Αγορά φωτογραφικής μηχανής

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν ειναι dslr...
Μπορούμε να πουμε ότι είναι compact με ορισμένες δυνατότητες από dslr, όπως manual,αρχεια raw etc...


Προς obscura:
Στο thread γενικά απαντησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
(bump!)

Θέλω compact:

Ως 200 euros
Μικρό μέγεθος
Περιστασιακή χρήση (ταξίδια, μπουζούκια, αναμνηστικές)
Δε με νοιάζουν τα MPixels, ειλικρινά, δε θα τυπώσω πόστερ
Με νοιάζει να μην μου πιξελιάζει τη μάπα και άλλα τέτοια ωραία (θόρυβο δεν το λένε αυτό; )
Όχι ΑΑ μπαταρίες

κλπ κλπ.

Σε ότι πρόταση μου κάνετε, αν υπάρχει και σχετικό δείγμα από φωτό ακόμα καλύτερα.

ΥΓ: Έχω κάνει ήδη σχετική μελέτη, απλά είμαι ακόμα μπερδεμένος γιατί δεν βλέπω κάτι να ξεχωρίζει σε compact...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σερβιετα

Νεοφερμένος

Η σερβιετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω μια καλη φωτογραφικη μηχανη.ασχολουμαι γενικα αρκετα με τη φωτογραφια και χρησιμοποιω μια αναλογικη η οποια ομως δεν με βολευει ιδιαιτερα.
εχω καταληξει ηδη σε δυο μοντελα αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι καλυτερο.
ελπιζω καποιος να μπορει να με βοηθησει.
1)nikon D60
2)nikon D3000 DSLR
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!Σκέφτομαι να πάρω καινούρια φωτογραφική μηχανή...Θα ήθελα να έχει γρήγορη ανταπόκριση, π.χ. όταν ανυψώνεται κάποιος/κάτι να προλαβαίνει να βγάζει τη φωτογραφία...Α!Και μπαταρία που να μην ξεφορτίζει πολύ εύκολα.Αν και οι λιθίου κρατάνε αρκετά απ'ό,τι ξέρω.Θα διαθέσω μέχρι 200Ευρώ...

Από μια σύντομη αναζήτηση είδα αυτά:
https://www.photoqueen.gr/site.php?&file=productdetails.xml&id=2088&fid=6#
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561729
https://www.photoqueen.gr/site.php?&...32f630dcd712e&file=productdetails.xml&id=2089

Τί λέτε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
LUMIX FS62 από την Panasonic. Απίστευτη τιμή , έχει ό,τι ζητάς. Με μια φόρτιση βγάζει 300 φωτογραφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!Σκέφτομαι να πάρω καινούρια φωτογραφική μηχανή...Θα ήθελα να έχει γρήγορη ανταπόκριση, π.χ. όταν ανυψώνεται κάποιος/κάτι να προλαβαίνει να βγάζει τη φωτογραφία...Α!Και μπαταρία που να μην ξεφορτίζει πολύ εύκολα.Αν και οι λιθίου κρατάνε αρκετά απ'ό,τι ξέρω.Θα διαθέσω μέχρι 200Ευρώ...

Από μια σύντομη αναζήτηση είδα αυτά:
https://www.photoqueen.gr/site.php?&file=productdetails.xml&id=2088&fid=6#
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561729
https://www.photoqueen.gr/site.php?&...32f630dcd712e&file=productdetails.xml&id=2089

Τί λέτε;;;;

Α να βγάζει και καλές στο σκοτάδι...

LUMIX FS62 από την Panasonic. Απίστευτη τιμή , έχει ό,τι ζητάς. Με μια φόρτιση βγάζει 300 φωτογραφίες.

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!
-----------------------------------------
https://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?33024

Βρήκα κι αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να προσθέσω ότι αυτή που παρέθεσα , έχει φοβερό φλας και ISO για σκοτάδι , ενώ το macro που κανει θυμίζει διαφήμιση· βγαίνει πάντα πετυχημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γνώμη μου, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η φωτογραφία πάρε καλή φωτογραφική .
Μην κοιτάς τα μεγκάπίξελς (πρέπει να κοιτάς φωτεινότητα, απόδοση του μαύρου και ευρυγωνικότητα φακού.

πάρε αυτή Nikon Coolpix L100 (πάρα πολύ καλή) --- υστερεί ελάχιστα από το διαμάντι canon POWERSHOT G7 kάνει 180ευρα




αν θέλεις οι φωτογραφίες σου να μοιάζουν έργα τέχνης τότε πάρε αυτή
Canon PS SX20 IS Digital Camera (είναι ακριβή αλλά δεν θα το μετανιώσεις)


Εξαιρετική απόδοση. Κορυφαίο ζουμ. Απόλυτος έλεγχος.
Η PowerShot SX20 IS διαθέτει έναν ευρυγώνιο φακό ζουμ 20x με οπτικό Σταθεροποιητή Εικόνας για φωτογράφηση από απίστευτα μακρινές αποστάσεις. Παράλληλα, ο επεξεργαστής DIGIC 4 διασφαλίζει την ταχύτατη καταγραφή εικόνων υψηλής ποιότητας, ενώ η πλήρως χειροκίνητη κατάσταση προσφέρει δημιουργικό έλεγχο της μηχανής. Συμπληρώστε τις λήψεις υπέροχων φωτογραφιών με την εγγραφή βίντεο HD!



ημιεπαγγελματική στα 480 ευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
γνώμη μου, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η φωτογραφία πάρε καλή φωτογραφική .
Μην κοιτάς τα μεγκάπίξελς (πρέπει να κοιτάς φωτεινότητα, απόδοση του μαύρου και ευρυγωνικότητα φακού.

πάρε αυτή Nikon Coolpix L100 (πάρα πολύ καλή) --- υστερεί ελάχιστα από το διαμάντι canon POWERSHOT G7 kάνει 180ευρα




αν θέλεις οι φωτογραφίες σου να μοιάζουν έργα τέχνης τότε πάρε αυτή
Canon PS SX20 IS Digital Camera (είναι ακριβή αλλά δεν θα το μετανιώσεις)


Εξαιρετική απόδοση. Κορυφαίο ζουμ. Απόλυτος έλεγχος.
Η PowerShot SX20 IS διαθέτει έναν ευρυγώνιο φακό ζουμ 20x με οπτικό Σταθεροποιητή Εικόνας για φωτογράφηση από απίστευτα μακρινές αποστάσεις. Παράλληλα, ο επεξεργαστής DIGIC 4 διασφαλίζει την ταχύτατη καταγραφή εικόνων υψηλής ποιότητας, ενώ η πλήρως χειροκίνητη κατάσταση προσφέρει δημιουργικό έλεγχο της μηχανής. Συμπληρώστε τις λήψεις υπέροχων φωτογραφιών με την εγγραφή βίντεο HD!



ημιεπαγγελματική στα 480 ευρα



Στην πρώτη που ανέφερες παρατήρησα ότι παίρνει κανονικές μπαταρίες κι όχι από τις άλλες (λιθίου νομίζω)...Επειδή αυτή που έχω τώρα παίρνει κανονικές μπαταρίες και ξεφορτίζει πάρα πολύ γρήγορα...Αν πας δηλ. ένα βράδυ κάπου και θες να βγάλεις φωτογραφίες πρέπει να έχεις σίγουρα κι άλλες μαζί.Πάντως η εξωτερική της εμφάνιση σκίζει...Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό με τις μπαταρίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Για κοιτάχτε και την Canon G10 αν υπάρχει πλέον στην αγορά αν και νομιζω πως πηρα το τελευταίο κομμάτι...(το καλοκαίρι).

Για να αγοράσετε όμως φωτ. μηχανες του τύπου : Canon G10 ή PowerShot SX20 IS του τύπου ημιεπαγγελματικές, και αν δεν έχετε ιδεα μέχρι τώρα ιδεα απο φωτ.μηχ. θα ζοριστείται αρκετα στην αρχη μεχρι να τα μαθετε, εγώ είχα ασχοληεθι επι ένα μηνα συνεχεια με το βιβλιαρακι και ακομα μαθαινω καινουρια πραγματα. Το να φωτογραφιζεις με auto σε μια πολυ καλη φωτογραφικη τότε χάνεις το 60% της αποδωσής της...
-----------------------------------------
Και ναι αγοραστε φωτ.μηχ. μονο με μπαταριες λιθιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
LUMIX FS62 από την Panasonic. Απίστευτη τιμή , έχει ό,τι ζητάς. Με μια φόρτιση βγάζει 300 φωτογραφίες.

:no1: :iagree: :iagree: :iagree: (την έχω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Tην Lumix πάρε , η ολυμπους είναι μαούνα και η Νίκον δεν έχει καλό φακό. Η lumix είναι ακριβή χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω ιδιαίτερο από την FS62. Τα 10 megapixels είναι υπεραρκετά και για αφίσα. Τα 12 είναι αχρείαστα και οι φωτογραφίες θα καταλαμβάνουν πάρα πολύ χώρο. Άσε που η FS62 έχει κορυφαίο LEICA φακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για μένα, αν σου αρέσει η φωτογραφία και θέλεις να ψαχτείς και λίγο, η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μηχανή στην οποία να ρυθμίζεται το διάφραγμα και η ταχύτητα. Θα βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα κι αν η μηχανή δεν έχει πάρα πολλά megapixels. Επίσης μιας και είπες να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ, να κοιτάζεις να έχει iso που να φτάνει αρκετά υψηλά, και να ξέρεις ότι τη νύχτα πρέπει η μηχανή να είναι αν όχι σε τρίποδο κάπου πολύ σταθερά, όχι στο χέρι. Αφού είπα για iso, να θυμάσαι τη μέρα να χρησιμοποιείς το μικρότερο αριθμό και όσο νυχτώνει ανεβάζεις. Αυτό για να μη φαίνεται έντονα ο κόκος στις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί μέρα. Τώρα εγώ έχω διαπιστώσει ότι τα megapixels -αλλά μου έχουν πει κι άλλοι που ασχολούνται με τη φωτογραφία- είναι εν μέρει κόλπο marketing, δηλαδή μπορεί μια φωτογραφική μηχανή με μικρότερη ανάλυση να βγάζει γενικά μια φωτογραφία πολύ πιο "καλή" από κάποια υψηλότερης ανάλυσης που στερείται αλλού... Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Για μένα, αν σου αρέσει η φωτογραφία και θέλεις να ψαχτείς και λίγο, η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μηχανή στην οποία να ρυθμίζεται το διάφραγμα και η ταχύτητα. Θα βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα κι αν η μηχανή δεν έχει πάρα πολλά megapixels. Επίσης μιας και είπες να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ, να κοιτάζεις να έχει iso που να φτάνει αρκετά υψηλά, και να ξέρεις ότι τη νύχτα πρέπει η μηχανή να είναι αν όχι σε τρίποδο κάπου πολύ σταθερά, όχι στο χέρι. Αφού είπα για iso, να θυμάσαι τη μέρα να χρησιμοποιείς το μικρότερο αριθμό και όσο νυχτώνει ανεβάζεις. Αυτό για να μη φαίνεται έντονα ο κόκος στις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί μέρα. Τώρα εγώ έχω διαπιστώσει ότι τα megapixels -αλλά μου έχουν πει κι άλλοι που ασχολούνται με τη φωτογραφία- είναι εν μέρει κόλπο marketing, δηλαδή μπορεί μια φωτογραφική μηχανή με μικρότερη ανάλυση να βγάζει γενικά μια φωτογραφία πολύ πιο "καλή" από κάποια υψηλότερης ανάλυσης που στερείται αλλού... Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...

Όχι...'Ισα ίσα όσα ανέφερες μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Για μένα, αν σου αρέσει η φωτογραφία και θέλεις να ψαχτείς και λίγο, η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μηχανή στην οποία να ρυθμίζεται το διάφραγμα και η ταχύτητα. Θα βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα κι αν η μηχανή δεν έχει πάρα πολλά megapixels. Επίσης μιας και είπες να βγάζει καλές φωτογραφίες το βράδυ, να κοιτάζεις να έχει iso που να φτάνει αρκετά υψηλά, και να ξέρεις ότι τη νύχτα πρέπει η μηχανή να είναι αν όχι σε τρίποδο κάπου πολύ σταθερά, όχι στο χέρι. Αφού είπα για iso, να θυμάσαι τη μέρα να χρησιμοποιείς το μικρότερο αριθμό και όσο νυχτώνει ανεβάζεις. Αυτό για να μη φαίνεται έντονα ο κόκος στις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί μέρα. Τώρα εγώ έχω διαπιστώσει ότι τα megapixels -αλλά μου έχουν πει κι άλλοι που ασχολούνται με τη φωτογραφία- είναι εν μέρει κόλπο marketing, δηλαδή μπορεί μια φωτογραφική μηχανή με μικρότερη ανάλυση να βγάζει γενικά μια φωτογραφία πολύ πιο "καλή" από κάποια υψηλότερης ανάλυσης που στερείται αλλού... Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...

Κι ωμος εγω πιστευω πως η αναλυση ειναι συμαντικη. Γιατι στο πισι μου μπορω να κανω ζουμ και να δω λεπτομεριες που με λιγορετα μεγκαπιξελς δεν θα μπορουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια απορεια αν ξερετε..

υπαρχουν ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες που καδραρεις με το ματι?

για μενα ειναι σιγουρα καλυτερες απο την οθονη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σαφώς είναι καλύτερα να καδράρεις απο το σκόπευτρο. Όταν λές ψηφιακές εννοείς compact; Γιατι αλλιώς υπάρχουν οι ψηφιακες slr. Από σοβαρές compact όχι και πολλά πράγματα σε τιμές κάτων τον 300?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οτιδηποτε ψηφιακες,,δειξτε μου κανα μοντελο..γιατι δεν ξερω πως να το βρω..
οι δικες σας πχ που εχετε οι περισσοτεροιμειναι με σκοπευτρο ή οθονη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top