Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,056 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:31, 26-04-07:

είπα, κατα την άποψη μου πάντα, οτι ρατσιστής είναι αυτός που ναι μεν σκέφτεται κάτι κακό για την ιδιοτερότητα του άλλου αλλά δεν την υπολογίζει...όταν όμως τον απορρίπτεις για την ταδε ιδιοτερότητα του γίνεσαι ρατσιστής..

τα δύο παραδείγματα όμως που φέρατε δεν ξέρω αν ανήκουν στους ορισμούς του ρατσισμού γιατί με τον όρο εννοούμε φυλετικές, εθνικές και πολιτικές και κοινωνικές διακρίσεις. αυτό είναι επίσημο, έφερα τώρα το σχεδιάγραμμα απο την έκθεση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:35, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ο ρατσισμός στον τίτλο και το παρακάτω εννοείται με την πιο ευρεία έννοια, του discrimination.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι όσο ανοιχτόμυαλος και να θέλει να πιστευει κάποιος οτι είναι, πάντα θα υπάρχει μια κοινωνική ομάδα την οποία αντιμετωπίζει ρατσιστικά, ενώ κάπου μέσα του γνωρίζει οτι είναι λάθος.
Με τους βρώμικους, αυτούς που δεν πλένονται, και ειδικά έχουν το θράσος να μπαίνουν στα λεοφωρεία και ειδικά κατά την διάρκεια του θέρους. Θα ήθελα να υπάρχουν ειδικά οχήματα γι'αυτούς στην Αθήνα με την επιγραφή '''Απλυτοι'' και άλλα με την επιγραφή ''Μπανιαρισμένοι''.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:57, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Θα ήθελα να υπάρχουν ειδικά οχήματα γι'αυτούς στην Αθήνα με την επιγραφή '''Απλυτοι'' και άλλα με την επιγραφή ''Μπανιαρισμένοι''.

Εμείς έχουμε μια σελίδα με Banαρισμένους αν σου κάνει πάντως!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 06:37, 05-01-08:

Έπαθα ένα σοκ μόλις το είδα, καταλαβαίνεις...!

Εγώ είμαι ρατσίστρια με:
-παιδεραστές
-κτηνοβάτες
-βιαστές
-τους πολύ βίαιους ανθρώπους

Αλλά δεν το θεωρώ κακό αυτό... αυτοί είναι ανώμαλοι!!!

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 08:41, 05-01-08:

Χμ. Είμαι ρατσιστής με:

-τους δήθεν
-τους μίζερους
-τους ανίληκους κομματοποιημένους
-τους χορτοφάγους που έχουν κάνει σκοπό της ζωής τους να μας κάνουν όλους χορτοφάγους. μ'αρέσει το κρέας λέμε.
-τους ανθρώπους που λένε βαρυσήμαντες κουβέντες πολύ εύκολα (σ'αγαπάω, φίλε, συγγνώμη κτλ)
-τις γυναίκες (όχι Μισέλ πλάκα κάνω! άσε κάτω το καδρόνι!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:50, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef

Έπαθα ένα σοκ μόλις το είδα, καταλαβαίνεις...!
Βασικά ίσως να έπρεπε να είχα γράψει "τους φανατικούς κομμουνιστές", μιας και κομμουνιστές σκέτο έχω φίλους και δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό, μιας και ούτε οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται απο τα πολιτικά τους πιστεύω. Απλά δεν μιλάμε ποτέ για πολιτική με αυτούς
Εγώ είμαι ρατσίστρια με:
-παιδεραστές
-κτηνοβάτες
-βιαστές
-τους πολύ βίαιους ανθρώπους

Αλλά δεν το θεωρώ κακό αυτό... αυτοί είναι ανώμαλοι!!!
Μάλλον δεν διάβασες καλά την αρχική ερώτηση (και όχι μόνο εσύ):
Τι αν σας έλεγαν γι'αυτόν θα σας έκανε να είστε προκατειλημμένοι αρνητικά απέναντι του, για οποινδήποτε λόγο, χωρίς να είναι εμφανής ο λόγος απο το χαρακτηριστικό που σας είπαν (πχ εγκληματίας δεν πιάνεται, διότι είναι εμφανής ο λόγος).

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:34, 05-01-08:

1) Είμαι ρατσιστής κατά των emo.
2) Είμαι ρατσιστής κατά των άχρηστων μεταναστών που δεν μπορούν να σηκώσουν κεραμίδι, αλλά τριγυρίζουν στα φανάρια.
3) Είμαι ρατσιστής ενάντια στα πρεζόνια.
4) Είμαι ρατσιστής κατά των αλβανών που το πρωί στην οικοδομή και το βράδυ στην συγκομοιδή.
5) Είμαι ρατσιστής απέναντι στα βούγια.
6) Είμαι ρατσιστής απέναντι στους κομπλεξικούς.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 16:38, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
5) Είμαι ρατσιστής απέναντι στα βούγια.
Τι είναι τα "βούγια"?

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:52, 05-01-08:

τα βόδια στα κρητικά

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 17:14, 05-01-08:

Χμ... για να δούμε. Είμαι ρατσίστρια απέναντι σε:
1. emo
2. κομματοποιημένα ανήλικα (και ενήλικα μερικές φορές)
3. εύσωμους ( I know, I'm mean)
4. Έλληνες (ή τουλάχιστον την πλειονότητά τους)
5. τελείως "κολλημένους" (με οτιδήποτε, από πολιτική μέχρι video games)
6. δήθεν
7. ξερόλες και "αυθεντίες"

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:36, 05-01-08:

Τι είναι τα "βούγια"?
Εννοεί όσους έχουν χαμηλούς βαθμούς και δεν "φαίνεται" να προσπαθούν.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 19:11, 05-01-08:

Νομίζω πως ο ρατσιστής είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο λόγω της φυλής που ανήκει, της κοινωνικής ομάδας ή των ιδεών του. Ρατσίστρια δεν θα έλεγα πως είμαι με κανέναν. Πάντα δίνω ευκαιρία στο δίπλα μου άνθρωπο να μου εκθέσει τις απόψεις του και να ανατρέψει την πρώτη εντύπωση ή ό,τι στερεότυπο μπορεί να έχω μέσα στο κεφάλι μου, και δεν θεωρώ πως είμαι ανώτερη κανενός.

Είμαι όμως αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι σε συγκεκριμένες ομάδες (για να το πάω στην αρχή του τόπικ, όπως το έθεσε η Μισέλ) :

- Αστυνομικοί. Όταν γνωρίζω κάποιον και μου λέει πως είναι αστυνομικός, αυτόματα σκέφτομαι τα χειρότερα, ανεξάρτητα αν έχουν τύχει περιπτώσεις που τα άτομα αυτά ήταν χρυσά παιδιά. Το ίδιο παθαίνω με στρατιωτικούς ή πολιτικούς. (Είναι το θέμα άσκησης εξουσίας στη μέση φαντάζομαι που μου δένει το στομάχι κόμπο και με προδιαθέτει αρνητικά όσον αφορά τις πρώτες εντυπώσεις).

-Ανθρώπους που φοράνε γούνες ή κυνηγούς. Είμαι απίστευτα αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι σε τέτοια άτομα αλλά δεν τους αποκλείω.

- Φασίστες/Σκινάρια/Εθνικόφρονες : Αλλάζω δρόμο!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:14, 05-01-08:

Άγνωστη λέξη: Define Σκινάρια please...

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 19:16, 05-01-08:

χαχα Σόρυ! Σκινάρια εννοώ, ξυρισμένο κεφάλι, μπότες με μέταλλα, και γενικά το στερεότυπο του νεοφασίστα που δέρνει αλλοδαπούς και αναρχικούς. Αυτό εννοώ.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:23, 05-01-08:

Είμαι ρατσιστής εναντίον παντός είδους βλακείας.
Γιατί η βλακεία στον άνθρωπο, είναι επιλογή.!!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:30, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Είμαι ρατσιστής εναντίον παντός είδους βλακείας.
Γιατί η βλακεία στον άνθρωπο, είναι επιλογή.!!!
Προσυπογράφω αυτή την άποψη και την επεκτείνω. Πολλά είναι επιλογές για τους ανθρώπους. Άλλες είναι λειτουργικές-προσοδοφόρες και άλλες είναι δυσλειτουργικές και αιτίες προβλημάτων. Η βλακεία μεταξύ άλλων, είναι ένα είδος εμμονής. Εμμονή σε έναν τρόπο σκέψης, προβληματικό, αδύναμο και βλαβερό για το περιβάλλον, τόσο σε επίπεδο ανθρώπων όσο και γενικά.

Θα μπορούσα να πω πως είμαι ρατσιστής με τα κολλημένα μυαλά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:40, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Προσυπογράφω αυτή την άποψη και την επεκτείνω. Πολλά είναι επιλογές για τους ανθρώπους. Άλλες είναι λειτουργικές-προσοδοφόρες και άλλες είναι δυσλειτουργικές και αιτίες προβλημάτων. Η βλακεία μεταξύ άλλων, είναι ένα είδος εμμονής. Εμμονή σε έναν τρόπο σκέψης, προβληματικό, αδύναμο και βλαβερό για το περιβάλλον, τόσο σε επίπεδο ανθρώπων όσο και γενικά.

Θα μπορούσα να πω πως είμαι ρατσιστής με τα κολλημένα μυαλά.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω....

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:21, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εννοεί όσους έχουν χαμηλούς βαθμούς και δεν "φαίνεται" να προσπαθούν.

Προοδεύεις... προοδεύεις...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:07, 06-01-08:

Εγώ είμαι πολύ ρατσίστρια με τους ναρκομανείς, μου προκαλούν μία απέχθεια

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 19:23, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Δηλαδή δεν πολυπατάμε στη Ναυαρίνου, έ;;;!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:30, 06-01-08:

Δηλαδή δεν πολυπατάμε στη Ναυαρίνου, έ;;;!
ακριβώς

Παράθεση

eftychia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eftychia
H eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H eftychia έγραψε στις 00:49, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Συμφωνώ απόλυτα.
Ακόμα ενώ ξέρω ότι είναι μεγάλη κακία και νιώθω ενοχές για το ρατσισμό μου,απέναντι σ αυτους που δε γνωρίζουν στοιχειώδη πράγματα για την υγιεινή τους, με έμφαση στο πλύσιμο το δοντιών(μα βρε παπούλη έφαγες πρωί πρωί σκόρδο και μπαίνεις στο λεωφορείο?)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:57, 10-01-08:

απεναντι στη βλακεια.....

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristoforos_
Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O xristoforos_ έγραψε στις 02:31, 10-01-08:

ο ρατσισμός άραγε είναι κάτι μεμονωμένο ή μια νοοτροπία εν γένει;

είμαι λίγο ρατσιστής ..είμαι πολύ ρατσιστής...είμαι επιλεκτικά ρατσιστής...τι αξία έχει άραγε το ποσοτικό;

και γενικά σε πολλές απαντήσεις βλέπω ότι μέλη απαντάνε για περιπτώσεις ατόμων που δεν συμφωνούν με τις πράξεις τους...(πχ.: παιδεραστές)...το να αποκυρήσεις κάποιες πράξεις συλλήβδην και να μην έχεις τίποτα κοινό με αυτούς που τις πράττουν και να μην θες να έχεις ...δεν αποτελεί ρατσισμό...

ρατσισμός είναι η αναίτια διάκριση...

και βασικά...ο ρατσισμός είναι κάτι που όλοι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο έχουμε μέσα μας...κι η λύτρωση δεν έρχεται με το να αποδεχθούμε ότι "εντάξει είμαστε λίγο εδώ ρατσιστές...αλλά παραπέρα όχι...ε το balance βγαίνει καλό"...η λύτρωση έρχεται με τη διαρκή πάλη κάθε μορφής ρατσισμού που αισθανόμαστε να εκδηλώνουμε είτε εκκούσια είτε ακούσια...κι ας μην τα καταφέρουμε τελειωτικά ποτέ...

ixic_

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristoforos_ : 10-01-08 στις 02:37.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:53, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από xristoforos_
ο ρατσισμός άραγε είναι κάτι μεμονωμένο ή μια νοοτροπία εν γένει;

είμαι λίγο ρατσιστής ..είμαι πολύ ρατσιστής...είμαι επιλεκτικά ρατσιστής...τι αξία έχει άραγε το ποσοτικό;

και γενικά σε πολλές απαντήσεις βλέπω ότι μέλη απαντάνε για περιπτώσεις ατόμων που δεν συμφωνούν με τις πράξεις τους...(πχ.: παιδεραστές)...το να αποκυρήσεις κάποιες πράξεις συλλήβδην και να μην έχεις τίποτα κοινό με αυτούς που τις πράττουν και να μην θες να έχεις ...δεν αποτελεί ρατσισμό...
"Ποιητική αδεία", σε αυτές τις περιπτώσεις, δέξου το ρατσισμό ως μεταφορική έννοια......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:16, 10-01-08:

Μια ερώτηση, θεωρήτε ρατσιστής κάποιος που είναι κατά των ρατσιστών;

Αν και θεωρήτε επιλογή που δεν πρεπει να κατακρίνουμε θεωρώ ότι αυτού του ειδους οι άνθρωποι είναι αντιπαθυτικοί και ανοίκανοι να δούν καθαρά....

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:02, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Μια ερώτηση, θεωρήτε ρατσιστής κάποιος που είναι κατά των ρατσιστών;

Αν και θεωρήτε επιλογή που δεν πρεπει να κατακρίνουμε θεωρώ ότι αυτού του ειδους οι άνθρωποι είναι αντιπαθυτικοί και ανοίκανοι να δούν καθαρά....
Ε; Για εξήγησέ το λίγο γιατί μπερδεύτηκα ! Λες δηλαση οτι οσοι είναι εναντίον των ρατσιστών είναι αντιπαθητικοί και ανίκανοι να δουν καθαρά;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 13:36, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Ε; Για εξήγησέ το λίγο γιατί μπερδεύτηκα ! Λες δηλαση οτι οσοι είναι εναντίον των ρατσιστών είναι αντιπαθητικοί και ανίκανοι να δουν καθαρά;

Οχι λάθος διατύπωση, οι ρατσιστές δεν βλέπουν καθαρά και σωστά, είναι αντιπαθυτικοί και χαζοί άνθρωποι, ρωτώ λοιπον κάποιος που δεν είναι ρατσιστής, π.χ. εγώ δεν είμαι ρατσίστρια αλλα αντιπαθώ τους ρατσιστές...

Τελικά είμαι ή δεν είμαι ρατσίστρια;

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:45, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Οχι λάθος διατύπωση, οι ρατσιστές δεν βλέπουν καθαρά και σωστά, είναι αντιπαθυτικοί και χαζοί άνθρωποι, ρωτώ λοιπον κάποιος που δεν είναι ρατσιστής, π.χ. εγώ δεν είμαι ρατσίστρια αλλα αντιπαθώ τους ρατσιστές...

Τελικά είμαι ή δεν είμαι ρατσίστρια;
Α έτσι συμφωνούμε!!! Μωρέ λες να είμαι και εγώ ρατσίστρια;

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O xristoforos_ έγραψε στις 15:02, 10-01-08:

εγώ βρίσκω την όλη συλλογιστική λάθος...

το ξαναείπα...ρατσισμός είναι η αναίτια διάκριση...πιστεύω

το να επιλέγω με βάση κάποια αξιολογικά κριτήρια που βάζω στον ευατό μου τους ανθρώπους με τους οποίους θέλω να συναναστρέφομαι...δεν είναι ρατσισμός...είναι επιλογή...με την ίδια λογική...όποιο άτομο για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν μας αρέσει...δεν ταιριάζουν τα χνώτα μας...φερόμαστε ρατσιστικά απέναντί του ...

ixic_

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristoforos_ : 10-01-08 στις 16:16.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:15, 11-01-08:

Ο ρατσισμός στον τίτλο και το παρακάτω εννοείται με την πιο ευρεία έννοια, του discrimination.
επειδή απ ότι φαίνεται, μάλλον δεν έχει διαβαστεί το αρχικό ποστ και δίνονται απαντήσεις βάση μόνο του τίτλου του θέματος, σας βάζω μόνο μια σειρά απ το πρώτο θέμα μπας και τουλάχιστον γίνει κάπως περισσότερο κατανοητό.
Αν τώρα θέλετε να είσαστε και 100% σωστοί στις απαντήσεις σας, καλό θα ήταν να διαβάζατε όλο το αρχικό ποστ κι όχι μόνο τη γραμμή που σας παραθέτω

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

O xristoforos_ έγραψε στις 17:14, 11-01-08:

άκυρο...

έχει διαβαστεί το πρώτο post και πολλά άλλα ...

με καμία "γενικότερη έννοια του discrimination" δεν θεωρείται ρατσισμός ή "discrimination" μια συνειδητή επιλογή που στηρίζεται σε αξιολογικά κριτήρια...

το να κρίνεις και να διαχωρίζεις τους ανθρώπους δεν είναι discrimination ...το να κρίνεις και να διαχωρίζεις τους ανθρώπους πριν τους γνωρίσεις βάση μιας ιδιότητας...αυτό είναι discrimination...

άρα το να λέει κάποιος ...δεν μου αρέσουν όσοι είναι βλάκες...όσους γνωρίζω και διαπιστώνω ότι για τα δικά μου κριτήρια είναι βλάκες...δεν αποτελεί discrimination...ούτε ρατσισμό ...ούτε τίποτα...

αυτή είναι η άποψη μου...κι απλά διαφωνεί με τον έμμεσο ή αμεσότερο ορισμό που δόθηκε στο πρώτο post...

ixic_

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:24, 11-01-08:

E, τότε να αλλάξουμε τη λέξη "ρατσισμός", και όπου αυτή ας βάλουμε τη λέξη "εμπάθεια"

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

O xristoforos_ έγραψε στις 17:35, 11-01-08:

μπορούμε να αλλάξουμε και το θέμα επίσης!

αλλά και πάλι...αν εσύ δλδ βρίζεις παπούδες στο δρόμο (λέμε τώρα)...κι εγώ βλέποντάς το αυτό δεν γουστάρω να κάνω παρέα μαζί σου...

είμαι ρατσιστής απέναντί σου; κάνω διάκριση απέναντι σου; ή είμαι εμπαθής απέναντι σου;

ixic_

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:39, 11-01-08:

Εχω απαντήσει και πιο πάνω.
Η λέξη "ρατσιστής" χρησιμοποιήθηκε ποιητική αδεία.

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

O xristoforos_ έγραψε στις 17:40, 11-01-08:

ποιητική αδεία να εκφράσει τι;

ixic_

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:44, 11-01-08:

Την αντιπάθεια απέναντι σε κάποιες συγκεκριμένες πράξεις, ή συμπεριφορές ορισμένων.

Παράθεση

xristoforos_

Νεοφερμένος

O xristoforos_ έγραψε στις 17:46, 11-01-08:

i quit...

ixic_

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:15, 09-05-08:

+ Which doll is the nice doll
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:20, 09-05-08:

απίστευτο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 13:12, 14-05-08:

1)Τους τουρκου;
2)Την Μεραδια τον Αλβανων μεταναστων που δεν εκτιμουν το οτι ζουν στην χωρα μας, τους προσφερουμε δουλεια και τουλαχιστων μπορουν να ζησουν, μας μισουν και μας βριζουν και απο πανω..
3)τους μισελληνες (που ειναι Ελληνες), ξενολατρες κλπ που συνιθος δεν εχουν φυγει και απο το χωριο τους να δουν τι γινετε εξω απο αυτο, μονο να λενε οτι ολα ειναι θκ@τα ξερουν...
4 )τους Βλ@κ3ς που βγαίνουν στους δρόμους και σπανέ τα πάντα στο πέρασμα τους .
5)την Αμερική όχι τόσο ως χώρα και ως πολίτες αλλά λόγο της πολιτικής που ασκεί κάνοντας τον νταβατζή στης άλλες χώρες..
6)όλους τους παράνομους (παιδεραστές…δολοφόνους…έμπορους ναρκωτικών κτλ..)

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 13:17, 14-05-08:

-2 Έλεος

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 13:19, 14-05-08:

Ελεος οντως, δις ελεος τα νουμερα 1 και 2

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:20, 14-05-08:

Ο ρατσισμός βασίζεται σε 3 προσπάθειες, οι οποίες αρμόζουν σε άτομα που στερούνται κριτικής ικανότητας. Στην Γενίκευση, στην απλούστευση και στην υπερβολή.

Είναι πολλά τα προβλήματα σήμερα και κάποιοι πρέπει να φταίνε. Οι διαφορετικοί.

Το βίντεο του Φαν τα λέει όλα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:03, 14-05-08:

Αντι-αρειανός!

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 14:35, 14-05-08:

Αυτο το τοπικ είναι φτιαγμένο για μένα
Ξεκινάω :
- αυτους που αγοράζουν σπίτια σε δασικές ή καμμένες εκτάσει ή χτίζουν αυθαίρετα.δε σεβονται τιποτα αυτοι.
- τους κατόχους τζιπ που νομιζουν οτι είναι ανωτεροι των αλλων οδηγων, και που επισης αδιαφορουν για τους αυξημενους ριπους των οχηματων τους,
- τα ατομα της high society, και γενικα τους μεγαλομανεις. Είναι ολοι δηθεν και μου προκαλουν αναγουλα,
- τα άτομα που ακουνε σκυλαδικα. θεωρώ οτι είναι υποκουλτούρα και κατάντια.
- το άλλο άκρο, τα άτομα που θεωρούν τους εαυτούς κουλτουριάρηδες, ενώ στην ουσία είναι ψευτοκουλτουριάρηδες,
αμα θυμηθώ καμιά άλλα κατηγορία, θα τη βάλω

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:44, 14-05-08:

-1 για τις ιδέες…αλλά αυτές μπορούν να αλλάξουν.

+10 επειδή είσαι ειλικρινής.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:13, 14-05-08:

Αρνούμαι να δεχτώ τον οποιοδήποτε ρατσισμό απέναντι σε μία εθνική ομάδα. Απλά αρνούμαι.

Δέχομαι την προκατάληψη και την επιφυλακτικότητα, αλλά αυτό είναι κάτι πιο εύπλαστο και άκακο, που επίσης μπορεί και έχει νόημα να δικαιολογηθεί...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:19, 14-05-08:

Έχω την εντύπωση ότι είμαι ρατσίστρια όσον αφορά τα άτομα που σκέφτονται διαφορετικά από εμένα... Να το εξηγήσω καλύτερα αυτό-από την εποχή που ήμουν ακόμη στο σχολείο τα άτομα της θετικής κατεύθυνσης αντιμετωπίζαμε τα άτομα της θεωρητικής σαν ... κατώτερους. Στη σχολή συνεχίζω να βλέπω ότι εμείς οι θετικά σκεπτόμενοι έχουμε μία περίεργη αντιμετώπιση προς τους υπόλοιπους- είτε αυτοί σπουδάζουν Νομική, είτε Φιλοσοφία είτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Δεν τους βλέπουμε ως επιστήμονες, αλλά ως κάποιους που απλά προσπαθούν να αναλύσουν τη ζωή και να εξηγήσουν τα διάφορα φαινόμενα όχι με τον τρόπο που ασπαζόμαστε εμείς (δηλαδή αποδεικνύοντάς το) αλλά με τρόπους πιο ... αμφισβητήσιμους.
Προσωπικά πάντα τα έβλεπα όλα λογικά και απόλυτα, γι' αυτό και με εκνευρίζουν πολλές φορές οι πομπώδεις λόγοι, με τις μεγάλες δύσκολες λέξεις που χρησιμοποιούνται κατα κύριο λόγο για εντυπωσιασμό του συνομιλητή. Με εκνευρίζουν οι πολιτικοί που λένε αόριστα πράγματα και δεν απαντούν συγκεκριμένα στις ερωτησεις που τους γίνονται. Γενικά, με εκνευρίζουν αυτοί που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με τις απόψεις τους, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν απόψεις!
Λίγο σκληρό αυτό, το παραδέχομαι και συγγνώμη αν θίγω κάποιον με τα όσα λέω- δεν το έχω σκοπό, πραγματικά... Απλά έτσι με έμαθαν να σκέφτομαι._ ()

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:24, 14-05-08:

Καλυψώ, μιλάς όντως για ρατσισμό, ή μάλλον -πιστεύω εγώ- για προκατάληψη;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους