Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
γάτα
32
36,78%
σκύλος
39
44,83%
ψάρι
8
9,20%
παπαγάλος
4
4,60%
άλλο είδος πτηνού
5
5,75%
χάμστερ
1
1,15%
κουνέλι
8
9,20%
ινδικό χοιρίδιο
3
3,45%
χελώνα
3
3,45%
ιγκουάνα
0
0%
φίδι
1
1,15%
άλλο είδος ερπετού
0
0%
αράχνη
1
1,15%
άλλο είδος εντόμου
0
0%
άλλο
1
1,15%
δεν έχω κατοικίδιο
13
14,94%

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:05, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ερώτηση: πόσα λεφτά σου παίρνει ο γιατρός για το ετήσιο εμβόλιο; Μου έτυχε η εξής ιστορία: τον πήγαινα όλα τα χρόνια σε έναν ο οποίος ήταν λίγο κομπογιαννίτης, αλλά εντάξει του έκανε τα εμβόλια, δεν είχα πρόβλημα, μου έπαιρνε γύρω στα 30 ευρώ. Μετά αυτός έκλεισε το μαγαζί, οπότε τον πήγα σε έναν γιατρό κοντά στο σπίτι μου. Αυτός μου είπε οτι το εμβόλιο αυτό καλό είναι ναγίνεται σε 2 δόσεις γιατί είναι εμβόλιο για σύνολο 9 αρρώστειες κι ίσως του πέσει βαρύ. Επειδή αυτό δε μου είχε ξανασυμβεί, τον κοίταξα με περιέργεια, και μου λέει «μην ανησυχείτε, τα χρήματα θα είναι τα ίδια είτε το κάνουμε σε μία δόση είτε σε δύο». Τέλος πάντων λέω οκ, κάνουμε την πρώτη δόση, τον εξετάζει, του κόβει κάτι τριχούλες στα ματάκια, του βάζει και μια αμπούλα για ψύλλους, και μου παίρνει 50 ευρώ, κλείνοντας ραντεβού για 20 μέρες μετά. Περιττό να πω οτι σε 2 μέρες το σκυλί δεν ήταν καλά, ήταν αδιάθετο και έμεινα σπίτι να του κάνω τη νοσοκόμα – ο γιατρός μου είπε οτι είναι φυσιολογικό κι είναι από το εμβόλιο. Πάω λοιπόν 20 μέρες μετά να κάνω τη δεύτερη δόση και ψυλλιασμένη δεν παίρνω τσάντα μαζί μου. Του κάνει λοιπόν τη δεύτερη δόση και καθόμαστε στο γραφείο κι αρχίζει να κόβει απόδειξη. Του λέω «για ποιο πράγμα μου κόβετε απόδειξη;». Μου λέει «δε θέλετε;». Του λέω, «μου είχατε πει οτι είτε το κάνουμε σε μία ή σε δύο δόσεις, η τιμή θα είναι η ίδια». Μου λέει «ναι, αν το κάναμε σε μία δόση θα σας έπαιρνα άλλο ποσό» (από τα 50 ευρώ δηλαδή!). Τσαντισμένη του λέω «λυπάμαι αλλά εγώ άλλο κατάλαβα και δεν έχω χρήματα μαζί μου» (είχα στην τσέπη μου βέβαια). Και μου λέει «καλά εντάξει, δεν πειράζει». Κι έφυγα πολύ θυμωμένη. Μετά έμαθα από τον παππού μου που πάει τη δική του σκυλίτσα οτι του παίρνει 35 ευρώ και το κάνει σε μία δόση. Δηλαδή ρε σεις, από τα 50 ευρώ που είχα ήδη δώσει ΠΟΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ; 20; 30; Άλλα 50; Έλεος δηλαδή! Θύμωσα τόοοοοσο πολύ! Και εννοείται δεν είναι για τα λεφτά, για το σκύλο μου θα έδινα τα πάντα, αλλά για την κοροϊδία.
εγω δινω γυρω στα 50 ευρω και αναλογα του τα κανει ειτε σε μια ειτε σε δυο δοσεις, αναλογως τα εμβολια!!
την τελευταια φορα που τον πηγα του εκανε τα πρωτα και μετα απο λιγες μερες τον πηγα και για τα αλλα γιατι θα του εδινα και το χαπι για την λυσσα στο ενδιαμεσο.

αλλα ας μην ξεχναμε και τα εκτακτα εξοδα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 17:35, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ria82
απο την στιγμη που αποφασιζεις να αναλαβεις μια τετοια ευθυνη(γιατι εχεις ευθυνη) πρεπει να το κανεις καλα.

εγω τον παω 2 φορες τον μηνα για πλυσιμο, κοψιμο στα νυχακια, χτενισμα(να μην μαδαει) , καθαρισμα στα αυτακια, αρωματακια... ολο αυτο παει την φορα 25 ευρω.

μετα ειναι η τροφη του, δεν ειναι και παλυ πολλα τα λεφτα.
το θεμα ειναι η βολτες του, ειναι το πιο κουραστικο κομματι για μενα, οταν ειμαι κομματια απο την δουλεια να πρεπει να τον παω και βολτα! αλλα τι να κανω που και αυτο εχει τις αναγκες του!!

οσο για τα εμβολια του ειναι μια φορα τον χρονο, που κανουν τα παντα

α και καθε 2 μηνες την ειδικη αμπουλα και το λουρακι για σκνιπες και τσιμπουρια!!
Κοιτα αυτα τα 25 ευρω το μηνα ειναι εξοδα που αν θελεις δεν τα κανεις..Δλδ πλυσιμο το κανεις και σπιτι..Τα νυχια εγω οποτε τυχαινει να το παω για κατι αλλο, μου τα κοβει τζαμπα η κτηνιατρος..

Ξεχασα ενα εξοδο ακομα..Το κουρεμα..Γυρω στα 25 ευρω..Βεβαια πολλες ρατσες δεν χρειαζονται κουρεμα..Ααα και αν ειναι θηλυκο και το κανεις στειρωση ειναι ενα εξοδο,αλλα ειναι μια φορα..

Συμφωνω απολυτα στα εκτακτα εξοδα..Ας πουμε εγω ειχα 2 καλα εκτακτα εξοδα..Μια εγχειρηση και μια επιχειρηση να φυγει το ποντικοφαρμακο που καταπιε..

Απλα λεω οτι το βασικα για εναν ανθρωπο που θελει σκυλο δεν ειναι τα εξοδα..Αυτα κουτσα στραβα τα βγαζεις..Το βασικοτερο ειναι να ξερεις οτι αναλαμβανεις μια ευθυνη για πολλα χρονια.Πρεπει να υπολογιζεις Βολτες καθημερινα και να ξερεις οτι οταν ειναι να φυγεις διακοπες η ενα απλο σ/κ να ξερεις οτι μπορεις να το παρεις μαζι ή να το αφησεις σε καποιον αλλον..

Ειναι θλιβεροι καποιοι που περνουν ενα κουταβι επειδη ειναι γλυκο και στο χρονο πανω που το βαριουνται το παρατανε..

Επισης για μενα ειναι θλιβερο να αγοραζεις σκυλι απο pet shop..Υπαρχουν τοσα αδεσποτα εκει εξω,ασε που αγοραζοντας μπορει να νιωθεις οτι σωζεις ενα ζωο απο την αιχμαλωσια της βιτρινας,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα που τα αιχμαλωτιζει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:50, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Ειναι θλιβεροι καποιοι που περνουν ενα κουταβι επειδη ειναι γλυκο και στο χρονο πανω που το βαριουνται το παρατανε..

Επισης για μενα ειναι θλιβερο να αγοραζεις σκυλι απο pet shop..Υπαρχουν τοσα αδεσποτα εκει εξω,ασε που αγοραζοντας μπορει να νιωθεις οτι σωζεις ενα ζωο απο την αιχμαλωσια της βιτρινας,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα που τα αιχμαλωτιζει..
δεν ειναι απλα θλιβεροι ειναι αθλιοι!!

οσον αφορα τα pet shop ναι ειναι πολυ ασχημο να αιχμαλωτιζουν τα κακομοιρα τα ζωακια μεσα σε ενα κλουβι....
εγω τον δικο μου απο pet shop τον πηρα, σε πληροφορω παρολο που ηταν μολις 2 μηνων ειχε μαθει να τρωει τα κακα του απο κει και καναμε αμαν και τι να του το κοψουμε!!!

του δρομου ομως τα παω πολυ, ειναι αλανια και μ αρεσουν, αλλα ειναι πολυ μεγαλα για μεσα στο σπιτι!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:47, 14-01-10:

δεν ειναι απλα θλιβεροι ειναι αθλιοι!!

οσον αφορα τα pet shop ναι ειναι πολυ ασχημο να αιχμαλωτιζουν τα κακομοιρα τα ζωακια μεσα σε ενα κλουβι....
εγω τον δικο μου απο pet shop τον πηρα, σε πληροφορω παρολο που ηταν μολις 2 μηνων ειχε μαθει να τρωει τα κακα του απο κει και καναμε αμαν και τι να του το κοψουμε!!!

του δρομου ομως τα παω πολυ, ειναι αλανια και μ αρεσουν, αλλα ειναι πολυ μεγαλα για μεσα στο σπιτι!!
Συμφωνω μαζι σου οτι τα μεγαλα σκυλια δεν ειναι καλο για τα ιδια να τα εχουμε μεσα στο σπιτι..Αν θελεις ομως μικρο σκυλι μπορεις να βρεις και αλλου εκτος απο pet shop..Πχ εκτος απο τις αγγελιες στα διαφορα περιοδικα των κυριακατικων εφημεριδων, εχω δει στα περισοτερα κτηνιατρια που εχω παει αγγελιες που δωριζουν και μικροσωμα σκυλια..

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 18:51, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Πχ εκτος απο τις αγγελιες στα διαφορα περιοδικα των κυριακατικων εφημεριδων, εχω δει στα περισοτερα κτηνιατρια που εχω παει αγγελιες που δωριζουν και μικροσωμα σκυλια..
ok συμφωνω σε αυτο που λες και αυτο το καταλαβα μετα, αλλα και αυτα τα κακομοιρα καποιος δεν πρεπει να τα παρει να μην μενουν εκει μεσα?

δεν ξερω διχαζομαι σε αυτο το θεμα...

μακαρι να μπορουσα να τα μαζεψω οοοοοοοοοοοοολα

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:44, 14-01-10:

ok συμφωνω σε αυτο που λες και αυτο το καταλαβα μετα, αλλα και αυτα τα κακομοιρα καποιος δεν πρεπει να τα παρει να μην μενουν εκει μεσα?

δεν ξερω διχαζομαι σε αυτο το θεμα...

μακαρι να μπορουσα να τα μαζεψω οοοοοοοοοοοοολα
Καταλαβαινω αυτο που λες..Και εγω καθε φορα που τα βλεπω στα κλουβια μεσα θελω να τα παρω ολα και να τα βγαλω απο τη μιζερια τους..

Το θεμα ειναι οτι αγοραζοντας ενα σωζεις,αλλα συντηρεις αυτο το συστημα..

Ενω αμα κανεις δεν αγοραζε σε καποια φαση θα σταματουσε ολο αυτο το εμποριο..

http://sosadespota.blogspot.com/2009/02/pet-shop.html

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 19:49, 14-01-10:

ελα ρε γιατι το εβαλες αυτο???
δεν μπορω να τα βλεπω κατι με πιανει

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:50, 14-01-10:

Για να μην διχαζεσαι στο θεμα..

Μερικες αληθειες μπορει να ειναι πολυ σκληρες..Ειναι καλυτερο ομως να τις ξερουμε και να προσπαθουμε να κανουμε κατι,παρα απλα να μην τις βλεπουμε..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:20, 17-01-10:

Εχω κι εγω εναν γατουλη! Τον Λουκουμα.. ειναι ενας πορτοκαλογατουλης ονειρο.. τον πηρα απο ενα pet shop (δεν τον αγορασα φυσικα) οπου τον ειχαν με αλλα 3 μαζι σε ενα κλουβακι! απαραδεκτοι! ηταν σε κακα χαλια (ρινοτραχιτιδα ψιλους..) και τωρα εχει γινει ενας κουκλος! οριστε και οι αποδηξεις!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:25, 17-01-10:

Βεβαια να πω κι εγω με την σειρα μου οτι ειμαι κατα της αγορας των ζωων.. δεν ψωνιζω καν απο pet shop που πουλαει ζωα.. υπαρχουν τοσα αδεσποτακια που εχουν αναγκη..μικροσωμα και μεγαλοσωμα..και φυσικα οσο συνεχιζει ο κοσμος να αγοραζει ζωακια απο pet shop ειναι σαν να τους επιβραβεβει.. τουλαχιστον εαν καποιος επιθυμει σκυλακι ή γατακι ρατσας ας απευθυνεται σε ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ εκτροφεις..

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 15:20, 21-11-10:

έχω τρια σκυλάκια , τα δύο είναι αρκετά μεγάλα και ακόμα έχω ένα γατί. όλα τα έχω μαζέψει από τον δρόμο ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 18:15, 21-11-10:

Εχω 9 κουνελια, 5 χαμστερ, 3 ινδικα χοιριδια, 2 παπαγαλακια, 2 ψαρακια και 1 σκυλο!!!

Οι ρατσες τους ειναι: (Κουνελια) Lop, lion head, alpino, lop and lion head, nano lion head. (Χαμστερ) Syrian. (Παπαγαλακια) Budgerigar. (Ψαρακια) goldfish. (Σκυλος) Canis.

Αυτα τα λιγα ζωακια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:20, 21-11-10:

Η Λούση μου!

-petros

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01092009057.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  495,0 KB  
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:41, 21-11-10:

Είχαμε ένα κανίς για περίπου 10 χρόνια, και μας αρρώστησε ξαφνικά και το χάσαμε σε λίγες μέρες.
Είχαμε όλοι στο σπίτι βαριά κατάθλιψη για πάνω από μία εβδομάδα.
Από τότε δεν ξαναπήραμε σκυλί λόγω έντονων συναισθημάτων, γιατί δενόμαστε οικογενειακώς με τα ζώα.

Παλιότερα είχαμε παπαγαλάκια (lovebirds), τα είχαμε ελεύθερα να κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι, το βράδυ έμπαιναν στο κλουβί μόνα τους, την ημέρα ήταν συνήθως πάνω σε μία λάμπα, ή πάνω στους ώμους μας, αλλά και αυτά αρρωσταίνουν εύκολα και ψοφάνε.

Τώρα όταν πηγαίνουμε στο εξοχικό, μαζεύουμε ότι τροφές έχουμε από το σπίτι, και με το που βλέπουν το αμάξι, το αναγνωρίζουν, (πως; αυτά μόνο το ξέρουν) και μαζεύονται καμιά δεκαριά γατιά μικρά και μεγάλα, και μένουν μαζί μας μέχρι να ξαναφύγουμε για Αθήνα.

Τουλάχιστον με αυτά δεν δενόμαστε, απλώς τα ταΐζουμε, μας κάνουν και τους κάνουμε παρέα όσο είμαστε εκεί μέχρι να φύγουμε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:18, 21-11-10:

εναν γατο ημιμακρυτριχο ημιαιμο (αυτον στο αβαταρ (το κανονικο χρωμα των ματιων του ειναι χρυσο)) ενα χρυσοψαρο tamasaba και μια γαριδα caridina.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:39, 22-12-10:

Μου άρεσε όταν το διάβαζα και σας το μεταφέρω:

Σκύλος & άνθρωπος – Μία σχέση πραγματικής αγάπης και αφοσίωσης.
Ανάμεσα στα σκυλιά και στους ανθρώπους, υπάρχει μία ειδική χημεία, που οι ρίζες της βρίσκονται πίσω στα βάθη του χρόνου. Η σχέση αγάπης, αφοσίωσης και εμπιστοσύνης που αναπτύσσεται ανάμεσα στους ιδιοκτήτες και τα σκυλιά τους, είναι μία δυνατή σχέση που έχει γίνει αντικείμενο πολλών ερευνών αλλά και ειρωνικών σχολίων. Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει σχόλια του τύπου: «Κοίτα τι κάνει για το σκύλο του, ούτε παιδί να ήταν»;

Τι είναι αυτό όμως, που κάνει τους ανθρώπους να ενδιαφέρονται τόσο πολύ για ένα μέλος εκτός της «ράτσας» τους; Πρώτα από όλα οι άνθρωποι που αγαπούν τα σκυλιά δεν τα βλέπουν ξεχωριστά από την οικογένεια τους.

Ας δούμε τους λόγους:

Για ποιο λόγο τα σκυλιά γίνονται μέρος της οικογένειας

Τα σκυλιά είναι άριστοι μεταφραστές της γλώσσας του σώματος του ιδιοκτήτη τους. Είτε πρόκειται να ντυθούν για τα πάνε βόλτα είτε σηκώνονται – χωρίς καμία λεκτική προειδοποίηση- να τους βάλουν φαγητό, τα σκυλιά «διαβάζουν» τη γλώσσα τους σώματος και ανταποκρίνονται ανάλογα.

Τα σκυλιά διαβάζουν επίσης και τα συναισθήματα των ιδιοκτητών και έχουν την ικανότητα να προσφέρουν άνευ όρων αγάπη και αποδοχή. Οι ιστορίες σκύλων που εκφράζουν την αφοσίωση τους, την πίστη τους και την αγάπη τους στους ανθρώπους δεν έχουν τέλος. Τα σκυλιά, σε αντίθεση με τους ανθρώπους είναι πάντα διαθέσιμα να προσφέρουν την παρέα τους.

Τα σκυλιά με κίνδυνο της δικής του ζωής και κόντρα στο ένστικτο της αυτοσυντήρησης, ορμούν σε δυσανάλογους για το μέγεθος τους κινδύνους, με μόνο σκοπό να προστατεύσουν τα αφεντικά τους. Ειδοποιούν με το γαύγισμα τους για τον οποιοδήποτε κίνδυνο πλησιάσει την «εστία τους»

Σωματικά και συναισθηματικά οφέλη

Η σχέση με ένα σκύλο είναι ένα πραγματικό δώρο για τον άνθρωπο. Η σχέση αυτή είναι θεραπευτική , με περισσότερο από έναν τρόπους. Η διάθεση μας αλλάζει γρηγορότερα και προς το καλύτερο, όταν έχουμε ένα σκύλο μέσα στο σπίτι, λένε διάφορες έρευνες. Η πίεση του αίματος είναι πολύ καλύτερη σε ανθρώπους που έχουν σκύλο από ότι σε αυτούς που την ελέγχουν με φάρμακα. Ο σκύλος μας παρακινεί για εξάσκηση, αφού η βόλτα του είναι αναγκαία, και με αυτόν τον τρόπο μας γυμνάζει αλλά και μας κοινωνικοποιεί. Οι άνθρωποι σταματάνε να θαυμάσουν, να παίξουν, ή να ρωτήσουν κάτι για το σκύλο μας και με αυτόν τον τρόπο γνωρίζουμε ανθρώπους που αλλιώς δεν θα είχαμε την ευκαιρία να το κάνουμε.

Συναισθηματική ωριμότητα στα παιδιά

Παιδιά τα οποία μεγαλώνουν με σκύλο στο σπίτι αναπτύσσουν συναισθηματική ωριμότητα και υπευθυνότητα. Γίνονται πιο προσεκτικά με τα συναισθήματα των άλλων ανθρώπων αφού μέσα από το σπίτι έχουν διδαχθεί το πώς πρέπει να αφουγκράζονται τα συναισθήματα του σκύλου. Η απλή παραίνεση του γονέα: «Τώρα ο σκύλος χρειάζεται ησυχία αφού είναι άρρωστος» ή «Γρυλίζει, γιατί φοβάται» εκπαιδεύει το παιδί στο να διαβάζει τα διάφορα συναισθήματα και να δείχνει κατανόηση. Αυτό μεταφέρεται αργότερα και στις σχέσεις τους με τους άλλους ανθρώπους.

Διασκέδαση

Η παρουσία ενός σκύλου μέσα στο σπίτι είναι σαφώς διασκεδαστική. Ακόμα και άνθρωποι που δεν συμπαθούν τα σκυλιά, μπορούν να διασκεδάζουν παρακολουθώντας τα. Όσο για αυτούς που αγαπούν τα σκυλιά πραγματικά είναι μια ευκαιρία να διασκεδάσουν και να παίξουν μαζί τους.

Πνευματική εγρήγορση

Η πνευματική εγρήγορση συμβαίνει γιατί, η αυξημένη επικοινωνία με άλλους ανθρώπους, η ανάκληση αναμνήσεων, η εκπαίδευση του σκύλου, το γέλιο, το παιχνίδι είναι δραστηριότητες που μας «καλούν» να συμμετέχουμε εγκεφαλικά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είμαστε πιο δραστήριοι εγκεφαλικά.

Σωματική επαφή

Για κάποιους ανθρώπους η σωματική επαφή με άλλους, μπορεί να μην είναι αποδεκτή ή επιθυμητή. Η ζεστασιά που προσφέρει όμως η σωματική επαφή με ένα σκύλο είναι ζωτικής σημασίας για τον άνθρωπο. Σε πολλά θεραπευτικά προγράμματα με ανθρώπους που έχουν κακοποιηθεί φυσικά ή σεξουαλικά, η πρώτη γέφυρα επικοινωνίας γίνεται μέσω σκυλιών.

Από τη δική μας πλευρά

Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι το να γίνεις κάποιος ιδιοκτήτης ενός σκύλου είναι μια πράξη υπευθυνότητας. Τα οφέλη που μπορούμε να αποκομίσουμε από μία σχέση μεταξύ σκύλου και ανθρώπου γίνονται ορατά μόνο όταν προσφέρουμε και εμείς με τη σειρά μας , ζεστασιά, αγάπη και αφοσίωση. Όπως σε όλες τις σχέσεις, πρέπει να δώσω κάτι για να κερδίσω κάτι.

Οι εκπαιδευτές σκύλων μπορούν να σας ενημερώσουν για τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος. Οι εκπαιδευτές επίσης θα σας βοηθήσουν να βρείτε δημιουργικούς τρόπους ώστε να επικοινωνήσετε με το σκύλο σας και θα σας διδάξουν θετικούς τρόπους για να τα εκπαιδεύσετε.

Λέγεται ότι : «Οι άνθρωποι εξημέρωσαν τους σκύλους και η σκύλοι εξημέρωσαν τον άνθρωπο». Οφείλουμε τελικά να παραδεχθούμε ότι η παραπάνω ρήση κρύβει μια μεγάλη αλήθεια. Ίσως τελικά αυτή η αμοιβαία εξημέρωση να είναι αυτή που οδηγεί τους ανθρώπους, να μην διαχωρίζουν το σκύλο από ένα μέλος της οικογένειας και το σκύλο να ρίχνεται με αυτοθυσία σε όποιον κίνδυνο προκύψει για να «σώσει» τον άνθρωπο.

από τη Νάνσυ Ψημενάτου
σύμβουλος Ψυχικής υγείας
understanding-self.gr

kala-nea.gr

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:50, 06-05-11:

Καλησπέρα παιδακια, σημερα πηγαινα με το αυτοκινητο βολτα με τον αρραβωνιαστικό μου και μας πετάχτηκε ενα κουταβακι πολυ μικρούτσικο, ειναι πολύ γλυκο και σαν κλασική ζωόφιλη που ειμαι το πηρα και τωρα κοιμαται, ειναι κοριτσακι και αυριο θα το παω την πρωτη του επισκεψη στον κτηνιατρο και θα παω να του ψωνίσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 18:32, 02-06-11:

εγω εχω μια γατουλα main coon

και μια σκυλιτσα κανις-μαλτεζ, δεν ειμαι σιγουρη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 20:01, 02-06-11:

εγώ έχω ένα σκυλάκι κανίς με διασταύρωση γιορκσάιρ... Το έχω από την 1η δημοτικού (στα 6,5 ήμουν)...θυμάμαι το Πάσχα είχε γεννήσει μια σκυλίτσα της γειτόνισσας, και η μαμά μου ήθελε πολύ να πάρουμε ένα..και έτσι 20 ημέρες μετά τη γέννηση της, ήρθε στο σπίτι το νέο μέλος μας, η Λούσυ
αν και δεν το περίμενα ποτέ αυτό που θα πω, τη Λούσυ τη νιώθω σαν δικό μου κομμάτι, γιατί πολύ απλά, από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, είναι δίπλα μου.. τώρα είναι 12 χρονών αλλά παρ'όλα αυτά ζωηρότατη και δραστήρια! Την αγαπάω τόσο πολύ και επειδή δεν έχω άλλα αδέρφια, είναι σαν το μικρό μου ζωάκι αδερφάκι! ειδικά στην ηλικία των 7 με 13 ήμουν απίστευτα δεμένη μαζί της... ακόμα και τώρα που τα γράφω αυτά την έχω αγκαλίτσα....

ορίστε..... μια φωτογραφία του μωρού μου!

Όνομα:  DSC00724.JPG
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  1,02 MB

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 20:57, 02-06-11:

εγώ παιδιά στην ζωή μου είχα μόνο ένα κατοικίδιο, τον houdy. Μου τον είχε φέρει ο μπαμπάς μου ως δώρο, κατά κάποιον τρόπο, στην δευτέρα δημοτικού. Δέθηκα τρελά μαζί του και ήταν κάτι σαν μικρότερος μου αδερφός. Δυστυχώς πέθανε πριν από ένα χρόνο όταν μπλέχτηκε σε έναν καβγά με κάτι μεγάλα σκυλιά (δε μπορούσε αν δε κάνει φασαρία αυτός) και έπαθε σοβαρή ζημιά στο στομαχί (δε μπαίνω σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες σε τι κατάσταση είχε γυρίσει στο σπίτι). Τον πήγαμε στον κτηνίατρο, ήταν δυο ώρες χειρουργείο και την επόμενη μέρα, μετά από μια κουραστική νύκτα να τον βλέπω να πονάει και να βογκάει από τον πόνο ξεψύχησε.
Πραγματικά αυτό τον τύπο δε πρόκειται να τον ξεχάσω ποτέ. Έχουμε ζήσει τόσα μαζί, και δε ξέρω, είχα ρίξει τόσο κλάμα εκείνη την περίοδο που δε είχα ρίξει για κανέναν άλλο άνθρωπο.
Ορίστε το μανάρι μου

http://www.e-steki.gr/images/attach/jpg.gif

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC00311.JPG
Εμφανίσεις:  108
Μέγεθος:  133,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0772.JPG
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0774.JPG
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  153,2 KB  

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:06, 02-06-11:

εγω εχω ενα σκυλακι τη χαρα και ειναι κανις με διασταυρωση τεριε...
περιτο να πω οτι τη λατρευω!

Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irenegate777
H irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H irenegate777 έγραψε στις 21:44, 02-06-11:

Έχω και εγώ ένα μαλτεζάκι και είναι τώρα δύο χρονών! Είναι απίστευτος χαρακτήρας!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-06-11 στις 00:39. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 21:01, 05-06-11:

εχω 4 γατες,τα μωρα μου!!! τα λατρευωωωωωω!!!

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 21:41, 05-06-11:

13 γάτες, 4 παπαγαλάκια κοκατίλ, χελώνα στον κήπο και ένα κουνέλι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 11:41, 06-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
εχω 4 γατες,τα μωρα μου!!! τα λατρευωωωωωω!!!
5 δεν ειναι?????
Τον Απολλωνα δεν το μετρας???

Παράθεση

Jelipop (Εύα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jelipop
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Jelipop ♥ *Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ* ♥ έγραψε στις 12:03, 06-06-11:

Καλησπέρα σας !!!!!!

Έχω κ εγώ ένα κοριτσάκι , λουκουμάκι σας λέω !!!! Ζουζουνιάρικο .. τρελιάρικο !! Ομορφούλικο !!!

(Σόρυ βρέ παιδιά αλλά η αποχή μου απο το νετ με έκανε να ξεχάσω μερικά βασικά πράγματα ...!! Πλίζ αν έχω κάνει λάθος που έβαλα λίνκ σώστε με !!!!!!! )

Τέλεια δεν είναι ??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 06-06-11 στις 13:35. Αιτία: Διόρθωση εικόνας
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος00753684 (Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος00753684
Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Γιώργος00753684 LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL έγραψε στις 12:19, 06-06-11:

Εγω εχω σκύλο ,αλλα δεν ξερω τι ρατσα είναι!
2 χρυσοψαρα
1 γατα

Παράθεση

fanouria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fanouria
H fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H fanouria έγραψε στις 19:13, 12-06-11:

εγώ έχω προς το παρόν 3 γάτες (η μια ετοιμάζεται να γεννήσει)
και 4ψαρακια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:52, 12-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος00753684
Εγω εχω σκύλο ,αλλα δεν ξερω τι ρατσα είναι!
2 χρυσοψαρα
1 γατα
όλα τα ζώα στην ίδια κατηγορία , ανακατεμένα και ισότιμα δύο από κείνα , δέκα από τα άλλα και ένα κουνέλι
τι είναι μαντάμ το κουνέλι ; ίσα και όμοια με όλα τα άλλα ;
maria_lulu περιμένω (μαζί με μποράτιο) να αποδώσεις δικαιοσύνη

π.σ. έχω έναν χαμελαίοντα
που είναι πολύ γούτσου-γούτσου μόνο που
η ιδιοτροπία μου με έκανε να τον ακολουθώ στις αλλαγές του
και αφού κανέναν λογαριασμό δεν αγαπώ τόσο ώστε να μείνω
φοβάμαι μην καμιά φορά ξεχάσω τον κωδικό μου

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:41, 12-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Καλέ που τις έχεις 13 γάτες;
Αποκλείεται μες στο σπίτι γιατί θα κυνηγάς την τρίχα με τη γλώσσα
Να σου ζήσουν ρε συ! Φαντάζομαι τις έχεις στειρωμένες, διότι οι γάτες είναι γνωστές αλήτρες!

Παράθεση

PanosCraft

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanosCraft
Ο PanosCraft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O PanosCraft Never Start Playing MineCraft...! xD έγραψε στις 23:06, 16-06-11:

Εγω αρχικα ειναι ενα λυκοσκυλο,το οποιο παιθανε πριν 5 χρονια.Και εδω και 3 χρονια εχω ενα yorkshire,βασικα με εκνευριζει που ειναι πολυυυυυυυυυυ μικρο.Φοβαμαι μην σπασει.... xD Γαυγιζει και σαν υστερικο ολη την ωρα...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:11, 16-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από PanosCraft
Εγω αρχικα ειναι ενα λυκοσκυλο,το οποιο παιθανε πριν 5 χρονια.Και εδω και 3 χρονια εχω ενα yorkshire,βασικα με εκνευριζει που ειναι πολυυυυυυυυυυ μικρο.Φοβαμαι μην σπασει.... xD Γαυγιζει και σαν υστερικο ολη την ωρα...
Μεγαλη αγαπη δειχνεις για το ζωακι σου..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosCraft

Νεοφερμένος

O PanosCraft Never Start Playing MineCraft...! xD έγραψε στις 23:19, 16-06-11:

Ειναι υστερικο...Δεν ειναι να το εχεις μεσα στο σπιτι... αχαχαχαχαα

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

H irenegate777 έγραψε στις 23:44, 16-06-11:

Ίσως να είναι και θέμα ιδιοκτήτη, φίλε.

Όλα τα σκυλιά πλάθονται ως προς τον χαρακτήρα από το αφεντικό τους. Το αν είναι υστερικό ή όχι οφείλεται και στα ερεθίσματα που έχει λάβει από εσένα και τους υπόλοιπους που έρχεται σε επαφή. Ίσως βέβαια να του λείπει και η κοινωνικοποίηση αλλά κυρίως η εκπαίδευση. ΝΑΙ, και για το γαύγισμα υπάρχει εκπαίδευση, καλά κατάλαβες.

Έχω και εγώ ένα μικρό (μόλις 3 κιλών) αλλά είναι απίστευτος χαρακτήρας και δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Ασχολούμαι πάρα πολλές ώρες μαζί του είτε με εκπαίδευση είτε με βόλτες και παιχνίδια με εμένα ή άλλα σκυλιά.

Παράθεση

PanosCraft

Νεοφερμένος

O PanosCraft Never Start Playing MineCraft...! xD έγραψε στις 12:56, 17-06-11:

Ε,εντάξ ειμαι λίγο παλαβός.Λές να πήρε από εμένα? xD

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:46, 17-06-11:

Εγώ έχω ένα σκυλάκι, το οποίο υπερλατρεύω και υπεραγαπώ! Το βρήκε μια φίλη της αδερφής μου στο δρόμο, πράγμα που με κάνει να το αγαπώ ακόμα περισσότερο, και μας το έδωσε! Με το που το είδα, το ερωτεύθηκα! Όχι οτι είναι δικό μου, και φυσικά δεν είμαι υπερβολικη :ρ, αλλά είναι ένας κούκλος!!!
Είναι πολύ καλούλη και γλυκούλη και έχει πλάκα όταν το παίζει τσαμπουκάς, ενώ όλοι ξέρουμε πως είναι φοβιτσιάρης!

Ίσως το μόνο αρνητικό που έχει είναι οτι βγάζει πολύ τρίχα! Φτιάχνεις κουβέρτα!

Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

H irenegate777 έγραψε στις 13:53, 17-06-11:

Αν έχει κοντό τρίχωμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία βούρτσα που λέγεται furminator. Κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Βουρτσίζεις τον σκύλο 2 με 3 φορές το δεκαπενθήμερο. Κάνει θαύματα.

Googlare και θα καταλάβεις.

Παράθεση

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dark_Vampire
H Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Dark_Vampire Always look on the bright side of life! έγραψε στις 15:00, 22-06-11:

Γειά σας!!Είμαι φοιτήτρια Κτηνιατρικής και από πάντα θέλω να αγοράσω ένα σκυλάκι.Το όνειρό μου είναι ένα Δαλματίας.Δε μου αρέσουν τα μικρόσωμα σκυλιά γενικώς.Έχω διαβάσει ότι τα Δαλματίας είναι μία ράτσα πολύ ανεξάρτητη,με απεριόριστη ενέργεια και σχετικά δύσκολη στην εκπαίδευση.Δεν είχα ποτέ μου σκύλο (μόνο με σκυλιά φίλων έχω κάπως ασχοληθεί) οπότε δε θεωρούμαι έμπειρη στον χειρισμό τους.Επίσης,μένω σε διαμέρισμα και δε ξέρω κατά πόσο αυτός ο σκύλος είναι κατάλληλος για διαμέρισμα...Πιστεύω,όμως,ότι έχω την όρεξη να διαθέσω αρκετό χρόνο για τις καθημερινές βολτες που χρειάζεται.2-3 φορές τη μέρα,γύρω στο χιλιόμετρο νομίζω θέλει.Απο τιμές πόσο περίπου είναι?'Εχω διαβάσει και για το κληρονομικό πρόβλημα κώφωσης που αντιμετωπίζει η ράτσα και ότι χρειάζεται ένα BEAR τέστ ή κάτι τέτοιο νομίζω.
Όποιος γνωρίζει κάτι για αυτά τα σκυλιά ας μου πει.Θα ήθελα να ακούσω και γνώμες ανθρώπων που είναι ιδιοκτήτες Δαλματικών σκυλιών.
Ευχαριστώ,περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:47, 22-06-11:

Εγώ θα ήθελα να αγοράσω μια νυχτερίδα για κατοικίδιο.

Πολλές φορές μου μπαίνει η σκέψη ότι θα κοιμάται ανάποδα από τη λάμπα του δωματίου μου και μπορεί να ξερνά τα simply burgers που θα την ταϊζω, χώρια που θα βλέπει τα απόκρυφά μου κάτω από το looney tunes μποξεράκι μου.

Επιπρόσθετα φοβάμαι το πετάρισμα των φτερών της τα βράδια πως θα με αφήνει άυπνο, και πως κάθε πανσέληνο θα κολλάει επάνω στο τζάμι, στη μέση του φεγγαριού, καλώντας έτσι τον Μπάτμαν. Και άντε τώρα να έρχεται από τη Γκοθαμ Σίτι με το Μπατ-Μομπιλ. Ξέρετε πόσο έχει πάει η βενζίνη;

Ρίλυ, από που μπορώ να αγοράσω μια νυχτερίδα;

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 15:49, 22-06-11:

Βρε Βαλ, ήμαρτον όμως!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:53, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Βρε Βαλ, ήμαρτον όμως!
Με τα λεφτά μου ως Χρηματούλης μπορώ να αγοράσω τη δική μου νυχτερίδα με φτερά από κρύσταλλα Σβαρόφσκι σε σχήμα Δολλαρίου ή Ευρώ. Τώρα μπορεί να με κοροϊδεύεις, αλλά θα δεις ότι θα τα καταφέρω.

Σίριουσλυ, από που μπορώ να αγοράσω μια νυχτερίδα;

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 15:56, 22-06-11:

Θα σε κοιτάζω από τον καναπέ μου, παρέα με το Μαρκ που θα φοράει κολάρο Louis Vuitton.

Μπορείς απλώς να μετακομίσεις κάπου που έχει νυχτερίδες και να αφήνεις ανοιχτά παράθυρα. Οικογένεια ολόκληρη θα έρθει να μείνει μαζί σου.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:09, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από irenegate777
Αν έχει κοντό τρίχωμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία βούρτσα που λέγεται furminator. Κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Βουρτσίζεις τον σκύλο 2 με 3 φορές το δεκαπενθήμερο. Κάνει θαύματα.

Googlare και θα καταλάβεις.
Ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά έχει πιο μακρύ τρίχωμα! Άσε που δεν κάθεται να τον χτενίσω! Με την πρώτη υποψία πόνου, γίνεται άλλος σκύλος!

Αρχική Δημοσίευση από Dark_Vampire
Γειά σας!!Είμαι φοιτήτρια Κτηνιατρικής και από πάντα θέλω να αγοράσω ένα σκυλάκι.Το όνειρό μου είναι ένα Δαλματίας.Δε μου αρέσουν τα μικρόσωμα σκυλιά γενικώς.Έχω διαβάσει ότι τα Δαλματίας είναι μία ράτσα πολύ ανεξάρτητη,με απεριόριστη ενέργεια και σχετικά δύσκολη στην εκπαίδευση.Δεν είχα ποτέ μου σκύλο (μόνο με σκυλιά φίλων έχω κάπως ασχοληθεί) οπότε δε θεωρούμαι έμπειρη στον χειρισμό τους.Επίσης,μένω σε διαμέρισμα και δε ξέρω κατά πόσο αυτός ο σκύλος είναι κατάλληλος για διαμέρισμα...Πιστεύω,όμως,ότι έχω την όρεξη να διαθέσω αρκετό χρόνο για τις καθημερινές βολτες που χρειάζεται.2-3 φορές τη μέρα,γύρω στο χιλιόμετρο νομίζω θέλει.Απο τιμές πόσο περίπου είναι?'Εχω διαβάσει και για το κληρονομικό πρόβλημα κώφωσης που αντιμετωπίζει η ράτσα και ότι χρειάζεται ένα BEAR τέστ ή κάτι τέτοιο νομίζω.
Όποιος γνωρίζει κάτι για αυτά τα σκυλιά ας μου πει.Θα ήθελα να ακούσω και γνώμες ανθρώπων που είναι ιδιοκτήτες Δαλματικών σκυλιών.
Ευχαριστώ,περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!
Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ράτσα, αλλά μήπως είναι αρκετά μεγάλο σκυλί για να το έχεις στο διαμέρισμα;

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 11:23, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
όλα τα ζώα στην ίδια κατηγορία , ανακατεμένα και ισότιμα δύο από κείνα , δέκα από τα άλλα και ένα κουνέλι
τι είναι μαντάμ το κουνέλι ; ίσα και όμοια με όλα τα άλλα ;
Wat?

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Καλέ που τις έχεις 13 γάτες;
Αποκλείεται μες στο σπίτι γιατί θα κυνηγάς την τρίχα με τη γλώσσα
Να σου ζήσουν ρε συ! Φαντάζομαι τις έχεις στειρωμένες, διότι οι γάτες είναι γνωστές αλήτρες!
6 έχω στο σπίτι -στο μπαλκόνι κυρίως- και οι υπόλοιπες είναι στο ισόγειο στη γκαρσονιέρα και έξω στον κήπο. Τώρα όλες στειρωμένες τις έχω αλλά δεν την πρόλαβα μία και μου γέννησε άλλα 3 (από τα 6 που εχω στο σπίτι).

Παράθεση

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

H Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Dark_Vampire Always look on the bright side of life! έγραψε στις 15:20, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ράτσα, αλλά μήπως είναι αρκετά μεγάλο σκυλί για να το έχεις στο διαμέρισμα;

Ναι,ίσως έχεις δίκιο...Εσύ έχεις σκύλο,ε?Γιατί μια φίλη μου που έχει Golden Retriever μού λέει ότι το σκυλί είναι εντάξει στο διαμέρισμα,αλλά χρειάζεται τουλάχιστον 2 ώρες βόλτα τη μέρα,τρέξιμο κ.λ.π.Μου αρέσουν υπερβολικά πολύ τα Δαλματίας,αλλά δε θέλω να κάνω έναν τέτοιον σκύλο δυστυχισμένο στο διαμέρισμα...Οι πολύωρες βόλτες θα τού είναι αρκετές...?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 23-06-11 στις 15:57. Αιτία: Διόρθωση quote ^^
Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

H irenegate777 έγραψε στις 15:55, 23-06-11:

Όλοι οι σκύλοι κάνουν για διαμέρισμα από τη στιγμή που θα τους παρέχουμε την απαιτούμενη καθημερινή άσκηση, βόλτα και παιχνίδι.

Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και θέλουν να είναι πάντα με την αγέλη τους. Στην περίπτωση μας, η αγέλη τους είμαστε εμείς. Δεν νομίζω πως είναι σωστό να μένουν έξω. Εξάλλου τόσοι κίνδυνοι παραμονεύουν όπως π.χ. φόλες.

Τα δαλματίας είναι σκυλιά που δεν κουράζονται ποτέ. Θέλουν πολλές ώρες βόλτα και παιχνίδι διαφορετικά από τη βαρεμάρα τους μπορεί να κάνω το σπίτι, τον κήπο, ο,τιδήποτε άνω κάτω.

Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά πάρε. Η αγορά φρόντισε να γίνει από ΕΚΤΡΟΦΕΑ που είναι εγγεγραμένος στο ΚΟΕ και όχι από pet shop ή από ιδιώτη.

Αν θέλεις να σου πω του λόγους που λέω το παραπάνω ρώτα με και ευχαρίστως να σου απαντήσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

H Dark_Vampire Always look on the bright side of life! έγραψε στις 17:40, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από irenegate777
Όλοι οι σκύλοι κάνουν για διαμέρισμα από τη στιγμή που θα τους παρέχουμε την απαιτούμενη καθημερινή άσκηση, βόλτα και παιχνίδι.

Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα και θέλουν να είναι πάντα με την αγέλη τους. Στην περίπτωση μας, η αγέλη τους είμαστε εμείς. Δεν νομίζω πως είναι σωστό να μένουν έξω. Εξάλλου τόσοι κίνδυνοι παραμονεύουν όπως π.χ. φόλες.

Τα δαλματίας είναι σκυλιά που δεν κουράζονται ποτέ. Θέλουν πολλές ώρες βόλτα και παιχνίδι διαφορετικά από τη βαρεμάρα τους μπορεί να κάνω το σπίτι, τον κήπο, ο,τιδήποτε άνω κάτω.

Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτά πάρε. Η αγορά φρόντισε να γίνει από ΕΚΤΡΟΦΕΑ που είναι εγγεγραμένος στο ΚΟΕ και όχι από pet shop ή από ιδιώτη.

Αν θέλεις να σου πω του λόγους που λέω το παραπάνω ρώτα με και ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!! Ακόμα είμαι στο στάδιο της σκέψης του τι ράτσα θα πάρω,αλλά προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για τα Δαλματίας,αφού μου αρέσουν πολύ!
Ξέρω ότι είναι συνέχεια σε κίνηση... Σκέφτομαι,επίσης,και το πρόβλημα τού που θα είναι ο σκύλος όταν εγώ θα είμαι στη σχολή.Επειδή,όμως,σπουδάζω Κτηνιατρική,τα σκυλιά ψιλοεπιτρέπονται στη σχολή με την προυπόθεση ότι θα είναι ήσυχα και δεμένα.Αν θα είναι μαζί μου δηλαδή ισως είναι πιο ήρεμο.Δε ξέρω...
Πες μου σε παρακαλώ τους λόγους για τον εκτροφέα στο ΚΟΕ γιατί όπως κατάλαβες είμαι λίγο άσχετη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_Vampire : 23-06-11 στις 18:05.
Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

H irenegate777 έγραψε στις 21:49, 23-06-11:

Δεν είναι πρόβλημα το ότι θα πηγαίνεις στην σχολή και ο σκύλος θα μένει πίσω. Τα περισσότερα σκυλιά μένουν για κάποιες ώρες μόνα τους. Εξάλλου πρέπει να μάθει να μένει και μόνος διαφορετικά θα αποκτήσει άγχος αποχωρισμού.

Όσον αφορά το από ΠΟΥ θα τον πάρεις:

1) Καλύτερα να διαλέξεις ένα εκτροφέα που είναι εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ. Είναι ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδας, το site του http://www.koe.gr/indexmy.htm

Επιλέγοντας ένα σκυλί από εκτροφέα θα είσαι σίγουρη πως το σκυλί ΔΕΝ θα παρουσιάσει κάποιες ασθένειες που θα απειλήσουν ακόμη και την ζωή του, όπως είναι ο καρκίνος και η δυσπλασία κτλ, λογικά γνωρίζεις τι είναι το καθένα.

Τώρα θα μου πεις: Και πως θα είμαι σίγουρη;

Αρχικά, ένας σωστός ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ κάνει επιλεκτική εκτροφή.
Τα σκυλιά του θα πρέπει να έχουν λάβει συμμετοχή σε εκθέσεις για να κριθούν κατάλληλα για αναπαραγωγή.

Αφού διαλέξει τα σκυλιά που θα ζευγαρώσει, το οποίο το κάνει πολύ προσεκτικά λαμβάνοντας υπ' όψιν τους χαρακτήρες του αρσενικού και του θυληκού (θέλει να βγάλει ισορροπημένα σκυλιά και όχι με προβλήματα συμπεριφοράς δηλ. δεν θα ζευγαρώσει δύο υπερβολικά υπερκινητικά σκυλιά γιατί κάπως έτσι θα είναι και τα κουτάβια, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ) και άλλα χίλια δυο πράγματα κάνει τους ειδικές εξετάσεις για να διαπιστώσει αν όντως είναι άρτιοι στην υγεία τους.

Το κουτάβι που θα πάρεις από εκεί θα έχει μείνει τουλάχιστον 2 με 3 μήνες κοντά στην μαμά του και τα αδέρφια ώστε να κοινωνικοποιηθεί αρκετά, να είναι ισορροπημένο στον χαρακτήρα. Επίσης, ο εκτροφέας φροντίζει τα κουτάβια υπερβολικά κάνοντας και σε αυτά ελέγχους, εμβόλια, αποπαρασιτώσεις κτλ.

Η γέννα δηλώνεται στον ΚΟΕ άρα το κάθε κουτάβι έχει το δικό του pedigree (πιστοποιητικό καθαροαιμίας). Το pedigree είναι το γενεαλογικό δέντρο του κουταβιού και γράφει πάνω χίλια δυο πράγματα. Είναι πολύ σημαντικό χαρτί και όχι κόλλα Α4.

Βέβαια οι τιμές είναι ανάλογες. Δεν είναι 300 με 500 € αλλά παίζουν γύρω στα 1000 €.
Αν σκεφτείς το κόστος συμμετοχής σε εκθέσεις, το κόστος των εξετάσεων πριν την γέννα και κατά τη διάρκεια της κύησης, τα εμβόλια, τις αποπαρασιτώσεις, τις ειδικές τροφές μάλλον ο εκτροφέας βγαίνει και ζημιωμένος. Ίσως για αυτό δεν είναι επάγγελμα αλλά χομπί αυτή η εργασία.

2) Από την άλλη πλευρά, τα pet shops είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Googlare και θα καταλάβεις. Πάτα puppy mills. Μπες και στο YouTube να δεις video.

Εν ολίγοις είναι εργοστάσια παραγωγής κουταβιών. Οι γονείς είναι μία ζωή κλεισμένοι σε κλουβιά, δεν έχουν την στοιχειώδη ιατρική φροντίδα κτλ.
Τα κουτάβια εισάγονται από «««εκτροφεία»»» της πλάκας εεε, της Ουγγαρίας και της Τσεχίας συνήθως ήθελα να πω.
Παρόλο που λένε οι ιδιοκτήτες pet shop ότι έχουν pedigree είναι πλαστό, συνήθως σου λένε ότι θα στο στείλουν αργότερα με δική σου επιβάρυνση, γύρω στα 100 € θα δώσεις.

Διάβασε πολύ καλά αυτό http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

3) Οι ιδιώτες αφού βρουν δύο σκυλιά για ζευγάρωμα δεν κάνουν εξετάσεις, δεν τους ενδιαφέρει ο χαρακτήρας που θα έχουν τα κουτάβια, δεν ξέρουν αν οι γονείς των γονιών των κουταβιών είχαν κάποτε κάποια ασθένεια, δεν έχουν pedigree ή είναι πλαστό, σκοπός τους είναι το κέρδος, σε εκθέσεις εννοείται πως δεν μπορούν να πάνε.

Τα πουλάνε 100, 200, 300 € αλλά δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον.

Γνώμη μου, αν δεν μπορείς να διαθέσεις τώρα 1000€ περίπου περίμενε να τα μαζέψεις.
Μπορεί να βιαστείς να δώσεις τα 500€ που ζητούν τα pet shops αλλά ίσως δώσεις πολύ περισσότερα στο μέλλον για την υγεία του σκύλου σου. Μέχρι τότε φρόντισε να ενημερωθείς όσο πιο καλά μπορείς για την υγεία, τον χαρακτήρα, την συμπεριφορά της ράτσας που σε ενδιαφέρει.

Αν θέλεις και κάτι άλλο να ρωτήσεις, είμαι στην διάθεση σου.

Συγνώμη για το μεγάλο post. Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να γράψω περισσότερα καθώς το κεφάλαιο σκύλος, αναπαραγωγή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:21, 10-07-11:

1 σκυλάκι έχω, στειρωμένη Κοντεύει να κλείσει τα 7... hurray!

Παράθεση

Κώτσιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κώτσιος
Ο Κώτσιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Κώτσιος έγραψε στις 21:23, 29-07-11:

Εγω παιδες ασχολουμαι αποκλειστικα και μονο με πτηνα.. αχχαχα λοιπον στην κατοχη μου εχω δυο καναρινια το Φισφιρίκο και τον Κίτσο και μια καρδερίνα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους