Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα τζαμί στην Αθήνα;

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 17:24, 21-06-05:

Διαβάζοντας τα άλλα topics σ'αυτή την κατηγορία μου δημιουργήθηκε μία απορία Τι γνώμη έχετε για την δημιουργία ενός Μουσουλμανικού ναού στο κέντρο της Αθήνας? Πως θα σας φενόταν ένα τζαμί στην πλ. Ομωνίας? και γιατί?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apostolos1986 (Αποστολος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolos1986
Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O apostolos1986 έγραψε στις 17:28, 21-06-05:

Γιατί όχι!!!!!!!!! Συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα όχι απαραίτητα στην Ομόνοια . Υπήρχε μία πρόταση να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Παιανία το οποίο παράλληλα θα ήταν κι ένα κέντρο αραβικού πολιτισμού. Αλλά φυσικά αυτή η πρόταση σκόνταψε στο κ.Χριστόδουό που αλλού..... :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:40, 21-06-05:

No problem. Οταν λέμε δέν έχουμε πρόβλημα με τις άλλες θρησκείες αυτό εννοούμε. Να μπορεί ο καθένας να φτιάξει ό,τι θέλει οπως μπορούν να γίνουν χριστιανικοί ναοί. Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε; :p
Για την Παιανία το είχα ακούσει και εγώ, και μάλιστα έχει ξανασκοντάψει πρό Χριστόδουλου. Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 19:18, 21-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.
και στην Ζακυνθο έχουμε τον Αγ. Μαρκο, μαλιστα λειτουργει κανονικα με γαμους κτλ αλλα αν οι Ζακυνθινοι έβλεπαν ένα τζαμί στην άκρη της πόλης θα το θεωρούσαν υποβαθμιση του νησιού!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:07, 21-06-05:

Τωρα να γκρεμισουνε μεσα στην ομονια για να χτισουν τζαμι μου ακουγετε "καπως" αλλα το να χισουν τζαμι γιατι οχι! Εδω στην Ροδο εχουμε τοσα, 2 εκ τον οπιον ειναι στην παλια πολι (κεντρικο μερος) και το ενα μεστο κεντρο της παλιας πολης. Μονο στο Μαντρακι (κεντρο) πρεπει να χτισουμε ενα για να ειμαστε κομπλε

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 21:27, 21-06-05:

Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε;
μίλησες σωστά χλωμό πρόσωπο .

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 22:33, 21-06-05:

Προσωπικά, πιστεύω ότι εφόσον η ανεξιθρησκεία είναι μέρος του δημοκρατικού συστήματος, οι ναοί αλλόθρησκων μειονοτήτων μπορούν να χτίζονται.
Ας παραμερίσουμε τις προκαταλήψεις μας και ας δούμε το ζήτημα από την ανθρώπινη πλευρά του. Για πολλούς ανθρώπους, η θρησκεία είναι συνεκτικό στοιχείο, η πίστη τους δίνει δύναμη και έχουν το δικαίωμα να λατρεύουν το θεό τους σε ένα οίκημα. Δεν πειράζουν ή προσβάλλουν κανέναν.

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 01:19, 22-06-05:

Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.
Και στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει καθολικός καθεδρικός ναός, και λειτουργούν και πολλά καθολικά σχολεία. Και σε πολλά νησιά όπως Τήνος και Νάξος υπάρχουν καθολικά μοναστήρια. Και στο ʼγιο όρος υπάρχει καθολικό μοναστήρι. Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τους καθολικούς γιατί είναι χριστιανοί. Το τζαμί, είναι ναός μιας άλλης θρησκείας, ιδιαίτερα παρεξηγημένης μετά τα τελευταία με την τρομοκρατία. Στην Θεσσαλονίκη πάντως νομίζω ότι λειτουργεί ανεπίσημα τζαμί. Και στην Αθήνα νομίζω υπάρχουν ανεπίσημα λατρευτικοί χώροι για μουσουλμάνους και καλό θα ήταν να δημιουργηθεί και επίσημα τζαμί, για να μην μένει η "ανεξιθρησκεία" μόνο στα χαρτιά.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:35, 22-06-05:

Και στην Ροδο εχουμε καθολοκο ναο. Εχουμε και καθολικο ναο, και διαμαρτιρομενων και τζαμι! Απολο εχουμε, μονο 1 ευρω το κιλο!

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 09:32, 22-06-05:

Φυσικα κ να χτιστει,να δουμε αν οι Ελληνες ειναι τοσο ανοιχτομυαλοι οσο το παιζουν κ αν οι Χριστιανοι που καποτε χυναν αιμα για την ανεξιθρησκεια τοτε που τους συνεφερε,την σεβονται κ τωρα!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:06, 22-06-05:

Τζαμί να κάνουμε στην Αθήνα όταν θα κατεβάσουν τους μυναρέδες απο την Αγία Σοφία, μήπως να κάναμε και την μητρόπολη τζαμί για να έχουν όλες τις μεγάλες μας εκκλησίες δικές τους. Οι μουσουλμάνοι είναι φανατικοί με την θρησκεία τους σε άγριο βαθμό ένα τζαμί θα άναβε τον φανατισμό τους

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O apostolos1986 έγραψε στις 12:15, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Τζαμί να κάνουμε στην Αθήνα όταν θα κατεβάσουν τους μυναρέδες απο την Αγία Σοφία
Μουσουλμάνοι δεν είναι μόνο οι Τούρκοι είναι κι άλλοι λαοί που παραδοσιακά εμείς οι Έλληνες έχουμε καλές σχέσεις όπως Παλαιστίνη , Αίγυπτο , Λιβυή κτλ. Επίσης επειδή αυτοί δε σέβονται τη χριστιανική πίστη δε σημαίνει ότι πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε κι εμείς με ανάλογο τρόπο. Δηλαδή εμείς οι χριστιανοί θα λειτουργήσουμε οφθαλμόν αντί οφθαλμού . Δεν νομίζω ότι πρεσβεύει κάτι τέτοιο ο χριστιανισμός.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:16, 22-06-05:

Εγώ φοβάμαι ότι αν ανοίξει θα πάνε οι γέροι και θα αρχίσουν να πετάνε πέτρες στο τζαμί με τέτοια μυάλα που κουβαλάνε
Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε; :p
Εύγε παίδι μου

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 12:20, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εγώ φοβάμαι ότι αν ανοίξει θα πάνε οι γέροι και θα αρχίσουν να πετάνε πέτρες στο τζαμί με τέτοια μυάλα που κουβαλάνε.
Αυτό είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις και μάλιστα σε τέτοιο ακραίο βαθμό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η πολιτεία δεν πρέπει να προχωρήσει στην υλοποίηση μιάς τέτοιας ιδέας

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:40, 22-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986
Αυτό είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις και μάλιστα σε τέτοιο ακραίο βαθμό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η πολιτεία δεν πρέπει να προχωρήσει στην υλοποίηση μιάς τέτοιας ιδέας
Δεν είπα κάτι τέτοιο

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:45, 22-06-05:

Μουσουλμάνοι δεν είναι μόνο οι Τούρκοι είναι κι άλλοι λαοί που παραδοσιακά εμείς οι Έλληνες έχουμε καλές σχέσεις όπως Παλαιστίνη , Αίγυπτο , Λιβυή κτλ. Επίσης επειδή αυτοί δε σέβονται τη χριστιανική πίστη δε σημαίνει ότι πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε κι εμείς με ανάλογο τρόπο. Δηλαδή εμείς οι χριστιανοί θα λειτουργήσουμε οφθαλμόν αντί οφθαλμού . Δεν νομίζω ότι πρεσβεύει κάτι τέτοιο ο χριστιανισμός.
Μουσουλμάνοι είναι και Έλληνες δεν λέω μόνο για τους Τούρκους αλλά σαν θρήσκευμα οι μουσουλμάνοι είναι αρκετά πορωμένοι σε σχέση με τους Χριστιανούς. Αυτό που έχουμε μάθει έιναι πάντα να προασπίζουμε τα δικαιώματα των άλλων χωρίς να διεκδικούμε τίποτα. Στα Σπάτα πάντως θα ήταν απαράδεκτο όλα τα αεροπλάνα θα έβλεπαν το μιναρέ όταν φτάναν στην Αθήνα ωραίο θέαμα. Δεν μπορώ να είμαι και ιδιαίετερα αντικειμένικός γιατί έκανα φαντάρος στην ΕΛΔΥΚ στην Κύπρο και 15 μήνες τους έχω φάει στην μάπα στην πράσινη γραμμή.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 15:01, 22-06-05:

Δεν μπορώ να είμαι και ιδιαίετερα αντικειμένικός γιατί έκανα φαντάρος στην ΕΛΔΥΚ στην Κύπρο και 15 μήνες τους έχω φάει στην μάπα στην πράσινη γραμμή.
Kαι μένα ο πατέρας μου από την Κύπρο είναι και μάλιστα από τα κατεχόμενα .Επίσης ο πατέρας πολέμησε κατά την εισβολή των Τούρκων το 1974. Είμαι συναισθηματικά φορτισμένος αλλά προσπαθώ να δω τα πράγματα τους στην πραγματική τους διάσταση.

Στα Σπάτα πάντως θα ήταν απαράδεκτο όλα τα αεροπλάνα θα έβλεπαν το μιναρέ όταν φτάναν στην Αθήνα ωραίο θέαμα.
Εμένα προσωπικά δε με πειράζει. Αυτό όμως έτσι κι αλλιώς κανονίζεται...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:21, 22-06-05:

Ειλικρινά έχω βαρεθεί όλοι να διεκδικούν (μουσουλμάνοι, αλβανοί, σκοπιανοί, τούρκοι κτλ) και εμείς να μην καθόμαστε και να το συζητάμε. Πρώτα θα είναι το τζαμί στην Αθήνα και μετά απο λίγο θα ζητάνε και άλλους Μουσουλμάνους στην βουλή, δήμαρχους, δρόμους κτλ Όταν αρχίζεις να δίνεις και ο άλλος δεν ξέρει να σταματάει η κατάληξη δεν είναι καλή.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 15:33, 22-06-05:

Ειλικρινά έχω βαρεθεί όλοι να διεκδικούν (μουσουλμάνοι, αλβανοί, σκοπιανοί, τούρκοι κτλ) και εμείς να μην καθόμαστε και να το συζητάμε. Πρώτα θα είναι το τζαμί στην Αθήνα και μετά απο λίγο θα ζητάνε και άλλους Μουσουλμάνους στην βουλή, δήμαρχους, δρόμους κτλ Όταν αρχίζεις να δίνεις και ο άλλος δεν ξέρει να σταματάει η κατάληξη δεν είναι καλή.
Έχουμε ξεφύγει από το θέμα αλλά anyway. Δε νομίζω ότι το να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα θα θίξει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα . Αν είναι να φοβόμαστε από ένα τζαμί ,το οποίο παράλληλα θα λειτουργεί ως πολιτιστικό κέντρο , τότε κάτι δεν πάει κάλα σε αυτην την ανοιχτή , πολιτισμένη ελληνική κοινωνία.

Υ.Γ.Κατά την άποψη μου η ελληνική κοινωνία είναι κλειστοφοβική , βαθύτατα ρατσιστική και γενικά αντιδραστική και υπερσυντηρητική.

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 09:23, 23-06-05:

αποστολος +1.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:38, 23-06-05:

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα αλλά anyway. Δε νομίζω ότι το να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα θα θίξει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα . Αν είναι να φοβόμαστε από ένα τζαμί ,το οποίο παράλληλα θα λειτουργεί ως πολιτιστικό κέντρο , τότε κάτι δεν πάει κάλα σε αυτην την ανοιχτή , πολιτισμένη ελληνική κοινωνία.

Υ.Γ.Κατά την άποψη μου η ελληνική κοινωνία είναι κλειστοφοβική , βαθύτατα ρατσιστική και γενικά αντιδραστική και υπερσυντηρητική.
Απόστολε μια χαρά τα λες.Ανεξιθρησκεία δεν έχουμε στα χαρτιά γιατί όχι και στην πράξη;Η ελληνική κοινωνία είναι όντως ρατσιστική,θεωρούν "ιεροσυλία"την ίδρυση οποιουδήποτε αλλόθρησκου ναού στον ελλαδικό χώρο,αλλά παράλληλα θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό και αναφαίρετο δικαίωμα στους Έλληνες μετανάστες να ιδρύουν και να λειτουργούν ορθόδοξους ναούς στις χώρες που κατοικούν.Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 15:46, 23-06-05:

Ως ιδέα είναι σωστή θεωρητικά.. Αλλά να έχεις 3 φορές τη μέρα τον Χόντζα να φωνάζει δεν είναι και πολύ ωραίο... Αν δεν υπήρχε αυτό θα ήμουν υποστηρικτής ενός τζαμιού εντός της πόλης.. (και φυσικά και οι πιστοί να μην είναι προκλητικοί)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:09, 23-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Ως ιδέα είναι σωστή θεωρητικά.. Αλλά να έχεις 3 φορές τη μέρα τον Χόντζα να φωνάζει δεν είναι και πολύ ωραίο... Αν δεν υπήρχε αυτό θα ήμουν υποστηρικτής ενός τζαμιού εντός της πόλης.. (και φυσικά και οι πιστοί να μην είναι προκλητικοί)
Πιστεύω ότι αν δημιουργήθει τζαμί πρέπει να υποχρεώθουν ο χόντζας να ακούγεται μόνο μέσα στο τζαμί

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:10, 23-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
Ενώ οι χριστιανικές εκκλησίες που χτυπανε όποτε τους καπνίσει τις καμπάνες μες τα αυτιά του κόσμου δεν ενοχλούν ε? Ο Χότζας που φωνάζει όμως ενοχλει...

ΥΓ: Για να γίνω πιο σαφής δεν εννοώ οτι πρέπει να δημιουργούν οι εκκλησίες όλων των θρησκειών ηχορρύπανση, εννοώ να μην δημιουργεί ΚΑΜΙΑ.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 16:16, 23-06-05:

Με πρόλαβες Rattlehead
Το σημαντικό είναι η αντιμετώπιση να είναι ανεξάρτητη της θρησκείας. Η ολες, ή καμία, ή με όριο στα decibel, ολα είναι οκ αλλά να μήν αναφέρει η νομοθεσία τη θρησκεία.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:21, 23-06-05:

Δεν νομίζω οι χριστιανοί να δέχτουν να χαμηλώσουν τα decibel τους

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 17:50, 23-06-05:

Συμφωνώ ο Χότζας πρέπει να περιορισθεί στο εσωτερικού του χώρου λατρείας των μουσουλμάνων.Παράλληλα οφείλουμε να αναγκάσουμε την ελλαδική εκκλησία να σταματήσει να δημιουργεί ηχορρύπανση μέσω του εκκωφαντικού ήχου από τις καμπάνες ...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:00, 23-06-05:

Παράλληλα οφείλουμε να αναγκάσουμε την ελλαδική εκκλησία να σταματήσει να δημιουργεί ηχορρύπανση μέσω του εκκωφαντικού ήχου από τις καμπάνες ...
Πιο εύκολα θα φτιάξει η Ελλάδα την οικονομία της πάρα να σταματήσει την ηχορύπανση που προκαλούν οι καμπάνες των εκκλησιών (IMO)

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 18:56, 23-06-05:

Προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα, αφού δεν υποστηρίζω καμμία θρησκεία. Μάλιστα θετικό το βλέπω. Τί δηλαδη; Μόνο Χ.Ο. εκκλησίες θα έχουμε;

Αν και θα προτιμούσα όλα αυτά να γινόντουσαν στα σπίτια (σπίτι σου κάνε ότι θες). Έχουμε πήξει στις εκλησίες. Μόνο ένας Burzum μας σώζει.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 20:56, 23-06-05:

Πιο εύκολα θα φτιάξει η Ελλάδα την οικονομία της πάρα να σταματήσει την ηχορύπανση που προκαλούν οι καμπάνες των εκκλησιών (IMO)
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολυ δύσκολο να πεισθεί η ελλαδική εκκλησία να αλλάξει γενικά τη νοοτροπία της αλλά νομίζω οτί αξίζει η προσπάθεια να υποστηρίξουμε μια μελλοντική πρωτοβουλία απο κάποιον πολιτικό ,που θα έχει το θάρρος να θίξει τα συμφέροντα και τα προνόμια της εκκλησίας

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 22:02, 23-06-05:

Σιγά την ηχορύπανση ρε παιδία μόνο αν μένεις κοντά στην Εκκλησία μπορεί να σε ενοχλήσει κάτι τέτοιο, δηλαδή τα μηχανάκια, τα φτιαγμένα αυτοκίνητα, οι κόρνες τα έργα στους δρόμους, ο μαλ%#$#% που έχει την μουσική τέρμα είτε στο αμάξι είτε στο διπλανό διαμέρισμα δεν μας ενοχλεί αλλα μας ενοχλει η καμπάνα? Να μην κοιτάμε μόνο τα δικαιώματα αλλα και τις υποχρεώσεις σαν λαός είμαστε ρατσιστες αλλα ίσως γιατί μας ενδιαφέρει το σπίτι μας και γιατί κάποιους ίσως να μας πονάει να βλέπουμε ξένους να ληστέυουν και να σκοτώνουν συμπολίτες μας. Δεν λέω ότι οι δικοί μας είναι καλύτεροι αλλα τώρα ποιά έχουμε μια επιπλέον εισαγώμενη εγκληματικότητα. Όποιος θέλει μπορεί να με πεί και ρατσίστή αλλα τον έπομενο τσόγλανο που θα δω να κάψει την σημαία της χώρας μου να μήν σας πώ τι θα του κάνω. Ας έρθει όποιος θέλει σε αυτή την ΄χώρα αλλα ας σεβαστούν και κάποια πράγματα. Τώσα χρόνια μένουν οι ρωσσοπόντιοι στην Ελλάδα και δεν έχουν ποτέ δημιουργήσει το παραμικρό και είναι κύριοι, και πάντα είναι καλοδεχούμενοι ένας λαός που έχει υποφέρει αρκετά κιόλας. Ας αφήσουμε τα τζαμιά και ας λήσουμε δικά μας προβλήματα πρώτα

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 22:16, 23-06-05:

Τώσα χρόνια μένουν οι ρωσσοπόντιοι στην Ελλάδα και δεν έχουν ποτέ δημιουργήσει το παραμικρό και είναι κύριοι, και πάντα είναι καλοδεχούμενοι ένας λαός που έχει υποφέρει αρκετά κιόλας.
Θα είμαι λίγο off-topic αλλά θα απαντήσω...
Πρώτον οι ρωσοπόντιοι δεν είναι κάποιος άλλος λαός αλλά είναι Έλληνες Πόντιοι που πέρασαν πολλά βάσανα στη Ρωσία από το σοβιετικό καθεστώς.
Έχουμε σκεφτεί ποτέ ότι η εγκληματικότητα των ξένων είναι απόρροια των δικών μας ενεργειών , της δικής μας εκμετάλλευσης προς αυτούς. Επίσης την περίοδο της υψηλής εγκληματικότητας θυμάμαι χαρακρητιστικά ρεπορτάζ στην ελληνική τηλεόραση: "Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους δράστες αλλά μάλλον ήταν Αλβανοί." Επίσης το είχαν μάθει τα δικά μας τα καλόπαιδα μάθαιναν δυο-τρεις αλβανικές λέξεις και όλες οι υποψίες έπεφταν πάνω στους Αλβανούς. Μην ξεχνάμε πως συμπεριφέρετα η ελληνική αστυνομία στους μετανάστες. Όσο για τη σημαία εδώ δεν τη σέβονται οι ίδιοι οι Έλληνες..ι

Σιγά την ηχορύπανση ρε παιδία μόνο αν μένεις κοντά στην Εκκλησία μπορεί να σε ενοχλήσει κάτι τέτοιο, δηλαδή τα μηχανάκια, τα φτιαγμένα αυτοκίνητα, οι κόρνες τα έργα στους δρόμους, ο μαλ%#$#% που έχει την μουσική τέρμα είτε στο αμάξι είτε στο διπλανό διαμέρισμα δεν μας ενοχλεί αλλα μας ενοχλει η καμπάνα?
Όλους αυτούς μπορείς να τους κάνεις μήνυση ,να καλέσεις την αστυνομία , να του κάνεις παρατήρηση. Με τη εκκλησία τι μπορείς να κάνεις ,που είναι κράτος εν κράτει....

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 22:29, 23-06-05:

Πιο εύκολα θα φτιάξει η Ελλάδα# την οικονομία της πάρα να σταματήσει την ηχορύπανση που προκαλούν οι καμπάνες των εκκλησιών (IMO)
εμενα οι καμπανες μ'αρεσουν...μεγαλωσα σε ενα νυσακι που εχει παραδωση στα ψηλα καμπαναρια και τις μεγαλες καμπανες και τις λατρευω ετσι απλα σαν ακουσμα

"τση Κυριακης το ξύπνημα με λιώνει με ζουρλενει
να ακουω γιουλια ολομπλαβα και ο Αγιος να σημαινει"

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 01:02, 24-06-05:

Ποποπο μου τη δίνουν οι καμπάνες... Με πιάνουν τα νεύρα μου όταν τις ακούω. (flames εδώ)

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 10:46, 24-06-05:

Κατ'αρχήν οι καμπάνες δεν είναι 3 φορές την ημέρα, αλλά μία φορά την εβδομάδα(!). Δεύτερον δεν είναι σε ώρες κοινής ησυχίας (όπως ο χόντζας το μεσημέρι) και αν δεν είσαι απέναντι από την εκκλησία δεν την ακούς. (μένω στην Αγ. Δημητρίου και δεν έχω ακούσει ποτέ καμπάνα). Τρίτον ίσως να μην με έχει πειράξει ποτέ επειδή δε μου έχει τύχει. Όταν ήμουν στο πατρικό μου η ορθόδοξη και η ευαγγελική εκκλησία είχαν περίπου την ίδια απόσταση από το σπίτι μου αλλά μόνο η ευαγγελική ακουγόταν μέσα στο σπίτι μου! Και όταν είχα πάει στην Κομοτηνή όπου σπούδαζε η αδερφή μου πάλι, παρόλο που εκκλησία και τζαμί ήταν στην ίδια περίπου απόσταση, μόνο τον χόντζα άκουγα..

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 12:44, 24-06-05:

το πρόβλημα για μένα δεν είναι ούτε οι καμπάνες ούτε η η χορρύπανση. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι ζητούν άδεια για να χτίσουν οι μουσουλμάνοι λατρευτικό χώρο και τους αρνείται η επίσημη πολιτεία. Αυτό φυσικά αντιβαίνει την αναξιθρησκεία που δήθεν ισχύει στη χώρα μας.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:42, 24-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Απόστολε μια χαρά τα λες.Ανεξιθρησκεία δεν έχουμε στα χαρτιά γιατί όχι και στην πράξη;Η ελληνική κοινωνία είναι όντως ρατσιστική,θεωρούν "ιεροσυλία"την ίδρυση οποιουδήποτε αλλόθρησκου ναού στον ελλαδικό χώρο,αλλά παράλληλα θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό και αναφαίρετο δικαίωμα στους Έλληνες μετανάστες να ιδρύουν και να λειτουργούν ορθόδοξους ναούς στις χώρες που κατοικούν.Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:59, 24-06-05:

Για καθήστε ρε παιδιά. Ο καθένας δεν έχει δικαίωμα να λατρεύει όποιον Θεο πιστεύει; Εντάξει, εμείς ως Ορθόδοξοι Χριστιανοί μπορεί να μην αποδεχόμαστε τα όσα πιστεύουν αλλά δεν πρέπει να τους στερούμε το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να έχουν ενα λατρευτικό χώρο. Αλίμονο αν επιστρέψουμε στην εποχή του Θεοδόσιου που γκρεμίζανε τους Αρχαίους ναούς και χτίζαν Εκκλησίες ή στην εποχή της Τουρκοκρατίας που κάνανε τις τελευταίες, τζαμιά.

Αυτό είναι το πνεύμα των Ελλήνων;

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε στις 17:17, 24-06-05:

Τώρα για τι πράμα συζητάμε ακριβώς; Για να κτιστεί τζαμί με λεφτά του δημοσίου ή με παραχώρηση χώρου από το δημόσιο εννοείται διαφωνώ.. Aυτό ήταν που αρνήθηκε και το ελληνικό κράτος και όχι γενικώς την ίδρυση ναών άλλων θρησκειών.. Αυτό που λέτε είναι τελείως κουλό.. Δηλαδή όλοι οι ναοί άλλων θρησκειών χτίστηκαν παράνομα;; Chill out

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 18:05, 24-06-05:

Έμενα προσωπικά δε θα με πείραζε να επιδοτούσε το ελληνικό κράτος την ίδρυση ενός μουσουλμανικού τέμενους στην Αθήνα. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι εκπρόσωποι των μουσουλμάνων που ζουν στην Αθήνα έχουν ζητήσει πολλές φορές άδεια για να χτίσουν ένα τέμενος. Όμως στην Ελλάδα του 21ου αιώνα πρέπει σύμφωνα με τη νομοθεσία να πάρουν άδεια από την Ελλαδική Εκκλησία για να χτίοσυν λατρευτικό χώρο άλλης θρησκείας. Αυτό είναι κατάντια για την ελληνική δημοκρατία..

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 22:27, 24-06-05:

apostolos μύνηση να κάνεις γιατί κάνουν έργα στον δρόμο σίγουρα δεν γίνετε όπως πολύ σωστά είπε και ο rattlehead οι καμπάνες δεν χτυπάνε 2 το πρωί που περνάει ο τύπος με το αμάξι η μαρσάρει αυτός που κάνει κόντρα. Οι ρωσσοπόντιοι έχουν γενικά σωστή συμπεριφορά και σέβονται το που είναι και ορισμένοι δεν είχαν δει ποτέ την Ελλάδα πρίν πατήσουν το πόδι τους εδω σημασία έχει η αγωγή που έχει ο κάθε πολιτισμός ξέρω για τους διογμούς των ρωσσοποντίων και αν πάμε και λίγο πιο πίσω ιστορικά θα δούμε ότι και ο στάλιν έσφαξε 15.000 ρωσοπόντιους πρίν το τέλος του ΒΠΠ κάτι που γενικά δεν ακούγετε. Οι αλβανοί μπήκαν και παραμένουν με θράσος στην Ελλάδα και πουθενά δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά μπορεί και τα δικά μας τα καλόπαιδα να μάθαν κανα δυο αλβανικές λέξεις και να το παίζαν ξένοι αλλα η σημαντική αύξηση της εγκληματικότητας έγινε απο αυτούς. όταν το παρακράτος της Αλβανία κατέρεψε απο τις παρατράπεζες κατα περίεργο τρόπο άνοιξαν όλα τα οπλοστάσια όλες οι φυλακές και φυσικά τα σύνορα μας. Πολύ καλά έκαναν οι Ιταλοί που δεν τους άφησαν να μπούνε εμέις τα βλέπουμε τα οφέλη καθημερινα. Sorry που ξέφυγα, όσο αφορά για την Εκκλησία ειδικά το μουσουλμανικό έχω να πω το εξείς στην Θράκη ζητάνε αναγνώριση της μειωνότητας των μουσουλμάνων εκεί, πρίν απο λίγα χρόνια φοβόμασταν το μουσουλμανικό τόξο γύρω απο αλβανία πρώην γιουγκοσλαβία και λοιπές χώρες, το να δώσουμε και άδεια να αρχίζουν να κατασκευάζονται τεμένοι μουσουλμανικά ίσως ανοίγει δρόμο για νέες διεκδικήσεις απο μέρους τους

Παράθεση

Νεοφερμένος

O apostolos1986 έγραψε στις 18:36, 25-06-05:

Πολύ καλά έκαναν οι Ιταλοί που δεν τους άφησαν να μπούνε εμέις τα βλέπουμε τα οφέλη καθημερινα.
το να δώσουμε και άδεια να αρχίζουν να κατασκευάζονται τεμένοι μουσουλμανικά ίσως ανοίγει δρόμο για νέες διεκδικήσεις απο μέρους τους
Επιμένω δε νομίζω ένα μουσουλμανικό τέμενος θίγει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα. Εμείς θέλουμε όμως να υπάρχει παντού ο χριστιανισμός , ελληνόρθοδοξες εκκλησίες.
Επίσης θέλω να τονίσω ότι η άδεια για ένα μουσουλμανικό τέμενος δεν είναι εθνική υποχώρηση αλλά υποχρέωση προς τον πολιτισμό μας , τη δημοκρατία μας οπού ισχύει η ανεξιθρησκεία. Θέλω να επαναλάβω ότι με την πλειοψηφία των μουσουλμανικών κρατών η Ελλάδα έχει παραδοσιακά καλές σχέσεις .

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 20:42, 25-06-05:

Τελικά το θέμα φίλε μου είναι απο ποιά σκοπιά το κοιτάς. Μπορούμε να συνεχίζουμε για ώρες και το μόνο που θα κάνουμε είναι να μην συμφωνίσουμε ποτέ. Όσο αφορά τον πολιτισμό μάς πάντος, έχεις ένα δίκιο αν δεκτείς όμως οποιαδήποτε θρησκεία επιθυμήσει να κατασκευάσει εκκλησία.

Παράθεση

keaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη keaster
Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O keaster έγραψε στις 01:18, 03-07-05:

Αν και το θέμα ακούγεται συχνά πυκνά για πρώτη φορά το είχα ακούσει πριν τους ολυμπιακούς και με το επιχείρημα το που θα μπορούν να προσεύχονται οι μουσουλμάνοι αθλητές (ή κάτι τέτοιο), μάλιστα θυμάμαι ότι είχαν δείξει ότι πολλοί μουσουλμάνοι μαζεύονται σε κάποια σπίτια και προσέυχονται, για μένα αυτό είναι μια ακόμη ντροπή για την Ελλάδα του 21ου αιώνα.
Όσο για τον θόρυβο προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει και από τις δύο μεριές. Από την εκκλησία που μένω δίπλα δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ενοχληθεί αλλά και στην ξάνθη που ήμουνα για λίγο καιρό θυμάμαι κάποια μεσημέρια προς απόγευμα που άκουγα την φωνή του χόντζα καθώς περπατούσα και μου θύμιζε λίγο από Πολίτικη κουζίνα (νομίζω στην αρχή) και ειλικρινά με έκανε να ανατριχιάζω.
Τώρα για το πού μπορεί να χτιστεί το τζαμί κανείς δεν ξέρει, πάντως η ομόνοια θα ήταν πολύ καλύτερη με ένα μεγαλοπρεπή τζαμί παρά έτσι όπως είναι τώρα.

Παράθεση

trobas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trobas
Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O trobas έγραψε στις 05:01, 03-07-05:

πιστευω οτι ενα τζαμι ειναι καλο διοτι βαρεθηκα να βλεπω εκκλησιες.

ααα το τζαμι αν δεν πιασει θα το κανουμε κεντρο ναρκωμανων θα ειναι και στεγασμενοι,

Αρα ενα τζαμι θα αξιζει.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 17:23, 27-07-06:

Τελικά το τζαμί στην Αθήνα μάλλον θα χτιστεί και μάλιστα με τις ευλογίες της εκκλησίας:

Εγκρίθηκε από την Κυβερνητική Επιτροπή η εισήγηση του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ για τη δημιουργία τζαμιού. Όπως είπε ο κ. Σουφλιάς, το τζαμί θα γίνει στην περιοχή του Βοτανικού «Ναυτικό Οχυρό», το οποίο απέχει περίπου 700 μέτρα από το νέο σταθμό του Μετρό, στον Αγιο Σάββα.

Η χρηματοδότηση του τζαμιού θα γίνει από την Πολιτεία, πρόσθεσε ο ίδιος.
Ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ έκανε εισήγηση στη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου για το χωροταξικό σχέδιο και, όπως τόνισε, έχουν παραληφθεί ήδη όλες οι μελέτες. Μέσα στους επόμενους δέκα μήνες θα έχουν προχωρήσει όλα τα χωροταξικά σχέδια και το εθνικό χωροταξικό σχέδιο.

Πρώτο χωροταξικό σχέδιο θα είναι για τις ανανέωσιμες πηγές ενέργειας, θα ακολουθήσει αυτό του τουρισμού και στη συνέχεια το βιομηχανικό.
Υπέρ της δημιουργίας τζαμιού στην Αθήνα τάχθηκε ο Νικήτας Κακλαμάνης, στο περιθώριο της παρουσίασης των υποψηφίων δημοτικών συμβούλων του συνδυασμού του.

«Έχω τοποθετηθεί και στο παρελθόν για το θέμα αυτό. Το Σύνταγμά μας προβλέπει ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει τον τόπο λατρείας του. Ναι, είμαι υπέρ του να δημιουργηθεί τζαμί. Ο τόπος είναι ήσσονος σημασίας. Αν ο χώρος του Ελαιώνα έχει ψαχτεί και είναι ο καταλληλότερος, κανένα πρόβλημα» δήλωσε.
Ο υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων Αλέξης Τσίπρας δήλωσε για το θέμα: «Η Αθήνα πρέπει επιτέλους να αποκτήσει επίσημους χώρους θρησκευτικής λατρείας για τους χιλιάδες μουσουλμάνους κατοίκους της. Η πόλη μας δεν έχει τίποτε να φοβηθεί αναδεικνύοντας το πολυπολιτισμικό της πρόσωπο. Αντιθέτως έχει πολλά να χάσει από μια φοβική και στενόμυαλη αντιμετώπιση της διαφοράς, που είναι στοιχείο της ίδιας της ταυτότητάς της.

»Η συζήτηση για τη χωροθέτηση του απαραίτητου για τη πόλη τζαμιού, δεν μπορεί να γίνεται αποσπασματικά και πρόχειρα. Η περιοχή του Ελαιώνα αναδεικνύεται στην εύκολη λύση για κάθε χρήση που ψάχνει τόπο εγκατάστασης στη πόλη μας. Ο Ελαιώνας είναι σήμερα ένας κλειστός και κρυμμένος σκουπιδότοπος στην καρδιά της Αθήνας, και έχει ανάγκη από συνολικό πολεοδομικό ανασχεδιασμό με στόχο, πρώτα και κύρια, την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των κατοίκων, την εξασφάλιση χώρων πρασίνου και, βεβαίως, την κατόπιν μελέτης χωροθέτηση νέων χρήσεων.
»Η 'Ανοιχτή Πόλη' υποστηρίζει ότι οι μουσουλμάνοι της Αθήνας δικαιούνται χώρους θρησκευτικής λατρείας, εύκολα προσβάσιμους, κοντά στις περιοχές όπου ζουν και μέσα στον αστικό ιστό, ώστε να μην γκετοποιούνται. Ενδεχομένως η περιοχή του Βοτανικού να είναι μια από αυτές. Όχι όμως χωρίς σχεδιασμό, όχι χωρίς μελέτη των αναγκών του μουσουλμανικού στοιχείου της πόλης, όχι μόνο και μόνο για να 'βγάλουμε την υποχρέωση'».

Ο Αρχιεπίσκοπος δήλωσε σχετικά: «Το δικαίωμα της θρησκευτικής ελευθερίας είναι αναφαίρετο για κάθε πολίτη ευνομούμενης χώρας, όπως είναι η Ελλάδα, και εκφράζεται με το δικαίωμα λατρείας του Θεού, εντός ειδικών χώρων. Χαιρετίζουμε την απόφαση αυτή ως θετική και δικαία, ταυτιζομένη με τις πάγιες θέσεις της Εκκλησίας της Ελλάδος.»

Πηγή:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=726543

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:32, 27-07-06:

Πάντως εγώ απορώ πως και συμφώνησε η εκκλησία, έστω ο χριστόδουλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:34, 27-07-06:

Γιατί είτε τους αρέσει είτε όχι, είναι αναφαίρετο δικαίωμα των (αναγνωρισμένων απ το κράτος) θρησκιών, να έχουν τον τόπο λατρείας τους....
Το τζαμί δεν είναι πρόβλημα ... εγώ θέλω να δω τι θα γίνει αν βγει στην άρκη του τζαμιού και ο τύπος που φωνάζει (μάμη τον λένε? δεν ξέρω )

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 18:19, 27-07-06:

Συμφωνώ σ' αυτό που λέει η ΚΕ. Όσοι έχουν πάει Ξάνθη ξέρουν πώς είναι να βγαίνει κ να φωνάζει ο ιμάμης..
Δεν διαφωνώ στο να χτιστεί το τζαμί, αλλά όχι σε κεντρικό σημείο. Μπορεί να γίνει στόχος επιθέσεων π.χ.. Και σίγουρα δεν θα φαντάζει ωραίος αυτός ο συνοστισμός των μουσουλμάνων..
Όσο για την συναίνεση του Χριστόδουλου.. ας τα βλέπουν οι μεγαλοχριστιανοί αυτά. Πιστεύω όμως πως δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:48, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Όσοι έχουν πάει Ξάνθη ξέρουν πώς είναι να βγαίνει κ να φωνάζει ο ιμάμης..

Δεν ξέρω για Ξάνθη, στην Κομοτηνή πάντως είχαν μεγάφωνα και μπορούσες να ακούσεις από μακριά την προσευχή -λειτουργία ?- τους κάτι που δε με ενοχλούσε καθόλου.
Έχουν κάθε δικαίωμα να έχουν έναν ναό λατρείας και να μην χρησιμοποιούν υπόγεια για να ασκούν τα θρησευτικά τους καθήκοντα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους