Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,062 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,777 μηνύματα σε 92,174 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 770 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 13:06, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Και τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η νοοτροπία? Να ξέρω δηλαδή άμα δεν την έχω να μη μπω στο κόπο να κάνω δίαιτα, να το πω και στη μάνα μου για να το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να αδυνατίσω μήπως και σταματήσει επιτέλους να με λέει βόδι και να μου μετράει τις μπουκιές.
ήρθε η ώρα να μετακομισεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:11, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Βρε καλό μου... Δική σου είναι η απόφαση.
Γιατί δε δοκιμάζεις να έχεις τις δύο κατσαρόλες; Για ένα μήνα τουλάχιστον, κάντο.
Όχι ότι είναι ανάγκη, γιατί αν αλλάξεις λίγο τρόπο μαγειρέματος και κάνεις πιο συχνά άπαχο κρέας απ' ό,τι παστίτσιο, θα μπορείτε να τρώτε μαζί.
το θέμα είναι ότι παστίτσιο φτιάχνω μια φορά το δίμηνο κι αν...

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Γιατί δεν δοκιμάζετε να τρώει και ο άντρας σου το ίδιο φαγητό με σένα, απλά σε μεγαλύτερη ποσότητα; Ή ας πούμε, να φτιάχνεις μεν κρέας με κάτι (πατάτες, γιουβέτσι κλπ) και ο άντρας σου να τρώει κανονικά, αλλά εσύ να τρως μόνο το κρέας με σαλάτα (χωρίς πατάτες ή ρύζι ή ζυμαρικά που είναι παχυντικός συνδυασμός.)
Δεν πιστεύω σε παχυντικούς συνδυασμούς αλλά σε παχυντικό τρόπο μαγειρέματος, σε παχυντική τροφή από μόνη της και σε παχυντική ποσότητα στο πιάτο
Δλδ το πρόβλημα δεν είναι το αν θα φάω μια κουταλιά ρύζι ή δυο πατάτες αλλά ότι θα φάω ένα κουβά πατατάκια

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Κουε κ εγώ στην αρχή το ίδιο πρόβλημα είχα(Δηλαδή πίστευα ότι είχα) αλλά εδώ κ 2 βδομάδες προσπαθώ να βρω φαγητά που μπορούμε να φάμε κ οι δύο.
Σούπες, Όσπρια, Ψάρι στο φούρνο, μπιφτέκια κοτόπουλο, πρασόρυζο, σπανακόρυζο, ρυζάκι, πατάτες βραστές - φούρνου.

Τι από αυτά δεν θα μπορούσε να φάει ο άντρας σου?
απ όσα έγραψες, τρώει μόνο το σπανακόρυζο
τα υπόλοιπα τα φτιάχνω και θα τα φάω μόνη μου, ε είναι κουραστικό

Και τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η νοοτροπία? Να ξέρω δηλαδή άμα δεν την έχω να μη μπω στο κόπο να κάνω δίαιτα, να το πω και στη μάνα μου για να το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να αδυνατίσω μήπως και σταματήσει επιτέλους να με λέει βόδι και να μου μετράει τις μπουκιές.
είναι η νοοτροπία που λέει "τώρα στερούμε αλλά θα σου πω εγώ μόλις σταματήσει η δίαιτα"
Βασικά η "δίαιτα" ΞΕΚΙΝΑΕΙ εκεί που ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ η δίαιτα!
Είναι η νοοτροπία του "Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω sleeve/δακτύλιο ή ότι άλλο, οπότε σήμερα πρέπει να φάω 5 πιτόγυρα γιατί από βδομάδα δε θα μπορώ"

Το θέμα είναι να κάνεις τρόπο ζωής κάποια πράγματα που αφορούν τόσο την ποιότητα όσο και την ποσότητα τροφής που προσλαμβάνει κάποιος σε καθημερινότητα, συνδυασμένη πάντα με μια έστω ελαφρά γυμναστική ώστε να καίει
Να γεμίζει το μυαλό του με την ορμόνη που δε θυμάμαι πως τη λένε απ τη γυμναστική και να μην σκέφτεται συνεχώς το τι είδους πίτα θα φάει... να είναι με κοτόπουλο ή με γύρο? χμ μήπως να είναι ντονέρ? και να πάρω καπάκια 1.5 λίτρο κοκα κόλα ή επειδή κάνω δίαιτα να πάρω το μικρό μπουκαλάκι?

Παρεμπιπτόντως, ΑΥΤΗ τη νοοτροπία την έχω κι εγώ... γιαυτό και δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία του να ξεκινήσω δίαιτα
Γιατί ξέρω ότι είναι δώρον άδωρον
Πρέπει να αλλάξω πρώτα τρόπο σκέψης
Εγώ δεν χρειάζομαι sleeve αλλά ... λοβοτομή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:11, 04-02-09:

Άσε βρε άνθρωπε κάποιον να χαλαρώσει, να αστειευτεί .. "θα αποτύχεις, θα γίνεις χοντρή".
Μπορεί για να το συνδυάσω και με το άλλο θέμα να αποτρέψεις καλύτερα από μένα κάποιον από την αυτοκτονία, αλλά είσαι ικανός να τον οδηγήσεις κατευθείαν πάνω της αδερφέ μου.
Λίγο περισσότερο τακτ.
Eσυ δεν ελεγες κατι για ξυπνηματα και reverse psychology και τετοια? Εγω τουλαχιστον ξερω που να τα εφαρμωζω

Tεσπα ειλικρινα δεν ξερω αν θα τα καταφερει η οχι η youki, εξαρτατε απο πολλους παραγωντες πολλοι εκ των οποιων δεν ειναι καν στο χερι της.

Οπως και να το κανουμε αν πρεπει να δουλευεις/φροντιζεις αντρες παιδια σκυλια γατια κτλ δεν ειναι ευκολο να βρεις το χρονο και κυριος τη ΔΙΑΘΕΣΗ να κανεις διαιτα. Το φαγητο ειναι ανταμοιβη, οι περισοτεροι "στρουμπουλοι" μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει να γυρνας σπιτι κουρασμενος και να θες να αραξεις λιγο στο ε-στεκι τρωγοντας κατι ωραιο και να κλεισεις το μυαλο σου για 2 ωρες.

Εκει ειναι το προβλημα, προσωπικα οταν ερχομαι αντιμετοπος με τετοιες περιπτωσεις βαζω τον πελατη σε κατασταση damage control και οχι στοχευμενης προοδου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:15, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Οπως και να το κανουμε αν πρεπει να δουλευεις/φροντιζεις αντρες παιδια σκυλια γατια κτλ δεν ειναι ευκολο να βρεις το χρονο και κυριος τη ΔΙΑΘΕΣΗ να κανεις διαιτα. Το φαγητο ειναι ανταμοιβη, οι περισοτεροι "στρουμπουλοι" μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει να γυρνας σπιτι κουρασμενος και να θες να αραξεις λιγο στο ε-στεκι τρωγοντας κατι ωραιο και να κλεισεις το μυαλο σου για 2 ωρες.
Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!

Αυτό πως το παλεύουμε?
Και τι είναι το damage control?

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 13:17, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από necropethamenos
ήρθε η ώρα να μετακομισεις
Μωρέ και στην Ανταρκτική να πάω αυτή κάποιο τρόπο θα βρει για μου την πει, την έχω ικανή να μισθώσει δορυφόρο για να περνάει κάθε μέρα από πάνω μου και να μου μεταδίδει το χαρμόσυνο μήνυμα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:18, 04-02-09:

Παντως, περα απ'τον κομματι ακομψο τροπο του εποτε, και χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το χω παρατηρησει κι εγω -και σ'εμενα, και σε φιλους, πως οσοι εχουμε περιττα κιλα και παλευουμε να χασουμε, και τελικα τα χανουμε..ε μετα απο 1-2-3-6 χρονια τα ξαναπαιρνουμε ειτε ολα, ειτε μερικα.. Πολυ λιγους ξερω που κρατηθηκαν σταθερα στα πιο κατω τους :~.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 13:32, 04-02-09:

Μωρέ και στην Ανταρκτική να πάω αυτή κάποιο τρόπο θα βρει για μου την πει, την έχω ικανή να μισθώσει δορυφόρο για να περνάει κάθε μέρα από πάνω μου και να μου μεταδίδει το χαρμόσυνο μήνυμα...
Εντάξει, ποτέ δεν απαλάσσεσαι τελείως αλλά είναι μια ανακούφιση!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:34, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
το θέμα είναι ότι παστίτσιο φτιάχνω μια φορά το δίμηνο κι αν...

Δεν πιστεύω σε παχυντικούς συνδυασμούς αλλά σε παχυντικό τρόπο μαγειρέματος, σε παχυντική τροφή από μόνη της και σε παχυντική ποσότητα στο πιάτο
Δλδ το πρόβλημα δεν είναι το αν θα φάω μια κουταλιά ρύζι ή δυο πατάτες αλλά ότι θα φάω ένα κουβά πατατάκια

απ όσα έγραψες, τρώει μόνο το σπανακόρυζο
τα υπόλοιπα τα φτιάχνω και θα τα φάω μόνη μου, ε είναι κουραστικό
Κάτσε βρε συ...
1. Τι ΤΡΩΕΙ ο καλός σου;
2. Τι τρως συνήθως εσύ;
3. Ε, σόρι, αλλά πατατάκια; Μα, πατατάκια;; Μπλιαχ!! Κομμένα αυτά. Είναι άσκηση μυαλού, ακόμα κι όταν το αγοράσεις, να το πετάξεις. Αν ανοίξεις το σακουλάκι, να σταματήσεις. Και εννοείται αυτά τα φαγητά δε μπαίνουν καν στο σπίτι.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:37, 04-02-09:

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!

Αυτό πως το παλεύουμε?
Και τι είναι το damage control?
ΔΕΝ (το παλευεις). Το παρακαμπτεις.

damage control με την εξης εννοια:

μην εχεις στοχο να χασεις κιλα/φτιαξεις το σωμα σου μεχρι να μπορεσεις να μπεις σε διαφορετικο ρυθμο, να εχεις στοχο να μην χειροτερεψεις.

εξαρτατε παρα πολυ απο τις ατομικες συνηθειες του καθε ανθρωπου δεν μπορω να σου πω μια συνταγη που κανει για ολους καταλαβες?

ειχα προσφατα μια κοπελια που λογο διδακτορικου περνουσε ολη τη μερα στη σχολη της και μετα δουλευε (μπαργουμαν) για να εχει και κανα φραγκο. Δεν ηταν δυνατον να της πω "κανε 4 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο και τρωγε τονο με μαρουλι" γιατι ηταν κατι τελειως μη ρεαλιστικο. Αντ αυτου προσπαθησαμε να καθαρισουμε το καθημερινο της προγραμμα και να το κανουμε ετσι ωστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μην της κανει κακο.

Πχ, της ειπα οταν πηγαινει στο γρηγορη στη σχολη της να παιρνει μπακετα με κοτοπουλο, αυγο, ντοματα, μαρουλι και τυροσαλατα, να την κοβει στα δυο και να την κανει δυο γευματα. Ειχε τη συνηθεια να πινει ενα λατε οση ωρα ειναι στη σχολη, ε πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις να της το στερησεις αυτο θα τρελαθει, μιλησε με την κοπελια στο γρηγορη και κανει το λατε με απαχο γαλα και ζαχαρινη, δεν ειναι το ιδιο καλο με πριν αλλα ειναι τοσο καλο ωστε να το αγνοει.

Μετα της ειπα αντι να πινει στο μαγαζι το βραδυ να εχει δυο πρωτειν σεικ να τα πινει λιγο λιγο μεχρι το πρωι.

Αυτα ηταν τα πρωτα βηματα, μετα σε αυτα προσθεσαμε σιγα σιγα κατι κοιλιακους, πους απς και τετοια σε νεκρους χρονους και με τον καιρο αρχισε να βρισκει ΜΟΝΗ ΤΗΣ χρονο για γυμναστηριο.

Καπως ετσι, δεν ειναι ευκολο αλλα σκοπος ειναι οταν πληρωνεις ενα διαιτολογο η γυμανστη η οτιδηποτε να το κανει οσο το δυνατων πιο ευκολο γινεται.

Δεν μπορεις να πας να του σκας 50-100 ευρω τη φορα και να σου λεει φαε δυο φρυγανιες με μελι το πρωι, κανε 2 ωρες γυμανστικη και τα ξαναλεμε την αλλη βδομαδα.

Συγνωμη δηλαδη αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει κανενας ανθρωπος που δεν ξερει οτι πρεπει να κανει γυμανστικη και να τρωει λαχανικα και ψητα κρεατα για να αδυνατισει, τι θες πτυχιο και 50ε για να το καταλαβεις αυτο?

Πρεπει να δουλευεις με τις συνηθειες του ανθρωπου, να τις αλαζεις σταδιακα και με τετοιο τροπο ωστε ο πελατης να θεωρει αυτες τις αλαγεις προφανεις και επομενες. Να κανει οτιδηποτε κανει με οσο το δυνατων λιγοτερη ταλαιπορια και αν ειναι εφικτο με χαρα.

(Παραδειγμα η κοπελα οταν βαλαμε του κοιλιακους και τα πους απς μετα τη δουλεια ανακουφηστικε, ο λογος ηταν οτι κανοντας αυτα τα λιγα πραγματα μετα απο 6 ωρες bartending μπορουσε να χαλαρωσει και να κοιμηθει ενω μεχρι πριν ετρεμε σαν το ψαρι κανα δυο ωρες στο κρεβατι απο την υπερενταση.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:37, 04-02-09:

είναι η νοοτροπία που λέει "τώρα στερούμε αλλά θα σου πω εγώ μόλις σταματήσει η δίαιτα"
Βασικά η "δίαιτα" ΞΕΚΙΝΑΕΙ εκεί που ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ η δίαιτα!
Είναι η νοοτροπία του "Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω sleeve/δακτύλιο ή ότι άλλο, οπότε σήμερα πρέπει να φάω 5 πιτόγυρα γιατί από βδομάδα δε θα μπορώ"
Υπάρχει όμως και η νοοτροπία "ναι στερούμαι τώρα αλλά μόλις χάσω τα κιλά που θέλω θα μπορώ να φάω και εκείνο το πιτόγυρο που λιγουρεύομαι τόσο καιρό και επειδή μετά από όλη αυτή την προσπάθεια θα έχω μάθει πως και τι να τρώω θα φάω ένα πιτόγυρο με σαλάτα και όχι 2 μαζί με πατάτες τηγανιτές".
Δεν εχω γνωρίσει κανέναν άνθρωπο να έχει μπει σε διαδικασία δίαιτας και να μην έχει σκεφτεί τη στιγμή που θα έχει φτάσει στο στόχο του και θα μπορεί να απολάυσει με μετρο αυτό που στερήθηκε τόσο καιρό.

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Παντως, περα απ'τον κομματι ακομψο τροπο του εποτε, και χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το χω παρατηρησει κι εγω -και σ'εμενα, και σε φιλους, πως οσοι εχουμε περιττα κιλα και παλευουμε να χασουμε, και τελικα τα χανουμε..ε μετα απο 1-2-3-6 χρονια τα ξαναπαιρνουμε ειτε ολα, ειτε μερικα.. Πολυ λιγους ξερω που κρατηθηκαν σταθερα στα πιο κατω τους :~.
Ναι κι εγώ το χω παρατηρήσει, αλλά επειδή αυτό συμβαίνει στους περισσότερους δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα συμβεί σε ολους ούτε ότι δεν πρέπει να κανει κανείς μια προσπάθεια γιατί ίσως να μην καταφέρει να κρατήσει σταθερό το αποτέλεσμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:44, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Ναι κι εγώ το χω παρατηρήσει, αλλά επειδή αυτό συμβαίνει στους περισσότερους δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα συμβεί σε ολους ούτε ότι δεν πρέπει να κανει κανείς μια προσπάθεια γιατί ίσως να μην καταφέρει να κρατήσει σταθερό το αποτέλεσμα.
Μαζι σου

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:57, 04-02-09:

Ξέρετε σε τι διαφωνώ??? Στην στέρηση!! Δεν πρέπει να στερηθείς τίποτα.

Στο μενού της διαιτολόγου μου έχει μέσα κ πατάτακια κ πίτσα κ σουβλάκια και ότι ακριβός της είπα ότι έτρωγα κ πριν. Το θέμα δεν είναι μόνο τι τρως αλλά κ το πως κ πόσο το τρως.Με αυτήν την δίαιτα έχασα 6 κιλα σε ένα μηνα κ ειλικρινά δεν στερίθηκα τίποτα άρα δεν περιμένω να σταματήσει η δίαιτα μου για να φάω.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 14:33, 04-02-09:

ευγε κακερλακ! συμφωνώ με όσα λες! σου έχει και πατατάκια αλλά δεν θα φας όλο το σακκουλακι, αλλά 5-10 πατατακια, αντίστοιχα με τις πατατες τηγανιτές.
οκ φάε πίτσα, αλλα κατά προτίμηση αυτή με την λεπτή ζύμη και 1 κομμάτι με μπολικη σαλάτα!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:04, 04-02-09:

Αυτο λυνεται με ρυθμηση της διαιτας (ποτε πανω απο τρεις μηνες συνεχωμενα υποθερμιδικη διατροφη) και με γυμναστικη που προοθει την ΑΥΞΗΣΗ της μυικης μαζας ητοι ΟΧΙ αεροβικες αλλα ΒΑΡΗ.
Παραλληλα , αν καποιος θελει να χασει και λιπος, καλυτερα να μην εγκαταλειψει την αεροβική, αφού ειναι ο καλυτερος τροπος για προωθηση της λιπολυσης.

Ορισμενα φαγητα χοντροι αδυνατοι πρεπει να τα αποφευγουν, μακαρονια πολλα, ρυζια πολλα, γλυκα κτλ αυτα δεν κανουν καλο σε κανενα.
Aν ειναι υπερβολικες οι ποσοτητες ναι. Αλλιως , καλυτερα συνθετοι υδατανθρακες, παρα απλοι (πχ γλυκα). Οι Ιταλοι και οι κινεζοι ολο ζυμαρικα και ρυζια τρωνε. Αλλα ουτε τρωνε 2 πιατα στην καθισιά τους, ουτε τα επιβαρυνουν με λαδια πολλα κλπ.

Ευγε για τις πληροφοριες που δινεις (για τον κοπο κυριως), βοηθας πολυ το τοπικ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:17, 04-02-09:

Πάντως χωρίς να είμαι ειδική... νομίζω ότι όσοι δεν ξανά πήραν βάρος ήταν επειδή συνήθισαν τις νέες σωστές διατροφικές συνήθειες....και δεν ξεσάλωσαν αφού έχασαν όλα τα κιλά....

(βασικά κρίνω από εμένα που 2 χρόνια τώρα παραμένω σταθερή...και μόνο μετά από Χριστούγεννα- Πάσχα ανεβαίνω κανά 2 κιλάκια τα οποία τα χάνω πανεύκολα )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:49, 04-02-09:

Κάτσε βρε συ...
1. Τι ΤΡΩΕΙ ο καλός σου;
2. Τι τρως συνήθως εσύ;
3. Ε, σόρι, αλλά πατατάκια; Μα, πατατάκια;; Μπλιαχ!! Κομμένα αυτά. Είναι άσκηση μυαλού, ακόμα κι όταν το αγοράσεις, να το πετάξεις. Αν ανοίξεις το σακουλάκι, να σταματήσεις. Και εννοείται αυτά τα φαγητά δε μπαίνουν καν στο σπίτι.
Νταξ τα πατατάκια ήταν ένα παράδειγμα ρε παιδί μου
δεν πλακώνομαι στα πατατάκια

Δεν είμαι σίγουρη που γίνεται η "ζημιά"

Γενικά προσέχω...
όταν παραγγέλνουμε σουβλάκια σαν άνθρωποι, δε θα φάω πιτόγυρα, θα πάρω σκέτο καλαμάκι και σαλάτα χωρίς λάδι

Ξέρω σε πρώτη φάση ότι κάνω λάθος μη τρώγοντας 5 γεύματα
Μου είναι πρακτικώς αδύνατον
Σήμερα ένα μικρό παράδειγμα της μέρας μου, που μέσες άκρες, αυτή είναι η διατροφή μου

Το πρωί καφέ με ζαχαρίνη και γάλα κι ένα κουλούρι
Δεκατιανό στη δουλειά γύρω στις 12 μια τυρόπιτα (οκ αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αν πάρω δύο φρουτα απ το σπίτι δε θα χορτάσω, και το ενδεχόμενο να φτιάξω σπιτική τυρόπιτα, απλά δεν παίζει)
Γύρισα σπίτι κι έφαγα μεσημεριανό στις 4,30 που ήταν μια γεμιστή πιπεριά και δύο πατάτες (όχι ολόκληρες, κομμάτια πατάτες φούρνου )
Πριν λίγη ώρα έφαγα το 1/4 μιας μπανάνας που άφησε ο Ωρίων και 3 κριτσίνια

Μέσες άκρες... κάπως έτσι τρώω
Οκ σιγουρα θα υπάρξει η μέρα που θα φάω λίγη σοκολάτα, όμως αυτό θα είναι μία στις 15
Θα υπάρξει η μέρα που θα φάω κάτι παραπάνω από μία γεμιστή πιπεριά, αλλά δεν είναι σύστημα ρε γμτ

Δεν ξέρω... έχω πολύ καιρό που ενώ οι ποσότητες μου δεν είναι μεγάλες, είμαι σταθερή στα κιλά μου
Οι εξετάσεις που είχα κάνει δεν έδειξαν θυροειδή
Απελπίσια σκέτη είναι

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:59, 04-02-09:

Ν
Σήμερα ένα μικρό παράδειγμα της μέρας μου, που μέσες άκρες, αυτή είναι η διατροφή μου

Το πρωί καφέ με ζαχαρίνη και γάλα κι ένα κουλούρι
Δεκατιανό στη δουλειά γύρω στις 12 μια τυρόπιτα (οκ αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αν πάρω δύο φρουτα απ το σπίτι δε θα χορτάσω, και το ενδεχόμενο να φτιάξω σπιτική τυρόπιτα, απλά δεν παίζει)
Γύρισα σπίτι κι έφαγα μεσημεριανό στις 4,30 που ήταν μια γεμιστή πιπεριά και δύο πατάτες (όχι ολόκληρες, κομμάτια πατάτες φούρνου )
Πριν λίγη ώρα έφαγα το 1/4 μιας μπανάνας που άφησε ο Ωρίων και 3 κριτσίνια

Μέσες άκρες... κάπως έτσι τρώω
Οκ σιγουρα θα υπάρξει η μέρα που θα φάω λίγη σοκολάτα, όμως αυτό θα είναι μία στις 15
Θα υπάρξει η μέρα που θα φάω κάτι παραπάνω από μία γεμιστή πιπεριά, αλλά δεν είναι σύστημα ρε γμτ

Δεν ξέρω... έχω πολύ καιρό που ενώ οι ποσότητες μου δεν είναι μεγάλες, είμαι σταθερή στα κιλά μου
Οι εξετάσεις που είχα κάνει δεν έδειξαν θυροειδή
Απελπίσια σκέτη είναι
Το δεκατιανό- φτιάξε ένα τοστ με τυρί και γαλοπούλα βραστή
αν αντέχεις βάλε μαύρο ψωμί (εμένα δεν μ αρέσει, οπότε τρώω το ασπρο) και πιες έναν χυμό πορτοκάλι.
Αυτό θα σε κρατήσει μέχρι το μεσημέρι.

Μία γεμιστή πιπεριά;! Τι να σου κάνει παιδίμ!
Μη σε ξεγελάει ότι αν τρως μικρότερη ποσότητα, θα χάνεις περισσότερα. Ο οργανισμός χρειάζεται τροφή για να κάνει καύσεις- αμα του δίνεις λιγότερη δεν επαρκεί να καλύψει τις ανάγκες του σε ενέργεια και να χρησιμοποιήσει κιόλας για να κάνει τις καύσεις και να φύγει το λίπος σιγά σιγά. (Δεν ξέρω αν στο λέω και σωστά, ας βοηθήσει λίγο ο epote εδώ αν θέλει )

Καν τες λοιπόν δύο με μία μικρή φέτα ψωμί. Και νεράκι.

Δεκατιανό μπορείς να φας ένα γιαουρτάκι 2% και το βράδυ ένα μπολ κορν φλεικς με γάλα πράσινο.

Σοκολάτα μπορείς να φας, υγείας μαύρη- έχει βγάλει και μία με πορτοκάλι που είναι τέεελεια. Δοκίμασέ την και θα με θυμηθείς, γιαμ.

...αυτά για το σημερινό σου διαιτολόγιο, για να άλλα θα σου πει το σιστεράκι (Γίδι) που είναι ο καλύτερος μη επαγγελματίας διατροφολόγος εβερ
!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:01, 04-02-09:

μαλλον κε πρέπει να πας σε γιατρο αν θες να χασεις κιλά... για εξετάσεις ... και σε διατολόγο

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:03, 04-02-09:

Σε ένα από τα προηγούμενα μηνύματα ειπώθηκε ότι μετά λίγο καιρό δίαιτας σταματάει κάποιος να αδυνατίζει.
Το έχω παρατηρήσει και πες τε μου αν ισχύει αυτό που κάνω:
Κάθε 2-3 εβδομάδες, όταν βλέπω μια στασιμότητα, χαλάω τη δίαιτα για μία-δύο μέρες και μετά ξανααρχίζω, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω μαθαίνει ο οργανισμός να μεταβολίζει μικρότερες ποσότητες σαν να είναι φυσιολογικές, έτσι του την χαλάω και παρατηρώ ότι ξανααρχίζω το αδυνάτισμα.
Ισχύει αυτό; και πως εξηγείται; Γιατί στην πράξη έτσι γίνεται στον εαυτό μου.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 22:32, 04-02-09:

Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου) και δεν μπορώ με τίποτα... Είπαμε να έχω καλό μεταβολισμό, αλλά όχι και να μη μπορώ να βάλω λίγο όγκο (το "γυμνάζεσαι;" ας μην το ρωτήσει κάποιος, γυμνάζομαι, όχι συστηματικά το τελευταίο 8μηνο). Βασικά κάνω άθλια διατροφή λόγω του προγράμματος μου, αλλά αυτό λογικά δε θα οδηγούσε στο να βάλω κιλά;

Υ.Γ.: Split παίζει, επειδή μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται να βάλουν κιλά;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:49, 04-02-09:

Πολύς κόσμος θα ζήλευε αυτή τη χάρη σου...

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 00:02, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου) και δεν μπορώ με τίποτα... Είπαμε να έχω καλό μεταβολισμό, αλλά όχι και να μη μπορώ να βάλω λίγο όγκο (το "γυμνάζεσαι;" ας μην το ρωτήσει κάποιος, γυμνάζομαι, όχι συστηματικά το τελευταίο 8μηνο). Βασικά κάνω άθλια διατροφή λόγω του προγράμματος μου, αλλά αυτό λογικά δε θα οδηγούσε στο να βάλω κιλά;

That makes us two of us Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να μιλήσω αλλά μόλις είδα αυτό το μήνυμα ανακουφίστηκα γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι μόνη σε αυτό τον κόσμο

Για να είμαι ειλικρινής, μια ζωή θυμάμαι τους άλλους να μου φωνάζουν να πάρω κανένα κιλό και να φάω λίγο παραπάνω αλλά τον τελευταίο μήνα ειδικά μέχρι κι εγώ το έχω πάρει χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά. Κυρίως εξαιτίας προβλημάτων που αντιμετωπίζω μου έχει κοπεί τελείως η όρεξη για φαγητό με αποτέλεσμα να μην τρέφομαι σωστά και να είμαι εξαντλημένη όλη μέρα. Προφανώς το πρόβλημά μου δεν είναι απλά να πάρω κιλά (γιατί αυτό φαντάζομαι γίνεται άνετα με κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων από σοκολάτες και πατατάκια τα οποία λατρεύω ) αλλά να φτιάξω λίγο το πρόγραμμά μου στη διατροφή γιατί το έχω καταστρέψει τελείως.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:31, 05-02-09:

μακαρονια

ρυζια

γλυκα

Δεκατιανό

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, μα εμένα η καλύτερή μου δίαιτα ήταν η υποτροφία του ΙΚΥ.

* * *
κορν φλεικς με γάλα πράσινο.

...Γιακ
Πόσον καιρό το είχες αφήσει εκτός ψυγείου;

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 08:40, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου)

Άδικε ντουνιά, κενωνία ψεύτρα

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:45, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Το δεκατιανό- φτιάξε ένα τοστ με τυρί και γαλοπούλα βραστή
αν αντέχεις βάλε μαύρο ψωμί (εμένα δεν μ αρέσει, οπότε τρώω το ασπρο) και πιες έναν χυμό πορτοκάλι.
Αυτό θα σε κρατήσει μέχρι το μεσημέρι.
η τυρόπιτα παίζει να έχει περισσότερες θερμίδες από όοοοολα τα υπόλοιπα μαζί
Η καλυψώ έχει δίκιο, ένα σάντουιτς με κασέρι και γαλοπούλα είναι το ιδανικό, εγώ ένα τέτοιο τρώω κάθε πρωί. Πάντως μου φαίνεται ότι ένας διαιτολόγος θα σε βοηθούσε.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 09:54, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από necropethamenos

Άδικε ντουνιά, κενωνία ψεύτρα,
καταραμένο αροξόλ...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:06, 05-02-09:

Παραλληλα , αν καποιος θελει να χασει και λιπος, καλυτερα να μην εγκαταλειψει την αεροβική, αφού ειναι ο καλυτερος τροπος για προωθηση της λιπολυσης.
Οχι δεν ειναι.

Η αεροβικη ειναι εξαιρετικη ασκηση για την γενικοτερη υγεια (καρδια, αγγεια κτλ) αλλα ΔΕΝ ειναι ο καλυτερος τροπος να χασεις λιπος.

Τα βαρη (και οι λοιπες ασκησεις υψηλης εντασης - πλυομετρικα, σπριντ κτλ) ειναι πολυ πολυ καλυτερες για αυτο το σκοπο.

Μια ωρα τζοκινγκ σε ρυθμο 10km/h (το 99% των ανθρωπων ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτο παρεπιπτοντος ειναι πολυ ωρα και πολυ γρηγορα) ειναι περιπου 500 θερμιδες. Δηλαδη εκεινη την ωρα εκαψες 500 θερμιδες και τελειωσε.

Μια ωρα βαρη με καλη ενταση (υποθετουμε εναν ανθρωπο που μπορει να κανει το σωματικο του βαρος στο βαθυ καθισμα) ειναι περιπου 50-100 θερμιδες (μαζι με το ζεσταμα). Και αλλες 500-600 κατα τη διαρκεια του υπνου λογο του χρεους οξυγωνου. That is επειδη οταν κανεις βαρη τραυματιζεις σε μικροσκοπικο επιπεδο τους ιστους σου και παραγεις μεταβολιτες που πρεπει το σωμα σου να αποροφισει ξοδευεις ενεργεια οσο καθεσαι για να επανελθεις.

ΕΠΙΣΙΣ καθε κιλο μυς που βαζεις (κατι που μπορεις να κανεις μονο με βαρη πρακτικα) ειναι +250 θερμιδες τη μερα μονο και μονο για να το συντηρησεις.

Το θεμα ειναι το εξις, αν θελεις ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ να μπορεις να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ χαμηλα επιπεδα λιπους you better start lifting some god damn weights

Βασικα ο συνδιασμος διαδρομος + υποθερμιδικη διαιτα ειναι οτι χειροτερο εχει γινει ποτε (και βαζω μαζι και τον β παγκοσμιο πολεμο)

-----

Εννοειται πως η αεροβικη ειναι απαραιτητο τμημα της προπονησης και κυριος της ΥΓΕΙΑΣ.

Α...Το αλλο ακρο...

Το να βαλεις κιλα ειναι ευκολο, βαρη + πιτσες και σοκολατες, και αν το σωμα σου "το εχει" δεν θα βαλεις λιπος.

Το να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ τα παραπανω κιλα ειναι Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ο.

Μην ντρεπεστε, απλα μην μπλεκετε και στην παγιδα "μα τρωω ολη τη μερα, τρωω πολυ!"

Οχι, ΔΕΝ τρως πιστεψε με

Τεσπα για να μπουν κιλα αναλογα τον ανθρωπο θελει βαρη και μια διατροφη της ταξης των 4000 θερμιδων τη μερα για μερικους μηνες.

Και αν δεν θες να βαλεις πολυ λιπος πρεπει να ειναι 4000 σχετικα καθαρες θερμιδες, ητοι κρεατα, μακαρονια, ρυζια, λαχανικα, λαδια, ξηροι καρποι.

Δενε ευκολο, ειναι πολυεξοδο και θελει φοβερη οργανοση.

Αν δεν τρως στο περιπου ετσι μην περιμενεις να βαλεις κιλα:

Πρωινο:
ομελετα με 4 ασπραδια, 2 κροκους, 100γρ δημητριακα με γαλα
Δεκατιανο:
σαντουιτς (μεγαλο) με γαλαπουλα, τυρι (διπλα), ντοματα, μαρουλι, αυγο
Μεσημεριανο:
2-3 μπριζολες και ενα φουλ πιατο ρυζι
Απογευματινο:
2 γιαουρτια με μελι, 50-60γρ ξηροι καρποι
Μετα τη προπονηση:
Protein shake με γαλα και 100γρ βρομη
Βραδυ:
200γρ κρεας, σαλατα με μπολικο λαδι

Καθε τριτη μερα θα βαζεις ΜΑΖΙ με αυτα και καμια πιτσα, σοκολατες η οτιδηποτε αλλη σαβουρα σου αρεσει.

Και θα τρως ετσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για ΜΗΝΕΣ.

Θα νοιωθεις οτι το στομαχι σου παει να σκασει, οτι εισαι στουμπομενος και θελεις να κανεις εμετο, καθε μπουκια φαγητο θα σου προκαλει αναγουλα και αλλα τετοια καλα.

Υπομονη μετα απο κανα τριμηνο το συνηθιζεις.

Αν δε κανεις το λαθος και κανεις αυτα ΧΩΡΙΣ να κανεις βαρη (και λιγη αεροβικη) θα γινεις απλα ενας χοντρος.

Prety bleak picture ε?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:16, 05-02-09:

Μεσημεριανο:
epote ωραία και χρήσιμα όλα αυτά που λες, αλλά δε γίνεται να φάει ένας άνθρωπος 3 μπριζόλες!
Όχι ότι θέλω να βάρω βάρος.. αλλά είναι υπερβολικό!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:30, 05-02-09:

Πρωινο:
Δεκατιανο:
Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο πόσα αυγά κάνει να τρώμε; Εγώ από μικρός άκουγα ότι πάνω από 4 αυγά τη βδομάδα δεν είναι καλό να τρώμε. Δεν ισχύει;

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 10:40, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
epote ωραία και χρήσιμα όλα αυτά που λες, αλλά δε γίνεται να φάει ένας άνθρωπος 3 μπριζόλες!
I beg to differ

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:41, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο πόσα αυγά κάνει να τρώμε; Εγώ από μικρός άκουγα ότι πάνω από 4 αυγά τη βδομάδα δεν είναι καλό να τρώμε. Δεν ισχύει;
Τι θέμα όμως με το αυγό είναι με τον κρόκο, όχι με το ασπράδι.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:51, 05-02-09:

Και πάλι, 2 κρόκοι το πρωί και ένα αβγό ολόκληρο στο σάντουιτς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, δεν είναι πολύ;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:54, 05-02-09:

Όχι ότι θέλω να βάρω βάρος.. αλλά είναι υπερβολικό!
Ναι γινεται, οχι δεν ειναι.

Τρεις μπριζολες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ.

Εχω αθλητριες (στιβου) 16-17 χρονων που τρωνε τοσο ΑΝΕΤΑ.

(μιλαω για τις τυπικες μπριζολες απο χοιρινο ψημενες με η χωρις κοκαλο και οχι υπερβολικα λιπαρες φυσικα).

Εγω οταν ημουν σε αγωνιστικες περιοδους ετρωγα χαλαρα μισο κιλο κρεας (ψημενο!) στη καθησια μου.

Ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο αν δεν εισαι αγωνιστικος αθλητης βεβαια.

Τι θέμα όμως με το αυγό είναι με τον κρόκο, όχι με το ασπράδι.
Και πάλι, 2 κρόκοι το πρωί και ένα αβγό ολόκληρο στο σάντουιτς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, δεν είναι πολύ;
Η απαντηση σε ολα ειναι οχι, η εξωγενος καταναλουμενη χοληστερολη συνηστα μονο το 15% της παραγωγης χοληστερολης απο το ανθρωπινο σωμα (η υπολοιπη γινεται στο ηπαρ).

Δεδομενου οτι ξεκινας με υγειης βασεις (δηλαδη δεν εχεις καρδιακα προβληματα και/η διαταραγμενα επιπεδα LDH/HDL) και δεδομενου οτι αθλησε τρια ολοκληρα αυγα την ημερα δεν προκαλουν προβληματα.

Φυσικα για λογους πνευματικης υγειας δεν μπορεις να τρως τρια αυγα καθε μερα, θα τα αλαζεις με διαφορα αλλα πραγματα, αλλα γενικος οχι δεν υπαρχει προβλημα.

A prospective study of egg consumption and risk of cardiovascular disease in men and women

Regular egg consumption does not increase the risk of stroke and cardiovascular diseases

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:33, 05-02-09:

Νταξ τα πατατάκια ήταν ένα παράδειγμα ρε παιδί μου
δεν πλακώνομαι στα πατατάκια

Δεν είμαι σίγουρη που γίνεται η "ζημιά"
Αρχική Δημοσίευση από kalypso

...αυτά για το σημερινό σου διαιτολόγιο, για να άλλα θα σου πει το σιστεράκι (Γίδι) που είναι ο καλύτερος μη επαγγελματίας διατροφολόγος εβερ
!
Κουεδίνω'μ, μια χαρά μοιάζει να τρως...
Βέβαια έχεις ένα μεγάλο μειονέκτημα και είναι ο λόγος που δεν καις μερικές θερμίδες παραπάνω και δεν έχεις καλό μεταβολισμό: γυμανστική.
Και με αυτό εννοώ τόσο την οποιαδήποτε κίνηση όσο και την κανονική γυμναστική.
Ξέρω ότι με το πόδι σου έχεις κάποιες δυσκολίες, αλλά μίλα με το γιατρό για αυτό και επιδίωξε να βρεις ασκήσεις που μπορείς να κάνεις!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλό θα κάνει έστω και ένας περίπατος.

Να ρωτήσω, ατασθαλίες κάνεις; κάθε πόσο και τι είδους;
Δηλαδή, μπορεί μία φορά την εβδομάδα να κάνεις υπερφαγία;

Ό,τι είπε το Καλυψούδι πάντως είναι τέλειο, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Ναι, αυτή η τυρόπιτα είναι καταστροφική, ένα νιάμι νιάμι τοστάκι με μαρουλάκι, γαλοπούλα και τυρί έχει τουλάχιστον τις μισές θερμίδες και είναι πολύ πιο θρεπτικό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:42, 05-02-09:

Υπερφαγίες δεν κάνω ούτε μια φορά τη βδομάδα...
Είναι εξαιρετικά σπάνιο το να φάω καλή μερίδα μεσημεριανού και βραδυνού
Οχι ότι θα μείνω νηστική, απλά προσπαθώ να τρώω σχετικά ελαφριά το ένα απ τα δύο γεύματα μου και κυρίως το βραδινό

Η ατασθαλία μου θα είναι μισή σοκολάτα κάθε 10 μέρες πχ

Πιθανώς να έχω κατεστραμμένο μεταβολισμό, πιθανώς να μην έχω στρώσει ακόμα κι απ την εγκυμοσύνη/τοκετό, πιθανώς το ότι δεν κινούμαι ιδιαίτερα σε συνδυασμό με τα προηγούμενα να είναι η καταστροφή μου
Δεν παχαίνω πλέον, είμαι σταθερή στα πολλά κιλά
Το damage control μάλλον το έχω επιτύχει χωρίς να το καταλάβω
Αλλά νομίζω ότι αυτά που τρώω, οι ποσότητες που τρώω καθώς και οι ποιότητες δεν συμβαδίζουν με το βάρος μου
Δεν λέω ότι θα έπρεπε να είμαι 50 κιλά, αλλά όχι και όσα είμαι ρε παιδί μου

Εχω βέβαια στην διατροφική μου ρουτίνα ένα πολύ πολύ πολύ κακό συνήθειο
Ισως να φταίει κατά πολύ αλλά όχι θερμιδικά
ο epote ίσως ξέρει να με διαφωτίσει
Πίνω αρκετή coca cola αλλά όχι την κανονική με τη ζάχαρη
Σε μία βδομάδα μπορεί να πιω και 2 λίτρα (δλδ 4 μπουκαλάκια)

Δεν ξέρω αν το ανθρακικό δημιουργεί πρόβλημα...
Απ την άλλη ξέρω ότι οι διαιτολόγοι επιτρέπουν 1-2 αναψυκτικά Light την εβδομάδα... ή επιτρέπουν μπουρμπουληθρέ νερό... ή σόδα
Δεν πιστεύω ότι με κρατάει κολλημένη η coca cola light αλλά και πάλι δεν ξέρω

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 13:12, 05-02-09:

Α...Το αλλο ακρο...

Το να βαλεις κιλα ειναι ευκολο, βαρη + πιτσες και σοκολατες, και αν το σωμα σου "το εχει" δεν θα βαλεις λιπος.

Το να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ τα παραπανω κιλα ειναι Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ο.

Μην ντρεπεστε, απλα μην μπλεκετε και στην παγιδα "μα τρωω ολη τη μερα, τρωω πολυ!"

Οχι, ΔΕΝ τρως πιστεψε με

Τεσπα για να μπουν κιλα αναλογα τον ανθρωπο θελει βαρη και μια διατροφη της ταξης των 4000 θερμιδων τη μερα για μερικους μηνες.

Και αν δεν θες να βαλεις πολυ λιπος πρεπει να ειναι 4000 σχετικα καθαρες θερμιδες, ητοι κρεατα, μακαρονια, ρυζια, λαχανικα, λαδια, ξηροι καρποι.

Δενε ευκολο, ειναι πολυεξοδο και θελει φοβερη οργανοση.

Αν δεν τρως στο περιπου ετσι μην περιμενεις να βαλεις κιλα:

Πρωινο:
Δεκατιανο:
Μεσημεριανο:
Απογευματινο:
2 γιαουρτια με μελι, 50-60γρ ξηροι καρποι
Μετα τη προπονηση:
Protein shake με γαλα και 100γρ βρομη
Βραδυ:
200γρ κρεας, σαλατα με μπολικο λαδι

Καθε τριτη μερα θα βαζεις ΜΑΖΙ με αυτα και καμια πιτσα, σοκολατες η οτιδηποτε αλλη σαβουρα σου αρεσει.

Και θα τρως ετσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για ΜΗΝΕΣ.

Θα νοιωθεις οτι το στομαχι σου παει να σκασει, οτι εισαι στουμπομενος και θελεις να κανεις εμετο, καθε μπουκια φαγητο θα σου προκαλει αναγουλα και αλλα τετοια καλα.

Υπομονη μετα απο κανα τριμηνο το συνηθιζεις.

Αν δε κανεις το λαθος και κανεις αυτα ΧΩΡΙΣ να κανεις βαρη (και λιγη αεροβικη) θα γινεις απλα ενας χοντρος.

Prety bleak picture ε?
Είχα πει και στο αρχικό μου ποστ ότι γυμνάζομαι (βάρη και ασκήσεις ευλυγισίας κυρίως). Τώρα την διατροφή που μου προτείνεις δεν μπορώ να την ακολουθήσω ακριβώς (λόγω προγράμματος). Θα προσπαθήσω τουλάχιστον στο πρωινό και βραδυνό να την προσεγγίσω. Ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:09, 05-02-09:

Θέλω να κόψω το κρέας, όχι για να χάσω βάρος, αλλά γιατί το έχω σιχαθεί.
Όχι ότι αν έχανα θα με χάλαγε, απλά από μόνο του δεν εγγυάται έτσι κι αλλιώς το χάσιμο βάρους.
Το θέμα που ρωτάω ίσως να μην είναι και το πιο κατάλληλο αλλά δεν έχω που αλλού να ρωτήσω.
Για πείτε πηγές πρωτεϊνών.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:15, 05-02-09:

Έχω έναν φίλο που είναι vegan-vegeterian (δεν έχω πολυκαταλάβει την διαφορά) και μου έχει πει ότι αντί για κρέας τρώει μανιτάρια και ότι από εκεί παίρνει αρκετές πρωτεϊνες!! Μάλιστα μια μέρα που είχαμε βγει όλοι μαζί για μάσα είχε παραγγείλει μανιτάρι ψητό και ήταν αρκετά νόστιμο-ψευδαίσθηση μπριζόλας βέβαια, μην φανταστείς!!
Θα τον ρωτήσω και θα σου πω λεπτομέρειες...

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 14:21, 05-02-09:

Αρκετά καλή πηγή πρωτεϊνης χωρίς καθόλου λίπος είναι και τα σαλιγκάρια.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:23, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Έχω έναν φίλο που είναι vegan-vegeterian (δεν έχω πολυκαταλάβει την διαφορά) και μου έχει πει ότι αντί για κρέας τρώει μανιτάρια και ότι από εκεί παίρνει αρκετές πρωτεϊνες!! Μάλιστα μια μέρα που είχαμε βγει όλοι μαζί για μάσα είχε παραγγείλει μανιτάρι ψητό και ήταν αρκετά νόστιμο-ψευδαίσθηση μπριζόλας βέβαια, μην φανταστείς!!
Θα τον ρωτήσω και θα σου πω λεπτομέρειες...

Οι vegan δεν τρώνε τίποτα ζωϊκό, ούτε γάλα, ούτε τυρί, ούτε βούτυρο ... ενώ οι vegeterian δεν τρώνε μόνο κρέας. Νομίζω ότι αυτή είναι η διαφορά.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:33, 05-02-09:

Θέλω να κόψω το κρέας, όχι για να χάσω βάρος, αλλά γιατί το έχω σιχαθεί.
Όχι ότι αν έχανα θα με χάλαγε, απλά από μόνο του δεν εγγυάται έτσι κι αλλιώς το χάσιμο βάρους.
Το θέμα που ρωτάω ίσως να μην είναι και το πιο κατάλληλο αλλά δεν έχω που αλλού να ρωτήσω.
Οι ζωικές πηγές έχουν πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας: αυγά και γαλακτοκομικά.
Θα κόψεις και τα θαλασσινά;;;
Όσπρια, ξηροί καρποί, γαλακτοκομικά, σόγια...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:59, 05-02-09:

Θα κόψεις και τα θαλασσινά;;;
Όχι, τα λατρεύω!

Τkanks Γιδάκι
Θα λιώσω στο musli απ΄ότι με κόβω, γιατί πέρα από αυγά (και αυτά δεν μπορώ να τα τρώω καθημερινά) και γάλα δεν τρώω τα υπόλοιπα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:06, 05-02-09:

τα μουσλια ομως ειναι υδατανθρακες

καλο ειναι οι πολλοι υδατανθρακες να αποφευγονται...

ασε που η πρωτεινη εχει και κοστος μεταβολισμου...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:11, 05-02-09:

τα μουσλια ομως ειναι υδατανθρακες

καλο ειναι οι πολλοι υδατανθρακες να αποφευγονται...

ασε που η πρωτεινη εχει και κοστος μεταβολισμου...
Δεν περιέχουν πρωτεΐνες;

Αυτό για το μεταβολισμό το γνωρίζω, αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος να αντικαταστήσεις την ποσότητα πρωτεϊνών που σου δίνει το κρέας, με άλλες τροφές..

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:15, 05-02-09:

Μπορεί όντως να γίνει το σπλιτ που πρότεινε ο Τσίπουρος; Θέλω και γω να πάρω λίγο βάρος και δεν βολεύει να ψάχνω τα ποστς μέσα σε όλα τα άλλα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:56, 05-02-09:

Οχι δεν ειναι.
Η αεροβικη ειναι εξαιρετικη ασκηση για την γενικοτερη υγεια (καρδια, αγγεια κτλ) αλλα ΔΕΝ ειναι ο καλυτερος τροπος να χασεις λιπος.Τα βαρη (και οι λοιπες ασκησεις υψηλης εντασης - πλυομετρικα, σπριντ κτλ) ειναι πολυ πολυ καλυτερες για αυτο το σκοπο.
Μια ωρα τζοκινγκ σε ρυθμο 10km/h (το 99% των ανθρωπων ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτο παρεπιπτοντος ειναι πολυ ωρα και πολυ γρηγορα) ειναι περιπου 500 θερμιδες. Δηλαδη εκεινη την ωρα εκαψες 500 θερμιδες και τελειωσε.
Μια ωρα βαρη με καλη ενταση (υποθετουμε εναν ανθρωπο που μπορει να κανει το σωματικο του βαρος στο βαθυ καθισμα) ειναι περιπου 50-100 θερμιδες (μαζι με το ζεσταμα). Και αλλες 500-600 κατα τη διαρκεια του υπνου λογο του χρεους οξυγωνου. That is επειδη οταν κανεις βαρη τραυματιζεις σε μικροσκοπικο επιπεδο τους ιστους σου και παραγεις μεταβολιτες που πρεπει το σωμα σου να αποροφισει ξοδευεις ενεργεια οσο καθεσαι για να επανελθεις.
Προσεξε ομως. Στα βαρη δε καις λιπος, καις γλυκογονο και τοι προχειρο ATP υπαρχει διαθεσιμο. Στην αεροβια ενεργοποιεις την λιπολυση απευθειας για την ενεργεια που χρειαζεσαι. Εκεινο που κερδιζεις με τα βαρη, ειναι οτι ο μεταβολισμος παραμενει αυξημενος για πολλη περισσοτερη ωρα, μετα την ασκηση. (οπως και η όρεξη βεβαια). Ειναι καλο λοιπον να κάνει κανείς και τα 2 , οχι μονο για το καρδαγγειακο, αλλά και για απευθειας λιπολυση. Και φυσικα να προσεχει και ποσο θα φαει μετα, αλλιως...

ΕΠΙΣΙΣ καθε κιλο μυς που βαζεις (κατι που μπορεις να κανεις μονο με βαρη πρακτικα) ειναι +250 θερμιδες τη μερα μονο και μονο για να το συντηρησεις.
Σιγουρα. Μα δεν ειπε κανείς οτι δεν ωφελουν τα βαρη (αν και μεχρι να παρεις ενα κιλο καθαρους μυς, θες καμποσο...χωρις πρωτεινες σε σκονη). Ειπα οτι καλο ειναι να μην εγκαταλειψουμε την αεροβια και για το καρδαγγειακο, αλλά και για να ενεργοποιειται η λιπολυση απευθειας.

Επισης, ποσοτητες και νουμερα ειναι πολυ σχετικα, αφου πρεπει να ξερουμε το ατομο, φυλλο,βαρος, βασικο μεταβολισμο, τροπο ζωης κλπ.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 21:01, 05-02-09:

Στα βαρη δε καις λιπος, καις γλυκογονο και τοι προχειρο ATP υπαρχει διαθεσιμο. Στην αεροβια ενεργοποιεις την λιπολυση απευθειας για την ενεργεια που χρειαζεσαι. Εκεινο που κερδιζεις με τα βαρη, ειναι οτι ο μεταβολισμος παραμενει αυξημενος για πολλη περισσοτερη ωρα, μετα την ασκηση.
Και? Εννοω και τι εγινε που ενεργοποιεις τη λιπολυση απευθειας (που ΔΕΝ γινεται αυτο, ποτε δεν λειτουργει αποκλειστικα μονο ενα ενεργειακο συστημα, αλλα για να εχεις μεγαλυτερη επιστρατευση τριγλυκεριδιων πρεπει να εξαντλησεις σχεδον ολο το μυικο γλυκογονο).

Θερμοδυναμικη 1-0-1 οι 500 θερμιδες απο καπου πρεπει να ερθουν ειτε καψεις λιπος εκεινη την ωρα ειτε μετα απο καπου θα ερθουν.

Τεσπα εμπειρικα μπορω να σου πω οτι δεν λειτουργει ετσι, κλασικο παραδειγμα οι αθλητες δυναμης (σπριντερ, αρσηβαριστες) ειναι πολυ πιο "στεγνοι" απο τους αθλητες αντοχης (μπασκετ, κολυμπι κτλ)

(αν και μεχρι να παρεις ενα κιλο καθαρους μυς, θες καμποσο...χωρις πρωτεινες σε σκονη)
σε εναν αρχαριο ειναι καπου δυο βδομαδες, ενα κιλο μυς ειναι ενεργειακα 2500 θερμιδες, το αν η πρωτεινη σου θα ερθει απο κρεας, γιαουρτι, τυρι η σκονη δεν εχει καμια διαφορα, η πρωτεινη ειναι πρωτεινη. Για την ακριβια η πρωτεινη σε σκονη ειναι γαλα αφυδατομενο χωρις λιπος και λακτοζη.

Επισις για να βαλεις ενα κιλο μυς πρεπει να εχεις ΘΕΤΙΚΟ ενεργειακο ισοζυγιο (το οποιο μπορει να ερθει ειτε τρογωντας πολυ ειτε επιστρατευοντας τις αποθηκες λιπους)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 04:15, 06-02-09:

Και? Εννοω και τι εγινε που ενεργοποιεις τη λιπολυση απευθειας (που ΔΕΝ γινεται αυτο, ποτε δεν λειτουργει αποκλειστικα μονο ενα ενεργειακο συστημα, .
Tι και. Το να μειωθει το λιπος ειναι βασικο ζητουμενο σε παρα πολυ κοσμο. Και δεν ειπα οτι λειτουργει αποκλειστικα ενα ενεργειακο συστημα. Λειτουργουν 2-3 μαζι, αλλά με την αεροβια χρησημοποιεις ολο και περισσοτερο λιπολυση. Το οποιο βολευει, γιατι απλοποιει την διαδικασια απωλειας λιπους.

αλλα για να εχεις μεγαλυτερη επιστρατευση τριγλυκεριδιων πρεπει να εξαντλησεις σχεδον ολο το μυικο γλυκογονο)
Που το διαβασες αυτο αν επιτρεπεται; Γιατι εγω εχω διαβασει οτι δεν ειναι απαραιτητο να ξοδεψεις ουτε καν το μισο γλυκογονο σου, για να πας σε λιπολυση. Αν η ασκηση ειναι χαμηλης εντασης, ο οργανισμος δεν χρειαζεται να παει σε γλυκογονο και φωσφοκρεατινη κλπ. Φυσικα στην αρχη θα παει , αλλά με την συχνη ασκηση, θα μπορει να χρησημοποιει ολο και λιγοτερο % γλυκογονου, και ολο και περισσοτερο τριγλυκεριδιων (και πρακτικά μετατροπη της LDL σε HDL).

Θερμοδυναμικη 1-0-1 οι 500 θερμιδες απο καπου πρεπει να ερθουν ειτε καψεις λιπος εκεινη την ωρα ειτε μετα απο καπου θα ερθουν.
Ναι αλλα αν ερθουν απο γλυκοζη, μετα πεινας πιο πολυ, μια και οπως ισως ξερεις, το αισθημα πεινας εκλυεται απο υπογλυκαιμια...

Τεσπα εμπειρικα μπορω να σου πω οτι δεν λειτουργει ετσι, κλασικο παραδειγμα οι αθλητες δυναμης (σπριντερ, αρσηβαριστες) ειναι πολυ πιο "στεγνοι" απο τους αθλητες αντοχης (μπασκετ, κολυμπι κτλ)
Σορυ αλλά το μπασκετ και το κολυμπι δεν μπορει να συντηρηθει κυριως απο λιπολυση. Χρησημοποιουν γλυκοζη αρκετη. Για πες μου για ποδηλατες και μαραθωνοδρομους ; Ειναι στεγνοι ;
Που και παλι, το οτι οι αρσιβαριστες ειναι στεγνοι, δε λεει κατι. Στεγνοι ειναι οταν κατεβαινουν για αγωνα, καταρχην. Δεν ειναι παντα. Αλλά ακομα κι ετσι, κανουν τοση ασκηση που χανουν και σχεδον ολο το λιπος. Και παλι δεν ειναι ολοι στεγνοι...Οι σπριντερ ειναι οντως στεγνοι. Μα δεν ειπα οτι μονο με αεροβια μπορεις να χασεις λιπος. Αλλα ας μην συγκρινουμε το μεσο ανθρωπο που θελει ειτε να χασει βαρος , ειτε να βελτιωσει το σωμα του,...με εκεινους που κανουν ενα απαιτιτκο αθλημα πολυ σοβαρα ή για πρωταθλητισμο.

σε εναν αρχαριο ειναι καπου δυο βδομαδες, ενα κιλο μυς ειναι ενεργειακα 2500 θερμιδες, το αν η πρωτεινη σου θα ερθει απο κρεας, γιαουρτι, τυρι η σκονη δεν εχει καμια διαφορα, η πρωτεινη ειναι πρωτεινη.
Δλδ ο μεσος ανθρωπος που παει γυμναστηριο και κανει βαρη, παιρνει ευκολα 1 κιλο καθαρων μυων σε 2 εβδομαδες, χωρις πρωτεινες σε σκονη ; Ε δε νομιζω. Ουτε ΜΕ πρωτεινες σε σκονη δε τα παιρνει τοσο γρηγορα. Και μιλαμε για το μεσο ανθρωπο. Οχι τον πορωμενο που θελει να γινει 2χ2χ2 σε 1 μηνα. Κι αυτο, ακριβως γιατι το βασικο δεν ειναι μονο οι πρωτεινες, αλλα οπως ειπες ενα θετικο ισοζυγιο και απο κει και περα η σωστη ασκηση, που αυτη θα δωσει τις εντολες για μυικο χτισιμο.

Ενα κιλο μυς μπορει να "αντιστοιχει" σε 2500 θερμιδες, αλλα μη ξεχνας οτι μιλαμε για 2500 επιπλεον θερμιδες απο οσες καψουμε. Και παλι, οτι ολες αυτες θα πρεπει να αξιοποιηθουν αποκλειστικά για μυς. Δεν ειναι , αντε, φαγαμε 2500 θερμιδες παραπανω και επειδη κανουμε βαρη, θα γινουν μυς. Και δεδομενου οτι παραλληλα οι περισσοτεροι δε κανουν σωστη γυμναστικη για αυξηση μυικης μαζας, θεωρω το 2 εβδομαδες πολυ λιγο για το μεσο ενδιαφερομενο.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:38, 06-02-09:

Tι και. Το να μειωθει το λιπος ειναι βασικο ζητουμενο σε παρα πολυ κοσμο. Και δεν ειπα οτι λειτουργει αποκλειστικα ενα ενεργειακο συστημα. Λειτουργουν 2-3 μαζι, αλλά με την αεροβια χρησημοποιεις ολο και περισσοτερο λιπολυση. Το οποιο βολευει, γιατι απλοποιει την διαδικασια απωλειας λιπους.
Ρε αδερφε αν εχεις ενα σταθερο θερμοδυναμικο συστημα με 2-3 διαφορετικες πηγες ενεργειας αν απολεσει η μια τοτε θα απολεσουν ολες. Δεν εχει σημασια αν το παρεις απο γλυκογωνο, φωσφοκρεατινη η οτιδηποτε αλλο, ΤΕΛΙΚΑ για ενα δεδομενο χρονικο διαστημα και ενα δεδομενο ενερεγειακο ποσο θα χασεις και λιπος, πως να γινει τωρα να αλαξουμε τους νομους της φυσης?

Δεν απλοποιει τιποτα και ειναι και βαρετο, γαι να καψεις αποκλειστικα λιπος πρεπει να περπατας στο διαδρομο 100 ωρες, κατι που μπορεις να κανεις πολυ πιο αποτελεσματικα σε μικροτερο χρονο με αλλου ειδους ασκηση (διαλυματικη η αντιστασεις η οτιδηποτε).

(και πρακτικά μετατροπη της LDL σε HDL)
Μετατροπη της ldl σε hdl? Ειμαι πολυ σιγουρος οτι ουτε καν ξερεις ειναι οι λιποπρωτεινες, αυτο που ειπες δεν εχει καν σχεση με τη πραγματικοτητα. Διαβασε περισοτερο.

Σορυ αλλά το μπασκετ και το κολυμπι δεν μπορει να συντηρηθει κυριως απο λιπολυση. Χρησημοποιουν γλυκοζη αρκετη. Για πες μου για ποδηλατες και μαραθωνοδρομους ; Ειναι στεγνοι ;
Οι μαραθονοδρομοι καινε λιπος (αποκλειστικα) ΜΕΤΑ τις χμμμμ μιαμιση ωρες or so. Μεχρι εκεινη την ωρα το κυριαρχο ενεργειακο συστημα ειναι η αεροβια γλυκολυση.

Το μπασκετ και το κολυμπι ειναι περισοτερο αεροβικα αθληματα αυτο θελω να πω.

Που και παλι, το οτι οι αρσιβαριστες ειναι στεγνοι, δε λεει κατι. Στεγνοι ειναι οταν κατεβαινουν για αγωνα, καταρχην. Δεν ειναι παντα. Αλλά ακομα κι ετσι, κανουν τοση ασκηση που χανουν και σχεδον ολο το λιπος. Και παλι δεν ειναι ολοι στεγνοι..
Επειδη ειναι δουλεια μου και εχω δουλεψει με αρσηβαριστες, σπριντερ, αλτες, κολυμβητες, ποδοσφαιριστες και σφαιροβολους μπορω να σου πω οτι οι αρσηβαριστες που δεν ειναι στις ανοιχτες κατηγοριες ειναι συνεχεια κατω απο 10% λιπος. Το βαρος τους αλαζει μερικα κιλα μονο λογο απολειας υγρων κτλ πριν τους αγωνες.

Και εν παση περιπτωση:

μαραθονοδρομος:

αρσηβαριστας:

Δλδ ο μεσος ανθρωπος που παει γυμναστηριο και κανει βαρη, παιρνει ευκολα 1 κιλο καθαρων μυων σε 2 εβδομαδες, χωρις πρωτεινες σε σκονη ; Ε δε νομιζω.
Οταν πρωτοξεκιναει ναι παιρνει, ανετα. Το εχω δει να γινεται ξανα και ξανα.

Τι διαολο δοκιμασε το μονος σου ρε αδερφε.

Και για το ονομα του θεου το ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ οτι η πρωτεινη σε σκονη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με ενα κεσεδακι τονο? Πρωτεινη το ενα πρωτεινη και το αλλο. Δεν εχουν κατι μαγικο ουτε ειναι αναβολικα ουτε τιποτα. Μπορεις να τρως δυο κιβοτια πρωτεινη την ημερα και παλι δεν θα βαλεις μυς πιο γρηγορα η πιο αργα απο το οτι αν ετρωγες κοτοπουλο.

Τεσπα η κατακλειδα ειναι η εξις:

Αν θελεις μακροπροθεσμη αλαγη του σωματος σου προς το πιο αθλητικο, αλιπο και μυωδες πρεπει να μαθεις να κανεις βαθια καθισματα με μπολικα κιλα και να κανεις αεροβικες μετριας προς υψηλης εντασης (διαληματικες κτλ ΟΧΙ σταθερο περπατημα) βοηθητικα.

Αυτα που σου λεω δεν στα λεω για να κανουμε κουβεντα, στα λεω ως γεγονοντα.

1) effects of strength or aerobic training on body composition resting metabolic rate and peak oxygen consumption in obese dieting subjects.

2) postexcercise energy expenditure and substrate oxidation in young owmen resultinf form excercise bouts of different intensity

3) effect of an acute period of resistance exercise on excess post excircice oxygen consumption: implication for body mass management

4) Impact of high-intensity exercise on energy expenditure, lipid oxidation and body fatness.

5) Effects of strength or aerobic training on body composition, resting metabolic rate, and peak oxygen consumption in obese dieting subjects.

6) Effects of resistance vs. aerobic training combined with an 800 calorie liquid diet on lean body mass and resting metabolic rate.

Mπορω να παραθετω μελετες μεχρι μεθαυριο και ολες καταληγουν στο ιδιο συμπερασμα (προφανως):

In conclusion, these results reinforce the notion that for a given level of energy expenditure, vigorous exercise favors negative energy and lipid balance to a greater extent than exercise of low to moderate intensity. Moreover, the metabolic adaptations taking place in the skeletal muscle in response to the HIIT program appear to favor the process of lipid oxidation.
In addition, the increase in post-prandial oxygen consumption observed after the high-intensity exercise session was also significantly greater than that promoted by the low-intensity exercise session. CONCLUSION: These results suggest that high-intensity exercise favors a lesser body fat deposition which might be related to an increase in post-exercise energy metabolism that is mediated by beta-adrenergic stimulation.
Οσον αφορα την πεινα:

Το να πεινας μετα απο ασκηση ειναι ΚΑΛΟ. Ακριβως γαιτι το σωμα θα χρησημοποιησει τη τροφη για να αναπληρωσει γλυκογωνο και οχι να αποθηκευσει λιπος.

Και να μην ξεκινησω να αναφερωμαι στα θετικα της προπονησης με αντιστασης στους νευροδιαβιβαστες, τις ορμονες κτλ.

Γενικος το θεμα ειναι το εξις:

Βαρη + αεροβικη μετριας προς υψηλης εντασης.

Η αεροβικη για "λιπολυση" (περπατημα, χαλαρο τζοκινγ κτλ) ειναι ακριβως η χειροτερη ιδεα ολων των εποχων

Παράθεση

lakta13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lakta13
H lakta13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H lakta13 έγραψε στις 17:07, 06-02-09:

γεια σε ολους σας!
λοιπον εγω το αποφασισα θα αρχισω διαιτα να χασω 5 κιλακια στην αρχη και αλλα 5 μετα συνολο 10 κιλακια!οποιος εχει αποφασισει να κανει μαζι μου διαιτα εδω θα ειμαι να τα λεμε....αχ....να παραπονεθουμε που δεν μπορουμε να απολαυσουμε ενα γλυκακι,να ζηλεψουμε αυτους που εχουν καλο μεταβολισμο και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο!!
μη το σκεφτεστε ελατε να γινουμε fit μαζι!!

σας περιμενω!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους