Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
Σκύλος
145
64,44%
Γάτα
80
35,56%

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 15:14, 30-03-12:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cat_dog_16_0026.jpg
Εμφανίσεις:  84
Μέγεθος:  49,8 KB  
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:49, 30-03-12:

αν τα πλένεις, τα εμβολιάσεις, τους δίνεις τα φάρμακά τους, τα χτενίζεις, όχι δεν έχει βρώμα το σπίτι (εκτός και αν δεν σκουπίζεις)..δεν ξέρω τι γίνεται στην περίοδο- είμαι υπέρ της στείρωσης..
και καθε ποσο συχνα τα πλενεις?
και καθεται?

εγω που ειχα δεν θα καθοταν με τιποτα και μετα θα τιναζε παντου

παντως οτι μαδανε οι σκυλοι μαδανε,και γενικα

χρειαζεται περισσοτερη καθαριοτητα αν εχεις σκυλο στο σπτιι..

παντως αν εχεις αυλη,,το καλυτερο ειναι στην αυλη,,και για το ιδιο το σκυλι..

το σκυλι μεσα στο σπιτι ειναι νεα αστικη μοδα παντως,,παλια τα σκυλια και γενικα τα ζωα μενανε εκτος σπιτιου

και οσο για το γιατρο..
η αδελφη μου απο σταφυλοκκοκο στο γονατο πηγε να πεθανει σχεδον μπηκε εντατικη και βγηκε

καιο λοιμοξιολγοος το πρωτο που ρωτησε ειναι,"εχετε σκυλο στο σπιτι"?

οποτε αν μενεις στο σπιτι με το σκυλο σαφως υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος γιατι ο σκυλος δεν ειναι ανθρωπος και εχει μικροβια που μπορει να ειναι επικινδυνα για σενα ενω για τον ιδιο οχι

επισης μια αλλη κλασσικη απορια που εχω"πώς αφηνουν πολλοι να τους γλυφουν τα σκυλια εδικα στη μουρη?ενω πριν εχουν γλυψει τα απαυτα τους?

αλλο αγαπαμε τα ζωα αλλα τα μεγαλωνουμε σαν ανθρωπους

τα ζω αδενειναι ανθρωποι,,και καθε ειδος εχει αλλες αναγκες και ευαισθησίες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:41, 30-03-12:

Ο σωστος συνδιασμος σκυλου-ανθρωπου δεν σου δινει απλα τον καλητερο φιλο, αλλα μια αλληλοσυνεχια! Η σχεση που μπορει να αναπτυχθει αν ξερεις τι σκυλο να διαλεξεις και πως να του φερθεις (κατιι που οι περισσοτεροι δεν εχουν καν ακουστα ) και αν φυσικα το θες πραγματικα αυτο το πραγμα και δεν ειναι μια στιγμιαια σκεψη η επιλογη λογο μοδας κλπ, ειναι σαν εμπειρια κατι που πιστευω σε αλλαζει σαν ανθρωπο, ειναι κατι που συνεχος αποζητω!

Για τις γατες παλι, ποτε δεν καταφεραν να με συγκινισουν, παντα τις αντιπαθουσα...!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:45, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και καθε ποσο συχνα τα πλενεις?
και καθεται?

εγω που ειχα δεν θα καθοταν με τιποτα και μετα θα τιναζε παντου

παντως οτι μαδανε οι σκυλοι μαδανε,και γενικα
όταν είχα σκύλο μαδούσε εποχιακά. Με συχνό χτένισμα δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Με τον γάτο που έχω σπίτι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τρίχες. Πιστεύω το ίδιο ισχύει και με τα σκυλιά. Αν καθαρίζεις μια φορά τον μήνα, σίγουρα θα συσσωρευτούν οι τρίχες!

χρειαζεται περισσοτερη καθαριοτητα αν εχεις σκυλο στο σπτιι..

παντως αν εχεις αυλη,,το καλυτερο ειναι στην αυλη,,και για το ιδιο το σκυλι..
Σαφώς και χρειάζεται περισσότερη καθαριότητα. Θα χρειαζόνταν περισσότερη καθαριότητα ακόμα και αν έχεις περισσότερους ανθρώπους στο σπίτι σου.
Η αυλή είναι καλή για τον σκύλο με την προϋπόθεση ότι ο σκύλος έχει ελεύθερη πρόσβαση και στο σπίτι. Πρόκειται για ζώο που σχηματίζει αγέλες και θέλει να είναι μαζί με τα μέλη της αγέλης του. Όταν το αφήνεις μόνιμα στην αυλή και εσύ βρίσκεσαι στην ζεστασιά του σπιτιού σου, δεν είναι και το καλύτερο για τον σκύλο.

το σκυλι μεσα στο σπιτι ειναι νεα αστικη μοδα παντως,,παλια τα σκυλια και γενικα τα ζωα μενανε εκτος σπιτιου
δεν το θεωρώ μόδα. Απλά θεωρώ ότι γίναμε πιο "ανθρώπινοι".

και οσο για το γιατρο..
η αδελφη μου απο σταφυλοκκοκο στο γονατο πηγε να πεθανει σχεδον μπηκε εντατικη και βγηκε

καιο λοιμοξιολγοος το πρωτο που ρωτησε ειναι,"εχετε σκυλο στο σπιτι"?
μ***κιες. Σταφυλόκοκκο έχουμε σχεδόν όλοι πάνω μας χωρίς να προκαλεί προβλήματα. Το πρόβλημα έρχεται όταν αποκτάς βαθιά πληγή, πχ σε δαγκώσει κάποιο ζώο ή τρυπηθείς βαθιά από κάτι. Τότε τα βακτήρια που ζουν στο δέρμα σου μπαίνουν μέσα και δημιουργούν προβλήματα.

οποτε αν μενεις στο σπιτι με το σκυλο σαφως υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος γιατι ο σκυλος δεν ειναι ανθρωπος και εχει μικροβια που μπορει να ειναι επικινδυνα για σενα ενω για τον ιδιο οχι
Αν ήταν έτσι όπως τα λες, δεν θα βλέπαμε πιο πολλούς θανάτους και νοσηλεία σε νοσοκομεία σε άτομα που έχουν κατοικίδια; ΣΥμβαίνει όμως κάτι τέτοιο;

επισης μια αλλη κλασσικη απορια που εχω"πώς αφηνουν πολλοι να τους γλυφουν τα σκυλια εδικα στη μουρη?ενω πριν εχουν γλυψει τα απαυτα τους?
Καλά μη νομίζεις, δεν διαφέρει και πολύ από τον σουβλατζή που πιάνει την πίτα και τα κρεμμύδια με τα χέρια του με τα οποία σκούπιζε προηγουμένως τον πισινό του.

αλλο αγαπαμε τα ζωα αλλα τα μεγαλωνουμε σαν ανθρωπους

τα ζω αδενειναι ανθρωποι,,και καθε ειδος εχει αλλες αναγκες και ευαισθησίες..
εδώ θα συμφωνήσω. Δυστυχώς πολλοί τα μεγαλώνουν σαν ανθρώπους με την έννοια ότι τα ντύνουν, τα πηγαίνουν κομμωτήριο για αποκλειστικά καλλωπιστικούς λόγους, τα νταντεύουν σαν μωρά, κλπ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 10:45, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
μιλάτε στα σκυλιά σας? καλά τρελές είστε;;
εγώ μιλάω στο σκύλο μου και σε όοοολα τα αδέσποτα της γειτονιάς.. η τρελή με τα αδέσποτα έχω γίνει..
το οτι καταλαβαίνουν δεν το συζητάω..υπέροχη, δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτό με τις ορμόνες.. μωρ'λες?? μπορεί γι΄αυτό..
Κάπου το είχα ακούσει/διαβάσει αυτό με τις ορμόνες (σε κανα ντοκυμανταίρ? ή σε κανα κτηνιατρικό περιοδικό?) οπότε πρέπει να ισχύει ως ένα βαθμό. Απ' ότι ξέρω (έχω ακούσει), π.χ. αν κάποιος είναι φοβισμένος αλλά δεν το εκδηλώνει, ο σκύλος μπορεί να το αντιληφθεί! Μάλλον μυρίζοντας την έκκριση 1άς συγκεκριμένης ορμόνης? Γιατί έχουν κ τρελή όσφρηση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:12, 31-03-12:

π.χ. αν κάποιος είναι φοβισμένος αλλά δεν το εκδηλώνει, ο σκύλος μπορεί να το αντιληφθεί! Μάλλον μυρίζοντας την έκκριση 1άς συγκεκριμένης ορμόνης? Γιατί έχουν κ τρελή όσφρηση
μυριζουν το φοβο σε καθε θηραμα

δεν υπαρχει μηχανημα που μπορει να ανιχνευσει ουσιες οπως ο σκυλος

γιαυτο καιειναι τοσο χρησιμοι..

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 11:52, 31-03-12:

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  1325614009-hot-dog.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  127,7 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:57, 31-03-12:

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά έχω ακούσει ότι τα bloodhounds μπορούν να μυρίσουν ακόμα και ένα μόριο μιας ουσίας.

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 20:17, 31-03-12:

Και τα δύο. Και σκύλο και γάτα, άλλωστε μια χαρά τα πάνε τα δυο τους.
Δεν έχω παράπονο!

Όνομα:  DSC02198.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  224,4 KB

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:22, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane

Δεν έχω παράπονο!

Συνημμένο Αρχείο 43740
Τελεια φωτο!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:32, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Δεν έχω παράπονο!
Συνημμένο Αρχείο 43740
Xρησιμεύει και σαν μαξιλάρι ο σκύλος για το γατί

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:33, 31-03-12:

Ελπιζω να μην το φαει κανεις, το καημενο...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:47, 31-03-12:

ελπιζω να μην παει στην Κινα..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:55, 31-03-12:

ελπιζω να μην παει στην Κινα..
Ελπιζω να μην ειναι ηδη στην Κινα...

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Xρησιμεύει και σαν μαξιλάρι ο σκύλος για το γατί
Εμενα ο δικος μου σκυλος παντως χρησιμοποιει εμενα ως μαξιλαρι. Πεφτει πανω μου και δεν μπορω να αναπνευσω. Την σπρωχνω να κατεβει και δεν ανοιγει ουτε ενα βλεφαρο. Χαμπαρι μιλαμε.Και αμα κουνηθω δυσανασχετει κιολας. Της χαλαμε και τον υπνο. Ειναι και βοδι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 31-03-12 στις 23:10. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:23, 01-04-12:

ο σκύλος νομίζω είναι πολύ καλλίτερος. είναι πιο ανθρώπινος!

έχω 2 doberman και 1 γάτα. οι σκύλοι είναι πιο συναισθηματικά ζώα και εκφράζουν πιο πολύ αγάπη σε σχέση με την γάτα.

και απο σκύλους, τα doberman είναι απο τις καλλίτερες ράτσες

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:37, 01-04-12:

Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό. Συνήθως τρώνε ότι τους δώσεις (έτσι νομίζω δηλαδή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ενώ οι γάτες είναι αρκετά ιδιότροπες.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 06:02, 01-04-12:

Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό. Συνήθως τρώνε ότι τους δώσεις (έτσι νομίζω δηλαδή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ενώ οι γάτες είναι αρκετά ιδιότροπες.
Αυτοι θα το φανε, αλλα δεν ειναι σωστο για την διατροφη τους, πρεπει να προσεχεις τι τους δινεις

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:36, 01-04-12:

Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχει ο σκύλος σε σχέση με την γάτα είναι ότι είναι πιο εύκολος στο φαγητό.
το αντιθετο βλεπω εγω
η γατα ως μικρη φτανεις να τρωει αποφαγια
ο σκυλος αν ειναι πιο μεγαλος θελει να του φτιαξεις φαι κλπ

βεβαια εσυ μπορει να μιλας για σπιτικες "πολιτισμενες γατες"

σε μενα οι γατες και φαι να μην εχει,,θα φανε καμια ακριδα θα πιασουν κανα πουλι

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 15:37, 01-04-12:

Αυτά κάνω, λείπω δυο μερες και μετά τα βλέπω όλα μαζί και δεν προλαβαίνω
Άγγελε με κάλυψε σε όλα η Βικτώρια..
για τις αρρώστιες επαναλαμβάνω - αν ο σκύλος πάρει τις αμπούλες και τα φάρμακά του, τότε δεν κινδυνεύεις σε τίποτα!
όσο για το γλύψιμο στη μούρη- το είχα και εγώ απορία, και αυτό που μου είπαν εκπαιδευτές και κτηνίατρος είναι "δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις κάτι απο το σκύλο, πιο πολύ κινδυνεύει να κολλησει ο σκύλος απο εσένα"..

συμφωνώ απόλυτα-με ενοχλούν οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται στα σκυλιά σαν σε ανθρώπους..
και κάποιοι που ντύνουν τα σκυλιά τους, η τα ταϊζουν με το πιρούνι, η τα ανεβάζουν στο τραπέζι και άλλα τέτοια "ωραία" ,δεν συμβαδίζουν με την δική μου λογική..

όπως λες,τα ζώα δεν είναι άνθρωποι, αλλά και τα ζώα και οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη της επικοινωνίας.. γι΄αυτό διαφωνώ με το να μένει ο σκύλος μόνιμα σε αυλή-ταράτσα-μπαλόνι και να μην έχει πρόσβαση στο σπίτι..

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 15:46, 01-04-12:

πραγματικα δεν μπορω να διαλεξω

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:53, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αυτοι θα το φανε, αλλα δεν ειναι σωστο για την διατροφη τους, πρεπει να προσεχεις τι τους δινεις
μα δεν εννοώ να τους δίνεις αποφάγια. Εννοώ απλά να αλλάξεις τύπο τροφής ή γεύση. Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.

το αντιθετο βλεπω εγω
η γατα ως μικρη φτανεις να τρωει αποφαγια
ο σκυλος αν ειναι πιο μεγαλος θελει να του φτιαξεις φαι κλπ

βεβαια εσυ μπορει να μιλας για σπιτικες "πολιτισμενες γατες"

σε μενα οι γατες και φαι να μην εχει,,θα φανε καμια ακριδα θα πιασουν κανα πουλι
Οι γάτες που τρώε αποφάγια είναι πεινασμένες και προσπαθούν να επιβιώσουν. Οι κατοικίδιες γάτες μπορούν να γίνουν πολύ ιδιότροπες με μια αλλαγή τροφής. Ο γάτος μου ουκ ολίγες φορές έχει προτιμήσει να μείνει νηστικός ολόκληρη μέρα, ενίοτε και 2 μέρες, παρά να φάει την διαφορετική τροφή που υπάρχει στο πιάτο του.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 19:01, 01-04-12:

Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.
θυμήθηκα κάτι που είχα ακούσει σε μια εκπομπή..
στον σκύλο σου έδωσες κοτόπουλο και εσύ τρως φακές; ο σκύλος θα παρατήσει το κοτόπουλο του,για να δοκιμάσει αυτό που δεν μπορεί να έχει,και ας είναι και φακές..

προσωπικά πιστεύω το δεν είναι κακό να τρώνε αποφάγια,αρκεί να μην είναι βλαβερά για την υγεία τους..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:05, 01-04-12:

μα δεν εννοώ να τους δίνεις αποφάγια. Εννοώ απλά να αλλάξεις τύπο τροφής ή γεύση. Ο σκύλος έχω την εντύπωση ότι θα φάει πιο εύκολα την ξηρά τροφή αν πριν έτρωγε μόνο κονσέρβες. Η γάτα όχι.

Οι γάτες που τρώε αποφάγια είναι πεινασμένες και προσπαθούν να επιβιώσουν. Οι κατοικίδιες γάτες μπορούν να γίνουν πολύ ιδιότροπες με μια αλλαγή τροφής. Ο γάτος μου ουκ ολίγες φορές έχει προτιμήσει να μείνει νηστικός ολόκληρη μέρα, ενίοτε και 2 μέρες, παρά να φάει την διαφορετική τροφή που υπάρχει στο πιάτο του.
Δεν ξερω για τις γατες, ως προς τα σκυλια παντος εχω την εντυπωση οτι εξαρτατε πολυ απο τον χαρακτηρα, τον τροπο που εχει συνιθισει το σκυλι και σωματοτυπο... Σε μεγαλοσωμα σκυλια, οτι εχω δει απο δικα μου σκυλια, χαλιουνται, αλλα δεν θα μεινουν και νυστικα. Θα φανε μεν, αλλα ισα-ισα για να μην πεινανε. Στα μικρα, "του διαμερισματος" που συνιθος εχουν και ιδιοκτιτες που τα εχουν μεγαλωσει σαν να ητανε παιδακια εχω δει αρκτες φορες τρελο ξενερωμα για το φαΐ και αντιστοιχη συμπεριφορα με του γατου σου.

@σκυλοφιλη Ενα μαγειρεμενος φαγητο δυσκολα δεν θα περιεχει κατι που να ειναι βλαβερο για ενα σκυλι... Εκει την πατανε πολοι και δυστιχος πολλες φορες παθαινουν προβληματα υγειας τα σκυλια

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:27, 01-04-12:

Εμάς ο σκύλος μας (καθαρόαιμο θηλυκό λυκόσκυλο) τρώει τα πάντα. Οταν λέμε τα πάντα, τα πάντα. Μια φορά μου είχε διαλύσει τα σκουπίδια για να φάει σάπιο μαιντανό. Βέβαια παλιοτερα που είχαμε αρσενικό λυκόσκυλο μαλινουά, μας είχε βγει πιό δύστροπο και αν του αλλάζαμε απλώς ξηρά τροφή μας το έπαιζε ευγενής και δεν την έτρωγε για αρκετές ώρες.
Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο. Οχι αποκλειστικά αποφάγια βέβαια, αλλά σε συνδυασμό για να παίρνει και τις ουσίες που χρειάζεται από την ξηρά τροφή.
Αν και εγώ θα προτιμούσα να έχω ένα Μαλτέζικο (η μόνη ράτσα που μου αρέσει) ή ένα γατάκι ("απλό" γατάκι, ότι τίποτα πέρσικα).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinelle : 02-04-12 στις 06:10.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:49, 02-04-12:

Στα μικρα, "του διαμερισματος" που συνιθος εχουν και ιδιοκτιτες που τα εχουν μεγαλωσει σαν να ητανε παιδακια εχω δει αρκτες φορες τρελο ξενερωμα για το φαΐ και αντιστοιχη συμπεριφορα με του γατου σου.
ελα μπραβο

σε μας οι γατες εχουν μπλικο φαι καθε μερα,,τοσο που συχνα κανουν κοιλια σαν γιαδουρια τουμπανο και ποτε δεν ειπαν οχι σε αποφαι,,χθες φαγανε πολυ ωραιες φακες..

και τα σκυλια παρομοια

θυμαμαι ειχα ενα λυκοσκυλο μαλινουα θηλυκο,,
μεσα στο σπιτι μυριζε σαν ψοφιμι,,και ψαχνομουν να δω,,και ανακαλυπτω σε ενα ντουλαπι ενα κουτι παλιο κιμα που ειχε χαλασει,απιστευτα

σε μια κουταμαρα της στιγμης παω και τον δινω στη σκυλα μου..

μετα πηγα να γυρισω πισω "φοβηθηκα θα μου παθει κατι κλπ"

και τη βλεπω να τον εχει εξαφανισει,και να γλυφεται κιολας και να θελει και αλλο

εκει καταλαβα πραγματικα ποσο οι σκυλοι ΔΕΝ ειναι ανθρωποι

και η σκυλα μου ετρωγε πολυ φαι καθε μερα,,δεν πεινουσε,,κατσαρολες με βραστο ρυζι και κοτοπουλα μσα μιλαμε..

γενικα εχω παρατηρησει οτι οσο δινεις περισσοτερο φαι σε ζω οτοσο πιο λαιμαργο το κανεις,,και ζηταει και αλλο.

και κατι αλλο,
(ο γειτονας εχει μια βελγικη λυκοσκυλινα 6μηνη ωραια,,θα τη ζευγαρωσει σε λιγο καιρο,,με αλλον βελγικο,,για να παρω εγω ενα -που θα ειναι και κοντα στη μανα του κατι πολυ καλο- και αλλα να δωθουν..
πως να ψαξω μεσω ιντερνετ λετε για να τα δωσω ,λετε στο mycat να υπσρχουν και αχαιοι σκυλοφιλοι??)

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:15, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο. Οχι αποκλειστικά αποφάγια βέβαια, αλλά σε συνδυασμό για να παίρνει και τις ουσίες που χρειάζεται από την ξηρά τροφή.
οχι βέβαια,δεν μπορεί να τον βλάψει,αλλά μην ξεχνάμε οτι τα ζώα έχουν διαφορετικό πεπτικό σύστημα.. δηλαδή απο το να φάει πίτσα καλύτερα να φάει σκέτη ξηρά τροφή..
τώρα το τι απαγορεύεται να φάει ο σκύλος, για παράδειγμα: κρεμμύδι, κόκαλα κοτόπουλου, σταφύλια, το εσωτερικό της ντομάτας..

βρήκα και αυτό:

http://www.mytail.gr/i_diatrofi_tou_skilou.aspx

Άγγελε, δεν του λες καλύτερα να μην την ζευγαρώσει? γιατι αν δεν βρεθούν ενδιαφερόμενοι, τι θα απογίνουν τα κουτάβια? κι άλλα αδέσποτα...
που και να βρεθούν δηλαδή, πως θα ξέρει αν είναι υπεύθυνοι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:37, 02-04-12:

θα εχουν πιστοποιητικο υπευθυνοτητας

κανεις δεν το ξερει αυτο..

ενδιαφερομενοι για τετοια σκυλια θα βρεθουν πιστευω
το ενα θα το παρω εγω

και ποια σκυλια δικαιουνται να ζευγαρωνουν?μονο απο εκτροφεις και της αρειας φυλης?

δεν καταλαβαινω πραγματικα..
καθε γεννα εχει κινδυνους.. γιατο αν θα βρεθουν ανθρωποι

τα πετ σοπ πως εχουν αβερτα σκυλια?

ξερω το ρισκο,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα παρατας

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 12:47, 02-04-12:

Άγγελε, δεν του λες καλύτερα να μην την ζευγαρώσει? γιατι αν δεν βρεθούν ενδιαφερόμενοι, τι θα απογίνουν τα κουτάβια? κι άλλα αδέσποτα...
Σ' αυτό που λες σκυλόφιλη έχεις δίκιο για την περίοδο κρίσης που διανύει η χώρα. Ακόμα και αν κάποιος θέλει κουταβάκι, ακόμα και αν είναι πρόθυμος να το φροντίζει κ να το αγαπάει, μπορεί -για πολλούς πλέον- το κόστος συντήρησης του σκύλου να αποδειχτεί πρόβλημα (και για τον γονέα του σκύλου κ για το σκύλο). Και εδώ που τα λέμε, κρίμα δεν θα ήταν να στερηθεί ο σκύλος πχ. τα εμβόλιά του? Ή σε φάσεις καλοκαιρινών διακοπών δεν είναι κ λίγα τα 'σπιτικά' σκυλάκια που καταλήγουν στο δρόμο...Δυστυχώς. Η επιλογή γονέων για τα κουταβάκια πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά. Για να γίνεις γονιός ενός σκύλου πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα είσαι υπεύθυνος για τουλάχιστον 10 χρόνια (μην πω και 15-17, σε μένα η μεγάλη μου στις 14 Μαίου γίνεται 16 και είναι υγιής ευτυχώς). Πολλοί όμως παίρνουν σκύλο πάνω στον ενθουσιασμό τους κ μόλις τον βαρεθούν ο σκύλος κακοπερνάει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:50, 02-04-12:

Οσο για το μαγειρευτό φαγητό, αμα δεν έχει αλάτι ή κόκκαλα, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε να βλάψει το σκύλο.
οχι βέβαια,δεν μπορεί να τον βλάψει,
Αυτα πιστευε και ο πατερας μου, δεν με ακουγε και καθολου, και πριν 10 μηνες περιπου καναμε ευθανασια στον Κρονο μου...
Τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι... Αν τα αφησεις ελευθρα στην φυση δεν θα φανε ουτ φακες, ουτε κρεμμυδι, ουτε σκορδα, ουτε αλατια, ουτε, ουτε,ουτε,ουτε... Ποσο μαλλον μακαρονια καρμποναρα, παστιτσιο και αλλα τετοια ομορφα... (σκυλοφιλη μην μου ορμιξεις, ειδα και παρακατω το ποστ σου, απλα αυτη η προταση οπως ακριβως την πειρα ειναι χιλιοειπομενη απο πολλους που κρινουν χωρις καμια γνωση)

και ποια σκυλια δικαιουνται να ζευγαρωνουν?μονο απο εκτροφεις και της αρειας φυλης?

Κοιτα, αυτο ειναι ενα πολυ περιπλκο και συνθετο θεμα. Υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι πρεπει μονο ο ταδε προταθλητης να ζευγαρωθει με την δεινα πρωταθλητρια για να προωθειτε η ρατσα... Σωστοι απο την μερια τους, αλλα γιατι τοσος ποθος; Τι παραπανω θα προσφερει δλδ σε εναν ανθρωπο ο γονος 2 πρωταθλητων απο τον εγκονο τους; Εκτος και αν το θελει για αγωνες και αλλα τετοια.
Τα πετ σοπ εχουν σκυλια απο puppy mills, ψαξε αν θελεις τι ειναι (εγω δεν ξερω για να σου πω μια γρηγορη ματια εριξα και δεν ασχολιθηκα παραπερα γιατι παντα ειμουν κατα τις νοοτροπιας"ζωο στην βιτρινα)
Το μονο πραγμα στην υποθεση ειναι οτι αν εστω δεν βρεθουν αρκετοι ανθρωποι, τι θα απογινουν τα κουταβια; Υπαρχει καποιος πυ μπορει να τα αναλαβει;

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 14:44, 02-04-12:

θα εχουν πιστοποιητικο υπευθυνοτητας
κανεις δεν το ξερει αυτο..
ενδιαφερομενοι για τετοια σκυλια θα βρεθουν πιστευω το ενα θα το παρω εγω
άγγελε, ξέρεις πόσα σκυλιά έχουν παρατήσει αυτές τις ημέρες επειδή δεν μπορούν να τα φροντίσουν πια? και δεν σου λέω για μεγαλόσωμα, αλλά για σκυλιά "σαλονιού".. ειδικά με τον φόρο για τα κατοικίδια που έρχονται,πιστεύω οτι θα χειροτερέψουν τα πράγματα..
όπως λες "πιστεύεις" οτι θα βρεθούν.. αν δεν βρεθούν όμως? αν θες ντε και καλά κάποια συγκεκριμένη ράτσα, μπορείς να βρεις καθαρόαιμα, τόσα βρίσκονται καθημερινά παρατημένα.. απο μεγάλης ηλικίας μέχρι κουυτάβια.. άσε που αν τα δυο σκυλιά που θα ζευγαρωθούν δεν θα είναι καθαρόαιμα (εκτός και αν έχουν pedigree) που σε αυτή τη περίπτωση θα το πάρεις απο εκτροφέα και όχι απο ιδιώτη όπως κατάλαβα στην αρχή..
κατα την άποψη μου, ναι, "δικαιούνται" να ζευγαρώνουν τα σκυλιά μόνο οι εκτροφείς..άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους!
για τα πετ σόπ δνε θα εκφέρω άποψη καν.. ο dark kronos σου είπε για το πως έρχονται τα ζώα στα πετ σόπ.. αν θες ψάξ΄το, είναι για γερό στομάχι,εγώ δεν το αντέχω ειλικρινά.. 1000 φορές ζώο απο ιδιώτη παρά απο πετ σόπ..

και να σου πω κάτι άλλο που με τρομάζει? γενικά διαφωνώ και με την αγορά ζώων αλλα έτσι όπως είανι τα πράγματα, αν σκάσεις λεφτά για το σκύλο,μπορεί και να μην το παρατήσεις τόσο εύκολα..(γενικά μιλάω)..
διαφωνούμε-δεν θα σε πείσω και δεν θα με πείσεις- άλλωστε αυτά που λες μου θυμίζουν πολύ αυτά που έλεγα και εγώ πριν μάθω, γιαυτό ειλικρινά δεν σε αδικώ..
διαφωνώ μαζί σου κάθετα, αλλά ομολογώ οτι πιστεύω πως αν το αναλλάβεις δεν θα το παρατήσεις.. δεν ξέρω για τους άλλους όμως..

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Σ' αυτό που λες σκυλόφιλη έχεις δίκιο για την περίοδο κρίσης που διανύει η χώρα. Ακόμα και αν κάποιος θέλει κουταβάκι, ακόμα και αν είναι πρόθυμος να το φροντίζει κ να το αγαπάει, μπορεί -για πολλούς πλέον- το κόστος συντήρησης του σκύλου να αποδειχτεί πρόβλημα (και για τον γονέα του σκύλου κ για το σκύλο). Και εδώ που τα λέμε, κρίμα δεν θα ήταν να στερηθεί ο σκύλος πχ. τα εμβόλιά του? Ή σε φάσεις καλοκαιρινών διακοπών δεν είναι κ λίγα τα 'σπιτικά' σκυλάκια που καταλήγουν στο δρόμο...Δυστυχώς. Η επιλογή γονέων για τα κουταβάκια πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά. Για να γίνεις γονιός ενός σκύλου πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα είσαι υπεύθυνος για τουλάχιστον 10 χρόνια (μην πω και 15-17, σε μένα η μεγάλη μου στις 14 Μαίου γίνεται 16 και είναι υγιής ευτυχώς). Πολλοί όμως παίρνουν σκύλο πάνω στον ενθουσιασμό τους κ μόλις τον βαρεθούν ο σκύλος κακοπερνάει.
όπως τα λες είναι.. ειδικά το καλοκαίρι και στις διακοπές τα παρατάνε πολύ εύκολα..
τι είναι η μικρή σου? να την χαίρεσαι.. και εμένα ο δικός μου τον μάιο γίνεται 3

Αυτα πιστευε και ο πατερας μου, δεν με ακουγε και καθολου, και πριν 10 μηνες περιπου καναμε ευθανασια στον Κρονο μου...Τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι... Αν τα αφησεις ελευθρα στην φυση δεν θα φανε ουτ φακες, ουτε κρεμμυδι, ουτε σκορδα, ουτε αλατια, ουτε, ουτε,ουτε,ουτε... Ποσο μαλλον μακαρονια καρμποναρα, παστιτσιο και αλλα τετοια ομορφα... (σκυλοφιλη μην μου ορμιξεις, ειδα και παρακατω το ποστ σου, απλα αυτη η προταση οπως ακριβως την πειρα ειναι χιλιοειπομενη απο πολλους που κρινουν χωρις καμια γνωση)
θα σου ορμίξω- σιγά μην σε αφήσω έτσι.. πλάκα κάνω-ο καθένας έχει την άποψή του,και όσο και αν διαφωνώ πχ με τον άγγελο, σέβομαι την άποψη του..
όταν μιλούσα για μαγειρεμένο φαγητό, δεν εννοούσα να δίνεις στον σκύλο φρικασέ η στιφάδο.. εννοώ μαγειρεμένο αποκλειστικά και μόνο για τον σκύλο.. δηλαδή εγώ του φτιάχνω νερόβραστο κοτόπουλο με ρύζι και το ανακατεύω με την ξηρά τροφή. ούτε λάδια ούτε αλάτι ούτε τίποτε άλλο..
τα σκυλιά όπως λες δεν είναι άνθρωποι, αλλά αν τα αφήσεις ελεύθερα στην φύση θα φάνε οτι βρούνε.. και φακές και σάπιο κρέας αρκεί να φάνε (όπως για παράδειγμα τα αδέποστα).. αλλά η αλήθεια είναι οτι τα αδέσποτα δεν ζούνε για πάνω απο 2-3 χρόνια..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:30, 02-04-12:

Τα αδεσποτα δεν ζουν ελευθερα στην φυση, αλλα στην πολη...
Φαγητο που το μαγιρευεις ιδικα για σκυλια, ναι, δεν θα παθι κατι. εφοσων μπαινεις στη διαδικασια να του μαγειρεψεις ψαξε και την barf διατροφη, εχω ακουσει πολλυ καλα λογια και μαλλον θα την εφαρμωσω στον επομενο μου σκυλο, οταν με το καλο βρεθει καποιος στον δρομο μου!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:38, 02-04-12:

γιατι παντα ειμουν κατα τις νοοτροπιας"ζωο στην βιτρινα)
και γω εντελως,,

αλλά για σκυλιά "σαλονιού".. ειδικά με τον φόρο για τα κατοικίδια που έρχονται,πιστεύω οτι θα χειροτερέψουν τα πράγματα..
για πολεις συμφωνοι

αλλα εδω μιλαμε για επαρχια,μονοκατοικιες κλπ

ενας καλος φυλακας παντα ειναι χρησιμος

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 15:46, 02-04-12:

επαναλαμβάνω..
πάρε συναγερμό αν θες μόνο ένα φύλακα.. ο σκύλος θέλει επικοινωνία και πολλές βόλτες (όσο μεγάλη και αν είναι η αυλή σου)..

dark για την barf έχω ακούσει αλλά δεν το έψαξα ποτέ ιδιαίτερα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:56, 02-04-12:

ο σκύλος θέλει επικοινωνία και πολλές βόλτες
και γω στην αυλη βγαινω συνεχεια..μονοκατοικια ειμαι,,πώς θα βγω απο το σπιτι?
και χωρο για βολτες εχει-λοφους ,,και θα ειναι ευκαιρια να βγαινω και γω βολτες μαζι με το σκυλο,,

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 16:01, 02-04-12:

μακάρι
εγώ στην αρχή τις βόλτες τις έβλεπα σαν αγγαρεία αλλά πλέον το αναζητώ και εγώ η ίδια..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:19, 02-04-12:

Δεν ξέρω για όλο, αλλά βρήκα μια τεράστια ανακρίβεια. Απαγορεύεται λέει να του δίνεις ωμό κρέας! Ναι, δε λέμε να του δώσεις νωπό κρέας που "ψήνεται" στον ήλιο για μέρες και έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά το ωμό είναι ο,τι καλύτερο για τους σκύλους. Αν δεν ήταν εξημερωμένοι, τι θα έτρωγαν στην φύση? Μας έρχονται τώρα και λένε ότι δεν κάνει...Ασε που υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα τα λένε για να αποθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες και να τους αναγκάσουν να αγοράζουν συνεχώς πανάκριβες τροφές (οι οποίες όλοι ξέρουμε με τι πρώτες ύλες φτιάχνονται). Εμένα ο σκύλος δεν έχει κάνει ποτέ εμετό/διάρροιες με χορταρικά (εδώ τρώει τα τριαντάφυλλα του κήπου).

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:20, 02-04-12:

.. αλλά η αλήθεια είναι οτι τα αδέσποτα δεν ζούνε για πάνω απο 2-3 χρόνια..
Αυτο δεν οφείλεται όμως αποκλειστικά στο γεγονός ότι τρέφονται με ότι βρουν. Ο αδέσποτος σκύλος διαφέρει πολύ απο τον κατοικίδιο σκύλο. Ο πρώτος ζει μόνιμα με το άγχος της επιβίωσης, δεν έχει στέγη, είναι εκτεθειμένος σε αρρωστιες και κινδύνους, δεν έχει πάντα τροφή στην διάθεση του και φυσικά το σημαντικότερο... δεν έχει ιατρική περίθαλψη. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα ζώα που ζουν στην φύση τους.

Τα αδεσποτα δεν ζουν ελευθερα στην φυση, αλλα στην πολη...
Φαγητο που το μαγιρευεις ιδικα για σκυλια, ναι, δεν θα παθι κατι. εφοσων μπαινεις στη διαδικασια να του μαγειρεψεις ψαξε και την barf διατροφη, εχω ακουσει πολλυ καλα λογια και μαλλον θα την εφαρμωσω στον επομενο μου σκυλο, οταν με το καλο βρεθει καποιος στον δρομο μου!
να την δοκιμάσεις την barf! Εγώ έχω δοκιμάσει την prey model στον γάτο μου τον τελευταίο 1.5 χρόνο και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα! Eιναι και πιο ευκολη στην ετοιμασια της γιατι δεν χρειαζεται να κανεις τρελους υπολογισμους με αναλογιες ασβεστιου-φωσφόρου και να υπολογίζεις συνεχώς την ποσότητα του συκωτιού που πρέπει να δίνεις. Αν ο σκύλος σου είναι μεγαλόσωμος, τότε ακόμα καλύτερα γιατί δεν θα χρειάζεται να αλέθεις τα κόκκαλα απο μικρά ζώα, οπως για παράδειγμα κότα και κουνέλι.

Δεν ξέρω για όλο, αλλά βρήκα μια τεράστια ανακρίβεια. Απαγορεύεται λέει να του δίνεις ωμό κρέας! Ναι, δε λέμε να του δώσεις νωπό κρέας που "ψήνεται" στον ήλιο για μέρες και έχει γεμίσει σκουλήκια, αλλά το ωμό είναι ο,τι καλύτερο για τους σκύλους. Αν δεν ήταν εξημερωμένοι, τι θα έτρωγαν στην φύση? Μας έρχονται τώρα και λένε ότι δεν κάνει...Ασε που υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα τα λένε για να αποθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες και να τους αναγκάσουν να αγοράζουν συνεχώς πανάκριβες τροφές (οι οποίες όλοι ξέρουμε με τι πρώτες ύλες φτιάχνονται). Εμένα ο σκύλος δεν έχει κάνει ποτέ εμετό/διάρροιες με χορταρικά (εδώ τρώει τα τριαντάφυλλα του κήπου).
Καλά αυτό με το ότι θεωρούν το ωμό κρέας επικίνδυνο είναι αστείο. Η ξηρά τροφή είναι ότι χειρότερο μπορείς να δώσεις σε ένα ζώο. Ο γάτος μου πάντως δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα με την ωμή διατροφή. Αντίθετα μάλιστα, συνήλθε από μερικά προβλήματα υγείας που τον ταλαιπωρούσαν στα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του...

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 22:25, 02-04-12:

για το ωμό δεν ξέρω του έχω δώσει μόνο ωμό που ήταν κυρίως κόκαλο.. θέλω να ενημερωθώ για barf κάποια στιγμή..
μα και για τα κόκαλα του κοτόπουλου άλλα λέει ο ένας άλλο ο άλλος (μιλάω για κτηνιάτρους).
αυτό για τα χορτα ισχύει στο δικό μου -τα τρώει μόνο οταν θέλει να προκαλέσει εμετό για να καθαρίσει το στομάχι του.

Αυτο δεν οφείλεται όμως αποκλειστικά στο γεγονός ότι τρέφονται με ότι βρουν. Ο αδέσποτος σκύλος διαφέρει πολύ απο τον κατοικίδιο σκύλο. Ο πρώτος ζει μόνιμα με το άγχος της επιβίωσης, δεν έχει στέγη, είναι εκτεθειμένος σε αρρωστιες και κινδύνους, δεν έχει πάντα τροφή στην διάθεση του και φυσικά το σημαντικότερο... δεν έχει ιατρική περίθαλψη. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα ζώα που ζουν στην φύση τους.
μα δεν είπα οτι οφείλεται αποκλειστικά και μόνο απο το με τι τρέφονται.. ο βασικότερος λόγος είναι ιατρική περίθαλψη,δεν το συζητώ!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:39, 02-04-12:

για το ωμό δεν ξέρω του έχω δώσει μόνο ωμό που ήταν κυρίως κόκαλο.. θέλω να ενημερωθώ για barf κάποια στιγμή..
μα και για τα κόκαλα του κοτόπουλου άλλα λέει ο ένας άλλο ο άλλος (μιλάω για κτηνιάτρους).
BΑRF σημαίνει μόνο ωμό κρέας και κόκκαλα, αν σκέφτεσαι να το δοκιμάσεις (αστείο όνομα όμως, ε?)
Κόκκαλα δεν κάνει να δίνεις μικρά και μαγειρεμένα γιατι μπορεί να του κάτσουν στο λαιμό. Μεγάλα και ωμα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 22:52, 02-04-12:

ναι βρε, αλλά δεν δίνεις σκέτο κρέας και κόκαλα..συνήθως βάζεις και πολτοποιημένα λαχανικά, ρύζι.. αυτό εννοώ, να μάθω κάθε λεπτομέρεια, όχι να αυτοσχεδιάσω
μεγάλα κόκαλα και ωμά ξέρω οτι κάνει, αλλα αν και ήξερα αυτό που γράφεις (όχι μικρά και μαγειρεμένα) τον τελευταίο καιρό ακούω οτι μπορείς να δίνεις μικρά ωμά απο κοτόπουλο.. ο δικός μας κτηνίατρος λέει όχι, ο ένας εκπαιδευτής λέει ναι.. βγάλε άκρη..

τα εγγλεζικά μου είναι δημοτικού.. τι σε σοκάρει στο BARF κοπελιά?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:07, 02-04-12:

BARF σημαίνει ξερνάω και ξερατό. Σου ανοίγει την όρεξη όταν το ακούς ένα πράμα...
Μικρά ωμά νομίζω πάει ανάλογα με τη ράτσα, αν είναι μικρό το σκυλι κάνει γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να το καταπιεί ολόκληρο ή να το σπάσει βιαστικά. Τα μεγάλα όμως μπορεί να έχουν πρόβλημα. Καλά, κι εγώ πριν το μάθω ξέρεις τι κοτόπουλο του είχα δώσει? Τίποτα δεν έπαθε. Αλλά λέμε τώρα, τι πρέπει να προσέχουμε.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 23:12, 02-04-12:

άντε ρε... αν και τώρα που το λές, έχει φάει κανονικά ξερατά όταν ήταν κουτάβι, τα "μούφα" θα τον χαλάσουν?
μικρά κόκαλα δεν δινω,δεν το ρισκάρω, μεγάλα και ωμά ναι στο μπαλκόνι αρκεί να μην τα φέρνει μέσα..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:17, 02-04-12:

Οι σκύλοι γενικά τρελαίνονται για εμετό. Βασικά, ο,τι βρουν θα το φάνε, ειδικά στην αρχή που δεν τους έχεις κακομάθει με τα "γκουρμέ".
Αντε, πάρτι θα κάνει με το αρνί. Πρόσεχε μην σου φάει και τη σούβλα.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 23:23, 02-04-12:

βρε τίποτα δεν συγκρίνεται με το "κουκουνάρι" που έχωσε στο στόμα του σαν κουτάβι..
ποιος θα μου λεγε, οτι θα έπιανα εξαιτίας ενός σκύλου με τα χέρια μου ανθρώπινη κουράδα!!!!

πάλι εκτός θέματος η σκυλοφιλη.. κλασικά..

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:28, 02-04-12:

όπως τα λες είναι.. ειδικά το καλοκαίρι και στις διακοπές τα παρατάνε πολύ εύκολα..
τι είναι η μικρή σου? να την χαίρεσαι.. και εμένα ο δικός μου τον μάιο γίνεται 3
Σκυλόφιλη σ' ευχαριστώ! Να χαίρεσαι κ συ τον σκυλάκο σου!!

Η μεγάλη μου, η 16χρονη είναι γκριφόν με κανίς και η μικρή μου (θα γίνει 6 στις 13 Απριλίου) είναι shih tzu τρικολόρ.

Ο δικός σου τι είναι??

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 23:33, 02-04-12:

λαμπραντοράκι! το επόμενο θα είναι ημίαιμο αδεσποτάκι, έχω πολλά υποψήφια!
σε ευχαριστώ και εγώ πολύ

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:45, 02-04-12:

Σκυλίσια σκατουλάκια το ξερω ότι τρώνε, αλλά ανθρώπινα που τα βρήκε?
Δεν είμαστε και πολυ εκτός αν το σκεφτείς, για σκυλιά μιλάμε και ενημερώνουμε τον κόσμο με γλαφυρες λεπτομέρειες.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:49, 02-04-12:

λαμπραντοράκι! το επόμενο θα είναι ημίαιμο αδεσποτάκι, έχω πολλά υποψήφια!
σε ευχαριστώ και εγώ πολύ
Κατάλαβα τι έχεις!! Πρέπει να είναι Π Α Ν Ε ΜΟ Ρ Φ Ο !!!!!!!!

Καλά θα κάνεις! Και γω αν 'φύγει' (χτύπα ξύλο) η μεγάλη μου (που μακάρι να φτάσει και 20 ετών αν μπορεί) λέω να υιοθετήσω ένα αδεσποτάκι γιατί κυκλοφορούν φανταστικά πλασματάκια!!!

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 23:51, 02-04-12:

ααα αν είναι έτσι οκ!
για τα σκυλίσια το ξέρω οτι είναι φυσιολογικότατο.. τα ανθρώπινα τα βρήκε,που αλλου? στην εξοχή!!
"άσε το κουκουνάρι".. δεν το άφηνε.. "άσε το κουκουνάρι"...δεν το άφηνε.. ε το βουτάω και γω απο το στόμα του και απορούσα για τι είναι ζεστό και μαλακό το "κουκουνάρι"..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:10, 03-04-12:

ααα αν είναι έτσι οκ!
για τα σκυλίσια το ξέρω οτι είναι φυσιολογικότατο.. τα ανθρώπινα τα βρήκε,που αλλου? στην εξοχή!!
"άσε το κουκουνάρι".. δεν το άφηνε.. "άσε το κουκουνάρι"...δεν το άφηνε.. ε το βουτάω και γω απο το στόμα του και απορούσα για τι είναι ζεστό και μαλακό το "κουκουνάρι"..
σε αυτά υπερτερούν οι γάτες κατά πολύ σε σχέση με τον σκύλο Το πιο πιθανό είναι μια γάτα να τα σκεπάσει, παρά να τα φάει Αν και έχω δει γάτα να τρώει τον εμετό της...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • O σκύλος του γείτονα - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-11 στις 15:44.
    • Σκύλος ή γάτα; - Από mindcarnival
      Το θέμα έχει λάβει 291 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-11 στις 00:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους