Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,599 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,816 μηνύματα σε 94,885 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 573 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 19:00, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από iwalkinamaze
ποια κοπροσκυλα τα φιδια να προσεχεις
σε ασφαλτο τρεχω
δεν εχω θεμα με τα φιδια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 19:29, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από thomas l.
σε ασφαλτο τρεχω
δεν εχω θεμα με τα φιδια
Aυτα ομως ισως εχουν μαζι σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 19:32, 11-05-14:

Aυτα ομως ισως εχουν μαζι σου
προσεχω για να μην "τρεχω"

Παράθεση

domenica.seven

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη domenica.seven
H domenica.seven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H domenica.seven έγραψε στις 20:04, 11-05-14:

Ας γραψω κι εγω τη διατροφή/πρόγραμμα μου αν θέλει κάποιος να πάρει ιδέες:
Πρωί
Άσκηση: 4 km περπάτημα-τρέξιμο/1 ώρα ασκήσεις yoga,pilates,ενδυνάμωσης.
Φαγητό: 1 αβοκάντο με μέλι ,γύρη, μαύρο παξιμαδι ή ταχίνι ,μέλι με μαυρο παξιμάδι +πορτοκάλι χυμός ή 1 αυγό βραστό με λιγο λαδι, παξιμάδι +πολυ λεμόνι +πορτοκάλι φρέσκος χυμός

Δεκατιανό: Λίγοι ξηροί καρποί

Μεσημέρι για φαγητό συνήθως ένα πιάτο βρασμένα όσπρια ή σαλάτα με πολλά λαχανικά και λίγο τυρί

Απογευμα: φρούτο ή λιγη σοκολάτα μαυρη + τσαι

Βράδυ (κατα τις 7-8 μμ)
30-60 min ασκήσεις yoga etch..
Φαγητό φρούτο ή λαχανικο ή μια σκετη κουταλια ταχίνι.

Extra ασκηση 5 φορες την εβδομάδα hatha/astanga yoga σε σχολή.
+Πολυυυ νερό!
Με αυτό το πρόγραμμα ο οργανισμός μου διατηρείται σε σταθερό βάρος τρώγωντας κανονικές μερίδες (δεν πεινάω).
Δηλαδή δεν είναι άλλη μια διαιτα αλλά είναι διατροφή /τρόπος ζωής . Επίσης για μεσημεριανό όποιος θέλει βάζει τα φαγητά που του αρέσουν .Αναφέρω μόνο όσπρια κ λαχανικά γιατι αυτά προτιμώ να τρώω.
Για χάσιμό βάρους είτε αυξάνω την άσκηση είτε μειώνω το μέγεθος της μερίδας μου.
Ελπίζω να βοήθησα!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,604 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:56, 11-05-14:

Αχ εσείς που τρέχετε, που τρέχετε?

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι

Επίσης πόση ώρα κάνετε? Πόσες φορές την εβδομάδα?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 02:58, 12-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι

Σπιτι στο διαδρομο με το λαπτοπ μου πανω να παιζει χορευτικα βιντεακια
Δεν μπορω καθολου εξω νιωθω οτι ολοι με κοιτανε και κουραζομαι πιο ευκολα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 17:27, 12-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
αρχικα να πω οτι εχω τον συνδρομο και οχι πολυκυστικες απλως δεν το εξεφρασα σωστα γιατι δεν ηξερα την διαφορα πανω σε αυτα τα δυο δεν ηξερα δηλαδη οτι υπαρχουν και οι πολυκυστικες ωοθυκες που ειναι πιο απλο.

ξερω πολυ καλα τι εχω και ολα αυτα που εγραψα παραπανω ουτε απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτε να δικαιολογηθω θελω απλως δεν ηξερα αυτην την διαφορα που ειπα απο πανω.

προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.

εχω ενα προβλημα στα γονατα μου και με αυτο το βαρος που εχω μου το κανει πολυ πολυ πιο δυσκολο να τρεχω δηλαδη ποναω πολυ και δεν ειναι καλο για τα γονατα.... αλλιως θα ετρεχα... ετρεχα δηλαδη για καποια περιοδο αλλα δεν παλευοταν το πραγμα.. και ημουν και πιο λιγα κιλα......

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
απανταω με την σειρα στα σημεια που μαυρισα για να μην πολυλογω.
δεν αποκλυεται με τον συνδρομο που εχω αλλα δεν θα καθισω να το αποδειξω εδω γιατι δεν μπορω πρακτικα ;ρ
η μαμα μου δεν μαγειρευει ακυρα απλα μαγειρευει κανονικα και εγω με τον συνδρομο που εχω δεν μπορω να τρωω τα παντα πρεπει να προσεχω παρα πολυ και αυτο για να μην παχυνω. για να χασω κιλα πρεπει να αλλαξω τα παντα και αυτο αν το κανει ο πατερας μου η ο αδερφος μου η η μητερα μου δεν εινια λογικο πως να το πω δεν υπαρχει λογος ;ρ δεν ειναι κανεις τους χοντρος....... δεν τους χρειαζεται....
και οχι δεν προσπαθω να δικαιολογηθω. καμια σχεση. απλα ψαχνω εδω μηπως υπαρχει καποια κοπελα με τον ιδιο συνδρομο με μενα να μου πει τι τρωει και καταφερνει να μενει στα κιλα της γιατι ειναι πολυ διαφορετικο για μας απο ενα απλο προσεχω τι τρωω και γυμναζομαι!

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής.
απανταω και παλι στα μαυρισμενα για να μην πολυλογω:
τα 68 κιλα για το δικο μου σωμα με κανουν να φαινομαι κανονικη...... για καποιους με ισως 3 -4 κιλα παραπανω.. για μενα προσωπικα με 3 -4 κιλα παραπανω.....
τυπικα για το υψος μου ειναι παραπανω απο οσο πρεπει.... αλλα πχ αν ημουν 62 οπως συστηνεται η 60 θα ημουν σκιαχτρο ;ρ
η ολοκληρη πιτσα δεν ηταν ολοκληρη ηταν 6 κομματια μετα απο μια μερα που ημουν ολη μερα στο τρεξιμο ειχα παει και γυμναστηριο και σχολη και σε κατι εξωτερικες δουλειες και ειχα φαει μονο πρωινο.... αλλα ας μην μενουμε εκει... ;ρ
και τελος η διαιτα ντουκαν φαινεται ενδιαφερουσα θα δω μηπως μπορω να την βρω και θα την ακολουθησω αν καταφερω με την συνεργασια της μαμας μου για τα φαγητα.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 12-05-14 στις 21:52. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων,προσθήκη spoiler
Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze έγραψε στις 21:19, 12-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από GogoMal
εχω ενα προβλημα στα γονατα μου και με αυτο το βαρος που εχω μου το κανει πολυ πολυ πιο δυσκολο να τρεχω δηλαδη ποναω πολυ και δεν ειναι καλο για τα γονατα.... αλλιως θα ετρεχα... ετρεχα δηλαδη για καποια περιοδο αλλα δεν παλευοταν το πραγμα.. και ημουν και πιο λιγα κιλα......
Χμμ ισως να δοκιμαζες πιο χαλαρη ασκηση για παρατεταμενο χρονικο διαστημα καθε φορα?
(Btw ειμαι subscriber!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GogoMal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GogoMal
H GogoMal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H GogoMal έγραψε στις 12:36, 19-05-14:

Χμμ ισως να δοκιμαζες πιο χαλαρη ασκηση για παρατεταμενο χρονικο διαστημα καθε φορα?
(Btw ειμαι subscriber!
σε ευχαριστω που εισαι αλλα σταματησα

εεεμ ναι αυτο δοκιμαζω.. οσο αντεχω δοκιμαζω... αυτην την βδομαδα εκανα διατροφη [χωρις γυμναστηριο γιατι ηταν οι μερες μου και δεν ειχα πολυ ενεργεια] και εχασα 4 κιλα δεν ξερω αν ειναι και πολυ καλο δεν νομιζω για τοσο γρηγορα αλλα δεν εκανα τιποτα κακο με την διατροφη μου απλα ετρωγα πολυ πιο σωστα και εκοψα τις πολλες βλακειες....... οποτε εγω ειμαι οκ δηλαδη δεν λιμοκτονουσα.....

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H iwalkinamaze έγραψε στις 15:18, 19-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από GogoMal
σε ευχαριστω που εισαι αλλα σταματησα

εεεμ ναι αυτο δοκιμαζω.. οσο αντεχω δοκιμαζω... αυτην την βδομαδα εκανα διατροφη [χωρις γυμναστηριο γιατι ηταν οι μερες μου και δεν ειχα πολυ ενεργεια] και εχασα 4 κιλα δεν ξερω αν ειναι και πολυ καλο δεν νομιζω για τοσο γρηγορα αλλα δεν εκανα τιποτα κακο με την διατροφη μου απλα ετρωγα πολυ πιο σωστα και εκοψα τις πολλες βλακειες....... οποτε εγω ειμαι οκ δηλαδη δεν λιμοκτονουσα.....

Αληθεια??Τα βιντεο σου ηταν πολυ ευχαριστα,αλλα ο,τι νιωθεις καλυτερα.
Ναι αυτο εχει σημασια τελικα.Το πολυ αδυνατο δεν ειναι το ιδανικο για ολους.Τρωγοντας υγιεινα χωρις υπερβολες,με χαλαρη ασκηση πιστευω μπορουμε να εχουμε το ιδανικο σωμα.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:00, 19-05-14:

10 χιλιόμετρα τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα, 365 μέρες το χρόνο.
τώρα, αν κάποια μέρα χαθεί θα "επωμιστούν τα βάρη της", οι υπόλοιπες

για τα σκυλιά, υπάρχουν ειδικές σφυρίχτρες με υπέρηχους που τα διώχνουν
άσε που πολύ σπάνια επιτίθενται, απλά γαυγίζουν, αλλά αν φοβάσαι,
βρες ένα χώρο περιφραγμένο να τρέχεις, ας είναι και παιδική χαρά

Παράθεση

SuperSquirrel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SuperSquirrel
H SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H SuperSquirrel έγραψε στις 09:02, 26-05-14:

καλε αυτο το τοπικ πρεπει να πηγαινει σετακι με το "Πανελληνιες 2014"

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 11:02, 26-05-14:

να σας γραψω κ εγω τ δικο μου προγραμμα λοιπον..

κατ αρχην θεωρω οτι το να βαζεις σφιχτα ορια στη διατροφη σου ή σου χαλαεο τη διαθεση ή δε θα το αντεξεις γ μεγαλο χρονικο διαστημα ή θα το εκτελεις χωρις να ομολογησεις ποτε -απο εγωισμο- οτι στερεισαι ευχαριστηση..

για πρωι τρωω συνηθως δημητριακα με γαλα ή προσθετω κανενα αναλατο ξηροκαρπι για ενεργεια αλλα και επειδη μου αρεσουν

για δεκατιανο πινω λιγο καφε στη δουλεια κ τρωω κουλουρακι θεσσαλονικης.. κ επειδη τρωω αργα μεσημεριανο, ισως φαω κ φρουτακι ή μπορει να πιω κ κανενα χυμο..

τρωω μεσημεριανο οτι εχει στο τραπεζι.. σιγουρα αυτο θα ειναι κατι με μετριο λαδι, σιγπυρα δεν θα ναι τηγανητο και σιγουρα θα ειναι σε ποσοτητα που μου αρκει κ δε με φουσκωνει.. κ θα περιλαμβανει δυο βουκες ψωμι και στανταρ τυρι..

για απογευμα παω τρεχω μιση ωρα επι τεσσερις φορες τη βδομαδα
και μετα το τρεξιμο τρωω φρουτακι εποχης..

για βραδυ δεν τρωω..

αυτα τα ολιγα.. εχω σταθερα καλο βαρος σωμα κ διαθεση..

Παράθεση

jenny22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jenny22
H jenny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H jenny22 έγραψε στις 13:08, 08-02-15:

Να σας πω και γω τη ιστορια μου...περσυ ειχα παει στο γυναικολογο γιατι δεν μου ερχοταν παρα πολυ καιρο περιοδο και μου διαγνωσε πολυκυστικες ..εκανα θεραπεια 6μηνες ,μου εστρωσε ο κυκλος ενω τα επαιρνα αλλα τωρα που τα σταματησα ξαναχαλασε και δεν θελω να χαπακωθω παλι και αποφασισα να κανω μια σωστη διατροφη για να χασω τα πολλα περιτα κιλα που εχω (1.70 με 90 κιλα )το εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι τα κιλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο...μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για σνακ γιατι ειμαι ολη μερα στο δρομο και το βραδυ που γυρναω τρωω ολο το ψυγειο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,783 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:05, 09-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από jenny22
Να σας πω και γω τη ιστορια μου...περσυ ειχα παει στο γυναικολογο γιατι δεν μου ερχοταν παρα πολυ καιρο περιοδο και μου διαγνωσε πολυκυστικες ..εκανα θεραπεια 6μηνες ,μου εστρωσε ο κυκλος ενω τα επαιρνα αλλα τωρα που τα σταματησα ξαναχαλασε και δεν θελω να χαπακωθω παλι και αποφασισα να κανω μια σωστη διατροφη για να χασω τα πολλα περιτα κιλα που εχω (1.70 με 90 κιλα )το εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι τα κιλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο...μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για σνακ γιατι ειμαι ολη μερα στο δρομο και το βραδυ που γυρναω τρωω ολο το ψυγειο?
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η αδερφή μου. Λοιπόν, αρχικά κόψε πιτόγυρα, πίτσες κλπ ανθυγιεινά. Έπειτα, σταμάτα ν' αγοράζεις σνακ αν θες κάτι να τσιμπήσεις, φάε ένα φρούτο ή φτιάξε κανένα τοστάκι (θα σου πρότεινα και μπάρες δημητριακών, αλλά πρόσφατα έμαθα πως δεν βοηθούν καθόλου στη δίαιτα). Ψάξε και στο ίντερνετ για περισσότερες ιδέες για ένα χορταστικό δεκατιανό. Παράλληλα, προσπάθησε να πίνεις πολύ νερό. Όχι απαραίτητα 6-8 ποτήρια τη μέρα, απλά έχε το μεγάλο μπουκάλι νερού μαζί σου και πίνε σιγά-σιγά όλη μέρα. Και φυσικά να γυμνάζεσαι (το τι γυμναστική σου αρέσει θα το ανακαλύψεις εσύ). Να θυμάσαι όμως πως στην απώλεια βάρους μόνο το 30% της σωματικής άσκησης παίζει ρόλο ενώ 70% η διατροφή. Ελπίζω να τα καταφέρεις με τον στόχο σου!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jenny22

Νεοφερμένος

H jenny22 έγραψε στις 17:49, 09-02-15:

Σε Ευχαριστώ παρά πολυ...έχω σταματήσει ήδη τα πυτογυρα το βράδυ γιατί το είχα παραχεσει κάθε μΕΡΑ έτρωγα... μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια μπλογκ η σελίδες με διατροφες και συμβουλές?

Παράθεση

dum spiro spero

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 20:03, 09-02-15:

Επισης προσπαθησε να τρως καθε 4 ωρες , μονο ετσι το βραδυ δεν θα νιωθεις παααρα πολυ πεινασμενη .
Δηλαδη , ξεκινα με ενα καλο πρωινο , μετα απο τεσσερις ωρες φαε ενα σνακ , υστερα απο 4-5 ωρες φαε το κυριως σου γευμα , αργοτερα ενα σνακ για.. την απογευματινη λιγουρα και τελος το βραδινο σου . Ειναι σημαντικο να μη χανεις κανενα γευμα γιατι ετσι διατηρειται σε σταθερα επιπεδα η γλυκοζη στο αιμα κ δεν νιωθεις υπερβολικη πεινα .
Αν το μεσημερι εισαι εξω κ δεν μπορεις να βρεθεις σε χωρο καταλληλο για να απολαυσεις το κυριως σου γευμα μπορεις να το αντικαταστησεις με το βραδινο και να το καταναλωσεις το βραδυ με την προυποθεση οτι θα αφησεις να περασουν 3 περιπου ωρες πριν πας για υπνο ωστε να προλαβεις να χωνεψεις. Ολα αυτα ειναι τακτικη που ακολουθω προσωπικα και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος . Ισως για αρχη , θα μπορουσες να επισκεφθεις καποιον διατροφολογο , να συζητησετε τις προτιμησεις σου και να σε κατευθυνει..
Δεν ξερω αν επιτρεπεται απο το forum να σου παραθεσω σελιδα σχετικα με διατροφη

Παράθεση

jenny22

Νεοφερμένος

H jenny22 έγραψε στις 19:11, 10-02-15:

Στείλε μου πμ

Παράθεση

adventuretime

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adventuretime
H adventuretime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H adventuretime Everything in excess is opposed to natur έγραψε στις 16:39, 27-02-15:

Γεια σας λοιπον Δεν ξερω ποοσοι απο εσας εχετε αυτο το προβλημα παντως αντιμετωπιζω μεγαλη δυσκολια να κανω διαιτα λογω ωραριου! δεν ειναι τιποτα αλλο , αλλιως θα τα εχανα και με το παραπανο ... Ξεκινησα Γυμναστηριο , αλλα δυστηχως καθε μερα που λεω να ξεκινησω τη διαιτα μου * φυσιολογικη χωρις φυσικα στερησεις* το ωραριο δεν με βολευει με αποτελεσμα να πειναω συνεχεια και να φτανω σπιτι οποτε απο την πιεση και την πεινα και ολα τρωω οτι εχουν μαγειρεψει οι δικοι μου :/ Γιαυτο θα ηθελα να ξεκινησω για 1 -- 2 βδομαδες φρουτοδιαιτα ...Μηπως μπορει καποιος να μου πει αμα ειναι καλη ? ποια τα πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα ? thank youuuu

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 17:04, 27-02-15:

για δυο βδομαδες μονο?Τι πλεονεκτηματα θες?Τιποτα και κανενα
Πες για κανα χρονο να σου πουμε

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 17:15, 27-02-15:

Φρουτοδίαιτα εννοείς να τρως μόνο φρούτα;
Αν ναι, είναι κάκιστη ιδέα.

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 19:14, 27-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από adventuretime
Γεια σας λοιπον Δεν ξερω ποοσοι απο εσας εχετε αυτο το προβλημα παντως αντιμετωπιζω μεγαλη δυσκολια να κανω διαιτα λογω ωραριου! δεν ειναι τιποτα αλλο , αλλιως θα τα εχανα και με το παραπανο ... Ξεκινησα Γυμναστηριο , αλλα δυστηχως καθε μερα που λεω να ξεκινησω τη διαιτα μου * φυσιολογικη χωρις φυσικα στερησεις* το ωραριο δεν με βολευει με αποτελεσμα να πειναω συνεχεια και να φτανω σπιτι οποτε απο την πιεση και την πεινα και ολα τρωω οτι εχουν μαγειρεψει οι δικοι μου :/ Γιαυτο θα ηθελα να ξεκινησω για 1 -- 2 βδομαδες φρουτοδιαιτα ...Μηπως μπορει καποιος να μου πει αμα ειναι καλη ? ποια τα πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα ? thank youuuu
Αρχικά, βλέπω ότι είσαι καινούρια στο φόρουμ (νεοφερμένη γαρ) , οπότε Καλώς μας ήρθες!!
Τώρα, όσον αφορά τη δίαιτα, δε προλαβαίνεις λόγω πχ σχολείου, οπότε και λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι;; Γιατί ακόμη και αυτό να ισχύει, μπορείς να προσαρμόσεις το διατροφικό σου ωράριο. Πχ, πριν πας σχολείο να τρως το πρωινό σου κανονικά. Να ξυπνάς λίγο νωρίτερα, ώστε να προλαβαίνεις. Μη το αμελείς. Το καλό πρωινό θα σε στηρίξει και σωματικά και πνευματικά. Ύστερα στο σχολείο πχ, την ώρα του δεκατιανού, μπορείς να τρως το φρούτο που θα έχεις πάρει από το σπίτι σου. (είτε ότι άλλο δηλαδή έχεις στο πρόγραμμα ως δεκατιανό πχ μπάρα δημητριακών ας πούμε) Έτσι κόβεις τη "πείνα" σου, και παράλληλα ξεκινάς δυναμικά τη μέρα σου, τηρώντας τον κανόνα των 5 γευμάτων. Γενικά, δε πρέπει να τρως πχ μία φορά ημερησίως και σε μεγάλη ποσότητα. Το ιδανικό είναι να τρως πέντε μικρότερα γεύματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Δε ξέρω πόσα περιττά κιλά έχεις και πόσα επιθυμείς να χάσεις, αλλά γενικά μη παγιδεύεσαι στη λογική της τήρησης δίαιτας/διατροφής για μικρό χρονικό διάστημα (όπως λες δύο εβδομάδες). Ακόμα και η σκληρή δίαιτα σε αυτό το χρόνο (πράγμα τελείως λανθασμένο ωστόσο), δεν είναι ικανή να σου προσφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ακόμα και αν σε 15 μέρες (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) χάσεις τα κιλά, είναι πολύ πιθανό να τα ξαναπάρεις γρήγορα. Άσε που τα κιλά που χάνουμε γρήγορα, δεν τα "χάνουμε" ουσιαστικά. Επίσης, το ότι κάνεις δίαιτα δε σημαίνει ότι πρέπει και να στερείσαι τα μαγειρευτά φαγητά της οικογένειας! Από όλα μπορείς να τρως, απλά δε πρέπει να το παρακάνεις αφενός και αφετέρου να συνδυάζεις σωστά τα διατροφικά στοιχεία μεταξύ τους. (πχ μη φας και πρωτεΐνη και υδατάνθρακα μαζί)
Ακόμη,όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, τα φρούτα και τα λαχανικά είναι σπουδαία πραγματικά για την υγεία μας, αλλά όχι σε αποκλειστικότητα! Η Διατροφή σου πρέπει να είναι ισορροπημένη και δεν είναι σωστό να βασίζεται μόνο σε συγκεκριμένες τροφές που επαναλαμβάνονται συνεχώς.

Άλλωστε σκοπός δεν είναι να μειώσεις τον μεταβολισμό σου "καίγοντας/χάνοντας" μυικό ιστό, αλλά ποσοστό λίπους!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:00, 27-02-15:

Μη μπαίνετε στη διαδικασία της "δίαιτας μέχρι να χάσω y κιλά", γιατί απλώς κάνετε τζάμπα θυσίες και σε λίγο καιρό θα είστε πάλι εκεί από όπου ξεκινήσατε. Για να διατηρεί κάποιος σταθερό βάρος σε όλη του τη ζωή πρέπει να εφαρμόζει ένα συνδυασμό ισορροπημένης διατροφής και άσκησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναφάτε γλυκό ή πιτόγυρο στη ζωή σας, σημαίνει το αντίθετο βασικά, ότι θα μπορείτε να τα απολαμβάνετε με μέτρο, δίχως κακιές παρενέργειες.

Τώρα όσον αφορά δικαιολογίες του τύπου, δεν τρώω σωστά και δεν ασκούμε, γιατί έχω κακό ωράριο, γιατί δουλεύω πολύ, γιατί η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτική κτλ, λυπάμαι αλλά είναι δικαιολογίες του κώλου. Το μόνο που χρειάζεται είναι πειθαρχία και καλός προγραμματισμός.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:47, 03-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από adventuretime
γεια σου και σένα
δεν χρειάζεται καμία απολύτως δίαιτα απλά πρέπει να προσέχεις το τι και το πόσο τρως και φυσικά να γυμνάζεσαι 3-4 φορές την βδομάδα. επίσης δεν γίνεται να μην έχεις ώρες ώστε να το τηρήσεις. είναι τόσο απλό! πρωινό (πριν πας σχολείο) δεκατιανό (κατά τις 10 με 11) μεσημεριανό (την ώρα που γυρίζεις από το σχολείο) απογευματινό (κατά τις 5 με 6) και τέλος βραδινό (κατά τις 8 με 9) ο καθένας έχει την δυνατότητα να τρώει αυτές τις ώρες. ενδιάμεσα στα γεύματα μπορείς να τρως και κάποια σνακ. νομίζω σε κάλυψα κάπως..

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 21:08, 03-03-15:

Δείτε πως να μειώσετε την πρησμένη κοιλιά σε 60 δευτερόλεπτα, με αυτήν την απλή συνταγή!! (βίντεο)

Πώς να μειώσετε την πρησμένη κοιλιά σε 60 δευτερόλεπτα, με αυτήν την απλή συνταγή…

Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος για να μειώσετε το μεγάλο μέγεθος της κοιλιάς σας, κι αυτό είναι το Sassy Water. Ονομάστηκε έτσι από την εφευρέτη της Cynthia Sass, αυτή η συνταγή μετατρέπει το συνηθισμένο νερό σε ένα θαυματουργό ρόφημα που μπορεί να κάνει θαύματα για την υγεία σας. Περιέχει σχεδόν καθόλου θερμίδες και μπορεί ακόμη και να βοηθήσει να βελτιώσετε την πέψη σας.

Το Sassy Water είναι ένα βασικό στοιχείο για το πρόγραμμα διατροφής <<Επίπεδη κοιλιά>> . Και υπάρχει ένας καλός λόγος για αυτό. Βλέπετε, ενώ πίνοντας οκτώ ποτήρια νερό μπορεί να ικανοποιείται την απαίτηση του σώματός σας για ενυδάτωση, υπάρχουν μερικά πράγματα ομως που θα πρέπει να σας ανησυχούν, όπως: η ισορροπία των υγρών του σώματός σας (ηλεκτρολύτες) και η κατακράτηση των υγρών.

Πίνοντας Sassy Water διευκολύνετε την καλή πέψη και τα συστατικά του βρίσκονται παντού. Τζίντζερ, αγγούρι, λεμόνι και δυόσμος μπορούν να βελτιώσουν την υγεία σας με περισσότερους τρόπους από ό, τι μπορείτε να φανταστείτε.

Συστατικά

2 λίτρα νερό (περίπου 8½ π.)

1 κουταλάκι του γλυκού τριμμένο τζίντζερ

1 αγγούρι, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε λεπτές φέτες

1 λεμόνι, κομμένο σε λεπτές φέτες

12 φύλλα δυόσμου

Οδηγίες

Μην ξεφλουδίσετε τα λεμόνια

Αναμίξτε όλα τα συστατικά

Αφήστε το μείγμα στο ψυγείο για όλη τη νύχτα

Πιείτε Sassy Water κατά τη διάρκεια της επόμενης ημέρας, ξεκινώντας από το πρωί.

Το Λεμόνι και το λεμονόνερο είναι ιδανικό για τη διαδικασία απώλειας βάρους. Το λεμόνι είναι ένα φυσικό διουρητικό και είναι μια αλκαλική τροφή η οποία παρέχει την κατάλληλη ισορροπία του ρΗ.

Το Αγγούρι είναι ένα θρεπτικό διουρητικό. Αυξάνει τη λειτουργία των νεφρών που καίει το λίπος μέσω των ούρων. Αυτή η λειτουργία έχει μια ουσιαστική σημασία για την αποτελεσματική υγιή απώλεια βάρους.

Η Μέντα είναι γνωστή για την κατευναστική της επίδραση στο στομάχι. Επίσης, βοηθά στην βελτίωση της πέψης.

Το Τζίντζερ είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά συστατικά σε αυτήν την συνταγή. Έχει μια υπέροχη μυρωδιά και γεύση και μεταφέρει πολλά υγιή οφέλη. Η πιπερόριζα είναι πολύ χρήσιμη στο να ηρεμεί τον γαστρεντερικό σωλήνα και είναι ένας δοκιμασμένος μαχητής του καρκίνου.

http://www.makeleio.gr/?p=278213

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:40, 04-03-15:

εχω βαλει γυρω στα 6-7 κιλα μετα απο ατυχημα τα οποια προσπαθω να χασω εδω και 5 μηνες, αλλα τζιφος. Τρεχω καθημερινα 5-6km και πολλες φορες περπαταω αλλα τοσα και τρεφομαι οσο πιο υγιεινα μπορω ενω παραλληλα εχω μειωσει την ποσοτητα φαγητου που τρωω. Εχω κανει εξετασεις και ολες βγηκαν φυσιολογικες. Τι κανω λαθος;

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:59, 04-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
εχω βαλει γυρω στα 6-7 κιλα μετα απο ατυχημα τα οποια προσπαθω να χασω εδω και 5 μηνες, αλλα τζιφος. Τρεχω καθημερινα 5-6km και πολλες φορες περπαταω αλλα τοσα και τρεφομαι οσο πιο υγιεινα μπορω ενω παραλληλα εχω μειωσει την ποσοτητα φαγητου που τρωω. Εχω κανει εξετασεις και ολες βγηκαν φυσιολογικες. Τι κανω λαθος;
Πότε τρως το "μεγάλο" γεύμα? Πόσο καλό πρωινό τρως? Πόσα γεύματα την ημέρα τρως και κάθε πόσες ώρες? Πόσο νερό πίνεις? Τι εξετάσεις έκανες και βγήκαν φυσιολογικές? Τσέκαρες θυρεοειδή και ωοθήκες?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:25, 05-03-15:

Περιεργο... Κι εγω για τον θυρεοειδη σου θα ελεγα να τσεκαρεις...

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:04, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Πότε τρως το "μεγάλο" γεύμα? Πόσο καλό πρωινό τρως? Πόσα γεύματα την ημέρα τρως και κάθε πόσες ώρες? Πόσο νερό πίνεις? Τι εξετάσεις έκανες και βγήκαν φυσιολογικές? Τσέκαρες θυρεοειδή και ωοθήκες?
Πρωινο (7-8πμ) - μαλλον το μεγαλυτερο γευμα της ημερας: Σαντουιτς με ψωμι ολικης αλεσεως, γαλοπουλα, τυρι, μαρουλι/σπανακι/ή διαφορα αλλα χορτα + 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι ή γαλα. Αλλες φορες τρωω 2 τηγανητα/poached αυγα με 1 φετα ψωμι ολικης αλεσεως και 2-3 φραουλες

Δεκατιανο (12-1μμ): Φρουτα ή λιγους ξηρους καρπους

Μεσημεριανο (4μμ): συνηθως ψητο κρεας ή ψαρι ή κοτοπουλο με σαλατα ή με βραστα λαχανικα και λιγο ελαιολαδο. Ζυμαρικα τρωω πολυ σπανια και οσπρια τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα. Πατατες τρωω επισης σπανια και οτι dressing βαζω στην σαλατα το περιοριζω στην 1 κουταλια. Ψωμι δεν τρωω σχεδον ποτε σε αυτα τα γευματα.

Βραδινο (7-8μμ): 1 ποτηρι γαλα ή 5-6 φραουλες ή μια κουπα γιαουρτι με βρωμη

Νερο πινω περιπου 1.5-2L, αλλα μπορει μερικες φορες να πιω μονο 1, κυριως αν εχω φαει σουπες.

Εκανα αιματολογικες, βιοχημικες, ορμονικες, ηλεκτρολυτες, υπερηχους, ακτινες, MRI, κλπ. Θυροειδης/παραθυροειδεις αδενες ηταν φυσιολογικοι οπως και οι εξετασεις για πολυκυστικες και αλλες ορμονες. Μονο η βιταμινη D ηταν πεσμενη πριν μερικους μηνες, αλλα παιρνω συμπληρωμα και εχει επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα. Το μονο θετικο ειναι οτι χωραω ακομα στα ρουχα μου παρολο που πηρα τοσα κιλα. Μου ειναι βεβαια πιο στενα σε σχεση με πριν, αλλα μου χωρανε ακομα. Παιζει να εχω χτισει μυες και το πραγρατικο βαρος που πρεπει να χασω να ειναι λιγοτερο απο οτι υπολογιζω; Απο τα 6-7 κιλα που εχω βαλει, τα 2-3 να ειναι μυες; Μηπως να ξεκινησω circuit training για να αυξησω τον μεταβολισμο μου; Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια και φοβαμαι οτι ο μεταβολισμος μου εχει κολλησει γιατι πριν το ατυχημα ημουν πιο δραστηρια σε σχεση με τωρα, αλλα δεν εχω επανελθει ακομα 100% και δεν μπορω να κανω αυτα που εκανα και τοτε. Το κολυμπι βοηθαει; Να το δοκιμασω και αυτο;

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:20, 05-03-15:

Nelliel μη τραβάς και μεγάλο ζόρι για τα κιλά. Όπως λες κι εσύ στην περίπτωσή σου το πιο πιθανό είναι να έχτισες μύες παράλληλα με το χάσιμο λίπους. Οι μύες είναι πολύ πιο πυκνοί από το λίπος. Φαντάσου τους μύες σαν ένα ξύλο και το λίπος σαν αφρολέξ για να καταλάβεις τη διαφορά. Μη κοιτάς τη ζυγαριά, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μετρήσεις το σώμα σου παραμένει ο καθρέφτης και τα ρούχα. Αν χωράς στα πριν το ατύχημα σου ρούχα τότε σημαίνει πως ο στόχος σου εκπληρώθηκε. Σκέψου το και αλλιώς τι θα προτιμούσες να είσαι 50 κιλά, γεμάτη κυτταρίτιδα και να ξεχειλίζεις ή 60 κιλά αλλά με κορμί φιδίσιο?

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:02, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Nelliel μη τραβάς και μεγάλο ζόρι για τα κιλά. Όπως λες κι εσύ στην περίπτωσή σου το πιο πιθανό είναι να έχτισες μύες παράλληλα με το χάσιμο λίπους. Οι μύες είναι πολύ πιο πυκνοί από το λίπος. Φαντάσου τους μύες σαν ένα ξύλο και το λίπος σαν αφρολέξ για να καταλάβεις τη διαφορά. Μη κοιτάς τη ζυγαριά, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μετρήσεις το σώμα σου παραμένει ο καθρέφτης και τα ρούχα. Αν χωράς στα πριν το ατύχημα σου ρούχα τότε σημαίνει πως ο στόχος σου εκπληρώθηκε. Σκέψου το και αλλιώς τι θα προτιμούσες να είσαι 50 κιλά, γεμάτη κυτταρίτιδα και να ξεχειλίζεις ή 60 κιλά αλλά με κορμί φιδίσιο?
μπορει να χωραω, αλλα ειναι πιο στενα σε σχεση με πριν και εχω κανει λιγη μπακα Μπορει βεβαια να χρειαζεται να χασω 3 κιλα αντι για 7, αλλα πρεπει να χασω λιγο βαρος/λιπος σιγουρα. Λεω να περιμενω λιγο καιρο ακομα γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι ισως να φταιει η ελλειψη βιταμινης D και το αγχος που ειχα λιγο καιρο πριν για το γεγονος οτι δεν μπορουσα να χασω βαρος. Η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που ξεκινησα το συμπληρωμα βιταμινης D εχω περισσοτερη ενεργεια και δεν ειμαι ληθαργικη. Ειδωμεν.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 05:19, 07-03-15:

Οψόμεθα, το είδομεν είναι αόριστος

Κουράγιο θέλει και υπομονή και θα φύγουν μην ανησυχείς.

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:10, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Οψόμεθα, το είδομεν είναι αόριστος

Κουράγιο θέλει και υπομονή και θα φύγουν μην ανησυχείς.
Οψομεθα!
(ευχαριστω για την διορθωση )

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 17:13, 13-03-15:

Δοκίμασε να κάνεις και λίγα βάρη. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ωφέλιμα είναι για χάσιμο λίπους. Συνδυασμός βάρη και αερόβια κάνουν θαύματα

Παράθεση

Spooky29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spooky29
H Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Spooky29 έγραψε στις 10:29, 30-05-15:

ειμαι περιπου 16 σε ποσο καιρο με φυσιολογικη διατροφη μπορω να χασω 5 κιλα;

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 10:34, 30-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Spooky29
ειμαι περιπου 16 σε ποσο καιρο με φυσιολογικη διατροφη μπορω να χασω 5 κιλα;
Πόσα κιλά είσαι τώρα και τι ύψος έχεις?

Παράθεση

Spooky29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spooky29
H Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Spooky29 έγραψε στις 10:55, 30-05-15:

165 και 66 κιλα

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,783 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:24, 30-05-15:

μη βιαστείς. χάσε τα μέσα σε διάστημα 2 μηνών - και παραπάνω μη σου πω- για να μην τα ξαναπαρεις με τη μια

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 22:17, 30-05-15:

Με διατροφη μονο εχασα 4 κιλα μεσα 2 μηνες και στις τελευταιες 2 εβδομαδες που ξεκινησα HIIT εχασα αλλα 2! Κοψε τα ανθυγιεινα φαγητα και επελεξε πολλα λαχανικα, φρουτα, οσπρια, ψαρια και κρεατα. Ελαττωσε ζυμαρικα, ψωμι και γλυκα, αλλα μη τα κοψεις εντελως. Τις σοκολατες και την νουτελλα δεν τα εκοψα, απλα τρωω πιο σπανια σε πιο μικρες ποσοτητες, πχ 20γρ σοκολατα 2-3 φορες την εβδομαδα, αντι για 100γρ μεσα σε μια μερα. Πινε επισης πολυ νερο! Τουλαχιστον 2 λιτρα την ημερα!

Παράθεση

Omorfileni89 (Eleni Papadopoulou)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omorfileni89
H Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Omorfileni89 έγραψε στις 14:15, 04-06-15:

Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το HIIT? Εγώ κάνω ασκήσεις εδώ και καιρό, τρώω υγιεινά ( να σας πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω κάνει δίαιτα, απλά δεν μπορώ!), προσέχω τις θερμίδες αλλά δεν έιχα μεγάλα αποτελέσματα. Ούτε έχασα κιλά ούτε ένιωθα καλά. Τώρα χρησιμοποιώ το Nidora ενα προίον αδυνατίσματος και νομίζω ότι τα πρώτα αποτελέσματα είναι ορατά. Τον Αύγουστο θα πάω διακοπές και θέλω να χάσω 3-4 κιλά για να περάσω καλά και να μην το σκέφτομαι συνέχεια .. Τι νομίζετε? θα μπορώ να το κάνω αυτο?

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:58, 04-06-15:

μπορείς, αλλά άσε τα nidora, γιατροσόφια είναι

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 16:48, 04-06-15:

απο σημερα ξεκινησα διατροφη για να χασω τα 4,5 κιλακια που εβαλα στις Πανελληνιες. Ελπιζω να την τηρήσω και να μην επιδοθώ (πολυ) στις σοκολατες

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:29, 04-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Omorfileni89
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το HIIT? Εγώ κάνω ασκήσεις εδώ και καιρό, τρώω υγιεινά ( να σας πω την αλήθεια ποτέ δεν έχω κάνει δίαιτα, απλά δεν μπορώ!), προσέχω τις θερμίδες αλλά δεν έιχα μεγάλα αποτελέσματα. Ούτε έχασα κιλά ούτε ένιωθα καλά. Τώρα χρησιμοποιώ το Nidora ενα προίον αδυνατίσματος και νομίζω ότι τα πρώτα αποτελέσματα είναι ορατά. Τον Αύγουστο θα πάω διακοπές και θέλω να χάσω 3-4 κιλά για να περάσω καλά και να μην το σκέφτομαι συνέχεια .. Τι νομίζετε? θα μπορώ να το κάνω αυτο?
HIIT=high intensity interval training. Μπορεις να το κανεις με οτιδηποτε, αλλα εγω προτιμω το τρεξιμο. Τρεχω με ολη μου την δυναμη για 20 δευτερολεπτα και κανω jogging ή περπατημα για 40 δευτερολεπτα (ακομα δεν ειμαι αρκετα fit για να το παω σε αναλογια 2:1, οποτε κανω το αντιστροφο, 1:2), και επαναλαμβανω την διαδικασια τουλαχιστον 10 φορες. Ακουγεται ευκολο αλλα ειναι πιο κουραστικο απο το jogging και μετα απο 15 λεπτα εισαι εξουθενωμενη και καταιδρωμενη. Αν σου φανει δυσκολο μπορεις να ξεκινησεις με αναλογια 1:4 και σιγα σιγα να το πας στο 2:1, να τρεχεις σε ανηφορες ή να το συνδιαζεις με βαρη, σχοινακι, ποδηλατο, κα.

Αν ειχε επανελθει το χερι μου και μπορουσα να χρησιμοποιω βαρακια, θα εκανα circuit training. Μακραν το καλυτερο απο οτιδηποτε αλλο γιατι συνδιαζει ασκησεις με βαρακια και HIIT. Ψαξε στο youtube και θα βρεις πολλα προγραμματα HIIT και circuit training. Σε συνδιασμο με καλη διατροφη θα δεις αμεσα αποτελεσματα. Μη κανεις μονο διαιτες και παιρνεις ουσιες αδυνατισματος γιατι θα καταληξεις να χασεις κιλα και να παραμεινεις πλαδαρη ή "skinny fat". Καλο ειναι να μη βασιζεσαι και πολυ στην ζυγαρια γιατι μπορεις να χανεις ποντους αλλα η ζυγαρια να ανεβαινει οταν γυμναζεσαι!

Αυτο το "πρεπει να χασω κιλα για να περασω καλα" δεν μπορω να το καταλαβω. Λες και θα ασχολειται ολη η παραλια με τα 5 παραπανισια κιλα σου! Τραβα διακοπες και περασε καλα χωρις να βαζεις τετοιες περιττες σκεψεις στο κεφαλι σου που στην τελικη δεν σε βοηθουν σε τιποτα. Αντιθετα μαλιστα σε αγχωνουν χωρις αιτια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Omorfileni89 (Eleni Papadopoulou)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omorfileni89
H Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Omorfileni89 έγραψε στις 13:23, 08-06-15:

Nelliel, ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου. Ξερω οτι εχεις δικαιο και οτι δεν θα ασχολιεται ολη η παραλια με την εμφανιση μου αλλα εδω και χρονια θελω να χασω τα κιλα που εχω παραπανω και να αισθανομαι παλι ομορφη και σεκσι. Η αυτοπεποιθηση μου ειναι πολυ χαμηλη και οταν αγοραζω ρουχα, μαγιο κλπ παντα σκεφτομαι τι να επιλεγω για να μην φαινομαι ασχημα.
Διαβασα αυτο που εγραψες για το HIIT και μηπως καποια στιγμη θα τοδοκιμασω, πολλεσ θετικες κριτικες διαβασα στο ιντερνετ, πρεπει να ειναι καλο. Για τωρα κανω τις ασκησεις μου, τρωω ισρροπημενα και λιγο και προσεχω τις θερμιδες, νομιζω οτι το Nidora δουλευει .. σε 2 εβδομαδες θα ζυγιστώ - το κανω μονο μια φορα τον μηνα για να μην αγχωνομαι με τα κιλα.

Παράθεση

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitrakak
H Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Dimitrakak έγραψε στις 20:16, 01-11-15:

Εδω και 4 μηνες πινω 3L νερο καθημερινα τρωω 5 μεριδες φρουτα και λαχανικα πολυ ψαρι καθως αποφευγω οτι περιεχει ζαχαρι και εχω χασει 10 κιλα ενω παραλληλα νιωθω ευεξια, ειναι οτι καλυτερο μπορειτε να κανετε στον εαυτο σας σε συνδυασμο με ηπια γυμναστικη ωστε να χασετε κιλα χωρις εξαντλητικες διαιτες που κουραζουν το σωμα και συνηθως ειναι μη αποτελεσματικες το μονο που χρειαζεται ειναι απλα υπομονη και αυτοσυγκρατηση
Παράθεση

vaggelisval

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaggelisval
Ο vaggelisval αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vaggelisval έγραψε στις 03:09, 10-02-17:

Παιδιά καλησπέρα, έχω πολύ μυική μάζα και δείχνω χοντρός με 75,5 κιλά και Αλιπη μάζα 70,5...ενώ έχω κάνει πολλές ώρες προπόνηση και γενικά έχω τρέλα με το σώμα μου θέλω να μου πείτε για ποιο λόγο αφού κάνω σπριντ και αλλα τέτοια πολλά το σώμα μου πήρε λίπος;... κάνω και αεροβιο...
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,853 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:31, 11-02-17:

Τι ύψος έχεις;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,182 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:36, 11-02-17:

Παιδιά σήμερα θα πω την αμαρτία μου έφαγα σάντουιτς κανονικά με μπιφτέκι, πατάτες από φριτέζα κλπ. Και μάλλον θα βγω το βράδυ οπότε θα πιω ποτό. Αλλά μέσα στη μιαμιση εβδομάδα που κάνω διατροφή το θετικό είναι ότι έχω ήδη δει λίγο γράμμωση στο σώμα μου. Φαντάζομαι ένα cheat day εδώ και εκεί δε θα πειράξει.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:21, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Φαντάζομαι ένα cheat day εδώ και εκεί δε θα πειράξει.
Ναι εννοείται, αλλιώς θα σπάσουν τα νεύρα σου.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,182 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:25, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ναι εννοείται, αλλιώς θα σπάσουν τα νεύρα σου.
Αν προσέχεις κάθε μέρα τι τρως (και πότε) βλέπεις αποτελέσματα (θέλει χρόνο αλλά και βραχυπρόθεσμα βλέπεις) αλλά το δύσκολο είναι το consistency.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Ria99

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους