Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ευρώπη ή Αμερική;

Τι θα επιλέγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
Ευρώπη
19
76,00%
Αμερική
4
16,00%
Κουμπάκιας
2
8,00%

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:48, 01-12-06:

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να αλλάζατε χώρα διαμονής? που θα προτιμουσατε να μεινετε? ευρώπη ή αμερική? οταν λεω ευρωπη δεν εννοώ μόνο την Ελλάδα αλλά και τις υπόλοιπες χώρες(π.χ. βορεια ευρώπη). που θα βρισκατε περισσότερες οικονομικές και εργασιακές ευκαιρίες? ποιός είναι ο λόγος της επιλογής σας?

προσωπικά θα προτιμούσα να μεινω στην ευρώπη όπως στην Γαλλία , Βέλγιο ή Αγγλια... οχι τοσο για τον πολιτισμό αλλα επειδη μου αρέσουν σα χώρες... η Αμερικη μου φαινεται πολυ μακρια σαν προορισμος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:04, 01-12-06:

εγω δεν θα ηθελα να αφησω την Ελλαδα, το εχω κανει και δεν προκειτε να το ξανα κανω παρα μονων ισως για επαγκελματικους λογους και προσορινα. Απο εκει και περα καμια χωρα στην Ευρωπη δεν με ελκη για να παω να ζησω. Ουτε και η Αμερικη μου αρεσει αλλα σε καπιες πολης πιστευω πως θα μου αρεσε να ζησω για 1-2 χρονια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:09, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να αλλάζατε χώρα διαμονής? που θα προτιμουσατε να μεινετε? ευρώπη ή αμερική? οταν λεω ευρωπη δεν εννοώ μόνο την Ελλάδα αλλά και τις υπόλοιπες χώρες(π.χ. βορεια ευρώπη). που θα βρισκατε περισσότερες οικονομικές και εργασιακές ευκαιρίες? ποιός είναι ο λόγος της επιλογής σας?
Εγώ προς το παρόν θα μείνω εδώ (βέβαια, ποτέ μη λες ποτέ ). Η Ελλάδα είναι από τις καλύτερες χώρες - αν έχεις λεφτά βέβαια - για διακοπές: ήλιος, ευχάριστο κλίμα, ωραίες Ελληνίδες - και ευτυχώς είναι πολλές...

Την άνοιξη μάλιστα είχα κάνει αίτηση για να φοιτήσω στο (σύμφωνα με τις στατιστικές) καλύτερο Πανεπιστήμιο της Αγγλίας... Με δέχτηκαν , αλλά προτίμησα τελικά τον "παράδεισο" (και κόλαση μαζί) της χώρας μου...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:17, 01-12-06:

Κάτσε, άλλο μόνιμα, άλλο σπουδές...
Δεν πήγες να σπουδάσεις για να μείνεις Ελλάδα;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:19, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κάτσε, άλλο μόνιμα, άλλο σπουδές...
Δεν πήγες να σπουδάσεις για να μείνεις Ελλάδα;
ΝΑΙ, Γιδάκι μου. Προς το παρόν δεν το μετανοιώνω καθόλου - αν και ενίοτε η Ελλάδα με απογοητεύει...

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 19:25, 01-12-06:

Εγώ πάντως θα προτιμούσα Ευρώπη Και πιο κοντά είναι, και πιο πολλά πράγματα να δεις έχει, και δεν έχεις τον τεράστιο φόβο για τρομοκρατικό χτύπημα κτλ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:41, 02-12-06:

Αμερική με χίλια. Τη λατρεύω απίστευτα. Έχω να πάω 2+ χρόνια τώρα και όλο και περισσότερο μου λείπει
Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι εκεί υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός, άρα είναι δυσκολότερο να επιτύχεις ως ελεύθερος επαγγελματίας. Η αγορά είναι κορεσμένη..

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 00:57, 02-12-06:

Δε θα ήθελα να αφήσω την Ελλάδα..
Αλλά αν έπρεπε αναγκαστικά θα διάλεγα Ευρώπη τη προτιμώ από την Αμερική!!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 01:32, 02-12-06:

Πάντως βλέπω ότι αρκετοί θέλετε να μείνετε Ελλάδα...Γιατί αυτό?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:39, 02-12-06:

Μου αρέσουν κάποιες πόλεις της Αμερικής αλλά μάλλον θα διάλεγα Ευρώπη για πρακτικούς λόγους....
Είναι πιο κοντά, και πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα μπορεί κάποιος αν θέλει μέχρι και για ΣουΚου να έρθει να με δει ή να γυρίσω Ελλάδα...
όλο θέλω να φύγω κι όλο με προλαβαίνουν οι καταστάσεις....
Αν δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου τότε που τον γνώρισα, είχα κανονίσει να φύγω για Σουηδία ...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:52, 02-12-06:

Βασικά δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην Αμερική. Ξέρω πώς θεωρείται η χώρα των ευκαιριών, αλλά με εκνευρίζει και η πολιτική της και η απλοϊκότητα του λαού και δεν με εμπνέει. Είναι και μακριά. Θα ήθελα μόνο να ταξιδέψω Νέα Υόρκη και Νέα Ορλεάνη.

Ευρώπη αισθάνομαι πολύ πιο οικεία. Έχουμε άλλη κουλτούρα κι αρκετά κοινά χαρακτηριστικά. Βέβαια τώρα που είμαι στην Σκωτία αισθάνομαι ότι οι διαφορές στην κουλτούρα σε σχέση με την Ελλάδα είναι τεράστιες. Τον πρώτο καιρό αισθανόμουν ξένη με όλη την σημασία της λέξης! Από την άλλη και οι ίδιοι οι Βρετανοί δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Ευρωπαίους.

Η χώρα στην οποία θεωρητικά θα μπορούσα να μείνω είναι η Ιταλία που την έχω επισκεφτεί πολλάκις. Κάθε φορά που πηγαίνω αισθάνομαι πολύ οικεία. Αλλά και πάλι, δε νομίζω να άφηνα την Ελλάδα. Την αγαπώ παρόλα τα αρνητικά της. Και τώρα που έρχονται οι μέρες να κατέβω με έχει πιάσει φρενίτιδα!

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 12:32, 02-12-06:

Θα ήθελα σε κάποια φάση να την κάνω (έστω και για λίγο από Ελλάδα), είτε για ευρώπη είτε για αμερική

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:09, 02-12-06:

Αμερικη θα ηθελα να παω μονο για να ταξιδεψω, εκτος αν κατα τη διαρκεια της παραμονης μου εκει εβλεπα πραγματα που μου αλλαζαν την αποψη που εχω για τη συγκεκριμενη χωρα. Μονο και μονο ιδεολογικα αν το σκεφτω, δεν θα ηθελα να ζησω εκει. (Ασε που μου τη σπαει η προφορα τους απιστευτα)
Νομιζω οτι θα μπορουσα ανετα να ζησω Αγγλια (οχι επαρχια ομως), και ισως Γαλλια-Ιταλια.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:41, 02-12-06:

Να σας πω την αλήθεια, από όλες τις απαντήσεις, της io-io εντυπωσιάζει περισσότερο... Γιατί αν έχω καταλάβει καλά, μιλάει για ένα μέρος που έχει ζήσει. Και δη ως ξένη.
Θεωρώ ότι εξ- αποστάσεως ωραία διαλέγει κανείς χώρα, πόλη... ήπειρο, να μείνει... Και τέτοια έλεγα κι εγώ πολλά, πριν μετακομίσω έξω.
Και δε μιλάω για άτομα που απλά έχουν ακούσει για Αμερική και θέλουν ξαφνικά να μείνουν εκεί, αλλά και για ταξιδεμένους... Κι εγώ ήμουν πολύυυ συχνά έξω, κυρίως Ευρώπη, και μέσω οικογένειας και φίλων, είχα άμεση επαφή με τη νοοτροπία και την καθημερινότητα των "ευρωπαίων"...
Αλλά πλέον βλέπω ότι άλλη η γλύκα της ουσιαστικής καθημερινότητας!!

Τώρα, για να μην το παίζω σοφή και σας ξυνίζω, αν απλά ήταν από μακριά να διαλέξω... Θα ήταν κατ' αρχήν Ευρώπη. Πιστεύω ότι θα είναι πολλά αυτά που θα με εκνευρίσουν στην Αμερική, δυστυχώς παραείμαι ευαισθητποιημένη κοινωνικά, πολιτικά και κυρίως περιβαλλοντικά. Αν και μέρη σαν είτε τη Νέα Υόρκη και το Σαν Φρανσίσκο, τις δύο πιο "ευρωπαϊκές" όψεις της Ηπείρου, είτε Νέα Ορλεάνη και Νότο, τις πιο αποτραβηγμένες, θα ήθελα να τις βιώσω... Αλλά να μετακομίσω εκεί, χλωμό.

Από Ευρώπη... Ο νότος της Γερμανίας (Βαυαρία ιδίως), κάποια μέρη της Ελβετίας -αν και με δυσκολεύει να ζήσω σε ένα μέρος που δε σέβομαι την ιστορία του-, λίγο Αυστρία, αλλά άνετα και η Νότιος Γαλλία (Προβηγκία) είναι μέρη που θα μου πρόσφεραν κάποια βασικά πράγματα:
κλίμα, ταπεραμέντο λαού και τοπίου, ποιότητα ζωής.
Παράλληλα σε δεύτερο επίπεδο θα σκεφτόμουν Ιταλία και Ισπανία.

Σόρι που σας ζάλισα!!

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη scar.lett
H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε στις 13:25, 12-12-06:

σίγουρα Ευρώπη. Στην Αμερική πιστεύω θα ήμουν τόσο αντιδραστική που σύντομα θα μου έβγαζαν εισιτήριο για αυτό το εξωτικό μέρος....πώς το λένε;...Γκουαντάναμο

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:00, 12-12-06:

Αμερική αλλά όχι ΗΠΑ στην Κούβα για μια ζωή(ή έστω μέχρι να πεθάνει ο Φιντέλ) αραχτή σε μια παραλία χωρίς παπούτσια και λεφτά να πινω cuba libre και να καπνίζω.....πούρα
Άνευ αστείου παρά την φτώχεια και τις πολιτικές αναταραχές αν επέλεγα να αφήσω την Ελλαδίτσα η κεντρική Αμερική θα ήταν επιλογή μου.
Στην Ευρώπη, εκτός απο την Ισπανία κι εκεί Καταλονία μεριά, δεν θα μπορούσα να ζήσω ούτε και και Β.Αμερική.
Καλές οι επαγγελματικές ευκαιρίες,ωραίο το βιοτικό επίπεδο αλλά δεν έχω σκοπο ούτε κατάθλιψη να πάθω ούτε να τρώω τον μισθο μου στους ψυχολόγους.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:11, 13-12-06:

χμμ...σε μικροτερη ηλικια προσπαθησα να μεινω Γερμανια και Η.Π.Α....δεν τα καταφερα ομως...ειχα πεσει σε μελαγχολια....
τωρα βεβαια στα 29 μου θα εφευγα για Η.Π.Α χωρις δευτερη κουβεντα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:15, 13-12-06:

Τι εννοείς, Νεράιδά μου;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:24, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τι εννοείς, Νεράιδά μου;
Απλα τωρα βλεπω το συγμεκριμενο θεμα απο διαφορετικη οπτικη γωνια..ο τροπος ζωης στις Η.Π.Α ή τουλαχιστον στην πολη οπου θα πηγαινα μου αρεσει..θα δουλευα κατω απο καλυτερες συνθηκες με καλυτερες αμοιβες....θα ειχα δικους μου ανθρωπους γυρω μου...και οποτε θα μου ηταν δυνατο θα επισκεπτομουν την χωρα μου...απλα πραγματακια...
μικροτερη δεν μπορουσα να μεινω εκτος ελλαδος πανω απο 3 μηνες...τα εβλεπα τα πραγματα πιο συναισθηματικα και μελαγχολουσα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:21, 13-12-06:

Χμ χμ... κάατι μου θυμίζεις...!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 22:00, 13-12-06:

Πιστεύω Αμερική για σπουδές, αλλά Ευρώπη για να ζήσω και να δουλέψω.
Οι λόγοι πολλοί.
Όσον αφορά τις σπουδές, πιστεύω πως στην Αμερική δεν συγκρίνονται οι σπουδές για υπολογιστές που ενδιαφέρουν εμένα, με οτιδήποτε υπάρχει εδώ στην Ευρώπη.
Για να ζήσω κάπου όμως θα προτιμούσα Ευρώπη χωρις δεύτερη σκέψη. Σκανδιναβία κυρίως ή Ισλανδία.
Είναι πιό κοντά στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν φόβοι για τρομοκρατικές επιθέσεις -ειδικά στις Βόρειες χώρες- όπως στην Αμερική, ο κόσμος που θα συναναστρέφομαι δε θα είναι... αμερικανάκια, δεν θα ακούω ειδήσεις λογοκριμένες από 10 μεριές και θα έχω καλύτερη ποιότητα ζωής -στις Σκανδιναβικές χώρες πάντα-. Ακόμη πιστεύω πως ο ευρωπαϊκός τρόπος ζωής είναι πιό κοντά στον ελληνικό.
Κυριότερος λόγος για μένα πάντως είναι η απόσταση από την Ελλάδα και επιλέγω την Ευρώπη. Η Αμερική, κατά τη γνώμη μου, εκτός από δεξαμενή γνώσεων δεν πιστεύω πως προσφέρει τόσα περισσότερα για να την επιλέξω αντί για κάποια Ευρωπαϊκή χώρα.

Όταν λέω Ευρώπη διαχωρίζω την Αγγλία αφού σαν σύμμάχοι της Αμερικής οι κίνδυνοι για επιθέσεις είναι ίδιες. Το έχουμε δει κιόλας. Ο μόνος λόγος για να πάω Αγγλία θα ήταν τα χρήματα ή αν η δουλειά μου το απαιτούσε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maik85 : 13-12-06 στις 22:04. Αιτία: προσθήκη της τελευταίας παραγράφου
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:40, 13-11-10:

Δεν ξέρω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 17:02, 13-11-10:

Ευρώπη φυσικά!Και συγκεκριμένα Κεντρική-Βόρεια.
Εκτός από το επίπεδο ζωής είναι και η διαφορά στην νοοτροπία.
Πολλοί από τους Αμερικάνους που γνώρισα ήταν hilly-billies με όλη την έννοια της λέξης.
Συμπεριφερόντουσαν σαν γελαδάριδες,λοιδορούσαν τον τοπικό πολιτισμό και τέλος είχαν μια εμετική αμερικάνικη προφορά.
Το να ζω δίπλα σε τέτοια άτομα όταν ιδίως είναι οπλισμένα νόμιμα έως τα δόντια μάλλον με απωθεί σαν ιδέα.
Βέβαια κάποιοι/ες ήταν καλά παιδιά αλλά δε παύει να είναι άτομα που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με μια τελείως ξένη και υπεροπτική νοοτροπία.Ακόμη τείνουν να είναι εγωκεντρικά άτομα που θεωρούν ότι δεν είναι Αμερικάνικο είναι ανάξιο λόγου.
Από την άλλη είναι και το θέμα του άκρατου καπιταλισμού που δεν παρέχει σωστό δημόσιο σύστημα στους πολίτες.
Την γνώμη αυτήν την σχημάτισα γνωρίζοντας αμερικάνους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.Δεν έχω πάει ποτέ εκεί.
Βέβαια όσοι πήγαν Καναδά τον λάτρεψαν γιατί έχει λεν πολύ καλό σύστημα και ανθρώπους.Εκεί μπορεί και να πήγαινα.
Για την Λατινική Αμερική δεν ξέρω πολλά αλλά δεν είναι και στα σχέδια/επιθυμία μου να πάω.
Όλη αυτή η φτώχεια είναι αποτρεπτικό παράγοντας.Δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ όταν δίπλα μου οι άλλοι ζουν σε φαβέλες.
Άρα Ευρώπη και πάλι Ευρώπη,έχει και αυτή τα μειονεκτήματα της αλλά τα πλεονεκτήματα είναι συντριπτικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 20:04, 13-11-10:

Κι εγώ ψηφίζω Ευρώπη και ιδιαίτερα σκανδιναβικές χώρες.
Κυρίως για τον τρόπο ζωής...σίγουρα δε θα μου ταίριαζε ο αμερικάνικος,
θέλω έναν πιο ανθρώπινο,μια καλύτερη ποιότητα ζωής γενικότερα.
Το ότι είναι πιο κόντα στην Ελλάδα μετράει κι αυτό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αμερική - Από Gilda
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ταξίδια και Διακοπές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-13 στις 17:27.
    • Σπουδές Η/Υ στην Αμερική - Από double_k
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αμερική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-08-10 στις 21:35.
    • Συσκευές από Αμερική - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-02-07 στις 21:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους