Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:20, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Poniro Ksotikouli
Δεν συμπαθώ τα άτομα, ... που

-Είναι άνδρες
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
πληρώ όλα τα παραπάνω έχω ελπίδες να σου μιλήσω από κοντά?
που πας ρε καραμήτροοοοοοοο???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 16:23, 04-01-07:

δε το βάζω κάτω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:26, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αλλά την μαντήλα δεν την επιβάλλει κάποιος νόμος συνήθως, αν εξαιρέσουμε σκληροπυρηνικά μουσουλμανικά κράτη όπως Σαουδική Αραβία και Ιράν. Στην Τουρκία δεν θα δείτε πολλές μαντήλες, κυρίως σε νέες κοπέλες.

Έχω γνωρίσει αρκετές μουσουλμάνες και αυτές που φοράνε την μαντήλα είναι συνήθως άτομα πολύ θρήσκα και συντηρητικά. Και αυτό που μου την σπάει είναι να βλέπω ένα δέος των άλλων απέναντί τους, να προσέχουν τι να πουν για διάφορα θέματα μήπως και προσβληθούν οι κυρές! Εγώ πάντα (στα μαθήματα κυρίως) τους τα χώνω όταν αρχίσουν τα δικά τους επειδή ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΠΟΛΥ.

κατα τη διαρκεια της παραμονης μου στην τουρκια, φετος το καλοκαιρι, ειδα και πολλες νεαρες κοπελες με μαντιλα.. τραγικο ε?
και το τραγικοτερο ξερεις ποιο ειναι?
οτι λιιιιιγο πιο μεσα, οχι Κων/πολη, οχι μεγαλη πολη στα παραλια, υποχρεωνουν και νηπια να τις φορανε.
υπαρχουν γενικα τα δυο αντιθετα ακρα ειδικα στην τουρκια.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 16:30, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
οπως και καπνιστες, αλλα εδω μη βιαστειτε να με λιντσαρετε...
Ωπ, κάτι θες να πεις εσύ

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 16:31, 04-01-07:

ψήσου για ΓΙΟ-ΤΟΑST ifrit

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:38, 04-01-07:

κατα τη διαρκεια της παραμονης μου στην τουρκια, φετος το καλοκαιρι, ειδα και πολλες νεαρες κοπελες με μαντιλα.. τραγικο ε?
και το τραγικοτερο ξερεις ποιο ειναι?
οτι λιιιιιγο πιο μεσα, οχι Κων/πολη, οχι μεγαλη πολη στα παραλια, υποχρεωνουν και νηπια να τις φορανε.
υπαρχουν γενικα τα δυο αντιθετα ακρα ειδικα στην τουρκια.
Έχεις δίκιο. Αν και ξέρω κοπέλες από την Άγκυρα που θεωρείται πιο συντηρητική από την "ευρωπαϊκή Τουρκία" που ούτε μαντήλα φοράνε, ούτε ο τρόπος ζωής τους διαφέρει από τον δικό μας. Η γυναίκα δεν μπορεί να επιλέξει πάντα, αλλά μου φαίνεται τρελό να μπορεί και η επιλογή της να είναι ταμπούρωμα.

Εντάξει, υπάρχουν ακρότητες σε πολλά κράτη, αλλά με τρελαίνει να βλέπω νέες γυναίκες στο UK ταμπουρωμένες και με συντηρητικές απόψεις για διάφορα φλέγοντα ζητήματα, όπως η σεξουαλική διαπαιδαγώγιση. Ή όταν πηγαίνει να κάτσει άντρας συμφοιτητής δίπλα να τραβιούνται λες και θα μείνουν έγκυες με ελαφριά επαφή της άκρης των μπράτσων!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:43, 04-01-07:

αυτο που λες για UK δε το ξερω..
οποτε δε μπορω να εκφερω γνωμη.. αλλα σε πιστευω.
παντως τουρκια, ειναι στα δυο εντελως αντιθετα ακρα οι κοπελες!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 17:02, 04-01-07:

Χωρις να θελω να κριτικαρω αυτες καθαυτες τις "προκαταληψεις" καποιων μελω, θα αναφερω ενδεικτικα καποιες απο αυτες (τις πιο προσφατες που με παραξενεψαν), αλλα γιατι κυριως θελω να καταλαβω τον τροπο σκεψης τους:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Συμφωνώ για τους παπάδες, κι εγώ το έχω αυτό. Βασικά με εκνευρίζουν απίστευτα και μόνο που υπάρχουν.
κατα βαση...

αλβανοι... μου τη σπανε.

επισης, φοβερα ασχημα νιωθω με αυτους που ονομαζουν τους εαυτους τους μακεδονες, ενω προερχονται απο τα σκοπια. μιλαμε, θελω να τους σπασω το κεφαλι, οπως το πες μισελ!
Αρχική Δημοσίευση από Poniro Ksotikouli
Δεν συμπαθώ τα άτομα, και θεωρώ πως πρέπει να μου αποδείξουν την αξία τους για να μην τους αντιπαθώ (δηλαδή μου βγαίνει μια δυσπιστία από την αρχή), που

-Είναι άνδρες

-Είναι κάτω των 15
-Δεν τους αρέσουν τα ξωτικά και οι νεράιδες και τα παραμύθια

-Τους αρέσουν τα sports και υποστηρίζουν ομάδες
-Είναι κρεοφάγο
ι
-Τους αρέσουν τα αυτοκίνητα/μηχανάκια/αεροπλάνα/δενξέρωτιάλλο

-Είναι καπνιστές
-Είναι κατά των ναρκωτικών

-Είναι αισιόδοξοι

{
-Εκφράζουν την σεξουαλικότητα τους (έντονα, ή ακόμα και γενικά)
-Δεν έχουν σεξουαλικότητα-ορμές
}

{
-Αυστηρά Gay
-Αυστηρά Straight
-Γενικά Bi
}

{
-Είναι άθεοι
-Είναι θρήσκοι
}

Δεν νομίζω πως γίνεται να μην είμαι προκατειλημμένος προς κάποιον τελικά. Και με τον εαυτό μου θα φρίκαρα σε πολλά επίπεδα....

Ωραίο topic για να γράφεις κατά τα ξημερώματα, btw..

Έχω γνωρίσει αρκετές μουσουλμάνες και αυτές που φοράνε την μαντήλα είναι συνήθως άτομα πολύ θρήσκα και συντηρητικά. Και αυτό που μου την σπάει είναι να βλέπω ένα δέος των άλλων απέναντί τους, να προσέχουν τι να πουν για διάφορα θέματα μήπως και προσβληθούν οι κυρές! Εγώ πάντα (στα μαθήματα κυρίως) τους τα χώνω όταν αρχίσουν τα δικά τους επειδή ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΠΟΛΥ.
1. Βασικα αναφερομαι στους υπολοιπους εκτος του Poniro Ksotikouli, και θελω να ρωτησω αν - και επειδη προφανως παραδεχεστε οι ιδιοι οτι ειναι προκαταληψεις - προσπαθειτε και να μειωσετε/ εξαλειψετε την προκαταληψη αυτη, ή απλα την αποδεχεστε και σκεφτεστε οτι αν αξιζει ο αλλος θα πρεπει μου αποδειξει οτι δεν ισχυει αυτο που αισθανομαι για αυτον.

2. Το να σε εξοργιζει ο αλλος ή να σε ωθει να τον προσβαλλεις (οπως και να εννοει τηβ προσβολη η κουλτουρα του) θεωρω οτι ξεφευγει απο την προκαταληψη και πλησιαζει τον ρατσισμο.

3. Poniro Ksotikouli, εκτος απο την περιπτωση του να κανεις πλακα, δεν ειναι λιγο παραξενο να εισαι προκατειλημμενος απεναντι σε οποιονδηποτε (το οποιο φαινεται αν δεις την ομαδοποιηση καποιων απο αυτα που λες); Πως το εννοεις αυτο που λες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 04-01-07 στις 17:27.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 17:09, 04-01-07:

κατα βαση...

αλβανοι... μου τη σπανε.

επισης, φοβερα ασχημα νιωθω με αυτους που ονομαζουν τους εαυτους τους μακεδονες, ενω προερχονται απο τα σκοπια. μιλαμε, θελω να τους σπασω το κεφαλι, οπως το πες μισελ!
βεβαια, επειδη λογω συνθηκων τους γνωριζω μετα απο καιρο, ισως για το συγκεκριμενο ατομο που γνωριζω (και οχι για ολους) να αλλαξω γνωμη η απλα επειδη το παω σαν ατομο να μη ξαναμιλησουμε ποτε για το θεμα που καιει.

σε καλυπτει αυτο η να σου το εξηγησω?

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 17:10, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
3. Poniro Ksotikouli, εκτος απο την περιπτωση του να κανεις πλακα, δεν ειναι λιγο παραξενο να εισαι προκατειλημμενη απεναντι σε οποιονδηποτε (το οποιο φαινεται αν δεις την ομαδοποιηση καποιων απο αυτα που λες); Πως το εννοεις αυτο που λες;
1) το ξοτικούλι είναι αγοράκι
2) όπως λέει και το ίδιο στο τέλος δεν μπορεί να μην είναι προκατειλημμένος με κανένα τελικά. Οπότε μάλλον για αυτό είναι κάπως απόλυτες οι απαντήσεις του.

αλλά καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:19, 04-01-07:

Insomniac:

Βασικά προσπαθώ να ψάχνω λόγους να μου φεύγουν οι προκαταλήψεις. Και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω. Παλιότερα ας πούμε ήμουν προκαταλλειμένη με Αλβανούς, τώρα καθόλου! Με μουσουλμάνους δεν είμαι προκαταλλειμένη, με μουσουλμάνους θεούσους πάρα πολύ! Έχω προσπαθήσει να την δω αλλιώς, μέχρι και σχέση έκανα με έναν και αυτό που κατάφερα ήταν να τους δω πιο αρνητικά από πριν.

Δεν προσβάλλω κανέναν. Αλλά όταν στο μάθημα ακούω μαντηλοφορούσες δεσποσύνες να λένε πράγματα που αντικρούονται στις αρχές της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας για χάριν της τιμής του Ισλάμ εννοείται θα τους την πω. Και ξανά. Και σε τέτοια τα "χωσίματα" μου περισσεύουν.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 17:34, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
1) το ξοτικούλι είναι αγοράκι
2) όπως λέει και το ίδιο στο τέλος δεν μπορεί να μην είναι προκατειλημμένος με κανένα τελικά. Οπότε μάλλον για αυτό είναι κάπως απόλυτες οι απαντήσεις του.

αλλά καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος...
Οκ, διορθωθηκε.
Ναι, για αυτο ρωταω και εγω, γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

σε καλυπτει αυτο η να σου το εξηγησω?
Προτιμαω να μου εξηγησεις!
Γιατι ετσι φαινεται οτι δενκανεις προσπαθεια να σου φυγει γενικα η προκαταληψη, αλλα να μην την αφησεις να σε κανει να χασεις την ευκαιρια να γνωρισεις καποιον ή να μην την αφησεις να σε κανει τελικα να αδικησεις καποιον.

Ομως, αυτο σημαινει οτι εξαρχης ο αλλος εχει μειονεκτημα απεναντι σου, γιατι σε αντιθεση με ολους τους υπολοιπους, αυτος πρεπει να αποδειξει...οτι δεν ειναι ελεφαντας!

Insomniac:

Βασικά προσπαθώ να ψάχνω λόγους να μου φεύγουν οι προκαταλήψεις. Και σε μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω. Παλιότερα ας πούμε ήμουν προκαταλλειμένη με Αλβανούς, τώρα καθόλου! Με μουσουλμάνους δεν είμαι προκαταλλειμένη, με μουσουλμάνους θεούσους πάρα πολύ! Έχω προσπαθήσει να την δω αλλιώς, μέχρι και σχέση έκανα με έναν και αυτό που κατάφερα ήταν να τους δω πιο αρνητικά από πριν.

Δεν προσβάλλω κανέναν. Αλλά όταν στο μάθημα ακούω μαντηλοφορούσες δεσποσύνες να λένε πράγματα που αντικρούονται στις αρχές της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας για χάριν της τιμής του Ισλάμ εννοείται θα τους την πω. Και ξανά. Και σε τέτοια τα "χωσίματα" μου περισσεύουν.
...Σε αυτο συμφωνω! Ο καθενας μπορει να εχει κολληματα -προκαταληψεις γαι διαφορους λογους (παιδεια, πως μεγαλωσε, κακες εμπειριες, κτλ) αλλα μπορει να τα ξεπερασει εν τελει.

Εγω δεν το ειχα καταλαβει ετσι. Αν ας πουμε, (τελειως υποθετικο παραδειγμα) πιστευουν οτι πρεπει να δειρεις ενα παιδι εαν κανει κατι γιατι το λεει το Κορανι, φυσικα και να επιμεινεις οτι κανουν λαθος, κτλ. Οχι, ομως, να τις πεις απολιτιστες επειδη φορανε μαντιλα ή να προσβαλλεις το ποσο συχνα προσευχονται. Αυτο ειχα καταλαβει εγω (το δευτερο) και με αυτο διαφωνησα.

Ειναι πχ σαν το να βριζουν τα Θεια καποιοι (Γαμω το...Μπιπ! ) Εγω, εσυ, ή καποιος αλλος μπορει να μην πιστευει σε αυτα, να τα θεωρει "φαντασια", αλλα δεν μπορεις επειδη εσυ το πιστευεις, να προσβαλλεις την πιστη του αλλου.

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 19:52, 04-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Poniro Ksotikouli, εκτος απο την περιπτωση του να κανεις πλακα, δεν ειναι λιγο παραξενο να εισαι προκατειλημμενος απεναντι σε οποιονδηποτε (το οποιο φαινεται αν δεις την ομαδοποιηση καποιων απο αυτα που λες); Πως το εννοεις αυτο που λες;
Υπάρχει μια πολύ συγκεκριμένη γραμμή που περνάει ακριβώς ανάμεσα από όλα αυτά χωρίς να τα αγγίζει ακριβώς. Και ακριβώς επειδή υπάρχει, πρέπει και εγώ να δεχτώ πως θα είμαι προκατειλημμένος προς όλους όσους δεν βαδίζουν πάνω σε αυτό το ιδανικό (για εμένα) (που δεν νομίζω να το φτάνει κανείς) (δεν μπορούσα να αφήσω μόνο 2 παρενθέσεις).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:58, 04-01-07:

Με τους ξερόλες.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 20:10, 04-01-07:

Είμαι με:

Τα μπρατσόνια που την έχουν δεί κάπως(ουγκ δηλαδη).
Τους ανθρώπους χωρίς ηθικούς φραγμούς και ελαφρών ηθών γενικά.
Τους δήθεν ψαγμένους πολιτικά,και στην πραγματικότητα παπαγαλάκια.
Τους ναρκομανείς,που επέλεξαν να είναι έτσι και θέλουν και τα ρέστα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:12, 04-01-07:

Βρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αλλά την μαντήλα δεν την επιβάλλει κάποιος νόμος συνήθως, αν εξαιρέσουμε σκληροπυρηνικά μουσουλμανικά κράτη όπως Σαουδική Αραβία και Ιράν. Στην Τουρκία δεν θα δείτε πολλές μαντήλες, κυρίως σε νέες κοπέλες.

Μισό, ενίσταμαι.

Chador (Iran), Burqa (Αφγανιστάν, Πακιστάν, Ινδία), tudung (Μαλαισία), ħijāb και Niqāb (περί του περσικού κόλπου, νότιο Αφρική, και σε περιοχές των Ινδιών, Σαουδική Αραβία, Ηνωμένα Εμιράτα, Υεμένη, κλπ κλπ), είναι μόνο ένα δείγμα, του τι υποχρεούνται να φορούν οι γυναίκες του μουσουλμανικού κόσμου.

"υποχρεούνται" σημαίνει, ή από το νόμο (βλ Ταλιμπάν) ή από τα ήθη της χώρας.

Δεν έχει τύχει να αντιπαρατεθώ με κάποια μουσουλμανή συντηρητική και δεν ξέρω αν θα της χάιδευα τα αυτιά. Αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο μου φαίνεται πολύ λογικό να τις έχουν στα ώπα ώπα.
Λίγο οι σχέσεις των χωρών μεταξύ τους, λίγο η νοοτροπία κάποιων συντηρητικών ισλαμιστών, καθεαυτή, καταλαβαίνω γιατί τους φέρονται έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, οι γυναίκες του μουσουλμανικού κόσμου, έχουν μεγαλώσει με "θρησκευτικά" ρούχα στη ντουλάπα τους, τη νοοτροπία ότι πρέπει να καλύπτουν τη σεξουαλικότητά τους σε δημόσιους χώρους και την πεποίθηση ότι φορώντας κάλυμμα στο κεφάλι, τιμούν τον άντρα τους. Παλιά έμεναν μόνο οι εταίρες "ακάλυπτες".

Και ξέρετε τι συνειδητοποιώ; Το θέλουν πολλές, δε θα έβγαζαν τη μαντήλα για τίποτα κι αυτό δεν έχει να κάνει με ατομική προοδευτικότητα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:28, 04-01-07:

Γίδι έχεις δίκιο και το θέμα με τις μουσουλμάνες και τις μαντήλες είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που με λίγα λόγια θα ήθελα να πω είναι ότι όσες φορές έχω γνωρίσει μαντηλοφορούσα οι απόψεις της ήταν συντηρητικές και τα επιχειρήματά της καθόλου ισχυρά. Αν ήταν μόνο η μαντήλα δε νομίζω να ενοχλούμουν τόσο, αλλά είναι και όλα όσα συναπάγεται αυτή!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:56, 04-01-07:

Γενικές σκέψεις:

Φαντάζομαι (χωρίς να έχω διαβάσει εξαντλητικά ολόκληρο το τόπικ) πως οτιδήποτε είναι ενάντια στα δικά μας πιστεύω ή στο δικό μας "ύψος" μπορεί και να μας εξοργίζει με έναν δικό του ιδιαίτερο τρόπο.

Πιστεύω πως αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε ανάγκη να νιώθουμε πως κατέχουμε το σωστό, το δίκαιο, το πρέπον κτλ. Αν αυτό που πιστεύεις θεωρείς πως είναι λάθος, ...απλά παύεις να το πιστεύεις σωστά? Άρα "δικαίως" νιώθουμε πως πιστεύουμε το σωστό, είναι η δικαιολογία "ζωής" μας... (ελπίζω να γίνομαι κατανοητή).

Ψάχνω εδώ και μέρες να βρω κάτι που να αξίζει να αναφέρω, που μέσα μου να είναι ανυπέρβλητο που να μην το δέχομαι (άρα να μην το καταλαβαίνω) με τίποτα, που να μου γυρίζει τα άντερα.

Κάθε μέρα περνάνε από το μυαλό μου διάφορες σχετικές σκέψεις με το τόπικ αλλά καμία δεν είναι τόσο απόλυτα "απόλυτη". Για όλους βρίσκω δικαιολογίες... (Αυτό με έχει φάει στη ζωή μου ) ακόμα και για τον άνδρα που χειροδικεί ενάντια στη γυναίκα του ακόμα και για τους φανατικους πιστους διαφόρων θρησκειών ακόμα και...the list is endless.

Χωρίς να πιστεύω πως οι άνθρωποι είμαστε άμοιροι ευθυνών, νιώθω πως πολλές φορές (αν όχι όλες) οι επιλογές μας έχουν να κάνουν με τον τρόπο που μάθαμε να ζούμε και με τα ερεθίσματα που είχαμε γύρω μας. Γι' αυτό και ο θεούσος είναι αυτός που είναι, γι' αυτό και η μαντηλοφορούσα έχει τις απόψεις που έχει κτλ, κτλ...

Ακόμα και όταν τελικά σου δωθούν τα κατάλληλα ερεθίσματα (μόρφωση κτλ) ακόμα και τότε δεν είναι εύκολο να αλλάξεις. Σκεφτείτε, εδώ τόπο διαμονής αλλάζεις και δυσκολεύεσαι, πόσο μάλλον να αλλάξεις ιδέες...

Πολυλογίζω, μη μου δίνεται σημασία...

1. Δεν αντέχω αυτούς που με τα πιστεύω τους επιρρεάζουν τι δική μου ζωή. Ή την κάνουν πιο δύσκολη με το να είναι αυτοί που είναι:
π.χ. Μισώ τους φανατισμένους πιστούς κάθε Θρησκείας, αλλά σέβομαι την επιλογή τους να πιστεύουν όπου εκείνοι κρίνουν σωστό, ...αρκεί να μην έρθουν έξω από κανένα σινεμά και δε με αφήσουν να δω τον Τελευταίο Πειρασμό ή τον Κώδικα Ντα Βίντσι.
2. Δεν αντέχω όσους έχουν αποκρυσταλλωμένες απόψεις και δεν είναι ανοιχτοί στη γνώση όποια κι αν είναι η ηλικία τους κι όποιες κι αν είναι οι περγαμηνές τους.
3. Δεν αντέχω κάθε μορφή βιας προς όποιον κι αν απευθύνεται.
4. Δεν αντέχω τη βλακεία (τουλάχιστον αυτήν που μπορώ να αντιλυφθώ, γιατί αλοίμονο, για κάποιους κι εγώ βλάκας θα είμαι)...
5. Δεν αντέχω αυτούς που εν γνώση τους κάνουν κακό σε συνανθρώπους τους,πρόθεση το κέρδος. (Γιατρούς,δικηγόρους, δημοσιογράφους κτλ).

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 21:37, 04-01-07:

προσπαθω, Insomniac, να γνωρισω καλυτερα το ατομο. να συζητησω κυριως μαζι του, αυτο. εχεις ακομα απορια?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:18, 05-01-07:

Γίδι έχεις δίκιο και το θέμα με τις μουσουλμάνες και τις μαντήλες είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που με λίγα λόγια θα ήθελα να πω είναι ότι όσες φορές έχω γνωρίσει μαντηλοφορούσα οι απόψεις της ήταν συντηρητικές και τα επιχειρήματά της καθόλου ισχυρά. Αν ήταν μόνο η μαντήλα δε νομίζω να ενοχλούμουν τόσο, αλλά είναι και όλα όσα συναπάγεται αυτή!
Μα, δεν πιστεύω ότι είναι η ίδια το θέμα...
Είναι μία άλλη κοινωνία, ένας άλλος κόσμος...
Και για αυτό το βρίσκω τελείως άτοπο, να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον! Ανόμοια πράγματα δε συναντώνται...

Παράθεση

Soraya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soraya
H Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Soraya έγραψε στις 08:07, 07-01-07:

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους, αλλα εχω τεραστιο προβλημα και με ενοχλουν αφανταστα οι αθεοι που θεωρουν οτι οσοι πιστευουν ειναι βλακες και δε χανουν ευκαιρια να τους προσβαλλουν και να βριζουν την θρησκεια τους με καθε ευκαιρια. Αυτους τους απεχθανομαι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:22, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Soraya
Δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους, αλλα εχω τεραστιο προβλημα και με ενοχλουν αφανταστα οι αθεοι που θεωρουν οτι οσοι πιστευουν ειναι βλακες και δε χανουν ευκαιρια να τους προσβαλλουν και να βριζουν την θρησκεια τους με καθε ευκαιρια. Αυτους τους απεχθανομαι.
Όλοι οι άθεοι το πιστευουν αυτό κατα βάθος. Απλά μερικοί δεν το εκφράζουν για ευνόητους λόγους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:34, 07-01-07:

Όλοι οι άθεοι το πιστευουν αυτό κατα βάθος. Απλά μερικοί δεν το εκφράζουν για ευνόητους λόγους.
Χμμμμ...περίίίίίίπου έτσι.

Θέλω να πω, εγώ είμαι άθεη, φυσικά και θεωρώ τη Θρησκεία κάτι...άχρηστο ανούσιο κτλ, αν δεν την θεωρούσα θα πίστευα σε κάτι. Τη θεωρώ όμως "βλακεία" για τη δική μου ζωή. Όχι για τις ζωές όλων.

Σέβομαι πως για κάποιους η Θρησκεία είναι σημαντική γιατί ολοκληρώνει τη ζωή τους, τους παρέχει ασφάλεια, κτλ. κτλ. Έστω τους παρέχει την ψευδαίσθηση της ασφάλειας και εν πάση περιπτώσει είναι η επιλογή τους. Έχω δει ανθρώπους που είναι πιο ευτυχισμένοι επειδή πιστεύουν κάπου. Δεν τους κατακρίνω, ούτε τους θεωρώ βλάκες.

Εδώ είναι η μικρή αλλά σημαντική διαφορά: Ένας άθεος, μπορεί να θεωρεί τη Θρησκεία "βλακεία", αλλά όχι και τους Θρήσκους "βλάκες".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:17, 07-01-07:

Ακόμη κι αν δεν τους θεωρείς βλάκες, τους θεωρείς σίγουρα αδύναμους χαρακτήρες, non?

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 15:47, 07-01-07:

Δεν το νομιζω γνωριζω 2,3 περιπτωσεις πολυ θρησκων ατομων που οταν ηρθαν δυσκολες περιστασεις στην ζωη τους τις αντιμετωπισαν πολυ γεναια.Κι μαλιστα πετυχαν κι πολλα.Οι θρησκοι ανθρωποι μπορει να ναι πολυ δυνατοι.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 15:53, 07-01-07:

αν και εκτος θεματος...εγω θεωρω βλακες αυτους πιστευουν σε θρησκειες και αυτους που ειναι αθεοι.οι πρωτοι ειναι καθαρα πατροναρισμενοι απο μια εθιμοτυπικη λατρεια και οι δευτεροι ζουν σε μια αυταπατη,που νομιζουν οτι ολα εγιναν απο μονα τους και επειδη δε βλεπουν καποιον να παρουσιαζεται μπροστα τους σα δημιουργο πιστευουν μονο στον ανθρωπο.πιστευω ομως οτι ειναι καταβαθος αγνωστικιστες που δεν ενστερνιζονται την θρησκευτικη λατρεια και αφοριζουν το θεο ως θρησκευτικη οντοτητα παρα ως σκετη οντοτητα.εγω φυσικα πιστευω σε ανωτερες δυναμεις .γιατι τουλαχιστον ο ανθρωπος δεν δημιουργησε το θαυμαστο μας συμπαν..

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:56, 07-01-07:

Εγω θεωρω βλακες αυτους που ειναι τοσο σιγουροι οτι ξερουν ακριβως πραγματα τα οποια εξ ορισμου ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να συλλαβει, που θεωρουν βλακες αυτους με διαφορετικη αποψη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:58, 07-01-07:

Ακόμη κι αν δεν τους θεωρείς βλάκες, τους θεωρείς σίγουρα αδύναμους χαρακτήρες, non?
Διαφορετικούς από εμένα σίγουρα. Για αδυναμία δεν ξέρω.... Το να μπορείς να πιστεύεις σε κάτι - οτιδήποτε, ανεξάρτητα και από Θρησκείες- χρειάζεται κάποια ικανότητα που δυστυχώς δεν την έχω...

Παράθεση

Soraya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soraya
H Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Soraya έγραψε στις 17:20, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εδώ είναι η μικρή αλλά σημαντική διαφορά: Ένας άθεος, μπορεί να θεωρεί τη Θρησκεία "βλακεία", αλλά όχι και τους Θρήσκους "βλάκες".
Aκριβως Isiliel. Συμφωνω απολυτα με αυτο.

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 18:04, 07-01-07:

κανονικά δεν ισχύει ότι ο καθένας κάνει και πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μην ενοχλεί και να σατιρίζει τους άλλους ;

βέβαια πότε ίσχυσε αυτό στη πράξη ;

σίγουρα το να μην πιστεύει κάποιος σε κάτι δεν σημαίνει ότι θα κατηγορεί αυτούς που πιστεύουν
από την άλλη δεν πρέπει κάποιος να μπορεί να πιστεύει σε κάτι - οτιδήποτε για να μπορέσει να προχωρήσει κάπου ...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:10, 07-01-07:

εγω προσωπικα δεν κρινω κανεναν...
γιατι κεγω εχω μπερδευτει δεν ξερω τι να πιστεψω...
κρινω αυτους που μονο για τα ματια του κοσμου η γιατι φοβουνται πανε εκκλησια κ.τ.λ.
γιατι αν οντος υπαρχει θεος... δεμ νομιζω οτι βλεπει αν παμε εκκλησια η οχι αλλα τι υπαρχει στην ψυχη μας

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:14, 07-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
...

Πολύ σωστό.

Ποιος είπε ότι είναι αδύναμοι;
Δηλαδή μόνο οι θρησκείες είναι "πατερίτσα"; Άλλες πηγές δύναμης, όχι;;
Και πάλι, και να είναι πατερίτσα, τι μας πειράζει ακριβώς, θυμίστε μου...;;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:28, 07-01-07:

είστε εκτός θέματος....
παρακαλώ να επανέλθετε στην τάξη

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:53, 08-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
είστε εκτός θέματος....
παρακαλώ να επανέλθετε στην τάξη
Άντε καλά δεν θα πω για την αθεία.

Αλλά μιας και το θέμα του thread έχει αλλάξει σχετικά με αυτό που είπε η Μισελ σε τι μας ενοχλεί στους άλλους σε βαθμό τους καταδικάζουμε αφού τους έχουμε γνωρίσει να πω και εγώ τα δικά μου

1)Επιμένω να ψιλομισώ τους μόνιμους. Δεν θέλω να τους βλέπω ρε παιδί μου.
1.1)Τους ανθρώπους που αυτό που πρέπει να κάνουν δεν το κάνουν και τελικά το κάνουν άλλοι γιαυτούς.Ακριβώς δλδ το ανάποδο αυτών που αν τους ζητηθεί να κάνουν κάτι και μην τους αρέσει θα το ολοκληρώσουν στο καλύτερο τους δυνατό. Όχι τέλειο αλλά όχι μέτριο ή χάλια ή ατελείωτο. Εξού και το 1.1 (καρφί για τους μόνιμους)

2)Δεν μπορώ τους ανθρώπους που εκτιμάνε γενικώς την (συγνώμη αλλά για μένα τα λέει όλα σαν λέξη) Μ@@@κία στους ανθρώπους και φυσικά ισχυρίζεται και το ανάποδο. όταν θα έρθουν να μου κλαφτούν ως φυσικό επακόλουθο θέλω να τους δείρω. Αυτό για μένα είναι η πηγή πολλών πραγμάτων που με εκνευρίζουν στο κόσμο συνεπώς δεν θα πω ένα ένα συγκεκριμένα
3)Τους ανθρώπους με παροπίδες και τους ανθρώπους που αφού με λογικά επιχειρήματα που δεν σπάνε, τους αναδείξεις το λάθος σε μια άποψη ακόμα επιμένουν για την ορθότητα τους και την κολημένη διάσταση της αποψής τους και μάλιστα σε βγάζουν και σένα ως καραγκιόζη καθώς τους είναι και πιο εύκολο άσε που πετυχαίνει κιόλας.
4)Τους ανθρώπους που δεν έχουν δική τους άποψη και επιμένουν ότι έχουν (είναι και το πιο συνήθες).
5)Και με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου οι Μπαλάκι throughers.

Τελικά ίσως να μην αντέχω στον κόσμο την μη χρήση του εγκεφάλου και την ανασφάλεια που μεταβιβάζεται ώς πρόβλημα του άλλου

Παράθεση

Fallen_Angel (twisted things)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fallen_Angel
H twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Fallen_Angel ...after dark i feel... έγραψε στις 18:11, 20-02-07:

Δεν αντέχω:
1. Τους εθνικιστές
2.Τους κολλημένους με την θρησκεία
3.Τους κολλημένους με τα κόμματα
4.Τις χαζογκόμενες
5.Τους άντρες που πιστεύουν ότι όλη η ζωή είναι γκόμενες και ποδόσφαιρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 01:25, 21-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Fallen_Angel
Δεν αντέχω:
1. Τους εθνικιστές
2.Τους κολλημένους με την θρησκεία
3.Τους κολλημένους με τα κόμματα
4.Τις χαζογκόμενες
Εχεις απόλυτο δίκιο... υπάρχουν οι πίτσες, τα σουβλάκια και οι μπύρες κατα την διάρκεια της μπάλας!!!

χοχοοχοχοχοο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fallen_Angel (twisted things)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fallen_Angel
H twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Fallen_Angel ...after dark i feel... έγραψε στις 01:35, 21-02-07:

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:30, 21-02-07:

Πειράζι που δεν έχω κάποιο ίδος ρατσισμου; ούτε κοινονικο ούτε χρωματικό ούτε τίποτα, έχω πρόβλημα λέτε;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:42, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Fallen_Angel
Έτσιιιιιιιιι!!!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 07:12, 28-02-07:

Εγώ,δεν αντέχω:

1)τους εθνικιστές..
2)τους πορωμένους (το τονίζω!) ποδοσφαιρόφιλους..
3)τους μονόχνωτους ανθρώπους..
4)ανθρώπους που δεν ακούνε μουσική (κανένα είδος) κατά βούληση!!! (ναι,έχω γνωρίσει και τέτοιους..!)
5)τις κοπέλες που τρώνε τον άμπακα και δεν παίρνουν γραμμάριο..

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:44, 28-02-07:

Δεν αντέχω με τίποτα τους ηλίθιους και τους ξενέρωτους...αλλά με τίποτα λέμε!!

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 11:54, 28-02-07:

1.Εθνικιστές
2.Θρησκόληπτους
3.Κομματοποιημένους
4.Γιάπηδες (sooo 80's)
5.Νεόπλουτους(μόνο όταν συνεπάγεται αισχρή επίδειξη του πλούτου τους)

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 13:57, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
Εγώ,δεν αντέχω:
2)τους πορωμένους (το τονίζω!) ποδοσφαιρόφιλους..
εεεελα ρε... δεν με αγαπάς καθοοοοοοοολου???

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 14:05, 28-02-07:

τους φασιστες....

..
και τυχααια πεφτω και κατω απο τον st.pauli fan

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:14, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από vaguraw
τους φασιστες....

..
και τυχααια πεφτω και κατω απο τον st.pauli fan
εεετσι κολλητεεε... !!!

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη scar.lett
H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε στις 10:53, 25-04-07:

1. με τους οπαδούς του βασιλιά. δεν μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχουν.
2. με τους Αμερικάνους
3. με τα σώματα ασφαλείας
4. λυπάμαι που το λέω αλλά για να είμαι και ειλικρινής με τον εαυτό μου κάποιες στιγμές νοιώθω λίγο άβολα με μετανάστες, αίσθημα που προσπαθώ να καταπολεμήσω

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:08, 25-04-07:

είμαι ρατσίστρια με

1. τους ξερόλες που επιμένουν απόλυτα στη γνώμη τους χωρίς να έχουν ουσιαστική γνώση ή εμπειρία σε ένα θέμα.

2. τα άτομα που σπούδασαν στο εξωτερικό αλλά ΜΟΝΟ όταν βρίζουν τα ελληνικά πανεπιστήμια και το επίπεδο της παιδείας και προσπαθούν να υποβαθμίσουν το πτυχίο μου/ μας.

αν περνούσες στο Πολυτεχνείο Αθηνών ρε φίλε και επέλεγες να πας Λονίνο τότε θα σε παραδεχόμουν.
όχι ό,τι δε φτάνει η αλεπού προσπαθεί να το θάψει.. έλεος.

3. τους πολιτικά κολλημένους όπου και αν ανήκουν.

4. τις γυναίκες παράσιτα..ψάχνω να βρω τον λεφτά να παντρευτώ για να κάθομαι όλη μέρα ..γενικά με αυτούς που ζουν εις βάρος των άλλων ή δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους επειδή τα βρήκαν έτοιμα.

5. τους ομοφοβικούς

6 τους άκρως υλιστικά επιφανειακούς που ορίζουν την αξία τους και την αξία των άλλων βάσει τραπεζικού λογαριασμού.

7 τους μεγαλομανείς.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:15, 25-04-07:

Συμφωνώ και επαυξάνω με 1000000000000
αλλά τι είναι ένας ομοφοβικός;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:19, 25-04-07:

Η ομοφοβία είναι ο φόβος (έως του σημείου της παθολογικής φοβίας), η αποστροφή ή οι διακρίσεις κατά της ομοφυλοφιλίας ή σε βάρος των ομοφυλοφίλων. Μπορεί να περιλαμβάνει επίσης μίσος, εχθρότητα ή αποδοκιμασία των ομοφυλόφιλων ανθρώπων, της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς, που οδηγεί στην εκδήλωση μισαλλοδοξίας. Συχνά φτάνει ως το σημείο να εκδηλώνεται πολύ επικίνδυνα, όπως μέσω λεκτικής βίας (hate-speech) και με ομοφοβικά εγκλήματα μίσους όπως επιθέσεις, ξυλοδαρμούς, ακόμη και φόνους. Τα άτομα που ενεργούν με τέτοιους τρόπους περιγράφονται ως «ομοφοβικά».

Από Βικιπαίδεια.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:26, 25-04-07:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους