Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι ομορφότερες είναι και δυσκολότερες: μύθος ή πραγματικότητα;

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:32, 30-11-06:

Με αφορμή κάποιες συζητήσεις που είχα τελευταία παρατήρησα το εξής: Σήμερα κυκλοφορεί ευρέως μία άποψη, ότι "μεταξύ μίας γυναίκας Α που είναι ομορφότερη από μία γυναίκα Β, η Α είναι πολύ-πολύ πιο δύσκολο να "πέσει" από ότι η Β".

Η εξωτερική εμφάνιση είναι βέβαια κάτι καθαρά υποκειμενικό, αλλά σίγουρα όλοι έχουμε δει αρκετές φορές γυναίκες που αντικειμενικά είναι -όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση και μόνο- μακράν "καλύτερες" από κάποιες άλλες. Γι' αυτές λοιπόν κυκλοφορεί η άποψη του στυλ "υψηλότερη βάση" (όπως λέμε η βάση της τάδε σχολής), "αυτή σίγουρα θα τα έχει με κάποιον μεγαλύτερο", "είναι θεά: αποκλείεται να με κοιτάξει".

Απ' όσο έχω παρατηρήσει αυτή η κατάσταση επικρατεί κυρίως μέσα στο σχολικό περιβάλλον, ενίοτε και στο χώρο της Γ/βάθμιας εκπαίδευσης. Αποτέλεσμα: βλέπω πολλούς συναδέλφους μου να μην διεκδικούν καν κοπελιές οι οποίες είναι "πάρα πολύ ωραίες", επειδή ακριβώς είναι ωραίες!

Λόγω αυτής της άποψης παρατηρώ σχόλια και από την άλλη πλευρά, όπως "έχουμε πλέον ένα νέο είδος: τον άνδρα-κότα".

Ισχύει ότι οι "ομορφότερες" γυναίκες είναι πιο "δύσκολες"; Αντίστροφα: ισχύει ότι οι "λιγότερο όμορφες" γυναίκες "πέφτουν" πιο εύκολα;
Είτε ισχύουν είτε όχι, ποιες οι συνέπειες της άποψης αυτής στη σχέση μεταξύ των δύο φύλων; Είναι ο λόγος που αρκετοί από εμάς δεν διεκδικούμε πλέον κάτι που μας αρέσει πολύ; Μπορεί αυτή η άποψη να κάνει μία "ωραία" γυναίκα δυστυχισμένη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 00:47, 30-11-06:

Τι σύμπτωση..Καθόμουν προβληματισμένη και χάζευα στο ε-στέκι..και πέφτω πάνω σε θέμα που αντικατοπτρίζει τους προβληματισμούς μου..
Το βλέπω καθημερινά ότι τέτοια άποψη ισχύει..Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έιναι και σωστή..Κάθε άλλο..Είναι βασικά ο χαρακτήρας της εκάστοτε γυναίκας που ορίζει την κάθε περίπτωση..
Και ναι από προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι μια τέτοια άποψη μπορει να κάνει μια γυναίκα "δυστυχισμένη"...Εξάλλου αποτελέι και τον λόγο που διαλύθηκε η τελευταία μου σχέση που ήταν η πιο όμορφη που είχα..
Χωρίς να θέλω να θεωρηθώ ψώνιο,άσχημα σχόλια για την εμφανιση μου δεν εχω ακούσει..Τα κομπλιμέντα περισσεύουν...Αλλα έιναι ώρες ώρες που αυτό σε πνίγει και είναι ότι πιο ειλικρινές μπορώ να σας πω..
Δεν με ενδιαφέρει για τους γύρω μου αν δεν με πλησιάζουν εύκολα..Αυτοι που όντως πρέπει θα με πλησιάσουν αργά η γρήγορα..
Αλλα με ενοχλει όταν αυτή η νοοτροπία επεκτείνεται και στην σχέση..Τι εννοώ..Ας φέρω παράδειγμα τον πρωην μου..Πολυ όμορφο παιδι κατα γενική ομολογία και πολυ ταιριαστό ζευγάρι..αλλά αυτός ήταν ο μόνος που δεν το έβλεπε μάλλον..Αυτό που το έβλεπα και μου το είπε σε ανύποπτο χρόνο ότι δεν μπορει να το πιστέψει ότι είναι με μια τέτοια γυναίκα και τι του βρήκα και έτσι..Με αποτέλεσμα να μην χαρει ούτε την σχέση,ούτε τον έρωτα ούτε τίποτα..Και με άφησε να φύγω έτσι απλά..Είναι απίστευτο το τι μπορεί να κάνει το μυαλό του ανθρώπου..Και ίσως να σκεφτείτε ότι εγώ το προκαλούσα το κομπλεξ..Αλλα όχι είμαι άτομο που στις σχέσεις μου εξυψώνει πολυ τον άλλον..
Ρωτάς τις συνέπειες..Κατ'εμε είναι ότι πολλοί χάνουν κάτι όμορφο..Αλλά είμαι της απόψεως ότι αν κάποιος τα έχει βρει πραγματικά με τον εαυτό του δεν θα μπει στην διαδικασία να σκέφτεται έτσι...
Σόρρυ για το μακροσκελές ποστ μου αλλά είναι πράγματα που τώρα σκεφτόμουν και ήθελα να τα εξωτερικεύσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:54, 30-11-06:

Όπως είπες κι εσύ η ομορφιά είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό που λες. Πάντως θα αναφέρω 2 παραδείγματα από κοπέλες του κύκλου μου. Η μία δεν είναι άσχημη, είναι όμως παχουλή και απεριποίητη. Παρόλα αυτά δεν είναι καθόλου όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω, απεναντίας για να κάνει κάτι με κάποιον πρέπει να την ελκύει πολύ κυρίως σαν προσωπικότητα!

Μια άλλη κοπέλα είναι (για εμένα πάντα) κούκλα, ωραίο πρόσωπο και πολύ σέξυ σώμα. Αυτή για να μην κάτσει σε αυτόν που της την πέφτει πρέπει να είναι πολύ χάλια τύπος, αλλιώς θα κάνει κάτι μαζί του ακόμα κι αν δεν είναι ωραίος, έξυπνος ή με προσωπικότητα. Αυτό συμβαίνει επειδή η κοπέλα αυτή είναι ανασφαλής. Δεν πιστεύει στον εαυτό της και φέρεται λες και της κάνουν και χάρη που της την πέφτουν!

Επομένως δεν είναι η εμφάνιση το πρόβλημα. Από την άλλη πολλοί άντρες νομίζω κολακεύονται όταν η κοπέλα τους τραβάει τα βλέμματα, ταυτόχρονα όμως τα παίρνουν! Με άλλα λόγια έχουν κι οι ίδιοι μερικά issues να βάλουν σε μια τάξη!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:51, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Όπως είπες κι εσύ η ομορφιά είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό που λες.
Προφανώς, γι'αυτό και έβαλα την "ομορφιά" σε εισαγωγικά, για να δείξω την υποκειμενικότητά της.

Μια άλλη κοπέλα είναι (για εμένα πάντα) κούκλα, ωραίο πρόσωπο και πολύ σέξυ σώμα. Αυτή για να μην κάτσει σε αυτόν που της την πέφτει πρέπει να είναι πολύ χάλια τύπος, αλλιώς θα κάνει κάτι μαζί του ακόμα κι αν δεν είναι ωραίος, έξυπνος ή με προσωπικότητα. Αυτό συμβαίνει επειδή η κοπέλα αυτή είναι ανασφαλής. Δεν πιστεύει στον εαυτό της και φέρεται λες και της κάνουν και χάρη που της την πέφτουν!
Αν το γνωρίζαμε αυτό ο κόσμος θα ήταν σίγουρα πιο ωραίος για όλους μας. Πίστεψέ με όμως: αν και γνωρίζουμε βαθιά μέσα μας (πολύ βαθιά) ότι αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση (δηλ. ότι οι "κούκλες" έχουν υψηλότερα standards), είναι πολύ δύσκολο συνήθως να το πιστέψουμε.

Εγώ για παράδειγμα, αν και συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες, δεν μπορώ να με φανταστώ δίπλα σε μία -για τα γούστα μου- "θεά". Πρόσεξε: ούτε καν να με φανταστώ δεν μπορώ. Συνήθως κάνω σκέψεις του στυλ "Τόσες και τόσες μου έχουν ρίξει πόρτα, αυτή θα με κοιτάξει; Ούτως ή άλλως θα έχει σίγουρα κάποιον μεγαλύτερο, οπότε τα ποσοστά σου αγγίζουν το απόλυτο μηδέν". Μέσα στην απαισιοδοξία...

Ευτυχώς που δεν μπορούμε να γενικεύσουμε, διότι υπάρχουν και άτομα που έχουν πιάσει το πραγματικό νόημα της ζωής... Αυτοεκτίμηση, κλπ...

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 03:30, 30-11-06:

Σε ένα κόσμο που η υποκειμενικότητα δε σου επιτρέπει συμπεράσματα,έχω συνειδητοποιήσει πως οι ερωτικές μου επιτυχίες οφείλονται στην παντελή έλλειψη προσπάθειας εξήγησης της γυναικείας φύσης και στο οτι ο έρωτας είναι τυφλός γι αυτό και δε τρομάζει όταν με βλέπει.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 09:59, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Εγώ για παράδειγμα, αν και συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες, δεν μπορώ να με φανταστώ δίπλα σε μία -για τα γούστα μου- "θεά". Πρόσεξε: ούτε καν να με φανταστώ δεν μπορώ. Συνήθως κάνω σκέψεις του στυλ "Τόσες και τόσες μου έχουν ρίξει πόρτα, αυτή θα με κοιτάξει; Ούτως ή άλλως θα έχει σίγουρα κάποιον μεγαλύτερο, οπότε τα ποσοστά σου αγγίζουν το απόλυτο μηδέν". Μέσα στην απαισιοδοξία...
Μεγάλο σου λάθος..Και αν βλέπεις έτσι εσύ τον εαυτό σου πως περιμένεις οι άλλοι να δουν κάτι ιδιαίτερο σε σένα..Πίστεψε ο ίδιος στον εαυτό σου για να πιστέψουν και οι άλλοι σε σένα..
Και κυρίως αναζήτησε τους λόγους που έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση..Θα σου κάνει καλό..

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:00, 30-11-06:

Ας πούμε λοιπόν οτι είναι δύο γυναίκες, η Α που είναι πάρα πολύ όμορφη και η Β που είναι ωραία αλλά δεν ξεπερνά το μέτριο. Η Α, θεωρεί οτι είναι πολύ εύκολο να κάνει σχέση με έναν άντρα και είναι αλήθεια διότι οι άντρες στην πλειοψηφία τους θεωρούν πολύ σημαντική την εξωτερική εμφάνιση (δε λέω οτι και οι γυναίνες δεν το κάνουν αυτό) και άρα προσπαθεί να βρει τον καλύτερο. Είναι λοιπόν "δύσκολη" όπως λες κι εσύ. Η Β όμως, επειδή ακριβώς δεν είναι και μια θεά εμφανισιακά (και το ξέρει), πολλές φορές "συμβιβάζεται" με κάποιον ή είναι πιο θετική στο να κάνει σχέση με κάποιον ο οποίος δεν είναι και ο καλύτερος και γενικά ψάχνεται περισσότερο από την Α. Κάτι ανάλογο (θεωρώ οτι) συμβαίνει κια στους άντρες αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Επειδή όμως στις γυναίκες παίζει περισσότερο και ο παράγοντας "χαρακτήρας", μην θεωρείς απίθανο η Α να απορρίψει κάποιον πολύ όμορφο άντρα ή να ερωτευτεί κάποιον μέτριο αλλά με χαρακτήρα που της αρέσει. Ας μην γενικεύουμε λοιπόν. Δεν υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά ούτε σε όλες τις γυναίκες, ούτε σε όλους τους άντρες ούτε σε όλες τις όμορφες γυναίκες κλΠ. Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και έχει τις δικιές του απαιτήσεις από τους άλλους. Δεν θεωρώ οτι υπάρχει κάποιος κανόνας ανάλογα με το πώς είναι ο άλλος εξωτερικά. Μπορεί κάποιοι να θεωρούν οτι πράγματι συμβαίνει αυτό που λες και να σε παροτρύνουν να μην προσπαθήσεις καν. Εγώ θα σε συμβούλευα να μην ακούς κανέναν όσον αφορά τις σχέσεις σου και τις επιλογές σου. Μπορεί η κοπελιά η θεά να σου ρίξει χυλόπιττα και να σου πει "πού πας ρε, σε μένα που μπορώ να έχω όποιν θέλω?" Ε, θα ήθελες έτσι κι αλλιώς να έχεις σχέση με μια τέτοια κοπέλα ψωνισμένη με τον εαυτό της? Πιστεύω πως όχι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 12:16, 30-11-06:

όπως πολύ σωστά ειπώθηκε η ομορφιά είναι τελείως υποκειμενική, παρόλο που πάντα υπάρχουν αντρε-γυναίκες που με τα κοινωνικά πρότυπα θεωρούνται όμορφα άτομα. από κει και πέρα όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την σχέση.
το ξέρω από 2 φίλες μου που θεωρούνται κουκλάρες (κ είναι) η μια όντας φωτομοντέλο, που όμως δεν έχουν σταυρώσει σχέση επειδη όλοι τις πλησιάζουν για την εξωτερική εμφάνιση κ στην πορεία αυτό φαίνεται, με αποτέλεσμα να διαλύεται αφού το σκεπτικό από την αρχή ήταν επικεντρωμένο στην εμφάνιση. από την άλλη έχω στην παρέα μου τουλάχιστον 3 κοπέλες οι οποίες δεν θεωρούνται ούτε όμορφες ούτε ασχημες (το κορίτσι της διπλανής πόρτας) κ όμως έχουν πολύ αξιόλογες σχέσεις.

το θέμα είναι τι ψάχνεις να βρεις εσύ. έχοντας μεγαλώσει μέσα σε αντροπαρέα αυτό που έμαθα από αυτούς ήταν το εξής:μέχρι κ τα 20 (μην πάρετε στάνταρ την ηλικία είναι μ.ο.) αναζητουσαν το όμορφο, αυτό που δεν θα καθόταν αυτό που δεν θα με κοίταζε. μετά ανοιγοντας τα στραβα τους είδαν ότι το με ποια θα είσαι εξαρτάται από τα δικά σου κριτήρια κ κυρίως πλεον από την προσωπικότητα. υπάρχουν πανεμορφες κοπέλες που όταν ανοιξουν το στόμα τους ψάχνεις για να κρυφτεις, δώσε βάσει στην προσωπικότητα σου κ θα σε πλησιάσουν πολλοί σωστοί άνθρωποι.

άλλωστε η ομορφό είναι χάρισμα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί σωστά. κ μην ξεχνάς ότι η εξωτερική ομορφιά φθείρεται λόγω χρόνου ένω η πνευματική μένει...

πολύ το σοβάρεψα, ε;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:35, 30-11-06:

Ας απαντήσω κι εγώ... Παλιά είχα την ίδια εντύπωση, ότι οι ομορφότερες είναι και οι δυσκολότερες, όμως όσο πέρασαν τα χρόνια και άλλαξα σκεπτικό, κατάλαβα ότι και οι ομορφότερες είναι και αυτές γυναίκες, έχουν ότι και μια μέση γυναίκα.

Τι κάνει μια όποιαδήποτε γυναίκα "δύσκολη" όμως; Καταρχάς το τι ιδέα έχει εκείνη για τον άντρα που περιμένει (αν έχει φτιάξει ιδέα), το πως έχει μεγαλώσει και το τι όμοια η διαφορετική συμπεριφορά αντιμετωπίζει από τον επίδοξο σύντροφο, το παρελθόν της με τ' αγόρια (αν δεν είχε, αν είχε μέσης κλάσης αγόρια η τύπους "μποέμβε" -δηλ ματσό μπέμπα Ζ3 και κουλτούρα-, αν είχε καταπιεστικό η γλυκούλη πρώην κλπ.)..κλπ...

Υπάρχουν βέβαια κι εκείνες οι όμορφες που σου λένε "κουκλάρα είμαι, σέρνω και Τιτανικό, γιατί να πάω με το καϊκι;", δυστυχώς είναι αρκετές αλλά είναι πολύ άδικο να τις βάζουμε όλες τις όμορφες σε αυτό το καλούπι ακριβώς επειδή υπάρχουν και μερικές κλωτσημένες. (Να δείτε κάτι κλωτσημένα αγοράκια που έρχονται πουλ μουρ με τη ρόδα και το τσιγαριλίκι, κουνάνε και το μπρελόκ της μπεμβέ και νομίζουν ότι τις κρεβατώνουν όλες.... μ@λ@κες υπάρχουν και στα δύο φύλα, μην ανησυχείτε, είμαι απόλυτα αντικειμενικός, ξέρω τι βλέπω.)

Προσωπικά δε τη φοβάμαι την elit των γυναικών, καθόλου μα καθόλου! Πας μιλάς, αυτό ήταν! Τι θα σου κάνει η κουκλάρα δηλαδή; Θα σε δαγκώσει με το ρούζ της; Χτές είχα πάει και μίλαγα με κάτι κορίτσια που έφτιαχναν κάτι χαρτιά στη σχολή... Η μια ήταν καλούλα, η συμπαθητική και οι άλλες 2 ήταν χαλαρά μέσα στην "ελίτ" με τη μια να αποτελεί και περσινό πόθο μου (που ξεχάστηκε), και τους έλεγα πέντε δέκα πράγματα. Η καλούλα μου είχε πιάσει τον πιό πολύ διάλογο, η μια ελίτ (η περσινή) πρόσεχε ιδιαίτερα τα όσα έλεγα και την έβλεπα ότι γέλασε και σε κανα δυό αστειάκια, η άλλη ελίτ είχε δουλειά και έπιανε μόνο κανα δυό κουβέντες εκτιμώντας κι αυτή τα όσα άκουγε, ενώ η συμπαθητική είχε ξυνίσει και έκανε τον Σκούμπι-ντου.

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Θα σας πω μια κουβέντα παραπάνω:

Κάντε ότι σας αρέσει με όποια σας αρέσει, ειδάλλως μια μέρα θα ξυπνήσετε και θα καταλάβετε ότι έχετε ζήσει μισή ζωή και τα χρόνια φίλοι μου δε γυρνάνε πίσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:40, 30-11-06:

αυτο το ερώτημα είναι σαν να με παραπέμπει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε ένα αντίλογο....

οι μέτριες είναι ψιλοεύκολες και οι ασχημούλες τσουλάρες

μπα... όχι δεν νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα
Και βασικα αναρωτιέμαι πως ορίζουμε το "δύσκολο"....
οτι και καλα επειδή είναι όμορφη ρίχνει αβέρτα χυλόπιτες επειδή ξέρει ότι είναι όμορφη άρα περιμένει να έχει δίπλα της τον θεό τον ίδιο?

είχα διαβάσει στο παρελθόν μια συνεντευξη ενός μοντελου (Δε θυμαμαι.. η Κουντουρα ήταν? η Τσιντικίδου?... κάποια απ τα μεγάλα ονόματα) και έλεγε τέλος πάντων ότι ακριβώς για αυτη τη φήμη οι άντρες δεν την πλησιάζουν ΚΑΝ με αποτέλεσμα... είναι μονίμως ΜΟΝΗ

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:53, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Και βασικα αναρωτιέμαι πως ορίζουμε το "δύσκολο"....
οτι και καλα επειδή είναι όμορφη ρίχνει αβέρτα χυλόπιτες επειδή ξέρει ότι είναι όμορφη άρα περιμένει να έχει δίπλα της τον θεό τον ίδιο?
Πολύ καλή παρατήρηση... Εγώ συνήθως το ορίζω με βάση πιθανοτήτων, δελ. πόσες πιθανότητες έχω για την, Χ, Ψ, Ζ, κτλ.. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω, διότι σε όλα δίνω κάτω του 5%...

Τι είναι για εσάς η "δύσκολη";

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:27, 30-11-06:

Κακό συνήθειο αυτό με τις πιθανότητες. Να το περιορίσεις!

Δύσκολη για μένα θεωρείται η δύσκωλη! Ναι καλά διαβάσατε, δύσκωλη (δηλ. δύστροπη). Για να συνεννοηθείς με μια δύσκωλη πρέπει να έχεις φέρει μαζί μια μοίρα από Colonial Vipers MkVII να την στοχεύουν από αέρος και 10 μεταφραστές στο έδαφος συν την Τένια Μακρή και το Θάνο Ασκητή για να καταλάβεις τι θέλει το χρυσό σου για σήμερα.

Ουσιαστικά δηλαδή κατ' εμέ, δεν υπάρχουν δύσκολες. Δύστροπες ναι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:32, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Κακό συνήθειο αυτό με τις πιθανότητες. Να το περιορίσεις!

Δύσκολη για μένα θεωρείται η δύσκωλη! Ναι καλά διαβάσατε, δύσκωλη (δηλ. δύστροπη). Για να συνεννοηθείς με μια δύσκωλη πρέπει να έχεις φέρει μαζί μια μοίρα από Colonial Vipers MkVII να την στοχεύουν από αέρος και 10 μεταφραστές στο έδαφος συν την Τένια Μακρή και το Θάνο Ασκητή για να καταλάβεις τι θέλει το χρυσό σου για σήμερα.

+1 , Άρχοντα
Θα το περιορίσουμε κι αυτό...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:49, 30-11-06:

+1 , Άρχοντα
Θα το περιορίσουμε κι αυτό...
Εσυ το βρήκες καλό αλλά κάποιο άλλο άτομο δεν το βρήκε μάλλον και ξέσπασε σε γνωστό σημείο του προφίλ μου.... Κάποιοι δε θέλουν ν' ακούνε τίποτε πέρα από τη φωνή τους και κανα δυο υποκρισίες τρίτων μου φαίνεται...

Πάμε μπροστά κατα τ' άλλα...νεκροκεφαλές... ε νεκροκεφαλές!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 17:42, 30-11-06:

Καλά εγω θα είμαι ο κακός και θα πω ναι, ότι όσο πιο όμορφη είναι τόσο πιο ψωνισμένη είναι συνεπώς τόσο και πιο δύσκολη είναι. Γενικά και όχι πάντα μιλάω.

Και μιλώντας γενικά και όχι πάντα, το πιο όμορφη σε γυναίκα συνήθως συνοδεύεται με πιο ανάλλογα πιο και ανάλλογα λιγότερο.

Και δεν μου φαίνεται και περίεργο για μένα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:56, 30-11-06:

μμμ...δεν ξερω και αυτο κατα ποσο ισχυει...γιατι και η δυστροπη κατα γενικη ομολογια, οταν την πλησιασει εκεινος που θελει γινεται αρνακι...trust me...
γενκως οι παραγοντες που επηρεαζουν το φαινομενο της ευκολης και της δυσκολης ειναι πολλοι..ειναι σε ποια φαση βρισκεται...τι εμπειριες εχει...η προσωπικοτητα της...ποιοι την εχουν πλησιασει...κ.ο.κ....
μπορει να δωσω 10 χιλοπιτες και να με πουν αυτα τα ατομα δυσκολη..και αυτος με τον οποιο να βγω μαζι του την επομενη της γνωριμιας επειδη οντως τον γουσταρω να με θεωρησει ευκολη...ολα ειναι σχετικα....γι αυτο δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου η λεξη ευκολης ή δυσκολης γκομενας....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:58, 30-11-06:

......αλλά κάποιο άλλο άτομο δεν το βρήκε μάλλον και ξέσπασε σε γνωστό σημείο του προφίλ μου.... Κάποιοι δε θέλουν ν' ακούνε τίποτε πέρα από τη φωνή τους και κανα δυο υποκρισίες τρίτων μου φαίνεται...

Πάμε μπροστά κατα τ' άλλα...νεκροκεφαλές... ε νεκροκεφαλές!
χεχε..μην εκνευριζεσαι..και με μενα συμβαινει αυτο καθημερινα...!!!!
το εχω συνηθισει πλεον
show must go on!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:04, 30-11-06:

Εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Valder για τις δύστροπες. Αν και μάλλον θα το διατύπωνα σαν ψωνισμένες κοπέλες, ανεξάρτητα από εμφάνιση. Ξέρω αρκετές κοπέλες που έχουν σαν κριτήριο να είναι ματσό ο άλλος, να πληρώνει κάθε φορά που βγαίνουν έξω και οποιονδήποτε δεν έχει αυτές τις προδιαγραφές τον απορρίπτουν. Είναι βέβαια κι αυτές κυριλέ στο φαίνεσθαι, ας πούμε δεν έχουν λεφτά για βασικά πράγματα και τα δίνουν για να πάρουν το πιο τρέντυ μπλουζάκι.

Βασικά αυτούς που τρώνε πίτες από τέτοιες δεν τους λυπάμαι καθόλου, δεν έβλεπαν πού πήγαιναν;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:12, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
μμμ...δεν ξερω και αυτο κατα ποσο ισχυει...γιατι και η δυστροπη κατα γενικη ομολογια, οταν την πλησιασει εκεινος που θελει γινεται αρνακι...trust me...
Γλυκιά μου, δε χρειάζεται, το ίδιο λέμε. Στο κάτω κάτω και οι δύστροπες, θέλουν τον...τρόπο τους! Απλώς αν είσαι ο κύριος που της την πέφτεις, πρέπει να έχεις οσμησθεί όνυχες πτεροδάχτυλου εκ των προτέρων για να τον καταλάβεις αυτό τον τρόπο ή να έχεις πισινό 3,14 στο φάρδος.

χεχε..μην εκνευριζεσαι..και με μενα συμβαινει αυτο καθημερινα...!!!!
το εχω συνηθισει πλεον
show must go on!
Είμαι τσαμπουκάς ρε κορίτσι μου, δε μπορώ να αντισταθώ στη φύση που κουβαλάω!

Εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Valder για τις δύστροπες. Αν και μάλλον θα το διατύπωνα σαν ψωνισμένες κοπέλες, ανεξάρτητα από εμφάνιση. Ξέρω αρκετές κοπέλες που έχουν σαν κριτήριο να είναι ματσό ο άλλος, να πληρώνει κάθε φορά που βγαίνουν έξω και οποιονδήποτε δεν έχει αυτές τις προδιαγραφές τον απορρίπτουν. Είναι βέβαια κι αυτές κυριλέ στο φαίνεσθαι, ας πούμε δεν έχουν λεφτά για βασικά πράγματα και τα δίνουν για να πάρουν το πιο τρέντυ μπλουζάκι.

Βασικά αυτούς που τρώνε πίτες από τέτοιες δεν τους λυπάμαι καθόλου, δεν έβλεπαν πού πήγαιναν;
Γι αυτό λέω και ξαναλέω: Η γυναίκα που σαν άντρας στοχεύεις για σύντροφο, δεν είναι ένα ζευγάρι κ#λομέρια και τίποτε άλλο. Είναι κι ενας χαρακτήρας κι ενα μυαλό. Αμα δείς μόνο το κρέας της, κρέας θα είναι και αυτό που θα λάβεις.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 18:52, 30-11-06:

Φοβάμαι πως έχουμε παρεξηγήσει τέτοιες συμπεριφορές από πολύ εμφανήσημες κοπέλες. Μήπως δεν είναι τόσο δύσκολες ή σνομπ επειδή πιστεύουν οτι τους ταιριάζει κάποιος εξίσου εμφανήσημος αλλά γιατί φοβούνται μήπως κάποιος τους την πέφτει μόνο για την ομορφιά της? Δλδ μήπως επειδή έχει πολλές προτάσεις προσπαθεί να αποφύγει τύπους που κοιτάνε μόνο το έξω,που δεν ασχολούνται με τον "εσωτερικό της κόσμο" ή τύπους που θέλουν να την κάνουν δική τους για να μοστράρουν τύπου "Κοίτα γκόμενα που έβγαλα! Είμαι και 1ος εραστής" κτλ?

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:01, 30-11-06:

είχα διαβάσει στο παρελθόν μια συνεντευξη ενός μοντελου (Δε θυμαμαι.. η Κουντουρα ήταν? η Τσιντικίδου?... κάποια απ τα μεγάλα ονόματα) και έλεγε τέλος πάντων ότι ακριβώς για αυτη τη φήμη οι άντρες δεν την πλησιάζουν ΚΑΝ με αποτέλεσμα... είναι μονίμως ΜΟΝΗ
χαχααχαχ οκ παιδιά πρέπει να σας το εξομολογηθώ!

ΗΤΑΝ μόνη, μέχρι που διάβασα και εγώ αυτή την συνέντευξη! Απο τότε η Τσιντικίδου, η Κουντουρά, η Τουτουτζή και άλλες έχουν βρεί μια ζεστή αγκαλίτσα...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:07, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
χαχααχαχ οκ παιδιά πρέπει να σας το εξομολογηθώ!

ΗΤΑΝ μόνη, μέχρι που διάβασα και εγώ αυτή την συνέντευξη! Απο τότε η Τσιντικίδου, η Κουντουρά, η Τουτουτζή και άλλες έχουν βρεί μια ζεστή αγκαλίτσα...
Εσένα εννοείς? Χαχααχα...λελ

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 19:46, 30-11-06:

γιατί φοβούνται μήπως κάποιος τους την πέφτει μόνο για την ομορφιά της?
σωστο αυτο, θα επρεπε να τη κοιταξει και να καταλαβει κατ ευθειαν τον εσωτερικο της κοσμο.

ελεος.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 20:56, 30-11-06:

αντικειμενικα οι ευκολες ειναι καλες εως ομορφες.αυτες που ειναι εμφανισιμες και εχουν προσωπικοτητα, σου καθονται μεν αν τις ψησεις αλλα μετα ειναι πιο δυσκολο να τις ξεφορτωθεις διοτι σου τα σπανε.οποτε αν δεν εισαι ερωτευμενος με μια τετοια η δε θελεις πολλα πολλα συγκρατησου! πιστευω οι ομορφες ειναι πιο ευκολες

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 21:08, 30-11-06:

γενκως οι παραγοντες που επηρεαζουν το φαινομενο της ευκολης και της δυσκολης ειναι πολλοι..ειναι σε ποια φαση βρισκεται...τι εμπειριες εχει...η προσωπικοτητα της...ποιοι την εχουν πλησιασει...κ.ο.κ....
μπορει να δωσω 10 χιλοπιτες και να με πουν αυτα τα ατομα δυσκολη..και αυτος με τον οποιο να βγω μαζι του την επομενη της γνωριμιας επειδη οντως τον γουσταρω να με θεωρησει ευκολη...ολα ειναι σχετικα....γι αυτο δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου η λεξη ευκολης ή δυσκολης γκομενας....
συμφωνω απολυτα

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 22:33, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
αντικειμενικα οι ευκολες ειναι καλες εως ομορφες.αυτες που ειναι εμφανισιμες και εχουν προσωπικοτητα, σου καθονται μεν αν τις ψησεις αλλα μετα ειναι πιο δυσκολο να τις ξεφορτωθεις διοτι σου τα σπανε.οποτε αν δεν εισαι ερωτευμενος με μια τετοια η δε θελεις πολλα πολλα συγκρατησου! πιστευω οι ομορφες ειναι πιο ευκολες
Σόρρυ αλλά πολύ ρηχή η άποψη σου..

σωστο αυτο, θα επρεπε να τη κοιταξει και να καταλαβει κατ ευθειαν τον εσωτερικο της κοσμο.

ελεος.
Κυνικό μεν,αλήθεια δε

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:03, 01-12-06:

τι εννοεις με αυτο..?
ειμαι λιγο ξανθια και δεν το επιασα!

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 02:11, 01-12-06:

αν ας πουμε δε ξεκαθαρισεις τη θεση σου και τις φλομοσεις στα λογια, ε αυτες θα περιμενουν αλλα.θα σου στελνουν μηνυματα να ρωτησουν τι συμβαινει.θα χαλαστεις γενικως(ενω εσυ ηθελες κατι περιστασιακο..).γιαυτο καλο ειναι να εισαι ειλικρινης για να παν ολα καλα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:18, 01-12-06:

αν ας πουμε δε ξεκαθαρισεις τη θεση σου και τις φλομοσεις στα λογια, ε αυτες θα περιμενουν αλλα.θα σου στελνουν μηνυματα να ρωτησουν τι συμβαινει.θα χαλαστεις γενικως(ενω εσυ ηθελες κατι περιστασιακο..).γιαυτο καλο ειναι να εισαι ειλικρινης για να παν ολα καλα

μια πολυ σωστη κουβέντα...μπραβο καλο μου!
η ειλικρινεια παντα και παντου σε γλυτωνει απο πολλους μπελαδες!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:43, 01-12-06:

Θα προσπαθήσω να εξετάσω το θέμα απο όσο το δυνατόν ορθολογιστική πλευρά. Δεκτή κάθε παρατήρηση.
Λοιπόν, θεωρώ οτι εύκολα προκύπτουν τα παρακάτω συμπεράσματα:
1. Μια άσχημη κοπέλα γνωρίζει οτι δεν θα βρει εξίσου εύκολα φίλο με μια όμορφη. Άρα όταν κάποιος τη φλετρτάρει, αν δεν της κάνει κλικ, ενώ μια όμορφη θα τον απέρριπτε πιο εύκολα γιατί ξέρει οτι έχει επιλογές, μια άσχημη θα προβληματιστεί περισσότερο, διότι ξέρει οτι πιθανότατα θα αργήσει η επόμενη ευκαιρία. Δηλαδή, μια όμορφη κοπέλα συμβιβάζεται λιγότερο.
2. Μια όμορφη κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει σχέση, άρα όταν φλερτάρει να το κάνει απλά για το παιχνίδι και όχι για να γίνει κάτι. Ο άλλος όμως θα εκλάβει την απόρριψη ως "το παίζει δύσκολη η γκόμενα" και όχι ως "είναι με άλλον".
3. Μια όμορφη κοπέλα συνήθως έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση άρα κάνει πιο εύκολα το πρώτο βήμα, μιας και δεν θεωρεί υπολογίσιμη την πιθανότητα της απόρριψης. Κατα συνέπεια, αυτό σημαίνει είτε οτι θα έχει ήδη σχέση (άρα βλ. 2) είτε οτι αν της άρεσε ΠΑΡΑ πολύ κάποιος θα του την είχε πέσει εκείνη πρώτη. Άρα όταν της την πέφτει κάποιος, ξεκινά με μειωμένες πιθανότητες.
4. Μια όμορφη κοπέλα, ακριβώς επειδή είναι ελκυστική, την έχουν φλερτάρει κατα καιρούς πολλοί άντρες στο παρελθόν, άρα δεν εντυπωσιάζεται εύκολα.
5. Η κοινωνία περιμένει απο μια όμορφη κοπέλα να είναι με κάποιον εξίσου όμορφο. Όταν δεν συμβαίνει αυτό, οι περισσότεροι θα βγάλουν το συμπέρασμα οτι είτε κάτι στραβό είχε η κοπέλα, είτε είναι μαζί του για τα λεφτά. Αυτό ορισμένους χαρακτήρες τους επηρεάζει στις επιλογές τους.
6. Μια όμορφη κοπέλα λογικά θα έχει το κόμπλεξ οτι ακόμα και μετά απο ώρες συζήτησης μπορεί ο άλλος να τη θέλει μόνο για την εμφάνιση της (μόνο για το σεξ δηλαδή) και απλά υπομένει τα όσα λέει χάριν αυτού. Επίσης παίζει και αυτό που είπε η torry, να τη θέλει δηλαδή κυρίως για "μόστρα". Έτσι γίνεται πιο επιφυλακτική.

Άρα καταλήγω στο οτι ναι, οι όμορφες κοπέλες πιστευω οτι είναι πιο "δύσκολες".

Ωστόσο, Τα παραπάνω είναι υπεραπλουστευτικά. Έχουμε θεωρήσει δηλαδή οτι:
α) Οι κοπέλες διαφέρουν μόνο ως προς την εμφάνιση, κάτι που σίγουρα δεν ισχύει.
β) Το φαινόμενο είναι στην αρχή του και δεν έχει οδηγήσει ακόμη σε αποτελέσματα στα οποία το ίδιο το φαινόμενο αποτελεί παράγοντα που πρέπει να λάβουμε υπόψιν για να το προσδιορίσουμε (αναδρομικές ακολουθίες μου έφερε στο μυαλό αυτό ), όπως αυτό που ανέφερε η ΚΕ. Το φαινόμενο όμως είναι αρκετά παλιό...
γ) Ο καθένας λειτουργεί έχοντας πλήρη αυτογνωσία. Δηλαδή δεν υπάρχουν ψώνια και κομπλεξικοι. Κάτι που προφανώς δεν ισχύει.
Γίνεται λοιπόν εμφανές οτι τα παραπάνω έχουν μεγάλη πιθανότητα σφάλματος.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 02:52, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
5. Η κοινωνία περιμένει απο μια όμορφη κοπέλα να είναι με κάποιον εξίσου όμορφο. Όταν δεν συμβαίνει αυτό, οι περισσότεροι θα βγάλουν το συμπέρασμα οτι είτε κάτι στραβό είχε η κοπέλα, είτε είναι μαζί του για τα λεφτά. Αυτό ορισμένους χαρακτήρες τους επηρεάζει στις επιλογές τους.
Αυτή η άποψη είναι τόσο ηλίθια, αν και όντως ισχύει. Ή να σου αρέσει κάποιος πάρα πολύ και να σε δουλεύουν όλοι. Ένα από τα ανεκπλήρωτα κολλήματά μου (δεν το έμαθε ποτέ) είχε το παρατσούκλι "τέρας". Και εγώ τον θεωρούσα σχεδόν κούκλο!

Από την άλλη, το να τα έχεις με κάποιον "αντικειμενικά" ωραίο είναι και πρόβλημα. Θυμάμαι τα είχα με ένα παιδί που θεωρούταν πανέμορφος και πολύ αρρενωπός. Ακόμα θυμάμαι πώς του την έπεφταν διάφορες και πόσο ηλίθια αισθανόμουν. Οπότε καλύτερα με το "τέρας" να μην έχουμε και ανταγωνισμό!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:57, 01-12-06:

Συμφωνώ απόλυτα υποβρύχια
Κι εγώ σε αρκετά τρυφερή ηλικία (γυμνάσιο, ο δεύτερος μου "μεγάλος" ανεκπλήρωτος έρωτας ) είχα ερωτευτεί κάποιον που εμένα μου φαινόταν γοητευτικός και σοφιστικέ και σε όποιον το άκουγε τέρας και ξενέρωτος (ξενέρωτος όντως ήταν τώρα που το βλέπω απο μια απόσταση 6-7 ετών ). Στο τέλος δούλευαν και εμένα και αυτόν (ξέρεις πως μαθεύονται αυτά σε τέτοιες ηλικίες), οπότε δεν έγινε κάτι, αν και εκείνος είχε δείξει (στην αρχή) οτι ήθελε. Και φυσικά τέτοιες συμπεριφορές δεν μένουν στα σχολικά χρόνια. Απλά μετά ραφινάρονται λίγο. Η ουσία μένει ίδια.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:51, 01-12-06:

Καλα.. Αν δεν ξεκαθαρισεις την θεση σου απο την αρχη, θα στα πριζει ειτε ειναι "ομορφη" ειτε ειναι "ασχημη".. δεν την γλιτωνεις!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:29, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

1. Μια άσχημη κοπέλα γνωρίζει οτι δεν θα βρει εξίσου εύκολα φίλο με μια όμορφη. Άρα όταν κάποιος τη φλετρτάρει, αν δεν της κάνει κλικ, ενώ μια όμορφη θα τον απέρριπτε πιο εύκολα γιατί ξέρει οτι έχει επιλογές, μια άσχημη θα προβληματιστεί περισσότερο, διότι ξέρει οτι πιθανότατα θα αργήσει η επόμενη ευκαιρία. Δηλαδή, μια όμορφη κοπέλα συμβιβάζεται λιγότερο.
ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΟΜΕΝΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ..ΑΡΑ ΣΧΕΤΙΚΟ...

2. Μια όμορφη κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει σχέση, άρα όταν φλερτάρει να το κάνει απλά για το παιχνίδι και όχι για να γίνει κάτι. Ο άλλος όμως θα εκλάβει την απόρριψη ως "το παίζει δύσκολη η γκόμενα" και όχι ως "είναι με άλλον".
ΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ...ΠΟΛΛΑΚΙΣ...

3. Μια όμορφη κοπέλα συνήθως έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση άρα κάνει πιο εύκολα το πρώτο βήμα, μιας και δεν θεωρεί υπολογίσιμη την πιθανότητα της απόρριψης. Κατα συνέπεια, αυτό σημαίνει είτε οτι θα έχει ήδη σχέση (άρα βλ. 2) είτε οτι αν της άρεσε ΠΑΡΑ πολύ κάποιος θα του την είχε πέσει εκείνη πρώτη. Άρα όταν της την πέφτει κάποιος, ξεκινά με μειωμένες πιθανότητες.
Η ΟΜΟΡΦΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ...

4. Μια όμορφη κοπέλα, ακριβώς επειδή είναι ελκυστική, την έχουν φλερτάρει κατα καιρούς πολλοί άντρες στο παρελθόν, άρα δεν εντυπωσιάζεται εύκολα. ΝΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ..ΔΕΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΚΟΛΑΚΕΥΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΚΟΥΑΣΙΜΟΔΟΣ ΤΗΣ ΔΕΙΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

WHO CARES?!?! Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΟΣ....ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

6. Μια όμορφη κοπέλα λογικά θα έχει το κόμπλεξ οτι ακόμα και μετά απο ώρες συζήτησης μπορεί ο άλλος να τη θέλει μόνο για την εμφάνιση της (μόνο για το σεξ δηλαδή) και απλά υπομένει τα όσα λέει χάριν αυτού. Επίσης παίζει και αυτό που είπε η torry, να τη θέλει δηλαδή κυρίως για "μόστρα". Έτσι γίνεται πιο επιφυλακτική. ΝΑΙ ΑΥΤΑ ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΖΟΥΝ...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:34, 01-12-06:

Έτσι είναι και χειρότερα.

Δεν την κάνει αυτόματα ψωνάρα, όταν νομίζει ότι μπορεί να παίζει έτσι με τον κόσμο? Για να φτάσει να θεωρηθεί απόρριψη το φλίρτ έχει προχωρήσει περισσότερο από το αρχικό στάδιο. Τι ξεκινάει κάτι που έτσι και αλλιώς δεν θα θέλει να συνεχίσει? Και δίνει θετικά σημάδια στον άλλον? Για να επιβεβαιώση την ομορφιά της? Λες και δεν το ξέρει? Η θέλει να νιώσει ακόμα πιο όμορφη από όσο είναι? Η μήπως είναι η πόρωση της εξουσίας?

Βασικά για μένα η κοινωνία περιμένει μια όμορφη να είναι με ένα λεφτά. Θα το εξηγήσω παρακάτω.

6. Μια όμορφη κοπέλα λογικά θα έχει το κόμπλεξ οτι ακόμα και μετά απο ώρες συζήτησης μπορεί ο άλλος να τη θέλει μόνο για την εμφάνιση της (μόνο για το σεξ δηλαδή) και απλά υπομένει τα όσα λέει χάριν αυτού. Επίσης παίζει και αυτό που είπε η torry, να τη θέλει δηλαδή κυρίως για "μόστρα". Έτσι γίνεται πιο επιφυλακτική.
Και εμένα μπορεί να με θέλουν μόνο για τα λεφτά μου! Οι προσωπικές ανασφάλειες μου είναι πρόβλημα μου, και όχι αιτία να τα πρήζω στους άλλους

Άρα καταλήγω στο οτι ναι, οι όμορφες κοπέλες πιστευω οτι είναι πιο "δύσκολες".
Τουλάχιστον

Προσωπικά αν και λάθος πιστεύω ότι όλη στην κοινωνία έχουμε ένα προσόν το οποίο και πουλάμε. Μάλλον θα ενοχλήσει πολύ μερικούς αυτό που θα πω αλλά κοιτάχτε πως το βλέπω.
Ο καθένας μας έχει διαφορετικά φυσικά χαρίσματα. Δηλαδή χαρκτηριστικά του είναι μας που παράγουν αποτελέσματα που άλλοι δυσκολεύονται απίστευτα. Παράδειγμα η έφεση στα Μαθηματικά. Αυτός θεωρεί δεδομένα και τα πράγματα να έρχονται τόσο φυσιολογικά μόνα τους, ενώ άλλοι όχι.
Τέτοια χαρίσματα είναι κάποια έφεση σε μια κατεύνση, εξωτερική εμφάνιση, μέγεθος στα γενητικά όργανα, αθλητικό σωματότυπο, ηγετικότητα κα.

Ανάλλογα με το χάρισμα έχουμε και διαφορετικές περιόδους στην ζωή μας που μπορούμε να το πουλήσουμε. ΄΄Οσο και αν ακούγεται κακό, η εξωτερική εμφάνιση είναι κάτι που πουλάμε. Δηλαδή ένας θεός θα εκμεταλευτεί το χάρισμα αυτό για να επιζήσει. Ένα πχ καλός στο μπλα μπλα θα το εκμεταλευτεί στην δικηγορία και πάει λέγοντας. Η διαφορά στις περιόδους είναι ότι πχ η εξωτερική εμφάνιση είναι εκμεταλεύσιμη μέχρι τα 30-35 και ξεκινάει νωρίτερα από τα διανοητικά χαρίσματα. Συνεπώς οι όμορφοι στο σχολείο είναι συνήθως και οι πιο δημοφιλείς και οι έξυπνοι είναι οι πιο αντιπαθείς. Αργότερα όμως στην ζωή ο απλά όμορφος πρέπει να προσκολήσει σε κάποιοιν από τους διανοούμενους που κορόιδευε για να επιζήσει με την ίδια άνεση.

Το χάρισμα είναι bonus όπλο με το οποίο παλεύουμε στην ζωή. Κάποιοι τυχεροί έχουν δύο και περισσότερα κάποιοι όχι. Η χρήση αυτού του όπλου είναι δεκτή και θεμιτή καθαρά από σκοπιάς επιβιωσιμότητας. Αυτά που λέω επιβεβαιώνονται στους αιώνες των αιώνων.
Το κακό είναι ότι συνήθως αυτό το χάρισμα προστάζει και την εξέλιξη του χαρακτήρα με την εξής για παράδειγμα μορφή. Μια θεά δεν χρειάζεται να εξελίσει τον χαρακτήρα της καθώς πάντα επειδή είναι θεά θα την πλησιάζουν άλλοι. Από την άλλη μια άσχημη θα πρέπει να γίνει γαμώ τα παιδιά, για να μπορέσει να έχει ένα κοινωνικό κύκλο. Δηλαδή θα πρέπει να αντισταθμίσει την έλλειψη ομορφιάς με άλλο χάρισμα. (Εδώ ένα σχόλιο: Δεν είναι λογικό λοιπόν ένας θεός ή λεφτάς που έχει αμελήσει την εξέλιξη του χαρακτήρα του να τον πλησιάζουν για το σεξ ή τα λεφτά του? Ο ίδιος τα πρόκαλεσε. Μην έχει και παράπονο). Δεν είναι και τυχαίες οι απόψεις ξανθιάς-ηλίθιας,όμορφης-χαζοφερώμενης,έξυπνος-σνομπ

Το ζήτημα είναι όμως και εδώ ξεκινάει το στραβό ότι αν θέλουμε να λεγόμαστε μια εξελιγμένη κοινωνία κάποια πράγματα δεν δουλεύουν σωστά. Το βασικότερο που δεν δουλεύει είναι το πόσο εύκολα καταδικάζουμε τους μη έχοντες του χαρίσματος μας. Δηλαδή οι πανέξυπνοι γίνονται ψωνάρες και οι όμορφη στο σχολείο κοροϊδεύουν τα παιδιά που επειδή δεν είναι ακριβώς προσεγγίσιμα δυσκολεύονται στο θέμα κοινωνικότητα.

Δύο πράγματα όμως διαφοροποιούν τα χαρίσματα ομορφίας από τα χαρίσματα διανόησης.
1)Τα χαρίσματα ομορφιάς είναι κατεμέ πιο επιφανιακά και με ημερομηνία τέλους
2)Τα χαρίσματα διανόησης παράγουν και την απαιτούμενη κρίση ώστε να καταλάβει ότι δεν είναι εύκολο για όλους και φυσικά δεν γίνεται να έχουν όλοι το ίδιο χάρισμα. Συνεπώς είναι και λιγότερο στατιστικά ψωνάρες στο χάρισμα τους.
Το εκπλητικότερο όλων όμως είναι (και είναι δείγμα της σαπίλας της κοινωνίας) του πόσο τελικά προωθείτε ως πρότυπο,must-have τα εξωτερικά χαρίσματα. Πάρτε παράδειγμα τα αμερικάνικα σχολεία και το πως πρακτικά μέσα από τα αθλήματα και cheerleading διαχωρίζουν τα παιδιά σε εξωτερικά-χαρισματικούς και όχι και πως οι πρώτοι τα έχουν όλα εύκολα και τελικά καταλήγουν καταστραμένοι. Ίσως οι καταστρεμένοι να είναι ο πιο εύκολος στόχος μαζοποιημένου ελέγχου. Επίσης το να ασχολείσαι με τα κάλη σου όλη την ώρα, αφαιρεί χρόνο επένδυσης στην ποιότητα του χαρακτήρα σου άρα είσαι πάλι και πιο εύκολα θύμα εκμετάλευσης και πλύσης εγκεφάλου.
Εξαιρέσεις προσγειωμένων χαρισματικά όμρφων ανθρώπων υπάρχουν και συνήθως είναι άτομα που το χάρισμα της εμφάνισης το απέκτησαν προς το τέλος της ανάπτυξης και συνεπώς είχαν αναγκαστεί να δούνε και την άλλη πλευρά και κυρίως να χτίσουν και χαρακτήρα.

Δεν είναι τυχαίο πάντως που ανέκαθεν στην ιστορία και πριν οι γυναίκες απεκτήσουν ανεξαρτησία, οι λεφτάδες είχαν πάντα τις πιο όμορφες του χωριού. Και σήμερα πως καταλήγουν τελικά οι πιο όμορφες με κάποιον οικονομικά επιτυχημένο και στο σχολείο με κάποιον δημοφιλή.

Είναι αυτό που λέει η Μισελ. Όταν το δείγμα σου είναι μεγάλο τότε τα αυστηρότερα κριτήρια παράγουν πλήθος άναλλογα με μικρότερο δείγμα και χαλαρώτερα κριτήρια. Με άλλα λόγια είναι δύσκολες τουλάχιστον πάντα, γιατί συνήθως έχει και κακιά έκφανση η δυσκολία τους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:56, 01-12-06:

Διαφωνώ κάθετα ότι είναι εξαίρεση στην κοινωνία ο όμορφος και παράλληλα χαρισματικός άνθρωπος.... ειδικά σήμερα, είναι κοινό μυστικό ότι δεν υπάρχει άσχημος.. αλλά απεριποίητος .. έλεος δηλαδή..
Και μετά αναρωτιέστε γιατί έχουν ανασφάλειες οι όμορφοι... ...πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες....ο άσχημος είναι ο καλλιεργημένος και ο όμορφος ο ακαλλιέργητος....τς τς !!!Έλεος!!!! 2006 έχουμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 01-12-06 στις 17:07. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:29, 02-12-06:

Νεραίδα:
1. Δεν με αφορά αν τα γεγονότα είναι ηθικώς σωστά ή λάθος, παράλογα ή οτιδήποτε, κοινώς δεν με ενδιαφέρει να τα κρίνω. Με ενδιαφέρει αν είναι αληθή, ώστε να βγει ένα ασφαλές συμπέρασμα.
2. Διάβασε τις παρατηρήσεις. Έγραψα οτι στα 1-6 έχει θεωρηθεί οτι ο καθένας πράττει με πλήρη αυτογνωσία, χάριν απλούστευσης, κάτι που επειδή δεν ισχύει μεγαλώνει την πιθανότητα σφάλματος.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:06, 02-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Ανάλλογα με το χάρισμα έχουμε και διαφορετικές περιόδους στην ζωή μας που μπορούμε να το πουλήσουμε. ΄΄Οσο και αν ακούγεται κακό, η εξωτερική εμφάνιση είναι κάτι που πουλάμε. Δηλαδή ένας θεός θα εκμεταλευτεί το χάρισμα αυτό για να επιζήσει. Ένα πχ καλός στο μπλα μπλα θα το εκμεταλευτεί στην δικηγορία και πάει λέγοντας. Η διαφορά στις περιόδους είναι ότι πχ η εξωτερική εμφάνιση είναι εκμεταλεύσιμη μέχρι τα 30-35 και ξεκινάει νωρίτερα από τα διανοητικά χαρίσματα. Συνεπώς οι όμορφοι στο σχολείο είναι συνήθως και οι πιο δημοφιλείς και οι έξυπνοι είναι οι πιο αντιπαθείς. Αργότερα όμως στην ζωή ο απλά όμορφος πρέπει να προσκολήσει σε κάποιοιν από τους διανοούμενους που κορόιδευε για να επιζήσει με την ίδια άνεση.
Σωστός, αλλά έχω να ρωτήσω κάτι πάνω σ' αυτό: Μέχρι τότε τι γίνεται; Ένα "σπασικλάκι" ή ένα "πολύ καλό παιδί, πάρα πολύ καλό παιδί, αλλά... μέχρι εκεί" τι θα κάνει μέχρι τότε; (Τα εισαγωγικά δείχνουν πώς ενδεχομένως τον/την βλέπουν οι άλλοι)

Σίγουρα κάποια στιγμή θα αντιστραφούν οι ρόλοι και άλλα χαρίσματα θα έχουν κύρια βαρύτητα (τα "διανοητικά"). Όμως τι θα κάνει στις ηλικίες 13-20; (Το εύρος δεν είναι δεσμευτικό) Θα μείνει μέσα στην απομόνωση και την αφάνεια; Θα ζήσει τη ζωή του έτσι; (πιθανώς όχι όπως θα ήθελε)

(Βγαίνουμε λίγο offtopic, αλλά κάπως "κολλάει" με το θέμα...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 02-12-06 στις 01:41.
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 01:29, 02-12-06:

Όμως τι θα κάνει στις ηλικίες 13-20; (Το εύρος δεν είναι δεσμευτικό) Θα μείνει μέσα στην απομόνωση και την αφάνεια; Θα ζήσει τη ζωή του έτσι; (πιθανώς όχι όπως θα ήθελε)
Γιώργο προφανώς θα πρέπει να συμβιβαστεί. Δεν είναι απαραίτητο να ζήσει στην απομόνωση και στην αφάνεια. Αν το δούμε απο την άλλη μεριά....τουλάχιστον φίλους θα έχει!
Τώρα επειδή δεν θα είναι και τόσο όμορφος/όμορφη θα είναι πιο δύσκολο να βρεί κάπιον σύντροφο και ακριβώς επειδή γνωρίζει ότι δεν είναι όμορφος/όμορφη θα έχει και χαμηλότερη αυτοπεποίθηση, κόμπλεξ κατετερότητας κτλ...σε συνδυασμό με το δεδομένο ότι σε αυτήν την ηλικία εκτιμάτε 99% εξωτερική εμφάνιση και 1% εσωτερικός κόσμος θα δυσκολευτεί αρκετά να βρει σύντροφο......πίστεψε με, το ξέρω απο πρώτο χέρι...

Αα, και κάποιος άλλος νομίζω είπε ότι δεν υπάρχει άσχημος αλλά απεριποίητος...Διαφωνώ με αυτό...Ένας "άσχημος" μπορεί να περιποιηθεί τον ευατό του για να δείχνει ίσως λιγότερο "άσχημος"...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:49, 02-12-06:

Σωστός, αλλά έχω να ρωτήσω κάτι πάνω σ' αυτό: Μέχρι τότε τι γίνεται; Ένα "σπασικλάκι" ή ένα "πολύ καλό παιδί, πάρα πολύ καλό παιδί, αλλά... μέχρι εκεί" τι θα κάνει μέχρι τότε; (Τα εισαγωγικά δείχνουν πώς ενδεχομένως τον/την βλέπουν οι άλλοι)

Σίγουρα κάποια στιγμή θα αντιστραφούν οι ρόλοι και άλλα χαρίσματα θα έχουν κύρια βαρύτητα (τα "διανοητικά"). Όμως τι θα κάνει στις ηλικίες 13-20; (Το εύρος δεν είναι δεσμευτικό) Θα μείνει μέσα στην απομόνωση και την αφάνεια; Θα ζήσει τη ζωή του έτσι; (πιθανώς όχι όπως θα ήθελε)

(Βγαίνουμε λίγο offtopic, αλλά κάπως "κολλάει" με το θέμα...)
Μα γιαυτό μίλησα για την σαπίλα στην κοινωνία μας που αναδυκνύει εντελώς λάθος πρότυπα και πέρα από αυτό εμέσως καταδικάζει τους μη έχοντες.

Για διαφόρους λόγους κυρίως λόγω μάνας υπήρξα σπασικλάκι μέχρι και το γυμνάσιο. Ξέρω από πρώτο χέρι τι σημαίνει να είσαι ο περίγελος ενός κλειστού κύκλου. Στο Λύκειο αποφάσισα και άλλαξαν τα πράγματα. Στο Πανεπιστήμιο αλλά και στην δουλειά μου ήρθε η ώρα της αντεπίθεσης αλλά ποτέ δεν καταδίκασα ή απομόνωσα τους "χαζότερους" και πιο αδύναμους παρόλου που αυτοί στα νιάτα τους θα το είχαν κάνει.

Τα φυσικά χαρασίματα είναι δώρο θεού και μας τα δώσαν για να βοηθάμε και να προωθούμε το κοινωνικό σύνολο και όχι την εγωιστική μας ανασφάλεια και θέλω. Ίσως γιαυτό και θεωρώ την ομορφιά υποδέεστερη κυρίως από τον τρόπο χρήσης της από κάποιους.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι
SOLID CHARACTER BUILDING επενδύοντας στο μέλλον γιατί το σχολείο είναι λιγο και μικρό, αλλά η ζωή φοιτητικά και επαγγελματική είναι μεγαλύτερη σε διάρκεια. Ξέρω ότι δύσκολα μπορεί να το καταλάνει κάποιος πχ στα 15 καθώς προσωπικά πάντα με απασχόλησε το παρόν και όχι το αβέβαιο μέλλον. Συγνώμη αλλά η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη για τα κοινωνικά μη αποδεκτά παιδιά και σε αντίθεση με το πιστεύεται, αν δεν θέλει το παιδί να συμβιβαστεί σε αυτά που θεωρεί λάθος ή να το παίξει δήθεν δυστυχώς δεν είναι στο χέρι του να κάνει κάτι.
Απογοητεύτηκα.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 22:16, 04-12-06:

Έχω δύο γνωστές, η μία κατά τους περισσότερους κούκλα και η άλλη κατά τους περισσότερους συμπαθητική προς ασχημούλα. Η κούκλα κάθεται σε όποιον γνωρίζει επειδή της αρέσει το σεξ απλά και η ασχημούλα επειδή νομίζει ότι έτσι θα "κερδίσει", επειδή πέφτει πάντα με τα μούτρα..Δηλαδή και στις δύο περιπτώσεις και οι δύο κάνουν σεξ (αυτό δεν τις κάνει μόνο "έυκολες" όπως οι άνδρες το λένε, αλλά εύκολες στο ότι δεν επιλέγουν με κανένα κριτήριο). Επίσης έχω άλλες γνωστές που επίσης η μία άσχημη και η άλλη όμορφη, καμία από τις δύο δεν δείχνει "εύκολη" επειδή και οι δύο είναι επιλεκτικές, και οι δύο τα έχουν καλά με τον εαυτό τους και οι δύο ξέρουν τι θέλουν. Δεν θεωρώ ότι μία γυναίκα "πέφτει" πιο εύκολα επειδή είναι πιο όμορφη ή πιο άσχημη. Υπάρχουν γυναίκες που είναι πανέμορφες αντικειμενικά και έχουν πολύ περισσότερες ανασφάλειες από κάποιες ασχημούτσικες. Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι θέμα καθαρά προσωπικότητας και όχι ομορφιάς.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:21, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Υπάρχουν γυναίκες που είναι πανέμορφες αντικειμενικά και έχουν πολύ περισσότερες ανασφάλειες από κάποιες ασχημούτσικες. Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι θέμα καθαρά προσωπικότητας και όχι ομορφιάς.
Κάτι περισσότερο από απλά σωστό..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:39, 05-12-06:

Συγνώμη αλλά οι απαντήσεις είναι θέμα προσωπικότητας είναι σωστές γιατί ισχύουν πάντα αλλά η ερώτηση αφορά το σύνολο και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις. Δηλαδή αν πάρεις όλες αυτές τις μεμονωμένες περιπτώσεις, εφαρμόσεις το θέμα προσωπικότητας και "κατηγοριοποιήσεις" το αποτέλεσμα στο σύνολο τι βγάζεις?

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:38, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Έχω δύο γνωστές, η μία κατά τους περισσότερους κούκλα και η άλλη κατά τους περισσότερους συμπαθητική προς ασχημούλα. Η κούκλα κάθεται σε όποιον γνωρίζει επειδή της αρέσει το σεξ απλά και η ασχημούλα επειδή νομίζει ότι έτσι θα "κερδίσει", επειδή πέφτει πάντα με τα μούτρα..Δηλαδή και στις δύο περιπτώσεις και οι δύο κάνουν σεξ (αυτό δεν τις κάνει μόνο "έυκολες" όπως οι άνδρες το λένε, αλλά εύκολες στο ότι δεν επιλέγουν με κανένα κριτήριο).
Να μας τις γνωρίσεις καλέ

Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος ο οποίος να πιστεύει ότι αυτή η άποψη ισχύει απόλυτα (δηλαδή για κάθε γυναίκα κι όχι μόνο για λίγες) και να το εννοεί. Τι θέλω να πω: ορισμένοι από εμάς (sorry δεν ξέρω ποσοστά) λέμε κατά καιρούς ότι "η τάδε είναι θέα, αποκλείεται-αποκλείεται να μου 'κάτσει' ποτέ". Βαθιά μέσα μας ξέρουμε βέβαια ότι δεν ισχύει, όμως το λέμε!

Γιατί το κάνουμε αυτό; (Όσοι από μας το κάνουμε, επαναλαμβάνω ότι πολλοί δεν το σκέφτονται καν, διεκδικούν στα ίσια και καλά κάνουν διότι πετυχαίνουν ). Τι είναι; Δειλία να διεκδικήσουμε κάτι ωραίο; Έλλειψη αυτοπεποίθησης; Κάποιοι από μας έχουμε συνηθίσει να έχουμε με το "ωραίο" μία "μουσειακή" σχέση. (Μουσείο: μπορείς να κοιτάς όσο θες, αλλά απαγορεύεται να αγγίξεις) (Μαζί σ' αυτούς και ο γραφών )

Για να προχωρήσουμε λίγο το θέμα, γιατί λοιπόν, συνφορουμίτες, γίνεται αυτό;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:13, 05-12-06:

Να μας τις γνωρίσεις καλέ

Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος ο οποίος να πιστεύει ότι αυτή η άποψη ισχύει απόλυτα (δηλαδή για κάθε γυναίκα κι όχι μόνο για λίγες) και να το εννοεί. Τι θέλω να πω: ορισμένοι από εμάς (sorry δεν ξέρω ποσοστά) λέμε κατά καιρούς ότι "η τάδε είναι θέα, αποκλείεται-αποκλείεται να μου 'κάτσει' ποτέ". Βαθιά μέσα μας ξέρουμε βέβαια ότι δεν ισχύει, όμως το λέμε!

Γιατί το κάνουμε αυτό; (Όσοι από μας το κάνουμε, επαναλαμβάνω ότι πολλοί δεν το σκέφτονται καν, διεκδικούν στα ίσια και καλά κάνουν διότι πετυχαίνουν ). Τι είναι; Δειλία να διεκδικήσουμε κάτι ωραίο; Έλλειψη αυτοπεποίθησης; Κάποιοι από μας έχουμε συνηθίσει να έχουμε με το "ωραίο" μία "μουσειακή" σχέση. (Μουσείο: μπορείς να κοιτάς όσο θες, αλλά απαγορεύεται να αγγίξεις) (Μαζί σ' αυτούς και ο γραφών )

Για να προχωρήσουμε λίγο το θέμα, γιατί λοιπόν, συνφορουμίτες, γίνεται αυτό;

Για να καταλάβω... ρωτάς για ποιό λόγο φοβούνται οι άντρες να πλησιάσουν μια αντικειμενικά πολύ ωραία γυναίκα????
Δεν ξερω να σου πω αλλα αν το βρεις πες μου και μενα.... θα μου λύσει απορία χρόνων!! (ψωναααααααααραααααααααααα )

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 21:17, 05-12-06:

Πολύ απλά Κουε μου γιατί έχουν οι ίδιοι πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση..ΚΑι φοβούνται ότι κάτι τέτοιο δεν θα μπορούν να το κρατήσουν κτλ κτλ..Κοινώς προτιμούν την εύκολη λύση..
Πάντως ένας άντρας που τα έχει βρει με τον εαυτό του και έχει την αυτοπεποίθηση που πρέπει δεν θα τα σκεφτεί αυτά..

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 21:19, 05-12-06:

κουε εισαι ομορφη γυναικα? ( τι ρωταω και γω ε? διαβολακος ειμαι οτι θελω ρωταω)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:27, 05-12-06:

Για σουμίστας είμαι και αδύνατη σου λέω διάβολε...

ρε μια πλάκα έκανα και την πήρες σοβαρά... όχι δεν είμαι όμορφη είμαι απλά συμπαθης τύπος

Παράθεση

susceptible

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη susceptible
Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O susceptible έγραψε στις 21:31, 05-12-06:

εχω δει και ωραιες ευκολες αλλα και αυτες που θελουν να το παιξουν δυσκολες..

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 21:36, 05-12-06:

Για σουμίστας είμαι και αδύνατη σου λέω διάβολε...

ρε μια πλάκα έκανα και την πήρες σοβαρά... όχι δεν είμαι όμορφη είμαι απλά συμπαθης τύπος
ομορφη εισαι δε σε πιστευω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους