Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,354 μηνύματα σε 75,349 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 574 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάτι τρέχει με τον καιρό...

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,040 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 19:38, 12-12-06:

Άκουγα σήμερα στο ραδιόφωνο πως τόσο ζεστό χειμώνα έχουμε να ζήσουμε εδώ και 1000 χρόνια περίπου.

Επίσης έλεγαν πως φέτος λόγω των καιρικών συνθηκών οι αρκούδες δεν έχουν πέσει ακόμα σε χειμερία νάρκη με κύνδυνο να χαθεί μια αναπαραγωγική περίοδος μια που γεννούν μονάχα σε αυτές τις περιόδους.

Τι πιστεύετε? Τι συμβαίνει με τον καιρό; Είναι κάτι παροδικό, ή πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε: στις 19:44, 12-12-06:

δεν ξέρω για τις άλλες περιοχές της Ελλάδας, αλλά τουλάχιστον στην Ρόδο, τις 2 τελευταίες μέρες άρχισε να ψιλοβρέχει και μέχρι προχτές είχε ήλιο και έκανε και αρκετή ζέστη...Αν και νομίζω για την Ρόδο είναι συνιθησμένο, η μητέρα μου μάλιστα το αποκαλεί και "μικρό καλοκαιράκι" γιατι είναι σαν ένα 2ο καλοκαίρι

Ισιλιελ όταν λες ζεστό χειμώνα εννοείς απο άποψη θερμοκρασιών ή εγνικότερα έλλειψης βροχών κτλ?

Επίσης κορίτσι μου για τις αρκούδες μην ανυσηχείς, εξάλλου εσύ δεν θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί νομίζω [πλάκα κάνω εννοείται]
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 19:55, 12-12-06:

Αν του χρόνου φτιάξει, κάτι πάει κι έρχεται.
Αλλά πιστεύω ότι έπρεπε ήδη από καιρό να ανησυχούμε. Όχι μόνο για τα τρελά χιόνια του 2001... Γενικά... Και τις βροχές τότε, θυμάστε;

Είμαι Ελβετία και δεν έχει ούτε νιφάδα, με ανοιχτό παλτό κυκλοφορώ...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 19:58, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Επίσης κορίτσι μου για τις αρκούδες μην ανυσηχείς, εξάλλου εσύ δεν θέλεις να κάνεις δεύτερο παιδί νομίζω [πλάκα κάνω εννοείται]
Χαχαχαχαχ Χαχαχα!!!! Είχα σκεφτεί κι εγώ να κάνω πλάκα μ'αυτό, αλλά είπα να μη το παρακάνω! Γέλασα πάντως, ευχαριστώ!

Ρε παιδιά, πότε άλλωτε πίναμε καφέ έξω, Δεκέμβρη μήνα; Όχι πως δε μ'αρέσει αλλά...
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 20:03, 12-12-06:

Δεν νομίζω να είναι καινούργιο φαινόμενο....
Θυμάμαι ότι και πριν απο χρόνια μας λέγανε πως οι εποχές έχουν "αλλοιωθεί" με αποτέλεσμα ασυνήθιστες ζέστες τον χειμώνα και κρύα την άνοιξη.
Νομίζω πως πλέον οι πιο κρύες μέρες του χειμώνα έρχονται μετα τα μέσα Γενάρη και διαρκούν μέχρι αρχές Μάρτη.Παλιότερα είναι γεγονός πως απο Νοέμβρη αρχίζαμε να ψιλοκρυώνουμε.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:07, 12-12-06:

Καλησπέρα φάτσες . Ισίλιελ, ο καιρός πράγματι τρελάθηκε! Δεν ξέρουμε ειλικρινά τι να βάλουμε κάθε πρωί. Να βάλουμε φούτερ; Το πρωί σκάει ο τζίτζικας. Να βάλουμε κάτι πιο ελαφρύ; Το απόγευμα πουντιάζουμε (μην πω κάτι πιο βαρύ μέρες που είναι ). Και όποτε του καπνίσει, ρίχνει και καμιά καταιγίδα. Άμα πια! Θα μας τρελάνει τελείως!

Πέρα από την πλάκα τώρα, ε, δεν είναι κι ότι πιο λογικό να βλέπεις μέσα Δεκεμβρίου να κυκλοφορεί κόσμος με κοντομάνικα! Ναι, το είδα χτες Μάλλον θα πρέπει να το πάρουμε στα σοβαρά σιγά-σιγά όλο αυτό το οικολογικό πρόβλημα (αν και προσωπικά η ζέστη δε με χαλάει καθόλου , την προτιμώ από το κρύο )

Χθες είχε ζέστη - αρκετή - και σήμερα έριχνε βατράχια. Αυτό τα λέει όλα.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 20:08, 12-12-06:

Ναι, οι εποχές έχουν αλλοιωθεί. Από το καλοκαίρι πάμε κατευθείαν χειμώνα. Αυτό το χάρηκα πολύ φέτος Σκωτία, βίωσα φθινόπωρο ύστερα από πολλά χρόνια!

Δεν είμαι φυσικός για να ξέρω αν πρέπει να ανησυχούμε, αλλά το υποψιάζομαι.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,727 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 20:42, 12-12-06:

εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φέτος ο καιρός.. έστρωσε!!
βιώσαμε μια χαρά φθινόπωρο! κάτι που δεν το είχαμε ζήσει για χρόνια....
σκαμπανεβάσματα στη θερμοκρασία και βροχες... έτσι είναι το φθινόπωρο παιδιά!
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Χειμώνας... μόλις μπήκε! Αρχες Δεκεμβρη! Μια χαρα παει ο καιρός (νομίζω-ελπίζω )
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε: στις 20:43, 12-12-06:

εγώ αυτό που θέλω είναι 21-12-06 με 27-12-2006 να έχει καλό καιρο στην ευρώπη κυρίως στο παρίσι.... τότε θα είμαι εκεί για διακοπές
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 21:28, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
εγώ αυτό που θέλω είναι 21-12-06 με 27-12-2006 να έχει καλό καιρο στην ευρώπη κυρίως στο παρίσι.... τότε θα είμαι εκεί για διακοπές
Και χάλια καιρό να έχει θα περάσεις τέλεια
Ήμουν εκεί πριν μια βδομάδα, έφυγα απο μια ηλιόλουστη Αθηνα για να βρεθώ σε ένα ομιχλώδες Παρίσι(ακόμη και η προσγείωση καθυστερησε μια ώρα λόγω καιρού).10 μέρες δεν είδαμε ήλιο ούτε για δείγμα, είχε βροχή και συννεφιά κι όμως όλο αυτό το κλίμα έδινε μια άλλη χροιά στην ούτως ή άλλως γοτθική πόλη.Όνειρο σου λέω...(καλά για την Ντίσνευλαντ δεν το συζητώ καν....απερίγραπτη)
Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε: στις 00:46, 13-12-06:

Νομίζω ότι βιώνουμε αυτό που οι επιστήμονες αποκαλούν φαινόμενο του θερμοκηπίου. Σε ένα ντοκιμαντέρ πριν από λίγο καιρό έλεγαν ότι λόγω της ζέστης σε 100 χρόνια δεν θα υπάρχουν παγόβουνα στην Ανταρκτική . Σκεφτείτε τι έχει να συμβεί με την απελευθέρωση όλων αυτών των τόνων νερού .
Πάντως και στην Γερμανία είχαμε πολύ ζεστό χειμώνα. Πέρυσι είχαμε χιόνια από τον Οκτώβριο, φέτος τώρα άρχισε να έχει κρύο (κάτω από 5 βαθμούς).
Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε: στις 00:59, 13-12-06:

Ρε ποιες αρκούδες και καφέδες λέτε... ο καιρός είναι εκνευριστικός...
Τώρα που έχουμε ελεύθερο χρόνο περιμένουμε με τις σανίδες στο χέρι για snowboard και δε λέει να ρίξει νιφάδα. Και μετά τα Χριστούγεννα που θα χουμε δουλειές θα ρίξει ένα μέτρο!

2500μ υψόμετρο και έχει 15 βαθμούς... ήμαρτον.Τι ζητάμε και εμείς.Κρύο και χιόνι...Που πρέπει να μετακομίσουμε? Στην Σουηδία?
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 01:01, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φέτος ο καιρός.. έστρωσε!!
Οι αρκούδες θα διαφωνήσουν μαζί σου ΚΟΥΕ μου παρόλο που κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,727 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 09:44, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Οι αρκούδες θα διαφωνήσουν μαζί σου ΚΟΥΕ μου παρόλο που κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι.

εγώ πάντως... μια χαρά κοιμάμαι...
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 11:25, 13-12-06:

Έχουμε κλίμα ερήμου. Έτσι είναι ζέστη με φως κρύο στην νύχτα και μεγάλες αποκλίσεις στην θερμοκρασία.

An Inconvenient Truth
A documentary on Al Gore's campaign to make the issue of global warming a recognized problem worldwide

Έχει όλη την παρουσίαση του Gore σχετικά με το θέμα, που πραγματικά είναι απίστευτη τεχνικά αλλά και γνωσικά. Δυστυχώς την σπάει με κάτι αποσπάσματα που λέει κάποια πράγματα ο Al αλλά αν επικεντρωθείς στην παρουσίαση είναι MUST. Δείτε το και τρομάξτε.

Ειλικρινά σας λέω ότι ήμουν αρνητικά προκατειλημένος αλλά η παρουσίαση είναι καταπληκτική.
Την έχει κάνει νομίζω 17 φορές σε διάφορες χώρες του εξωτερικου και θεωρείται ποια κάτι σαν event .Και από όσο ξέρω δεν έχει έρθει να την κάνει στην ΕΛλάδα.
Γενικά αφού είδα αυτό απλά πιστεύω ότι το ασφαλιστικό δεν θα αποτελεί πρόβλημα μου στο μέλλον. Μιλάμε για σοβαρές κλιματικές αλλαγές εντός της 20ετίας με μοντέλα που επαληθεύουν το σήμερα σε σχέση με δεδομένα του παρελθόντος με απίστευτη ακρίβεια.

Σήμερα στο in.gr έχει και ένα άρθρο που λέει ότι το 2040 δεν θα υπάρχει πάγος στον Βόριο Πόλο κάτι που λέει και στην παραπάνω ταινία αλλά για νωρίτερα νομίζω.

Πάντως ετοιμαστείτε για γερό χειμώνα όπως κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια τον Μάρτιο.

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι από όλες τις καταστροφές που έχει αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα για αυτή είμαστε λέει καλύτερα οργανωμένη σε σημείο που τώρα αν το αποφασίσουμε σε 5 χρόνια μέσα θα έχουμε δει διαφορές επί της ουσίας.
Δείτε το. Και όποιος δεν μπορεί να του το δώσω εγώ. μόνο θέλει xvid δλδ η kiss box φέτα για τηλεόραση ή υπολογιστή με το codec απάνω.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:11, 15-12-06:

ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΟΙ ΣΚΙΕΡ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ: Δεκάδες τουρνουά χιονοδρομιών σε όλη την Ευρώπη και κυρίως στις Άλπεις έχουν ακυρωθεί φέτος λόγω της έλλειψης χιονιού σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα του Guardian. Χαρακτηριστικά αναφέρει ότι το κλίμα είναι τόσο ήπιο που ούτε τα κανόνια παραγωγής τεχνητού χιονιού δεν μπορούν να δουλέψουν αφού το έδαφος είναι πάρα πολύ ζεστό για την εποχή. Εξάλλου στη Γαλλία όπου αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα ο φετινός έως τώρα χειμώνας είναι ο θερμότερος από το 1947. Η κατάσταση αυτή έχει επηρεάσει άμεσα την οικονομική κατάσταση των επιχειρήσεων που ασχολούνται με το χειμερινό τουρισμό καθώς οι ακυρώσεις των τουριστών από την Αγγλία είναι εκατοντάδες.
πηγή: http://travel.guardian.co.uk/article...bserver.skiing | Καταχωρήθηκε: 06/12/2006

ΟΙ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ : Το ασυνήθιστα ζεστό φετινό φθινόπωρο φαίνεται ότι διαταράσσει τους ρυθμούς της φύσης στη Γερμανία, καθώς τα αποδημητικά πτηνά αρνούνται να πετάξουν νότια και οι βάτραχοι και άλλα ζώα ακόμα δεν έχουν πέσει σε χειμέρια νάρκη. Οι θερμοκρασίες του Νοεμβρίου σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων σε πολλές περιοχές της χώρας παραμένουν κοντά στους 20 βαθμούς Κελσίου και έτσι τα αποδημητικά πουλιά, όπως οι γερανοί, βρίσκουν ακόμα τροφή στο έδαφος και δεν δείχνουν «καμιά επιθυμία» να απογειωθούν για το νότο.
πηγή: http://www.in.gr | Καταχωρήθηκε: 30/11/2006

Και τα δύο τα πήρα από την κεντρική σελίδα του www.meteo.gr
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 15:27, 15-12-06:

Καταργούνται οι χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες!!!!!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 19:37, 17-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

Είμαι Ελβετία και δεν έχει ούτε νιφάδα, με ανοιχτό παλτό κυκλοφορώ...
\
Νι, νι και εγω ημουν Γαλλια στις Αλπεις, και ειχε ελαχιστο χιονι!
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 19:42, 17-12-06:

Κοιτάχτε, είχε χαρά Θεού λιακάδα μέχρι πριν λίγες μέρες και άκουσα για χιόνια μετά τις εικοσικάτι του μήνα.. Εδώ στο λεκανοπέδιο

Νιιιιιιιιι (έστω κι αν τελικά δεν χιονίσει)
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε: στις 09:11, 18-12-06:

Εγω πάντως σε σχέση με άλλες χρονιές....
Δεν έχω πάει στο γήπεδο με φόρμα πάνω από σορτάκι ακόμα
Δεν έχω φορέσει το μπουφάν με μανίκια καθόλου
Έχω φορέσει το μπουφάν χωρίς μανίκια 3 φορές.Κοντεύει να ποιάσει αράχνες
Πολλές μέρες όταν γυρνάω ένα κοντομανικό είναι αρκετό.
Πάω κάθε Σαββάτο στην πνύκα ,φιλοπάππου και μοναστηράκι με ένα ξακετάκι ανοιχτό και δεν τρέχει μία.

Δεν με χαλάει ακριβώς αλλά σε 10 μέρες έχει χριστούγεννα και ότι να είναι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια