Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Internet-ική σχέση, τα καλά και τα άσχημα

Πόσο επηρεάζει η γνωριμία μέσω internet τη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
Την επηρεάζει Θετικά
6
18,75%
Την επηρεάζει Αρνητικά
7
21,88%
Δεν έχει καμία διαφορά
17
53,13%
Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ
2
6,25%

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:20, 01-12-06:

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet?
Καθένας μας λοιπόν, έχει τις εμπειρίες του ευχάριστες ή δυσάρεστες, σχετικά με τις σχέσεις από internet...τελικά όμως πόσο διαφέρουν από τις εξω-internet-ικές σχέσεις;

Νομίζω θα είχαν ενδιαφέρον οι απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:

Για όποιον είχε ευχάριστη σχέση από το Internet:
Πιστεύετε βοήθησε τη σχέση, αυτού του είδους η γνωριμία, περισσότερο από μια γνωριμία face to face?

Για όποιον είχε δυσάρεστη σχέση από το Internet:
Πιστεύεται πως η σχέση δεν πήγε καλά λόγω του internet ή θα μπορούσε να συμβεί το ίδιο και σε μια οποιαδήποτε άλλη σχέση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 20:38, 01-12-06:

'Εχω ποστάρει κι εγώ στο παραπάνω θέμα!

Εγώ πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει μόνο μια φορά! Την ερωτεύτηκα πριν καν τη δω και έγινε πολύ δυνατότερο όταν την είδα! Δεν βιάστηκα να κάνω σχέση μαζί της. Τη γνώρισα περισσότερο κι από κοντά για λίγο καιρό ακόμη και μετά δημιουργήσαμε κάτι πολύ όμορφο.

Όμως...η σχέση μου αυτή δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Δεν έφταιγε το ίντερνετ. Καθόλου μα καθόλου. Ήταν λάθος συγχρονισμός. Σ΄αυτό καταλήξαμε τουλάχιστον. Για μένα ήταν πολύ καλή εμπειρία και χαίρομαι που το έζησα. Παρόλ΄αυτά δεν θα το ξανακάνω γιατί όπως έγραψα παραπάνω πιστεύω ότι ήταν μοναδικό αυτό που μου συνέβει. Και πιθανώς δε θα μου ξανασυμβεί γιατί δεν μπαίνω στο ίντερνετ για να κάνω σχέση. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι ούτε τότε μπήκα για να κάνω σχέση...

Πάντως σίγουρα αυτά δεν συμβαίνουν κάθε μέρα και σίγουρα δεν θα έκανα μια σχέση την επομένη που θα γνώριζα μια κοπέλα απ΄το ίντερνετ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:01, 01-12-06:

Ναι είμαι κι εγώ σε αυτούς που το έχουν κάνει κι έχουν καλή εμπειρία....
Ήταν ένας πάρα πολύ δυνατός έρωτας κι ένας πολύ καλός άνθρωπος που λάτρεψα κι ας είχε τελικά τέλος η σχέση μας....

Για μένα... όταν ερωτεύεσαι τον άλλον πρώτα για τις σκέψεις του (κι έχεις την τύχη να τις εκφράζει με όμορφο τρόπο) είναι πιο ουσιώδες απ ότι να τον ερωτεύεσαι για τα μάτια του και το πως σε προσέγγισε σε ένα μπαράκι ή μέσα στην παρέα....

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ γιατι αν πρεπει να το αναλυσω θα γράφω για μέρες!

Όσο αφορά πάντως εμένα και την σχέση που αναφέρομαι... πρέπει να πω ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα είχα προχωρήσει ποτέ σε σχέση μαζί του ΑΝ δεν τον είχα δει πρώτα από τα μέσα προς τα έξω...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:20, 01-12-06:

Η σχέση -για όσο κράτησε- ήταν υπέροχη πιστεύω και απ' τις δυό πλευρές.
Είχε πολύ πόνο, γιατί για μεγάλα διαστήματα είμασταν μακριά, αλλά είχε και μεγάλες, υπέρτατες, χαρές τις στιγμές που είμασταν μαζί. Στιγμές που δε θα ξεχάσω ποτέ και πάντα θα θυμάμαι με ζεστασιά.
Ερωτευτήκαμε όπως ακριβώς περιγράφει η ΚΟΥΕ...:
Για μένα... όταν ερωτεύεσαι τον άλλον πρώτα για τις σκέψεις του (κι έχεις την τύχη να τις εκφράζει με όμορφο τρόπο) είναι πιο ουσιώδες απ ότι να τον ερωτεύεσαι για τα μάτια του και το πως σε προσέγγισε σε ένα μπαράκι ή μέσα στην παρέα....
Παρ' όλ' αυτά δε θεωρώ πως το internet ήταν αυτό που έκανε την αγάπη μας ουσιαστικότερη ή βαθύτερη. Εμείς είμαστε αυτοί που κάνουμε τη σχέση καλή ή κακή. Θα ήταν το ίδιο, ίσως μέσα από άλλες διαδικασίες αλλά το ίδιο, αν γνωριζόμασταν σε μια παρέα. Αργά ή γρήγορα θα αναγνώριζα μέσα του αυτά που αγάπησα.

Το internet ήταν μονάχα το μέσο της γνωριμίας και έπειτα το μέσο της επικοινωνίας λόγω της απόστασης. Τίποτ' άλλο.

(μπορούμε άραγε να χαρακτηρίσουμε κάθε σχέση που τελειώνει σαν αποτυχία)?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:30, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet?
Καθένας μας λοιπόν, έχει τις εμπειρίες του ευχάριστες ή δυσάρεστες, σχετικά με τις σχέσεις από internet...τελικά όμως πόσο διαφέρουν από τις εξω-internet-ικές σχέσεις;
Εγώ δεν έχει τύχει να κάνω κάτι παρόμοιο, αλλά μπορώ να πω τι πιστεύω για τα υπερ/κατά τέτοιων σχέσεων (όπως τα βλέπω εγώ, που είμαι έξω από το χορό)

Μέσω του Internet έχεις καλύτερη ή χειρότερη επικοινωνία με τον άλλον, σε σχέση με την καθημερινή τετ-α-τετ επικοινωνία; Εγώ δεν ήμουν σίγουρος για το αν υπάρχει κάτι θετικό σ'αυτόν τον μέχρι που άκουσα την ακόλουθη φράση: "Με τη Wendy μιλάμε τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα και έχουμε σίγουρα πολύ καλύτερη επικοινωνία απ' ότι έχεις εσύ με τη Μαρία" ("Singles", 29/11).

Μέσω του Internet λοιπόν, είμαστε συνήθως πιο ανοιχτοί με τους άλλους, αποκαλύπτουμε πιο εύκολα άγνωστες πτυχές του εαυτού μας και γνωρίζουμε καλύτερα τον άλλον/την άλλη/τους άλλους, χάρη στο πέπλο της ανωνυμίας που μας περιβάλλει...

Έτσι, δεν είναι και τόσο δύσκολο όπως -αρχικά- νομίζουμε να ενθουσιαστείς με κάποιον/α. Αν συνδιάσουμε:

α) το γεγονός ότι το φλερτ είναι πολύ πιο διάχυτο στο Internet σε σχέση με την καθημερινή μας ζωή
β)το πόσον μεγάλη ανάγκη έχει κάποιος να φλερτάρει κπ άλλον και τούμπαλιν (αν του 'χει λείψει π.χ. στην καθημερινή του ζωή)
γ)την παρούσα συναισθηματική κατάσταση των εμπλεκομένων, όπως πρόσφατα χωρισμένοι, αν τους έχει λείψει η ουσιαστική επικοινωνία (ή ακόμα κι αν θέλουν απλώς σεξ, κάτι που δεν αποκλείεται να οδηγήσει σε κανονική σχέση)

τότε μπορεί κάλλιστα αυτός ο ενθουσιαμός να εξελιχθεί σε κάτι περισσότερο και -γιατί όχι;- να ξεκινήσει μία φρέσκια σχέση...

Αυτό λοιπόν θα μπορούσαμε κάλλιστα να το προσθέσουμε στα υπέρ της σχέσης μέσω Internet.

Βέβαια, όπως μπορεί -και με το δίκιο σας- να πείτε, δεν γνωρίζεις τον άλλον από κοντά. Τότε τον γνωρίζεις καλύτερα και μπορείς να είσαι πιο σίγουρος για το αν ταιριάζει σ' αυτό που ψάχνεις... Ίσως πάλι και όχι. Ίσως τελικά η επικοινωνία μέσω Internet να είναι πιο ειλικρινής... γνωρίζοντας έτσι τον άλλον καλύτερα

Αυτό βέβαια που θα μπορούσαμε -εκ πρώτης όψεως- να κατατάξουμε στα αρνητικά είναι ότι δεν έχεις εξ'αρχής οπτική επαφή με τον/την άλλο/η. Γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση: μπορεί αυτό που θα δεις όταν συναντηθείτε να σ' απογοητεύσει [offtopic: ένα πολύ καλό ερώτημα, για άλλο thread, αν κάποιος "ωραίος" θα χρησιμοποιήσει το IRC για να κάνει κάποια σχέση], αλλά από τη στιγμή που δέχτηκες να συναντηθείτε, σημαίνει πως σου έχει κινήσει το ενδιαφέρον και αυτό θα οφείλεται στην προσωπικότητά του/της, εφόσον δεν έχετε οπτική επαφή (εκτός κι αν οι συζητήσεις είναι του στυλ "είμαι 1.78, ξανθιά", "έχω μούσκουλα" κοκ ).

Με λίγα λόγια αν το Internet οφελεί ή όχι μία σχέση, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Όμως αυτά που ανέφερα δίνουν σίγουρα κάποια θετικά σημάδια

Αν πάλι δεν είναι έτσι, επαναλαμβάνω ότι είμαι έξω απ' το χορό, δεν μου έχει τύχει. Ίσως πάλι είναι καλό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 07-12-06 στις 01:11.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:33, 02-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ναι είμαι κι εγώ σε αυτούς που το έχουν κάνει κι έχουν καλή εμπειρία....
Ήταν ένας πάρα πολύ δυνατός έρωτας κι ένας πολύ καλός άνθρωπος που λάτρεψα κι ας είχε τελικά τέλος η σχέση μας....

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ γιατι αν πρεπει να το αναλυσω θα γράφω για μέρες!

Όσο αφορά πάντως εμένα και την σχέση που αναφέρομαι... πρέπει να πω ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα είχα προχωρήσει ποτέ σε σχέση μαζί του ΑΝ δεν τον είχα δει πρώτα από τα μέσα προς τα έξω...

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο! ΑΚΡΙΒΩΣ!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 01:00, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο! ΑΚΡΙΒΩΣ!
+1

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:35, 07-12-06:

Εχώ θέλω μια διευκρίνηση γιατί μπερδεύτηκα με τα γραφόμενα σχετικά με το ιντερνετ.

Στα δύο ερωτήματα που θέτει η Isiliel to internet τι ρόλο βαράει.
Η αρχική αιτία γνωριμίας και μετά σαν όλες τις σχέσεις ή ας πούμε αιτία και μέσο επικοινωνίας ή μόνο μέσω επικοινωνίας λόγω απόστασης πχ?

Νομίζω αλλάζει το πράγμα ανά εκδοχή κυρίως με το αν είναι το μέσο επικοινωνίας στην σχέση ή αν ήταν η αιτία/αφορμή της σχέσης.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:42, 07-12-06:

Μου έχει τύχει και σχέση με ευχάριστη κατάληξη και σχέση με δυσάρεστη κατάληξη. Το ότι γνωρίστηκα με αυτούς τους ανθρώπους στο Ίντερνετ δεν μου έκανε καμία διαφορά κι απ' όσο ξέρω δεν έκανε και σε εκείνους. Θα έλεγα μάλιστα πως οι άνθρωποι "τσεκάρονται" πιο εύκολα στο Ίντερνετ, παρά έξω.. κι αυτό γιατί επειδή μπορείς να μιλήσεις πολλές ώρες (αφού ο καθένας είναι στο χώρο του) αν υπάρχει κάτι κακό, συνήθως θα το εντοπίσεις γρήγορα.. κι επιπλέον η ανωνυμία δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας που σε κάνει να λες προσωπικά σου πράγματα πιο εύκολα σε κάποιον (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων). Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως όταν γνώρισα κάποια άτομα από κάποιο άλλο φόρουμ που μπαίνω, ένιωσα αυτόματα λες και τους ξέρω χρόνια! (και μιλάμε για φόρουμ και όχι για τσατ που τα πράγματα είναι σαφώς πιο διαχυτικά και άνετα!)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:43, 07-12-06:

Αν η γνωριμία έγινε από το νετ. Αν το νετ ήταν η αιτία/αφορμή.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 12:50, 07-12-06:

οταν ειχα κανει μια τετοια σχεση ενταξει λιγο το σκεφτομουν οτι καλυτερα να μη τη γνωριζα στο νετ...για να ειμαι ειλικρινης ειχα ακομα ενα taboo παρολο που το συνεχισα και γω στο να γινει καλυτερα η γνωριμια..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:49, 07-12-06:

Οκ Isiliel
Εμένα δύο φορές.
Την μια στην ίδια πόλη την άλλα μακρυά.
Με την ίδια πόλη ειλικρινά δεν πήγε και τελικά κάπου επί της ουσίας όχι δλδ πως έφταιγε το νετ. Απλά μπορώ να πω ότι από κοντά είδα πράγματα που ψιλοκρυβόντουσαν συνεπώς όσο προχώρησε έγινε χάρις την απροσωπία του νετ.

Με την μακρυά, Πόρωθηκα την ερωτεύτηκα όσο το επέτρεπαν οι συνθήκες και περισσότερο αλλά τελικά όπως ήρθαν δεν την γνώρισα ποτέ, και τώρα δεν υπάρχει καμιά επικοινωνία. Μπορώ να πω ότι το νετ έπαιξε βοηθητικό ρόλο στην επικοινωνία αλλά μιας και παρέμεινε λόγω απόστασης μέσω νετ, μάλλον αλλοίωσε και την ποιότητα της επικοιωνίας τόσο ώστε να καταλήξει όπως κατέληξε, άδοξα εντελώς.

Αλλά και πάλι ότι κάτσει και από που κάτσει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:09, 07-12-06:

...εχμμμμ....εσεις μιλησατε για ερωτικη σχεση μεσω ιντερνετ...εγω θα αναφερω ενα αλλο ειδος διαπροσωπικης σχεσης..τη φιλια..το νετ ηταν το μεσο για να τη γνωριμια μου με μια παρα πολυ καλη μου φιλη (πλεον)...αλλα ηταν απλα η αφορμη να βρεθουμε στην ιδια παρεα και μονο..απο κει και περα η face to face επαφη ηταν αυτη που μας εφερε κοντα...εντος νετ δεν ειχα δει ουτε το 1/100 απο αυτο που ηταν πραγματικα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:34, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Απλά μπορώ να πω ότι από κοντά είδα πράγματα που ψιλοκρυβόντουσαν συνεπώς όσο προχώρησε έγινε χάρις την απροσωπία του νετ.
Θα μπορούσες να πεις - χωρίς να περιγράψεις ή να δώσεις λεπτομέρειες- τι ήταν αυτά τα πράγματα που κρυβονταν λόγω του νετ?

Δε με ενδιαφέρει τόσο η προσωπική περίπτωση όσο η φύση των πραγμάτων από τα οποία μπορεί κάποιος να ξεγελαστεί λόγω ιντερνετ. Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον και χρήσιμο για όλους μας.

Αν πάλι μπαίνω σε πολύ προσωπικά χωράφια, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά και εννοείται, δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:48, 07-12-06:

Αν θες σε πμ ναι.

Παράθεση

avantis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avantis
H avantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H avantis έγραψε στις 17:17, 07-12-06:

Γεια παιδια εγω ειμαι καινουργια και σε αυτο το forum αλλα και γενικα στο διαδικτιο σιγουρα ομως μια τετοια επαφη θα εχει και τα καλα και τα ασχημα στοιχεια. εγω για παραδειγμα οχι απο ανια η γιατι δεν εχω ανθρωπους να μοιραστο πραγματα αλλα πιστευω πως ειναι η εποχη μας τωρα αν θα πετυχει θα δουμε....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 07-12-06 στις 17:40. Αιτία: Απαγορεύεται η χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ γιατί “δηλώνουν” υψηλό τόνο φωνής και είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσάρεστα.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:29, 07-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από avantis
ΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΑΦΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΙΑ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ....
Καλώς μας ήρθες avantis

Φιλική συμβουλή: τα πεζά γράμματα είναι πιο καλαίσθητα και διαβάζονται πιο εύκολα από τα κεφαλαία. Εάν γράφεις με πεζά έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να διαβάσει κάποιος το μήνυμά σου

Και πάλι ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:38, 07-12-06:

Μου έχει τύχει σε μια φάση που ήθελα να κάνω νέες γνωριμίες και να "παίξω" στο ερωτικό να κάνω γνωριμίες στο internet και μία έγινε "σχέση". Αλλά δεν με ικανοποίησε τίποτα. Τα άτομα που γνώρισα (καμιά 10ρια) μου άφησαν στην πλειοψηφία τους πικρή γεύση. Να αναφέρω τις πιο χαρακτηριστικές φάσεις.

Το παιδί με το οποίο τα έφτιαξα απέδειξε γρήγορα ότι αν και γοητευτικός και αρρενωπός (αυτό που με τράβηξε σε αυτόν) στη νοοτροπία ήταν πολύ διαφορετικός από εμένα και οι απόψεις του με αρρώσταιναν. Λίγο καιρό μετά το τέλος της σχέσης προσπάθησε να επικοινωνήσει πάλι και ούτε του απάντησα, δεν ήθελα καμιά σχέση μαζί του.

Ένας άλλος μου άρεσε πολύ όταν βγήκαμε, μιλούσαμε και πολύ καιρό msn. Αυτός μου την έπεσε και μετά το πήγαινε μια έτσι μια αλλιώς. Εγώ επειδή δεν τα γουστάρω αυτά το πήγα στο τελείως φιλικό και αναπτύξαμε μια αρκετά καλή σχέση. Εγώ με άλλους, αυτός με άλλη, άρχισα να τον εκτιμώ. Με τα πολλά μου έκανε στο άσχετο μια εξομολόγηση των συναισθημάτων του και ταυτόχρονα με "κατηγόρησε" ότι ενώ από την αρχή τα έκανε ξεκάθαρα εγώ δεν προχώρησα. Τρομερά ανασφαλές άτομο, του είπα ότι δεν παίζει μετά από όλα αυτά να κάνουμε κάτι και αυτός άρχισε να με αποφεύγει και να μου μιλάει απότομα. Και νόμιζα ότι ήμασταν φίλοι πια.

Το πιο θεϊκό πάντως που μου έχει τύχει είναι ένα παιδί που μιλάγαμε msn, όλο μου έλεγε κουλτουριάρικα και είχα ψαρώσει, ήμουν σίγουρη πως ταιριάζαμε πολύ και μια μέρα βγήκαμε σινεμά. Μου άρεσε πολύ, αλλά την επόμενη μέρα μου έκανε δηλώσεις ότι "θέλει να με βάλει κάτω και μπιπ! κι ότι ο μόνος λόγος που κρατήθηκε ήταν ότι ήμασταν μπροστά σε κόσμο"! Όλα τα περί ταινιών, μουσικής, σχέσεων ήταν μια καλά καμουφλαρισμένη προσπάθεια να μπιπ! Και ήταν και ωραίο παιδί, μπορούσε και με άλλους τρόπους να πετύχει τον σκοπό του.

Οπότε είμαι αρκετά επιφυλακτική, αν και μου αρέσει να γνωρίζω άτομα στο internet. Αν κι έχω βρει νέο τρόπο, Skype και επικοινωνία με άτομα στην άλλη άκρη του κόσμου. Και ικανοποιώ την αχόρταγη όρεξή μου για chat και δεν παίζει να γίνουν μπερδέματα και παρεξηγήσεις!

Παράθεση

avantis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avantis
H avantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H avantis έγραψε στις 19:24, 07-12-06:

Σιγουρα μπορει ευκολα να εξαπατηθεις απο ανθρωπους και μαλιστα μεσω του διαδικτυου, να εισαι σιγουρη ομως οτι ευκολα μπορει να σε εξαπατησουν και ανθρωποι που γνωριζεις χρονια και μιλαω απο προσφατη εμπειρια μου.Καλο βραδυ τα ξαναλεμε...

Παράθεση

Κάτι γίνετε

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κάτι γίνετε
Ο Κάτι γίνετε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Κάτι γίνετε έγραψε στις 18:28, 01-08-16:

Καλησπέρα απο μένα. Εδώ και καιρό έχω αυτή την απορία και θα ήθελα την άποψη σας,Σε τι θα μας ωφελήσει μια διαδικτυακή γνωριμία;Είναι καλυτερη απο μια live γνωριμία;;;Και πως μπορεις να γνωριστεις γενικότερα μέσω διαδικτύου;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 19:24, 01-08-16:

Tinder.

Τα ρισκα της online ειναι τα ιδια με αυτη της live. Καμια διαφορα. Ουτε στη μια ουτε στην αλλη δεν ξερεις σε τι ανθρωπο θα πεσεις.

Εκτος αν μιλαμε για "modern day προξενιο" δηλαδη να κανεις γνωριμιες μεσω κοινων γνωστων...
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:20, 01-08-16:

Εξαρταται τα ατομα κ την τοποθεσια γνωριμιας. Προτιμω τις λαιβ γνωριμιες αλλα οσο μπαινεις διαδικτυο, γνωριζεσαι και με αυτον τον τροπο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 08:01, 02-08-16:

Mπορεί να γνωριστείς τυχαία,μέσω κοινών φίλων κλπ.Το θέμα είναι τι ζητάς εσύ από αυτή την επαφή.Σου αρκεί απλά να μιλάς με ένα άτομο πού και πού ή προτιμάς να γνωριστείς από κοντά?Άλλες διαδικτυακές σχέσεις προχωράνε και άλλες όχι....Και αυτό είναι οκέι γιατί το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις face to face γνωριμίες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eλένη Σκαριώτου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eλένη Σκαριώτου
H Eλένη Σκαριώτου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Eλένη Σκαριώτου έγραψε στις 19:51, 03-08-16:

H δημιουργία μιας σχέσης μέσω του Internet είναι αρκετά δύσκολη. Μου έχει τύχει να μιλάει με κάποιους που να μου άρεσαν online αλλά όταν εβγαινα μαζί τους το πρώτο ραντεβού και τους έβλεπα, δεν ήξερα που να κρυφτώ και πώς να φύγω.
Μπορείς να έχει μια καλή επικοινωνία online, αλλά δεν δεις τον άλλο από κοντά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ikarionas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ikarionas
Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ikarionas έγραψε στις 17:34, 04-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Eλένη Σκαριώτου
H δημιουργία μιας σχέσης μέσω του Internet είναι αρκετά δύσκολη. Μου έχει τύχει να μιλάει με κάποιους που να μου άρεσαν online αλλά όταν εβγαινα μαζί τους το πρώτο ραντεβού και τους έβλεπα, δεν ήξερα που να κρυφτώ και πώς να φύγω.
Μπορείς να έχει μια καλή επικοινωνία online, αλλά δεν δεις τον άλλο από κοντά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Είναι θέμα τύχης. Μερικές φορές πέφτεις σε ενδιαφέροντα άτομα, ακόμη κι αν προκύψει φιλική σχέση και όχι ερωτική. Τις περισσότερες φορές όμως έχει κακή κατάληξη.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:22, 05-08-16:

Εγω πάντως γνώρισα τον άντρα μου μέσω του ίντερνετ και συγκεκριμένα μέσω αυτού του φόρουμ οποτε μπορώ να πω ότι ειμαι ένα παράδειγμα θετικού αποτελέσματος. Δε θα είχε σημασία πάντως με ποιο τρόπο θα τον είχα γνωρίσει απλά δε θα τον γνωριζα ποτέ αν δεν υπήρχε το ίντερνετ. Υπάρχουν αμέτρητα ζευγάρια στη σημερινή κοινωνία που ήρθαν κοντά μέσω ίντερνετ και είναι πια μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να αρνηθούμε.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 01:06, 06-08-16:

Έχω φίλη η οποία, όταν ήταν 15 χρονών, γνώρισε το αγόρι της (ο οποίος είναι 3 χρόνια μεγαλύτερος από αυτήν), μέσο ενός παιχνιδιού, του TrackMania Nations -.- Πλέον είναι μαζί εδώ και 7,5 χρόνια, και τα 3,5 χρόνια από αυτά συζούν. Σήμερα είναι στην Ολλανδία και κάνουν τα μεταπτυχιακά τους. Άρα, ναι γίνεται!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 13:04, 06-08-16:

Και εγω την κοπελα μου μεσω ιντερνετ τη γνωρισα. Βεβαια τα πρωτα 2 χρονια που μιλαγαμε-βγαιναμε ειχαμε φιλικη σχεση, αλλα πλεον είμαστε 1 χρονο μαζι.
Για εμενα τουλαχιστον που δεν πολυ παω τους περισσοτερους ανθρωπους το ιντερνετ ειναι πολυ καλος τροπος γνωριμιας ατομων γιατι μπορεις απο πριν να καταλαβεις αν εχετε κοινα ενδιαφεροντα κλπ,πριν προχωρησεις σε συναντηση , ενω σε real life συνθηκες μπορει να χαραμισεις πολυ χρονο και ενεργεια πρωτου καταλαβεις οτι δεν κολλας με τον αλλον
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 18:00, 06-08-16:

Είμαι υπέρ του να φτιάξεις κοιλιακούς και να πληρώσεις για επαγγελματικές φωτογραφίες ώστε να βρίσκεις ξεπέτες. Αν επιζητείς σοβαρές σχέσεις από το ίντερνετ σημαίνει πως δε μπορείς να μιλήσεις σε γκόμενα irl. Και αν δε μπορείς να μιλήσεις στον έξω κόσμο δεν είσαι σε θέση να κάνεις σχέση.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:26, 06-08-16:

Δε βλέπω σε τι διαφέρει μια γνωριμία μέσω ίντερνετ από μια γνωριμία σε μια παρέα, στη σχολή ή αλλού. Εννοείται ότι η ιντερνική γνωριμία θα είναι μόνον η αρχή και θα ακολουθήσει από κοντά συνάντηση.

Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 602 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 18:49, 06-08-16:

Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν δύο τύποι χρηστών internet.
Εκείνοι που η διαδικτυακή τους ζωή και συμπεριφορά είναι κατά κάποιο τρόπο προέκταση της καθημερινής τους (irl) συμπεριφοράς και εκείνοι που χρησιμοποιούν ένα είδος διαδικτυακής περσόνας και πορεύονται με αυτήν.
Είναι οι δύο όψεις της "ανωνυμίας" του internet τρόπον τινά. Μπορεί είτε να αποκαλύψεις τον εαυτό σου ευκολότερα, να κάνεις/πεις πράγματα που για x-y λόγους θα σκάλωνες ίσως να κάνεις/πεις irl είτε να κάνεις πράγματα εκτός των πλαισίων της καθημερινής σου συμπεριφοράς ακριβώς επειδή δεν σε έχει γνωρίσει κάποιος από κοντά και δεν σε πολυενδιαφέρει και τι άποψη θα σχηματίσει για σένα.
Γνωρίζοντας κάποιον από το internet, στις αρχές, δεν μπορείς να ξέρεις σε ποια από τις δύο περιπτώσεις έχεις πέσει. Για να καταφέρεις να εξακριβώσεις τι παίζει θέλει αρκετή συζήτηση, και εκ βαθέων συζήτηση και όχι αυτή που κυμαίνεται στα "Τι μουσική ακούς;", "Τι σειρές/ταινίες βλέπεις;".
(Και πάλι βέβαια ενδέχεται να υποκρίνεται ένας εκ των δύο, αλλά αυτό είναι κάτι το υπαρκτό και σε γνωριμίες-σχέσεις δια ζώσης.)
Αν καταφέρεις και περάσεις αυτόν τον σκόπελο, και πιστεύεις ακόμα ότι έχεις ένα άτομο που σε ενδιαφέρει απέναντί σου, μπορείς να προχωρήσεις και στην από κοντά γνωριμία με εκείνο. Τότε είναι που, σιγά-σιγά, και πάλι με "σοβαρή" συζήτηση, θα αρχίσεις να επιβεβαιώνεις ή καταρρίπτεις τα μέχρι τότε συμπεράσματά σου και να κρίνεις αν θέλεις να συνεχίσεις την οποιασδήποτε μορφής επαφή με το εν λόγω άτομο.

Απλά, όπως πάντα, ενδέχεται να βγάλεις συμπέρασμα όταν θα είναι αργά. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "είμαι στο τάδε μέσο/site/app και έχω σκοπό να βρω σύντροφο" και του "είμαι εδώ και δεν είμαι αρνητικός στο να οδηγήσει κάτι κάπου". Στην πρώτη περίπτωση πιθανότατα η συμπεριφορά του χρήστη θα είναι καθοδηγούμενη από το σκοπό του και στα πλαίσια της όλης προσπάθειας θα εμφανιστούν συμπεριφορές που απέχουν από την πραγματική εικόνα του ατόμου. Ο "πραγματικός" εαυτός αυτού του ατόμου θα αποκαλυφθεί βέβαια, αλλά αυτό θα γίνει όταν πια το γνωρίσεις από κοντά και τότε ίσως να ξενερώσεις διότι είχες ψηθεί για κάτι άλλο, το οποίο εν τέλει είναι ανύπαρκτο-ψεύτικο.
Στην δεύτερη περίπτωση είναι πιθανότερο το πράγμα να πάει πιο ομαλά και να μην απογοητευτείς τόσο ή τόσο γρήγορα ή και καθόλου όταν πια έχεις γνωρίσει αυτό το άτομο σχετικά καλά και από κοντά.
Κυρίως αυτός ο παράγοντας πιστεύω λοιπόν πως θα οδηγήσει στη δημιουργία μίας υγιούς ή μη ερωτικής σχέσης που βασίζεται σε εξαρχής γνωριμία μέσω του internet.

Υπάρχει πιθανότητα να μη σου βγει αυτό που θα ήθελες/περίμενες και να ξενερώσεις/πληγωθείς; Προφανώς, όπως υπάρχει και στις από κοντά γνωριμίες.
Μπορείς κάπως να το περιορίσεις; Ναι μπορείς, χωρίς να δίνεσαι αρκετά μέχρι να νομίζεις ότι μπορείς πλέον να εμπιστευτείς τον άλλον. Είτε αυτό είναι αφού τον γνωρίσεις και από κοντά είτε όχι.
Μπορείς να κάνεις μία χαρά φυσιολογική σχέση με άτομο που γνώρισες από το internet; Φυσικά και μπορείς. Αν θέλεις να σου δώσω πιθανότητες, θα σου δώσω λιγότερες από κάποιον που γνώρισες από κοντά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι δυνατό. Ίσως στο internet να έχεις μεγαλύτερο περιθώριο επιλογών ή να είναι πιο εύκολο να κάνεις μία πρώτη γνωριμία με άτομα απ' ότι από κοντά, αλλά άπαξ και γίνει η γνωριμία και περάσεις στο στάδιο του φλερτ, είναι λιγότερο πιθανό να σου βγει κάτι ικανοποιητικό με κάποιον που γνώρισες από το διαδίκτυο παρά με κάποιον που γνώρισες από κοντά, θαρρώ.

Όλα αυτά μιλώντας για σχέσεις που προέκυψαν από πρώτη γνωριμία μέσω διαδικτύου. Το "γνώρισα κάποιον στο internet, μιλάμε αρκετά συχνά και βρισκόμαστε κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα από κοντά γιατί εγώ μένω Καλύβια και εκείνος Τόκιο, ρίχνουμε έναν, συμπεριφερόμαστε σαν ζευγάρι για τις 3-4 μέρες που είναι εδώ, και μετά τον πάω στο αεροδρόμιο" είναι κάτι που προσωπικά απέχει από τον ορισμό της "ερωτικής σχέσης" που υιοθετώ.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:58, 06-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δε βλέπω σε τι διαφέρει μια γνωριμία μέσω ίντερνετ από μια γνωριμία σε μια παρέα, στη σχολή ή αλλού. Εννοείται ότι η ιντερνική γνωριμία θα είναι μόνον η αρχή και θα ακολουθήσει από κοντά συνάντηση.
]
Η διαφορά είναι ότι στην εξ' επαφής γνωριμια δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά η κρίση - κριτική - άποψη για την εξωτερική εμφάνιση ενω στο ίντερνετ δουλεύει μόνο για την προσωπικότητα / συμπεριφορά του ανθρώπου που γνωρίζεις. Μιλάω για ανθρώπους που μπορεί να γραφουν σε ένα φόρουμ καλή ώρα και δεν έχεις ιδέα πώς είναι εμφανισιακά. Αυτο που θα σε τραβήξει πάνω σε κάποιον κι όχι σε κάποιον άλλον είναι αυτά που πιστεύει, πώς φέρεται, πώς εκφράζεται. Κατά τη γνώμη μου είναι και καλύτερη απο μια άποψη μια τέτοια γνωριμία γιατι δίνεις έμφαση σε αυτά που μετράνε και δεν επηρεαζεσαι απο έλξη ή πάθος. Δε λεω ότι είναι κακή η έλξη ή το πάθος ή ότι δε χρειάζεται σε μια σχέση απλά κάποιες φορές παίρνουν τον έλεγχο και χάνεται η ουσία.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 16:57, 07-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η διαφορά είναι ότι στην εξ' επαφής γνωριμια δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά η κρίση - κριτική - άποψη για την εξωτερική εμφάνιση ενω στο ίντερνετ δουλεύει μόνο για την προσωπικότητα / συμπεριφορά του ανθρώπου που γνωρίζεις. Μιλάω για ανθρώπους που μπορεί να γραφουν σε ένα φόρουμ καλή ώρα και δεν έχεις ιδέα πώς είναι εμφανισιακά. Αυτο που θα σε τραβήξει πάνω σε κάποιον κι όχι σε κάποιον άλλον είναι αυτά που πιστεύει, πώς φέρεται, πώς εκφράζεται. Κατά τη γνώμη μου είναι και καλύτερη απο μια άποψη μια τέτοια γνωριμία γιατι δίνεις έμφαση σε αυτά που μετράνε και δεν επηρεαζεσαι απο έλξη ή πάθος. Δε λεω ότι είναι κακή η έλξη ή το πάθος ή ότι δε χρειάζεται σε μια σχέση απλά κάποιες φορές παίρνουν τον έλεγχο και χάνεται η ουσία.
Με συγχωρείς αλλά θα πρέπει να ενημερώσω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ωραία τα ρομαντικά περί "κοιτάω την ουσία" και όλα αυτά, αλλά η φύση ξέρει καλύτερα. Όταν γνωρίζεις έναν άνθρωπο κανονικά και όχι μέσω bits, παρατηρείς πολύ πιο ουσιώδη πράγματα από "κοινά ενδιαφέροντα". Η εξωτερική εμφάνιση που πάει πάντα σε συνδιασμό με την κοινωνική συμπερίφορα είναι πάρα πολύ χρήσιμη για να κρίνεις το ποιόν ενός ανθρώπου. Πως ντύνεται κάποιος; Μπορείς να καταλάβεις πόσο ενδιαφέρται για την εικόνα που περνάει, αλλά και πόσο προσέχει τον εαυτό του. Είναι κάποιος χοντρός/η; Δείχνει όλα τα παραπάνω, αλλά και το ότι είναι αδύναμος χαρακτήρας.

Ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει η συμπεριφορά. Ιδίως για τις γυναίκες. Συνήθως κάποιος creepy ντροπαλός παρθενωτός θα κρύψει την ανικανότητα του πίσω από την ιντερνετική μάσκα. Πανεύκολο να γίνει. Το ίδιο και για όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά. Ξαναλέω, η φύση ξέρει καλύτερα.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:24, 07-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Michel Foucault
Με συγχωρείς αλλά θα πρέπει να ενημερώσω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ωραία τα ρομαντικά περί "κοιτάω την ουσία" και όλα αυτά, αλλά η φύση ξέρει καλύτερα. Όταν γνωρίζεις έναν άνθρωπο κανονικά και όχι μέσω bits, παρατηρείς πολύ πιο ουσιώδη πράγματα από "κοινά ενδιαφέροντα". Η εξωτερική εμφάνιση που πάει πάντα σε συνδιασμό με την κοινωνική συμπερίφορα είναι πάρα πολύ χρήσιμη για να κρίνεις το ποιόν ενός ανθρώπου. Πως ντύνεται κάποιος; Μπορείς να καταλάβεις πόσο ενδιαφέρται για την εικόνα που περνάει, αλλά και πόσο προσέχει τον εαυτό του. Είναι κάποιος χοντρός/η; Δείχνει όλα τα παραπάνω, αλλά και το ότι είναι αδύναμος χαρακτήρας.

Ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει η συμπεριφορά. Ιδίως για τις γυναίκες. Συνήθως κάποιος creepy ντροπαλός παρθενωτός θα κρύψει την ανικανότητα του πίσω από την ιντερνετική μάσκα. Πανεύκολο να γίνει. Το ίδιο και για όλα τα αρνητικά χαρακτηριστικά. Ξαναλέω, η φύση ξέρει καλύτερα.
Δεν είναι καλύτερα να αποφεύγονται αυτά τα παρωχημένα στερεότυπα όταν μιλάμε για συναισθηματικές σχέσεις; Η εξωτερική εμφάνιση μπορεί να πει πράγματα τα οποία μπορεί να είναι σωστά αλλά μπορεί να είναι και παραπλανητικά. Ξέρω οτι είναι εύκολο να κατακρίνουμε και να ονοματίζουμε με άσχημες λέξεις μια κοπέλα πχ που έχει πράσινα μαλλιά και σκουλαρίκια σε όλο της το πρόσωπο ή ένα παλικάρι που αρέσκεται να φανατίζεται στο γήπεδο, ένα πλουσιόπαιδο που φοράει μάρκες με τα λεφτά του μπαμπά και τόσα ακόμα παραδείγματα. Αλλά αν ψάξουμε παραμέσα θα δούμε οτι αυτοί οι άνθρωποι κρύβουν μέσα τους διάφορα συναισθήματα τα οποία για να τα βρούμε και να τους αποκωδικοποιήσουμε πρέπει να περάσουμε πολύ χρόνο μαζί τους και σίγουρα αυτό δε θα γίνει με την πρώτη ματιά. Δε μιλάω για ρομαντισμό λοιπόν λέγοντας οτι η τετ α τετ γνωριμία εμποδίζει μια επαφή κατ' ουσίαν αλλά για πραγματική συναισθηματική επαφή που, έχοντας τις προκαταλείψεις που εσύ αναφέρεις, δεν αφήνεις τον εαυτό σου να την έχει.

Είμαι η πρώτη που δυστυχώς έχω προκαταλείψεις και κολλάω σε στερεότυπα αλλά προσπαθώ να το αλλάξω γιατί όλοι είμαστε άνθρωποι και ο κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του μια ιστορία.
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

O Fast έγραψε στις 17:48, 07-08-16:

Πολύ απλά όχι διατί εσύ γενικεύεις, εγώ όχι. Αν δεις μια κοπέλα με πράσινα μαλλιά και πολλά σκουλαρίκια σίγουρα το λογικό είναι να θεωρήσεις πως έχει daddy issues και περίεργα hobby, αλλά αυτό εγώ δεν θα το κάνω. 'Οντως, μάλλον είναι έτσι, αλλά μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα. Αντιθέτως, εγώ μίλησα για ουσιαστικά κριτήρια. 'Αλλο προσέχω το ντύσιμο μου και άλλο το πως ντύνομαι π.χ. Καλώς ή κακώς, και είναι κάτι που λίγοι ειδικοί θα παραδεχτούν, βλέποντας έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πάρα πολλά. Κάνοντας μια μικρή συζήτηση, ακόμα περισσότερα. Στον ιντερνέ αυτά είναι αδύνατα και γι' αυτό πιστεύω είναι καλή φάση μόνο για ξεπέτες. Δεν είμαστε όλοι μοναδκοί.
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 18:47, 07-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Michel Foucault
Πολύ απλά όχι διατί εσύ γενικεύεις, εγώ όχι. Αν δεις μια κοπέλα με πράσινα μαλλιά και πολλά σκουλαρίκια σίγουρα το λογικό είναι να θεωρήσεις πως έχει daddy issues και περίεργα hobby, αλλά αυτό εγώ δεν θα το κάνω. 'Οντως, μάλλον είναι έτσι, αλλά μπορεί να είναι πολλά άλλα πράγματα. Αντιθέτως, εγώ μίλησα για ουσιαστικά κριτήρια. 'Αλλο προσέχω το ντύσιμο μου και άλλο το πως ντύνομαι π.χ. Καλώς ή κακώς, και είναι κάτι που λίγοι ειδικοί θα παραδεχτούν, βλέποντας έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πάρα πολλά. Κάνοντας μια μικρή συζήτηση, ακόμα περισσότερα. Στον ιντερνέ αυτά είναι αδύνατα και γι' αυτό πιστεύω είναι καλή φάση μόνο για ξεπέτες. Δεν είμαστε όλοι μοναδκοί.
Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω και εγώ.
Το ίντερνετ είναι και ένα μέσο να κρύβει πολύς κόσμος ελαττώματά του.
Πράγματα τα οποία μπορούν να φανούν αμέσως όταν απλά βλέπεις από κοντά τον άλλον γιατί έχεις κάτι χειροπιαστό μπροστά σου.

Προφανώς μετράει εξίσου και η συμπεριφορά, η πνευματική επικοινωνία, οι τρόποι αλλά και γενικότερα η προσωπικότητα ενός ατόμου για να προχωρήσεις σε μια σχέση μαζί του, όμως δεν είναι κατ' ανάγκην περισσότερο σημαντικά από την εικόνα του.

Διαλέξεις και ερωτεύεσαι ένα σύνολο πραγμάτων σε ένα άτομο.
Το που θα δώσει περισσότερη βάση ο καθένας είναι δικό του ζήτημα έτσι κι αλλιώς.

On topic:
Εγώ προσωπικά έχω κάνει ερωτική σχέση μέσω του συγκεκριμένου forum κιόλας, αλλά και μια φιλική σχέση.
Καμία από τις δυο σχέσεις δεν θεωρούνται πλέον κοντινοί μου άνθρωποι,
όμως αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τους γνώρισα από το ίντερντετ αλλά λόγω προσωπικών επιλογών δικών μου και δικών τους.
Ήταν άτομα που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη ζωή μου για ένα διάστημα οπότε δεν το μετανιώνω σε καμία περίπτωση,
ίσα - ίσα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 07-08-16 στις 18:50.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:05, 07-08-16:

Δε καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε την εικόνα που καλλιεργείται απ' το internet ψεύτικο πρόσωπο ή υποκρισία ενώ στην απευθείας επαφή να είναι ο καθένας απλά ο εαυτός του.

Η υποκρισία υπάρχει για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Όταν κρίνεις συμπεριφορά ως σύνολο δεν είναι τόσο εύκολο. Υπάρχουν άνθρωποι που άλλη εικόνα βγάζουν απ' το προφορικό λόγο κι άλλη απ' το γραπτό όχι γιατί υποκρίνονται απλά γιατί αλλάζει η μορφή επικοινωνίας. Δεν είναι όλοι το ίδιο άνετοι με όλα τα μέσα ούτε όλοι αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο σε όλες τις περιπτώσεις. Δείτε το απλά σαν μια διαφορειτκή πλευρά του ίδιου ανθρώπου. Φυσικά όταν μιλάμε για σχέσεις καλό είναι να περνά κάποιος από όλες τις φάσεις και θα γίνει και στην πορεία είτε το θέλει κάποιος είτε όχι αλλά το με ποιον τρόπο θα γίνει αρχικά η γνωριμία εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός και πού πιστεύει πως το χει περισσότερο.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transcendence (Διομήδης Τρανέας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη transcendence
Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O transcendence έγραψε στις 15:14, 17-09-16:

Η ιντερνετική σχέση είναι καλή φάση, αρκεί να παραμείνει...ιντερνετική!
Παράθεση

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PINELOPI1234
H PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H PINELOPI1234 έγραψε στις 00:12, 21-01-17:

Και εγω μιλαγα με καποια ατομα(4 το πολυ) αλλα δεν ειχα γνωριστει..βασικα δεν ηθελα να γνωριστω.Απλως ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να γνωριζεις ενα ατομο απο κοντα να σ αρεσει και να αρχιζετε να μιλατε παρα μεσω ιντερνετ.γιατι πιστευω οτι ειναι δαιφορετικη η συνομιλια ασε που αν π.χ σε ρωτανε οι φιλοι σου που γνωριστηκατε κλπ δεν θα μου πολυ αρεσε να πω οτι γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:19, 21-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από PINELOPI1234
αν π.χ σε ρωτανε οι φιλοι σου που γνωριστηκατε κλπ δεν θα μου πολυ αρεσε να πω οτι γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ!
Γιατί;
Ακόμα και dating site να ήταν ο "τόπος" γνωριμίας, αν ο άλλος αξίζει τι σημασία έχει το μέσο ή ο τρόπος;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:22, 21-01-17:

Πολλοί έχουν γνωριστεί μέσω internet και μετά η κατάσταση προχώρησε από κοντά.
Παράθεση

Tzimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tzimos
Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Tzimos Τα καλύτερα έρχονται έγραψε στις 23:04, 21-01-17:

Πιστευώ ότι το ίντερνετ βοηθάει τους ανθρώπους που έχουν χαμήλη αυτοπεποίθεση να κάνουν μία γνωριμία και να πούνε αυτά που δεν θα έλεγα πότε από κοντά. Έτυχε να κάνω γνωριμία και μικρής διάρκεις σχέση από το ίντερνετ πριν μερικά χρόνια και απογοητεύτηκα αρκετά. Η κοπέλα παρουσίαζε από το διαδύκτιο έναν χαρακτήρα ο οποίος μάλλον ήταν η ηρωάς της σε ένα φανταστικό παραμμύθι, πράγμα που όταν την γνώρισα δεν είχε καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Πολύ απλά γιατί στίς ερωτήσεις μου δεν είχε τον χρόνο να σκεφτεί τι θα απαντήσει όπως θα έκανε σε ένα μνμ μου. Γενικά θεωρώ και λυπάμαι προσωπικά που η τεχνολογία μας έχει επηρεάσει τοσό ωστέ να ξεχνάμε το απλά και όμορφα πράγματα που μπορούμε να έχουμε. Δεν είμαι απόλυτος αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό πιστεύω έτσι είναι. Το διαδύκτιο με λίγα λόγια σου δίνει την δυνατότητα ο απέναντι σου να πιστέψει ότι θέλεις. Όποτε γνωριμία από κοντά όμορφα , ωραία και ζωντανά.!!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,449 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:43, 21-01-17:

Άτομα "διπρόσωπα" υπάρχουν παντού. Και αργά ή γρήγορα αποκαλύπτονται.
Το οτι έπεσες σε φαντασιόπληκτη, θα μπορούσε να σου τύχει και με μια "ζωντανή" γνωριμία, απλώς με το διαδίκτυο (που έχει τους δικούς του κανόνες παιχνιδιού), έχασες κάποιο χρόνο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους