Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,494 μηνύματα σε 75,355 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 209 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Mac or Linux!!

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 17:39, 22-08-09:

I want your opinion for what from these to install!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 18:17, 22-08-09:

Τα mac πως θα τα εγκαταταστήσεις ;

Υπάρχουν modifications που θα τα σετάρουν στα PC αλλά υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας. Mac θα αγοράσεις αν είναι για να ευχαριστηθείς.

Linux ftw.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται τεχνικός η/υ , βιβλιοπώλης και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O al_zogo έγραψε: στις 20:08, 22-08-09:

αναλόγος, γιατί δουλεία το θες. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αν θες να κάνεις μια πολύ καλή και σοβαρή δουλειά, θα πρέπει να αγοράσεις έναν μακ. Όχι να εγκαταστήσεις μακ στον υπολογιστή σου, είπαμε δουλειά, όχι να κοιροιδευόμαστε, το μακ είναι μακ μόνο όταν ανεφερόμαστε σε ολόκληρο μηχάνημα (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου).

Αν σε περίπτωση που δεν έχεις τουλάχιστον ενάμισι χιλιάρικο για να κάνεις την πλάκα σου για να αγοράσεις ένα μακ για να λες μόνο ότι έχεις ένα καλύτερο μηχάνημα (εννοώ χωρίς να είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου), τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση λινουξ να κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

Αυτή ήταν λοιπόν η δική μου γνώμη για το θέμα σου φίλε μου. Να σημειώσω όμως πως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μακ στη ζωή μου. ότι λέω το ξέρω από διάφορες συζητήσεις αλλά και επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω μακ γιατί μου είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου. Λινουξ όμως έχω χρησιμοποιήσει (καλή ώρα) και έχει ησυχάσει το κεφάλι μου εδώ και ενάμιση χρόνο που τα έχω εγκατεστημένα, πραγματικά δεν μου λείπει τίποτα.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 09:07, 23-08-09:

Μάλλον για Λίνουξ με βλέπω!Βασικά θέλω να έχω 2 λειτουργικά!Και windows και λίνουξ..
Μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό;
-----------------------------------------
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:40, 23-08-09:

Leopard είναι φανταστικά στα προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν αποφασίσεις για dual boot κλπ με leoprd just pm me
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 10:48, 23-08-09:

Είναι πιο καλά από Λίνουξ;...για να ξεκαθαρίσω εγώ θέλω 1 λειτουργικό που να μην κρασάρει και γενικά να είναι <καλό> και σταθερό!Τα βίστα με πέθαναν.....άλλαξα 2-3 αν και με έχουν πραγματικά μαμίσει σε παραθυράκια με διάφορα λάθη που +βαίνουν!!!Έλεος!!Ούτε install δεν μπορώ να κάνω...είναι σε τραγική κατάσταση το λάπτοπ....και θέλω να βάλω windows 7 και 1 άλλο <καλό> λειτουργικό!!..

(Έχω 250 gb μνήμη στον σκληρό)
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:50, 23-08-09:

Και τα μακ και τα λινουξ είναι σταθερά. Τα Μακ απλώς είναι τα πιο καλά στην εμφάνιση
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε: στις 16:19, 23-08-09:

Τι εννοείς στην εμφάνιση; Ως παρουσίαση είναι καλά κι έτσι, αλλά όπως έχω ξαναπεί άμα θες τέτοιου είδους προγράμματα που έχουν τα windows, μάλλον θα απογοητευτείς. Τη γνώμη μου σ' αυτό το θέμα την έχω ξαναπεί και ούτε έχω το χρόνο ούτε τη διάθεση να τα ξαναλέω...
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 16:56, 23-08-09:

Ναι σαν εμφανιση λέω. Φυσικά στα μακ ούτε η ποικιλία προγραμματων είναι μεγάλη,ούτε τα γνωστα προγραμματα είναι ιδια σε εμφανιση ουτε και θα τα βρεις εύκολα.

Αν θες τη γνώμη μου για λαπτοπ, δεν χρεαιζεται να εχεις 2 λειτουργικά. Αφενός μεν είναι βεβαιο οτι το ε΄να δε θα το λειτουργείς και αφ ετερου γιατί να επιβαρύνεις το λαπτοπ σου. Ωστόσο αμα θέλεις σου προτείνω 7 και μακ.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 18:17, 23-08-09:

Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις στο τόστ σου γραβιέρα ή κασέρι.
Σε άλλους αρέσει η γραβιέρα, σε άλλους το κασέρι, αν και νομίζω οτι η γραβιέρα είναι πιο ελαφρύ τυρί.
Δες που υπάρχουν οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιείς και διάλεξε εκείνο το λειτουργικό.

Το λειτουργικό του Mac, σε πολύ ελέυθερη ερμηνεία, είναι κάτι ανάμεσα σε Windows και Linux, οπότε αυτό που θα πρότεινα, είναι να έχεις Windows(vista ή 7)+Linux στο μηχάνημα σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια (στα windows θα έχεις μόνο τα παιχνίδια και τίποτα άλλο) ή ένα Mac σε περίπτωση που δεν παίζεις (ή παίζεις κάποια παιχνίδια που σίγουρα ξέρεις οτι υπάρχουν εκδόσεις για mac)

Απο την άλλη,
-----------------------------------------
Είναι σαν να ρωτάς αν θα βάλεις στο τόστ σου γραβιέρα ή κασέρι.
Σε άλλους αρέσει η γραβιέρα, σε άλλους το κασέρι, αν και νομίζω οτι η γραβιέρα είναι πιο ελαφρύ τυρί.
Δες που υπάρχουν οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιείς και διάλεξε εκείνο το λειτουργικό.

Το λειτουργικό του Mac, σε πολύ ελέυθερη ερμηνεία, είναι κάτι ανάμεσα σε Windows και Linux, οπότε αυτό που θα πρότεινα, είναι να έχεις Windows(vista ή 7)+Linux στο μηχάνημα σε περίπτωση που παίζεις παιχνίδια (στα windows θα έχεις μόνο τα παιχνίδια και τίποτα άλλο) ή ένα Mac σε περίπτωση που δεν παίζεις (ή παίζεις κάποια παιχνίδια που σίγουρα ξέρεις οτι υπάρχουν εκδόσεις για mac)

Απο την άλλη,
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 18:20, 23-08-09:

Σε λάπτοπ ποιος ο λόγος του dual?
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 18:57, 23-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eukleidis
[...] Αν θες τη γνώμη μου για λαπτοπ, δεν χρεαιζεται να εχεις 2 λειτουργικά. Αφενός μεν είναι βεβαιο οτι το ε΄να δε θα το λειτουργείς και αφ ετερου γιατί να επιβαρύνεις το λαπτοπ σου. Ωστόσο αμα θέλεις σου προτείνω 7 και μακ.
Δεν επιβαρύνεις το laptop/pc (αν εξαιρέσεις τη χωρητικότητα του σκληρού) βάζοντας πάνω από ένα λειτουργικό.

Βέβαια, δεν έχει νόημα να βάλεις ένα λειτουργικό που δεν θα το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να λες πως το έχεις εγκατεστημένο...

Ακριβώς ο ίδιος με εκείνον του desktop. Δεν καταλαβαίνω την απορία σου ...
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 19:31, 23-08-09:

Σε έναν περιορισμένο δίσκο 250 αν φας τα 20+ Gb μην πβ και παραπάνω μόνο για λειτουργικά.... Εξ αλλου αν θες την αποψή μου δν νομίζω πως θα χρήσιμοποιησει ςτο δεύτερο βοοτ ποτε
Παράθεση

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται τεχνικός η/υ , βιβλιοπώλης και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O al_zogo έγραψε: στις 20:06, 23-08-09:

εγώ πάντως έχω μόνο linux στον υπολογιστή μου. Τα windows τα έχω βγάλει εντελώς και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου εδώ και ενάμιση χρόνο. Προσεχώς θα αγοράσω και ένα Mac γιατί το χρειάζομαι για τη δουλειά μου (AutoCad, Photoshop, CorelDraw, κλπ).

Προσοχή μεγάλη θέλει όμως όταν μιλάμε για Linux σε Laptop! Πολλές φορές δεν είναι συμβατά. Αν όμως το έχεις πάρει απόφαση βάλε Ubuntu 9.04 ή τα 8.10 (τα 8.10 νομίζω οτι είναι λίγο καλύτερα).

Πάνε βρές κάποια έκδοση Ubuntu και κατέβασέ την, κάψτο σε ένα DVD και εκείνησε με αυτό. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εγκατάσταση, μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις, απλά bootαρε απ το dvd. Κάντο λοιπόν, δοκίμασέ το, δες αν είναι πλήρως συμβατό, αν σ αρέσει και πάρε τις αποφάσεις σου...
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 09:35, 24-08-09:

Εγώ σκέφτομαι για 7 και λίνουξ κυρίως για παιχνίδια θέλω τα 7 και για κανονική χρήση τα λίνουνξ..τι λετε?αλλά θα βρω drivers για λίνουξ?
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

O Eukleidis just thinking..... έγραψε: στις 10:11, 24-08-09:

Αυτό πρεπει να διευθετηθει πριν βάλεις λινουξ
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 10:30, 24-08-09:

Ίσα ίσα στο λαπ είναι που μετράει περισσότερο το d-b.

Αρχική Δημοσίευση από statakos
Δεν επιβαρύνεις το laptop/pc (αν εξαιρέσεις τη χωρητικότητα του σκληρού) βάζοντας πάνω από ένα λειτουργικό.

Βέβαια, δεν έχει νόημα να βάλεις ένα λειτουργικό που δεν θα το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να λες πως το έχεις εγκατεστημένο...

Ακριβώς ο ίδιος με εκείνον του desktop. Δεν καταλαβαίνω την απορία σου ...
Εχεις απόλυτο δίκιο, (με ορισμένες προυποθέσεις βασικά - π.χ. fragmentation). Ακόμα και απλά εγκατεστημένο να έχουν ένα Linuxaki και να το bootatoun μια φορά τον μήνα καλά είναι, μια καλή αρχή.

(Φυσικά μετά θα "γκρινιάζουν" πώς βάζω "να φορτώνει default windows", ή "θέλω τον bootloader των windows" και όταν (σύντομα) σβήσουν το partition με το linux για να περάσουν τα mp3 του γονίδη, θα γκρινιάζουν πάλι "πώς φτιάχνω το MBR")

Αλλά ναι, αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα

Σε έναν περιορισμένο δίσκο 250 αν φας τα 20+ Gb μην πβ και παραπάνω μόνο για λειτουργικά.... Εξ αλλου αν θες την αποψή μου δν νομίζω πως θα χρήσιμοποιησει ςτο δεύτερο βοοτ ποτε
Το 17άρι λαπτοπ μου (όπως και σε πολλά 17άρια) έχει 2 σκληρούς δίσκους, ή θέση για 2ο.

Επίσης 2,5άρης 320 GB έχει στο 50αρικο, και 500άρης στις 7200 στο 100αρικο οποτε κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καν θέμα χώρου.

Εγώ bootarw backtrack κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι σοβαρό, και vista κάθε φορά που θέλω κάτι ασόβαρο.

(Edit - πάντα μιλάμε για hdds με κινητά μέρη και όχι ssd ε?)
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 10:43, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από al_zogo
εγώ πάντως έχω μόνο linux στον υπολογιστή μου. Τα windows τα έχω βγάλει εντελώς και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου εδώ και ενάμιση χρόνο. Προσεχώς θα αγοράσω και ένα Mac γιατί το χρειάζομαι για τη δουλειά μου (AutoCad, Photoshop, CorelDraw, κλπ).
Just FYI, τα AutoCad και CorelDraw είναι windows-only, οπότε αν πάρεις mac για να τα τρέχεις θα απογοητευτείς.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 12:52, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Ίσα ίσα στο λαπ είναι που μετράει περισσότερο το d-b.

Εχεις απόλυτο δίκιο, (με ορισμένες προυποθέσεις βασικά - π.χ. fragmentation). Ακόμα και απλά εγκατεστημένο να έχουν ένα Linuxaki και να το bootatoun μια φορά τον μήνα καλά είναι, μια καλή αρχή.

(Φυσικά μετά θα "γκρινιάζουν" πώς βάζω "να φορτώνει default windows", ή "θέλω τον bootloader των windows" και όταν (σύντομα) σβήσουν το partition με το linux για να περάσουν τα mp3 του γονίδη, θα γκρινιάζουν πάλι "πώς φτιάχνω το MBR")

Αλλά ναι, αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα

Το 17άρι λαπτοπ μου (όπως και σε πολλά 17άρια) έχει 2 σκληρούς δίσκους, ή θέση για 2ο.

Επίσης 2,5άρης 320 GB έχει στο 50αρικο, και 500άρης στις 7200 στο 100αρικο οποτε κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καν θέμα χώρου.

Εγώ bootarw backtrack κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι σοβαρό, και vista κάθε φορά που θέλω κάτι ασόβαρο.

(Edit - πάντα μιλάμε για hdds με κινητά μέρη και όχι ssd ε?)
?????????????
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 13:21, 24-08-09:

d-b: dual boot
fragmentation
second stage boot loader / boot loader
MBR
backtrack
ssd
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ps3 to linux - Από hantzos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Video Games.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 11:41.
    • Linux @ VMware - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-07 στις 17:38.
    • Ασφάλεια και Linux - Από faithplus1
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-03-07 στις 12:03.
    • Από DVD 9 σε DVD 5 (linux) - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-08-05 στις 18:41.
    • PPPoA και linux - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-05 στις 00:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα