Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με την δημιουργία ιστοσελίδων

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 16:25, 21-06-05:

Παιδιά θέλω να φτιάξω ένα site, αλλά δεν ξέρω ούτε τα στοιχειώδη..
Από πού μπορώ να μάθω; Ξέρει κανείς;

Μπορεί κάποιος με απλά λογάκια να μου εξηγήσει πώς θα κάνω το site στο pathfinder πχ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 25-01-08 στις 19:03. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων και μετάφραση των greeklish.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dt008
Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 17:03, 21-06-05:

Δεν θα σου απαντήσω για τον pathfinder, μιας και δεν έχω ανεβάσει ποτέ site εκεί. Θα σου πω την πιο κλασσική διαδικασία που ακολουθείται από πολλούς γραφίστες και web developers παγκοσμίως....

1. Photoshop (σχεδίαση raster γραφικών, άντε και κάνα Illustrator αν θες τπτ Vector)
2. 'Πέρασμα' της σχεδιασμένης σελίδας στο Imageready για το λεγόμενο slicing ('κόψιμο' των τμημάτων της ιστοσελίδας π.χ. header, main, footer). Ποικιλία rollover effects μπορούν να γίνουν από εκεί, επίσης.
3. Τέλος, περνάμε σε Dreamweaver για διορθώσεις στην HTML, προσθήκη CSS, Javascript, άντε και κάνα Flash animation.
4. (αν θα χρησιμοποιήσεις scripting τεχνολογία) Μπορείς πάλι με το Dreamweaver, αλλά εγώ θα σου συνιστούσα άλλα proggies....
π.χ. για PHP το PHPed (rulez)
για VBscript το notepad (no kidding)
για ASP .NET (είτε C# είτε VB), το Visual Studio .NET ή (καλύτερα) το WebMatrix (μιας και το VS υποστηρίζει μόνο absolute positioning των αντικειμένων)
5. CuteFtpPro ή SmartFtp για upload των αρχείων είτε με FTP, είτε με SFTP (SSL) κ.λ.π.

Φυσικά, τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα προγράμματα στη θέση τους, π.χ. το Macromedia Fireworks αντί για Photoshop + Imageready κ.λ.π.
αυτά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O dt008 έγραψε στις 17:06, 21-06-05:

ουπς....
δεν πρόσεξα την κατηγορία που βρίσκεται το subforum και το 'απλά λόγια'....

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 20:55, 21-06-05:

δεν καταλαβα τιποτα..που να μην εγραφα και με απλα λογακια

Παράθεση

dt008

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dt008 έγραψε στις 00:36, 22-06-05:

παρακαλώ!! δεν κάνει τίποτα!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:42, 22-06-05:

Σε ενδιαφέρει ο σχεδιασμός της σελίδας ή πώς θα την ανεβάσεις κλπ?

Παράθεση

trela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trela
Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O trela έγραψε στις 15:24, 22-06-05:

Το καλύτερο είναι το dreamweaver. Μπορείς να πάρεις ένα βιβλίο στα ελληνικά και να το μάθεις εύκολα

Το απλό είναι και σχετικό! μπορείς να φτιάξεις και στο word και να σώσεις το κείμενο ως html και να το ανεβάσεις κάπου!

Ποσο απλό εννοείς ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 25-01-08 στις 19:04. Αιτία: Μετατροπή των greeklish.
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 23:18, 28-06-05:

Dreamweaver RulEz!!!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 01:02, 29-06-05:

Λοιπόν PowerZ υπάρχουν 2 σχολές για τον αρχάριο που θέλει να φτιάξει site. Η μία είναι η "δεν με νοιάζει τι κώδικα θα βγάλει απο πίσω, απλά θέλω ένα πρόγραμμα WYSIWYG στο οποίο να σχεδιάζω το site μου". Το dreamweaver είναι καλό για αυτή την προσέγγυση και το FrontPage της Microsoft επίσης. Βέβαια, υπάρχει περιορισμός στο πόσο μπορείς να προχωρήσεις χωρίς να δείς κώδικα και έτσι σύντομα θα φτάσεις σε αδιέξοδο. Οπότε σου μένει η επιλογή 2.

Θεωρητικά HTML μπορείς να γράψεις και με το notepad αλλα καύτερα είναι να βρείς έναν editor ειδικό για προγραμματισμό η HTML. Εγώ έχω το πολύ καλό UltraEdit αλλά θέλει λευτά μετά απο 30 μέρες οποτε για τώρα διάλεξε κάποιον τζαμπέ (αυτός μου φαίνεται ο απλούστερος (χωρίς να τον έχω δουλέψει, αμα ξέρετε κανενα καλύτετο αλλα απλό πείτε) αλλά εδώ έχει πολλούς). Εναλλακτικα άν έχεις ήδη Dreamweaver βάλε το σε code view για να γράφεις τον κώδικα. Είναι βασικό να αρχίσεις γράφοντας μόνη σου τον κώδικα για να πιάσεις τη λογική της HTML. Μετα ψάξε να βρείς ένα HTML tutorial και να μάθεις αρχικά στατικές σελίδες και πώς θα τις δείς στο pc σου. Μετά βλέπεις για το που θα τις ανεβάσεις και πώς θα τις σχεδιάζεις και php.

Εγώ έμαθα απο το http://www.w3schools.com/ που ήταν αρκετά καλό, αλλά άμα γράψεις "html tutorial" στο google θα βρείς πολύ πράμα.

Αμα καταφέρεις να γράψεις το πρώτο σου site και το δείς τοπικά στο pc σου μετά το επόμενο βήμα είναι να μάθεις λίγο πώς δουλέυει το FTP (για να το στέλνεις στο server) και μετά stylesheets (θα δείς τι είναι άμα τα πιάσεις). Ο,τι απορία έχεις που δέν την καλύπτουν τα tutorials θα απευθυνθείς στον ʼγιο Γούγλιο τον Ανιχνευτή (βοήθειά μας) η ρώτα και εδω μέσα.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 00:34, 22-08-05:

Πώς μπορείς να βάλεις σε μια σελίδα
α) ένα κουμπί που να δείχνει πχ αν η απάντηση που έδωσες σε μια άσκηση είναι σωστό ή λάθος ;
β) ένα κουμπί που να εμφανίζει τη σωστή απάντηση;
γ)ένα τρόπο να σου εμφανίζει το ποσοστό επιτυχίας μόλις ολοκληρώνεις μια άσκηση;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:38, 22-08-05:

Όταν λες σελίδα εννοείς στο ιντερνετ? δώσε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες γιατί είναι λίγο δύσκολο να βοηθήσει κάποιος έτσι.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 00:54, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όταν λες σελίδα εννοείς στο ιντερνετ? δώσε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες γιατί είναι λίγο δύσκολο να βοηθήσει κάποιος έτσι.
E ναι βρε Michelle ,σελίδα στο ιντερνετ !
Συγκεκριμένα θέλω να φτιάξω σελίδα με ασκήσεις αγγλικών για proficiency, από σχεδιασμό ξέρω λίγα από html και css αλλά από αυτά που διάβασα δεν είδα πουθενά να έχει εντολές για να βάλεις τέτια κουμπιά.

Παράδειγμα :
Ασκηση επιλέξτε το κατάλληλο phrasal verb
1)The bomb.............(εδώ θα συμπληρώσει το κατάλληλο γράμμα a,b,c,d)
a)went off b)fell out c)did out d)gave off
2)...................................................

κτλ κτλ

Εγώ θέλω να βάλω κουμπιά στο τέλος της άσκησης ώστε να βλέπει ο άλλος το ποσοστό της επιτυχίας του, αν είναι σωστή ή όχι η απάντηση που έδωσε και ποιά είναι η σωστή απάντηση .Δηλαδή 3 διαφορετικά κουμπιά που το καθένα να κάνει ένα από τα παραπάνω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:58, 22-08-05:

Δεν είμαι σίγουρη οτι ξέρω αρκετά ώστε να βοηθήσω αλλά το σίγουρο είναι οτι αυτό δεν γίνεται με σκέτη html/css αλλά θα χρειαστεί και λίγο script. Ξέρεις καθόλου php ή asp?

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 01:12, 22-08-05:

php/asp μπα ιδέα δεν έχω Μάλλον πρέπει να ψάξω tutorials για αυτά και πάλι αμφιβάλλω αν θα καταλάβω ,είμαι λίγο σκράπας στα μαθηματικά !

Καμιά άλλη ιδέα εσύ που ξέρεις από αυτά για το πώς θα μπορούσα να βάλω τουλάχιστον τις απαντήσεις στις ασκήσεις πχ σε ένα ξεχωριστό link όλες μαζί ,ή η κάθε άσκηση(η λύση δηλ) να ανοίγει ξεχωριστά σε δικό της παράθυρο ή κάπως αλλιώς ;

Ουφ ψιλοπονοκεφάλιασμα είναι αυτά τελικά !Ακόμη και ο σχεδιασμός που φένεται για τον παρατηρητή απλό πράγμα , στην πράξη καταντάει περίπλοκο

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 01:17, 22-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
E ναι βρε Michelle ,σελίδα στο ιντερνετ !
Συγκεκριμένα θέλω να φτιάξω σελίδα με ασκήσεις αγγλικών για proficiency, από σχεδιασμό ξέρω λίγα από html και css αλλά από αυτά που διάβασα δεν είδα πουθενά να έχει εντολές για να βάλεις τέτια κουμπιά.

Παράδειγμα :
Ασκηση επιλέξτε το κατάλληλο phrasal verb
1)The bomb.............(εδώ θα συμπληρώσει το κατάλληλο γράμμα a,b,c,d)
a)went off b)fell out c)did out d)gave off
2)...................................................

κτλ κτλ

Εγώ θέλω να βάλω κουμπιά στο τέλος της άσκησης ώστε να βλέπει ο άλλος το ποσοστό της επιτυχίας του, αν είναι σωστή ή όχι η απάντηση που έδωσε και ποιά είναι η σωστή απάντηση .Δηλαδή 3 διαφορετικά κουμπιά που το καθένα να κάνει ένα από τα παραπάνω
Λοιπόν πρέπει εκτώς απο HTML/CSS να μάθεις και
1) Φόρμες (είναι κομμάτι της HTML)
2) Ενα server side scripting language (PHP η ASP)
3) Αμα θές να το κάνεις σωστά λίγο βάσεις δεδομένων, η αμα θες πιο "τσαπατσούλικα" να γράψεις με το server side script ενα parserακι που θα διαβάζει ενα αρχείο με τις ερωτήσεις.
Οι "δυναμικές" σελίδες είναι λίγο ποιο απαιτητικές. Μήν απελπίζεσαι, πιάστα σιγά σιγά και δεν είναι τίποτα. Δοκίμασε να ψάξεις για κάποιο e-book για php/mySQL που είναι hot τώρα τελευταία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:23, 22-08-05:

php/asp μπα ιδέα δεν έχω Μάλλον πρέπει να ψάξω tutorials για αυτά και πάλι αμφιβάλλω αν θα καταλάβω ,είμαι λίγο σκράπας στα μαθηματικά !

Καμιά άλλη ιδέα εσύ που ξέρεις από αυτά για το πώς θα μπορούσα να βάλω τουλάχιστον τις απαντήσεις στις ασκήσεις πχ σε ένα ξεχωριστό link όλες μαζί ,ή η κάθε άσκηση(η λύση δηλ) να ανοίγει ξεχωριστά σε δικό της παράθυρο ή κάπως αλλιώς ;

Ουφ ψιλοπονοκεφάλιασμα είναι αυτά τελικά !Ακόμη και ο σχεδιασμός που φένεται για τον παρατηρητή απλό πράγμα , στην πράξη καταντάει περίπλοκο
Δεν χρειάζονται και πολλά μαθηματικά...

Χμμμ εννοείς πως θα ήταν πιο ευχρηστο? εγώ θα πρότεινα να τις βάλεις όλες μαζί σε μία σελίδα αλλά και σε κάθε άσκηση να υπάρχει (αν το επιτρέπει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, γιατι πχ μπορει να μην θέλεις σε κάθε άσκηση να υπάρχει λινκ για τη λύση) ένα λινκ που να σε πηγαίνει σε αυτή τη σελίδα με τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο σημείο στο οποίο βρίσκεται η λύση της συγκεκριμένης άσκησης. Αυτό θέλει μόνο html όπως φαντάζομαι ήδη ξέρεις
Πάντως πεεεστα αυτό για το σχεδιασμό! Πολλά πράγματα που φαίνονται τελειώς ψιλά γράμματα στους περισσότερους, θέλουν πολλή δουλεία για να γίνουν... Θα το καταλάβεις καλύτερα στην πορεία αυτό...

Αν επιτρέπεται, τι σελίδα φτιάχνεις?

ΥΓ: Παρεπιπτόντως επειδή βαριέμαι να σου στείλω πμ ( ) την εικόνα που ανέβασες με το τσιγάρο τη σβήσαμε γιατι αφενός μεν δεν φαινόταν καλά, αφετέρου δεν "δούλευε" το animation.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 22-08-05 στις 01:25.
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 22:02, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Λοιπόν πρέπει εκτώς απο HTML/CSS να μάθεις και
1) Φόρμες (είναι κομμάτι της HTML)
2) Ενα server side scripting language (PHP η ASP)
3) Αμα θές να το κάνεις σωστά λίγο βάσεις δεδομένων, η αμα θες πιο "τσαπατσούλικα" να γράψεις με το server side script ενα parserακι που θα διαβάζει ενα αρχείο με τις ερωτήσεις.
Οι "δυναμικές" σελίδες είναι λίγο ποιο απαιτητικές. Μήν απελπίζεσαι, πιάστα σιγά σιγά και δεν είναι τίποτα. Δοκίμασε να ψάξεις για κάποιο e-book για php/mySQL που είναι hot τώρα τελευταία.
Omg ...όλα αυτά Gademis;Kατάλαβα σε καμιά 3-4 χρόνια έτοιμη θα την έχω
Εσύ γνωρίζεις καλή PHP ;Aν χρειαστώ δηαλαδή κάπου βοήθεια που δεν κατάλαβα ,ξέρεις να μου λύσεις απορίες;
Όπως και να χει θενξ !

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:05, 23-08-05:

Εσύ γνωρίζεις καλή PHP ;Aν χρειαστώ δηαλαδή κάπου βοήθεια που δεν κατάλαβα ,ξέρεις να μου λύσεις απορίες;
Όπως και να χει θενξ !
Καλα βρε χαλάρωσε τα βασικά θα μάθεις, δεν χρειάζεται να γίνεις και επαγγελματίας! Εγώ αν θυμόμουν την asp που είχαμε κάνει στη σχολή στο 1ο εξάμηνο άνετα θα μπορούσα να σου πω και να φανταστεις οτι είχαμε κάνει πολύ βασικά πράγματα! (δυστυχώς ντεν θυμάμαι )

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 22:25, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν χρειάζονται και πολλά μαθηματικά...

Χμμμ εννοείς πως θα ήταν πιο ευχρηστο? εγώ θα πρότεινα να τις βάλεις όλες μαζί σε μία σελίδα αλλά και σε κάθε άσκηση να υπάρχει (αν το επιτρέπει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, γιατι πχ μπορει να μην θέλεις σε κάθε άσκηση να υπάρχει λινκ για τη λύση) ένα λινκ που να σε πηγαίνει σε αυτή τη σελίδα με τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο σημείο στο οποίο βρίσκεται η λύση της συγκεκριμένης άσκησης. Αυτό θέλει μόνο html όπως φαντάζομαι ήδη ξέρεις
Πάντως πεεεστα αυτό για το σχεδιασμό! Πολλά πράγματα που φαίνονται τελειώς ψιλά γράμματα στους περισσότερους, θέλουν πολλή δουλεία για να γίνουν... Θα το καταλάβεις καλύτερα στην πορεία αυτό...

Αν επιτρέπεται, τι σελίδα φτιάχνεις?

ΥΓ: Παρεπιπτόντως επειδή βαριέμαι να σου στείλω πμ ( ) την εικόνα που ανέβασες με το τσιγάρο τη σβήσαμε γιατι αφενός μεν δεν φαινόταν καλά, αφετέρου δεν "δούλευε" το animation.

Δηλαδή προτείνεις να τις βάλω τις λύσεις όλες σε μια σελίδα html ,έτσι;Αυτό μου άρεσε γιατί όντως οι ασκήσεις είναι πάρα πολλές(πάνω από 1000) και θα πελάγωνα να φτιάξω τόσες πολλές ξεχωριστές σελίδες για την καθεμιά!Αυτό που είπες καλό μου ακούγεται και να βάλω link σε κάθε άσκηση.Μήπως θα μπορούσα με html να βάλω κανένα κουμπάκι αντί για link me γράμματα ,που να με πηγένει όπως είπες στο σημείο που βρίσκεται η λύση;

Και να φανταστείς έχω πελαγώσει με το σχεδιασμό χωρίς καν να το έχω αρχίσει ακόμη Είμαι ακόμη στη φάση που ψάχνω άπό τη μια το υλικό που θα βάλω και από την άλλη που κάνω εξάσκηση στην html με απλά πραγματάκια .Πού να αρχίσω κι όλας δηλαδή !Βασικά όχι μόνο είναι δύσκολη κ χρονοβόρα η προσαρμογή σε αυτά που θες να φτιάξεις αλλά χρειάζεται και να έχεις μυαλό που γεννάει ιδέες(κ δεν το έχω αυτό από φυσικού μου),πώς το λένε εφευρετικότητα ,να βρεις πώς είναι ο καλύτερος τρόπος από άποψη ευχρηστίας για να οργανώσεις το περιεχόμενο σουκτλ .Έχει δηλαδή πολλές παραμέτρους !Και το κυριότερο να το αγαπάς κι όλας αυτό κι εγώ δεν το χω και μεράκι να πω την αλήθεια.

Αν δω ότι τα θαλασσώνω(που είναι και το πιο πιθανό ) μάλλον θα πληρώσω κάποιον που ασχολείται με το web designing,που του αρέσει δηλαδή να μου τη φτιάξει , αν και δε ξέρω και κανένα (άσχετο,εσύ ασχολείσαι καθόλου με designing ή μόνο με προγραμματισμό;

Θα είναι σελίδα με υλικό για υποψήφιους Profisiency (Γραμματική,Λεξιλόγιο,Reading,ta είδη Composition poy χρειάζονται,Ιdioms,Phrasal,Τεστ προηγούμενων χρόνων,Αγγλικά άρθρα κτλ)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:36, 23-08-05:

Χεχε έπεσες στην περίπτωση, το design είναι κάτι που θέλω να το κάνω επάγγελμα αν και θέλω δουλειά ακομα για να φτάσω το επίπεδο των επαγγελματιων... Το καλό είναι οτι έχω ήδη αναλάβει το πρώτο μου "project", να φτιάξω τη σελίδα του ξενοδοχείου της μαμάς μου με το αζημίωτο!!

Αλλά ασ αφήσουμε τα δικά μου. Είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Ναι φυσικά και γίνεται να βάλεις εικονίτσα που να σε πηγαίνει στις λύσεις σε κάθε άσκηση. Μετά, στη σελίδα με τις λύσεις θα βάλεις anchor tags (αυτα που βάζεις για το λινκ αλλα με άλλη ιδιοτητα, όχι href δηλαδή). Τώρα πως λέγεται η ιδιότητα, μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αλλά μπορώ να ψάξω να στο βρω (ε τι τσάμπα το πήραμε το 3 στα 3 στην html στη σχολη? ). Έτσι στο link της κάθε άσκησης θα βάζεις και το ανάλογο όνομα που έχεις δώσει κατόπιν # και θα σε πηγαίνει στο συγκεκριμένο σημείο της ιστοσελίδας ώστε να μην ψάχνει ο αναγνώστης απο την αρχή. (όταν λέω λινκ δεν εννοώ απαραίτητα κείμενο, λινκ είναι και η εικονίτσα που θες να βαλεις)

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 00:09, 24-08-05:

Αμα ξερεις ήδη προγραμματισμό 6 μήνες θες αμα το πάρεις ζεστα.
Ξεκίνα απο τα απλά που σου λέει η Michelle
ε τι τσάμπα το πήραμε το 3 στα 3 στην html στη σχολη
Κανατε HTML στη σχολή; Πώ πω, είμαι παππούς!

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Arty2
Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε στις 01:08, 26-08-05:

Ναι αλλά η HTML που κάνουνε στα ελληνικά ΑΕΙ είναι μια version της HTML 3, ούτε " έχει, χρησιμοποιεί τα κουλά attributes κτλ.
Άσχετο αλλά γιατί κολλάνε όλοι με τα κουμπάκια; Ιστοσελίδα είναι, δεν είναι πρόγραμμα των Windoze και εξάλλου έχουμε 2005, όχι 1996 που ήταν η μανία των κουμπιών...
plain, η συμβουλή μου είναι να κοιτάς αυτό που βρίσκεται απο "πισω" και όχι το τι φαίνεται στην οθόνη γιατί αυτό εξαπατά. Πέρασαν οι εποχές που όλοι είχαν ΙΕ και έβλεπαν τα ίδια πράγματα. Δοκίμασε το www.w3schools.com νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:05, 26-08-05:

Αμα ξερεις ήδη προγραμματισμό 6 μήνες θες αμα το πάρεις ζεστα.
Τώρα της έφτιαξες το κέφι της κοπέλας!!

Arty δεν νομίζω οτι η plain εννοεί buttons αλλά εικονίδια...

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 07:21, 26-08-05:

Δοκίμασε το www.w3schools.com νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά
Κι εγώ απο εκεί έμαθα ό,τι ξέρω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 07:22, 26-08-05:

Κι εγώ απο εκεί έμαθα ό,τι ξέρω
Και στη σχολή απο αυτή τη σελίδα μας λέγανε να ανοίξουμε για να μας κάνουν μάθημα

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 10:01, 26-08-05:

Βασικά στη σχολή μας λέγαν "ανοίξτε αυτή τη σελίδα και διαβάστε"

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 11:15, 26-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Βασικά στη σχολή μας λέγαν "ανοίξτε αυτή τη σελίδα και διαβάστε"
Ναι, ειναι παγια τακτική αυτή. Και εμας μας πεταγανε το manual/tutorial στα μουτρα και μας αφηνανε να διαβασουμε. Δεν μπορώ να πώ οτι είναι κακή γιατι μαθαίνεις να βρίσκεις και να διαβαζεις μονος σου.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 22:36, 29-08-05:

Arty τί εννοείς να κοιτάω αυτό που βρίσκεται από πίσω και όχι αυτό που εμφανίζεται;Δεν κατάλαβα.Αυτό που υπάρχει από πίσω (αν εννοείς τον κώδικα)δεν είναι και αυτό που θα εμφανιστεί στην οθόνη σου;
Η' μήπως εννοείς να δώσω προτερεόητα στο περιεχόμενο κ την οργάνωση κ όχι στην εμφάνιση;Αν εννοείς αυτό,συμφωνώ!Γενικά με ενοχλούν οι υπερφορτωμένες σελίδες με Flashakia ,μπαρμπαδέλια να πετάγονται,χτυπητά χρώματα κτλ(ίσως ένα φλασάκι στο μενού,δεν είναι άσχημο).
Σ'ευχαριστώ πάντως κ αν θες εξήγησε μου κιόλας.

Michelle μου κουμπάκια εννοούσα (βέβαια όχι τίποτα τσιρκώδη ογκώδη κουμπιά,ας πούμε ένα απλό με χρώμα ή κάποια εικονίτσα με effect buttonize από πρόγραμμα επεξεργασίας).Γιατί βρε παιδιά,τί κακό έχουν τα κουμπάκια;

Α!Και κενούρια απορία.
Μenou πλοήγησης με υπομενού όμως που εμφανίζονται όταν κάνεις κλικ στο root menu ,μπορώ να φτιάξω με html/css;Βρήκα έτοιμα αλλά δεν μου άρεσαν,και ήταν και σε flash και θέλω να το αποφύγω .

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Arty2
Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε στις 23:01, 29-08-05:

Όντως εννοώ, οργάνωση και σημασία (semantics) > παρουσία (presentation). Οπότε ας παραβλέψουμε αυτό το <br/> και αυτή τη μικρή κινούμενη διακοσμήτική εικονούλα που δεν έχει κανένα απολύτως σκοπό και σου σπάει τα νεύρα όταν εκτυπώνεις μια σελίδα
Απο φόρουμ είναι λίγο δύσκολο να βοηθήσω, αλλά είμαι στο GRnet (ίδιο όνομα) και σε ΑΙΜ, ΜSN κ.α, άμα χρειαστείς βοήθεια απλά πες, συνήθως έχω χρόνο να βοηθάω τους άλλους χωρίς αντάλλαγμα (I know, είμαι η επιτομή του μ*****).

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 00:05, 30-08-05:

ίσως ένα φλασάκι στο μενού,δεν είναι άσχημο
Είναι γιατι δεν μπορείς να ανοίξεις τα links σε νεο tab/window η να τα αντιγράψεις. Βρίσκεσαι στο έλεος του τί θα κανει το flash. Γενικα τα flashακια περιόρισέ τα σε "διακοσμητικά" στοιχεία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:14, 30-08-05:

Πεεεστα γκαντέμη!! flash sucks!Μου σπάει τα νεύρα όποτε το βλέπω αν και είναι όμορφο το ρημάδι!

Πάντως βρε παιδιά ένα εικονιδιάκι 16χ16 ή το πολύ 24χ24 τι πειράζει σε κάθε άσκηση?

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 01:56, 30-08-05:

Oύτε εγώ τα χωνεύω τα flashakia αλλά το μενού με υπομενού κρυμμένα ,που το θέλω απαραίτητα (γιατί είναι πάρα πολλά τα υπομενού που πρέπει να έχει το μενού μου πχ στο μενού phrasal verbs τα υπομενού θα είναι γύρω στα 25 ) ,μόνο με έτοιμο flashaki μπορώ να το ενσωματώσω ή γίνεται και με απλή html/css;

Eπίσης όπως λέει και η michelle τί ενοχλεί μια μικρή εικονίτσα στις ασκήσεις ;

π.ς.Arty σε ευχαριστώ!Θα σε έχω υπόψιν(.Α και αυτό που είπες δε λέγεται έτσι Στο χωριό μου αλλιώς το λένε)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:07, 30-08-05:

Γίνεται το μενού και με javascript. Στο φόρουμ εδώ, δεν υπάρχει πουθενα flash!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 11:40, 31-12-06:

Παιδια θέλω να κάνω μια ιστοσελιδα τί διαδικασία χρειάζεται??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:02, 31-12-06:

Έχεις σκεφτεί πως θέλεις να είναι; Απλή με κουμπάκια και κείμενο ή πολυσύνθετη με διάφορα μπιχλιμπίδια; Σε τι αντικείμενο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:28, 31-12-06:

έχω ενα μαγαζί και θέλω να κάνω ιστοσελιδα του να έχει τον κατάλογο μέσα και διάφορες εικόνες

Παράθεση

xmavidis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xmavidis
Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O xmavidis έγραψε στις 13:18, 31-12-06:

Από 'τι κατάλαβα δεν έχεις ιδέα!
Δε πειράζει, όλοι από κάπου ξεκινάμε. Ας μη σε βάλω στα βαθιά από την αρχή.
Έχεις κάποιο πρόγραμμα; dreamweaver ή frontpage;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:45, 31-12-06:

επειδη η ιστοσελιδα ενος μαγαζιου επιρρεαζει τους πελατες, ειδικα αν προκειτε για μαγαζι που προσφερει delivery, θα σου προτεινα να εισαι πολυ προσεχτικη στην εμφανιση και να κανεις κατι καλαισθητο. Δες διαφοροι μεγαλοι ανταγωνιστες τι στυλ ιστοσελιδας εχουν και παρε ιδεες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:25, 31-12-06:

Εσένα bunny θα σου ενέπνεε εμπιστοσύνη ένα μαγαζί με προχειροφτιαγμένη και εμφανώς ερασιτεχνική ιστοσελίδα;
Το διαδίκτυο βρίθει απο τέτοια παραδείγματα ιστοσελίδων που οι επιχειρηματίες προσπαθώντας να μειώσουν τα έξοδα, κόβουν απο εκεί και την αναθέτουν είτε στο ξαδερφάκι που "ξέρει απο γουμπιούτερ" ή την κάνουν οι ίδιοι, χωρίς να καταλαβαίνουν πόσο μειώνουν έτσι και την επιχείρηση τους αλλά και το ίδιο το ελληνικό ιντερνετ.
Σόρρυ αν γίνομαι λίγο κακιά αλλά έχω πραγματικά βαρεθεί να βλέπω τέτοιες περιπτώσεις.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:45, 31-12-06:

όχι βρε Λία μου δεν γίνεσαι κακια
Ναι με ντιλίβερι είμαστε
Πού μπορω να απευθυνθω για κάτι τέτοιο??
Σε απλό πληροφορικάριο?? η κάποιον εξειδικευμένο??
κι ξέρετε πόσο κοστίζει περίπου?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:46, 31-12-06:

δεν το έθεσα σωστά
δεν θέλω να το κάνω εγώ σε άλλον να το αναθέσω αλλά τί διαδικασία χρειάζεται??αυτό θέλω να μάθβω

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 15:00, 31-12-06:

Θα πρέπει να ξέρεις τι δεδομένα θα ήθελες να έχεις στην σελίδα σου και τι πληροφορίες θα θέλεις να παρέχεις απο εκει...

Στην συνέχεια απευθύνεσε σε κάποιον που ασχολείτε με το θέμα, αγοράζετε χώρο και όνομα και αρχίζει να σου "χτίζει" την σελίδα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:07, 31-12-06:

Βρες καποιον ταλαντουχο γραφιστά που να εχει γνώσεις από ιστοσελίδες, πες του τι πληροφοριες θα εχει ... και εισαι οκευ Απο θεμα κοστους υπαρχει και το υπερβολικα φτηνο υπαρχει και το ακριβο ... οτι πληρωσεις θα παρεις ....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:31, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
δεν το έθεσα σωστά
δεν θέλω να το κάνω εγώ σε άλλον να το αναθέσω αλλά τί διαδικασία χρειάζεται??αυτό θέλω να μάθβω
Ο καθένας λειτουργεί με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο. Θα σου πω τι βλέπω να συμβαίνει συχνότερα απο συναδέλφους που εκτιμώ τουλάχιστον στοιχειωδώς.
Αν μιλάμε για στατικές ιστοσελίδες, δηλαδή για μια απλή παρουσίαση της επιχείρησης, των προιόντων που πωλεί, πιθανώς φωτογραφίες απο τους χώρους του κλπ, δεδομένα δηλαδή που δεν αλλάζουν συχνά και δεν χρειάζεται να τα ανανεώνεις εσύ ή να υπάρχει κάποια διαδραστικότητα (πχ παραγγελίες), τότε μιλάμε για 300-1000 αναλόγως του όγκου των πληροφοριών και τον γραφίστα-web designer που θα το αναλάβει. Θα σου σύστηνα να αποφύγεις λύσεις κάτω των 400 ευρώ διότι η εμπειρία μου μου έχει δέιξει οτι σπανίως είναι αξιόλογες και συνήθως αυτός που τις επιλέγει σε κανα χρόνο είναι πάλι σε αναζήτηση γραφίστα για κάτι καλύτερο. Επίσης για στατική ιστοσελίδα, εξέτασε με προσοχή προτάσεις άνω των 900 (με ΦΠΑ) διότι για να χρεώσει τόσα πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλός ή τεράστια η ιστοσελίδα ή γενικά να έχει να αναλάβει πολλήηηη δουλειά για να την διεκπεραιώσει (πχ να πρέπει να επεξεργαστεί φωτογραφίες απο όοολα τα προιόντα στο photoshop!).
Για δυναμικές ιστοσελίδες, όπου το περιεχόμενο ανανεώνεται απο τον πελάτη (δλδ εσένα) μέσω κάποιου admin control panel ή έχει δυνατότητα παραγγελιών με βάση χρηστών (για να γίνονται απλά παραγγελίες γίνεται και με στατική ιστοσελίδα μέσω αποστολής mail σε εσάς, για να υπάρχει βάση χρηστών δεν τη γλιτώνεις τη δυναμική) και γενικά διάφορους αυτοματισμούς, οι τιμές ξεκινούν συνήθως απο 1000. Θεωρούμε οτι το design είναι εξίσου αξιόλογο και στις 2, δηλαδή δεν χάνεις σε αυτό τον τομέα επιλέγοντας στατική ιστοσελίδα, είναι απλά θέμα λειτουργικότητας.
Πριν επιλέξεις web designer κοίτα το portfolio του, δηλαδή τις δουλειές που έχει αναλάβει. Αν σου αρέσουν αρκετά αυτές και γενικά το σχεδιαστικό του στυλ, τότε πήγαινε με αυτόν. Πρόσεχε αρκετά για λεπτομέρειες που ίσως προδίδουν προχειρόττητα.
Όταν επιλέξεις θα του πεις τι περίπου θέλεις, θα κάνετε μια σύντομη κουβέντα και θα σου δώσει έπειτα μια προσφορά, δηλαδή ένα έντυπο που θα αναφέρει τι ακριβώς θα κάνει και πόσο θα κοστίσει. Μπορείτε να πάρετε προσφορές απο διαφορετικούς και να καταλήξετε μετά στην καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης (μην κοιτάξετε ΜΟΝΟ την τιμή όπως ο μέσος έλληνας, χαμένοι θα βγείτε). Μην ανησυχείς αν δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις, ελάχιστοι πελάτες ξέρουν
Απο φωτογραφίες φαγητών βάλε είτε έτοιμες stock photos, είτε αν θέλεις δικών σας φαγητών, οπωδήποτε κάνε επαγγελματική φωτογράφιση για να μην καταλήξετε με κιτς ερασιτεχνικές που ο γραφίστας θα παλέυει στο photoshop να τις κάνει κάπως αξιοπρεπείς, όπως αυτές που βλέπουμε σε διάφορους καταλόγους.
Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσετε να αποκτήσετε πρώτα ένα αξιοπρεπές λογότυπο αν δεν έχετε ήδη. Αν το δημιουργικό γραφείο/γραφίστας που επιλέξεις κάνει και λογότυπα, θα σας έρθει πιο οικονονομικά να το κάνετε μαζί με το site και ίσως και άλλες εφαρμογές απ'ότι μόνο του. Βέβαια αυτό θα απαιτήσει και αλλαγή άλλων εντύπων. Απλά το αναφέρω μιας και οι εταιρικές ταυτότητες των περισσότέρων σχετικά μικρών πιτσαριών είναι αρκετά προχειροφτιαγμένες και μη καλαίσθητες. Μπορεί στη δική σας περίπτωση αυτό να μην ισχύει οπότε απλά αγνόησε το.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:58, 31-12-06:

Bunny σε γραφιστα που ασχολειται με web design θα απευθυνθειτε..Συνηθως ο πελατης δινει το υλικο που θελει να ανεβασει -φωτογραφιες, λογοτυπο, καταλογος κτλ-, και ο γραφιστας αναλαμβανει το εικαστικο.. Αν θελετε καινουριο σημα-λογοτυπο, φωτογραφιες κτλ, θα ειναι πιο τσιμπημενη η τιμη αλλα σιγουρα πιο επαγγελματικο το σαιτ. Οι τιμες ειναι οπως τα γραψε η μισελ..αν παντως περιμενετε μεγαλη ανταποκριση απο το σαιτ, η ενα μεγαλο μερος των πελατων βασιζεται εκει, μη το τσιγκουνευτειτε, μονο ζημια θα κανει τελικα. Καλυτερα καθολου απο τα διαφορα καρακιτς που κυκλοφορουν..(τωρα θα μου πεις ποιος χεστηκε για την εικαστικη προσεγγιση του σαιτ της πιτσαριας, αλλα μια φωνη μου επιβαλλει να το πω )

Παράθεση

xmavidis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xmavidis
Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O xmavidis έγραψε στις 19:07, 31-12-06:

Αν θέλεις μια σοβαρή παρουσία θα πρέπει να κάνεις αυτό που είπαν οι προηγούμενοι. Δε φαντάζεσαι πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά και να βλάψει μια επιχείρηση μια καλή ή μια κακή εμφάνιση στο διαδίκτυο αντίστοιχα.
Σύγκρινε προσφορές από διάφορους web designers και πάρε την καλύτερη απόφαση βάση του λόγου απόδοση / κόστος.

Αν θέλεις στατική σελίδα τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Δίνεις κατάλογο, φωτογραφίες, κείμενα που όμως δε θα αλλάζουν συχνά.
Μπορεί να το κάνει και ένας γραφίστας.

Με μια δυναμική σελίδα μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα. Όπως να προσθέτεις, να αλλάζεις, να διαγράφεις περιεχόμενο από τις σελίδες σου. Π.χ. θέλεις να βάλεις ένα καινούργιο προϊόν στη σελίδα σου. Ο web designer / developer θα ετοιμάσει ένα script σε μια web γλώσσα προγραμματισμού από όπου θα μπορείς να κάνεις όλες τις αλλαγές. Εδώ ο γραφίστας δεν είναι αρκετός. Απαιτείται κάποιος που έχει κυρίως γνώσεις web developing.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:28, 31-12-06:

Όντως η ιστοσελίδα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο -εφόσον υπάρχει- στην εικόνα που σχηματίζουν οι πελάτες για την αντίστοιχη επιχείρηση.
Αν αποφασήσετε να ανοίξετε και ιστοσελίδα, κάντε ότι καλύτερο μπορείτε, ώστε να έχετε και το θάρρος να αναφέρετε τη διεύθυνση της στους καταλόγους, στα διαφημιστηκά φυλλάδια, ακόμα και στη ταμπέλα έξω από το μαγαζί.
Καλή ιδέα είναι επίσης: αν έχετε υπολογιστή & Internet μέσα στο μαγαζί, μπορείτε - αν ανοίξετε δυναμική σελίδα - να δέχεστε και παραγγελίες μέσο του site.

-petros

Παράθεση

HitMan (Βίκτωρας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HitMan
Ο Βίκτωρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O HitMan έγραψε στις 22:44, 19-01-07:

Όλα καλά αυτά που είπαν τα παιδιά αλλά ο γραφίστας δεν είναι αυτόματα και web designer. Έστω κι αν έχει λίγες γνώσεις. Άλλο το έντυπο άλλο το διαδίκτυο!

Έχω βαρεθεί κι εγώ να βλέπω sites με "εικόνα" εντύπου που τα κάνουν βαρία και μη λειτουργικά. Το usability είναι πάρα πολύ σημαντικό πλέον.
Ακόμη περισσότερο και του αισθιτικού τομέα. Πέραν αυτών που προανέφερα καλό θα ήταν να δώσετε προσοχή και στην εύκολη και σωστή πρόσβαση της σελίδας σας [scanning] απ'τις μηχανές αναζήτησης και να υπάρχει σωστή δομή των πληροφοριών στην σελίδα. Λέγοντας σωστή δομή έννοω να μην βομβαρδίζεται ο χρήστης με πληροφορίες που θα τον αποτρέψουν από την παραμονή τους στην σελίδα.

Αυτά

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 23:16, 19-01-07:

σωστός ο Hitman!
ειδικά σε αυτό...
Έχω βαρεθεί κι εγώ να βλέπω sites με "εικόνα" εντύπου που τα κάνουν βαρία και μη λειτουργικά. Το usability είναι πάρα πολύ σημαντικό πλέον.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:00, 20-01-07:

Σωστός hitman, προσωπικά εννοούσα κάποιον που έχει λάβει γνώσεις γραφιστικής αλλά ασχολείται με το web design. Διότι πλέον web designer αποκαλούνται διάφοροι που πολλές φορές σε χαντακώνουν χειρότερα και απο το να το έκανες μόνος σου (γεμάτο το web απο τέτοια παραδείγματα), ενώ το να έχει κάποιες γνώσεις γραφιστικής (είτε απο σχολή είτε απο βιβλία) σε διασφαλίζει κάπως. Φυσικά δεν σημαίνει οτι είναι όλοι το ίδιο, απλά είναι πιο ασφαλής οδός. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έχω δει και sites απο γραφίστες που σε έντυπο είναι πολύ καλοί αλλά τα sites είναι χάλια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους