Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:37, 21-01-10:

Καταρχήν πολλά στερεότυπα μαζεμένα. Έτσι, ακούγοντας πράγματα και παροιμίες από δω κι από κει, λογικό να μη βγάζεις άκρη. Αυτό το κοριτσάκι λοιπόν, αν είναι άνω των 18 χρόνων, κάτι έχει πάρει το αυτί μου οτι μπορεί να αποφασίσει μόνο του - δεν παίρνω κι όρκο, μπορεί να είναι φήμες. Δε χρειάζεται δηλαδή τη μαμά και τον μπαμπά να το πάρουν από το χεράκι και να του δείξουν τι να κάνει...

Σοβαρά τώρα. Αν εσύ είσαι καλά μόνη σου, τι πρόβλημα έχεις; Ο γάμος (όπως και μια σχέση έτσι;) δε γίνεται κατόπιν παραγγελίας. Αν εσύ γνωρίσεις κάποιον και τον αγαπήσεις, μόνη της θα σου βγει η επιθυμία να τον παντρευτείς. Αν όχι, και τι έγινε; Η ζωή δεν είναι φτιαγμένη με καλούπια κι εμείς ακολουθούμε αδιαμαρτύρητα. Εμείς την πάμε τη ζωή μας. Γι' αυτό ψάξε και βρες με τι είσαι εσύ ευτυχισμένη κι άσε τους άλλους να κρίνουν τη δική τους ζωή.

Αν μη τι άλλο είναι κι ένας τρόπος να βγάζουμε καινούριες παροιμίες - που κατά κανόνα αναιρούν τις ήδη υπάρχουσες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-01-10 στις 16:09. Αιτία: εισαγωγή noparse tag
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 15:55, 21-01-10:

Ο γάμος είναι ένα από τα μυστήρια και παραμένει μυστήριο. Δύο άτομα από καθαρή τύχη ενώνονται και δημιουργούν.
Η παροιμία για το «μικρός παντρέψου», ισχύει, κατά τη γνώμη μου.
Τα νεαρά άτομα έχουν τον ενθουσιασμό συν τοις άλλοις και δεν έχουν αποκτήσει ακόμη τις παραξενιές και τις σκοπιμότητες, που προστίθενται με τα χρόνια και «ζυγίζουν» τα πάντα. Ένας 35-40αρης έχει δημιουργήσει το κλουβί του ανεξάρτητα από τον άλλο. Δεν ανέχεται εύκολα την εισχώρηση άλλου εκεί μέσα. Ενώ τα νεαρά παιδιά είναι ενθουσιώδεις και εύπλαστοι.
Και …… αυτή είναι η άποψή μου, που ξέρω πως δεν θα αρέσει σε πολλούς, αλλά εγώ βρε παιδιά, πιστεύω ότι η άνοιξη, τα νιάτα, είναι η εποχή του έντονου έρωτα. Οι άλλες εποχές είναι ψευδαίσθηση και συμβιβασμός. Βέβαια οι εξαιρέσεις και στις δύο περιπτώσεις είναι πολλές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:36, 21-01-10:

Επειδή αναφέρθηκε πριν το παράδειγμα, καμμιά φορά αναρωτιέμαι ποιά είναι η μεγαλύτερη ευτυχία από το να τρως τρία σακούλια πατατάκια λέγοντας στη φίλη σου "τώρα τον έδεσα το γάιδαρό" μου και αυτό να του αρέσει επίσης του "γαιδάρου". Ευτυχισμένοι στον κόσμο τους, τους ζηλεύω. Ο γάμος είναι μόνο ασφάλεια και χαλάρωση, και σε όποιον αρέσει η ασφάλεια και η χαλάρωση, αρέσει και ο γάμος. Χαλαρώνεις που χαλαρώνεις μετά από κάποια ηλικία, ας χαλαρώσεις μαζί με κάποιο άλλο άτομο. Οι πολύ νέοι να μη βιάζονται να παντρευτούν, είναι κίνδυνος μεγάλος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:52, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από zina85
Τι είναι ο γάμος?? Γιατί να παντρευτώ?? Αφου είμαι καλά μόνη μου...και όσο αυτή κλείνεται στο καβουκί της νά σου οι υποψήφιοι γαμπροι ..Νεοι, ωραίοι , ευκατάστατοι (δεν λέω εχουν και αυτοι τις παραξενιές τους) αλλά ειναι όλα οσα η κοπέλα ονειρευόταν ...
Τελικά να παντρευτώ τώρα απο έρωτα και όσο κρατησει ??
Η΄ να παντρευτώ αυτόν που ξέρει και η οικογενεια μου και είναι καλό παιδί, παιδί απο σπίτι που λέει και η μαμά??
Η΄ τον άλλον που είναι πολύ όμορφος και πολύ πλούσιος???
Τί είναι ο γάμος ?? τελικά υπάρχει ηλικία γι αυτο το βήμα ? Η ειναι στην κρίση του καθενός και οι συνθήκες που σε ωθούν σε κάτι τέτοιο? Είναι οτι θα πρέπει να νιώθεις έτοιμος για να το κάνεις...?
Γιατι δεν έιναι λίγοι αυτοι που λένε η μικρος μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου, απο προσωπική τους πέιρα...Μην μείνεις μόνος -η σου σαν και μας που τώρα στα 35-40 έχουμε παραξενέψει τόσο πολύ ...
Τελικά που βρίσκεται η αλήθεια ...
θα ήθελα να ακουσω την γνωμη σας ...
Αυτή η κοπέλα καλύτερα να μην παντρευτεί
Σοβαρά τώρα, τι είναι ο γάμος; Δηλαδή πως το βλέπει;
Γιατί αν ήθελε να παντρευτεί όντως θα ήξερε και με ποιον....
Και δεν θα ζύγιζε τα υπερ και τα κατά του κάθε εν δυνάμει συζύγου...
Γάμο κάνει ή καινούρια επιχείρηση με νέο συνέταιρο;

Και δεν υπάρχει πρέπει να νιώσεις έτοιμος να το κάνεις...
Μπορεί να το νιώσεις, μπορεί και όχι...
Το πρέπει δεν έχει καμία θέση σε ο,τι αφορά την προσωπική σου ζωή και ευτυχία!

Το τι λένε οι άλλοι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
Το θέμα είναι κυρίως τα δικά μας θέλω....
Αυτά που μας κάνουν εμάς ευτυχισμένους και όχι την θεία, το σόι, το γείτονα...

P/s: Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει την άποψη μου....
Για εμένα ο γάμος είναι μία τελετή στην οποία δηλώνω μπροστά σε όλους ότι ο σύντροφός μου είναι ο άνθρωπος που αγαπώ, που θέλω να περάσω μαζί του όλη την υπόλοιπη ζωή μου και να κάνω οικογένεια...

Ξέρω ότι μάλλον το βλέπω χαζορομαντικά... αλλά μόνο γι' αυτό τον λόγο θέλω να παντρευτώ... (οκ...και να γλιτώσω και τα διάφορα γραφειοκρατικά...τελικά δεν είμαι τόσο ρομαντική )

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 23:41, 21-01-10:

Στο διαζύγιο, όταν χωρίζονται οι περιουσίες, εύκολα διαπιστώνει κάποιος τη σχέση του γάμου με την αγάπη.

Όταν ένας σύζυγος ξεφτιλίζει/πλακώνει στο ξύλο/κάνει τη ζωή κόλαση/δολοφονεί τον άλλο επειδή είχε εξωσχολικές δραστηριότητες και πάλι διαπιστώνουμε τη βαθιά αγάπη.

Το νόημα της λέξης αγάπη έχει βιαστεί με άπειρους τρόπους, γι'αυτό και οι στίχοι "Τι είναι αυτό που λένε αγάπη". Όταν μαθαίνουμε ότι ο Θεός αγαπάει τους ανθρώπους αλλά μια φορά έκανε και μια γενοκτονία σε παγκόσμιο επίπεδο(κατακλυσμός του Νώε) είναι λογικό να έχουμε μια πλήρη σύγχυση του νοήματος των λέξεων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:16, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από LAZARUS
Ο γάμος είναι ένα από τα μυστήρια και παραμένει μυστήριο. Δύο άτομα από καθαρή τύχη ενώνονται και δημιουργούν.
Η παροιμία για το «μικρός παντρέψου», ισχύει, κατά τη γνώμη μου.
Τα νεαρά άτομα έχουν τον ενθουσιασμό συν τοις άλλοις και δεν έχουν αποκτήσει ακόμη τις παραξενιές και τις σκοπιμότητες, που προστίθενται με τα χρόνια και «ζυγίζουν» τα πάντα. Ένας 35-40αρης έχει δημιουργήσει το κλουβί του ανεξάρτητα από τον άλλο. Δεν ανέχεται εύκολα την εισχώρηση άλλου εκεί μέσα. Ενώ τα νεαρά παιδιά είναι ενθουσιώδεις και εύπλαστοι.
Και …… αυτή είναι η άποψή μου, που ξέρω πως δεν θα αρέσει σε πολλούς, αλλά εγώ βρε παιδιά, πιστεύω ότι η άνοιξη, τα νιάτα, είναι η εποχή του έντονου έρωτα. Οι άλλες εποχές είναι ψευδαίσθηση και συμβιβασμός. Βέβαια οι εξαιρέσεις και στις δύο περιπτώσεις είναι πολλές.
Κατσε κατσε βρε Λαζαρε! Ισα ισα τα νιατα που ναι ανεμελα οπως λες και ετσι ειναι, πολλες φορες σε κανουν να παιρνεις αποφασεις που μετα τραβας τα μαλλια σου. Λιγα εχουμε δει?

Ισα ισα αν ειναι ο αλλος ωριμοτερος, εχει τις εμπειριες του, εχει πια κατασταλαξει στο τι θελει, θα αναζητησει κι αυτο που ψαχνει, το λιμανακι του και θαναι πιο σιγουρος για την επιλογη του, οπως το ιδιο ισχυει και για την εγκυμοσυνη στις γυναικες. Εκαναν πολυ νεες παιδια με αποτελεσμα να μεγαλωνουν παρεα με το παιδι, να μην προλαβουν να χαρουν το φλερτ, το αφθονο σεξ χωρις δεσμευσεις και κοινωνικα πρεπει, το λαθος και το παθος(οταν εχεις παιδια, δεν επιτρεπονται τα παθη αλλα ουτε και τα ... εξαντρικ λαθη) την θητεια για μια περιοδο στη μοναχικοτητα που σε φτανει πολλες φορες στην πληρωση.
Μια γυναικα 30 με 35 αν γινει μητερα και νεοτατη ειναι και κατασταλαγμενη και με εμπειριες κι αντοχες και οικονομικοκοινωνικα σταθεροποιημενη.

Οσο για τον ερωτα που λες και την ενταση αυτου, ειναι οπως το πες. Εμεις οι νεες(αν θες πες το ετσι) εχουμε εντασεις στον ερωτα και καμια φορα υπερμετρο ενθουσιασμο, γεγονος που αν το παραβλεψουμε και μπουμε σε οικογενεια να βλαστημαμε αργοτερα, λες και μας πηρανε τα χρονια και πρεπει να βιαστουμε μη χασουμε κανα τρενο.
Κι αλλο ερωτας κι αλλο αποφασιζω να ανοιξω σπιτι. Δε το θεωρω συμβιβαστικο οπως εσυ, το θεωρω ακρως λογικο και πληρωσης αποτελεσμα. Δε θα συμβιβαστω αν αποφασισω να κανω οικογενεια στα 30 ή τα 35 μου. Θα το κανω επειδη θαχω βαρεθει να μαι κουκουρουκου(που ετσι επρεπε και ειναι το φυσιολογικο) θαχω φαει τα στραπατσα μου και θα χω μαθει και θα θελησω αν τυχει κιολας να ανοιξω το δικο μου σπιτι.

Λαμβανεις υποψην σου την εποχη με χαρα ή μοιρολατρεις κι εσυ για τη γενια σου?
Βλεπεις ανοιχτα η εχεις κλεισει ματια στο αγνωστο που χει ερθει? (παρατηρω πως εισαι 50)
Διοτι καλο ειναι να δεχομαστε τις αλλαγες με ευχαριστηση και προσαρμοστικοτητα αλλιως κλαφτα χαραλαμπε,χανεις καθημερινα.

Ο ανθρωπος δεν ειναι απαραιτητο να παντρευτει απο νωρις. Ειναι απαραιτητο να ζησει και να μαθει, να νιωσει και να επιλεξει με ανοιχτη καρδια, να μη φτασει ποτε στο διαζυγιο εξαιτιας ενος λαθους της ηλικιας. Το να μη ταιριαζουν οι χαρακτηρες και να αλλαξουν οι ανθρωποι απο ενα σημειο κι επειτα το καταννοω. Το να νιωσει ομως ο αλλος πως εχει απωθυμενα ειναι κριμα κι αδικο για κεινον αλλα και το ταιρι του(πολλοι που χωριζουν αυτα τα λαθη πληρωνουν, με μια γυναικα απο τα 20 τους και στα 40 τους αναρωτιουνται τι εφταιξε)

Μια γυναικα στα 30 με 35 της ειναι πιστευω στην πιο ακμαια ηλικια της και να κανει αβερτα ερωτα οπως λες και να ενθουσιαστει αλλα και να δουλεψει ταυτοχρονα τα παντα με τη λογικη της. Ειναι απο τις γονιμοτερες και καλυτερες περιοδους της γυναικας.
Δε βιαζομαι ομως να τη φτασω, χαιρομαι την ηλικια μου οπως πρεπει και πιστευω πως καθε ηλικια εχει τη χαρη και την πολυτελεια της. Τα ιδια ισχυουν για τον ανδρα μεχρι τα 35 του ειναι πλεον εμπειρος, πολυ...''ταξιδεμενος''... και ετοιμος να αναλαβει να ''δεσμευτει'' (με την θετικη εννοια, δεν εννοω τον εγκλωβισμο*) με μια οικογενεια, που θα το κανει με χαρα χωρις απωθυμενα.
*Πιο εγκλωβιστικη θεωρω τη βιασυνη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 22-01-10 στις 04:31.
Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 11:02, 22-01-10:

Κάθομαι βρε Frogaki ! Τα γνωρίζω αυτά που λες, τα βλέπω καθημερινά, πίστεψέ με, περισσότερο από ότι εσύ. Βλέπεις, και όπως διατύπωσα την άποψή μου ήμουν διστακτικός ......... Δεν προέτρεψα κανέναν να έρθει εις γάμου κοινωνία, όπως ίσως άλλοι παραπάνω τους αποτρέπουν. Δεν παύω όμως να πιστεύω ότι ο σωστός γάμος πρέπει να έχει συνισταμένη τον έρωτα. Και ο έρωτας, με τη σωστή του σημασία, όπως την έχουμε βιώσει εμείς που υπήρξαμε ερωτευμένοι, συμβαδίζει απολύτως με την άνοιξη. Συμφωνώ ότι ένας 35-40 θα έχει του κόσμου τις εμπειρίες, αλλά θα είναι εμπειρίες. Αλλά και ένας ηλικίας 23 - 30 δεν έχει εμπειρίες, δεν είναι έτοιμος; Δες εσένα, που είσαι παιδί και γράφεις πιο εμπεριστατωμένα από άτομα διπλής ηλικίας. Εγώ είμαι παλαιών αρχών. Φοβάμαι και το άγχος που φορτώνεται η γυναίκα από το βιολογικό της κύκλο, αν ξεφύγει λίγο η ηλικία. Τέλος πάντων πλάτειασα και δεν είναι του ύφους μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 22:37, 02-02-10:

προσωπικα ειμαι κατα του γαμου!!!και αυτο ελπιζω να μν αλλαξει στην διαρκεια των χρονων!!!Ειναι χασιμο μιας ζωης την οποια μπορουσες να αξιοποιησεις για δικο σου οφελος!!!αλλωστε ο ιδανικος συντροφος δεν υπαρχει ή και αν υπαρξει σιγουρα αργοτερα θα αλλαξει οψη....κανεις δεν ειναι τελειος!δυστυχωςςς.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:03, 03-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από edweimaste
προσωπικα ειμαι κατα του γαμου!!!και αυτο ελπιζω να μν αλλαξει στην διαρκεια των χρονων!!!Ειναι χασιμο μιας ζωης την οποια μπορουσες να αξιοποιησεις για δικο σου οφελος!!!αλλωστε ο ιδανικος συντροφος δεν υπαρχει ή και αν υπαρξει σιγουρα αργοτερα θα αλλαξει οψη....κανεις δεν ειναι τελειος!δυστυχωςςς.....
Δεν μπορώ να αποφασίσω αν αυτά που λες είναι μηδενισμός ή ρεαλισμός. Το σίγουρο είναι οτι κάποια στιγμή θα αλλάξεις άποψη, κι αυτό θα γίνει όταν γνωρίσεις αυτόν που θα σε πείσει οτι είναι τέλειος και οτι θα μείνει αναλοίωτος στο χρόνο. Κι εγώ έτσι έλεγα πριν κάποια χρόνια, μια φίλη μου μου έλεγε "ότν βρεις τον κατάλληλο μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!" ώσπου όντως τον βρήκα. Βέβαια δεν ήμουν εγώ για κείνον η κατάλληλη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τα πάντα ρει.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:33, 07-02-10:

Γάμος. Ο προορισμός του ανθρώπου;
Όχι. Όχι και πάλι ΟΧΙ.

Ο αμφίδρομος έρωτας που καταλήγει σε γάμο. Ίσως. Αλλιώς όχι!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:24, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου -μάλλον θα παντρευτεί γρήγορα- Μια νυφούλα θέλω -θηλυκό-παλικάρι-φίλη-συντρόφισσα-....:
bigarmhug::
clapup: :
Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-02-10 στις 15:31. Αιτία: προσθήκη παράθεσης, για προσαρμογή στο θέμα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:26, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τελικά θα μου πεις γιατί τον μεγαλώνεις με απόψεις κατά του γάμου;
Μηπως ειναι διαζευγμενη? Λεω εγω τωρα...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:27, 22-02-10:

Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:29, 22-02-10:

Κι επειδή; Το οτι σε εκείνη ο γάμος απέτυχε, δεν πάει να πει οτι θα αποτύχει και στο γιο της...
Μην το λες σε μενα... Δε διαφωνω μαζι σου...
Αλλα ειναι συνηθες το φαινομενο αυτο, γι αυτο το λογο και το εξεφρασα ως πρωτη σκεψη...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:32, 22-02-10:

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο το 2010...

Τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στη ζωή για να τα προστατέψουμε από τα δικά μας λάθη, αλλά για να τους δώσουμε τα εφόδια να κάνουν τα δικά τους λάθη και να επιβιώσουν...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 13:47, 22-02-10:

Τι λέτε; Tα παιδιά είναι η προέκταση του εαυτού μας!!!!!! Μέσω αυτών θα ζωντανέψουν τα χαμένα μας όνειρα....

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη e-1961
H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 14:11, 22-02-10:

Γιατί;;;;;;
Ερώτηση κι αν θες απαντάς: και την κόρη σου εναντίον του γάμου τη μεγαλώνεις;
Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:24, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Ναι και την κόρη εναντίον του γάμου τη μεγαλώνω. Ο γάμος είναι παγίδα.

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 14:48, 22-02-10:

Ναι είμαι διαζευγμένη και στη συνέχεια χήρα.
Μεγαλώνω τα 2 παιδιά περί τα 15 χρόνια μόνη μου. με μόνη βοήθεια τα δυο μου χέρια. με μόνα έσοδα το μισθό μου. Και σας πληροφορώ ότι έχω πολύ καλά παδιά.
Έχω δυο υπέροχα παιδιά που μόνο γλάστρες δεν είναι. Που οι τρεις μας είμαστε μια γροθιά, μια δύναμη. Και είμαστε ο ένας για τον άλλο και όλοι για ένα.
Και που ξέρουμε ότι σε λίγο ο καθένας μας θα τραβήξει το δρόμο του. Ήδη η κόρη ζει μόνη της. Με μόνη βοήθεια από μένα την αγγαλιά και το τηλέφωνο
για παρηγοριά. Ζει και σπουδάζει μόνη της. Και όταν με το καλό τελειώσει τις σπουδές θα συνεχίσει τη ζωή της με μένα παράλληλα στη ζωή της.
Το ίδιο θα γίνει και με τον γιο. Θα τραβήξει και αυτός το δρόμο του. Και στήριγμα από μένα θα έχει μια αγγαλιά και έναν ώμο για να κλάψει στα δύσκολα.
Και ναι ! είμαι περήφανη! και για τον γιο μου και για την κόρη μου.
Αλλά εσείς, που δεν είστε γονείς δεν μπορείτε να καταλάβετε τί σημαίνει γονιός.
Τι σημαίνει να βλέπεις ένα τόσο δα πραγματάκι να μεγαλώνει, να αλλάζει, και όλο αυτό να ωφείλεται στη δικιά σου τη βοήθεια. Γιατί, ανεξάρτητα
από τα συναισθήματα που δημιουργούνται, εμείς οι γονείς, είμαστε δίπλα στα παιδιά μας, μέχρι να τα ετοιμάσουμε να ανοίξουν τα δικά τους τα
φτερά.

Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν;
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Μα πράγματα που διαλύονται εύκολα, πριν σε διαλύσουν.
Η ζωή που ζούμε θέλει μια καλή δουλειά. Αν και σήμερα η δουλειά (αν την βρεις) έχει καταντήσει δουλεία.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:07, 22-02-10:

Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 έγραψε στις 15:20, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Μπράβο σου για όλα... αλήθεια.... αλλά:
το να έχεις μεγαλώσει δυό παιδιά που τους έχεις περάσει ότι ο γάμος είναι παγίδα δεν το βρίσκω δίκαιο, ούτε για αυτά ούτε και για τον μελλοντικό σύντροφο τους... γιατί αν θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά, τα παιδιά δεν θα'ναι μόνο παιδιά τους αλλά και του συντρόφου τους. Κι εσύ (επειδή τα αγαπάς, οπότε μπορούν να πιστεύουν στην αγάπη γονέα/παιδιού) τα έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά να γίνουν γονείς μονογονεϊκών οικογενειών! Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
Όχι δεν το έχω σκεφθεί. Τώρα με προβληματίζεις.
Αλλά πιστεύω ότι θα καταφέρουν να ξεπεράσουν σκοπέλους στη ζωή, γιατί προσπαθούσα πάντα να τους μάθω να κολυμπούν στα βαθιά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:40, 22-02-10:

Και ρωτώ...γιατί να παντρευτούν;
Να βάλουν κάποιον πάνω στο κεφάλι τους; Όταν θέλουν παρέα μπορεί να την έχουν. Με μια συμβίωση. Με έναν δεσμό.
Αυτός που εσύ λες οτι θα έχουν πάνω στο κεφάλι τους γι' αυτούς θα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν και θέλουν να βαδίσουν στη ζωή τους μαζί του. Που θέλουν να δημιουργήσουν οικογένεια μαζί του. Που ενδεχομένως δε θα μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτόν.

Και στην τελική είμαστε στο 2010. Αν τα πράγματα πάνε τόοοσο πια στραβά υπάρχουν και τα διαζύγια.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι αν το θελήσουν δε θα πρέπει να παλέψουν για να πετύχει ο γάμος. Έχουμε μάθει στην ευκολία, στον ωχαδελφισμό, στο δε βαριέσαι. Όλα τα πράγματα για να πετύχουν θέλουν προσπάθεια.

Στη ζωή μας οπωσδήποτε θα πονέσουμε κάποια στιγμή. Αυτό δε σημαίνει οτι θα αρνηθούμε να ζήσουμε.

Εν κατακλείδι, θεωρώ τραγικό κάποιος γονιός να μεγαλώνει τα παιδιά του αποτρέποντάς τα να κάνουν κάτι που μπορεί να θέλουν - μπορεί κι όχι. Και ειδικά οταν ο ίδιος ο γονιός το έχει κάνει - άσχετα που για άλφα ή βήτα λόγο απέτυχε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:50, 22-02-10:

Δεν θεωρώ κάθε γάμο που λύεται με διαζύγιο αποτυχία. Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να θεωρούμε ως μοναδικό κριτήριο ενός καλού γάμου τη διάρκεια στο χρόνο. Είναι όμως έτσι;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:17, 22-02-10:

αλλα αφου διαλυονται ευκολα ειναι και πιο ανισχυρα..
δεν μπορεις να τα εχεις ολα...και ολα τα καλα της δευσμευσης και τα καλα της ελευθερειας.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 21:10, 22-02-10:

Ε όχι και προορισμός του ανθρώπου ο γάμος! Ο....τάφος ναι, αφού εκεί βρίσκεται η τελική κατεύθυνση!
Το γάμο θα τον παρομοίαζα με τα κινητά (τηλέφωνα)! Ολοι έχουν πλέον από ένα (τουλάχιστον)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 22-02-10 στις 21:17. Αιτία: μήπως τελικά η σωστή έκφραση είναι...φορητό τηλέφωνο; Λέμε ποτέ κινητό υπολογιστή το laptop?
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 19:39, 22-02-11:

Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 21:45, 22-02-11:

Μετά από τις δύο παραπάνω βαθυστόχαστες και φιλοσοφημένες απαντήσεις, τι άραγε μπορώ να προσθέσω εγώ η .. γυναίκα?

Προχωρώντας σε κάτι λιγότερο αφοριστικό και σε μία άποψη που δεν παραλληλίζει επ' ουδενί τον γάμο σαν αυτοκτονία ή θάνατο, λέω και εγώ:
Ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι ο γάμος, όσο η συνύπαρξη με τους άλλους ανθρώπους. Ο γάμος, για εμένα, είναι απλά μία κοινωνική σύμβαση που εξασφαλίζει ορισμένες περιπτώσεις και φέρνει το αίσθημα της .. ασφάλειας!
Δεν θεωρώ δηλαδή ότι δυο άνθρωποι που είναι μαζί πολλά χρόνια πρέπει να παντρευτούν, και ούτε θεωρώ ότι με τον γάμο αλλάζει κάτι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που έχουν ξεκαθαρίσει τι θέλουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:59, 22-02-11:

απλα ο γαμος ειναι η δηλωση της ενωσης του ζευγαριου προς την κοινωνια..

κοινως αν ο ανθρωπος δεν ηταν κοινωνικο ον,,και ηταν μοναχικο οπως οι αρκουδες δεν θα χρειαζοταν καθολου γαμο..

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 22:39, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από DriveIn
Ο προορισμός τού ανθρώπου είναι ο θάνατος. Αν κάποιοι θέλουν να αυτοκτονήσουν από τα 25-30 με έναν υπέροχο γάμο που θα τον έχουν διαλέξει άλλοι για αυτούς, πολύ όμορφα. Τι κουφέτα, τι κόλλυβα...
Αυτοκτονιες ....,κουφετα...., κολλυβα..., τι ομορφα που το θετει ενας νεαρος των 20 ποσο( ειπαμε χρονων;;;;;;; Φιλε Drive in ....,κατα την επομενη δεκαετια ,οταν θα εχεις βρει μια ''ομορφη κουκλα με περουκα'' συνοδοιπορο στην μαυρη πορεια προς το θανατο ...,αν εισαι και ειμαστε ακομα e-stekites...,μια ωραια συντροφια,μην ξεχασεις να μας καλεσεις με το μαυρο προσκλητηριο -αγγελτηριο θανατου - στην κηδεια σας ...να σας ευχηθουμε ''καλο κατευοδιο''....

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 22:56, 22-02-11:

για μενα δεν ειναι ο γαμοσ ξυπνας μια μερα και λες τι εχω να κανω αντε να παντρευτω,καταρχας πρεπει να εισαι συγουρη για αυτο το βημα,δεν μαρεσει η επιπολαιοτητα που δειχνουν οι περισσοτεροι,υποτιθεται οτι εισαι αποφασισμνεη να προχωρησεις με τον ανθρωπο που αγαπας μια ολοκληρη ζωη,δεν γινεται μεσα σε κατι μηνες ξαφνικα να ανακαλυπτεις οτι δεν σου ταιριαζει,οποτε παιρνεισ και το διαζυγιο και αιντε ξανα...παντως οταν αγαπας καποιον πλυ και θελεις να εισαι μαζι του μια ζωη εκει δεν σκεφτεσαι καν και κανεις το βημα..και εισαι και ευτιχισμενη,γιατι οσοι/οσες δεν ειναι τοτε κατι λαθος πρεπει να εχουν κανει

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:51, 26-09-11:

Ο γαμος δεν ειναι ο προορισμος του καθε ανθρωπου...Δεν μπορεις να ζεις μονο για να παντρευτεις επειδη αυτο προβαλλει η κοινωνια!! Υπαρχουν πολλα σημαντικοτερα γεγονοτα απο ενα γαμο,ο οποιος δεν θεωρω οτι προσδιδει τιποτα το ιδιαιτερο παρα μονο εναν τιτλο!!!
Προσωπικα ειμαι κατα του γαμου προς το παρον...

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 01:31, 28-09-11:

Θεωρω οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος! Για αλλον μπορει να ειναι αυτοσκοπος να παντρευτει, να φερει στον κοσμο τους καρπους του ερωτα του, να "νοικοκυρευτει", που λεμε. Για αλλον μπορει να ειναι αυτοσκοπος το να αξιωθει στην δουλεια του και να φτασει πολυ υψηλα ως στελεχος λαμβανοντας τα αναλογα εισοδηματα. Ισως πιο σωστο απ'ολα θα ηταν να υπαρχει ισορροπια. Να επιθυμει δηλαδη κανεις να τα κανει ολα. Τα κανω ολα και συμφερω, ενα πραγμα. Αλλα και παλι θα ερθουν μερικοι και θα σου πουν "Δηλαδη εγω που δεν θελω ποτε να κανω οικογενεια, δεν ειμαι ισορροπημενος?" Αντε βγαλε ακρη.. Παντως το μονο σιγουρο ειναι πως η κοινωνια προωθει -εως επιβαλλει- με πολυ ασχημο τροπο το θεσμο της οικογενειας και γενικοτερα του γαμου με αποτελεσμα πολλα ατομο να τους αποφευγουν..

Παράθεση

Άλλο Φρούτο (Σήψη,κατάντια,παρακμή.)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άλλο Φρούτο
Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Άλλο Φρούτο έκατσε και έγραψε στις 05:32, 06-10-11:

Του ανθρώπου δεν ξέρω,δικός μου πάντως όχι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 22:50, 31-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Porcelain
Είμαι κατά του γάμου, καθώς για εμένα είναι ένας άχρηστος,χαζός κοινωνικός θεσμός..
Τι λε ρε φίλε;;;;;
O γάμος, ήταν είναι και θα είναι αποκατάσταση! Μπορεί (πολύ) παλιά να σήμαινε προίκα και καθαρό πουκάμισο αλλά σήμερα μεταφράζεται σε διπλό (παίζεται αυτό) εισόδημα, πάγια τέλη ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΙΝΤΕΡΝΕΤ-ΕΥΔΑΠ που πληρώνεις ΜΙΑ φορά, επιδόματα, μόρια, απαλλαγές από εφορία, δώρα γάμου και μηδενισμός αποστάσεων για να βρεθείς δίπλα στον...συνεταίρο σου!

Όσο γα την πιστότητα, ε...πλέον υπάρχει η λεγόμενη συλλογική πιστότητα, που αντικατέστησε την παραδοσιακή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 31-03-14 στις 23:15.
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 23:41, 01-04-14:

ο προορισμος του ανθρωπου ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και διαφερει τον καθενα...για μενα ο προορισμος του ανθρωπου ειναι το να ειναι ευτυχισμενος οπως εκεινος επιλεξει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:14, 08-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
ο προορισμος του ανθρωπου ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και διαφερει τον καθενα...για μενα ο προορισμος του ανθρωπου ειναι το να ειναι ευτυχισμενος οπως εκεινος επιλεξει...
Το να μοιραζεσαι την ζωη σου με εναν ανθρωπο δεν ειναι η ευτυχια; Ευτυχια δεν ειναι να φερεις στον κοσμο παιδια; Αλλιως ποιο το νοημα να αγωνιζεσαι συνεχως για κατι; Αν εισαι μονος, ζεις μποεμικη ζωη, λογαριασμους δε δινεις. Ειναι αποψη και πολλες φορες ποιοτική. Μπορει και καλυτερη καποιες φορες, εφοσον η οικογενεια απαιτει αγωνα και προσωπικες θυσιες. Ειναι αλλιως να ενδιαφερεσαι για την καλοπεραση σου κι αλλιως για την καλοπεραση αλλων.
Αλλα εξακολουθω να αναρωτιεμαι, το να μοιραζεσαι δεν ειναι η ευτυχια τελικα;

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 02:19, 08-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το να μοιραζεσαι την ζωη σου με εναν ανθρωπο δεν ειναι η ευτυχια; Ευτυχια δεν ειναι να φερεις στον κοσμο παιδια; Αλλιως ποιο το νοημα να αγωνιζεσαι συνεχως για κατι; Αν εισαι μονος, ζεις μποεμικη ζωη, λογαριασμους δε δινεις. Ειναι αποψη και πολλες φορες ποιοτική. Μπορει και καλυτερη καποιες φορες, εφοσον η οικογενεια απαιτει αγωνα και προσωπικες θυσιες. Ειναι αλλιως να ενδιαφερεσαι για την καλοπεραση σου κι αλλιως για την καλοπεραση αλλων.
Δεν εννουσα οτι δεν ειναι ευτυχια το να μοιραζεσαι τη ζωη σου με εναν ανθρωπο κτλ κτλ. Για καποιους ναι για καποιους οχι! εντελως υποκειμενικο! Δεν το θεωρω ομως προορισμο για ολους τους ανθρωπους. Ειναι διαφορετικο για το καθενα. Δηλαδη δεν θα θεωρουσα εναν ανθρωπο δυστυχισμενο επειδη δεν εχει κανει οικογενεια.. και πιστεψε με δεν εχει να κανει με το να δινεις λογαριασμο η οχι αλλα κυριως και με το να εισαι ικανος να ανταποκριθεις στις υποχρεωσεις και στις ευθυνες οταν μιλαμε για γαμο και οικογενεια, πολλοι απλα δεν μπορουν, με το ζορι θα μπει καποιος σε αυτο το τρυπακι λεγοντας του οτι αυτος ειναι ο προορισμος σου;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 08:47, 08-04-14:

Σε αυτό το ερώτημα η απάντηση για μένα είναι ναι και όχι..
Δηλαδή για κάποιους η συμβίωση με τον άνθρωπο τους και η δημιουργία οικογένειας είναι ένας σκοπός στη ζωή τους (τώρα o γάμος που είναι μόνο δέσμευση στα χαρτιά είναι άλλο θέμα) ,οπότε αυτοί το θεωρούν ότι τους ολοκληρώνει κάτι τέτοιο..
Όμως είναι και άλλοι άνθρωποι που δεν θέλουν παντρειές και άλλα τέτοια οπότε για αυτούς δεν είναι προορισμός o γάμος.
Το θέμα είναι τελείως υποκειμενικό και εξαρτάται από το τι θέλει o καθένας από τη ζωή του και τι προτεραιότητες έχει..

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 15:38, 08-04-14:

Πιστευω οτι δεν υπαρχει γενικος κανονας . Ο καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ονειρα ,τους δικους του στοχους . Για πολλους ονειρο ζωης ειναι ο γαμος , η οικογενεια κλπ.
Προσωπικα θεωρω το γαμο ως μια τελειως τυπικη διαδικασια...Σημασια για εμενα εχει ο συντροφος που βρισκεται διπλα σου να ειναι ο ιδανικος για εσενα (οσο για το "ιδανικος" ειναι κατι τελειως υποκειμενικο)...Ειναι το ατομο που θα μπορουσες (αν και δεν ειναι απαραιτητο παντα) να δημιουργησεις μαζι του οικογενεια...Τωρα αν προκυψει και ο γαμος καλως αλλα τονιζω ξανα πως δεν ειναι το κυριο μελημα μου....Ελπιζω στο μελλον να μην αλλαξω γνωμη

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:01, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
Δεν εννουσα οτι δεν ειναι ευτυχια το να μοιραζεσαι τη ζωη σου με εναν ανθρωπο κτλ κτλ. Για καποιους ναι για καποιους οχι! εντελως υποκειμενικο! Δεν το θεωρω ομως προορισμο για ολους τους ανθρωπους. Ειναι διαφορετικο για το καθενα. Δηλαδη δεν θα θεωρουσα εναν ανθρωπο δυστυχισμενο επειδη δεν εχει κανει οικογενεια.. και πιστεψε με δεν εχει να κανει με το να δινεις λογαριασμο η οχι αλλα κυριως και με το να εισαι ικανος να ανταποκριθεις στις υποχρεωσεις και στις ευθυνες οταν μιλαμε για γαμο και οικογενεια, πολλοι απλα δεν μπορουν, με το ζορι θα μπει καποιος σε αυτο το τρυπακι λεγοντας του οτι αυτος ειναι ο προορισμος σου;

Ναι μα πως αλλιως θα βρουμε την ευτυχια χωρις ευθυνες; Πιστευω η οικογενεια ειναι ευλογια. Οσοι δεν εκαναν ποτε τους, πιστευω το εχουν καημο... χωρισ αυτο να σημαινει πως δεν ειναι ικανοποιημενοι απο την ζωη τους! Απο την αλλη υπαρχουν ορισμενοι που εκαναν οικογενεια και οντας πλεον αργα, το σκυλομετανιωσαν. Προφανως και δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για οικογενεια, ομως το μοιρασμα και την αγαπη την επιζητουν ολοι ανεξαιρετως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 09-04-14 στις 00:06.
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 00:07, 09-04-14:

1)Μπορείς να μοιράζεσαι την ζωή σου χωρίς γάμο και κυρίως
2)Μπορεί κάποιος να είναι επιστήμονας και να αγωνίζεται για το καλό της ανθρωπότητας, ξέρω γω να προσπαθεί να ανακαλύψει θεραπεία για τον καρκίνο, πράγμα που απομιζεί το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του, οπότε αυτό που λες είναι μάλλον λάθος.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όποιος δεν είναι παντρεμένος ζει μόνο για πάρτη του

Ναι μα πως αλλιως θα βρουμε την ευτυχια χωρις ευθυνες; Πιστευω η οικογενεια ειναι ευλογια. Οσοι δεν εκαναν ποτε τους, πιστευω το εχουν καημο... Χωρις αυτο να σημαινει πως δεν ειναι ικανοποιημενοι απο την ζωη τους!
Δεν νομίζω. Κάποια άτομα είναι πλασμένα να γίνουν γονείς, κάποια όχι. Η πλειοψηφία ανήκει στην πρώτη κατηγορία, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τα άτομα που ανήκουν στην μειοψηφία "το χουν καημό" όπως λες. Σίγουρα απ'όλους τους ανθρώπους περνάει η σκέψη "τι θα γινόταν αν…", όμως όποιος είναι χαρούμενος απ'την ζωή του δεν νομίζω ότι αποζητά την άλλη κατάσταση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 09-04-14 στις 09:28. Αιτία: merge posts/συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:29, 09-04-14:

Τι να σας πω, μπορει να εχετε δικιο, δεν το εχω ψαξει πιο βαθια. Ουτε και για μενα δηλαδη το εχω φιλοσοφησει. Συμφωνω πως δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για ευθυνες, αλλα πειτε μου υπαρχει κοσμος που δε θελει εναν συντροφο πλαι του; Αφηνοντας το τυπικο μερος του γαμου. Εγω πιστευω οχι. Και η σκεψη μου συνεχιζει: εφοσον ολοι θελουν εναν ανθρωπο πλαι τους, δεν επιζητουν και το δημιουργημα τους (παιδια) ;
Μηπως η ευθυνοφοβια ειναι κατι αλλο και το εχουμε ερμηνευσει ως "δεν ειμαι για οικογενεια";
Δεν ξερω αν γινομαι καταννοητη.. Κι εγω με μπερδεψα λιγο τωρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 09-04-14 στις 00:34.
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 12:25, 09-04-14:

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη mind!

Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:58, 16-05-14:

Προσωπικά πιστεύω ότι οι γάμοι, όπως και τα παιδιά, πρέπει να γίνονται προς το τέλος της 20ετίας του ανθρώπου, 28+ ,για να κάνει ότι θέλει να κάνει στην αρχή, και μετά με βάση όλα αυτά, να ανοίξει και σπιτικό...

Οι περισσότεροι γάμοι σε πιο μικρές ηλικίες, καταλήγουν σε διαζύγια "δεν ήταν αυτός/αυτή που έψαχνα"...

+ Το ζευγάρι σκοτώνει το γάμο, δεν μπορώ να καταλάβω το αντίστροφο...

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:27, 16-05-14:

Μα εαν αισθανεσαι ανεπαρκης για οικογενεια θα αισθανεσαι για καποιο λογο.
Οι ευθυνες που εχει ενα παιδι ειναι αγαπη αγαπη αγαπη.Ολα τα αλλα εκπαιδευονται
Επισης το χρημα...εκει ειναι η ανεπαρκεια στην Ελλαδα

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:35, 14-06-14:

Ζητώ συγνώμη για την κάπως αντικομφορμιστική μου θέση, αλλά δεν αποδέχομαι την άποψη ότι ο γάμος είναι ο προορισμός του ανθρώπου. Ο κάθε άνθρωπος διαμορφώνει τον προορισμό της ζωής του κάνοντας τις προσωπικές του επιλογές και λειτουργώντας αυτοκαθοριζόμενα και όχι με βάσει τα κατεστημένα κοινωνικά προστάγματα.
Αν και είμαι κατά του γάμου βέβαια, θαυμάζω τους ανθρώπους που είναι παντρεμένοι γνωρίζοντας ότι υπόκεινται σε προσωπικές θυσίες. Θα ήμουν άδικη αν δεν το παραδεχόμουν.

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:43, 14-06-14:

Είμαι 27 και δε θέλω να κάνω παιδιά. Προς το παρόν κλίνω στο "ποτέ" αλλά για να το παίξω χαλαρή θα πω "για 10 χρόνια ακόμα". Δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα του να έχω οικογένεια, δεν έχω τα χρήματα να κάνω οικογένεια, μένω στο ενοίκιο σε διαμέρισμα στο εξωτερικό, το στατους μου αυτή τη στιγμή είναι "υποτροφία" και το 2016 το στατους μου θα είναι"???" και με καταπλακώνει ψυχολογικά η ιδέα του να έχω έναν άνθρωπο υπό την πλήρη ευθύνη μου. Δε μου αρέσει, δε θέλω, δε με τραβάει καθόλου, δε μου κάνει όρεξη, πώς το λένε. Η μάνα μου έχει ήδη αρχίσει να ονειρεύεται εγγονάκια λολ!

Ο γάμος μου είναι αδιάφορος για το όποιο "μεταφυσικό" κομμάτι του (προορισμός, ανάγκη και δεν ξέρω τι) αλλά νομικά είναι πολύ οκ γιατί σου λύνει τα χέρια τρομερά σε πολλά πράγματα. Αν δεν ίσχυε αυτό, τότε δε θα έκανα καν τον κόπο. Στο εξωτερικό αν δηλώσεις ότι ο τάδε είναι partner σου είσαι οκ ούτως ή άλλως οπότε προς το παρόν έβαλα και την ιδέα του γάμου/συμφώνου στην άκρη.

Παράθεση

Crooked

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Crooked
Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Crooked Trade all your heroes in for ghosts έγραψε στις 16:49, 14-06-14:

Ο γάμος ουσιαστικά αποτελεί ένα χαρτί το οποίο δίνει κάποια προνόμια πχ φορολογικά. Δεν αποτελεί τον προορισμό του ανθρώπου. Γενικά δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος προορισμός στην ζωή. Απλά την ζεις όπως θέλεις.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 20:33, 14-06-14:

Προσωπικα θελω να κανω οικογενεια με καποια που μου μοιαζει
Ολα τα αλλα μου φαινονται μικρα και ποταπα στα 29 μου
Στα 18 μου ηθελα να γυρισω ολο το κοσμο με μια ducati

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 22:22, 14-06-14:

Το λάθος των περισσοτέρων είναι πως παντρεύονται απλά και μόνο για να κάνουν οικογένεια και να αποκτήσουν παιδιά.... Λάθος...ειδικά στις εποχές αυτές που διανύουμε. Προσωπικά δεν παντρεύομαι...εγώ δε νοικοκυρεύομαι....αν δε θες τόσο τα παιδιά δεν είναι και αναγκαία συνθήκη το να παντρευτείς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους