Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,803 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,594 μηνύματα σε 93,220 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 792 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:17, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Ο καταστροφέας των προσπαθειών όλου του forum:

Κοπελιές εγώ αύριο τρώω παστίτσιο!
Ε δεν τρώγεσαι με τίποτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:06, 06-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ε δεν τρώγεσαι με τίποτα!
Το παστίτσιο πάντως όχι απλά τρωγόταν, ήταν φανταστικό!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 14:18, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Chimera
Ουφφφ! Έχασα ένα κιλό δηλώνω περήφανα ...
Άλλο ένα ! Το καλύτερο είναι ότι μου κάνουν κάτι τζην παντελόνια (2-3) που μου ήταν πολύ στενά και τώρα νιώθω ότι έχω πάει για ψώνια !

//Ευχαριστώ κορίτσια για το σαπόρτ !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chimera : 14-06-08 στις 15:59.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:34, 14-06-08:

Μπράβο, Χίμαιρα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:03, 18-06-08:

Έχασα 1,5 κιλό

Δεν ξέρω πώς το κατάφερα... Δεν έκανα δίαιτα, απλά αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να φάω σχεδόν καθόλου- τα γλυκάκια όμως δεν τα έκοψα

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 19:28, 18-06-08:

Μπράβο Καλυψούλα!

Και με γλυκάκια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cookie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cookie
H cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H cookie έγραψε στις 20:05, 18-06-08:

το καλυτερο για να χανεις κιλα και να φτιαξεις σωμα νομιζω ειναι το κολυμβητηριο... και παρολο που εχω σταματησει 5 χρονια (αν και θελω να ξαναρχισω) συνεχιζω στα ιδια κιλα ,47-48,παρολο που ειμαι γλυκατσου (μπισκοτακια αγαπημενα...γι'αυτο και το ''κοοκι'' ) ....βεβαια δεν τρωω τρελα και μου αρεσουν πολυ και οι σαλατιτσες γεγονος που βοηθαει... και πολυ νεροοοο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:46, 24-06-08:

Άντε, πάμε πάλι. Σαλάτα με τόνο το μεσημέρι, κουκουβάγια το βράδυ. Πφφφ!

Παράθεση

@minouki@ (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @minouki@
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H @minouki@ έγραψε στις 13:53, 24-06-08:

Για όσους βαριούνται τη γυμναστική σαν εμένα η καλύτερη λύση είναι ο χορός!! Όποιο είδος και να διαλέξετε θα βγείτε ευχαριστημένες, ειδικά αν το συνδυάσετε με σωστή διατροφή. Αλλιώς, μπορεί να μη χάσετε και πολλά κιλά αλλά σίγουρα το σώμα σας θα σφίξει!!

Άσχετο: τον τελευταίο μήνα κατέβηκα ένα νούμερο στα παντελόνια χωρίς ιδιαίτερη δίαιτα!! από 42 στο 40!! και έχει και συνέχεια!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:21, 25-06-08:

Οκτώ τρόποι να κάψετε παραπάνω θερμίδες.

Εδώ και χρόνια κυκλοφορούν προϊόντα που υπόσχονται ότι θα σας βοηθήσουν να κάψετε περισσότερες θερμίδες. Υπάρχει στην πραγματικότητα όμως κάτι που μπορείτε να κάνετε ώστε να αυξήσετε τις θερμίδες που καίτε καθημερινά;
Ναι και όχι, σύμφωνα με τους ειδικούς. Η αλήθεια φαίνεται πως είναι ότι ο νούμερο ένα τρόπος να κάψετε θερμίδες είναι ο παραδοσιακός-να κινηθείτε περισσότερο.
Βασικά δεν ξέρουμε άλλο τρόπο να καίει θερμίδες ή να αυξάνει τον μεταβολισμό μας από την κίνηση, σημειώνει ο Barry M. Popkin, Διευθυντής του προγράμματος παχυσαρκίας του Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολίνας.

Παρόλα αυτά, η έρευνα υποδεικνύει ότι μπορεί να υπάρχουν λίγοι ακόμα τρόποι που μπορείτε να υιοθετήσετε για να κάψετε περισσότερες θερμίδες. Ακολουθούν 8 πιθανοί τρόποι για την καταπολέμηση του πάχους και το κάψιμο περισσότερων θερμίδων.

Άσκηση για κάψιμο θερμίδων
Ο Christopher Wharton, προσωπικός γυμναστής και ερευνητής στο Πανεπιστήμιο Yale, θεωρεί πως όσο περισσότερο χρόνο ξοδεύει κάποιος στην άσκηση και όσο πιο έντονη είναι αυτή, τόσο περισσότερες θερμίδες θα κάψει.
Πράγματι, ο ειδικός στην παχυσαρκία George Bray του ερευνητικού κέντρου Baton Rouge, πιστεύει ότι το να περπατάτε ζωηρά κάθε μέρα είναι μάλλον η πιο σημαντική συμβουλή που μπορεί να δώσει για να χάσετε παραπάνω θερμίδες. Προφανώς, όταν ασκείστε, το σώμα σας καίει θερμίδες για να ενισχύσει τη δραστηριότητά σας. Ωστόσο, τα οφέλη της συνεχίζονται. Αυτό γιατί ακόμα και αν έχει τελειώσει η άσκηση, το σώμα σας ακόμα καίει περισσότερες θερμίδες.
Αν και είναι δύσκολο να καθορίσει κάποιος πόσο διαρκεί αυτό το αποτέλεσμα (ποικίλλει ανάλογα με τη σύσταση του σώματος και το επίπεδο της άσκησης) είναι ασφαλές να πούμε ότι ο ρυθμός μεταβολισμού μπορεί να αυξηθεί με την αεροβική άσκηση για τουλάχιστον 24 ώρες.
Αν θέλετε να παρατείνετε το αποτέλεσμα της καύσης θερμίδων, ο Wharton συμβουλεύει να ασκείστε για μεγαλύτερες περιόδους. Έρευνες έχουν δείξει ότι με την παράταση του χρόνου άσκησης η αύξηση του ρυθμού του μεταβολισμού σε χαλάρωση παρατείνεται.
Ασκήσεις ενδυνάμωσης για χτίσιμο μυων
Όταν ασκείστε χρησιμοποιείτε τους μυς. Αυτό σας βοηθά να χτίσετε μυϊκή μάζα και ο μυϊκός ιστός καίει περισσότερες θερμίδες- ακόμα και όταν είστε σε χαλάρωση-, σε σχέση με το σωματικό λίπος. Σύμφωνα με τον ειδικό, 4,5 κιλά μυς θα έκαιγαν 50 θερμίδες τη μέρα αν βρισκόσασταν σε χαλάρωση, ενώ 4,5 κιλά λίπους θα έκαιγαν 20 θερμίδες.
Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να αυξηθεί ο μεταβολισμός και να καούν περισσότερες θερμίδες είναι η αεροβική και οι ασκήσεις ενδυνάμωσης. Και τα δυο είδη είναι σημαντικά, σύμφωνα με την Megan McCrory, ερευνήτρια στο Bastyr University.
Η γυμναστική ενδυνάμωσης γίνεται ιδιαίτερα σημαντική όσο μεγαλώνουμε, όταν ο μεταβολισμός μας τείνει να εξασθενεί. Ένας τρόπος να εμποδιστεί αυτό είναι να προσθέσετε λίγη άσκηση ενδυνάμωσης στο πρόγραμμά σας τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα. Οι μεγαλύτεροι μυς είναι στους μηρούς, την κοιλιά, το στήθος και τα χέρια.

Πίνετε πράσινο ή μαύρο τσάι
Η καφεΐνη είναι διεγερτικό και τα διεγερτικά έχουν την τάση να αυξάνουν τις θερμίδες που καίτε. Ένας πιθανός λόγος είναι ότι σας δίνουν τη βραχυπρόθεσμη εντύπωση ότι έχετε περισσότερη ενέργεια, πράγμα που μπορεί να σημαίνει ότι κινείστε περισσότερο. Η καφεΐνη μπορεί επίσης να προκαλέσει αλλαγές στο μεταβολισμό που μπορεί να οδηγήσουν σε κάψιμο περισσότερων θερμίδων.
Ακόμα και παλαιότερες έρευνες έχουν υποδέιξει ότι 250 μιλιγκραμ καφεΐνης, αν καταναλωθούν μαζί με γεύμα, μπορούν να αυξήσουν τις θερμίδες που ξοδεύονται στο μεταβολισμό του γεύματος κατά 10%, σύμφωνα με την Jamie Pope, του Πανεπιστημίου του Vanderbilt.
Με την πάροδο του χρόνου αυτό θα μπορούσε να είναι σημαντικό, θεωρεί η ειδικός. Περίπου 75 θερμίδες την ημέρα μεταφράζονται σε παραπάνω από 2.100 θερμίδες τον μήνα.
Τα προηγούμενα χρόνια ορισμένες έρευνες έχουν υποδείξει ότι το πράσινο ή το μαύρο τσάι μπορεί να έχουν οφέλη πέρα από την καφεΐνη που περιέχουν.
Μια έρευνα αποκάλυψε μείωση στην πρόσληψη τροφής σε ποντίκια στα οποία δόθηκε πολυφαινόλη, ουσία που βρίσκεται στο πράσινο τσάι.
Άλλη έρευνα, που έγινε σε ανθρώπους, κατέληξε ότι το πράσινο τσάι έχει ιδιότητες παραγωγής ζέστης και καψίματος θερμίδων πέρα από ότι μπορεί να αποδοθεί μόνο στην καφεΐνη. Όταν δόθηκαν σε 31 υγιείς άντρες και γυναίκες τρεις μερίδες ποτού που περιείχε πράσινο τσάι, κατεχίνες, καφεΐνη και ασβέστιο για τρεις ημέρες η 24ωρη απώλεια ενέργειας αυξήθηκε κατά 4,6%, σύμφωνα με την έρευνα του Πανεπιστημίου της Λοζάννης.
Η κατανάλωση τσαγιού με τα γεύματα μπορεί να έχει άλλο ένα αποτέλεσμα ως προς την καταπολέμηση του πάχους. Τα συστατικά του τσαγιού μπορεί να παρεμβάλλονται με την απορρόφηση από τον οργανισμό των υδατανθράκων όταν καταναλώνονται στο ίδιο γεύμα, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύτηκε το 2006 στο 'American Journal of ClinicalNutrition.'
Αν και όλα αυτά τα πιθανά αποτελέσματα δεν έχουν μεγάλη σημασία, υπάρχει ακόμα ένα δώρο όσον αφορά την κατανάλωση τσαγιού. Το να προτιμήσει κάποιος ένα φλιτζάνι τσαγιού με μηδέν θερμίδες αντί για αναψυκτικό με θερμίδες σίγουρα θα μειώσει τον αριθμό των θερμίδων που προσλαμβάνονται.

Τρώτε μικρά και συχνά γεύματα
Κάθε φορά που τρώτε ένα γεύμα ή σνακ, το γαστρεντερικό σας σύστημα ʽανοίγειʼ και αρχίζει να χωνεύει τροφές και να απορροφά θρεπτικά συστατικά. Χρειάζονται θερμίδες για να πυροδοτηθεί η μηχανή χώνευσης κι έτσι είναι λογικό ότι όσο πιο πολλά μικρά γεύματα ή σνακς τρώει κάποιος μέσα στη μέρα τόσες θερμίδες θα κάψει.
Δεν υπάρχει πολύ ισχυρή ένδειξη γι αυτό το αποτέλεσμα, σημειώνει η McCrory Ωστόσο πολλοί ειδικοί πιστεύουν ότι σε σύγκριση με την κατανάλωση ενός ή δυο πολύ μεγάλων γευμάτων αυτός είναι πιο υγιεινός τρόπος να τρώει κάποιος. Και αν οδηγεί στο κάψιμο ακόμα περισσότερων θερμίδων, ακόμα καλύτερα.
Μην παραλείπετε το πρωινό
Αυξάνουν οι ενδείξεις που υποστηρίζουν ότι υπάρχει σχέση μεταξύ της παράλειψης του πρωινού και του αυξημένου σωματικού βάρους, σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο της Αμερικανικής Ένωσης Διαιτολόγων.
Ορισμένες έρευνες έχουν δείξει ότι όταν οι άνθρωποι παραλείπουν το πρωινό έχουν την τάση να τρώνε περισσότερες θερμίδες μέχρι το τέλος της μέρας. Άλλες έρευνες έχουν υποδείξει ότι η παράλειψη του πρωινού σχετίζεται με υψηλότερο Δείκτη Μάζας Σώματος στους εφήβους.
Αν και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε περισσότερη έρευνα σε αυτή την περιοχή η κατανάλωση υγιεινού πρωινού έχει νόημα σαν υγιεινός τρόπος ζωής.

Να τρώτε γαλακτοκομικά χαμηλά σε λιπαρά
Το ασβέστιο από γαλακτοκομικά χαμηλά σε λιπαρά δεν σας βοηθά ιδιαίτερα στο να καίτε περισσότερες θερμίδες αλλά μπορεί να συμβάλλει στην αποφυγή του πάχους. Αποτελέσματα πρόσφατης έρευνας από τη Δανία υποδεικνύουν ότι μπορεί να απορροφούμε λιγότερες θερμίδες λιπαρών από το γεύμα, όταν καταναλώνουμε ασβέστιο από γαλακτοκομικά χαμηλά σε λιπαρά.
Σε άλλη πρόσφατη έρευνα η κατανάλωση περισσότερων τροφών με ασβέστιο, στις οποίες περιλαμβάνονται τα γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά, φάνηκε να συνδέεται με χαμηλότερη ποσότητα κοιλιακού λίπους, ειδικά σε νέους άντρες.

Πίνετε 8 ποτήρια νερό την ημέρα

Στο κάψιμο θερμίδων περιλαμβάνεται η απορρόφηση και η χρήση του νερού, ενώ διατηρείται ισορροπία των υγρών, σημειώνει η Pope.
Το να πίνετε σχεδόν 8 ποτήρια νερό την ημέρα μπορεί να βοηθήσει στο να κάψετε επιπλέον περίπου 100 θερμίδες την ημέρα, σύμφωνα με ευρήματα μικρής έρευνας στη Γερμανία, σημειώνει η Pope.
Αυτό μπορεί να μην ακούγεται αρκετό, αλλά μπορεί ενδεχομένως να αθροιστεί σε 700 θερμίδες την εβδομάδα ή 2.800 τον μήνα. Και αυτό, κάνοντας κάτι που θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να κάνουμε για να έχουν όφελος τα έντερα και τα νεφρά μας και να αποφύγουμε τη σύγχυση μεταξύ πείνας και δίψας. Η ειδικός προειδοποιεί να μην υπερβάλλουμε, καθώς είναι πιθανό να καταναλώσουμε επικίνδυνες ποσότητες νερού.

Κινηθείτε
Οποιοσδήποτε τύπος κίνησης απαιτεί ενέργεια και η ʽνευρικότηταʼ ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Παλαιότερες έρευνες είχαν υποδείξει ότι με την καθημερινή ʽνευρικότηταʼ μπορούν να καούν παραπάνω θερμίδες.
Μια έρευνα αποκάλυψε ότι η ανεπίσημη κίνηση μπορεί να είναι πιο σημαντική από την επίσημη άσκηση στο να καθοριστεί ποιος είναι λεπτός και ποιος παχύς.
Η δίαιτα και η άσκηση αποτελούν καλά νέα για συζήτηση με το γιατρό σας. Πριν αρχίσετε ένα νέο πρόγραμμα άσκησης ή να αλλάξετε τη διατροφή σας καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον γιατρό σας. Αν έχετε κάποια πάθηση ή λαμβάνετε φάρμακα μπορεί να υπάρχουν δραστηριότητες ή συμπληρώματα διαίτης που θα πρέπει να αποφύγετε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 12:51, 30-06-08:

Δηλαδή Γιδάκι, εγώ που τα κάνω ΌΛΑ αυτά δεν θα καταφέρω ποτέ να πάρω τα 2-3 κιλά που θέλω;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:10, 30-06-08:

Άντε καλέ! Το ΒΑΣΙΚΟ είναι η διατροφή μας γενικά και η γυμναστική. Τα άλλα είναι πρόσθετα.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 13:27, 30-06-08:

Το βασικό είναι μετά το φαγητό να μην τρώς!

Οι συμβουλές που παρέθεσε το Γίδι νομίζω ότι είναι ότι χρειάζεται κάποιος για να διατηρείται σε λεπτή και καλή φόρμα.

Εγώ τους τελευταίους μήνες το έχω ρίξει στα μαγειρευτά φαγητά (λαχανικά, όσπρια, λαδερά) και μπόλικες πρωτεΐνες (φιλέτο κρέας, αυγά κτλ) και σε μια ήπια σωματική δραστηρισότητα (αρκετοί κοιλιακοί, κάμψεις και ποδήλατο γυμναστικής) και βλέπω τα κιλάκια να παίρνουν την κατιούσα, αν και δε θέλω να χάσω πολλά 5-6 και θα είμαι ΟΚ! Επίσης παίρνω ένα συμπλήρωμα διατροφής με βάση τα αντιοξειδωτικά (εκχύλίσμα πράσινου τσαγιού κτλ). Έχω κόψει εντελώς: αναψυκτικά, τηγανητά, βούτυρα, λάδια(εκτός ελαιολάδου), παχιά κρέατα, γλυκά, λευκά ψωμιά & ρύζια τα οποία αντικαθιστώ με πολύσπορα ή ολικής άλεσης και το ρύζι με το καστανό ρύζι και πληγούρι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:05, 03-07-08:

Εγώ πάλι όλο τρώω... Βοήθεια...

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stacy
H Stacy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Stacy έγραψε στις 13:25, 04-07-08:

Hello! Είμαι η Stacy! Θέλω και εγώ να χάσω κάποια κιλά, 9 κατά προτίμηση και ψάχνω συμμάχους διότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ!

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΥΑ!
H ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Designer . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H ΕΥΑ! έγραψε στις 13:33, 04-07-08:

Eγώ πάλι το πήρα απόφαση οτι χωρίς το φαγητό δν μπορώ... καλά δν ειμαι κ πολύ αφράτη μόνο 59 κιλά!!!! Αλλά κ πάλι λέω " Μια φορά ζούμε , θα κάνουμε κ τσόντα ακόμα κ στο φαί? Ήμαρτον... " Αλλα λέω κ ένα μεγάλο μπράβο σε όλες όσες προσπαθούν κ σε όλες όσες κορμάρες!!!!!!!

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

H Stacy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Stacy έγραψε στις 13:37, 04-07-08:

Αγαπητή μου Εύα, στα 59 kg ασφαλώς και δεν θα σε απασχολεί η δίαιτα! Είσαι οκ! Εγώ είμαι 64 kg (από 59-60) και νιώθω φάλαινα! Παρότι δεν το παραδέχομαι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:38, 04-07-08:

Νταξ, παιδιά, παίζει ρόλο και το ύψος, ε;

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Designer . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H ΕΥΑ! έγραψε στις 13:43, 04-07-08:

Ναι παίζει ρόλο κ το ύψος κ το λίπος κ όλα!!! Αν πας σε κάποιο φαρμακείο τώρα έχουν αυτες τις ζυγαριές που σου βγάζει ανάλογα με το ύψος σου πόσο πρέπει να εισαι κτλπ! Μέχρι κ θερμίδες γράφει...! Απλά τα 59 κιλά μπορούν άνετα να γίνουν 69 - 79 - 89 κ παέι λέγοντας!!! Όλα με μέτρο... !!!!!

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

H Stacy έγραψε στις 13:50, 04-07-08:

Το λίπος κυρίως! Έχω ύψος 1.73 και πιστεύω πως αν είχα λιγότερο λίπος δεν θα φαινόταν άσχημα! Γενικότερα, για τον καθένα το επιπλέον βάρος είναι πρόβλημα, είτε είναι 2 kg είτε 102kg. Μόνο που στην δεύτερη περίπτωση θα έχει να αντιμετωπίσει και τον χλευασμό από τον κόσμο ή ακόμα χειρότερα και τον ρατσισμό...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:53, 04-07-08:

Συγνώμη, αλλά ποιο χλευασμό;;; Κανείς δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά.
Ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζεται "κάπως" λόγω των κιλών του, πρέπει πρώτα απ' όλα να επανεξετάσει τους φίλους του και μετά τη διατροφή του.

Πέραν τούτου, γυμναστική darlings...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ! έγραψε στις 13:56, 04-07-08:

To θέμα ειναι να αγααπάς τον εαυτό σου όπως εισαι !!! Εκτός κ αν αυτα τα 2-3 κιλά σε κάνουν να νιώθεις τόοοοοσο χάλια τότε απλά κάνε μια σωστή δίαιτα... διαιτολόγο κτλπ.. κ επιπλέον γυμναστηκή... Βασικό... !!! ππφφ μόνο π τα σκέφτομαι βαριέμαι.... χαχαχα! Σε όποιον αρέσουμε κούκλα μ για τους άλλους δν θα μπορέσουμε!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:57, 04-07-08:

Επίσης, Stacy, είμαστε στα ίδια κιλά και σε περνάω 3 εκατοστά...
Αν είσαι τελείως αγύμναστη, καταλαβαίνω γιατί νιώθεις βαριά. Αλλά είσαι μια χαρά, στα νούμερα...

Έχεις όντως νιώσει ρατσισμό;;

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:29, 04-07-08:

Χμ, από τα Χριστούγεννα και μετά αποφάσισα να κάνω δίαιτα γιατί το κακό είχε παραγίνει κάπως. Είμαι 1,71 και τότε είχα φτάσει τα 78 κιλά. Ναι μεν όχι κάτι τόσο τραγικό αλλά ούτε και υγιές. Τώρα είμαι πίσω στα 64 που είναι το normal μου σύμφωνα με αυτά που λένε οι διαιτολόγοι, γιατροί κτλ. (υπάρχουν και φόρμες στο internet που υπολογίζουν BMI, ιδανικό βάρος, ημερίσιες θερμίδες κ.ά.) και η συμβουλή μου είναι νερό και περπάτημα. Κι όχι πολλά πολλά κρέατα. Νερό με τη μορφή σκέτου νερού, καφέ ή τσαγιού (χωρίς ζάχαρη φυσικά). Έπειτα αντί για κοκα-κολα σόδα αν ο άλλος θέλει ντε και καλά κάτι με ανθρακικό. Κι επειδή είμαστε αρκετά φαγανά παιδάκια στην παρέα μου δε λέω, μια φορά τη βδομάδα εκεί που θα μαζευτούμε θα τις παραγγείλουμε τις πίτσες μας και τα σουβλάκια μας. Απλά τότε νερό ή σόδα και όχι αναψυκτικό. Ή σε άλλα μαγαζιά που πάμε όπως T.G.I. Friday's ή Ruby Tuesday και τα σχετικά, αντί να πλακώσω ένα burger έτρωγα μια σαλάτα.

Στην τελική υπάρχουν κι άλλες γεύσεις πέραν της γλυκιάς.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:31, 04-07-08:

Βέβαια προσοχή στις σαλάτες, κάποιες έχουν τόση σάλτσα και άλλα ύπουλα, που καταλήγουν να είναι πιο παχυντικές από ένα cheeseburger.

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:35, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Βέβαια προσοχή στις σαλάτες, κάποιες έχουν τόση σάλτσα και άλλα ύπουλα, που καταλήγουν να είναι πιο παχυντικές από ένα cheeseburger.
Α, όλα κι όλα! Σαλάτα χωρίς τη σως της είναι σουβλάκι δίχως τσατσίκι! Είπαμε να κάνουμε δίαιτα αλλά όχι να καταλήξουμε και σαν τους Άγγλους που τρώνε όλο νερόβραστα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:35, 04-07-08:

Επίσης, Stacy, είμαστε στα ίδια κιλά και σε περνάω 3 εκατοστά...
Αν είσαι τελείως αγύμναστη, καταλαβαίνω γιατί νιώθεις βαριά. Αλλά είσαι μια χαρά, στα νούμερα...

Έχεις όντως νιώσει ρατσισμό;;
τον έχω νιώσει εγώ ΠΟΛΥ καλά τον ρατσισμό
αν θέτε σας λέω ιστορίες να σου σηκωθεί το μαλλί κάγκελο
και δεν μιλάω για τώρα που έχω ΠΟΛΛΑ κιλά παραπάνω αλλά ακόμα και για τότε που είχα απλά 6-7 κιλάκια παραπάνω

το σύνηθες ήταν σε κατάστημα ρούχων, το υποτιμητικό βλέμμα της πωλήτριας με την ατάκα καθώς μασάει τσιχλα "δεν έχουμε στο νουμεράααααααακι σαααααααας" και σπάτς η φουσκα στο στόμα

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

H Stacy έγραψε στις 14:37, 04-07-08:

Sorry, δεν εννοούσα ρατσισμό προς εμένα!!! Έλεος, δεν φτάσαμε σ' αυτό το σημείο, απλώς συμβαίνει συχνά στους υπέρβαρους και μισώ αυτή την κατάσταση κυριολεκτικά! Ποτέ δεν αντιμετώπισα "κάπως" έναν παχύσαρκο, απλώς τον θεωρώ ασθενή. (Μιλάμε για πάνω από 100kg σε κανονικό ύψος...)

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

H Stacy έγραψε στις 14:40, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
και δεν μιλάω για τώρα που έχω ΠΟΛΛΑ κιλά παραπάνω αλλά ακόμα και για τότε που είχα απλά 6-7 κιλάκια παραπάνω

το σύνηθες ήταν σε κατάστημα ρούχων, το υποτιμητικό βλέμμα της πωλήτριας με την ατάκα καθώς μασάει τσιχλα "δεν έχουμε στο νουμεράααααααακι σαααααααας" και σπάτς η φουσκα στο στόμα
Αλήθεια ; Σίγουρα η πωλήτρια θα ήταν κάποια ανορεξική που είχε να φάει σοκολάτα από τα 8 της χρόνια...(που λέει ο λόγος..) Μην μασάς κοπέλα μου, οι κακοήθεις άνθρωποι πάντα βρίσκουν κάτι να σου προσάψουν...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:42, 04-07-08:

Καλα, οι περισσοτερες απ'αυτες ειναι για χαστουκια, δεν εχει σημασια πως εισαι, τη μαλακια θα την πουν. Δεν πιστευω οτι αυτο ειναι πραγματικος ρατσισμος, παρα τσιχλα στον(για?) εγκεφαλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ! έγραψε στις 14:45, 04-07-08:

Nαι όντως αυτο ειναι μέγα λάθος.. Δν χρειάζεται να μιλήσεις για να νιώσει ο αλλος άσχημα απλα κ μόνο ενα βλέμμα σ στο δρόμο πχ... να τον κάνει να νιώσει τόσο ΄χάλια όσο 1000 λέξεις...

Παράθεση

Stacy

Νεοφερμένος

H Stacy έγραψε στις 14:49, 04-07-08:

Είναι ρε παιδιά, είναι ! Διότι αυτό το κατάστημα αρνήθηκε να την εξυπηρετήσει λόγω βάρους. Ας της έδινε το Large και ας αποφάσιζε η ίδια αν της κάνει ή όχι. Έτσι την περιθωριοποίησε. Επίσης, να διευκρινήσω ότι λέγοντας ότι "θεωρώ ασθενείς" εννόω μόνο όταν αισθάνονται οι ίδιοι εγκλωβισμένοι στο βάρος τους, όχι όταν νιώθουν καλά! Όπως όταν κάποιος έχει κατάθλιψη για παράδειγμα. Είναι ασθενής, διότι ό ίδιος δεν νιώθει καλά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:49, 04-07-08:

οκ ακόμα κι αν δεχτώ ότι αυτό δεν είναι ρατσισμός (και δίκιο έχεις)
δεν είναι ρατσισμός το ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ νούμερα στα ρούχα?
Δλδ συγγνώμη...θα μιλήσω για πριν δύο χρόνια που ήμουν 68-70 κιλά με 1,68 ύψος
ξέρεις τι τράβαγα ΤΟΤΕ για να βρω νούμερο?
το τώρα άστο, το ξεχνάμε... μόνο τσουβάλια βρίσκω καθώς και στο Λητώ που πάω και ψωνίζω ακόμα λες κι είμαι ακόμα έγκυος κανα ρούχο σε φαρδιά γραμμή χωρίς μπάσκα στην κοιλιά
αυτό δεν είναι ρατσισμός?
το ότι πρέπει να πας σε ΕΙΔΙΚΟ κατάστημα για χοντρούς όταν έχεις 15 κιλά παραπάνω για να βρεις ρούχο, δεν είναι ρατσισμός?

δεν αναφέρω τις αεροπορικές που αν κάποιος είναι πραγματικά ευτραφής του χρεώνουν ΔΙΠΛΟ εισητήριο για να κάτσει και καλά σε δύο θέσεις....
αυτό το πράγμα είναι απελπισία... αν βρισκόμουν σε αυτή τη θέση θα αυτοκτονούσα
ξέρω όμως φίλο που το έπαθε

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 14:51, 04-07-08:

Γιατί να σας νοιάζει το τι λένε οι ξένοι για σας? Έναν ξένο ό,τι και να μας πει εγώ ξέρω ότι του γυρίζουμε την πλάτη και δεν ασχολούμαστε καν. Μόνο η γνώμη των φίλων μας θα πρέπει να μετράει και όχι υπό τη μορφή γλυψίματος φυσικά, αλλά να περιέχει και αντικειμενικότητα. Με τους φίλους συμφωνούμε, μαλώνουμε, τα βρίσκουμε. Όχι με τους άγνωστους.

Εκτός κι αν και οι φίλοι μας μας κοροϊδεύουν οπότε όπως ειπώθηκε κοιτάμε πρώτα τι σόι φίλους έχουμε και μετά τα πόσα κιλά είμαστε.

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

H ΕΥΑ! έγραψε στις 14:52, 04-07-08:

Ναι αυτο με τα ρούχα ειναι όντως πρόβλημα... Κ εκτός αυτου (επειδή κ η θεία μ έχει παραπάνω κιλά κ ξέρω) όταν βρίσκεις ρούχα πόσο τα πληρώνεις? (!) Ακρίβα... Απο όσο ξέρω...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:53, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Γιατί να σας νοιάζει το τι λένε οι ξένοι για σας? Έναν ξένο ό,τι και να μας πει εγώ ξέρω ότι του γυρίζουμε την πλάτη και δεν ασχολούμαστε καν. Μόνο η γνώμη των φίλων μας θα πρέπει να μετράει και όχι υπό τη μορφή γλυψίματος φυσικά, αλλά να περιέχει και αντικειμενικότητα. Με τους φίλους συμφωνούμε, μαλώνουμε, τα βρίσκουμε. Όχι με τους άγνωστους.

Εκτός κι αν και οι φίλοι μας μας κοροϊδεύουν οπότε όπως ειπώθηκε κοιτάμε πρώτα τι σόι φίλους έχουμε και μετά τα πόσα κιλά είμαστε.
δεν είναι ακριβώς ότι με νοιάζει τι λένε οι ξένοι για μένα
όμως το βλέμμα αποδοκιμασίας που μπορεί να σου ρίξει κάποιος με ένα touch αηδίας για τα κιλά σου, μπορεί πραγματικά να σε "σκοτώσει" όταν ήδη δεν νοιώθεις καλά με τον εαυτό σου

με νοιάζει επίσης το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι δεν μπορώ να ντυθώ εκτός αν το ρούχο είναι τσουβάλι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:55, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Α, όλα κι όλα! Σαλάτα χωρίς τη σως της είναι σουβλάκι δίχως τσατσίκι! Είπαμε να κάνουμε δίαιτα αλλά όχι να καταλήξουμε και σαν τους Άγγλους που τρώνε όλο νερόβραστα.
Ε όχι και νερόβραστα οι Άγγλοι, οι βασιλιάδες της σάλτσας...
Εγώ απλά είπα υπ' όψιν, όχι κομμένες όλες οι σάλτσες. Κάποιες σαλάτες φτάνουν χαλαρά τις 700 θερμίδες.

Συμφωνώ με την Κορπς ότι αυτό είναι συνήθως κάλος της πωλήτριας και τρώνε πολύυυυ βρίσιμο όσες φέρονται έτσι σε μένα ή όποια φίλη μου.
Αλλά το να υπάρχουν στα περισσότερα μαγαζιά ρούχα σε νούμερα 34 (34;;;; Ούτα στα 12 μου δε φορούσα 34!) και το large να μου κάνει ίσα-ίσα, ΕΙΝΑΙ όντως ρατσισμός.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:58, 04-07-08:

Απο topshop αγορασα προχτες σορτσακι νουμερο 12 αγγλικο. Απο αλλα high street μαγαζια φοραω 8-10, και επισης πριν απο μερικα χρονια φοραγα το ιδιο και απο topshop. Τους μπηκαν στο πλυσιμο???
Ελεος βρε παιδια, ποιος φοραει 6 εαν εμενα δεν μου κανει το 10?

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 15:03, 04-07-08:

δεν είναι ακριβώς ότι με νοιάζει τι λένε οι ξένοι για μένα
όμως το βλέμμα αποδοκιμασίας που μπορεί να σου ρίξει κάποιος με ένα touch αηδίας για τα κιλά σου, μπορεί πραγματικά να σε "σκοτώσει" όταν ήδη δεν νοιώθεις καλά με τον εαυτό σου

με νοιάζει επίσης το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι δεν μπορώ να ντυθώ εκτός αν το ρούχο είναι τσουβάλι
Για το ρούχο συμφωνώ. Κι εγώ για να φοράω μια συγκεκριμένη μπλούζα ήθελα να χάσω τα κιλά.

Αλλά όσον αφορά αυτό που λες για το κοίταγμα και το πως θα σε κάνει να νοιώσεις εγώ το βλέπω ως εξής. Αν έχεις αυτά τα παραπάνω κιλά και δε νοιώθεις καλά με τον εαυτό σου είτε σου πουν αρνητικά σχόλια οι άλλοι, είτε σου ρίξουν υποτιμιτικά βλέματα είτε ακόμα κι αν οι φίλοι σου σε εμψυχώσουν και σε βοηθήσουν να πετύχεις το σκοπό σου, τα κιλά θα συνεχίσεις να τα έχεις ώσπου να τα χάσεις. Και μέχρι να γίνει αυτό ό,τι κι αν σου πουν δε θα τα 'χεις καλά με τον εαυτό σου. Για αυτό προτιμώ την αδιαφορία παρά το να χαλάω τη ζαχαρένια μου. Σκέψου μόνο ότι υπαρχουν άτομα που είναι καλά με τα κιλά τους και πάλι έχουν το "κόμπλεξ" της εμφάνισής τους...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:06, 04-07-08:

Κόμπλεξ ή κόλλημα μπορούν αν έχουν πολλοί.
Κι εγώ "τα άκουγα" από πρώην, όταν ήμουν 61 κιλά... ναι, με ύψος ίδιο με τώρα.
Αυτά είναι που με εκνευρίζουν απίστευτα.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:13, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Απο topshop αγορασα προχτες σορτσακι νουμερο 12 αγγλικο. Απο αλλα high street μαγαζια φοραω 8-10, και επισης πριν απο μερικα χρονια φοραγα το ιδιο και απο topshop. Τους μπηκαν στο πλυσιμο???
Ελεος βρε παιδια, ποιος φοραει 6 εαν εμενα δεν μου κανει το 10?
Αυτο το βρισκω αθλιο. Παρατηρω διαφορες σε μαγαζια που επαιρνα συγκεκριμενα πραγματα χωρις καν να τα δοκιμασω γιατι ηξερα τοσο τι μου καθεται σαν νουμερο, που πιανουν το 1 νουμερο διαφορα χαλαρα..
Δεν εχω καταλαβει πραγματικα γιατι γινεται αυτο. Στο κατω κατω, αντικειμενικα να το δεις, η μεση ελληνιδα δεν ειναι και μοντελο σε αναλογιες! Εκτος απ'το να γινονται εκνευριστικοι τι καταφερνουν, αφου οι μισοι θα παρουν ενα νουμερο μεγαλυτερο, και θα αποκλειστουν αυτοι που θα φορουσαν large γιατι πλεον θα χει παει το νουμερακι τους στο 666 xl.?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:15, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Αυτο το βρισκω αθλιο. Παρατηρω διαφορες σε μαγαζια που επαιρνα συγκεκριμενα πραγματα χωρις καν να τα δοκιμασω γιατι ηξερα τοσο τι μου καθεται σαν νουμερο, που πιανουν το 1 νουμερο διαφορα χαλαρα..
Δεν εχω καταλαβει πραγματικα γιατι γινεται αυτο. Στο κατω κατω, αντικειμενικα να το δεις, η μεση ελληνιδα δεν ειναι και μοντελο σε αναλογιες! Εκτος απ'το να γινονται εκνευριστικοι τι καταφερνουν, αφου οι μισοι θα παρουν ενα νουμερο μεγαλυτερο, και θα αποκλειστουν αυτοι που θα φορουσαν large γιατι πλεον θα χει παει το νουμερακι τους στο 666 xl.?
έχω μία υποψία ότι γίνεται για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους
βλέπεις όσο μεγαλώνει το νούμερο, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι χρειάζονται και περισσότερο ύφασμα και ανεβαίνει η τιμή

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:16, 04-07-08:

Δεν καταλαβαινω βασικα και το νοημα του να μικρυνεις τα ρουχα. Αν στο κατω κατω υπαρχει τοσος κοσμος που ειναι τοσο αδυνατος, βγαλε και νουμερο 4 ξερω γω. Size 0 που λενε. Αμερικα γιναμε.

Στο μαγαζι παντως που λεω εγω ΚουΕ, οι τιμες ειναι οι ιδιες για ολα τα νουμερα. Οποτε δεν νομιζω οτι το κανουν γιαυτο που λες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:27, 04-07-08:

Ναι αλλά μπορεί να λένε ότι έβγαλαν πιο πολλά "μεγάλα" νούμερα, άρα ανεβάζουν τις τιμές όλων.

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 14:44, 07-07-08:

Αλήθεια έχετε ακούσει για μερικά τρόφιμα που λένε ότι έχουν "αρνητικές θερμίδες"? Ότι δηλαδή ο οργανισμός καταναλώνει περισσότερες θερμίδες για να τα κάψει από όσες του δίνουν αυτά τα ίδια. Μιλάνε για μερικά λαχανικά κι επίσης και το κρέας της γαλοπούλας αν δεν κάνω λάθος, ότι έχουν αυτή την ιδιότητα. Έψαξα στο internet αλλά δε βρήκα κάποια ικανοποιητική απάντηση. Οι απόψεις διίστανται. Μερικοί λένε ότι αυτό ισχύει και μερικοί όχι. Any info available?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:47, 07-07-08:

Δεν ισχύει.

«Υπάρχουν τρόφιμα με αρνητικές θερμίδες»
Μύθος – Κυκλοφορεί η θεωρία ότι υπάρχουν τρόφιμα με αρνητικές θερμίδες. Σύμφωνα με τη θεωρία ορισμένα τρόφιμα κατά την αφομοίωση τους από τον οργανισμό προκαλούν μεγαλύτερη δαπάνη ενέργειας από ότι η ενεργειακή τους αξία, δηλαδή περιέχουν λιγότερες θερμίδες από αυτές που καταναλώνει ο οργανισμός μας για να τις πέψει. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα που να στηρίζουν την παραπάνω θεωρία . Η λίστα των τροφίμων με «αρνητικές θερμίδες» αποτελείται στην ουσία από φρούτα και λαχανικά τα οποία είναι χαμηλά σε θερμίδες, έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό και είναι πλούσια σε φυτικές ίνες επομένως προάγουν το αίσθημα του κορεσμού και δίνουν λίγες θερμίδες. Επομένως η τακτική κατανάλωσή τους οδηγεί μοιραία σε ολιγοθερμιδική διατροφή στην οποία τελικά οφείλεται η ενδεχόμενη απώλεια βάρους.
Κι εδώ δες.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:48, 07-07-08:

Σίγουρα;;; Εγώ ξέρω για το σέλινο, το βραστό αυγό και τον ανανά!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:50, 07-07-08:

Όλα τα τρόφιμα έχουν θερμίδες. Υποτίθεται ότι κάποια ενεργοποιούν το μεταβολισμό, ή εν πάσει περιπτώσει απαιτούν "κάψιμο" θερμίδων για να μεταβολιστούν... Αλλά δες το Έντιτ που έκανα.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:00, 07-07-08:

Όλα τα τρόφιμα έχουν θερμίδες. Υποτίθεται ότι κάποια ενεργοποιούν το μεταβολισμό, ή εν πάσει περιπτώσει απαιτούν "κάψιμο" θερμίδων για να μεταβολιστούν... Αλλά δες το Έντιτ που έκανα.

Θενξ Γίδι... άρα να σταματήσω να μασουλάω σέλινα .... Πλάκα κάνω!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:02, 07-07-08:

Κοίτα, αν όντως έχουν αρνητικές θερμίδες, μπορείς να τα βουτάς στο αντίστοιχο θερμιδικό σοκολάτας, και απλά θα παίρνεις 0 Kcal τη μέρα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    raf889

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους