Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,037 μέλη και 2,416,732 μηνύματα σε 75,377 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 541 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
Σκύλος
145
64,44%
Γάτα
80
35,56%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 23:15, 20-12-11:

Το λάθος ορισμένων εδώ είναι ότι συγκρίνουν τις γάτες που ζουν στον δρόμο (αδέσποτες) με οικόσιτα σκυλιά. Δεν είναι το ίδιο. Οι περισσότερες γάτες του δρόμου είναι σε feral ή semi-feral κατάσταση. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλο με dingo.
εγω ξερω οτι οι γατες στην αυλη μου φευγουν οποτε θελουνπαρολο που γεννηηκαν εδω- ενω ο σκυλος παρολο που παλι στην αυλη μενει,,και δεν μπαινει ποτε στο σπιτι..

δενεται πιο πολυ με το χωρο και με μενα

το αδεσποτο σκυλι που το φερω σπιτι,δενεαι μαζι μου πολυ πιο γρηγορα απο η παντα αγρια γατα

ο σκυλος βασικα ειναι πιο κοινωνικο ζωο..γιαυτο και κολλησε απολυτα με την ανθρωπινη κοινωνια

ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ

οι σκυλοι ειναι τα απολυτα εξανθρωπισμενα ζωα,,οι γατες μεσα τους ειναι αγριες,,γιαυτο και αρεσουν συνηθως..

ο σκυλος ταιριαξε απολυτα με τον ανθρωπο σε με χιλιους τροπους,,ενω οι γατες απλα συμβιωνουν,,υπαρχει τεραστια διαφορά,,σαν τις σαυρες βοες κλπ "κατοικιδια" στην ακραια μορφη,,απλης συμβιωσης

στους σκυλους δεν υπαρχουν feral ξε feral καταστασεις

το οποιοδηποτε αδεσποτο να μαζεψεις απο ο δρομο θα σου αφωσιωθει πολυ γρηγορσ,απο μια γατα που ουτε θα κατσει ποτε να την πιασεις χαιδεψεις..

αλλα αγρια σκυλια δυσκολα βρισκεις,,ενω αγριες γατες πιο ευκολα..
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 13:48, 21-12-11:

Δεν είναι οι γάτες άγριες. Βασικά είναι ανάλογα με την ''προσωπικότητά'' τους.
Είχα γατιά και έχω που ούτε μύγα δε πειράζουν! Νυχί ποτέ δεν μου 'χουν βγάλει.
Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε!!
Όπως κάποια σκυλιά είναι νευρικά, έτσι είναι κ κάποιες γάτες.
Και στους ανθρώπους το ίδιο γίνεται! Υπάρχουν ''άγριοι'' υπάρχουν και ''ήρεμοι''.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H skylofili έγραψε: στις 10:19, 22-12-11:

Αν και μεγάλωσα με γάτα στο σπίτι, ο σκύλος μου με έκανε καλύτερο άνθρωπο..

Όπως και να χει τα αγαπώ και τα δύο..

Αν μπει πάντως ερώτημα "ζώο ή άνθρωπος", ψηφίζω ζώο δαγκωτό!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzenaki_m (τζενη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H tzenaki_m έγραψε: στις 00:22, 23-12-11:

βασικα ο σκυλος ειναι πιο φιλικος απο τη γατα αλλα εγω προσωπικα συμπα8ω πιο πλ τις γατες..ειναι χαδιαρες και πολυ γλυκια ζωακια ειδικα τα νεογεννητα!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

homealonekitten (Polyxena)

Νεοφερμένος

H Polyxena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H homealonekitten έγραψε: στις 12:51, 15-01-12:

αχ λατρέυω τα μικρά χαριτωμένα γατάκια είναι τόσο γλυκούλια.........
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kollhmenh

Νεοφερμένος

H kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H kollhmenh έγραψε: στις 10:09, 02-02-12:

σκύλος!! τα λατρεύω! όχι οτι δεν μ' αρέσουν οι γάτες, αλλά έχω μια ξεχωρηστή σχέση με τους σκύλους!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε: στις 09:38, 17-03-12:

εγω απο μικρη ειχα γατες...την τελευταια 18ετια 2 σιαμ...ο αρσενικος μου ψοφησε πριν 4 χρονια,η θυληκια μου ζει ακομα
ομορφα υπακουα και χωρις πολλες σκοτουρες ζωα...ειχαμε μια πολυ ομορφη συμβιωση,χωρις ζημιες και ευτραπελα..εκπαιδευτηκαν οσο μπορουσαν στην συμπεριφορα τους μεσα στο σπιτι.
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,ΑΛΛΑ θελει εκπαιδευση...εκεινο που αρχισα να καταλαβαινω ειναι οτι θα εκπαιδευτει και το σκυλακι αλλα κ εγω σε πολλα....ο σκυλος ειναι μεγαλο σχολειο,οσων αφορα την δημιουργια σχεσεων ,αλλα και την ωριμοτητα μας....μας μαθαινει συνεπεια οπως του μαθαινουμε κ εμεις...ευχαριστη συμβιωση....αλλα και να κραταμε τον ρολο μας και τον εαυτο μας σε μια σχεση....στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....

καλημερα σας απο εμενα και τον Ερμη μου...
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε: στις 11:51, 17-03-12:

εχω ζησει με γατες για ενα διαστημα.μου φαινεται οτι ειναι πιο κοντα στους ανθρωπους ως προς την προσωπικοτητα. "θα κατσω να με χαϊδεψεις-πιλατευσεις μονο αν το θελησω και το εγκρινω ". δεν ειναι δεδομενες.οπως ειπε και ο Αγγελος φευγουν κι ερχονται οποτε θελουν και εκπαιδευεσαι να τις υπηρετεις καποτε
μου αρεσει η ελευθερια αυτων των ζωων,των αιλουροειδων
παντως θα ηθελα να αποκτησω καποτε σκυλο.εναν ωραιο μεγαλοσωμο οχι τιποτα μικρουλι-νευρικουλι.
ο σκυλος αν τον αγαπας θα σου δειξει μια πιστη και τυφλη εμπιστοσυνη που δεν την περιμενεις απο ανθρωπο.ειναι σα να καλυπτεται ενα κενο .......
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H skylofili έγραψε: στις 00:22, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,
50 ημερών? όχου το καημένο τόσο μικρό και μακριά απο την μαμά του
εκτός και αν το έσωσες απο το δρόμο, που σε αυτή τη περίπτωση μόνο καλό του έκανες

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....
εξαρτάται.. αν οι γονείς έχουν εμπειρία με σκύλους τότε οκ.. αν όχι, το πιθανότερο είναι να απυβδίσουν με τα γαυγίσματα και τα κατουρλιά και να το πετάξουν στο δρόμο..
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε: στις 00:41, 18-03-12:

Είναι σαφές ότι ο σκύλος είναι η ιδιαίτερη συμπάθεια μου.Με τις γάτες έχω μια φυσική αποστροφή.Δεν τις πάω μια παρότι είχαμε παλιά στο πατρικό μου στην Ελλάδα.

Οι εμπειρίες μου με σκύλο είναι πολύ θετικές.Στην Ελλάδα έχουμε ένα υπέροχο με αψεγάδιαστο χαρακτήρα και απόλυτα υπάκουη.Εξάλλου τα σκυλιά έχουν αρκετά πιο αναπτυγμένο το λυμβικό σύστημα του εγκεφάλου τους και μεταξύ άλλων έιναι καλύτερα στο αναγνωρίζουν και να ανταποκρίνοντε στα αισθήματα των αθρώπων.Γενικά τα σκυλιά τα θεωρώ πιο έμπιστα πιο εύπλαστα και δεν είναι τυχαίο που αυτά σήμερα αποτελούν τα ζώα που έχουν έρθει πιο κόντα μας σε όλη τη πορεία της ανθρώπινης ιστορίας.Τα σκυλιά μου βγάζουν εμπιστοσύνη,υπακοή και τα θεωρώ ιδαίτερα πρακτικά για τον άνθρωπο.Εξάλλου αρκετές μελέτες έχουν δείξει πως ειδικά τα σκυλιά δρουν βοηθητικά σε άνθρωπους με διάφορες ψυχολογικές η παθολογικές διαταραχές.Δαγκωτό σκυλιά λοιπόν.Για μένα πολύτιμοι συνοδοιπόροι μας...
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 09:17, 18-03-12:

οπως τα λες ειναι..

αλλα τα σκυλια εναι ακρβα σε συντηρηση,αλλα προσφερουν και πολλα
οι γατες που εχουμε τρωνε μονο αποφαγια
ο σκυλος που θα παρουμε σε λιγο καιρο-γιατι πηγαν να κλεψουν το απεναντι σπιτι-για βελγικο λυκοσκυλο μαυρο μιλαμε

θελει φαι εξοδα κλπ

αλλα ειναι πραγματικα συντροφος..σε καταλαβαινει δν συμβιωνει απλα μαζι σου οπως η γατα
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε: στις 09:28, 18-03-12:

προτιμω σκύλο!
Παράθεση

Fani93

Δραστήριο Μέλος

H Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Fani93 έγραψε: στις 00:56, 19-03-12:

σκυλος δαγκωτο!
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,865 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 01:15, 19-03-12:

Εν μπορω να διαλεξω γαμωτο!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,693 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 01:17, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Εν μπορω να διαλεξω γαμωτο!
Τότε πάρε και τα δύο.Problem solved
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 11:50, 19-03-12:

και αν το ενα φαει το αλλο?
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 12:05, 27-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ
Αυτό είναι urban legend, οι λύκοι έχουν "ιεραρχίες" μόνο στην αιχμαλωσία. Στην φύση δεν συμπεριφέρονται έτσι, είναι απλά ομάδες από 3-6 ζευγάρια.
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε: στις 12:18, 27-03-12:

Εχω ζησει και με τα 2..Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχαμε σκυλο(λατρευω τα μεγαλοσωμα σκυλια,ως τωρα ειχα χασκι και λαμπραντορ),θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει ενα ζωο στο σπιτι.Εγω τουλαχιστο,ημουν πολυ ευτυχισμενη,να παιζω,να τον πηγαινω βολτα,να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Γατες παλι..ενα σωρο..Παντα θα μαζευαμε απο καπου γατακια αστεγα που βρηκαμε παρατημενα και θα τα διναμε φαγητο μεχρι να μεγαλωσουν.Η συνεχεια περιελαμβανε να γενοβολλανε,και να εχουμε φτασει σε ενα σημειο να υπαρχουν 16 γατια στην αυλη.
Ουτε εγω μπορω να διαλεξω.Αυτη τη στιγμη εχω και σκυλο και γατα στο σπιτι,αν και η γατα πηγαινοερχεται αθηνα βολο.Μ αρεσει η ηρεμια των γατας,τα ναζια της και απο την αλλη η ζωηραδα του σκυλου,το παιχνιδι μαζι του.Θεωρω δε,πολυ τυχερο οποιον εχει και τα 2 μαζι.
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε: στις 10:10, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Αυτό που λες μόνο τρέλα δεν είναι: κ γω μιλάω στις σκυλίτσες μου κ αυτές με καταλαβαίνουν κ συμμετέχουν με τον τρόπο τους: το σκυλί μπορεί να γίνει υπερβολικά εκφραστικό!
Και οι γάτες είναι αξιολάτρευτες! Επειδή γνωρίζω όμως καλά τις σκυλίτσες μου, ξέρω ότι δεν θα μπορούσαν (τουλάχιστον η μία απ' τις δύο) να συμβιώσουν με γάτα
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 10:17, 30-03-12:

Και τα δύο. Μ'αρέσουν οι γάτες γιατί μου θυμίζουν τη γυναικεία φύση μου και τα σκυλάκια γιατί μου θυμίζουν τη μητρική φύση μου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • O σκύλος του γείτονα - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-11 στις 15:44.
    • Σκύλος ή γάτα; - Από mindcarnival
      Το θέμα έχει λάβει 291 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-11 στις 00:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα