Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,221 μηνύματα σε 74,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι ομορφότερες είναι και δυσκολότερες: μύθος ή πραγματικότητα;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:24, 06-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Γιατί το κάνουμε αυτό; (Όσοι από μας το κάνουμε, επαναλαμβάνω ότι πολλοί δεν το σκέφτονται καν, διεκδικούν στα ίσια και καλά κάνουν διότι πετυχαίνουν ). Τι είναι; Δειλία να διεκδικήσουμε κάτι ωραίο; Έλλειψη αυτοπεποίθησης; Κάποιοι από μας έχουμε συνηθίσει να έχουμε με το "ωραίο" μία "μουσειακή" σχέση. (Μουσείο: μπορείς να κοιτάς όσο θες, αλλά απαγορεύεται να αγγίξεις) (Μαζί σ' αυτούς και ο γραφών )
αυτοι που το κανουν με ευκολια ειναι εκεινοι που εχουν αυτοπεποιθηση και εκεινοι που εχουν παθει ανοσια στις λεγομενες "χυλοπιτες"....σκεφτονται..αλλη μια και τι εγινε?..τιποτα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:50, 06-12-06:

Έχετε σκεφτεί ποτέ συνήθως ότι όσο πιο όμορφη είναι τόσο μεγαλύτερη πίθανότητα έχει να είναι ήδη πιασμένη (The Story of my life). Από εκεί και πέρα μπαίνει το κριτήριο, του αν κάνεις κίνηση έχοντας γνώση κατι έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλο thread.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:36, 06-12-06:

και εσυ πιστευεις οτι εαν καποιος θεωρει οτι η αλλη ειναι πιασμενη δε θα κανει κινηση...??!!
αυτος αν ειναι να την κανει ..θα την κανει την κινηση...το αν ειναι πιασμενη ή οχι... αυτο ειναι για εκεινον λεπτομερεια...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:55, 06-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
και εσυ πιστευεις οτι εαν καποιος θεωρει οτι η αλλη ειναι πιασμενη δε θα κανει κινηση...??!!
αυτος αν ειναι να την κανει ..θα την κανει την κινηση...το αν ειναι πιασμενη ή οχι... αυτο ειναι για εκεινον λεπτομερεια...
Πες τα ευλογημένη... πες τα!

Παράθεση

sophia-daniella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophia-daniella
H sophia-daniella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sophia-daniella έγραψε στις 17:09, 06-12-06:

Το αν μια γυναικα ειναι δυσκολη εξαρταται απο τον χαρακτηρα και τη προσωπικοτητα της.Απλα οταν καποια ειναι πολυ ομορφη ολοι κολλανε στην εξωτερικη εμφανιση,πλαθουν εναν μυθο ο οποιος πολλες φορες δεν ισχυει και τελικα κανεις δε τολμαει να τη πλησιασει γιατι φοβουνται την απορριψη. σ

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:00, 06-12-06:

Είναι θέμα άποψης. Απλά επισήμανα ένα γεγονός.Το τι θα κάνει ο καθένας συζητιέται σε άλλο thread. Έχω κολήσει όμως και δεν το θυμάμαι. ΜΑΡΙΕ Help!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:25, 06-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Είναι θέμα άποψης. Απλά επισήμανα ένα γεγονός.Το τι θα κάνει ο καθένας συζητιέται σε άλλο thread. Έχω κολήσει όμως και δεν το θυμάμαι. ΜΑΡΙΕ Help!

Το βασικο θεμα ειναι αυτο:
Δεσμευμένος: πειρασμός;
Kαι το αλλο ειναι αυτο:
Είμαι ερωτευμένη αλλά δεν είναι ελεύθερος.....τι να κάνω?

Και οσον αφορα το θεμα..."Δυσκολοτερες" για να πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως αν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι οι ομορφες ή οι λιγοτερο ομορφες...
Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο πιο ομορφη ειναι η αλλη (αν και η ομορφια ειναι τοσο...μα τοσο υποκειμενικο θεμα)...anyway,οσο πιο μομορφη/αερατη/καπατσα/μουρατη/οτι θελετε πειτε ειναι η αλλη, τοσο πιο ψηλα ανεβαινει ο πηχης.
ΑΛΛΑ...ειτε πεσεις σε καποια ψωνισμενη ειτε πεσεις σε καποια η οποια για τον "α", "β"΄λογο εχει προλημα με τους αντρες (οχι ομοφυλ.!Αλλα να τους βλεπει με μισο ματι γιατι ο πρωτος της ηταν "σκαρτος), τοτε ειναι δραμα η κατασταση...
Ξενερωνεις μεσα σε χρονο μερικων δευτερολεπτων, και αρχιζεις και σταυροκοπιεσαι σαν ζουρλος.
Αν παλι ειναι τοσο καψουρης ή μαζοχα...επιμενεις.

Προσωπικα παντως προς οποιαδηποτε και αν κανω την κινηση το ιδιο αγχος εχω και τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι δυσκολη...μιας και στα ματια μου αυτη θα ειναι ομορφη...οποτε...
Ειναι μπερδεγουει η κατασταση...δεν ξερω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 06-12-06 στις 21:34.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 02:33, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Προσωπικα παντως προς οποιαδηποτε και αν κανω την κινηση το ιδιο αγχος εχω και τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι δυσκολη...μιας και στα ματια μου αυτη θα ειναι ομορφη...οποτε...
Ειναι μπερδεγουει η κατασταση...δεν ξερω...
Καλά το λέ3 αλλά έτσι όπως το λες υπονοείται ότι το πλησιάσμα γίνεται για κάτι παραπάνω. Και κακά τα ψέματα πολλοί άνδρες επιθυμούν μια γυναίκα και επιδιώκουν σχέση μαζί της επειδή είναι "τι κομμάτι".Και το ποιες είναι αυτές οι γυναίκες είναι λίγο πολύ στάνδαρ.Είναι και λίγο καθοδηγούμενο κιόλας και βοηθάει πολύ. Και οι γυναίκες αυτές στόχος εκτός και αν είναι άβγαλτες που δεν καταλαβαίνουν στάνδαρ αντιλαμβάνονται τι δύναμη που έχουν στο ανδρικό φύλλο. Και η δύναμη συνήθως διαφθείρει.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:10, 07-12-06:

Και η δύναμη συνήθως διαφθείρει.
Αυτό συμβαίνει και στους άντρες και στις γυναίκες, μόνο που οι άντρες έχουν το ρόλο του κυνηγού και την πατάνε πιο συχνά. Και εμείς λέμε: «Ωραίο αγόρι. Σιγά μην κοιτάει εμένα.»
Μαριο... εισαι σωστος. Σου το λεει μια γυναικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-12-06 στις 11:16.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:02, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αυτό συμβαίνει και στους άντρες και στις γυναίκες
Ναι σίγουρα.Απλά στο συγκεκριμένο θέμα σχέση/προσέγγιση αισθάνομαι την γυναίκα να έχει σχεδόν πάντα περισσότερη "δύναμη". Το να μην διεφθαρείς από εξουσία και δύναμη είναι σοβαρό τεστ χαρακτήρα και από τα πιο δύσκολα. Το να μην εκμεταλευτείς την αδυναμία κάποιου, για προσωπικό σου εγωισμό και θέλω είναι και αυτό εξίσου σημαντικό τέστ.
Όλα αυτα τα τεστ θέλουν χαρακτήρες με ακεραιότητα, χτισμένους με βαθιά θεμέλια και πρώτυπα και όχι επιφανειακά και διαρκώς μεταβαλλόμενα. Και επειδή οι κοινωνία μας βομβαρδίζεται με τέτοια πρότυπα σήμερα, θεωρώ την εξουσία και δύναμη που αναδυκνύεται μέσα από αυτά αν θέλεται κατώτερη και λάθος γιατί καταλήγουν να πατάνε επί πτωμάτων σαφώς πιο εύκολα και πιο συχνά.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:53, 07-12-06:

Ναι σίγουρα.Απλά στο συγκεκριμένο θέμα σχέση/προσέγγιση αισθάνομαι την γυναίκα να έχει σχεδόν πάντα περισσότερη "δύναμη".
Γιατι?

Όσο με βοηθούν τα ελληνικά μου, σαν να καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου πως αν μια γυναίκα έχει για όπλο την ομορφιά της, δεν ανήκει στους χαρακτήρες με ακεραιότητα. Αν κάνω λάθος πες μου.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:06, 07-12-06:

Προσωπικα παντως ποτε δεν θα επιδιωκα να κανω κατι με καποια κοπελα επειδη ειναι "το κομματι" ή επειδη ειναι η πιο "in γκομενα" στην πιατσα...(σορυ για την "αργκο")
Οτι υπαρχουν τετοιοι "κενοι" τυποι και τυπισσες δεν αμφιβαλω, αλλα εγω τουλαχιστον τετοιου ειδους "κενα" τα εχω μια χαρα καλυμενα.
Ειναι στον χαρακτηρα μου να ειμαι ιδιατερα ευαισθητος (γενικοτερα) και οσον αφορα τις γυναικες ουτε να τις εχω για "στατιστικα", ουτε για να βγαζω παραρτημα με ποσες και ποιες πηγα κτλ κτλ κτλ, και μιας και το θεμα ομορφια ειναι ευτυχως ιδιατερα υποκειμενικο, τοτε ολες οι γυναικες ειναι δυσκολες και ολες οι γυναικες ειναι "ιδιαιτερες".
Ή καπως ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω...
Κι αυτο το λεω γιατι αν εγω δω μια κοπελα που με κανει να ανεβασω πιεση 40,αυτοματα για να παω να κανω κατι θα σκεφτω..."Μαριε κατεβασε το ουισκι με την μια, παρε βαθεια ανασα και πηγαινε..."κι ας τρεμουν τα γονατα μου.
Η ιδια κοπελα σε εσενα μπορει να μην ειναι κατι σπουδαιο και να εισαι απολυτα χαλαρος.Και τουμπαλιν.*
Τωρα οσον αφορα τα μοντελα-διασημες κτλ κτλ, εκει δεν εχεις αντιμετωπο μονο μια "α" ομορφια αλλα και μια αναγνωρισμοτητα-φημη η οποια σε κομπλαρει καπως.

(*αφηνουμςε στην απεξω ατομα με συμπλεγματα και ψωνισμενο χαρακτηρα που τον απεκτησαν και απο τον υπερβολικο θαυμασμο που δεχτηκαν...ειναι δυσκολο οταν δεχεσαι τον δευτερο αντι να γινεις καλυτερος να μην καβαλισεις το καλαμι.Αλλα εχω γνωρισει και τετοια ατομα και τα χαιρομαι.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 07-12-06 στις 15:11.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:47, 07-12-06:

Γιατι?

Όσο με βοηθούν τα ελληνικά μου, σαν να καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου πως αν μια γυναίκα έχει για όπλο την ομορφιά της, δεν ανήκει στους χαρακτήρες με ακεραιότητα. Αν κάνω λάθος πες μου.
Κάνεις λάθος. Φυσικά και γίνεται απλά πιο δύσκολα. Συγνώμη αλλά έτσι το βλέπω εγώ και βασικά έτσι το έχω δει. Πάντα στο τι θεωρώ και εγώ ακεραιότητα. Αλλά σε ένα πράγμα που δεν είναι υποκειμενικό είναι ότι δεν δυστάζουν να πατήσουν επί πτωμάτων μεταφορικά (χωρίς παρεξήγηση - δεν το είχα πάρει τις μετρητοίς το ψευδώνυμο - αν θες σου εξηγώ την έκφραση)
Από εκεί και πέρα φυσικά και εξαιρέσεις υπάρχουν.

να σου εξηγήσω κάτι όμως για μια έκφραση σου τι εννοώ. Το όπλο την ομορφιά.
Το είχα ξαναγράψει. Θεωρώ αυτονόητο ο καθένας να πολεμά με ότι έχει. Συνεπώς ναι η ομορφιά είναι όπλο και μάλιστα δυνατό. Αυτό που δεν δέχομαι είναι όταν πολεμάς πως λαμβάνεις υπόψη σου στην μάχη τι συνέπειες αφήνεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ ποιος πληγώνεται. Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.

Για το αντρικό φύλλο που ξέρω συγκεκριμένα όσο και αν δεν παραδέχεται, η ομορφιά μιας γυναίκας του ασκεί μεγάλη επιροή και δύναμη. Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες με το βουνό και το καράβι. Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά. Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της. Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:02, 07-12-06:

Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.

δεν μας λες και ειδικα ..για να καταλαβουμε τι εννοεις ακριβως?

Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά.
της περνανε καποια πραγματα?? δηλ?

Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της.
δηλαδη??

Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.
.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:04, 07-12-06:

Κάνεις λάθος. Φυσικά και γίνεται απλά πιο δύσκολα. Συγνώμη αλλά έτσι το βλέπω εγώ και βασικά έτσι το έχω δει. Πάντα στο τι θεωρώ και εγώ ακεραιότητα. Αλλά σε ένα πράγμα που δεν είναι υποκειμενικό είναι ότι δεν δυστάζουν να πατήσουν επί πτωμάτων μεταφορικά (χωρίς παρεξήγηση - δεν το είχα πάρει τις μετρητοίς το ψευδώνυμο - αν θες σου εξηγώ την έκφραση)
Από εκεί και πέρα φυσικά και εξαιρέσεις υπάρχουν.
Ο καθένας και η καθεμία με τον τρόπο του/της. Γι αυτό κάποιοι ταιριάζουν με κάποιες και άλλοι ταιριάζουν με άλλες. Ειδάλλως θα ταιριάζαμε όλοι με όλους και το αποτέλεσμα δε θα ήταν 2 άνθρωποι μαζί αλλά πολλοί. Μακαρονάδα ένα πράμα... Το ενα μακαρόνι να μη διαφέρει από το άλλο.

να σου εξηγήσω κάτι όμως για μια έκφραση σου τι εννοώ. Το όπλο την ομορφιά.
Το είχα ξαναγράψει. Θεωρώ αυτονόητο ο καθένας να πολεμά με ότι έχει. Συνεπώς ναι η ομορφιά είναι όπλο και μάλιστα δυνατό.
Ναι, πολύ σωστή η προσέγγισή σου αν και ξεχνάς τον πιό βασικό παράγοντα. Η ομορφιά είναι ισχυρό όπλο αλλά δεν παύει να είναι κάτι που χρησιμοποιείται για σαγήνη, για προσέλκυση. Στον "πόλεμο" λοιπόν δεν είναι το μόνο όπλο. Ή πιό σωστά δεν πρέπει να είναι το μόνο όπλο. Θυμίσου, η ομορφιά είναι κάτι που μπορεί ο άλλος να δεί και πολλές φορές είναι ισχυρό όπλο γιατί τον υποβάλλει. Σκοπός σου όμως δεν είναι μόνο να τον/την υποβάλλεις, αλλά να τον/την κερδίσεις, άρα αλλού, από άλλα όπλα φαίνεται ο ποιοτικός ο μαχητής, ο μαχητής που θέλει να κερδίσει αυτό που έχει απέναντί του.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι όταν πολεμάς πως λαμβάνεις υπόψη σου στην μάχη τι συνέπειες αφήνεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ ποιος πληγώνεται. Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.
Κάτσε κάτσε γιατί τα έχεις μπερδέψει φίλε μου. Όταν πληγώνεις, πληγώνεις τον άλλον στην ψυχή, στη σκέψη του και αυτό σημαίνει ότι έχεις βρεί τις αδυναμίες του και τον/την κοπανάς εκεί που πονάει. Αυτό είναι εξαιρετικά ύπουλο αλλά προϋποθέτει ότι έχεις προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω από την ομορφιά και έχεις κάνει τον άλλο να σου ανοιχτεί. Δεν υπάρχει καμία σχέση λοιπόν μεταξύ ομορφιάς και ύπουλης πληγής των αισθημάτων κάποιου. Η ομορφιά το ξαναλέω, είναι σαγήνη, είναιπροσέλκυση. Αν αυτό το όπλο το δώσεις σε έναν "χαμηλών αντανακλαστικών" (πχ σεξουαλικώς πεινασμένος πλούσιος παππούς με ευρω-διψή νεαρά) , είναι επικίνδυνο, αλλά όχι ύπουλο.

Για το αντρικό φύλλο που ξέρω συγκεκριμένα όσο και αν δεν παραδέχεται, η ομορφιά μιας γυναίκας του ασκεί μεγάλη επιροή και δύναμη. Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες με το βουνό και το καράβι.
Μην γενικεύεις. Συν τοις άλλοις όποιος ή όποια αφήνεται στο έλεος του άλλου, είναι άξιος/α της μοίρας του/της. Έχει μεγάλη διαφορά η απλή σαγήνη κι επιρροή της ομορφιάς και του μυαλού κάποιας, από το να σε σύρει σαν καράβι. Πρέπει να υπάρχει μια δεδομένη προσοχή, όσο κι αν και τα έξυπνα πουλιά από τη μύτη πιάνονται, πρέπει να διατηρείται η αξιοπρέπεια και η τιμή στα παντελόνια που φοράμε. Θα ένιωθα απίστευτα ντροπιασμένος αν είχα χάσει την εκτίμηση της γυναίκας μου στον ανδρισμό μου.

Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά. Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της. Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.
Ωραία, ένα άτομο μπορεί να έχει φάει κλωτσιά... Εκεί μωρέ θα πάω να πέσω;;; Χάθηκαν τόσες ποιοτικές γυναίκες;;; Γι αυτό εγώ φωνάζω... ποιότητα και μόνο ποιότητα. Όπως η κλωτσημένη θα κάνει τη δουλειά της σαν κλωτσημένη, έτσι και ο συνειδητοποιημένος άντρας πρέπει και να λειτουργεί συνηδειτοποιημένα. Είναι επιτακτική η ανάγκη να καταλάβουμε πλέον τι ζητούμε και ύστερα να το ζητούμε. Ειδάλλως μια ζωή θα γκρινιάζουμε για δεν πιάνουμε το Τζόκερ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 07-12-06 στις 18:07.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:22, 07-12-06:

Αποσύρομαι από την συζήτηση διότι δεν μπορώ να εκφραστώ. Είναι δύσκολα να θες να μιλάς και να μην μπορείς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 08-12-06 στις 09:40.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:28, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ωραία, ένα άτομο μπορεί να έχει φάει κλωτσιά... Εκεί μωρέ θα πάω να πέσω;;; Χάθηκαν τόσες ποιοτικές γυναίκες;;; Γι αυτό εγώ φωνάζω... ποιότητα και μόνο ποιότητα. Όπως η κλωτσημένη θα κάνει τη δουλειά της σαν κλωτσημένη, έτσι και ο συνειδητοποιημένος άντρας πρέπει και να λειτουργεί συνηδειτοποιημένα. Είναι επιτακτική η ανάγκη να καταλάβουμε πλέον τι ζητούμε και ύστερα να το ζητούμε. Ειδάλλως μια ζωή θα γκρινιάζουμε για δεν πιάνουμε το Τζόκερ.

Πολύ σωστό! Για μένα τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι. Δεν έχω σχηματίσει μία αποκρυσταλλωμένη εικόνα του τι θέλω, με αποτέλεσμα απλώς να διεκδικώ όποια μου κάνει "κλικ" (εξωτερική εμφάνιση ως επί το πλείστον, αλλά πολλές φορές και λογω χαρακτήρα).

Μήπως γι'αυτό τρώω τα μούτρα μου πάντα;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 19:13, 07-12-06:

Neraida να σου πω μια αντίστοιχη περίπου κατάσταση. Η σχέση ενός χαζομπαμπά με την κόρη του που ξέρει ότι και νακάνει θα τον τουμπάρει τελικά.

Valder γενικά να σου απαντήσω ότι.
1)Επειδή βλέπω αντεπιχειρήματα του τύπου εγώ δεν το κάνω, να ξαναπώ ότι αν εσύ ανήκεις στην εξαίρεση μιας γενίκευσης τότε δεν σημαίνει ότι η γενίκευση δεν είναι μια στατιστική αλήθεια. Συνεπώς εγώ θα γενικεύω καθώς οι προσωπικές εξαιρέσεις, με αποσχολούν σαν αξιόλογες ατομικές μονάδες αλλά σίγουρα δεν εκφράζουν το γενικό σύνολο σαν αξιόλογο όταν δεν υπάρχει η αξία.
2)Ναι καθένας έχει τον τρόπο του.Καμιά αντίρρηση αλλά όταν όλοι οι τρόποι διασταυρώνονται τυχαία τότε δημιουργούνται κάποια φαινόμενα τα οποία καλώς ή κακώς ομαδοποιούνται με την μορφή κοινωνικών τάσεων
3)Προσωπικά δεν έχω μπερδέψει τίποτα.Φυσικά και είναι ευθήνη του καθενός για το αν πληγώνεται και όλα τα άλλα. Αλλά αυτό είναι το απότέλεσμα καθώς για να υπάρξει αυτό υπάρχει μια δράση. Και επειδή όλοι δεν προικιστήκαμε να είμαστε δυνατοί χαρακτήρες αλλά και επειδή ως άνθρωποι όλοι έχουμε αδυναμίες εξίσου ουσιώδες είναι για μένα, πως κάποιος αντιμετωπίζει τις αδυναμίες των άλλων? Δηλαδή πως δρά
α)Αφήνεις τον προσωπικό σου εγωισμό να εκμεταλευτεί εν γνώση σου τον άλλον, και πετάς το μπαλάκι στον άλλον με το σκεπτικό ας πρόσεχε να προστατευόταν?
β)Ή, βλέπεις ότι μπορείς να τον εκμεταλευτείς επειδή βρίσκεσαι σε θέση ισχύος αλλά παρόλο που δεν θα ωφελήθείς δεν το κάνεις. Και δεν το κάνεις με μοναδικό σκοπό το καλό του συνανθρώπου σου.

Αυτές οι αποφάσεις ξεχωρίζουν τους ανθρώπους στην κοινωνία, και η β επιλογή σπανίζει ιδιαιτέρως σήμερα.
Και ελπίζω να βλέπετε την αντιστοίχηση με το θέμα του thread. Και να μην το περιορίσω σε εξωτερική ομορφιά να σας το πω γοητεία ανεξαρτήτου φύλλου.

Η δύναμη στον συνάνθρωπό σου έρχεται και με ευθήνες. Βασική ευθύνη είναι να μην παρασύρεσε και να την εκμεταλεύσαι για προσωπικά ωφέλη "χώνοντας" τους άλλους. βασική ευθύνη είναι να κάνεις κάτι χρήσιμο με αυτή την δύναμη για το σύνολο άρα και σένα.
Ανέκαθεν οι κοινωνίες είχαν κάποιους που ξεχώριζαν και αποκτούσαν δύναμη. Το πως την χρησιμοποιήσαν αυτή την δύναμη χαρακτήρισε και την κοινωνία τους. Ουτοπικό? ναι! Δύσκολο? Πάλι ναι!
Αλλά προσωπική μου πεποίθηση ότι είναι το σωστό να κάνεις, άσχετως ότι η πράξη δείχνει άλλα σήμερα.
Τέτοιοι χαρισματικοί άνθρωποι ήταν ηγέτες,επιστήμονες,καλονές,άνθρωποι της τέχνης και άλλοι.
Η σημερινής μας κοινωνία βασίζεται στο ΕΓΩ πολύ περισσότερο από παλαιότερα πιστεύω.Και αυτό λέει πολλά.
Το βλέπω στον κόσμο και το ομολογεί κιόλας ότι το "Ας πρόσεχε" είναι η κύρια άποψη που επικρατεί στο βάθος.

Συγνώμη για την γενίκευση αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς, την διαφωνία μου στον πυρήνα.Τα υπόλοιπα όπως πχ το θέμα είναι αποτέλσματα των απόψεων στον παραπάνω πυρήνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 07-12-06 στις 19:20.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:55, 07-12-06:

Valder γενικά να σου απαντήσω ότι.
1)Επειδή βλέπω αντεπιχειρήματα του τύπου εγώ δεν το κάνω, να ξαναπώ ότι αν εσύ ανήκεις στην εξαίρεση μιας γενίκευσης τότε δεν σημαίνει ότι η γενίκευση δεν είναι μια στατιστική αλήθεια. Συνεπώς εγώ θα γενικεύω καθώς οι προσωπικές εξαιρέσεις, με αποσχολούν σαν αξιόλογες ατομικές μονάδες αλλά σίγουρα δεν εκφράζουν το γενικό σύνολο σαν αξιόλογο όταν δεν υπάρχει η αξία.
Μπα; Και οι εξαιρέσεις δεν ανήκουν στο σύνολο; Κι αν όχι, πού ανήκουν; Τι είναι; Στατιστικό ψέμα; Άσε που η γενίκευση με βάση το ανθρώπινο είδος δεν μπορεί να υφίσταται πλάι στη λογική. Τακτικές του τύπου "εγω γενικεύω" υποδηλώνουν συνειδητή άρνηση της σκέψεως κάποιου να διεργαστεί την έννοια "διάκριση και αξιολόγηση", και προδιαθέτουν γκαιμπελικές προσεγγίσεις, πρώτα για το ίδιο το άτομο και έπειτα για όσους το παρακολουθούν.

2)Ναι καθένας έχει τον τρόπο του.Καμιά αντίρρηση αλλά όταν όλοι οι τρόποι διασταυρώνονται τυχαία τότε δημιουργούνται κάποια φαινόμενα τα οποία καλώς ή κακώς ομαδοποιούνται με την μορφή κοινωνικών τάσεων
Ο τρόπος είναι τρόπος. Αν έχεις αντίληψη και σωστή κρίση θα τον διακρίνεις και θα τον κρίνεις, είτε διασταυρωθεί τυχαία, είτε διασταυρωθεί με ωδικό πτηνό της Νότιας Ροδεσίας.

3)Προσωπικά δεν έχω μπερδέψει τίποτα.Φυσικά και είναι ευθήνη του καθενός για το αν πληγώνεται και όλα τα άλλα. Αλλά αυτό είναι το απότέλεσμα καθώς για να υπάρξει αυτό υπάρχει μια δράση. Και επειδή όλοι δεν προικιστήκαμε να είμαστε δυνατοί χαρακτήρες αλλά και επειδή ως άνθρωποι όλοι έχουμε αδυναμίες εξίσου ουσιώδες είναι για μένα, πως κάποιος αντιμετωπίζει τις αδυναμίες των άλλων? Δηλαδή πως δρά
α)Αφήνεις τον προσωπικό σου εγωισμό να εκμεταλευτεί εν γνώση σου τον άλλον, και πετάς το μπαλάκι στον άλλον με το σκεπτικό ας πρόσεχε να προστατευόταν?
β)Ή, βλέπεις ότι μπορείς να τον εκμεταλευτείς επειδή βρίσκεσαι σε θέση ισχύος αλλά παρόλο που δεν θα ωφελήθείς δεν το κάνεις. Και δεν το κάνεις με μοναδικό σκοπό το καλό του συνανθρώπου σου.
Κι όμως μπερδεύεις! Προσπαθείς να πείς κάτι γενικά αποδεκτό με ωραίο τρόπο. Πρακτικά δεν υπάρχει τίποτε λάθος μέσα σ' αυτά που λες εδώ. Επειδή όμως δεν είμαι Ινδιάνος να εντυπωσιαστώ από τις προσφορές του Κορτέζ, σου επιστρέφω το πακέτο πίσω και σου λέω: "Τίποτε από αυτά που λες δεν είναι λάθος, μα και τίποτα από αυτά που λες, δεν έχει θέση εδώ".

Κι αν ακόμα έχεις μείνει Δεριγνύ και Μαυροματαίων γωνία και λες "τι είπε ο παρανοϊκός", σου εξηγώ ότι δεν ανέφερα καν ποιός έχει το μεγαλύτερο βάρος σε μια ύπουλη πράξη, ο ύπουλος ή το θύμα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αν θες το αναλύουμε αλλού. Το μόνο που σχολίασα είναι ότι δεν υπάρχει ύπουλη ομορφιά αλλά ύπουλες πράξεις.

Ότι θέλετε καταλαβαίνετε ρε παιδιά;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 22:43, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ότι θέλετε καταλαβαίνετε ρε παιδιά;
Δίκιο έχεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:57, 08-12-06:

Αποσύρομαι από την συζήτηση διότι δεν μπορώ να εκφραστώ. Είναι δύσκολα να θες να μιλάς και να μην μπορείς...
δεν είναι κακό να προσπαθήσεις και να αποτύχεις... είναι όμως "αμαρτία" να μην προσπαθείς καν!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:36, 08-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
δεν είναι κακό να προσπαθήσεις και να αποτύχεις... είναι όμως "αμαρτία" να μην προσπαθείς καν!
ευχαριστω πολυ....

Παιδια, αυτο που ηθελα εγω να πω το ειπε o Valder: "δεν υπάρχει ύπουλη ομορφιά αλλά ύπουλες πράξεις."

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 08-12-06 στις 10:41.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:10, 08-12-06:

Γιατί έχουμε περιορισει το φύλο στην ερώτηση;
Γενικότερα οι ομορφότεροι τόσο άντρες όσο και γυναίκες δεν είναι δυσκολότεροι;Ή μάλλον δεν είναι αυτή η πιο κατάλληλη λέξη.Απλά θέτουν κάποια στάνταρντ βασιζόμενοι κυρίως στην εξωτερική τους εμφάνιση.
Και φυσικά όλοι μας θέτουμε στάνταρντ και είμαστε επιλεκτικοί, όμως των περισσότερων οι "απαιτήσεις" μας βασίζονται στο πως θέλουμε τον άλλον με βάση την προσωπικότητα μας, τα ενδιαφέροντα μας, τους στόχους μας.
Τα άτομα που είναι ωραιοπαθή(είτε επειδή είναι αντικειμενικά όμορφα είτε επειδή έτσι νομίζουν) προβάλλουν ως κύριο προσόν την εμφάνιση τους και με βάση αυτή σκέφτονται θέλω κάποιον/α εξίσου όμορφο/η επειδή είμαι και εγώ,θέλω κάποιον πλουσιο/α επειδή είμαι όμορφος/η,θέλω κάποιον/α να μου κάνει όλα τα χατίρια επειδή είμαι όμορφος/η κλπ.
Και μην μου πείτε πως δεν βρίσκουν.Γιατι αν "εσύ" βαρεθείς να βγαίνεις με το "μπιμπελο" που πέρα απο μια παρουσία δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει υπάρχουν εκατοντάδες υποψήφιοι/ες που είναι πρόθυμοι να σταθούν δίπλα του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:37, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Γιατί έχουμε περιορισει το φύλο στην ερώτηση;
Έλα ντε??? Δϊκιο έχεις. Εγώ το βλέπω και για τους δύο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:06, 11-12-06:

Neraida να σου πω μια αντίστοιχη περίπου κατάσταση. Η σχέση ενός χαζομπαμπά με την κόρη του που ξέρει ότι και νακάνει θα τον τουμπάρει τελικά.
ναι μεν η κορη πολλες φορες τουμπαρει τον "χαζομπαμπα"..αλλα αυτο δεν οφειλεται στην ομορφια της...αλλα στην αγαπη και την αδυναμια που εχει ο μπαμπας στη κορη του...
ατυχες παραδειγμα...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:41, 12-12-06:

αντίστοιχη είπα Neraida. Όχι ίδια.

Ο μηχανισμός είναι ίδιος. Βασίζεται ακριβώς στην ίδια ιδέα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:45, 12-12-06:

ναι μεν η κορη πολλες φορες τουμπαρει τον "χαζομπαμπα"..αλλα αυτο δεν οφειλεται στην ομορφια της...αλλα στην αγαπη και την αδυναμια που εχει ο μπαμπας στη κορη του...
ατυχες παραδειγμα..
δεν υπαρχει (φυσιολογικος) μπαμπας στο πλανητη που να μην ειναι ερωτεμευνος με τη κορη του. Το ιδιο και με τους μεγαλους αδερφους κτλ.

γιατι πιστευεται οτι βγαινει αυτος ο σχεδον ενστικτοδης θυμος οταν μαθαινουν οτι η κορη τους εχει ολοκληρομενες σχεσεις με καποιον. Ειναι μεταξυ αλλων ΚΑΙ ζηλια.

Και οχι, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παιδεραστες, ειναι το ιδιο με τις μαμαδες και τους γιους τους. Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:47, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.
Αν δεν βαριέσαι, ανέλυσε το λίγο αυτό.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:23, 12-12-06:

Παρακαλώ…να πω κάτι? Μήπως η συζήτηση ξεφεύγει προς ένα βαρβάτο off topic? Συζητάμε μάλλον για το αν οι όμορφες(οι) την έχουν δει κάπως, και εγώ διαβάζω για Freud's Oedipus Complex.
Για να πω και εγώ την βλακεία μου… δηλαδή μια άσχημη κόρη δεν μπορεί να τουμπαρει τον πατέρα της? Οι όμορφες κόρες είναι πιο δύσκολες?

Τι λέτε Παναγιά μου?( θυμάμαι τον Λαζοπουλο…)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:51, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δεν υπαρχει (φυσιολογικος) μπαμπας στο πλανητη που να μην ειναι ερωτεμευνος με τη κορη του. Το ιδιο και με τους μεγαλους αδερφους κτλ.

γιατι πιστευεται οτι βγαινει αυτος ο σχεδον ενστικτοδης θυμος οταν μαθαινουν οτι η κορη τους εχει ολοκληρομενες σχεσεις με καποιον. Ειναι μεταξυ αλλων ΚΑΙ ζηλια.
χμ...δεν ειναι ζηλια το οτι δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν πως το μικρο τους κοριτσακι πλεον μεγαλωσε και εχει σχεση ολοκοληρωμενη ή μη με καποιον...και απο την αλλη εχουν τον φοβο μηπως αυτος ο καποιος κοροιδεψει το κοριτσακι τους και πληγωθει..plus ενα σωρο αλλα κομπλεξικα που εχουν να κανουν με το ψωνιο των γονεων οσον αφορα στο πως πρεπει να ειναι το ετερον ημισυ του παιδιου τους...

Και οχι, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παιδεραστες, ειναι το ιδιο με τις μαμαδες και τους γιους τους.
ναι ..ναι..και οταν το αγορακι τους βρει εκεινη που ανταποκρινεται στα δικα τους στανταρντ τοτε ολα ειναι μελι-γαλα..ενω μεχρι τοτε καμμια δεν κανεις για το δικο τους παιδι....τς τς τς....

Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.
δυο πραγματακια γι αυτο δε θα ηταν κακο...
και για συμπερασμα..κι ομως epote υπαρχει φυσιολογικος μπαμπας...ο δικος μου!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:56, 12-12-06:

αντίστοιχη είπα Neraida. Όχι ίδια.

την αντιστοιχια δεν αντιλαμβανομαι...απο τη στιγμη που οπως προειπα το οτι η κορη "καταφερνει" τον μπαμπα της συμβαινει οχι γιατι ειναι ομορφη αλλα γιατι της εχει αδυναμια... ..μπερδευουμε καταστασεις...χωρις να υπαρχει λογος...

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 11:09, 12-12-06:

την αντιστοιχια δεν αντιλαμβανομαι...απο τη στιγμη που οπως προειπα το οτι η κορη "καταφερνει" τον μπαμπα της συμβαινει οχι γιατι ειναι ομορφη αλλα γιατι της εχει αδυναμια... ..μπερδευουμε καταστασεις...χωρις να υπαρχει λογος...
Αυτό που εννόει ο Demelene με το ότι ο μηχανισμός είναι ο ίδιος, είναι η εκμετάλλευση ενός χαρακτηριστικού ή κατάστασης για την ικανοποίηση κάποιον απαιτήσεων.Το ότι ο άλλος σου έχει αδυναμία και σου κάνει τα χατήρια είναι όμοιο με το ότι ο άλλος σου κάνει τα χατήρια για τον λόγο ότι διαθέτεις φυσική ομορφιά και ας πούμε "υποσυνείδητα" θέλει στην ουσία να γίνεις δική του/δικός της,μία ή άλλη δηλαδή.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:37, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r
Αυτό που εννόει ο Demelene με το ότι ο μηχανισμός είναι ο ίδιος, είναι η εκμετάλλευση ενός χαρακτηριστικού ή κατάστασης για την ικανοποίηση κάποιον απαιτήσεων.Το ότι ο άλλος σου έχει αδυναμία και σου κάνει τα χατήρια είναι όμοιο με το ότι ο άλλος σου κάνει τα χατήρια για τον λόγο ότι διαθέτεις φυσική ομορφιά και ας πούμε "υποσυνείδητα" θέλει στην ουσία να γίνεις δική του/δικός της,μία ή άλλη δηλαδή.
Να γιάσει το πληκτρολόγιο σου ρε αδερφέ? Τίποτα άλλο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:57, 12-12-06:

Demelene περίμενα από σένα μια πιο τεκμηριωμένη απάντηση. Αν σε καλύπτει ο m3nt0r…οκ.
Για το μηχανισμό έχω να πω μόνο ότι σε μια σχέση αγόρι κορίτσι εμπλέκεται το σεξ ως κίνητρο κάθε πράξης, χατίρι κτλ, ενώ στη σχέση πατέρα κόρη όχι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 18-12-06 στις 00:01.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:51, 12-12-06:

Demelene περίμενα από σένα μια πιο τεκμηριωμένη απάντηση. Αν σε καλύπτει το m3nt0r…οκ.
Για το μηχανισμό έχω να πω μόνο ότι σε μια σχέση αγόρι κορίτσι εμπλέκεται το σεξ ως κίνητρο κάθε πράξης, χατίρι κτλ, ενώ στη σχέση πατέρα κόρη όχι
Noμίζω πως ήθελαν να εστιάσουν στο γεγονός ότι υπάρχει αδυναμία και όχι στο πως διμιουργήθηκε η αδυναμία αυτή.

Κακά τα ψέματα όμως ο παραλληρισμός σχεσης γονέων με παιδί με άλλες πτυχές των ανθρωπίνων σχέσεων πάντα είναι ατυχής

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 18:43, 12-12-06:

η ομορφοτερη απο ολες ειναι η ψυχη του καθε ανθρωπου η εξωτερικη ομορφια δεν λεει τιποτε εχω δει ωραια γυναικα και ηταν βοηθεια! κακη, ψυλομυτα, βρωμιαρα ,σπαταλη, δεν ηξερε να πει μια κουβεντα σωστη [μορφωμενη κατα τααλλα] εχω δει ασχημη και η ψυχη της να ειναι γεματο αγαπη , σεβασμο στον συνανθρωπο , ηξερε να πει πεντε πραγματα σωστα λογικα το ιδιο ισχυει και για τους αντρες

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 18:50, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Noμίζω πως ήθελαν να εστιάσουν στο γεγονός ότι υπάρχει αδυναμία και όχι στο πως διμιουργήθηκε η αδυναμία αυτή.

Κακά τα ψέματα όμως ο παραλληρισμός σχεσης γονέων με παιδί με άλλες πτυχές των ανθρωπίνων σχέσεων πάντα είναι ατυχής
Μα τι λέτε ρε παιδιά. Δεν παραλληρίζουμε τις παραμέτρους. Ο μέντορ το είπε σωστά.
Ο μηχανισμός είναι ίδιος. και αυτό μελετάγαμε δηλαδή
Το γεγονός ότι κάποιος εκμεταλεύεται το πλεονέκτημα (αδυναμία για τον άλλον) για την επίτευξη στόχων ή για να μην υποστεί τις συνέπειες των πράξεων του.
Τώρα εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα αίτια της αδυναμίας, ούτε από ποιον σε ποιον και σε τι φύλλο αλλά ούτε και με την φύση της ατιμωρησίας.

Αντί να δείτε την ουσία και τον κοινό παράγοντα προτιμήσατε να αναλωθείτε στις συγκρίσεις που κάνατε που απλά διαφοροποιούν το αίτιο και αποτέλεσμα σε μια κατά τα άλλα παρόμοια κατάσταση. Δηλαδή του μηχανισμού.

Ανάλλογα με την εξειδικευμένη έκδοση που υλοποιείται ο μηχανισμός (εκμετάλευση) διαφοροποιούνται και οι συνέπειες, του πόσο τελικά αφήνεται να δουλεύει ο μηχανισμός και φυσικά σε ποιο βαθμό είναι δικαιολογημένο. Αλλά η λογική είναι ίδια και κοινή.

Roumana πιο αναλυτικό δεν γίνεται. Αν δεν το βλέπεται τι να πω.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 01:31, 13-12-06:

Μην υποτιμάτε τη φυσική ομορφιά.Δεν είναι και λίγο να έχεις έναν όμορφο άνθρωπο δίπλα σου. Σου φτιάχνει τη μέρα χωρίς να χρειαστεί να σου πει τίποτα το έξυπνο-αστείο-κλπ.
Η ευτυχία που θα σου δώσει μια όμορφη και έξυπνη γυναίκα δε συγκρίνεται με αυτή που θα σου δώσει μια απλά έξυπνη γυναίκα.

Και για να καταλήξω... δεν υπάρχει εύκολος και δύσκολος άνθρωπος.Υπάρχει εύκολος και δύσκολος συνδυασμός (χημείας) δυο ανθρώπων.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:40, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Μην υποτιμάτε τη φυσική ομορφιά.Δεν είναι και λίγο να έχεις έναν όμορφο άνθρωπο δίπλα σου. Σου φτιάχνει τη μέρα χωρίς να χρειαστεί να σου πει τίποτα το έξυπνο-αστείο-κλπ.
Σίγουρα και αυτό να λέγεται

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 03:49, 29-08-08:

Θα πώ κάτι χωρίς να είμαι ειδημων, μιάς και μαζί με τις περισσότερες (ίσως) σχέσεις αυτομάτως πάνε και οι περισσότερες προφανώς αποτυχημένες σχέσεις (αλλιώς θα ήμουν ακομη με την πρώτη μου αγάπη που γνωρισα στα 15)

Βρίσκω πιο εύκολη τη σχέση με μια πανέμορφη γυναίκα. Λόγω ισχυρότερου κινήτρου όλα γίνονται πιο εύκολα (εκτός απο τη ζήλια και το κερατο, ομως εγώ δεν ζηλεύω). Πιο εύκολα υπομένεις τις ιδιοτροπίες της, γιατι σκέφτεσαι την επόμενη φορά που θα την .... και χαλαρώνεις μόνο με την ιδεα. Η αγκαλιά της πάλι, σε αποζημιώνει για τόσα πολλά, πέραν του ότι μέσα της νοιώθεις Θεός.

Απο την αλλη, οι ομορφες έχουν πολλές επιλογές και έτσι είναι φυσικο να είναι δύσκολες. Όμως απο την μικρη μου πείρα, το συχνοτερο πρόβλημα των όμορφων είναι οτι δεν τις πλησιάζουν για τον χαρακτήρα τους. Πιστεύω οτι ακομη και ένας άσχημος άντρας, αν τις πλησιάσει με ευθύτητα, και με ενδιαφέρον γι'αυτές, θα κερδίσει, εναντι ολων των άλλων που απλά τις κοιτάζουν σαν λιγούρηδες. Φυσικά δεν πρέπει να κρύψεις ότι θέλεις σαν τρελός να τις.... όμως είναι μια λεπτή ισσοροπία που θα δείξει ότι νοιάζεσαι για κεινες προσωπικά, περαν του να κανεις τη δουλειά σου και να γράψεις σκορ στο μπλοκάκι σου. Πρέπει να καταλάβουμε εμείς οι άντρες πόσο επίπονο (όσο και προσβλητικό) μπορει να ειναι για μια πανέμορφη γυναίκα αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

axidous (Αντωνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη axidous
Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O axidous έγραψε στις 13:39, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Για να καταλάβω... ρωτάς για ποιό λόγο φοβούνται οι άντρες να πλησιάσουν μια αντικειμενικά πολύ ωραία γυναίκα????
Δεν ξερω να σου πω αλλα αν το βρεις πες μου και μενα.... θα μου λύσει απορία χρόνων!! (ψωναααααααααραααααααααααα )
Να σου πω ποιος ειναι ο λογος Πολλες κοπελες που θεωρουν τον εαυτο τους ομορφες , εχουν ενα στομα που ετσι και το ανοιξουν δεν ξερεις που να κρυφτεις
Ναι οι θεωρητικα "ασχημες" ειναι ποιο ευκολες γιατι δεν τις πλησιαζουν πολλοι ανδρες και ετσι οποιος τις πλησιασει "πεφτουν"
Οι "ομορφες" παλι την εχουν δει καπως αλλιως

φιλικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:20, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από axidous
Ναι οι θεωρητικα "ασχημες" ειναι ποιο ευκολες γιατι δεν τις πλησιαζουν πολλοι ανδρες και ετσι οποιος τις πλησιασει "πεφτουν"
Οι "ομορφες" παλι την εχουν δει καπως αλλιως
Εχμ... Για να δω αν κατάλαβα σωστά- οι "άσχημες" επειδή δεν έχουν πολλές επιλογές ενδίδουν στον πρώτο που θα τις πλησιάσει, ενώ οι αντικειμενικά πιο ωραίες το παίζουν πιο δύσκολες και επιλεκτικές; Αυτό εννοείς;

Τελικά μόνο σε εμένα φαίνεται ...κάπως όλο αυτό;! Γιατί πιστεύω πως κάθε γυναίκα, και κάθε άνθρωπος βασικά θα πρέπει να κάνει τις επιλογές του σε αυτό το κομμάτι και να μην αναλώνεται σε σχέσεις που δεν τον καλύπτουν και δεν του προσφέρουν τίποτα απλά και μόνο για να μην είναι μόνος του!

Τι θα πει οι όμορφες την έχουν δει αλλιώς; Απλά οι "όμορφες" κατα πάσα πιθανότητα έχουν περισσότερη αυτοπεποίθηση από τις υπόλοιπες και αυτό είναι που τους δίνει ένα παραπάνω πλεονέκτημα, κατ εμέ. Γι' αυτό δεν "πέφτουν" στο καμάκι του πρώτου τυχόντα- γιατί ψάχνουν για κάποιον που θα τις καλύπτει σε όλα τα επίπεδα... Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:25, 11-09-08:

Δηλαδη η εκφραση/σκεψη : καβαλησε το καλαμι/την εχει δει θεά κλπ, πιστευεις οτι ειναι ουτοπικη ;

Το κακο ειναι οτι πολυς κοσμος επηρεαζεται και παρασυρεται απο την σημασια που δινουμε στην εμφανιση (την επιπλεον σημασια εννοω, οχι πως δεν εχει), και αν πιστεψουν/δουν οτι ειναι καλης εμφανισης, παιρνουν αερα (η αυτοπεποιθηση που λες, που ομως στεκεται σε αδυναμα θεμελια), και η μυτη σηκωνεται ψηλα. Και ερχονται σκεψεις "εγω ; να καταδεχτω να μαι μ'αυτον ; " "πρεπει να πεφτουν στα ποδια μου, γιατι ειμαι θεα/ος" κλπ.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:30, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δηλαδη η εκφραση/σκεψη : καβαλησε το καλαμι/την εχει δει θεά κλπ, πιστευεις οτι ειναι ουτοπικη ;

Το κακο ειναι οτι πολυς κοσμος επηρεαζεται και παρασυρεται απο την σημασια που δινουμε στην εμφανιση (την επιπλεον σημασια εννοω, οχι πως δεν εχει), και αν πιστεψουν/δουν οτι ειναι καλης εμφανισης, παιρνουν αερα (η αυτοπεποιθηση που λες, που ομως στεκεται σε αδυναμα θεμελια), και η μυτη σηκωνεται ψηλα. Και ερχονται σκεψεις "εγω ; να καταδεχτω να μαι μ'αυτον ; " "πρεπει να πεφτουν στα ποδια μου, γιατι ειμαι θεα/ος" κλπ.
Αυτού του είδους η αντιμετώπιση έχει τις βαθύτερες ρίζες της στην ανασφάλεια και σημαίνει ότι οι κοπέλες αυτές δεν είναι σνομπ, απλά έχουν πραγματικά πρόβλημα. Και δεν το εννοώ ειρωνικά.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:48, 11-09-08:

Δεν εξεταζουμε τα αίτια τωρα. Λεμε αν οι ομορφες ειναι πιο δυσκολες. Η αποψη μου ειναι οτι εξαρταται, αλλά δυστυχως υπαρχουν πολλες, που χωρις να μας ενδιαφερει ο λογος, εχουν σηκωσει ψηλα τον αμανέ. Οι κοπελες που απλα εχουν πολλη αυτοπεποιθηση, δεν εχουν λογο να βαζουν πηχη εξωτερικής εμφανισης πολυ ψηλά, θα τις ενδιαφερουν και άλλα πραγματα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:02, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δεν εξεταζουμε τα αίτια τωρα. Λεμε αν οι ομορφες ειναι πιο δυσκολες. Η αποψη μου ειναι οτι εξαρταται, αλλά δυστυχως υπαρχουν πολλες, που χωρις να μας ενδιαφερει ο λογος, εχουν σηκωσει ψηλα τον αμανέ. Οι κοπελες που απλα εχουν πολλη αυτοπεποιθηση, δεν εχουν λογο να βαζουν πηχη εξωτερικής εμφανισης πολυ ψηλά, θα τις ενδιαφερουν και άλλα πραγματα.
Μα δεν ειπε κανεις οτι πηχης που θα βαλει μια ομορφη εχει να κανει αποκλειστικα με την εξωτερικη εμφανιση....αλλα με το συνολο...
Απλα μια εμφανισιμη συνηθως (οχι παντα) εχει οντως περισσοτερες επιλογες και ειναι πιο επιλεκτικη...Αλλωστε, και αυτη σε καποιον θα "πεσει" και αυτος θα τη χαρακτηρισει ευκολη...δυσκολη χαρακτηριζεται απο εκεινους που απερριψε...

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 16:31, 24-11-09:

Μύθος!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:38, 24-11-09:

δε θα μας αιτιολογησεις...?
εριξες εσυ καμια ωραια...?
εεε πες μας γιατι το λες....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 16:46, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
δε θα μας αιτιολογησεις...?
εριξες εσυ καμια ωραια...?
εεε πες μας γιατι το λες....
Αμέ και έπεσε πολύ εύκολα μπορώ να πω για την εξωτερική της εμφάνιση!
Οπότε μη το πιστεύετε είναι στο χαραχτήρα περισσότερο παρά στην εμφάνιση.

Ανάλογα βέβαια και "που" κάνει την "δύσκολη" μια γυναίκα...έτσι..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:50, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lost_Prophet
Αμέ και έπεσε πολύ εύκολα μπορώ να πω για την εξωτερική της εμφάνιση!
Οπότε μη το πιστεύετε είναι στο χαραχτήρα περισσότερο παρά στην εμφάνιση.

Ανάλογα βέβαια και "που" κάνει την "δύσκολη" μια γυναίκα...έτσι..

αααα....

και την εριξες μονος σου?? χωρις καμια βοηθεια??
εννοω δεν ειχατε καποια κοινη φιλη...? αντε φιλο?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους