Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτευμένος που παίρνει την απόφαση να χωρίσει... Αντέχει;

akrapt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akrapt
Ο akrapt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O akrapt έγραψε στις 19:23, 03-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Μιας όμως που ειμαι και 36 χρονών και έχουν περάσει πολλές μέρες από ανάμεσα, ελπίζω τουλάχιστον να μου "αναγνωρίζεις το δικαίωμα" να έχω αγαπήσει πάνω από μια φορά στη ζωή μου (τις δυο τρεις τέσσερις που λεγαμε και πριν) και να είναι ολες ...ολοκληρωτικές

ε?
δικαίωμα;;;;
Οχι όχι....Η ζωή σου είναι δική σου και οι επιλογες το ίδιο.Αναφορά δίνεις μόνο στα μουσκεμένα μαξιλάρια σου και πουθενα αλλού..!!!
Απλά όπως αναφέραμε και οι δύο,διαφωνούμε κι αυτό δεν είναι κακό....

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ευτυχώς δεν είναι κανόνας. Γιατί αγαπάμε πολλές φορές λάθος άνθρωπο. Αν δεν είχαμε την δυνατότητα να ξαν' αγαπάμε, θα ήμασταν παρα πόλοι από μας δυστυχισμένοι για μια ζωή.

Ευτυχώς… αγαπάς ξανά, και είναι το ίδιο αληθινό και δυνατό συναίσθημα. Αρκεί να το επιτρέπεις στον εαυτό σου.
Η εμπειρία των 34 ετών θα έπρεπε ίσως να σου είχε διδάξει να ξεχωρίζεις το ...καλό από το κακό για σένα.Και γενικότερα έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του καθενός μας να διαθέτει τον εαυτό του κατά βούληση,όσο συχνά αυτός νομίζει.....
Τέλος πάντων αυτά είναι πολύ ειδικά θέματα για να τα ...τσουβαλιάζουμε όλα μαζί....
Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι:Δεν ξέρω γιατί νομίσατε οτι είμαι υπέρ της άποψης οτι αγαπάμε μια φορά στη ζωή μας.Διαφώνησα στην αναφορά κάποιων που μιλούσαν γι'αυτά τα συναισθήματα με μεγάλη άνεση και αναφέρθηκαν σε...τεράστιες ποσότητες.
Νομίζω πάντως οτι το κουράσαμε το θέμα γιατί αυτά είναι πολύ προσωπικα και εξατομικευμένα θέματα για να μιλάμε σε τόσο γενικές γραμμές...!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 09-03-09 στις 01:41. Αιτία: merge, υπάρχει και η επιλογή "επεξεργασία" :)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:48, 03-02-07:

Φιλε akrapt μονο μια παρεθενση.
Πολλες φορες μπορει να φαινεται οτι καποιος εδω μεσα μιλαει με πολυ ανεση για καποιο θεμα και να μην ειναι ετσι.Αν π.χ. εγω γραψω οτι:
"κατα το παρελθον αγαπησα 2 λαθος ατομα, αλλα τωρα βρηκα την πραγματικη αγαπη και ειμαι καλα..."
Αυτο μπορει να μεταφραστει απο πολλους (φυσικα και απο εμενα μερικες φορες απο την θεση του "αναγνωστη"), οτι μιλαω με -πολυ- ανεση για την αγαπη, ενω η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη.Απλως για τον "χ","ψ" λογο δεν μπορω να περασω μεσα απο το πληκτρολογιο το τι πραγματικα αισθανομαι ή ειχα αισθανθει.
Ακομα και κειμενο 100γραμμων να εγραφα παλι δεν θα μπορουσα να εκφρασω με πληρη "αρτιοτητα" τα συναισθηματα μου.Εδω πολλες φορες δεν φτανει και ο προφορικος λογος.

Γενικοτερα ομως στην σημερινη ζωη η λεξη "αγαπη" και το πλουσιο νοημα της, εχει αρχισει να "κατατροπωνεται.Χρησιμοποιειται ελαφρια την καρδια χωρις πραγματικα να ξερει γιατι το λεει αυτος που το λεει.(Φυσικα και δεν αναφερομαι στην Κ.Ε.!Αν και το ξερω οτι θα το καταλαβαινε και η ιδια οτι μιλαω γενικοτερα.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akrapt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akrapt
Ο akrapt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O akrapt έγραψε στις 14:01, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Την αγαπη, δεν την μαθαινεις στα σχολικα βιβλια..
Κατανοούμε την έκφραση (καλώς εννοούμενο)"ειρωνικό σχόλιο" ή να αναφερθώ με λεπτομέριες;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gabriela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gabriela
H Gabriela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Gabriela έγραψε στις 06:52, 30-12-08:

Μετα από 4,5 χρόνια, τον χώρισα! Ηταν μια σχέση αδιάκοπης αγωνίας, προσφοράς, αγάπης και αφοσιώσης αλλά μόνο από την δική μου πλευρά. Δεν θέλω να είμαι αχάριστη κ εκείνος μου έδωσε πάρα πολλά (όπως μας δίνει ενας απλός φίλος) αλλά όχι εκείνα που δίνει ένας άνθρωπος που αγαπάει (αγάπη). Μετά από τόσο καιρό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτός ο άνθρωπος δεν πρόκειται να με αγαπήσει κ να με ξεχωρίσει στην καρδιά του από τις άλλες γυναίκες! Του αρέσουν πολύ οι γυναίκες! θέλει να έχει μια μόνιμη η οποία θα του δίνει αγάπη κ στήριξη όταν θα χρειάζεται κ κάποιες άλλες απέξω να συμπληρώνουν τις λοιπές του ανάγκες κ την επιβεβαίωσή του! Τον αγαπούσα πολύ, πονούσα, είχα επενδύσει πάνω του όλες μου τις προσδοκίες! Δεν ήθελε να δευσμευτεί, δεν ήθελε να με παρουσιάζει τόσο καιρό σε δημόσιους χωρους. Ηταν χωρισμένος κ περίμενα να ξεπεράσει όλα αυτα που τον έκαναν να σκέφτεται αρνητικά! Τελικά δεν ήταν έτσι όμως! Τόσα χρόνια με κορόιδευε, έπαιζε με τα συναισθήματά μου! Ηθελε με πολλές να παίζει! Οταν το είδα κατάματα γιατί δεν άντεχα άλλο πόνο κ αμφιβολία μες στη σχέση μου, του έδωσα το οριστικό αντίο! Όσο πολύ και να αγαπάς κάποιον δεν αντέχεις να μη παίρνεις αγάπη από εκείνον και έρχεσαι στο αμήν όταν διαπιστώνεις ότι τόσο καιρό στη θέση της αγάπης έπαιρνες ένα σωρό ψέμματα, μόνο ψέμματα! Με ισοπέδωσε με την συμπεριφορά του! Είπα το οριστικό αντίο κ αφού μάζεψα τα κομμάτια μου έφυγα και δεν προκειται να ξαναγυρίσω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DimitrisG4 (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DimitrisG4
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O DimitrisG4 έγραψε στις 12:31, 30-12-08:

Παντως εγω δν πιστευω πως μπορει να συμβει αυτο...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:01, 30-12-08:

Μπορεί. Ειδικά αυτή τη στιγμή φίλε Δημ, στο μυαλό μου έχει ωριμάσει η σκέψη πως αν δεν τα βρούμε σε κάποια σοβαρά ζητήματα, θα πονέσω πάρα πολύ αλλά θα χωρίσουμε . Θα κάνω τα πάντα για να μην καταλήξουμε στην έσχατη λύση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε. Αλλά το να χωρίσουμε είναι στις επιλογές. Και αν συμβεί θα είναι άσχημο.Όπως κάθε χωρισμός

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:35, 30-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Gabriela
Μετα από 4,5 χρόνια, τον χώρισα! Ηταν μια σχέση αδιάκοπης αγωνίας, προσφοράς, αγάπης και αφοσιώσης αλλά μόνο από την δική μου πλευρά.
Τώρα εγώ έχω άδικο, όταν διαβάζω ένα ποστ που ξεκινάει με αυτήν την αυτοεπιβεβαιωτική φράση, να το αντιμετωπίζω στη συνέχεια με το μέγιστο δυνατό σκεπτικισμό; Γιατί μας αρέσει άραγε το να παρουσιάζουμε τον εαυτό μας ως θύμα; Δυστυχώς, έχω πέσει κι εγώ πάρα πολλές φορές σε αυτήν την παγίδα και γράφω μόνο για να τονίσω την επικινδυνότητά της.

Δεν έχω διαβάσει το θέμα, παρά μόνο το πρώτο ποστ και αυτά της τελευταίας σελίδας. Θα απαντήσω λοιπόν απλά στο αρχικό ερώτημα, χωρίς επ' ουδενί να σχολιάσω τα προηγουμένως γραφέντα (εκτός από το παραπάνω μικρό σχόλιο φυσικά).

Κάποτε, είχα χωρίσει από μια γυναίκα, για κάποιους λόγους που μου έδειχναν ότι δεν ταιριάζω μαζί της και πως δεν πρόκειται να περάσουμε πολύ καλά μαζί στο μέλλον. Ωστόσο, ήμουν ακόμη πολύ ερωτευμένος μαζί της. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το συναίσθημα της έλλειψης που βίωσα, ούτε εκείνο το ψυχοσωματικό σύμπτωμα, όπου νιώθει κανείς ότι κάποιο σιδερένιο χέρι του σφίγγει το διάφραγμα και το συστρέφει με σαδιστική ευχαρίστηση. Δοκίμασα να πάω και με άλλη, δεν τα κατάφερα. Μετά από δέκα ημέρες γύρισα πίσω. Μάλιστα, δεν περίμενα καν να τη συναντήσω από κοντά για να της το πω. Της το ανακοίνωσα από το τηλέφωνο, μην τυχόν και πάω κι είναι πια αργά. "Έρχομαι αγάπη μου, τώρα έρχομαι περίμενέ με...".

Δεκαπέντε χρόνια αργότερα, χώρισα μαζί της για δεύτερη και τελευταία φορά. Οι λόγοι; Ακριβώς οι ίδιοι, όπως την πρώτη, δεκαπέντε χρόνια πίσω. Στο μεταξύ, οι ζωές μας είχαν συσχετιστεί αμετάκλητα, είχαμε να μοιράσουμε παιδί, σπίτι, αυτοκίνητο, κοινές προσπάθειες, τα πάντα. Όμως τώρα πια δεν ήμουν ερωτευμένος μαζί της. Στην καλύτερη περίπτωση την αγαπούσα σαν αδερφή μου. Δεν γύρισα πίσω ποτέ.

Δεν πιστεύω πως η θεματοθέτρια θα ενδιαφέρεται για μια απάντηση στο ερώτημά της, που προέκυψε μέσα σε μια συζήτηση με φίλες, μεταξύ τυριού και αχλαδιού που λέμε, μετά από δύο περίπου χρόνια. Αν όμως ρωτάτε εμένα, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει πως όταν είσαι ερωτευμένος δεν μπορείς να χωρίσεις. Ίσως κάποιοι να είναι πιο σκληροί από τον σκληρόκαρδο και σαδιστή Χάουλα και να το καταφέρνουν. Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:34, 30-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Δεν πιστεύω πως η θεματοθέτρια θα ενδιαφέρεται για μια απάντηση στο ερώτημά της, που προέκυψε μέσα σε μια συζήτηση με φίλες, μεταξύ τυριού και αχλαδιού που λέμε, μετά από δύο περίπου χρόνια. Αν όμως ρωτάτε εμένα, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει πως όταν είσαι ερωτευμένος δεν μπορείς να χωρίσεις. Ίσως κάποιοι να είναι πιο σκληροί από τον σκληρόκαρδο και σαδιστή Χάουλα και να το καταφέρνουν. Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω...
Το έκαμα, πέρισυ τον Νοέμβρη. Το είπα, έστριψα ένα τσιγάρο, μετά έκλαιγα στον δρόμο, ήπια 6 ποτήρια sangria μετά ξεράθηκα στον ύπνο. Έκλαιγα ινσαηντ εντ αουτ για 3 μήνες και μετά παγωμάρα. Δεν θυμάμαι καλά πλέον ούτε τη φωνή ούτε το πρόσωπό του.

Εννοώ, πόσοι θα μπορούσαν να κόψουν το χέρι τους σύρριζα, αν έβλεπαν τη σηψαιμία να έχει φτάσει μόνο στα μισά του πήχη; Είναι κάπως.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:39, 30-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το συναίσθημα της έλλειψης που βίωσα, ούτε εκείνο το ψυχοσωματικό σύμπτωμα, όπου νιώθει κανείς ότι κάποιο σιδερένιο χέρι του σφίγγει το διάφραγμα και το συστρέφει με σαδιστική ευχαρίστηση. Δοκίμασα να πάω και με άλλη, δεν τα κατάφερα. Μετά από δέκα ημέρες γύρισα πίσω. Μάλιστα, δεν περίμενα καν να τη συναντήσω από κοντά για να της το πω. Της το ανακοίνωσα από το τηλέφωνο, μην τυχόν και πάω κι είναι πια αργά. "Έρχομαι αγάπη μου, τώρα έρχομαι περίμενέ με...".

Δεκαπέντε χρόνια αργότερα, χώρισα μαζί της για δεύτερη και τελευταία φορά. Οι λόγοι; Ακριβώς οι ίδιοι, όπως την πρώτη, δεκαπέντε χρόνια πίσω. Στο μεταξύ, οι ζωές μας είχαν συσχετιστεί αμετάκλητα, είχαμε να μοιράσουμε παιδί, σπίτι, αυτοκίνητο, κοινές προσπάθειες, τα πάντα. Όμως τώρα πια δεν ήμουν ερωτευμένος μαζί της. Στην καλύτερη περίπτωση την αγαπούσα σαν αδερφή μου. Δεν γύρισα πίσω ποτέ.
Αυτό το συναίσθημα του σιδερένιου χεριού στο διάφραγμα δεν το νοιώθει όμως κάποιος ακόμα και όταν αγαπάει σαν αδελφή του κάποια μετά από πολύ καιρό που ο έρωτας έχει πια πεθάνει ; Είχες εσωτερικές συγκρούσεις που προκαλούσαν σε ένα βαθμό ανισορροπία εκείνη την εποχή που αγαπούσες αλλά η αγάπη σου δεν αρκούσε ; Αυτό περίπου πρέπει να βιώνουν όλοι όσοι διαπιστώνουν μια μέρα πως ό,τι προσπάθειες έκαναν τις έκαναν με την ελπίδα να αλλάξει κάτι στη σχέση, αλλά ήταν άκαρπες και εξακολουθούν να αγαπάνε αυτό το άτομο, αλλά αδελφικά. Η αδελφική αγάπη όμως δεν είναι ικανή να κάνει κάποιον να επιστρέφει κάθε τόσο ; Τί πιστεύεις; Εγώ λέω ότι σημασία έχει η γενικότερη κατάστασή σου εκείνη την εποχή. Αν ήσουν ένας ερημίτης που δεν έβλεπες καμμία όαση εκείνη την εποχή, το πιθανότερο ήταν να επέστρεφες στην αδελφή ψυχή. Απλά μια όαση πρέπει να σου έκλεισε το μάτι εκείνη την εποχή και σου έδωσε τη δύναμη να κάτσεις να ξεκουραστείς κι ύστερα να προσπεράσεις την έρημο, κι έτσι να ξεφύγεις από την ανισορροπία και τις συγκρούσεις. Η όαση πρέπει να ήταν η λύση για να ξεφύγεις από την τρέλλα που προκαλεί μια τέτοια εσωτερική σύγκρουση. Ελπίζω μην παρεξηγηθώ. Διάβασε πίσω από τις λέξεις μου, δεν ξέρω αν περιγράφω σωστά αυτό που θέλω να σου πω. Η διαχείριση τέτοιων καταστάσεων δεν είναι τόσο πολύ θέμα δύναμης όσο τύχης. Απλά ήσουν τυχερός. Αν δεν ήσουν, είμαι βέβαιος ότι ακόμα αυτή τη στιγμή θα ήσουν στην αδελφή ψυχή και θα βασανιζόσουν από εσωτερικές συγκρούσεις. Πολλά χρόνια έμεινες και αυτό δείχνει σοβαρή εσωτερική σύγκρουση. Τρομάζω μόνο στη σκέψη να είχα ζήσει κάτι ανάλογο. Τέτοιες καταστάσεις δεν τις αντέχουμε λίγους μήνες, πόσο μάλλον χρόνια. "Σκότωσες" για να μην σε σκοτώσει μια κατάσταση νοιώθω. Απορώ πόσο καιρό το σκεφτόσουν όμως και τι παρενέργειες είχε στη ζωή σου όλο αυτό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deicide (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Deicide
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Deicide Modenas rulez!!!!!!! έγραψε στις 15:50, 05-01-09:

Άμα είναι ακόμα ερωτευμένο το άτομο μαζί σου ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΤΕ!Έχω ζήσει μια τέτοια κατάσταση και ακόμα ζω με τα κατάλοιπα αυτής της σχέσης!
Αν ενωθούν μετά απο καιρό μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό....θολό,όχι ύπουλο πρός το ανεξήγητο περισσότερο...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:52, 07-01-09:

Ερωτευμένος που παίρνει την απόφαση να χωρίσει;

Λοιπόν .... πόνος, πόνος, πόνος και ξανά πόνος .... στην αρχή ανελέητος, νύχτες ολόκληρες που δεν κλείνεις μάτι, λίτρα δακρύων, ατέλειωτες αναλύσεις με φίλους και φίλες, η γνώμη του καθενός στ' αυτιά σου, αλλά καμιά γνώμη δεν σε παρηγορεί, ο ένας να σου λέει ότι έτσι έπρεπε, ο άλλος ότι σε νοιώθει ...εσένα τίποτα δεν σε κάνει καλύτερα... και ξανά πόνος, σφίξιμο στο διάφραγμα, τσιμπήματα στην καρδιά, κόμπος στο λαιμό, αγωνία για ένα μήνυμα ή ένα τηλέφωνο, αμφιβολία για το αν πρέπει να πάρεις τηλέφωνο, θες να ουρλιάξεις, δεν θες να πεις τίποτα, μεγάλες ποσότητες αλκοόλ, τσιγάρα το ένα πίσω από το άλλο, αίσθηση κενού, δεν σε χωράει ο τόπος .... γενικά μια κατάσταση που δεν θα ήθελε κανείς να ζήσει.
Είναι πολύ χειρότερο να χωρίσεις εσύ κάποιον και να είσαι ερωτευμένος από το να σε χωρίσουν και να είσαι ερωτευμένος.

Όμως κι αυτό περνάει .... μετά από λίγο καιρό περνάει. Κι εκεί που είναι και η πραγματική ώρα της κρίσης, βλέπεις ότι μπορεί να πόνεσες, αλλά πήρες μια σωστή απόφαση. Και τότε σου μένει ένα γλυκό συναίσθημα ή δε σου μένει τίποτα, αυτό όμως εξαρτάται από τον άλλο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:15, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Είναι πολύ χειρότερο να χωρίσεις εσύ κάποιον και να είσαι ερωτευμένος από το να σε χωρίσουν και να είσαι ερωτευμένος.
Το ίδιο είναι βασικά, απλά όταν χωρίζεις εσύ τον άλλο, έχεις και μια γεύση πικρής νίκης στα χείλη σου. Γιατί; Γιατί άμα είσαι ερωτευμένος και χωρίσεις εσύ τον άλλο, σημαίνει ότι πέρα από τον έρωτα, σου έχει σπάσει και τα νεύρα για Χ Υ λόγους, οπότε με το χωρισμό νιώθεις ότι τον τιμωρείς, ότι απελευθερώνεσαι από την τυρρανία του.

Αν όμως ισχύουν πάλι όλα αυτά ΑΛΛΑ σε χωρίσει εκείνος/εκείνη, δεν είναι το ίδιο σαν νίκη (σαν ουσία είναι όμως). Και κερατάς και δαρμένος που λέει ο λόγος, και έχεις πλέον δύο παράπονα μέσα σου. Πρώτον το ότι ταλαιπωρήθηκες με το εν λόγω άτομο και δεύτερον το ότι ήσουν αρκετά δειλός για να το σουτάρεις και έπρεπε εξευτελιστικά να σε κλωτσήσει, να σου πει "φύγε" για να καταλάβεις.

Απλά στη 2η περίπτωση έχεις μια απερίγραπτη σιχαμάρα για τον άλλο και λες ένα "αμε μου και στα τσακίδια βοϊδομούσχαρο που δε μας θες κιόλας" και περνάει ίσως λίιιιγο πιό γρήγορα (εως πολύ γρήγορα αν μιλάμε για μεγάλο βοϊδομούσχαρο)

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:21, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Το ίδιο είναι βασικά, απλά όταν χωρίζεις εσύ τον άλλο, έχεις και μια γεύση πικρής νίκης στα χείλη σου. Γιατί; Γιατί άμα είσαι ερωτευμένος και χωρίσεις εσύ τον άλλο, σημαίνει ότι πέρα από τον έρωτα, σου έχει σπάσει και τα νεύρα για Χ Υ λόγους, οπότε με το χωρισμό νιώθεις ότι τον τιμωρείς, ότι απελευθερώνεσαι από την τυρρανία του.
Δεν είναι απαραίτητο να σου έχει σπάσει ο άλλος τα νεύρα ή να έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί του .... μπορεί να συντρέχουν λόγοι για τους οποίους δεν μπορείς να είσαι μαζί του, όσο κι αν το θες .... κι εκεί είναι τα δύσκολα!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:28, 07-01-09:

Δεν είναι απαραίτητο να σου έχει σπάσει ο άλλος τα νεύρα ή να έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί του .... μπορεί να συντρέχουν λόγοι για τους οποίους δεν μπορείς να είσαι μαζί του, όσο κι αν το θες .... κι εκεί είναι τα δύσκολα!
Αυτό πήγα να το προσθέσω στην αρχή αλλά άλλαξα γνώμη γιατί θεωρώ ότι όταν είσαι σε μια τέτοια κατάσταση, δεν είναι η πρώτη σου επιλογή να χωρίσεις, αλλά να παλέψεις για τον έρωτά σας (μαζί με το σύντροφό σου φυσικά). Αν μια σχέση που τραβάει ζόρια, αποτύχει, είναι συνήθως γιατί ο ένας από τους δύο (ή και οι δύο) δεν την παλέψαν αρκετά. Ο χωρισμός είναι απλά μια εύκολη λύση και ως εκ τούτου δε νομίζω να πέφτει βαρύς σ' αυτόν που θα το ανακοινώσει, γιατί δε θα είναι και τόσο "ερωτευμένος" για να κάνει τέτοιο πράμα. Όταν είσαι ερωτευμένος, είσαι τύφλα, πέφτεις στη φωτιά για τον άλλο. Άμα μπεί η λογική και πεις δε μπορώ, οκ δε μπορείς, χωρίζεις και πας παρακάτω. Ποιός ο λόγος να πεις με τη λογική δε μπορώ και μετά να μπήξεις τα κλάμματα σα να σου σκοτώσανε τον γάτο; Διχασμένες προσωπικότητες τα κάνουν αυτά ή ασταθείς που παίρνουν αποφάσεις εν θερμώ...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:40, 07-01-09:

Αυτό πήγα να το προσθέσω στην αρχή αλλά άλλαξα γνώμη γιατί θεωρώ ότι όταν είσαι σε μια τέτοια κατάσταση, δεν είναι η πρώτη σου επιλογή να χωρίσεις, αλλά να παλέψεις για τον έρωτά σας (μαζί με το σύντροφό σου φυσικά). Αν μια σχέση που τραβάει ζόρια, αποτύχει, είναι συνήθως γιατί ο ένας από τους δύο (ή και οι δύο) δεν την παλέψαν αρκετά. Ο χωρισμός είναι απλά μια εύκολη λύση και ως εκ τούτου δε νομίζω να πέφτει βαρύς σ' αυτόν που θα το ανακοινώσει, γιατί δε θα είναι και τόσο "ερωτευμένος" για να κάνει τέτοιο πράμα. Όταν είσαι ερωτευμένος, είσαι τύφλα, πέφτεις στη φωτιά για τον άλλο. Άμα μπεί η λογική και πεις δε μπορώ, οκ δε μπορείς, χωρίζεις και πας παρακάτω. Ποιός ο λόγος να πεις με τη λογική δε μπορώ και μετά να μπήξεις τα κλάμματα σα να σου σκοτώσανε τον γάτο; Διχασμένες προσωπικότητες τα κάνουν αυτά ή ασταθείς που παίρνουν αποφάσεις εν θερμώ...

Τι θες τώρα; Να σφαχτούμε κι εδώ;
Κοίτα ... αυτό που λες είναι μεν σωστό, έχει όμως κι εξαιρέσεις! Μην ξεχνάμε καταρχήν ότι μιλάμε για έρωτα και όχι για αγάπη!!!!
Δεν είναι συχνό, όμως μπορεί να συμβεί να έχεις ερωτευτεί έναν άνθρωπο με τον οποίο δεν μπορείς να είσαι μαζί.
Να εξηγήσω κάτι ... γενικά είμαι της γνώμης ότι αν κάποιοι άνθρωποι πρέπει να είναι μαζί, τότε ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα, αυτοί θα είναι!
Όμως αυτό δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε.... μπορεί να έχεις ερωτευτεί έναν άνθρωπο, ο οποίος να είναι ο λάθος άνθρωπος για σένα, αλλά εσύ όμως τον έχεις ερωτευτεί και πονάς όταν τον χωρίζεις .... Στην συνέχεια με το πέρασμα του χρόνου θα αποδειχτεί ότι ήταν σωστή η απόφαση να χωρίσεις, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι πόνεσες!

Και κάτι ακόμα, ποίος σου είπε ότι σε ότι επιβάλει η λογική ακολουθεί και η καρδιά αυτομάτως;;; Συνήθως εκεί δεν είναι το πρόβλημα;;;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:45, 07-01-09:

Διχασμένες προσωπικότητες τα κάνουν αυτά ή ασταθείς που παίρνουν αποφάσεις εν θερμώ...
Πρεπει να γνωριζεις τους λογους για να καταληξεις σε αυτο.
Ναι, ειναι απιστευτα δυσκολο να χωρισεις ενω εισαι ερωτευμενος, δε διαφωνω καθολου σε αυτο.
Αλλα το να μπορεσει καποιος να παρει μια τετοια αποφαση εχει να κανει με πολλα πραγματα. Με τη φαση στην οποια βρισκεται, συνυφασμενο πολλες φορες και με την ηλικια, το ποσο δυνατος ειναι σα χαρακτηρας και ποσο καλα γνωριζει τον εαυτο του και τι πραγματικα θεωρει οτι ειναι καλυτερο να γινει, ωστε να βαλει τη λογικη πανω απο αυτο που αισθανεται.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:48, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Πρεπει να γνωριζεις τους λογους για να καταληξεις σε αυτο.
Ναι, ειναι απιστευτα δυσκολο να χωρισεις ενω εισαι ερωτευμενος, δε διαφωνω καθολου σε αυτο.
Αλλα το να μπορεσει καποιος να παρει μια τετοια αποφαση εχει να κανει με πολλα πραγματα. Με τη φαση στην οποια βρισκεται, συνυφασμενο πολλες φορες και με την ηλικια, το ποσο δυνατος ειναι σα χαρακτηρας και ποσο καλα γνωριζει τον εαυτο του και τι πραγματικα θεωρει οτι ειναι καλυτερο να γινει, ωστε να βαλει τη λογικη πανω απο αυτο που αισθανεται.

Και που βέβαια ακόμα και όταν βάλει τη λογική πάνω από αυτό που αισθάνεται, πάλι πονάει ....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:51, 07-01-09:

Και που βέβαια ακόμα και όταν βάλει τη λογική πάνω από αυτό που αισθάνεται, πάλι πονάει ....
Αναμφιβολα..δε χωραει συζητηση..
Και συμφωνω στο οτι τελικα ο χρονος ειναι ο καλυτερος "γιατρος" πολλων...αν οχι για να ξεπερασουμε πληρως κατι, εστω για να μπορεσουμε να προσπερασουμε και να προχωρησουμε στη ζωη μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:50, 24-04-09:

οχι οχι οχι ! ποναει.. ποναει πολυ... δεν αντεχει!

και επισης οχι... αμα ραγιασει το γυαλι δε ξανακολλαει...δυστυχως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:02, 27-04-09:

Για μένα ισχύει το τραγουδάκι του Πλούταρχου

"Δεν είναι λύση ο χωρισμός γι' αυτούς που αγαπάνε
μία φορά θα γιατρευτούν και χίλιες θα πονάνε".

Κοινώς αν αγαπάς κάποιον, όσο και να βασανίζεσαι μαζί του, άλλο τόσο και παραπάνω θα βασανίζεσαι μακριά του.

Πιστεύω επίσης στο "Αν αγαπάς κάποιον, άστον να φύγει. Αν γυρίσει, είναι δικός σου, αν δε γυρίσει, δεν ήταν ποτέ".

Για μένα αγάπη είναι να νοιάζεσαι πιο πολύ για τον άλλον παρά για τον εαυτό σου. Έχω φύγει από σχέση που τον λάτρευα γιατί για χ-ψ λόγους έβλεπα πως τον κατέστρεφα. Πόνεσα, μάτωσα, αλλά έπρεπε να τον σώσω. Δεν το έκανα για μένα. Όταν ακούω οτι κάποιος χωρίζει γιατί αγαπάει τον εαυτό του θυμώνω. Δεν είπα να μην αγαπάμε τον εαυτό μας, προς Θεού. Αλλά στην αγάπη πρώτα βάζεις τον άλλον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:19, 27-04-09:

Συμφωνω με την τελευταια παραγραφο σου, μα μου φαινεται καπως αντιθετη με το τραγουδακι που εβαλες..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:23, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Κοινώς αν αγαπάς κάποιον, όσο και να βασανίζεσαι μαζί του, άλλο τόσο και παραπάνω θα βασανίζεσαι μακριά του.
Δεν θα τον βασανίζεις όμως πια όταν θα είσαι μακρυά του, ούτε θα σε βασανίζει εκείνος.

Πιστεύω επίσης στο "Αν αγαπάς κάποιον, άστον να φύγει. Αν γυρίσει, είναι δικός σου, αν δε γυρίσει, δεν ήταν ποτέ"
Αυτή η φράση κρύβει εγωισμό. Αν πηγαινοέρχεται καταρχήν, πίστεψέ με, θα τρελλαθεί.

Η καλύτερη λύση "Μια μέρα θα χωρίσουμε, από έρωτα, από θάνατο, από χρόνο. Θα ήθελα όμως να χωρίσουμε μαζί, όχι χώρια". Νίκος Δήμου.
Θα συμπλήρωνα "ίσως μόνο τότε μπορεί να ξανασμίξουμε μια μέρα".

Τα εγώ "τον χώρισα" τα θεωρώ όχι μόνο παιδικά αλλά και ηλίθια, και μην το πάρετε προσωπικά όσοι επιθυμείτε τέτοιες εκβάσεις στην ανιαρή συντροφική σας ζωή. Μεγαλείο είναι να αγαπάς ακόμα κι αν χωρίσετε. Κάποτε μου'παν η αγάπη πεθαίνει όταν χωρίζουμε. Μπα ; Κι αυτό γιατί πρέπει να ισχύει για όλους ;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:03, 27-04-09:

Δεν θα τον βασανίζεις όμως πια όταν θα είσαι μακρυά του, ούτε θα σε βασανίζει εκείνος.
Όχι αλλά θα βασανίζεσαι μακριά του αφού τον αγαπάς.

Αυτή η φράση κρύβει εγωισμό. Αν πηγαινοέρχεται καταρχήν, πίστεψέ με, θα τρελλαθεί.
Ίσα ίσα το ανάποδο συμβαίνει. Του δίνεις το ελεύθερο να φύγει και να κάνει την επιλογή του βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό σου. Εσύ προτιμάς να κρατάς κάποιον με το ζόρι ξέροντας οτι αν τον αφήσεις να φύγει υπάρχει η πιθανότητα να μη γυρίσει;
Επίσης δεν είπαμε να το κάνεις μπες βγες συνέχεια, αλλά όταν φτάσει η σχέση σε κάποιο αδιέξοδο.

Το υπόλοιπο μήνυμά σου δεν το κατάλαβα, το βλέπω σαν παραλήρημα, δεν έχει συνοχή. Εξήγησε καλύτερα αν θες.

Μεγαλείο είναι να αγαπάς ακόμα κι αν χωρίσετε.
Το ίδιο πράγμα λέμε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:10, 27-04-09:

Εσύ προτιμάς να κρατάς κάποιον με το ζόρι ξέροντας οτι αν τον αφήσεις να φύγει υπάρχει η πιθανότητα να μη γυρίσει;

Το υπόλοιπο μήνυμά σου δεν το κατάλαβα, το βλέπω σαν παραλήρημα, δεν έχει συνοχή. Εξήγησε
Eγώ πιστεύω ότι αν αγαπάς κάποιον πραγματικά κάνεις προσπάθειες να τον κρατήσεις αλλάζοντας αυτά που είναι απαραίτητο να αλλάξουν. Με το ζόρι τίποτα φυσικά, αλλά εμένα αυτή η φράση που έγραψες και ακούγεται συχνά μου φαίνεται πολύ εγωιστική, σαν να του λέει η τέλεια ντίβα ψυχρά "φύγε κι εδώ είμαστε" ή σαν να τον τεστάρει (''άμα γυρίσεις όμως θα γυρίσεις όπως θέλω εγώ, η αφεντιά μου δεν θα αλλάξει το παραμικρό"). Παιδική αντίδραση αντί να κάτσουν να τα βρουν με αμοιβαίες υποχωρήσεις. Το υπόλοιπο μήνυμα τι ακριβώς δεν κατάλαβες; 'Ενα ποίημα του Ν.Δήμου είναι αυτό που λέει κάτι γι'αυτούς που χωρίζουν μαζί και όχι χώρια. Λέω ότι όποιοι το βλέπουν έτσι, μπορεί να είναι αυτοί που σμίγουν και πιο εύκολα μετά από το χωρισμό γιατί δεν έχουν εγωισμό.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:18, 27-04-09:

Eγώ πιστεύω ότι αν αγαπάς κάποιον πραγματικά κάνεις προσπάθειες να τον κρατήσεις αλλάζοντας αυτά που είναι απαραίτητο να αλλάξουν. Με το ζόρι τίποτα φυσικά, αλλά εμένα αυτή η φράση που έγραψες και ακούγεται συχνά μου φαίνεται πολύ εγωιστική, σαν να του λέει η τέλεια ντίβα ψυχρά "φύγε κι εδώ είμαστε" ή σαν να τον τεστάρει. Παιδική αντίδραση
Και ξαναλέω οτι αυτό δε θα το πεις με την πρώτη δυσκολία, αλλά εφόσον έχεις κάνει πολλές προσπάθειες κι έχεις φτάσει σε αδιέξοδο (το είπα και πριν). Επίσης ποιος σου λέει οτι είναι πιο εύκολο να αφήσεις τον άλλον να φύγει με κίνδυνο να μη γυρίσει από το να συνεχίσεις μια σχέση με νύχια και με δόντια, παραβλέποντας πράγματα και με συμβιβασμούς που σε φθείρουν; Για μένα φανερώνει μεγαλείο και πολύ κουράγιο να δώσεις την ελευθερία στον άλλον να φύγει, όχι για να δεις αν θα γυρίσει με την έννοια του τεστ, αλλά για να τον κάνεις να νιώσει πως έχει την ελευθερία να φύγει αν θέλει, οπότε αν επιλέξει να μείνει μαζί σου, πάει να πει πως σε αγαπάει.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:26, 27-04-09:

Για μένα φανερώνει μεγαλείο και πολύ κουράγιο να δώσεις την ελευθερία στον άλλον να φύγει, όχι για να δεις αν θα γυρίσει με την έννοια του τεστ, αλλά για να τον κάνεις να νιώσει πως έχει την ελευθερία να φύγει αν θέλει, οπότε αν επιλέξει να μείνει μαζί σου, πάει να πει πως σε αγαπάει.
Μην είσαι καθόλου σίγουρη ότι όταν φεύγει ένας άντρας και δεν επιστρέφει, δεν αγαπάει ή δεν αγάπησε. Υπάρχουν αδιέξοδα και εμπόδια που δεν τα υπερπηδάει η αγάπη πολλές φορές. Συμβαίνει με άντρες που έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με την αλήθεια ειδικά, όταν διαπιστώνουν με το πέρασμα του χρόνου ότι άλλο τους παρουσίαζαν, άλλα έκαναν, ότι δεν τηρήθηκε καμμία υπόσχεση, κι ότι ενώ αυτοί άλλαξαν τα πάντα, εκείνες δεν άλλαξαν ούτε το πόμολο στην πόρτα που λέει ο λόγος, που ήταν τόσο μα ΤΟΣΟ εύκολο ! 11880.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 27-04-09 στις 21:36.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:28, 28-04-09:

Πολύ ωραία σκέψη, ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:54, 28-04-09:

Όταν ακούω οτι κάποιος χωρίζει γιατί αγαπάει τον εαυτό του θυμώνω. Δεν είπα να μην αγαπάμε τον εαυτό μας, προς Θεού. Αλλά στην αγάπη πρώτα βάζεις τον άλλον.
Και τον εαυτο μας ποτε?!
Εαν εμεις δε νοιαστουμε για εμας, τοτε και ποτε ποιος?!

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μην είσαι καθόλου σίγουρη ότι όταν φεύγει ένας άντρας και δεν επιστρέφει, δεν αγαπάει ή δεν αγάπησε. Υπάρχουν αδιέξοδα και εμπόδια που δεν τα υπερπηδάει η αγάπη πολλές φορές. Συμβαίνει με άντρες που έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με την αλήθεια ειδικά, όταν διαπιστώνουν με το πέρασμα του χρόνου ότι άλλο τους παρουσίαζαν, άλλα έκαναν, ότι δεν τηρήθηκε καμμία υπόσχεση, κι ότι ενώ αυτοί άλλαξαν τα πάντα, εκείνες δεν άλλαξαν ούτε το πόμολο στην πόρτα που λέει ο λόγος, που ήταν τόσο μα ΤΟΣΟ εύκολο ! 11880.
Οταν μιλαμε για μια σχεση οπου κυριαρχει η ανειλικρινεια, ναι οκ, να το καταλαβω...
Αλλα σε καμμια αλλη περιπτωση δεν πρόκειται να θεωρησω οτι ο αλλος με αγαπαει, φευγοντας...
Και στην τελικη, οπως και να εχει η κατασταση, το σημαντικο ειναι να μεινεις και να το παλεψεις, εφοσον και εαν υπαρχουν τα συναισθηματα
...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 28-04-09 στις 09:34. Αιτία: merge :)
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:29, 28-04-09:

Και τον εαυτο μας ποτε?!
Ξέρω οτι λένε πως αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου δεν μπορείς να δώσεις κι αγάπη στους άλλους. Όμως για μένα η αγάπη δεν είναι εγωκεντρική ή εγωιστική (δε βρίσκω τη σωστή λέξη), η αγάπη δεν έχει να κάνει με τον εαυτό μας αλλά με τον άλλον. Κάποιοι το θεωρούν μαζοχιστικό κι άρρωστο να σκέφτεσαι πιο πολύ τον άλλον. Δεν ξέρω πραγματικά ποιο είναι το σωστό, αλλά για μένα το να αγαπάς κάποιον σημαίνει να θες να είναι ευτυχισμένος έστω κι αν δεν είναι μαζί σου.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 09:36, 28-04-09:

Οταν μιλαμε για μια σχεση οπου κυριαρχει η ανειλικρινεια, ναι οκ, να το καταλαβω...
Αλλα σε καμμια αλλη περιπτωση δεν πρόκειται να θεωρησω οτι ο αλλος με αγαπαει, φευγοντας...
Και στη τελικη, οπως και να εχει η κατασταση, το σημαντικο ειναι να μεινεις και να το παλεψεις, εφοσον και εαν υπαρχουν τα συναισθηματα
...
Μπορεί να το αποφασίσετε και μαζί. Μπορείς να αγαπάς αλλά να βλέπεις ότι δεν μπορείς να ζήσεις άλλο μαζί. 'Εχει διαφορά αυτό. Δεν παλεύεται πάντα, ό,τι συναισθήματα και να'χεις. Τα ψέμματα δεν είναι υποχρεωτικά απάτες ή κλοπές ή κεράτωμα. Μπορεί να'ναι ότι βλέπεις πως το άτομο λέει ψέμματα στον ίδιο του τον εαυτό και σου παρουσιάζεται ως ένας άνθρωπος που δεν είναι στην πραγματικότητα αυτός. Από φόβο της μοναξιάς ή από εγωισμό. Κι εσύ να παραμένεις και να περιμένεις υπομονετικά κάνοντας όλες τις δυνατές υποχωρήσεις μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν κάνεις λάθος στην "διάγνωσή" της ιδιοσυγκρασίας του άλλου ή της κατάστασης. Και να ψήνεσαι, επειδή τον αγαπάς, αλλά δεν μπορείς να τον αφήσεις. 'Απειροι λόγοι μπορεί να υπάρχουν. Δεν είναι τόσο απλό. 'Επειτα μπορεί να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο και να τον ερωτευθείς την πρώτη στιγμή, άμα ζήσετε όμως μαζί να τον απομυθοποιήσεις τελείως και να δεις ότι δεν ταιριάζετε σε τίποτα. 'Αλλο δεν ταιριάζεις, άλλο δεν αγαπάς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:44, 28-04-09:

Δεν ειναι ουτε αρρωστο ουτε μαζοχιστικο...
Απλως προσωπικα, δεν το αντιλαμβανομαι ετσι...
Σαφως και βασικη προυποθεση για να δωσεις αγαπη ειναι να εχεις μαθει να αγαπας τον εαυτο σου...
Εκτος των αλλων δεν πιστευω στην ανιδιοτελη αγαπη...οπου μονο αναμεσα σε γονεις και παιδια μπορει κανεις να την ανιχνευσει, που και παλι δεν ειναι ο,τι και πιο συχνο. Ισως γι αυτο και δεν μπορω να αντιληφθω την αγαπη στην οποια αναφερεστε...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:55, 28-04-09:

Μπορεί να το αποφασίσετε και μαζί. Μπορείς να αγαπάς αλλά να βλέπεις ότι δεν μπορείς να ζήσεις άλλο μαζί. 'Εχει διαφορά αυτό. Δεν παλεύεται πάντα, ό,τι συναισθήματα και να'χεις. Τα ψέμματα δεν είναι υποχρεωτικά απάτες ή κλοπές ή κεράτωμα. Μπορεί να'ναι ότι βλέπεις πως το άτομο λέει ψέμματα στον ίδιο του τον εαυτό και σου παρουσιάζεται ως ένας άνθρωπος που δεν είναι στην πραγματικότητα αυτός. Από φόβο της μοναξιάς ή από εγωισμό. Κι εσύ να παραμένεις και να περιμένεις υπομονετικά κάνοντας όλες τις δυνατές υποχωρήσεις μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν κάνεις λάθος στην "διάγνωσή" της ιδιοσυγκρασίας του άλλου ή της κατάστασης. Και να ψήνεσαι, επειδή τον αγαπάς, αλλά δεν μπορείς να τον αφήσεις. 'Απειροι λόγοι μπορεί να υπάρχουν. Δεν είναι τόσο απλό. 'Επειτα μπορεί να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο και να τον ερωτευθείς την πρώτη στιγμή, άμα ζήσετε όμως μαζί να τον απομυθοποιήσεις τελείως και να δεις ότι δεν ταιριάζετε σε τίποτα. 'Αλλο δεν ταιριάζεις, άλλο δεν αγαπάς.
Δε διαφωνω με τα προαναφερθεντα...
Απλα θελω να σε ρωτησω, πως αντιλαμβανεσαι αυτην την αγαπη για την οποια γραφεις?
Μιλας για τον ερωτα που πολλοι μεταφραζουμε σε αγαπη ή για εκεινο το βαθυτερο συναισθημα, οπου εχει παρει τη θεση του πρωτου, εχει αναπτυχθει μετα απο καιρο και εχει να κανει με σεβασμο, εκτιμηση, θαυμασμο, πραγματικο και ουσιαστικο ενδιαφερον κ.ο.κ.?
Προσωπικα μου ειναι πολυ δυσκολο να φανταστω πως ειναι αυτη η ανιδιοτελης αγαπη...Ισως γιατι ειμαι των ακρων, ισως γιατι εχω μαθει "λαθος", ισως...ισως...ισως...ισως...
Σιγουρα παντως δεν εχω αγαπησει κανενα ατομο με πληρη ανιδιοτελεια, τουλαχιστον στο συνολο της κι ετσι οπως εγω την αντιλαμβανομαι.
..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 09:57, 28-04-09:

Δεν ειναι ουτε αρρωστο ουτε μαζοχιστικο...
Απλως προσωπικα, δεν το αντιλαμβανομαι ετσι...
Σαφως και βασικη προυποθεση για να δωσεις αγαπη ειναι να εχεις μαθει να αγαπας τον εαυτο σου...
Εκτος των αλλων δεν πιστευω στην ανιδιοτελη αγαπη...οπου μονο αναμεσα σε γονεις και παιδια μπορει κανεις να την ανιχνευσει, που και παλι δεν ειναι ο,τι και πιο συχνο. Ισως γι αυτο και δεν μπορω να αντιληφθω την αγαπη στην οποια αναφερεστε...
Δεν βλέπω που διαφωνούμε. Δεν είπα ότι πρέπει να πιέζεσαι για να μένεις αιώνια, είπα να δίνεις πάρα πολλές ευκαιρίες στον άλλον μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι ο "ψεύτης" που σου πουλάει μια προσωπικότητα που δεν θέλει τα ίδια πράγματα που θες εσύ, παρά το ότι άλλα σου έλεγε στην αρχή. Ούτε γω πιστεύω στην ανιδιοτελή αγάπη, τα'χω γράψει και παλιότερα. Ανιδιοτέλεια απ'την πλευρά του ενός μόνο, τί είδους ανιδιοτελής σχέση είναι ; Μάλλον βλακεία είναι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:00, 28-04-09:

Δεν βλέπω που διαφωνούμε. Δεν είπα ότι πρέπει να πιέζεσαι για να μένεις αιώνια, είπα να δίνεις πάρα πολλές ευκαιρίες στον άλλον μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι ο "ψεύτης" που σου πουλάει μια προσωπικότητα που δεν θέλει τα ίδια πράγματα που θες εσύ, παρά το ότι άλλα σου έλεγε στην αρχή. Ούτε γω πιστεύω στην ανιδιοτελή αγάπη, τα'χω γράψει και παλιότερα. Ανιδιοτέλεια απ'την πλευρά του ενός μόνο, τί είδους ανιδιοτελής σχέση είναι ; Μάλλον βλακεία είναι.
Οκ, συμφωνουμε, οντως...!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:25, 28-04-09:

Ένα πράγμα που δεν είναι ορατό και ίσως κάποιοι δεν θα το καταλάβουν είναι οτι ακόμα κι η ανιδιοτελής (φαινομενικά) αγάπη περιέχει στοιχεία ιδιοτέλειας μέσα. Δηλαδή εγώ μπορεί να αγαπώ κάποιον και να βασανίζομαι για να είναι αυτός ευτυχισμένος, δηλαδή να ανέχομαι καταστάσεις, να κάνω υποχωρήσεις, κι εξωτερικά να φαίνομαι ανιδιοτελής, να λένε, μα πόσο πια τον αγαπάει για να κάνει όλες αυτές τις θυσίες; Κι όμως εγώ κάτι κερδίζω (υποσυνείδητα) από αυτά που κάνω. Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να προσφέρουν, ή που θέλουν να βασανίζονται. Οπότε δεν υπάρχει τέλεια ανιδιοτέλεια. Γι' αυτό κι η πραγματική αγάπη όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ είναι σπάνια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 28-04-09 στις 10:26. Αιτία: διόρθωση λάθος γράμματος
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:36, 28-04-09:

Ένα πράγμα που δεν είναι ορατό και ίσως κάποιοι δεν θα το καταλάβουν είναι οτι ακόμα κι η ανιδιοτελής (φαινομενικά) αγάπη περιέχει στοιχεία ιδιοτέλειας μέσα. Δηλαδή εγώ μπορεί να αγαπώ κάποιον και να βασανίζομαι για να είναι αυτός ευτυχισμένος, δηλαδή να ανέχομαι καταστάσεις, να κάνω υποχωρήσεις, κι εξωτερικά να φαίνομαι ανιδιοτελής, να λένε, μα πόσο πια τον αγαπάει για να κάνει όλες αυτές τις θυσίες; Κι όμως εγώ κάτι κερδίζω (υποσυνείδητα) από αυτά που κάνω. Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να προσφέρουν, ή που θέλουν να βασανίζονται. Οπότε δεν υπάρχει τέλεια ανιδιοτέλεια. Γι' αυτό κι η πραγματική αγάπη όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ είναι σπάνια.
Κανείς δεν θέλει να βασανίζεται και να υποφέρει, κι όσοι θέλουν, τότε δεν βασανίζονται
Ο άνθρωπος από την κούνια του αναζητά την ηδονή και την χαρά, άλλο ότι κάποιοι του την στερούν συστηματικά.
Συμφωνώ κατά τα άλλα. 'Εχω γράψει περίπου τα ίδια παλιά, όταν κάποιοι με βγάλανε κυνικό και άλλοι από κοντά μου λέγανε ότι τώρα έδειξα το πραγματικό μου πρόσωπο. 'Ολοι περιμένετε κάτι, ανιδιοτέλεια δεν υπάρχει ούτε στις υψηλότερες μορφές αγάπης. Ακόμα κι αυτοί οι πιστοί, οι μοναχοί, που πιστεύουν ότι αφιερώνονται στην αγάπη για το θεό, περιμένουν ανταλλάγματα (μια θέση στον Παράδεισο όπως εκείνοι τον έχουν φανταστεί ή καλύτερη μεταχείριση στη Δευτέρα Παρουσία).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:23, 28-04-09:

Φρασεις με ζουμι που παρατηρω :

DrStrangelove: Eγώ πιστεύω ότι αν αγαπάς κάποιον πραγματικά κάνεις προσπάθειες να τον κρατήσεις αλλάζοντας αυτά που είναι απαραίτητο να αλλάξουν. Με το ζόρι τίποτα φυσικά, αλλά εμένα αυτή η φράση που έγραψες και ακούγεται συχνά μου φαίνεται πολύ εγωιστική, σαν να του λέει η τέλεια ντίβα ψυχρά "φύγε κι εδώ είμαστε" ή σαν να τον τεστάρει (''άμα γυρίσεις όμως θα γυρίσεις όπως θέλω εγώ, η αφεντιά μου δεν θα αλλάξει το παραμικρό"). Παιδική αντίδραση αντί να κάτσουν να τα βρουν με αμοιβαίες υποχωρήσεις.

DrStrangelove: Μην είσαι καθόλου σίγουρη ότι όταν φεύγει ένας άντρας και δεν επιστρέφει, δεν αγαπάει ή δεν αγάπησε. Υπάρχουν αδιέξοδα και εμπόδια που δεν τα υπερπηδάει η αγάπη πολλές φορές. Συμβαίνει με άντρες που έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με την αλήθεια ειδικά, όταν διαπιστώνουν με το πέρασμα του χρόνου ότι άλλο τους παρουσίαζαν, άλλα έκαναν, ότι δεν τηρήθηκε καμμία υπόσχεση, κι ότι ενώ αυτοί άλλαξαν τα πάντα, εκείνες δεν άλλαξαν ούτε το πόμολο στην πόρτα που λέει ο λόγος, που ήταν τόσο μα ΤΟΣΟ εύκολο ! 11880.

Και τον εαυτο μας ποτε?!
Για τον εαυτο μας νοιαζομαστε ετσι κι αλλιως ενα μινιμουμ για να επιβιωνουμε σωματικα και ψυχολογικα (ισα ισα, οι μονοι που δε το κανουν αυτο και κινδυνευουν και πληγωνονται, ειναι οι μη εγωιστες). Και απο κει και περα, αλλοι νοιαζονται λιγο παραπανω, αλλοι λιγοτερο, και αλλοι υπερβολικα και αποκλειστικα για τον εαυτο τους.

Νeraida : Και στην τελικη, οπως και να εχει η κατασταση, το σημαντικο ειναι να μεινεις και να το παλεψεις, εφοσον και εαν υπαρχουν τα συναισθηματα...

DrStrangelove: Μπορεί να το αποφασίσετε και μαζί. Μπορείς να αγαπάς αλλά να βλέπεις ότι δεν μπορείς να ζήσεις άλλο μαζί. 'Εχει διαφορά αυτό. Δεν παλεύεται πάντα, ό,τι συναισθήματα και να'χεις.

DrStrangelove: Τα ψέμματα δεν είναι υποχρεωτικά απάτες ή κλοπές ή κεράτωμα. Μπορεί να'ναι ότι βλέπεις πως το άτομο λέει ψέμματα στον ίδιο του τον εαυτό και σου παρουσιάζεται ως ένας άνθρωπος που δεν είναι στην πραγματικότητα αυτός. Από φόβο της μοναξιάς ή από εγωισμό. Κι εσύ να παραμένεις και να περιμένεις υπομονετικά κάνοντας όλες τις δυνατές υποχωρήσεις μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν κάνεις λάθος στην "διάγνωσή" της ιδιοσυγκρασίας του άλλου ή της κατάστασης. Και να ψήνεσαι, επειδή τον αγαπάς, αλλά δεν μπορείς να τον αφήσεις. 'Απειροι λόγοι μπορεί να υπάρχουν. Δεν είναι τόσο απλό. 'Επειτα μπορεί να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο και να τον ερωτευθείς την πρώτη στιγμή, άμα ζήσετε όμως μαζί να τον απομυθοποιήσεις τελείως και να δεις ότι δεν ταιριάζετε σε τίποτα.

DrStrangelove: 'Αλλο δεν ταιριάζεις, άλλο δεν αγαπάς.

Δε διαφωνω με τα προαναφερθεντα...
Πως δε διαφωνεις, ενω λιγο πριν λες οτι δε μπορεις να δεχθεις να αγαπαει καποιος και ομως να φευγει ;

Και θα πω ενα παραδειγμα πανω σε αυτο...οχι ταυτοσημο...απλα για να περασω την ιδεα...
Ενα παιδι παιρνει ενα πουλακι που παντα ηθελε γιατι του αρεσουν τα πουλια, για το σπιτι του. Του παιρνει το καλυτερο κλουβι, μεγαλο για να εχει χωρο, του αγοραζει την καλυτερη τροφη, καθεται μαζι του, μιλαει μαζι του, χαιρεται να το ακουει και να το βλεπει. Το λατρευει.
Ενα αλλο παιδι, το βλεπει, το λυπαται εγκλωβισμενο και το ελευθερωνει σε ενα δασος/παρκο.
Και τα 2 το αγαπουσαν...το καθενα με τον τροπο του. Το 1ο παιδι το αγαπουσε για τον εαυτο του κυριως, το 2ο παιδι, ενω θα θελε να το χει και να το χαιρεται, προτιμησε να το του δωσει αυτο που ειναι καλυτερο για το πουλακι, οχι για τον ιδιο.

Απλα θελω να σε ρωτησω, πως αντιλαμβανεσαι αυτην την αγαπη για την οποια γραφεις?
Μιλας για τον ερωτα που πολλοι μεταφραζουμε σε αγαπη ή για εκεινο το βαθυτερο συναισθημα, οπου εχει παρει τη θεση του πρωτου, εχει αναπτυχθει μετα απο καιρο και εχει να κανει με σεβασμο, εκτιμηση, θαυμασμο, πραγματικο και ουσιαστικο ενδιαφερον κ.ο.κ.?
Εγω καταλαβα πως μιλαει για το 1ο. Γιατι τα άλλα που λες, αν υπαρξουν, υπαρχουν μαλλον για παντα. Πρεπει να πεσει πολυ εξω καποιος και να χασει την εκτιμιση του στον αλλον πολυ, για να παψει το 2ο ειδος συναισθηματος.

Σιγουρα παντως δεν εχω αγαπησει κανενα ατομο με πληρη ανιδιοτελεια, τουλαχιστον στο συνολο της κι ετσι οπως εγω την αντιλαμβανομαι...
Ισως και κανεις μας, αν σκεφτουμε οτι δεν υπαρχει τετοιου ειδους αγαπη ή οτι ειναι πολυ σπανια. Το θεμα ειναι τουλαχιστον να ξερουμε τι σημαινει να αγαπαμε. Και να μην σημαινει "αγαπαω κυριως εγωιστικα", αλλά να σημαινει "προσπαθω να φτασω αυτο το ανιδιοτελες". Διοτι οπως ειπωθηκε η αγαπη εχει στενη σχεση με το να μας ενδιαφερει το καλο και η ευτυχια του αλλου. Αλλιως δεν ειναι αγαπη για τον αλλο...ειναι αγαπη για τον εαυτο μας. Εκει υπαρχει συγκρουση, και αν νικαει η αγαπη για τον εαυτο μας, τοτε δε μπορουμε να μιλαμε για αγαπη προς οποιονδηποτε. Δε λεμε να μην αγαπαμε και να μην προσεχουμε τον εαυτο μας...αλλά ταυτοχρονα να ενδιαφερομαστε για το καλο και την ευτυχια του αλλου. Το ενα δεν αποκλειει παντα το αλλο. Σιγουρα βεβαια, αν δε συμβιβαζομαστε με τιποτα και δεν υποχωρουμε σε τιποτα, δινουμε το στιγμα οτι μας ενδιαφερει μονο ο εαυτος μας.

'Ολοι περιμένετε κάτι, ανιδιοτέλεια δεν υπάρχει ούτε στις υψηλότερες μορφές αγάπης.
E βαλε κι εσυ ενα 1o πληθυντικο, τι μου το χαλας, τοσα ωραια ειπες !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 28-04-09 στις 18:40.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:22, 28-04-09:

Χμμμ....αλλά εδώ μιλάμε για έρωτα....(πάει σε όσους μίλησαν για αγάπη )

Το σπασικλάκι ήρθε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σαφής απάντηση....
Επίσης προσωπικά πιστεύω ότι ο έρωτας είναι το πιο εγωιστικό συναίσθημα...
Δεν ξέρω αν σε τυφλώνει...απλά κρίνοντας από εμένα ξέρω ότι επειδή είμαι ερωτευμένη δικαιολογώ πιο εύκολα κάποια πράγματα, ή κάποιες συμπεριφορές ή συμβιβάζομαι σε πράγματα που ίσως κάποτε έλεγα εγώ ποτέ....
Οπότε το θεωρώ και λίγο άλλοθι στο ότι ενώ βλέπω κάποια πράγματα λάθος εντούτοις μένω και επιμένω-όπως λέει κι ένα τραγούδι - γιατί είμαι in love (σε αυτό το σημείο παρακαλώ φίλες να με μουτσώσουν, να με βρίσουν, να μου δώσουν κι ένα χαστούκι βρε αδερφέ )

Τι ήθελα να πω;

Α...ναι...όλα έχουν να κάνουν με τα δικά μας όρια και τον χαρακτήρα μας κυρίως...
Ούτε ο έρωτας, ούτε η αγάπη τα νικάει όλα...
Είναι ανάλογα την θέληση, το τι δεχόμαστε αλλά και ποιον έχουμε δίπλα μας και τι μας δίνει....
Μια σχέση θέλει δύο και είναι πολύ άχαρο ο ένας να παλεύει και για τους δύο...Να είναι σε σχέση για δύο και να είναι μόνος του...
Άλλοι έχουν περισσότεροι δύναμη να το κάνουν...άλλοι (βλέπε κι εμένα) απλά δεν την έχουν...ίσως είναι πιο εγωιστές, ίσως αγαπάνε τον εαυτό τους περισσότερο ...ίσως...ίσως....

Ps1: Έχω χωρίσει στο απόγειο του έρωτά μου γιατί δεν άντεχα κάποιες καταστάσεις και δεν ξανά γύρισα ποτέ των ποτών (κι ας μου έγινε ως ένα σημείο απωθημένο και τρελό κόλλημα )
Ps2: Έχω χωρίσει γιατί φοβόμουν ότι θα πληγωθώ...γιατί έβλεπα ότι ο άλλος είναι τόσο διαφορετικός από εμένα και βλέπουμε ορισμένα πράγματα διαφορετικά...κι όμως ξανά γύρισα... (κάνω και βλακείες που και που αλλά μην το πείτε παρά έξω )
Ps3: Θεωρώ την αγάπη όχι τόσο εγωιστική αλλά σε καμία περίπτωση ανιδιοτελείς

Παράθεση

elef8eria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elef8eria
H elef8eria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H elef8eria έγραψε στις 15:34, 14-05-09:

από προσωπική μου εμπειρία είναι πολύ δύσκολο η πρέπει η χωρίσεις ενώ δν το θες..αυτή η ... απόσταση..
ήρθε λοιπόν ο χωρισμός μετά από πολύ πόνο..2 μέρες μετά ένα μηνυμα στ κινητό: "σαγαπάω..συγγνώμη απλά ήθελα η στ πω..συγγνώμη" απάντηση??? " + γω σαγαπάω..
λόγος χωρισμού η απόσταση.. + τη απόφαση τη πήρε εκείνος.. "πρώτη φορα έχω αγαπήσει + με έχουν αγαπήσει τόσο πολύ" μου είπε.. "δν αντέχω να είμαι μακριά σου" μαθήτρια εγώ, φοιτητής αυτός..
η επανασύνδεση έγινε..αλλα δεν κράτησε για πολύ..ούτε ένα μηνα..+ μετά τίποτα.. όλα ένα τίποτα..
ένιωσα στους πρώτους μήνες πολύ ερωτευμένη..μετά όμως απόλα αυτά ένιωθα απογοήτευση..
έπαψα η αισθάνομαι..για εκείνον..για όλους..
τώρα είμαι καλά..είμαι με τον άνθρωπο που αγάπησα πριν 2 χρονια..+ με εκείνον πάλι για την απόσταση χωρίσαμε πριν 2 χρονια..αλλα τώρα είμαστε + πάλι μαζί..ερωτευμένοι + οι 2..καταλάβαμε πολλά..η απόσταση δεν είναι πλέον εμπόδιο..τη έχω διπλα μου σε κάθε μου κίνηση..σε κάθε μου σκέψη..τον αγαπάω όσο τίποτα άλλο..θα αντισταθώ στη απόσταση + θα συνεχίσω..το έχει η μοίρα μου τελικά..
αυτή η απόσταση θα με φάει εμενα..τελοσπάντων..είναι πολύ δύσκολο να χωρίζεις με κοινή απόφαση λόγο κάποιου εμποδίου..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 16-05-09 στις 12:32. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:46, 17-05-09:

εγω αυτο το πραγμα δεν μπορω να το καταλαβω συγνωμη κιολας... τι θα πει σ'αγαπω αλλα χωριζουμε..
εγω ξερω οτι οταν αγαπας κανεις τα παντα.. και αντεχεις και στεκεσαι διπλα του αλλου και εξαντλεις καθε δυνατο οριο που υπαρχει...
ολα τα αλλα εμενα μου κανουνε καπως. οκ ειναι και καποια θεματα που ειναι δυσκολα αλλα εκει το ζευγαρι καθεται το συζητα και βρισκει την καλυτερη δυνατη λυση. τι να κανουμε? δεν ειναι ολα ευκολα και απλα στη ζωη... αμα ηταν....

καθε σχεση δοκιμαζεται και ο καθενας μας κανει τις επιλογες του. οταν θες να εισαι με καποιον 'ουσιαστικα΄ κανεις την υπερβαση χωρις εγωισμους και χαζομαρες..

τι λεω η χαζη πρωινιατικα παλι στην κοσμαρα μου ειμαι την καλη συγχωρεστε με αλλα βλεπεται εχω πολλη φαντασια. πιστευω και γω στις νεραιδες και τους ανθρωπους

Παράθεση

<<ΝΙΚΟΛ>> (Νικόλια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη <<ΝΙΚΟΛ>>
H Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H <<ΝΙΚΟΛ>> Αγάπη...τι δύσκολο πράγμα... έγραψε στις 01:06, 25-05-09:

Απο προσωπικη πειρα....! ο ερωτευμενος ναι μπορει να χωρισει για πολλους και διαφορους λογους....οπως πχ προβληματα που ειναι πανω απο την δυναμη του να τα αντιμετωπισει και θελει χρονο....και για να γινω πιο συγκεκριμενη τον θανατο ενος σημαντικου προσωπου στην ζωη του!πραγμα π επρεπε να αντιμετωπισει μονος του!ετσι χωριζει...και οταν πια ειναι ετοιμος ψυχολογικα να συνεχισει την ζωη του και να προσφερει πραγματα στον ανθρωπο που εχει διπλα του γυριζει!!! αρα δεν ειναι αδυνατον να χωρισει εινας ερωτευμενος και αμα ειναι δυνατος και θαραλλεος ξαναγυρνα για να παλεψει γι αυτο που αφησε....!!!σε αυτην την περιπτωση παντα!!!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:37, 26-05-09:

Σε περιπτώσεις απώλειας αγαπημένου προσώπου το αν κάποιος θα χωρίσει εξαρτάται περισσότερο από την χρονική διάρκεια της σχέσης έως τότε και το δέσιμο που έχει προλάβει να δημιουργηθεί. Όσο πιο μικρή χρονικά κι επιφανειακή είναι η σχέση, τόσο πιο πιθανό είναι ο άλλος να νιώσει την ανάγκη να μείνει μόνος του για να πενθήσει. Αλλιώς προφανώς αν έχεις πχ έξι μήνες σχέση ήδη και νιώθεις πολύ ερωτευμένος (όταν βιώσεις την απώλεια εννοώ), προφανώς και θα σου μειωθεί μεν η διάθεση, είναι όμως μάλλον απίθανο να φτάσεις έως τον χωρισμό.

Παράθεση

<<ΝΙΚΟΛ>> (Νικόλια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη <<ΝΙΚΟΛ>>
H Νικόλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H <<ΝΙΚΟΛ>> Αγάπη...τι δύσκολο πράγμα... έγραψε στις 12:25, 26-05-09:

η σχεση ηταν ηδη 2 χρονια οταν εγινε αυτο!
δεν τ πιστευω αυτο τ οτι ειναι αναλογα ποσο καιρο ειναι μια σχεση για ν κρατησει η οχι!ειναι αναλογα μ τν ανθρωπο!εξαλλου αμα δεν εισαι καλα με τον εαυτο σ και δεν ξερεις τ σ γινετε πως θα μπορεις να εισαι κ καλα μ αυτον π εχεις διπλα σ?!
ο καθενας τ περναει διαφορετικα ολο αυτο!
και γενικα τ θεμα της συζυτησης ειναι αν καποιοσ ερωτευμενος μπορει να χωρισει και αν ξαναγυρναει κτλ!κ απλα ανεφερα καποια περιπτωση που μ εχει τυχει!

η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη....

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 14:36, 26-05-09:

Υπάρχουν περιπτώσεις που είτε θες να προστατέψεις τον ίδιο σου τον εαυτό είτε τους άλλους από τον εαυτό σου...

το περνάω φάση κτλ είναι δικαιολογίες.μέσα σε μία σχέση μοιράζονται τα πάντα αλλιώς λέμε ότι κάνουμε χαβαλέ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους