Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,875 μηνύματα σε 74,638 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορά φωτογραφικής μηχανής

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 15:04, 05-06-14:

Σήμερα "ανακάλυψα" κι αυτή..Βγαίνει και πιο οικονομικα!
http://www.plaisio.gr/fotografia-vid...k-DSCH300B.htm

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

econlove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη econlove
H econlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H econlove έγραψε στις 19:00, 06-07-14:

Παιδιά όσοι ξέρετε από φωτογραφικές ΒΟΗΘΕΙΑ!!
Είμαι ανάμεσα στην Canon ixus 132 και την Sony cyber-shot w-800. Την θέλω για ταξίδια κλπ όχι για επαγγελματική χρήση (προφανώς). Ποια λέτε??
http://www.ephotozine.com/article/ca...2-review-22154
http://www.sony.gr/electronics/cyber...mpact/dsc-w800

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chiyo
H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε στις 21:00, 06-07-14:

Παρά το μεγαλύτερο ζουμ της κάνον θα σου πρότεινα να πάρεις την σόνυ. έχει μεγαλύτερη ευαισθησία και καλύτερο σταθεροποιητή εικόνας, μπορείς να δημιουργείς πανοραμικές in-camera και smaller wide angle (πράγμα που δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά) όπου τέλος πάντων αν έπαιρνες τις δύο κάμερες και τραβούσες μία φωτογραφία από το ίδιο σημείο στο κάδρο της σόνυ θα φαίνονταν περισσότερα (δεν ξέρω αν με πιάνεις :Ρ).

Παράθεση

econlove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη econlove
H econlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H econlove έγραψε στις 15:06, 08-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Chiyo
Παρά το μεγαλύτερο ζουμ της κάνον θα σου πρότεινα να πάρεις την σόνυ. έχει μεγαλύτερη ευαισθησία και καλύτερο σταθεροποιητή εικόνας, μπορείς να δημιουργείς πανοραμικές in-camera και smaller wide angle (πράγμα που δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά) όπου τέλος πάντων αν έπαιρνες τις δύο κάμερες και τραβούσες μία φωτογραφία από το ίδιο σημείο στο κάδρο της σόνυ θα φαίνονταν περισσότερα (δεν ξέρω αν με πιάνεις :Ρ).
Ναι κατάλαβα!! :Ρ Απλά η πωλήτρια στα Public μου πρότεινε την canon γιατί μου είπε ότι είναι καλύτερη και εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά για να τις ξεχωρίσω!

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε στις 23:12, 10-07-14:

Κοίτα η Κάνον και η Νίκον είναι κατά κανόνα οι καλύτερες του είδους. Οι φωτογραφικές ειναι το αντικείμενό τους. Η σόνη και η σάμσουνγκ βγάζουν επίσης. ειδικά στις κόμπακτ έχουν μπει στα βαθιά. Εγώ σου λέω τι βλέπω από τα χαρακτηριστικά. Αν δεν θεωρείς ότι χάνεις κάτι πήγαινε με την Κάνον. ΑΛΛΑ εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και άλλες μηχανές της Κάνον. Πίστεψέ με όταν σου λέω ότι ίδια ποιότητα θα πάρεις από μία φωτογραφική με 12mp και με 22. εκτός αν έχεις σκοπό να εκτυπώνεις αφίσες! τα μεγκαπίξελ είναι το τελευταίο που θα κοιτάς σε μία φωτογραφική!

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞεφυσκωτοΤουρσι
Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 12:30, 27-07-14:

Γεια σας παιδιά και καλό καλοκαίρι, θα ήθελα να αγοράσω την polaroid 636, μήπως ξέρετε πού θα μπορούσα να την βρω;

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 12:35, 27-07-14:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=polaroid+636&_sacat=0&_from=R40

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 15:58, 27-07-14:

από ebay είναι αξιόπιστο; ή να προτιμήσω amazon; και λογικά μόνο μεταχειρισμένη θα την βρω έτσι;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:02, 27-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΞεφυσκωτοΤουρσι
από ebay είναι αξιόπιστο; ή να προτιμήσω amazon; και λογικά μόνο μεταχειρισμένη θα την βρω έτσι;
Στο έτος 2014 δεν νομίζω να υπάρχει σε κουτί, καινούρια. Βέβαια άμα το ψάξεις πολύ όλο και κάπου θα βρεις δεν μπορεί, αλλιώς μόνο η μεταχειρισμένη υπάρχει αν θες ΄τόσο πολύ να την αγοράσεις. Είσαι σίγουρος πως την θες; Εδώ τώρα θα βγαίνουν νέα μοντέλα και εσύ ψάχνεις για την πρώτη φωτογραφική μηχανή που βγήκε. Αν είχαν βγει άλλες πριν βγει η polaroid δεν έχω ιδέα.

Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 00:04, 28-07-14:

άμα μένεις θεσσαλονίκη. είδα ένα μαγαζί στο Mediterranean Cosmos (1τος όροφος) με φωτογραφικές από πολαροιντ μέχρι πιο συγχρονες, φωτογραφικό χαρτί κλπ κλπ. δεν έχω μπει για να 'μαι ειλικρινής αλλά πάντα στέκομαι λίγο όταν περνάω. *.*

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 12:15, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Στο έτος 2014 δεν νομίζω να υπάρχει σε κουτί, καινούρια. Βέβαια άμα το ψάξεις πολύ όλο και κάπου θα βρεις δεν μπορεί, αλλιώς μόνο η μεταχειρισμένη υπάρχει αν θες ΄τόσο πολύ να την αγοράσεις. Είσαι σίγουρος πως την θες; Εδώ τώρα θα βγαίνουν νέα μοντέλα και εσύ ψάχνεις για την πρώτη φωτογραφική μηχανή που βγήκε. Αν είχαν βγει άλλες πριν βγει η polaroid δεν έχω ιδέα.
Λοιπόν, εγώ δεν ασχολούμαι τόσο με φωτογραφικές μηχανές και ούτε με ενδιαφέρουν πολύ, απλά μου είχε πει η κοπέλα μου πως ήθελε να την πάρει και τώρα λέω να της την πάρω ως δώρο έκπληξη. Τι λες; Βασικά είναι και χίπστερ και η φωτογραφική είναι vintage και κατάλαβες. Εσύ τι λες;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo έγραψε στις 16:46, 07-08-14:

Έψαξα λίγο στο σκρούτζ και μπορείς να βρεις αναλογικές vintage-like. τώρα αν θες αποκλειστικά και μόνο πόλαροιντ. κιπ λουκινγκ δεν ξέρω.
http://www.skroutz.gr/c/433/analogik...es-mhxane.html

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 16:51, 07-08-14:

Λοιπόν, εγώ δεν ασχολούμαι τόσο με φωτογραφικές μηχανές και ούτε με ενδιαφέρουν πολύ, απλά μου είχε πει η κοπέλα μου πως ήθελε να την πάρει και τώρα λέω να της την πάρω ως δώρο έκπληξη. Τι λες; Βασικά είναι και χίπστερ και η φωτογραφική είναι vintage και κατάλαβες. Εσύ τι λες;
Αχαμ ναι κατάλαβα, ωραία ιδέα. Θα χαιρόταν πολύ! Να της την πάρεις τότε, σίγουρα δεν θα το περιμένει και θα ενθουσιαστεί.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 14:48, 13-08-14:

Αχαμ ναι κατάλαβα, ωραία ιδέα. Θα χαιρόταν πολύ! Να της την πάρεις τότε, σίγουρα δεν θα το περιμένει και θα ενθουσιαστεί.
αλλα μονο μεταχειρισμενη βρισκω ετσι;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 15:00, 13-08-14:

αλλα μονο μεταχειρισμενη βρισκω ετσι;
Εμ, άμα το ψάξεις αρκετα ίσως να βρεις και μια καινούρια σε κουτί. Αλλά θα κάνει λίγο παραπάνω από οτι μια μεταχειρισμένη. Η μεταχειρισμένη όμως ποτέ δεν ξερεις πως θα ναι και αν θα ναι σε καλη κατάσταση.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 13:19, 14-08-14:

Εμ, άμα το ψάξεις αρκετα ίσως να βρεις και μια καινούρια σε κουτί. Αλλά θα κάνει λίγο παραπάνω από οτι μια μεταχειρισμένη. Η μεταχειρισμένη όμως ποτέ δεν ξερεις πως θα ναι και αν θα ναι σε καλη κατάσταση.
αυτό φοβάμαι από ebay, αλλά σκέφτομαι να δω και από αγγελίες εδώ, στη χρυσή ευκαιρία, όπου θα ναι μεταχειρισμένη αλλά θα ξέρω τι θα πάρω. καλά δεν λέω;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 13:44, 14-08-14:

αυτό φοβάμαι από ebay, αλλά σκέφτομαι να δω και από αγγελίες εδώ, στη χρυσή ευκαιρία, όπου θα ναι μεταχειρισμένη αλλά θα ξέρω τι θα πάρω. καλά δεν λέω;
Καλά τα λες, αλλά σκέψου τι άλλο θα της άρεσε να της πάρεις. Πιστεύω πως ακόμη και αν βρεις δεν θα τις δίνουνε και τόσο φτηνά εφόσον δεν υπάρχουν πολλά κομμάτια, και έτσι θα μπορέσουν να βγάζουν μερικά λεφτά. Δεν νομίζω να σε συμφέρει τόσο, αλλά αν τα χεις τα λεφτά τότε εγώ πάω πάσο.
Και ένα αρκουδάκι ή καμία κολόνια αν της πάρεις το ίδιο θα το εκτιμήσει και αν της πάρεις την φωτογραφική, έτσι και αλλιώς η κίνηση μετράει και όχι πόσο κοστίζει το αντικείμενο.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 16:39, 14-08-14:

Καλά τα λες, αλλά σκέψου τι άλλο θα της άρεσε να της πάρεις. Πιστεύω πως ακόμη και αν βρεις δεν θα τις δίνουνε και τόσο φτηνά εφόσον δεν υπάρχουν πολλά κομμάτια, και έτσι θα μπορέσουν να βγάζουν μερικά λεφτά. Δεν νομίζω να σε συμφέρει τόσο, αλλά αν τα χεις τα λεφτά τότε εγώ πάω πάσο.
Και ένα αρκουδάκι ή καμία κολόνια αν της πάρεις το ίδιο θα το εκτιμήσει και αν της πάρεις την φωτογραφική, έτσι και αλλιώς η κίνηση μετράει και όχι πόσο κοστίζει το αντικείμενο.
Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα, εγώ έχω βρει στη χρυσή ευκαιρία και με 30-40 ευρώ. Εσύ πιστεύεις πως αξίζει;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 20:19, 14-08-14:

Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα, εγώ έχω βρει στη χρυσή ευκαιρία και με 30-40 ευρώ. Εσύ πιστεύεις πως αξίζει;
Δεν την λες ακριβή, όντως..χρυσή ευκαιρία. Κοίτα αν ασχολείται με την φωτογραφία τότε αξίζει, αν όχι τότε δεν νομίζω να υπάρχει νόημα για να της παρεις μια τετοια φωτογραφική. Στο συρτάρι θα μείνει.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 11:48, 17-08-14:

Δεν την λες ακριβή, όντως..χρυσή ευκαιρία. Κοίτα αν ασχολείται με την φωτογραφία τότε αξίζει, αν όχι τότε δεν νομίζω να υπάρχει νόημα για να της παρεις μια τετοια φωτογραφική. Στο συρτάρι θα μείνει.
Ασχολείται, βασικά έχει τρέλα με την φωτογραφία, για αυτό ακριβώς έλεγα να της την πάρω, αν δεν της άρεσε δεν θα το σκεφτόμουν προφανώς.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 11:54, 17-08-14:

Ασχολείται, βασικά έχει τρέλα με την φωτογραφία, για αυτό ακριβώς έλεγα να της την πάρω, αν δεν της άρεσε δεν θα το σκεφτόμουν προφανώς.
Σωστά, οπότε κάντης την δώρο.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 21:45, 17-08-14:

Σωστά, οπότε κάντης την δώρο.
Έχω βρει κάποιες μεταχειρισμένες, αλλά σε κάποιες λείπει το κουτί και οι οδηγίες. Υπάρχει πρόβλημα λες;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 21:59, 17-08-14:

Έχω βρει κάποιες μεταχειρισμένες, αλλά σε κάποιες λείπει το κουτί και οι οδηγίες. Υπάρχει πρόβλημα λες;
Ε τότε παρτης μια με κουτί και οδηγίες. :p
Νταξει τις οδηγίες τις βρίσκει και στο Ίντερνετ λογικα αλλα η μεταφορά ίσως ειναι ενα θεμα, εκτός και τον συναντήσεις αυτον/η που την δίνει την φωτογραφική και δεν θα πάθει κάποια ζημιά στην μεταφορά.

Παράθεση

Hephaestus

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 00:22, 20-10-14:

Λοιπον,παρακολουθω καποια μαθηματα φωτογραφιας και επειδη μου αρεσει η φωτογραφια σαν χομπυ,ενδιαφερομαι να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη απο το ιντερνετ...θα μπορουσα να διαθεσω μεχρι 150 ευρω,,

Σκεφτομαι την αγορα απο εξωτερικο..

οριστε καποιες φωτογραφικες μηχανες που σκεφτομαι να αγορασω..
http://www.ebay.com/itm/Fujifilm-Fin...3D171213127168

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-COOL...3D121250623453

http://www.katerelos.gr/product/2716...ack.html?ref=3

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:57, 20-10-14:

Εγώ θα έπαιρνα την Canon γιατί έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από μηχανές Canon σχετικά με ποιότητα εικόνας και ευχρηστία.

Τις Fuji δεν τις έχω πολύ σε υπόληψη. Οι Nikon είναι καλές, αλλά η συγκεκριμένη από μια γρήγορη έρευνα που έκανα λέει πως δεν έχει manual modes το οποίο θα πρέπει να είναι πολύ σπαστικό για κάποιον που ενδιαφέρεται αρκετά σοβαρά για τη φωτογραφία ώστε να κάνει μαθήματα.

Δες εδώ τη σχετική κριτική: http://www.digitalcamerareview.com/d...ew=nikon+s9100

Και για την Canon: http://www.digitalcamerareview.com/d...oint+and+shoot

Δεν ξέρω αν ο λόγος που ψάχνεις για point-and-shoot είναι οικονομικός, αλλά προσωπικά θα έπαιρνα μια hybrid όπως αυτή: http://www.digitalcamerareview.com/d...ewsID=5227&p=1

Αλλώς αν θέλεις απλά να δοκιμάσεις, γιατί όχι μια Canon Ixus όπως αυτή, 89 ευρώ: http://www.mediamarkt.gr/mcs/product...tml?langId=-18

Δεν ξέρω αν θα αγόραζα μηχανή από το εξωτερικό και ειδικά μέσω ebay. Τι γίνεται αν στραπατσαριστεί στο δρόμο;

Παράθεση

Hephaestus

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 14:03, 20-10-14:

αυτη πως σας φαινεται;
http://www.amazon.co.uk/Fujifilm-Fin...A2OGIF4OX9HNFD

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 21:54, 20-10-14:

Κοίτα, εγώ Fuji μηχανή δεν θα αγόραζα. Τις θεωρώ δύσχρηστες και με όχι τόσο καλή ποιότητα εικόνας. Όχι ότι είναι κακές, απλά δεν είναι Canon

Ως προς το είδος πιστεύω ότι είσαι σε σωστό δρόμο, τέτοια μηχανή χρειάζεσαι (hybrid) και όχι point-and-shoot.

Από Amazon Seller δύσκολο να σου στείλουν Ελλάδα πάντως.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 01:48, 19-08-15:

Σκέφτομαι να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με την φωτογράφιση. Προς το παρόν τραβάω φωτογραφίες με το κινητό και με μια απλή ψηφιακή μηχανή, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη. Θα ήθελα η μηχανή που θα αγοράσω να ανταποκρίνεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (ας πούμε νύχτα ή σε κλειστό χώρο με λάμπα), να κάνει γρήγορες λήψεις (δηλ να μπορώ να βγάζω εξαιρετικές φωτογραφίες ενώ το αντικείμενο κινείται), να έχει καλό ζουμ και οι φωτογραφίες που θα τραβάς με ζουμ να είναι πολύ καλής ποιότητας. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό μοντέλο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη your_idol
Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 10:07, 19-08-15:

Οι περισσότερες κάμερες πλέον είναι καλές, αλλά προσωπικά έχω μια αδυναμία στις nikon.
Μια D3200 π.χ με φακό 18-200 mm και έχεις τα πάντα σε ένα. Όταν με το καλό βγούμε από το μνημόνιο θα την χτυπήσω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,387 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:18, 19-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από your_idol
Όταν με το καλό βγούμε από το μνημόνιο θα την χτυπήσω!!

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,656 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 11:49, 19-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από your_idol
Οι περισσότερες κάμερες πλέον είναι καλές, αλλά προσωπικά έχω μια αδυναμία στις nikon.
Μια D3200 π.χ με φακό 18-200 mm και έχεις τα πάντα σε ένα. Όταν με το καλό βγούμε από το μνημόνιο θα την χτυπήσω!!
Οταν θέλετε να αγοράσετε καποια φωτογραφικη και πηγαίνετε προς DSLR μεριά, ρίξτε μια ματια και στο βάρος της κάμερας γιατι αναλογα με τη χρήση της,μπορει να αποτελέσει σημαντικό μειονέκτημα τελικα. Οι περισσότερες ειναι αρκετά βαριές. Αν απλα θες να βγάζεις καποιες φωτογραφίες μερικες φορες,τοτε ενταξει. Αλλα αν για παράδειγμα θες να την εχεις μαζι σου σε καποιο ταξίδι,προφανώς και δεν ειναι καλη ιδεα να την εχεις κρεμασμένη πανω σου ολη την ωρα

Maria_lulu, υπάρχουν ψηφιακές που πλεον κανουν πολυ καλη δουλεια και ειναι οικονομικές. Οι DSLR κανουν φυσικα καλη δουλεια στις συνθήκες που θες εσυ αλλα οπως έγραψα,το βάρος τους ειναι ενας παράγοντας που πρεπει να σκεφτείς,οπως φυσικα και η τιμή Οι περισσότερες ειναι ακριβές. Υπάρχουν βεβαια καποια μοντέλα παλιότερα,πιο φθηνα αλλα επειδη το ειχα ψάξει, μου έλεγαν/διαβασα οτι καλυτερα να διαθέσω κατι παραπανω να παρω νεότερο μοντέλο. Τα λεφτα ομως..
Μπορεις επισης να κοιτάξεις τις mirrorless (μια τετοια αγόρασα τελικα). Εχουν τις ίδιες δυνατότητες με τις DSLR, βγάζουν ωραίες φωτος τη νύχτα κτλ. Ειναι μικρότερες σε μέγεθος και βάρος (ψάξε στο Google να δεις τι ειναι οι mirrorless).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 19-08-15 στις 11:55.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη your_idol
Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 13:11, 19-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Οταν θέλετε να αγοράσετε καποια φωτογραφικη και πηγαίνετε προς DSLR μεριά, ρίξτε μια ματια και στο βάρος της κάμερας γιατι αναλογα με τη χρήση της,μπορει να αποτελέσει σημαντικό μειονέκτημα τελικα. Οι περισσότερες ειναι αρκετά βαριές. Αν απλα θες να βγάζεις καποιες φωτογραφίες μερικες φορες,τοτε ενταξει. Αλλα αν για παράδειγμα θες να την εχεις μαζι σου σε καποιο ταξίδι,προφανώς και δεν ειναι καλη ιδεα να την εχεις κρεμασμένη πανω σου ολη την ωρα
Ναι, είναι πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις, μαζί με το σχήμα να προσθέσω και ίσως οι βασικότεροι λόγοι που αυτές οι μηχανές παραμένουν στο ντουλάπι και περιμένουν να τις χρησιμοποιήσουν, αλλά ο επίδοξος/η φωτογράφος που την αγόρασε με ενθουσιασμό της φέρεται σαν παροπλισμένη/ο σύζυγο και προτιμάει κάτι λεπτότερο με βολικό σχήμα και φυσικά ελαφρύ, παραβλέποντας την ποιότητα.
Βέβαια υπάρχει και η λύση να την κουβαλάει άλλος και να την παίρνεις μόνο για να βγάλεις φωτό, αλλά τελικά εκτός από τη μηχανή φορτώνεσαι και ...τον άλλον, οπότε άκυρο.

Το σταματάω εδώ όμως γιατί κάποιοι θα αρχίσουν να αναρωτιούνται αν τελικά μιλάμε για φωτογραφικές μηχανές ή κάτι άλλο!

Άκουσα ότι ο Ευκλείδης χαλάρωσε τα capital controls, πως τα δις έρχονται από τους...ευεργέτες μας τους ανιδιοτελείς και πιθανόν να αρχίσουν οι τράπεζες να μας φέρνουν θαλασσοδάνεια κατ οίκον.
Αν δεν είναι ράδιο αρβύλα, θα πάρω την κάμερα, νέο αμάξι, δυο εξοχικά, δυο τρεις γυναίκες για αρχή και με το επόμενο (δάνειο) θα ανοίξω ένα καφενέ στην επαρχία να μαζεύονται οι μπαρμπάδες και να...συνομοσιολογούν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 19-08-15 στις 13:16.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 14:17, 19-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Maria_lulu, υπάρχουν ψηφιακές που πλεον κανουν πολυ καλη δουλεια και ειναι οικονομικές. Οι DSLR κανουν φυσικα καλη δουλεια στις συνθήκες που θες εσυ αλλα οπως έγραψα,το βάρος τους ειναι ενας παράγοντας που πρεπει να σκεφτείς,οπως φυσικα και η τιμή Οι περισσότερες ειναι ακριβές. Υπάρχουν βεβαια καποια μοντέλα παλιότερα,πιο φθηνα αλλα επειδη το ειχα ψάξει, μου έλεγαν/διαβασα οτι καλυτερα να διαθέσω κατι παραπανω να παρω νεότερο μοντέλο. Τα λεφτα ομως..
Μπορεις επισης να κοιτάξεις τις mirrorless (μια τετοια αγόρασα τελικα). Εχουν τις ίδιες δυνατότητες με τις DSLR, βγάζουν ωραίες φωτος τη νύχτα κτλ. Ειναι μικρότερες σε μέγεθος και βάρος (ψάξε στο Google να δεις τι ειναι οι mirrorless).
Για αρχή δε θα ήθελα να ασχοληθώ με DSLR, γιατί δεν ξέρω να τις χειρίζομαι. Θα ήθελα να δοκιμάσω με πιο απλές μηχανές. Έλεγα να πάω μια compact που μοιάζει με DSLR, αλλά θα μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου;

Είδα τις mirrorless, αλλά και πάλι μου φαίνονται λίγο ακριβές...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:24, 20-08-15:

Παιδιά οι DSLR τι διάρκεια ζωής έχουν;

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:30, 27-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Παιδιά οι DSLR τι διάρκεια ζωής έχουν;
μεγαλη!
Την μια την εχω απο το 2008 και την αλλη απο το 2012. Με την πιο παλια εχω βγαλει γυρω στις 30 000 φωτο και με την αλλη γυρω στις 10 000. Η μπαταρια και στις 2 ειναι αψογη.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 00:10, 06-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Για αρχή δε θα ήθελα να ασχοληθώ με DSLR, γιατί δεν ξέρω να τις χειρίζομαι. Θα ήθελα να δοκιμάσω με πιο απλές μηχανές. Έλεγα να πάω μια compact που μοιάζει με DSLR, αλλά θα μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου;
Εγώ θα ξεκινούσα με κάτι τέτοιο: http://www.amazon.co.uk/dp/B009ATJGY...I1F6NCFOHVU69O

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chester20080
Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 13:18, 27-07-17:

Καλησπέρα παιδιά!!
Είμαι τελείως αρχάριος στο χώρο της φωτογραφίας και θα ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω τα βασικά ώστε κάποια στιγμή σύντομα να βγάζω καλές φωτογραφίες.
Για αυτό το σκοπό σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR.
Έχω ψάξει μανιωδώς και reviews και άρθρα στο ίντερνετ κλπ και έχω καταλήξει στην Nikon D3300 από skroutz, το kit που έχει τους 2 φακούς 18-55 και 55-200, VR και οι δύο. Η D3300 πώς σας φαίνεται σαν πρώτη επαφή με το αντικείμενο? Γενικότερα σαν κάμερα?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους