Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διακονιά

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 16:42, 21-06-05:

πως νιώθετε για το μεγάλο προβλημα της διακονιάς στην χώρα μας? Πως αντιδράτε σε ζητιάνους, παιδακια ή και μεγάλους στα φανάρια-καφε κτλ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:53, 21-06-05:

Και αυτό μια μορφή εμπορίου είναι δυστυχώς. H Αστυνομία είναι μόνιμα απούσα από τέτοιες περιπτώσεις και δεν νομίζω να υπάρχει και νομοθετικό πλαίσιο κατά της ζητιανιάς. Οι πιο φοβεροί είναι οι πακιστανοί που πουλάνε τα πάντα στα φανάρια. Εμένα πάντως με εκνευρίζουν κάποιοι που επιμένουν να σου πλύνουν το τζάμι και πρέπει να τους το πεις πεντακόσιες φορές ότι δεν θες για να σταματήσουν. Το χειρότερο το κάνουν σε νεαρές κοπέλες που εκμεταλλεύονται την αδυναμία τους και το πλένουν παρότι εκείνες λένε όχι, σε εμένα όμως τέτοιες εξυπνάδες δεν τολμάνε να κάνουν μόνο όπου τους παίρνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apostolos1986 (Αποστολος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolos1986
Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O apostolos1986 έγραψε στις 16:59, 21-06-05:

Παλαιότερα βοηθούσα πολύ τους ζητιάνους αλλά μετά από τις αποκαλύψεις του Ευαγγλάτου στο ΤΕΤ Α ΤΕΤ του Αlter είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός προς τους ζητιάνους. Όσον αφορά τα παιδιά στα φανάρια είναι προτιμότερο να μην τους δίνουμε χρήματα αλλά κάτι σε φαγοσιμο γιατί από τα χρήματα δεν κρατάνε τίποτα αλλά τα παίρνει όλα το κύκλωμα που τα εκμεταλλεύεται....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 17:03, 21-06-05:

έβαλα αυτή την ερώτηση γιατι θυμάμαι καπου γύρω στα 90's είχε πέσει πολύ πληροφόρηση από tv για το θέμα και ο περισσότερος κόσμος δεν έδινε...Στην Αγγλία πρόσφατα μπήκε μια ανάλογη αφήσα...Μόνο ο κόσμος μπορεί να το σταματήσει! ας μην δίνουμε λοιπόν λεφτά στους δρόμους!!!! Στο κάτω κάτω της γραφής ας αναλάβει το κράτος να κάνει κάτι για όλα αυτά τα άτομα ο μόνος τρόπος να πιέσουμε το κράτος είναι να μη συντηρούμε τις αδυναμίες του! #> :rant2: :rant2:

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:21, 21-06-05:

Βασικα οχι εγω, ο παπους μου ο πατερας μου η θεια μου, με οπιον ειμαι στο αμαξι τεσπα παντα λενε στα παιδια στα φαναρια (ολοι το ιδιο ρε παιδια... φενετε οτι ειμαστε συγκενεις) πηγενε στο σχολειο και αστα αφτα. Στον δρομο απλα δεν δινω σημασια

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:59, 21-06-05:

Κι εγώ δέν δίνω ποτέ τίποτα εκτώς άν είναι κανένας ηλικιωμένος που συνήθως είναι freelancers. Στα φανάρια που σου "πλένουν" με το ζόρι το τζάμι για να στο κάνουν χαλια επίσης τσαντίζομαι απίστευτα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:53, 22-06-05:

Αλλαξα λίγο τον τίτλο γιατι διακονία σημαίνει άλλο τελειώς πραγμα...

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 06:58, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλλαξα λίγο τον τίτλο γιατι διακονία σημαίνει άλλο τελειώς πραγμα...
ουπς σορρυ το λάθος ήταν στον τόνο κανονικά είναι διακονιά

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 09:27, 22-06-05:

Βασικα δεν δινω ποτε,ειδικα σε μικρα παιδια,γιατι ξερω οτι στη γονια τα περιμενει το κ@θικι ο πατερας τους να τους βουτηξει τα λεφτα.Σε ναρκομανεις φυσικα κ οχι,σε γιαγιαδες οχι,κ σε αλλους που απλα ερχονται κ λενε,δεν τους πιστευω κατα 60% οποτε δεν το ρισκαρω.Εχω τα δικα μου οικονομικα,δεν θα σωσω τον κοσμο σε αυτη την κατασταση.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:46, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
ουπς σορρυ το λάθος ήταν στον τόνο κανονικά είναι διακονιά
Ωχχχχ χίλια συγγνώμη δικό μου το λάθος! ρώτησα ενα παιδι που ξέρει πολυ καλα κατα τα αλλα να χειρίζεται τη γλώσσα και μου είπε οτι διακονια (οπου και να ναι ο τόνος) σημαίνει κατιτελειως διαφορετικό, οπότε τον πιστεψα και αλλαξα τον τίτλο!!!! Τώρα που το είπες κ το κοίταξα στο λεξικό είδα οτι ειναι σωστο!! Πωπω, χίλια συγγνώμη δεν ξανακούω αλλους...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:06, 22-06-05:

Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν ξέρεις ποιόν να πιστέψεις και ποιόν όχι.
Μου έχει τύχει στο μαγαζί που δούλευα(σερβιτόρα) να μπει μια να δίνει καρτελάκια οτι είναι κωφάλλαλη και μετά να μπαίνει μέσα στο μαγαζί και να με ρωτάει που είναι η τουαλέτα
Νευρίασα τότε που κορόιδευε τον κόσμο.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:48, 22-06-05:

επάγγελμα ε?
σαν μια παλία βιντεοταινία με τον Ψάλτη... Κοφάλαλοι Α.Ε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 22-06-05:

Εγώ μια φορά ήμουν στα ΚΤΕΛ και περίμενα να έρθει το αγόρι μου. Εκει που περίμενα λοιπόν, έρχεται ενα παιδάκι και μου ορκίζεται οτι αν του δώσω θα πάει απλα να φάει και δεν θα τα δώσει αλλου κλπ οπότε ημουν και σε καλη διάθεση (για ευνοητους λόγους) και του έδωσα ενα 2ευρο. Με βλέπει ενα άλλο παιδάκι τότε, ε δινω κάτι και σε αυτό. Ε μετά ήρθε και τρίτο λες και ανακάλυψαν την κότα με τα χρυσα αυγα!!! Και να μου λεει "πεινάω" και να του λω εγω οτι ειμαι φοιτήτρια και αμα δώσω ΚΑΙ σε αυτό θα πεινάω εγώ μετα!! Και να μην καταλαβαίνει και να με κυνηγάει μέχρι έξω για να του δώσω επειδη δεν μπορούσα να το αποπάρω και του μιλούσα ευγενικά. Ε στο τέλος δεν άντεξα και του είπα νευριασμένα να με αφήσει ήσυχη και έφυγε. Απο τότε ειμαι πολυ επιφυλακτική με τους ζητιάνους γιατι απ'οτι είδα "δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι" ειναι...

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 20:10, 22-06-05:

Στα παιδιά των φαναριών η μητέρα μου έδινε πάντα κρουασαν για να φάνε αντί για χρήματα. Είχε πάντα στο αυτοκίνητο καμιά εικοσαριά κρουασάν και τα μοίραζε. Χρήματα ποτέ γιατί πάντα κάποιος αλλος θα τα χαρεί...

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 11:53, 23-06-05:

Εγώ όταν μου ζητούν λέω "Εδώ δεν έχω να φάω εγώ σε σένα θα δώσω;"

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:48, 23-06-05:

Εμένα μου την δίνει απίστευτα όταν περνάς και δεν τους δίνεις τπτ σε βρίζουνε... ή ακόμη θυμάμαι ότι μια φόρα που είχα δώσει σχετικά μικρό πόσο (αν δεν κάνω λάθος 15cent ) άκουσα σχόλια. Πλέον δύσκολα δίνω κάτι, προτιμώ να δώσω κάτι σε μια οργανωμένη προσπάθεια....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 21:51, 23-06-05:

Έχεται πετύχει ποτέ κυριλέ ζητιάνο? Κανα δυο φορές έχω δει στην γλυφάδα ένα τύπο που εκτός ότι είναι πεντακάθαρος την τσάκιση στο παντελόνι είναι να την ζηλέυεις.

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 22:20, 23-06-05:

είναι πολλά τα ατομα που κάνουν μπαμ οτι δεν έχουν αναγκη στην ουσία με την λογική του θα μπορούσε να δουλεύει...ρε παιδια γνωρισα προσφατα εναν ανθρωπο που η ζωη και ισως και τα λαθη του τον οδηγησαν σε πληρη αναγκη με 0 πορους κτλ... το μονο που ξερει να κανει ειναι να φτιαχνει μηχανακια. Αυτος ο τυπος λοιπον δουλευει σε ενα συνεργειο ολη την μερα και παιρνει ψυχουλα στην κυριολεξια (150 € τον μηνα και ενα πιατο φαγητο!)για ΙΚΑ κτλ ουτε λόγος... τον Χειμώνα κοιμαται σε μια αθλια αποθήκη μεσα στα γρασα και την βρομια και το Καλοκαιρι που δεν κανει κρυο κοιμαται σε μια παραλια της Ζακυνθου πανω στις ξαπλωστρες... οταν τον γνωρισα εμαθα ολα αυτα μου κοπηκε η φωνη...ντραπηκα τοσο πολυ που εχω σπιτι... Ο φιλος μου που τον γνωρισε οταν πηγε εκει το μηχανακι του τον πήγε στον οδοντιατρο και του εφτιαξε τα δοντια γιατι πονουσε πολυ και δεν ειχε παει ποτε και καναμε 1-2 πραγματα για να καλυτερευσει λιγο η ζωη του...ο μονος λογος που ενιωσα υποχρεωση να κανω κατι ηταν επειδη δεν ζητησε το παραμικρο ακομη και την ιστορια του την μαθαμε απο τον "εργοδοτη" του (το καθαρμα του ρουφουσε το αιμα)...

μην χανετε την εμπιστοσυνη σας στον ανθρωπο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:40, 23-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
ρε παιδια γνωρισα προσφατα εναν ανθρωπο που η ζωη και ισως και τα λαθη του τον οδηγησαν σε πληρη αναγκη με 0 πορους κτλ... το μονο που ξερει να κανει ειναι να φτιαχνει μηχανακια. Αυτος ο τυπος λοιπον δουλευει σε ενα συνεργειο ολη την μερα και παιρνει ψυχουλα στην κυριολεξια (150 € τον μηνα και ενα πιατο φαγητο!)για ΙΚΑ κτλ ουτε λόγος... τον Χειμώνα κοιμαται σε μια αθλια αποθήκη μεσα στα γρασα και την βρομια και το Καλοκαιρι που δεν κανει κρυο κοιμαται σε μια παραλια της Ζακυνθου πανω στις ξαπλωστρες... οταν τον γνωρισα εμαθα ολα αυτα μου κοπηκε η φωνη...ντραπηκα τοσο πολυ που εχω σπιτι... Ο φιλος μου που τον γνωρισε οταν πηγε εκει το μηχανακι του τον πήγε στον οδοντιατρο και του εφτιαξε τα δοντια γιατι πονουσε πολυ και δεν ειχε παει ποτε και καναμε 1-2 πραγματα για να καλυτερευσει λιγο η ζωη του...ο μονος λογος που ενιωσα υποχρεωση να κανω κατι ηταν επειδη δεν ζητησε το παραμικρο ακομη και την ιστορια του την μαθαμε απο τον "εργοδοτη" του (το καθαρμα του ρουφουσε το αιμα)...
Αυτό θα πεί για εμένα βοηθάω τον συνανθρωπό μου που έχει αναγκή..... Ένα μέγαλο μπράβο για τις πραξείς σας

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 21:58, 24-06-05:

Όντως και μπράβο παιδιά!!!!

Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lexx
Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 13:32, 16-05-06:

Δίνετε λεφτά στους διάφορους ζητιάνους;

Εξηγείστε παρακαλώ και τον συλλογισμό σας (Δεν πρόκειτε για γκάλοπ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 13:44, 16-05-06:

Δεν δίνω, αν και στεναχοριέμαι πολύ όταν τους βλεπώ.....Όμως αγοράζω χαρτομάντιλα από έναν κύριο ο οποίος τα πουλάει στα φαναρια....του δίνεις όσα θέλεις και αυτος για αντάλλαγμα ένα πακετάκι χαρτομάντιλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 13:55, 16-05-06:

Τα θέματα "Ζητιανιά" και "Διακονιά" συγχωνεύτηκαν....
Συννεχίστε τη συζήτηση εδώ....

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 14:51, 16-05-06:

Έχω αποφασίσει να μην τσατίζομαι πια με όλους αυτούς αν και κάποιες στιγμές γίνονται πολύ ενοχλητικοί. Στα παιδάκια στα φανάρια αποφάσισα να δίνω καραμέλες (όπως αρμόζει σε παιδιά άλλωστε) τις οποίες έχω πάντα στο αυτοκίνητο ειδικά γι’ αυτό το σκοπό.Πάντως το πρόβλημα δεν λύνεται έτσι. Σίγουρα το κράτος πρέπει να διαθέσει κάποια χρήματα γι΄αυτά τα παιδιά έτσι ώστε να έχουν ίσες ευκαιρίες με όλα τα άλλα. Όσο για τους μεγάλους που κάνουν αυτή τη δουλειά, όσες φορές μπορώ τους αγοράζω κάτι φαγώσιμο.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 18:06, 16-05-06:

Δε δίνω σχεδόν ποτέ σε κανέναν χρήματα. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που το κάνω, αυτό αφορά άτομα πραγματικά αναξιοπαθούντα όπως άτομα χωρίς χέρια ή πόδια ή και τα δύο, που είναι ανίκανοι να δουλέψουν. Γενικά μιλάω για άτομα που δεν υπάρχει αμφιβολία για την ανικανότητά τους για εργασία λόγω αναπηρίας και όχι λόγω ναρκωτικών, κ.α. Με όλους τους υπολοίπους, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός και ''σφιχτός'', καθώς τόσα και τόσα έχουν ακουστεί για ''επαγγελματίες ζητιάνους''. Ακόμα θυμάμαι εκείνη την εξωφρενική ιστορία με τη γιαγιά που είχε μαζέψει κοντά 1 εκατομ. δραχμές σε κέρματα. Το ποσό ανακαλύφθηκε μόλις πέθανε.

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 21:35, 16-05-06:

Δεν δίνω ποτέ λεφτά σε ζητιάνους. Πιστεύω ότι έτσι διαιωνίζονται παρόμοιες καταστάσεις...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 00:00, 17-05-06:

Στα παιδιά που διακονεύουν δεν δίνω χρήματα γιατί πιστεύω οτι τα εκμεταλεύονται.Δίνω χρήματα σε ανάπηρους κυρίως κι σε παιδία που τα ζητούν για την δόση τους.Αν κι πάντα λένε καποια δικαιολογία.Ο λόγος που δίνω χρήματα σε τοξικομανείς είναι οτι προτιμώ να τα πάρουν με αυτό το τρόπο παρά να πέσουν θύματα σεξουαλικής εκμετάλευσης για να πάρουν τη δόση τους.

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 17:40, 16-01-11:

Πόσες φορές στην ζωή σας δεν έτυχε κάποιος μεγάλος άνθρωπος , μιά γυναίκα με ένα μωράκι αγκαλιά ή ένα μικρό παιδάκι με λερωμένα ρούχα , ακόμη ένας φανερά ανάπηρος άνθρωπος ή διανοητικά καθυστερημένος , να σας κοιτάξει στα μάτια όπου και αν είσαστε ( καφετέρια - δρόμο -σπίτι σας) και να απλώσει το χέρι ζητώντας σας ελεημοσύνη.
Τι κάνατε στην περίπτωση αυτη ; Ανεξάρτητα με ότι κάνατε ποιά ήταν η σκέψη σας απομακρυνόμενος/η ;
Τελικά ποιά είναι η γνώμη σας στην αυθόρμητη πράξη βοήθειας πρός τον άλλο άνθρωπο με την αίτηση ελεημοσύνης εκ μέρους του ; Πρέπει να συνδράμουμε και με ποιά κριτήρια ; Έχετε βάλει κάποιους δικούς σας κανόνες πάνω στο θέμα ; Αποτελεί για σας εμπαιγμό προς το πρόσωπό σας ;
Θεωρείται τελικά την ελεημοσύνη ώς μια πραγματικότητα φιλανθρωπίας για σας ή ακούσια συμμετοχή σας σε ένα καλά στημένο παιχνίδι υποκρισίας εκ μέρους τρίτων ;

Σημείωση : δεν γνωρίζω αν έχει τεθεί παρόμοιο θέμα .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:16, 16-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από passenger123
Έχετε βάλει κάποιους δικούς σας κανόνες πάνω στο θέμα;
Να κόβουν απόδειξη. Do the maths: αν δίνεις σε κάθε φανάρι από 0.10?, σε ένα χρόνο μαζεύεται ένα 1000άρι - και λίγα λέω. Πώς θα το δικαιολογήσεις στην εφορία; ο_0

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 09:40, 24-02-11:

Με θλίβει πραγματικά αυτό το γεγονός, αλλά γνωρίζω και πολύ καλά πως το 99% έχει από πίσω ολόκληρο κύκλωμα και δώσω/δε δώσω λεφτά σε κάποιον επαίτη, δεν αλλάζει κάτι. Και συνήθως προτιμώ να μη δίνω. Αφού ο άλλος έρχεται και σου λέει ότι πεινάει και άμα του δώσεις μια τυρόπιτα ή ένα φρατζόλι ψωμί, θα σε βρίσει και από πάνω!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 13:33, 24-02-11:

Συνηθως ανταποκρινομαι θετικα οταν καποιος ζηταει τη βοηθεια μου...με εξαιρεση τους χρηστες ναρκωτικων οπου σκοπιμως δεν δινω χρηματα......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους