Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,682 μηνύματα σε 94,425 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 710 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:40, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Χμ, για να δούμε.
Καλό το κόλπο με τα καρότα, αλλά ακόμα και με αυτά πρέπει να μάθεις να φρενάρεις.
Μήπως αν έπινες πολύ τσάι και νερό, αντί να μασουλάς;
Τρως ενώ δουλεύεις;

βασικά γενικά όχι, αλλά τις τελευταίες μέρες νιώθω συνέχεια την ανάγκη να ...μασουλάω κάτι...

οκ, αν έχω πολύ δουλειά το ξεχνάω αλλά γενικά το "έχω στο μυαλό" μου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:42, 09-04-08:

Δες το σα μία μεταβατική φάση. Δεν είναι τυχαίο, το ότι όλοι οι καπνιστές που το κόβουν, το ρίχνουν στο φαΐ.
Αν κατάφερες μία φορά να χάσεις τόσο πολλά κιλά, γιατί τώρα να την πατήσεις;
Δώσε στο σώμα σου χρόνο να προετοιμαστεί, όχι φαΐ.

Αλήθεια, όταν έχασες τα πολλά κιλά, πώς έγινε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:46, 09-04-08:

Αλήθεια, όταν έχασες τα πολλά κιλά, πώς έγινε;
τότε ήταν εύκολο.... Τα κιλά ήταν της Γ λυκείου οπότε με το που ήρθα Αθήνα αφενός... έπαψε να υφίσταται το φαί της μαμάς και αφετέρου είχα τόσα νέα πράγματα να κάνω (κάτι που δεν ισχύει τώρα!) που πραγματικά ...ξέχναγα να φάω...

δλδ, το είχα στο μυαλό μου μεν ότι θέλω να τα χάσω αλλά τρόπον τινά αυτό έγινε "από μόνο του"

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:47, 09-04-08:

κατάλαβα...

Τώρα σε τι φάσεις τρως;

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:54, 09-04-08:

Resident χρησιμοποιείς patch νικοτίνης; έχω ακούσει ότι όσοι προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα χρησιμοποιώντας αυτά τα πραγματάκια δεν έχουν την αίσθηση της πείνας. Επίσης μπορείς να μασουλάς σέλερυ που σου δημιουργεί την αίσθηση του φουσκώματος και έτσι δεν πεινάς.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:13, 09-04-08:

κατάλαβα...

Τώρα σε τι φάσεις τρως;

more or less 24/7 εκτός αν κοιμάμαι....

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Resident χρησιμοποιείς patch νικοτίνης; έχω ακούσει ότι όσοι προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα χρησιμοποιώντας αυτά τα πραγματάκια δεν έχουν την αίσθηση της πείνας. Επίσης μπορείς να μασουλάς σέλερυ που σου δημιουργεί την αίσθηση του φουσκώματος και έτσι δεν πεινάς.
τι είναι το σέλερυ? Όχι δεν χρησιμοποιώ τπτ... Δεν ξέρω δεν με εμπνέουν αυτά τα υποκατάστατα... Είμαι της άποψης... Ή μαχαίρι ή τπτ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:16, 09-04-08:

celery, δηλαδή σέλινο εννοείτε;

Resident, δοκίμασε αυτό με τα υγρά...
Επίσης έχω ακούσει ότι οι καπνιστές συχνά το ρίχνουν στο φαΐ όχι μόνο γιατί θέλουν κάτι να κάνουν, αλλά και γιατί ξαφνικά μυρίζουν και γεύονται τα πάντα πολύ πιο έντονα, και παρασύρονται...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:33, 09-04-08:

celery, δηλαδή σέλινο εννοείτε;

Resident, δοκίμασε αυτό με τα υγρά...
Επίσης έχω ακούσει ότι οι καπνιστές συχνά το ρίχνουν στο φαΐ όχι μόνο γιατί θέλουν κάτι να κάνουν, αλλά και γιατί ξαφνικά μυρίζουν και γεύονται τα πάντα πολύ πιο έντονα, και παρασύρονται...
Δεν είναι το δικό μας γνωστό ελληνικό σέλινο, αλλά ένα άλλο είδος που έχει πιο χοντρό και τρυφερό κοτσάνι και λιγότερα ή μάλλον κοντύτερα φυλλαράκια. Το δικό μας σέλινο έχει λίγο έντονη γεύση για να φαγωθεί ωμό, ενώ το σέλερυ είναι πιο ήπιο στη γεύση.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:46, 09-04-08:

i'll try both...
αυτό το σέλερυ που το βρίσκω? σουπερ μάρκετ?

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:48, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

i'll try both...
αυτό το σέλερυ που το βρίσκω? σουπερ μάρκετ?
Ναι ...αυτό είναι ένα θέμα, δεν το χουν όλα τα σούπερ μάρκετ. Σε σχετικά μεγάλα όμως εγώ το έχω βρεί.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:01, 09-04-08:

αυτό είναι το σέλερυ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:45, 09-04-08:

Λοιπόν μικρή κι αθώα (θα ήθελες ) R.E.
ως παθούσα θα σου πω ότι η κατάσταση που περνάς είναι πολύ προσωρινή
και δεν αλλάζει έτσι απλά.... 3-4 κιλάκια θα τα πάρεις στο σύνολο κι όχι δε θα συνεχίσεις για πάντα σε αυτούς τους ρυθμούς
Πολύ σύντομα θα σου περάσει... η όλη ιστορία είναι ένας με ενάμισης μήνας
Κάνε υπομονή αυτό το χρονικό διάστημα και στο μεταξύ
1) πάρε μπεγλέρι για τα χέρια σου, βοηθάει αντί του να ψαχουλεύεις στο ψυγείο
2) κολλα φωτογραφία σου με μαγιό στην πόρτα του ψυγείου
3) ΜΗΝ αγοράζεις μπινελίκια και μην τα έχεις σπίτι σου, όταν τελικά ανοιξεις τα ντουλάπια σου το μόνο που θα μπορείς να βρεις να είναι λαχανικά φρουτα
4) ΜΗΝ αρχίσεις το κάπνισμα επειδή πήρες 2 κιλά κι επειδή θα πάρεις άλλα 2... τα 4 κιλά συν δεν είναι τίποτα μπροστά στο όφελος του να κόψεις το τσιγάρο. Αλλωστε πολύ σύντομα θα φύγεις από αυτή τη φάση
5) τσίχλες, τσίχλες, τσίχλες άντε και καραμέλες sugar free

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 23:50, 09-04-08:

αναστασια να σαι καλα για την βοηθεια!!!

κανω ποσες πολλες ερωτησεις γιατι θελω να χασω 5-6 κιλα σε 2 μηνες και θελω να δω πως θα τα καταφερω....

καμμια ιδεα????

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:56, 10-04-08:

μωρέ καλά κάνεις και ρωτάς
ότι ξέρω σου απαντάω

well..... κάνε αυτή που σου έδωσα, ξέχνα όμως τα γλυκά, τα αναψυκτικά, τους ξηρούς καρπούς, το αλκοόλ και το... ασανσέρ και θα τα χάσεις στάνταρ

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 15:33, 10-04-08:

!!!σωστο....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:58, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Λοιπόν μικρή κι αθώα (θα ήθελες ) R.E.
ως παθούσα θα σου πω ότι η κατάσταση που περνάς είναι πολύ προσωρινή
και δεν αλλάζει έτσι απλά.... 3-4 κιλάκια θα τα πάρεις στο σύνολο κι όχι δε θα συνεχίσεις για πάντα σε αυτούς τους ρυθμούς
πρόσεχε γιατί αν μου λες ψέμματα εσένα θα δείρω...

Και όχι τα "εγώ είμαι μάνα, σκέψου το καημένο το παιδάκι μου" δεν πιάνουν σε μένα
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Πολύ σύντομα θα σου περάσει... η όλη ιστορία είναι ένας με ενάμισης μήνας
Κάνε υπομονή αυτό το χρονικό διάστημα και στο μεταξύ
1) πάρε μπεγλέρι για τα χέρια σου, βοηθάει αντί του να ψαχουλεύεις στο ψυγείο
2) κολλα φωτογραφία σου με μαγιό στην πόρτα του ψυγείου
3) ΜΗΝ αγοράζεις μπινελίκια και μην τα έχεις σπίτι σου, όταν τελικά ανοιξεις τα ντουλάπια σου το μόνο που θα μπορείς να βρεις να είναι λαχανικά φρουτα
4) ΜΗΝ αρχίσεις το κάπνισμα επειδή πήρες 2 κιλά κι επειδή θα πάρεις άλλα 2... τα 4 κιλά συν δεν είναι τίποτα μπροστά στο όφελος του να κόψεις το τσιγάρο. Αλλωστε πολύ σύντομα θα φύγεις από αυτή τη φάση
5) τσίχλες, τσίχλες, τσίχλες άντε και καραμέλες sugar free
Το 4 δεν το έχω κάνει ακόμη και ελπίζω να μην το κάνω ποτέ... , το 2 μου άρεσε ... τα... μπινελίκια δεν ξέρω τι είναι .. εγώ μόνο το "τον άρχισε στα μπινελίκια" ξέρω

ty for the tips...

Έχετε ακούσει να πέθανε κανεις από υπερβολική κατανάλωση τσιχλών???

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:54, 10-04-08:

δε σου λέω ψέμματα ρε!
εγώ πήρα μόνο 4 όταν έκοψα το κάπνισμα...
την κάτω βόλτα την πήρα όταν έχασα την εγκυμοσύνη και μετά τη μαμά μου

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 20:20, 10-04-08:

Συνέχεια θέλω να τρώω κάτι...κάθομαι στο γραφείο και μασουλάω χωρίς λόγο λες και έχω να φάω κάτι μέρες...αν είναι δυνατόν!
Κάποτε δεν έπερνα κιλό επάνω μου .. αλλά τώρα τα πέρνω μαζεμένα....!!!
Ουφ τι να κάνω επιτέλους...το ρίχνω στο κάπνισμα και δεν βγάζει πουθενά...χειρότερα είναι έτσι...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:46, 10-04-08:

αντί να μασουλάς, να πίνεις νερό

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:47, 10-04-08:

Ή επίσης μπορείς να μασουλάς τσίχλες... Κόβουν και την όρεξη!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:02, 19-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Είμαι η Isiliel και είμαι 62 κιλά. Πρέπει να χάσω τουλάχιστον 10 αλλά για αρχή (από αύριο δηλαδή) λέω να κόψω τις coca-colaZ!.... ουφφ..
Είμαι η Isiliel και είμαι 53 κιλά!

Impossible is nothing! Αν το κατάφερα εγώ, μπορείτε όλοι!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akis_pin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akis_pin
H akis_pin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H akis_pin έγραψε στις 08:53, 01-05-08:

Isiliel τα συγχαρητήρια μου!
Από αναζήτηση στο google είδα το μήνυμα σου και γράφτηκα και γω στο site....
Και εγώ είμαι 64 και θέλω να φτάσω τα 54.....και γω 10 κιλάκια!Αντε να δούμε!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:32, 01-05-08:

Καλη προσπαθεια akis_pin και καλως ηρθες στο Στεκι!

Παράθεση

urban warrior

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη urban warrior
Ο urban warrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O urban warrior έγραψε στις 22:48, 09-05-08:

λοιπον να πω την γνωμη μου
για μενα γουσταρω να ειμαι in shape
αλλα τις γυναικες τις θελω με πιασιματα....
και δε θελω σχολια........

Παράθεση

'Αντρεα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 'Αντρεα
H 'Αντρεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H 'Αντρεα έγραψε στις 22:53, 09-05-08:

Παιδιά γεια σας,

προσπαθώ εδώ και μέρες να αρχίσω δίαιτα αλλά αυτό έχει βασικά σαν αποτέλεσμα να βάζω όλο και περισσότερα κιλά καθώς κάθε μέρα λέω 'από αύριο, ΔΙΑΙΤΑ' και τρώω σαν να είναι η τελευταία μου μέρα στη γη. Όταν επιστρέψω σπίτι σε ένα περίπου μήνα θα πάω σε ενα διατροφολόγο. (καθώς τώρα είμαι στο εξωτερικό για σπουδές) Μέχρι τότε όμως ύπαρχει καμιά καλή δίατα να μου προτείνετε? Είμαι 1.66 και 69 Kg

Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία σε όλους...
Ελπίζω να με βοηθήσετε στην προσπάθεια μου
'Αντρεα
χχχχχχ

Παράθεση

urban warrior

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη urban warrior
Ο urban warrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O urban warrior έγραψε στις 22:59, 09-05-08:

ρε συ αντρεα με συγχωρεις. εισαι 1,66 και 69 κιλάκια και θες να χασεις κι άλλα? ποσα θα πας?
coolare και μη destroy yourself. ακολουθα τη διαιτα του ανανά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:01, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από urban warrior
ρε συ αντρεα με συγχωρεις. εισαι 1,66 και 69 κιλάκια και θες να χασεις κι άλλα? ποσα θα πας?
Εγώ ξέρω τη δίαιτα της ιππασίας....

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 23:25, 09-05-08:

Με θέλετε και μένα στην προσπάθεια γα δίαιτα;;;;;

Μου έχουν μείνει κάτι κιλάκια(10 για την ακρίβεια) από την μετά εγκυμοσύνης εποχή...Ναι καλά το έγραψα...Στην εγκυμοσύνη κατάφερα να πάρω 12 κιλά τα οποία και έχασα με το που γέννησα..Όμως όσο θήλαζα τον μικρό μου έβαλα πάλι τα 12 κιλά με αποτέλεσμα μέχρι πριν 2 εβδομάδες να είναι όσα κιλά ήμουν και την μέρα που γέννησα ήτοι 74....Σήμερα είμαι 72 αλλά για να γίνω πάλι άνθρωπος πρέπει να πάω έστω 65.....Δεν μπορώ

Υ.Γ είμαι 1.72 και δεν φαίνομαι και πολύ τεράστια αλλά δεν μου κάνουν τα ρούχα μου και επίσης θέλω να πάω γυμναστήριο αλλά που χρόνος με διατροφή μόνο δεν έκανα τίποτα.......!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:11, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από urban warrior
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ ξέρω τη δίαιτα της ιππασίας....
Ανδρέα, εννοείς του αλόγου.

Δεν κάνει κακό να θέλει να χάσει, έχει BMI 25.2 περίπου. Μόνο 4 κιλάκια να χάσει, θα έχει 23.59, το ιδανικό είναι 18.5-23.5!

Αρχική Δημοσίευση από 'Αντρεα
Παιδιά γεια σας,

προσπαθώ εδώ και μέρες να αρχίσω δίαιτα αλλά αυτό έχει βασικά σαν αποτέλεσμα να βάζω όλο και περισσότερα κιλά καθώς κάθε μέρα λέω 'από αύριο, ΔΙΑΙΤΑ' και τρώω σαν να είναι η τελευταία μου μέρα στη γη. Όταν επιστρέψω σπίτι σε ένα περίπου μήνα θα πάω σε ενα διατροφολόγο. (καθώς τώρα είμαι στο εξωτερικό για σπουδές) Μέχρι τότε όμως ύπαρχει καμιά καλή δίατα να μου προτείνετε? Είμαι 1.66 και 69 Kg
Δε θες απαραίτητα δίαιτα, καλό μου. Μάλλον τις συνήθειές σου πρέπει να αναθεωρήσεις...
Ήδη είπες ότι κάνειςε σπασμωδικές κινήσεις, τρώγοντας πολύ πριν τη (μουσική θρίλλερ)δίαιτα(μουσική θρίλλερ)...
Δεν πρέπει!!
Διάβασες, φαντάζομαι, τα άλλα μηνύματα...
Μείωσε τα λιπαρά, τα γλυκά, κόψε εντελώς τα φαγητά περίπτερου και τρώγε όσο μπορείς σπίτι.
Πολλά λαχανικά, φρούτα...

Αρχική Δημοσίευση από xanp
Με θέλετε και μένα στην προσπάθεια γα δίαιτα;;;;;

...
Α, και: δε φαντάζεστε πόσο βοηθάει η γυμναστική!
Όχι απαραίτητα hardcore, αλλά η αυξημένη κινητικότητα!!!

Μερικά πράγματα copy paste από άλλο ποστ:

1. Σε γενικές γραμμές, η γυμναστική είναι μεγάλος βοηθός... Βελτιώνει το μεταβολισμό, ενισχύει την καλή διάθεση και σαφώς βοηθάει στο κάψιμο θερμίδων.

2. Γλυκά: Γιατί αν ναι, πρέπει να σκεφτείς ποια μπορείς να κόψεις, πόσο μπορείς να μειώσεις την πρόσληψη ζάχαρης και σίγουρα να μειώσεις τις ποσότητες.
Λίγη μαύρη σοκολάτα μια στο τόσο δε βλάπτει, αλλά αν τρως ένα προφιτερόλ μετά παό κάθε μεσημεριανό, δεν εχεις πολλές ελπίδες..

3. Λιπαρά: Οι διαιτολόγοι συστήνουν με κάθε μεσημεριανό και βραδινό, από μία κουταλιά της σούπας λάδι, και το πρωινό κάτι πιο ελαφρύ. 4. Πρωινό μην παραλείπεις ποτέ, βάζει μπρος το μεταβολισμό!
Όσο για τα υπόλοιπα λιπαρά, έχε υπ' όψιν ότι η μαγιονέζα, οι ελιές αλλά και οι ξηροί καρποί, μετριούνται σα λιπαρές ουσίες.

Να προτιμάς τα τρόφιμα με λιγότερα, αλλά όχι πλήρως "εξοντωμένα" λιπαρά! Δηλαδή αν τρως γιαούρτι 10 ή 5 %, γύρνα το στο 2%... αλλά όχι 0%, γιατί οι χημικές διεργασίες, που έχουν υποστεί, είναι επιβλαβείς.

5. Επίσης να προτιμάς άπαχο κρέας, όπως γαλοπούλα, κοτόπουλο, άπαχο ψάρι, αλλά και άπαχα μέρη αρνιού, χοιρινού και μοσχαριού.
Αντίστοιχα και στα τυριά, αντικατάστησε όσο μπορείς το ροκφόρ, το brie, και άλλα βαριά τυριά, με cottage, ανθότυρο, κατίκι. Τυριά με περιεκτικότητα λιπαρών στο 20-30 %, όπως η παρμεζάνα, η φέτα, το ένταμ, δεν είναι απαγορευμένα, αλλά καλό είναι να προσέχεις τις ποσότητες. Δηλαδή ενώ από cottage μπορείς να τρως μία μεγάλη κουταλιά σούπας, πάνω σε σαλάτα πχ, τη φέτα καλό είναι να την περιορίζεις στα 30γρ περίπου, άρα όσο ένα μεγάλο σπιτρόκουτο.

6. Επίσης πολλά λαχανικά, τουλάχιστον 2 φλιτζάνια σε μεσημεριανό και βραδινό. Επειδή έχουν πολύ νερό, σε φουσκώνουν και χορταίνουν! Ξεκίνα, δε, με τη σαλάτα σου πάντα, θα σε κάνει να θέλεις λιγότερο από το κοτόπουλο πχ, που έχεις δίπλα!

7. Όσο για τις ποσότητες, μιλάμε για κρέας 100-200 (ή και 250) γραμμάτια, αναλόγως με τι το συνοδεύεις. Αν έχεις ένα φλιτζάνι μαγειρεμένο ρύζι δίπλα, φάε λιγότερο κρέας. Αν έχεις μόνο μία φέτα ψωμί και σαλάτα, παραδώσου σε πιο πολύ!
Μακαρόνια μπορείς να φας ένα πιάτο, αλλά πρόσεχε τη σάλτσα. Μία κουταλιά λάδι με λίγο τριμμένο τυρί και μανιτάρια ή δύο κουταλιές σάλτσα ντομάτας, θα σε καλύψει. Και πάντα δίπλα σαλάτα!

8. Τέλος, τρώγε μικρά γεύματα αλλά συχνά, ανά 3-5 ώρες... Έτσι κρατάς ενεργό το μεταβολισμό σου και κερδίζεις μέχρι και 200 θερμίδες τη μέρα. Άρα πρωινό- μεσημεριανό- βραδινό, κι ενδιάμεσα ένα φρούτο πχ.

9. Το βραδινό σου καλό είναι να 'ναι ελαφρύ, δοκίμασε να κάνεις μία ωραία πολύχρωμη σαλάτα με λίγο τόνο και μία φέτα ψωμί, ή ένα light ντάκο (κουκουβάγια), δηλαδή παξιμάδι μουσκεμένο με λίγο νερό και λίγο λάδι, με τριμμένη ντομάτα και cottage απο πάνω. Και κάπαπρη, δίνει γεύση!
Αν μεσολαβήσουν πάνω από 3-4 ώρες ανάμεσα στο βραδινό σου και την ώρα που θα πας για ύπνο, φάε ένα φρουτάκι ή ένα κριτσίνι.

Τρώγε πάντα με ηρεμία, με καλή παρέα και διάθεση, κι όχι αφηρημένη μπροστά στην τηλεόραση!!
Επίσης κάνε τα πιάτα σου χρωματιστά, δίνει καλή διάθεση και νιώθεις ότι τρως κάτι πολύ ουάου!!

Πάνω απ' όλα να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι απαγορευμένο, αρκεί να το χειρίζεσαι σωστά. Και τα λαδερά σου μπορείς να φας, αλλά ένα ή δύο μικρά γεμιστά, όχι 3-4 μεγάλα και πατάτες τηγανιτές δίπλα.

Βασικό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά, να δεις τι λάθη κάνεις, να κάνεις συνήθεια κάποια πράγματα, που θα σε ωφελήσουν πολύ μακρυπρόθεσμα... και να μας λες πώς πας!

Α, και νεράκι πολύ... βοηθάει την πέψη και σου δίνει ένα αίσθημα πληρότητας, μες στη μέρα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:20, 10-05-08:

Ποτέ δεν είχα ξεφύγει απο τα κιλά μου αφού πρόσεχα την διατροφή μου, δεν έκανα όμως ποτέ στην ζωή μου δίαιτα! Δεν θα το άντεχα με τπτ...

Αντίθετα, γυμναζόμουν πολλές ώρες, αρχικά στην ενόργανη που πήγαινα και έπειτα γιόγκα, βάρη & δυνατό αερόμπικ!!!

Τώρα αυτά τα έχω σταματήσει λόγω δουλείας και επειδή η δουλειά μου είναι καθηστική...με έχει καταβάλει πολύ! Έχω πάρει κάποια κιλάκια χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα στην εμφάνισή μου!

Δεν σκέφτομαι να αρχίσω δίαιτα σε καμιά περίπτωση απλά να αρχίσω να προσέχω λίγο περισσότερο πάλι την διατροφή μου...

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 09:20, 10-05-08:

εγω που ειμαι 63 κιλα χρειαζομαι διαιτα? μαλλον ισως λιγο γυμνατικη αλλα δεν εχω τον απαιτουμενο ελευθερο χρονο και οταν τον εχω βαριεμε να παω καπου και να γυμναστω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:50, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Ποτέ δεν είχα ξεφύγει απο τα κιλά μου αφού πρόσεχα την διατροφή μου, δεν έκανα όμως ποτέ στην ζωή μου δίαιτα! Δεν θα το άντεχα με τπτ...

Αντίθετα, γυμναζόμουν πολλές ώρες, αρχικά στην ενόργανη που πήγαινα και έπειτα γιόγκα, βάρη & δυνατό αερόμπικ!!!

Τώρα αυτά τα έχω σταματήσει λόγω δουλείας και επειδή η δουλειά μου είναι καθηστική...με έχει καταβάλει πολύ! Έχω πάρει κάποια κιλάκια χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα στην εμφάνισή μου!

Δεν σκέφτομαι να αρχίσω δίαιτα σε καμιά περίπτωση απλά να αρχίσω να προσέχω λίγο περισσότερο πάλι την διατροφή μου...
Ναι, αιώνιο πρόβλημα αυτό με τις περικοπές στη γυμναστική και την καθιστική ζωή...
Ακόμα κι αν δεν πάρει κανείς κιλά, αλλάζει η σύσταση του σώματος, ρε γμτ!
Κι εγώ σε τέτοια φάση άλλαξα σιγά σιγά συνήθειες στο φαγητό. Θέλει χρόνο, αλλά είναι καλό να το κάνει κανείς.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:58, 10-05-08:

Ναι, αιώνιο πρόβλημα αυτό με τις περικοπές στη γυμναστική και την καθιστική ζωή...
Ακόμα κι αν δεν πάρει κανείς κιλά, αλλάζει η σύσταση του σώματος, ρε γμτ!
Κι εγώ σε τέτοια φάση άλλαξα σιγά σιγά συνήθειες στο φαγητό. Θέλει χρόνο, αλλά είναι καλό να το κάνει κανείς.
Τι να κάνω βρε Γιδάκι! Δεν θα αντέξω με τπτ να κάνω δίαιτα!!!
Λατρέυω το φαγητό όσο τπτ! Είναι η αδυναμία μου!
Και αυτή η καθηστική ζωή μου έχει αλλάξει πολλές συνήθειες...
Τώρα όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω! Αυτή είναι η δουλειά μου και πρέπει να το πάρω απόφαση!

Το μόνο που μπορώ να κάνω ... είναι να βρώ λίγο χρόνο πάλι για να ξανα πάω γυμναστήριο! Μια ζωή με θυμάμαι μέσα σε ένα γυμναστήριο, πώς μπορώ τώρα να το αποφύγω???

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:03, 10-05-08:

Μα δε λέμε να κάνεις δίαιτα.
Όταν είπα ότι προσωπικά άλλαξα συνήθειες, εννοούσα κυριολεκτικά συνήθειες... Πιο πολλές σαλάτες, μικρά κι ελαφριά γεύματα, κλπ!

Όσο για το γυμναστήριο... πάντα είναι δύσκολο να πηγαίνουμε, αλλά πάντα είναι καλό.

Παράθεση

'Αντρεα

Νεοφερμένος

H 'Αντρεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H 'Αντρεα έγραψε στις 15:16, 10-05-08:

Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου δώσατε... Ειδικά σε σένα αγαπητή γίδη που μπήκες στον κόπο να αντιγράψεις ολόκληρη λίστα με συμβουλές ...Και σε ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις..Θέλω όντως να χάσω 4-5 κιλάκια.... έχω ξεκινήσει από σήμερα δυναμικά νέα δίαιτα και με το θάρρος που πήρα από το φόρουμ έχω σκόπο να την τηρήσω μέχρι να πετύχω το σκοπό μου...

και πάλι σας ευχαριστώ πολύ....
'Αντρεα
χχχχχχχχχχ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:28, 10-05-08:

Καλέ τίποτα καλέ!! Δες τα άλλα μηνύματα του θέματος, αλλά και το "Ζητείται Δίαιτα"... λέμε διάφορα εκεί.

Καλή αρχή, σε ένα μήνα θα 'σαι ξεφούσκωτη!

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 21:15, 11-05-08:

Γίδι και εγώ ευχαριστώ αλλά έχω παρατηρήσει ότι μετά την εγκυμοσύνη έχει αλλάξει ο μεταβολισμός μου...Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις τα κάνω σχεδόν ευλαβικά αλλά πιστεύω ότι μου λείπει η άσκηση....Αν έχω νεότερα από την προσπάθεια θα ενημερώνω.

Παράθεση

'Αντρεα

Νεοφερμένος

H 'Αντρεα έγραψε στις 21:16, 11-05-08:

Το ελπίζω....

θα σας ενημερώνω συχνά για την πρόοδο μου

χχχχχχχχ

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:19, 11-05-08:

Ερωτηξη .. Το μπαλσαμικο ξυδι και η μουσταρδα θεωρουνται διαιτητικα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:21, 11-05-08:

δεν είναι πάντως παχυντικά.... οι περισσότερες δίαιτες τα επιτρέπουν

εγώ μόνο μπαλσάμικο βάζω στις σαλάτες μου και δεν μου το απαγόρευσε η διατροφολόγος

όπως και να έχει, θέλουν λίγο μέτρο... τίποτα περισσότερο

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:26, 11-05-08:

Μ, τελευταια ανακαλυψα το μπαλσαμικο και το βρηκα μια χαρα για να αντικαταστησω το λαδι στις σαλατες γι'αυτο ρωταω..Αν ειναι λιγοτερο παχυντικο ειναι μιααα χαρα.. Οχι οτι θα σωθουμε απ'αυτο βεβαιως βεβαιως

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:29, 11-05-08:

α εγώ το μπαλσάμικο το έχω ανακαλύψει εδώ και καιρό και είναι η γιατριά μου
δεν τρωω σαλάτα δίχως τέτοιο
και ναι είναι σαφώς καλύτερο απ το λάδι από θέμα θερμίδων όμως μην ξεχνάς ότι το λίγο λαδάκι το χρειάζεται ο οργανισμός σου για να λειτουργεί και το έντερο σου και να μην το γρατσουνάνε τα λαχανικά

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:56, 11-05-08:

Εμένα κορίτσια μ' αρέσει τόσο πολύ το βαλσάμικο που έχω ''τηγανίσει'' μπιφτέκι κοτόπουλο μόνο με το ξύδι. Ήταν τέλειο

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 22:00, 11-05-08:

Γι'αυτο κι εγω νομιζω οτι θα ναι θανατηφορο
Τελοσπαντωνε, mille merci κουεδινω!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:22, 11-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ερωτηξη .. Το μπαλσαμικο ξυδι και η μουσταρδα θεωρουνται διαιτητικα;
Το ξίδι έχει ανά κουταλιά 5 θερμίδες περίπου. Το λάδι 100... Συν το ότι το ξίδι δεν είναι καθόλου λιπαρό!
Ωστόσο θέλει κι αυτό μέτρο, ε;
Και, οκ, θέλει και λίγο λαδάκι η σαλάτα...
Αν και κι εγώ συχνά βάζω cottage (αγοράζω ένα που έχει μπόλικο ζουμί) και ξίδι μόνο.

Η μουστάρδα είναι μπαχαρικό, όλα τα μπαχαρικά επιτρέπονται! Μαϊντανός, ρίγανη... κανένα πρόβλημα!
Το πρόβλημα εμφανίζεται στην παρασκευασμένη μουστάρδα σε κρέμα, η οποία μπορεί να έχει παραπάνω αλάτι (άρα προσοχή για κατακράτηση υγρών και θέματα υγείας) ή και κάτι λιπαρό (σε εμάς βρίσκεις ή την πούδρα μόνο ή ένα σωληνάριο με 6% λιπαρά).

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Εμένα κορίτσια μ' αρέσει τόσο πολύ το βαλσάμικο που έχω ''τηγανίσει'' μπιφτέκι κοτόπουλο μόνο με το ξύδι. Ήταν τέλειο
Όσο για το κοτόπουλο, η μαμά μου το κάνει με κρούστα μπαλσάμικο με θυμάρι!
Απλά άστο από το βράδυ πρν το μαγειρέψεις (οκ, και λίγο πριν αρκεί) να μαριναριστεί ωμό σε ένα μπωλ με μπαλσάμικο και θυμάρι, είναι τέλειος συνδυασμός! Μετά στο τεφλόν και μούρλια.

Είχα παραθέσει και συνταγή με αυτό, συν μέλι μέσα! Γιαμι!

Παράθεση

'Αντρεα

Νεοφερμένος

H 'Αντρεα έγραψε στις 23:18, 11-05-08:

Καθώς επίσης και το γεγονός ότι το ξύδι ανήκει στην ομάδα με τις τροφές που έχουν την ιδιότητα να καίνε τα λίπη...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:19, 11-05-08:

Καμία τροφή δεν καίει λίπος, μην τα πιστεύετε αυτά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

'Αντρεα

Νεοφερμένος

H 'Αντρεα έγραψε στις 14:59, 12-05-08:

Παιδιά ξέρει κανείς τι εννοούν όταν λένε μία μερίδα? Αν π.χ ένας θερμιδομετρήτης λέει μία μερίδα μακαρόνια νερόβραστα περιέχει 174 θερμίδες τι εννοεί? Πόσα γραμμάρια αντιστοιχούν σε μία μερίδα?

χχχχχχχχ

Παράθεση

tha+nos (Θάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tha+nos
Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O tha+nos έγραψε στις 15:15, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από 'Αντρεα
Παιδιά ξέρει κανείς τι εννοούν όταν λένε μία μερίδα? Αν π.χ ένας θερμιδομετρήτης λέει μία μερίδα μακαρόνια νερόβραστα περιέχει 174 θερμίδες τι εννοεί? Πόσα γραμμάρια αντιστοιχούν σε μία μερίδα?

χχχχχχχχ
οι θερμιδομετρητές όταν λένε μερίδες εννοούν αυτές του εστιατορίου.(τώρα ποιες είναι αυτές θα σε γελάσω).μπορείς να υπολογίσεις αλλιώς τις θερμιδές και τα γραμμάρια πρωτεΐνης,υδατάνθρακα και λίπους που παίρνεις από τα μακαρόνια.100 γραμμάρια (άβραστα) μακαρόνια έχουν 11 γρ. πρωτεΐνη/77 γρ. υδατάνθρακα/1 γρ. λίπους=περίπου 361 θερμίδες.νομίζω ότι βρασμένα βγαίνουν περίπου 1,5-2 φλιτζάνια τσαγιού.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:14, 12-05-08:

Οι θερμιδομετρητές που μιλάνε με μερίδες είναι εντελώς αναξιόπιστοι. Θα σου 'λεγα να πάρεις έναν με γραμμάρια...

Τα μακαρόνια έχουν τριακόσιες κάτι θερμίδες ανά 100 γραμμάρια, σε μία μερίδα σερβίρονται συνήθως 80 με 100 γραμμάρια... ΑΛΛΑ είναι πολύ σχετικό, άλλοι βάζουν πιο πολύ ζυμαρικό, άλλοι είναι πιο μίνιμαλ...
Και ο κίνδυνος είναι στη σάλτσα.

Δες και το health.in.gr/tools/calories.asp

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Iliaso, Ria99

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους