Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,071 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,105 μηνύματα σε 92,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1000 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 13:02, 27-03-09:

αχχχχχχ kajira μου ποσο σε νιωθω... πως κρατιεμαι δεν ξερω και γω για να χασω δεκα κιλα , αν τα καταφερω δηλ ισως οταν ανοιξει ο καιρος και ξεκινησω και λιγο περπατημα θα φοηθησει απο οτι μου ειπε η διαιτολογος... ξερετε ειναι πολυ σημαντικο να μιλας με ατομα που σε καταλαβενουν και μοιραζεσαι τον πονο σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:16, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αν σε βοηθά κι εδώ παίζει πείνα. Ξεκίνησα δίαιτα την Δευτέρα γιατί έχω παχύνει επικίνδυνα, μαζί με ποδήλατο και έχω χάσει ένα κιλό έως σήμερα. Αλλά πεινάω φρικτά. Τόσο πολύ που σήμερα δεν άντεξα και την ψιλοχάλασα τρώγοντας εκτός από ψητό κοτοπουλο (χωρίς πέτσα)/ σαλάτα και μερικές τηγανητές πατάτες (με λίγη σως) και λίγο παγωτό γιαούρτι στο τέλος.
Πείναγα όμως τόσο πολύ που με είχε πιάσει τρέμουλο.
Να δω πως θα χάσω τα οκτώ με δέκα κιλά που θέλω..
kajiraki και εγώ τόσα θέλω να χάσω... αλλά δεν εχω αρχισει τιποτα.... υπομονη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:07, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
σημερα ζυγιστηκα και εχασα ενα κιλο μου ειπε οτι ειναι καλα να χανω ενα κιλο την βδομαδα... αλλα παιδια περναω ενα μαρτυριο νομιζω οτι με καταλαβενετε, το βραδυ κατα τις 11-12 με πιανει μια πειναααααααα τρελλενομαι την βγαζω με νερο και κανα μηλο οταν με πιανει να δουμε ποσο θα αντεξω παιδια την συμπαρασταση σας
Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω...
Μία εποχή που είχα χάσει γύρω στα 9 κιλά με σωστή διατροφή, χωρίς διαιτολόγο ή διατροφολόγο, μπορεί να πεινούσα μετά από λίγο, ενώ είχα φάει και φαγητό ελαφρύ και φρούτο
οπότε εν συνεχεία την έπεφτα στο νερό και τα ...παγάκια

τώρα πια εννοείται πως δεν έχω τόση αυτοκυριαρχία,
και αν αρχίσει η πείνα θα την πέσω σε τοστ και στη συνέχεια σε κάτι άλλο, συνήθως γλυκό :S

συμβουλή: όταν πεινάς φάε 2-3 φέτες γαλοπούλα βραστή ή καπνιστή
και μετά φεύγει τελείως η αίσθηση της πείνας
δεν έχει τόσες θερμίδες και σε κρατάει μια χαρά...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:32, 27-03-09:

Παιδιά, αν έχετε αίσθηση πείνας και κάνετε πρόγραμμα με διατροφολόγο, ΠΕΙΤΕ το. Για να ξέρει πού βαδίζετε, να σας πει κανένα κόλπο, όλα. Εννοείται προσπαθήστε να την καταπολεμήσετε, ειδικά αν είναι ψυχολογική πείνα, αλλά μιλάτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:53, 27-03-09:

Eπίσης...βάση της δικής μου εμπειρίας, η πείνα είναι μόνο το πρώτο καιρό...μετά συνηθίζεις και δεν πεινάς...ή δεν την σκέφτεσαι καθόλου...

Θυμάμαι ειδικά την πρώτη εβδομάδα να ουρλιάζω συνέχεια...πεινάωωωωωωωωωωω!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Savi
Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Savi έγραψε στις 16:57, 27-03-09:

Μπαααα η πείνα είναι συνεχής! Ισως επειδή είμαι άντρας να πεινάω περισσότερο.
Ειδικά όταν περνάω από σουβλατζίδικο μου έρχεται να μπω μέσα και να φάω το κρέας και την σούβλα μαζί.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:06, 27-03-09:

Μπα, εγώ από τη Δευτέρα που άρχισα, δεν μπορώ να πω πως υποφέρω.
Κι αν κάποιες στιγμές πάω να νιώσω κάτι, σκέπτομαι το ποθούμενο αποτέλεσμα και μου περνάει

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Savi έγραψε στις 17:09, 27-03-09:

Ισως να είναι πιο έντονο σε εμένα επειδή έχω αρκετό καιρό...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:58, 27-03-09:

γιδι μου ρωτησα την διαιτολογο και μου λεει φαε κανα δυο κριτσινια λες και μου πε φαε κανα γυρο αχ τι ειπα τωρααααα.... να, δειτε μιλαει το υποσυνειδητο
kalypso μου ευχαριστω για την συμβουλη θα το δοκιμασω!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:12, 03-04-09:

παιδια να ρωτησω κατι που δεν ξερω?? υπαρχει περιπτωση να χανεις ποντους αλλα να μην χανεις κιλα??

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:44, 03-04-09:

Nαι moonlight.. Γενικα το λενε μαλιστα, οτι απο ενα σημειο και μετα, αν τα κιλα σου ειναι οκ, παλευεις να αλλαξεις τα ποσοστα λιπους/μυικης μαζας. Αν βλεπεις διαφορα στα ρουχα, πας καλα

Οσο για μενα, σημερα βρηκα κατι φωτοζ μου πριν 2-3 χρονια που ημουν στα κιλα που πρεπει, και μου κοπηκε η ορεξη μια και καλη

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 23:03, 03-04-09:

αχ σοβαρα?? χαρηκα πολυ τωρα!!! λοιπον μετα απο αυτο αποφασισα να σταματησω την συγκεκριμενη διαιτολογο γιατι το μονο που μου λεει δεν εχασες και δεν εχασες αλλα ποτε δεν μετρα αν εχασα ποντους αστε που εχει ενα υφος δεν γελα δεν μιλα και με ρωτα εμενα καθε φορα τι φαγητο να μου βαλει και της λεω πεστε μου εσεις τι επιλογες εχω με αποτελεσμα εδω και 4 βδομαδες να τρωω τα ιδια πραγματα..

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:00, 04-04-09:

Μοοnlight στις πρωτες βδομαδες συνηθως αν εχεις ..αποθεμα κιλων ειναι περιεργο οντως να μην χανεις και βαρος παραλληλα με τους ποντους. Συνηθως μετρανε ποντους/κανουν λιπομετρηση μετα απο κανενα μηνα διαιτας, κι αφου εχεις χασει καποια κιλα.
Για το διαιτολογιο που σε ρωταει, θα μπορουσες εσυ να προτεινεις καποια φαγητα που σου λειπουν -περα απ'τα στεγνα ψητα με σαλατες και τα γνωστα ανοστα διαιτητικα-, και να σε βοηθησει να τα προσαρμοσετε σε πιο υγιεινη διατροφη.. ετσι γινεται χρησιμος ο διαιτολογος, αν σου δινει καθε βδομαδα τα ιδια που τα χεις ακουσει κι αλλες 1000 φορες απο δω κι απο κει, τι νοημα εχει :X

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 14:44, 04-04-09:

μα αυτο ειπα και γω αμα ειναι να μου δινει τα ιδια φαγητα συνεχεια τι να το κανω...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:53, 04-04-09:

Λοιπόν είμαι στη δεύτερη εβδομάδα δίαιτας κάπου 14 μέρες και πηγαίνω καλά ιδιαίτερα από πόντους.
Μέχρι χθες δεν με ένοιαξε καθόλου, αλλά χθες το βράδυ με έπιασε αϋπνία και κατά τις 1:30 κατάλαβα ότι ηταν νεύρωση στομάχου, σηκώθηκα και έφαγα μόνο ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμήθηκα.
Σήμερα το πρωί την έβγαλα με ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης, αλλά όταν πήγα για βόλτα στην Αίγινα κατά τις 11:30 με έπιασε μια "λόρδα" και μια νευρικότητα, και πήρα άλλο ένα κουλούρι και με κράτησε.
Συνεχίζω όμως.
Θέλω να πω ότι δεν πτοούμαι, και ότι έρχονται μερικές στιγμές αδυναμίας, δεν σημαίνει όμως ότι θα φάμε του σκασμού, κάτι να κόψει ίσα-ίσα την πείνα και μετά πάλι στον στόχο μας.
Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι το τελικό αποτέλεσμα (αν και μετά είναι τα δύσκολα, η συντήρηση).

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 15:10, 04-04-09:

καλά όλα τα κορίτσια του e-steki δίαιτα κάνουν????γιατί ρε κορίτσια???το βραδινό τα κάνει όλα..να το έχετε φάει μέχρι 20.30 το βράδυ κ μετα αν είνα κανα φρουτάκι.Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάτε..παλιά έκανα κι εγώ κάποια στιγμή δίαιτα κ αυτό που θυμάμαι είναι οτι τα βράδια στις αρχές στέγνωνε το στόμα μου κ δεν μπορούσα καθόλου..δεν ξέρω αν κάποια το έχει πάθει αλλά πραγματικά δεν αντεχόταν..καλή συνέχεια σε όλες!!!!!!!!!!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 15:44, 04-04-09:

κορίτσια και ...αγόρια έτσι;
Είναι και θέμα υγείας εκτός από αισθητικής

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

O Savi έγραψε στις 15:50, 04-04-09:

Eτσι έτσι δημήτρη Εγώ για την υγεία μου το κάνω και για να αισθάνομαι καλά. Ποσώς με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι. «Οι άλλοι» για μένα είναι ρατσιστές. Και είναι πολλοί αυτοί «οι άλλοι».

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Savi : 04-04-09 στις 15:58.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:53, 04-04-09:

Επειδή δεν κατάλαβα το μήνυμά σου, δεν είμαι ούτε ρατσιστής ούτε "άλλος", συμμετέχω με καλή διάθεση σε αυτό το τόπικ (όπως και σε άλλα), και το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν με διάθεση χιούμορ.
Μην δημιουργούμε παρεξηγήσεις στα καλά καθούμενα.

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

O Savi έγραψε στις 17:57, 04-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Επειδή δεν κατάλαβα το μήνυμά σου, δεν είμαι ούτε ρατσιστής ούτε "άλλος", συμμετέχω με καλή διάθεση σε αυτό το τόπικ (όπως και σε άλλα), και το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν με διάθεση χιούμορ.
Μην δημιουργούμε παρεξηγήσεις στα καλά καθούμενα.
Mα δεν αναφέρθηκα σε εσένα... Γενικά μίλησα.
Το ρατσιστές πήγαινε γενικά για τον κόσμο εκεί έξω.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:04, 04-04-09:

ΟΚ τότε sorry

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 19:40, 04-04-09:

κ ομορφιάς είναι πιστεύω..

Παράθεση

Savi

Νεοφερμένος

O Savi έγραψε στις 19:42, 04-04-09:

Η ομορφιά είναι υποκειμενική.

Προτιμώ όπως και οι περισσότεροι άντρες που ξέρω μία κοπέλα με τις καμπύλες της παρά αυτά τα ξερακιανά ανορεκτικά μοντέλα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 20:42, 04-04-09:

μα αυτο ειπα και γω αμα ειναι να μου δινει τα ιδια φαγητα συνεχεια τι να το κανω...
να αλλάξεις διατροφολόγο!!!

θα σε βοηθούσα ευχαρίστως..αλλά είμαι μόνο στο β' εξάμηνο στη σχολή διατροφή και διαιτολογία!!

για ότι μαθαίνω θα σας ενημερώνω... κουράγιο σε όλους

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:43, 04-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Λοιπόν είμαι στη δεύτερη εβδομάδα δίαιτας κάπου 14 μέρες και πηγαίνω καλά ιδιαίτερα από πόντους.
Μέχρι χθες δεν με ένοιαξε καθόλου, αλλά χθες το βράδυ με έπιασε αϋπνία και κατά τις 1:30 κατάλαβα ότι ηταν νεύρωση στομάχου, σηκώθηκα και έφαγα μόνο ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμήθηκα.
Σήμερα το πρωί την έβγαλα με ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης, αλλά όταν πήγα για βόλτα στην Αίγινα κατά τις 11:30 με έπιασε μια "λόρδα" και μια νευρικότητα, και πήρα άλλο ένα κουλούρι και με κράτησε.
Συνεχίζω όμως.
Θέλω να πω ότι δεν πτοούμαι, και ότι έρχονται μερικές στιγμές αδυναμίας, δεν σημαίνει όμως ότι θα φάμε του σκασμού, κάτι να κόψει ίσα-ίσα την πείνα και μετά πάλι στον στόχο μας.
Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι το τελικό αποτέλεσμα (αν και μετά είναι τα δύσκολα, η συντήρηση).
Βρε καλό μου, ένα κουλούρι τι να σου κάνει... Θέλεις και ένα χυμό ή κάτι ακόμα...
Για μεσημέρι και βράδυ τι τρως συνήθως;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:55, 04-04-09:

αχ σοβαρα?? χαρηκα πολυ τωρα!!! λοιπον μετα απο αυτο αποφασισα να σταματησω την συγκεκριμενη διαιτολογο γιατι το μονο που μου λεει δεν εχασες και δεν εχασες αλλα ποτε δεν μετρα αν εχασα ποντους αστε που εχει ενα υφος δεν γελα δεν μιλα και με ρωτα εμενα καθε φορα τι φαγητο να μου βαλει και της λεω πεστε μου εσεις τι επιλογες εχω με αποτελεσμα εδω και 4 βδομαδες να τρωω τα ιδια πραγματα..
Πολύ καλά θα κάνεις να σταματήσεις τη συγκεκριμένη διαιτολόγο. Δεν έχει κανένα νόημα να σκας ένα πενηντάρικο τη φορά απλώς για να σε ζυγίσει και να σου δώσει εβδομαδιαίο πρόγραμμα, κάτι που θα μπορούσες εύκολα να κάνεις και μόνη σου.

Παράθεση

Teo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Teo21
Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Teo21 έγραψε στις 12:27, 27-04-09:

Παιδιά εγώ νομίζω ότι η δίαιτα είναι παρεξηγημένη,έχουμε κάποια στανταρ στην αντίληψη μας για την δίαιτα και είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με τις δίαιτες που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό. Πιστεύω πως μπορούμε να γευτούμε πολλά ωραία φαγητά κάνοντας δίαιτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-04-09 στις 13:43. Αιτία: Αφαιρέθηκε κείμενο που παραβίαζε τους όρους χρήσης
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 17:21, 27-04-09:

η διαιτα ειναι κατι τετριμενο βασικα οχι παρεξηγημενο

λαχανικα + ψητα κρατα + φρουτα + ξηροι καρποι με αυτη τη σειρα σε φυσιολογικες ποσοτητες ειναι ΤΟΣΟ απλο

Παράθεση

troufaki18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη troufaki18
H troufaki18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H troufaki18 έγραψε στις 17:47, 08-05-09:

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου!

Εγώ είμαι κανονική προς λεπτή (1.70 και 67-68 κιλά). Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με το σώμα μου, το μόνο που αρχίζει και με ενοχλεί είναι το ότι τα 3 τελευταία χρόνια απέχω από κάθε είδους άθληση ή γυμναστική. Θα το διορθώσω πάντως αυτό το καλοκαίρι που θα γυρίσω Ελλάδα, θα πάω πρώτα σε κάποιον ορθοπεδικό γιατί έχω προβλήματα με τη σπονδυλική μου στήλη, θα τον συμβουλευτώ και μετά θα αρχίσω γυμναστικούλα..λίγη και τακτικά.

Έχω τέτοιο σωματότυπο που ενώ έχω το κάτι παραπάνω σε κιλά, δε φαίνεται άσχημα πάνω μου. Απλά έχω καμπύλες. Παρ'όλ'αυτά θα ήθελα να χάσω 5 κιλά. Όχι για να με θαυμάζουν τα αγόρια και να με ζηλεύουν τα κορίτσια! Για μένα! Καθαρά για μένα και την υγεία μου!

Δε θα αρχίσω διαίτα του στυλ "ένα κρακεράκι για πρωινό, σαλάτα για μεσημεριανό, κτλ"! Θα προσπαθήσω να κάνω υγειινή μεσογειακή διατροφή! Θα προσέχω λίγο τις ποσότητες και τις ώρες που τρώω και αυτό είναι όλο.

Καλή σας μέρα!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:37, 08-05-09:

τι προβληματα εχεςι με την ΣΣ σου?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:22, 19-06-09:

Λεπόν, επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, έχω να δηλώσω πως βρήκα το μυστικό για να χάνεις κιλά γρήγορα και κυρίως πολύ υγιεινά! Εκτός από τα κλασσικά που ισχύουν και ορίζουν πως δεν τρώμε γλυκά, δεν τρώμε τηγανητά, δεν τρώμε λιπαρά, δεν πινουμε αναψυκτικά, το μυστικό είναι ένα: πολλά, μικρά γεύματα την ημέρα. Επίσης τα λιπαρά τα μειώνουμε από παντού, δηλαδή από τυριά τρώμε κυρίως ανθότυρο ή cottage και δεν τηγανιζουμε/ψηνουμε πουθενά το λάδι, το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ φρέσκο (αν θέλουμε να φτιάξουμε κρέας, βάζουμε λίγο νερό στην αρχή και μετά το μαγειρεύουμε όπως συνήθως χωρίς να βάλουμε λάδι ΚΑΘΟΛΟΥ, παρά μόνο αφού το βγάλουμε από την φωτιά). Δίνουμε μεγάλη προσοχή στις ποσότητες και τρώμε πολλά πολλά φρούτα, αλλά μόνο ένα είδος κάθε φορά.
Ενδεικτικά σε μια ημέρα τρώω τα εξής:
Πρωινό
Ένα φρούτο με ένα γιαούρτι ή μια φέτα μαύρο ψωμί με μια μικρή ντομάτα και λίγο ανθότυρο (και λίγο φρέσκο λάδι φυσικά)

Ενδιάμεσα τρώω κάνα δυο φρούτα ακόμα ή μερικά ανάλατα ωμά αμύγδαλα ή πίνω ένα ποτήρι χυμό.

Μεσημεριανό
Ένα ψάρι ή φιλέτο χοιρινό/κοτόπουλο με μια ντομάτα ή λίγη σαλάτα ή μια μικρή μερίδα λαδερά με λίγο ανθότυρο ή λίγα μακαρόνια με κιμά μαγειρεμένο χωρίς λάδι και χωρίς τυρί ή ένα βαθυ πιάτο σαλάτα σκέτο.

Ενδιάμεσα πάλι μερικά φρούτα ή χυμό ή ένα γιαούρτι.

Βραδινό

Μια σαλάτα σε βαθύ πιάτο με μαρούλι, ντομάτα, σταφίδες, αβοκάντο και ανθότυρο και δύο φρούτα ή μισή μερίδα από φαγητό με λάδι φρέσκο ή ένα βαθύ πιάτο με κοκκινιστή μανέστρα με φρέσκο λάδι.

Πλάκα στη πλάκα σε δύο εβδομάδες με αυτό το σύστημα έχω χάσει τέσσερα κιλά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:17, 19-06-09:

τι ειναι η μανεστρα??

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:12, 20-06-09:

Ένα είδος μακαρονιού που μοιάζει στο σχήμα με ρύζι. Μοιάζει με το γιουβέτσι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:32, 20-06-09:

το μυστικό είναι ένα: πολλά, μικρά γεύματα την ημέρα.
Ισχύει! Εγώ έτσι έχω πέσει στα 79 (!) από τα 92 (!!!!) που ήμουν πέρσι το καλοκαίρι...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 07:58, 20-06-09:

μανεστρα ωστε το λετε... εμεις το λεμε αλλιως... ειναι πολυ ωραιο μ'αρεσει και μενα πολυ...

να σε ρωτησω κατι οταν λες ανθοτυρο εννουμε τη μυζηθρα? γιατι εμεις εχουμε μυζηθρα ειναι φρεσκια μαλακια αναλατη και δεν μπορεις να την τριψεις... το ρωταω γιατι απο την φωτογραφια με την μανεστρα βλεπω απο πανω τριμμενο το τυρι...
μηπως το ανθοτυρο σε σας ειναι κατι αλλο??

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 09:16, 20-06-09:

τι ειναι η μανεστρα??
Το κριθαράκι.

να σε ρωτησω κατι οταν λες ανθοτυρο εννουμε τη μυζηθρα? γιατι εμεις εχουμε μυζηθρα ειναι φρεσκια μαλακια αναλατη και δεν μπορεις να την τριψεις... το ρωταω γιατι απο την φωτογραφια με την μανεστρα βλεπω απο πανω τριμμενο το τυρι...
μηπως το ανθοτυρο σε σας ειναι κατι αλλο??
Μοιάζει με την μυζήθρα αλλά έχει άλλη γευση.
Το καλύτερο που έχω φάει ήταν από Κοζάνη.
Τρέχουν ακόμα τα σάλια μου.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:22, 20-06-09:

Το κριθαράκι.
και μεις ετσι το λεμε

Μοιάζει με την μυζήθρα αλλά έχει άλλη γευση.
κατσε εχει αλλη γευση εννοεις πιο αλμυρη?? και λογικα ειναι και πιο σκληρο απο την μυζηθρα...

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 09:39, 20-06-09:

κατσε εχει αλλη γευση εννοεις πιο αλμυρη?? και λογικα ειναι και πιο σκληρο απο την μυζηθρα...
Είναι αρκετά μαλακό γιά να το αλείψεις στο ψωμί,όσο για την γεύση υπόξινη θα έλεγα.(δεν μπορώ να την περιγράψω)

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:58, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Είναι αρκετά μαλακό γιά να το αλείψεις στο ψωμί,όσο για την γεύση υπόξινη θα έλεγα.(δεν μπορώ να την περιγράψω)

χμμ μαλλον δεν το εχουμε εμεις...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:24, 20-06-09:

Ρε παιδια το ανθοτυρο ειναι ενα μαλακο(ωριμαζει λιγες εβδομαδες πριν καταναλωθει) και πολυ ελαφρα αλατισμενο τυρι απο προβειο και αγελαδινο γαλα.
Ενα αισχος ειναι...μπλιαξ...αγευστο και ουδεμια σχεση εχει με μυζηθρα...Η μυζηθρα ειναι αλμυρη και σκληρη...το ανθοτυρο θα ελεγε κανεις οτι εχει "γλυκια" γευση λογω του οτι ειναι παρα μα παρα πολυ ελαφρα αλατισμενο, εξου και το οτι προτεινεται σε διαιτες.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 11:43, 20-06-09:

Ανθότυρο=ξινομυζήθρα.

Μυζήθρα και ξινομυζήθρα:
Η μυζήθρα είναι ένα από τα πιο παλιά τυριά της Ελλάδας. Είναι ένα ελαφρύ, μαλακό τυρί που μπορεί επίσης να σερβιριστεί ως επιδόρπιο με μέλι. Ενα τυρί παρόμοιο με τη μυζήθρα με πιο κρεμώδη υφή είναι η ξινομυζήθρα, φτιαγμένη από τον συνδυασμό πρόβειου και κατσικίσιου γάλακτος. Αυτό που χαρακτηρίζει το τυρί αυτό είναι η πικάντικη και ξινή του γεύση. Με αυτή παρασκευάζονται πολλές πίτες.
http://www.homefood.gr/food/article.asp?page=2&id=110

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:00, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Ανθότυρο=ξινομυζήθρα.

Μυζήθρα και ξινομυζήθρα:
Η μυζήθρα είναι ένα από τα πιο παλιά τυριά της Ελλάδας. Είναι ένα ελαφρύ, μαλακό τυρί που μπορεί επίσης να σερβιριστεί ως επιδόρπιο με μέλι. Ενα τυρί παρόμοιο με τη μυζήθρα με πιο κρεμώδη υφή είναι η ξινομυζήθρα, φτιαγμένη από τον συνδυασμό πρόβειου και κατσικίσιου γάλακτος. Αυτό που χαρακτηρίζει το τυρί αυτό είναι η πικάντικη και ξινή του γεύση. Με αυτή παρασκευάζονται πολλές πίτες.
http://www.homefood.gr/food/article.asp?page=2&id=110
Λεπον εγω στο μυαλο μου εχω τη μυζηθρα ως σκληρο τυρι οπου οπως λεει και το αρθρο που παρεθεσες, ειναι ανθοτυρος σκληρος :Ανθότυρος σκληρός: Στην ουσία είναι η μυζήθρα αποξηραμένη και ώριμη. Εχει έντονη γεύση φρεσκοχτυπημένου βουτύρου, κάπως αλμυρή, πλούσιο άρωμα και καταναλώνεται ως τριμμένο επάνω σε μακαρόνια ή και επιτραπέζιο τυρί. Λόγω της γλυκιάς του γεύσης χρησιμοποιείται ευρέως σε παραδοσιακά γλυκά, όπως στις μυζηθρόπιτες.

Ενω Μυζήθρα και ξινομυζήθρα: Η μυζήθρα είναι ένα από τα πιο παλιά τυριά της Ελλάδας. Είναι ένα ελαφρύ, μαλακό τυρί που μπορεί επίσης να σερβιριστεί ως επιδόρπιο με μέλι. Ενα τυρί παρόμοιο με τη μυζήθρα με πιο κρεμώδη υφή είναι η ξινομυζήθρα, φτιαγμένη από τον συνδυασμό πρόβειου και κατσικίσιου γάλακτος. Αυτό που χαρακτηρίζει το τυρί αυτό είναι η πικάντικη και ξινή του γεύση. Με αυτή παρασκευάζονται πολλές πίτες.

Ομολογω παντως πως δεν ηξερα οτι η μυζηθρα που ξερω εγω, που ειναι σκληρο τυρι, ειναι το ανθοτυρο ωριμο...Αλλα αλλο μυζηθρα και αλλο ξινομυζηθρα...Οταν η μυζηθρα ειναι φρεσκια, αρα και μαλακη οπως ολα τα τυρια, λεγεται ανθοτυρο και δεν εχει πικαντικη και ξινη γευση. Αλλα ψιλογλυκια...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:46, 20-06-09:

εχω συγχιστει εντελως τωρα
αλλιως τα λεμε εμεις αλλιως εσεις αλλα εχουμε εδω αλλα εκει αστα να πανε
προχτες δοκιμασα πρωτη φορα μανουρι νομιζω λεγοτανε ψιλομαλακο τυρι οχι ιδιαιτερα αλμυρο αλλα δεν ξερω απο λιπαρα τι λεει...

Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 13:13, 20-06-09:

Ζηλεύω τους πάντες που μπορούν να κάνουν δίαιτα.

Έχω αρχίσει και κάνω κοιλίτσα και πανικοβάλλομαι.

Τα αναψυκτικά φταίνε.

Έλα ντε που δεν μπορώ να τα κόψω……..

Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antara6079
H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 15:39, 23-06-09:

Λοιπόν, καλησπέρα σας κατ' αρχήν και καλώς σας βρήκα....
Έψαχνα κάτι για να με βοηθήσει να κόψω το κάπνισμα, και έπεσα πάνω σας.
Βέβαια, τώρα βλέπω ότι εδώ μέσα μπορώ να κάνω και δίαιτα μαζί σας!
Αχ, Παναγίτσα μου!
Λοιπόν, είμαι η Χριστίνα, χαίρομαι που σας βρήκα, και εδώ και δύο μέρες άρχισα δίαιτα.
(το τσιγάρο αναβάλλεται για λίγες μέρες, μέχρι να στρώσω τη δίαιτα).
Θα ξανάρθω με αποτελέσματα.......(ελπίζω)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:04, 24-06-09:

Κόψε πρώτα το τσιγάρο και μετά άρχισε δίαιτα. Διότι αν τα κάνεις ανάποδα μόλις χάσεις τα κιλά που θες, θα πάρεις δύο με τρία πίσω επειδή θα κόψεις το κάπνισμα. Άσε που το κάπνισμα σου κάνει χίλιες φορές περισσότερο κακό από τα παραπάνω κιλά! Μη βρίσκεις άλλες δικαιολογίες, κόψτο χτες!
(όλα αυτά στα λέω επειδή εσύ είπες πως θες να το κόψεις, αν δεν είσαι σίγουρη, αγνοησέ τα)

Moonlight το ανθότυρο μπορείς να το αντικαταστήσεις με cottage cheese. Το θέμα είναι να τρως μικρή ποσότητα τυριού και κυρίως να είναι τυρί με ΛΙΓΑ λιπαρά.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:09, 24-06-09:

Moonlight το ανθότυρο μπορείς να το αντικαταστήσεις με cottage cheese. Το θέμα είναι να τρως μικρή ποσότητα τυριού και κυρίως να είναι τυρί με ΛΙΓΑ λιπαρά.
καγιρακι μου θα δοκιμασω το κοτειτζ που μου λες γιατι δεν ετυχε να ξαναφαω και ναι οντως τρωω πολυ λιγη ποσοτητα και αυτο που παιρνω εγω ειναι λαιτ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:16, 24-06-09:

Πάντως μιας και αναφέρατε το cottage cheese, να σας πω κάτι που θυμάμαι από τις εποχές της δίαιτας (6-7 χρόνια πριν).
Ανακατεύετε cottage cheese (Flair κατά προτίμηση, ολόκληρο το κεσεδάκι) με ένα κεσεδάκι γιαούρτι με γεύση πορτοκάλι. Το αποτέλεσμα είναι και νόστιμο (θυμίζει κρέμα από cheesecake), και απίστευτα χορταστικό και έχει μόλις 400 θερμίδες περίπου.

Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antara6079
H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 14:16, 24-06-09:

Κόψε πρώτα το τσιγάρο και μετά άρχισε δίαιτα. Διότι αν τα κάνεις ανάποδα μόλις χάσεις τα κιλά που θες, θα πάρεις δύο με τρία πίσω επειδή θα κόψεις το κάπνισμα. Άσε που το κάπνισμα σου κάνει χίλιες φορές περισσότερο κακό από τα παραπάνω κιλά! Μη βρίσκεις άλλες δικαιολογίες, κόψτο χτες!
(όλα αυτά στα λέω επειδή εσύ είπες πως θες να το κόψεις, αν δεν είσαι σίγουρη, αγνοησέ τα)
Σήμερα πέταξα το πακέτο μου
Έκανα όμως ένα στριφτό τράκα από τον άντρα μου
Δύο στόχοι είναι καλύτεροι από έναν.......
Τώρα, αν πετύχει, θα σας πω

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 19:37, 24-06-09:

Λεπόν, επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, έχω να δηλώσω πως βρήκα το μυστικό για να χάνεις κιλά γρήγορα και κυρίως πολύ υγιεινά! Εκτός από τα κλασσικά που ισχύουν και ορίζουν πως δεν τρώμε γλυκά, δεν τρώμε τηγανητά, δεν τρώμε λιπαρά, δεν πινουμε αναψυκτικά, το μυστικό είναι ένα: πολλά, μικρά γεύματα την ημέρα.
Μετά τα -8, τον τελευταίο μήνα λάσκαρα λιγάκι (ε, κατι γαμοι, κατι τραπεζια, κατι ενα τριημερο εκτος Αθηνας...). Εκοψα και το απογευματινό περπάτημα για διάφορους (αλλους περισσότερους κι άλλους λιγοτερο σοβαρους) λόγους. Ωστόσο, τηρώντας τις βασικές αρχές της διατροφής που κάνω τόσο καιρό (λιγο πολύ αυτά που έγραψε και η Ντίνα) κατάφερα κι έμεινα σταθερή τουλάχιστον κι ας "εσπασα" μια φορά κι έφαγα σουβλάκι και πριν την τελευταία περίοδο έτρωγα σχεδον κάθε μέρα γλυκό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους