Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορά φωτογραφικής μηχανής

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:30, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Άγγελε μου, η ποιότητα των φωτογραφιών επηρεάζεται και από τον χρήστη. Όσο καλύτερα μάθεις τη μηχανή σου, τόσο καλύτερες φωτογραφίες θα τραβάς. Με 'γεια και καλοτάξιδη!
Συμφωνώ απολύτως !
Σιγά-σιγά, μάθε όλες τις λειτουργίες της μηχανής σου, και μετά άρχισε να φεύγεις από το auto της μηχανής, και ξεκίνα τις ρυθμίσεις, το EV (αντιστάθμιση έκθεσης), χειροκίνητο white balance (WB), τύπο φωτομέτρησης (matrix, κέντρου βάρους ή σποτ) και άλλες, και μετά δεν θα έχεις να ζηλέψεις τίποτα από μία DSLR, με εξαίρεση της νυχτερινές που υπερισχύουν, αλλά και με τις compact αν μάθεις να τις ρυθμίζεις, θα βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες.
Με γεια !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Aerith~ (living a dream *_*)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ~Aerith~
H living a dream *_* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ~Aerith~ hello :) έγραψε στις 14:53, 07-02-12:

τι γίνεται με τα πίξελ? οι ψηφιακές που φτάνουν μέχρι 16MP αξίζουν; έψαξα λίγο σε μερικά καταστήματα στο ίντερνετ και σε τιμές μέχρι -το πολύ- 200 έχει κάτι φωτογραφικές με 16ΜΠ ενώ στην ίδια σειρά πχ. την Α της Κάνον μία με 12-14 μου φαίνεται αρκετά καλή. θέλω να αγοράσω μία για τα ταξίδια μου και το 14 μου φαίνεται υπεραρκετό. γνώμες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:04, 07-02-12:

δεν αξιζουν,,τα πολλα πιξελ θολωνουν την εικονα στους μικορυς αισθητηρες που ολες οι cpmpact μηχανες εχουν.. οι επαγγελματικες εχουν μεγαλυτερους

προτεινω να πας στην ακριβοτερη μχηανη με χαμηλα πιξελ,,πχ 10 γιατι θα εχουν καλυτερη ποιοτητα εικονας

τα πιξελ δεν ειναι η ποιοτητα εικονας χρωματων κλπ,,και μια 5 mp μπορει να ειναι πολυ καλη

απλα εγω πηρα 12 γιατι δεν ειχε με λιγοτερα πιξελ και με λιθιου..-σημαντικη μπαταρια.-

δες για megapixels and cameras worth it κλπ στο google και θα δεις ολες αυτες τις εξηγησεις,,

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:11, 07-02-12:

Μην δίνεις καμία σημασία στα Pixels, κοίταξε σε όλα τα άλλα εκτός από αυτό.

Εξάλλου, οι compact, που το πρόβλημά τους είναι ο ψηφιακός θόρυβος όταν ανεβαίνει η ευαισθησία, όσα περισσότερα MP έχουν, τόσο αυξάνει και ο θόρυβος, γι αυτό μία μηχανή στα 12 ΜΡ για παράδειγμα είναι προτιμότερη από μία στα 16.

Εσύ κοίταξε τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και τα ΜΡ μην σε απασχολούν καθόλου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:13, 07-02-12:

α ,μπραβο,,τα ειπες πιο επαγγελματικα εσυ
ετσι οπως τα λεει ο φιλος απο εδω..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Aerith~ (living a dream *_*)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ~Aerith~
H living a dream *_* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ~Aerith~ hello :) έγραψε στις 16:34, 07-02-12:

ευχαριστώ πολύ παιδιά

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:56, 08-02-12:

την πηρα σημερα

περιεργως ομως δεν με αφηνει να διαγραψω απο το pc φωτο στην καρτα-μια μινι ειναι- και μου λεει οτι τη χρησιμοποιει αλλος την καρτα

αλλα απο τη μηχανη διαγραφω φωτο,,,και δεν ειναι lockαρισμενη η καρτα,,

στην παλιοτερη μηχανη τις διεγραφα μια χαρα..

παντως στο αυτοματο,βγαζει σκοτεινες φωτο καπως..πρεπει να παιξω με τις ρυθμισεις..

εβαλα τερμα 12mp αναλυση,,λετε να εχει καθαροτερη εικονα με λιγοτερα πιξελς?με 8 πχ?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:04, 08-02-12:

Καλύτερα να σβήνεις τις παλιές από την μηχανή απευθείας, είχα διαβάσει (με επιφύλαξη αυτό) ότι από το κομπιούτερ, μειώνεται η χωρητικότητα της κάρτας.
παντως στο αυτοματο,βγαζει σκοτεινες φωτο καπως..πρεπει να παιξω με τις ρυθμισεις..
Κοίταξε το είδος της φωτομέτρησης που κάνεις.

Αν έχεις Panasonic, πήγαινε στο metering mode από το μενού, και κοίταξε στα τρία σχήματα που έχει. Πήγαινε στο επάνω που είναι γενικής φωτομέτρησης και ξαναδοκίμασε.

Αν είναι εκεί παίξε με το κουμπί της αντιστάθμισης έκθεσης και βάλε στο συν ή πλην και ξαναδοκίμασε.

Όλα αυτά στην λειτουργία Ρ (program), αν είσαι αλλού άλλαξέ το και κάνε ό,τι σου έγραψα.
εβαλα τερμα 12mp αναλυση,,λετε να εχει καθαροτερη εικονα με λιγοτερα πιξελς?με 8 πχ?
Όχι, άφησέ την στα 12, καλά είναι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:24, 08-02-12:

οταν παω να διαγραψω απο το pc φωτο,μου βγαζει disk is write protected use another disk.. αλλα απο τη μηχανη διαγραφεται..

και ο διακοπτης πανω στην καρτα δεν ειναι στο lock

παντως η πλακα ειναι οτι η οθονη της καμερας δειχνει πολυ πιο φωτισμενες και καθαρες τις εικονες απο οτι το λαπτοπ μου..

οποτε θα φταιει η οθονη του λαπτοπ,,

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 08-02-12 στις 18:35.
Παράθεση

Ventus (chris)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ventus
Ο chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ventus yeehaaaa έγραψε στις 20:47, 13-02-12:

λοιπόν μπορεί να είμαι και πολύ κακόγουστη δεν ξέρω :Ρ

αλλά μετά απο μία εβδομάδα κατέληξα σε αυτές τις τρεις

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564422
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564592
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566493

δεν ξέρω ποια από όλες να πάρω και είπα να συμβουλευτώ τους ειδικούς. κλίνω πάντως προς την κάνον

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:40, 13-02-12:

canon ixus

lumix s3

η olympus απο οτι εψαξα ειναι για τα μπαζα..

η ixus ειναι η καλυτερη σε εικονα κλπ μετα ειναι η lumix κλπ

αν θελεις να δωσεις τα λεφτα πηγαινε για ixus..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:27, 14-02-12:

ψάχνω μηχανή compact με αρκετό zoom για να τραβήξω μακρινό βίντεο σε συναυλία. Θέλω καλή ανάλυση στο βίντεο (μη μου πείτε να πάρω camcorder, δεν θα καταφέρω με τίποτα να το περάσω στην είσοδο). Ξέρετε καμία καλή;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:20, 16-02-12:

η canon ixus σε παλαβες τιμες στο multirama και πολλα αλλα ξεστοκαρισμα..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:44, 16-02-12:

Λυπούμαστε, λόγω του μεγάλου όγκου επισκεπτών το multirama.gr έχει τεθεί προσωρινά εκτός λειτουργίας.
Παρακαλώ απευθυνθείτε σε ένα κατάστημα Multirama, για να ενημερωθείτε για τις λεπτομέρειες της προσφοράς!
Παρακαλώ επιστρέψτε αργότερα.
και μετα σου λένε ότι η κρίση έχει χτυπήσει την αγορά

Παράθεση

flk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flk
H flk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H flk έγραψε στις 20:34, 04-05-12:

Καλησπέρα στο φωτογραφικό φόρουμ! Θέλω ν αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή με, δυστυχώς, λίγο χαμήλο budget στα 70 ευρώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς το θέμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα προήλθε από το συγχωνευμένο θέμα "Ψηφιακή φωτογραφική μέχρι 70 ευρώ"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 04-05-12 στις 23:52. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:53, 06-05-12:

μερικες ποιοτικες με ενσωματωμενη μπαταρια λιθιου

ειδικα η πρωτη,,ειναι πολυ ποιοτικη,,προσφορα,,αξιζει..
CASIO EXILIM ZOOM EX-ZS5
Pentax Optio RS1500

SAMSUNG ST30 BLACK

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 17:56, 13-05-12:

Λεπόοον,καμάρια γνώστες του θέματος,θα ήθελα μερικές συμβουλές.

Ψήνομαι άγρια για μία DSLR. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα φωτογράφιζα με compact. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για την αγορά αυτή.
Τι πρέπει να κοιτάξω πριν διαλέξω την μηχανή; Δηλαδή από πόσα μέχρι πόσα Πιξελς,οπτικό/ψηφιακό ζουμ,μάρκα;

Προς το παρόν είδα αυτήν[αν και με τρομάζει λίγο η μικρή τιμή ]. Κριτικές; Προτάσεις;

Να σημειώσω ότι,μιας και είμαι πρωτάρα επί του θέματος,θα προτιμούσα κάτι όχι πολύ ακριβό. =)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 19:03, 13-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Λεπόοον,καμάρια γνώστες του θέματος,θα ήθελα μερικές συμβουλές.

Ψήνομαι άγρια για μία DSLR. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα φωτογράφιζα με compact. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για την αγορά αυτή.
Τι πρέπει να κοιτάξω πριν διαλέξω την μηχανή; Δηλαδή από πόσα μέχρι πόσα Πιξελς,οπτικό/ψηφιακό ζουμ,μάρκα;

Προς το παρόν είδα αυτήν[αν και με τρομάζει λίγο η μικρή τιμή ]. Κριτικές; Προτάσεις;

Να σημειώσω ότι,μιας και είμαι πρωτάρα επί του θέματος,θα προτιμούσα κάτι όχι πολύ ακριβό. =)
Κατ' αρχήν, όταν αγοράσεις μία dlsr, ή την παίρνεις σκέτη χωρίς φακό και παίρνεις τον όποιο φακό μετά, και σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάζεις φακούς, κάτι που δεν γίνεται στις compact.

Για τα πίξελς, μην δίνεις σημασία, δεν θα επηρεάσουν καθόλου την ποιότητα των φωτογραφιών.

Όσο για τα υπόλοιπα, ρώτησε καλύτερα κάποιον γνωστό σου που ασχολείται, για να δει τις ανάγκες σου και τις προδιαγραφές που θέλεις, ή ρίξε μια ματιά στις κριτικές περιοδικών που ασχολούνται με την φωτογραφία.

Η συγκεκριμένη πάντως που κοιτάς, δεν είναι dslr αλλά compact !

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 20:22, 13-05-12:

Εμένα για dslr μου την πρότειναν.

Anw,θα κοιτάξω και αλλού. Ευχαριστώ. =)

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chiyo
H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε στις 08:22, 28-05-12:

τζεινού εσύ πρέπει να αλλάξεις εκείνη τη ροζ φωτογραφική επειγόντως
πάντως στις (d)slr. το ζουμί είναι στους φακούς. μη κοτσάρεις όλα σου τα λεφτά στη μηχανή γιατί μετά δεν θα 'χεις για φακό/ούς :Ρ
ψάχνομαι και εγώ τελευταία. ε μετά απο λίγοο....ψάξιμο βρήκα τα παρακάτω και τα διάβασα πολλές φορές :Ρ

για τη φωτογραφική
http://fmag.gr/node/1691
για τους φακούς
http://www.inspirations.gr/site/works/lens_select/

αν οι πηγές δεν είναι καλές συγγνώμη. επιλέχτηκαν εντελώς υποκειμενικά.
ελπίζω να βοηθήσα και όποιον άλλον ενδιαφέρεται για dslr ^_^

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _97
H _97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H _97 έγραψε στις 14:29, 28-07-12:

Γεια σας, τι γνώμη έχετε για αυτήν την φωτογραφική Panasonic Lumix DMC-FT20 ?? Ξέρετε αν βγάζει καλές φωτογραφίες γενικα?? Ευχαριστώ!

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 14:39, 28-07-12:

Χα! Την αγόρασε ο πατέρας μου τις προάλλες. Για compact και για τα λεφτά της καλούλα είναι μπορώ να πω. Δεν έχω τεστάρει ακόμα το - αδιάβροχη μέχρι 5μέτρα βάθος- όμως. Οι φωτογραφίες που βγάζει καλές είναι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:44, 28-07-12:

εγω εχω την lumix s1 και δες τι φωτο βγαζει.. (σημαντικο,,χωρις κανενα αυτοματισμο και με χρωμα οχι αυτοματο,,γιατι τα εβγαζε πολυ αψυχα,,αλλα ρυθμιση για ηλιο,σκια συννεφια κλπ,,αναλογως,με επιλογη )
http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...postcount=1470
http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...postcount=1481
http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...postcount=1392

δεν ξερω πρακτικα τι χρηση θα εχει.
αλλα οι φωτο της s1 μου φαινονται αψογες,,για ερασιτεχνη..χρειαζεσαι οντως κατι ακριβοτερο?

(ενα μειον που εχει η lumix ειναι οτι δεν σε αφηνει να διαγραψεις φωτο,μέσω υπολογιστη usb ,στη καρτουλα,,αλλα πρεπει να τις διαγραψεις ή μια μια στη μηχανη,,ή να ανοιξεις ξεχωρα την καρτα σε card reader..)

Παράθεση

_97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _97

H _97 έγραψε στις 14:47, 28-07-12:

Σας ευχαριστώ πολύ, λέω να την πάρω...

(Άγγελε ωραίες φωτογραφίες!! )

Ναι αυτή που έχεις βγάζει πολύ ωραίες απλά θέλω να ναι αδιάβροχη και ανθεκτική άμα πέσει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _97 : 28-07-12 στις 15:11.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:14, 28-07-12:

http://www.ricardo.gr/buy/fotografik...v/an684735354/

αυτή θα παιρνα

Αν θέλεις καινούρια (οχι μεταχειρισμένη)
http://www.ricardo.gr/buy/fotografik...v/an667147004/

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:56, 28-07-12:

απλά θέλω να ναι αδιάβροχη και ανθεκτική άμα πέσει!
α,,οκ
σωστα..
με τη δικια μου που γλιστραει ολο περναω το λουρι στο χερι μου πριν τραβηξω φωτο,,απο φοβο μην μου πεσει..

Παράθεση

_97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _97

H _97 έγραψε στις 17:33, 28-07-12:

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας! Αν και υπάρχουν πολύ καλύτερες αδιαβροχες δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί έχω φωτογραφική και απλά θέλω και μια μικρή και για το καλοκαίρι και γενικά για άλλες δραστηριότητες που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την άλλη.!

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
α,,οκ
σωστα..
με τη δικια μου που γλιστραει ολο περναω το λουρι στο χερι μου πριν τραβηξω φωτο,,απο φοβο μην μου πεσει..
Ναι και εγώ πάντα την έχω περασμένη

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 09:49, 23-09-12:

Γεια σας, γεια σας!
Είμαι σε φάση έρευνας για φωτογραφική γιατί αυτή που είχα μέχρι πρότινος μου χάλασε..
Λοιπόν έχω καταλήξει σε 2.
Η μία είναι η Coolpix AW100 της Nikon και η άλλη πάλι της Nikon η D3000.
Η compact κάνει 300 και η dslr 350. Σχετικά κοντά είναι οι τιμές.
Ανθεκτικότερη είναι η compact αλλά καλύτερη ποιότητα εικόνας έχει η dslr.
Όσο για την ποιότητα της εικόνας έχω ακούσει ότι μια dslr βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο μια compact. Ισχύει;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 15:49, 24-09-12:

Αμαλία, νομίζω ότι η απάντηση είναι ανάλογα τι χρήση θα κάνεις.
Αν θέλεις να ασχοληθείς και σου αρέσει η φωτογραφία, τότε πάρε την dslr.
Αν την θες για να βγάζεις με την παρέα σου και να την χρησιμοποιείς που και που, τότε πάρε την compact.
Εξάλλου σήμερα οι περισσότερες compacts έχουν πολύ καλή ποιότητα ειδικά όταν τραβάς με εξωτερικό φωτισμό, που δεν ξεχωρίζεις με τι μηχανή τραβήχτηκε (dslr ή compact), οπότε ότι σου αρέσει περισσότερο.

Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cosa Nostra
Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 23:44, 24-09-12:

Στις τιμες που εχουν παει πια η ψηφιακες μηχανες με γυρω στα 80 Ευρω βρισκεις πολυ καλη μηχανη.Ετσι και αλλιως δεν θα κανεις και καμια επαγγελματικη χρηση.Παρε καμια Sony

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε στις 21:30, 01-10-12:

υπάρχει και η επιλογή των dslr-like. βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αυτές και αν αξίζουν.

btw I'm proud to announce ότι μαζεύω λεφτά για μια καλή dslr

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 18:08, 22-03-13:

υπάρχει και η επιλογή των dslr-like. βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αυτές και αν αξίζουν.
Αξίζουν τελικά τέτοιου είδους φωτ. μηχανές για ερασιτεχνική χρήση;
Με σώμα compact και φακούς που αλλάζουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 21:32, 22-03-13:

ε εμένα προσωπικά αυτό το ''ενδιάμεσο'' δεν μου πολυαρέσει. ο κόσμος συνήθως θέλει μία απλή κόμπακτ για να βγάζει αναμνηστικές φωτοζ. και μετά αυτοί που θέλουν ή ασχολούνται ήδη με τη φωτογραφία παίρνουν dslr. δεν έχει νόημα οι μεν να πάρουν μία dslr-like για ερασιτεχνική χρήση και οι δε να πάρουν μία που δεν έχει όλες τις δυνατότητες που προσφέρει μία σλρ.

απο 'κει και πέρα μπορεί αυτές να είναι απλά το μέλλον, η εξέλιξη των compact. δεν ξέρω :Ρ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 18:57, 28-03-13:

Βασικά εγώ ανήκω στην κατηγορία των αναμνηστικών φωτόζζζ, αλλά θα ήθελα να είχα την δυνατότητα για χειροκίνητη εστίαση, χωρίς να κουβαλάω μαζί μου τσάντα/βαλίτσα. Για αυτό το ψάχνω...

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 21:30, 28-03-13:

και χειροκίνητη και αναλογική. τα vintage είναι της μόδας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:10, 28-03-13:

Δεν είναι κακή ιδέα

Παράθεση

stelaraspistoli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelaraspistoli
Ο stelaraspistoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O stelaraspistoli έγραψε στις 20:34, 26-04-13:

Canon EOS 7D τα σπαει ...

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 20:09, 28-04-13:

να τα σπαγε μόνο αυτή καλά θα ήταν :Ρ

Παράθεση

eirini cha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirini cha
H eirini cha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eirini cha έγραψε στις 17:07, 30-08-13:

Δηλαδή βρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εγώ πως να διαλέξω φωτογραφική μηχανή ? θέλω μια που να είναι για τοπία βασικά , για να την έχω μαζί μου σε ταξίδια πιο πολύ και όσο να ναι βγάζεις και πιο κοντινές με πρόσωπα , άρα εστίαση . πως να διαλέξω .. ? δεν έχω ιδέα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 30-08-13 στις 17:16. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 09:51, 17-12-13:

Καλησπερα..
Τις επομενες μερες θα παρουμε μια dslr φωτογραφικη μηχανη. Ειμαστε αναμεσα στη Nikon 3200 και στην Nikon 5100. Οποια κι αν επιλεξουμε θα ειναι με φακο 18-105. Οι πιο εμπειροι ποια φωτογραφικη απο τις 2 προτεινετε?

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 17:34, 30-03-14:

Αν και οπαδός της Nikon, τελευταία ζαχαρώνω την samsung galaxy gc100, που συνδέεται στο internet με πλήρη πρόσβαση στο google play, λειτουργικό android 4.1 jelly bean και φωνητικό έλεγχο (μάλλον όχι Ελληνικά).
Νομίζω όμως είναι λιγάκι ακριβή στα 350 που στοιχίζει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1924699_4.JPG
Εμφανίσεις:  75
Μέγεθος:  98,7 KB  
Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 21:34, 16-04-14:

λοιπόν. σοβαρό σοβαρό. ας πούμε ότι έχω λεφτά για μία dslr (που άμα δείτε τα προηγούμενα μηνύματα έχει καιρό που θέλω μία)
θα έλεγα ότι έχω αρκετή εμπειρία με φωτογραφικές αφού ξέρω αρκετούτσικα και πέρασα από ημιdslr της ολύμπους, σε ψηφιακή της κάνον και μετά στη νικον d5000. (η τελευταία δυστυχώς όχι δική μου :Ρ)
είμαι ανάμεσα στην nikon d5200 και την canon d650. είναι λίγο τσιμπημένες και οι δύο και περίπου ίδια τιμή.
προσωπικό φέιβουριτ η νικον αλλα δεν ξέρω. επίσης δεν ξέρω αν αξίζουν τα τόσα λεφτά.
τώρα για εναλλακτική σκέφτομαι τη νίκον δ3300 που δεν υστερεί γενικά. :/ help!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 21:45, 16-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Chiyo
λοιπόν. σοβαρό σοβαρό. ας πούμε ότι έχω λεφτά για μία dslr (που άμα δείτε τα προηγούμενα μηνύματα έχει καιρό που θέλω μία)
θα έλεγα ότι έχω αρκετή εμπειρία με φωτογραφικές αφού ξέρω αρκετούτσικα και πέρασα από ημιdslr της ολύμπους, σε ψηφιακή της κάνον και μετά στη νικον d5000. (η τελευταία δυστυχώς όχι δική μου :Ρ)
είμαι ανάμεσα στην nikon d5200 και την canon d650. είναι λίγο τσιμπημένες και οι δύο και περίπου ίδια τιμή.
προσωπικό φέιβουριτ η νικον αλλα δεν ξέρω. επίσης δεν ξέρω αν αξίζουν τα τόσα λεφτά.
τώρα για εναλλακτική σκέφτομαι τη νίκον δ3300 που δεν υστερεί γενικά. :/ help!
Εδω καλη μου! Λοιπόν, αν και απο τότε που πήρα τη δικια μου δεν ασχολούμαι πλέον (βάλε και πανελλήνιες μέσα) είμαι Nikonικη. Και οι δυο ωστόσο ειναι αξιόλογες dslr και θα κανεις θαύματα μαζι τους. Αλλα να σου πω κάτι: η φωτογραφία (για εμάς) ειναι έρωτας, και οι απανταχου dslr οι αγαπουλιτσες μας. Ωστόσο, έχω διαπιστώσει απο τον εαυτο μου πως πλέον μου έρχεται λιγο βάρος, να κουβαλαω συβεχεια μισό κιλό στο λαιμό μου (σε καμία περίπτωση δεν την έχω βαρεθει, την λατρευω). Αν μπορούσα ξανά να επιλέξω, θα αγόραζα μια κομπακτ-dslr ανθεκτική τοσο στο νερό όσο και γενικότερα στις αντίξοες συνθήκες, γιατι ειναι το στυλ μου τέτοιο, θέλω να πω εξοχή, σπορτς, νερά και τετοια.
Και ποτε μαζέψες εσυ τόσα λεφτά;

Παράθεση

Iwanna93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iwanna93
H Iwanna93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Iwanna93 έγραψε στις 22:04, 16-04-14:

Γεια σας παιδια.
Ενδιαφερομαι να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη για καθημερινη χρηση,ταξιδια κλπ μεχρι 150 ευρω
Δεν γνωριζω πολλα γενικα αλλα σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις παρακατω λογω του υψηλου ζουμ:
http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...L320-Black.htm
http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...CH200B-CE3.htm
Αν καποιος γνωριζει για αυτες ή εχει να μου προτεινει κατι ας μου απαντησει

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 22:18, 16-04-14:

για τα λεφτά να 'χουμε να λέμε. τίποτα δεν έχω tbh :Ρ
ρε συ εγώ το έχω άχτι όμως να πάρω μία. σκέφτηκα και για μίρρορλεςς αλλά είμαι παραδοσιακή νομίζω. θα λάβω πάντως υπόψην αυτό που είπες και θα τις τσεκάρω αγκαιν. φιλιά λίτσα! <3

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 22:27, 16-04-14:

για τα λεφτά να 'χουμε να λέμε. τίποτα δεν έχω tbh :Ρ
ρε συ εγώ το έχω άχτι όμως να πάρω μία. σκέφτηκα και για μίρρορλεςς αλλά είμαι παραδοσιακή νομίζω. θα λάβω πάντως υπόψην αυτό που είπες και θα τις τσεκάρω αγκαιν. φιλιά λίτσα! <3
Τσεκάρε και την κατηγορία Nikon 1. Τα φιλιά μου! <3

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 21:23, 02-06-14:

Πραγματικά πολύ ωραίες όλες οι φωτογραφίες σας!Μπράβο!
Επειδή φαίνεται ότι ασχολείστε..Σκέφτομαι να πάρω μια καλή φωτογραφική(όταν εννοώ καλή δεν εννοώ επαγγελματική).Θέλω κάποια με μεγάλο φακό και ζουμ και σε σχετικά χαμηλές τιμές(300 το πολύ)!Έχετε να μου προτείνετε κάτι;Εσείς τι μηχανή χρησιμοποιήτε;

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 21:50, 03-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Πραγματικά πολύ ωραίες όλες οι φωτογραφίες σας!Μπράβο!
Επειδή φαίνεται ότι ασχολείστε..Σκέφτομαι να πάρω μια καλή φωτογραφική(όταν εννοώ καλή δεν εννοώ επαγγελματική).Θέλω κάποια με μεγάλο φακό και ζουμ και σε σχετικά χαμηλές τιμές(300 το πολύ)!Έχετε να μου προτείνετε κάτι;Εσείς τι μηχανή χρησιμοποιήτε;
Με 300Ε δεν παίρνεις επαγγελματική. και αν αναφέρεσαι στις dslr δεν είναι όλες οι dslr επαγγελματικές :Ρ
εγώ για τα λεφτα που λες θα σου πρότεινα την
http://www.public.gr/product/sound-a...prod5920042pp/
σκέφτηκα και την νίκον j3 αλλά κατ'εμέ είναι ''ελλειπές'' μοντέλο. (δεν ξέρω αν είναι θέμα μάρκετινγκ ορ σομθιγκ. πάντως έβγαλαν και πιο δυνατά μοντέλα που ακόμα δεν τα έχουμε εμείς στο ελλάντα *.*)
Για την χρήση που θες η σάμσουνγκ είναι πολύ καλή και "παιχνιδιάρικη" θα έλεγα. Άμα δεις τα φίτσουρς (features ήταν αυτό :Ρ) θα καταλάβεις. Επίσης έχει μεγάλο εύρος φακών σε σχέση με την
http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/mirrorless-cameras/nikon-1-j3-kit-vr-10-30mm-mayro/prod5112844pp την οποία όπως και να 'χει σου προτείνω (γιατί είμαι νικονάκιας) αν την θες για πιο εξτρίμ χρήση να ξες ότι η νίκον είναι πιο γρήγορη από την σάμσουνγκ και αν και υστερεί σε χρώματα έχει περισσσότερα σημεία εστίασης οπότε τέλος πάντων για να μη σε πρήζω θα μπορείς να shootάρεις πιο γρήγορα

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 13:51, 04-06-14:

Με 300Ε δεν παίρνεις επαγγελματική. και αν αναφέρεσαι στις dslr δεν είναι όλες οι dslr επαγγελματικές :Ρ
εγώ για τα λεφτα που λες θα σου πρότεινα την
http://www.public.gr/product/sound-a...prod5920042pp/
σκέφτηκα και την νίκον j3 αλλά κατ'εμέ είναι ''ελλειπές'' μοντέλο. (δεν ξέρω αν είναι θέμα μάρκετινγκ ορ σομθιγκ. πάντως έβγαλαν και πιο δυνατά μοντέλα που ακόμα δεν τα έχουμε εμείς στο ελλάντα *.*)
Για την χρήση που θες η σάμσουνγκ είναι πολύ καλή και "παιχνιδιάρικη" θα έλεγα. Άμα δεις τα φίτσουρς (features ήταν αυτό :Ρ) θα καταλάβεις. Επίσης έχει μεγάλο εύρος φακών σε σχέση με την
http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/mirrorless-cameras/nikon-1-j3-kit-vr-10-30mm-mayro/prod5112844pp την οποία όπως και να 'χει σου προτείνω (γιατί είμαι νικονάκιας) αν την θες για πιο εξτρίμ χρήση να ξες ότι η νίκον είναι πιο γρήγορη από την σάμσουνγκ και αν και υστερεί σε χρώματα έχει περισσσότερα σημεία εστίασης οπότε τέλος πάντων για να μη σε πρήζω θα μπορείς να shootάρεις πιο γρήγορα
Ευχαριστώ! Έψαξα λίγο και βρήκα αυτή(καλή μου φαίνεται κι έχει και ωραίο χρωματακι )

http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...it-1307380.htm
Τι γνώμη έχετε;

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 14:34, 05-06-14:

Δε μου πολυαρέσει που έχει ISO μέχρι 3200 και δεν έχει RAW format αλλά υποθέτω δεν τα χρειάζεσαι και ιδιαίτερα αυτά. Καλούλα φαίνεται. Το σχόλιο με το χρωματάκι με σκότωσε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους