Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,357 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,552 μηνύματα σε 94,421 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 788 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 18:36, 06-02-09:

Το να πεινας μετα απο ασκηση ειναι ΚΑΛΟ. Ακριβως γαιτι το σωμα θα χρησημοποιησει τη τροφη για να αναπληρωσει γλυκογωνο και οχι να αποθηκευσει λιπος.
Είχα ακούσει 2 διαφορετικές απόψεις πάνω στο ερώτημα : "Πόση ώρα μετά την αεροβική γυμναστική* μπορώ να φάω κάτι;"

* η γυναίκα μας ξεκάνει και το διασκεδάζουμε σαν χαζοί

Απάντηση από γυμνάστρια : "Τουλάχιστον μία ώρα μετά"
Απάντηση από διατροφολόγο : "Κατευθείαν

?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:38, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ρε αδερφε αν εχεις ενα σταθερο θερμοδυναμικο συστημα με 2-3 διαφορετικες πηγες ενεργειας αν απολεσει η μια τοτε θα απολεσουν ολες. Δεν εχει σημασια αν το παρεις απο γλυκογωνο, φωσφοκρεατινη η οτιδηποτε αλλο, ΤΕΛΙΚΑ για ενα δεδομενο χρονικο διαστημα και ενα δεδομενο ενερεγειακο ποσο θα χασεις και λιπος, πως να γινει τωρα να αλαξουμε τους νομους της φυσης?
Eξηγησε μου αν θελεις, τι απο οτι ειπα, ειναι αντιθετο με νομους της φυσης....(ναι εχω ακουσει κι εγω για την θερμοδυναμικη)

Δεν απλοποιει τιποτα και ειναι και βαρετο, γαι να καψεις αποκλειστικα λιπος πρεπει να περπατας στο διαδρομο 100 ωρες, κατι που μπορεις να κανεις πολυ πιο αποτελεσματικα σε μικροτερο χρονο με αλλου ειδους ασκηση (διαλυματικη η αντιστασεις η οτιδηποτε).
Το αν ειναι βαρετο, ειναι σχετικο. Γιαυτο τα γυμναστηρια εχουν τηλεορασεις, ή ακουνε πολλοι μουσικη κλπ. Και εφοσον ειναι καλο για το καρδαγγειακο ετσι κι αλλιως, θα γινει. Λογω του οτι καλο ειναι να ξεκουραζομαστε απο βαρη, τις ενδιαμεσες ημερες, καλο ειναι να κανουμε αεροβικη ασκηση.

Για τις ldl/hdl, δε το εξεφρασα καλα (μαλλον νυσταζα ) Εννοουσα οτι αλλάζει ο λόγος , το κλασμα. Ξερω μια χαρα τι ειναι, και μου κανει εντυπωση να μην εχεις ακουσει οτι η ασκηση μειωνει τα ποσοστα LDL και αυξανει την HDL.

Οι μαραθονοδρομοι καινε λιπος (αποκλειστικα) ΜΕΤΑ τις χμμμμ μιαμιση ωρες or so. Μεχρι εκεινη την ωρα το κυριαρχο ενεργειακο συστημα ειναι η αεροβια γλυκολυση.
Ναι το γνωριζω. Αν ειναι στεγνοι (μικρο % λιπους) ρωτησα. Περισσοτερο αεροβικά ειναι, αλλά δεν ειναι και αθληματα που χρησημοποιουν και πολυ την λιπολυση. Γιατι για λιπολυση λεγαμε, οχι γενικα για αεροβια παραγωγη ενεργειας.

Και για το ονομα του θεου το ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ οτι η πρωτεινη σε σκονη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με ενα κεσεδακι τονο? Πρωτεινη το ενα πρωτεινη και το αλλο. Δεν εχουν κατι μαγικο ουτε ειναι αναβολικα ουτε τιποτα. Μπορεις να τρως δυο κιβοτια πρωτεινη την ημερα και παλι δεν θα βαλεις μυς πιο γρηγορα η πιο αργα απο το οτι αν ετρωγες κοτοπουλο.
Γιατι σου δημιουργειται η εντυπωση οτι τα μπερδευω ; Τον διαχωρισμο τον κανω, για τον απλουστατο λογο, οτι ο μεσος ανθρωπος που παει γυμναστηριο και θελει να αυξησει μυικη μαζα, δεν μπορει ευκολα να τρωει 3 τονους, 5 αυγα και 3 μπριζολες συχνα. Γιαυτο και παιρνει "καθαρη" πρωτεινη. Ο τονος εχει περιπου 30% κατα βαρος πρωτεινη. Η σκονη εχει 80-99%. Η διαφορά είναι προφανης. Το ιδιο και ο λογος που την ανεφερα.

Οσο για τις φωτογραφιες που εβαλες : ενταξει , νομιζω εβαλες ισως τον πιο γραμμωμενο αρσιβαριστα που εχω δει Αν παρεις 100 αρσιβαριστες και 100 μαραθωνοδρομους, νομιζω ξερουμε και οι 2 ποιοι θα εχουν περισσοτερο λιπος, ετσι ;

Οσο για τις μελετες : θα προτιμουσα λινκς, και οχι απλες προτασεις χωρις πηγες/βιβλιογραφια, γιατι με ενδιαφερει το θεμα.

Οσον αφορα την πεινα: το να πεινας δεν ειπα οτι ειναι κακο. Ομως μιλαμε για μεσο ανθρωπο, με 1002 στην καθημερινοτητα του, οχι επαγγελματια, και ειμαστε σε τοπικ για διαιτα. Το να δημιουργει μεγαλες αυξομειωσεις στην γλυκαιμια και άρα να πειναει σαν Τυρανοσαυρος μετα το γυμναστηριο, ειναι λιγο επικινδυνο, γιατι θα χλαπακιασει περισσοτερο απο οσο πρεπει. Δε λεω φυσικα, λογω αυτου να μην κανει βαρη. Απλά οτι ειναι ενα μειονεκτημα που δεν εχει η αεροβια, μετριας/χαμηλης εντασης ασκηση.

Δλδ ο μεσος ανθρωπος που παει γυμναστηριο και κανει βαρη, παιρνει ευκολα 1 κιλο καθαρων μυων σε 2 εβδομαδες, χωρις πρωτεινες σε σκονη ; Ε δε νομιζω.
Οταν πρωτοξεκιναει ναι παιρνει, ανετα. Το εχω δει να γινεται ξανα και ξανα.

Τι διαολο δοκιμασε το μονος σου ρε αδερφε.
Το χω δοκιμασει ρε αδερφε. Και παω κι εγω στα γυμναστηρια κατα καιρους. Δεν ειδα κανεναν να παιρνει 1 κιλο καθαρου μυος, σε 2 εβδομαδες. Να σου πω γιατι ; Γιατι πολυ απλα δεν καταφερνει ειτε να τρωει τοσο, ειτε να κανει καταλληλη ασκηση ωστε να αυξηθει τοσο. Μιλαμε, επαναλαμβανω για το μεσο μελος γυμναστηριου, οχι για οσους το βαζουν σκοπό και κανουν εντατικά, μεθοδικα και προσεγμενα. Γιαυτους, συμφωνω. Ο μεσος επισκεπτης ομως σε 2 εβδομαδες θα παει πες 6-8 φορες γυμναστηριο, μη εκτελωντας το πιο καταλληλο προγραμμα. Και θα αυξησει καπως το φαγητο του αλλά οχι τοσο τραγικα. Ειναι λιγες οι 14 μερες, για 1 κιλο καθαρου μυος. Να ρωτησω με τι ασχολεισαι ; γιατι ειδα οτι αναφερθηκες σε ομαδες αθλητων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:57, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Να ρωτησω με τι ασχολεισαι ;
Ειλικρινά epote αυτό ήθελα ακριβός να σε ρωτήσω.
Έκανα πρωταθλητισμό και διατροφή κοντά στα 4 χρόνια κ πραγματικά κάποια πράγματα που γράφεις, δεν ξέρω αλλά από την την εμπειρία μου κ μόνο μου φαίνονται τελείως ανάποδα από αυτά που έκανα εγώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:50, 08-02-09:

ειμαι αθλητιατρος, εχω προπονησει και/η συμβουλεψει αθλητες απο επιπεδο διασιλογικο μεχρι ολυμπιακο.

αυτη την περιοδο προπονω κατι πιτσιρικακια ενα εκ των οποιων τρεχει στο πανελληνιο.

επισις εχω δουλεψει και δουλευω ως προσωπικος προπονητης, συμβουλος προπονησης και διατροφης.

δεν εχει περασει ουτε ΕΝΑΣ απροπονητος μεχρι τωρα απο τα χερια μου που να μην εχει βαλει 2 κιλα κρεας σε 2 βδομαδες. και αυτο γιατι προσεχω τις ασκησεις και τις διατροφικες τους συνηθιες.

και ναι συμφωνω οτι αν δεν κανεις διατροφη και γυμνστικη δεν μπροεις να βαλεις μυς...

σου παρεθεσα τους ΤΙΤΛΟΥΣ των εργασιων, google is your friend θα βρεις και ολοκληρα τα αρθρα η τα abstracts τους ετσι

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:04, 08-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Είχα ακούσει 2 διαφορετικές απόψεις πάνω στο ερώτημα : "Πόση ώρα μετά την αεροβική γυμναστική μπορώ να φάω κάτι;"
Απάντηση από γυμνάστρια : "Τουλάχιστον μία ώρα μετά"
Απάντηση από διατροφολόγο : "Κατευθείαν
?????
Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Άκουσα ότι μετά από τη γυμναστική ο οργανισμός είναι σε εγρήγορση και γι αυτό πεινά και καταναλώνει όλη την τροφή με αποτέλεσμα να παχαίνεις.
Ερώτηση κάνω, έχω αυτή την απορία χρόνια τώρα και οι γνώμες πραγματικά δυϊστανται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_G : 08-02-09 στις 20:08.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:59, 08-02-09:

δεν εχει περασει ουτε ΕΝΑΣ απροπονητος μεχρι τωρα απο τα χερια μου που να μην εχει βαλει 2 κιλα κρεας σε 2 βδομαδες. και αυτο γιατι προσεχω τις ασκησεις και τις διατροφικες τους συνηθιες.
Αρα μιλας για επαγγελματικη μεταχειριση ενος αθλητη που ασχολειται σοβαρα, ενω εγω μιλαω τοση ωρα για το μεσο ανθρωπο που κανει διατροφη (οτι μπορει) και παει γυμναστηριο (οσο μπορει) και κανει εκει οτι μπορει, οσο σωστα μπορει. Και παρατηρω απο το 1 κιλο μυς σε 14 μερες, πηγαμε στα 2. Δλδ να αποκτα 140 γραμμαρια επιπελον καθαρων μυων την ημερα. Για αθλητισμο με προσυλωση και προπονητη προσωπικό κλπ, δεκτο. Δε μιλαμε για τετοια ατομα και το τονισα ομως.

σου παρεθεσα τους ΤΙΤΛΟΥΣ των εργασιων, google is your friend θα βρεις και ολοκληρα τα αρθρα η τα abstracts τους ετσι
Google is everybody's friend. Θα ηταν πιο χρησιμο να εφερνες τα λινκς απευθειας. Eριξα μια ματια παντως, παρολο που δεν απαντησες στο τελευταιο μου ποστ.

1) effects of strength or aerobic training on body composition resting metabolic rate and peak oxygen consumption in obese dieting subjects.
Link : After 8 wk, the mean amount of weight 9.0 kg, did not differ significantly among groups. The strength-training group, however, lost significantly less FFM (P < 0.05) than the aerobic and diet-only groups.Mean RMR declined significantly, without differing among groups. Peak oxygen consumption increased the most for the aerobic group (P = 0.03). In conclusion, strength training significantly reduced the loss of FFM during dieting but did not prevent the decline in RMR. :
Με λιγα λογια, τα βαρη βοηθησαν στην διατηρηση μυικης μαζας (αρα και παραπανω μεταβολισμο), δε βοηθησαν παραπανω στην απωλεια βαρους, και η αεροβική βελτιωσε την μεγιστη χρηση οξυγονου απο τους ιστους. Συμπερασμα : κανουν καλο και τα 2, για διαφορετικους λογους.

2) postexcercise energy expenditure and substrate oxidation in young owmen resultinf form excercise bouts of different intensity
Link Αυτη δειχνει κατι με το οποιο δε διαφωνησα ποτε, αν και τα test subjects ηταν μονο 8 (πολυ λιγα).

3) effect of an acute period of resistance exercise on excess post excircice oxygen consumption: implication for body mass management
Link Αυτη επισης δε λεει κατι με το οποιο διαφωνησα, ουτε κανει συγκριση μεταξυ ασκησεων υψηλης εντασης σε σχεση με αεροβικης (και επεισης εχει παλι πολυ μικρο αριθμο εξεταζομενων , 7 )

Το ιδιο και για την 4η.
Η 5η ηταν επαναληψη της 1ης
Για την 6η : ομοιως με 2+3+4

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 01:40, 09-02-09:

Με λιγα λογια, τα βαρη βοηθησαν στην διατηρηση μυικης μαζας (αρα και παραπανω μεταβολισμο), δε βοηθησαν παραπανω στην απωλεια βαρους
Αρα αυτοι που εκαναν βαρη εχασαν περισοτερο λιπος. Ξες συνολικο βαρος = λιπος + μυς

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:02, 12-02-09:

Ναι. Με ελεγχομενη απο προσωπικό προπονητη, ασκηση και διατροφη.

Τελικα δε μου απαντησες, συνοψιζω για χαριν ευκολιας :

1) Ο μεσος ασκουμενος σε γυμναστηριο, θα παρει ευκολα 2 κιλα μυς σε 2 εβδομαδες (6-8 επισκεψεις) ;
2) Η αεροβική ειναι ωφελιμη ;
3) Ο λόγος LDL/HDL μειωνεται με την αεροβια ;
4) Η προσληψη οξυγονου απο τους μυς αυξανεται με την αεροβικη ασκηση ;
5) Ο ΚΛΟΑ αυξανεται με την αεροβικη ασκηση ;
6) Προτεινεις ποτέ σε κανεναν να μην κανει και αεροβική ασκηση παραλληλα με τα βάρη ; Αν ναι, για ποιο λογο ;
7) Συμφωνείς οτι ο μεσος ασκουμενος σε γυμναστηριο, θα ωφελειται περισσοτερο απο μικροτερες διακυμνασεις πεινας, απότι απο μεγαλύτερες (μια και δεν εχει προσωπικο προπονητη πανω απο το κεφαλι του) ;

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 11:25, 13-02-09:

1) Ο μεσος ασκουμενος κανει βλακειες και δεν θα παρει 2 κιλα μυς ουτε σε δυο χρονια. Ενας απροπονητος, εν υγεια ανθρωπος που ξερει τι εστι βαθυ καθισμα και διατροφη ναι θα τα παρει. Το εχω δει να συμβαινει πολλακις

2) duh τι ερωτηση ειναι αυτη? Προφανως ειναι

3) ναι μειωνεται, οπως επισις και με οποιαδηποτε μορφης γυμναστικη. Και με τα βαρη επισις. Γιατι? Γιατι δεν χρειαζεται να μεταφερεις το λιπος απο το σκωτι στους περιφερικους ιστους...

4) προφανως αυξανεται

5) επισις προφανως αυξανεται

6) ναι, αλλα ειναι εξαιρεσεις (Αγωνιστικοι bodybuilders, εξαιρετικα εκτομορφοι κτλ)

7) Επισις απο εμπειρια μπορω να σου πω οτι η πεινα μετα απο προπονηση με αντιστασεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ αλαζει την απολεια λιπους (μη σου πω οτι βοηθαει κιολας). Και εν πασι περιπτωση τις διακυμανσεις πεινας τις ρυθμιζεις καλυτερα με τη διατροφη (κρατοντας σταθερη την ινσουλινη κτλ)

-----

Δεν ειπα πουθενα οτι η αεροβικη ειναι κακη, ειναι εξαιρετικη. Απλα οτι αν ειναι γι ακαποιο λογο να κανεις μονο ΕΝΑ απο τα δυο καλυτερα να κανεις βαρη. Και οτι η προπονηση υψηλης εντασης ειναι αποδοτικοτερη για το μακροπροθεσμο αδυνατισμα

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:45, 09-03-09:

Λοιπόν, από το καλοκαίρι κατάφερα και έχασα 10 ολόκληρα κιλά!

Εξακολουθώ να τρώω κανονικά. Aπλά μειωμένα κρέατα (πχ 1 φορά στις 2 εβδομάδες) και περισσότερα όσπρια, μανιτάρια, φρούτα, λαχανικά, κτλ. Και γλυκά τρώμε, αμέ! Απλά πιο προσεκτικά.

Και περπάτημα όταν μπορώ!
Ας το πούμε "δίαιτα".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 09:58, 10-03-09:

Μπράβο βρε Γιώργο.
Και στα δικά μας!!!

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:41, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Λοιπόν, από το καλοκαίρι κατάφερα και έχασα 10 ολόκληρα κιλά!

Εξακολουθώ να τρώω κανονικά. Aπλά μειωμένα κρέατα (πχ 1 φορά στις 2 εβδομάδες) και περισσότερα όσπρια, μανιτάρια, φρούτα, λαχανικά, κτλ. Και γλυκά τρώμε, αμέ! Απλά πιο προσεκτικά.

Και περπάτημα όταν μπορώ!
Ας το πούμε "δίαιτα".
Εμένα γιατί μου κάνει κάτι σε "σωστή διατροφή" περισσότερο ... και όχι σε δίαιτα;;;
Well done George!!!!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:01, 10-03-09:

ωραίος τζόρτζ.

...κατά τ' άλλα, έχω κάτι απορίες για το θέμα "ισορροπημένη διατροφή".
Δεν σημαίνει αυτό πως για κάθε μήλο μπορείς να τσιμπήσεις και πατατάκια;

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:36, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ωραίος τζόρτζ.

...κατά τ' άλλα, έχω κάτι απορίες για το θέμα "ισορροπημένη διατροφή".
Δεν σημαίνει αυτό πως για κάθε μήλο μπορείς να τσιμπήσεις και πατατάκια;
..... ναι και το βράδυ γιαουρτάκι.... εννοείται, αφού φας δύο πιτόγυρα κομπλέ, μια πατάτες και μισή μερίδα κοκορέτσι ....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:53, 10-03-09:

Μείον 4 η κυρά ΚουΕ

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:54, 10-03-09:

εγώ +10

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:59, 10-03-09:

Νταξ καλά είσαι... εγώ είχα πάρει 22 σύνολο

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:15, 10-03-09:

Επιπλέον από τα 2,5 ή συνολικά;
Δηλαδή σε 10 μέρες (μετά τα 2,5 της πρώτης βδομάδας) έχασες άλλο 1,5;

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 12:20, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
..... ναι και το βράδυ γιαουρτάκι.... εννοείται, αφού φας δύο πιτόγυρα κομπλέ, μια πατάτες και μισή μερίδα κοκορέτσι ....

αν σε ολα αυτα βαλεις και κατι σε σαλατικο τοτε ναι,εχεις ενα πληρες ισορροπημενο γευμα.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:30, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Επιπλέον από τα 2,5 ή συνολικά;
Δηλαδή σε 10 μέρες (μετά τα 2,5 της πρώτης βδομάδας) έχασες άλλο 1,5;
Σύνολο 4
Σε περίπου 2 βδομάδες και κάτι

Το βρίσκω πολύ καλή απώλεια αν λάβω υπόψη μου ότι τρώω ότι θέλω
Αν δλδ το έκανα πολύ ζεστά και σοβαρά και το μεσημεριανό μου ήταν διαίτης θα είχα χάσει σίγουρα περισσότερα
Εγώ όμως για μεσημεριανό τρώω ότι θέλω (πχ κινέζικο , σουβλάκια κοτόσουπα κλπ κπλ)

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:32, 10-03-09:

ειδα διαιτα και μπηκα παιδια απο την περασμενη πεμπτη ξεκινησα διαιτα πηγα σε διαιτολογο γιατι δεν πηγαινε αλλο. απο το περασμενο πασχα αρχισα να περνω κιλα και απο 53 που ημουνα τωρα επιασα τα 65 και πως πηρα την αποφαση να παω? πηγα να δοκιμασω ενα τζην σωληνα για να το φοραω με μποτες και με το που βλεπω πως ηταν τα παιξα. παω σπιτι και περνω τηλ. διαιτολογο. δεν μου φανηκε ιδιαιτερα απλα καποιος που με ηξερε καταλαβαινει διαφορα εκει στην κοιλιτσα γιατι παντα ειχα επιπεδη κοιλια. τωρα δεν μπορω ας πουμε να βαλω θεοστενα μπλουζακια που μ'αρεσουν
οταν μου εκανε λοιπομετρηση ημουν 35 ενω λεει το κανονικο επρεπε να ηταν 24 κατι τετοιο δεν ξερω και απο αυτα. την πεμπτη θα παω για δευτερη φορα να δουμε τι εκανα..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:14, 10-03-09:

Μια χαρα εισαι!!!
Κοιτα τωρα που εισαι προς το τελος να μην παρεις!

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Σύνολο 4
Σε περίπου 2 βδομάδες και κάτι

Το βρίσκω πολύ καλή απώλεια αν λάβω υπόψη μου ότι τρώω ότι θέλω
Αν δλδ το έκανα πολύ ζεστά και σοβαρά και το μεσημεριανό μου ήταν διαίτης θα είχα χάσει σίγουρα περισσότερα
Εγώ όμως για μεσημεριανό τρώω ότι θέλω (πχ κινέζικο , σουβλάκια κοτόσουπα κλπ κπλ)
WoW!!!!
Μπραβο βρε!! Μια χαρα τα πας!
Να σε πω, ακολουθεις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης ή απλα εχεις ελαττωσει τη μασαμπουκα?!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:57, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
WoW!!!!
Μπραβο βρε!! Μια χαρα τα πας!
Να σε πω, ακολουθεις καποιο συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης ή απλα εχεις ελαττωσει τη μασαμπουκα?!
τα πρωτεϊνούχα ροφήματα που λέγαμε... τα θυμάσαι?
Πίνω ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα κάθε πρωί, τρώω ένα κανονικό πιάτο φαγητό το μεσημέρι απ ότι έχω/θέλω (και εννοώ τα πάντα όμως) και μετά πλακώνομαι στα τσάγια και τα νερά
Το στομάχι μου έχει κλείσει και δεν πεινάω άλλο μέσα στη μέρα
Παρόλα αυτά όμως, πίνω το βράδυ άλλο ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα
ΑΑΑΑΑΑΝ νιώσω κι έξτρα πείνα (που δεν νιώθω) θα φάω ένα φρούτο ή ένα λαχανικό ωμό

Βασικά σταμάτησε και η μασαμπούκα (έκλεισε το στομάχι εύκολα) καθώς και το τσιμπολόγημα
Δεν μπορώ όμως να πω ότι έχω μπει σε διαδικασία υγιεινής διατροφής
Το μεσημεριανό μου, είναι ό,τι μα ό,τι θέλω κι αυτό είναι που το κάνει εξαιρετικό το όλο εγχείρημα
Το ήξερα βασικά ότι θα με βολέψει αυτή η ιστορία γιατί ήξερα ότι κάνω ένα βασικό λάθος
Δεν έτρωγα πρωινό (και ούτε πρόκειται να τρώω στο μέλλον)
Το ρόφημα όμως είναι εύκολο και εξυπηρετικό
Με βόλεψε και μου ταίριαξε

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spiros Antono
Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε στις 00:02, 22-03-09:

θελω να χασω αρκετα κιλα γιαυτο οπιος εχει καποια αποτελεσματικη διαιτα ειμαι ολος αυτια τροπος του λεγειν

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:45, 22-03-09:

Σπυρο, ο πιο καταληλος να σου δωσει μια αποτελεσματικη και προσαρμοσμενη στις αναγκες σου διατροφη, ειναι ενας διατροφολογος!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 18:04, 22-03-09:

θελω να χασω αρκετα κιλα γιαυτο οπιος εχει καποια αποτελεσματικη διαιτα ειμαι ολος αυτια τροπος του λεγειν
5% του πλυθισμου μπορει να χασει και να διατηρισει χαμηλο βαρος.

Και ειναι και λιγο συγκηριακο. Πρωτα απο ολα ενημερωσου. Ειναι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ σωμα, οσο καλος επαγγελματιας και να ειναι ο διατροφολογος δεν θα κανει αυτος τη διαιτα εσυ θα τη κανεις.

Ο καλος διατροφολογος δεν δινει ενα χαρτι με 7 μερες και 5 γευματα σε καθε μερα. Μαθαινει τον πελατη πως να το φτιαχνει μονος του...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:27, 22-03-09:

Εγώ πάντως, κάθε Δευτέρα αρχίζω δίαιτα, αύριο πάλι Δευτέρα οπότε ξανα-αρχίζω .

Στα σοβαρά τώρα, είναι νομίζω και θέμα απόφασης πέρα από τους διατροφολόγους, αλλά και σταθερού χαρακτήρα, αν το βάλει κανείς σαν στόχο να πετύχει κάτι.

Αν τα καταφέρω (5-6 κιλά θέλω να χάσω μου φτάνουν) την πρώτη βδομάδα να μειώσω τα έξτρα, που είναι και η αιτία που παχαίνω, γιατί στο τραπέζι τρώω λιγότερο από όλους και τους κάνει να απορούν, θα σας ειδοποιήσω, πάντως είμαι αυτή τη φορά α-π-ο-φ-α-σ-ι-σ-μ-έ-ν-ο-ς.

Βλέπομεν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 01:04, 23-03-09:

ναι ναι, αυτη τη φορα εισαι αποφασισμενος...

δεν ειναι τοσο απλο, θελει να ξαναοργανωσεις τις συνηθειες και τις εξαρτημενες συμπεριφορες σου...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:44, 23-03-09:

Το συγκεκριμενο σχολιο δε βοηθαει καθολου, ουτε οσον αφορα στην ψυχολογια του, μητε γενικοτερα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 04:36, 23-03-09:

Κι όμως έχει ένα δίκιο εδώ ο epote, αφού στην ουσία είναι οι κακές συνήθειές μας αυτές που τελικά μας παχαίνουν και η αμετανόητη στάση μας απέναντί τους.
Δε φτάνει να κάνεις δίαιτα για να χάσεις 5, 10, 50 κιλά, αλλά χρειάζεται να αλλάξεις σταδιακά στάση ζωής, τουλάχιστον ως προς τη διατροφή.
Τελικά αυτό είναι το πιο δύσκολο, όχι η ίδια η δίαιτα.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:03, 23-03-09:

λοιπον την πρωτη βδομαδα εχασα δυο κιλα προφανως υγρα. μετα χρειαστηκε να πιω αντιβιωση και αυξησα λιγο την ποσοτητα του φαγητου μου γιατι εχω προβλημα με το στομαχι μου και δεν ηθελα να με πειραξει η αντιβιωση και δυστυχως το ενα κιλακι το πηρα πισω τωρα συνεχιζω κανονικα αλλα δυσκολο βρε παιδια πολυ οχι τοσο απο θεμα διατροφης γιατι ετσι κι αλλιως εκανα διατροφη καλη αλλα τα κιλα ειναι στην κοιλιτσα και τους γοφους και δυσκολα χανονται

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:20, 23-03-09:

Σίγουρα. Ο εντοπισμός των λαθών που κάνουμε και η αλλαγή βασικών συνηθειών είναι μεγάλο πράγμα, ειδικά όταν δε μιλάμε για μόνο 2-3 κιλά.
Αλλά ο σαρκασμός δε βοηθάει κανέναν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:08, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
λοιπον την πρωτη βδομαδα εχασα δυο κιλα προφανως υγρα. μετα χρειαστηκε να πιω αντιβιωση και αυξησα λιγο την ποσοτητα του φαγητου μου γιατι εχω προβλημα με το στομαχι μου και δεν ηθελα να με πειραξει η αντιβιωση και δυστυχως το ενα κιλακι το πηρα πισω τωρα συνεχιζω κανονικα αλλα δυσκολο βρε παιδια πολυ οχι τοσο απο θεμα διατροφης γιατι ετσι κι αλλιως εκανα διατροφη καλη αλλα τα κιλα ειναι στην κοιλιτσα και τους γοφους και δυσκολα χανονται
Έλα βρε, μην απελπίζεσαι!! Αν από άποψη κιλών είσαι οκ και το πρόβλημα σου είναι το τοπικό πάχος, εγώ θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς λίγο με γυμναστικούλα...εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ γιατί ενώ ήμουν 1.63 και 50 κιλά, ήμουν αρκετά ''χαλαρή'', ειδικά στην κοιλιά. Τώρα, κάνω γυμναστική (μηχανήματα, pilates και χορό) τους τελευταίους 7 μήνες σχεδόν σερί και -αν και δεν μπορώ να πω οτι προσέχω την διατροφή μου ιδιαίτερα (μα καθόλου όμως...)- έχω πολύ καλά αποτελέσματα...έχω σφίξει πολύ και στην κοιλιά (σχεδόν άρχισαν να φαίνονται κοιλιακοί! ), και στα πόδια, και στην πλάτη, και έχασα και άλλα 2 κιλά!!

Σκέψου το λίγο να τα συνδυάσεις πάντως...ειδικά αν κάνεις και σωστή διατροφή, θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα!!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:32, 23-03-09:

δεν ειναι τοσο απλο, θελει να ξαναοργανωσεις τις συνηθειες και τις εξαρτημενες συμπεριφορες σου...
Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Όπως έγραψα είναι θέμα χαρακτήρα.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο για έναν παχύσαρκο (αν και νομίζω ότι είμαι απλώς υπέρβαρος 5-6 κιλα θέλω να χάσω), και η οργάνωση των συνηθειών όμως δεν είναι κι αυτό θέμα χαρακτήρα; Όπως και οι εξαρτημένες συμπεριφορές;

Το καλό με μένα είναι ότι δεν είμαι λαίμαργος, μπορεί όλη την ημέρα να μην φάω τίποτα και να μην με νοιάζει, το ότι είμαι περισσότερο από ό,τι πρέπει πιστεύω ότι οφείλεται σε νευρικότητα πολλές φορές, μας φέρνουν στην δουλειά πελάτες φαγητά σαν κέρασμα και πεινάω δεν πεινάω τρώω, έχω δηλαδή πολλά έξτρα όπως έγραψα και αυτά με παχαίνουν. Επίσης μου αρέσουν πολύ τα "πιτοειδή" δηλ. τυρόπιτες, σπανακόπιτες και αυτά τα θεωρώ έξτρα τροφή που δεν την χρειάζομαι. Αυτά όταν τα κόβω αδυνατίζω.

Ξέρω όμως ότι είναι τρομερά δύσκολο για έναν πραγματικά παχύσαρκο, δηλ. πάνω από 100 κιλά και δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Αν είσαι γιατρός θα μου πεις αν ευσταθεί αυτό που άκουσα από κάποιον για τέτοια άτομα:
Είπε ότι ο άνθρωπος όσο περισσότερο είναι παχύς τόσο αναπτύσσονται μέσα του λιπίδια, και αυτά τα λιπίδια θρέφονται και όσο περισσότερα κιλά είναι κάποιος τόσο περισσότερο του δημιουργούν το αίσθημα της πείνας.
Επίσης η ινσουλίνη που παράγει περισσότερη ο οργανισμός στους υπέρβαρους δημιουργεί έντονο αίσθημα πείνας και δυσκολεύονται να εγκρατευθούν.

Ερώτηση κάνω αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει.

Όπως και να έχει πάντως πάλι θεωρώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και στόχων.
Σε μία-δύο βδομάδες θα σας απαντήσω πάνω σε αυτό από την εμπειρία μου.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 22:22, 23-03-09:

μαρα μου και γω το σκεφτηκα να παω για γυμναστικουλα και μολις ανοιξει ο καιρος λεω να πηγαινω και περπατημα. το pilates ακουσα οτι ειναι πολυ καλο και το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχω ενα θεματακι με τον αυχενα.
τα κιλα που πηρα ειναι αρκετα, ημουν 53 και εγινα 65 και ειμαι 1.65 υψος. εχω κανει και εξετασεις για θυροειδη γιατι ποτε στην ζωη μου δεν ειχα προβλημα παχους μπορω να πω οτι μια ζωη μου λεγανε βαλε κανα κιλο γιατι εισαι κοκκαλιαρα. τωρα αποτομα εβαλα τοσα κιλα και πραγματικα προβληματιστικα.
σ'ευχαριστω για την συμπαρασταση

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Savi
Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Savi έγραψε στις 15:51, 26-03-09:

Καλησπέρα!
Νέο μέλος πέτυχα την συζήτησή σας αναζητώντας πληροφορίες για τις θερμίδες ενός φαγητού.
Είμαι κ εγώ σε δίαιτα, έχω χάσει αρκετά κιλά και είμαι πλέον στα 82. Θέλω να χάσω μέχρι το Πάσχα άλλα 3. Δεν θα πλησιάσω το ιδανικό μου βάρος αλλά δεν τρελαίνομαι και να το κάνω επειδή ως άντρας δεν θέλω να είμαι και ξερακιανός. Είμαι 1.72 και στα 79 πιστεύω ότι θα έχω κάνει ένα μεγάλο βήμα ΓΙΑ ΜΕΝΑ μιας και πέρσι τον Αύγουστο ζύγιζα 96 !

Η δίαιτα μου απλή, προσπαθώ να τρώω 1000 θερμίδες λιγότερες ημερησίως από αυτές που πρέπει για να διατηρούμαι δηλ 1200. Συνήθως τρώω γύρω στις 1000 με μαγειρευτό φαγητό το μεσημέρι, πρωινό 1 τοστ και μία Κ-μπαρ και βραδινό συνήθως φρούτα. Σε εμένα αποδίδει. Αυτό που δεν αντέχω είναι το νέρο. Τι κινέζικο βασανιστήριο είναι αυτό παναϊα μ'. 1.5 λίτρο με το ζόρι.

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

ΥΓ> το καλαμάκι κοτόπουλο γιατί έχει 120 θερμίδες το ένα; Μιλάμε για σπιτικό δικό μου, στεγνό με λίγη πιπεριά πράσινη στο ξυλάκι ενδιάμεσα. Δηλ εγώ τρώω 4 και παίρνω 480 θερμίδες; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η ποσότητα που βάζω στα ξυλάκια είναι μια μερίδα κοτόπουλου κανονική που δεν πρέπει να έχει αν την ψήσεις (στήθος) πάνω απο 200-250 θερμίδες κατα τους θερμιδομετρητές.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:15, 26-03-09:

Κάτσε βρε, ένα καλαμάκι κοτόπουλο έχει 70 γραμμάρια κρέας. Μιλάμε για μικρό, έτσι; Όχι μερίδα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:26, 26-03-09:

Όλοι γνωρίζουν ότι το junk food παχαίνει. Πόσο όμως; Παρακάτω θα βρείτε 10 παραδείγματα «ένοχου junk food» και πώς μπορείτε να το μεταμορφώσετε, γλιτώνοντας (ως ένα βαθμό) τα περιττά κιλά που το συνοδεύουν!

1. Σουβλάκι

1 σουβλάκι με λαδωμένη πίτα, γύρο (χοιρινό ή κοτόπουλο), πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι, σως:
550 θερμίδες

1 σουβλάκι με αλάδωτη πίτα, καλαμάκι κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, τζατζίκι
270 θερμίδες

2. Πίτσα
1 πίτσα σπέσιαλ με ντομάτα, τυρί, ζαμπόν, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριά (χοντρή ζύμη):
3200 θερμίδες (1 κομμάτι: περίπου 400 θερμίδες)

1 πίτσα με λεπτή ζύμη, ντομάτα, τυρί χαμηλών λιπαρών, γαλοπούλα, μανιτάρια πιπεριά:
2000 θερμίδες (1 κομμάτι: περίπου 250 θερμίδες)

3. Μακαρονάδα
1 καρμπονάρα:
950 θερμίδες

1 μακαρονάδα με σάλτσα (χωρίς τυρί):
550 θερμίδες

4. Κλαμπ σάντουιτς
1 κλαμπ σάντουιτς με τυρί, ζαμπόν, μπέικον, μαρούλι, μαγιονέζα, πατάτες:
1000 θερμίδες

1 κλαμπ σάντουιτς με τυρί, ζαμπόν, μαρούλι, κέτσαπ, μουστάρδα (χωρίς μπέικον, μαγιονέζα, πατάτες):
500 θερμίδες

5. Παγωτό
1 μεγάλος πύραυλος με κομματάκια σοκολάτα:
600 θερμίδες

1 απλό ξυλάκι με επικάλυψη σοκολάτας:
300 θερμίδες

6. Αρτοποίηματα
1 σφολιάτα με ζαμπόν/τυρί ή σπανακοτυρόπιτα:
650 θερμίδες

1 κουλούρι Θεσσαλονίκης (απλό, όχι πλεξούδα):
150 θερμίδες

7. Σάντουιτς/μπαγκέτα
1 σάντουιτς ή μπαγκέτα με βούτυρο, τυρί, ζαμπόν, μπέικον, ντομάτα, μαγιονέζα, πατάτες, ντομάτα, μαρούλι:
900 θερμίδες

1 τετράγωνο τοστ χωρίς βούτυρο, με τυρί, γαλοπούλα, ντομάτα, μαρούλι, κέτσαπ, μουστάρδα:
300 θερμίδες

8. Hamburger
1 διπλό cheeseburger με μπέικον:
600 θερμίδες

1 απλό hamburger χωρίς τυρί:
350 θερμίδες

9. Κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα
1 μπουκαλάκι (500 ml) κανονική κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα:
200 θερμίδες

1 μπουκαλάκι (500 ml) light κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα:
2 θερμίδες

10. Ποπ κορν
1 μεγάλη συσκευασία ποπ κορν (σινεμά):
1200 θερμίδες

3 φλιτζάνια ποπ κορν (φτιαγμένα με 1 κ.σ. ελαιόλαδο):
250 θερμίδες

Καλή όρεξη!

Σημείωση: Οι παραπάνω τιμές είναι ενδεικτικές καθώς στο έτοιμο φαγητό οι μερίδες και τα υλικά που χρησιμοποιούνται ποικίλλουν.
Μαρία Κολοτούρου
Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:33, 26-03-09:

Μαρία Κολοτούρου
καλά νεραϊδα εισαι τέλεια!!!!!!

μας έσωσες εσύ κ η διατροφολόγος....

παρεπιπτ. δεν ήξερα πως η σφολιατοπιτα ειχε τοσες θερμιδες!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:38, 26-03-09:

Πολύ καλό, Νεράιδα. Και λέιε κι ότι οι τιμές ποικίλλουν, πχ ένα κουλούρι Θεσσ/κης είναι από 90 μέχρι 150. Και το τοστ μπορεί να είναι μόνο 200 με λίγη προσπάθεια.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:46, 26-03-09:

καλα πως γινεται το τοστ μονο 200 8ερμιδες.....

οι 2 φετες ψωμιου μονο εχουν 140 θερμιδες περιπου....?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:54, 26-03-09:

μια φέτα ψωμί του τοστ έχει 50 θερμίδες
αν βγάλεις και την κόρα είσαι ακόμα πιο κάτω

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Savi έγραψε στις 16:56, 26-03-09:

Μαρία Κολοτούρου
πολύ καλό πόστ!

κάπου είχα βρει και στην εφημερίδα για την πίτα-γύρο. Ιδού:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χωρίς τίτλο.JPG
Εμφανίσεις:  77
Μέγεθος:  40,7 KB

το τοστ με ψωμί σικάλεως είναι 120 θ. οι 2 φέτες + 1 φέτα μίλνερ 30γρ. ~80-90 θ. + λίγο μπεσέλ ~50 θ. = 250 θ.

τα βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:56, 26-03-09:

α κατάλαβα.... βέβαια πολλα σακουλάκια λένε πως η κάθε φέτα εχει 60 ή 70 θερμίδες ανάλογα την εταιρεία....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:58, 26-03-09:

Κι εγώ για 70 ξέρω. Αλλά εξαρτάται πάντα, ολικής κλπ.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 16:59, 26-03-09:

Μα για αυτό είπε άλλωστε "με λίγη προσπάθεια". Δυο φέτες, ένα μαρούλι στη μέση και τα υπόλοιπα που θα έπρεπε να έχει για να είναι τοστ τα φαντάζεσαι. Με λίγη προσπάθεια τα φαντάζεσαι τόσο καθαρά που νομίζεις ότι τα τρως κιόλας...

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

O Savi έγραψε στις 19:30, 26-03-09:

ξέρει κανείς ένα μπιφτέκι από κοτόπουλο πόσες θερμίδες περίπου έχει;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:35, 26-03-09:

σημερα ζυγιστηκα και εχασα ενα κιλο μου ειπε οτι ειναι καλα να χανω ενα κιλο την βδομαδα... αλλα παιδια περναω ενα μαρτυριο νομιζω οτι με καταλαβενετε, το βραδυ κατα τις 11-12 με πιανει μια πειναααααααα τρελλενομαι την βγαζω με νερο και κανα μηλο οταν με πιανει να δουμε ποσο θα αντεξω παιδια την συμπαρασταση σας

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:47, 27-03-09:

Αν σε βοηθά κι εδώ παίζει πείνα. Ξεκίνησα δίαιτα την Δευτέρα γιατί έχω παχύνει επικίνδυνα, μαζί με ποδήλατο και έχω χάσει ένα κιλό έως σήμερα. Αλλά πεινάω φρικτά. Τόσο πολύ που σήμερα δεν άντεξα και την ψιλοχάλασα τρώγοντας εκτός από ψητό κοτοπουλο (χωρίς πέτσα)/ σαλάτα και μερικές τηγανητές πατάτες (με λίγη σως) και λίγο παγωτό γιαούρτι στο τέλος.
Πείναγα όμως τόσο πολύ που με είχε πιάσει τρέμουλο.
Να δω πως θα χάσω τα οκτώ με δέκα κιλά που θέλω..

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 10:18, 27-03-09:

Κι εγώ πάω καλά τελευταία! Μετά τις χειμερινές μας διακοπές εις τας Γαλλίας ο μεταβολισμός μου άρχισε μάλλον να δουλεύει πιο καλά (είδες τι κανουν μερικά κρουασανάκια!!! ) και από το περασμένο σάββατο είμαι κάτω 1 κιλό ήδη! Σύνολο (συμφωνα με τη δική μου ζυγαριά) μέχρι σήμερα 7 κιλά!!!

ΥΓ:Αλλα τόσα θέλω να χάσω αλλά μην το κάνουμε θέμα ε!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Iliaso, Ria99

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους