Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,154 μηνύματα σε 92,198 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 541 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 21:07, 26-09-13:

Αυτή η ιδέα του να γίνετε κορμάρες έχει φάση.
Το θεωρώ πιο σωστό το ''θέλω να μην φράξουν οι αρτηρίες μου'' αλλά εγώ είμαι και από άλλο πλανήτη.
juicy02 και γω κάίποτε είχα χαιρετήσει τα 93 αλλά δεν πέθανα τον εαυτό μου για να γίνω κάνα μουνί αλλά για να νιώσω μια Α' υγεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 26-09-13 στις 21:11.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 21:08, 26-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Γάλα με δημητριακά; Ωραίο είναι και φρυγανιά με τυρί κίτρινο και ντομάτα από πάνω(για τα δικά μου γούστα).
Το πρωί για να ξυπνήσω θέλω επειγόντως καφέ!!! Δεν γίνεται να τον αντικαταστήσω με τίποτε άλλο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 860 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 21:11, 26-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από juicy02
εσυ μπορεις να μας πεις τι περιπου εκανες και καταφερες να χασεις 16 κιλα?? αα και σε ποσο καιρο τα χασες?
Άρχισα αμέσως μετά τις Πανελλήνιες(τέλη Ιούνη-αρχές Ιούλη) και στο βάρος που είμαι έφτασα τέλη του Ιούνη που μας πέρασε. Είχα και ένα ατύχημα στο γόνατο(ρήξη συνδέσμου) και ήμουν για καιρό σε ακινησία. Στην αρχή πίστευα με δίαιτα πως έρχονται τα αποτελέσματα πιο γρήγορα, αλλά δεν ισχύει. Είναι θέμα συνήθειας, φιλοσοφίας. Αναθεώρησα τις προτεραιότητές μου και τις απόψεις μου και άλλαξα συνήθειες. Συγκεκριμένα δεν παρέλειπα τα γεύματα της ημέρας και το έκανα τρόπο ζωής(ας πούμε). Μετά από κάποιο σημείο συνήθισα και πλέον αρκούμαι σε μικρότερες ποσότητες συγκριτικά με το παρελθόν(μείωσα και τις ποσότητες φυσικά, καθώς οι ανάγκες μου σιγά σιγά καλύπτονταν και με μικρότερες). Είμαι και 1.75 κιόλας και δεν χρειαζόταν να φτάσω π.χ. στα 50 κιλά που θα ήταν δύσκολο εως ανέφικτο. Άρχισα και καθημερινό περπάτημα.

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Το πρωί για να ξυπνήσω θέλω επειγόντως καφέ!!! Δεν γίνεται να τον αντικαταστήσω με τίποτε άλλο!
Δεν πίνω καθόλου καφέ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαθαρχιδης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Αγαθαρχιδης
Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Αγαθαρχιδης έγραψε στις 03:15, 27-09-13:

Η λυση ειναι μια... Να γινετε βεγκαν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑνεξαρτητηΛεμε
H ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H ΑνεξαρτητηΛεμε έγραψε στις 19:49, 27-09-13:

εγω για πρωινο στιβω 4 πορτοκαλια και αλειφω 2 φρυγανιες ολικης αλεσεως με μελι...

ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας..αμα πιστεψεις οτι πχ το μηλο θα σε ξυπνησει τοτε οντως θα ''νιωθεις'' ξυπνιοςςς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 27-09-13 στις 19:58. Αιτία: Merge posts.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 20:23, 27-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
Αυτή η ιδέα του να γίνετε κορμάρες έχει φάση.
Το θεωρώ πιο σωστό το ''θέλω να μην φράξουν οι αρτηρίες μου'' αλλά εγώ είμαι και από άλλο πλανήτη.
juicy02 και γω κάίποτε είχα χαιρετήσει τα 93 αλλά δεν πέθανα τον εαυτό μου για να γίνω κάνα μουνί αλλά για να νιώσω μια Α' υγεία
Ναι, περιμενε ο νεος/νέα να σου πει "κανω γυμναστηριο(ή αθλημα/δραστηριοτητα γενικα) για "να μη φραξουν οι αρτηριες"/διατηρησω(ή και φτιαξω) ενα υγιες σωμα,κλπ).
Στην εποχη των πολλαπλων (και) εμφανισιακων ερεθισματων και της ταχυτητας, εχει εγκαθιδρυθει στη θεληση/συνειδηση των ατομων η αναγκη για εμφανιση-παρα για υγεια-ειδικα στα "νεανικα κοινα"
Σπανιο-ισως-αλλα και σωστο το σκεπτικο σου παρα ταυτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 22:56, 27-09-13:

ακουω για τον πρασινο καφε οτι αδυνατιζει...ξερετε αν ισχυει?????

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 08:19, 28-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΑνεξαρτητηΛεμε
ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας..αμα πιστεψεις οτι πχ το μηλο θα σε ξυπνησει τοτε οντως θα ''νιωθεις'' ξυπνιοςςς
Το χω σκεφτεί κι αυτό αλλά δεν έπιασε...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,938 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:43, 28-09-13:

Το χω σκεφτεί κι αυτό αλλά δεν έπιασε...
Για πόσον καιρό το προσπάθησες; Εγώ που λατρεύω τον καφέ, για λόγους υγείας δεν πίνω πλέον καθημερινά (και όταν πίνω πίνω έναν τη μέρα εννοείται κι όχι περισσότερους ). Εεε... Τι να κάνεις; Μαθαίνεις να ζεις με αυτό. Θέλω να πω πως αν πραγματικά θέλεις να τον κόψεις μπορείς. Πάντως εγώ αν δεν είχα κάποιο πρόβλημα δεν θα τον έκοβα ποτέ...

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 14:01, 28-09-13:

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι φαν του πολύ δυνατού καφέ. Θέλω να πω ότι το πρωί για να ξυπνήσω και πρέπει να ανταπεξέρθω σε μια δύσκολη μέρα χρειάζεται να πιω έναν ελληνικό( ναι μόνο αυτός με ξυπνά) διπλό μάλιστα, χωρίς ζάχαρη φυσικά αλλά με λίγο γάλα. Αλλά όταν η μέρα μου δεν είναι δύσκολη(δηλαδή γεμάτη) που συμβαίνει σπάνια ή όταν κοιμάμαι αρκετές ώρες τότε τον ελληνικό τον κάνω γαλλικό που είναι πολύ πιο ελαφρύς ή νες με γάλα(μόνο με γάλα όμως) που είναι σαν να μην πίνω καφέ. Ήταν και μία περίοδος θυμάμαι που είχα φάει κόλλημα με τον εσπρέσο όταν είχα πάρει μια μικρή παραδοσιακή μηχανή, αλλά επειδή γινόταν πολύ γρήγορα και πάντα τον ξεχνούσα και χυνόταν μου σπασε τα νεύρα οπότε από τότε έχω να πιω εσπρέσσο πολύ πολύ καιρό....Πάντως δεν θυμάμαι να υπήρξε πρωινό που να ξύπνησα και να μην ήπια καφέ. Τον έχω στο μυαλό μου σαν κάτι που ενεργοποιεί τον εγκέφαλο!

Παράθεση

alonel

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη alonel
H alonel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H alonel η ζωη μου σε ταξη κ η καρδια σ'αταξια.. έγραψε στις 21:07, 29-09-13:

παιδια ειναι αληθεια οτι η μπανανα αντιστοιχει σε 2 αλλα φρουτα πχ 2 πορτοκαλια;

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 00:09, 30-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από alonel
παιδια ειναι αληθεια οτι η μπανανα αντιστοιχει σε 2 αλλα φρουτα πχ 2 πορτοκαλια;
Ναι, η μπανάνα έχει πολλές θερμίδες για φρούτο.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:38, 14-10-13:

Λοιπόν να σας πω κ εγώ την εμπειρία μου..
Τους τελευταίους 7 μήνες έχασα 23 κιλα! Κάποια στιγμή απλά γίνεται το κλικ στο μυαλό και λες ως εδώ ήτανε! Πρέπει να κάνω κάτι για μένα..
Φυσικά δεν θα πω οτι είναι το πιο εύκολα πράγμα, δεν θα πω οτι δεν πείνασα αλλά τίποτα δεν γίνεται εύκολα..Θέλει προσπάθεια, υπομονή και επιμονή! Και πάνω απ' όλα να σκέφτεστε οτι το κάνετε για τον εαυτό σας! Θα δείτε πόσο αλλάζει η ψυχολογία σας!

Σωστή διατροφή λοιπόν, γυμναστική και γενικά αλλαγή νοοτροπίας και τρόπου σκέψης! Αυτός είναι ο τρόπος!
Δεν υπάρχει κανένα μαγικό κουμπί που να το πατάμε και να ξυπνάμε αδύνατοι, ούτε μαγικά σκευάσματα!
ΌΛΑ είναι στο μυαλό! Εκεί κατέληξα εγώ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:07, 20-10-13:

Ιπποκράτης: «Εκείνο που διατηρεί την υγεία είναι ισομερής κατανομή και ακριβής μείξη μέσα στο σώμα των δυνάμεων (= ισονομία) του ξηρού, του υγρού, του κρύου, του γλυκού, του πικρού, του ξινού και του αλμυρού. Την Αρρώστια την προκαλεί η επικράτηση του ενός (=μοναρχία). Η θεραπεία επιτυγχάνεται με την αποκατάσταση της διαταραχθείσας ισορροπίας, με τη μέθοδο της αντίθετης από την πλεονάζουσα δύναμη».

Tις αντιλήψεις αυτές τις βρίσκουμε ακέραιες στον Ιπποκράτη. Η ακριβής μείξη, η ισονομία, η συμμετρία, η αρμονία, βρίσκονται στη βάση των δογμάτων των Πυθαγορείων και του Ιπποκράτη. Κι εδώ, όπως θα δούμε, μας εντυπωσιάζει ο νόμος της αναλογικότητας!

Τα Κόκκινα Φασόλια: πραγματικά μπορούν να θεραπεύσουν και να βοηθήσουν στη διατήρηση της καλής νεφρικής λειτουργίας - και μοιάζουν ακριβώς όπως τα ανθρώπινα νεφρά.

Το Καρύδι: μοιάζει με έναν μικρό εγκέφαλο, ένα αριστερό και ένα δεξί ημισφαίριο, τον άνω και κάτω εγκέφαλο και την παρεγκεφαλίδα. Τα καρύδια βοηθούν στην ανάπτυξη του εγκεφάλου και την εγκεφαλική λειτουργία.

Το Καρότο: Η διατομή του καρότου μοιάζει με το ανθρώπινο μάτι. Τα καρότα ενισχύουν σε μεγάλο βαθμό τη ροή του αίματος στα μάτια και ενισχύουν γενικά την λειτουργία των ματιών.

Το Σέλινο: μοιάζει με τα οστά. Το σέλινο στοχεύει ειδικά στην ενδυνάμωση και την αντοχή των οστών. Τα τρόφιμα με νάτριο, όπως το σέλινο τροφοδοτεί με τα απαραίτητα, τις σκελετικές ανάγκες του σώματος.

Το Αβοκάντο: στοχεύει στην υγεία και στη καλή λειτουργία της μήτρας και του τραχήλου της μήτρας της γυναίκας. Τα Αβοκάντο βοηθούν τις γυναικείες ορμόνες να έλθουν σε ισορροπία, να ρίξει ανεπιθύμητο βάρος μετά τη γέννηση, και την αποτροπή του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

Τα σύκα: υποκαθιστούν τους όρχεις και είναι γεμάτα από σπόρους και κρέμονται ανά ζεύγη, όταν μεγαλώνουν. Τα σύκα αυξάνουν την κινητικότητα των αρσενικών(+) σπερματοζωαρίων, καθώς αυξάνουν και τον αριθμό των σπερματοζωαρίων, για βοηθήσουν, να ξεπεραστεί η ανδρική στειρότητα.

Το μανιτάρι: Τα μανιτάρια μπορούν να βοηθήσουν τη βελτίωση της ακοής, όπως ακόμη, τα μανιτάρια είναι ένα από τα λίγα τρόφιμα που περιέχουν βιταμίνη D. Η συγκεκριμένη βιταμίνη είναι σημαντική για υγιή οστά, η οποία ισχυροποιεί ακόμα και τα μικροσκοπικά οστάρια που βρίσκονται μέσα στο αυτί τα οποία μεταδίδουν τον ήχο προς τον εγκέφαλο.

Τα σταφύλια: Μια διατροφή υψηλή σε φρέσκα φρούτα, όπως τα σταφύλια, έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τον κίνδυνο καρκίνου του πνεύμονα και το εμφύσημα. Οι σπόροι σταφυλιών περιέχουν επίσης μια χημική ουσία που ονομάζεται proanthocyanidin, η οποία φαίνεται να μειώνει τη δριμύτητα του αλλεργικού άσθματος.

Ginger (η πιπερόριζα):
Ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματά της είναι η υποβοήθηση της πέψης, ενώ είναι επίσης μια δημοφιλής θεραπεία για κινητικά προβλήματα-ασθένειες.

Οι Γλυκοπατάτες: Οι γλυκοπατάτες μοιάζουν με το πάγκρεας και πράγματι επιφέρουν ισορροπία το γλυκαιμικό δείκτη των διαβητικών.

Τα κρεμμύδια:
Βοηθούν τα κύτταρα να απαλλαγούν από τις τοξίνες. Επίσης, όταν τα κόβουμε, παράγουν δάκρυα, καθαρίζοντας επιθηλιακά κύτταρα του ματιού.

Το σκόρδο: Βοηθάει στην απομάκρυνση άχρηστων υλικών και τις επικίνδυνες ελεύθερες ρίζες από το σώμα.

ΤΟ ΛΕΜΟΝΙ: ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΚΥΤΤΑΡΑ. ΕΙΝΑΙ 10000 ΦΟΡΕΣ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΟΥ ΕΥΡΕΟΣ ΦΑΣΜΑΤΟΣ, ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΟΛΥΝΣΕΩΝ ΤΩΝ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΟΓΚΩΝ, ΙΚΑΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ, ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΗ ΥΨΗΛΗΣ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΥΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ.

Ο χυμός του λεμονιού περιέχει βιταμίνη C, σάκχαρα, υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και μεταλλικά άλατα (κάλιο, φώσφορο, ασβέστιο, μαγνήσιο, νάτριο και πυρίτιο) ενώ η φλούδα του αναζωογονητικό αιθέριο έλαιο. Επίσης, το λεμόνι είναι πλούσιο σε φλαβόνες, αντιοξειδωτικές ουσίες πολύτιμες στη θεραπευτική. Το λεμόνι είναι εξαιρετικό αντιβακτηριακό, απολυμαντικό, στυπτικό και αντισηπτικό, θεωρείται πως βοηθάει στον έλεγχο του ουρικού οξέος, εμποδίζει τη θρόμβωση των αρτηριών και των φλεβών και τη συσσώρευση αλάτων. Το λεμόνι, επειδή ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα (αυξάνοντας τα λευκά αιμοσφαίρια) θεωρείται και άριστο αιμοστατικό.

Τα αμύγδαλα:
Αμυγδαλέλαιο λαμβάνεται από τους καρπούς του αμύγδαλου. Πλούσιο σε βιταμίνες Α, Ε, Β1, Β2, Β6 . Β17 και ιχνοστοιχεία. Η βιταμίνη Β17 δεν είναι βιταμίνη. Είναι η παλιά ονομασία της αμυγδαλίνης. Τρώτε άφοβα κάθε μέρα από λίγα κουκούτσια βερίκοκου και αμύγδαλα.
πηγή

Στη διατροφή μου χρησιμοποιώ συχνα το λεμόνι για βιταμίνη C αλλά και σαν ευεργετικό για το συκώτι... δεν ξερω αν ισχυουν οσα λεει το δημοσιευμα αλλά το λεμόνι σκίζει!

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 14:19, 15-02-14:

Το πράσινο τσάι κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει κάποιον να χάσει κιλά, και κάτω υπό ποιες συνθήκες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elsa D

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elsa D
H elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H elsa D 18 ΧΡΟΝΩΝ Φοιτήτρια έγραψε στις 17:15, 15-02-14:

το πράσινο τσάι έχει αντιξειδωτικές ικανότητες και βοηθαει στο να χάσεις κιλά σίγουρα όμως χρείαζεται να κανεις και κάποια διατροφη σιγουρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 13:44, 18-02-14:

Aκριβώς! Το πράσινο τσάι δουλεύει σαν αντιοξειδωτικό και σαν λιποδιαλυτικό αλλα μην περιμένεις να κάνει δουλειά απο μόνο του..
Βοηθάει μόνο σε συνδιασμό με σωστή διατροφή και γυμναστική όπως όλα δηλαδή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 15:01, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Aκριβώς! Το πράσινο τσάι δουλεύει σαν αντιοξειδωτικό και σαν λιποδιαλυτικό αλλα μην περιμένεις να κάνει δουλειά απο μόνο του..
Βοηθάει μόνο σε συνδιασμό με σωστή διατροφή και γυμναστική όπως όλα δηλαδή!
Aχ, που όρεξη για γυμναστική!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:06, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Aχ, που όρεξη για γυμναστική!
Πίστεψε με ούτε εγώ ήμουν φαν απλά αναγκάστικα και είδα οτι τελικά δεν είναι τόσο άσχημα! Είναι μια ώρα την ημέρα και βλέπεις τρομερή διαφορά στο σώμα σου και στις αντοχές σου!

Απλά πολλοί συνδιάζουν την γυμναστική αποκλειστικά με το χώρο "γυμναστήριο"..Γυμναστική είναι πολλά πράγματα! Απο το να πας βόλτα με το ποδήλατο ή περπατόντας, ο χορός, το κολύμπι κτλ..

Αν βαριέσαι την γυμναστική λοιπόν απλά ψάξε την μορφη άσκησης που θα ταιριάξει σε σένα!

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 16:43, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Το πράσινο τσάι κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει κάποιον να χάσει κιλά, και κάτω υπό ποιες συνθήκες;
εφόσον κάνεις μια διατροφή ισορροπημένη(ελάχιστο τζανκ φουντ,πιο πολλα φρουτα,λαχανικά,αρκετά υγρά) και κάνεις λίγη άσκηση (την απαραίτητη) το τσάι μπορεί να σε βοηθήσει.Απλά ελπίζω να μη θεωρείς ότι θα παίρνεις δύο σουβλάκια σπέσιαλ και μετά θα πίνεις και ένα φλυτζάνι τσάι για να χάσεις κανα κιλό.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 16:50, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
εφόσον κάνεις μια διατροφή ισορροπημένη(ελάχιστο τζανκ φουντ,πιο πολλα φρουτα,λαχανικά,αρκετά υγρά) και κάνεις λίγη άσκηση (την απαραίτητη) το τσάι μπορεί να σε βοηθήσει.Απλά ελπίζω να μη θεωρείς ότι θα παίρνεις δύο σουβλάκια σπέσιαλ και μετά θα πίνεις και ένα φλυτζάνι τσάι για να χάσεις κανα κιλό.
Ναι ντάξει εννοείται πως αν γίνει αυτό δεν πρόκειται να χαθεί τίποτα. Επόμενο είναι.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 17:54, 18-02-14:

Θα ήθελα απλά να προσθέσω πως υπάρχουν και άλλα ροφήματα που θεωρούνται λιποδιαλυτικά, όπως πχ η λουίζα. Είναι σημαντικό να έχουμε κατά νου πως το πράσινο τσάι περιέχει καφεΐνη και δεν μπορούμε να πίνουμε άφθονο κάθε μέρα (όπως δεν μπορούμε να πίνουμε και αμέτρητους καφέδες)! Φυσικά, σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο, ακόμη και στα αφεψήματα πολλές φορές!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:21, 18-02-14:

Υπάρχει πράσινο τσάι χωρίς καφείνη. Αν πας σε εξειδικευμένα καταστήματα με ποικιλίες τσαγιού θα σε ενημερώσουν.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:26, 18-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Υπάρχει πράσινο τσάι χωρίς καφείνη. Αν πας σε εξειδικευμένα καταστήματα με ποικιλίες τσαγιού θα σε ενημερώσουν.
Αλήθεια; Αυτό δεν το γνώριζα! Σημαντική πληροφορία, διότι για λόγους υγείας δεν πρέπει να λαμβάνω πολλή καφεΐνη!

Παράθεση

elsa D

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elsa D
H elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H elsa D 18 ΧΡΟΝΩΝ Φοιτήτρια έγραψε στις 22:30, 18-02-14:

Ναι όντως σε αρκετά καταστήματα με διάφορα είδη τσάι υπάρχει και χωρίς καφεΐνη. Εμένα η μαμά μου έπινε λουίζα μαζί με σταγόνες λεμονιού την είχαν πει οτι κάνει καλύτερη δουλεια

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 14:42, 19-02-14:

η λουίζα όντως βοηθάει στη δίαιτα,την έχω δοκιμάσει.Αλλά έχει δύο αρνητικά: Αρχικά έχει λίγο περίεργη γεύση (κάτι σαν νερωμένο χαμομήλι) και είναι πολύ διουρητική (οπότε δεν συμφέρει να την πιείς άμα έχεις να πάς κάπου)

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:41, 23-02-14:

Εγώ τη λατρεύω τη γεύση της λουίζας.
Στην αρχή μου είχε φανεί κάπως, αλλά μετά τη συνήθισα και τώρα δεν μπορώ χωρίς αυτή!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 10:46, 24-02-14:

Aπλά έχετε υπόψιν σας όσοι πίνεται πράσινο τσάι οτι θέλει λίγο προσοχή..γιατί η υπερκατανάλωση του μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα , όπως είναι η κατακράτηση και το πρήξιμο!

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 13:51, 24-02-14:

Ξεκίνησα τις σαλάτες.
Έφαγα πρώτη φορά στη ζωή μου παντζάρι (που δε μάρεσε), κουνουπίδι και ζοχιά όπου με άρεσαν και σε λίγο θα δοκιμάσουμε πάλι για πρώτη φορά μπρόκολο.
Είπαμε να φύγουμε λίγο από την πατατοσαλάτα και ντοματο-μαρουλο-λαχανο σαλάτες. Αν και γω είμαι πολύ πολύ φαν της πολίτικης σαλάτας.

(στα τέτοια σας αλλά είπα να ενθαρυνθώ και να γουστάρω πιο πολύ την όλη φάση της σαλάτας)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 24-02-14 στις 21:40.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:58, 24-02-14:

Δίαιτα ε? Μπα, δίαιτα δεν κάνω. Δεν εχω κανει ποτε κι ουτε θελω να μαθω. Αμα πειναω θα φαω. Το θεμα ειναι αλλο. Επειδή τελευταίο καιρό τρώω απαράδεκτες ώρες, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά να προσέχω περισσότερο γιατί όσο μεγαλώνω τόσο θα δυσκολευτώ. Για θεμα υγειας δηλαδη και ισορροπιας. Αμα δηλαδη δεν τρωω σωστα, νομιζω κουραζομαι κι ευκολοτερα, αφου δεν εχω να καψω πχ. Αποφάσισα οποτε να ξεκινήσω να τρώω πρωινό που έχω χρόνια να εκτιμήσω. Σήμερα ας πουμε και χθες έφαγα πρωινό με τα χίλια ζόρια, μου ρχεται αηδία να τρώω, αλλά το έφαγα με το ζόρι. Το θέμα είναι οτι βαριέμαι να τρώω τα ίδια... :/
Πιεζω τον εαυτο μου να φαει πρωινο. Περιμενω λιγο μεχρι να μου γινει συνηθεια... :/

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 17:49, 24-02-14:

Είναι υπέροχο γεύμα το πρωινό.
Μπορείς να πιείς καφέ, γάλα, χυμό, τσάι μαζί με κάτι όπως κουλούρι ή κάποιο κέικ.
Να φας σουσαμένιο κουλούρι. Κάποια κομμάτια πίτας από της μαμάς σου.
Δημητριακά. Φέτες με μέλι ή μερέντα ή μαρμελάδα.
Τοστ με επιλογές κλασσικές κασέρι(κίτρινο τυρί) γαλοπούλα και ζαμπόν ή δικές σου επιλογές πχ ντομάτα με φέτα.
Μπορείς να φας κρουασάν (μιας και είδα μόνο το θέμα πρωινό σε νοιάζει όχι οι θερμίδες του) κάποια τηγανίτα ή ακόμη και αλμυρή φτωχή γενικά κρέπα.
Αυγά με ζαμπόν ή και σκέτα με λίγο φωμί και τυρί φέτα.
Αυγόφετες ή λιψό. Ομελέτα και βάφλες.
Ακόμη και μια γερή φρουτοσαλάτα. Ή γιαούρτι (κάτι που δεν μπορώ να φάω για πρωί) μαζί με δημητριακά και μέλι ή αποξυραμένα φρούτα.
Κάποιο κρύο σάντουιτσ που να χει μέσα και το μαρουλάκι του πχ.
Τραχανά.

και γενικά πολλά άλλα μπορείς να φας για πρωί. Μην το ''σνομπάρεις'' τοσο το πρωινό και μην το αποφεύγεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 24-02-14 στις 21:42.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:08, 24-02-14:

Μας λίγωσες κοριτσάκι μου καλό..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:26, 25-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
Είναι υπέροχο γεύμα το πρωινό.
Μπορείς να πιείς καφέ, γάλα, χυμό, τσάι μαζί με κάτι όπως κουλούρι ή κάποιο κέικ.
Να φας σουσαμένιο κουλούρι. Κάποια κομμάτια πίτας από της μαμάς σου.
Δημητριακά. Φέτες με μέλι ή μερέντα ή μαρμελάδα.
Τοστ με επιλογές κλασσικές κασέρι(κίτρινο τυρί) γαλοπούλα και ζαμπόν ή δικές σου επιλογές πχ ντομάτα με φέτα.
Μπορείς να φας κρουασάν (μιας και είδα μόνο το θέμα πρωινό σε νοιάζει όχι οι θερμίδες του) κάποια τηγανίτα ή ακόμη και αλμυρή φτωχή γενικά κρέπα.
Αυγά με ζαμπόν ή και σκέτα με λίγο φωμί και τυρί φέτα.
Αυγόφετες ή λιψό. Ομελέτα και βάφλες.
Ακόμη και μια γερή φρουτοσαλάτα. Ή γιαούρτι (κάτι που δεν μπορώ να φάω για πρωί) μαζί με δημητριακά και μέλι ή αποξυραμένα φρούτα.
Κάποιο κρύο σάντουιτσ που να χει μέσα και το μαρουλάκι του πχ.
Τραχανά.

και γενικά πολλά άλλα μπορείς να φας για πρωί. Μην το ''σνομπάρεις'' τοσο το πρωινό και μην το αποφεύγεις.
Πολυ ωραια οσα γραφεις, πραγματικα! Ξερεις ποιο ειναι το θεμα ομως; Θα σου πω. Απο μικρη με θυμαμαι να τρωω γρηγορα για να " προλαβω" ειτε σχολειο ηταν αυτο ειτε φροντιστηριο ειτε δουλεια επειτα κλπ. Δηλαδη δεν ειναι μονο πως τρωω λαθος, ειναι οτι το φαγητο δεν το εκτιμω. Τι εννοω. Το εχω δευτερο. Πιστευω χανω χρονο αμα κατσω και φτιαξω οσα λες, ποσο μαλλον να τα απολαυσω κιολας. Θα ακουστει καπως παραξενο αυτο που θα πω αλλα ειναι πραγματικοτητα: ειμαι πολυ καλη μαγειρισσα και με οτι καταπιαστω το πετυχαινω. Για τους αλλους κανω τα πιο πλουσια τραπεζια, διαθετω χρονο και θεληση για να τους ευχαριστησω, για να μου λενε καλα λογια κοκ. Για μενα ομως στο κομματι της διατροφης κανω ακριβως το αντιθετο. Οσα μαγειρευω σπανια τα τρωω, εκτος αν πειναω παρα πολυ, παιρνω μαλακιουλες απεξω η απο φουρνο και στην καλυτερη κανω ενα τοστ. Και παλι μετα κοπου. Δηλαδη αισθανομαι πως μολις σηκωθω βρισκω πιο σημαντικο να κανω αλλες δουλειες, παρα να φαω, ποσο μαλλον να ετοιμασω. Ακομα δηλαδη κι αν το χω μπροστα μου ετοιμο.
Βεβαια, διαπιστωνω πως με τα χρονια, αυτο επιβαρυνει την υγεια μου. Δηλαδη με πιανουν τρελες πεινες εν ωρα εργασιας που δεν πρεπει, ενιοτε πολυ αραια βεβαια συμβαινει, με πιανει και καμμια ζαλαδα. Σπανια ομως ετσι;
Επισης δε λεω ποτε οχι σε σοκολατα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας αλλα κι εκει χρειαζεται μετρο μην παθω κανα ζαχαρο καμμια ωρα. Ειμαι εξαρτημενη απο τη σοκολατα.
Γενικα δεν ειμαι φυσιολογικη στη διατροφη μου και πλεον εχω αρχισει να εχω τυψεις, προφανως γιατι μεγαλωνω κι αναθεωρω... Ασε που μου λενε πως αυτα βγαινουν μετα κι εχω τρομαξει! Και θαυμαζω τοσο οσουσ προσεχουν κι εχουν ενα μετρο στην διατροφη τουσ, προσεχουν! Τουσ θαυμαζω γιατι θα ηθελα κι εγω να ειμαι ετσι! Κι αν με δεις, ειμαι τοσο φυσιολογικη στο σωμα μου που πολλοι νομιζουν οχι μονο οτι προσεχω, αλλα οτι ειμαι κι αθλητρια. Οκ αθληση κανω αλλα υπαρχουν περιοδοι που δεν προλαβαινω ουτε αυτο να κανω. Θα μου πεις με τετοιους αγωνες δρομου που κανω ολη μερα, κρατιεμαι καλα. Αλλα εχω αρχισει κι αναρωτιεμαι τι στο καλο καιω... Εγκεφαλο μαλλον
Χμ.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 25-02-14 στις 14:40.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Παράνοια (Σεμίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Παράνοια
H Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H Παράνοια οι σκέψεις σου γίνονται αντικείμενα:) έγραψε στις 11:22, 26-04-14:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Νομίζω ο τίτλος φανερώνει το περιεχόμενο του μηνύματος! Ψάχνω για διαιτολογο στην περιοχή της Πάτρας..είμαι φοιτήτρια στην εν λόγω πόλη για αυτό θέλω να μου προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο διαιτολογο ώστε να μην πάω στα κουτουρού! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παράνοια : 26-04-14 στις 11:36.
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 18:28, 09-05-14:

Η ιστορια μου εμενα ειναι απλη, εδινα πανελληνιες, δεν προσεχα τι ετρωγα, δεν γυμναζομουν, και παχυνα..... για την ακριβεια πηρα 10 κιλα! Ειμαι 1,68 .. ημουν 68 κιλα και τωρα που το γραφω αυτο ειμαι 78. ξεκινησα δυο βδομαδεσ γυμναστηριο, εχασα 1 μισι κιλο περιπου [ημουν 78,5] και πηγα 77,2 για την ακριβεια....... ολα αυτα μεχρι χθες.

χθες ομως επειδη η μανα μου ειναι να μην πω τι και μαγειρευει οτι μαλακια της κατεβει που εγω δεν την τρωω και δεν εχω φαγητο τιποτα για μενα εδω μεσα, και επειδη ηταν αργα που ειχα γυρισει απο την σχολη μου το μονο που εμενε να φαω ηταν η σουβλακι η πιτσα. και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........

πφφφφ τι θα κανω ρε κοριτσια? υπαρχει καμια με το ιδιο προβλημα?
βοηθεια γιατι ειλικρινα θα τα παρατησω και θα πεθανω απο την παχυσαρκια το ορκιζομαι

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 22:10, 09-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από GogoMal
και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........
(
Καταρχας με το να φας μια πιτσα το βραδυ δεν παιρνεις 1 ή 1,5 κιλό.Είτε όταν ζυγίστηκες ήσουν νηστική για 2 μέρες ή απλά το 1 κιλό είναι στο μυαλό σου.Έπειτα με 2 εβδομαδες γυμναστηριο ζήτημα είναι να έχασες και 1,5 κιλό (χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω) αλλα τεσπα.Σχετικα με το το σπιτικο φάι εχεις 2 επιλογες : 1) Βγαλε προγραμμα διατροφης και δωστο στην μανα σου ή 2) μάθε να μαγειρεύεις μόνη σου τα φαγητά σου.Άμα είσαι όντως 23 χρονων(δλδ έδωσες πανελληνιες πριν 4-5 χρονια???) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι σε επιασε ξαφνικα το αγχος.Το χάσιμο βάρους θέλει χρόνο για να γινει σωστα(και υγιεινα πανω απολα) οποτε αν θες να βιαστεις για το καλοκαιρι δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλο εκτος απο αεροβικη ασκηση(δεν πιστευω να πας γυμναστηριο μονο για βαρη εε??) και σωστη διατροφη (μπορουσες να φας και μιση πιτσα..δεν χρειαζεται να γουρουνιαζεις και το πρωι να μετανιωνεις).

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:19, 10-05-14:

Τι σχεση εχουν ομως οι πολυκυστικες με ολα αυτα;

Τελοσπαντων. Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο και μην ψαχνετε δικαιολογιεσ για να δικαιολογησετε την λαιμαργια. Στο θεμα μας: με μια πιτσα δεν παιρνεις βαρος αν προσεξεις τι θα φας τις επομενες μερες. Ειναι σοβαρο θεμα ο αυτοελεγχος και η εγκρατεια κι εκει απ οσο καταλαβαινω θα πρεπει να εστιασεις. Παντως αν υπαρχει η θεληση σιγουρα θα τα καταφερεις να φτασεις στο επιθυμητο βαρος.

Ξεκινα να προσεχεις ομως τον εαυτο σου διοτι τα κιλα σου μου ακουγονται αρκετουτσικα εκτος αν εισαι βαρυκοκκαλη και μην ξεχνας πως μεγαλωνοντας, δυσκολευει την μεση γυναικα να χασει βαρος. Χανει αλλα με περισσοτερο κοπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 10-05-14 στις 00:22.
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 13:24, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_SM
Καταρχας με το να φας μια πιτσα το βραδυ δεν παιρνεις 1 ή 1,5 κιλό.Είτε όταν ζυγίστηκες ήσουν νηστική για 2 μέρες ή απλά το 1 κιλό είναι στο μυαλό σου.Έπειτα με 2 εβδομαδες γυμναστηριο ζήτημα είναι να έχασες και 1,5 κιλό (χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω) αλλα τεσπα.Σχετικα με το το σπιτικο φάι εχεις 2 επιλογες : 1) Βγαλε προγραμμα διατροφης και δωστο στην μανα σου ή 2) μάθε να μαγειρεύεις μόνη σου τα φαγητά σου.Άμα είσαι όντως 23 χρονων(δλδ έδωσες πανελληνιες πριν 4-5 χρονια???) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι σε επιασε ξαφνικα το αγχος.Το χάσιμο βάρους θέλει χρόνο για να γινει σωστα(και υγιεινα πανω απολα) οποτε αν θες να βιαστεις για το καλοκαιρι δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλο εκτος απο αεροβικη ασκηση(δεν πιστευω να πας γυμναστηριο μονο για βαρη εε??) και σωστη διατροφη (μπορουσες να φας και μιση πιτσα..δεν χρειαζεται να γουρουνιαζεις και το πρωι να μετανιωνεις).
δεν ειπα οτι εχασα τοσα επειδη το ξερω εγω σας ειπα τι μου ειπε η ζυγαρια. αν εχεις πολυκυστικες ετσι μεταβαλλονται τα κιλα σου οσο και αν εσενα δεν σου φαινεται φυσιολογικο η εγω σου φαινομαι ηλιθια που το λεω.
η μανα μου δεν θα μαγειρεψει τιποτα σε σχεση με διατροφη μονο και μονο για μενα. και ολη η οικογενεια να κανει διατροφη επειδη εγω παχυνα δεν παιζει. και εγω κλεινω τα 19 το σεπτεμβρη δεν ειμαι 23.
δεν παω γυμναστηριο για βαρη δεν κανω καν βαρη μονο σε προγραμματα πηγαινω προς το παρον.
δεν ειμαι απο τα ατομα που βιαζονται για το καλοκαιρι και χεστηκα κιολας για το καλοκαιρι το θεμα ειναι οτι θελω να χασω κιλα και να τα δω να μενουν κατω.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

Τελοσπαντων. Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο και μην ψαχνετε δικαιολογιεσ για να δικαιολογησετε την λαιμαργια. Στο θεμα μας: με μια πιτσα δεν παιρνεις βαρος αν προσεξεις τι θα φας τις επομενες μερες. Ειναι σοβαρο θεμα ο αυτοελεγχος και η εγκρατεια κι εκει απ οσο καταλαβαινω θα πρεπει να εστιασεις. Παντως αν υπαρχει η θεληση σιγουρα θα τα καταφερεις να φτασεις στο επιθυμητο βαρος.

Ξεκινα να προσεχεις ομως τον εαυτο σου διοτι τα κιλα σου μου ακουγονται αρκετουτσικα εκτος αν εισαι βαρυκοκκαλη και μην ξεχνας πως μεγαλωνοντας, δυσκολευει την μεση γυναικα να χασει βαρος. Χανει αλλα με περισσοτερο κοπο.
θα σου πω τι σχεση εχουν οι πολυκυστικες μιας και δεν ξερεις.
οταν εχεις αυτην την παθηση να το πω ετσι παιρνεις κιλα και απο το νερο που λεει ο λογος.
εγω αυτο το πραγμα δεν το ειχα γυμναζομουν και ετρωγα παραπανω απο οσο τρωει η μεση κοπελα που καθεται ολη μερα πχ και εμενα στα ιδια κιλα... .ετσι ειχα συνηθισει... [κακο πραγμα η συνηθεια], ετσι οταν ηρθαν οι πανελληνιες δεν προσεχα τι ετρωγα συν οτι τρωω συναισθηματικα σαν ανθρωπος και ετρωγα παραπανω λογω αγχους, συν οτι δεν γυμναζομουν γιατι δεν προλαβαινα πηρα κιλα.... [ειναι και ακουγονται αρκετα τα κιλα μου δεν ειναι οτι ειμαι καμια παχυσαρκη αν με δεις δεν με πιστευουν οτι ειμαι τοσα αλλα ειμαι παχια πλεον οχι κανονικη ;ρ] πηρα λοιπον κιλα, και μετα εμαθα οτι ειχα πολυκυστικες.... και ξαφνικα πρεπει να αλλαξω συνηθειες 180 μοιρες, και συν οτι αποτελεσμα δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα δω.... οταν πηγα εγω στον γυναικολογο που το εμαθα πρωτη φορα εκεινος ο ιδιος μου ειπε, παιρνεις 2 κιλα σε μια μερα λογικα εσυ... και του λεω ναι.... και δεν ηξερα τι φταιει τοσο καιρο γιατι τετοιες αυξομειωσεις δεν ειναι και φυσιολογικες μην κοροιδευομαστε, και μου λεει απο δω και περα να ξερεις θα παχαινεις και με τον αερα!
τα ακριβη λογια του σας λεω.... οποτε παρτε μια ιδεα στο θεμα τον πολυκυστικων... εγω προσωπικα μπορω να επιβεβαιωσω τι λεει ο ανθρωπος αυτος γιατι το βλεπω στην καθημερινοτητα μου την μια μερα μπορει να ειμαι 78.5 πχ κιλα και την αλλη 77.1 την ιδια ωρα τις ημερας ζυγιζομαι δεν ειναι η μια μερα το βραδυ πχ και η αλλη μερα το πρωι που δεν εχω φαει τιποτα......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 11-05-14 στις 13:46. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:36, 11-05-14:

Κοπελια... μαλλον εσυ τωρα τα μαθαινεις....

Συμφωνα με αυτο παντα που περιγραφεις, εχεις το συνδρομο των πολυκυστικων κι αν ειναι ετσι, προκειται για σοβαρη παθηση κι οχι απλα πολυκυστικες ωοθηκες ή αλλιως ωοθήκες μικροπολυκυστικής υφής. Πολυκυστικες ωοθηκες εχουν σχεδον 8 στις 10 γυναικες! Ενημερωτικα παντα, οσες γυναικες εχουν πολυκυστικες (κι οχι το συνδρομο) υπαρχει περιπτωση να μην τους εμφανιστουν για καποια χρονια και να επανεμφανιστουν σε ακυρη στιγμη ή και να εξαφανιστουν δια παντος!
Αλλο το συνδρομο, αλλο οι πολυκυστικες λοιπον. Το συνδρομο εχουν πολυ λιγοτερες, 2 στις 10. Στις πολυκυστικες δεν πειραζεις. Το συνδρομο συνηθως οι γιατροι το ρυθμιζουν με αγωγη ορμονων και μπαινει η γυναικα σε ομαλο ρυθμο. Οταν πασχεις απο το συνδρομο, παραγεις περισσοτερη ινσουλινη κι ανδρογονα. Αυξηση βαρους, υπερβολικη τριχοφυια, ανωμαλιες κυκλου κοκ. Βεβαια, δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινουν ολα αυτα μαζι. Φανταζομαι περαν υπερηχου, θα εκανες κι εξετασεις αιματος.

Οποτε, διατροφη κι ασκηση σιγουρα ισορροπουν. Και μαλιστα ειναι τοσο αναγκαια η διατροφη γιατι υπαρχει περιπτωση αν δεν το φροντισει η γυναικα στην ωρα του, να της ανεβει το σακχαρο (λογω υπερβολικης παραγωγης ινσουλινης) και να αναπτυξει διαβητη. Επικινδυνο κι ακομα πιο επικινδυνο εν καιρω εγκυμοσυνης ή εν καιρώ θελησης να γονιμοποιήσει. Και φυσικα συχνα να επανελεγχεται. Αυτα τα λενε οι γιατροι!
Αν εχεις μονο πολυκυστικες οπως γραφεις, τοτε για το βαρος σου ευθυνεται μαλλον η μασαμπουκιαση. Αλλιως οχτω στις δεκα θα ητανε χοντρουλες. Κι επισης θεωρω απαραδεκτο να τρως μια ολοκληρη πιτσα στην καθησια σου, με ολο το συμπαθειο. Ο,τι κι αν εχεις
Ρωτα γιατρους για οσες αποριες εχεις και θα στα εξηγησουν καλυτερα κι αναλυτικα και δες τι λενε οι εξετασεις σου για να ξερεις ακριβως τι εχεις.

Μην αγχωνεσαι παντως. Αποβαλλε το αγχος και γενικα τους συναισθηματισμους σου να μην τους ξεσπας στο φαί και μια χαρα θα πανε ολα!

Διαβασε εδω, το βρηκα και μου φανηκε απο πολλα αλλα, πολυ ενδιαφερον. Ειναι απο αλλο φορουμ, αλλα δεν πιστευω να πειραζει. Εχει πραματα που θα σου φανουν ενδιαφεροντα και ισως βρεις τις λυσεις που ψαχνεις(τι ειδους τροφες βοηθουν και πολλα ακομη)

http://www.forums.gr/showthread.php?...7#.U290d1fIkuc

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-05-14 στις 15:45.
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 16:09, 11-05-14:

προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 17:08, 11-05-14:

Η ιστορια μου εμενα ειναι απλη, εδινα πανελληνιες, δεν προσεχα τι ετρωγα, δεν γυμναζομουν, και παχυνα..... για την ακριβεια πηρα 10 κιλα! Ειμαι 1,68 .. ημουν 68 κιλα και τωρα που το γραφω αυτο ειμαι 78. ξεκινησα δυο βδομαδεσ γυμναστηριο, εχασα 1 μισι κιλο περιπου [ημουν 78,5] και πηγα 77,2 για την ακριβεια....... ολα αυτα μεχρι χθες.

χθες ομως επειδη η μανα μου ειναι να μην πω τι και μαγειρευει οτι μαλακια της κατεβει που εγω δεν την τρωω και δεν εχω φαγητο τιποτα για μενα εδω μεσα, και επειδη ηταν αργα που ειχα γυρισει απο την σχολη μου το μονο που εμενε να φαω ηταν η σουβλακι η πιτσα. και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........

βοηθεια γιατι ειλικρινα θα τα παρατησω και θα πεθανω απο την παχυσαρκια το ορκιζομαι
Γωγώ (τι ωραίο όνομα!!! ) μην αγχώνεσαι.Το κλειδί για το χάσιμο βάρους είναι η ηρεμία.Με άγχη,τύψεις και σπαραγμούς μόνο τα νεύρα σου σπάνε..
Τώρα στο θέμα σου:άμα μία φορά φάς πίτσα το βράδυ δεν παθαίνεις τίποτα(μα τίποτα....) ούτε θα πεθάνεις από την παχυσαρκία σου το εγγυώμαι προσωπικώς.In fact ,όλοι τρώμε junk food αν όχι από ανάγκη (βαριόμαστε ή δεν ξέρουμε να μαγειρέψουμε) σίγουρα σε συναντήσεις με φίλους,με οικογένεια (κυρίως με οικογένεια) και δεν παθαίνουμε τίποτα.Δεν είναι αμαρτία,οπότε no worries.
Το ενάμιση κιλό αποκλείεται να το πήρες μόνο από την πίτσα.Πιθανώς δεν έδωσες χρόνο στον οργανισμό σου να χωνέψει or something,δεν είχες πάει τουαλέτα ενώ είχες πιει πολύ και σε συνδυασμό με το άγχος σου (και τα παπούτσια που δεν έβγαλες πριν ανέβεις στη ζυγαριά )ανέβηκες δύο κιλά.
Τέλος,δεν νομίζω να υπάρχει μαγική συνταγή για να χάσεις κιλά μέσα σε λίγο χρόνο ,εύκολα και ανώδυνα.Η λύση είναι η σωστή διατροφή και η άσκηση (και μετά από κανά μήνα θα δεις κάποιο αξιοσημείωτο αποτέλεσμα). Όσο για τη μαμά ου που μαγειρεύει ΤΑ άκυρα (been there) απλά πρέπει να το αντέξεις για λίγο καιρό.Να τρώς σαλάτες και φρουτοσαλάτες και μπιφτέκι ή σνίτσελ ή κατεψυγμένα θαλασσινά (νομίζω ακόμμη κι αν δεν μπορείς να τα φτιάξεις θα τα μάθεις αρκετά εύκολα) και με λίγη ρέγουλα τους υδατάνθρακες και τα γλυκά (για γλυκά άμα πάθεις καμιά υπογλυκαιμία πάρε μαύρη σοκολάτα με στέβια ή έστω μαύρη ιον,θα σου κόψει την όρεξη για γλυκά,trust me).μετά οι γονείς πιθανώς θα επηρεαστούν από την απώλεια βάρους σου,θα θέλουν να έχουν και αυτοί καλό βάρος και υγεία,και έτσι η μαμά θα αναγκαστεί να μαγειρεύει υγιεινά.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

οι πολυκυστικέ ςόντως βοηθούν να αυξηθεί το βάρος.Όμως δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακραία τα αποτελέσματα.Νομίζω πως προσπαθείς να δικαιολογήσεις λίγο τον εαυτό σου.Και εγώ το έκανα αυτό πέρσι πρόπερσι,δικαιολογούσα δηλαδή το βάρος μου επειδή είχα υποθυροειδισμό (κάτι σαν ανωμαλία του θυροειδούς αδένα που κάτι κάνει στο μεταβολισμό και τέλος πάντων βοηθά στο να αυξηθεί το βάρος).Είμαι σίγουρη όμως ότι αν προσπαθήσεις θα φτάσεις στο επιθυμητό (και εντός ορίων ε; )βάρος.

βρε mindcircus δεν είναι πολύ το βάρος.Άλλωστε σημασία δεν έχει το βάρος (όχι μεμονωμένα τουλάχιστον) αλλά το λίπος και η κατανομή του( αλλιώς είναι να συγκεντρώνεται όλο στη μέση,αλλιώς στους μηρούς και αλλιώς 50-50 μηρούς και στηθος-ώμους

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 17:26, 11-05-14:

Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής. Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως δεν θα αδυνατίσεις επειδή έφαγες μία φορά μόνο σαλάτα, έτσι δεν θα παχύνεις επειδή μία φορά έφαγες μια πίτσα. Μην τρελαίνεσαι. Το να αδυνατίσεις και να "φτιάξεις σώμα" είναι μια διαδικασία που βασίζεται στην επανάληψη. Μόνο τρώγοντας σωστά και κάνοντας συχνά γυμναστική μπορείς να το αποκτήσεις. Τουτέστιν, το να μειώσεις τα λίπη και την ζάχαρη και να αυξήσεις την πρωτεϊνη και τα λαχανικά (και φρούτα) αλλά για μια επαρκή χρονική περίοδο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει, σε συνδιασμό φυσικά με σωματική άσκηση. Επιπλέον καλό είναι να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας 70-30, δηλαδή ότι (αναλογικά) 70% διατροφή και 30% γυμναστική παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση ενός ωραίου σώματος. Επειδή και εγώ θέλω να χάσω γύρω στα 5 κιλά, είδα αυτό που ενδεχομένως να ενδιαφέρει και σένα. Η τύπισσα έκανε μόνο την πρώτη φάση της δίαιτας Ντουκάν και στην συνέχεια έτρωγε λαχανικά, φρούτα και πρωτεϊνες κατα κύριο λόγο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχει στην φωτογραφία.

Αρχική Δημοσίευση από iwalkinamaze
προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).
Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-05-14 στις 17:41. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 17:56, 11-05-14:

αυτο δεν ισχυει παντα
εγω μετα το τρεξιμο παντα εχω πολυ ορεξη

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...
γρηγορα το συνηθηζεις αυτο
εγω συνηθησα στη 1,5 βδομαδα

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 18:23, 11-05-14:

Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής. Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως δεν θα αδυνατίσεις επειδή έφαγες μία φορά μόνο σαλάτα, έτσι δεν θα παχύνεις επειδή μία φορά έφαγες μια πίτσα. Μην τρελαίνεσαι. Το να αδυνατίσεις και να "φτιάξεις σώμα" είναι μια διαδικασία που βασίζεται στην επανάληψη. Μόνο τρώγοντας σωστά και κάνοντας συχνά γυμναστική μπορείς να το αποκτήσεις. Τουτέστιν, το να μειώσεις τα λίπη και την ζάχαρη και να αυξήσεις την πρωτεϊνη και τα λαχανικά (και φρούτα) αλλά για μια επαρκή χρονική περίοδο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει, σε συνδιασμό φυσικά με σωματική άσκηση. Επιπλέον καλό είναι να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας 70-30, δηλαδή ότι (αναλογικά) 70% διατροφή και 30% γυμναστική παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση ενός ωραίου σώματος. Επειδή και εγώ θέλω να χάσω γύρω στα 5 κιλά, είδα αυτό που ενδεχομένως να ενδιαφέρει και σένα. Η τύπισσα έκανε μόνο την πρώτη φάση της δίαιτας Ντουκάν και στην συνέχεια έτρωγε λαχανικά, φρούτα και πρωτεϊνες κατα κύριο λόγο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχει στην φωτογραφία.

Kαταρχην οταν το εκανα σωστα!Δυνατη χορευτικη μουσικη και καλη διαθεση.Α!Και σιγα σιγα,μην αγχωνεσαι να τρεχεις πολυ γρηγορα.Τρεχα αρχικα αργα με σταθερο ρυθμο.Ε, σε 2-3 βδομαδες πιστευω ειχα αρχισει και το διασκεδαζα.Ειδικα οταν ειδα αλλαγες στο σωμα πχ στην αρχη κατι γραμμωσεις που αν και αδυνατη ποτε δεν ειχα.Γενικα το τρεξιμο προσωπικα δεν το βαριεμαι και παλευεται πολυυ περισσοτερο απο τους κοιλιακους

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:23, 11-05-14:

Δοκίμασε ελλειπτικό και step.
Συγγνώμη αλλά εγώ μισώ το διάδρομο. Κάνω μόνο γρήγορο περπάτημα στα όρια τρεξίματος..
Αλλά το αναπληρώνω με τα δύο παραπάνω.
Επίσης,κάτι έχω ακούσε για αυτούς που πάνε για τρέξιμο ότι στην αρχή όλοι ζορίζονται και μετά γίνεται κάτι σαν "εξάρτηση" δεν μπορείς να το σταματήσεις εύκολα.
Αρχική Δημοσίευση από thomas l.
γρηγορα το συνηθηζεις αυτο
εγω συνηθησα στη 1,5 βδομαδα
Εσύ μόνο.

Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 18:26, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Δοκίμασε ελλειπτικό και step.
Συγγνώμη αλλά εγώ μισώ το διάδρομο. Κάνω μόνο γρήγορο περπάτημα στα όρια τρεξίματος..
Αλλά το αναπληρώνω με τα δύο παραπάνω.
Επίσης,κάτι έχω ακούσε για αυτούς που πάνε για τρέξιμο ότι στην αρχή όλοι ζορίζονται και μετά γίνεται κάτι σαν "εξάρτηση" δεν μπορείς να το σταματήσεις εύκολα.

Εσύ μόνο.
βασικα ισως να φταιει το οτι δε τρεχω μονος αλλα με παρεα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:30, 11-05-14:

Για κανέναν λόγο με παρέα. Θα μιλάμε και έτσι και κουράζομαι πιο εύκολα και δεν τρέχεις τόσο γρήγορα.

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze έγραψε στις 18:31, 11-05-14:

Kανα δυο φορες δοκιμασα να παω με μια φιλη μου και δεν μπορουσα ουτε 10 μετρα να τρεξω!Ολο κατι σχολιαζε η αλλη,ειχα κι ενα ατομο να γκρινιαζω που μου κοβεται η ανασα...Παντα καταληγαμε σε βολτα

Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

O thomas l. έγραψε στις 18:41, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Για κανέναν λόγο με παρέα. Θα μιλάμε και έτσι και κουράζομαι πιο εύκολα και δεν τρέχεις τόσο γρήγορα.
Kανα δυο φορες δοκιμασα να παω με μια φιλη μου και δεν μπορουσα ουτε 10 μετρα να τρεξω!Ολο κατι σχολιαζε η αλλη,ειχα κι ενα ατομο να γκρινιαζω που μου κοβεται η ανασα...Παντα καταληγαμε σε βολτα
εμεις δε μιλαμε τοσο
εχουμε πειθαρχια
μιλαμε πριν κ μετα

αφου μιλατε να πηγαινετε με χαμηλο ρυθμο

η παρεα ειναι καλη για πολλους λογους
ειχα παει μονος για τρεξιμο κ επειδη μενω σε χωριο
πηγα σε δρομους που εχει χωραφια
κ με πηραν στο κυνηγι κατι κοπροσκυλα
κατεληξα να τρεχω πιο γρηγορα κ απο τον μπολτ για να γλυτωσω

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze έγραψε στις 18:58, 11-05-14:

εμεις δε μιλαμε τοσο
εχουμε πειθαρχια
μιλαμε πριν κ μετα

αφου μιλατε να πηγαινετε με χαμηλο ρυθμο

η παρεα ειναι καλη για πολλους λογους
ειχα παει μονος για τρεξιμο κ επειδη μενω σε χωριο
πηγα σε δρομους που εχει χωραφια
κ με πηραν στο κυνηγι κατι κοπροσκυλα
κατεληξα να τρεχω πιο γρηγορα κ απο τον μπολτ για να γλυτωσω
ποια κοπροσκυλα τα φιδια να προσεχεις

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους