Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
ΝΔ
26
11,11%
ΠΑΣΟΚ
118
50,43%
ΚΚΕ
10
4,27%
ΣΥΡΙΖΑ
8
3,42%
ΛΑΟΣ
11
4,70%
Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)
27
11,54%
Οικολόγοι Πράσινοι
11
4,70%
Λευκό
23
9,83%

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 18:47, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Δεν δύναμαι να απαντήσω. Έχουν δηλαδή οι Νεφελίμ; ή η Λεσχίτσα; (αυτές οι απόψεις για τη Λεσχούλα Bild ακούγονται κυρίως από ακροδεξιούς)
Για το αν είναι λεσχίτσα ή όχι καλό θα ήταν να ρωτήσεις το δημοσιογράφο της Guardian που δεν τον άφηναν οι αστυνομικοί να μπει στον Αστέρα.

Αυτά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:51, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Αν γινότανε αυτό , δεν θα μπορούσες να γκρινιάζεις ότι γκρινιάζουμε . Άρα άτοπο .

Σήμερα διαπίστωσα ότι φτιάξανε καινούργια μεγάλα λεωφορεία στην Ελλάδα και σε κάποιες θέσεις δεν χωράνε τα πόδια σου . Διαπίστωσα ότι υπάρχει πολύ γνωστή σχολή που λειτουργεί για εγγραφές 12-2 και από τις 10-12 βλέπεις τους υπαλλήλους από το τζάμι να χλαπακιάζουνε τυρόπιτα . Σήμερα ήμουνα σε στάση με παρκαρισμένα παράνομα αμάξια που δημιουργούνε παραπάνω συμφόρηση και το περιπολικό σταμάτησε μόνο για τσιγάρα . Σήμερα έμαθα ότι σε μία συγκεκριμένη περιοχή το σκουπιδιάρικο που συλλέγει από τους μπλε κάδους ξεφορτώνει σε κανονική χωματερή .

Αν ασχολιόμουν με όλα αυτά σαν πολίτης , δεν θα προλάβαινα να κάνω καμία άλλη δουλειά όλη μέρα . Όσο τραγικό και αν ακούγεται το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γκρινιάξεις . Πόσω μάλλον αν τις φορές που πήγες να κάνεις κάτι παραπάνω σε κοιτούσανε όλοι σαν καθυστερημένο και τίποτα δεν άλλαξε

υπογράφων ,
ιδρυτικό μέλος της πανελλήνιας ένωσης γκρίνειας
Oφού κι εσύ.
Όλα αυτά τα είδες γιατί δεν πρόλαβε να τα φτιάξει ο Γιωργάκης..
Στηρίξου πάνω του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 18:51, 05-10-09:

Για λέσχη Bildeberg μιλάνε πια μόνο τα κατώτερα λαικά στρώματα. Κυρίως ακροδεξιοί και φασιστόμουτρα. Όπως ακριβώς και ο Χίτλερ. Γιατί όσοι είναι εναντίον της είναι και αντιεβραιστές. Ες αύριον. Και φανατικοί πατριδολάγνοι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 18:58, 05-10-09:

Για λέσχη Bildeberg μιλάνε πια μόνο τα κατώτερα λαικά στρώματα. Κυρίως ακροδεξιοί και φασιστόμουτρα.
Οκ.
Είμαι φασίστας, στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, εγώ έσπασα στο ξύλο την τραγουδίστρια.
-----------------------------------------
Και μην κάνεις συνέχεια edit.
Φτάνει πια!

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:28, 05-10-09:

παντως ο Γαπ ως υπουργος παιδειας απλα αυξησε τα μαθηματα των πανελλαδικων .και τιποτα αλλο..ουτε ηλεκτρονικα βιβλια ουτε τιποτα,,,τελειως αδιαφορος...

λετε να εκανε αλαγη dna?

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:33, 05-10-09:

ο γαπ ποιος είναι ;

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:46, 05-10-09:

Είναι ο κύριος ανάμεσα στο συρμό του ηλεκτρικού και της αποβάρθας.
Γι αυτόν λένε "mind the gap between the train door and the station platform."

Τουλάχιστον τώρα που τελείωσε η ιστορία των εκλογών να μαζέψουν και τίποτα από όλα αυτά που έχουν σημαιοστολίσει στους δρόμους.Έχω βαρεθεί να βλέπω στις στάσεις προεκλογικές αφίσες και πανό ανάμεσα στα φανάρια.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mangkac

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mangkac
Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O mangkac έγραψε στις 20:06, 05-10-09:

Για λέσχη Bildeberg μιλάνε πια μόνο τα κατώτερα λαικά στρώματα. Κυρίως ακροδεξιοί και φασιστόμουτρα. Όπως ακριβώς και ο Χίτλερ. Γιατί όσοι είναι εναντίον της είναι και αντιεβραιστές. Ες αύριον. Και φανατικοί πατριδολάγνοι.
Κοιτα απο ενα 15χρονο το περιμενα να εχει αντιδραση οταν του μιλας για παγκοσμιες συνομωσιες λες και θα ερθουν οι Αριανοι, αλλα απο εναν ανθρωπο που δηλωνει 30 χρονων και σπουδασμενος τον περιμενα λιγο πιο open minded.

Λοιπον δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα την Ελλαδα δεν την κουμανταρει ο Γιωργακης, ουτε ο Κωστακης. Την κουμανταρουν η ΕΕ, η Αμερικη, Ο Λατσης, Ο Βαρδυνογιαννης και πολλοι ακομα....η μαλλον λιγοι.
Σε τρομαξα?

Ακου και το αλλο.. Ο Γιωργαρος(το αλλαξα τωρα λογω πρωθυπουργιας) μπορει να εχει ολη την καλη διαθεση να αλλαξει τον τοπο αλλα δεν τον αφηνουν τον κακομοιρη..
Γιατι μπορει να μην θελει να χαλασει 15+ δισ. για στρατιωτικο εξοπλισμο και να θελει να τα κανει νοσοκομεια, αλλα οι Αμερικανοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να μην θελει να ανεβασει το οριο συνταξης στα 65 χρονια, αλλα η ΕΕ δεν θελει..
Γιατι μπορει να θελει να αυξησει την εφορια στους εφοπλιστες 10%, αλλα αυτοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να θελει να ανεβασει την εφορια στα ναυτηλιακα κατα 5%, αλλα ο Λατσης δεν θελει.

Αρα θα τα παρει απο σενα που θες δεν θες, δεν μπορεις να κανεις και πολλα, ενω αυτοι μπορουν γιατι σε αντιθεση με σενα εχουν λεφτα και εξουσια..

Σε τρομαξα?

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 20:10, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mangkac
Κοιτα απο ενα 15χρονο το περιμενα να εχει αντιδραση οταν του μιλας για παγκοσμιες συνομωσιες λες και θα ερθουν οι Αριανοι, αλλα απο εναν ανθρωπο που δηλωνει 30 χρονων και σπουδασμενος τον περιμενα λιγο πιο open minded.

Λοιπον δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα την Ελλαδα δεν την κουμανταρει ο Γιωργακης, ουτε ο Κωστακης. Την κουμανταρουν η ΕΕ, η Αμερικη, Ο Λατσης, Ο Βαρδυνογιαννης και πολλοι ακομα....η μαλλον λιγοι.
Σε τρομαξα?

Ακου και το αλλο.. Ο Γιωργαρος(το αλλαξα τωρα λογω πρωθυπουργιας) μπορει να εχει ολη την καλη διαθεση να αλλαξει τον τοπο αλλα δεν τον αφηνουν τον κακομοιρη..
Γιατι μπορει να μην θελει να χαλασει 15+ δισ. για στρατιωτικο εξοπλισμο και να θελει να τα κανει νοσοκομεια, αλλα οι Αμερικανοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να μην θελει να ανεβασει το οριο συνταξης στα 65 χρονια, αλλα η ΕΕ δεν θελει..
Γιατι μπορει να θελει να αυξησει την εφορια στους εφοπλιστες 10%, αλλα αυτοι δεν θελουν.
Γιατι μπορει να θελει να ανεβασει την εφορια στα ναυτηλιακα κατα 5%, αλλα ο Λατσης δεν θελει.

Αρα θα τα παρει απο σενα που θες δεν θες, δεν μπορεις να κανεις και πολλα, ενω αυτοι μπορουν γιατι σε αντιθεση με σενα εχουν λεφτα και εξουσια..

Σε τρομαξα?
Επιτέλους!
Να και κάτι σωστό μετά από ώρες ατελείωτης φλυαρίας.

mangkac

Δραστήριο Μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O mangkac έγραψε στις 20:15, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Επιτέλους!
Αμα αργησει να απαντησει θα παρω το 166

mission possible

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mission possible
Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 661 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 20:22, 05-10-09:

Λέσχη Μπίλντεμπεργκ και βλακείες χιχι και χρυσα αυγα
και θρησκοληπτοι οπως ο πατερας μου:iagree:

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 20:46, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Όπως είπε και ο Μπαγκς, η όποια επανάσταση ξεκινάει πρωτίστως από το μυαλό και η δική μας στάση απόρριψης έχει απλά και μόνο το συμβολικό χαρακτήρα της κατάρριψης των έως σήμερα κατεστημένων αντιλήψεων, ένα καθάρισμα του μαυροπίνακα των πολιτικών μας αδιεξόδων, με το σφουγγάρι της εκτός πλαισίων σκέψης (out of the box thinking). Ο μόνος λόγος τελικά που δικαιώνει τη στάση μας της προς στιγμήν μη συμμετοχής στο πανηγύρι των εκλογών, είναι η πρόθεσή μας να απορρίψουμε το παλιό, αναζητώντας επιτακτικά το καινούριο. Σε αντίθετη περίπτωση, ό,τι έχετε μέχρι τώρα πει για τις απόψεις μας, θα ήταν πέρα για πέρα αληθές και αυταπόδεικτο.
Η όποια επανάσταση συνήθως ξεκινά από το μυαλό αρκεί να μην παραμένει μόνο εκεί ,
διότι αν παραμείνει για πολύ στους δαιδαλους του μυαλού θα μετατραπεί σε γκρίνια και μιζέρια .
Η όποια επανάσταση για μένα πρέπει να εμπεριέχει και το στοιχείο του θυμού ώστε να μετατραπεί
σε πράξη , σε αντίδραση , σε ενέργειες ....

Πέρα από τις προσωπικές μας αντιθέσεις, οι οποίες έχουν ξεκάθαρα πολιτικό υπόβαθρο, με το παρόν σου ποστ αναγνωρίζεις κι εσύ, όπως ήδη έχω κι εγώ αναγνωρίσει, ότι η υπάρχουσα πολιτική κατάσταση είναι ένας φαύλος κύκλος, από τον οποίο όλοι έχουμε συμφέρον να διαφύγουμε.
Όχι απλώς συμφέρον επιτακτική ανάγκη θα έλεγα ...

Θα ήταν ίσως αποδοτικότερο από την πλευρά μας, μεταξύ όλων των συνομιλητών που έχουν εκφράσει την αγωνία και τις ενστάσεις τους, να δουλέψουμε μέσα εδώ με σκοπό να βρούμε φρέσκες ιδέες, που να μπορούν να δώσουν μια εναλλακτική οπτική στο γκρίζο τοπίο της καθημερινότητάς μας. Ας καταθέσουμε ο καθένας από μία καλή ιδέα. Όπως γράφει άλλωστε και στο site στο οποίο μας παρέπεμψε ο jrot, "Το πιο επαναστατικό πράγμα που μπορείς να κάνεις, είναι να λες με δυνατή φωνή αυτό που συμβαίνει". Αυτό έχουμε κάνει έως τώρα. Για μένα, ακόμη πιο επαναστατικό είναι το να λες με δυνατή φωνή αυτό που μπορεί ν' αλλάξει εκείνο που συμβαίνει...
Θα συμφωνήσω πως το πιο επαναστατικό πράγμα που μπορείς να κάνεις -για αρχή - είναι να λες αυτό
που συμβαίνει ,όμως το σκεπτικό μου πάει πολύ πιο πέρα για την ακρίβεια σε αυτό
" Διαμαρτυρία είναι να λέω ότι αυτό, αυτό και αυτό δεν μου αρέσει.
Αντίσταση είναι να φροντίζω να μη συνεχίζεται
"

Το ξέρεις πολύ καλά, ότι οι εκλογές θα καταργηθούν, μόνο όταν το σύστημα νιώσει ότι αυτές μπορούν ν' αλλάξουν την κατάσταση, ή όταν νιώσει πως δεν τις έχει ανάγκη πλέον ως εργαλείο χειραγώγησης των πολιτικών μας συνειδήσεων, πράγμα που υπονοώ στο σχετικό μου ποστ. Εάν συνεχίσουμε να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας γι' αλλαγή στην μεθεπόμενη γενιά, όταν η γενιά εκείνη φτάσει να έχει ηλικιακά το δικαίωμα ψήφου, οι εκλογές θα έχουν πια καταργηθεί και να είστε σίγουροι ότι δεν θα είμαι εγώ εκείνος ο οποίος θα έχει εισηγηθεί την κατάργησή τους.

Λοιπόν επειδή εγώ δεν είδα καμιά τάση αδιαφορίας ή απλής ελληνικής γκρίνιας
ή ωχαδελφισμού στα ποστ σου Χάος αντιθέτως
διάβασα κάτω από τις γραμμές αυτό που φανερά λες πάνω στις γραμμές και θέλω να μου πεις
Τι προτείνεις ? Τι είναι αυτό που θες να πεις τελικά ?
Επανάσταση ? Αντάρτικο πόλεων ? Κατάληση της εξουσίας εδώ και τώρα ?
Θέλω πάρα πολύ να ακούσω πως στοχάζεσαι ευθέως , γιατί φανταζομαι δεν υπονοείς
να έρθουν τα στρατά , δεν σε έχω καταλάβει ... για ναζιάρη ....καλά τα λέω ?
Ή έχω πέσει έξω ?
Η " Αντιεξουσιαστική κίνηση " εξ όσων γνωρίζω ήταν η μόνη φωνή που μίλησε για αποχή
από τις εκλογές , αν κάνω λάθος και υπήρξαν και άλλες οργανωμένες ή μη ομάδες διορθώστε με .
Αναμένω τις προτάσεις του Μέγα Χάους

υγ : πάντως αν με θέλετε να γράφω προκηρύξεις είμαι μέσα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:47, 05-10-09:

Λογικά Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου.

Μπιλ, λολ.

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:01, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Απλά, θα γίνουν πολλοί τέτοιοι δήμοι!
Και το συνολο πως θα λειτουργουσε;... Ξεχναμε τον ορο Ελλαδα; Ξεχναμε τον ορο Ευρωπη; Η κατα καπιον τροπο ολοι οι μικροι δημοι μαζι δημιουργουν εναν μεγαλητερο την Ελλαδα, και αυτοι μαζι την ΕΕ;... Παλι στα ιδια δεν φτανουμε;... Εκτος και αν μιλας για πληρη καταργηση... Δλδ εγω να ανηκω στον δημο παλιας πολης (καπου στα 6 η 9 χιλιαδες κατοικοι... παλι πολυ δεν ειναι;...) ο παπους μου στον Δημο ζεφυρο, και μεταξυ μας καμια σχεση, και ας ειμαστε 2 λεπτα μακρια;... Αυτο πως θα μπορουσε να λειτουργισει στην εποχη μας;...

mangkac

Δραστήριο Μέλος

O mangkac έγραψε στις 22:10, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από farganisrat
Λέσχη Μπίλντεμπεργκ και βλακείες χιχι και χρυσα αυγα

και θρησκοληπτοι οπως ο πατερας μου:iagree:

Η χαζομαρα μου την σπαει πιο πολυ απο την αγνοια.
Αυτο σαν γενικο σχολιο.

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 22:19, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Και το συνολο πως θα λειτουργουσε;... Ξεχναμε τον ορο Ελλαδα; Ξεχναμε τον ορο Ευρωπη; Η κατα καπιον τροπο ολοι οι μικροι δημοι μαζι δημιουργουν εναν μεγαλητερο την Ελλαδα, και αυτοι μαζι την ΕΕ;... Παλι στα ιδια δεν φτανουμε;... Εκτος και αν μιλας για πληρη καταργηση... Δλδ εγω να ανηκω στον δημο παλιας πολης (καπου στα 6 η 9 χιλιαδες κατοικοι... παλι πολυ δεν ειναι;...) ο παπους μου στον Δημο ζεφυρο, και μεταξυ μας καμια σχεση, και ας ειμαστε 2 λεπτα μακρια;... Αυτο πως θα μπορουσε να λειτουργισει στην εποχη μας;...
Μην ανησυχείτε για τίποτα.
Απο εχθές, είμαστε η 51η Πολιτεία των Η.Π.Α.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

parantop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη parantop
Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε στις 22:32, 05-10-09:

Να πω και γω την εξυπνάδα μου....

Ως γνωστόν ο Κάρολος Μ. υποστήριζε: «Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τον κόσμο, θα ήταν παράνομες»!

Συμφωνώ απολύτως με την παραπάνω ρήση. Τα ποσοστά των χθεσινών εκλογών αποτυπώνουν κάποιες τάσεις, χωρίς όμως να προδικάζουν και την πορεία των πραγμάτων. Οι κοινωνικές διεργασίες θα είναι έντονες λόγω οικονομικής κρίσης και είναι εμφανής η αμηχανία ακόμα και των ΠΑΣΟΚων, παρόλο ποσοστιαία καταγράψανε μεγάλη διαφορά!

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 22:42, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από napstor
πρεπει να εχει σπουδασει κατι?

Α μπα όχι, έτσι να πάει σούμπιτη στο υπουργείο παιδείας και στο οποιοδήποτε υπουργείο...

Ρε πάτε καλά???? Είστε σοβαροί? Αν ο εκάστοτε υπουργός δεν έχει γνωση του αντικειμένου του υπουργείου του, τότε πού πάμε? Ας μπαίνουν καθηγητές πανεπιστημίων στο παδείας, ή΄καθηγητές σχολείων, ας μπαίνουν γιατροί στο υγείας, ας μπαίνουν διπλωμάτες στο εξωτερικών, και όχι ότι να 'ναι...

Έλεος δηλαδή... Τι μλκιές ακούω ρε γαμώτο... Ναι, αμόρφωτη θα τη στείλουνε και αυτή και την κάθεμια...

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:47, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Σορρυ Δεσμωτη, την αλλη φορα που θα ψηφισουμε ενα κομμα, θα προσπαθησουμε εκ των προτερων να ξερουμε αν θα μπει στη βουλη, για να "μην παει χαμενη η ψηφος μας". Ελεος πια.

Το να θελω να μπει ενα κομμα στη Βουλη, ειτε λογω ιδεολογιας ειτε λογω του οτι θα αυξησει την πολυφωνια, ειτε για οποονδηποτε αλλο λογο, και να το ψηφιζω, εχει νοημα απο μονο του. Το να το συνδεεις με το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο παραλογο με το να λεω οτι δεν αξιζει να δοκιμασω κατι στη ζωη μου γιατι μπορει να αποτυχω.

Τύποις, δεν έχεις και άδικο,

μα φαίνεται πως δε λογαριάζεις κάτι κρίσιμο, that is:

Την τοπολογία της θεώρησης = = = = =>>>>>>>> γκρίχελαντ.

κε Ινσόμνιακ, δυστυχώς νομίζω ότι τα πράγματα στη νεοελληνική πραγματικότητα είναι πολύ πιο απλά από οποιοδήποτε, αξιόλογο, δοκιμιακό σας λόγο που καταλήγει σε επίκληση (πολυ)ελέους και φαντεζί πορτατιφιών.

Το παιχνίδι της εναλλαγής μεταξύ των «για κλάματα» και των «για γέλια» (με τον «κλαυσίγελο» να αποτιμάται στο διόλου ευκαταφρόνητο 75-80% περίπου) το ρυθμίζει ένα 10% κατά πως θα μετακινηθεί. Οι οπαδοί (όπου και αν βρίσκονται) δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο. Είναι δεδομένοι. Αυτή είναι η δημοκρατία μας: Ένα 10% που πηγαινοέρχεται (θέλοντας και τελικά επιβάλλοντας σταθερή μονοκομματική εξουσία) και τα λαμόγια να επιβιώνουν άνετα και χαλαρά παντού…

Και μπροστά σε αυτό το καραδεδομένο:

...όλους τους γραφικούς που ψηφίζουν από το #3 και κάτω όχι επειδή το πιστεύουν και συμφωνούν πηγαία με αυτό αλλά επειδή νομίζουν ότι είναι σε θέση να αλλάζουν τις ισορροπίες, τις καθόλου λεπτές αλλά δια παντός ευτραφείς σαν sumo fighter.

Τα παραπάνω γράφονται καλόπιστα με την ελπίδα να διαβαστούν αναλόγως από άτομο που πατάει στα ίδια χώματα

Τι στ'αλήθεια νόημα έχει να ψηφίσεις σε μια χώρα πελάτη της κατεστημένης ψήφου, εσύ ο μη πελάτης, ένα κόμμα που πάει άπατο;

1. Δεν ξέρεις τι πρεσβεύει αφού το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να κάνεις σπάσιμο.

2. ψηφίζεις με εκδικητικό κριτήριο, δηλ. λάθος γνώμονα..σα να λεμε η γκόμενά σου σου κάνει νερά, άρα τα φτιάχνεις με τον υδραυλικό

3. τι άλλαξαν, επι του πρακτέου, όσοι ψήφισαν τα κομματάκια σε αυτές όπως και σε όλες τις υπόλοιπες εκλογές από τη μεταπολίτευση ως και χθες; θεωρίες (όπως αυτή που ανέπτυξες) που επιφέρουν μηδενική αποτελεσματικότητα είναι υπόκωφες πορδές αλόγων τη νύχτα, τη στιγμή που όλοι ονειρεύονται πως κερδίζουν στον ιππόδρομο...

4. Η πολυφωνία σε νοιάζει. Οκ. Η ορθοφωνία? Γιατί πολλοί τραγουδάνε, λίγοι έχουνε τη φωνή που´πε κι ο Τσιτσάνης...
Υπάρχει μια διαρκής παρανόηση. Η δημοκρατικότητα (στα έδρανα) δε συνάδει με τη πολυσυλλεκτικότητα κατ'ανάγκην. Μπορεί να είμαστε πολλοί και να υπάρχει βουητό μελισσών, μπορεί να μη τακιμιάζουν τα χνώτα, μπορεί κάποιοι να ξύνουν τη μύτη τους όταν άλλοι μιλάνε ή άλλοι να μιλάνε την ώρα που ρεύονται κι όλα αυτά στο όνομα του να είμαστε πολλοί για να ευνοηθεί το democracy...
Η ποσότητα πάντα αποβαίνει σε βάρος της ποιότητας, ακόμα και στους αποδεδειγμένα καλούς...
Κι ο μπούσουλας είναι καλό να μη χάνεται...

5. Αν ήξερες ότι η ζωή σε κάθε της στενό (κι όχι μόνο στη μακρά διαδρομή ως την οριστική τζίφρα του θανάτου σου) σου επιφυλάσσει μια σκατούλα ελεφαντίσια, θα κανες τη καρδιά σου πέτρα για το παρακάτω ή θα μετανάστευες για τους τόπους των ψυχών;

6. Πόσα χρόνια ακριβώς (θέλω νούμερο), όχι περίπου, σου αρκούν για να φτάσεις στο συμπέρασμα ότι τα μικρά κόμματα είναι ανύπαρκτα κόμματα και οι αμυδρές φωνούλες τους υπάρχουν έτσι για να μη τρώμε συνέχεια φράουλες αλλά που και που και κανα κερασάκι για να μη ξερνάς και αφυδατωθείς από το πολύ παίξιμο των ίδιων και ίδιων..και διατρέξεις κίνδυνο να μη πας να ψηφίσεις λόγω παλινδρόμησης στομάχου ?

Αν η εικόνα που μας δίνουν τέτοιοι καθρέφτες δεν μας αρέσει, ας μην κατηγορούμε τούς καθρέφτες!

Εγώ αγαπώ τον Κάλβο εσύ το Σολωμό,
μας χωρίζει μια αλλαγή βλέμματος ή άβυσσος;

που λέγαν οι βροντάκηδες στους φουρτουνάκηδες ...

πλειοψηφούν συντριπτικώς οι δεξιοί,
οι κεντρώοι μαζεύουν κάτι λίγα,
οι περισσότεροι αριστεροί έγιναν κεντρώοι και δεξιοί
και οι εναπομείναντες βάλαν το κόμμα να τους βρει δουλειά στη ..στη...? ...στη...?

στη Λιβαδειααααααααααααααααα

κι απόμειναν δυο-τρία κόμματα μικρά να τα κλαίνε οι ρέγγες, κι αυτά κι αυτούς που τα ψήφισαν κι είχαν την ελπίδα να προκαλούσαν στρέβλωση, συμμετοχικότητα και άλλα ευτράπελα ρομαντικά που από πάνω τα ντύνουν με προβιά συνειδητοποιημένης πρακτικής και άρα ασυνείδητης βλακείας των όσων έπραξαν το αντίθετο απ'αυτούς (παλαμάκια να χτυπούν τα καβουράκια)

Πάντως για να κάνουμε και μια παρήγορη σημείωση ο κόσμος σε αυτές τις εκλογές ταλαιπώρησε το κεφάλι του λίγο παραπάνω από τις προηγούμενες. Κι αυτό ας ευχηθούμε να διαμορφώσει θετικές εξελίξεις. (και καλα)

Έτσι κι αλλιώς αυτά που με κάνουν να θεωρώ ότι ζω περισσότερο από το επιβιώνω δε θα μου τα δώσει ποτέ η πολιτική...

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Ο ....άλλος μας έφερε τους ζαμπονόδερμους *** (για να σωθούν) ετούτος θα μας φέρει τους παχύδερμους (για να μας σώσουν)
Επίσης, ο γιός του υιού του ..."γέρου" θα χαρίσει - μαζί με τα μαθητικά notebooks- κι από ένα mountain bike (να συνηθίζουν τα παιδάκια από νωρίς τη ζωή-ποδήλατο) προσφορά της πασοκ ΑΕ, που με ηγέτη της (πλέον) τον γνησιότερο εκπρόσωπο του ρομαντισμού, θα (μας) αναβιώσει τις ένδοξες εποχές των....φιλελλήνων!

Θα κλάψω!!!!!!!!!

*** Δεσμώτης-λεξιπλάστης
Γέλασα αυθόρμητα,
μα έχασες τη ψήφο μου λόγω του τριάστερου κόμμεντ.

Το +1 μου θα πιανόταν πια, για αυτοέπαινος

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
αυτός που θα 'βολευτεί' αύριο παρα τω υπουργω/πρωθυπουργώ κοκ. Και με 0 προσόντα [αυτός, ο γιος του, ο ανηψιός του] θα "καθαρίζει" ένα παλαβό νουμέρο κάθε μήνα.
θα έπαιρνες τη θέση του?

αν ναι σου αρκεί μια σημαιούλα, μια ντουντούκα, ένα δίκυκλο ή αυτοκινητάκι και να μείνεις ζωντανή ως τις 5 του Οκτ. 2013.
αν όχι η ειρωνεία σου έχει σάρκα αλλά δεν έχει οστά.

Στη περίπτωση του ναι σου, θα ίσχυε πάλι το ναι αν για ένα σκασμό λεφτά σου έλεγαν να αυνανίζεσαι στο office desk του υμπουρδάκου παρά τω πορδηπουργώ και να πηγαινοφέρνεις ύποπτες βαλίτσες της x-company με 16ψήφιο κωδικό ασφαλείας (και την απαραίτητη χειροπέδα) σαν άλλη Τσουκάτενα;

Η αξιοπρέπεια σε δεύτερη μοίρα ή σε τρίτη; Αυτό είναι το δίλημμα;

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Οσο ανόητοι μπορεί να είναι ουρλιάζοντας λίγες ώρες πριν το κλείσιμο της κάλπης "Είσαι και θα είσαι ο πρωθυπουργός !" όσο ανόητοι είναι όταν αποδέχονται στωικά δηλώσεις "εκλεκτών" τους "η "Η Ν.Δ. δεν ητάται ποτέ" (λίγες ώρες μετά τα αποτελέσματα ήττας). 'Οσο ανόητοι μπορεί να είναι πιστεύοντας ότι στην πολιτική ισχύει το "αιωνίως". 'Οσο ανόητοι ήταν πάντα, χωρίς ίχνος ποίησης ή τραγωδίας αυτές τις ώρες για να αντιμετωπίσουν ανάλογα - νικητές και ηττημένοι εξίσου- με αξιοπρέπεια μια απλή Κυριακάτικη νύχτα όπως τόσες άλλες, που πιστεύουν ότι θα αλλάξει τη μοίρα τους (τους καημένους, το πιστεύουν...νικητές και ητημένοι).
Πόσο δίκο έχεις ρε ντοκ.

Η έλλειψη ποίησης στο λόγο μας έκανε ντεκουπαριστούς και κάκοσμους

Αναφέρεσαι στον Σαμαρά. Το λέω εγώ...
Πιστεύω ότι αν του διαβάσεις ένα ποίημα σαν τον χορό των μπιζελιών,
θα σου κάνει πολιτική ανάλυση της φλούδας του αρακά και της γενικευμένης εντερικής αναδιάταξης από τα πολύσπορα κριτσίνια.

Καλαματιανός ξυνός, παιδί μου

Αυτοί δε ξέρουν από ποίηση, παρά μόνο από καλό αγουρέλαιο που βέβαια είναι κι αυτό ένα ποίημα που ρέει πηχτό πράσινο.

Πάντως ειλικρινά, μετάνιωσα που έγραψα για τον οπαδό που έφυγε από τη Δημητρακοπούλου στο Κουκάκι να κουνήσει λίγο την πλαστική σημαία στην Ιπποκράτους,
επειδή ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι περιμένω να δω σε ποια σατραπεία θα ανήκομεν σε μερικές εβδομάδες... Στις Η.Π.Α., στην Ε.Ε., στην εγγύς ανατολή ή στα Βαλκάνια?

Προτίθεμαι πλέον να ασχοληθώ μόνο με τα μεγάλα…
όπως με το τι σκατά να μαγειρέψω για αύριο

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Που ειναι αυτοι που ψηφιζουν τους ιδιους, και μετα τους βριζουν;... Κριβονται και βγαινουν μονο να ψηφισουν, και μετα να κορναρουν με το αμαξι και να κυματιζουν την σημαια;...

Ρώτα τη δόκτωρα Resident_Evil. (που να'σαι τώρα)

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ακούω ότι δεν είναι μόνο η ψήφος διέξοδος. Με ποιους άλλους τρόπους μπορούμε να επηρεάσουμε τους πολιτικούς και ένα άλλο ερώτημα που ήθελα να κάνω όσοι δεν ψήφισαν είχαν καμία ακτιβιστική παρουσία στην Ελλάδα; Να ξέρω μόνο εγώ είμαι ο κολλημένος;
με ληγμένα γιαούρτια που μιμούνται το σούπερμαν
Με αποχή ήτοι,
με κατακεραύνωση που δεν ισοδυναμεί με ψήφο σε άλλο κόμμα γιατί οι συνοριακές ψήφοι είναι πραγματικότητα από τον περασμένο πια αιώνα.
ΤΟ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ είναι πιο ισοπεδωτικό από το επιλέγω τον άλλο.

Γιατί κι ο άλλος είναι λαμόγιο άλλου μήκους κύματος απλώς διαφορετικής κοπής και πάλι καταλήγεις στη παρωδία της τραγωδίας μιας διαρκούς απογοήτευσης
We know how it works in politics.

Η επαναφορά στα πολιτικά δρώμενα ας είναι θέμα πανελλαδικών στην έκθεση κειμένων μόνο,
όσο το τοπίο είναι λες και βρέχει κουράδες και έχουμε βγάλει έξω κουβάδες για να τις συλλέξουμε.

Μέχρι λοιπόν, την ώρα του ουράνιου λιπάσματος, μαύρο ρε κερατάδες τρυπ@νογ@μημένοι.

Και φαντασμένε,
το νοηματικό κονέκσιον του μη ψηφίζοντος με την ακτιβιστική δράση είναι διασκεδιαστικότερο από κοινή προβολη σε σπλιταρισμένη οθόνη χόουμ σίνεμα ταινιών Βέγγου, Λουι ντε Φινές και Τζέρι Λιούις ΜΑΖΙ.

από πότε όσοι δε ψηφίζουν πρέπει να σου αποδεικνύουν προσωπικά το αν και κατα πόσο ενεργοί είναι;

Μου αρέσουν τα κρουασάν βουτύρου και ο ήχος από το πέσιμο κλειδιών στο πάτωμα.
Εnough for activism of your perception?

Δηλ αν δε ψηφίζεις και δεν είσαι ακτιβιστής (δε σώζεις φώκιες, δελφίνια και αρμαντίλους), συλλαλητηριάκιας, θα πει ότι κακώς δε ψηφίζεις; Τι παστωμένες αντιλήψεις είναι τούτες?

Αν ψηφίζεις και δεν είσαι ακτιβιστής? Δένει το ντουέτο, τότε?

Κι αν εντέλει, είτε ψηφίζεις είτε δε ψηφίζεις, πρέπει να είσαι ακτιβιστής, τι συνδέεις το κουλούρι (ακτιβισμός) με το καρπούζι (ψήφος);

Απομακρύνσου από τον φούρνο μικροκυμάτων, τώρα.

Τώρα εμένα ξαφνικά μου έκατσε ένα φιλοσοφικό ερώτημα, από εκείνα που μόνο ο Δεσμώτης μπορεί ν' απαντήσει, όμως φευ, ακόμη κι όταν αυτό συμβεί, το πρόθυμο πλην ράθυμο πνεύμα μου, αδυνατεί να συλλάβει το νόημα της απάντησης.

Αυτά παθαίνει κανείς, όταν πρωί πρωί πίνει τον καφέ του διαβάζοντας Δεσμώτη. Είναι γνωστό ότι οι φανατικοί αναγνώστες, πάσχουν από μεγάλες δόσεις μαζοχισμού, του τύπου "μου σαλεύει το μυαλό αλλά μ' αρέσει".

α να χαθείς κολακοκόλακα

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Οι δημοσκοπήσεις αποτελούν προβλέψεις και όσο πιο επιστημονικά μελετημένες είναι τόσο πιο ακριβή είναι τα αποτελέσματα τους. Ίσως θα έπρεπε να καταργηθούν οι εκλογές αλλά ευτυχώς για τώρα δεν θα γίνει κάτι τέτοιο όσο και αν είναι τρέντι επαναστατικό να το κρυφοϋποστηρίζουμε

τρέντι αντιφατικό του κρυφουποστηριγμένο μιας και το τρεντ είναι μοδάτο, η τάση για κάτι να είναι επίκαιρο και δημοφιλές, άρα το πρόθεμα "κρυφο" αυτοακυρούται (όπως ακριβώς αν πήγαινα να ψηφίσω και αντί για σταυρό ζωγράφιζα ένα πυραυλάκι ανάμεσα σε δυο μπαλάκια μπροστά από το όνομα του Αλογοσκούφη!)

Τώρα αν βάλεις στην εξίσωση και τη λέξη επαναστατικό έχουμε σύστημα δυο εξισώσεων με τρεις αγνώστους εκ των οποίων οι δύο είναι οξύμωρα σχήματα (μάλλον οκτάεδρα παραμορφωμένα).

Οι λύσεις είναι ρήσεις πολλαπλής κρίσης αλλά να μία:

Δεν αφήνουμε τις παράνοιες λέω εγώ…

Αρχική Δημοσίευση από SPEIO
Μια απορία έχω;Εφόσον πολλοί εδω μέσα είναι κατά όλων των κομμάτων,γιατί δεν φτιάχνετε ένα κόμμα e-steki ; Κόσμος μπαίνει ,βγαίνει ,διαγράφεται,συντονιστική επιτροπή υπάρχει,νομίζω στα βασικά έχουμε καλυφθεί.Κάνουμε και ψηφοφορία για πρόεδρο κλπ.και τσουπ έτοιμο.
Εκτός αν θέλετε μόνο να γκρινιάζετε.
Παρακαλείται ο άντμιν Εξποζέ μπονέ να με αδειοδοτήσει να απαντήσω ελευθέρας, σε αυτό το τσιγκλιστικό ερώτημα της μανταμίτσας ΣΠΕΙΟ.

Και μια ερωτησούλα για όποιον προαιρείται:
Όσοι ψηφίσανε πράσινους θεωρούν ότι αγκαλιάζουν την κοινωνία επειδή είναι στο facebook;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεσμώτης : 05-10-09 στις 23:00.

napstor

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη napstor
Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Αντιεξουσιαστης . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε στις 22:47, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Α μπα όχι, έτσι να πάει σούμπιτη στο υπουργείο παιδείας και στο οποιοδήποτε υπουργείο...

Ρε πάτε καλά???? Είστε σοβαροί? Αν ο εκάστοτε υπουργός δεν έχει γνωση του αντικειμένου του υπουργείου του, τότε πού πάμε? Ας μπαίνουν καθηγητές πανεπιστημίων στο παδείας, ή΄καθηγητές σχολείων, ας μπαίνουν γιατροί στο υγείας, ας μπαίνουν διπλωμάτες στο εξωτερικών, και όχι ότι να 'ναι...

Έλεος δηλαδή... Τι μλκιές ακούω ρε γαμώτο... Ναι, αμόρφωτη θα τη στείλουνε και αυτή και την κάθεμια...
τι να μπει να κανει ο γιατρος στο υπουργειο?ξερει τους νομους,ξερει απο πολιτικη,ξερει την ιστορια της πολιτικης?σιγα μην βαλουμε και αρχιτεκτονα στο υπεχωδε.
Επιτέλους!
+1000

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 22:55, 05-10-09:

τι να μπει να κανει ο γιατρος στο υπουργειο?ξερει τους νομους,ξερει απο πολιτικη,ξερει την ιστορια της πολιτικης?σιγα μην βαλουμε και αρχιτεκτονα στο υπεχωδε.

Ναι, οκ... Στείλε εσύ όλους τους δικηγόρους, γιατί στην πλειονότητά της, η βουλή από δικηγόρους και αρχιτέκτονες αποτελείται και από άλλα συναφή στα ασχετα με αυτούς υπουργεία.

Ένας καθηγητής που γνωρίζει τα προβλήματα της παιδείας, τα αντιμετωπίζει με άλλο μάτι... Ένας γιατρός που ξέρει τις ελλείψεις στο χώρο της υγείας, ξέρει τι θα κάνει...

Πού είναι το αστείο ρε φίλε?

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 22:56, 05-10-09:

Όμως το θέμα είναι ότι ένας του χώρου μπορεί να είναι πιο διαπλεκόμενος από κάποιον που δεν ξέρει τον χώρο καλά.
Αυτό το πρόβλημα μπορεί να το λύσει ένα συμβούλιο ατόμων του χώρου μαζί με τον Υπουργό.

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:01, 05-10-09:

Όμως το θέμα είναι ότι ένας του χώρου μπορεί να είναι πιο διαπλεκόμενος από κάποιον που δεν ξέρει τον χώρο καλά.
Αυτό το πρόβλημα μπορεί να το λύσει ένα συμβούλιο ατόμων του χώρου μαζί με τον Υπουργό.

Σου άρεσε εσένα που μπήκε ο Αρούλης στο Παιδείας δηλαδή?

Ναι το έχω ακούσει για τα συμβούλια ατόμων, αλλά γενικά οι αποφάσεις του υπουργείου, και όχι μόνο αυτού είναι είναι λίγο ό,τι να 'ναι...
Χαρά στα συμβούλια...

napstor

Διάσημο Μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Αντιεξουσιαστης . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε στις 23:03, 05-10-09:

Πού είναι το αστείο ρε φίλε?
σε αυτα που γραφεις.

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:03, 05-10-09:

Σου άρεσε εσένα που μπήκε ο Αρούλης στο Παιδείας δηλαδή?

Ναι το έχω ακούσει για τα συμβούλια ατόμων, αλλά γενικά οι αποφάσεις του υπουργείου, και όχι μόνο αυτού είναι είναι λίγο ό,τι να 'ναι...
Χαρά στα συμβούλια...
Δεν είπα ότι μου άρεσε.
Μίλησα γενικά και όχι συγκεκριμένα.

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:06, 05-10-09:

δηλ., η Μπιλντεμπεργκιανή Άννα Διαμαντοπούλου που θα είναι η αυριανή υπουργός παιδείας τι γνώσεις έχει για την διοίκηση του υπουργείου αυτού; :p

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Kansas Rocks! έγραψε στις 23:07, 05-10-09:

Δεν είπα ότι μου άρεσε.
Μίλησα γενικά και όχι συγκεκριμένα.

Παράδειγμα σου εδωσα. Με απογοητευουν κάτι τέτοιες επιλογές... Βάζεις κάποιον για να τον βάλεις κάπου, επειδή τόσα χρόνια τον είχες αδικήσει... Και τον βάζεις σε υπουργείο με μεγάλη σημασία...
Συγγνώμη, το Βαληνάκη πώς τον έβαλε στο Εξωτερικών δηλαδή? Δε γίνεται να γίνει έτσι σε όλα τα υπουργεία?

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 23:08, 05-10-09:

Σε τρομαξα?

Σε τρομαξα?
Mπαααα!!!Τρομαγμένοι είμαστε εδώ και χρόνια.

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:10, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
δηλ., η Μπιλντεμπεργκιανή Άννα Διαμαντοπούλου που θα είναι η αυριανή υπουργός παιδείας τι γνώσεις έχει για την διοίκηση του υπουργείου αυτού; :p
Θα θεσπίσει ως δεύτερη επίσημη ξένη γλώσσα της Ελλάδας τα Αγγλικά.
Θα κάνει το μονοτονικό σε καθολουτονικό.
Θα καταργηθούν τα γράμματα ω,η,υ και οι δίφθογγοι αι, οι, ει, ηυ, ευ, αυ.
Αυτάααααααααααααα.

napstor

Διάσημο Μέλος

O napstor έγραψε στις 23:13, 05-10-09:

Αυτάααααααααααααα.
μικροαλλαγες με λιγα λογια

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:17, 05-10-09:

μικροαλλαγες με λιγα λογια
Ακριβώς.

Οδυσσέας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 23:18, 05-10-09:

Και επίσημη και ξένη;

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:23, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Και επίσημη και ξένη;
Σωστά.
Παράλειψις.

Όμως γιατί;

ΠΑΣΟΚ είναι αυτό ποτέ δεν ξέρεις.

anna_md (αννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna_md
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 00:22, 06-10-09:

Αν μπει ενας αμορφωτος στην κυβερνηση και εσυ πεις "οκ" τοτε κατι δεν παει καλα...

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 03:01, 06-10-09:

Η πολιτική είναι κάποια συγκεκριμένη γνώση; Οι μόνοι που μπορούν ν'αποφασίζουν ειναι οι επιστήμονες, οι ειδικοί και οι επιτροπές τους. Άλλωστε λίγο-πολύ αυτό γίνεται. Οι υπουργοί απλώς υπογράφουν τις εισηγήσεις των επιστημονικών επιτροπών. Ο γιατρός στο Υγείας, ο Πολιτικός Μηχανικός στο ΥΠΕΧΩΔΕ κι ο οικονομολόγος στο Οικονομίας. Το πρόβλημα δεν ειναι πως αποφασίζουν οι επιστήμονες, αυτό ειναι το ζητούμενο. Το προβλημα ειναι οτι οι υπουργοί μπορούν να βγάζουν αποφάσεις χωρίς την έγκριση των επιστημόνων του κράτους.
Αυτάααααααααααααα.
Επίσημες ξένες γλώσσες δεν υπάρχουν. Δεν καταλαβαίνω πάντως τη λογική των αστικών μύθων. Το πολυτονικό καταργήθηκε μόνο του γιατί είχε παρέλθει η χρησιμότητά του. Το όλο μέλημα της Bilderberg και των άλλων think tanks είναι τι τόνους θα βάζουν στα Ελληνικά...

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ελάχιστες. Είναι Πολιτικός Μηχανικός.

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 11:38, 06-10-09:

Αμα αργησει να απαντησει θα παρω το 166

Εσύ έπαιρνες συνέχεια χθες το 166 και δεν έδινες διεύθυνση;. Δηλαδή αν δεν είχα πει ες αύριον τι θα έκανες;
Οκ.
Είμαι φασίστας, στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, εγώ έσπασα στο ξύλο την τραγουδίστρια.
Και μην κάνεις συνέχεια edit.
Φτάνει πια!

1) Δεν είπα ότι είσαι φασίστας. Και ξέρω ότι δεν ψηφίζεις Χρυσή αυγή. Δεν ξέρω όμως τίποτα παραπάνω. Μη λες πράγματα που δεν σου απεύθυνα ονομαστικά. Είπα ότι για λέσχη Μπίλντεμπεργκ ή περί μασόσων μιλάνε συνήθως φασίστες και φαιδρά πρόσωπα όπως Κωνσταντινίδηδες ή Βελόπουλοι. (άντε και κάποιοι φανατικοί μουτζαχεντίν) Είναι γνωστές και παραπλήσιες πρακτικές φασιστών. Παραλληλλισμούς έκανα. Και κατά το 99% είναι απόψεις που συμμερίζονται ομάδες φανατισμένες κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων ή ελάχιστου μορφωτικού επιπέδου.

2) Εσύ τώρα γιατί έκανες ξανά edit γι'αυτό το μήνυμά σου

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:37, 06-10-09:

διθυραμβικα ειναι τα σχολια αγγλικων και αμερικανικων εφημεριδων για Γιωργακη..

τωρα πρεπει να χαρουμε γιαυτο?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

napstor

Διάσημο Μέλος

O napstor έγραψε στις 14:54, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από anna_md
Αν μπει ενας αμορφωτος στην κυβερνηση και εσυ πεις "οκ" τοτε κατι δεν παει καλα...
δεν σημαινει οτι αν εχεις σπουδασει,εισαι και μορφωμενος.η μορφωση μπορει να ερθει και απο αλλου,εκτος της ανωτατης εκπαιδευσης.

thanous18

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 14:55, 06-10-09:

δεν σημαινει οτι αν εχεις σπουδασει,εισαι και μορφωμενος.
αλλη η μορφωση του πανεπιστημιου και αλλο η κοινωνικη μορφωση

napstor

Διάσημο Μέλος

O napstor έγραψε στις 14:57, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
αυτο λεω και εγω αλλα δεν το καταλαβαινουν.

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 15:00, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Επίσημες ξένες γλώσσες δεν υπάρχουν
Το διόρθωσα.
Επαναλαμβάνω παράλειψη.

Για τη λέσχη Bilderberg δε θα ξαναμιλήσω αφενός γιατί η συζήτηση αυτή αφενός μεν δε θα μας οδηγήσει πουθενά, αφετέρου δε θα βγουμε off-topic.

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 15:00, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
Και άλλο η παιδεία ;!!

anna_md (αννα)

Δραστήριο Μέλος

H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 16:12, 06-10-09:

δεν σημαινει οτι αν εχεις σπουδασει,εισαι και μορφωμενος.η μορφωση μπορει να ερθει και απο αλλου,εκτος της ανωτατης εκπαιδευσης.
Συμφωνω σε αυτο αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι χρειαζεται κ η Πανεπιστημιακη μορφωση...

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 16:51, 06-10-09:

Σωστος...+1

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 19:29, 06-10-09:

Το νέο κυβενρητικό σχήμα στο οποίο συμμετέχουν 15 υπουργούς και 14 υπουργεία ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός κ. Γιώργος Παπανδρέου. Η ορκωμοσία του νέου Υπουργικού Συμβουλίου θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 11:00 π.μ.

Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης: Θεόδωρος Πάγκαλος

Υπουργείο Εθνικής Άμυνας
- Υπουργός: Ευάγγελος Βενιζέλος
- Υφυπουργός: Θάνος Μπεγλίτης

Υπουργείο Απασχόλησης
- Υπουργός: Ανδρέας Λοβέρδος
- Υφυπουργός: Γιώργος Κουτρουμάνης

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης
- Υπουργός: Κατερίνα Μπατζελή
- Υφυπουργός: Μιχάλης Καρχιμάκης

Υπουργείο Δικαιοσύνης
- Υπουργός: Χάρης Καστανίδης
- Υφυπουργός: Απόστολος Κατσιφάρας

Υπουργείο Εξωτερικών
- Υπουργός: Γιώργος Παπανδρέου
- Υφυπουργός: Σπύρος Κουβέλης

Υπουργείο Εσωτερικών
- Υπουργός: Γιάννης Ραγκούσης
- Υφυπουργός: Ντίνος Ρόβλιας

Υπουργείο Οικονομικών:
- Υπουργός: Γιώργος Παπακωνσταντίνου
- Υφυπουργός: Φίλιππος Σαχινίδης

Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας
- Υπουργός: Λούκα Κατσέλη
- Υφυπουργοί: Σταύρος Αρναουτάκης, Μάρκος Μπόλαρης

Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Τεχνολογίας
- Υπουργός: Άννα Διαμαντοπούλου
- Υφυπουργός: Χριστοφιλοπούλου

Υπουργείο Περιβάλλοντος, Πράσινης Ανάπτυξης και Ενέργειας
- Υπουργός: Τίνα Μπιρμπίλη
- Υφυπουργοί: Γιάννης Μανιάτης, Θάνος Μωραίτης

Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού
- Υπουργός: Παύλος Γερουλάνος
- Υφυπουργός: Άντζελα Γκερέκου

Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη
- Υπουργός: Μιχάλης Χρυσοχοίδης
- Υφυπουργός: Βούγιας

Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας
- Υπουργός: Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου
- Υφυπουργός: Φώφη Γεννηματά

Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
- Υπουργός: Δημήτρης Ρέπας
- Υφυπουργοί: Γιάννης Μαγκριώτης, Νίκος Σηφουνάκης

Κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι: Χρήστος Παπουτσής και Πέτρος Ευθυμίου

Υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ και κυβερνητικός εκπρόσωπος: Γ. Πεταλωτής

Διευθυντής του γραφείου του πρωθυπουργού στο Μέγαρο Μαξίμου: Νίκος Αθανασάκης

Πρόεδρος της Βουλής θα προταθεί ο κ. Φίλιππος Πετσάλνικος, γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας θα προταθεί ο Χρήστος Παπουτσής

Ορκωμοσία Γεωργίου Παπανδρέου

Ορκίστηκε στις 11.00, ενώπιον του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κάρολου Παπούλια, ο νέος πρωθυπουργός, κ. Γ. Παπανδρέου.

Είναι ο 8ος κατά σειρά της χώρας (9ος συμπεριλαμβανομένου του Ξενοφώντα Ζολώτα), από το 1974 και μετά.

Η παράδοση της πρωθυπουργίας στο Μαξίμου

Ακολούθως, ο νέος πρωθυπουργός μετέβη στο Μέγαρο Μαξίμου, για την τελετή παράδοσης - παραλαβής, όπου τον υποδέχθηκε ο απερχόμενος πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.

Ο νέος πρωθυπουργός είχε θερμή χειραψία με τον Κ Καραμανλή κατά την παράδοση της Πρωθυπουργίας στο Μέγαρο Μαξίμου. Ο κ Παπανδρέου ρώτησε τον κ Καραμανλή για την υγεία της μητέρας του κι ευχήθηκε περαστικά.

Άρνηση Χρυσόγελου να αναλάβει το Υπουργείο Περιβάλλοντος

Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Χρυσόγελος του κόμματος των Οικολόγων Πρασίνων αρνήθηκε πρόταση του Γ. Παπανδρέου να αναλάβει το νέο Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Υπογράφηκαν τρία Προεδρικά Διατάγματα για συγχωνεύσεις υπουργείων

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο κ. Παπανδρέου ορκίστηκε πρώτος, ξεχωριστά από την κυβέρνηση που θα σχηματίσει, για να μπορεί να υπογράψει τα νομοθετικά διατάγματα, με τα οποία θα διαμορφωθεί η νέα δομή των υπουργείων.

Το Ε' τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας υπό την προεδρία του αντιπροέδρου Κωνσταντίνου Μενουδάκου, έκρινε νόμιμα -με ορισμένες νομοτεχνικού περιεχομένου παρατηρήσεις- τρία σχέδια Προεδρικού Διατάγματος, που υπογράφονται από τον πρωθυπουργό, Γιώργο Παπανδρέου, και με τα οποία συγχωνεύονται και συγκροτούνται υπουργεία.

Eιδικότερα, συγκροτείται Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, στο οποίο θα μεταφερθούν:

1. Από το υπουργείο Εσωτερικών η Γενική Γραμματεία Δημόσιας Τάξης και η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.

2. Από το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας (το οποίο συγχωνεύεται με το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών), η Διεύθυνση Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας, η Γενική Γραμματεία Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής και το Λιμενικό Σώμα.

Ακόμα, τα Υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται σε Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

Επίσης, το Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών μετονομάζεται σε Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και συγχωνεύονται σε αυτό τα Υπουργεία Ανάπτυξης και Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.

Τέλος, το Yπουργείο Μακεδονίας - Θράκης μετατρέπεται σε Γενική Γραμματεία Μακεδονίας - Θράκης και οι αρμοδιότητές της υπάγονται στο Yπουργείο Εσωτερικών.

Εντολή σχηματισμού Κυβέρνησης

Τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας επισκέφθηκε χθες ο κ. Γιώργος Παπανδρέου, και έλαβε εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.

Ο κ. Παπούλιας ευχήθηκε "καλή δύναμη" στον νέο πρωθυπουργό. "Τη χρειαζόμαστε την ευχή σας" του απάντησε ο κ Παπανδρέου. "Δεν ξενυχτίσατε πολύ",είπε ο κ.Παπούλιας στον κ. Παπανδρέου, με τον δεύτερο να απαντά ότι "όχι... ήταν σύντομο, εξ άλλου χρειαζόμαστε όλοι μας τη δύναμη, γιατί είναι πολλές οι ευθύνες".

Ανταπαντώντας ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε στον κ. Παπανδρέου ότι "ελπίζω να κάνετε αυτό που λέτε, για σημαντικές τομές, άλλωστε, είστε και προπονημένος", με τον κ. Παπανδρέου να απαντά "και οι δυο είμαστε προπονημένοι".

http://www.news247.gr/a/43!104585
Σε ανακοίνωση τους αργά το απόγευμα οι Οικολόγοι Πράσινοι εξέφρασαν τους λόγους που αρνήθηκαν να συμμετέχουν στη νέα κυβέρνηση αναλαμβάνοντας το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:

"Σήμερα έγινε επικοινωνία από το γραφείο του νέου πρωθυπουργού προς την Εκτελεστική Γραμματεία των Οικολόγων Πράσινων με σκοπό την συμμετοχή τους στην νέα κυβέρνηση. Η απάντηση των Οικολόγων Πράσινων ήταν αρνητική.

Ευχαριστούμε το ΠΑΣΟΚ για την πρόσκληση αλλά στόχος μας είναι να αλλάξουμε τις πολιτικές. Η συμμετοχή στην εξουσία δεν αποτελεί αυτοσκοπό για μας.

Ενδεχόμενη συμμετοχή μας σε κυβέρνηση, θα έπρεπε να στηρίζεται σε προγραμματικές συμφωνίες, σε θεματικές πλειοψηφίες στην κοινωνία, σε μια λαϊκή εντολή που θα απέκλειε αυτοδύναμες κυβερνήσεις, αλλά και στην ύπαρξη μιας κοινοβουλευτικής ομάδας των Οικολόγων Πράσινων που να μπορεί να επηρεάζει τις εξελίξεις.

Αν ο εκλογικός νόμος ήταν δίκαιος, οι Οικολόγοι Πράσινοι θα είχαμε σήμερα 7 βουλευτές. Εάν το ΠΑΣΟΚ πράγματι πιστεύει ότι πολιτικές προτάσεις όπως αυτή που εκπροσωπούν οι Οικολόγοι Πράσινοι πρέπει να είναι στη Βουλή, αν θεωρεί ότι όλες οι ψήφοι των πολιτών πρέπει να έχουν την ίδια εκπροσώπηση, τότε μπορεί να πράξει αναλόγως.

Οι Οικολόγοι Πράσινοι παραμένουμε κριτικοί στην εξουσία, αλλά και ανοικτοί στον προγραμματικό διάλογο με όλες τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις.

Τις επόμενες μέρες θα περιμένουμε τις προγραμματικές δηλώσεις της νέας κυβέρνησης και θα τοποθετηθούμε επί της ουσίας".

http://www.news247.gr/a/4!104684

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 20:18, 06-10-09:

Γιατί ο Χρυσόγελος δεν δέχτηκε τη θέση;;;

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 20:20, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nioniosmeg
Βασικά δεν ήθελε να τους πουν παρακλάδι του ΠΑΣΟΚ.
Αυτό πιστεύω.

anna_md (αννα)

Δραστήριο Μέλος

H anna_md έγραψε στις 20:24, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nioniosmeg
Ελα ντε...ειχε την ευκαιρια να κανει πραγματα στο υπουργειο περιβαλλοντος κ αρνηθηκε. Περιμενει να γινει κυβερνηση?

musicrain1 (Φάνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη musicrain1
Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O musicrain1 έγραψε στις 20:26, 06-10-09:

Βασικά δεν ήθελε να τους πουν παρακλάδι του ΠΑΣΟΚ.
Αυτό πιστεύω.
Ας το ελπίσουμε, αν και πάλι δεν μου φαίνεται ικανοποιητική δικαιολογία. Στο κάτω κάτω τί τους ενδιαφέρει, η ταμπέλα ή η ουσία;

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 20:29, 06-10-09:

Βασικά όταν είσαι στη πολιτική όσο και να υποστηρίζεις την ουσία, πρέπει να έχεις και μια καλή ταμπέλα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους