Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,160 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,785 μηνύματα σε 96,033 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 799 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:00, 26-12-10:

Αφροδιτη σιγουρα αυτες οι κονσολες σε αναγκαζουν να κινηθεις αλλα οπως ειπες και η ιδια δε συγκρινονται με την πραγματικη γυμναστικη. Τσεκαρε και το kinect! Δεν ξερω τιμες και αν εχει προς το παρον προγραμματα γυμναστικης, αλλα δε χρειαζεται τηλεχειριστηριο και ακομα και με τα παιχνιδια του ιδρωνεις κατα πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 21:22, 26-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Αδαμαντία σύνελθε!

Ο Δ.Μ.Σ σου σε κατατάσσει στους φυσιολογικούς σε βάρος ανθρώπους. Γιατί δεν αρχίζεις να τρως φυσιολογικά;Διατροφή και όχι δίαιτα! Να λαμβάνεις ότι χρειάζεσαι από βιταμίνες, ασβέστιο κτλ... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να αρχίσεις να αγαπάς και λίγο τον εαυτό σου για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θα'θελες (ή ήθελαν) να είσαι!
Συμφωνω απολυτα.Γενικοτερα δεν μου αρεσει καθολου ο ορος διαιτα.Θεωρω προτιμοτερο το ''διατροφη''.Στην διατροφη τρως απο ολα και σε κανονικα επιπεδα.Δηλαδη ετσι και εισαι παραπανω ή παρακατω κιλα απο το φυσιολογικο για εσενα βαρος αμα κανεις διατροφη θα το φτασεις .Ενω η διαιτα θα ηταν να χασεις παραπανω κιλα απο οσα θα επρεπε που μονο καλο δεν θα σου 'κανε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:30, 26-12-10:

Το περπάτημα είναι μια εξαιρετική ασχολία κατ'εμέ. Το έχω δοκιμάσει αν και όχι όσο θα ήθελα, αλλά το κάνει και η μητέρα μου και ξέρω... και το ξεκίνησε εδώ και 3-4 μήνες και μου τονίζει συνέχεια το πόσο διαφορετικά την κάνει να νιώθει...

Σου προσφέρει πραγματική ευεξία. =)
Αδαμαντία, να παίρνεις όλα τα απαραίτητα που χρειάζεται ο οργανισμός σου τώρα... Μην αφήνεις τόσες ώρες να είσαι νηστική. Τα μικρά και καλά γεύματα είναι το καλύτερο...

Καταστρέφεις τον μεταβολισμό σου έτσι. =/
Δες το χαλαρά, άλλωστε δεν έχεις και κανένα πρόβλημα! Είσαι μια χαρά! Βάλε τον εαυτό σου στη διαδικασία της διατροφής και όχι της δίαιτας,όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Να μην ξελιγώνεσαι από την πείνα, έτσι ναι μεν μπορεί να χάνεις, όταν επιστρέφεις όμως μετά στις κανονικές σου ποσότητες τα ξαναπαίρνεις, αλλά φυσικά είναι και πολύ κακό για την υγεία.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 20:30, 28-12-10:

μπα...δεν με παιρνει να ξοδεψω αλλα λεφτα...απλα θα κοιταξω να κανω 1 ωρα περπατημα και μετα γυμναστικουλα με το wii...
καμια καλη διαιτα εχετε υποψην σας? Εχω παρει τελευταια και θελω να...μαζεψω....Διαιτολογο δεν παω, δεν εχω λεφτα!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 20:47, 28-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
μπα...δεν με παιρνει να ξοδεψω αλλα λεφτα...απλα θα κοιταξω να κανω 1 ωρα περπατημα και μετα γυμναστικουλα με το wii...
καμια καλη διαιτα εχετε υποψην σας? Εχω παρει τελευταια και θελω να...μαζεψω....Διαιτολογο δεν παω, δεν εχω λεφτα!!!!

κανε την διαιτα της παναγιας. φαε τα παντα και μετα πες ''αχχχ παναγια μας ''
στα σοβαρα τωρα...προσπαθησε να τρως οπως τωρα αλλα μικροτερες ποσοτητες και κοψε τις σοκολατες και τα τσιπς.ιδεες τωρα για σνακ???

Τα σνακ έχουν τη μοναδική ιδιότητα να φτιάξουν ή να διαλύσουν τη δίαιτα σου. Ακόμα και αν τα γεύματα σου είναι υγιεινά και ισορροπημένα, δύο μπάρες σοκολάτας και μισό κιλό παγωτό, μπορούν να σε γεμίσουν με χιλιάδες παραπανίσιες θερμίδες. Ωστόσο, παρόλο που το άκουσμα και μόνο της λέξης σνακ σου προκαλεί φόβο, αυτό το είδος διατροφής μπορεί να σου παρέχει τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζεσαι καθημερινά.

Υπάρχουν τουλάχιστον επτά έξυπνα σνακ, χαμηλά σε θερμίδες, ικανά να κόψουν την λιγούρα, και να σου δώσουν την ενέργεια που χρειάζεσαι για να τα βγάλεις πέρα σε μια δύσκολη ημέρα. Τύπωσε τις παρακάτω συμβουλές και κόλλησέ τες στο ψυγείο σου.
1. Τα φρούτα αποτελούν τα καλύτερο σνακ που προσφέρει η φύση. Όμως το κλειδί βρίσκεται στην ποικιλία. Τα θρεπτικά συστατικά που περιέχονται στα κόκκινα φρούτα είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που θα βρεις στα κίτρινα ή πορτοκαλί φρούτα. Αύξησε την ποικιλία, αγοράζοντας μια σειρά φρούτων διαφορετικών χρωμάτων. Στα κόκκινα περιλαμβάνονται τα μήλα, τα κόκκινα αχλάδια, τα σταφύλια και το ρόδι. Στα κίτρινα ή πορτοκαλί δοκίμασε οποιοδήποτε εσπερειδοειδές, τα σύκα, το μάνγκο, τον ανανά και την παπάγια. Στα πράσινα προτίμησε τα σταφύλια, το πράσινο μήλο, το ακτινίδιο και τα αχλάδια. Στα μπλε και μοβ φρούτα περιλαμβάνονται τα δαμάσκηνα, τα σταφύλια, τα αγριόσυκα και οι σταφίδες.
2. Ψάχνεις για ένα σνακ με ελάχιστες θερμίδες ως επιδόρπιο του δείπνου σου; Δοκίμασε ένα ζουμερό ψητό μήλο ή αχλάδι. Πλύντο, βγάλε τα κουκούτσι και ψέκασε το με ένα κουταλάκι του γλυκού νερό και σφένδανμο (ή σακχαρίνη που είναι πιο εύκολο να προμηθευτείς). Έπειτα, πασπάλισέ το με κανέλα, μοσχοκάρυδο και γαρίφαλο και ψήστο σε ψηλή θερμοκρασία στο φούρνο ή στα μικροκύματα, μέχρι να μαλακώσει.
3. Αν χρειάζεσαι ένα σνακ για να ανταπεξέλθεις το δύσκολο διάστημα ανάμεσα σε δύο γεύματα, κράτα στα ντουλάπια σου μια ποσότητα αποξηραμένων φρούτων ή ξηρών καρπών για ώρα ανάγκης. Έχε πάντα μαζί σου μια χούφτα από αυτά, στην τσάντα, το αυτοκίνητο ή στο ντουλαπάκι του γραφείου σου. Μια ποσότητα από το καθένα, όμοια με μπάλα του γκολφ είναι αρκετή και πολύ πλούσια σε θρεπτικά στοιχεία. Προτίμησε τα αποξηραμένα βερίκοκα, κεράσια, σύκα, δαμάσκηνα και φρούτα του δάσους, καθώς και τα ανάλατα αμύγδαλα, φιστίκια, κάσιους, ηλιόσπορους και τα καρύδια.
4. Ένα από τα πιο αγαπημένα απογευματινά σνακς είναι το φρεσκοκομμένο μήλο με μία ή δύο κουταλιές φυστικοβούτυρο για να το βουτήξεις μέσα. Μπορείς ακόμα να το αναμείξεις με φρεσκοτριμενο τζίντζερ, κακάο, κανέλα, πασπαλίζοντας το ταυτόχρονα με λίγη ξεροψημένη βρώμη (κουάκερ).
5. Ένα πολύ ωραίο σνακ μετά το δείπνο, είναι και γρανίτες φρούτων, φτιαγμένες από 100% φυσικό χυμό. Μια παραλλαγή είναι και το ζελέ φρούτων που μπορείς να φτιάξεις, τεμαχίζοντας μέσα του μερικά κομματάκια φρούτων. Αν η λιγούρα σου είναι μεγάλη, βύθισε μερικά φρεσκοκομμένα φρούτα σε κρέμα χαμηλών λιπαρών ή σε γιαούρτι, πασπαλισμένα με βανίλια, κανέλα ή κομματάκια μαύρης σοκολάτας.
6. Τα φρέσκα λαχανικά συνοδευμένα με μια σος από χούμους (χυλός ρεβιθιών) ή χυλό μαύρων φασολιών, αποτελεί ακόμα μια πρόταση σνακ με χαμηλά λιπαρά. Αν τα μικρά καροτάκια σου φαίνονται πολύ τραγανιστά, άφησέ τα στο φούρνο μικροκυμάτων για 4 με 5 λεπτά, ύστερα για λίγο στο ψυγείο και είναι έτοιμα.
7. Τα αποξηραμένα δημητριακά ολικής άλεσης που μπορείς να σερβιριστείς με τα χεράκια σου, αποτελούν ένα τέλειο σνακ. Ένα φλιτζάνι του καφέ περιέχει μόνον 100 θερμίδες. Αν δυσκολεύεσαι με τη δοσολογία, προμηθεύσου έτοιμα σακουλάκια ή μπολάκια των 225 γραμμαρίων (¼ του κιλού). Για να μην βρεθείς να τρως ολόκληρο το κουτί των δημητριακών, έχε πάντα κάποια έτοιμα σακουλάκια, σε κάποια γωνιά της κουζίνας.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:49, 28-12-10:

Θα επισκεφτώ το θέμα μετά τις γιορτές, γιατί το έχουμε παρακάνει λίγο με αυτά τα μελομακάρονα... Αχ <3

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?
Κοριτσάκι μου δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω. Βρέθηκα στη θέση σου όταν ήμουν μάλιστα ένα χρόνο μικρότερη από εσένα κι έκανα ακριβώς τα ίδια πράγματα. Δε θα σου πω την κατάληξη, για να μη σε τρομάξω αλλά άκου αυτά που σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω, γιατί έχουν δίκιο. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και το σώμα σου όπως κι αν είναι. Είναι κρίμα να θεωρείς πως είσαι παχουλή, γιατί δεν είσαι. Κάνε χάρη σε εμένα προσωπικά και πρόσεχε τον εαυτό σου. Τρώγε όλα σου τα γεύματα και φρόντιζε να παίρνεις επαρκείς ποσότητες από τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός για να είναι υγιής. Μάθε πριν πάθεις.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:21, 29-12-10:

αχ παιδια χρειαζομαι οπωσδηποτε διαιτα,απο περσι εχω παρει 15 ολοκληρα κιλα και οποτε αρχιζω τη διαιτα σε μια βδομαδα τα παραταω...η διαθεση μου χαλια...δεν ξερω τι να κανω...

Συμφωνώ.

Και για να σας πω και τα δικά μου έχασα 1,5 κιλό. Σύνολο 10κιλά σε 6μήνες. Πάμε δυνατά!
μπραβο μπραβο πες μου και μενα κανενα μαγκο μπασ και ξεφορτωθω τα παραπανισια κιλα που εχω...

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

24 κιλά σε 3 μήνες από 110 σε 86, με ύψος 1.87

Μην βάζετε τους εαυτούς σας σε δεσμά, 100 γρ φέτα, 20 γρμ ψωμί, τρίτη πέμπτη ψάρι κοκ.
Όλοι ξέρουμε τι μας κάνει κακό, γιατί πρέπει μας το πει κάποιος άλλος;

Έκοψα βραδυνό σπιτικό,( της εξόδου ισχύει ) ψωμιά, σαβουροπρωϊνό,
το μεσημεριανό είναι όχι λαίμαργο και μέχρι να σκάσω απ'το φαϊ
και κάνω 5χλμ - περίπου - την ημέρα στίβο.

Και τώρα προσπαθώ να μην χάσω άλλο.
αληθεια??τι να πω,εχω μεινει,εγω παλι μονο τη μια βδομαδα αντεχω μετα.....παει η διαιτα...πως τα καταφερνετε παντως απορω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 30-12-10 στις 00:43. Αιτία: Μerge.
Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 01:19, 30-12-10:

αχ παιδια χρειαζομαι οπωσδηποτε διαιτα,απο περσι εχω παρει 15 ολοκληρα κιλα και οποτε αρχιζω τη διαιτα σε μια βδομαδα τα παραταω...η διαθεση μου χαλια...δεν ξερω τι να κανω...
να γραφτεις σε γυμναστηριο, θα σου δωσουν και διατροφη και θα τα καταφερεις.Αλλα αν το κανεις μονη σου, στανταρ σε μια βδομαδα το πολυ 8α τα παρατησεις!!Ζητα βοηθεια και δεν θα χασεις!!!

ειμαι 1.63 και 55 κιλα.αν και δεν μου φαινεται καθολου στα ρουχα εγω θεωρω τον ευατο μου παχουλο.τουλαχιστον φοραω ακομα το small.να αρχισω διαιτα?το Δ.Μ.Σ μου ειναι 21.338210638622158.............λοιπον τι να κανω??δεν ειναι οτι θεωρουμε παχουλη ουτε ζουμερη αλλα δεν ξερω..θα ηθελα να λεπτυνω..η μητερα μου λεει οτι ετσι πως παω θα γινω ανορεξικη...δεν ξερω τι με πιανει..τις προαλλες ημουν απ τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ με 1 χυμο .αλλες παλι φορες μου αρεσει να τσιμπολογω(λιγη σοκολατα απο εδω.λιγους ξηρους καρπους απο εκει..)τι να κανω?τι με συμβουλευετε?
ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα ειμαι 1,67 ..παντα κατι δεν μου αρεσε...η κοιλια μου ,(τα ποδια μου ηταν ωραια!χαχα) το στηθος μου ηταν πιο μικρο τα χερια μου τα θεωρουσα τεραστια!...και ημουν το πολυ 55 κιλα!ηθελα να παω 50..
Το θεμα ειναι να γυμναζεσαι και να τρως σωστα!αν γυμναστεις και η κοιλια σου θα ειναι επιπεδη και γραμμωμενα ποδια θα εχεις ..
Αλλα μην αφησεις τον εαυτο σου ,θεωρωντας πως δεν εισαι ουτε χοντρη ουτε αδυνατη!!
Παντως θεωρω οτι το αδυνατο παει σε ολες!!Αναδυκνυει το προσωπο ,τα ρουχα κλπ!!

Δε θα σου πω την κατάληξη, για να μη σε τρομάξω
παχυνες ή αδυνατισες???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 30-12-10 στις 02:53. Αιτία: Μerge.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 02:48, 30-12-10:

Έπαθα ψυχογενή ανορεξία.

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,839 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 03:14, 30-12-10:

Kαλά μην τρελαθούμε τώρα. Είστε πολύ υπερβολικές. 1.67 και 55 κιλά και μιλάτε για πάχος ξέρωγω.
Αν είναι δυνατόν. =.=

Ναταλία κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα,πήρα αρκετά κιλά πέρυσι στις Πανελλήνιες και γενικότερα τα 2 τελευταία χρόνια και ακόμα προσπαθώ να τα χάσω.

Το θέμα είναι να μην μπαίνεις στην διαδικασία τόσο της δίαιτας-στέρησης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.
Δηλαδή να μην κάνεις υπερβολές. Να έχεις ένα πρόγραμμα και να το ακολουθείς. Αλλά όχι τρελές στερήσεις.
Το να πας σε διαιτολόγο είναι το ιδανικότερο για την περίπτωση σου,που δεν μπορείς να κρατήσεις διατροφή δηλαδή,αλλά σκάς πολύ χρήμα. Αυτό είναι το μείον. Εκτός αν βρείς κάποιον με λογικές τιμές.

Είναι αρκετά και θέμα μυαλού και απόφασης,πιστεύω.
Από'κει και πέρα. Νομίζω το τι πρέπει να κάνεις είναι λίγο-πολύ γνωστό σε όλους. Περιόρισε τα γλυκά,να τρώς κανονικά 4-5 γεύματα την ημέρα,να πίνεις νερό,φρούτα,λαχανικά και περπάτημα όσο μπορείς.

Δεν πιστεύω πως σε αυτό το θέμα υπάρχει η "τρομερή σούπερντούπερ δίαιτα" που θα σου εξαφανίσει όλα τα κιλά κι έτσι.
Είναι θέμα του να κρατάς τις ισορροπίες,απλά.
Τώρα από'κει και πέρα.

Κάποιες συμβουλές και από όσους έχουν χάσει αρκετά κιλά,εννοείται πως θα ήταν καλό να ακούσουμε όλοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 30-12-10 στις 03:25.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 14:13, 30-12-10:

Ναταλία κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σένα,πήρα αρκετά κιλά πέρυσι στις Πανελλήνιες και γενικότερα τα 2 τελευταία χρόνια και ακόμα προσπαθώ να τα χάσω.
και εγω επισης μεσα σε 2 μηνες πηγα 59!δεν εχω κανει ποτε διαιτα ...γιατι ειχα καλο μεταβολισμο!αλλα τωρα μην πειτε οτι δεν ειμαι λιγο πανω απτο κανονικο!!!σε λιγα χρονια θα γινω σουμο!!βλεπω μακρυα!

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:06, 30-12-10:

Συγκεκριμένη διατροφή έχω αναγκαστεί κι εγώ να ακολουθήσω στο παρελθόν.Όχι πως είχα κάποιο πρόβλημα με τη μάζα μου,απλά ήμουν υποχρεωμένος να μην υπερβαίνω ένα συγκεκριμένο αριθμό κιλών βάσει του ύψους και της ηλικίας μου.(λόγω αθλήματος που σε κατατάσσει σε κατηγορίες ανάλογα με τη μάζα σου.)

Δύο πραγματάκια θα πω:

1) Το να μειώνεις δραματικά τις θερμίδες που λαμβάνεις,παράλληλα με αποχή από τη σωματική άσκηση,είναι σαν να προσπαθείς να σβήσεις φωτιά με οινόπνευμα.

Δηλαδή: Αυτό που επιφανειακά φαίνεται ως λύση,στην τελική έχει καταστρεπτικό αποτέλεσμα.Πολλοί,κυρίως θηλυκού γένους άνθρωποι,θεωρούν πως αν κόψουν μαχαίρι την ποσότητα του φαγητού,θα αρχίσουν να χάνουν κιλά και θα λύσουν μια για πάντα τα προβλήματά τους.Μέγα λάθος.Μπορεί το βιωτικό επίπεδο του ανθρώπου να έχει αλλάξει δραματικά,οι οργανισμοί μας όμως έχουν κρατήσει μερικούς από τους μηχανισμούς των προγόνων μας.Τι σημαίνει αυτό?Σε απλή μετάφραση,εσύ νομίζεις πως αν ρίξεις στον οργανισμό σου λιγότερη πρώτη ύλη,αυτός θα αρχίσει να αποθηκεύει-το λίπος είναι μορφή αποθήκευσης-αναλογικά λιγότερη,οπότε σε σύντομο διάστημα θα αρχίσει να μειώνεται η μάζα σου.Αμ δε,αυτό ισχύει μόνο εάν έτρωγες ΣΥΝΕΧΩΣ,σε σημείο του να κινδυνεύεις να σκάσεις.Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που απλά πιστεύεις πως θα προτιμούσες τον εαυτό σου με κάποια κιλά λιγότερα,αν το κάνεις με λάθος τρόπο,ο οργάνισμός σου θα σκεφτεί κάπως έτσι:"Σήμερα παραλείφθηκε ένα γεύμα.Χθες το ίδιο.Αυτό ίσως σημαίνει έλλειψη τροφής,άρα θα ήταν σοφό εκ μέρους μου από το επόμενο γεύμα να αρχίσω να αποθηκεύω μεγαλύτερο ποσοστό λίπους,σε περίπτωση που μου χρειαστεί.Να θυμηθώ να συζητήσω με τον κ. Μεταβολισμό νέο πλάνο διαχείρησης."

Η κατάσταση επιδεινώνεται,όταν εκτός από μια λάθος αντιμετώπιση στο θέμα της διατροφής,τον αντιμετωπίζεις και λανθασμένα στο θέμα της κινητικότητας.Αν έχεις σκύλο,ξέρεις πως πρέπει να τον βγάζεις βόλτα.Αυτό ισχύει και για σένα.Παρατήρησε το τι είσαι,ένα σύνολο από κόκαλα,γύρω από τα οποία υπάρχουν μύες.Τους μύες,η φύση δε στους χάρισε με εγγύηση εφόρου ζωής.Έχουν φτιαχτεί ώστε να χρησιμοποιούνται,και υπόκεινται στους νόμους της φυσικής και της χημείας.Οι νόμοι αυτοί είναι σαφέστατοι,και δεν ενδιαφέρονται αν είναι υπέρ ή όχι του ανθρώπου.Στρέφονται πάντα προς την ελαχιστοποίηση της ενέργειας του συστήματος.Με απλά λόγια,αν ξαφνικά βρεθείς ενα χιλιόμετρο πάνω από το έδαφος χωρίς αλεξίπτοτο,τότε για να ελαχιστοποιηθεί η δυναμική σου ενέργεια,θα μετατραπει σε...κινητική,και την έβαψες(πέφτεις και σκοτώνεσαι)Με το ίδιο σκεπτικό(αν και με λιγότερο άμεσα αποτελέσματα),αν οι μύες σου δε χρησιμοποιούνται για το σκοπό που τους έχεις,εκτός από το ότι κερδίζεις σε λίπος,ΧΑΝΕΙΣ σε μυική μάζα,κι αυτό διότι η φυσική κρίνει πως δε συμφέρει σπατάλη ενέργειας ωστε να τη διατηρείς,από τη στιγμή που με την πάρτη σου...πάει χαμένη.Η μυική μάζα είναι ένας παράγοντας που δε μπορείς να αγνοήσεις,όταν θέλεις ένα υγιές σώμα.Κανείς δε μίλησε ούτε για body building,ούτε για πρωταθλητισμό,αλλά για τα απλά και καθημερινά.Το περπάτημα και οι σκάλες είναι τα ελάχιστα.

2)Γρηγορότερα θα τρέξει ένα αγωνιστικό όταν το φουλάρεις με βενζίνη κάποιων οκτανίων,από όταν του γεμίσεις το μισό ρεζερβουάρ με μαζούτ.(Βασικά,όσο λίγο κι αν είναι το μαζούτ,τη μηχανή θα στη διαλύσει στο τέλος.)

Δηλαδή: Σταμάτα να θεωρείς πως η ποσότητα αυτών που τρως είναι ο καθοριστικός παράγοντας λήψης κιλών.Η ποσότητα καθορίζεται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και το μεταβολισμό αυτού.Ο μεταβολισμός όμως επηρεάζεται και από το πόσο καις.Αν καις παραπάνω από κάποιον άλλο,τότε ο οργανισμός σου δε θα αποθηκεύει στην αποθήκη με τα αχρησιμοποίητα,όσο ο οργανισμός του άλλου.Το καταλαβαίνεις νομίζω.Ακόμη κι αν είσαι καλοφαγάς,αν καις αρκετά κι αν τρως "καλό πράμα",δε θα έχεις πρόβλημα.(Φυσικά και υπάρχουν και οι διαταραχές του μεταβολισμού,όπως οι διαταραχές του θυροειδή,όμως εδώ μιλάω γενικά.)

Κάθισε και σκέψου όμως,τι έφαγες σήμερα.Χθες.Και προχθές.Τι από αυτά πχ περιείχε ζάχαρη.Και τι αλάτι,και σε τι ποσοστό.Πόσες φυτικές ίνες κατανάλωσες?Πόσο από το φαγητό που καταναλώνεις την κάθε μέρα είναι συσκευασμένο/σε μορφή σνακ?Πόσο από το φαγητό που τρως εμπεριέχει στην προετοιμασία του και τον όρο "τηγάνισμα"?

Ας πάρουμε για παράδειγμα την πατάτα.Τηγανιτή,ιδιαίτερα προτηγανισμένη,είναι κόλαση.Στο φούρνο,είναι κάπως καλύτερη.Μέσα σε λάδι μεν,αλλά όχι τοσο βλαβερή(και καταλαβαίνεις πως τρως πατάτα)Και τέλος,βραστή,στην πατατοσαλάτα,τα λιπαρά της φθάνουν στο μηδεν!Φάε όσες πατατοσαλάτες θέλεις.Λιγότερο θα σε επηρεάσουν από μια μερίδα τηγανιτές πατάτες,seriously.

Θα μου πεις,ναι αλλά εγώ προτιμώ τις τηγανιτές,δε μπορώ να συγκρίνω τη γεύση!Πολλές φορές όντως,η ζωή είναι άδικη.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:12, 30-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*

μπραβο μπραβο πες μου και μενα κανενα μαγκο μπασ και ξεφορτωθω τα παραπανισια κιλα που εχω...
Μπα! Τίποτα μαγικό δεν υπάρχει στην υπόθεση. Έπινα καθημερινά 2-3 λίτρα νερό την μέρα, μικρότερες ποσότητες στα γεύματα και όχι μ@λ@κιούλες. Κοινώς; Διατροφή! Τρώμε τα πάντα με μέτρο.

Και επειδή λόγω ενός προβλήματος υγείας έχω πάρει κάποια κιλά, με το που τελειώσουν οι γιορτές θα εφαρμόσω ξανά αυτή την διατροφή!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:49, 03-01-11:

Κοινώς; Διατροφή! Τρώμε τα πάντα με μέτρο.
Οχι αυτο ειναι λαθος, ιδανικα, πιτσες, γλυκα κτλ δεν θα επρεπε να τρωμε ΠΟΤΕ, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μπορει να αδυνατισει τρωγοντας τις βλακειες που τρωει ενας μεσος ανθρωπος απλα σε μικροτερες ποσοτητες.

Για να γινω πιο σαφης, η μεση "διατροφη" ενος μεσου ανθρωπου ειναι τα εξις:

Πρωι: ενας καφες με ζαχαρη
Στη δουλεια επειδη επιασε πεινα: κανα κρουασαν η τυροπιτα
Μεσημερι: Αν ειναι τυχερος και μενει με τη μαμα ακομα τιποτα μακαροναδες
Βραδυ: πιτσα/σουβλακια/η κατι σχετικο

απο πλευρας ποσοτητων αυτα ειναι τα εξις για μια γυναικα ας πουμε 1.63, 75 κιλα

μια τυροπιτα το πρωι και ο καφες καπου 900 θερμιδες

ενα πιατο μακαρονια με σαλτσα, μιαμιση φετα ψωμι 800-900 θερμιδες

3 κομματια πιτσα 900 θερμιδες.

αυτο ειναι 2700 θερμιδες σε μια μερα.

Για να αδυνατισει αυτη η γυναικα θελει καπου 1600 θερμιδες, δηλαδη μιση τυροπιτα το πρωι μισο πιατο μακαρονια και 3/4 της φετας του ψωμιου το μεσημερι και εναμιση κοματι πιτσα το βραδυ.

Δοκιμασε να φας ετσι και πες μου τι θα γινει πιο γρηγορα η αβιταμινωση η το πεινας τοσο πολυ που θα φας μεχρι και το σακουλακι απο τα πατατακια?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:14, 03-01-11:

Κι όμως,σε γενικές γραμμές ο epote έχει δίκιο.Εντάξει,αλλάζω το "δε θα έπρεπε να τρώμε ΠΟΤΕ" σε "θα έπρεπε να τρώμε πολύ πιο σπάνια σε σχέση με το φάγητο το οποίο είμαστε φτιαγμένοι ως οργανισμοί να χωνεύουμε ομαλά και να οφελούμαστε από αυτό"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 14:17, 03-01-11:

Βασικα μπορεις να φας οτιδηποτε με μετρο και αρκει να γυμναζεσαι... η καθιστικη ζωη δεν οφελει κανεναν ειτε προσπαθει να χασει κιλα ειτε οχι

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:21, 03-01-11:

Το μετρο όμως σημαίνει γενικά πολύ λιγότερο από το φαγητό που πρέπει να τρώει ο μέσος άνθρωπος και δεν τρώει.

Εχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ο καρκίνος του παχέος εντέρου εξελίσσεται σε μάστιγα?Με απλά λόγια:τι θα πάθει ένα αμάξι με καταλύτη αν το ταϊζεις κάθε μέρα super?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 14:25, 03-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Το μετρο όμως σημαίνει γενικά πολύ λιγότερο από το φαγητό που πρέπει να τρώει ο μέσος άνθρωπος και δεν τρώει.

Εχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ο καρκίνος του παχέος εντέρου εξελίσσεται σε μάστιγα?Με απλά λόγια:τι θα πάθει ένα αμάξι με καταλύτη αν το ταϊζεις κάθε μέρα super?
Θα παρει κιλα?

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 12:18, 04-01-11:

Βασικα μπορεις να φας οτιδηποτε με μετρο και αρκει να γυμναζεσαι... η καθιστικη ζωη δεν οφελει κανεναν ειτε προσπαθει να χασει κιλα ειτε οχι
Το σαβουροφαγητο ειναι απολαυση, ειναι πως να γινει, ΑΛΛΑ ακριβως επειδη κανει "κακο" δεν πρεπει να αποτελει το κυριο τμημα της διατροφης μας (σε οποιαδηποτε ποσοτητα), πρεπει να ειναι αυτο που ειναι, μια απολαυση.

Και το ποτο ωραιο ειναι αλλα δεν καλυπτεις τις αναγκες σου σε υγρα με αλκοολ, το αλκοολ το πινεις μια δυο φορες τη βδομαδα οταν θα βγεις βολτα.

Το ιδιο και με το φαι, αν το 80% της διατροφης σου ειναι καλη (λαχανικα, φρουτα, κρεατα κτλ) το 20% φατο σε σαβουρα για να γουσταρεις.

Η γυμναστικη δεν αναφερεται καν στη κουβεντα, το θεωρω αυτονοητο ο πρεπει να γυμναζεσαι, τα πλεονεκτηματα ειναι πολυ περισοτερα απο μικρη κοιλια.

Και μεταξυ μας ειναι καλυτερο να εισαι γυμνασμενος και ελαφρως παχουλος παρα σπαλιαρης και αγυμναστος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 16:10, 05-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Η κατάσταση επιδεινώνεται,όταν εκτός από μια λάθος αντιμετώπιση στο θέμα της διατροφής,τον αντιμετωπίζεις και λανθασμένα στο θέμα της κινητικότητας.Αν έχεις σκύλο,ξέρεις πως πρέπει να τον βγάζεις βόλτα.Αυτό ισχύει και για σένα.Παρατήρησε το τι είσαι,ένα σύνολο από κόκαλα,γύρω από τα οποία υπάρχουν μύες.Τους μύες,η φύση δε στους χάρισε με εγγύηση εφόρου ζωής.Έχουν φτιαχτεί ώστε να χρησιμοποιούνται,και υπόκεινται στους νόμους της φυσικής και της χημείας.Οι νόμοι αυτοί είναι σαφέστατοι,και δεν ενδιαφέρονται αν είναι υπέρ ή όχι του ανθρώπου.Στρέφονται πάντα προς την ελαχιστοποίηση της ενέργειας του συστήματος.Με απλά λόγια,αν ξαφνικά βρεθείς ενα χιλιόμετρο πάνω από το έδαφος χωρίς αλεξίπτοτο,τότε για να ελαχιστοποιηθεί η δυναμική σου ενέργεια,θα μετατραπει σε...κινητική,και την έβαψες(πέφτεις και σκοτώνεσαι)Με το ίδιο σκεπτικό(αν και με λιγότερο άμεσα αποτελέσματα),αν οι μύες σου δε χρησιμοποιούνται για το σκοπό που τους έχεις,εκτός από το ότι κερδίζεις σε λίπος,ΧΑΝΕΙΣ σε μυική μάζα,κι αυτό διότι η φυσική κρίνει πως δε συμφέρει σπατάλη ενέργειας ωστε να τη διατηρείς,από τη στιγμή που με την πάρτη σου...πάει χαμένη.Η μυική μάζα είναι ένας παράγοντας που δε μπορείς να αγνοήσεις,όταν θέλεις ένα υγιές σώμα.Κανείς δε μίλησε ούτε για body building,ούτε για πρωταθλητισμό,αλλά για τα απλά και καθημερινά.Το περπάτημα και οι σκάλες είναι τα ελάχιστα.
Συμφωνώ με όλο το post (και επαυξάνω). Να συμπληρώσω ότι το περπάτημα, η άσκηση (ιδίως όσες έχουν να κάνουν με κάποιο βάρος-έστω και το βάρος του σώματός μας, άρα εξαιρούμε αμέσως το κολύμπι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) συνεισφέρουν και στην ανάπτυξη και διατήρηση της οστικής μας πυκνότητας, και άρα στην αντοχή των οστών. (Μεγάλο θέμα, ιδίως για τις γυναίκες, η οστεοπόρωση...)

Μην είστε τόσο καταδικαστικοί απέναντι στα έρμα τα γλυκά, καλέ...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:26, 05-01-11:

Λέγετε εσείς για γυμναστικές.. αλλά έχω μια απορία:
Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκεί;

Πάντως εμπειρικά έχω διαπιστώσει κάτι απογεύματα που με πιάνει μια ανεξήγητη λιγούρα αν κοιμηθώ ξυπνάω σα να έχω γεμάτο στομάχι.
Το συνιστώ λοιπόν.

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 22:05, 05-01-11:

Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκει
οχι βεβαια...

ανοιγοκλεινεις τα ματια σου 20.000 φορες τη μερα, ειναι επαρκης γυμναστικη αυτο? οχι βεβαια. Δεν ειναι αρκετα κουραστικο, η γυμναστικη βασιζεται στην εννοια της προοδευτικης επιβαρυνσης

Β Α Ρ Η!!

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 00:36, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Ένας άνθρωπος που κινείται καθημερινά στη δουλειά του, ανεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα, τρέχει ενίοτε πίσω από λεωφορεία και γυρνάει στο σπίτι κατάκοπος περνώντας από ένα γυμναστήριο που βλέπει άλλους ανθρώπους να λιώνουν σε έναν διάδρομο, θεωρείτε ότι η γυμναστική που του κάνουν καθημερινά του αρκεί;

Πάντως εμπειρικά έχω διαπιστώσει κάτι απογεύματα που με πιάνει μια ανεξήγητη λιγούρα αν κοιμηθώ ξυπνάω σα να έχω γεμάτο στομάχι.
Το συνιστώ λοιπόν.
Μόνο και μόνο για το bold θα έλεγα ότι είναι επαρκέστατη η γυμναστική του, χάρη στην πασίγνωστη εκγύμναση εξ' όψεως.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό να απαιτήσουμε από αυτόν τον άνθρωπο να γυμναστεί παραπάνω- είναι και ο χρόνος που μας περιορίζει. Πάντως, σίγουρα είναι σε αρκετά καλύτερη θέση από άλλους που έχουν καθιστική δουλειά ή/και καθιστική υπόλοιπη ζωή. Πιθανώς θα μπορούσε να εντάξει στο πρόγραμμά του κανένα περίπατο στα πεντακάθαρα, ήσυχα, πανέμορφα () δρομάκια της πόλης του. Ή και λίγο τρέξιμο (όχι πάλι πίσω από λεωφορεία, βγάζουν καυσαέρια).

Ο ύπνος προφανώς και μειώνει την όρεξη. Αν θυμάμαι, εκκρίνεται λεπτίνη και περιορίζεται η δράση της γρελίνης- και-τσουπ! μειώνεται η όρεξη. (Μια καλή δικαιολογία για εμάς τους υπνοεξαρτημένους)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:31, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Σελήνη

Ο ύπνος προφανώς και μειώνει την όρεξη. Αν θυμάμαι, εκκρίνεται λεπτίνη και περιορίζεται η δράση της γρελίνης- και-τσουπ! μειώνεται η όρεξη. (Μια καλή δικαιολογία για εμάς τους υπνοεξαρτημένους)
Παιζιά τι λέτε;;; Μόνο εγώ δηλαδή κάθε φορά που ξυπνάω -ειδικά από μεσημεριανό ύπνο- έχω όρεξη σαν το στομάχι μου να είναι τελείως άδειο;;;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,665 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:51, 06-01-11:

Να ρωτήσω κάτι άκυρο;
Το ζεστό νερό με λεμόνι το πρωί να το πίνεις, κάνει καλό; Εννοώ αν βοηθάει στην απώλεια βάρους. Βοηθάει; ή τζάμπα ξίνισα σήμερα;

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 02:36, 06-01-11:

τσαμπα ξυνησες

ρε παιδια σκεφτητε λιγακι...νερο με λεμονι ειναι δηλαδη ΤΙ ακριβως να κανει?

Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 03:53, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
τσαμπα ξυνησες

ρε παιδια σκεφτητε λιγακι...νερο με λεμονι ειναι δηλαδη ΤΙ ακριβως να κανει?
Η θεωρία είναι ότι το κιτρικό οξύ που περιέχει το λεμόνι, θα διαλύσει το λίπος... Είναι σαν το απορρυπαντικό πιάτων με άρωμα ξύδι.

Αυτό δεν ισχύει, διότι το λεμόνι θα περάσει από το πεπτικό σύστημα, δε θα πάει στους λιπώδεις ιστούς...

Ωστόσο, το λεμόνι λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο: η ξινή γεύση διδάσκει τον άνθρωπο, απομακρύνοντας από το κυνήγι της ηδονής, με αποτέλεσμα να οδηγεί στο αδυνάτισμα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,665 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 12:52, 06-01-11:

Οκ κατάλαβα.

Θενκις για τις απαντήσεις.

@worshipperjesus με φώτισες ρε. xD

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H Σελήνη έγραψε στις 13:15, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Να ρωτήσω κάτι άκυρο;
Το ζεστό νερό με λεμόνι το πρωί να το πίνεις, κάνει καλό; Εννοώ αν βοηθάει στην απώλεια βάρους. Βοηθάει; ή τζάμπα ξίνισα σήμερα;
Μικρότερη κι εγώ άκουγα ότι το νερό με λεμόνι βοηθάει στη δίαιτα. Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο νετ, μάλιστα, βρήκα μια "δίαιτα αποτοξίνωσης με λεμόνι", στην οποία εκτός από λεμόνι το ρόφημα περιέχει και ένα σκεύασμα που δε γνωρίζω () καθώς και πιπέρι καγιέν (τα πιπέρια και τα καυτερά έχουν μια κάποια αυξητική επίδραση στον βασικό μεταβολισμό και άρα όντως βοηθούν κάπως στη δίαιτα). Η συγκεκριμένη ισχυρίζεται ότι έχει απώλεια 3-6 κιλών σε δέκα ημέρες (δε σχολιάζω για το αν αυτό είναι υγιεινό, νομίζω είναι προφανές το κατά πόσο είναι -.-'), αφού τρέφεσαι αποκλειστικά με αυτό το ρόφημα λεμονοπιπερονερού.
Από εκεί και πέρα, στο mednutrition είδα ότι ένα ποτήρι ζεστό νερό με λίγες σταγόνες λεμόνι το πρωί, βοηθάει στην ενεργοποίηση του μεταβολισμού-ενδεχομένως και να έχει μια βάση, άρα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:04, 06-01-11:

Πάντως σήμερα άκουσα ότι ένα ποτήρι νερό με χυμό μισού λεμονιού κάνει καλό στο στομάχι και στην χώνεψη...

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 20:24, 06-01-11:

Ναι, κι εγώ το έχω ακούσει αυτό.^^
Το λεμόνι με το νερό αδυνατίζουν και είναι καλά στην χώνεψη...επίσης είναι καλά και όταν κάποιος είναι άρρωστος.
Το είχα δοκιμάσει όταν ήμουν άρρωστη, μόλις ήπια μια γουλιά το άφησα, δεν μου άρεσε καθόλου!

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 01:26, 23-01-11:

εγω παντως παντα το νερο με λεμονι το πινω,δεν μπορω σκετο νερο..πολλα χρονια,δεν νομιζω οτι βοηθαει στο αδυνατισμα αλλα δεν κανει κακο στην υγεια....τρελαινομαι για τη γευση του,πολλες φορες τρωω το λεμονι και σαν φρουτο αντι για πορτοκαλι ασ πουμε..το ξερω ειμαι λιγο παραξενη...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:34, 17-03-11:

Μετά από ένα πρόβλημα υγείας και μισό μήνα στο κρεβάτι, έβαλα κάποια κιλά!Δυστυχώς!

Αλλά από σήμερα ξεκινάω πάλι διατροφή και πολύ νερό. Κανένα άλλο tip?

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:45, 17-03-11:

Γυμναστική! Με αυτά τα 3 είσαι αρκετά καλυμμένη!

Καλή επιτυχίαααααα!!!!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:48, 17-03-11:

Πάω κολυμβητήριο. Μετράει;

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:52, 17-03-11:

Πάω κολυμβητήριο. Μετράει;
Νομίζω οτι το κολυμβητήριο είναι από τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους άθλησης! Άσε που το καλοκαίρι μαυρίζεις κιόλας!
Δυο σε ένα!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:54, 17-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
... Άσε που το καλοκαίρι μαυρίζεις κιόλας!
Δυο σε ένα!
Ποιο καλοκαίρι;;; Και χειμώνα μαυρίζεις!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:08, 17-03-11:

Πάντως το πολύ μαύρισμα να το αποφεύγετε. Δημιουργεί ρυτίδες, κινδύνους για καρκίνο του δέρματος και γενικά φθείρει πολύ το δέρμα (η φωτογήρανση ΔΕΝ είναι αστικός μύθος ). Εγώ πλέον έχω αποφασίσει πως θα προσπαθήσω να μαυρίζω όσο γίνεται λιγότερο με όσα έχω δει σε ντοκιμαντέρ και εκπομπές!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:18, 17-03-11:

Ντινακι αγαπη μου, αλλη μια φορα να πεις/γραψεις για το μαυρισμα, θα σε μαυρισω ιδιοχειρως στο τελος!!!!!
Θα μου δημιουργησεις εφιαλτες!
Οχι τιποτα αλλο, αλλα σε λιγο καιρο θα ξεκινησουν οι " αρμενικες βιζιτες" μου στις παραλιες!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 15:34, 17-03-11:

A balanced diet is a cookie in each hand.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:30, 17-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ντινακι αγαπη μου, αλλη μια φορα να πεις/γραψεις για το μαυρισμα, θα σε μαυρισω ιδιοχειρως στο τελος!!!!!
Θα μου δημιουργησεις εφιαλτες!
Οχι τιποτα αλλο, αλλα σε λιγο καιρο θα ξεκινησουν οι " αρμενικες βιζιτες" μου στις παραλιες!
Πως το ήξερα πως θα απαντούσες; Ε;
Eπειδή λεπόν εσύ αγάπη μου, θες να γίνεσαι σαν ..να αλλάζεις φυλή κάθε καλοκαίρι, αυτό δεν σημαίνει πως είναι και υγιεινό και εγώ πρέπει να μην αναφέρω πουθενά πόσο κακό κάνει το πολύ μαύρισμα ()
Σου εύχομαι να μην σε επηρεάσει ποτέ πουθενά, αλλά άμα δεις όσα έχω δει, νομίζω θα αλλάξεις κι εσύ γνώμη. Δεν λέω, είμαστε σαφέστατα πιο όμορφες μαυρισμένες, κι εγώ τρελαίνομαι να μαυρίζω (αν και όχι όσο εσύ νομίζω ) - όλα είναι καλύτερα, φαίνεσαι πιο αδύνατη, τα ρούχα σου πάνε πιο πολύ, έχεις φοβερές επιλογές για μακιγιάζ- αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάνει και καλό! Είναι σαν να λες πως αν κάθε μέρα τρως τρία σουβλάκια, δύο μερίδες πατάτες και μια βάφλα με τρεις μπάλες παγωτό, δύο σιρόπια, σαντιγύ και τρούφα κάθε μέρα για βραδινό δεν θα παχύνεις καθόλου!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:28, 17-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πως το ήξερα πως θα απαντούσες; Ε;
Eπειδή λεπόν εσύ αγάπη μου, θες να γίνεσαι σαν ..να αλλάζεις φυλή κάθε καλοκαίρι, αυτό δεν σημαίνει πως είναι και υγιεινό και εγώ πρέπει να μην αναφέρω πουθενά πόσο κακό κάνει το πολύ μαύρισμα ()
Σου εύχομαι να μην σε επηρεάσει ποτέ πουθενά, αλλά άμα δεις όσα έχω δει, νομίζω θα αλλάξεις κι εσύ γνώμη. Δεν λέω, είμαστε σαφέστατα πιο όμορφες μαυρισμένες, κι εγώ τρελαίνομαι να μαυρίζω (αν και όχι όσο εσύ νομίζω ) - όλα είναι καλύτερα, φαίνεσαι πιο αδύνατη, τα ρούχα σου πάνε πιο πολύ, έχεις φοβερές επιλογές για μακιγιάζ- αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάνει και καλό! Είναι σαν να λες πως αν κάθε μέρα τρως τρία σουβλάκια, δύο μερίδες πατάτες και μια βάφλα με τρεις μπάλες παγωτό, δύο σιρόπια, σαντιγύ και τρούφα κάθε μέρα για βραδινό δεν θα παχύνεις καθόλου!
Oυστ μαρη!

Καταρχας, γνωριζω ποσο επιβλαβης ειναι ο ηλιος για την υγεια, οσο γνωριζω και το αυτο για το καπνισμα...και οπως ξερεις παρ' ολ' αυτα εχω "μυηθει" και στα δυο αυτα "σπορ"...
Κατα δευτερον, ειναι κακο που δε θελω με την πρωτη ευκαιρια να το κανεις θεμα?!
Πολυ κακη συνηθεια "σιστερακι" μου γλυκο!!!
Και τελος εχω την εντυπωση πως δεν υπαρχει ενας χρηστης που να μπαινει στο Στεκι και να μη γνωριζει επ' αυτου!

Ματσα - μουτσα σου εδωσα??????!!!
:* :* :*

π.σ: ααααα...και για να μην ξεχνιομαστε ειμαι αρκετα ασπρουλιαρα για να θελω το καλοκαιρι να μην παρω χρωμα! Και οπως βλεπεις και στη φωτο, οσο και να κατσω κατω απο τον ηλιο, φυλη δεν αλλαζω!
Τωρα απολογουμαι....ε?! Φτυσε με γιατι με ματιασες!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 00:06, 18-03-11:

Συγνωμη που θα το πω αλλα διαβασα αρκετα απο αυτα που γραφετε και μου κανει εντυπωση που αγχωνεστε τοσο πολυ.....
Πιστευω οτι υπαρχουν οντως γυναικες που εχουν προβλημα με το βαρος τους και καποιες που εχουν προβλημα με το μυαλο τους....Φοβουνται μην τυχον καποια φιλη τους δειχνει καλυτερη....ή μηπως το αγορι που γουσταρουν τις απορριψει λογω σχηματος πισινου.....
Απο εκει και περα....η επομενη διαιτα που θα ηθελα να κανω ειναι με ενα ωραιο αρσενικο.....και ειναι σεξοδιαιτα....δεν γινεται....ολο και καποια θερμιδα θα καψω....
Πιστευω στην καλη διατροφη, στο οτι το στομαχι μου δεν ειναι σκουπιδοτενεκες για καθε καταναλωτικη βλακεια που παραγεται.....Απο εκει και περα
κανουμε καποιες αμαρτιες ....οπως ολος ο κοσμος.....Ομως δεν δεχομαι το να καταβροχθιζουν νεες κοπελες φαγητο επειδη συναισθηματικα
ειναι down.......ουτε να πεθαινουν στη πεινα επειδη τα περιοδικα προβαλλουν κοκκαλιαρικα μοντελα.....Το ξερω πως ολα αυτα μας επηρεαζουν....και οτι δεν ειμαστε αναισθητες....αλλα πρεπει πανω απο ολα να ξερουμε οτι δεν ειναι υγειες προτυπο ενα τοσο αδυνατο κορμι........οτι δεν ειναι δυνατον ολες μας να φοραμε small size..... και οτι την ευτυχια στη ζωη δεν την κανει μοναχα ενα στητο στηθος και μια λεπτη μεση......
Βεβαια δεν μπορω να πω και με σιγουρια τι σημαινει ευτυχια για τον καθενα.......
Μια καλη εξωτερικη εμφανιση στα ορια του λογικου ειναι σωστη.........δεν ειναι δυνατον για παραδειγμα οι Ελληνιδες που ειναι μεσογειακες γυναικες....να γινουν κοκκαλιαρικα ζομπι......ειμαστε γυναικαρες για να πιανουν οι αντρες......Ασε που ολες εχετε γινει ξανθιες........(και αρκετες φιλες μου) ....και νιωθω οτι κυκλοφορω στη Σουηδια.....χαχαχαχαχα.....τελος παντων.........
Ερχεται το καλοκαιρι και η παραλια ισως μας αγχωνει.....αλλα ειλικρινα νομιζετε πως ενδιαφερεται ο οποιοσδηποτε αντρας που βρισκεται εκει πραγματικα για το ποιες ειμαστε σαν ανθρωποι? ..... απλα κοιταζει τον πισινο μας.......ε και την επομενη μερα θα κοιταζει τον πισινο μιας αλλης......μπορει να γελασει ...μπορει να του αρεσει....ή μπορει να μην του αρεσει.......ειχα μια σκασιλα για το τι σκεφτεται....... Παντα καποιος θα λεει κατι.......και αυτο το κατι θα χανεται μετα......δεν γινεται να αγχωθω για το πως θα κρινει το πισινο μου ενας αγνωστος αντρας.........δεν ειναι ουσια αυτη.........Η ουσια ειναι να εχω την υγεια μου ........Δεν με νοιαζει εαν θα ειμαι πιο μαυρη απο την διπλανη κοπελα.......δεν εχει καμια σημασια αυτο για εμενα.......και δεν πιστευω οτι ενας αντρας θα διαλεξει μια αλλη κοπελα αντι για εμενα επειδη εχει καλυτερο μαυρισμα......
....γιατι ο αντρας που επιλεγει με αυτο το κριτηριο ειλικρινα δεν με ενδιαφερει ....
Η παραλια εχει πολλα κουτσομπολια.... και εγω μπορει να δω καποιον αντρα με μεγαλο πισινο.....να γελασω.......να χαζεψω καποιον αλλο με καλους κοιλιακους.......στην παραλια υπαρχει μια πασαρελλα.....αλλα υπαρχει και η θαλασσα ......και ο ζεστος ηλιος........και πολλα αλλα πραγματα για να χαρω, να χαλαρωσω και να περασω καλα........πηγαινω στην παραλια οχι για αυτους που ειναι εκει αλλα για την δικη μου διασκεδαση.......
Οσες κοπελες οντως εχουν αρκετα παραπανω κιλα.....καλα κανουν και προσπαθουν να τα χασουν......και η γυμναστικη βοηθαει πολυ.....αλλα χωρις να στερουνται σε υπερμετρο βαθμο καποια πραγματα......και χωρις να μετρανε το καθε γραμμαριο.....θελει πολυ σωστη διαχειριση η ψυχολογια μιας γυναικας..........και ειναι ενας δυσκολος αγωνας το να χασεις καποια κιλα......αυτο το σεβομαι.....απλα θελει το σωστο τροπο......και τον αναλογο χρονο......και αρκετο κοπο........και το σωστο timing.......δεν γινονται ολα γρηγορα......Δεν χαθηκε ο κοσμος εαν αντι για 6 7 8 μηνες θα πετυχεις το στοχο σου σε 9 10 11.....η Ρωμη δεν χτιστηκε σε μια μερα......οποτε ας μην ειμαστε σκληρες με τον εαυτο μας.......
Καλη επιτυχια σε οσες θελουν να βελτιωσουν την εμφανιση τους με σωστο τροπο, χωρις πανικο και ακραιες πραξεις.......Αυτες ειναι σιγουρα πιο δυνατες συναισθηματικα και ψυχολογικα.....και αυτο τις τιμα πιο πολυ......

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:29, 23-03-11:

Αχ ήρθα κι εγώ!!! Για να σας ανακοινώσω οτι έχω ξεκινήσει τη δίαιτά μου και πάει πολύ καλά! (έπρεπε να το πω, μη μου θυμώσετε!!) Και είναι η πρώτη φορά που είμαι τόσο χαλαρή και χαρούμενη μ αυτό!!!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 18:49, 20-05-11:

Με αφορμή το ποστ του Βαλ

Έχω να πω ότι κι εγώ θέλω!
Αυτή τη χρονιά από 50 κιλά πήγα 56, υποτίθεται τα πήρα λόγω διαβάσματος, άγχους, και κάθισμα σπίτι/χωρίς πολλή κίνηση, πρώτη φορά στη ζωή μου νιώθω χοντρή, και είναι το μέγιστο που έχω φτάσει ποτέ >.<
Και μιας και ξεμπέρδεψα τώρα από σήμερα άρχισα δίαιτα ή καλύτερα τύπου "διατροφή".
Κόβω τα γλυκά, τα παγωτά, το ψωμί και γενικά τη κωλοτροφή για να προλάβω να βγω σαν άνθρωπος στη παραλία.
Νομίζω θα τα καταφέρω, μιας και ψυχολογικά είμαι οκ, οπότε δε παίζει να κυλήσω στη κατάψυξη (come oooooooooon! εκεί υπάρχει παγωτό :Ρ).

Άντε να δούμε ρε, άντε!
Καλή μου τύχη! ;D

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 19:58, 20-05-11:

Go, go, go Λάουρα! Μάλλον θα σε συνοδέψω, πήρα 2 κιλάκια τελευταία. Παραδόξως πέρυσι το θέμα αυτό με είχε βοηθήσει πολύ να φτάσω το στόχο μου, μακάρι να κάνει το ίδιο και για σένα, χεχε! Ξεκίνα περπάτημα, χωρίς να κουράζεσαι ιδιαίτερα μπορείς να δεις διαφορά

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 20:00, 20-05-11:

Γειααα. Βάλτε κι εμένα στη λίστα.

Σοκολάτα γιοκ. Σήμερα έφαγα το τελευταίο μου μπισκότο. Καλή τύχη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:53, 20-05-11:

Toν τελευταίο καιρό έχω αφεθεί πάλι. Μεγάλη ηδονή το φαγητό. Αν δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι γύρω μου ή αν ήμουν γυναίκα θα είχα ξεπεράσει σίγουρα τα 115 κιλά. Παραμένω σε ένα αξιοπρεπές βάρος μόνο και μόνο για τους άλλους και για να μπορώ να βρίσκω ρούχα, αλλιώς το DNA μου θα με είχε κάνει σαν τον Κοσκωτά. Πώς να αντισταθείς σε ένα σουβλάκι με πίτα στουμπηγμένο με πατάτες και κρεμύδια , σε μια λαχταριστή πίτσα, στους ξηρούς καρπούς, στις πατστιτσάδες, στα λουκάνικα, στις μακαρονάδες, στις τσαλαβούτες στο λάδι της σαλάτας, στο σκούπισμα της σάλτσας από το πιάτο, στα εκλεράκια, στα μπισκοτάκια και σε όλα αυτά τα πεντανόστιμα σκατάκια του καπιταλισμού. 'Ολα τα ανθυγιεινά είναι νόστιμα. 'Οσο για τις γυναίκες δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν δίαιτα, είναι πολύ όμορφες με τα παραπανίσια κιλά τους. Γιατί το κάνουν αυτό ; Αφού έχουν καμπύλες εκ φύσεως. Το πάχος ομορφαίνει τις καμπύλες. Για μας τους άντρες το καταλαβαίνω.

αυτό ήταν πολύ καλό

ladyath31

Μια καλη εξωτερικη εμφανιση στα ορια του λογικου ειναι σωστη.........δεν ειναι δυνατον για παραδειγμα οι Ελληνιδες που ειναι μεσογειακες γυναικες....να γινουν κοκκαλιαρικα ζομπι......ειμαστε γυναικαρες για να πιανουν οι αντρες......Ασε που ολες εχετε γινει ξανθιες........(και αρκετες φιλες μου) ....και νιωθω οτι κυκλοφορω στη Σουηδια.....χαχαχαχαχα.....τελος παντων.........

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:52, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Toν τελευταίο καιρό έχω αφεθεί πάλι. Μεγάλη ηδονή το φαγητό. Πώς να αντισταθείς σε ένα σουβλάκι με πίτα στουμπηγμένο με πατάτες και κρεμύδια , σε μια λαχταριστή πίτσα, στους ξηρούς καρπούς, στις πατστιτσάδες, στα λουκάνικα, στις μακαρονάδες, στις τσαλαβούτες στο λάδι της σαλάτας, στο σκούπισμα της σάλτσας από το πιάτο, στα εκλεράκια, στα μπισκοτάκια και σε όλα αυτά τα πεντανόστιμα σκατάκια του καπιταλισμού. 'Ολα τα ανθυγιεινά είναι νόστιμα.
δόκτωρ , θα ήθελα να σου επισημάνω ότι μόνο εσύ και ο Αλ Πατσίνο στον δικηγόρο του διαβόλου , με κάνουν ώρες-ώρες να νιώθω τόσο φιλήδονα ηδονικός με αυτά και κυρίως με τον τρόπο που τα λέτε και ο Αλ δεν πιάνεται κιόλας γιατί είναι κινηματογραφικός ρόλος

σε ευχαριστώ ταπεινά και πάω να τσακίσω για την πάρτυ σου , ένα διαιτητικό σάντουιτς με γαλοπούλα και ένα γιαούρτι με μέλι

οντόπικ :
από δευτέρα διαίτα και παρασκευοσαββατοκύριακο τι με μέλλει

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 22:09, 20-05-11:

μπράβο κορίτσια....
εγώ συνέχεια λέω από αύριο...έβλεπα τα post σας : τέρμα οι σοκολάτα , τέρμα τα γλυκά .τερμα..., τέρμα...
ρε κορίτσια... δε μπορώ να το κάνω ...κρίμα όμως γιατί πλησιάζει και καλοκαιράκι ...
θα ήθελα να κάνω δίαιτα αλλά βαριέεεεεεεεεεεμαι...δεν πειράζει !!!κάντε και για μένα ...άμα μου'ρθει θα σας συμβουλευτώ !!!
το μόνο που μπορώ να κάνω και το προτείνω και σε εσάς ανεπιφύλαχτα : όχι φαγητό το βράδυ...δεν είναι μύθος κορίτσια - κάθονται και δεν χάνονται οι θερμίδες !!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    meetmeinmontauk

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους