Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,912 μηνύματα σε 74,640 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορά φωτογραφικής μηχανής

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 18:18, 17-12-06:

Τεχνολογικα παιδια του φορουμ, βοηθεια!! Λοιπον, αποφασισα να παρω φετος οικογενειακο δωρο ενα και καλο, μια ψηφιακη φωτογραφικη! Δεν ξερω ποια ομως! Θελω να εχει ευκολο μενου (καταλαβαινετε τη σχεση μαμας-μπαμπα με την τεχνολογια), μεχρι 200-250 ευρω, και να ειναι γνωστη μαρκα σχετικα! Help!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 19:29, 17-12-06:

Ποσα mp? Να εχει manual ρυθμισεις η αυτοματες? Ζουμ, ποοσο? Ελληνικη/ευρωπαικη εγγυηση? (δηλαδη παιζει να την παρεις κι απο νετ, που οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες η οχι?) Δωσε κανενα στοιχειο παραπανω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:32, 17-12-06:

Χμμμ, δεν με νοιαζουν πολυ τα mpixel, γιατι μετα απο 4-5 δεν κανουν και πολυ διαφορα. Οπως ειπα, την θελω για τους γονεις μου, οποτε θελω να ειναι αυκολη στη χρηση! Στανταρ αυτοματες ρυθμισεις, και αν υπαρχει και δυνατοτητα για manual, ακομα καλυτερα! Οσο για ζουμ... δεν ειμαι σιγουρη ακριβως τι παιζει! Απλα σε γενικες γραμμες θελω μια καλη μηχανη για αρχαριους!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:53, 17-12-06:

Βιντεακι θεμε?
Ιδανικη για μενα(για σενα δηλαδη :p) μοιαζει η canon a540, που εχει και manual ρυθμισεις, και το μενου της ειναι αρκετα ευκολο (αν ειναι οπως των υπολοιπων canon-που θα ειναι)..ξεφευγει λιγο στην τιμη μαλλον μαζι με την καρτα, αλλα ειναι πολυ καλη. Τωρα δεν εχω πολλη ωρα να ψαξω, αλλα κοιταξε στην αναζητηση μηχανων του dpgr.gr, στο pixmania.com που θα βρεις τις περισσοτερες αναλυσεις και στο http://www.imaging-resource.com/MEGAPIXEL.HTM για τεχνικες αναλυσεις των μηχανων.. Θα ρωτησω και τους πορωμενους φωτογραφακηδες και θα σου γραψω αργοτερα περισσοτερα

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 21:45, 17-12-06:

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια Canon ή μια Olympus....
Ψάξε στο δίκτυο να δεις ποιο μοντέλο είναι πιο κοντά στα χρήματα που διαθέτεις, και πάρτο!
Γενικά έχουν αρκετά εύκολες ρυθμίσεις και πολύ καλή ποιότητα!

Μην ξεχάσεις να υπολογίσεις στο κόστος και την κάρτα μνήμης!
Συνήθως στη συσκευασία οι μηχανές έχουν είτε μια μικρή κάρτα (32 ή 64 ΜΒ),
ή μόνο την εσωτερική τους μνήμη (ακόμα λιγότερη...)
Λογικά θα θες μια κάρτα 512ΜΒ...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 04:07, 18-12-06:

Κι εμενα συμβουλη μου ειναι να περιοριστεις στις "κλασικες" μαρκες για φωτογραφικη, δηλαδη canon, olympus, nikon και pentax.
Aπο το λιγο που κοιταξα, καλα μοντελα με τα χαρακτηρηστικα που λες ειναι:
canon powershot a540, nikon coolpix p4 , olympus [mju], nikon coolpix l2, olympus fe190, nikon coolpix l6..
Στις παραπανω τιμες υπολογισε +50 σχεδον, για μια καρτα μνημης 512 ή 1gb, και για την θηκη. Επισης, σε μηχανες που βλεπεις οτι δεν εχουν μπαταρια λιθιου, αλλα τις συμβατικες ΑΑ, μην τις απορριψεις..με επαναφορτιζομενες μπαταριες και φορτιστη, ειναι ο,τι πρεπει..ασε που μπορεις να αγορασεις απο οπουδηποτε 2-3 απλες μπαταριες και να κανεις τη δουλεια σου σε ωρα αναγκης.
Τελος, αν σκεφτεσαι την αγορα μεσω νετ, το pixmania ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο (με καλες προσφορες σε πακετα με επιπλεον πραγματα-για καθε μηχανη εχει προσθετα πακετα με καρτες-μπαταριες-θηκη και τετοια χρησιμα αρκετα χαμηλοτερα απο αλλου), αλλα δινει ευρωπαικη εγγυηση του προιοντος. Αυτο μπορει να ειναι και κακο και καλο, σ'εμενα δε χρειαστηκε τιποτα για να δω το service, αλλα αν παθει κατι η μηχανη πρεπει να σταλει στο εξωτερικο για να τη δουν και να επιστραφει. Βεβαια ολοι ξερουμε ποσο αργει το service και εδω, οποτε κανεις δεν ξερει ποτε θα χεις τη μηχανη πιο γρηγορα, μετα απο service στην ελλαδα, ή στη γουατεμαλα? :X Αυτα πανω κατω :X

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 04:19, 18-12-06:

Αγαπητή io-io...
εγώ θα σου πρότεινα την FUJI FinePix F650 και μάλιστα βρήκα στο pixmania μια προσφορά πάρα πολύ καλή... την FUJI FinePix F650 με επιπλέον μπαταρία, με κάρτα μνήμης 512 και θήκη, στα 240Ε + ~17Ε έξοδα αποστολής!

Η προσφορά εδώ και τα χαρακτηριστικά της μηχανής εδώ!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 09:24, 18-12-06:

Κυριως με καλυψανε, απλα να πω οτι αν θα τη χρησιμοποιεις και εσυ καθολου μην προτιμήσεις με XD card αν εχεις κατι αλλο που παιρνει την πιο διαδεδομενη SD (δες τις nikon που λεει η Κατερινα).

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 11:35, 18-12-06:

Ευχαριστω παιδια!! Εγω βασικα, σκεφτομουν κατι σε Sony Cybershot, μαλλον την S500! Τι γνωμη εχετε? Θα δω και αυτες που μου ειπατε!

Παράθεση

tebelis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tebelis
Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tebelis έγραψε στις 13:02, 07-08-07:

Γεια σας!!!Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και θα ηθελα συμφωνα με την εμπειρια σας και με οσα εχετε ακουσει,να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια θεωρειτε την καλυτερη!Εμενα μου αρεσει πολυ η Olympus SP-550 UZ.Θελω η ψηφιακη που θα παρω να βγαζει ωραιες,ποιοτικες φωτογραφιες απο μακρινη και κοντινη αποσταση..να ειναι καλη και στα τοπια αλλα και στις φωτογραφησεις προσωπων.Ελπιζω να με βοηθησετε..Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:21, 07-08-07:

Αυτή που λες μόλις την αγόρασα και την συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:00, 07-08-07:

Καταρχάς πόσα μπορείς να δώσεις; Θες οπωσδήποτε compact; Πάντως ρίξε μια ματιά σε Canon

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 18:13, 07-08-07:

Εγώ έχω μία Canon Α60, παλιό μοντέλο και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Οι εξελίξεις της δε είναι ονειρικές. Ψάξ' το το θεματάκι.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 21:08, 14-08-07:

Μόλις πριν από 2 βδομάδες πήρα την Olympus που αναφέρεις. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Πολύ καλή επιλογή ειδικά αν σκοπεύεις να την χρησιμοποιείς πολύ.

Οι Canon κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ευαίσθητες, είχα πάρει την Canon Ixus 75 και μου χάλασε μέσα σε ένα μήνα! Όταν λέω χάλασε εννοώ ότι χάλασε ο μηχανισμός που επιτρέπει στον φακό να ανοιγοκλείνει κατατ'άλλα μπορούσε να βγάλει φωτογραφίες. Έφυγε μία βιδούλα στην ουσία.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:35, 23-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis
Γεια σας!!!Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και θα ηθελα συμφωνα με την εμπειρια σας και με οσα εχετε ακουσει,να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια θεωρειτε την καλυτερη!Εμενα μου αρεσει πολυ η Olympus SP-550 UZ.Θελω η ψηφιακη που θα παρω να βγαζει ωραιες,ποιοτικες φωτογραφιες απο μακρινη και κοντινη αποσταση..να ειναι καλη και στα τοπια αλλα και στις φωτογραφησεις προσωπων.Ελπιζω να με βοηθησετε..Ευχαριστω εκ των προτερων!
Τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή την έχω εδώ και 4 μήνες, και μπορω να σε διαβεβαιώσω οτι εκτός του ότι βγάζει απίστευτες φωτογραφίες, έχει και φοβερές δυνατότητες. Την προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη...!!!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:39, 23-08-07:

Να κάνουμε φαν κλαμπ της μηχανής βρε παιδιά.. (αν και δεν κόβω το κεφάλι μου πως αυτό το μοντέλο πήρα )

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:41, 23-08-07:

Τελικά πόσα χρήματα διαθέτεις;

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 13:31, 23-08-07:

εγώ πάλι θα επενδύσω στην DSC-H9 σε λίγες ημέρες

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:55, 23-08-07:

Πρόσφατα χρειάστηκε να το ψάξω το θέμα.
Δύο θεωρώ τα σημαντικότερα
1)Shutter Delay Time. Είναι ο χρόνος από την στιγμή που πατάς το κουμπί μέχρι να πάρει την φωτογραφία. Έχει μεγάλη σημασία καθώς από τις μέχρι 255ευρώ μόνο η Sony w80 νομίζω είχε 15 ms ενώ κάτι άλλες είχαν τεράστια νούμερα. Αν θες να τραβήξεις αυτό που στοχεύεις τότε όσο ποιο μικρό τόσο καλύτερο. Τα κινητά πχ έχουν τεράστιο. Είναι καθαρά θέμα επεξεργαστικής ισχύς
2)Image Stabilizer. Η φωτογραφική αντισταθμίζει μικρά κουνήματα. πολύ βασικό ειδικά την νύχτα όπου οι μισές φωτογραφίες από ψηφιακή που βλέπω είναι κουνημένες.
3)Το μενού. ΠΡοσωπικά το θεώρω πολύ βασικό γιατί μην ξεχνάτε ότι χρόνος στο μενου είναι χρόνος από την μπαταρία. Και η οθόνη είναι αυτή που αδειάζει την μπαταρία στην γενική χρήση της μηχανής

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα καμια φορά.
MP να έχετε υπόψη ότι τα MP πάνε με το μέγεθος του χαρτιού που θες να τυπώσεις. 7 άρα τυπώνει A3 που είναι τεράστιο
Μπαταρία
Ποιότητα φωτογραφίες. Την μέρα όλες λίγο πολύ καλά τα πάνε. Οι νυχτερινές έχουν μεγάλη σημασία.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 14:09, 23-08-07:

εγω παντως αν και δεν ξερω πολλα απο μηχανες, εμπιστευομαι σχεδον απολυτα τις olympus.. Οποτε ειχα αλλη μηχανη σχεδον παντα αντιμετωπιζα προβλημα..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:46, 23-08-07:

Οι όλυμπούς είναι φανταστικές όπως και οι κάνον, για μένα 2 είναι οι καλές μάρκες για την φωογραφεία και αυτό δεν αλλάζει, η κόντακτ πάλι είναι καλή αλλα οικονομική λύση με λιγότερο άψωγη φωτογραφία απο τις προηγούμενες

Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη [V]
Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O [V] έγραψε στις 21:25, 30-08-08:

Προσφατα αγορασαμε τη DSC-T300 της Sony. Ακριβη αλλα κορυφαια με 10.1 MGPS. Τη συνιστω ανεπιφυλακτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 21:34, 13-12-08:

Ξέρετε να μου πείτε καμία καλή (ήτοι σοβαρή, κατά το δυνατόν αντικειμενική, περιεκτική) ιστοσελίδα με κριτικές ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών; Όχι κάποια ιστοσελίδα ηλεκτρονικού καταστήματος, ή άλλη που απλά μιλά για τα τεχνικά χαρακτηριστικά χωρίς να αναφέρεται στο αποτέλεσμα. Έχω ήδη βρει μια καλή (cameras.co.uk), αλλά θα ήθελα αν γίνεται να δω και κάποια δεύτερη, για να έχω διάφορες γνώμες.

Ακόμη, μήπως έχετε καμία καλή ψηφιακή φωτογραφική να μου προτείνετε (από 100-200 ευρώ); Ποια μάρκα μου προτείνετε;

:thanks:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koufontinas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη koufontinas
Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O koufontinas έγραψε στις 01:04, 14-12-08:

Μπορεις να βρεις πολλες παρουσιασεις ψηφιακων φωτογραφικων μηχανων στο Cnet.
Απο την εμπειρια μου, θα σου ελεγα να αποφυγεις τις Casio.
Ενω απο την αλλη οι καλυτερες ειναι οι Canon.

Θα σου προτεινα να μην τεινεις την προσοχη σου μοναχα στα Megapixel, καθως σε μια camera εκτος απο τον αριθμο τωv Megapixel πολυ μεγαλη σημασια εχει και ο φακος, το αποθηκευτικο μεσο (SD card, Transflash κτλ) και αλλα ενδιαφεροντα στοιχεια.
Μπορει δηλαδη μια καμερα με 6Mpixel να εχει καλυτερη αποδοση στην εκτυπωση της φωτογραφιας απο μια αλλη με 8Mpixel.

Οσον αφορα το αποθηκευτικο μεσο, προσεξε μηπως χρησιμοποιεις ειδη ενα ειδος (π.χ. SD card) οπως για παραδειγμα στο κινητο η καπου αλλου, θα ηταν προτιμοτερο να μην χρησιμοποιεις πολλα ειδη αποθηκευτικων μεσων.

Αν βρεις μια φωτ.μηχανη που σ'αρεσει, το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να διαβασεις ΟΛΑ τα σχολια των ηδη κατοχων της, ωστε να μπορεσεις να εντοπισεις τα κυριοτερα αρνητικα στοιχεια της.

Οπως θα εχεις καταλαβει, για καποιον που δεν ειναι γνωστης ο γνωμονας για την επιλογη ειναι τα σχολια των ηδη χρηστων μιας φωτ.μηχανης.:iagree:

Ελπιζω να βοηθησα

Παράθεση

Proudqueen

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 539 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 01:30, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks

Ακόμη, μήπως έχετε καμία καλή ψηφιακή φωτογραφική να μου προτείνετε (από 100-200 ευρώ); Ποια μάρκα μου προτείνετε;

:thanks:
εγω πηρα απο τα media markt αυτη http://www.olympus.com.gr/consumer/29_mju_700.htm#

σε ασημί χρωμα γυρω στα 140 ευρω

Παράθεση

aliki_s

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 03:48, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από koufontinas
Από μία μικρή έρευνα που είχα κάνει σ αυτό κατέληξα κι εγω...

Επέλεξα αυτή:http://www.canon-europe.com/For_Home...5_IS/index.asp

από την οποία μεχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένη...κόστισε γύρω στα 170 γιούρο...

Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zaxosm
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε στις 10:49, 14-12-08:

Τωρα πια το τελευταιο που κοιτας ειναι η αναλυση..

Πιο πολυ βαση να δωσεις στον φακο,την φωτενοτητα του,το μεγεθος του, να διαβασεις αν η μηχανη βγαζει φωτογραφιες με λιγο θορυβο*,να κοιταξεις να εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας, manual ρυθμισεις, να εχει καλο κρατημα, μεγεθος ζουμ που να σε βολευει κλπ.

Οτιδηποτε πανω απο 5-6mpx ειναι μια χαρα.

Αλλα ακομα και μια με 8 mpx , αν εχει μικρο φακο,σκοτεινο,χωρις σταθεροποιτητη εικονας και βγαζει φωτογραφιες με θορυβο,τοτε να ξερεις οτι θα εχεις ποιοτητα φωτογραφιων πολυ κατωτερη απο μιας φωτογραφικης με 5 mpx αλλα με σωστο φακο κλπ.

*Εδω περι θορυβου:
http://www.photoxels.com/tutorial_noise.html
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/noise.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Image_noise

Παραδειγμα φωτογραφιων με θορυβο:

Απο το review της olympus stylus 1000 .

Eδω με iso 64 και ανυπαρκτο θορυβο:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050169.jpg

Eδω με iso 400 και ο θορυβος ειναι εμφανης:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050172.jpg

Eδω με iso 1600 και ο θορυβος εχει χαλασει την φωτογραφια:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050174.jpg

Υ.Γ.: Ολες οι απο παραπανω φωτογραφιες ειναι 10 megapixel ...

Εδω ενα πολυ καλο site με εξαιρετικα reviews:
http://www.steves-digicams.com/

Παντως εγω προτεινω (σαν μαρκα) τις canon. Εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!

Στα λεφτα που δινεις πολυ αξιοπιστη και καλη λυση ειναι αυτη:http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977547&page=3

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 17:21, 19-12-08:

αγορασα μια κανον στα 90 ευρω περιπου...πολυ καλη ειναι γενικα, βολικη, ευκολη στη χρηση και βγαζει ωραιες νυχτερινες...να αυτηhttp://www.plaisio.gr/product.aspx?p...E7DB64D24CCDA7
σε πρασινο.το μονο κακο που εχει ειναι οτι παιρνει μπαταριες...αλλα οκ αν αγορασεις επαναφορτιζομενες γλιτωνεις πολυ χρημα

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:28, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από koufontinas
Μπορεις να βρεις πολλες παρουσιασεις ψηφιακων φωτογραφικων μηχανων στο Cnet.
Απο την εμπειρια μου, θα σου ελεγα να αποφυγεις τις Casio.

Θα σου προτεινα να μην τεινεις την προσοχη σου μοναχα στα Megapixel, καθως σε μια camera εκτος απο τον αριθμο τωv Megapixel πολυ μεγαλη σημασια εχει και ο φακος, το αποθηκευτικο μεσο (SD card, Transflash κτλ) και αλλα ενδιαφεροντα στοιχεια.
Μπορει δηλαδη μια καμερα με 6Mpixel να εχει καλυτερη αποδοση στην εκτυπωση της φωτογραφιας απο μια αλλη με 8Mpixel.

Οσον αφορα το αποθηκευτικο μεσο, προσεξε μηπως χρησιμοποιεις ειδη ενα ειδος (π.χ. SD card) οπως για παραδειγμα στο κινητο η καπου αλλου, θα ηταν προτιμοτερο να μην χρησιμοποιεις πολλα ειδη αποθηκευτικων μεσων.

Αν βρεις μια φωτ.μηχανη που σ'αρεσει, το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να διαβασεις ΟΛΑ τα σχολια των ηδη κατοχων της, ωστε να μπορεσεις να εντοπισεις τα κυριοτερα αρνητικα στοιχεια της.

Οπως θα εχεις καταλαβει, για καποιον που δεν ειναι γνωστης ο γνωμονας για την επιλογη ειναι τα σχολια των ηδη χρηστων μιας φωτ.μηχανης.:iagree:

Ελπιζω να βοηθησα
Eυχαριστώ για το cnet!:no1:

Αρχική Δημοσίευση από proudqueen
εγω πηρα απο τα media markt αυτη http://www.olympus.com.gr/consumer/29_mju_700.htm#

σε ασημί χρωμα γυρω στα 140 ευρω
Επίσης ευχαριστώ!

Αρχική Δημοσίευση από aliki_s
Από μία μικρή έρευνα που είχα κάνει σ αυτό κατέληξα κι εγω...

Επέλεξα αυτή:http://www.canon-europe.com/For_Home...5_IS/index.asp

από την οποία μεχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένη...κόστισε γύρω στα 170 γιούρο...
Ναι, σκέφτομαι να πάρω ή αυτή ή την IXUS 80! Ευχαριστώ!

Αρχική Δημοσίευση από zaxosm
Τωρα πια το τελευταιο που κοιτας ειναι η αναλυση..

Πιο πολυ βαση να δωσεις στον φακο,την φωτενοτητα του,το μεγεθος του, να διαβασεις αν η μηχανη βγαζει φωτογραφιες με λιγο θορυβο*,να κοιταξεις να εχει οπτικο σταθεροποιητη εικονας, manual ρυθμισεις, να εχει καλο κρατημα, μεγεθος ζουμ που να σε βολευει κλπ.

Οτιδηποτε πανω απο 5-6mpx ειναι μια χαρα.

Αλλα ακομα και μια με 8 mpx , αν εχει μικρο φακο,σκοτεινο,χωρις σταθεροποιτητη εικονας και βγαζει φωτογραφιες με θορυβο,τοτε να ξερεις οτι θα εχεις ποιοτητα φωτογραφιων πολυ κατωτερη απο μιας φωτογραφικης με 5 mpx αλλα με σωστο φακο κλπ.

*Εδω περι θορυβου:
http://www.photoxels.com/tutorial_noise.html
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/noise.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Image_noise

Παραδειγμα φωτογραφιων με θορυβο:

Απο το review της olympus stylus 1000 .

Eδω με iso 64 και ανυπαρκτο θορυβο:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050169.jpg

Eδω με iso 400 και ο θορυβος ειναι εμφανης:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050172.jpg

Eδω με iso 1600 και ο θορυβος εχει χαλασει την φωτογραφια:
http://www.steves-digicams.com/2007_...s/p3050174.jpg

Υ.Γ.: Ολες οι απο παραπανω φωτογραφιες ειναι 10 megapixel ...

Εδω ενα πολυ καλο site με εξαιρετικα reviews:
http://www.steves-digicams.com/

Παντως εγω προτεινω (σαν μαρκα) τις canon. Εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!

Στα λεφτα που δινεις πολυ αξιοπιστη και καλη λυση ειναι αυτη:http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977547&page=3
Nαι, η τελευταία κάμερα που μου πρότεινες φαίνεται όντως καλή! Και οι κριτικές που διαβάζω είναι καλές. Κατά πάσα πιθανότητα, θα καταλήξω σε αυτή.

Αρχική Δημοσίευση από AVRILENA
αγορασα μια κανον στα 90 ευρω περιπου...πολυ καλη ειναι γενικα, βολικη, ευκολη στη χρηση και βγαζει ωραιες νυχτερινες...να αυτηhttp://www.plaisio.gr/product.aspx?p...E7DB64D24CCDA7
σε πρασινο.το μονο κακο που εχει ειναι οτι παιρνει μπαταριες...αλλα οκ αν αγορασεις επαναφορτιζομενες γλιτωνεις πολυ χρημα
Ευχαριστώ! Αλλά εγώ με τις μπαταρίες έχω τσακωθεί!

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 18:30, 19-12-08:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563021

τι λετε για τη συγκεκριμενη?

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:44, 19-12-08:

Καλή φαίνεται! Αλλά δε βλέπω πουθενά να αναγράφει τίποτα για σταθεροποιητή εικόνας.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:03, 19-12-08:

Το μόνο που μπορώ να σου πω πάνω σε αυτό το θέμα, είναι να προτιμήσεις cannon. Μακράν οι καλύτερες

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:33, 19-12-08:

Ένα n δε θέλουν; Σ' ευχαριστώ!;-)

Παράθεση

*Iro*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *Iro*
H *Iro* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H *Iro* έγραψε στις 19:43, 05-01-09:

ψάχνω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική.. έχετε να μου προτείνετε κάποια.? τη θέλω λεπτή και όχι παρα πολύ ακριβή!!

Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 22:54, 05-01-09:

πηρα αυτη πριν απο κανα μηνα και ειναι πολυ καλη...Εγω την ηθελα ετσι για καμια εκδρομουλα, και γιαυτο εψαχνα κατι φθηνο.Επισης επειδη δεν προσεχω ξκαι πολυ τα πραγματα μου δεν θα με πειραζε ιδιαιτερα αν την εχανα..http://images.compusa.com/skuimages/...-red-mainx.jpg
την αγορασα γυρω στα 90 ευρω απο πλαισιο ονλαιν.Τωρα που κοιταξα ομως δεν την βρικα..

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 01:25, 06-01-09:

Δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από αυτήν

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663297

Με άλλα λόγια... Πάρε την πιο φθηνή που βρεις... Έτσι κ αλλιώς πάω στοίχημα ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις καμία απ τις "πολύπλοκες" λειτουργίες...

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 18:46, 06-01-09:

Δες και εδώ, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο:
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=42432

Σου συνιστώ να ψάξεις κάθε υποψήφια για αγορά φωτογραφική μηχανή εδώ:
www.cameras.co.uk

Εγώ έχω πάρει εδώ και λίγο καιρό την Canon IXUS 80 με σταθεροποιητή εικόνας:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1093983&Manufacturer=Canon&category=69977547&catalog=19&gclid=CK7dpZqw-pcCFU4e3godsh5pCg&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE59F6DF1149D8E3090F04CF443644159F08CD7CBD9454C887095900A9E5314C4C4FC08DD4EEFA6D4E769D966BE0427C1657991F85A0CB8E4E0A9E9A68A1D059F2CC148CDCD21AAB4B574397A8FEE9A8BE3C239B957D5F43FF05A6B428A431B8EFE35BBB3AA9D9D59407BD0800FE73AD1C3212E658EB07CD0B

Βγάζει καλές φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου! Λίγο παραπάνω ζουμ δε θα με χάλαγε () αλλά να μη ζητάμε δα και τα πάντα!

Για κάτι με χαμηλότερη τιμή, πάμε σε αυτήν εδώ:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151401&isweboffer=1&category=69977547&catalog=19
(γράφει αναμένεται σύντομα)

ή αυτή:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564052

Το καλύτερο είναι να επιλέξεις εσύ μια που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου. Πρόσεξε να έχει σταθεροποιητή εικόνας (IS), και κατά προτίμηση πάνω από 7 MP.

Παράθεση

*Iro*

Νεοφερμένος

H *Iro* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H *Iro* έγραψε στις 19:29, 06-01-09:

έχω βρει μια που μου αρέσει μια sony cybershot dsc-t77.. ειναι καλη;;; επειδή δεν ξερω και πολλά για φοτωγραφηκες!!

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:07, 06-01-09:

Κοίτα εδώ:

http://www.cameras.co.uk/reviews/sony-dsc-t77.cfm

Ούτε εγώ ξέρω πολλά, αλλά έμαθα κάτιτι, μετά από κάμποσο διάβασμα στο Διαδίκτυο.

Καλή μου φαίνεται, αν και εσύ είπες πως θες κάτι όχι και τόσο ακριβό...

Παράθεση

*Iro*

Νεοφερμένος

H *Iro* έγραψε στις 14:52, 10-01-09:

ναι το είπα αλλα καλυτερα λιγο ακριβή και να κρατήσει, παρά φτηνή και μετά να πρέπει να αγοράζω καινούρια!

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

O Crookshanks έγραψε στις 20:39, 10-01-09:

Κοίτα, η Sony βγάζει κάτι πολύ ωραία μοντέλα (σκέτη τρέλα είναι!), αλλά πληρώνεις υπερβολικά πολύ αυτή την ομορφιά, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον.

Παράθεση

mariapg (Μαρια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariapg
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H mariapg έγραψε στις 21:52, 14-02-09:

οι OLYMPUS ειναι οι καλυτερες....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tinamamagi (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinamamagi
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H tinamamagi έγραψε στις 20:18, 18-02-09:

+φωνω ,πηρα πριν απο 1,5 χρονο περιπου μια olympus 7.1 mp η οποια ειναι πραγματικα αθανατη, αντεχει σε κραδασμους, σε βαρος εως 100 κιλα και ειναι αδιαβροχη μεχρι 10 μετρα
οσο για σταθεροποιητες εικονας κλπ τα 'χει ολα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:34, 26-02-09:

Καλησπέρα παιδάκια!!
Θα ήθελα την βοήθεια όσων ξέρουν αν είναι δυνατόν.
Έχω στο μυαλό μεσά στον επόμενο μήνα να αγοράσω μια dslr φωτογραφική μηχανή γιατί άλλο τα φιλμάκια με έχουν καταστρέψει οικονομικά...
Βρίσκομαι ανάμεσα στις εξής: D90, 40D, 50D(αν είχα λεφτά)

Βασικά λέω να κινηθώ σε canon, νομίζω είναι περισσότερο αξιόπιστες...Επίσης σκεφτόμουν αν την παρω τωρα να παρω την 40D με εναν καλο φακό αλλιως να περιμένω να παρω την 50D,όταν πέσει η τιμή της λίγο....καθως το budget μου κινείται γύρω στα 1000 ευρώπουλα

αν έχετε να προτείνετε και καμία άλλη θα ήταν χαρά μου να ακούσω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:44, 27-02-09:

Δεν ειμαι ειδικος αλλα αν θες γνωμη του αδερφου μου που ασχολειται, να ρωτησω. Σε ενδιαφερει να εχει και High Definition video ή μονο η φωτογραφια ;

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:15, 28-02-09:

μονο φωτογραφια...
αν θελεις να τον ρωτησεις θα το εκτιμουσα...ασχολειται με την φωτογραφια?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:50, 28-02-09:

Ναι λιγο. Εσυ μαλλον πιο πολυ, αλλά ασχολειται με τεχνολογια, καμερες φωτογραφικες κλπ. Θα ρωτησω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:38, 28-02-09:

Υποθέτω ότι ασχολείσαι έτσι κι αλλιώς με τι φωτογραφία, έτσι? Γιατί μιλάμε για ημιεπαγγελματικές πλέον! Θα ρωτήσω μια φίλη επαγγελματία για τις συγκεκριμένες. Εγώ έχω την D80. Γενικά ένας καλός φακός κάνει θαύματα, αλλα μιλάμε για πάνω από 500 euro.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 28-02-09 στις 18:09.
Παράθεση

_____KRS_____

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _____KRS_____
Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 18:19, 02-03-09:

Πάρε όποια μηχανή θέλεις απλά να κοιτάξεις να υποστηρίζει τεχνολογία DSLR διαφορετικά θα είναι άχρηστη....

Παράθεση

koufontinas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη koufontinas
Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O koufontinas έγραψε στις 18:26, 03-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από _____KRS_____
Πάρε όποια μηχανή θέλεις απλά να κοιτάξεις να υποστηρίζει τεχνολογία DSLR διαφορετικά θα είναι άχρηστη....
Η κοπελα ζητησε μια οικονομικη φωτ.μηχανη. Οι DSLR προοριζονται για επαγγελματιες φωτογραφους, και ειναι ιδιαιτερα ακριβες απ'οτι ξερω.

Σαν να λες: "παρε οτι αμαξι θες, αρκει να ειναι Mercedes"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους