Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

P&P RPG

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcelain
Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Porcelain έγραψε στις 15:53, 20-06-05:

Ασχολείται κανένας με το άθλημα ?

Εγώ έχω λιώσει άπειρες ώρες..πραγματικά..αν και το έχω εγκαταλείψει τώρα τελευταία..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 15:58, 20-06-05:

AD&D RulEz!!!
...αν και εγώ το έχω εγκαταλείψει τώρα τελευταία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 16:36, 20-06-05:

AD&D αλλα κυριως StarWars και Vampire:The Masquerade!Ventrue Rule!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:44, 20-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Porcelain

Ασχολείται κανένας με το άθλημα ?
Δεν έτυχε πότε αλλά θέλω πόλυ .....ειδικά το Vampire The Masquerade

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 17:02, 20-06-05:

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες ούτε εγώ έχω καταφέρει να παίξω P&P (δέν έβρισκα ποτέ κόσμο)

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Porcelain έγραψε στις 17:04, 20-06-05:

Vampire: The Masquerade.. εκεί έχω λιώσει.. και μερικά ακόμα στο ίδιο setting από την ίδια εταιρία(Werewolf,Mage κτλ.).. Τα προτιμώ κατά πολύ από το DnD..

Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο να βρώ κόσμο..από το σχολείο μου και μόνο έβρισκα 20+ άτομα..

(Toreador>Ventrue)

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 15:11, 21-06-05:

Μπα,οι Ventrue σε εχουν,φιλε Pοrcelain κ για του λογου το αληθες,μαζευομαστε να σε κερασω μια diablerie αν γουσταρεις!

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Porcelain έγραψε στις 15:19, 21-06-05:

Celerity>All..
Γενικά μου την σπάτε :p.

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 11:49, 25-06-05:

Παιχνίδι στον υπολογιστή είναι τούτο;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 00:12, 26-06-05:

Παιχνίδι στον υπολογιστή είναι τούτο;
Όχι, στον υπολογιστή παίζονται τα c-RPGs (computer - Role Playing Games). Εδώ λένε για P&P=Pen and Paper RPGs. Τα παίζεις με χαρτί, μολύβι, ζάρια, χάρτες και φιγούρες και πολύ φαντασία.
http://www.rpg.gr/D&D/faq.asp για πληροφορίες.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 02:14, 26-06-05:

Μόνο στο PC και στις κονσόλες. Για πιο "real" RPG (AD&D κλπ) no f*ckin' time!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 20:05, 15-04-08:

Καιρός να ξεθάβουμε θέματα! Άλλος καμμένος υπάρχει εδώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:04, 15-04-08:

O!! Αυτο το θεμα δεν το ειχα δει...! Εδω και λιγο καιρο καιγομαι με DnD! Ηθελα απο καιρο να παιξω, αλλα δεν εβρησκα ατομα να γουσταρουν και ακομα και αν εψηνα μερικους, χωρις κανεις μας να εχει ιδεα τι θα καταφερναμε... οσπου μια μερα εντελος τυχαια ανακαληψα οτι ηξερα ατομα τα οπια ητανε χρονια καμενα... Ετσι αρχισαμε... Ειμαστε ενα party με εναν βαρβαρο, εναν δρυδη (εμενα), μια βαρδο και εναν κλεφτη. Δεν το παμε εντελος by the book, και ετσι ειναι πιο ωραιο (κατα την γνωμη μου).Συχνα ομως τυχενουν διαφωρα και χανουμε τα sessions... τωρα εχουμε 3εβδομαδες να παιξουμε... Αλλα δεν πειραζει! Την Κυριακη ερχετε ενα γερο session!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:31, 15-04-08:

Εγώ παίζω εδώ και 6 χρόνια, έχω παίξει λίγο απ'όλα, αλλά κυρίως DnD. Αυτό τον καιρό δουλεύω ένα δικό μου, το Battle system κλπ βρίσκεται σε καλό στάδιο, έχω και τα βασικά του concept, αλλά θέλει δουλειά ακόμα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:38, 15-04-08:

Star Wars (2nd edition), DnD (3rd). Long time ago...

Παράθεση

RottenCrusader!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RottenCrusader!
Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O RottenCrusader! έγραψε στις 10:03, 08-10-08:

Πολύ λίγη κίνηση...κρίμα
Πάντως και γώ δε βρίσκω άτομα...κυρίως θεσσ/κη,χανια,ηράκλειο,καβάλα,σερρες και αθήνα-πειραιά,είναι διασκορπισμένοι οι περισσότεροι...οπότε οι διαμένοντες σε άλλες περιοχές...τα βρίσκουμε ολίγον τι σκούρα!

Παράθεση

Aiantas21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aiantas21
Ο Aiantas21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Aiantas21 Βαρεμαραααα έγραψε στις 14:42, 11-07-09:

Ξερω οτι περασε καιρος απο την τελευταια φορα που καποιος εγραψε εδω αλλα....Ειμαι 28,μεγαλη εμπειρια απο AD&D αλλα εχω καιρο να παιξω και η παλια ομαδα δεν μαζευεται με τιποτα.Μενω Κορυδαλλο,παω παντου (Σε λογικα πλαισια)Στην Αθηνα και αναρωτιομουνα αν ενδιαφερεται κανεις να φτιαξουμε κανα παρτυ η αν εχεται παρτυ αν θα θελατε κανεναν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RottenCrusader!

Δραστήριο Μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O RottenCrusader! έγραψε στις 18:28, 11-07-09:

Απο σεπτέμβρη μπορώ άνετα να σου βρώ ατομα για γκρούπ,βασικά απο τώρα μπορώ να σου κάνω τα κοννέ,απλα οι δύο είναι φοιτητες και πιο νωρίς δεν είναι αθηνα και πειραιά αντίστοιχα
Βασικά για αναζήτηση παικτών,ένα καλό φόρουμ είναι το rpgnet.gr/forums
Και το kaissa.gr...και στο κορυδαλλό έχω και φίλο dm,αλλα γενικά ο πειραιά είναι rpg-μάνα περιοχή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:33, 12-07-09:

εγω επαιζα καμια 6ετια ως DM dungeon and dragons, ξεκινησα απο 2nd edition και εφτασα μεχρι 3.5, αγαπημενη μου μακραν η 3rd.

ε μετα ανακαλυψα το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ χασιμο χρονου που ειναι το να παιζεις dnd το ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟ κοστος, και ανακαλυψα οτι πρεπει να δουλευεις για να ζεις και να βαζεις πρωτεραιτητες και απο τοτε το σταματησα.

δεν ειναι περιεργο οτι οσοι παιζουν pnp rpg ειναι ανοικουν σε αυτες τις κατηγοριες:

1) κατω απο 20
2) πανω απο 20 αιωνιοι φοιτητες με μουσια και μια γκομενα προ 15ετιας την οποια μισουν ακομα επειδη τους χωρισε

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RottenCrusader!

Δραστήριο Μέλος

O RottenCrusader! έγραψε στις 12:01, 12-07-09:

Υπάρχουν πολλα rpg,και μέσα σ'αυτα και one-session campaignss,συμφωνώ οτι μπορεί να σε εθίσει και να σπαταλήσεις χρόνο,όπως με οποιαδήποτε δραστηριότητα ασχολέισαι αν δεν έχεις ενναλλακτικές,και ικανότητα διαχείρισης προτεραιοτήτων.Τώρα για χρήμα,διαφωνώ κάθετα...αν θες χαλάς πολλας,τα βασικα βιβλία τα παιρνεις μια φορά και μοιράζεσαι το κόστος με το γκρούπ,και υπάρχουν και τα pdf....

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 09:43, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δεν ειναι περιεργο οτι οσοι παιζουν pnp rpg ειναι ανοικουν σε αυτες τις κατηγοριες:

1) κατω απο 20
2) πανω απο 20 αιωνιοι φοιτητες με μουσια και μια γκομενα προ 15ετιας την οποια μισουν ακομα επειδη τους χωρισε
Εγώ πάλι όσοι ξέρω είναι στα 30-35 με τις δουλίτσες τους, τις κοπέλες/γυναίκες τους, κάποιοι και με παιδιά, που απλά ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να βρεθούνε και να παίξουν d&d. Αντί να πάνε γήπεδο/σπίτι του φίλου τους να δούνε μπάλα/στα μπουζούκια το ΣΚ, μαζεύονται μια φορά τη βδομάδα και κάνουν αυτό που γουστάρουν.

Απλά για να μη δημιουργούμε εντυπώσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:31, 29-11-09:

Ρε παιδια, γιατι να ψωφισει τετιο τοπικ;.... Δεν ασχολειτε πια κανεις;...
Εγω ειμαι σε ενα παρτυ dnd 3.5, αρκετα περα απο τους κανονες του βιβλιου με πολυ φαντασια και πειραματισμο!

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 05:17, 30-11-09:

epote οτιδήποτε έχεις σαν χόμπυ έχει ένα κόστος (που στο D&D είναι μια και έξω συνήθως) και θέλει βέβαια και το χρόνο του! Αν κάποια φάση βαρεθείς βέβαια το χόμπυ σου, σου φαίνεται το οποιοδήποτε κόστος υπερβολικό και τον χρόνο του σαν χαμένο! Πάντως οι άνθρωποι που παίζουν (αν σκεφτείτε ό,τι το D&D πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα το 1990 περίπου, αν και υπάρχουν και παλιότεροι παίκτες) μπορεί να είναι τώρα στα 40 τους και ξέρω μάλιστα αρκετούς που είναι σε αυτή την ηλικία.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:34, 01-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Εγώ πάλι όσοι ξέρω είναι στα 30-35 με τις δουλίτσες τους, τις κοπέλες/γυναίκες τους, κάποιοι και με παιδιά, που απλά ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να βρεθούνε και να παίξουν d&d. Αντί να πάνε γήπεδο/σπίτι του φίλου τους να δούνε μπάλα/στα μπουζούκια το ΣΚ, μαζεύονται μια φορά τη βδομάδα και κάνουν αυτό που γουστάρουν.

Απλά για να μη δημιουργούμε εντυπώσεις.

Οσων αφορα αυτο... Για τα δεδομενα της ροδου, ξερω συνολικα 14 ατομα που ασχολουνται... Σε αυτα τα 14 ατομα, μονο τα 2 (με εμενα μεσα) ειναι μαθητες... κανενας δεν ειναι φοιτιτης, και ολοι οι αλλοι ειναι ανθρωποι που δουλευουν κανονικα, και απλα διαθετουν καπιες ωρες το σαββατοκυριακο για το dnd...
Συγκεκριμενα στο party που παιζω εγω, ειμαστε 6 ατομα, εγω ειμαι 18χρονων μαθητης, και ολοι οι αλλοι ειναι μεταξυ 26-29, εχουν ολοι τους καπια δουλεια, και 2-3 απο αυτους στενευουν και καπως το προγραμμα τους για να προλαβουν. Παρολα αυτα χτυπαμε 8ωρα sessions και γουσταρουμε ολοι το ιδιο! (μαλιστα οι 3 απο τους 5 ειναι καινουργοι στον χωρο του dnd)

Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanos323
Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 17:13, 06-10-10:

τον τελευταιο καιρο ξεκινησα να παιζω παιχνιδια του τυπου RPG εχω παιξει καποια οπως το The Witcher, Gothic, Fable I.
αλλα δεν ξερω καποια αλλα και δεν εχω και καποια πηγη για να ψαξω.
αν εχετε κατα νου καποιο παιχνιδι που αρεσε σε εσας η αν εχετε καποια πηγη που μπορω να κοιταξω..
ξερεις τη να κανεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους