Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 20:36, 26-06-05:

Οι γονείς μου χώρισαν μετά απο 20 χρόνια γάμου και 2 παιδιά, πάιζει ανάλογα το άτομο εγώ δεν θα άντεχα να μένω σε μια σχέση που με πνήγει και ας είμουν και 30 χρόνια μαζί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:53, 26-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Οι γονείς μου χώρισαν μετά απο 20 χρόνια γάμου και 2 παιδιά, πάιζει ανάλογα το άτομο εγώ δεν θα άντεχα να μένω σε μια σχέση που με πνήγει και ας είμουν και 30 χρόνια μαζί.
Σωστα... Κι εμενα οι γονεις μου χώρισαν μετά απο 12 χρόνια γάμου και ζούσαν και σε κλειστη κοινωνία. Το άλλο το εκνευρισιτκό ειναι οτι όλοι υπέθεταν οτι την χώρισε ο πατέρας μου για προφανεις λόγους (βλαχιάς).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:34, 10-03-07:

Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";

Aντιθέτως, ο κόσμος σήμερα μπαίνει στη λογική του βολέματος από τα 22 του, μετά τις σπουδές/καταξιώσεις/απαξιώσεις/κτλ. Ποιο είναι το θέμα μας πάλι είπαμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χριστάρας
Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Χριστάρας έγραψε στις 11:55, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.Παλιότερα όταν έφτανες σε μια ηλικία,πενρούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες,έπεφταν επάνω σου συγγενείς,φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς.Σήμερα παρότι τα πράγματα έχουν αλλάξει η συνηθέστερη ευχή που ακούς(μόλις τελείωσεις τις σπουδές)είναι "άντε και με ένα καλό παιδί/κοπέλα".Η οικογένεια είναι αυτοσκοπός του ανθρώπου;Η καριέρα,οι σπουδές,οι αναζητήσεις,δεν συμβάλλουν στο να ολοκληρωθεί κάποιος;
Πιστεύω όλα αυτά συμβάλουν στην ολοκληρωμένη δημιουργία ενός ανθρώπου. Η οικογένεια ίσος να είναι το πιο σημαντικό στοιχείο όμως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:34, 13-03-07:

Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση: Τα σχετικά λίγα ζευγάρια που έχουν σταθερές σχέσεις και οδεύουν προς το γάμο, σε ηλικίες <30, κάθε χρόνο που περνάει βάζουν και από δέκα κιλά ο καθένας. Θυμάμαι ότι κι εγώ βρέθηκα στην ίδια φάση όταν αποφάσισα να παντρευτώ. Άραγε ο γάμος σημαίνει παραίτηση; Τον αποφασίζουμε από ανασφάλεια, όταν νιώθουμε ότι δεν "τραβάμε" πλέον; Ή μήπως τα κιλά είναι ένδειξη σταδιακής αντικατάστασης της απόλαυσης του σεξ από την απόλαυση του φαγητού;

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 17:29, 13-03-07:

Προσωπικα πιστευω οτι αν υπαρχει αγαπη, αλληλοκατανοηση και ειλικρινια σε ενα ζευγαρι, τοτε ολα ειναι καλα. Δεν χρειαζεται να παντρευτουν για να υπαρξει ολοκληρωση της σχεσης τους, ουτε θεωρω τον γαμο ολοκληρωση και σκοπο της ζωης. Δεν ειμαι κατα του γαμου, αλλα ουτε τον υποστηριζω κιολας.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:56, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Προσωπικα πιστευω οτι αν υπαρχει αγαπη, αλληλοκατανοηση και ειλικρινια σε ενα ζευγαρι, τοτε ολα ειναι καλα. Δεν χρειαζεται να παντρευτουν για να υπαρξει ολοκληρωση της σχεσης τους, ουτε θεωρω τον γαμο ολοκληρωση και σκοπο της ζωης. Δεν ειμαι κατα του γαμου, αλλα ουτε τον υποστηριζω κιολας.
Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη! Θα ήθελα να τη συζητήσουμε λίγο. Πές μου, τι προτείνεις για τη φάση που θέλεις να κάνεις παιδιά;

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 21:03, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση: Τα σχετικά λίγα ζευγάρια που έχουν σταθερές σχέσεις και οδεύουν προς το γάμο, σε ηλικίες <30, κάθε χρόνο που περνάει βάζουν και από δέκα κιλά ο καθένας. Θυμάμαι ότι κι εγώ βρέθηκα στην ίδια φάση όταν αποφάσισα να παντρευτώ. Άραγε ο γάμος σημαίνει παραίτηση; Τον αποφασίζουμε από ανασφάλεια, όταν νιώθουμε ότι δεν "τραβάμε" πλέον; Ή μήπως τα κιλά είναι ένδειξη σταδιακής αντικατάστασης της απόλαυσης του σεξ από την απόλαυση του φαγητού;
Λοιπόν, χαρακτηριστικό παράδειγμα γνωστής μου..λίγες μέρες μετά την ανακοίνωσή της ότι ορίστηκε ημερομηνία του αρραβώνα της.Βρισκόμαστε έξω στο καφέ..πιάνει μία χούφτα πατατάκια...τρώει και λέει γελώντας "τον έδεσα τον γαιδαρό μου"
Ναι πιστεύω είναι αναζήτηση απόλαυσης το φαγητό όταν το σεξ παύει να ικανοποιεί.
Στις μακροχρόνιες σχέσεις παρατηρείται τα μέλη να έχουν πάρει + κάποια αρκετά κιλάκια..(όχι τα φυσιολογικά)

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 21:06, 14-03-07:

δεν φταίνε οι μακροχρόνιες σχέσεις για το ότι παίρνει κάποιος κιλά..ο μεταβολισμός γερνάει μαζί μας.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 21:11, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
δεν φταίνε οι μακροχρόνιες σχέσεις για το ότι παίρνει κάποιος κιλά..ο μεταβολισμός γερνάει μαζί μας.
Μα νομιζω οτι αναφερονται στο οταν καποιος παιρνει περισσοτερα κιλα απο τα φυσιολογικα/αναμενομενα. Ας πουμε, αν με το που παντρευτεις μεσα σε 2 μηνες παρεις 10 κιλα, ε, κατι δεν παει καλα (η εχεις παντρευτει τη Μανια και σου μαγειρευει συνεχεια)

Εγω παντως, δεν εχω παρατηρησει απο τον εαυτο μου να "αφηνομαι" οντας σε μακροχρονια σχεση. Απλα, ειναι πιο ευκολο να μπεις σε πειρασμο να φας οταν εχεις σχεση, γιατι γενικα οι αντρες τρωνε παραπανω και σε παρασυρουν! Παντως εγω, οποτε προσπαθησα να κανω διαιτα, το εκανα για να νιωθω ΕΓΩ καλα με το σωμα μου, και οχι ο οποιοσδηποτε αλλος.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 03:00, 15-03-07:

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη! Θα ήθελα να τη συζητήσουμε λίγο. Πές μου, τι προτείνεις για τη φάση που θέλεις να κάνεις παιδιά;
Απλα τα κανεις!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:40, 15-03-07:

Χωρίς τη "νομιμοποίηση" του κράτους ή της εκκλησίας; Θα βάλεις τα παιδιά σου σε θέση άμυνας στην άτιμη κενωνία (dishonnorable society) χωρίς αυτό να είναι επιλογή τους; Είναι ερωτήματα που αντιμετώπισα κι εγώ, όμως η αρχική σου άποψη που δίνει μεγαλύτερη σημασία στην ουσία της σχέσης και όχι στον τύπο που τη διέπει (γάμος, συμβίωση κλπ), ήταν και είναι και δική μου άποψη. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο αποφορτίζεις το γάμο από το μύθο του και επικεντρώνεσαι στο να διατηρήσεις τη σχέση, όσο βέβαια αυτή μπορεί να διατηρηθεί. Έτσι τουλάχιστον δεν ξεπέφτεις στη συμβατικότητα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:43, 15-03-07:

Και τότε πώς γίνεται να είμαι σήμερα 25 κιλά λιγότερα απ' ότι στα 28 μου;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:49, 15-03-07:

Και τότε πώς γίνεται να είμαι σήμερα 25 κιλά λιγότερα απ' ότι στα 28 μου;
η μακροχρόνια σχέση σου πάντως δε φταίει ούτε και για αυτό

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 17:52, 15-03-07:

Χωρίς τη "νομιμοποίηση" του κράτους ή της εκκλησίας; Θα βάλεις τα παιδιά σου σε θέση άμυνας στην άτιμη κενωνία (dishonnorable society) χωρίς αυτό να είναι επιλογή τους; Είναι ερωτήματα που αντιμετώπισα κι εγώ, όμως η αρχική σου άποψη που δίνει μεγαλύτερη σημασία στην ουσία της σχέσης και όχι στον τύπο που τη διέπει (γάμος, συμβίωση κλπ), ήταν και είναι και δική μου άποψη. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο αποφορτίζεις το γάμο από το μύθο του και επικεντρώνεσαι στο να διατηρήσεις τη σχέση, όσο βέβαια αυτή μπορεί να διατηρηθεί. Έτσι τουλάχιστον δεν ξεπέφτεις στη συμβατικότητα.

Ακριβως. Ας ριξουμε την προσοχη μας στο να εχουμε υγιεις σχεσεις, και οχι στο τι ταμπελα θα τους βαλουμε... Αυτο κυριως το κανουμε για να δουν οι αλλοι οτι ειμαστε "φυσιολογικοι". Και για γραφειοκρατικους λογους βεβαιως βεβαιως.

Εξ αλλου την "νομιμοποιηση" τινος χρειαζομαστε? Αυτων που περισσοτερο τους νοιαζει ο,τι κανεις να το κανεις εντος των εκκλησιαστικων παραδοσεων, και δεν πα να χωρισεις και αυριο???

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:55, 15-03-07:

Ο προορισμός του ανθρώπου ειναι να γενιέτε έλευθερος και να παιθένει ελέυθερος στην ψυχή άσχετα με το σώμα άλλα η ψυχή των ανθρώπων ειναι φυλακισμένη σε έναν κόσμο που έπιβάλει το γάμο και κατακρίνει τα παιδιά που γενήθηκαν έξω άπο αυτόν, έτσι τους έμαθαν έτσι μας έμαθαν και άς ελπίσουμε να μην το μάθουμε και αυτό στα παιδιά μας. Ναι να παντρευτεί κάποιος άλλα με καθαρό μυαλό και όχι γεμισμένο με χαζές ιδέες και ιδανικά που δεν ισχίουν στην σημερινή έποχή.
Ο γάμος μπορεί να καταλήξει προορισμός άλλα όχι υποχρεωτικά δεν πράπει να ειναι υποχρεωτικά, υποχρεωτικό πρέπει να ειναι να αφήνουν οι παλιοι τους νέους να τον διαλέγουν και όχι να τους τον ποτίζουν κάθε μέρα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:08, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ο προορισμός του ανθρώπου ειναι να γενιέτε έλευθερος και να παιθένει ελέυθερος στην ψυχή άσχετα με το σώμα άλλα η ψυχή των ανθρώπων ειναι φυλακισμένη σε έναν κόσμο που έπιβάλει το γάμο και κατακρίνει τα παιδιά που γενήθηκαν έξω άπο αυτόν, έτσι τους έμαθαν έτσι μας έμαθαν και άς ελπίσουμε να μην το μάθουμε και αυτό στα παιδιά μας. Ναι να παντρευτεί κάποιος άλλα με καθαρό μυαλό και όχι γεμισμένο με χαζές ιδέες και ιδανικά που δεν ισχίουν στην σημερινή έποχή.
Ο γάμος μπορεί να καταλήξει προορισμός άλλα όχι υποχρεωτικά δεν πράπει να ειναι υποχρεωτικά, υποχρεωτικό πρέπει να ειναι να αφήνουν οι παλιοι τους νέους να τον διαλέγουν και όχι να τους τον ποτίζουν κάθε μέρα

Σήμερα πια δεν ισχύει αυτό, όποιος δεν θέλει να παντρευτεί δεν παντρεύεται, και όποιος θέλει να κάνει παιδιά τα κάνει χωρίς απαραίτητα να είναι παντρεμένος.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:12, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate

Σήμερα πια δεν ισχύει αυτό, όποιος δεν θέλει να παντρευτεί δεν παντρεύεται, και όποιος θέλει να κάνει παιδιά τα κάνει χωρίς απαραίτητα να είναι παντρεμένος.

Λάθος βγές πρός τα χωριά και πρώς τα νησιά να δείς τι γίνετε, άν μία κοπέλα είναι ανήπαντρη μητέρα πάνε να την φάνε και άν ειναι χρόνια κάποια χωρίς να παντρευτεί την λένε σπιτωμένη, κάνω λάθος; πού ειναι η ελευθερία; πόσες φορές ακούμε για κοπέλες που τα ρίχνουν στα χωριά γιατί δεν μπορούν να πούν ότι ειναι έγκυές εκτώς γάμου; Και κάτι άλλο παλιότερα λέγατε ότι η πρίκα σταμάτησε και το ξαναφερέ η Ρουμάνα στο φώς, υπάρχουν άπλα όχι στις μεγάλες πόλεις έλα πρός τα δώ να σου βγάλω μάτσο τις κοπέλες που τις κατακρίνουν

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:17, 15-03-07:

Λάθος βγές πρός τα χωριά και πρώς τα νησιά να δείς τι γίνετε, άν μία κοπέλα είναι ανήπαντρη μητέρα πάνε να την φάνε και άν ειναι χρόνια κάποια χωρίς να παντρευτεί την λένε σπιτωμένη, κάνω λάθος; πού ειναι η ελευθερία; πόσες φορές ακούμε για κοπέλες που τα ρίχνουν στα χωριά γιατί δεν μπορούν να πούν ότι ειναι έγκυές εκτώς γάμου; Και κάτι άλλο παλιότερα λέγατε ότι η πρίκα σταμάτησε και το ξαναφερέ η Ρουμάνα στο φώς, υπάρχουν άπλα όχι στις μεγάλες πόλεις έλα πρός τα δώ να σου βγάλω μάτσο τις κοπέλες που τις κατακρίνουν
Εντάξει μεμονομένες περιπτώσεις πάντα υπάρχουν αλλά αυτές δεν ορίζουν και τον κανόνα. Λόγω επαγγέλματος έχω γνωρίσει την επαρχία σε όλο της το μεγαλείο, και πολλές φορές συμβαίνουν όλα αυτά που περιγράφεις και ακόμα χειρότερα, όμως δεν είναι μέτρο σύγκρισης η επαρχία και μόνο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 19:19, 15-03-07:

Εντάξει μεμονομένες περιπτώσεις πάντα υπάρχουν αλλά αυτές δεν ορίζουν και τον κανόνα. Λόγω επαγγέλματος έχω γνωρίσει την επαρχία σε όλο της το μεγαλείο, και πολλές φορές συμβαίνουν όλα αυτά που περιγράφεις και ακόμα χειρότερα, όμως δεν είναι μέτρο σύγκρισης η επαρχία και μόνο.
Μήν το λές αυτό, άν συγκρίνεις όλα τα νησιά και τα χωριά με την αθήνα το κάλυψες, υπάρχουν και πολλά μάλιστα, όχι μεμονομένα άκουσέ με μηλάω με ανθρώπους σε όλη την ελλάδα και όλοι τα ίδια μου λένε

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:21, 15-03-07:

Μήν το λές αυτό, άν συγκρίνεις όλα τα νησιά και τα χωριά με την αθήνα το κάλυψες, υπάρχουν και πολλά μάλιστα, όχι μεμονομένα άκουσέ με μηλάω με ανθρώπους σε όλη την ελλάδα και όλοι τα ίδια μου λένε
Εχει απολυτο δικιο η Μανια. Το τι κριτικη πεφτει στις μικρες κοινωνιες δεν λεγεται....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:15, 15-03-07:

@deadhead_pirate: Είμαι από την Κέρκυρα , με τον τουρισμό της, την ανάπτυξη της, την απελευθέρωση της, είμαι λίγο κάτω από 26 και έχω μια αδελφή που ήταν παντρεμένη στην ηλικία μου.

Το ξέρεις ότι έχουν υπάρξει σχόλια ότι για να μένω στην Αθήνα τώρα που τελείωσα τις σπουδές (πτυχίο και μεταπτυχιακό) και δεν έχω πάει κάποιον στους γονείς μου να τους...παρουσιάσω, φαίνεται ότι "εγώ δεν είμαι σαν την αδελφή μου και από μικρή έριξα βάρος στις σπουδές και τα σχετικά και να δεις που θα μείνει ανύπαντρη γιατί ε, οι καλοί δεσμέυονται σιγά σιγά και πόσα χρόνια ακόμα θα έχει περιθώριο? ένα? δύο? και να δεις που θα την πάθει σαν την κόρη του τάδε που νατην 35 χρονών τώρα και ναι έχει το γραφείο της και τη δουλειά της δεν λέω αλλά να, τη βλέπεις, ανύπάντρη έμεινε η κακομοίρα"

Και ναι, δεν είναι Αθήνα η Κέρκυρα αλλά και με 50.000 κόσμο δεν είναι το τελευταίο κωλοχώρι

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:19, 15-03-07:

Ναι όντως υπάρχουν κι αυτές οι φωνές, κι εδώ θα ήθελα να τονίσω οτι έχει πολύ μεγάλη σημασία να εξετάσουμε τι συναισθήματα μας προκαλούν αυτές.
Υπάρχουν αυτοί που ενοχλούνται από τέτοια σχόλια, αλλά υπάρχουν και αυτοί που διασκεδάζουν μαζί τους.
Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:22, 15-03-07:

Εγώ προσωπικά ανήκω στη δεύτερη κατηγορία
so do I στην παρούσα φάση αλλά ομολογώ ότι αν στα 30 μου (που θα αρχίζει να βαράει και το ...βιολογικό ρολόι αλλά Δήμητρα "Θοδωρή εγώ πότε θα γίνω μάνα?") πχ δεν έχω κάτι ... αξιόλογο στην ζωή μου [σε προσωπικό επίπεδο] δεν ξέρω πως θα επιδρούν στην ψυχολογία μου...

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 21:24, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Και ναι, δεν είναι Αθήνα η Κέρκυρα αλλά και με 50.000 κόσμο δεν είναι το τελευταίο κωλοχώρι
Κρίμα.. ειδικά την Κέρκυρα που εκεί ο κόσμος είναι μέσα στην καλή χαρά και έξω καρδιά..φανταζόμουν ότι είναι πιο cool σε τέτοια θέματα.

Sorry για το off topic

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:00, 15-03-07:

so do I στην παρούσα φάση αλλά ομολογώ ότι αν στα 30 μου (που θα αρχίζει να βαράει και το ...βιολογικό ρολόι αλλά Δήμητρα "Θοδωρή εγώ πότε θα γίνω μάνα?") πχ δεν έχω κάτι ... αξιόλογο στην ζωή μου [σε προσωπικό επίπεδο] δεν ξέρω πως θα επιδρούν στην ψυχολογία μου...
Mα το ζητούμενο είναι τι θέλει κανείς από τη ζωή του.
Αν θέλεις να παντρευτείς την ψάχνεις, αν δεν θέλεις τι ρόλο παίζει τι λένει οι άλλοι στην ψυχολογία σου;
Αυτή τη Δήμητρα Θοδωρή που λες δεν την ξέρω

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:39, 16-03-07:

η μακροχρόνια σχέση σου πάντως δε φταίει ούτε και για αυτό
Μιλούσα για το θέμα του μεταβολισμού. Το ότι έβαλα κιλά δεν οφείλεται στη σχέση μου, αφού μέσα στην ίδια σχέση τα έχασα. Αυτό που έχω όμως να παρατηρήσω είναι ότι οι φάσεις που πέρασε αυτή η σχέση έχουν άμεση σύνδεση με τις δικές μου μεταμορφώσεις.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:28, 16-03-07:

Μιλούσα για το θέμα του μεταβολισμού. Το ότι έβαλα κιλά δεν οφείλεται στη σχέση μου, αφού μέσα στην ίδια σχέση τα έχασα. Αυτό που έχω όμως να παρατηρήσω είναι ότι οι φάσεις που πέρασε αυτή η σχέση έχουν άμεση σύνδεση με τις δικές μου μεταμορφώσεις.
δε διαφωνώ καθόλου. και η δική μου σχέση περνάει από το στομάχι (μου'χει ομολογήσει ότι παντρευόμαστε γιατί φτιάχνω καλή σπανακόπιτα και κουραμπιέδες ), αλλά για μένα, η υγιεινή διατροφή είναι τρόπος ζωής και ξέρω ότι στις πλείστες των περιπτώσεων, όσο μεγαλώνουμε τόσο πρέπει να προσέχουμε περισσότερο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:56, 16-03-07:

Θέλω να εστοιάσω σε ένα σημείο, άν κάποια κοπέλα αποφασεισει να κάνει παιδί χωρίς σχέση να πάει με κάποιον και να μήνει έγκυος λόγο του ρολογιού πές μου πειρατάκο δεν ειναι κατακριτέο; γιατί δεν το κάνουν; θα σου πώ εγώ παρόλο που πέρασαν κάπιες ιδέες στην ιστορία ακόμα υπάρχει η ιδέα ότι η γυναίκα θα κάνει το παιδί έστω μέσα στην μακροχρόνια σχέση ξέρεις γιατί; κόψανε στα μέτρα τους ότι εντάξει άς κάνει ένα παιδί εκτώς γάμου άλλα όχι να κάνεις παιδί γιατί το ρολόι σου χτύπησε κόκκινο. Σκέψου το και θα δείς ότι και αυτό με την σχέση και το παιδί σε μια μακροχρόνια σχέση καλό ειναι, άλλα όχι με τον πρώτο τυχόντα ή σε σχέση ενώς μήνα, γιατί; δεν έχει δικαίομα κάποια που ειναι π.χ 35 χρονών και κάνει ένα πρίν χτύπησει ένα άλλο ρολόι και δεν μπορεί να κάνει παιδί ξέρεις πώς θα την έθαβάν;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:05, 16-03-07:

Αυτή τη Δήμητρα Θοδωρή που λες δεν την ξέρω
ΟΦφτόπικ: νόμιζα ότι ΟΛΟΣ ο κόσμος έχει δει τη σειρά "Σ'αγαπώ,μ'αγαπας" (Μεγκα πριν κάποια χρόνια-Δ.Παπαδοπούλου, Θοδωρής Αθερίδης) , έπαιζαν το ζευγάρι(στα 30+, χρόνια μαζί, ανύπαντροι) και μια από τις "αγαπημένες" ατάκες της "Δήμητρας" ήταν το "Θοδωρή, εγώ πότε θα γίνω μάνα?" σόρρυ, στην [live] παρέα μου τη χρησιμοποιούμε αρκετά και... παρασύρθηκα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 10:55, 16-03-07:

ΟΦφτόπικ: νόμιζα ότι ΟΛΟΣ ο κόσμος έχει δει τη σειρά "Σ'αγαπώ,μ'αγαπας" (Μεγκα πριν κάποια χρόνια-Δ.Παπαδοπούλου, Θοδωρής Αθερίδης) , έπαιζαν το ζευγάρι(στα 30+, χρόνια μαζί, ανύπαντροι) και μια από τις "αγαπημένες" ατάκες της "Δήμητρας" ήταν το "Θοδωρή, εγώ πότε θα γίνω μάνα?" σόρρυ, στην [live] παρέα μου τη χρησιμοποιούμε αρκετά και... παρασύρθηκα
Μαγική ατάκα και πασίγνωστη σε όλους τους τρελαμένους!

on topic:
Προορισμός τελικός και αναπόφευκτος κάθε ανθρώπου είναι ο θάνατος!
Όλα τα άλλα είναι επιλογές,σταυροδρόμια και προσωρινοί σταθμοί!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:52, 16-03-07:

Θέλω να εστοιάσω σε ένα σημείο, άν κάποια κοπέλα αποφασεισει να κάνει παιδί χωρίς σχέση να πάει με κάποιον και να μήνει έγκυος λόγο του ρολογιού πές μου πειρατάκο δεν ειναι κατακριτέο; γιατί δεν το κάνουν; θα σου πώ εγώ παρόλο που πέρασαν κάπιες ιδέες στην ιστορία ακόμα υπάρχει η ιδέα ότι η γυναίκα θα κάνει το παιδί έστω μέσα στην μακροχρόνια σχέση ξέρεις γιατί; κόψανε στα μέτρα τους ότι εντάξει άς κάνει ένα παιδί εκτώς γάμου άλλα όχι να κάνεις παιδί γιατί το ρολόι σου χτύπησε κόκκινο. Σκέψου το και θα δείς ότι και αυτό με την σχέση και το παιδί σε μια μακροχρόνια σχέση καλό ειναι, άλλα όχι με τον πρώτο τυχόντα ή σε σχέση ενώς μήνα, γιατί; δεν έχει δικαίομα κάποια που ειναι π.χ 35 χρονών και κάνει ένα πρίν χτύπησει ένα άλλο ρολόι και δεν μπορεί να κάνει παιδί ξέρεις πώς θα την έθαβάν;
Μάνια μου, όσες φορές κι αν διάβασα το μήνυμα σου δυστυχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, ίσως να φταίει το οτί σήμερα είμαι και λίγο κουρασμένος.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα please επανέλαβε...

Σορρυ είναι που δεν παρακολουθώ καθόλου τηλεόραση

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:54, 16-03-07:

Μάνια μου, όσες φορές κι αν διάβασα το μήνυμα σου δυστυχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, ίσως να φταίει το οτί σήμερα είμαι και λίγο κουρασμένος.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα please επανέλαβε...
Αν κάποια θέλει να κάνει παιδιά, δεν ειναι παντρεμένη, δεν ειναι δεσμεβμένη και πάρει κάπιων για ένα βράδυ μόνο και μονο για να μήνει έγκυος δεν θα την κράξουν;

Περίληψή ε;;;;;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:04, 16-03-07:

Αν κάποια θέλει να κάνει παιδιά, δεν ειναι παντρεμένη, δεν ειναι δεσμεβμένη και πάρει κάπιων για ένα βράδυ μόνο και μονο για να μήνει έγκυος δεν θα την κράξουν;

Περίληψή ε;;;;;
Ναι πολύ πιθανό να την κράξουν.
Ομως αν αυτό είναι η επιλογή της, αν αυτό είναι αυτό που θέλει η ίδια, τι σημασία έχει κι αν την κράξουν; Θα έχει κάνει αυτό που επέλεξε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από αυτό.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 19:08, 16-03-07:

Ναι πολύ πιθανό να την κράξουν.
Ομως αν αυτό είναι η επιλογή της, αν αυτό είναι αυτό που θέλει η ίδια, τι σημασία έχει κι αν την κράξουν; Θα έχει κάνει αυτό που επέλεξε. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από αυτό.
Φυσικα!
Ποια θα ειναι η αντιμετωπιση/συμπεριφορα των υπολοιπων, προς στο παιδι? Και ποια τα αποτελεσματα για την ψυχουλα του?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:17, 16-03-07:

Ο γάμος δεν είναι μια τελετή ή μια διαδικασία στο Δημαρχείο. Γάμος είναι πολύ βαθειά έννοια και δυο άνθρωποι παντρεύονται πολύ καιρό, ακόμα και χρόνια πριν φτάσουν στην εκκλησία. Γι'αυτό και δεν είναι καθόλου απαραίτητο για μένα να παντρευτούν και τυπικά. Κοινωνική σύμβαση και όχι αυτοσκοπός. Δεν θα παντρευτώ ποτέ αν δεν βεβαιωθώ ότι δεν θα παντρευτώ μαζί με κάποια γυναίκα και τη μαμά, το μπαμπά, τον αδελφό της ή όλο της το σόι. Αυτό με χαλάει στους γάμους, ειδικά στην χώρα μας, εμπλοκή τρίτων ατόμων. Είμαι υπέρ των προγαμιαίων συμβολαίων επίσης, αλλά και υπέρ εναλλακτικών μοντέλων συμβίωσης.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:54, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Φυσικα!
Ποια θα ειναι η αντιμετωπιση/συμπεριφορα των υπολοιπων, προς στο παιδι? Και ποια τα αποτελεσματα για την ψυχουλα του?
Δεν έχει καμία σημασία ποια θα είναι η συμπεριφορά, όσο άσχημη κι αν είναι.
Η μητέρα και το περιβάλλον της έχει χρέος να το προφυλάξει.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:43, 17-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο γάμος δεν είναι μια τελετή ή μια διαδικασία στο Δημαρχείο. Γάμος είναι πολύ βαθειά έννοια και δυο άνθρωποι παντρεύονται πολύ καιρό, ακόμα και χρόνια πριν φτάσουν στην εκκλησία. Γι'αυτό και δεν είναι καθόλου απαραίτητο για μένα να παντρευτούν και τυπικά. Κοινωνική σύμβαση και όχι αυτοσκοπός. Δεν θα παντρευτώ ποτέ αν δεν βεβαιωθώ ότι δεν θα παντρευτώ μαζί με κάποια γυναίκα και τη μαμά, το μπαμπά, τον αδελφό της ή όλο της το σόι. Αυτό με χαλάει στους γάμους, ειδικά στην χώρα μας, εμπλοκή τρίτων ατόμων. Είμαι υπέρ των προγαμιαίων συμβολαίων επίσης, αλλά και υπέρ εναλλακτικών μοντέλων συμβίωσης.
Ακόμη ένας που ψάχνει για εναλλακτικά μοντέλλα! Μαζί σου γιατρέ.

Η παρατήρησή σου, ότι δλδ δύο άνθρωποι στην πραγματικότητα παντρεύονται πολύ καιρό πριν φτάσουν στην εκκλησία ή δημαρχείο (έχω παρατηρήσει συχνά ότι εκεί φτάνουν όταν η σχέση έχει πια ξοφλήσει) συμφωνεί με αυτά που κουβεντιάζαμε με τον Nosaltres κανά δυο μέρες πριν. Εκεί λέγαμε ότι θα πρέπει να δίνεται το επίκεντρο στη σχέση και όχι στα τυπικά του γάμου.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η θέση σου για την εμπλοκή των οικογενειών των συζύγων στη συμβίωση εντός του γάμου. Έχω κι εγώ αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα ως πολύ σοβαρό, στη συζήτηση "γιατί από μια ηλικία και μετά..." όπου συζητιόταν κάτι παρόμοιο.
Έχεις απόλυτο δίκιο να σε χαλάει αυτό στις ελληνικές οικογένειες. Πολύ πρόσφατα άκουσα τις ιστορίες δύο ζευγαριών <30 ετών, τα οποία μόλις αποφάσισαν να παντρευτούν, αυτομάτως αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα με τους γονείς τους, με αποτέλεσμα να περάσουν κρίση οι σχέσεις τους και να κινδυνεύουν να διαλυθούν. Αυτό είναι μόνο η αρχή! Στατιστικές δείχνουν ότι το 60% των διαζυγίων οφείλεται στην εμπλοκή των γονέων.

Συμφωνώ μάλλον και με την άποψη για συμβόλαιο, αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις περί του τι είδους συμβόλαιο εννοείς και τι θα πρέπει αυτό να περιλαμβάνει.

Ανακεφαλαιώνοντας, στην αναζήτησή μας για ένα εναλλακτικό μοντέλλο οικογένειας έχουμε μέχρι στιγμής καταλήξει (?) στις παρακάτω παραδοχές (με τη βοήθεια και της underwater)
1) Η οικογένεια νοείται μόνον ως σχέση αγάπης και μόνο με αυτόν τον τρόπο προσφέρει ευτυχία. Καμία σχέση εξουσίας δε χωρά ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά αγαπιούνται.
2) Η προσοχή θα πρέπει να επικεντρώνεται στην ουσία της σχέσης, αν δλδ συντελεί στην ευζωία και στην ολοκλήρωση των μελών της και όχι στα τυπικά του γάμου (που μπορεί να τηρούνται ή όχι). Κανένας δεν έχει δέσει κανένα γάιδαρο. Η σχέση πρέπει να αποδεικνύει το δικαίωμά της στην επιβίωση.
3) Το ζευγάρι θα πρέπει απαραιτήτως να συμφωνεί εκ των προτέρων ότι η σχέση είναι αυστηρά μεταξύ τους και δεν θα επιτραπεί σε κανένα συγγενή, όσο αγαπητός και καλός κι αν είναι κατά τ' άλλα, να αναμιχθεί και να παρεμβληθεί. Οι σχέσεις με τους γονείς θα πρέπει να προκαθοριστούν και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Αλλιώς...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:07, 17-03-07:

Συμφωνώ μάλλον και με την άποψη για συμβόλαιο, αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις περί του τι είδους συμβόλαιο εννοείς και τι θα πρέπει αυτό να περιλαμβάνει.
Το συμβόλαιο ως ιδέα δεν έχει πάρει ακόμα μορφή στο μυαλό μου, αλλά είμαι υπέρ. Θα ετοιμάσω ένα Ο Πανταζής δεν υπέγραψε κάποτε τέτοιο συμβόλαιο? Αλλά βέβαια απ'όσο ξέρω δεν τον έσωσε κι αυτόν.

[/quote] 3) Το ζευγάρι θα πρέπει απαραιτήτως να συμφωνεί εκ των προτέρων ότι η σχέση είναι αυστηρά μεταξύ τους και δεν θα επιτραπεί σε κανένα συγγενή, όσο αγαπητός και καλός κι αν είναι κατά τ' άλλα, να αναμιχθεί και να παρεμβληθεί. Οι σχέσεις με τους γονείς θα πρέπει να προκαθοριστούν και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Αλλιώς... [/quote]

Αυτό ξέρεις όμως δεν είναι στο χέρι του ζευγαριού πάντα.Το ξεκαθαρίζεις απ'την αρχή με την σύζυγο, αλλά καμμιά εγγύηση ότι τα πεθερικά θα μείνουν σε απόσταση από το ζευγάρι. Σε ακραίες περιπτώσεις πρέπει να γινόμαστε και λίγο άγριοι και να το ξεκόβουμε από την αρχή με πεθερές, πεθερούς κλπ. Παράδειγμα, έρχεται ξαφνική απρόσκλητη επίσκεψη η μαμά της γυναίκας σου πρωί πρωί Σαββάτου και συ στραβομουτσουνιάζεις. Το επαναλαμβάνει και συ της το λες άμεσα, βρε μαμά (ή μητέρα ή όπως την αποκαλείς) είσαι χρυσή, αλλά εμείς έχουμε την δική μας ζωή. Αν η μαμά έμεινε πρόσφατα χήρα τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα γιατί η θλίψη της είναι πολύ επικίνδυνο να μεταδοθεί στο ζευγάρι και η θλίψη είναι αντιερωτική και σκοτώνει το γάμο.
'Ασε που πολλοί γονείς λόγω έλλειψης χρόνου τα πρωινά, παραδίδουν το παιδί τους σε μια μαυροφορεμένη γιαγιά που κλαίει ή μουρμουρίζει. Σ'αυτές τις περιπτώσεις δεν κινδυνεύει μόνο το ζευγάρι, αλλά και το παιδί τους.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 08:36, 17-03-07:

Για συμβόλαια δεν ξέρω αλλά ένα τέτοιο χαρτί θα σας χρειαστεί σίγουρα!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 09:05, 17-03-07:

XAAAAAAXAXAXAXA XAXA XAXA
ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟ !!!!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:15, 17-03-07:

Δεν έχει καμία σημασία ποια θα είναι η συμπεριφορά, όσο άσχημη κι αν είναι.
Η μητέρα και το περιβάλλον της έχει χρέος να το προφυλάξει.
Δεν ειναι παντα τοσο ευκολο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:41, 17-03-07:

Τι σημασία έχει αν είναι εύκολο;
Μόνο τα εύκολα πρέπει να κάνουμε;
Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα.
Υπάρχουν πράγματα που θέλουμε να τα κάνουμε πάρα πολύ, και άλλα που τα θέλουμε λιγότερο ή και καθόλου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:38, 17-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Πολύ καλό, αλλά απ' όσο βλέπω η ισχύς του τελείωσε μαζί με την δεκαετία του '80!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:40, 17-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πολύ καλό, αλλά απ' όσο βλέπω η ισχύς του τελείωσε μαζί με την δεκαετία του '80!
Είναι το παλιό αυτό! Τώρα έχει βγει σε νέα έκδοση με μονοτονικό κ.λπ.!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 21:18, 17-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής

καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:55, 19-03-07:

Τι σημασία έχει αν είναι εύκολο;
Μόνο τα εύκολα πρέπει να κάνουμε;
Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα.
Υπάρχουν πράγματα που θέλουμε να τα κάνουμε πάρα πολύ, και άλλα που τα θέλουμε λιγότερο ή και καθόλου.

Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η υχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή΄" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:58, 19-03-07:

Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η υχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή΄" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα
Μπορείς.
Το θέμα είναι αν θέλεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:40, 19-03-07:

Μπορείς.
Το θέμα είναι αν θέλεις.
Μην επιμένεις δεν γίνετε πάντα να εισαι απο πάνω, μια γυναίκα που μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί τρέχει με την δουλειά, δεν ειπα ότι το παρατάει άλλα δεν μπορείς πάντα να εισαι απο πάνω, άν και το παιδί ειναι κληστός χαρακτήρας άστο

Πάντος βάζουν σε όλους την ιδέα άσχετα με το άν καταφέρνεις ή όχι να το θρέψεις ότι πρέπει να εισαι εντός γάμου για να εισαι νορμάλ παιδί, ειχαμε παιδιά στο λυκειο που τα κατακρίνανε επιδή η μάνα ήταν ανήπαντρή παρά τα παιδιά που ήταν χορισμένων παιδιών, αυτά τους μαθαίνουν οι γονείς γάμος =συνέχεια της ζωής

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:35, 19-03-07:

Κοίταξε εδώ λέμε και ξαναλέμε για τα δικαιωματα άλλα και τα ψυχολόγικά προβλήματα που έχουν ή που είχαμε σαν παιδιά, εδώ εξώγαμο ειναι το παιδί και το βρήζουν και του φέροντε άσκημα, ξέρεις η ψυχή αυτού του παιδιού τι θα πάθει όταν του λένε ότι η μάνα του ειναι "ιερόδουλή" γιατί έτσι λένε μια γυναίκα που έχει παιδί χωρίς σχέση, δεν μπορείς πάντα να εισαι απο άνω απο το παιδί πάντα
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του.

Να πω εδώ κάτι γενικότερο.. Βλέπω γενικά ότι σε πολλά θέματα που συζητάμε ("συζητάμε" με την ευρεία έννοια, αναφέρομαι γενικότερα κι όχι κατ' ανάγκην εδώ μέσα) λίγοι σκεφτόμαστε τα παιδιά...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους