάω για κάτι σημαντικό με γειώνει.Δεν χρειάζεται να καταλάβει γιατί πορώνομαι ούτε να πορωθεί και αυτή με κώδικα. Μόνο χρειάζεται να χαρεί μαζί μου. Και αυτό στο ανάγω σε κάθε σημαντικό ζήτημα.

Και επειδή και για εγώ μουσική διασκέδαση τα θεωρώ παραδείγματα και μάλιστα μικροσημασίας αυτό πιστεύω σαν άνθρωποι γενικά και όχι μόνο στην σχέση
Γενικά ο συμβιβασμός είναι απαραίτητος ορισμένες φορές. Ο συμβιβασμός περιλάμβανει την έννοια του κακού για τον εαυτό μας καθώς σίγουρα αφορά κάτι που δεν θέλουμε να "κάνουμε" αλλιώς δεν θα υπήρχε εξαρχής το πρόβλημα.
Συνεπώς ο κάθε άνθρωπος και ανάλλογα με τον χαρακτήρα και την συνοχή που έχει, αποφασίζει που αξίζει ή οχι να συμβιβαστεί κανείς. Η επιλογή αυτή είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα που μας χαρακτηρίζουν σαν χαρακτήρες. Άτομα με πολύ συγκεκριμένη και κατασταλαγμένη άποψη για κάποια ζητήματα δυσκολεύονται πολύ να συμβιβαστούν σε αντίθεση με άλλους που διέπονται από το όπου φυσά ο άνεμος. Ο πλήρης συμβιβασμός και κάθε μικρό ζητηματάκι για την δική μου σκοπιά δείχνει απουσία συνειδητοποιημένου ανθρώπου και παράγωγο μάζοποιημένης κοινωνίας.

Και συγκεκριμένα σχετικά με τα διασκέδαση και γούστο τα θεωρώ πολύ ασήμαντα για να συμβιβαστώ.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:54, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά ακόμα και τα ίδια γούστα σε όλα να έχεις με τον άλλον(κάτι μάλλον απίθανο), σαδιστικό είναι να τα κάνεις όλα μαζί του επειδή είστε ζευγάρι. Ο άνθρωπος είναι άτομο, όχι μέρος μια δυάδας.
Εμενα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Γιατι προσπαθουμε παντα να βαλουμε τις σχεσεις σε καλουπια και να διατυπωσουμε κανονες που πρεπει να ισχυουν? Δεν το λεω για σενα μονο underwater, απλα το μηνυμα σου ηταν η αφορμη. Δλδ αν εγω θελω να περναω ολη τη μερα με τον φιλο μου (και δεν εννοω να ξεκοψουμε απο ολους τους φιλους μας) πρεπει με το ζορι να μην το κανω για να νιωθω "φυσιολογικη"?

Οσο για τον φοβο του παιδιου με τα αεροπλανα:
Το εχω ακουσει και απο αλλους και πραγματικα λυπαμαι τους ανθρωπους που σκεφτονται ετσι και αφηνουν αυτη τη φοβια να τους καταστρεψει τοσες ευκαιριες για ταξιδια. Και εγω τα ετρεμα αλλα αναγκασα τον εαυτο μου να το ξεπερασει! Και αν δεν μπορουσα ετσι απλα θα πηγαινα σε εναν γιατρο! Αν λοιπον δεν μπορει να το ξεπερασει, κακο του κεφαλιου του, αλλα evouli, μην αφησεις την φοβια του να στερησει αυτο το ταξιδι και σε σενα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 00:39, 28-11-06:

ιο-ιο η φοβία δεν είναι απλό πράγμα και δεν ξεπερνιέται πάντα εύκολα. Εδώ συγκεκριμένα για το αεροπλάνο έχουν βάλει κόσμο σε εξομοιωτές και χρειάστηκαν πολλές συνενδρίες για να υπάρξει κάποια πρόοδος.

Δεν ξέρω και εμένα μου φαίνεται απίστευτο αλλά οι φοβίες δεν είναι παίξε γέλασε αν είναι σοβαρή. Εδώ οι κλειστοφοβικοί τρελαίνονται και μόνο που φαντάζονται ότι θα βρεθούν σε ένα ασανσέρ μέσα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 02:53, 28-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εμενα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Γιατι προσπαθουμε παντα να βαλουμε τις σχεσεις σε καλουπια και να διατυπωσουμε κανονες που πρεπει να ισχυουν? Δεν το λεω για σενα μονο underwater, απλα το μηνυμα σου ηταν η αφορμη. Δλδ αν εγω θελω να περναω ολη τη μερα με τον φιλο μου (και δεν εννοω να ξεκοψουμε απο ολους τους φιλους μας) πρεπει με το ζορι να μην το κανω για να νιωθω "φυσιολογικη"?
Κι εγώ δεν λέω ότι είναι καλό να βάζουμε τα πάντα σε καλούπια. Αλλά κακά τα ψέματα ρε συ, όταν κάποιος κάνει τα πάντα με το έτερον ήμιση είναι σχεδόν αδύνατο να μην ξεκόψει με τους φίλους του, εκτός κι αν το να μην ξεκόψει σημαίνει να βγαίνουν για κανά ποτάκι μια στις τόσες με το έτερον ήμιση παρόν!

Αλλά πιθανώς να είμαι λίγο απόλυτη σε αυτό επειδή είμαι αρκετά ανεξάρτητο άτομο και δεν μου αρέσει να εξαρτώμαι από το αγόρι μου, αλλά κι επειδή έχω μπλέξει αρκετές φορές σε ηλίθιες "φιλίες" με κοπέλες που ήθελαν μόνο παρέα πριν βρουν σταθερό φίλο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους