Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,062 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,777 μηνύματα σε 92,174 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 775 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:44, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
είμαι η Αναστασία και είμαι καλά και ξανά προς τη δόξα τραβά
μετά από μια "μικρή" παύση, ξαναρχίζω
συμπαράσταση λαέ
Αν σου πω ότι σήμερα το πρωϊ αυτό σκεφτόμουν ....λέω η ΚουΕ δεν μας έχει πει τελικά πως πήγε με τη διατροφή, να θυμηθώ να ρωτήσω. Για πες λοιπόν, πόσα έχεις χάσει;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:49, 04-04-08:

χουμ χουμ....
είναι απαραίτητο?
δεν έχω χάσει πολλά γιατί δεν ήμουν τυπική... ήμουν μέσα στην ατασθαλεία
σταμάτησα κι όλας και πήρα και πίσω...

αλλα οκ για να φανουν πολλά θα σας πω οτι απ τη μέρα που γέννησα κι εδώ έχω χάσει σύνολο 17 κιλά (σημείωση, είχα πάρει 20 στην εγκυμοσύνη )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:55, 04-04-08:

χουμ χουμ....
είναι απαραίτητο?
δεν έχω χάσει πολλά γιατί δεν ήμουν τυπική... ήμουν μέσα στην ατασθαλεία
σταμάτησα κι όλας και πήρα και πίσω...

αλλα οκ για να φανουν πολλά θα σας πω οτι απ τη μέρα που γέννησα κι εδώ έχω χάσει σύνολο 17 κιλά (σημείωση, είχα πάρει 20 στην εγκυμοσύνη )
Ε, καλά είσαι.....τι τρώγεσαι τότε;;;; Πάντως οι άτιμες οι ατασθαλείες, τι ωραίες που είναι....

Don't worry ΚουΕ θα φτάσεις στο στόχο σου....υπομονή και επιμονή θέλει!!! και βασικά είναι μέχρι να ξεκινήσει η μηχανή...μετά θα δεις ότι θα χάνεις πιο εύκολα!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:58, 04-04-08:

τρώγομαι γιατί είχα από πριν άλλα 20 περισσευούμενα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:03, 04-04-08:

τρώγομαι γιατί είχα από πριν άλλα 20 περισσευούμενα
Ντααααξ μωρέ...τι είναι 20 κιλάκια, ...θα φύγουν, μια ιδέα είναι αλήθεια. Βασικά είναι μέχρι να συνηθίσεις να τρως σωστά. Μετά δεν θα μπορείς να ξεφύγεις και πολύ από το πρόγραμμα, θα το δείς!!!!

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 10:57, 04-04-08:

Καλημερα παιδια!!
Τους τελευταιους 6 μηνες εχω παρει γυρω στα 5κιλα,πιο πριν αντε να ειχα 2-3 παραπανω απο το κανονικο.Σε αυτο το διαστημα των εξι μηνων διαμεσολαβησε οτι αλλαξα δουλεια η οποια ειναι πιο καθηστικη, χωρισα...(δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο...)

Καταρχην δεν μπορω να πω οτι εχει αλλαξει ο τροπος που τρωω η τουλαχιστον οχι πολυ...εχω γραφτει γυμναστηριο αλλα ο αριθμος που δειχνει η ζυγαρια και αυτο που βλεπω πανω μου δεν αλλαζει!
Εχω απογοητευτει παρα πολυ...γτ αυτα τα 2-3 κιλακια που ειχα τοτε ηταν πταισμα αλλα παρολα αυτα ελεγα πως θα τα χασω καποια στιγμη αλλα ανταυτου πηρα αλλα 5 που δεν χανονται με τπτ!Τι να κανω???????

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:18, 04-04-08:

Να κόψεις τα γλυκά ψωμιά κλπ και να υποχρεώσεις τον εαυτό σου να πίνει 2 λίτρα νερό την ημέρα
Στην ηλικία που είσαι δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο εφόσον όπως λες πας και γυμναστήριο

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:30, 04-04-08:

Βασικα, αυτο που εγω εχω παρατηρησει στους περισσοτερους, ειναι οτι το βραδινο γευμα κανει τη μεγαλυτερη ζημια...
Εαν περιοριστει σε ενα πολυ ελαφρυ γευμα, θα δει κανεις διαφορα..
Και συμφωνω με Γιδι και Αναστασια βεβαιως βεβαιως σε ολα οσα εχουν αναφερει....

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:35, 04-04-08:

Το ψωμί που λέει και η ΚουΕ με τα γεύματα είναι πολύ παχυντικό..... εγώ το έχω περιορίσει μόνο στο πρωϊνό!!!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:43, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Το ψωμί που λέει και η ΚουΕ με τα γεύματα είναι πολύ παχυντικό..... εγώ το έχω περιορίσει μόνο στο πρωϊνό!!!!
Χμμ...το τι τροφες μεταβολιζει καλυτερα ο καθε οργανισμος ειναι κατι που διαφοροποιειται απο ανθρωπο σε ανθρωπο...
Για να δωσω ενα παραδειγμα μιλωντας για μενα..Χωρις να εχω κανει καποιες ειδικες εξετασεις, εχω αντιληφθει, οτι τα τιγανητα και το αλκοολ με παχαινουν, ενω το ψωμι, τα τυρια τα ζυμαρικα μεταβολιζονται μια χαρα..αν σκεφτει κανεις, οτι πχ ψωμι τρωω τλχ ενα μισοκιλο την ημερα με ολα τα φαγητα ανεξαιρετως..
Θελω να πω, οτι εαν εστιασουμε λιγο στο τι καταλαναλωνουμε, θα καταλαβουμε εστω και στο περιπου τι μας κανει τη μεγαλυτερη ζημια...
Με μενα παντως εχει δουλεψει την τελευταια δεκαετια, και οταν βλεπω οτι παιρνω κανενα κιλο παραπανω ξερω που οφειλεται, το κοβω και ολα παλι οκ....
(ενταξει, τυγχανει να εχω και αρκετα καλο μεταβολισμο, αν αναλογιστει κανεις τι τρωω και ποτε τα τρωω, και δεν παιρνω ευκολα κιλα)

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:49, 04-04-08:

Έχεις δίκιο....μάλλον εμένα το ψωμάκι με παχαίνει....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:06, 04-04-08:

Είναι και πώς τρως το ψωμί, και τι ψωμί είναι.
Μαύρο ή άσπρο; Με σποράκια ή όχι;
Με σάλτσες ή όχι;

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:10, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Είναι και πώς τρως το ψωμί, και τι ψωμί είναι.
Μαύρο ή άσπρο; Με σποράκια ή όχι;
Με σάλτσες ή όχι;
Γιδάκι συμφωνώ ότι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, π.χ. το ψωμί που τρώω το πρωΐ δεν με παχαίνει, αλλά γενικά λέω ότι το ψωμάκι έχω παρατηρήσει ότι με παχαίνει.....γενικά! Επίσης τρώω όλα τα είδη ψωμιού, έχω όμως μεγάλη αδυναμία στο φρέσκο χωριάτικο ψωμάκι.

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 13:47, 04-04-08:

Να κόψεις τα γλυκά ψωμιά κλπ και να υποχρεώσεις τον εαυτό σου να πίνει 2 λίτρα νερό την ημέρα
Στην ηλικία που είσαι δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο εφόσον όπως λες πας και γυμναστήριο
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Χμμ...το τι τροφες μεταβολιζει καλυτερα ο καθε οργανισμος ειναι κατι που διαφοροποιειται απο ανθρωπο σε ανθρωπο...
Για να δωσω ενα παραδειγμα μιλωντας για μενα..Χωρις να εχω κανει καποιες ειδικες εξετασεις, εχω αντιληφθει, οτι τα τιγανητα και το αλκοολ με παχαινουν, ενω το ψωμι, τα τυρια τα ζυμαρικα μεταβολιζονται μια χαρα..αν σκεφτει κανεις, οτι πχ ψωμι τρωω τλχ ενα μισοκιλο την ημερα με ολα τα φαγητα ανεξαιρετως..
Θελω να πω, οτι εαν εστιασουμε λιγο στο τι καταλαναλωνουμε, θα καταλαβουμε εστω και στο περιπου τι μας κανει τη μεγαλυτερη ζημια...
Με μενα παντως εχει δουλεψει την τελευταια δεκαετια, και οταν βλεπω οτι παιρνω κανενα κιλο παραπανω ξερω που οφειλεται, το κοβω και ολα παλι οκ....
(ενταξει, τυγχανει να εχω και αρκετα καλο μεταβολισμο, αν αναλογιστει κανεις τι τρωω και ποτε τα τρωω, και δεν παιρνω ευκολα κιλα)
ψωμι δεν τρωω καθολου...μονο με οριμενα φαγητα και αυτο οχι επιτηδες αλλα επειδη μονο με μερικα φαγητα μου αρεσει!Ουτε καν τηγανητα τρωω ιδιαιτερα,προσπαθω να αποφευγω το λαδι!ενταξει γλυκα οταν θελησω να φαω θα φαω δεν θα το σκεφτω...Αλλα τοσο κακο πια να κανουν τα γλυκα?
Δεν τρωω ιδιαιτερα παχυντικα παρολα αυτα...αλλα δεν χανω....

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:52, 04-04-08:

Δεν είσαι και σε σημείο να αγχώνεσαι για τα κιλά 7-8 κιλά είναι βέβαια κάτι, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Προσπάθησε να αυξήσεις την κίνηση, δηλαδή πήγαινε όπου μπορείς να τα πόδια, αν έχεις κανά πάρκο κοντά πήγαινε για τρέξιμο, συνέχισε και αύξησε το γυμναστήριο και πίνε πολλά νερά και φυσικούς χυμούς.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:53, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
ψωμι δεν τρωω καθολου...μονο με οριμενα φαγητα και αυτο οχι επιτηδες αλλα επειδη μονο με μερικα φαγητα μου αρεσει!Ουτε καν τηγανητα τρωω ιδιαιτερα,προσπαθω να αποφευγω το λαδι!ενταξει γλυκα οταν θελησω να φαω θα φαω δεν θα το σκεφτω...Αλλα τοσο κακο πια να κανουν τα γλυκα?
Δεν τρωω ιδιαιτερα παχυντικα παρολα αυτα...αλλα δεν χανω....
Το βραδυ συνηθως τι τρως? Και τι ωρες?

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 14:05, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Δεν είσαι και σε σημείο να αγχώνεσαι για τα κιλά 7-8 κιλά είναι βέβαια κάτι, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Προσπάθησε να αυξήσεις την κίνηση, δηλαδή πήγαινε όπου μπορείς να τα πόδια, αν έχεις κανά πάρκο κοντά πήγαινε για τρέξιμο, συνέχισε και αύξησε το γυμναστήριο και πίνε πολλά νερά και φυσικούς χυμούς.
ενταξει οπως ειπα και στην αρχη δεν ειναι πολλα τα κιλα αλλα οπως και να εχει ολοι θελουμε το καλυτερο για εμας!αλλα και ακομη οταν ελεγα πως αυτα τα 2-3κιλα αντι να τα χασω πηρα αλλα 5...

Το βραδυ συνηθως τι τρως? Και τι ωρες?
Το βραδυ μπορει να φαω μπορει και να μην φαω...δεν ειναι παντα στανταρ!
σηνηθως τρωω οτι εχει φιαχτει για μεσιμερι αφου το μεσιμερι εγω δεν ειμαι σπιτι γιατι δουλευω..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:18, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Το βραδυ μπορει να φαω μπορει και να μην φαω...δεν ειναι παντα στανταρ!
σηνηθως τρωω οτι εχει φιαχτει για μεσιμερι αφου το μεσιμερι εγω δεν ειμαι σπιτι γιατι δουλευω..
Προσπαθησε για αρχη να τρως κατι πολυ ελαφρυ το βραδυ και τλχ 3 ωρες πριν πεσεις να κοιμηθεις...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:35, 04-04-08:

τι γνώμη έχετε για τις γρήγορες δίαιτες? Παντρεύεται ο αδελφός μου σε ένα μήνα και θέλω να χάσω 3 κιλά.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:50, 04-04-08:

Σε ένα μήνα 3 κιλά δεν είναι γρήγορη δίαιτα. Χάνε 800 γραμμάρια την εβδομάδα, κι όχι μόνο κακό δε θα κάνεις, αλλά και θα είναι μόνιμη η απώλεια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:53, 04-04-08:

ξέρεις καμία δίαιτα θέλω δίαιτα αλλά να έχει και αναψυκτικά γίνεται?

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:54, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
τι γνώμη έχετε για τις γρήγορες δίαιτες? Παντρεύεται ο αδελφός μου σε ένα μήνα και θέλω να χάσω 3 κιλά.
Αν εννοείς δίαιτες του στυλ δεν τρώω τίποτα για ενα μήνα ή τρώω πχ ένα φρούτο την ημέρα, απέφυγε τες όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε περιπτώσεις που κόβεις απότομα το φαΐ, ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι περνάς περίοδο όπου είναι δύσκολο να βρεις τροφή, οπότε κρατάει τα αποθέματα λίπους για να συντηρηθεί. Κατα συνέπεια αντί να καίει λίπος καίει μυϊκούς ιστούς. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δημιουργεί μόνο βλάβη. Άσε που αν αφήνεις άδειο το στομάχι υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι καθώς το pH είναι ιδιαίτερα όξινο, και αν εσύ δεν το ρυθμίσεις ρίχνοντας φαΐ μέσα, υπάρχει κίνδυνος μέχρι και για έλκος. Επίσης αν το κάνεις αυτό για αρκετό καιρό ο μεταβολισμός σου θα αλλάξει και το σώμα θα προσαρμοστεί στο να λαμβάνει μηδαμινές ποσότητες τροφής, οπότε μόλις αρχίσεις πάλι να τρως φυσιολογικά θα πάρεις πίσω τουλάχιστον τα τριπλάσια κιλα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:03, 04-04-08:

Όλα με μέτρο, καλό μου. Τα αναψυκτικά έχουν ζάχαρη, και μπορεί να προκαλέσουν κατακράτηση υγρών...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:03, 05-04-08:

Water's benefits questioned by scientists

Now there's no reason to feel guilty for not hydrating during aerobics class because there's not much evidence showing that drinking "lots" of water will improve our health, according to the editorial "Just Add Water" by University of Pennsylvania researchers in the Journal of the American Society of Nephrology.
That means excessively hydrating won't necessarily clear toxins from your system, keep organs healthy, curb hunger pains, reduce headaches and improve your skin tone, said authors Dan Negoianu and Stanley Goldfarb of Penn's Renal, Electrolyte and Hypertension Division.
"Our purpose was to relieve people of the burden that they have to drink extra water in order to be healthy," co-author Stanley Goldfarb told me. "There's no evidence of that."
[...]

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 00:58, 05-04-08:

Φαντακούλι μου τελικά εσύ δεν είσαι άνθρωπος είσαι ο παντογνώστης

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:06, 05-04-08:

Ειναι γνωστο οτι η υπερβολικη καταναλωση νερου δε συνισταται....αν θυμαμαι καλα, μου ειχαν πει οτι προκαλει και κατακρατηση υγρων....
Την περιοδο του χειμωνα 1 1/2 με 2 λιτρα νερου νομιζω οτι ειναι υπεραρκετα...Τους θερμους μηνες για ευνοητους λογους αυξανεται η ποσοτητα....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:59, 05-04-08:

σχετικά με το νερό....
επειδή εγώ είμαι το αντίθετο της Λίας, δλδ δεν πίνω ούτε ένα ποτήρι νερό μέσα στη μέρα αλλά προσλαμβάνω τα απαραίτητα υγρά που χρειάζομαι από το φαγητό μου, καφέδες, αναψυκτικά κλπ γιαυτό επισημαίνω ότι πρέπει να πίνουμε νερό όταν κάνουμε δίαιτα
Οι λόγοι απ όσο ξέρω είναι οι εξής (και ναι, εννοώ έως δύο λίτρα την ημέρα κι όχι παραπάνω)
  • είναι συχνό το φαινόμενο που νομίζουμε ότι πεινάμε ενώ στην πραγματικότητα διψάμε. Είναι μια πολύ σύνηθης "δυσλειτουργία". όλοι έχετε ακούσει την έκφραση "δεν πεινάς, διψάς!" Δεν είναι λοιπόν άσχετη κι απ το κουτουρού....
  • οταν πίνεις αρκετό νερό, φουσκώνεις και πεινάς λιγότερο (ακόμα κι όταν τελικά πραγματικά πεινάς). Γεμίζει το στομάχι σου, αραιώνει και τα γαστρικά υγρά κατά λίγο και χωνεύεις και πιο αργά
  • σε κάθε περίπτωση βοηθάει στην ενυδάτωση του σώματος και της επιδερμίδας, άρα οπτικά έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα άρα έχουμε ευεξία και καλύτερη διάθεση άρα έχουμε ένα συν στο να σπρώξουμε τον εαυτό μας να συνεχίσει τη δύσκολη προσπάθεια του
  • βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του εντέρου, πράγμα πολύ σημαντικό για όποιον κάνει δίαιτα
  • τέλος βοηθάει στην αποβολή των τοξινών απ τον οργανισμό μας
ε τι περισσότερο να περιμένει κάποιος απ το νεράκι ε?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:45, 05-04-08:

Για την καλη λειτουργια του εντερου, του καρδιακου συστηματος και γνωστο για την αντιοξειδωτικη του δραση, ειναι το Σκορδο να ξερετε.
Συνοπτικα:

-αριστο αντιοξειδωτικο
-προληψη καρκινου του προστατη και του στομαχου
-προστασια στομαχου απο ελκη
-συμβολη στι καλη λειτουργεια του καρδιακου συστηματος
-αντιβακτηριακες ειδιοτητες
-αντιικες ιδιοτητες,κατα του κρυολογιματος
-μειωση ldl χολιστερολης(κακης)
-φυσικο αντισηπτικο
-διεγερτικο....

για να να μην μας πεσει βαρυ στο στομαχι δεν το τρομε ολο συμπουρμπουλο:
-αφου το καθαρισουμε,κοβουμε καθετα τη σκελιδα,και αφαιρουμε τη πρασινη φυτρα
-μεγειρεμενο ειναι ακομα πιο ελαφρυ

Εκτος αυτον χρονιες εμπεριστατωμενες μελετες, εχουν δειξει οτι ειναι φυσικη "ασπιδα" απεναντι σε βρυκολακες και βαμπιρ.
Μπορειτε ειτε να το τριψετε πανω σας, ειτε να το κρεμασετε στο λαιμο σας.
Σε περιπτωση που το βαμπιρ ειναι γενους θυληκου, μην κανετε τον κοπο.Οτι και να γινει θα σας πιει το αιμα μεχρι τελευταιας σταγονας.
(και θα σας αρεσει!)

Για να μην μυριζουμε σκορδιλα:
-μασαμε δυοσμο η βασιλικο η μαιντανο φρεσκο και το τρωμε,αφου η οσμη που εθυνεται για τον θανατο των δεινοσαυρων (σκορδιλα και στα λατινικα skordilux vromelum magna boha) , ερχεται απευθειας απο το στομαχι.
-το ιδιο και για τα χερια,τριβουμε με τα παραπανω
-τρωμε μανταρινια και με τα φλουδια τριβουμε τα χερια
-μια φετα λεμονι με αλατι και μασαμε καλα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:48, 05-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Εκτος αυτον χρονιες εμπεριστατωμενες μελετες, εχουν δειξει οτι ειναι φυσικη "ασπιδα" απεναντι σε βρυκολακες και βαμπιρ.
Μπορειτε ειτε να το τριψετε πανω σας, ειτε να το κρεμασετε στο λαιμο σας.
Σε περιπτωση που το βαμπιρ ειναι γενους θυληκου, μην κανετε τον κοπο.Οτι και να γινει θα σας πιει το αιμα μεχρι τελευταιας σταγονας.
(και θα σας αρεσει!)
Ohhhhh yesss!!
Σας αρεσει ατιμουλικα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:30, 05-04-08:

Ohhhhh yesss!!
Σας αρεσει ατιμουλικα!
Aν ελεγα οχι θα ημουν ψευτης, οποτε...καλυτερα ολιγον τι "μαζοχα" παρα ψευτης...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:34, 05-04-08:

• οταν πίνεις αρκετό νερό, φουσκώνεις και πεινάς λιγότερο (ακόμα κι όταν τελικά πραγματικά πεινάς). Γεμίζει το στομάχι σου, αραιώνει και τα γαστρικά υγρά κατά λίγο και χωνεύεις και πιο αργά
Reduces appetite: Studies are inconclusive but there is a possibility that if you drink water before you eat, it would stay in the stomach--a small volume area--and suppress your appetite. But drinking water with meals didn't seem to have the same effect, and no one has looked at the possibility whether it leads to weight loss, Goldfarb said.
  • σε κάθε περίπτωση βοηθάει στην ενυδάτωση του σώματος και της επιδερμίδας, άρα οπτικά έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα άρα έχουμε ευεξία και καλύτερη διάθεση άρα έχουμε ένα συν στο να σπρώξουμε τον εαυτό μας να συνεχίσει τη δύσκολη προσπάθεια του
Skin tone: Goldfarb maintains that whenever you ingest water, it's distributed equally throughout the body; there's no reason the skin would get preferential treatment. Plus we have so much skin that the possibility that a few ounces would have an effect seems unlikely and there's no evidence that this has been carefully studied.
  • τέλος βοηθάει στην αποβολή των τοξινών απ τον οργανισμό μας
Excrete toxins: The human body is made up of 60 percent water, so a 200-pound person consists of 120 pounds of water or 15 gallons, said Goldfarb. He contends that adding a cup of water to 15 gallons wouldn't make much of an impact.
"In fact, drinking a lot of water very quickly tends to lower blood flow to the kidney," Goldfarb said. "That actually impairs its ability to excrete toxins," he said.
But they also found that several studies reveal that drinking water does have an impact on clearing various substances by the kidney, including sodium and urea. These studies, however, do not indicate any sort of clinical benefit that might result.

Χωρίς να λέω ότι διαφωνώ μαζί σου Αναστασία, αυτά έγραφε το άρθρο

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 18:04, 06-04-08:

εχετε ακουσει την διαιτα με τον συνδυασμο τροφων?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:37, 06-04-08:

Μα η δίαιτα δεν βασίζεται και στο σωστό συνδυασμό τροφών;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:14, 06-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από LaLuna
εχετε ακουσει την διαιτα με τον συνδυασμο τροφων?
μιλάς για αυτή που έχει τις ομάδες τροφών Α Β Γ Δ και Ε αν θυμάμαι καλά?
Αν ναι, την έχει κάνει γνωστό μου άτομο κι έχει χάσει πολλά κιλά
Εγώ δεν θα την έκανα πάντως σε καμία περίπτωση
Και μόνο στη σκέψη ότι μπορώ να φάω απεριόριστα κάτι ενώ δεν μπορώ να το συνδιάσω με κάτι άλλο... με αποτρέπει

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 19:47, 06-04-08:

ομαδες :
Α(υδατανθρακες)
Β(αμυλα)
Γ(πρωτεινες)

και οι συνδυασμοι ειναι οι εξης: Α με Β και Α με Γ
απαγορευεται το Β με Γ

μονο αυτο ξερω

θα ηθελες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:34, 06-04-08:

τη βρήκα!!!
Σας τη βάζω αλλά αποποιούμαι την ευθύνη
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινή
Πριν την ακολουθήσει κάποιος ας το σκεφτεί

Ομάδα Α πρωτεΐνες

Κρεατικά
μοσχάρι, χοιρινό, βοδινό, αρνί, κατσίκι, γαλοπούλα, κοτόπουλο, συκώτι σπλήνα, έντερα.

Ψαρικά
κάθε είδους ψάρια, καλαμάρια, χταπόδια, αστακός, γαρίδες,
κάθε είδος όστρακα, θαλασσινά.

Γαλακτοκομικά
κάθε είδος τυριού, γάλα, γιαούρτι, αυγά.

Αλλαντικά
σαλάμι, μπέικον, παστουρμάς ...κλπ

Ομάδα Β δημητριακά

ψωμί, μέλι, ζάχαρη, μαρμελάδα, (όχι κουλούρια, βουτήματα κλπ)
ζυμαρικά, μακαρόνια, ρύζι, κουάκερ, σιτάρι, καλαμπόκι, φακές
ρεβίθια, κουκιά, πατάτες βραστές, αρακάς, φασόλια.
(πατάτες τηγανητές απαγορεύονται)

Ομάδα Γ λιπαρά

κάθε είδους λαδιού, ελαιόλαδο, σορέλαιο, ηλιέλαιο, βούτυρο, κάθε είδος ζωικού λίπους.

Ομάδα Δ υδατάνθρακες σαλατικών και χορταρικών

ντομάτα, μαρούλι, άνηθος, κρεμμύδια, πιπεριά, λάχανο, κουνουπίδι, σπανάκι, χόρτα άγρια και ημέρα, κολοκύθια, μελιτζάνες, μπάμιες,
αγκινάρες κλπ.

Ομάδα Ε φρούτα

όλα τα φρούτα και κρασί

Ομάδα ΣΤ ξηροί καρποί

κάθε είδος ξηρού καρπού

Ναι: ΑΓ – ΑΔ – ΑΓΔ – ΒΔ – ΒΕ – ΒΔΕ – ΓΔ - ΔΕ
Όχι: ΑΒ – ΑΕ – ΒΓ - ΓΕ
  • Οι ξηροί καρποί τρώγονται μόνοι τους σαν ξεχωριστό γεύμα.
  • Οι συνδυασμοί των ομάδων όλων των τροφών που απαγορεύονται
  • δεν πρέπει να τρώγονται στο ίδιο γεύμα
  • Γεύματα κάθε 3 - 3,5 ώρες με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό τροφών
  • από αυτούς φυσικά που επιτρέπονται
  • Τρώτε μέχρι να χορτάσετε εντελώς. Δεν υπάρχει περιορισμός στις ποσότητες των τροφών ανά γεύμα με επιτρεπόμενους συνδυασμούς. Τρώτε όσο θέλετε
  • Προτιμότερο να τρώτε μόνο φρούτα μεταξύ των γευμάτων αντικαθιστώντας κάποια από αυτά
  • Τρώτε τουλάχιστον 1 έως 2 γιαούρτια την ημέρα
  • Απαγορεύεται η πόση οινοπνευματωδών ποτών
  • Καφές και τσάι όσο θέλετε. Προσέχετε αν βάλετε ζάχαρη, τότε ανήκει στις τροφές της ομάδας β
  • Επιλέξτε τον κατάλληλο συνδυασμό τροφών
  • Τηρήστε αυτή τη δίαιτα ως προς τους συνδυασμούς των τροφών και όχι ως προς την ποσότητα. τρώτε μέχρι να χορτάσατε τελείως
  • Ακολουθήστε τη δίαιτα τουλάχιστον 2-3 μήνες η παραπάνω αν θέλετε θα δείτε θαύματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-04-08 στις 22:24. Αιτία: Μορφοποιήση
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:56, 06-04-08:

Πάντως εγώ τρέχοντας κάθε μέρα στη δουλειά, έχω ήδη χάσει 3 κιλά χωρίς δίαιτα και το ποδαράκι έχει σχεδόν μείνει μισό (ήταν πολύ παχουλό το άτιμο! )

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 23:00, 06-04-08:

δυστυχώς δεν δουλεύω καλή μου...

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 13:52, 08-04-08:

ευχαριστω πολυ αναστασια...μηπως ξερεις ομως αν επιτρεπεται να καταναλωσω 2 τροφες της ιδιας ομαδας μαζι?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:20, 08-04-08:

είμαι σίγουρη ότι μπορείς να φας αν θες κι όλες τις τροφές από την ίδια ομάδα
είναι σαν να τρως μόνο μία ομάδα

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 22:03, 08-04-08:

σ ευχαριστω για τα ευχαριστα νεα!!!και γενικα για τις πληροφοριες...μ ενδιαφερει πολυ αυτη η διαιτα,αν θελεις στειλε μου το σαιτ απ οπου αντλησες τις πληροφοριες για να ξεκινησω!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:25, 09-04-08:

αχμ δεν είναι από site
είναι διατροφή που την έκανε μια φίλη - που τη βρήκε ιδέα δεν έχω- και μου τη συνέστησε και μένα
γιαυτό κι αρχικά είπα αποποιούμε την ευθύνη και δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινή

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 08:18, 09-04-08:

παιδια εδω και 3 μερες ξυπναω και νιωθω 100 κιλα φουσκωμενη!!δεν περιμενω να αδιαθετησω, δεν τρωω πολλα αλατια πραγματικα δεν ξερω γιατι..... νιωθω πρησμενη.... τι λετε να φταιει?

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 09:32, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από phyllis
παιδια εδω και 3 μερες ξυπναω και νιωθω 100 κιλα φουσκωμενη!!δεν περιμενω να αδιαθετησω, δεν τρωω πολλα αλατια πραγματικα δεν ξερω γιατι..... νιωθω πρησμενη.... τι λετε να φταιει?
Μήπως έχεις και ζαλάδες και σου μυρίζει κοκορέτσι; Γιατί τότε έχω μια εκδοχή...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:27, 09-04-08:

αγαπημένοι μου συμφορουμίτες!

Τα...φώτα σας...

Προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα, όμως για την ώρα, αν και μάλλον τα καταφέρνω, το ...ψυγείο μου έχει στενάξει... Μέσα σε 10 μέρες 2 κιλά... Με αυτό το ρυθμό (δεδομένου ότι είχα ήδη 2 κιλάκια παραπάνω από πριν) μέχρι το ... καλοκαίρι θα θυμίζω...ντουλάπα...

Για να το αποφύγω (έχω υπάρξει υπερβαρη στο παρελθόν -- ύψος 1.58 και 59 κιλά) και μιας και ήδη η ζυγαριά έπιασε τα .. 53 (μην ακούσω κιχ άμα είσαι 1.58 αυτά είναι μπόλικα!) έχετε κανα τιπ ή έστω καμιά συμβουλή τι να μασουλάω για να μην βάζω μυριάδες θερμίδες χωρίς λόγο (Δεν πεινάω απλά θέλω κάτι να κάνω τα χέρια μου!) στον οργανισμό μου;;

Τελευταία το είχα ρίξει στα καρότα (που μου αρέσουν), αλλά αφού κατανάλωσα μέσα σε 3 μέρες περισσότερα από όσα ο bugs bunny σε όλη του τη ζωή, έφτασα να τα...σιχαθώ και να βλέπω καρότα και να τρέχω...

Καμιά βοήθεια???

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 11:29, 09-04-08:

Μπορείς να νηστέψεις μέχρι το Πάσχα. Χωρίς πλάκα!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:30, 09-04-08:

Χμ, για να δούμε.
Καλό το κόλπο με τα καρότα, αλλά ακόμα και με αυτά πρέπει να μάθεις να φρενάρεις.
Μήπως αν έπινες πολύ τσάι και νερό, αντί να μασουλάς;
Τρως ενώ δουλεύεις;

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 11:31, 09-04-08:

Ή να πίνεις πολλούς χυμούς, οπότε να γεμίζει το στομάχι και να σου κόβεται η όρεξη.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:35, 09-04-08:

Και οι χυμοί όλο ζάχαρη είναι. Ειδικά οι συσκευασμένοι.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:40, 09-04-08:

Παιδιά είναι αλήθεια αυτό με τα στραγάλια και το νερό; ότι σε κάνουν να νοιώθεις φουσκωμένος;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους