Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει κάτι φτηνότερο από τον ΟΤΕ;

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:19, 18-12-06:

Λόγω κάποιου σημαντικού προβλήματος πρέπει να βάλω και δεύτερη γραμμή σταθερού στο σπίτι μου. Η ήδη υπάρχουσα ειναι ΟΤΕ. Δεν ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη αλλα πολλές φορες εχω ακούσει και απο πολύ κοσμο μαλιστα οτι υπαρχουν και φτηνότερες λύσεις σταθερής τηλεφωνίας.Πείτε μου, όσοι γνωρίζετε, οτιδήποτε σχετικό με τιμές και χρεώσεις, παγια κλπ...Η χρήση που θα κάνω δεν ειναι πολλή, καθότι η νέα γραμμή θα μπεί σαν βοηθητική και κατα κύριο ρόλο θα δέχομαι τηλεφωνήματα σε αυτη, δε θα παίρνω πολλα (οχι τελεμαρκετινκ φαση λολ!)...Οπότε αυτό που εκ πρώτης όψεως μοιαζει καλό, ειναι να ΜΗΝ εχει παγιο, αλλα να χρεώνομαι μόνο αυτές τις κλήσεις που κάνω.Και αν η χρεωσεις ειναι και φτηνότερες του ΟΤΕ, ε κερναω και καφε!Δωστε μου τα φώτα σας γιατι πρέπει να την ενεργοποιησω μεχρι τέλος εβδομάδας ΤΟ ΠΟΛΥ!Ευχαριστωωω!

βοηθατεεεεεεεε!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-12-06 στις 17:19. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:24, 18-12-06:

Λοιπόν αν δεν είσαι από αθήνα ή έστω θεσσαλονική δύσκολα θα βρείς εναλλακτικές προτάσεις για ξεχωριστή γραμμή. Ξεχωριστή γραμμή χωρίς παγίο πολύ δύσκολα θα βρείς, βασικά δεν έχω δει πότε τπτ σχετικό.

2 εταιρίες που προσφέρουν ξεχωριστή γράμμη είναι η teledome και η vivodi.

Γιατί μπλέκεσαι τόσο; Θα σου πρότεινα να βάλεις ΟΤΕ και μετά μέσω κάποια εταιρία εναλλακτικής τηλεφωνίας να κάνεις κλήσεις χρησιμοποιώντας απλώς κάποιο πρόθεμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 23:49, 18-12-06:

Επίσης και η Tellas έχει αρχίσει να κάνει δικό της δίκτυο και έχει και πολύ χαμηλές χρεώσεις.
Ψαξ' το στο site της http://tellas.gr/

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 02:33, 19-12-06:

Ένας φίλος έχει βάλει vivodi και είναι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν ξέρω πόσο ακριβώς παίζει το πάγιο ξέρω όμως πως έχει 2 γραμμές σταθερού συν ίντερνετ.Το νούμερο του βέβαια έχει φάση είναι κάτι σε 21212.......
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο δίνει πάγιο, δεν πρέπει όμως να είναι πολύ(είναι ένα πάγιο και για τα τρία).

Αυτό φυσικά προυποθέτει πως θα φύγεις τελείως απο τον ΟΤΕ, γραμμές και εγκατάσταση της vivodi θα έχεις και δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη, θέλει κανένα 20ημερο περίπου.Συν του ότι πρέπει να έχεις εξωφλήσει πλήρως τον ΟΤΕ για να κάνεις διακοπή συνδρομής.

Mέχρι το τέλος της εβδομάδας προλαβαίνεις να αποφασίσεις ποια εταιρεία θες, δυστυχώς να την ενεργοποιήσεις κιόλας είναι αδύνατο.

Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα και βιάζεσαι και πιστεύεις πως το πρώτο σου νούμερο δεν θα το χρησιμοποιείς μπορείς απλα να ζητήσεις αλλαγη αριθμού που γίνεται άμεσα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:36, 19-12-06:

Λοιπόν επειδή δεν διευκρινίζεται το θέμα ιντερνετ θα θεωρήσω ότι σε ενδοιαφέρει να έχει.

Αν και καλύτερα να κοιτάξεις στο www.adslgr.com αλλά να στα πω και εγώ περιλιπτικά που ασχολούμαι όχι σαν τους κάφρους βέβαια.

Μια παρατήρηση μόνο. Προσωπικά το ιντερνετ το χρησιμοποιώ κάπως ποιο επαγγελματικά από ένα απλό chatting ή browsing συνεπώς έχω απαιτήσεις.

Έχουμε και λέμε. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΟΤΕ και Βιβόντι.

Στον ΟΤΕ τα κέντρα είναι τήγκα συνήθως με αποτέλεσμα voip,online gaming και p2p να σέρνονται άσε που αναλλογικά δεν συμφέρουν.

Στην Βιβόντι δεν έχει τηλέφωνο όπως το ξέρεις. Έχεις Voip τηλέφωνο. Για όσους δεν το καταλαβαίνουν η βιβόντι σου δίνει ένα συγκεκριμένο εύρος διαμεταγωγής που κάποιο τμήμα του χρησιμοποιείται για την μεταφορά φωνής αποκλειστικά με την μορφή ιντερνετικών δεδομένων (το λέω απλουστευμένα. όσοι ξέρετε μην σχολιάσετε καταλαβαίνετε) που πολλές φορές χάνει απίστευτα και σε ποιότητα. Το πρόβλημα είναι ότι για να δουλέψει το παραμύθι θέλεις οπωσδήποτε ρεύμα και ένα συγκεκριμένο ρούτερ που σου δίνει η εταιρεία που μας έχει βγάλει το λάδι καθώς μας έχει περάσει για μαλάκες και τρέχει με rc1(pre beta 1 δοκιμαστική έκδοση) έκδοση λογισμικού και άσε τους καταναλωτές να τρέχουν.

Επίσης για την Βίβο η εξυπηρέτηση πελατών έχει αναμονή 40' λεπτά είναι απαράδεκτη και δεν ξέρουν την τύφλα τους και χρεώνεται. Δεν θυμάμαι τιμή αλλά είναι αρκετή.

Το μοναδικό καλό που έχουν είναι ότι μπορείς να μην βάλεις τηλεφωνία συνεπώς δεν εξαρτάσαι από την κωλοσυσκευή τους και αν εξαιρέσεις τους DNS Server τους που σέρνονται το ιντερνετ πετάει

Μια παρατήρηση. Μέχρι πρότινος ΟΤΕ και ΒΙΒΟ ήταν ουσιαστικά οι μοναδικοί παροχοί αυτόνομης τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης. Όλοι οι άλλοι ήταν ΟΤΕ μαγείρεμα και έξω από Forthnet και Tellas έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα. ΕΠίσης η Βίβο έχει αρχίσει και κόβει τα κέντρα από την επαρχία.

Τι να κάνεις θα μου πεις?
Υπομονή 1-2 μήνες ή κάποιο προσωρινό συμβόλαιο.
Γιατί? γιατί η τελλάς ήδη ξεκίνησε το zisto και η forthnet ετοιμάζει να λανσάρει το δικό της πακέτο?

Τι πρακτικά θα είναι αυτά?
Αυτόνομη επικοινωνία με τον παροχέα που θα περιλαμβάβει ιντερνετ και σταθερά τηλέφωνα όσα θες. Τα τηλέφωνα δεν θα είναι voip αλλά τύπου pbx όπως έχει ο ΟΤΕ τώρα.
Κάποια χαρακτηριστικά του Zisto
4Mbit Download
1Mbit Upload
Ατελείωτο δωρεάν χρόνο κλήσης προς σταθερά και υπεραστικά και όλα αυτά με 47€ με ΦΠΑ σύνολο.
Για να καταλάβαιτε η βιβο με 2Mbit/256Kbit μαζί με το τηλέφωνο και 500 λεπτά δωρεάν χρόνο προς σταθερά πάει κοντά στα 40-45 δεν θυμάμαι τώρα.
Μόνο κακό στην τελλάς? Η επιμονή για 12μηνα συμβόλαια με φανερές όμως ρήτρες σε περίπτωση διακοπής νωρίτερα από τον χρήστη. Εξυπηρέτηση πελατών άψογη.

Γιατί να περιμένεις?
Για να δεις τι θα φέρει η Φόρθνετ αντίστοιχα και φυσικά για να δούμε τελικά την υποδομή πως θα πηγαίνει όταν γεμίσει από χρήστες. Γιατί τα είδαμε και με τον ΟΤΕ. Προς το παρόν οι χρήστες zisto φαίνονται ευχαριστημένοι.

Ελπίζω να βοήθησα. ότι απορία έχετε να σας πω. Η ενημέρωση και γνώση είναι δύναμη και ευτυχώς που υπήρξε και το www.adslgr.com στην Ελλάδα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:52, 23-12-06:

thanx παιδια,ολους.
τελικα προς το παρον εκει που ελεγα για βιβοντι κ επικοινωνησα μαζι τους, σκεφτομαι μηπως το πιο φρονιμο ειναι να περιμενω να δω τι θα παιξει κ με τις αλλες σταθερες τηλεφωνιες.
παντως απο τη βιβόντι εμαθα για το πολυσυζητημενο διοδος που παιζει τελικα και γω η ιδια να βαλω απο γεναρη, αν ολα πανε καλα..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:50, 24-12-06:

Μην πάς σε βιβο. Trust me.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 23:08, 25-12-06:

εγω με Βιβοδι στο σπιτι ειμαι μια χαρα, δυο νουμερα τηλεφωνου, 4μβιτ ιντερνετ always on εδω και τρια χρονια κοντα, μια χαρα ειναι, ειχε τα προβληματα της στην αρχη αλλα εχει στρωσει αρκετα τωρα τελευταια

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 23:24, 25-12-06:

Δεν έχεις Vood για αυτό, μάλλον

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 13:51, 09-02-07:

παντως αν και το πακετο της forthnet ειναι ελκυστικοτατο, ακομα κανεναν δεν εχω ακουσει να εχει βαλει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 16:03, 11-02-07:

Παιδάκια... βαρέθηκα να πληρώνω νταβατζιλίκι στον πΟΤΕ(ξανα) και λέω να μετακομίσω σε κάποιο πακέτο εταιρίας που προσφέρει τηλεφωνία και DSL σε πολύ χαμηλότερες τιμές απο οτι ο πΟΤΕ(ξανα)...

οι περιπτώσεις που έχω βρεί ειναι οι εξής...

Forthnet: Με 4Μbit DSL αφού η περιοχή μου καλύπτετε απο το δύκτιό της και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, αστικά και υπεραστικά, με πάγιο ~40Ε το μήνα. Μου δίνουν και ενα ψιλομούφα crypto ενσύρματο modem-router...

ONtelecoms: Με 10Μbit DSL (!!!)αφού η περιοχή μου καλήπτετε απο το δύκτιό της, χρέωση 0.09Ε κάθε κληση σε σταθερά αστικά και υπεραστικά τηλέφωνα, ανεξαρτήτου χρόνου ομιλίας (Με εναν προχειρο υπολογισμό στον τελευταίο λογαριασμό του πΟΤΕ(ξανα) είδα οτι μέσω ορο η κάθε κλήση χρεώνονταν περίπου ~0.47Ε!!!). Ψηφιακό αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση που σου προσφέρει 3 ταινίες δωρεάν την εβδομάδα και δυνατότητα επιλογής και άλλων ταινιών με χρέωση 2 με 3Ε ανάλογα την ταινία... Και τέλος ασύρματο modem-router... και όλα αυτά με κόστος ~35Ε το μήνα.

Εσείς τι λέτε??? Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί ήδη κάποια απο αυτές τις υπηρεσίες ?

ps. πΟΤΕ(ξανα)!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:06, 11-02-07:

Φιλοψαχνομαι και εγω τωρα τελευτεα για διαφορα πακετα. Απο αυτα τα δυο εω φυσικα θα διαλεγα αυτο με τα 10mbit. Ομως το παγιο της forthenet ειναι 40 η 40+ καπιο παγιο για username και password;

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 16:07, 11-02-07:

οχι kronako!

στις τιμές που σου ανέφερα συμπεριλαμβάνονται τα πάντα!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:08, 11-02-07:

Δεν μας ειπες ομως το παγιο για την ONtelecoms
Παντος 40? καλα ακουγονται, απο την στιγμη που θα πληρωνεις μονο αυτα...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:10, 11-02-07:

Εγώ προς το παρόν με ΟΤΕ είμαι (λίαν καλύτερο από τη dial-up ). Η προσοφρά της Forthnet είναι άκρως ελκυστική. Δεν έχω δει όμως κανέναν γνωστό ως τώρα να τη χρησιμοποιεί.

Μπάι δε γουέι, σε ποιο dslam είσαι;

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 16:14, 11-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Παιδάκια... βαρέθηκα να πληρώνω νταβατζιλίκι στον πΟΤΕ(ξανα) και λέω να μετακομίσω σε κάποιο πακέτο εταιρίας που προσφέρει τηλεφωνία και DSL σε πολύ χαμηλότερες τιμές απο οτι ο πΟΤΕ(ξανα)...

οι περιπτώσεις που έχω βρεί ειναι οι εξής...

Forthnet: Με 4Μbit DSL αφού η περιοχή μου καλύπτετε απο το δύκτιό της και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, αστικά και υπεραστικά, με πάγιο ~40Ε το μήνα. Μου δίνουν και ενα ψιλομούφα crypto ενσύρματο modem-router...

ONtelecoms: Με 10Μbit DSL (!!!)αφού η περιοχή μου καλήπτετε απο το δύκτιό της, χρέωση 0.09Ε κάθε κληση σε σταθερά αστικά και υπεραστικά τηλέφωνα, ανεξαρτήτου χρόνου ομιλίας (Με εναν προχειρο υπολογισμό στον τελευταίο λογαριασμό του πΟΤΕ(ξανα) είδα οτι μέσω ορο η κάθε κλήση χρεώνονταν περίπου ~0.47Ε!!!). Ψηφιακό αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση που σου προσφέρει 3 ταινίες δωρεάν την εβδομάδα και δυνατότητα επιλογής και άλλων ταινιών με χρέωση 2 με 3Ε ανάλογα την ταινία... Και τέλος ασύρματο modem-router... και όλα αυτά με κόστος ~35Ε το μήνα.

Εσείς τι λέτε??? Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί ήδη κάποια απο αυτές τις υπηρεσίες ?

ps. πΟΤΕ(ξανα)!!!
Kronako δες καλύτερα

@Γιώργος... Δεν το συζητώ οτι υπάρχει χαόδες διαφορά μεταξύ PSTN και DSL, αλλά οταν πληρώνεις τα διπλά κάθε μήγα και μάλιστα για υπηρεσίες που δεν ειναι καλύτερες, ή μαλλον είναι πολύ χειρότερες απο αυτές που μπορεί να σου προσφέρει κάποιος άλλος τότε είμαι μαλάκας που δεν έχω αλλάξει τόοοοσο καιρό!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:15, 11-02-07:

oops.. sory!

Εγω θα προτιμουσα ontelecoms, αν και δεν ειναι γνωστη εταιρια και πιθανος απο εξυπιρετιση να μην τα πηγενει καλα, αλλα τα 10mbits ειναι πολυ γλυκα...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:23, 11-02-07:

@Γιώργος... Δεν το συζητώ οτι υπάρχει χαόδες διαφορά μεταξύ PSTN και DSL, αλλά οταν πληρώνεις τα διπλά κάθε μήγα και μάλιστα για υπηρεσίες που δεν ειναι καλύτερες, ή μαλλον είναι πολύ χειρότερες απο αυτές που μπορεί να σου προσφέρει κάποιος άλλος τότε είμαι μ@λ@κ@ς που δεν έχω αλλάξει τόοοοσο καιρό!!!
Ναι όντως. Καλά κι εγώ κπ στιγμή θα πάω σε ιδιώτη, ειδικά στο dslam μου (Χαλανδρίου) το σύστημα πετάει.

Τα 8ΜBit της Forthnet, μαζί με το πακέτο για απεριόριστες κλήσεις 24h/7days. Τώρα για τα 10MBit (!!!) της ONtelecoms, απλώς προβληματίζομαι σχετικά με το "όπου ακούς πολλά κεράσια.." αλλά και για την έκταση του δικτύου της.

Τελικά σε ποιο dslam είσαι;

[τα παπάκια ξέχασες ]

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 16:28, 11-02-07:

Tα Mbit της Forthnet είναι 4 αλλά και πάλι, πολύ περισσότερα απο το 1Mbit που είμαι αυτή τη στιγμή!
Όσο για την ΟΝtelecoms, απο οτι βλέπω, καλύπτει όλα τα ΒΠ, για άλλες περιοχές δεν ξέρω..

Στο dslam Γαλατσίου είμαι αλλά τι σημασία έχει ?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 16:28, 11-02-07:

εχω ανοιξει κι εγω τετοιο θεμα, δεν κανετε μια συγχωνευση λεω γω?
ο demelene εχει κανει πολυ καλη παρουσιαση του προβληματος () στο αλλο θρεντ.
αφου η φορθνετ ειναι σουπερ ντουπερ γουαααααου, γιατι κανεις δεν βαζει?

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 19:10, 11-02-07:

Ontelecoms.-!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 21:42, 11-02-07:

εγινε merge των δυο threads που ουσιαστικα μιλαμε για το ιδιο πραγμα

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 22:04, 11-02-07:

Χρησιμοποιείς ONtelecom ή απλά σου αρέσει η προσφορά ?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 23:45, 11-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εχω ανοιξει κι εγω τετοιο θεμα, δεν κανετε μια συγχωνευση λεω γω?
ο demelene εχει κανει πολυ καλη παρουσιαση του προβληματος () στο αλλο θρεντ.
αφου η φορθνετ ειναι σουπερ ντουπερ γουαααααου, γιατι κανεις δεν βαζει?
Αρχική Δημοσίευση από Hunter
εγινε merge των δυο threads που ουσιαστικα μιλαμε για το ιδιο πραγμα

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 23:49, 11-02-07:

Founes οχι δεν εχω ον, αλλωστε νομιζω οτι ακομα ειναι στη φαση των παραγγελιων, απλα ειναι η καλυτερη προσφορα αυτη την περιοδο (μολις ειδα και διαφημιση για τη vivodi που ξεκινησε κατι αντιστοιχο).
Δυστυχως εγω εχω παρει πακετο κι ειμαι δεσμευμενη ακομη 5 μηνες, αλλα σιγουρα θα το τιμησω οταν τελειωσει!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 00:32, 12-02-07:

έριξα και εγώ μια ματιά στη vivodi αλλά δεν δείνει σε καμία περίπτωση όσα η Forthnet και η ONtelecom...

Αύριο θα αποφασίσω και με βλέπω να την κάνω για ON, έτσι θα καταργήσω και το DVD Club αφού θα επιλέγω ταινίες απ ευθείας απο την TV

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:15, 12-02-07:

Να σας πω και λίγο τι παίζει να ξέρετε.
Αρχικά αυτή την OnTelecoms δεν την ξέρω.

Σε κάθε περίπτωση η μόνη που έχει καιρό κέντρα που δουλεύουν είναι η Βιβόντι. Το λέω αυτό γιατί άλλο η ονομαστική ταχύτητα και άλλο τι δίνει και άλλο τι Qos έχει.

Αυτή την στιγμή 4 και μία η OnTelecoms δίνουν ανεξάρτητο από τον ΟΤΕ πακέτο. Μην ξεγελιέστα από το αν πληρώνετε ή όχι στον ΟΤΕ. Μιλάω να μην περνάτε κάν από το κέντρο του ΟΤΕ έστω και επί μισθώση.

Βιβόντι
Πολύ καλό Ιντερνετ αλλά μόνο Ιντερνετ αν εξαιρέσεις του DNS Server που είναι για κλάματα. Για το δίκτυο που έχει έχει σχετικά λίγους χρήστες καθώς όλοι εξαφανίστηκαν μετά το πατατράκ πριν χρόνο και βάλε.
Απαράδεκτο Support και μάλιστα επί πληρωμή
Απαράδεκτη σταθερή τηλεφωνία που είναι και VOIP. Επίσης αν την επιλέξεις τότε δεσμεύσαι σε ένα άχρηστο δύσχρηστο modem router και δεν έχει επιλογή.
Η Βιβόντι επίσης κλείνει τα κέντρα της επαρχίας σιγά σιγά.
Σε αυτό το συνδυασμό είμαι εγώ.

Forthnet
Ήταν άψογη εταιρία κάποτε. Για διαφόρους λόγους που δεν έχουν σημασία τώρα έχουν άπειρους χρήστες και backbone όχι αυτό που χρειάζεται, και έχουν βρει το εύκολο φταίει ο ΟΤΕ. ΕΠίσης το πακέτο που δίνει, το δίνει παντού μόνο που σε ελάχιστες περιοχές έχει δικά της κέντρα και το υλοποιεί μέσω ΟΤΕ. Για μένα μια εταιρία με απίστευτο μάρκετινγκ και μόνο ποια.
Τηλε΄φωνο άψογο και μάλιστα PSTN

Tellas Zisto
Από όσο ξέρω είναι ευχαριστημένοι αν σκεφτείς μόνο τον απίστευτο χρόνο ενεργοποιήσεις.Είναι η μόνη εταιρία που δίνει σοβαρό upload που για μένα μετρά πολύ. Μοναδικό ελάτωμα η ελάχιστη 12μηνη σύμβαση που όμως έχει ξεκάθαρες ρήτρες κάτι που δείχνει επαγγελματισμό για πρώτη φορά. Επίσης τα 47 ευρώ το μήνα είναι επειδή έχεις και άπειρο χρόνο ομιλίας που αν δεν τον επιλέξεις είναι - 15-20 ευρώ περίπου.
Επίσης τηλέφωνο PSTN

HOL
Δεν ξέρω πολλά. Ένα πράγμα ξέρω μόνο ότι κάνει packet shaping και κόβει p2p προγράμματα. Και μόνο γιαυτό μακρυά

PSTN vs VOIP
Έτσι όπως υλοποιείται τώρα για τον τελικό χρήστη PSTN (των FOrthnet και Tellas) νικά κατά κράτος κυρίως γιατί έχεις δεν έχεις ρεύμα δουλεύει, και μπορείς πάντα να επικοινωνήσεις με το support σε αντίθεση με Βιβο που αν δεν έχεις internet δεν έχει και τηλέφωνο συνεπώς 40 λεπτά αναμονή στο κινητό.
PSTN OTE το ποιοτικά το καλύτερο αλλά και 2Ε την ώρα αστική χρέωση καλό αστείο.

Τέλος απλά να προτείνω σε όλους λίγο υπομονή να κατασταλλάξουν τα πράγματα στις νέες εταιρίες και να δούμε αν μπουκώνουν ή όχι τα κέντρα τους.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 10:30, 12-02-07:

Εγώ λέω να βάλω το ασύρματο της Forthnet..ή το forthnet2play
Τι λέτε?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:32, 12-02-07:

πες μας εντυπωσεις παντως αν το βαλεις!
κι εγω forthnet η OTE!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:06, 12-02-07:

κυρίως προς Founes που δεν είμαι σίγουρος αν έχεις καταλάβει.

Οι τιμές που δίνει είναι για μέχρι 28/2. Προσωπικά δεν θεωρώ ποτέ αντιπροσωπευτικές τις τιμές των προσφορών. Ειδικά σε εκείνο το τμήμα για τις ταινίες.
Άσε που το P2p για μένα είναι καλύτερο και πιο παράνομο όμως.

ΕΠίσης σχετικά με τις χρέωσεις κάθε κλήση έχει 0.09Ε χρέωση ανέξαρτητα από το πόσο θα μιλήσεις που εγώ θεωρώ απαράδεκτο καθώς πολλά τηλεφωνήματα είναι πολύ μικρά για πρακτικά 0.1Ε.
Δλδ 10 φορές να πάρεις τον γείτονα 1Ε??? Αίσχος.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 13:35, 12-02-07:

βασικά να σου πω την αλήθεια τα 10mbit με δελεάζουν πολύ, επιπλέων το οτι σου παρέχουν δωρεάν ασύρματο modem-router (οτι και να ειναι, με βγάζει απο ενα εξοδο που θελω να κανω για να μοιράσω ιντερνετ και στο pc της αδερφής μου αλλά και στο laptop καποιες φορές...)

Μάλλον ομως θα την κανω για forthnet αφου μεχρι στιγμής την θεωρώ πιο αξιόπιστη απο την on...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:49, 12-02-07:

Τα 10Mbit FOunes είναι για μένα σαν τα αμάξια που πάνε με 300 στους ελληνικούς δρόμους. Καλύτερα να σου έδινα λιγότερα και καλύτερο upload.
ΕΠίσης για κάποιο λόγο λέει μέχρι και 10 Mbit και αυτό με προιδεάζει σε διαφορετικές τιμές ανά ταχύτητα.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 14:04, 12-02-07:

μην μπερδευεστε, τα 10μβιτ ΔΕΝ ειναι εγγυημενα, σε καμια περιπτωση δεν θα τα πιασεις, οτι και να σου λενε, και εαν διαμαρτυρηθεις ξερεις τι θα σου πουνε ε; εγγυημενα ειναι τα 9600!!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:24, 12-02-07:

και πάλι ρε παίδες... απο τα ~1 σε ~10 ειναι η διαφορά τεράστια!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:48, 12-02-07:

Ναι σίγουρα αλλά μην δελεαστείς από τα 10. Εγώ έχω 2 και δεν τα χρησιμιοποιώ και κάθονται.

Όταν την απέκτησα είχα ήδη εξαντλήση την 256.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 15:43, 12-02-07:

Τελικά είμαι ενα βήμα πριν πάω στην Forthnet με τα 4Mbit και τις απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα με ενα σταθερό πάγιο. Όπως και να έχει νομίζω οτι θα είναι πιο αξιόπιστη απο την On...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:12, 13-02-07:

Εγώ στις 20 του μήνα θα κάνω αίτηση για on telecoms, διάβασα την μετοχική σύνθεση και είδα καλά ονόματα μέσα, άσε που το 10 Mbps μου φαίνετε καλό σαν νούμερο.
Βασικό είναι και το κομμάτι της τηλεόρασης και ειδικά της ψηφιακής (πάει η νόβα!) σύντομα θα είναι διαθέσιμα τα κανάλια της νοβα μέσα απο την on.
Τώρα αν γίνει κάτι και κλείσει η On (λέμε τώρα) δεν με απασχολεί καθώς πληρώνω ανα μήνα και δέν έχω να χάσω λεφτά!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 11:52, 13-02-07:

Λες Γιάννη να αλλάξω γνώμη? Για δώσε info για το κομμάτι της τηλεόρασης της ON... γιατι απο οτι βλέπω το έχεις ψάξει το θέμα...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:03, 13-02-07:

Λες Γιάννη να αλλάξω γνώμη? Για δώσε info για το κομμάτι της τηλεόρασης της ON... γιατι απο οτι βλέπω το έχεις ψάξει το θέμα...
http://91.132.4.132/on/

Ψάχτο πάντως είναι πιο λίγα λεφτά απο την forhtnet και έχει στα 10mbps ιντερνετ και το ιντερνετ!
Άσε που αυτό που δεν μου άρεσε στην forthnet ότι απο 3play έγινε 2play το πακέτο της. Το θέμα τηλεόρασης ξαφνικά έγινε γαργάρα.
Και η vivodi βγάζει κάτι στα 33 ευρώ με 20mbps internet (το άκουσα στον ραδιό,) κάνε λίγο υπομονή να σφαχτούν μεταξύ τους πάντως και μετά αποφασίζεις.
Μπορεί και να μπει και η TIM στο παιχνίδι

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:03, 13-02-07:

το θεμα ειναι οτι εχει λήξη η συνδρομή internet που εχω και παμε για μετα απο 1 μηνα....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:07, 13-02-07:

το θεμα ειναι οτι εχει λήξη η συνδρομή internet που εχω και παμε για μετα απο 1 μηνα....
Ωχ,

το θέμα της αναναίωσης το έχεις κοιτάξει ?
Η HOL αναναιώνει ετήσια την συνδρομή σου και σε χρεώνει ανα μήνα ειδικά αν 45 ημέρες πριν δεν τους έχεις ενημερώσει ότι θέλεις να την κόψεις.
Πρόσεξε το εγώ έγινα μπήλιες αγρια μαζι τους για αυτό τον λόγο

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:18, 13-02-07:

οχι, η Forthnet δεν ακολουθει αυτή την πολιτική. Μάλιστα μπορώ να πω οτι μου έχουν φερθεί άψογα αφού ενω η συνδρομή έληξε στις 7/2, μέχρι και χθές τουλάχιστoν μπορούσα να συνδεθώ στο net... Το καλύτερο ειναι οτι μπορώ να ανανεώσω την συνδρομή μου (για να μην μεινω 20 μερες χωρις net)και τα υπόλοιπα χρήματα να συνψηφηστούν με την συνδρομή για το Forthnet 2play!!!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:22, 13-02-07:

οχι, η Forthnet δεν ακολουθει αυτή την πολιτική. Μάλιστα μπορώ να πω οτι μου έχουν φερθεί άψογα αφού ενω η συνδρομή έληξε στις 7/2, μέχρι και χθές τουλάχιστoν μπορούσα να συνδεθώ στο net... Το καλύτερο ειναι οτι μπορώ να ανανεώσω την συνδρομή μου (για να μην μεινω 20 μερες χωρις net)και τα υπόλοιπα χρήματα να συνψηφηστούν με την συνδρομή για το Forthnet 2play!!!
Μπράβο τους΄, εγώ έριξα ένα τρελό καβγά μαζί τους και λίγο πριν την καταγγελία στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών τα βρήκαμε.
Κοίτα αν καταρχήν σε καλύπτει η On

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:59, 13-02-07:

με καλύπτουν και η ON και η Forthnet (Ξαφνικα νοιώθω προνομιουχος... )

κοιτα να δεις τι γίνετε στην περίπτωση μου...

Θετικα
Forthnet:
1. Απεριόριστες ΔΩΡΕΑΝ κλήσεις σε αστικά και υπεραστικά τηλέφωνα
2. Δεν θα μεινω χωρις net στο σπιτι για πανω απο 1 μερα
3. Τα χρήματα που θα δώσω σήμερα για ανανέωση της συνδρομής μου, θα συνψηφιστούν με τα χρήματα που ίσως δώσω για την υπηρεσία 2play.
4. 4mbit Internet

ONtelecoms:
1. 10mbit Internet
2. Δωρεαν Ψηφιακος αποκωδικοποιητής TV με πρόσβαση:
  • Σε ελληνικά κανάλια με ψηφιακή ποιότητα
  • Στα επίγεια ψηφιακά τηλεοπτικά κανάλια.
  • Στα Διεθνή δορυφορικά κανάλια
  • Σε συνδρομητικά κανάλια.
  • Διαδραστικές υπηρεσίες όπως On Demand και On Rec.
3. Δωρεαν παροχή ασύρματου modem-router στον εξωπλισμό.

Αρνητικά
Forthnet:
1. Μικρότερη ταχύτητα internet απο αυτή που προσφέρει η ON
2. Καμια υπηρεσία Cable TV
3. Ακριβώτερη κατα ~5Ε το μήνα
4. Οχι καλό εξωπλισμό modem-router (Crypto F200 USB), κατι που θα με βάλει και σε άλλα έξοδα αφου μιας και θα έχω τόσο internet θα μπορώ να το μοιραστώ και με την αδερφή μου σε άλλο δωμάτιο και θα πρεπει να αγορασω τουλάχιστον ενα ασυρματο modem-router και 2 wifi cards...

ONtelecoms:
1. Ισως μείνω για πανω απο 20-25 μέρες χωρις νετ στο σπίτι
2. Χρεώνει τα τηλέφωνα 0.09Ε ανα κλήση, χωρίς χρονοχρέωση. (Με εναν πρόχειρο υπολογισμό στον περασμένο λογαριασμό του πΟΤΕ(ξανα) είδα οτι η κάθε κλήση κατα μέσω όρο χρεώθηκε 0,47Ε άρα είναι πολύ μεγάλη και πάλι η διαφορά)

PS. Γενικότερα πιστεύω οτι η προσφορά της ON είναι πιο συμφέρουσα και επιτέλους μας προχωράει ενα βήμα παραπάνω σχετικά με την τεχνολογία (σε TV), αλλά με προβληματίζει οτι η εταιρία ειναι νεα και δεν ξέρω κατα πόσο είναι και αξιόπιστη σε αυτά που προσφέρει. Τώρα αν ανακατεύονται "σοβαροί" άνθρωποι μέσα, όπως και εσύ είπες... σίγουρα δεν θα είναι όπως η Vivodi στα ξεκινήματα που ακόμα βάζει δύκτιο στον Πειραιά, απο το 2000...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:04, 13-02-07:

Δεν νομίζω να έχουν ρήξει τόσα εκατομμύρια ευρώ και να μην κάνουν αυτά που λένε, αλλα το χέρι στην φωτιά δεν το βάζω.
Είναι μεγάλες οι διαφορές μεταξύ On και forthnet άσε που η on έκλεισε συμφωνία με την nova για να παρέχει τα κανάλια της χωρίς πιάτο και αποκοδηκοποιητή (η έπιβάρυνση δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα).
Πάντως τώρα στο σπίτι και εγώ χωρίς νετ είμαι αλλα δεν αξίζει η αναμονή για να πάρεις 10πλάσια ταχύτητα?

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 15:08, 13-02-07:

Δεν έχεις καθόλου άδικο ρε γμτ...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:14, 13-02-07:

Δεν έχεις καθόλου άδικο ρε γμτ...

Εγώ πάντως θα κάνω αίτηση στην on στις 20 του μήνα, να δω μήπως μέχρι τότε γίνει κανένα μπάμ απο κάποιον άλλο η το πως θα απαντήσει η on στην προσφορά της vivodi.
Όπως και να έχει αλλάζει το κομμάτι των τηλεπικοινωνιώ μια για πάντα!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 16:25, 13-02-07:

Εγώ οτι αποφασίσω τελικά θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα, Πεμπτη-Παρασκευή το αργότερο...

ps. εχεις info για το νεο πακέτο της Vivodi ?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:45, 13-02-07:

Εγώ οτι αποφασίσω τελικά θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα, Πεμπτη-Παρασκευή το αργότερο...

ps. εχεις info για το νεο πακέτο της Vivodi ?
Βγήκε χθες ραδιοφωνικά και σήμερα τηλεοπτικά, πιστέυω ότι σύντομα θα βγεί και στο site.
Πάντως λέει για 20mbps και 33 ευρώ τον μήνα, αυτά θυμάμε,

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 16:52, 13-02-07:

μου τη δίνει στα νεύρα πάντος η τελείως ερασιτεχνική συμπεριφορά της Vivodi, τοσο σε θέμα helpdesk (εχω δυο φίλους με vivodi kαι μονο κακά εχουν να πουν) αλλά και στο συγκεκριμένο θέμα... Πως γίνεται να διαφημίζεις ενα πρόγραμμα και να μην λέει στο site της εταιρίας τπτ ???

ps. Που καταντήσαμε... πριν απο λίγο καιρό να υπάρχουν ακόμα και 33.600 modems και τώρα να συζητάμε για 20mbps WoW!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους