Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,461 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,700 μηνύματα σε 92,668 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 551 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:21, 24-11-06:

ρε παιδιά εγώ έχω υψος 1,57 κ τα κιλά μου είναι 45. αλλά ενώ τρώω αρκετά δεν εχω κανονικό πρόγραμμα με αποτέλεσμα να τα τρώω όλα μονοκοπανιά το βράδυ + η κυταρττιδα είναι το ελλατωμα.
κ βασικά προτιμώ υγιεινή διατροφή, περισσότερο για το λόγο που λέει κ ο demelene. μετά από κάποια ηλικία αλλάζει ο μεταβολισμός κ μετά αντε να συμμαζευτείς...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:43, 24-11-06:

Travel Lover μου, μάλλον κακό κάνεις έτσι... Και λίγο να τρως συνολικά, δεν είναι καλό να είναι βράδυ... Δεν μπορεί, ρε σεις, βλέπω εδώ τις γερμανοελβετοαυστριακογαλλίδες που τρώνς τα ... τους, αλλά μέχρι τις 5, άντε 7... και λέω κάποια σχέση θα έχει!

Κάποιες συμβουλές από όταν έκανα δίαιτα:

1. Τρώμε μικρά γεύματα κάθε 3-5 ώρες.
2. Το βράδυ να περάσουν 2-3 ώρες μέχρι να πάμε για ύπνο.
Αν περάσει πάνω από ένα 3ωρο απ'το γεύμα, τσιμπάμε κάτι μικρό, πχ φρούτο.
3. Δε συνδυάζουμε γιαούρτι (και άλλα γαλακτοκομικά) με χύμο πορτοκάλι ή πορτοκάλι, εμποδίζουν τη σωστή απορρόφηση της βιταμίνης C.
4. Μπαχαρικά όοοοσο θέλουμε.
5. Λάδι: περίπου μία κουταλιά της σούπας για τα δύο βασικά γεύματα (μεσημεριανό και βραδινό), δεδομένου ότι το πρωί παίρνουμε περίπου 4-5 γραμμάρια λιπαρά.
6. Τα τυριά, δεδομένου ότι έχουν 30% λιπαρά, δεν απαγορεύονται, αλλά περιορίζονται σε ποσότητες 30 γραμμαρίων.
7. ...βέβαια άλλο το cottage! Γι' αυτό καλό βραδινό είναι ντάκος:
κρητικό παξιμάδι με τριμμένη ντομάτα και 50γρ cottage! και λίγη κάππαρη για γεύση, και μία κουταλιά σούπας λάδι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:06, 24-11-06:

Πολύ καλές συμβουλές διαβάζω. Θα τις μελετήσω το βραδάκι!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:29, 24-11-06:

Ως θεωρητικα και πρακτικα ειδικος να πω κανα δυο κουβεντες?

1) μην κανετε διαιτες. ΠΟΤΕ! Εκτος αν ασχοληστε επαγγελματικα με το σωμα σας (αθλητισμος, bodybuilding, modeling κτλ) οι διαιτες ειναι ΕΓΓΛΗΜΑ
2) μην, μην...*ΜΗΝ* πατε σε ελληνες διαιτολογους, εκτος αν ξερετε ΕΜΠΡΑΚΤΑ οτι ειναι καλοι, εχουν δοκιμασει οι ΙΔΙΟΙ τις μεθοδους τους και εχουν επιτυχεια σε αλλους. Το 99% των ελληνων διαιτολογων ειναι ΒΛΑΚΕΣ δεν κανω καμια πλακα, ειναι αχρηστοι και επικινδυνοι
3) Λιγοτερο απο 1500kcal/μερα για γυναικες και 2000kcal για αντρες ειναι επικυνδηνο και αννοητο, θα κανει μακροπροθεσμα περισοτερο κακο.
4) Ασκηση. ΑΣΚΗΣΗ. ΑΣΚΗΣΗ. Διαιτα χωρις ασκηση=αυτοκτονια για πολλους πολλους λογους.
5) Συνηθεια, ποτε μα ποτε μην κανετε διαιτα για να χασετε 5 κιλα εκτος αν ανοικετε στην κατηγορια 1. Δεν θα βγαλει πουθενα, σκοπος ειναι η καλη διατροφη και η υγεια να γινουν μονιμη και ευχαριστη αλαγη στη ζωη σας.
6) Το φαγητο ειναι ωραιο, μην το στερηστε. Αρκει ο ΚΥΡΙΟΣ ογκος (ας πουμε το 80% των τροφων σας) να ειναι καλης ποιοτητας, το υπολοιπο 20% ειναι οι "σαβουρες" που εχουν ωραια γευση

επι του πρακτικου ζητηματος.

1) Καθε 2-3 ωρες το πολυ πρεπει να τρωτε.
2) Καθε γευμα πρεπει να εχει πρωτεινες
3) ΜΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΑ ΛΙΠΑΡΑ, ενας αθλητης μπορει (και πρεπει) να βρισκεται καπου στα 150γρ λιπος την ημερα το λιγοτερο. Ενας μεσος ανθρωπος 80-100γρ.
4) Να αποφευγεται ολες τις επεξεργασμενες τροφες. Οτιδηποτε ειναι σε φανταζτερο σακουλακι, εχει λευκο αλευρι, ζαχαρη κτλ καλο ειναι να μην ειναι στη μονιμη διατροφη σας
5) Μια ωρα την ημερα ασκουμαστε. Ο κωσμος να χαλασει. Τρωμε, πλενουμε δοντια, κανουμε μπανιο και κατουραμε. Η ασκηση ειναι το ιδιο σημαντικη (αν οχι σημαντικοτερη) απο αυτα. Βαλτε τη στο προγραμμα. Ναι ειναι κουραστικο στην αρχη, αλλα μετα ειναι απαραιτητη. Προσωπικα παροτι ασχολουμε με το αθλητισμο σε πρωταθλητικο επιπεδο, πλεον αν δεν γυμναστω νοιωθω στεναχωρημενος, ευερεθιστος και χωρις ενεργεια.

Απο τι πρεπει να αποτελητε ο κυριος ογκος τη διατροφης μας:
1) Ψητα (κατα βαση) κρεατα, κοτοπουλα, ψαρι, μοσχαρι, χοιρηνο, ολα καλα ειναι
2) Λαχανικα. Ολα τα λαχανικα ειναι καλα, οχι απλος καλα ειναι απαραιτητα
3) φρουτα. Το ιδιο με τα παραπανω, απλα σε καπως μικροτερες ποσοτητες γιατι ειναι αρκετα "ζαχαροδη"
4) Ξηροι καρποι (αψητοι προφανος!)
5) ελαιολαδο
6) βρομη και αναλογοι αναποφλοιοτοι καρποι

Το γαλα καλο θα ειναι να περιοριζεται ως συνοδευτικο γευσης και οχι ως κυρια τροφη. Το φουσκομα που προκαλει το γαλα σε αλλους πολυ σε αλλους λιγο οφειλεται στο οτι μετα απο καποια ηλικια το ανθρωπινο σωμα δεν εχει ορισμενα ενζυμα που χρειαζονται για την αποδομηση της λακτοζης του κυριο υδατανθρακα του γαλατος.

παραδειγμα διατροφης για μια γυναικα που αθληται υποτηποδος (4 φορες τη βδομαδα βαρη):

πρωινο:
2 αυγα ολοκληρα, μια φετα τυρι, ενα μηλο
11.00:
30γρ ξηροι καρποι, ενα γιαουρτι με ψιλογομενα φρουτα (προφανως ΦΡΕΣΚΑ)
μεσημεριανο:
150γρ κοτοπουλο (μισο στηθος περιπου απο ενα κοτοπουλο, η μια φτερουγα και ενα μπουτι η κατι αναλογο)
σαλατα με ελαιολαδο
17.00:
μια κουταλια του γλυκου ταχινι με γιουρτι
20.00:
(υποθετω οτι αυτο ειναι μετα την ασκηση)
50γρ βρομη με γαλα και καποια πηγη πρωτεινης, θα ελεγα καποια πρωτεινη σε σκονη αλλα θα πεσετε να με φατε. Οποτε τονος πχ
βραδυ:
150γρ κοτοπουλο (μισο στηθος περιπου απο ενα κοτοπουλο, η μια φτερουγα και ενα μπουτι η κατι αναλογο)
σαλατα με ελαιολαδο

Αν μια γυναικα, 1.68, 70kg με αυτα δεν χανει βαρος παει να πει οτι καθεται στο κωλο της υπερβολικα πολυ και πρεπει να τον κουνησει.

βασικα, διαβαστε και αυτο, ειναι ενα αρθρο που ειχα γραψει παλιοτερα:
το αλφαβηταρι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:39, 24-11-06:

Εγώ ακούω ακούω, αλλά όλα αυτά είναι πολύ υλοποιήσιμα όταν τον χρόνο τον ορίζεις εσύ.

Όλοι όσοι δουλεύουν και ειδικά αυτοί που τρέχουν και δεν προλαβαίνουν πιστεύω καταλαβαίνουν πόσο πιο δύσκολο είναι να κρατήσεις ένα επίπεδο στην διατροφή σου, ειδικότερα όταν τα κυλικεία/τυροπιτό μάγαζα έχουν τον τριπλό κακό συνδυασμό βούτυρο κακής ποιότητας,τυρί και αλαντακό και μια έκδοση ψωμιού. Και να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα. Και η εναλλακτική που λέγεται τοστ δεν είναι και τόσο καλύτερη.

Χρόνο για άθληση ας μην το σχολιάσω καθώς για μένα ο κλειστός χώρος δεν είναι επιλογή και οι αθλητικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα είναι να μην σχολιάσω. Και πιστεύω το ίδιο επίπονο πρόβλημα έχουν και οι μαθητές γιαυτό και τα σημερινά μας παιδιά σε συνδυασμό και με το πρόβλημα των μεγάλων είναι τα πιο παχύσαρκα στην ευρώπη.

Εγώ πήρα ουσιαστικά κιλά, όταν ξεκίνησα να δουλεύω και στην θητεία.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 14:31, 24-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Εγώ ακούω ακούω, αλλά όλα αυτά είναι πολύ υλοποιήσιμα όταν τον χρόνο τον ορίζεις εσύ.

Όλοι όσοι δουλεύουν και ειδικά αυτοί που τρέχουν και δεν προλαβαίνουν πιστεύω καταλαβαίνουν πόσο πιο δύσκολο είναι να κρατήσεις ένα επίπεδο στην διατροφή σου, ειδικότερα όταν τα κυλικεία/τυροπιτό μάγαζα έχουν τον τριπλό κακό συνδυασμό βούτυρο κακής ποιότητας,τυρί και αλαντακό και μια έκδοση ψωμιού. Και να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα. Και η εναλλακτική που λέγεται τοστ δεν είναι και τόσο καλύτερη.

Εγώ πήρα ουσιαστικά κιλά, όταν ξεκίνησα να δουλεύω και στην θητεία.

πεσ τα χρυσοστομε!!! εγω πάλι δουλεύω για ελάχιστο διάστημα κ ήδη βλέπω την ανθυγηινη διατροφή να με περικυκλώνει

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:04, 24-11-06:

Η λύση είναι το ταπεράκι....

... για σκεφτείτε και μας που δουλευουμε και τα φτιάχνουμε και μόνοι μας και κρατάμε και σπίτι

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:09, 24-11-06:

Ναι άλλα ΚΟΥΕ το ταπεράκι προυποθέτει κίνηση με αμάξι και όχι όλοι μαζί στο μετρό μέσα.

Προσωπικά για μένα θα είναι και τάπερ που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:21, 24-11-06:

εχω φίλο που κινείται με συγκοινωνία ΜΟΝΟ (λεωφορείο κι όλας!) και παίρνει κανονικά το ταπεράκι του...

Όλα είναι θεμα προγραμματος κι απόφασης παιδια.... κακά τα ψέμματα...

όλα τα άλλα ειναι βολικές δικαιολογίες γιατί όλοι προτιμαμε να φάμε goodys απο τις χτεσινές φακές

Παίρνεις ένα ταπεράκι που κλεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και με ασφάλεια, και το χώνεις στο σακίδιο που κουβαλάς στην πλάτη....
Μακάρι να μου μαγειρευε και μένα η μαμα μου και δεν θα είχα κανενα προβλημα να κουβαλάω ταπεράκι και σε τρενο και σε μετρο κι όπου να 'ναι!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:49, 24-11-06:

Πέρα από το γεγονός ότι η τσάντα για μένα δεν υπάρχει όλα τα λεωφορεία δεν είναι το ίδιο ΚΟΥΕ.
Έχεις μπει ποτέ στα 550 & 450 και κάτι Α7 σε ώρες αιχμής? Εκεί δεν έχει χώρο να κρατηθείς πόσο μάλλον να κρατάς ταπεράκι. Φαντάσου ότι είναι τόσο γεμάτο καθώς δεν αιθάνεσαι ούτε επιβράδυνση ούτε επιτάχυνση καθώς δεν υπάρχουν κινούμε μέρη στο εσωτερικό του λεωφορείου και είσαι ένα με την μάζα του.

Και κάτι τέτοιο γίνεται το πρωί στο μετρό που χρησιμοποιώ εγώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 24-11-06 στις 15:51.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:52, 24-11-06:

τα ακουω βερεσε αυτα.

ξυπναω καθε μερα στις 6.30 για να παω σχολη, γυρναω στις 4, μετα δουλευω και ξεμπερδευω στις 10 καθε μερα.

και παλι προλαβαινω να εχω σχετικα καλη διατροφη. Διοτι απο τα εβερεστ θα μπορουσες να παρεις αντι για ζαμπονοτυροπιτα μπακετα ολικης με αυγο και ζαμπο και ντοματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:53, 24-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Διοτι απο τα εβερεστ θα μπορουσες να παρεις αντι για ζαμπονοτυροπιτα μπακετα ολικης με αυγο και ζαμπο και ντοματα.
κι απ τα goodys σαλάτα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:10, 24-11-06:

Και εγώ βερεσέ τα ακούω. Να σου πω λοιπόν για το κτίριο του πρώην Αθήνα 2004 και τωρινής Μηχανοργάνωσης της Eurobank που ξέρω, και κάπως έτσι είναι και στην περιόχή της μαμάς εταιρίας. Το κτίριο είναι τεράστιο και μόνο το Κτιριο Α από 4 είναι 4όροφο με κάτι σε 80μχ80μ και συνθήκες φάρμας, συνεπώς υπολογίστε λαό.

Έχει ένα κυλικείο που πουλάει όπως όλοι τυροπιτες μέσα στην λαδίλα+τυποποιμένες μπακέτες και αραβικές που όμως έχουν μέσα πάντα κάτι σαν μαγιονέζα. Τριγύρω έχει πόσα deliverάδικα και δύο φούρνους που ο ένας μόνο φαίνεται καλό αυτό που πουλάει και μαζί με το τόστ αποτελεί την πιο υγειηνή λύση.

Ο κυλικείος πουλάει βέβαια και σαλάτες όπως τα αγαπημένα μας goodies (που προσωπικά τα μισώ) σε κάτι τιμές όμως να βγείς έξω από τα ρούχα σου. Και επειδή η τσέπη του καθενός είναι προσωπική ιστορία να σας πω ότι θεωρώ πανάκριβα τα 5? για μια σαλάτα ή 7? για μαγειρευτό αμφιλεγόμενης ποιότητας από τα γύρω πιασοκολάδικα. Και χειρότερα ήταν στον παλιό υπόδρομο που ήταν πριν μετακομίσουμε αλλά και στο Μαρούσι που είναι η έδρα της εταιρίας που δουλεύω.

Και οι συνθήκες αυτές υπάρχουν στις περισσότερες μη κεντρικές φάρμες εργαζομένων. Εκτός και αν είναι η Shell που ξέρω που τους παρέχει όπως πρέπει κανονικό μεσημεριανό

Συνεπώς ναι το τάπερ είναι η καλύτερη λύση, όταν όμως χρησιμοποιείς το αμάξι κάτι που δεν υφίσταται.

Σχετικά με την άθληση που εγώ παίζω μπάσκετ
1)Δεν πατά κανένας στο γήπεδο
2)Το γήπεδο δυστυχώς το έχουν άφησει στην μοίρα του, για να μην σχολιάσω ότι είναι πάνω σε κεντρική λεωφόρο αν με καταλαβαίνετε.
3)Για φώτα μην το συζητήσουμε

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:31, 24-11-06:

Πάντως έχετε υπ'όψιν ότι μία σαλάτα Goody's μπορεί να έχει παραπάνω θερμίδες και λιπαρά από ένα cheeseburger...
Δε λέω, λιγότερη χοληστερίνη και ακόρεστα λιπαρά...

Αλλά κάλλιο να αποφεύγετε τις σάλτσες και να ρίχνετε λίγο λάδι (μία κουταλιά σούπας) από το bar...

Δείτε και το site τους!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:39, 24-11-06:

Είσαι μικρό ακόμα και ο μεταβολισμός τραβάει.
Και εγώ έτσι σαν εσένα ήμουν αλλά σιγά σιγά αλλάξαν τα πράγματα. Βέβαια σε κάποιους δεν αλλάξαν. Ίσως να είσαι από τους τυχερούς.
Σε μένα αναφέρεσαι;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:23, 24-11-06:

Παιδιά δεν ξέρω τι πιστεύετε αλλά μια δίαιτα μόνο δε βοηθάει, όχι μακροπρόθεσμα τουλάχιστον γιατί συνήθως τα κιλά που χάνει κανείς τα ξαναπαίρνει αμέσως.
Και όσο γρηγορότερα τα χάσεις τόσο χειρότερο είναι.
Όταν πετύχεις το στόχο και χάσεις π.χ. 10 κιλά σε ένα μήνα μετά από τη στέρηση τρως περισσότερο από όσο έτρωγες πριν τη δίαιτα.
Πρέπει να γίνει ριζική αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες σε συνδυασμό πάντα με γυμναστική.
Αλλιώς το δέρμα «κρεμάει» και το αισθητικό τουλάχιστον αποτέλεσμα είναι σίγουρα άσχημο.

Ως παράδειγμα έχω πάντα τη μάνα μου η οποία είχε φτάσει σε ηλικία 30 χρονών να ζυγίζει 85 κιλά με ύψος 1,56 περίπου.
Έκανε δίαιτες μόνη της, από ειδικό, πήγε σε ινστιτούτα έκανε ό,τι μπορούσε αλλά βρισκόταν στα ίδια μετά από λίγο καιρό.
Τελικά ξεκίνησε γυμναστική καθημερινά και έτρωγε τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες –με περικοπές φυσικά στα λιπαρά και τηγανητά-
Κατάφερε μετά από 2 χρόνια να φτάσει στα 53 κιλά και από τότε δεν τα ξαναπήρε έχοντας βέβαια πολύ μικρές αυξομειώσεις στο βάρος της όπως όλοι οι άνθρωποι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 24-11-06 στις 18:25.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:35, 24-11-06:

Και εγώ βερεσέ τα ακούω. Να σου πω λοιπόν για το κτίριο του πρώην Αθήνα 2004 και τωρινής Μηχανοργάνωσης της Eurobank που ξέρω, και κάπως έτσι είναι και στην περιόχή της μαμάς εταιρίας. Το κτίριο είναι τεράστιο και μόνο το Κτιριο Α από 4 είναι 4όροφο με κάτι σε 80μχ80μ και συνθήκες φάρμας, συνεπώς υπολογίστε λαό.

Έχει ένα κυλικείο που πουλάει όπως όλοι τυροπιτες μέσα στην λαδίλα+τυποποιμένες μπακέτες και αραβικές που όμως έχουν μέσα πάντα κάτι σαν μαγιονέζα. Τριγύρω έχει πόσα deliverάδικα και δύο φούρνους που ο ένας μόνο φαίνεται καλό αυτό που πουλάει και μαζί με το τόστ αποτελεί την πιο υγειηνή λύση.

Ο κυλικείος πουλάει βέβαια και σαλάτες όπως τα αγαπημένα μας goodies (που προσωπικά τα μισώ) σε κάτι τιμές όμως να βγείς έξω από τα ρούχα σου. Και επειδή η τσέπη του καθενός είναι προσωπική ιστορία να σας πω ότι θεωρώ πανάκριβα τα 5? για μια σαλάτα ή 7? για μαγειρευτό αμφιλεγόμενης ποιότητας από τα γύρω πιασοκολάδικα. Και χειρότερα ήταν στον παλιό υπόδρομο που ήταν πριν μετακομίσουμε αλλά και στο Μαρούσι που είναι η έδρα της εταιρίας που δουλεύω.

Και οι συνθήκες αυτές υπάρχουν στις περισσότερες μη κεντρικές φάρμες εργαζομένων. Εκτός και αν είναι η Shell που ξέρω που τους παρέχει όπως πρέπει κανονικό μεσημεριανό

Συνεπώς ναι το τάπερ είναι η καλύτερη λύση, όταν όμως χρησιμοποιείς το αμάξι κάτι που δεν υφίσταται.

Σχετικά με την άθληση που εγώ παίζω μπάσκετ
1)Δεν πατά κανένας στο γήπεδο
2)Το γήπεδο δυστυχώς το έχουν άφησει στην μοίρα του, για να μην σχολιάσω ότι είναι πάνω σε κεντρική λεωφόρο αν με καταλαβαίνετε.
3)Για φώτα μην το συζητήσουμε
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι when there is a will there is way, τα υπολοιπα ειναι αυτα που λεμε στους εαυτους μας για να δικαιολογησουμε την απαθεια μας.

μην ανυσηχεις, ξερω, ημουν στη θεση σου (μαλλον σε δραματικα χειροτερη). Συνεπως αν θες να κανεις κατι για την ΥΓΕΙΑ και την εμφανιση σου, σταματα να βρισκεις δικαιολογιες και πιασε τα ταπερακια.

btw το μπασκετ δεν κανει και πολλα, κανε βαρη. Ασε ξερω δεν θελεις να φουσκωσεις.

Πάντως έχετε υπ'όψιν ότι μία σαλάτα Goody's μπορεί να έχει παραπάνω θερμίδες και λιπαρά από ένα cheeseburger...
Δε λέω, λιγότερη χοληστερίνη και ακόρεστα λιπαρά...
ναι και ολοι ξερουμε οτι αμα φαμε κορεσμενα λιπαρα θα ΠΑΘΟΥΜΕ AIDS KAI TON KAKO KARKINO! Βεβαια η αληθεια ειναι οτι τα κορεσμενα λιπαρα δεν κανουν κακο καθεαυτα αλλα λεμε τωρα.

για πες μου ομως, αληθεια, ποσες βιταμινες, μεταλα και ιχνοστοιχεια εχει το μαρουλι της σαλατας και ποσο λευκο αλευρι και υδρογονομενα λιπαρα εχει το cheesburger?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 24-11-06 στις 19:40. Αιτία: Αφαιρέθηκε προσβλητική έκφραση για άλλο μέλος.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 20:58, 24-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι when there is a will there is way, τα υπολοιπα ειναι αυτα που λεμε στους εαυτους μας για να δικαιολογησουμε την απαθεια μας.

btw το μπασκετ δεν κανει και πολλα, κανε βαρη. Ασε ξερω δεν θελεις να φουσκωσεις.
Προσπερν'ώ για μια ακόμη φορά το ειρωνικό/απαξιωτικό-περίπου (δεν θα είναι για πάντα) κατεμέ σχόλιο σου και να πω ότι έχεις δίκιο στο αν έχεις θέληση. Αλλά για μένα δεν είναι πάντα αρκετό.

Σχετικά με το μπάσκετ να σου πω. Το μπάσκετ δεν κάνει πραγματικά τίποτα όταν γίνεται σε καταστάσεις πάω στο γήπεδο για μονάκια και οι μισή στο γήπεδο κάνουν και ένα τσιγαράκι στο διάλειμα ή και το καινούργιο πίνουν καμιά μπύρα. Για διαφόρους λόγους για μένα.
1)Η θέση που παίζω είναι στατική
2)Όλοι βαριούνται να παίξουν
3)Ο χώρος κίνησης είναι ήδη λίγος
4)Δεν υπάρχει συστημα
Αλλά όταν γίνει συστηματικό όπως μια προπόνηση σε ομάδα με διπλό και τρέξιμο ή τουλάχιστον τα μονά γίνουν δυνατά και έντονα ώστε να σκίζεσαι τότε κάνει δουλειά κυρίως λόγω ότι αυξάνει τον μεταβολισμό. Εγώ άρχισα σιγά σιγά τα κιλά όταν σταμάτησα το μπάσκετ λόγω πολής

Με βάρη δεν χάνεις κιλά κυρίως λόγω της στατικότητας. Η αερόβια άσκηση με συνολίκή κίνηση του σώματος είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά γυμναζόμενος.

Τώρα σχετικά με την σαλάτα. Όσοι έχετε δει το Super Size Me θα ξέρετε ότι η σαλάτα των Mac θερμιδικά συγκρίνεται με ένα BigMac μαζί με τα παρελκόμενα βλαβερά. Γιατί των Goodies να είναι διαφορετική? Και όποιος πει ότι τα Goodies είναι καλύτερα όπως όλοι γιατί είναι ελληνικά μάλλον ίσως και μεσογιακά, διαφωνώ προκαταβολικά για το αυτονοήτο γιατί.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 20:59, 24-11-06:

Ούπς το ξέχασα ναι Μισέλ σε σένα αναφερόμουν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:15, 24-11-06:

Ούπς το ξέχασα ναι Μισέλ σε σένα αναφερόμουν.
Ο μεταβολισμός τραβάει αναλόγως πως είναι και η διατροφή σου. Σε πληροφορώ οτι στα 16 μου που έτρωγα ελάχιστα με φοβερές στερήσεις για να είμαι στιλάκι αν έτρωγα μια μέρα 1000 θερμίδες σύνολο μπορεί να έβαζα και ένα κιλό!! Που άλλη με 1000 θερμίδες (κι εγώ τώρα) χάνει! Επίσης ο μεταβολισμός δεν είναι τόσο διαφορετικός στα 20 και στα 28. Πέφτει λίγο στα 30 και η πτώση συνεχίζεται με αργό ρυθμό μέχρι μεγάλες ηλικίες. Δεν πέφτει αμέσως πχ σε 5 χρόνια!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 01:14, 25-11-06:

Βασικά θα έλεγα ότι έχει περισσότερη σχέση με τις συνήθειες ζωής.
Πάντως σε κάθε περίπτωση μαζί με τα χρόνια έρχεται και η μείωση του μεταβολισμού απλά δεν ξέρω πόσο έχει σχέση με το παραπάνω και πόσο είναι μια φυσική διαδικασία. Αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου είδαν διαφορές μετά τα 20 αλλά πολύ έντονα μετά τα 23-24.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:43, 25-11-06:

Αλλά για μένα δεν είναι πάντα αρκετό.
again δικαιολογιες. Το θεμα ειναι το εξις, εσυ λες οτι δεν εχεις χρονο και μεσα να προσεχεις το σωμα σου. Αλλα οταν στα 60 σου θελεις καθημερινη χορηγηση αντιυπερτασικων και καθε δυο βδομαδες εξετασεις τα λεφτα αυτα θα τα πληρωνω *εγω*, και οταν φτασεις 80 και δεν θα μπορεις πια να κουνηθεις απο το διαβητη και το βαρος σου θα τα πληρωνουν τα παιδια σου που θα πρεπει να σε κανουν μπανια. Και αυτο γιατι, γιατι δεν μπορεις να παρεις ενα ταπερακι 8χ10cm στη δουλεια μαζι σου και να κανεις 100 κοιλιακους και 50 Push ups το βραδυ ξερω γω.

Ειναι ευκολο? Οχι, αλλα αφενος τι στη ζωη ειναι ευκολο και τι ειναι απαραιτητο?

(το εσυ το χρησημοποιω ελευθερα, δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα, ξερω πως ειναι το εχω περασει κατα πασα πιθανοτητα πολυ χειροτερα απο εσενα, εχω φτασει 130 κιλα, οποτε μην προσβαλεσαι)

για το μπασκετ:

so...μην παιζεις μπασκετ, ειναι επικυνδηνο ετσι και αλλος, το ποσα γονατα κατεστραμενα εχω δει απο μπασκετ δεν περιγραφεται. Αστο, γραψου γυμναστηριο και πηγαινε 4 φορες τη βδομαδα απο 45 λεπτα. Γραψου στο κοντινο μικρο γυμναστηριο για να μην χανεις χρονο και ξεμπερδευε.

Με βάρη δεν χάνεις κιλά κυρίως λόγω της στατικότητας. Η αερόβια άσκηση με συνολίκή κίνηση του σώματος είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά γυμναζόμενος.
ετσι λες ε? θες να σου απαντησω βασιζομενος στη φυσιολογια η την εμπειρια? Ξερεις τι ειναι το χρεος οξυγωνου? Didnt think so (και γιατι να ξερεις αλλωστε δουλεια σου ειναι?) απλα δεξου το λογο μου σε αυτο, και το συζηταμε αλλου για περισοτερες λεπτομεριες, τα βαρη εχουν την μεγαλυτερη και πιο μονιμη αλαγη στη σωματοδομη. Καλες οι αεροβικες αλλα δεν ειναι για μακροχρονιες λυσεις, και ειναι καθαρα συμπληρωματικες. Κοιτα ποιοι ειναι οι πιο "αλιποι" αθλητες. Οι κολυμβητες που κανουν αεροβικη ασκηση 4 ωρες την ημερα η οι sprinter που κανουν καθαρα προπονηση δυναμης (με μεγιστη εκθεση σε ασκηση τα 10 sec) 2 ωρες τη μερα?

Τώρα σχετικά με την σαλάτα. Όσοι έχετε δει το Super Size Me θα ξέρετε ότι η σαλάτα των Mac θερμιδικά συγκρίνεται με ένα BigMac μαζί με τα παρελκόμενα βλαβερά. Γιατί των Goodies να είναι διαφορετική? Και όποιος πει ότι τα Goodies είναι καλύτερα όπως όλοι γιατί είναι ελληνικά μάλλον ίσως και μεσογιακά, διαφωνώ προκαταβολικά για το αυτονοήτο γιατί.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ! Καλες οι θερμιδες αλλα ειναι η μιση δουλεια. Παραδειγμα: Τρως τρεις μπανανες και δυο μηλα, αυτο ειναι περιπου 550 θερμιδες. Τρως και μια σοκολατα (επισις 550 θερμιδες) ειναι το ιδιο? Οχι και θα σου πω ευθυς αμμεσως γιατι. Οι 550 θερμιδες των φρουτων συνοδευονται απο ενζυμα, μεταλικα στοιχεια, βιταμινες και ιχνοστοιχεια που ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τον οργανισμο ωστε να μπορεσει να ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ την ενεργεια που πηρες απο τη τροφη. Η σοκολατα απο την αλλη εχει μονο ζαχαρη και κακης ποιοτητας βουτηρο. Το σωμα σου δεν ξερει τι να τα κανει αυτα γιατι του λειπουν ολα τα υπολοιπα.

Θες εμπειρικο παραδειγμα? Εγω οταν τρωω σωστα μπορω να φτασω 4500 θερμιδες ημερισιος και να μην παιρνω βαρος. Οταν τρωω σαβουρες (σοκολατες πιτσες κτλ) χανω βαρος στις 2500 θερμιδες. Αλλα η απολεια βαρους ειναι πλασματικη, γιατι χανω μυς ενω βαζω λιπος.

πιο συγκεκριμενα. Το καλοκαιρι 2 βδομαδες στις διακοπες σταματησα τα βαρη και τις ταχυτητες και ετρωγα τελειως ελευθερα. Πηγα απο τα 85kg στα 83 ενω η μεση μου πηγε απο τα 82cm στα 87. Μετα το καλοκαιρι που ξεκινησα προπονησεις και πραγματικα δεν κλεινω το στομα μου απο το φαι, εχω φτασει 89Kg αλλα η μεση μου ειναι 84Cm. Τρωω σαφως περισοτερο αλλα καλυτερης ποιοτητας φαγητο.

Πάντως σε κάθε περίπτωση μαζί με τα χρόνια έρχεται και η μείωση του μεταβολισμού απλά δεν ξέρω πόσο έχει σχέση με το παραπάνω και πόσο είναι μια φυσική διαδικασία. Αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου είδαν διαφορές μετά τα 20 αλλά πολύ έντονα μετά τα 23-24.
η μειωση του μεταβολισμου σε καθιστικους ανθρωπους οφειλεται σε ορμονικους παραγωντες και μπορει να φτασει το 10% ανα δεκαετια μετα τα 30. Σε αθλητες ειναι λιγοτερο (πολυ λιγοτερο) απο 5% ανα δεκαετια μετα τα τριαντα και συνηθος αντισταθμηζεται απο την αυξημενη μυικη μαζα που συσορευει ο αθλητης μεχρι ας πουμε τα 50. Οι πιο χαρακτηριστικες ορμονες που μειονονται ειναι η τεστοστερονη, η αυξιτικη ορμονη, οι σωματομεδινες και η θυροξινη. Αυτο ΔΕΝ ειναι φυσικη διαδικασια του οργανισμου, ενας ασκουμενος ανθρωπος θα εχει σαφως υψηλοτερα επιπεδα απο ενα μη αθλουμενο μικροτερης ηλικιας. Για παραδειγμα ενας αντρας που αθλητε εχει υγειεστατη libido ακομα και μετα τα 70 που το 90% των ανδρων εχουν ηδη ξεχασει τι ειναι το πραγμα που υπαρχει αναμεσα στα ποδια τους.

Και παντα υπαρχουν οι φαρμακευτικες λυσεις αν υπαρχει σοβαρο προβλημα.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:11, 26-11-06:

μπουχουου..... ανεβηκα στη ζυγαρια και ειμαι 61,3 κιλα.....
θελω να φτασω 57-58 ....... μπορω??
ναι θα τα καταφερω............τερμα τα πολλα γλυκα, τα toffee nut latte.απο σημερα αρχιζω διαδρομο 30 λεπτα!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:48, 26-11-06:

ΚΑΝΕ ΒΑΡΗ!!!!!βαρεθηκα να το λεω, doh!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:58, 26-11-06:

epote συμφωνω απολυτα με το post σου (#72)!
Ευγε πραγματικα!(Δεν εχω διαβασει υποψην προηγουμενες σελιδες!)
Εγω παλι ειμαι στην αλλη μερια της πλαστιγκας...
Θελω να παρω κιλα.Προσπαθω να εχω μια ολοκληρωμενη διατροφη (και υδατανθρακες και πρωτεινες και φρουτα κτλ κτλ) αλλα...Ειμαι κολλημενος αρκετο καιρο στα 72 και κατι.
Για το υψος μου (1.85) θελω να φτασω τουλαχισοτν τα 78.(Με γυμναστηριο υποψην ε!)
Το κακο ειναι οτι λογο μαθηματων και ενιοτε δουλειας δεν εχω την δυνατοτητα να κανω το γνωστο "πολλα και "μικρα" γευματα την μερα" κι ετσι...

P.S. εepote και ο αδερφος μου απο τα 122 κιλα πηγε μονος του στα 80...και ευτυχως δεν του αφησε "κουσουρια"...Ξερεις κρεμασμενο δερμα κτλ κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 26-11-06 στις 21:04.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:06, 26-11-06:

Α) Ο μεταβολισμός χαλάει με ένα κλικ στα 22-23 (όλοι οι γνωστοί μου εκεί βλέπουν διαφορές) και πιο σημαντικά στα 25!
Β) κάντε και αεροβική γυμναστική και βάρη!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:07, 26-11-06:

Καλά... κάτσε να αρχίσετε να πλησιάζετε τα 30φευγα και θα σας πω εγω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:22, 26-11-06:

Ε, ναι, στην τελική λογικό είναι!!

Όποιος θέλει να κάνει δίαιτα, γιατί απλά έχει κιλά να χάσει, ας την κάνει...
Όποιος θέλει να το αφήσει για πιο μετά, οκ.

Αλλά άλλο 30 άλλο 19 κι άλλο 42.

(κουέ μου μάκια!!!)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:31, 26-11-06:

(χου χου κι απο μενα!)

λοιπόν... σας θυμίζω... ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΕΡΑ!!!!

(Θα πω το ψωμί ψωμάκι και τη σοκολάτα...σοκολατάκι ε ρε πείνα που θα πέσει )

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 22:29, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Και εγώ, ...ο,τι και να φαω και οσο και να φαω και οποια ωρα και να το φαω εχω παντα ιδανικο βαρος... για αρκούδα!...

Πράγματι και εγώ γέλασα πολύ με αυτό..., να είσαι καλά κούκλα μου !!!!

.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 22:39, 26-11-06:

Εάν είδαν διαφορές..., μετά τα 23-24,
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!!

.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:43, 26-11-06:

Η αρκούδα, (δηλαδή εγώ) του δωσε και κατάλαβε πάλι όλο το Σ/Κ.
Άντε, από Δευτέρα δίαιτα...
Μ 'αρεσαν οι συμβουλές του epote και γενικά μαθαίνω πολύ ενδιαφέροντα πράγματα με σας εδώ!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 00:02, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!!

.
παιδια με τρωμαζεται.... ειμαι 20 γενικα δεν θεωρουμαι βαρια 61 κιλα με 1,68 υψος. απλα κανω καθιστικη ζωη... στα 17 πηγαινα κα8ε μερα γυμναστηριο αλλα με το που πατησα στη σχολη τερμα ολα. δηλαδη τι γινεται μετα τα 23 ? βαζεις αποτομα κιλα με το παραμικρο?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:16, 27-11-06:

Εμένα πάντα ο μεταβολισμός μου ήταν χάλια. Δεν έχω παρατηρήσει να έχει διαφοροποιηθεί στα 25 μου. Αλλά σαν γυναίκα, άλλοτε παχαίνω, άλλοτε αδυνατίζω. Παρόλα αυτά, με σωστή διατροφή, αρκετή κίνηση και με 3 τουλάχιστον μικρά γεύματα την ημέρα για να ενεργοποιείται ο μεταβολισμός έχω καταφέρει αρκετά, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post.

Δεν έχω καταφέρει ακόμα τα τέλεια αποτελέσματα (θέλω να χάσω 2-3 κιλά και σύσφιξη), αλλά αισθάνομαι πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου. Δεν στερούμαι πολλά, αλλά σίγουρα δεν γουρουνιάζω. Στην τελική ένα κοπλιμέντο ή ένα βλέμμα θαυμασμού είναι για εμένα πολύ πιο σημαντικό από όλες τις λιχουδιές.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 04:40, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
τότε μην συζητάς, τι θα δούνε μετά τα 43-44 !!! .
Όντως. Αλλά τα εικοσιλίγα είναι "παραδοσιακά" σταθμός στην αλλαγή του μεταβολισμού!!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
(χου χου κι απο μενα!)λοιπόν... σας θυμίζω... ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΕΡΑ!!!!
Εύγεεε!!!! Μη μασάς, βάλε και ρολόι αντίστροφης μέτρησης για τις γιορτές... Νέα εβδομάδα, νέα αρχή...
Και, μη μιλάς για πείνα. Με τη σωστή διατροφή και πολλά λαχανικά, δεν πεινάς!!! Αλήθεια!!!!!!!!!!

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 09:13, 27-11-06:

εγω σημερα επειδη βαρεθηκα με τη διαιτα ξεκιναω τη συντηρηση.. αλλά!!!!! παράλληλα θα παω να παρω και καινουρια αθλητικα παπ ο ύ τσια για να μην εχω δικαιολογια πλέον και από αυριο θα ξαναπαω γυμναστηριο!!! ε, μην παει τζαμπα και η ετήσια συνδρομη!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:15, 27-11-06:

(τα παπούτσια τα γράφει πλέον κανονικά το σύστημα )

άντε καλή αρχή με το τρέξιμο για σένα!
καλη μου αρχή και μένα!

περιμένω την συμπαράσταση σας

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:34, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Δεν ειναι αναγκη να πεσει πεινα!
Αν τρως πολλες σαλατες, θα "πρηζεσαι" και χωρις πολυ φαϊ!
Αντε καλη αρχη!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:07, 27-11-06:

epote κατατοπιστικότατος. Όμως κάτι δεν κατάλαβα για τα βάρη καθώς από δική μου προσωπική εμπειρία δεν έχασα καθόλου όπως λες. Βέβαια πιστεύω ότι μεγαλύτερη σχέση είχε το γεγονός ότι ήταν σύντομο το χρονικό διάστημα (2 μήνες κάθες φορά). Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι και οι γυμναστές τριών γυμναστηρίων που έχω πάει στην ζωή μου σχετικά με τα κιλά που είχαν πει διάδρομο ή ποδήλατο για αερόβια, όπως επίσης και ένας ορθοπεδικός ο οποίος πρότεινω κολυμβητήριο για ανατομικούς λόγους.

Ξέρω ότι τα βάρη είναι ενεργοβόρα πολύ, αλλά από όσο ξέρω δεν οδηγούν στην απώλεια βάρους χωρίς έντονη αερόβια (το έκαναν φίλοι μου που είχαν πορωθεί).Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι οι πλειοψηφία των γιατρών συνιστούν φυσικά αθλήματα (όταν δεν υπάρχει άπειρο καυσαέριο) σε σχέση με το γυμναστήριο που το βλέπουν ως την καλύτερη από τις χειρότερες λύσεις.

Ένα παράδοξο πάντως πράγμα που είχα παρατηρήσει στον ευατό μου όταν έπεζα συστηματικά μπάσκετ ήταν ότι κοβόταν αυτομάτως το μασούλημα και η διάθεση για φαγητό.Το όποίο μου κάνει και εντύπωση καθώς θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο?

Επίσης υπάρχει κόσμος που δεν το μπορεί το γυμναστήριο λόγω της φύσης του. Εγώ τουλάχιστον ζαλίζομαι στο διάδρομο τρελά αλλά και βαριέμαι κυριολεκτικά τον χρόνο ξεκούρασης μεταξύ κάθε σετ. Δεν πήγα ποτέ και με άλλον όπως το κάνουν άλλοι. Γιαυτό και 3 φορές στην ζωή μου, το δίμηνο υπήρξε όριο ενώ ξεκίναγα πάντα με πολύ όρεξη.

Αυτό που θέλω εγώ πάντως είναι μια ομάδα μπάσκετ. Και μπάλα και τρέξιμο και φυσική κατάσταση και πειθαρχία στο πρόγραμμα (θέλω βούρδουλα). Αλλά η ηλίθια ομάδα που έπεζα ανέβηκε κατηγορία και έχει πάει 3ο επαγγελματικό (έφυγα εγώ και πήγε μπροστά ΧΑΧΑΧΑ) και έχουν εξαφανιστεί όλες από την γειτονιά όταν το έψαχνα τον αύγουστο.

Παράθεση

theodora25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη theodora25
H theodora25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H theodora25 έγραψε στις 11:09, 27-11-06:

Καλημέρα σε όλους σας.Πρώτη φορά εδώ μέσα.
Αρκετά καλή ιδέα αυτό το site.
Παίζει μήπως καμιά διαιτούλα για εργαζόμενες που γυρνάνε σπίτι απόγευμα συνήθως ή και βράδυ κιόλας(8μ.μ)!
Καλή συνέχεια και πάντα τέτοια!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 11:19, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από theodora25
Παίζει μήπως καμιά διαιτούλα για εργαζόμενες που γυρνάνε σπίτι απόγευμα συνήθως ή και βράδυ κιόλας(8μ.μ)!
καλο ειναι να πας σε διαιτολογο γιατι αυτος θα σου βγαλει ειδικη διαιτα για το σωμα σου και τις αναγκες του. επισης θα στη συμβαδισει τη διαιτα με το ωραριο σου. δεν χρειαζεται να πηγαινεις συνεχεια οπως εκανε η θεια μου, πηγαινε 1 φορα και ακολουθησε την διατροφη που θα σου δωσει......

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:33, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από theodora25

το μόνο που μπορώ να σου πω για να σε βοηθήσω είναι το εξής...
επιβάλεται να έχεις 5 γεύματα την ημέρα ακόμα κι αν το γεύμα θα είναι μια φρυγανια!

άρα...
ξεκινάς οπωσδήποτε το πρωι πριν φύγεις απ το σπιτι με ένα πρωινο τυπου
μια φρυγανια και λίγο τυρι
ένα ποτηρι γαλα και λίγα φλέικς

γυρω στις 11 χτυπας ενα με δυο φρουτα απαραιτητα

κατα τις 2 έχεις προνοήσει και έχεις πάρει μαζί σου στη δουλεια ένα γευμα ελαφρυ
ένα γιαουρτι λιγο μελι και μια φρυγανια
ενα γιαουρτι και 2 φρουτα
ενα τοστακι με μαυρο ψωμακι
μια δυο τοματουλες και ενα μικρο τονο
μια σαλατουλα απ το κοντινο goodys
κλπ

το απογευμα απαραιτητα παλι ένα γευμα...
ενα φρουτο ας πουμε

κι όταν με το καλό φτασεις σπίτι, τρως το κυριως γευμα σου, οπωσδηποτε 2-3 ωρες πριν κοιμηθεις το οποιο θα ειναι κανονικα μαγειρεμενο φαγητο σε μια σχετικα κανονικη ποσοτητα
θα φροντισεις να εχεις
1 φορα οσπριο
1 φορα κοτοπουλο
2 φορες ψαρι
1 φορα κρεας
1 φορα λαδερο
1 υδατανθρακες (ρυζι κλπ)
τα οποία θα συνδιάζεις ΠΑΝΤΑ με μια ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ σαλάτα
χωρις πολλά ψωμια κλπ
οχι φυσικα γλυκα και τηγανητα και λιπη (μην φας δλδ εκει που πρεπει κρεας, τιποτα χοιρινες πανσετες )

φαε σουβλακι κοτοπουλο με πιτα αλαδωτη
αντικατεστησε το ασανσερ με τα ποδαρακια σου
άλλαξε και παρε την συγκοινωνια απο μια σταση πιο μετα και περπατα
το βραδυ όταν παρκαρεις το αμαξι σου, ΠΡΙΝ ανεβεις στο σπιτι σου, κανε μια βολτα πρωτα το τετραγωνο με τα ποδια!
κάνε τέτοια τρικ
πινε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!! οσο πιο πολυ, τοσο πιο πολυ χανεις λιπος!

αυτα.... αν τα κανεις, πας για μεγαλη απωλεια και μεγαλης διαρκειας

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:16, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
εγω σημερα επειδη βαρεθηκα με τη διαιτα ξεκιναω τη συντηρηση.. αλλά!!!!! παράλληλα θα παω να παρω και καινουρια αθλητικα παπ ο ύ τσια για να μην εχω δικαιολογια πλέον και από αυριο θα ξαναπαω γυμναστηριο!!! ε, μην παει τζαμπα και η ετήσια συνδρομη!!!

Εύγεεε!!!
Πλάκα πλάκα, από τότε που ξανάρχισα εντατικά προπονήσεις, κατάλαβα ότι καλές οι σαλάτες και τα φρούτα, αλλά σαν τον ιδρώτα τίποτα... Απίστευτο πράγμα η γυμναστική...!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:45, 27-11-06:

Όμως κάτι δεν κατάλαβα για τα βάρη καθώς από δική μου προσωπική εμπειρία δεν έχασα καθόλου όπως λες. Βέβαια πιστεύω ότι μεγαλύτερη σχέση είχε το γεγονός ότι ήταν σύντομο το χρονικό διάστημα (2 μήνες κάθες φορά). Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι και οι γυμναστές τριών γυμναστηρίων που έχω πάει στην ζωή μου σχετικά με τα κιλά που είχαν πει διάδρομο ή ποδήλατο για αερόβια, όπως επίσης και ένας ορθοπεδικός ο οποίος πρότεινω κολυμβητήριο για ανατομικούς λόγους.
εννοειται πως η αεροβικη ειναι απαραιτητη, αλλα αν ειχα να επιλεξω σε ενα ΜΟΝΟ απο τα δυο θα διαλεγα βαρη οχι αεροβικη. Δεδομενου οτι δεν χρειαζεται να επιλεξουμε, η απαντηση ειναι και τα δυο.

bare with me για λιγο για να σου εξηγησω τους φυσιολογικους λογους πισω απο αυτο που λεω (btw ειμαι εργοφυσιολογος-that is ειμαι και εργοφυσιολογος και μαθηματικος. Εργοφυσιολογος = γυμναστης χωρις να σημαινει τιποτα αυτο, το 99% των γυμανστων ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ ΗΛΗΘΙΑ ΠΑΙΔΑΡΕΛΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ)

τα βαρη δεν ειναι ιδιαιτερα ενεργοβορα τουλαχιστον οχι για ενα αρχαριο. Η αεροβικη ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη υπ αυτη την εννοια. Αλλα, τα βαρη εχουν αλλα πλεονεκτιματα. Πρωτα απο ολα αυξανουν τη μυικη μαζα. Αυτο δεν ειναι καθολου ασημαντο καθοτι περισοτεροι μυς=περισοτερη απαιτουμενη ενεργεια σε ηρεμια για την συντηρηση τους. Οπερ, εγω που ειμαι σχετικα μυωδης μπορω να τρωω πολυ παραπανω απο εσενα και να μην παχαινω. Δευτερων και ιδιατερα για τις γυναικες, αυξανουν την ωστικη πυκνοτητα μειοντας τον κυνδινο ωστεοποροσης. Τριτων, αυξανουν τις φυσικες αναβολικες ορμονες του οργανισμου (τεστοστερονη, αυξητικη ορμονη, IGF, MGF).

Τελος, οι μυς που θα παρεις απο τα βαρη θα μεινουν επανω σου, και ετσι ακομα και αν για ενα δυο μηνες σταματησεις γυμναστικη δεν θα ξαναπαχυνεις με τον ιδιο ρυθμο.

Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι οι πλειοψηφία των γιατρών συνιστούν φυσικά αθλήματα (όταν δεν υπάρχει άπειρο καυσαέριο) σε σχέση με το γυμναστήριο που το βλέπουν ως την καλύτερη από τις χειρότερες λύσεις.
οι περισοτεροι γιατροι ειναι βλακες ομως.

και χοντροι βλακες εδω που τα λεμε. Οι γιατροι που οντος κατι ξερουν προτεινουν βαρη.

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 15:47, 27-11-06:

Εγώ τελείωσα τη δίαιτα!!
Αμαν !!

Πήγα 57 κιλά και δεν θα χάσω άλλα..
Εξάλλου ύψος έχω 1.70 καλά δεν είναι ?

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 15:50, 27-11-06:

μια χαρά είσαι

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 16:44, 27-11-06:

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:02, 27-11-06:

Πήγα 57 κιλά και δεν θα χάσω άλλα..
Εξάλλου ύψος έχω 1.70 καλά δεν είναι ?
frankly εγω θα σε ελεγα αδυνατη. Καμια 65αρια θα σου ταιριαζαν καλυτερα αν ηταν σε μυικο ιστο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:22, 28-11-06:

Εγώ που είμαι όμως 1.60 και 62 κιλα, δε πρέπει να χάσω τουλάχιστον ...7?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:27, 28-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εγώ που είμαι όμως 1.60 και 62 κιλα, δε πρέπει να χάσω τουλάχιστον ...7?
Δηλαδή εγώ που είμαι 1.60 και 58 (κατα ΜΟ) κιλά πρέπει να χάσω 3?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Dorapr, mastersakis, Ελισσάβετ21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους