Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
ΝΔ
26
11,11%
ΠΑΣΟΚ
118
50,43%
ΚΚΕ
10
4,27%
ΣΥΡΙΖΑ
8
3,42%
ΛΑΟΣ
11
4,70%
Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)
27
11,54%
Οικολόγοι Πράσινοι
11
4,70%
Λευκό
23
9,83%

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 23:12, 04-10-09:

Ναι, δυστυχώς αυτό κατάφερε. Όχι βεβαια χωρίς τη συμβολή του Καραμανλή.
Η πολιτική του στα 5 χρονια στο ΥΠΕΞ ειναι, παραμένει πολύ σημαντικό κριτήριο. Δεν διαφωνώ και βασικά κι εγώ απο κει τον κρίνω ως τώρα. Όχι και το πηλίκιο όμως, αυτό δεν σκοπεύω να το δεχτώ σε καμία περίπτωση ως σοβαρό κριτήριο κριτικής, με συγχωρείς πολύ. Δεν αφορά την ουσία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

TheClash (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη TheClash
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O TheClash έγραψε στις 23:13, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Έχω καταλαβει ότι δεν τον υπερασπίζεσαι...
Απορώ όμως πού και πώς διακρίνεις την ασημαντότητα κριτηρίου όσον αφορά την εικόνα του κόμματος και όχι μόνο του πολιτικού αρχηγού στην πολιτική που άσκησε ως εξωτερική πολιτική.. . Πού αλλού θα μπορούσα να βασιστώ μέχρι στιγμής? Το κυβερνητικό του πρόγραμμα, φαίνεται καλό. Δεν έχει εφαρμοστεί όμως, οπότε δεν ξέρω αν είναι καλό.

Δηλαδή τι κατάφερε? να προχωρήσει μέσα από αντισυνταγματικούς εκβιασμούς, και φθηνές διαφωνίες και κόντρες τις πολυπόθητες εκλογές?
-----------------------------------------

Κι εγώ θέλω να ελπίζω για το καλύτερο, αν και δεν υποστηρίζω το συγκεκριμένο κόμμα, ακόμα. Δεν μπορώ να πω ότι εύχομαι την αποτυχία του, αλλά αν αποτύχει, θα γελάω.
Μάλλον θα κλαίμε,γιατί τα αποτελέσματα πιθανής αποτυχίας της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ,θα χτυπήσουν εμάς.Γι'αυτό ελπίζω σε μια καλή πολιτική,σε όλους τους τομείς,και υπέρ των συμφερόντων της χώρας μας.Δύσκολο βέβαια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 23:15, 04-10-09:

Έχω καταλαβει ότι δεν τον υπερασπίζεσαι...
Απορώ όμως πού και πώς διακρίνεις την ασημαντότητα κριτηρίου όσον αφορά την εικόνα του κόμματος και όχι μόνο του πολιτικού αρχηγού στην πολιτική που άσκησε ως εξωτερική πολιτική.. . Πού αλλού θα μπορούσα να βασιστώ μέχρι στιγμής? Το κυβερνητικό του πρόγραμμα, φαίνεται καλό. Δεν έχει εφαρμοστεί όμως, οπότε δεν ξέρω αν είναι καλό.

Δηλαδή τι κατάφερε? να προχωρήσει μέσα από αντισυνταγματικούς εκβιασμούς, και φθηνές διαφωνίες και κόντρες τις πολυπόθητες εκλογές?

Κι εγώ θέλω να ελπίζω για το καλύτερο, αν και δεν υποστηρίζω το συγκεκριμένο κόμμα, ακόμα. Δεν μπορώ να πω ότι εύχομαι την αποτυχία του, αλλά αν αποτύχει, θα γελάω.
Πρόβλημα της χώρας σου θα ειναι αν αποτύχει, δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να γελάς. Το "δε μπορώ να πω οτι ευχομαι την αποτυχία του" δεν ειναι σωστή προσέγγιση. Θα ησουν κατά της χώρας σου αν τυχον ευχόσουν κάτι τέτοιο, δεν το συζητώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι για ποιο λόγο δεν ελπιζουν όλοι να πετύχει. Δηλαδή...πρωθυπουργός σου είναι, εσένα διοικεί, γιατί ειναι τοσο δύσκολο να του ευχηθείς ξεκάθαρα να πετύχει και να εργαστείς, στα πλαισια των δυνατοτήτων σου, γι'αυτό; Κι αν δεις ότι σε δουλεύει, σχόλασέ τον, όπως έκανες με τον Καραμανλή. Εγώ πιστεύω έτσι λειτουργεί μια Δημοκρατία με ευσυνείδητους πολίτες.

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:15, 04-10-09:

Πρέπει να ελπίζουμε για το καλύτερο..

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:15, 04-10-09:

Ήρθε σαν αστραπή,
είχε η χώρα γιορτή.
θάλασσα, γη και ουρανός,
στο πράσινο το φως.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=RZScFxGDz6I&fmt=18[/ame]
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=N29NoiXFltA[/ame]

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 23:17, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ηρθε η εποχη της Ντορας.
Επιτέλους οι Αμερικανοί θα ελέγχουν και τους μεν και τους δε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:17, 04-10-09:

..

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 23:19, 04-10-09:

Το ευχάριστο μουσικό διάλειμμα ήταν προσφορά του Χρόνη, όπως πάντα.

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 23:20, 04-10-09:

ΕΙΡΩΝΕΙΑ?

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:20, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Ήρθε σαν αστραπή,
είχε η χώρα γιορτή.
θάλασσα, γη και ουρανός,
στο πράσινο το φως.

http://www.youtube.com/watch?v=RZScFxGDz6I&fmt=18
http://www.youtube.com/watch?v=N29NoiXFltA

Για λέγε τώρα εσύ...Καίγεται η πάτρα;

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H SoZi έγραψε στις 23:21, 04-10-09:

Συνεχίστε εσείς.
Εγώ πάω για ύπνο.
Καλή τύχη τώρα στο ΠΑΣΟΚ.
Να υπενθυμίσω πως θέλουμε βελτίωση των καταστάσεων.
Και τέλος να προσθέσω με μεγάλη αγάπη..να αφήσω το μελάνι μου

ΡΑΦΑΕΛΛΑ ΠΡΟΧΩΡΑ....ΤΩΡΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Η ΧΩΡΑ

φιλάκια

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:21, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Πρόβλημα της χώρας σου θα ειναι αν αποτύχει, δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να γελάς. Το "δε μπορώ να πω οτι ευχομαι την αποτυχία του" δεν ειναι σωστή προσέγγιση. Θα ησουν κατά της χώρας σου αν τυχον ευχόσουν κάτι τέτοιο, δεν το συζητώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι για ποιο λόγο δεν ελπιζουν όλοι να πετύχει. Δηλαδή...πρωθυπουργός σου είναι, εσένα διοικεί, γιατί ειναι τοσο δύσκολο να του ευχηθείς ξεκάθαρα να πετύχει και να εργαστείς, στα πλαισια των δυνατοτήτων σου, γι'αυτό; Κι αν δεις ότι σε δουλεύει, σχόλασέ τον, όπως έκανες με τον Καραμανλή. Εγώ πιστεύω έτσι λειτουργεί μια Δημοκρατία με ευσυνείδητους πολίτες.

Ωραία ωραία... Εύχομαι να πετυχει... Έχει τα φόντα να το κάνει...

Δε μου απαντησες ακόμα, ποια είναι η γελόιότητά του κριτηρίου μου...

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:21, 04-10-09:

Αυτό είναι τραγική ειρωνεία.

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H SoZi έγραψε στις 23:22, 04-10-09:

Αυτός έχει τάξει ρουσφέτι στον Δαρβίνο.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:23, 04-10-09:

Ωραία ωραία... Εύχομαι να πετυχει... Έχει τα φόντα να το κάνει...

Δε μου απαντησες ακόμα, ποια είναι η γελόιότητά του κριτηρίου μου...
Ότι το πηλίκιο δεν ειναι πολιτική παράμετρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 23:23, 04-10-09:

Μεγάλη φαντασία. Έχεις.

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρουλάκι
H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε στις 23:23, 04-10-09:

πςςςςςς.....
Το Πασόκ κατατρόπωσε ΝΔ. Η ΝΔ είχε τις έδρες που κάποτε άνηκαν στο ΚΚΕ. Πςςςςςςςςς...........

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:24, 04-10-09:

Για λέγε τώρα εσύ...Καίγεται η πάτρα;
Στην Πάτρα έγινε χαμός.
Απερίγραπτη κατάσταση.

Όμως και ένα κουτσομπολιό.
Ο GAP όταν ήρθε για την ομιλία του εδώ είχε και έναν άλλον αντίπαλο εδώ εκτός από τη βροχή την οποία νίκησε: έναν Αφγανό.
Ο εν λόγω κύριος ήταν κρεμασμένος στα φώτα της σκηνής και απειλούσε να αυτοκτονήσει.
Η Αστυνομία παρακολούθησε διακριτικά την υπόθεση και στο τέλος της ομιλίας έφαγε γερό ξύλο από Πασοκτζήδες.

Αυτάαααααααααααα.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:24, 04-10-09:

Πότε πήρε 95 έδρες το ΚΚΕ ρε παιδιά....

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 23:25, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Μεγάλη φαντασία. Έχεις.
Γιατι το λες?.Αυτό.

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λουκρητία
H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 23:25, 04-10-09:

Χρονη δεν επρεπε να το κανεις αυτο.
Πως θα κοιμηθω τωρα?
Εν τω μεταξυ βαμμενοι μεχρι το κοκαλο πρασινοι περνανει με τις κορνες εδω και ωρες και μου ερχεται να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο ε.-.-

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε στις 23:27, 04-10-09:

Στην Πάτρα έγινε χαμός.
Απερίγραπτη κατάσταση.

Όμως και ένα κουτσομπολιό.
Ο GAP όταν ήρθε για την ομιλία του εδώ είχε και έναν άλλον αντίπαλο εδώ εκτός από τη βροχή την οποία νίκησε: έναν Αφγανό.
Ο εν λόγω κύριος ήταν κρεμασμένος στα φώτα της σκηνής και απειλούσε να αυτοκτονήσει.
Η Αστυνομία παρακολούθησε διακριτικά την υπόθεση και στο τέλος της ομιλίας έφαγε γερό ξύλο από Πασοκτζήδες.

Αυτάαααααααααααα.
:lol2: :lol2: :lol2:

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:27, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Χρονη δεν επρεπε να το κανεις αυτο.
Πως θα κοιμηθω τωρα?
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=qvciDmwzy6A[/ame]

Ρε παιδιά πού είναι η Παπακώστα που δεν είχε βάλει γλώσσα μέσα της;
'Φχαριστιέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεμαι.

grigoris91 (γρηγορησ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη grigoris91
Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O grigoris91 έγραψε στις 23:28, 04-10-09:

μεχρι τωρα λεγαμε πειναμε

τωρα ομωσ ολα θα αλλαξουν

ισωσ να λεμε και διψαμε

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:28, 04-10-09:

Εν τω μεταξυ βαμμενοι μεχρι το κοκαλο πρασινοι περνανει με τις κορνες εδω και ωρες και μου ερχεται να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο ε.-.-
Η Κρήτη πρώτη φορά είχε ποσοστά αντάξια του '81.

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:28, 04-10-09:

Ότι το πηλίκιο δεν ειναι πολιτική παράμετρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για μένα είναι μία από τις παραμέτρους, όχι η σημαντικότερη... Σημαντικότερη θεωρώ το έργο του κόμματος ως αντιπολίτεση...
Εσύ με ποια κριτήρια δε στηρίζεις τον παπανδρέου δηλαδή, αν δεν έχεις διαβάσει το κυβερνητικό του πρόγραμμα?

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:29, 04-10-09:

Για μένα είναι μία από τις παραμέτρους, όχι η σημαντικότερη... Σημαντικότερη θεωρώ το έργο του κόμματος ως αντιπολίτεση...
Εσύ με ποια κριτήρια δε στηρίζεις τον παπανδρέου δηλαδή, αν δεν έχεις διαβάσει το κυβερνητικό του πρόγραμμα?
Για εμένα αυτή είναι η σημαντικότερη παράμετρος.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=LFje3f4PUjE&feature=related[/ame]

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 23:30, 04-10-09:

Η Κρήτη πρώτη φορά είχε ποσοστά αντάξια του '81.
Καλα στην Κρητη παντα τιγκα στους πασοκους ειμασταν..
Μην το ψαχνεις φιλτατε.
-.-

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:30, 04-10-09:

Μην το ψαχνεις φιλτατε.
-.-
Το Ρέθυμνο νομίζω το 2004 ή το Σεπτέμβρη (; ) ήταν στη Ν.Δ.

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:31, 04-10-09:

Same here...

meidei

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη meidei
Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε στις 23:32, 04-10-09:

Από το λίγο που διάβασα τις θέσεις του ΠΑΣΟΚ, συμφωνώ σε αρκετά, ιδίως στα κοινωνικά ζητήματα. Το αν θα πραγματοποιηθούν, είναι άλλο κεφάλαιο.

Δανία του νότου είπε θα κάνει την Ελλάδα;

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:32, 04-10-09:

Ποιος σου είπε οτι δεν τον στηρίζω; Το συμπέρανες απ'το οτι είπα οτι δεν προσπαθώ να τον υποστηρίξω; Ουδέτερος είμαι, δεν έχω διαβάσει το πρόγραμμα, πως το λένε...Κακώς βέβαια, απλώς δε μπήκα στον κόπο. Γι'αυτο δεν τον κρίνω κιόλας προς το παρόν. Τώρα εντάξει, όχι, για 30η φορά σου λέω, ότι δεν προκειται να στηριχτώ στο παραμύθι με τα σαρδάμ. Εντάξει, σέβομαι βεβαια την άποψή σου αλλά αντικειμενικά δεν τη θεωρώ παραγωγική, οτιδήποτε κι αν λες. Απλά γιατί στο δάσος δεν είναι ούτε δέντρο, ούτε γρασίδι, ούτε κόκκος χώματος. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να το συζητησουμε άλλο αυτό, νομίζω οτι εξηγούμαι ξεκάθαρα.

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Λουκρητία έγραψε στις 23:32, 04-10-09:

Δεν μιλαω για καθε νομο ατομικα.
Ειναι γνωστο οτι στην Κρητη οι περισσοτεροι ειναι πρασινοι, απλα.
Και δεν πιστευω οτι με τετοια μυαλα θα αλλαξει και πολυ αυτο.

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρουλάκι έγραψε στις 23:34, 04-10-09:

Για εμένα αυτή είναι η σημαντικότερη παράμετρος.
http://www.youtube.com/watch?v=LFje3...eature=related
:lol2: :lol2: :lol2:
Πώπω Χρόνη μ'έχεις τσακίσει!!!
Μην το ψαχνεις φιλτατε.
-.-
Εμάς είναι ήσυχοι όλοι τους. Περίεργο

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:38, 04-10-09:

Τώρα πάω στην αντίπερα όχθη.

Γκγχχμμμ.

Ελληνίδες, Έλληνες.

Είναι ολοφάνερον ότι η Νέα Δημοκρατία έχει περιέλθει εις μίαν απρόσμενον κατάστασιν την οποία ουδείς οπαδός του κόμματός μας περίμενε.
Θα ήθελα να γνωρίζουν όλοι ότι πάντα θα είμαι εδώ για το κόμμα.
Τέλος είμαι έτοιμος να στηρίξω την κόρ... εχμμμ την παράταξή μου ό,τι και όποτε το χρειαστεί.

ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ
Γούτου γούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυτου.
ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 23:39, 04-10-09:

Για να βγάλαμε τον Γιώργο πρωθυπουργό πρέπει να είμαστε πολύ απελπισμένος λαός

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:39, 04-10-09:

Ποιος σου είπε οτι δεν τον στηρίζω; Το συμπέρανες απ'το οτι είπα οτι δεν προσπαθώ να τον υποστηρίξω; Ουδέτερος είμαι, δεν έχω διαβάσει το πρόγραμμα, πως το λένε...Κακώς βέβαια, απλώς δε μπήκα στον κόπο. Γι'αυτο δεν τον κρίνω κιόλας προς το παρόν. Τώρα εντάξει, όχι, για 30η φορά σου λέω, ότι δεν προκειται να στηριχτώ στο παραμύθι με τα σαρδάμ. Εντάξει, σέβομαι βεβαια την άποψή σου αλλά αντικειμενικά δεν τη θεωρώ παραγωγική, οτιδήποτε κι αν λες. Απλά γιατί στο δάσος δεν είναι ούτε δέντρο, ούτε γρασίδι, ούτε κόκκος χώματος. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να το συζητησουμε άλλο αυτό, νομίζω οτι εξηγούμαι ξεκάθαρα.
Ναι, από εκεί το συμπέρανα...
"Τον στηρίζω αλλά δεν προσπαθώ να τον υποστηρίξω?" Ναι οκ, με το να λες ότι "ποιος σου είπε ότι δεν τον στηρίζω", εμένα το ίδιο μου κάνει. Τελοσπάντων, σου ζητάω τα δικά σου κριτήρια, πέραν του ότι δεν έχεις διαβάσει το κυβερνητικό του πρόγραμμα, και εκτός από τα σαρδάμ φυσικά, και δε μου τα λες, παρα μόνον συνεχίζεις να ψέγεις τα δικά μου ως γελοία ή τουλάχιστον ως μη παραγωγικά... Ναι αυτή η συζήτηση δεν έχει άλλο νόημα νομίζω.

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Λουκρητία έγραψε στις 23:40, 04-10-09:

Ααα παιδακια δεν σας ειπα!
Σημερα στην πλατεια ελευθεριας, εκτος απο κασκολ κλπ κλπ του πασοκ που πουλουσανε, ξανααναστησανε τον ΑΝΔΡΕΑ Παπανδρεου!
Οχι ρε φιλε!
Αντε παλι!
Ποια η λογικη??
Να εχεις την ψευδαισθηση οτι ψηφιζεις τον μακαριτη, αρα οτι ψηφιζεις καποιον λιγοτερο στοκο?
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ?
Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
Για να βγάλαμε τον Γιώργο πρωθυπουργό πρέπει να είμαστε πολύ απελπισμένος λαός
Βγαλε το "πρεπει να".

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:41, 04-10-09:

Όταν λες ξαναναστήσανε;

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Λουκρητία έγραψε στις 23:43, 04-10-09:

Εννοω οτι πριν καιρο, στις ευρωεκλογες θαρρω ειχανε ξαναγεμισει τον τοπο με αφισες του συγχωρεμενου.
Παει, το εκαναν συστημα.

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:43, 04-10-09:

Η Ένωση Κεντρώων ευχαριστεί όλους όσους την ψήφισαν και στήριξαν εμάς και το έργο μας παρ' όλες τις αντιξοότητες.
Εμείς δε θα συγχαρούμε τον απόγονο του Ανδρέα Παπανδρέου και συνεχιστή του έργου του ΦΑΣΙΣΤΑ, του ΑΡΚΟΥΔΕΑ, του ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ, του ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΟΣ, του ΚΑΤΑΚΑΘΙΟΥ, του ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥ, του ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥ του Μητσοτάκη. Που θα βάλει και την κόρη του, και το γιό του, και τη Μαρίκα και τους κιοφτέδες της.
ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
ΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝΕ!
ΚΑΡΚΙΙΙΙΙΙΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ!
ΖΗΤΩ Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ!
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI[/ame]

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:45, 04-10-09:

Εντάξει...λατρεία σε πεθαμένα είδωλα, τι να πεις.

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:45, 04-10-09:

Εντάξει...λατρεία σε πεθαμένα είδωλα, τι να πεις.
Το ίδιο συνέβη και με τον Καραμανλή άλλωστε.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:56, 04-10-09:

Η Ένωση Κεντρώων ευχαριστεί όλους όσους την ψήφισαν και στήριξαν εμάς και το έργο μας παρ' όλες τις αντιξοότητες.
Εμείς δε θα συγχαρούμε τον απόγονο του Ανδρέα Παπανδρέου και συνεχιστή του έργου του ΦΑΣΙΣΤΑ, του ΑΡΚΟΥΔΕΑ, του ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ, του ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΟΣ, του ΚΑΤΑΚΑΘΙΟΥ, του ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥ, του ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥ του Μητσοτάκη. Που θα βάλει και την κόρη του, και το γιό του, και τη Μαρίκα και τους κιοφτέδες της.
ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
ΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝΕ!
ΚΑΡΚΙΙΙΙΙΙΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ!
ΖΗΤΩ Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ!
http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI

Εντάξει, δεν ειναι αυτό που λες "εναλλακτική πρόταση", για πολλούς ειναι αστείος κιόλας, αλλά αν το παραβλέψεις, ο Λεβέντης τα λέει μια χαρά κι αν κάπου υπερβάλλει λίγο, συνήθως έχει point. Τι να κάνω...Ανάμεσα στα υπόλοιπα 18 ψηφοδέλτια, για δεύτερη φορά, αποφάσισα να ψηφίσω το δικό του. Όχι ότι έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα η πράξη μου, απλώς δεν μπόρεσα να ψηφίσω κανέναν άλλον. Κι εντάξει, τον Ιούνιο το ειχα πάει μελετημένα και ήξερα τι θα ρίξω, σήμερα το αποφάσισα στο παραβάν. Ελπίζω στο μέλλον κάποιο κοινοβουλευτικό κόμμα να μου δώσει λόγους να του ρίξω μια πιο ουσιαστική ψήφο.Προς το παρόν...non, non, et non.

xrisitna (Xριστινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisitna
H Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H xrisitna έγραψε στις 00:03, 05-10-09:

ρε παιδια που θα βρψ τις δηλωσεις των πολιτικων αρχηγων μετα τις εκλογες??δεν τα χει ακομη το youtube!

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 00:12, 05-10-09:

Στα sites τους μάλλον, με μορφή κειμένου.

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:10, 05-10-09:

Πόσο ανόητος μπορεί να είναι κάποιος που ξεκινά από το σπίτι του και τρώει όλη την κίνηση για να φτάσει Ιπποκράτους και να ανεμίσει μια σημαία ουρλιάζοντας ποδοσφαιρικά συνθήματα;

Ήμασταν είμαστε και θα είμαστε για τα πανηγύρια.

@Qslv,

κατάλαβες με ποιους εξισώνεσαι ψηφίζοντας από ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και πρ.οικολόγους εως γιωργοκωσταλέξηδες μάτια μου, φρύδια μου, παρειές μου;

Το λέω σε σένα γιατί με ιδιαίτερη σπουδή, φάνηκες να γράφεις μπουλεταρισμένες σκέψεις αγνοώντας πιθανότατα ένα δοκίμιο του Τζόναθαν Σουίφτ: Η τέχνη της πολιτικής ψευδολογίας.

Το ζήτημα παρότι πολλές φορές με προβλημάτισε στη βάση ενός γρίφου που απαιτούσε άμεση απάντηση - ποιος να ʽναι ο λόγος που επιμένουν οι άνθρωποι σε συνθήκες εξελίξεων που δεν τους ευχαριστούν όπως το να ψηφίζουν παρά την ολοφάνερη δυσαρέσκεια τους προς τα κώματα και τη πολιτική κατάσταση που μοιάζει με ολοκαύτωμα αλλά απλώς αλλάζει δημιουργό ανα 4ετίες - λίμνασε συν τω χρόνω σε αξεδιάλυτη μορφή κι εδώ μέσα πια έχει γίνει υδροβιότοπος με επιχειρήματα φλαμένγκο, σωστά πετούμενα με λογικές μπαλαρίνες και ροζ φτερά, ψήγματα αιωνιότητας στον ευρώτα των νοημάτων σας..

Αδυνατώ να μη σημειώσω με απορία την αινιγματική ανησυχία σου βλέποντας το θέμα του "δεν πάω να ψηφίσω" σαν απειλή δημιουργίας κινούμενης άμμου για όσους πήγαν να ψηφίσουν.

Θέτεις (άθελα σου) το ψεύτικο δίλημμα, ποιος υποθάλπει ποιον; Αυτός που ψηφίζει εκείνον που δεν ψηφίζει ή το αντίθετο;

Απάντηση: ΑΠΑΝΤΕΣ Η ΟΥΔΕΙΣ.

Μελετώντας προσεκτικά για να εξακριβώσω αν η πηγή του άγχους σου εντοπιζόταν σε κάποια διασυνδετική λεπτομέρεια, παρατήρησα ότι διακατέχεσαι από το σύνδρομο της άγουρης διδασκαλίας.

Τι εννοώ;

Καταλάβατε κάτι λάθος και κάνατε μια άστοχη ταύτιση.
Όσοι δεν πήγαν να ψηφίσουν είναι είτε υπάλληλοι σε κρεπερίζζζζ, είτε ο ομάρ ταρίφ με δικό του SLK ταξάκι, είτε θαμώνας μπυραρίας μετά από το τρίτο μπουκάλι μπύρας. (ξεμέθυστος μπορεί και να ψήφιζε)

Τόση επιμονή να μας διδάξετε; Aυτό που γράφετε το έμαθα στη β' λυκείου στο μάθημα της ψυχολογίας και ήταν και από τα SOS. Ρωτήστε ένα φίλο τριαντάρη να σας πει τι θέμα έπεσε στις απολύτηριες εξετάσεις β' λυκείου στο μάθημα της ψυχολογίας :-). Ο μόνος λόγος που έκανα την επισήμανση είναι γιατί αλλοιώσατε τα σχόλια που έκανα με την αναφορά σας στην ταύτιση "μη ψήφος = πράξη αμετανόητων βλακέντιων, κατ'επάγγελμα ξύστες με έφεση στο πιώμα" απο όπου και συνάγω σαφή διάθεση ρεβανσισμού (για την χρησιμοποίηση της έκφρασης "λοβοτομημένοι") που βλέπω ότι μερικές φορές σας αποδιοργανώνει ενώ μπορείτε να προσφέρετε τόση βοήθεια δεδομένων των γνώσεών σας....

Στην αρχή αναρωτήθηκα αν κάποια προδιάθεση για υψηλές επιδόσεις σε διευθετήσεις λεπτών χειρισμών και στυλιστικές λεπτομέρειες απτών δημοσιεύσεων απαντά στο γονιδίωμα κάποιων να κάνουν τις πράξεις τους ιδεολογήματα και σε γενετικές θέσεις συνδεδεμένες ως προς αυτές που φιλοξενούν τα γονίδια που καθορίζουν την αγάπη τους στη ψήφο, στο κώμα, στον τόπο, στο φόβο ακυβερνησίας με ταυτόχρονο παραμερισμό της προσωπικής τους απέχθειας για αυτό που τελικά υποστηρίζουν δια ψήφου!

Ε ρε καταραμένε επαγγελματικέ προσανατολισμέ!

Χωρίς αμφιβολία, ένα στραφταλίζον ή απαστράπτον ποστ σαν της QSLV θα μπορούσε να είναι γραμμοϊσοδύναμο (ποιητική) αδεία) με ένα χαριτωμένο σπασμένο χαμόγελο χρυσόψαρου που αλιεύθηκε από το χωριό του Ντουρούτι παρόλο ότι και σε κείνη και σε μένα είναι αδιάφορο (και το χρυσόψαρο και ο Ντουρούτης) και παρεκτροπή της συζήτησης.

Ο σουρεαλισμός στέκει εδώ ως έτερη μπετοκολώνα στη θέση της μονόπαντης θεώρησής σου. Για να πατάει και στα δυο πόδια...

Επιπροσθέτως, ο συντονισμός όλων των επιμέρους συνιστωσών σε μια μειλίχια χορευτική διαφάνεια πνευματικότητας του ζεν πρέπει να απαιτεί μια υγιέστατη παρεγκεφαλίδα -απαραίτητη προϋπόθεση για ισορροπημένες συνδιαστικές κινήσεις- γεγονός που υποσκάπτει εν μέρει χωρίς να αποκλείει βέβαια κάποια αμνησιακή διαταραχή όπως ότι ψηφίζω αλλά δε θυμάμαι το γιατί.

Για ένα λόγο που μέλλεται κάποτε να αποκαλυφθεί, οι εξ-μοντερέητορς επενεργούν μέσα από τις σωματικές γλώσσες του συρμού –τις υπαινίσσονται προσπερνώντας τές- προτείνοντας τον ένα αντίχειρα να βυθίζεται στην κορυφή της μύτης - ακόμα κι αν κοιτούν την ελ-σι-ντι οθόνη τους και δεν τους συλλαμβάνει εκείνη- και αυτό χωρίς εμφανή πρόθεση σεξουαλικής υπονόμευσης, κίνηση που πιστώνεται στη βάση μιας πνευματικής σαγήνης του αναγνωστικού κοινού.

Το αποκορύφωμα αυτής της μονόπλευρης έλξης που εκτινάσει όμως το θέαμα – τις κρέπες, τα ταξίμετρα και τις φθηνιάρικες μπύρες - σε θόλους ερωτικών αστερισμών απʼ όπου δεν μπορεί κανείς να διαφύγει, είναι ότι όλα γίνονται χωρίς ίχνη διάψευσης.

(ΑΜ ΔΕ...)

Απαγορεύεται έτσι έστω και μια φετιχιστική χρήση εξτρα μανιταριών πχ για το παράδειγμα της κρέπας...
πράγμα που αποδεικνύει ότι η ψήφος είναι ετερόκλητο μέσο και άρα το επιχείρημα κοντοστέκει ανάμεσα στην αβεβαιότητα και τον Πύργο της Πίζας..

Ας πούμε μιά, έστω μιά προσπάθεια απενοχοποίησης ή ένα πονηρό γελάκι (κι όχι μονίμως ντροπαλούτσικο) θα επέτρεπε στον έκθαμβο θεατή να συγκρατήσει όλη την ευχαρίστηση ή απαρέσκεια σε μια τόση δα λεπτομέρεια και να συνεχίσει την μέρα του, ενώ τώρα βυθίζεται σε μια λαβυρινθώδη αδιέξοδη φαντασίωση χωρίς δυνατότητα αποφόρτισης, ειδικά αν πρόκειται για άνθρωπο που δεν το κούνησε ρούπι από το σπίτι του για να πα' να ψηφί..

Δεν μπορεί να κρατηθεί από καμία λεπτομέρεια γιατί όλες περιστρέφονται γύρω από μια θεμελιώδη αντίφαση οπότε δεν εγείρεται θέμα, δυνατότητα, ή επιθυμία απόσπασης τους από το κάδρο. Το όλο ζήτημα αποκτά καταδιωκτικές διαστάσεις στο σύνολο του. Απέδωσα έτσι την ανησυχία μου στη βάση ενός βασανιστικά αδιέξοδου εγκλωβισμού.

Σημείωσα με αναγανάκτηση ότι ακόμη και στις διαφημίσεις καλσόν όπου συχνά χρησιμοποιείται το παιχνίδισμα μιας σκανδαλιστικής πνευματικότητας –κοκκάλινα γυαλιά, εστιασμένο βλέμμα στο άνω λοξό υπερπέραν- υπάρχει έστω μια λεπτομέρεια που ανατρέπει την όλη σκηνοθεσία. Και φυσικά δεν είναι τα ατέλειωτα πόδια αλλά ένα στυλό ή ένα ντοσιέ που πέφτει κάτω οδηγώντας τον θεατή να γίνει άγριος τιμωρός του αντικειμένου ώστε να επιστρέψει την εικόνα πίσω, να επέμβει σε μια φαντασιωτική αποκατάσταση της εντροπίας πριν την πτώση και την συνακόλουθη αναταραχή.

Εδώ όμως δεν υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια και η φαντασίωση παγώνει εσαεί. Γιατί αυτή η ανατροπή -ένα ρήγμα αλήθειας στη σκηνοθεσία, θα αποτελούσε μια λεπτομέρεια βʼ διαλογής, κάτι δεύτερο, κάτι πρόστυχο, ασύμβατα τρικυμιώδες σε μια ήσυχη υγρή έκταση θεραπευτικής απόσυρσης, που θα γείωνε το όλο πράμα σε μια εκδοχή επίγειου μεταβολισμού. Ενώ τώρα το όλο θέαμα είναι πρόστυχο πέρα ως πέρα ως αδύνατο και την ίδια στιγμή κατʼ επίφαση ευγενές.

Να καταναλώνεις κάθε μέρα δεκάδες mg καφεϊνης -συνήθως κάπου στο πλάνο παίζει και μια καφετιέρα φίλτρου ή κάποια ιταλική ρετρό εσπρεσσομηχανή για τους πιο gourmet μοντερέητορς- και να διατηρείς τα πάντα πεντακάθαρα είναι ασφυκτικό ως εικόνα, σε κατακλύζει με μια εξοργιστική κοροϊδία.

Οι απόψεις περί απαράδεκτης αποχής από αυτές τις εκλογές αποκτούν μέσα σε αυτό των ωκεανό εξουδετερωτικών αντιφάσεων τον χαρακτήρα ενός αχαρτογράφητου ύφαλου ή σκόπελου. Σε δονούν με συναισθήματα συγκρουσιακής θλίψης γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις θεωρείς ότι η έλλειψη μιας αδύνατης σκηνοθεσίας τις καθιστά ντοκουμέντα ελαττωματικών διευθετήσεων.

Θυμάμαι, ύστερα από μια πρόσφατη εξωσωματική εμπειρία που είχα –έχω συγκρατήσει αυτή τη λεπτομέρεια με βαριά καρδιά- ότι το φλυτζάνι του καφέ δίπλα στον Καραγάτση -στην κλασσική φωτογραφία όπου βρίσκεται στο γραφείο του καπνίζοντας και γράφοντας- είναι βρώμικο και ακόμα ότι ο αθεόφοβος Καραγάτσης δεν είχε φροντίσει να προμηθευτεί έστω ένα πρόπλασμα βρώμικου φλυτζανιού όπως τα αντικείμενα των διαφημίσεων. Πιάνω τον εαυτό μου να εξερευνά αυτές τις φωτογραφίες με διάθεση να ρετουσάρει ό,τι μαρτυρά θνητότητα. Θέλω να διορθώσω τα στραβά κάδρα, να γυαλίσω τα τασάκια, να καθαρίσω τα ποτήρια, να στοιβάξω όμορφα τα βιβλία, να διορθώσω τα λουλούδια στο βάζο ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ. ΟΚ???????????? ARE YOU F*CKING OK WITH THAT?

Κάθομαι στο κρεβάτι μου τώρα και κοιτώντας τα βρώμικα βιβλία και το αναμαλιασμένο κουβερλί μου, επίγεια και υπέργεια νιώθω να σπέρνουν μέσα μου τυφλά ρήγματα δυστυχίας. Αδυνατώντας να αντέξω τόσα πλήγματα προσπαθώ να γιατρέψω τα τραύματα με θεραπευτικές φαντασιώσεις. Και βιβλία, πολλά βιβλία που δέχονται επιθέσεις από τα υπερβατικά νοήματα του ποστ της QSLV αλλά είναι άτρωτα, που σκίζω με βία τις σελίδες αλλά αποκαθίστανται στη στιγμή, που είναι αδύνατο να δεχτούν την όποια αποτύπωση χρήσης ή κατάχρησης στο σώμα τους.

Το δωμάτιο μου -μια μαγική κρυψώνα από τον έξω κόσμο, κάτι σαν την χώρα που έκρυβα κάτω από το κρεβάτι μου κάποτε- σταδιακά άρχισε να απομαγεύεται στο βλέμμα μου. Καθόμουν σιωπηλά στην καρέκλα μου και ευχόμουν αν υπάρχει θεός να επαναφέρει τα βιβλία μου στην κατάσταση που ήταν όταν τα αγόρασα. Καθαρά, λευκά στο σώμα τους, άσπιλα κι αμόλυντα. Αυτή η ελπίδα άρχισε σιγά-σιγά να λειτουργεί ως νάρθηκας που θα μου επέτρεπε να εστιάσω τη θλίψη μου όχι στα θλιβερές εκδιπλώσεις του βλέμματος αλλά σε μια δημιουργική προσπάθεια των χεριών. Να ξεπεράσω το πρόβλημα αγοράζοντας όλα μου τα φθαρμένα βιβλία εκ νέου.

Πρώτα ο θεός από αύριο ξεκινάω. Μέχρι να αξιωθώ να αποκτήσω μια καινούρια συλλογή έχω υποσχεθεί να μην ξαναδιαβάσω ποστ της QSLV. Να καθαρίζω κάθε βδομάδα τα βιβλία. Να τα προσέχω και να αγαπάω. Ώστε να μπορώ κάποια στιγμή να φωτογραφηθώ μαζί τους σε μια ωραία πόζα και να αιχμαλωτίσω το KOINO σε ουρανομήκεις φαντασιώσεις.

Δεν αντέχεται τόση πραγματικότητα μωρό μου...

Παρακαλώ, λεπτότητα από όλους.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό ούτε ηθικό αλλά αυστηρώς συνειδησιακό.

Της ψήφου εννοώ.

υγ. όσοι ψηφίσατε εξωκοινοβουλευτικά, δέστε:

Τα λοιπά κόμματα θα κυμανθούν στο 1-1,5%, (τσάμπα ψηφαλάκια δηλ στην Αντίσταση κλπ)
οι οικολόγοι γύρω στο 2 (τσάμπα ψηφαλάκια, αζ γουέλ)
και ο γιωργάκης θα κυβερνήσει anyway.

Κι όσο εσείς κοβόσασταν τάχα μου για δημοκρατίες,
εγώ έτρωγα αποσβωλομένος από τη νοστιμιά ένα πιάτο παστίτσιο στην υγειά των ζώων (approx.8 / 10) που ψήφισαν Costa-Yorgo.

Από αύριο στο μαντρί.

Να ποιοι δεν έχουν δικαίωμα να γκρινιάζουν, αγάπη.

Νομίζω ότι η ένταση δικαιώνεται όταν παράγει αποτέλεσμα.

Άσχημο πράγμα να είσαι πολιτικός αναλυτής και να βγαίνεις οφσάϊντ...

Υποκλίνομαι.

Νινί νάνι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 01:31, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Με λιγα λογια το δικο μου αδιεξοδο ειναι το εξης:

Αγαναχτω καθημερινα με την κατασταση σε αυτη τη χωρα και τους πολιτικους της..

Ερχονται εκλογες..

Ενα απο τα δυο μεγαλα κομματα δεν θελω να ψηφισω επειδη ξερω οτι δεν θα αλλαξει τιποτα..Ουτε τωρα ουτε και στο μελλον (αλλωστε και οι νεοι που μπαινουν σαν πολιτικοι σε αυτα τα κομματα,ειναι οι αρχιδαπιτες και οι αρχιπασπιτες των σχολων..Οταν αυτοι πατουσαν επι πτοωματων για να βγουνε στις φοιτητικες εκλογες και κανανε υπογειες συνεργασιες με τους καθηγητες με ανταλλαγμα να τους περνανε μαθηματα,τι ελπιδα να εχω εγω οτι θα εχουν ηθος ως πολιτικοι?)

Απο τα μικρα εντος βουλης το κκε ειναι εκτος εποχης,το λαος ειναι φασιστικο (παρεπιμπτωντος σημερα ειδα παλια φωτογραφια του βουλευτης μας Βοριδη: http://anything-but-nd.blogspot.com/...g-post_07.html) και ο συνασπισμος εχει 15.000 συωιστωσες και τασεις και εχει αποδεχθει τον ρολο της μικρης αντιπολιτευσης..

Οι οικολογοι πρασινοι με χαλασανε που ηταν ετοιμοι αν μπαιναν στη βουλη και δεν εβγαζε αυτοδυναμια ο γιωργακης να συνεργαστουν..Ακομα νομιζουν οτι το πασοκ ειναι σοσιαλιστικο κομμα και εχει διαφορες απο τη νδ..

Ψηφιζοντας ενα απο τα μικρα εξωκοινοβουλευτικα κομματα εδινα μεγαλυτερες πιθανοτητες αυτοδυναμιας στο πασοκ..

Λευκο και ακυρο στηριζουν το πρωτο κομμα..

Η αποχη λαμβανεται ως αδιαφορια..

Εσυ ολα αυτα δεν τα βλεπεις ως αδιεξοδο???
Οχι φυσικα.

Πρωτον αυτο που περιγραφεις ειναι το αντιστοιχο του "δεν κανω φιλους, γιατι ο ταδε εχει το ενα ελαττωμα, ο δεινα το αλλο. Μα κανεις δεν ειναι τελειος". Προφανως! Τι θα επρεπε να προσφερει δηλαδη η δημοκρατια; Ενα κομμα στον καθενα, το οποιο να του ταριαζει απολυτα; Και μαλιστα οχι μονο σαν φιλοσοφια και ατομα, αλλα και σε συναρτηση με το τι θα σημαινε η ψηφος σε αυτο σε σχεση με τα μεγαλα κομματα;;;

Δευτερον, αυτο που αναλυεις εσυ, δεν ειναι αδιεξοδο της δημοκρατιας, ειναι αδιεξοδο δικο σου. Και εξηγουμαι: Η ολη θεωρηση ειναι λες και ψηφιζεις μονο εσυ. Αν ομως οι πολιτες ηταν συνειδητοποιημενοι, η μαζικη ψηφος σε εξωκοινοβουλευτικο κομμα δεν θα στηριζε την αυτοδυναμια του πασοκ, γιατι πολυ απλα θα το εκανε το ιδιο αυτοδυναμη κυβερνηση.

Το "προβλημα" εγκειται στο οτι ο κοσμος δεν ψηφιζει μαζικα πχ Ανταρσυα, ή δεν στηριζει παραπανω καποιο κοινοβουλευτικο κομμα, με αποτελεσμα να δημιουργειται το προσωπικο σου αδιεξοδο. Δεν εχει η δημοκρατια αδιεξοδα, η νοοτροπια των πολιτων τα δημιουργει.

Τελος, το ολο ζητημα εχει να κανει με "αδιεξοδο" μονο αν θεωρησουμε οτι "εμεις εχουμε δικιο, και ολοι οι αλλοι ειναι βλακες". Σε μια δημοκρατια, οφειλεις να καταλαβεις οτι η ψηφος του καθενος εχει την ιδια σημασια με τη δικη σου, και ετσι ο,τι ψηφιζεται πλειοψηφικα πρεπει να λαμβανει το σεβασμο των υπολοιπων. Δηλαδη, αν το 45% του κοσμου ψηφισε ΠΑΣΟΚ, αυτο δειχνει οτι για αυτους δεν ειναι αδιεξοδο, ειναι η λυση.

Παρεμπιπτοντως, συνηθως δεν ασχολουμαι με τις "βαθμολογιες" των posts. Θα καταλαβαινα επισης, να δεχοταν αυτο πχ το post αρνητικη, μιας και εκφραζει και καποια αποψη. Το post μου που ομως, οπου απλα εκανα παραθεση τον jrot6 και του ζητουσα ευγενικα να μου αναλυσει τι εννοει, βαζοντας και smilie, τι αρνητικο ειχε;

Υ.Γ: Τωρα που το ειδα. Σορρυ Δεσμωτη, την αλλη φορα που θα ψηφισουμε ενα κομμα, θα προσπαθησουμε εκ των προτερων να ξερουμε αν θα μπει στη βουλη, για να "μην παει χαμενη η ψηφος μας". Ελεος πια.

Το να θελω να μπει ενα κομμα στη Βουλη, ειτε λογω ιδεολογιας ειτε λογω του οτι θα αυξησει την πολυφωνια, ειτε για οποονδηποτε αλλο λογο, και να το ψηφιζω, εχει νοημα απο μονο του. Το να το συνδεεις με το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο παραλογο με το να λεω οτι δεν αξιζει να δοκιμασω κατι στη ζωη μου γιατι μπορει να αποτυχω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 01:33, 05-10-09:

Κι εγώ μεταξύ Λεβέντη (για τους ίδιους λόγους με το miv) και αποχής ήμουν, κέρδισε το 2ο τελικά.

Εγώ κράτησα απο τις φετινές εκλογές:

1. Τα 2 μεγάλα κόμματα μάζεψαν πάνω απο 2% λιγότερο σε σχέση με το 2007, συνολικά 8% λιγότερο απο το 2004, χαίρομαι.
2. Αν και δεν έχουν καταμετρηθεί όλες οι ψήφοι ακόμα, βλέπω οτι η αποχή θα είναι τουλάχιστον 2-3% αυξημένη σε σχέση με το 2007. Και γι'αυτό χαίρομαι.
3. Κρίμα που ανέβηκε τόσο ο ΛΑ.Ο.Σ. αν και μυρίζομαι οτι πρόκειται κυρίως για ψηφοφόρους της ΝΔ που δεν ήθελαν να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Νεβερδελές, ανεβαίνει η ακροδεξιά πολύ.
4. Κρίμα που δεν μπήκαν οι οικολόγοι στη βουλή, για λόγους πολυφωνίας καθαρά.

Αυτά.

Ελπίζω ο Χόρχε να πάει καλύτερα απο τον Costa, αλλιώς τη βάψαμε. Βέβαια δεν εμπιστεύομαι γενικότερα τους πολιτικούς, ούτε την πολιτική σαν έννοια με τη μορφή που έχει σήμερα (φαίνεται κι απο την υπογραφή μου νομίζω ), πράγμα που δε με κάνει ιδιαίτερα αισιόδοξο.

έδιτ: Να συμπληρώσω οτι 19.000 άτομα ψήφισαν Χρυσή Αυγή, αυτό δε χρειάζεται σχολιασμό.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 01:56, 05-10-09:

05-10-2009 : Ένα χάραμα, χωρίς αυγή! ("Βαθιά χαράματα", που λέμε!)

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους