Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,471 μηνύματα σε 94,333 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 492 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 22:26, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Πώς να αντισταθείς σε ένα σουβλάκι με πίτα στουμπηγμένο με πατάτες και κρεμύδια , σε μια λαχταριστή πίτσα, στους ξηρούς καρπούς, στις πατστιτσάδες, στα λουκάνικα, στις μακαρονάδες, στις τσαλαβούτες στο λάδι της σαλάτας, στο σκούπισμα της σάλτσας από το πιάτο, στα εκλεράκια, στα μπισκοτάκια και σε όλα αυτά τα πεντανόστιμα σκατάκια του καπιταλισμού. 'Ολα τα ανθυγιεινά είναι νόστιμα.
Πλάκα κάνεις τέτοια ώρα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:32, 20-05-11:

δηλαδή , αν το έλεγε νωρίτερα ή αργότερα , θα μιλούσε σοβαρά ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 22:39, 20-05-11:

εεεεε , άλλαξα γνώμη! ξεκινάω και εγώ δίαιτα!!!!
ναιιιιιι
εδώ παχύσαρκοι έχουν το ψυχικό σθένος να χάσουν δεκάδες κιλά και εγώ δεν μπορώ να χάσω 5-7 κιλάκια ...είμαι ελεϊνή!!!
άντε καλή μας τύχη ...όποτε μου έρχονται νόστιμες επιθυμίες θα σκέφομαι ότι και εσείς περνάτε τα ίδια!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:41, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Πλάκα κάνεις τέτοια ώρα?
Κυρίως όμως είναι μεγάλη ηδονή το εκλεκτόν φαγητό, σαν κι αυτό που μας μαγείρευαν οι γιαγιάδες μας,
παρέλειψα να αναφέρω το γιουβέτσι στη γάστρα, τον μπεκρή μεζέ, τα σκαλοπίνια, το λεμονάτο
αλλά και "εξωτικά" φαγητά όπως το ινδικό ταντούρι και το γαλλικό φοντί. Το γάργαρο κρασάκι
που χύνεται στο ποτήριον είναι το καλύτερο συνοδευτικό κατά τη γνώμη μου κατά προτίμηση
ένα μοσχοφίλερο.

να προσθέσω ακόμα ότι οι δίαιτες δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι επιβαρύνουν την σεξουαλική ζωή,
προκαλούν μεγάλη νευρικότητα και ουχί σπανίως προβλήματα μεταβολισμού και οργασμού.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 48,594 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:49, 20-05-11:

Κυρίως όμως είναι μεγάλη ηδονή το εκλεκτόν φαγητό, σαν κι αυτό που μας μαγείρευαν οι γιαγιάδες μας,
παρέλειψα να αναφέρω το γιουβέτσι στη γάστρα, τον μπεκρή μεζέ, τα σκαλοπίνια, το λεμονάτο
αλλά και "εξωτικά" φαγητά όπως το ινδικό ταντούρι και το γαλλικό φοντί. Το γάργαρο κρασάκι
που χύνεται στο ποτήριον είναι το καλύτερο συνοδευτικό κατά τη γνώμη μου κατά προτίμηση
ένα μοσχοφίλερο.
Είσαι βαλτός μου φαίνεται!! Όλα αυτά που λες..είναι τα αγαπημένα μου....ντροπής σε τέτοιο θέμα...να τα γράφεις όλα αυτα..
Πάντως εγώ,το έχω βρει το σύστημα.Όλη τη βδομάδα,τρέφομαι άκρως συντηρητικά..με σαλάτες(μια κουταλιά λάδι εννοειται,τυρί 30 γραμμάρια,ψωμί μια φέτα των 50 γραμμαριων το πολύ κλπ),λαχανικά..άντε και κανένα ψητό κοτοπουλάκι...αλλά την κυριακή..του δίνω και καταλαβαίνει....βέβαια..δεν εννοω ότι θα φάω ένα αρνι στην καθισιά μου..αλλά τρώω κανονικά και χορταστικά..και ότι λιχουδιά θέλω.Ετσι τη διατηρώ τη γραμμή μου..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:03, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Είσαι βαλτός μου φαίνεται!! Όλα αυτά που λες..είναι τα αγαπημένα μου....ντροπής σε τέτοιο θέμα...να τα γράφεις όλα αυτα..
Πάντως εγώ,το έχω βρει το σύστημα.Όλη τη βδομάδα,τρέφομαι άκρως συντηρητικά..με σαλάτες(μια κουταλιά λάδι εννοειται,τυρί 30 γραμμάρια,ψωμί μια φέτα των 50 γραμμαριων το πολύ κλπ),λαχανικά..άντε και κανένα ψητό κοτοπουλάκι...αλλά την κυριακή..του δίνω και καταλαβαίνει....βέβαια..δεν εννοω ότι θα φάω ένα αρνι στην καθισιά μου..αλλά τρώω κανονικά και χορταστικά..και ότι λιχουδιά θέλω.Ετσι τη διατηρώ τη γραμμή μου..
Καλύτερα σαλάτες με πολλά μικροσκοπικά κομματάκια κοτόπουλο ή άλλου κρέατος μέσα, με πολύ μπέικον, μαζί με κύβους τυριού και κομματάκια φρυγανιές, ένα μείγμα από όσο το δυνατόν περισσότερα υλικά. Ξέχασα ένα ακόμα αγαπημένο μου φαγητό. Αυγά μάτια με χωριάτικα λουκάνικα πλημυρισμένα από λεμόνι και πατάτες τηγανιτές. Σπετσοφάι ακόμα. Και ένα από τα πιο καταπληκτικά γλυκά είναι τα σοκολατάκια - κάστανο. Είναι ένα ισχυρότατο αφροδισιακό, δεν υπάρχει τέτοια αφροδισιακή βόμβα όχι ότι το καταίφι και ο μπακλαβάς πάνε πίσω, αλλά δεν είναι αφροδισιακά.

Τα γραμμάρια για να προσδιορίζεις ακριβώς πόσα, πάει να πει ότι τα ζυγίζεις ; Α πα πα δεν συμφέρει. Αυτό το έκανα παλιά τότε που ήταν στη μόδα τα Weight Watchers και κόντευα να χτυπάω ενέσεις. Νεύρωση. Μέτρα μισό πιάτο από αυτό που έτρωγες. 'Ενα κουτί παρφέ σοκολάτας ; λέμε τώρα...μισό κουτί στη δίαιτα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rea_94 (Rea)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 14:56, 24-05-11:

Πφφφφφφφφ και γω πρεπει να κανω αλλα τώρα μέσα στις εξετάσεις είναι πολύ δύσκολο γυμναστική κάνω κάθε μέρα σχεδόν τρέχω γύρω στη μια ώρα αλλά μετά χτυπάω σοκολάτεσ τα γλυκά είναι ι αδυναμία μου..... (

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:54, 24-05-11:

με πολύ μπέικον
το μπεικον εχει τοσο χημικο που ασε καλυτερα.(γλουταμινικο μονονατριο που προκαλει τυφλωση,καραγενανη που προκαλει καρκινο του εντερου..)τα διαβασα και εφριξα..

εγω παω να καταργησω τελειως τα αγοραστα αλλαντικα..
εβαλα ενα κομματι χοιρινο με μπολικο χοντρο αλατι και μπαχαρικα σε ταπερ στο ψυγειο..

παστο..(τι προσουτο και μπουρδες)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danaoula8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danaoula8
H danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H danaoula8 έγραψε στις 08:26, 26-05-11:

Παιδια, εδω και 7μερες κανω διατροφη.....και γυμναστηριο και βαρη και 20 λεπτα καθημερινα ποδηλατο αλλα δεν εχω χασει τιποτα....μερικες φορες μπορει να μην τηρώ ακριβως το προγραμμα αλλα σε καμία περιπτωση δεν αγγιζω τηγανιτα και πολυ σπανια πινω καποιο αναψυκτικο π.χ. 1 φορα το μηνα...Εχω απογοητευτει και δεν ξερω τι να κανω....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 08:41, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από danaoula8
Παιδια, εδω και 7μερες κανω διατροφη.....και γυμναστηριο και βαρη και 20 λεπτα καθημερινα ποδηλατο αλλα δεν εχω χασει τιποτα....μερικες φορες μπορει να μην τηρώ ακριβως το προγραμμα αλλα σε καμία περιπτωση δεν αγγιζω τηγανιτα και πολυ σπανια πινω καποιο αναψυκτικο π.χ. 1 φορα το μηνα...Εχω απογοητευτει και δεν ξερω τι να κανω....
7 μέρες και περιμένεις να χάσεις ; Περίμενε να κλείσει ο μήνας, αλλά μέχρι τότε μερικές συμβουλές από κάποιον πρώην πολύ παχύ:

1) μην κοιτάξεις ζυγαριά πριν κλείσει μήνας.
2) μην πας σε κέντρο αδυνατίσματος.
3) μην μετρήσεις ποτέ θερμίδες
4) μην ζυγίζεις ποτέ μερίδα.
5) Τρώγε το μισό πιάτο από αυτό που έτρωγες πριν.
6) Μην κόψεις τίποτα.
7) Περπάτα 1 μια μιαμιση ώρα γρήγορο περπάτημα κάθε μέρα.
Κάνε μόνο λίγη αερόβια άσκηση. 'Οχι ενόργανη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:45, 26-05-11:

υπομονη, ολα τα καλα αργουν να ερθουν. το κακο με τις διαιτες ειναι οτι θελουμε αμεσα αποτελεσματα και ο οργανισμος μας ειναι λες και παει κοντρα. υπομονη λοιπον και ξεχασε την ζυγαρια και θα δεις διαφορα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:07, 26-05-11:

ελαχιστο λαδι και ολικης αλεσης ψωμι,ή κριθινος ντακος(τρως λιγο αναγκαστικα,μακρια απο ασπρο ψωμι,,ειδικα κατι αφρολεξ),..λιγες πατατες επισης(καθολου αναψυκτικα)
και λιγο βραδυνο..

εχω καταργησει τη ζαχαρη επισης..μονο μελι..

σιγα σιγα χανω εγω τουλαχιστον κιλα,,απο 130 πηγα 126 σε 2-3 βδομαδες και σαν να συνεχιζω να πεφτω,,
σαν να πηρα την κατηφορα..

και το λιγοτερο 2 φορες τη βδομαδα περπατημα εδω στη φυση..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 09:18, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εχω καταργησει τη ζαχαρη επισης..μονο μελι..
To μέλι παχαίνει πολύ περισσότερο. 'Ενα κουταλάκι του γλυκού μαρμελάδα έχει πολύ λιγότερες θερμίδες από το μέλι. Το μέλι είναι καταστροφή, πολυθερμιδική τροφή, όποτε τρώω μέλι νοιώθω ότι αρρωσταίνω, είναι μύθοι όλα αυτά σχετικά με το υγιεινό μέλι, το έχω ψάξει. Είναι καταστροφή.

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Erida
H Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Erida Melancholia έγραψε στις 09:55, 26-05-11:

Εγω ειμαι της γυμναστικης Συνδιασμος υγειηνης διατροφης (τρωω καθε μερα σαλατα και πολλαααα φρουτα) με καθημερινη γυμναστικη (με επαγγελματικο οργανο) 20' ενεργοποιουν πληρως τον μεταβολισμο μου κι ας φαω κατι τις παραπανω, θα το καψω αμεσως. Ειχα παντα πολυ αργο μεταβολισμο με τη γυμναστικη ομως ολα αλλαξαν Το βλεπω στο σωμα μου μεχρι και στην διαθεση μου Θα φαω και το σουβλακι μου και το μακαρονακι μου (μικρες μεριδες παντα) και τουλαχιστον μια φορα στον 1 μηνα θα κανω αποτοξινωση με πολλα ροφηματα κτλ. Αν δεν υπαρχει και πολλη ορεξη μια βολτιτσα μπορει να κανει την δουλεια. Γενικα ειμαι κατα των διαιτων που σου στερουν λιχουδιες γιατι στο τελος θα βγει σε boomerang (προσωπικη εμπειρια). Αναψυκτικα, μπυρες (γενικα το πολυ αλκοολ να αποφευγεται μας δινει 7 θερμιδες ανα γραμμαριο πιο πολυ και απο υδατανθρακα!), μαγιονεζες και ολα τα συναφη, και το βουτυρο θα ηταν καλο να εξαφανιστουν Αν η διατροφη ειναι ισσοροπημενη, δηλαδη περιεχει ολα τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος, και υπαρχει ασκηση, ολα θα παρουν το δρομο τους

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:06, 26-05-11:

η μουσταρδα παχαινει? αν την χρησιμοποιουμε σαν προσθετο στην σως σαλατας

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Erida Melancholia έγραψε στις 10:13, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
η μουσταρδα παχαινει? αν την χρησιμοποιουμε σαν προσθετο στην σως σαλατας
Αν βαλεις και μικρη ποσοτητα δεν νομιζω να γινει και τιποτα κακο. Γενικα εχει τις πιο λιγες θερμιδες απ'ολες τις σαλτσες απλα και εδω μετρο θελει

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:42, 26-05-11:

To μέλι παχαίνει πολύ περισσότερο. 'Ενα κουταλάκι του γλυκού μαρμελάδα έχει πολύ λιγότερες θερμίδες από το μέλι. Το μέλι είναι καταστροφή, πολυθερμιδική τροφή, όποτε τρώω μέλι νοιώθω ότι αρρωσταίνω, είναι μύθοι όλα αυτά σχετικά με το υγιεινό μέλι, το έχω ψάξει. Είναι καταστροφή.
το μελι στα 100γρ εχει ελαχιστα λιγοτερες θερμιδες απο τη ζαχαρη..
απλα βαζεις ενα κουταλακι λογω βαρους αντι μερικες κουταλιες ζαχαρης

αλλα εχει χιλια δυο θρεπτικα συστατικα και βιταμινες,,ενω η ζαχαρη ειναι σκετη ζακχαροζη..
ειναι μιγμα γλυκοζης,ζαχαρης,φρουκτοζης,,και διαλυεται πιο αργα στο αιμα και αρα κανει καλο στο ζακχαρο..

και δεν μειωνει το βαρος,το ξερω,,αλλα η ζαχαρη οπως ολες οι καταραμενες ασπρες σκονες ,αλευρι κλπ.σε διευκολυνουν να τρως περισσοτερο και να παχαινεις..

κατι χρονια τωρα ολη η οκογενεια μου εχει καταργησει τη ζαχαρη τελειως.(μονο σε κανα κεικ μπαινει σπανια)και ειμαστε μια χαρα,,στο κακαο,τσαι,καφες,,παντου βαζουμε μελι,,-λιγο,,οπως εκαναν χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι,,

ενω το μελι,ολικης αλεσης προιοντα κλπ,τρως λιγο γιατι γκωνεις,,χορταινεις..

αν εσυ εχεις αλλεργια στα φυσικα προιοντα ,,κακο δικο σου κανεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-05-11 στις 10:56.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:53, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από danaoula8

Συγγνωμη, σου εβαλε ο γυμναστης βαρη στο προγραμμα ενω εσυ θελεις να χασεις βαρος?!
Αρκετη ωρα αεροβια ασκηση χρειαζεται με ισορροποημενη διατροφη για να χασεις πρωτα βαρος και μετα βαζεις σιγα σιγα βαρη στο προγραμμα.
Τα 20 λεπτα ποδηλατο για καποιον που θελει να χασει βαρος δεν αρκουν...Αυτα τα 20 λεπτα ειναι για προθερμανση πριν κανει ο οποιοσδηποτε βαρη. Προσπαθησε να κανεις οση περισσοτερη ωρα μπορεις και σε συνδιασμο με διαδρομο και ελλειπτικο, το οποιο τελευταιο κατα τη γνωμη μου κανει και καλυτερη δουλεια σε σχεση με τα δυο προηγουμενα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:58, 26-05-11:

το ποδηλατο δεν ειναι το καλυτερο,,γιατι δεν φερνει αντισταση στα κοκκαλα και δεν τα δυναμωνει τοσο..(αυτο εχω διαβασει) ..
το καλυτερο ειναι περπατημα,τζοκινγκ τρεξιμο κλπ..(κατα προτιμηση σε χωματοδρομο..,λογω καλης απορροφησης βαρους)
αυτα γυμναζουν πληρως..

και εγω ετσι γυμναζομαι,,μεχρι να πεσουν τα πολλα 20-30 κιλα..ωστε να κανουν ασκησεις βαρη..κλπ για μυες..

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 11:37, 26-05-11:

τώρα που αρχίζει ο καιρός και γλυκαίνει , ολοι στις παραλίες!!! όχι για χαζολόγημα αλλά για κολύμπι! τι καλύτερο; Ούτε κραδασμοί, τίποτα! Αλλά μιλάμε για κολύμπι όχι πλάκα :p εγώ κάνω 1 km κολύμπι κάθε μέρα, βέβαια μετά πεινάω σα λύκος αλλά και πάλι αρκεί σωστή μεσογειακή διατροφή!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:53, 26-05-11:

κατι χρονια τωρα ολη η οκογενεια μου εχει καταργησει τη ζαχαρη τελειως.(μονο σε κανα κεικ μπαινει σπανια)και ειμαστε μια χαρα,,στο κακαο,τσαι,καφες,,παντου βαζουμε μελι,,-λιγο,,οπως εκαναν χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι,,
δεν τρώω ούτε μέλι ούτε ζάχαρη. Τον καφέ μου τον πίνω πάντα πικρό και δεν βάζω ποτέ πάγο ούτε στο ουίσκυ ούτε στο κονιάκ. 'Οσο για το τσιγάρο, το κόβω όποτε θέλω χωρίς στερητικά. Τη ζωή μου γενικά τη διέπει στρατιωτική πειθαρχία, σπαρτιάτικη σκληραγώγηση και πανίσχυρη θέληση, αν και τα φαινόμενα απατούν Ξέχασα, μου αρέσει πάρα πολύ να κοιμάμαι σε σκληρό στρώμα, αν και η εμπειρία του εδάφους είναι υπέροχη κι αυτή, και να ξυπνάω στις 6.00 το πρωί.

Παράθεση

dimitra9.4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitra9.4
H dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H dimitra9.4 έγραψε στις 12:13, 26-05-11:

γεια σας....εγω ειμαι 65 κοιλα και θελω να χασω 7 με 8 κιλα......
εχω αρχισει εδω και 3 μερες διατροφη και στο παλιο μου προγραμμα γυμναστικης....
λατρευς το γυμναστηριο αλλα λογο μαθηματων εμεινα πολυ καιρο μακρυα.....
το σημαντικοτερο μου εχει πει ο γυμναστης μου για ξεκινημα ειναι το ποδηλατο η ο διαδρομος......εγω επειδη βαριεμαι να κανω επι 45 λεπτα διαδρομο προτιμω το ποδηλατο....τσαρκα και φυγαμε
το πιο δυσκολο ειναι η κοιλιτσα και οι γλουτοι....ειχα κανει γραμμωση και λογο κακης διατροφης ψυλοχαλασε....
εχω μια απορια ομως???
σαν δεκατιανο ας πουμε εχω βαλει ενα φρουτο ι ακτιβια γιαουρτι η φρουτοσαλατα.......αλλα δεν γινετε ναι τρω ολη την εβδομαδα μονο αυτο τι μου προτεινει να τρωω(κατι ελαφρυ )?
και σαν βραδινο μπορω να τρωω πολι λιγη ποσοτητα απο το φαγητο του μεσημεριανου +σαλατα???γιατι εχω ακουσει οτι για βραδινο μονο σαλατα..η παρομοιο ελαφρυ...!!!
ααααααααα και κατι αλλο ......για το μεσα μερος του ποδιου(νομιζω γλτουτοι ) ποιες ασκησεις ειναι καλες?????

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 12:22, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
δηλαδή , αν το έλεγε νωρίτερα ή αργότερα , θα μιλούσε σοβαρά ;
Κατάλαβες τι εννοούσα!
ένα μοσχοφίλερο.

να προσθέσω ακόμα ότι οι δίαιτες δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι επιβαρύνουν την σεξουαλική ζωή,
προκαλούν μεγάλη νευρικότητα και ουχί σπανίως προβλήματα μεταβολισμού και οργασμού.
Τώρα υποτίθεται εσύ κάνεις δίαιτα?

Αρχική Δημοσίευση από dimitra9.4
σαν δεκατιανο ας πουμε εχω βαλει ενα φρουτο ι ακτιβια γιαουρτι η φρουτοσαλατα.......αλλα δεν γινετε ναι τρω ολη την εβδομαδα μονο αυτο τι μου προτεινει να τρωω(κατι ελαφρυ )?
και σαν βραδινο μπορω να τρωω πολι λιγη ποσοτητα απο το φαγητο του μεσημεριανου +σαλατα???γιατι εχω ακουσει οτι για βραδινο μονο σαλατα..η παρομοιο ελαφρυ...!!!
ααααααααα και κατι αλλο ......για το μεσα μερος του ποδιου(νομιζω γλτουτοι ) ποιες ασκησεις ειναι καλες?????
Σαν δεκατιανο μπορείς να τρως μια μπάρα δημητριακών, ένα κουλούρι, ένα ποτήρι φρέσκο χυμό, ένα τοστ.
Βραδινό φρούτα με γιαούρτι ή αυτό που είπες ή 2 φρυγανιές με 2 φέτες κασερι με λίγα λιπαρά.
Αν πας γυμναστήριο έχει συγκεκριμένο μηχάνημα γι'αυτό το μέρος του ποδιού!

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 12:25, 26-05-11:

Είσαι μόνο 15 , ο οργανισμός σου ακόμα αναπτύσσεται, περίμενε λίγο ακόμα να σχηματοποιηθεί το σώμα σου και μετά κάνεις δίαιτες. Ακτίβια ; κοκτέιλ χημικών και δεν είναι ούτε γιαούρτι. Εγώ τι προτείνω ; To πρωί γάλα και μια φέτα με βούτυρο και μέλι/μαρμελάδα, το μεσημέρι ότι φαγητό έχετε αλλά σε μια μέτρια μερίδα (όχι υπερβολές), το απόγεμα ένα χυμό ή ένα φρούτο και το βράδυ ή μια νορμάλ λίγο πιο μικρή από νορμάλ ποσότητα ό,τι έχετε επίσης ή μια σαλάτα χωριάτικη κλασική με ντομάτα,αγγούρι, κρεμμύδι(ό,τι τρως από αυτά ή μια τονοσαλάτα (αλλά όχι καθημερινά γιατί ο τόνος έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε βαρέα μέταλλα) ή σάντουιτς με μαρούλι,τυρί,γαλοπούλα βραστή ή ζαμπόν (όχι πάριζες και μορταδέλες) και ένα ποτήρι γάλα. Όχι αναψυκτικά (μόνο κυτταρίτιδα προσφέρουν) και πίνε πολύ νερό.
Τώρα για γυμναστική, please μην σηκώνεις βάρη γιατί μόνο τις αρθρώσεις σου θα ταλαιπωρήσεις. Αερόβια,ποδήλατο,τρέξιμο ή διάδρομο είναι ότι πρέπει ειδικά για τις γυναίκες. Τώρα μπορείς και μόνη σου να κάνεις μερικούς κοιλιακούς και ραχιαίους. Καλή άσκηση για πωπό και πόδια είναι αυτή που ξαπλώνεις ανάσκελα , κ σηκώνεις προς τα πάνω τον σώμα , σα γέφυρα. Επίσης, καθίσματα. Μην το παρακάνεις όμως.

Επίσης δεν ανέφερες το ύψος σου, γιατί και εγώ 63 κιλά είμαι αλλά για 1,75 είναι μια χαρά.

Παράθεση

dimitra9.4

Νεοφερμένος

H dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H dimitra9.4 έγραψε στις 13:44, 26-05-11:

α ναι σωστο και αυτο εγω ειμαι 1.71 υψος
οχι στο γυμ,ναστηριο ποτε δεν το παρακανω κανω τα βασικα διαδρομο η ποδηλατο
μηχανημα για τα ποδια και μπαρα η οποια δεν εχει καθολου βαρακια απλα τηβαζω πισω στον αυχενα και κανω 3 επι 15 επαναληψεις για ποπο !!
την διαιτα την κανω πιο πολυ για την υγεια μου .απλα οτιδηποτε γλυκο τρωω σε υπερβολικη ποσοτητα με πιανει κατι και θελω να ξεκινησω γυμναστικη ..δεν θελω να εχω ψωμακια και τετοια

Παράθεση

danaoula8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danaoula8
H danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H danaoula8 έγραψε στις 13:48, 26-05-11:

βαρη δεν μπορω να μην κάνω λογο του αθληματος με το οποιο ασχολουμαι.....:/
δεν ζυγιζω μεριδες ακολουθω τη διατροφη που μου εχει δωσει ο διαιτολογος.... απλα οταν εκανα παλαιοτερα διαιτα ...απο τη δευτερη μερα κιολας εβλεπα τη ζυγαρια να πεφτει....

[QUOTE=Neraida;2655118][FONT=Verdana]Συγγνωμη, σου εβαλε ο γυμναστης βαρη στο προγραμμα ενω εσυ θελεις να χασεις βαρος?!
Αρκετη ωρα αεροβια ασκηση χρειαζεται με ισορροποημενη διατροφη για να χασεις πρωτα βαρος και μετα βαζεις σιγα σιγα βαρη στο προγραμμα.
Τα 20 λεπτα ποδηλατο για καποιον που θελει να χασει βαρος δεν αρκουν...Αυτα τα 20 λεπτα ειναι για προθερμανση πριν κανει ο οποιοσδηποτε βαρη. Προσπαθησε να κανεις οση περισσοτερη ωρα μπορεις και σε συνδιασμο με διαδρομο και ελλειπτικο, το οποιο τελευταιο κατα τη γνωμη μου κανει και καλυτερη δουλεια σε σχεση με τα δυο προηγουμενα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danaoula8 : 26-05-11 στις 14:33. Αιτία: merge εγραψα δυο φορες το ιδιο πραγμα
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:55, 26-05-11:

1) μην κοιτάξεις ζυγαριά πριν κλείσει μήνας.
Και για αυτόν τον λόγο μπήκα στο τόπικ για να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να ζυγιζόμαστε; Κάθε μήνα δε πάει πολύ;

3) μην μετρήσεις ποτέ θερμίδες
Αυτό το κάνω πάντα και μου έχει κολλήσει από παλιά που είχα βρει ένα σάιτ που σου έλεγε πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνεις την ημέρα για να χάσεις κιλά.
Θυμάμαι τότε, στην αρχή έπαιρνα 800 θερμίδες, και σιγά σιγά τις μείωνα και είχα φτάσει τις 500 θερμίδες την ημέρα, που στην ουσία έτρωγα ΕΛΑΧΙΣΤΑ κι αν ξεπέρναγα τις 600 ένιωθα τύψεις, και την άλλη μέρα έτρωγα ακόμα πιο λίγο.
Καλά τότε είχα αδυνατίσει πολύ θυμάμαι, πρέπει να ήμουν γύρω στα 47, ωραίες εποχές.
Και τώρα πχ. που έχω αρχίσει δίαιτα δεν ξεπερνώ τις 800 (στο περίπου γιατί δε κάθομαι πια να ψάχνω το πόσες θερμίδες έχει το κάθε τι [στα περισσότερα θυμάμαι]) και με βοηθάει μόνο στο ότι υπάρχει ένα όριο και μπορώ να πω πιο εύκολα ΣΤΟΠ πχ. από το να είμαι χαλαρά, γιατί σε εκείνη τη περίπτωση μπορεί να πεις "έλα μωρέ, δε θα πάθω τίποτα με λίγο ακόμα".
Εντωμεταξύ τις μετράω αυθόρμητα, δεν το κάνω και επίτηδες.

Τεςπα, που λέτε, πώς πάει κορίτσια; Αντέχετε; Εγώ καλά, αλλά δεν έχω ζυγιστεί ακόμα, περιμένω απάντησηηηηη!

Παράθεση

dimitra9.4

Νεοφερμένος

H dimitra9.4 έγραψε στις 13:58, 26-05-11:

εγω μια χαρα τα παω παντως...μου αρεσει να προσεχω την υγεια και δεν ζηλευω καθολου ουτε σουβλακια ουτε πιτσες...ουτε τα εξω γενικα
....
ουτε καπνιζω ουτε πινω .(μονο οταν βγαινω εξω αλλα και αυτο ελαχιστο) και ειμαι μια χαρα
οταν κανω διαιτα νιωθω οτι πεταω....ενω οταν τρωω τρωω ( που δεν το ξανα κανω) νιωθω οτι με βαρενει κατι και αυτο ειναι τα κιλα μου

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 14:15, 26-05-11:

Ζυγιζόμαστε κάθε βδομάδα, την ίδια μέρα, το πρωί με το που ξυπνήσουμε, πριν φάμε και αφού έχουμε πάει τουαλέτα, ώστε να φανεί το πραγματικό μας βάρος. Όχι πιο συχνά γιατί μας γίνεται εμμονή, αλλά όχι και πιο σπάνια. Αν είμαστε τυχεροί και κάνουμε δίατα παρέα με διαιτολόγο κάνουμε και μια λιπομέτρηση κάθε 1,5 μήνα, αλλά και αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μία φορά όμως αξίζει να κάνετε λιπομέτρηση γιατί τα κιλά δε μας λένε τόσα.
Και για όσους είναι υπέρ της αερόβιας είτε των βαρών μόνο, ο συνδυασμός είναι η καλύτερη λύση. Οι διαιτολόγοι συνήθως συστήνουν αερόβια στην αρχή για να φύγει γρήγορα το λίπος, αλλά αναγκαστικά υπάρχει και απώλεια μυ. Όταν φτάσετε στα επιθυμητά κιλά αρχίζετε την αναερόβια για να δυναμώσετε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:15, 26-05-11:

'Οσο για το τσιγάρο, το κόβω όποτε θέλω χωρίς στερητικά.
καλα σε πιστευω..
όλοι οι εθισμενοι αυτο λενε..όποτε θελω το κοβω..
(και τυχαιως δεν το κοβουν τελειως ποτέ..)

σπαρτιατικη ζωη με αλκοολ τσιγαρο και καφε?..(3 εθισμοι,νικοτινη,καφεινη,αλκοολ)
ασε...

το τσιγαρο και ο πικρος καφες,απλα σκοτωνουν την αιθηση της γευσης..
ο πατερας μου ετσι,δικηγορος χρονια,τονους καφε και τσιγαρου επινε..

και τωρα η γλωσσα του ειναι σαν σολα παπουτσιου..
μικρες διαφορες στη γευση ουτε που τις καταλαβαινει,,πχ σε ελαιολαδο,,ή αλλου..μονο χοντρα πραγματα..
προσωπικα δεν πινω ,δεν καπνιζω,ουτε καφε..

καλυτερα να τρως λιγο παραπανω καλο καθαρο φαι,,παρα αυτα τα δηλητηρια,,νικοτινη,αλκοολ,
ελευθερα απο ουσιες,,νικοτινη,αλκοολ καφεινη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-05-11 στις 14:26.
Παράθεση

dimitra9.4

Νεοφερμένος

H dimitra9.4 έγραψε στις 16:30, 26-05-11:

κατι αλλοοοοοοοοοοοοοοο
καλοκαιρακι ερχετε οσο να ναι ενα παγωτο θα μασ τραβαε ιαλλα κανει να τρωμε,,......???αν ναι ποσες φορες......!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 18:07, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki

Τώρα υποτίθεται εσύ κάνεις δίαιτα?
'Οχι. Μόνο χαβαλέ. Περιέγραψα τα φαγητά που μου αρέσουν. Κακό ; Το φαί είναι απόλαυση αλλά δεν είμαι παχύσαρκος.

καλα σε πιστευω..
όλοι οι εθισμενοι αυτο λενε..όποτε θελω το κοβω..
(και τυχαιως δεν το κοβουν τελειως ποτέ..)

σπαρτιατικη ζωη με αλκοολ τσιγαρο και καφε?..(3 εθισμοι,νικοτινη,καφεινη,αλκοολ)
ασε...

το τσιγαρο και ο πικρος καφες,απλα σκοτωνουν την αιθηση της γευσης..
ο πατερας μου ετσι,δικηγορος χρονια,τονους καφε και τσιγαρου επινε..

και τωρα η γλωσσα του ειναι σαν σολα παπουτσιου..
μικρες διαφορες στη γευση ουτε που τις καταλαβαινει,,πχ σε ελαιολαδο,,ή αλλου..μονο χοντρα πραγματα..
προσωπικα δεν πινω ,δεν καπνιζω,ουτε καφε..

καλυτερα να τρως λιγο παραπανω καλο καθαρο φαι,,παρα αυτα τα δηλητηρια,,νικοτινη,αλκοολ,
ελευθερα απο ουσιες,,νικοτινη,αλκοολ καφεινη..
Χαλάρωσε, δεν καπνίζω παρά μόνο σπάνια, ούτε πίνω, που και που. Μέτρο. Δεν ξέρω τι κάνει ο μπαμπάς σου, αλλά εγώ είμαι εθισμένος μόνο στον καφέ. Δεν μπορεί να τρως λίγο παραπάνω και να είσαι τα κιλά που δήλωσες κάπου αλλού... εκτός αν αστειευόσουν και εσύ. Αν είσαι λοιπόν αυτά τα κιλά, τότε είσαι βουτηγμένος στον εθισμό, το δικό μου τσιγάρο μια φορά το μήνα και αν είναι υποσημείωση.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:11, 26-05-11:

Δεν μπορεί να τρως λίγο παραπάνω και να είσαι τα κιλά που δήλωσες κάπου αλλού... εκτός αν αστειευόσουν και εσύ. Αν είσαι λοιπόν αυτά τα κιλά, τότε είσαι βουτηγμένος στον εθισμό,
στην καταθλιψη ημουν βουτηγμενος για 8 χρονια ..

κλειστηκα σπιτι,,απο καρεκλα σε καρεκλα..
και το αγχος αυτο φερνει φαι και παχος και ειδικα στην κοιλια..
30 κιλα εβαλα..που θα πανε θα φυγουν..

στα 100κιλα ημουν λεπτος..(βαρια κατασκευη)

απο το μυαλο ξεκινανε ολα..
(παντως εθισμο σε καμποια ουσια δεν ειχα,,που αν μου την εκοβαν πχ θα παθαινα κατι,,οπως η καφεινη πχ)

καθε εθισμος ειναι κακος..

οσο λιγοτερους εθισμους εχεις.. τοσο πιο ελευθερος εισαι..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Erida Melancholia έγραψε στις 23:29, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimitra9.4
κατι αλλοοοοοοοοοοοοοοο
καλοκαιρακι ερχετε οσο να ναι ενα παγωτο θα μασ τραβαε ιαλλα κανει να τρωμε,,......???αν ναι ποσες φορες......!!
Οι θερμιδουλες ειναι τσιμπημενες αλλα καλοκαιρι χωρις παγωτο γινεται? ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Αν ειναι να φας παγωτο απλα μη φας κατι αλλο γλυκο, η ιδιαιτερα λιπαρο (κρεμα γαλακτος κοκ)

Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 13:05, 27-05-11:

Παίδες μπαίνω και εγώ στο γκρουπ των διαιτούντων!!! Είμαι 54 και θέλω να κατέβω στα 50... Το θέμα μου είναι ότι έχασα ήδη 4 κιλά λόγω της ανορεξίας που δημιουργούσε το άγχος αλλά αισθάνομαι και φαίνομαι σαν να πήρα κιλά... Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνεται? (μην κάνω και τζάμπα δίαιτα )

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Erida Melancholia έγραψε στις 14:16, 27-05-11:

Η ζυγαρια δεν λεει ποτε ψεματα. Αν δειχνει οτι εχασες 4 κιλα, εχασες 4 κιλα Τωρα υπαρχουν 2 θεωριες. Πρωτη οτι ειναι λογικο να σου φαινεται οτι πηρες αφου εισαι στην αναπτυξη και το σωμα σου αλλαζει και δευτερον οτι εσυ, λογω καποιων ψυχολογικων πιεσεων οπως προανεφερες, σου δημιουργηθηκαν ανασφαλειες (που ειναι απολυτα φυσιολογικο στην εφηβεια) με αποτελεσπα την ψευδη απεικονιση του εαυτο σου στο μυαλο σου. Μη φοβασαι.. Κι εγω τα ιδια περασα

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 14:31, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Erida
Η ζυγαρια δεν λεει ποτε ψεματα. Αν δειχνει οτι εχασες 4 κιλα, εχασες 4 κιλα Τωρα υπαρχουν 2 θεωριες. Πρωτη οτι ειναι λογικο να σου φαινεται οτι πηρες αφου εισαι στην αναπτυξη και το σωμα σου αλλαζει και δευτερον οτι εσυ, λογω καποιων ψυχολογικων πιεσεων οπως προανεφερες, σου δημιουργηθηκαν ανασφαλειες (που ειναι απολυτα φυσιολογικο στην εφηβεια) με αποτελεσπα την ψευδη απεικονιση του εαυτο σου στο μυαλο σου. Μη φοβασαι.. Κι εγω τα ιδια περασα
Ευχαριστώ για την απάντηση! Παίζει μήπως να κάνω κατακράτηση υγρών?

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Erida Melancholia έγραψε στις 14:36, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από mel999
Ευχαριστώ για την απάντηση! Παίζει μήπως να κάνω κατακράτηση υγρών?
Eδω λεει οτι χρειαζεσαι http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-yg...hsh-ygrwn.html

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:30, 27-05-11:

για να χασετε βαρος βασικα,ενα ειναι πολυ ουσιαστικο

ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ

δυσκολο στην αρχη..αλλα μετα εχει θεαματικα αποτελεσματα,,με πραγματικα ολικης..

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 17:11, 27-05-11:

Ευχαριστώ

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 17:38, 27-05-11:

Εγώ δε χρειάζεται να κάνω δίαιτα, πάντα το καλοκαίρι μου κόβεται η όρεξη
Ευτυχώς δεν είναι αναγκαίο να χάσω κιλά, αν και λίγο "σφίξιμο" το χρειάζομαι

για να χασετε βαρος βασικα,ενα ειναι πολυ ουσιαστικο
ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ
δυσκολο στην αρχη..αλλα μετα εχει θεαματικα αποτελεσματα,,με πραγματικα ολικης..
Από άποψη θερμίδων είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα.
Ίσως βέβαια αλλού να οφείλεται η θετική επίδραση του ψωμιού ολικής στην απώλεια βάρους (όχι στις θερμίδες αυτές καθ' εαυτές δηλαδή).
Σίγουρα πάντως τα δημητριακά ολικής άλεσης είναι καλύτερα για την υγεία

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:31, 27-05-11:

Από άποψη θερμίδων είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα.
ναι,,το ξερω..
αλλα καθαρα ολικης αλεσης-και οχι μπασταρδο σαν κατι που πουλανε-

ειναι πολυ βαρυ ,παχυ ,,και απλα εκει που ετρωγες για πλακα 3 φετες ασπρο(που ειναι γλυκο).. με το μαυρο τρως το πολυ μια..

τα μαυρα ψωμια πιανουν τοπο στο στομαχι,,φουσκωνουνκαι τρως λιγοτερο.πολυ λιγοτερο..

μην κολλατε στις θερμιδες..

αν καταφερετε να βαλετε αποκλειστικα πληρως ολικης αλεσης ψωμι στη ζωη σας,,θα χασετε μαγικα κιλα..

επισης καταργηστε τελειως τις φρυγανιες,,τελειως..ειναι ασπρα ψωμια ή με ελαχιστη σικαλη κλπ..και τρως θερμιδες χωρις να το καταλαβαινεις..γιαυτο και τις πουλανε βεβαια,,για να ειναι γλυκες και να "φευγουν",ενω οι πληρως ολικης,,δυσκολα τρωγονται..

παντου μαυρο,,

καποιος απο δω..τρωει μονο μαυρο ψωμι ?

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:48, 27-05-11:

Εγώ τρώω μόνο μαύρο ψωμί/ζυμαρικά/ρύζι.

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Erida Melancholia έγραψε στις 19:59, 27-05-11:

Εγω Σπιτικο με προζυμι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:36, 27-05-11:

Εγώ τρώω μόνο μαύρο ψωμί/ζυμαρικά/ρύζι.
μπραβο...
ρυζι και ζυμαρικα που βρισκεις?ατο ψαχνω..δεν ειναι ακριβα?εχουν καλη γευση?

Εγω Σπιτικο με προζυμι
μπραβο και σε σενα.. και γω με προζυμι αγοραστο τρωω..

βασικα ειναι δυσκολο να βρεις πραγματικα ολικης αλευρι..χωρις χρωματα προσθετα κλπ..

ποιος το ζυμωνει?εχεις καμια συνταγη?

εχετε οντως παρατηρησει οτι τρωτε λιγοτερο απο οτι το λευκο ψωμι?

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:51, 27-05-11:

σε αυτή τη χώρα , όσοι αγαπάνε

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Erida Melancholia έγραψε στις 21:47, 27-05-11:

μπραβο...
ποιος το ζυμωνει?εχεις καμια συνταγη?
Η μανουλα μου και τα χρυσα χερακια της Λοιπον την συνταγη μου την υπαγορευσε και ακολουθει αυτολεξει
*Σημ.* προζυμι δεν ξερω που μπορεις να βρεις μιας και ημητερα μου το εχει παρει απο φιλη της θα πρεπει να το ψαξεις
Σε μια λεκανη ριχνω ενα ποτηρι χλιαρο νερο οπου και διαλυω ( με τα χερια) το προζυμι.
Αφου διαλυθει ριχνω 300 γρ. αλευρι (ολικης) ανακατευω το υλικο και δημιουργω μια σφιχτη μπαλα.
Ρυθμιζω τον φουρνο στους 50 βαθμους και βαζω την λεκανη μεσα αφου την σκεπασω με πετσετα.
Αφηνω τον φουρνο ανοιχτο για 1,5 ωρα (χειμωνα) και μιση ωρα για καλοκαιρι.
Αφου περασει ο χρονος, σβηνω την θερμοκρασια και το αφηνω για αλλες 6 ωρες μεσα στο φουρνο μεχρι να φουσκωσει
Μετα απ'τις 6 ωρες το βγαζω απ'τον φουρνο, παιρνω ενα κουταλι της σουπας και αφαιρω μια μπαλα (σε μεγεθος μικρου λεμονιου) προζυμι, το βαζω σε ενα γυαλινο βαζακι και στη συνεχεια στη καταψυξη. (Αυτο θα ειναι και το προζυμι για την επομενη φορα)
Στη λεκανη με το προζυμι, ριχνω 3,5 ποτηρια χλιαρο νερο για καθε 3 κιλα αλευρι (περιπου) και το διαλυω.
Μετα ριχνω αλατι (2 κουταλιες της σουπας) και λαδι (1 φλυτζανι του τσαγιου) και αφου τα ανακατεψω ολα μαζι, ριχνω λιγο-λιγο το αλευρι και ανακατευω μεχρι να σφηξει και να ενοποιειθει με τα υπολοιπα υλικα ωσπου να γινει μια μεγαλη μπαλα.
Στη συνεχεια, παιρνω ενα ταψι, βαζω αντικολλητικο χαρτι και τοποθετω μεσα την μπαλα.
Με τα χερια μου το απλωνω μεχρι να παει παντου.
Ανοιγω τον φουρνο στους 50 και το αφηνω μεσα για 1,5-2 ωρες.
Μολις περασει ο χρονος, αυξανω την θερμοκρασια στους 150 βαθμους και το ψηνω για 2 ωρες.
Καλη ορεξη
[Προαιρετικα μαζι με το λαδι ριχνεις σουσαμι, αμυγδαλα, ηλιοσπορους]
Λοιπον... Ευκολο δεν ειναι, οχι απο θεμα τεχνικης φυσικα αλλα στο ποσο χρονο χρειαζετα Αλλα και παλι, πιστεψε με αξιζει τον κοπο.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:43, 27-05-11:

μπραβο...
Τα βρίσκω σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων. Φαντάζομαι πως είναι πιο ακριβά αλλά είμαι ένα άτομο, οπότε δεν κάνω και μεγάλη κατανάλωση...

Γενικά ψωμί τρώω σπανίως. Απλά αν τύχει να πάρω θα είναι ολικής.
Το καστανό ρύζι πάντως σίγουρα είναι πιο βαρύ, δεν μπορείς να φας όσο θα έτρωγες λευκό.

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:27, 28-05-11:

ναι,,το ξερω..
αλλα καθαρα ολικης αλεσης-και οχι μπασταρδο σαν κατι που πουλανε-

ειναι πολυ βαρυ ,παχυ ,,και απλα εκει που ετρωγες για πλακα 3 φετες ασπρο(που ειναι γλυκο).. με το μαυρο τρως το πολυ μια..

τα μαυρα ψωμια πιανουν τοπο στο στομαχι,,φουσκωνουνκαι τρως λιγοτερο.πολυ λιγοτερο..
μην κολλατε στις θερμιδες..

αν καταφερετε να βαλετε αποκλειστικα πληρως ολικης αλεσης ψωμι στη ζωη σας,,θα χασετε μαγικα κιλα..

επισης καταργηστε τελειως τις φρυγανιες,,τελειως..ειναι ασπρα ψωμια ή με ελαχιστη σικαλη κλπ..και τρως θερμιδες χωρις να το καταλαβαινεις..γιαυτο και τις πουλανε βεβαια,,για να ειναι γλυκες και να "φευγουν",ενω οι πληρως ολικης,,δυσκολα τρωγονται..

παντου μαυρο,,

Tι μουφες θεε μου...

αγγελε ακριβως επειδη ΔΕΝ κολας στις θερμιδες εισαι οπως εισαι (πλαδαρος, με κοιλιτσα και μισο γραμμαριο μυς).

το μαυρο ψωμι πιανει τοπο, σιγα μην κλεινει και διαμερισμα. Απλα ειναι πιο δυσπεπτο

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 09:03, 28-05-11:

Κι εγώ τρώω μόνο μαύρο ψωμί...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Iliaso

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους