Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
Σκύλος
145
64,44%
Γάτα
80
35,56%

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 12:44, 20-07-12:

Γιατί τα αφήνετε να γεννάνε ρε γαμώτο? Έχουμε πάρα πολλά ταλαίπωρα που περιμένουν να υιοθετηθούν και άλλα τόσα αδέσποτα. Οι ιδιοκτήτες τουλάχιστον μπορούμε να το ελέγξουμε με στείρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:29, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Κατάλαβα.. Μακάρι να τα αγαπάνε αυτοί που θα τα πάρουν
Ναι και εγω αυτο ευχομαι.. Εξαλλου τωρα ειμαι πολυ μακρια για να δω πως θα μεγαλωσουν...
Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Γιατί τα αφήνετε να γεννάνε ρε γαμώτο? Έχουμε πάρα πολλά ταλαίπωρα που περιμένουν να υιοθετηθούν και άλλα τόσα αδέσποτα. Οι ιδιοκτήτες τουλάχιστον μπορούμε να το ελέγξουμε με στείρωση.
Vampi: Αν θες κουταβακια δεν υπαρχει λογος... Εγω ειχα υποσχεθει σε καποιους οτι θα τους δωσω απο ενα γλυκο μωρακι!!! Τα αλλα θα τα εδεινα σε pet shop να βρουν κι αυτα μια οικογενεια να τα αγαπα και να τα φροντιζει τοσο απλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε στις 19:26, 21-07-12:

Ρε κοπέλα μου, αν θες κουταβάκια, πήγαινε πάρε από όλα αυτά που χαρίζουν στα pet shop ή όπου αλλού. Εγώ λέω ότι αν δεν είχε γεννήσει η δικιά σου, θα έβρισκαν σπίτι άλλα 7 που περιμένουν στα κλουβιά ακόμα. Τώρα που τα γέννησε, μακάρι να είναι καλά και υγειεστατα και αυτά, απλά εγώ πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο οι ιδιοκτήτες να κάνουν στειρώσεις. Γιατί αυτά τα κουταβάκια τώρα που θα πάνε σε οικογένειες, μπορεί μεθαύριο (όταν τα βαρεθεί το παιδάκι για το οποίο τα αγόρασαν οι γονείς, ή όταν μεγαλώσουν και δεν θα είναι πια "χαριτωμένα" για αυτούς) να βρεθούν στο δρόμο και αυτά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:31, 21-07-12:

'Αρα σωστά τα είχα υποθέσει!Ως τώρα σε δείγμα πάνω από 150 άτομα τα σκυλιά προηγούνται και μάλιστα αισθητά.Ας με συγχωρέσουν οι γατόφιλοι...αλλά πραγματικά δε το έχω με δαύτες και δεν είμαι ο μόνος!

Σκυλάκια ρε!!Ειδικά τα κουταβάκια είναι μούρλια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 20:10, 21-07-12:

Σκύλος.Και συγκεκριμένα κάτι τέτοιο

ή κάτι τέτοιο

Οι γάτες είναι ύπουλες.Έχω άσχημες εμπειρίες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:14, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Christine_
Σκύλος.Και συγκεκριμένα κάτι τέτοιο

ή κάτι τέτοιο

Οι γάτες είναι ύπουλες.Έχω άσχημες εμπειρίες.
Ύπουλες???Και να θελαν δεν μπορούν. Αυτό είναι προνόμιο μόνο των ανθρώπων.

Δεν μπορώ να διαλέξω ρε γαμώτο. Πάντως σίγουρα οι γάτες είναι το πάθος μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 12:17, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Ύπουλες???Και να θελαν δεν μπορούν. Αυτό είναι προνόμιο μόνο των ανθρώπων.

Δεν μπορώ να διαλέξω ρε γαμώτο. Πάντως σίγουρα οι γάτες είναι το πάθος μου.
Συμφωνώ ότι είναι μόνο προνόμιο των ανθρώπων. Δεν έχω ζήσει με γάτα και δε μιλάω βάσει προσωπικών εμπειριών αλλά νομίζω ότι οι γάτες είναι πιο συμφεροντολόγες. Νομίζω ότι ο σκύλος δίνεται πιο πολύ. Έτσι βλέπω τουλάχιστον απ' τα σκυλάκια μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spiros332 (Spiros)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spiros332
Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O spiros332 έγραψε στις 12:47, 23-07-12:

σκυλος!!! πιστος φιλικος παρεα και εκπαιδευεται κιολας.....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:50, 23-07-12:

γατες ποτε! Υπουλες εκει που σου παιζουν τις φιλες τσακ σε γρατσουνουν

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε στις 13:52, 23-07-12:

Το ότι οι γάτες γραντζουνανε και είναι κακιες κτλ το ακούω μόνο από άτομα που δεν τις συμπαθουν. Καλά σας κάνουν λοιπόν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 16:04, 23-07-12:

αγαπώ πολύ και τα σκυλάκια, αλλά οι γάτες είναι η αδυναμία μου...

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:15, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Tabby
αγαπώ πολύ και τα σκυλάκια, αλλά οι γάτες είναι η αδυναμία μου...
φαινετε απο το αβαταρ!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:31, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από sweetymt
φαινετε απο το αβαταρ!
Τι να πω κι εγω που τον έχω στην υπογραφή τον γιό μου και μάλιστα του χω φτιάξει και ατάκες αλα Τσακ Νόρρις. Ο Άρμιν εκείνο... ο Άρμιν το άλλο...

Κοιτάξτε το και μετά ξανασκεφτείτε αν ένα γατάκι μπορεί να είναι κακό. Με προστατεύει απίστευτα. Όποιους θεωρεί κακούς για μένα τους επιτίθεται, ενώ τους υπόλοιπους τους κάνει γλύκες. Νιώθει ακριβώς ότι νιώθω και αντιδράει ανάλογα.

Ε κι άμα με δαγκώσει ή με γδάρει και ματώσω πολύ, τρώει μια γερή στον κώλο και τρέχει στη γωνιά του και μετά από ώρα έρχεται για γλύκες.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 16:44, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από sweetymt
φαινετε απο το αβαταρ!
όντως προδόθηκα!

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Νιώθει ακριβώς ότι νιώθω και αντιδράει ανάλογα.
Είναι τέλειο αυτό το συναίσθημα επικοινωνίας με το ζωάκι!!
Ο Άρμιν είναι πολύ όμορφος και γλυκούλης

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:59, 23-07-12:

Τι να πω κι εγω που τον έχω στην υπογραφή τον γιό μου και μάλιστα του χω φτιάξει και ατάκες αλα Τσακ Νόρρις. Ο Άρμιν εκείνο... ο Άρμιν το άλλο...

Κοιτάξτε το και μετά ξανασκεφτείτε αν ένα γατάκι μπορεί να είναι κακό. Με προστατεύει απίστευτα. Όποιους θεωρεί κακούς για μένα τους επιτίθεται, ενώ τους υπόλοιπους τους κάνει γλύκες. Νιώθει ακριβώς ότι νιώθω και αντιδράει ανάλογα.

Ε κι άμα με δαγκώσει ή με γδάρει και ματώσω πολύ, τρώει μια γερή στον κώλο και τρέχει στη γωνιά του και μετά από ώρα έρχεται για γλύκες.
Παρολου που δεν συμπαθω τις γατες... Διοτι ειμαι σκυλο-μαμα ... και να η Νομα μου: Συνημμένο Αρχείο 46869 και ο Ρεξ μου που δυστυχως τον αφησα στην Ελλαδα: Συνημμένο Αρχείο 46870 ο ατουλης σου φαινετε πολυ ομορφος και γλυκας! Να τον χαιρεσε λοιπον! Εχεις δικαιο αλλα αυτοι που εχουν σκυλους αγαπουν τα σκυλακια τους και εεκινοι που εχουν γατες τα γατακια τους ετσι ειναι.... Εγω αγαπω τα 2 ομορφα ζουζουνια μου αν και το ενα ειναι μακρια μου...

όντως προδόθηκα!

Ειναι πολυ ομορφο αν ειναι δικο σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deutsch... Lover : 04-11-12 στις 19:27.
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 17:36, 23-07-12:

Όχι το γατάκι του άβαταρ δεν είναι δικό μου. Όμως μου θυμίζει τον τελευταίο γατούλη που είχα, τον οποίο τον αγαπώ πολύ κι ας πέρασαν 3 χρόνια που τον χάσαμε. (τον δηλητηρίασαν... )

Ο καθένας μας έχει τις συμπάθειες και τις αδυναμίες του στα ζωάκια. Εγώ αγαπώ πολύ και δύο αδέσποτα σκυλιά που έχουμε στη γειτονιά μου. Το σημαντικό είναι όλοι να τα σεβόμαστε, ακόμη και αυτοί που τους είναι αδιάφορα ή αντιπαθή.. Αν δε θέλουν να ασχοληθούν με αυτά, δικαίωμα τους.. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα όμως να τα κακοποιούν..
ίσως λίγο άτοπο με το θέμα αυτό που είπα, αλλά θυμήθηκα όσα πέρασα παλιά κι επί ευκαιρία το είπα..

Τα σκυλάκια σου είναι κουκλάκια! Θα έκαναν κι ωραίο ζευγάρι αν ήταν στην ίδια χώρα

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:40, 23-07-12:

Όχι το γατάκι του άβαταρ δεν είναι δικό μου. Όμως μου θυμίζει τον τελευταίο γατούλη που είχα, τον οποίο τον αγαπώ πολύ κι ας πέρασαν 3 χρόνια που τον χάσαμε. (τον δηλητηρίασαν... )

Ο καθένας μας έχει τις συμπάθειες και τις αδυναμίες του στα ζωάκια. Εγώ αγαπώ πολύ και δύο αδέσποτα σκυλιά που έχουμε στη γειτονιά μου. Το σημαντικό είναι όλοι να τα σεβόμαστε, ακόμη και αυτοί που τους είναι αδιάφορα ή αντιπαθή.. Αν δε θέλουν να ασχοληθούν με αυτά, δικαίωμα τους.. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα όμως να τα κακοποιούν..
ίσως λίγο άτοπο με το θέμα αυτό που είπα, αλλά θυμήθηκα όσα πέρασα παλιά κι επί ευκαιρία το είπα..

Τα σκυλάκια σου είναι κουκλάκια! Θα έκαναν κι ωραίο ζευγάρι αν ήταν στην ίδια χώρα
Α σε ευχαριστω και λυπαμε για τον γατουλη σου! Και εμενα μου εχουν δηιτηριασει αυτη τη σκυλιτσα :Συνημμένο Αρχείο 46871 Ξερω πως νοιωθεις! Συμφωνω με τα αδεσποτα αλλα πριν 1 μηνα με δαγκωσε ενα στο ποδι και δεν στο κρυβω οτι αρχισα να φοβαμαι! Απεκτησα 7 κοταβακια απο την Νομα και τον Ρεξ και πραγματικα ηταν τελεια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deutsch... Lover : 04-11-12 στις 19:27.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:53, 23-07-12:

Τον άφηνες να κυκλοφορεί έξω; Κακώς, εγώ τον έχω αυστηρά μέσα στο διαμέρισμα και για έξω μόνο με γατοφόρο.

Όποιος μου αγγίξει το παιδί μου θα γίνω Κέρβερος και το εννοώ.

Τα θερμά μου συλλυπητήρια και εύχομαι να βρείς ένα άλλο γατάκι που -αν και ξέρω πως δεν είναι το ίδιο- θα σε κάνει να νιώσεις χαρούμενη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 17:56, 23-07-12:

κρίμα για το σκυλάκι. τι να πω είναι τόσο άδικο... με πληγώνει και με ενοχλεί τρομερά το θέμα της κακοποίησης
Δυστυχώς υπάρχει αρκετή κακία κι έλλειψη παιδείας, πολιτισμού και συναισθημάτων... Αυτοί που το κάνουν σίγουρα δε μπορούν να λέγονται άνθρωποι.
Όσο για τα αδέσποτα, ναι έχω ακούσει κι εγώ περιστατικά ανάλογα με το δικό σου κι είναι πολύ λυπηρό. Δεν είναι όλα έτσι. Πολλά είναι πολύ φιλικά και ταλαιπωρημένα.. Θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα από την κοινωνία για τα αδέσποτα σκυλιά που παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά. Είχα ακούσει παλιά ότι τα εκπαιδεύουν έτσι ώστε να μην αποτελούν κίνδυνο. Τώρα δεν ξέρω αν ασχολείται κανείς σοβαρά, αν και θα πρεπε...

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 18:03, 23-07-12:

Τον άφηνες να κυκλοφορεί έξω; Κακώς, εγώ τον έχω αυστηρά μέσα στο διαμέρισμα και για έξω μόνο με γατοφόρο.

Όποιος μου αγγίξει το παιδί μου θα γίνω Κέρβερος και το εννοώ.

Τα θερμά μου συλλυπητήρια και εύχομαι να βρείς ένα άλλο γατάκι που -αν και ξέρω πως δεν είναι το ίδιο- θα σε κάνει να νιώσεις χαρούμενη.
Σ' ευχαριστώ πολύ Valder!
Πολύ καλά κάνεις!!! Μπράβο σου!
Στο σπίτι των γονιών μου έχουμε μια μικρή αυλίτσα και έβγαινε εκεί.. Παραέξω δεν πήγαινε. Ήταν απίστευτα ήσυχο. Ήρθαν στην αυλή μας με σκοπό να του κάνουν κακό..
Κι εγώ πήρα αυτό το μάθημα: Αν έχω ξανά ζωάκι, θα το έχω αποκλειστικά μέσα στο σπίτι...

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:41, 23-07-12:

κρίμα για το σκυλάκι. τι να πω είναι τόσο άδικο... με πληγώνει και με ενοχλεί τρομερά το θέμα της κακοποίησης
Δυστυχώς υπάρχει αρκετή κακία κι έλλειψη παιδείας, πολιτισμού και συναισθημάτων... Αυτοί που το κάνουν σίγουρα δε μπορούν να λέγονται άνθρωποι.
Όσο για τα αδέσποτα, ναι έχω ακούσει κι εγώ περιστατικά ανάλογα με το δικό σου κι είναι πολύ λυπηρό. Δεν είναι όλα έτσι. Πολλά είναι πολύ φιλικά και ταλαιπωρημένα.. Θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα από την κοινωνία για τα αδέσποτα σκυλιά που παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά. Είχα ακούσει παλιά ότι τα εκπαιδεύουν έτσι ώστε να μην αποτελούν κίνδυνο. Τώρα δεν ξέρω αν ασχολείται κανείς σοβαρά, αν και θα πρεπε...
Σε ευχαριστω πολυ!
Σ' ευχαριστώ πολύ Valder!
Πολύ καλά κάνεις!!! Μπράβο σου!
Στο σπίτι των γονιών μου έχουμε μια μικρή αυλίτσα και έβγαινε εκεί.. Παραέξω δεν πήγαινε. Ήταν απίστευτα ήσυχο. Ήρθαν στην αυλή μας με σκοπό να του κάνουν κακό..
Κι εγώ πήρα αυτό το μάθημα: Αν έχω ξανά ζωάκι, θα το έχω αποκλειστικά μέσα στο σπίτι...
και σε εμενα το ιδιο εγινε! Καποιος ηλθε με σκοπο να της κανει κακο...

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 00:03, 24-07-12:

Όντας σκυλο-μαμά διάλεξα τον σκύλο στη δημοσκόπηση. Αγαπάω τα σκυλιά πάρα μα πάρα πολύ και είχα πολλά ανά τα χρόνια, τα οποία λάτρεψα. Έχω τρομερές μνήμες και εμπειρίες μαζί τους.
Τους τελευταίους 2 μήνες, όμως, μεγαλώνω τον υπέροχο άσπρο γάτο μου που μάζεψα από το δρόμο και ένα θα σας πω. Οι γάτες είναι πολύ παρεξηγημένα ζώα!!
Σίγουρα δεν μπορείς να τις βγάλεις βόλτα, αλλά συναισθηματικά δένεσαι εξίσου μαζί τους. Δαγκώνουν πάρα πολύ όσο είναι μωρά (ο δικός μου με έχει τρελάνει!!), αλλά σιγά σιγά το συνηθίζεις. Και τα σκυλιά δαγκώνουν άλλωστε μικρά.
Είναι τελείως ανεξάρτητες και μπορεί όλη μέρα να κοιμούνται σε μια γωνιά του σπιτιού μόνες. Ταυτόχρονα όμως και τόσο αγαπησιάρες που να έρχονται το βράδυ να κοιμούνται πάνω στο στήθος σου, στο σημείο της καρδιάς, για να σε νιώθουν κοντά τους, και να γουργουρίζουν ασταμάτητα. Κάθε βράδυ κοιμόμαστε αγκαλιά με τον δικό μου. Απίστευτη αγάπη! Πολύ παρεξηγημένο ζωάκι!
Λατρεύω, λοιπόν, εξίσου και τα σκυλιά και τα γατιά, για διαφορετικούς λόγους το καθένα, και μακάρι να περάσουν από τα χέρια μου πολλά ακόμη.
Νομίζω τα πάντα εξαρτώνται και στο αφεντικό των ζώων.
Ανάλογα το αφεντικό και την αφοσίωση που δείχνει στο κατοικίδιό του, ανάλογη είναι και η ανταπόδωση του ζώου.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 10:01, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Όντας σκυλο-μαμά διάλεξα τον σκύλο στη δημοσκόπηση. Αγαπάω τα σκυλιά πάρα μα πάρα πολύ και είχα πολλά ανά τα χρόνια, τα οποία λάτρεψα. Έχω τρομερές μνήμες και εμπειρίες μαζί τους.
Τους τελευταίους 2 μήνες, όμως, μεγαλώνω τον υπέροχο άσπρο γάτο μου που μάζεψα από το δρόμο και ένα θα σας πω. Οι γάτες είναι πολύ παρεξηγημένα ζώα!!
Σίγουρα δεν μπορείς να τις βγάλεις βόλτα, αλλά συναισθηματικά δένεσαι εξίσου μαζί τους. Δαγκώνουν πάρα πολύ όσο είναι μωρά (ο δικός μου με έχει τρελάνει!!), αλλά σιγά σιγά το συνηθίζεις. Και τα σκυλιά δαγκώνουν άλλωστε μικρά.
Είναι τελείως ανεξάρτητες και μπορεί όλη μέρα να κοιμούνται σε μια γωνιά του σπιτιού μόνες. Ταυτόχρονα όμως και τόσο αγαπησιάρες που να έρχονται το βράδυ να κοιμούνται πάνω στο στήθος σου, στο σημείο της καρδιάς, για να σε νιώθουν κοντά τους, και να γουργουρίζουν ασταμάτητα. Κάθε βράδυ κοιμόμαστε αγκαλιά με τον δικό μου. Απίστευτη αγάπη! Πολύ παρεξηγημένο ζωάκι!
Λατρεύω, λοιπόν, εξίσου και τα σκυλιά και τα γατιά, για διαφορετικούς λόγους το καθένα, και μακάρι να περάσουν από τα χέρια μου πολλά ακόμη.
Νομίζω τα πάντα εξαρτώνται και στο αφεντικό των ζώων.
Ανάλογα το αφεντικό και την αφοσίωση που δείχνει στο κατοικίδιό του, ανάλογη είναι και η ανταπόδωση του ζώου.
και εγω πριν φυγω για Γερμανια ημουν στο χωριο της μαμας μου στο Νεστοριο Καστοριας... Η γιαγια μου ειχε αλει κλοσα και εκεινη εβγαλε 3 πανεμορφα πουλακια.... 5 μερες μετα η μαμα και τα 2 κκοτοπουλακια εφυγαν απο την ζωη... εμεινε μονο το ενα... Η γιαγια το πηρε στο σπιτι της και αποφασισα να το μεγαλωσω οσο καιρο θα ημουν εκει... Τελικα ειναι κοκορακι και εχω δεθει πολυ μαζι του κι ας ειναι πουλι! Εχει και ονομα chicky τον εβγαλα απο το chicken (= κοτοπουλο) τον αγαπω... και την πρωτη μερα που εφυγα ο θειος μου με πηρε πηλεφωνο και μου ειπε πως ολη μερα εκλαιγε και με εψαχνε γιατι πια ημουν σαν μαμα του! Αγορι μου σε αγαπω πολυυυυυ!!!!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:24, 24-07-12:

Συνημμένο Αρχείο 46910
Συνημμένο Αρχείο 46911
Συνημμένο Αρχείο 46912
Τα μικρα της Νομας!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deutsch... Lover : 04-11-12 στις 19:25.
Παράθεση

*metal fairy* (Εύη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *metal fairy*
H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H *metal fairy* έγραψε στις 09:34, 25-07-12:

αχου τα!τι γλυκουλια!!!!
γιατι τα εχεις στην λεκανη καλε;;

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 13:05, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από *metal fairy*
αχου τα!τι γλυκουλια!!!!
γιατι τα εχεις στην λεκανη καλε;;
Για πλακα! Να μην τα εχω μια φωτο ολα μαζι;

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 13:48, 25-07-12:

σκύλος ή γάτα?
έβαλα στη γάτα μου κροκέτες ψαριού κ με κοίταξε με ύφος "πάλι τα ίδια θα φάμε?".
κάποιος πρέπει να της μιλήσει για τα γατάκια στην Αφρική

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 14:07, 25-07-12:

Εχω εδω ενα κουταβι,που καθημερινα τρωει κροκετες Αγνωστου Ταυτοτητας
Ειναι απο την Αφρικη

ps. Πριν απο λιγο εγλυφε το πατωμα

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 14:40, 25-07-12:

αν δεν έχεις τουίτερ δε μπορείς να πιάσεις το αστείο με την Αφρική

Παράθεση

*metal fairy* (Εύη)

Νεοφερμένος

H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H *metal fairy* έγραψε στις 19:31, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης

έβαλα στη γάτα μου κροκέτες ψαριού κ με κοίταξε με ύφος "πάλι τα ίδια θα φάμε?".
κάποιος πρέπει να της μιλήσει για τα γατάκια στην Αφρική

η δικη μου τρωει μονο κονσερβες απο μια σιγκεκριμενη μαρκα ....

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 20:07, 25-07-12:

η δικη μου τρωει μονο κονσερβες απο μια σιγκεκριμενη μαρκα ....
ο,τι χειρότερο από άποψη υπερφορτωμένης τροφής
με συντηρητικά και με τον καιρό
το γατί σου θα φαφουτιάσει.

εκτός και της βουρτσίζεις δόντια, που δε νομίζω.

εμένα είναι 14 μηνών
και δεν έχει δει ούτε καν
την όψη της κονσέρβας.
Le chef και φρισκιζ είναι κάκιστα
αλλά και πέρα από μάρκες,
αν θες τροφή με υγρασία
καλύτερα να της δίνεις κάτι μαγειρευτό
ανακατεμένο όμως με ξηρά (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ)
για να παίρνει και την απαραίτητη ταυρίνη.

Αν και με σκέτη κροκέτα (ξηρα τροφή)
είναι υπερκαλυμμένη.

τώρα που είναι καλοκαίρι,
εμένα τσακίζει τα φρούτα
(πεπόνι, βερύκοκο, νεκταρίνι, ροδάκινο)
αλλά μόνο για να δροσίσει λίγο τα ούλα της
και την ξεδιψάει κιόλας
(επειδή έχει πολύ νερό)
και έχω προσέξει ότι δεν ελέγχει την όρεξη της
κι άμα φάει πολύ κάποιο όξινο φρούτο,
μετά κάνει εμετούς.
άρα θέλει μέτρο ακόμη και σε αυτά.

απορώ με αυτούς που ταίζουν τις γάτες τους
αποκλειστικά με κονσέρβες.

το κάνουν από μόνοι τους
ή τους τις συστήνουν κτηνίατροι?

(αν μιλάμε για το βήτα,
μήπως τις αγοράζουν κι από το ιατρείο? )

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 20:18, 25-07-12:

Πω, αμα μπορουσα να εχω ενα γατακι, θα χα σιγουρα.
Και τα σκυλακια εχουν πλακα, αλλα νομιζω οτι η εμπιστοσυνη μιας γατας κερδιζεται δυσκολοτερα.
Ειναι σαν μια προκληση και με εξιταρει περισσοτερο.

Παρολ'αυτα και τα δυο ζωακια εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους, που τα κανουν ξεχωριστα. :]

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:01, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Πω, αμα μπορουσα να εχω ενα γατακι, θα χα σιγουρα.
Και τα σκυλακια εχουν πλακα, αλλα νομιζω οτι η εμπιστοσυνη μιας γατας κερδιζεται δυσκολοτερα.
Ειναι σαν μια προκληση και με εξιταρει περισσοτερο.

Παρολ'αυτα και τα δυο ζωακια εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους, που τα κανουν ξεχωριστα. :]
Νομιζω πως ειναι και λιγακι υπουλες!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*metal fairy* (Εύη)

Νεοφερμένος

H *metal fairy* έγραψε στις 08:38, 26-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης

ο,τι χειρότερο από άποψη υπερφορτωμένης τροφής
με συντηρητικά και με τον καιρό
το γατί σου θα φαφουτιάσει.

εκτός και της βουρτσίζεις δόντια, που δε νομίζω.

εμένα είναι 14 μηνών
και δεν έχει δει ούτε καν
την όψη της κονσέρβας.
Le chef και φρισκιζ είναι κάκιστα
αλλά και πέρα από μάρκες,
αν θες τροφή με υγρασία
καλύτερα να της δίνεις κάτι μαγειρευτό
ανακατεμένο όμως με ξηρά (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ)
για να παίρνει και την απαραίτητη ταυρίνη.

Αν και με σκέτη κροκέτα (ξηρα τροφή)
είναι υπερκαλυμμένη.

τώρα που είναι καλοκαίρι,
εμένα τσακίζει τα φρούτα
(πεπόνι, βερύκοκο, νεκταρίνι, ροδάκινο)
αλλά μόνο για να δροσίσει λίγο τα ούλα της
και την ξεδιψάει κιόλας
(επειδή έχει πολύ νερό)
και έχω προσέξει ότι δεν ελέγχει την όρεξη της
κι άμα φάει πολύ κάποιο όξινο φρούτο,
μετά κάνει εμετούς.
άρα θέλει μέτρο ακόμη και σε αυτά.

απορώ με αυτούς που ταίζουν τις γάτες τους
αποκλειστικά με κονσέρβες.

το κάνουν από μόνοι τους
ή τους τις συστήνουν κτηνίατροι?

(αν μιλάμε για το βήτα,
μήπως τις αγοράζουν κι από το ιατρείο? )

το διατιποσα λαθος. δεν τρωει μονο κονσερβες, αλλα οταν τρωει κονσερβες τρωει μονο απο μια σιγκεκριμενη μαρκα.
ενοω οτι ειναι πολυ κακομαθημενη. θελει να δωκιμαζει παντα οτι φαγιτο φτιαχνουμε στο σπιτι (αλλιως εχουμε μουρμουρα) μα, δεν τις δινουμε τα παντα, μονο αν το φαγιτο εχει κρεας της δινουμε να δοκιμασει.και ξηρα τροφη της δινουμε (με αυτην δεν εχει προβλημα με μαρκες και βλακειες).

κανει να τρωνε φρουτα;;δεν το ειξερα.

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 12:25, 06-06-13:

γατα διοτι ειναι πολυ πιο φθηνη και καθαρη και δε σου σπαει τα νευρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 13:42, 06-06-13:

που το στηριζετε ρε παιδια αυτο οτι οι γατες ειναι ''υπουλες''?το ακουω πολυ συχνα για αυτο και ρωταω..εγω προσωπικα εχω επαφη και με τα δυο ζωα(γατα,σκυλο) και πιστευω οτι η γατα μπορει να γινει η''καλυτερη φιλη'' του ανθρωπου οπως ακριβως και ο σκυλος....πως μπορει ενα ζωο να ειναι υπουλο????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

εφτάψυχη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη εφτάψυχη
H εφτάψυχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H εφτάψυχη ! έγραψε στις 13:48, 13-06-13:

συμφωρω με την Μυρτω,ολη μου την ζωη εχω γατες,και οταν πεθανε η αλλη μου ειχα παθει καταθλιψη,τετοια εμπιστοσυνη δεν χτιζεται ευκολα,και τωρα εχω εναν αλλον που ειναι τοσο καλο και πιστο το μικρουλι!
ομως ψηφισα σκυλο,δεν ξερω γιατι εχω τρελαθει μαζι τους!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:49, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Νομιζω πως ειναι και λιγακι υπουλες!
Αυτό το στηρίζεις...?

Δεν είναι ύπουλες είναι έξυπνες!
Μοιάζουν πολύ στην ανθρώπινη πονηριά κ αυτός είναι ένας λόγος που σε πολλούς δεν αρέσουν οι γάτες..Οι περισσότεροι άνθρωποι τους αρέσει να έχουν τον έλεγχο, να είναι αφεντικά γι αυτό και προτιμούν τους σκύλους γιατί οι γάτες δεν έχουν αφεντικό! Απλά σύντροφο!

Αρχική Δημοσίευση από nektariosmakris
γατα διοτι ειναι πολυ πιο φθηνη και καθαρη και δε σου σπαει τα νευρα
Το κόστος δεν θα έπρεπε να είναι ο βασικός λόγος επιλογής ενός απο τα 2 νομίζω!

Αρχική Δημοσίευση από mirto.dr
που το στηριζετε ρε παιδια αυτο οτι οι γατες ειναι ''υπουλες''?το ακουω πολυ συχνα για αυτο και ρωταω..εγω προσωπικα εχω επαφη και με τα δυο ζωα(γατα,σκυλο) και πιστευω οτι η γατα μπορει να γινει η''καλυτερη φιλη'' του ανθρωπου οπως ακριβως και ο σκυλος....πως μπορει ενα ζωο να ειναι υπουλο????
Απάντησα πιο πάνω!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 15:51, 13-06-13:

Ισως ειναι αυτο που λες. Παντως παλιοτερα ειχα γατα.

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 16:56, 16-06-13:

Σκύλος αν θες κάποιον πιστό .
Γάτα αν την θες ανεξάρτητη.
Προσωπικά τα θέλω και τα 2

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 17:56, 16-06-13:

σκυλιαααα ρε!
νταξ δεν ειναι οτι δεν μ αρεσουν οι γατες αλλα για κατοικιδιο, ουτε καν

αλλα και γενικα τα σκυλακια ειναι πιο ωραια

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:00, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
σκυλιαααα ρε!
νταξ δεν ειναι οτι δεν μ αρεσουν οι γατες αλλα για κατοικιδιο, ουτε καν

αλλα και γενικα τα σκυλακια ειναι πιο ωραια
και γαμω την ρατσα

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 09:37, 17-06-13:

τα σκυλάκια είναι πολύ συμπαθητικά,αλλά θεωρώ ότι χρειάζονται πολλή φροντίδα σε σχέση με τις γάτες.
γενικά θεωρώ ότι οι γάτες είναι για κάποιον "σπιτόγατο",που δεν έχει όρεξη να τρέχει και να κάνει και να ράνει........
αφήστε που οι γάτες μένουν πιο εύκολα μόνες τους από ότι τα σκυλιά

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 09:49, 17-06-13:

γατόσκυλο

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 22:10, 27-06-13:

Δεν μπορώ να διαλέξω, γιατί το καθένα έχει τη χάρη του... Θα προτιμούσα να έχω και τα 2!

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 12:46, 29-06-13:

σκυλιαα!οι γατες μου φαινονται πονηρες και σπαστικες ..ειδικα μια π εχουμε στο χωριο εμφανιζεται μονο οταν θελει να την ταισουμε και μετα γινεται καπνος!ενω τα σκυλακια ειναι γλυκουλικα και πολυ πιο πιστα!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:04, 30-06-13:

1. Ροντβαϊλερ
2. Χασκι
3. Κανις
4. Λαμπραντορ
5. Γερμανικος ποιμενικος
Λατρευω σκυλια και υπερλατρευω τις παραπανω ρατσες

Παράθεση

μικρογατι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μικρογατι
H μικρογατι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H μικρογατι έγραψε στις 16:19, 09-07-13:

Και τα δύο ζωάκια είναι αξιολάτρευτα!!!Οσον αφορά την γάτα... έχει κάποια χαρακτηριστικα που την κάνει να ξεχωρίζει.. όπως η πονηριά της για το πως να κινηθει την καθε στιγμή... πως να κερδίσει ένα χάδι σου...τα παιχνίδια της, τα νάζια της.. κα αυτο το ομορφο γουργουρητο που κάνει όταν ειναι ευαριστημένη..Επιπλέον σε όποια αυλη υπάρχει γάτα δεν υπαρχουν ποντίκια!!!
Ομως απο την άλλη, ο σκύλος έχει και αυτός την χάρη του... ίσως με αυτον μπορεις να κάνεις περισσοτερα πραγματα.... να τον εκπαιδευσεις ας πουμε να σου φέρνει το μπαλάκι που του πετάς.. να σε προστατεύει και να σε προειδοποιεί για το ποιος πλησιάζει το σπίτι σου..Είναι το ζώο που ναι δεμένο μαζί σου και που σίγουρα αν σε χάσει θα πέσει σε κατάθλιψη...
Πάντως άμα είχα την επιλογή να πάρω μια γάτα ή ένα σκύλο ....Μάλλον θα διάλεγα τον σκύλο!(μη υπολογίζοντας το ψευδονυμό μου! :p )

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 16:42, 09-07-13:

Σκύλος εννοείται! Τα σκυλάκια δένονται με τον ιδιοκτήτη τους, σαν πραγματικοί φίλοι σε αντίθεση με τις γάτες που είναι συμφεροντολόγες, δεν θα δεθούν μαζί του και αν βρούν αλλού πορτοκαλιά με καλύτερα πορτοκάλια (όπου πορτοκάλια=γατοτροφή, καλοπέραση) θα την κάνουν πραφ. (οι πλειοψηφία τουλάχιστον, για να μην είμαι και απόλυτη)

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:01, 09-07-13:

Όσες φορές έτυχε να έχουμε κατοικίδιο ήταν γάτα. Η τελευταία δε φορά που είχα γατούλη είχα δεθεί απίστευτα μαζί του μέχρι που μια μέρα μυστηριωδώς εξαφανίστηκε...
Χάθηκε μέσα στον κήπο μίας γειτόνισσας.Το κλάμα και τις τσιρίδες που είχα ρίξει όταν το ανακάλυψα πως έλειπε δεν περιγράφονται.
Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την εντύπωση ότι με τη γάτα ο άνθρωπος δένεται ακόμη παραπάνω γιατί η γάτα δρα λιγάκι σαν άνθρωπος.
Ο σκύλος είναι πιο "ζώο".
Πάντως έχω μανία με τα γατιά με γαλάζια μάτια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • O σκύλος του γείτονα - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-11 στις 15:44.
    • Σκύλος ή γάτα; - Από mindcarnival
      Το θέμα έχει λάβει 291 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-11 στις 00:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους