Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,201 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
γάτα
32
36,78%
σκύλος
39
44,83%
ψάρι
8
9,20%
παπαγάλος
4
4,60%
άλλο είδος πτηνού
5
5,75%
χάμστερ
1
1,15%
κουνέλι
8
9,20%
ινδικό χοιρίδιο
3
3,45%
χελώνα
3
3,45%
ιγκουάνα
0
0%
φίδι
1
1,15%
άλλο είδος ερπετού
0
0%
αράχνη
1
1,15%
άλλο είδος εντόμου
0
0%
άλλο
1
1,15%
δεν έχω κατοικίδιο
13
14,94%

alexbz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexbz
Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O alexbz έγραψε στις 18:52, 19-11-12:

εχετε καποιο κατοικιδιο??αν ναι τι??εγω σκεφτομαι να παρω και μιας και πιθανον απο σεπτεμβριο θα παω φοιτητης σκεφτομαι κατι μικρο κατι σε εξημερωμενο παπαγαλακι η γενικα κατι ασυνιθηστο καμια ιδεα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 11:26, 23-11-12:

Πάρε ινδικό χοιρίδιο ... ειναί πιο γλυκούλικα από τα παπαγαλάκια.

τα spiky haired είναι σα να βγήκαν από φοιτητόσπιτο κιόλας... σα ξεμαλιασμένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni_k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni_k
H eleni_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eleni_k έγραψε στις 21:42, 27-11-12:

Εχω ενα παπαγαλακι lovebird, τη ρουλιτσα μου..!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnniCyprus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnniCyprus
H AnniCyprus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H AnniCyprus έγραψε στις 16:37, 02-12-12:

Έχω ένα σκυλακι mini pincher (mini doberman)

Παράθεση

souzana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη souzana
H souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H souzana έγραψε στις 16:56, 02-12-12:

να το χαίρεσαι

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:06, 02-12-12:

2 νιαου και 1 γαβ <3

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 13:06, 14-12-12:

Αχ πόσο θα θελα κι εγώ ένα σκυλάκι <3

Για την ώρα έχουν περάσει από το σπιτικό μου πουλάκια-διαφόρων ειδών-,ψαράκια,κοτοπουλάκια και χελώνες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 20:41, 17-06-13:

Σκυλάκι
Ο Νώε μου
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08082011160.jpg
Εμφανίσεις:  43
Μέγεθος:  2,21 MB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JustLikeMaria

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 00:01, 18-06-13:

2 γατουλες!!!
αλλα θελω να παρω σκυλακι...οι γατες ηρθαν κατα τυχη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 01:53, 18-06-13:

γατούλα ζωηρή και δυναμική!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 17:50, 27-06-13:

Εγώ έχω 2 κουνελάκια, 2 ινδικά χοιρίδια (μαμά και γιος) και 4 παπαγαλάκια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 14:27, 29-06-13:

Και ένα καναρίνι που ξέχασα να αναφέρω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 21:46, 12-08-13:

Έχω ένα μικρό θηλυκό κουνελάκι

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 22:35, 12-08-13:

Ένα σκύλο και ένα ετοιμοθάνατο χρυσόψαρο

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:41, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ένα σκύλο και ένα ετοιμοθάνατο χρυσόψαρο
Αχ το δύσμοιρο γιατί το καημένο είναι ετοιμοθάνατο; Τι του έχεις κάνει και δεν αντέχει άλλο;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 22:47, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Αχ το δύσμοιρο γιατί το καημένο είναι ετοιμοθάνατο; Τι του έχεις κάνει και δεν αντέχει άλλο;
Τίποτα απλώς είναι 8 χρονών παππούλης και εδώ και καμιά βδομάδα έχει μαυρίσει και κάθεται ακίνητο στον πάτο της γυάλας του .

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:49, 12-08-13:

Θέλω να μάθω για ποιο λόγο δημιουργήθηκε η επιλογή "αράχνη".
Εγώ έχω σκύλο, έχουν περάσει ένα σωρό σκύλοι/γάτες απο τα χέρια μου, μέχρι και ιγκουάνα και ψάρια, ε μόνο αυτό επιβίωσε μαζί μου.

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:51, 12-08-13:

Τίποτα απλώς είναι 8 χρονών παππούλης και εδώ και καμιά βδομάδα έχει μαυρίσει και κάθεται ακίνητο στον πάτο της γυάλας του .
Αχ το καλό μου... Εγώ όταν ήμουν μικρούλικο και είχα ψαράκια δεν μου άντεχαν ποτέ πάνω από 1 εβδομάδα και στενοχωριόμουν πάρα πάρα πολύ κάθε φορά που έχανα κάποιο... Εσύ τουλάχιστον πρόλαβες να τον χαρείς, αυτό μετράει.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:52, 12-08-13:

Αχ το καλό μου... Εγώ όταν ήμουν μικρούλικο και είχα ψαράκια δεν μου άντεχαν ποτέ πάνω από 1 εβδομάδα και στενοχωριόμουν πάρα πάρα πολύ κάθε φορά που έχανα κάποιο... Εσύ τουλάχιστον πρόλαβες να τον χαρείς, αυτό μετράει.
Εγώ είχα μικρή, τρία-τέσσερα χρόνια παίζει να έζησαν. Τα δυο πέθαναν στα δυο χρόνια, και το άλλο ήταν μόνο του για κανενα χρόνο ακόμη.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 22:59, 12-08-13:

Ναι το πρόσεχα πολύ από μικρός.

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 23:02, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Εγώ είχα μικρή, τρία-τέσσερα χρόνια παίζει να έζησαν. Τα δυο πέθαναν στα δυο χρόνια, και το άλλο ήταν μόνο του για κανενα χρόνο ακόμη.
Ναι το πρόσεχα πολύ από μικρός.
Αχ με αυτά που λέτε με κάνετε να νιώθω πολύ αποτυχημένη ιδιοκτήτρια, γιατί από ότι βλέπω μόνο τα δικά μου δεν άντεξαν καθόλου. Ευτυχώς το κουνελάκι μου δεν έχει προβλήματα, (ακόμα).

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπλε.
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Μπλε. έγραψε στις 02:34, 13-08-13:

Ένα σκύλο

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 14:17, 16-08-13:

Mια σκυλίτσα :Ρ . Τώρα είναι περίπου 3,5 χρονών.Κοκονάκι

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 19:21, 16-08-13:

εχω 10 σκυλια στο χωριο μου το 1 εφαγε φολα πριν απο καμια βδομαδα ητα 2 χρονων και εχω και ενα κουνελακι

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:39, 18-08-13:

Σκεφτομαί σοβαρά να αποκτίσω φίδι, αλλά θέλω πρώτα να σιγουρευτώ για την σταθερότητα ως προς την διαμόνη μου αφου δεν τους αρέσουν οι αλλαγές.

Παράθεση

eya95 (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη eya95
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H eya95 official cat lady έγραψε στις 16:53, 18-08-13:

Eιχα σχεδον απο ολα κατα καιρους...!!! Τωρα εχω μια γατουλα και ενα σκυλο !!! Βεβαια εχω φανερη προτιμηση στη γατα !! :ΡΡΡ

Οσον αφορα για τα ψαρια που αναφερατε πριν... ειχα 1 χρυσοψαρο που μου αντεξε 4 χρονια... παντα ειχε και παρτενερ .. αλλα το περισσοτερο που αντεχαν ηταν κανας χρονος..! ;ρρρ

Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 13:01, 09-09-13:

Εγώ είχα ένα ψαράκι που έζησε μία βδομάδα και τώρα έχω ένα ντόμπερμαν 7 μηνών.

Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 13:02, 09-09-13:

Έχω ντόμπερμαν 7 μηνών. Ξέρετε τίποτα σάιτ για ντόμπερμαν ή έξυπνες συμβουλές;

Παράθεση

Dr.Quantum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.Quantum
Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Dr.Quantum έγραψε στις 13:47, 09-09-13:

Αν είσαι πρωτάρα και δε ξέρεις πολλά πράγματα για τα σκυλιά σου συστήνω να γίνεις μέλος του dogforum.gr μιας και θα πρέπει να προσέξεις διάφορα πράγματα στην ανατροφή του σκύλου.Κοινωνικοποίηση,εκπαίδευση,κανόνες,για τη διατροφή του κ.λπ.! Να το χαίρεσαι!
Εμένα το φόρουμ με βοήθισε πάρα πολύ.Δεν έχω σκύλο,απλώς με ενδιαφέρει η κυνολογία.

Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 14:03, 09-09-13:

Μπες στο φορουμ που σου ειπε ο dr. quantum θα μαθεις παρα πολλα πραγματα. Ισως αργοτερα χρειαστεις τη βοηθεια ενος εκπαιδευτη, εχε το στο πισω μερος του μυαλου σου. Να σου ζησει

Παράθεση

Dr.Quantum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.Quantum
Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Dr.Quantum έγραψε στις 14:15, 09-09-13:

Τα σπίτια με σκύλους έχουν διαφορετικές μικροσκοπικές μορφές ζωής από τα σπίτια που δεν υπάρχουν ζώα, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολίνας, που δημοσιεύθηκε στην επιστημονική επιθεώρηση PLoS ONE.

Στο πλαίσιο της μελέτης τους οι επιστήμονες συνέλλεξαν μικροοργανισμούς από 1.300 σπίτια με και χωρίς σκύλους στις ΗΠΑ.

Τα δείγματα ελήφθησαν από τις εξής εννιά επιφάνειες: οθόνη τηλεόρασης, πάγκος κουζίνας, ψυγείο, κάθισμα τουαλέτας, ξύλο κοπής, μαξιλαροθήκη, χερούλι εξώπορτας, περίγραμμα εσωτερικής πόρτας και περίγραμμα εξώπορτας. Οι επιστήμονες εντόπισαν 7.726 διαφορετικούς τύπους βακτηρίων, τα περισσότερα στα σπίτια με σκύλους και κυρίως στις περιοχές που ακουμπάμε εμείς και το φαγητό μας, καθώς και στις περιοχές που συγκεντρώνονται μεγάλες ποσότητες σκόνης.

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι οι γυναίκες που ζουν με σκύλο στο σπίτι την περίοδο της εγκυμοσύνης είναι λιγότερο πιθανό να γεννήσουν παιδιά με αλλεργίες, επειδή τόσο η μητέρα όσο και το έμβρυο «εξοικειώνονται» με μια ευρεία γκάμα μικροβίων.

Εκτός αυτού, παλαιότερη έρευνα Φινλανδών επιστημόνων είχε δείξει ότι τα μωρά που μεγαλώνουν με κατοικίδια, ειδικά σκύλους, έχουν λιγότερες πιθανότητες για κρυολογήματα και λοιμώξεις του αναπνευστικού κατά την παιδική ηλικία.
Πηγή: arouraios.gr

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 12-09-13 στις 20:16. Αιτία: Διόρθωση πηγής
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:10, 10-09-13:

το dogforum είναι εξαιρετικό! μπες και πες τους δυο λόγια για εσένα και το σκυλάκο σου,ρώτα τους για οτι σε απασχολεί.
Απλά να ξέρεις, οτι αν έχεις πάρει το σκυλόνι σου απο πετ σοπ η ιδιώτη, θα φας γερό κράξιμο εκεί μέσα (θα καταλάβεις τους λόγους)..
να τον προσέχεις,να τον αγαπάς, καλές βόλτες και καλή συμβίωση!

Παράθεση

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fouskobouboula
H fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H fouskobouboula Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!! :) έγραψε στις 13:33, 11-09-13:

εγω εχω ενα θυληκο σκυλο αγγλικο σεττερ 4 ετων , ειχα και ενα κουνελακι γλυκητατο το οποιο πεθανε απο καρκινο δυστυχως μετα απο 6 χρονια και θελω να ξαναπαρω γιατι ειναι υπεροχα πλασματακια!!!

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 09:55, 13-09-13:

θέτω ένα ερώτημα προς του σκυλογονείς του φόρουμ: όταν βγαζετε βόλτα τους κόπρους σας,πως αντιμετωπίζετε τα κακόβουλα σχόλια απο γειτονες/περαστικούς? γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό το θέμα,κυρίως το καλοκαίρι που είναι όλοι στους δρόμους το απόγευμα.. είμαι και εύκολος στόχος ρε γμτ, γιατί άφτιαχτη με τις φόρμες με περνάνε για πιτσιρίκι..
πιο παλιά τσακονόμουν πολύ άσχημα, τώρα απλά τους ειρωνεύομαι,γελάω μες τη μούρη τους και τους κοιτάω πολύ υποτιμιτικά (και ας τρώγομαι μέσα μου).. έχω παρατηρήσει, πως όταν φοράω γυαλιά ηλίου δεν μου μιλάνε,και αν φοραω και ακουστικά (σκέτα ακουστικά χωρις mp3,μόνο το καλώδιο έχω χωμένο στη τσέπη μου ) δεν μου μιλάνε ποτέ.
Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που μου μιλάνε ευγενικά-με αυτούς είμαι και γω ευγενέστατη,αλλα σε αυτούς που θα μου την πούνε και οταν με δούνε με το σακουλάκι και τις κουράδες στο χέρι! σίγουρα έχετε ανάλογες εμπειρίες,έχετε να προτείνετε τίποτα,γιατί εχει αγριέψει το πράγμα τον τελευταίο καιρό..

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:57, 13-09-13:

Να το σκυλάκι μου

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Eικόνα2906.jpg
Εμφανίσεις:  87
Μέγεθος:  633,0 KB  
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 10:46, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
θέτω ένα ερώτημα προς του σκυλογονείς του φόρουμ: όταν βγαζετε βόλτα τους κόπρους σας,πως αντιμετωπίζετε τα κακόβουλα σχόλια απο γειτονες/περαστικούς? γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό το θέμα,κυρίως το καλοκαίρι που είναι όλοι στους δρόμους το απόγευμα.. είμαι και εύκολος στόχος ρε γμτ, γιατί άφτιαχτη με τις φόρμες με περνάνε για πιτσιρίκι..
πιο παλιά τσακονόμουν πολύ άσχημα, τώρα απλά τους ειρωνεύομαι,γελάω μες τη μούρη τους και τους κοιτάω πολύ υποτιμιτικά (και ας τρώγομαι μέσα μου).. έχω παρατηρήσει, πως όταν φοράω γυαλιά ηλίου δεν μου μιλάνε,και αν φοραω και ακουστικά (σκέτα ακουστικά χωρις mp3,μόνο το καλώδιο έχω χωμένο στη τσέπη μου ) δεν μου μιλάνε ποτέ.
Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που μου μιλάνε ευγενικά-με αυτούς είμαι και γω ευγενέστατη,αλλα σε αυτούς που θα μου την πούνε και οταν με δούνε με το σακουλάκι και τις κουράδες στο χέρι! σίγουρα έχετε ανάλογες εμπειρίες,έχετε να προτείνετε τίποτα,γιατί εχει αγριέψει το πράγμα τον τελευταίο καιρό..
Το μονο που αντιμετωπιζω, επειδη εχω και ροτβαιλερ, ειναι πανικοβλητους ανθρωπους, κυριως γιαγιαδες, ιδιαιτερα με μικροσωμα σκυλακια να αντιμετωπιζουν τη δικια μου με φοβο και τρομο, λες και βγηκαμε βολτα για να φαει κοσμο. Μια φορα τσαντιστηκα τοσο πολυ που γυρισα σε μια και της ειπα "μην ανησυχειτε κυρια μου, εχει φαει ηδη απο το πρωι δυο σαν το δικο σας, ειναι χορτατη, δεν θα το πειραξει". Κατα τα αλλα δεν τολμανε καν να με πλησιασουν, οποτε οτι πιανει το αυτι μου απο αυτα που μουρμουριζουν. Επισης αυτο που κοιτανε ΟΛΟΙ στα παρκα, κυριως παλι γιαγιαδες, ειναι μολις τα κανει η μικρη, περιμενουν την επομενη κινηση(να βγει δηλαδη το σακουλακι). Μολις λοιπον κι εγω το βγαζω, ανταποδιδω το βλεμμα και κατεβαζουν κεφαλι. Υπαρχει μεγαλη προκαταληψη δυστυχως. Αν το σκυλι σου εχει τσιπακι, μαζευεις τα κακα του και φροντιζεις να ειναι παντα στο λουρι, απλα διασκεδασε το. Δεν μπορει κανεις να σου κανει τιποτα

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 13:15, 13-09-13:

Σκέφτομαι να πάρω μια γυάλα με ένα ή δυο ψαράκια, τι λέτε; Να χω κάτι να περιποιούμαι κι εγώ...Α και δεν θα είμαι και μόνη μου πλέον στο σπίτι

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:07, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Σκέφτομαι να πάρω μια γυάλα με ένα ή δυο ψαράκια, τι λέτε; Να χω κάτι να περιποιούμαι κι εγώ...Α και δεν θα είμαι και μόνη μου πλέον στο σπίτι
Μόνο εγώ λυπάμαι τα ψαράκια κλεισμένα σε μικρές γυάλες;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:43, 13-09-13:

^^ Σοφια το σκυλακι σου ειναι πανεμορφο!!!
Εγω εχω 2 σκυλακια! Τον Παπι και την Σατερινα ( Ναιιιιι την κρατηηησααα). Ο Παπι ειναι ημιαιμο μικρο, μαυρο μαλλιαρο ενω η Σατερινα ειναι αγγλικο Σετερ και πλεον ειναι αρκετα μεγαλη!!! Επισης εχω ενα ενυδρειο με 8 ψαρια!

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 16:45, 13-09-13:

Για νεροχελωνάκι το έχεις σκεφτεί; Είδα ένα που είχε η ξαδέρφη μου και κοστίζει ελάχιστα η τροφή του.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 17:13, 13-09-13:

Νεροχελονάκι ε;;; καλή ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί καν! Μήπως ξέρουμε και τιμή; Γιατί αν είναι ακριβό διαγράφεται
Τελικά τα ψαράκια τα αποκλείω, δίκιο έχετε, δεν είναι και ό,τι καλύτερο να σαι κλεισμένος σε γυάλα!!

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 17:19, 13-09-13:

Νεροχελονάκι ε;;; καλή ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί καν! Μήπως ξέρουμε και τιμή; Γιατί αν είναι ακριβό διαγράφεται
Τελικά τα ψαράκια τα αποκλείω, δίκιο έχετε, δεν είναι και ό,τι καλύτερο να σαι κλεισμένος σε γυάλα!!
Νομίζω πως η ξαδέρφη μου το πήρε γύρω στα 20Ε, του πήρε ένα σπιτάκι και η τροφή του είναι παμφθηνη, ένα κουτάκι με μικρές γαρίδες που πρέπει να κάνει 1Ε(έχει πάρα πολλές μέσα). Αυτό τώρα που έχει μεγαλώσει πρέπει να τρώει κάθε μέρα 4 γαριδούλες(είναι πολύ μικρές).

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 17:28, 13-09-13:

Χμμμμ θα το ψάξω το θέμα......πάντως θενκς για την ιδέα!

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 17:31, 13-09-13:

Είναι γλυκούλικο και αξίζει. Ειδικά όταν της κουνάς το κουτάκι με την τροφούλα ξετρελαίνεται και κολυμπάει σαν ένας άλλος Phelps.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 20:32, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Το μονο που αντιμετωπιζω, επειδη εχω και ροτβαιλερ, ειναι πανικοβλητους ανθρωπους, κυριως γιαγιαδες, ιδιαιτερα με μικροσωμα σκυλακια να αντιμετωπιζουν τη δικια μου με φοβο και τρομο, λες και βγηκαμε βολτα για να φαει κοσμο. Μια φορα τσαντιστηκα τοσο πολυ που γυρισα σε μια και της ειπα "μην ανησυχειτε κυρια μου, εχει φαει ηδη απο το πρωι δυο σαν το δικο σας, ειναι χορτατη, δεν θα το πειραξει". Κατα τα αλλα δεν τολμανε καν να με πλησιασουν, οποτε οτι πιανει το αυτι μου απο αυτα που μουρμουριζουν. Επισης αυτο που κοιτανε ΟΛΟΙ στα παρκα, κυριως παλι γιαγιαδες, ειναι μολις τα κανει η μικρη, περιμενουν την επομενη κινηση(να βγει δηλαδη το σακουλακι). Μολις λοιπον κι εγω το βγαζω, ανταποδιδω το βλεμμα και κατεβαζουν κεφαλι. Υπαρχει μεγαλη προκαταληψη δυστυχως. Αν το σκυλι σου εχει τσιπακι, μαζευεις τα κακα του και φροντιζεις να ειναι παντα στο λουρι, απλα διασκεδασε το. Δεν μπορει κανεις να σου κανει τιποτα
αχ μου θύμισες μια πολύ χοντρή που μου χε πει "μην τολμήσει να με πλησιάσει" και της απάντησα "μπα,δεν τρώει λίπος"..
Γενικά είσαι τυχερή γιατι εγώ αντιμετωπίζω σχόλια τύπου "παρ'το απο δω το βρωμόσκυλο" "μας έχετε γεμίσει σκατά" κτλ. Για να μην αναφερθώ σε πιο παλιά περιστατικά,οπου μου είχαν πετάξει πλακάκι απο κάποιο μπαλκόνι. Πάντως και εμένα δεν με πλησιάζουν,γιατι είναι μεγαλόσωμος (λαμπραντόρ) και φοβούνται,απο μακριά φωνάζουν..
Μωρε και τσιπάκι έχει, και τα κακά του μαζεύω (και κυκλοφορώ με αυτά σε όλο το Αιγάλεω για να τα βλέπουν στο δρόμο),και δεμένο τον έχω και προσπαθώ να κατουράει στο χώμα,αλλα σε μερικούς δεν αρκεί αυτό.Αν δεν ηρεμίσουν τα πράγματα,θα βολευτώ με τα γυαλιά και τα ακουστικά..

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:48, 13-09-13:

Για το χελωνάκι που λέγατε παραπάνω είναι ωραίο κατοικίδιο είχα πάρει δώρο σε μια φίλη μου. Ήταν 9 ευρώ το χελωνάκι και 8 ευρώ κάτι σαν ενυδρείο για να είναι εκεί μέσα! Την τροφή με τη δώσανε δώρο αλλά γενικά είναι φθηνή νομίζω έκανε 1 ευρώ.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 21:33, 13-09-13:

Εμείς στο σπίτι πιο μικρά είχαμε και νεροχελώνες και ψάρια. Λοιπόν οι νεροχελώνες δεν είναι τόσο εύκολες στο να διατηρηθούν καθαρές και γενικά θέλουν πολύ προσοχή, συν ότι μεγαλώνουν αρκετά και θέλουν να αλλάζεις συχνά ενυδρείο. Πιο εύκολο νομίζω (απ' όσο θυμάμαι) πως ήταν με τα ψάρια. Βέβαια και τα δυο ήταν ευπαθή.
Αρρωσταίνουν εύκολα και πρέπει να είσαι ενημερωμένη για τις ασθένειες που αναπτύσσουν, ώστε να μην στεναχωρηθείς αν πάθουν κάτι. Για τις νεροχελώνες σου βρήκα αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

Για τα ψάρια του γλυκού νερού θα σου πω, πως αν δεν είναι σε ενυδρείο και είναι σε γυάλα, πρέπει η γυάλα να μην είναι στρογγυλή και ανάλογα πόσα ψάρια θα πάρεις να δέχεται τα ανάλογα κυβικά σε νερό. Το νερό θέλει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΛΛΑΓΗ. Νόμος! Από την στιγμή που δεν θα υπάρχει φίλτρο πρέπει να τα βγάζεις με ένα δυχτάκι σε άλλη λεκανίτσα με νερό και να την σαπουνίζεις καλά, να την ξεπλένεις (το ίδιο και τις πέτρες & τον διάκοσμο) και να τα ξαναβάζεις μέσα. Το καθημερινό πλύσιμο βοηθά στο να μην αναπτυχθούν μικρόβια μέσα στο νερό, που δυστυχώς είναι θανατηφόρα.

Αν είναι δυο ή τρια τα ψαράκια π.χ. θέλουν μια γυάλα τύπου ενυδρείου. Μικρές είναι κάπου 45 * 30. Είναι παραλληλόγραμμες και έχουν καπάκι. Το καπάκι είναι απαραίτητο, γιατί τα μονόουρα ψάρια δίνουν ώθηση και πετάγονται ψηλά για να ξαναπέσουν στο νερό, πολλές φορές όμως πετάγονται έξω από την γυάλα. Δεν θέλουν πολύ τάισμα, γιατί δεν καταλαβαίνουν πόσο τρώνε και υπάρχει κίνδυνος να σκάσουν από το φαγητό. Επίσης όταν αρρωστήσει το ένα (ιχθυοφθειρίαση κ.α.) πρέπει να το χωρίσεις σε άλλη γυάλα μέχρι να γίνει καλά, για να μην κολλήσουν τα άλλα. Ζουν με καθαριότητα και φροντίδα κάπου στα 7 χρόνια. Οι χελώνες αντιθέτως ζουν πολύ παραπάνω.

Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 23:11, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
αχ μου θύμισες μια πολύ χοντρή που μου χε πει "μην τολμήσει να με πλησιάσει" και της απάντησα "μπα,δεν τρώει λίπος"..
Γενικά είσαι τυχερή γιατι εγώ αντιμετωπίζω σχόλια τύπου "παρ'το απο δω το βρωμόσκυλο" "μας έχετε γεμίσει σκατά" κτλ. Για να μην αναφερθώ σε πιο παλιά περιστατικά,οπου μου είχαν πετάξει πλακάκι απο κάποιο μπαλκόνι. Πάντως και εμένα δεν με πλησιάζουν,γιατι είναι μεγαλόσωμος (λαμπραντόρ) και φοβούνται,απο μακριά φωνάζουν..
Μωρε και τσιπάκι έχει, και τα κακά του μαζεύω (και κυκλοφορώ με αυτά σε όλο το Αιγάλεω για να τα βλέπουν στο δρόμο),και δεμένο τον έχω και προσπαθώ να κατουράει στο χώμα,αλλα σε μερικούς δεν αρκεί αυτό.Αν δεν ηρεμίσουν τα πράγματα,θα βολευτώ με τα γυαλιά και τα ακουστικά..
Αν σου ξαναπουν τιποτα απλα απαντα ηρεμοτατα: "εαν πιστευετε οτι σας γεμιζω το τοπο σκατα, φερτε μου τωρα την αστυνομια να δουμε ποιος θα παει μεσα? Εγω που μαζευω τα κακα του σκυλου μου, ειναι τσιπαρισμενος και ειναι στο λουρι ή εσεις που θα φατε μια ωραιοτατη μηνυση απο μενα για εξυβριση?"

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 23:51, 13-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Αν σου ξαναπουν τιποτα απλα απαντα ηρεμοτατα: "εαν πιστευετε οτι σας γεμιζω το τοπο σκατα, φερτε μου τωρα την αστυνομια να δουμε ποιος θα παει μεσα? Εγω που μαζευω τα κακα του σκυλου μου, ειναι τσιπαρισμενος και ειναι στο λουρι ή εσεις που θα φατε μια ωραιοτατη μηνυση απο μενα για εξυβριση?"
το τελευταίο 10ημερο έχω κάνει 3 καυγάδες (ο ένας ήταν επικός),οπότε προσπαθώ να αποφεύγω την όποια επικοινωνία μαζί τους.
Πάντως έχεις δίκαιο,όσες φορές χρησιμοποίησα πιο "ψαγμένες" εκφράσεις και τους απείλησα οτι θα φωνάξω την αστυνομία μαζεύτηκαν..

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 09:24, 14-09-13:

Κάποτε είχα για κατοικίδια ...μυρμήγκια. (Ναι, σωστά διαβάσατε). Μου είχαν κάνει δώρο (τότε πήγαινα αρχές δημοτικού) μια διάφανη μυρμηγκοφωλιά με διαδρόμους, αποθήκες και τούνελ. Μαζέψαμε με άλλα παιδιά πολλά - πολλά μυρμήγκια και τα βάλαμε στη φωλιά. Τοποθετούσα στην κατάλληλη θέση τροφές και παρακολουθούσα τα μυρμήγκια να τις κουβαλάνε και να τις αποθηκεύουν. Κάποια φορά πρέπει να ξέχασα κάτι ανοιχτό και τα μυρμήγκια απέδρασαν και έκαναν κατάληψη σε όλο το δωμάτιό μου. Προφανώς, η μητέρα μου έπαθε κρίση υστερίας και τα κατοικίδιά μου έγιναν ανάμνηση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους