Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:28, 14-05-08:

Δεν είμαι σίγουρη... Νομίζω άρχισε ως προκατάληψη και εξελίχθηκε σε ρατσισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:39, 14-05-08:

Θα μισούσες κάποιον με μη-θετική, πιο θεωρητική σκέψη ή απασχόληση;
Θα του στερούσες δικαιώματα;
Ρατσισμός είναι μεγάλη κουβέντα...

Racism, by its perhaps simplest definition, is prejudice and discrimination based on race. One with racist beliefs might hate certain groups of people according to their race (i.e., bigotry), or in the case of institutional racism, certain racial groups may be denied rights or benefits.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 17:30, 14-05-08:

Όπως η Λία δήλωσε ότι είναι ρατσίστρια (εντός εισαγωγικών) όσον αφορά τους κατοίκους των μικρών επαρχιών και τους απαισιόδοξους, και εσύ τους Νεόπλουτους, έτσι κι εγώ έχω μία προκατάλειψη ας την πω για τους θεωρητικούς.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 18:10, 14-05-08:

Εγώ για τους μοδεράτορες...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:31, 14-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Όπως η Λία δήλωσε ότι είναι ρατσίστρια (εντός εισαγωγικών) όσον αφορά τους κατοίκους των μικρών επαρχιών και τους απαισιόδοξους, και εσύ τους Νεόπλουτους, έτσι κι εγώ έχω μία προκατάλειψη ας την πω για τους θεωρητικούς.
Τι σου κάναμε; Άνθρωποι είμαστε και εμείς. Μπορεί να μη ξέρουμε να αποδείξουμε το Πυθαγόρειο θεώρημα ούτε θυμόμαστε τους νόμους του Νεύτωνα αλλά είμαστε καλοί σε άλλα πράγματα (δεν ξέρω σε τι ακριβώς αλλά είμαστε)...

Για να μην είμαι εντελώς off topic βλέπω με αρκετή προκατάληψη τους εθνικόφρονες...

Παράθεση

jall (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jall
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O jall έγραψε στις 14:29, 15-05-08:

ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ "Κάνγκουρες"
ΠΡΟΣΟΧΗ ! κανγκουρας με την προ 15ετιας αργκό της Θεσ/νικης
δηλαδή ο τύπος που:
Γνωρίζει τα πάντα (μα τα πάντα) απο 2 ή 4 τροχούς.
Η μηχανή του ειναι 100% πειραγμένη (βελτιωμένη)
Το αμάξι έχει πάντα αγωνιστικό προφίλ (μασκες φτερά χαμηλή ζαντα)
Είναι απόλυτα σίγουρος για το ότι:
1- είναι ο πόθος, κρυφός ή φανερος, οποιασδήποτε γυναίκας (ακόμη και λεσβίας)
2- νομίζει οτι δεν το δειχνει (μια και ειναι μετριοφρων)
3- είναι σβέλτος και αποτελεσματικός σε ότι κάνει
4- οποιος τον γνωρίσει συγκλονιζεται απο την προσωπικότητα του
5- εχει πάντα δίκιο
6- ειναι ο απολυτος οδηγος ολων των οχηματων
7- Το βλεμα του καθηλώνει (δεν χρειάζεται να σε δείρει ... το βλέμα του φτάνει)
9- Οι πορτιέριδες , γκαρσονια και μαγαζάτορες θα δίναν ακόμα και το αριστερό τους "καρύδι"
για να μήν τον χασουν απο πελάτη.
10- ξέρει απο σεξ.

Η συμπεριφορά του ειναι διαφορετική οταν υπάρχει κόσμος που τον παρακολουθεί
ΠΧ αν περάσει
απο μαγαζι (που πινουν καφέ "γκομενακια")
ΤΟΤΕ :
Είναι φύση αδύνατο να μήν κάνει μπαντιλίκια (με το αμάξι)
Είναι φύση αδύνατο να μήν έχει δυνατα την μουσική (στο αμαξι).
Είναι φύση αδύνατο να μήν δώσει "ξερη" διπλογκαζια (οταν εχει "δίχρονο" μηχανάκι)
Είναι φύση αδύνατο να μήν μαρσάρει πριν σβήσει(οταν εχει "μεγάλο" μηχανάκι)
Πετάει πάντα μια πομπώη "δυναμική" ατάκα οταν συναντά κολλητό του .
οτι κάνει το κάνει "δυναμικά" πρίν μπεί στο μαγαζί,
Ειναι πάντα κορδωμένος και κοιτά ανέμελα αλλα "δυναμικά",
και ακομα και αν παραπατήσει και πεσει (Θεέ μου) ... ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΜΕ "ΣΤΥΛ"
Στο τραπέζι που θα κάτσει
Θα βρεί κάτι να πεί για να κάνει τον έξυπνο στην γκαρσόνα
Θα ζητήσει ποτό ή καφέ με τροπο που να δειχνει ότι "ξέρει τι πίνει"
θα εξιστορίσει τουλαχιστον 7 απίστευτες και "ηρωικές" ιστορίες που έζησε.
Θα απαντά στο κινητό ώς αλλος πλανητάρχης και μεγαλος "κουμανταδορος"
Η ενταση του λόγου του ορίζεται ΑΠΟΛΥΤΑ απο την απόσταση που βρίσκεται
το ή τα ατομα που θελει να εντυπωσιάσει.

Είμαι ρατσιστής και δεν λυπάμαι καθόλου

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:38, 15-05-08:

1. Αλβανοί. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά με τόσα που έχουν συμβεί και έχω δει πολλά περιστατικά ιδίοις όμμασι, δε μπορώ να μην είμαι ρατσίστρια απέναντί τους.
2. Νεόπλουτοι που κάνουν πτήσεις με καλάμι.
3. Εθνικιστές και πολύ θρήσκοι (σε σημείο αρρωστημένης κατάστασης)
4. Κάτοικοι επαρχιακών πόλεων ΜΕ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 14:39, 15-05-08:

Τις περισσοτερες φορες για τις ρατσιστικες τασεις ευθυνεται η οικογενοια. Δεν βγαζω εξω και το σχολειο και τις παρεες, εξισου σημαντικοι παραγοντες. ΑΛΛΑ ενα ατομο σκεπτομενο που μπορει να κρινει απο μονο του και το βαζει να δουλεψει μπορει να τα ξεπερασει ολα αυτα. Πρεπει κυριως να εισαι δυναμικος, να μην καταπινεις οτι σου λενε και να λες τη γνωμη σου αφοβα, και στους γονεις και στους φιλους, και αν πιστευεις οτι ειναι εκεινοι λαθος να το συζητας και να εχεις επιχειρηματα. Πχ εχω μια φιλη η οποια λεει οτι δεν γουσταρει τους εβραιους. Παρ'ολα αυτα ειμαι 100% σιγουρη οτι δεν εχει συναντησει ουτε εναν στη ζωη της. Αυτο δεν μπορει παρα να της εχει μπει στο μυαλο απο κατι που ειπαν στο σπιτι. Πραγματικα μου τη δινουν τετοιες καταστασεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 14:47, 15-05-08:

Εγώ είμαι ρατσιστής με τους ρατσιστές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:53, 15-05-08:

Σε πρόλαβε η Λία στο 1ο ποστ !!!

Παράθεση

jall (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O jall έγραψε στις 15:09, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από invalid
1. Αλβανοί. Μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά με τόσα που έχουν συμβεί και έχω δει πολλά περιστατικά ιδίοις όμμασι, δε μπορώ να μην είμαι ρατσίστρια απέναντί τους.
2. Νεόπλουτοι που κάνουν πτήσεις με καλάμι.
3. Εθνικιστές και πολύ θρήσκοι (σε σημείο αρρωστημένης κατάστασης)
4. Κάτοικοι επαρχιακών πόλεων ΜΕ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ
δηλαδή ...αν κατάλαβα ...
Δεν θα έπινες με τιποτε καφέ μαζι με τον φιλο μου τον naym ?
Eίναι ενας Υπερβολικά Θρήσκος μουσουλμάνος απο την Αλβανία που ζεί στο χωριό μου
και πριν απο κάτι μήνες τα επιασε χοντρά στο τζόκερ και θα αγοράσει Hummer
για να πουλάει μούρη.

Πλάκα σε κάνω κουμπάρα!!!
Οσο και να θελουμε να μην το δείξουμε είμαστε ολοι λίγο Ρατσιστές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 15:28, 15-05-08:

Το θεμα ειναι την αποψη που εχεις να μπορεις να την υποστηρηξεις.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 15:43, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
-1 για τις ιδέες…αλλά αυτές μπορούν να αλλάξουν.

+10 επειδή είσαι ειλικρινής.
Ευχαριστώ στο 1 αιτιολογώ της άποψης μου (στο blog μου)
Όχι επειδή είναι τούρκοι αλλά εξαιτίας τον εγκλημάτων που διέπραξαν κατά της ανθρωπότητας (και τον ελλήνων)

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 15:43, 15-05-08:

Χαχαχαχαχα jall είσαι θεός!

Τις απόψεις μου και βέβαια μπορώ να τις υποστηρίξω.
1. Αλβανός εργάτης έχει εκβιάσει το θείο μου, πολλοί φίλοι μου έχουν πέσει θύματα κλοπής από Αλβανούς και Αλβανός δολοφόνησε τον πατέρα ενός φίλου μου όταν δούλευε οδηγός σε ταξί.
2.Ας ξεκαβαλήσουν και λίγο, δεν είναι το κέντρο του κόσμου και δε μπορούν να τα έχουν όλα μόνο και μόνο επειδή καλοπιάστηκαν οικονομικά
3. Δε μου αρέσει ο εθνικισμός όχι μόνο στους Έλληνες, αλλά και στους κατοίκους άλλων χωρών. Ναι θα είμαι ρατσίστρια με κάποιον Έλληνα που μισεί οποιονδήποτε λαό που έχουμε έρθει σε σύρραξη ή που πιστεύει το "πάμε να πάρουμε την Πόλη",μ όπως επίσης ένα φανατισμένο Τούρκο ή ένα Γάλλο πχ που αρνίται να μιλήσει σε κάποια άλλη γλώσσα ακόμα κι όταν χρειάζεται να δώσει βοήθεια σε κάποιον που δεν ξέρει Γαλλικά. Επίσης αρρωσταίνω με τους υπερβολικά θρήσκους (μην κάνεις αυτό γιατί θα σε τιμωρήσει ο Θεός) και ιδίως με τους θρήσκους που κρύβονται πίσω από το προσωπείο του πιστού και κάνουνε ΤΑ ΑΙΣΧΗ. Ε σόρρυ κιόλας!
4. Είμαι κάτοικος επαρχιακής πόλης, από επαρχιακή πόλη κατάγομαι αλλά με ενοχλεί που πολλοί άνθρωποι ζουν για το κουτσομπολιό και για το "τι θα πει ο κόσμος".

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 15:49, 15-05-08:

invalid
φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί Αλβανοί όπως υπάρχουν καλοι και κακοί έλληνες δεν είναι θέμα εθνικότητας απλά να σέβονται λίγο το ότι είναι εδώ οπσο και εμεις σεβόμασταν την Γερμανία Αυστραλία κτλ όπως είπε και ο Κρόνος..

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:50, 15-05-08:

δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ, αλλά είμαι ρατσίστρια απέναντι στους ναρκομανείς, πραγματικά είναι μάλλον η μοναδική κατηγορία ανθρώπων που σιχαίνομαι

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 15:52, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από T_Chameleon
invalid
φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί Αλβανοί όπως υπάρχουν καλοι και κακοί έλληνες δεν είναι θέμα εθνικότητας απλά να σέβονται λίγο το ότι είναι εδώ οπσο και εμεις σεβόμασταν την Γερμανία Αυστραλία κτλ όπως είπε και ο Κρόνος..

Δε διαφωνώ, απλά μου είναι δύσκολο πλέον να εμπιστευθώ άνθρωπο της συγκεκριμένης εθνικότητας

@ Palladin
Δεν είναι να τους σιχαίνεσαι, είναι να λυπάσαι για την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει..
(εξαιρούνται οι κοκάκηδες που το κάνουν απλά και μόνο γιατί δεν έχουν να ασχοληθούν με τίποτα άλλο στη ζωή τους)

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Lorelai έγραψε στις 17:55, 15-05-08:

1. Αλβανός εργάτης έχει εκβιάσει το θείο μου, πολλοί φίλοι μου έχουν πέσει θύματα κλοπής από Αλβανούς και Αλβανός δολοφόνησε τον πατέρα ενός φίλου μου όταν δούλευε οδηγός σε ταξί.
Ασε κιεγω μισω τους ελληνες και τους ιταλους και τους νορβηγους, γιατι ξερω οτι καποιοι απο αυτους κλεβουν και εκβιαζουν και σκοτωνουν! Ενας δανός μαλιστα σκοτωσε το θειο του μπατζανακη μου!Μισω επισης ολη την ανθρωποτητα, γιατι ενα μεγαλο ποσοστο ειναι κακοι ανθρωποι! οποτε ας ψοφισουν ολοι τους καλυτερα! Σωστα?
Μην ακουω σαχλαμαρες, δεν θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ελληνες ολοι αυτοι που εκαναν αυτα στους γνωστους σου? ή ρουμανοι και πακιστανοι? Δεν υπαρχει διαφθορα αναμεσα στους ελληνες? Επειδη δηλαδη οι ελληνες εχουν χρημα και καλυπτουν οτι μπινιες κανουν, νομιζουμε οτι ειναι αγγελοι. Εχεις αναρωτηθει αν με την ρατσιστικη μας συμπεριφορα ωθουμε αυτους τους μεταναστες στην εγκληματικοτητα?
Υστερα, λεει ο αλλος φιλος μου απο κει να σεβονται τη χωρα στην οποια ηρθαν. Οταν τους δειχνουμε εμεις μηδεν σεβασμο, απο που και ως που απαιτουμε σεβασμο απο εκεινους? Οταν τους δινουμε τον μισο μισθο απο αυτον που παιρνει ο ελληνας, οταν αυτοι καταδεχονται να δουλεψουν κηπουροι και οικοδομη αναμεσα στους ελληναρες με μεταπτυχιακο στα οικονομικα, και μετα τους κανουμε να αισθανονται υποχρεωση που "τους δινουμε και δουλεια απο πανω"?
Δεν καταλαβαινω τον τροπο που σκεφτεστε ρε παιδια
Οσο για τις αλλες ομαδες που θηγεις Invalid, συμφωνω με τα περισσοτερα απο αυτα που λες, διαφωνω κυριως με τον ρατσισμο προς συγκεκριμενες φυλες και εθνικοτητες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:57, 15-05-08:

Ναι, ειδικά για τους Αλβανούς έχω κι εγώ να σούρω στους προκατειλημμένους.
Δεν μπορούμε να φιλτράρουμε τα γεγονότα;
Ξεχνάμε ότι όντως ήρθαν αρχικά εγκληματίες στην Ελλάδα, όταν ο Σαλί Μπερίσα άνοιξε τις φυλακές; Ελάτε τώρα...

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 19:34, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Έχω την εντύπωση ότι είμαι ρατσίστρια όσον αφορά τα άτομα που σκέφτονται διαφορετικά από εμένα... Να το εξηγήσω καλύτερα αυτό-από την εποχή που ήμουν ακόμη στο σχολείο τα άτομα της θετικής κατεύθυνσης αντιμετωπίζαμε τα άτομα της θεωρητικής σαν ... κατώτερους. Στη σχολή συνεχίζω να βλέπω ότι εμείς οι θετικά σκεπτόμενοι έχουμε μία περίεργη αντιμετώπιση προς τους υπόλοιπους- είτε αυτοί σπουδάζουν Νομική, είτε Φιλοσοφία είτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Δεν τους βλέπουμε ως επιστήμονες, αλλά ως κάποιους που απλά προσπαθούν να αναλύσουν τη ζωή και να εξηγήσουν τα διάφορα φαινόμενα όχι με τον τρόπο που ασπαζόμαστε εμείς (δηλαδή αποδεικνύοντάς το) αλλά με τρόπους πιο ... αμφισβητήσιμους.
Προσωπικά πάντα τα έβλεπα όλα λογικά και απόλυτα, γι' αυτό και με εκνευρίζουν πολλές φορές οι πομπώδεις λόγοι, με τις μεγάλες δύσκολες λέξεις που χρησιμοποιούνται κατα κύριο λόγο για εντυπωσιασμό του συνομιλητή. Με εκνευρίζουν οι πολιτικοί που λένε αόριστα πράγματα και δεν απαντούν συγκεκριμένα στις ερωτησεις που τους γίνονται. Γενικά, με εκνευρίζουν αυτοί που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με τις απόψεις τους, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν απόψεις!
Λίγο σκληρό αυτό, το παραδέχομαι και συγγνώμη αν θίγω κάποιον με τα όσα λέω- δεν το έχω σκοπό, πραγματικά... Απλά έτσι με έμαθαν να σκέφτομαι._ ()
Η ιδεα που εκθετει στο παραπανω ποστ η Καλυψω, ειναι η αρχη του ρατσισμου {ή της διακρισης, οπως θα ταιριαζε περισσοτερο στο θεμα}: η πεποιθεση οτι η ιδιαιτερη ομαδα που ανηκεις ειναι η καλυτερη απ΄τις υπολοιπες ή απ΄την αντιθετη {και η προβολη αυτης ως μεσο προβολης του εαυτου σου} ειναι ουσιωδης για την ηθικη τονωση του ανθρωπου που νοιωθει μειονεκτηκα. Ποιος ενταξει με τον εαυτο του {και τη θεση του σε σχεση με τους γυρω} λευκος θεωρει τη φυλη του ανωτερη απ' τη μαυρη {ή τη μαυρη προβληματικη} ;Ποιος ενταξει με τον εαυτο του αντρας θεωρει το φυλο του ανωτερο απ' το γυναικειο {ή το γυναικειο, προβληματικο} ; Ποιος ενταξει με τον εαυτο του Ελληνας θεωρει τη χωρα του την καλυτερη στο κοσμο ;

Αυτο που εχουμε να κανουμε ειναι να τα βρουμε με τον εαυτο μας και θα δουμε τον κοσμο καλυτερο, αποδεχομενοι τη διαφορετικοτητα. Ο υγιής ανθρωπος νοιωθει ομορφα μονος του, ως ξεχωσιστο ον και οχι κρυμμενος στο μπουλουκι που λεγεται Χριστιανοι, γυναικες, "θετικοι", οικολογοι, ΠΑΟΚτζηδες ή ξερω ΄γω τι αλλο.

Ο ρατσισμος ή η διακριση εις βαρος αλλων προκυπτει απο την ανασφαλεια που νοιθει καποιος με το ατομο του, η οποια φυσικα εχει ως συνεπεια την προβολη της ομαδας που ανηκει ως καλυτερης σε σχεση με της αλλες. Κακα τα ψεματα: σχεδον ολοι το κανουμε, ειτε λιγοτρο ειτε περισσοτερο. Απλως το να καταλαβαινουμε τον λογο ειναι ενα βημα για την αντιμετωπιση του.

Νοιωθεις ομορφα οταν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα του αλλου {ειδικα απ΄την στιγμη που αυτη δεν σε βλαπτει καθολου}. Ασε που σε βοηθαει να δεις καλυτερα τον εαυτο σου. Ειλικρινα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jall (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O jall έγραψε στις 09:13, 19-05-08:

Παιδιά ,
H συμπεριφορά ατόμου ή φυλής είναι παράγωγο του περιβάλλοντος του
δεν είναι δυνατον, σε μια δυσκολη κατάσταση, να ζητάμε συμπεριφορά πχ σκανδιναβου,
απο εναν μαροκινό , πακιστανό ή... έλληνα
ΓΙΑΤΙ ?
εφ'οσον υπάρχω (γεννήθηκα και μεγάλωσα) σημαίνει οτι οι γονείς μου
και οι γονείς των γονέων μου, κ.ο.κ. μεχρι τον Αδαμ, κατάφεραν επιτυχημένα (υπάρχω εγω)
να λειτουργήσουν , να επιβιώσουν και να προσφέρουν μια νεα γεννια κάθε φορά.
αυτο σίγουρα σημαίνει οτι
Οταν προερχομαι απο ενα περιβάλλον που είναι σκληρό, άνομο, άδικο ή και εγκληματικό ...
εφ'οσον υπάρχω... οι πρόγονοι μου έκαναν αυτά που έπρεπε να κάνουν για να επιβιώσουν,
το ιδιο θα πρέπει να κάνω και εγώ ...
ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ DNA ΜΟΥ
Οταν αλλάξω περιβάλλον δεν γίνεται ξαφνικά να γίνω καλός, νόμιμος, δίκαιος και μη εγκληματίας , θα μπορούσα να είμαι ...
αλλά μονο εαν νιώσω ότι δεν απειλούμαι,
μόνο εαν νιώσω οτι με σεβονται,
και μονο αν νιώσω οτι η γεννιά μου θα απολαμβάνει ισότητα.
Η αρχη της αυτοσυντήρησης λέει οτι για να επιβιώσω θα λειτουργήσω όπως με προστάζει
το DNA μου
.
ΑΛΛΑ !
η 2ρη , 3ή ... γεννια σταδιακά θα αλλάξει , πάντα σε σχέση με το περιβάλλον της , καλό ή κακό...
Η συμπεριφορά μας ως Ελλάδα τι αποτέλεσμα θα έχει λέτε ?
καλό ή κακό ? στο χέρι μας είναι να είναι καλό ...

Υ.Γ.
Sorry...
για τα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη μου φταίει το περιβάλλον του σχολείου μου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:24, 19-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
...... πάντα θα υπάρχει μια κοινωνική ομάδα την οποία αντιμετωπίζει ρατσιστικά, ενώ κάπου μέσα του γνωρίζει οτι είναι λάθος.
Δεν μπερδεύω τις συμπάθειες και αντιπάθειές μου σε κοινωνικές μερίδες με τον ρατσισμό. Έτσι όπως το εμφανίζεις δείχνεις σαν να είναι το ίδιο

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 10:32, 19-05-08:

1.Με τους εθνικιστες..
2.Με τους φαλοκρατες..
3.Με τις γυναικες που νομιζουν οτι ισοτητα των δυο φυλλων ειναι να κανουν οσα καναν τοσα χρονια οι αντρες(απατη,κοροιδια στη σχεση κτλ)
4.Με τους ανθρωπους που ντυνονται κυριλε και διασκεδαζουν στα μπουζουκια..
5.Με αυτους που κανουν επιδειξη των χρηματων τους
6.Με οσους εχουν τζιπ(αυτο ξερω οτι ειναι ιδιοτροποια μου..)
7.Με οσους εχουν ενα τεραστιο ΕΓΩ και νομιζουν οτι ειναι το επικεντρο του κοσμου..

Lorelai(Νατασα) said..
Ασε κιεγω μισω τους ελληνες και τους ιταλους και τους νορβηγους, γιατι ξερω οτι καποιοι απο αυτους κλεβουν και εκβιαζουν και σκοτωνουν! Ενας δανός μαλιστα σκοτωσε το θειο του μπατζανακη μου!Μισω επισης ολη την ανθρωποτητα, γιατι ενα μεγαλο ποσοστο ειναι κακοι ανθρωποι! οποτε ας ψοφισουν ολοι τους καλυτερα! Σωστα?
Μην ακουω σαχλαμαρες, δεν θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ελληνες ολοι αυτοι που εκαναν αυτα στους γνωστους σου? ή ρουμανοι και πακιστανοι? Δεν υπαρχει διαφθορα αναμεσα στους ελληνες? Επειδη δηλαδη οι ελληνες εχουν χρημα και καλυπτουν οτι μπινιες κανουν, νομιζουμε οτι ειναι αγγελοι. Εχεις αναρωτηθει αν με την ρατσιστικη μας συμπεριφορα ωθουμε αυτους τους μεταναστες στην εγκληματικοτητα?
Υστερα, λεει ο αλλος φιλος μου απο κει να σεβονται τη χωρα στην οποια ηρθαν. Οταν τους δειχνουμε εμεις μηδεν σεβασμο, απο που και ως που απαιτουμε σεβασμο απο εκεινους? Οταν τους δινουμε τον μισο μισθο απο αυτον που παιρνει ο ελληνας, οταν αυτοι καταδεχονται να δουλεψουν κηπουροι και οικοδομη αναμεσα στους ελληναρες με μεταπτυχιακο στα οικονομικα, και μετα τους κανουμε να αισθανονται υποχρεωση που "τους δινουμε και δουλεια απο πανω"?
Δεν καταλαβαινω τον τροπο που σκεφτεστε ρε παιδια

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:55, 19-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από jall
Παιδιά ,
H συμπεριφορά ατόμου ή φυλής είναι παράγωγο του περιβάλλοντος του
δεν είναι δυνατον, σε μια δυσκολη κατάσταση, να ζητάμε συμπεριφορά πχ σκανδιναβου,
απο εναν μαροκινό , πακιστανό ή... έλληνα
ΓΙΑΤΙ ?
εφ'οσον υπάρχω (γεννήθηκα και μεγάλωσα) σημαίνει οτι οι γονείς μου
και οι γονείς των γονέων μου, κ.ο.κ. μεχρι τον Αδαμ, κατάφεραν επιτυχημένα (υπάρχω εγω)
να λειτουργήσουν , να επιβιώσουν και να προσφέρουν μια νεα γεννια κάθε φορά.
αυτο σίγουρα σημαίνει οτι
Οταν προερχομαι απο ενα περιβάλλον που είναι σκληρό, άνομο, άδικο ή και εγκληματικό ...
εφ'οσον υπάρχω... οι πρόγονοι μου έκαναν αυτά που έπρεπε να κάνουν για να επιβιώσουν,
το ιδιο θα πρέπει να κάνω και εγώ ...
ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ DNA ΜΟΥ
Οταν αλλάξω περιβάλλον δεν γίνεται ξαφνικά να γίνω καλός, νόμιμος, δίκαιος και μη εγκληματίας , θα μπορούσα να είμαι ...
αλλά μονο εαν νιώσω ότι δεν απειλούμαι,
μόνο εαν νιώσω οτι με σεβονται,
και μονο αν νιώσω οτι η γεννιά μου θα απολαμβάνει ισότητα.
Η αρχη της αυτοσυντήρησης λέει οτι για να επιβιώσω θα λειτουργήσω όπως με προστάζει
το DNA μου
.
ΑΛΛΑ !
η 2ρη , 3ή ... γεννια σταδιακά θα αλλάξει , πάντα σε σχέση με το περιβάλλον της , καλό ή κακό...
Η συμπεριφορά μας ως Ελλάδα τι αποτέλεσμα θα έχει λέτε ?
καλό ή κακό ? στο χέρι μας είναι να είναι καλό ...

Υ.Γ.
Sorry...
για τα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη μου φταίει το περιβάλλον του σχολείου μου

Πάρα πολύ διαφωνώ με αυτό που αναφέρεις για το DNA.
Η συμπεριφορά ενός ανθρώπου ορίζεται από το περιβάλλον, στο οποίο μεγάλωσε και ζει.
Η συμπεριφορά ενός αλλοδαπού (και αλλοδαπός είναι ο Μίρι από τα Τίρανα αλλά κι εγώ στην Ελβετία) ορίζεται ΚΑΙ από το περιβάλλον που τον φιλοξενεί.
Κάθε λεπτό και στιγμή επηρεάζεται.
Κανείς δε γεννιέται κακός, κανείς δεν πλάθεται κακός.

Άλλωστε ποιο είναι το παράδειγμά σου;

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 00:32, 10-06-08:

Εγώ δεν είμαι ρατσιστής.
Ο ρατσισμός είναι έγκλημα.
Και τα εγκλήματα είναι για τους μαύρους.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 00:49, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Εγώ δεν είμαι ρατσιστής.
Ο ρατσισμός είναι έγκλημα.
Και τα εγκλήματα είναι για τους μαύρους.
καλά αυτό που είπες δεν είναι ρατσισμός ?
---------------------------------------------------------------
1. συχαίνομαι τον κάθε δεξιό Κύπριο
2. Αποελίστες
3. Ανορθωσιάτες
4. τους Γριβικούς και
5. τους Εθνικιστές

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:53, 10-06-08:

Εγώ είμαι ρατσιστής, μόνο απέναντι σε όσους δεν είναι σαν εμένα: Τέλειοι από κάθε άποψη...

Μου άρεσε και η άποψη του Shaman. Είμαστε οι λιγότερο ρατσιστές σ' αυτό το φόρουμ, είμαι απολύτως βέβαιος.

Παράθεση

aequitas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aequitas
H aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H aequitas έγραψε στις 17:39, 06-07-08:

Λοιπόν στα πλαίσια της εξομολογητικής διάθεσης στην οποία βρίσκομαι από τότε που έγινα μέλος (εδώ και δέκα λεπτά για την ακρίβεια),
οφείλω να πω ότι είμαι αρνητικά προκατηλειμμένη απέναντι στους:
(διαβάθμιση από το πιο σύνηθες στο πιο πέρα-από-το-διάστημα)

1. ακροδεξιούς(μου δημιουργείται η ιδέα ότι είναι άσπλαχνοι, επικίνδυνοι και ενδεχομένως βίαιοι)
2. περήφανους ψηφοφόρους του κόμματος του πρώην μποντυμπιλνταρά(πρώτη σκέψη: είναι αργόστροφοι, ευκολόπιστοι και γραφικοί-εκτός αν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία οπότε ακόμα χειρότερα)
3. ταξιτζήδες ειδικά όταν ταυτόχρονα ανήκουν και στις παραπάνω κατηγορίες [πρώτη σκέψη: αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν να βρίζουν εμένα που έχω πάνω μου μόνο εικοσάευρω, κάποιον άλλο πελάτη για οποιονδήποτε λόγο, την οδηγό στο μπροστινό αυτοκίνητο γιατί γεννήθηκε γυναίκα, μια πεζή γιατί "κατέντησε έτσι τον εαυτό της"(= είναι εύσωμη,ούτε καν χοντρή!)]
4. υπηρετούντες στην αστυνομία και τα σώματα ασφαλείας
5. παράγοντες κάθε είδους
6. τις κοπέλες με το στυλ-μαλλί-βάψιμο "πάω-στα-μπουζούκια" στις 11 η ώρα το πρωί (αυτόματα και ακούσια τις κατατάσσω ή στις κατίνες ή στις κατώτερης ευφυϊας)
7. τα άτομα με τα πολύ ανοιχτόχρωμα μάτια(!!!)...Εντάξει το ξέρω ότι είμαι κλινική περίπτωση αλλά για κάποιο λόγο δεν τα εμπιστεύομαι στην αρχή.. Αυτό κι αν είναι είδος τελείως παράλογης και χωρίς λόγο(από όσο θυμάμαι τουλάχιστον-γιατί τα παιδικά τραύματα μπορεί να ανάγονται σε πολύ πολύ μικρή ηλικία) προκατάληψης.

ΟΚ, εννοείται ότι δεν δέρνουν τη φίλη τους όλοι οι ακροδεξιοί, ότι πολλοί αστυνομικοί είναι μια χαρά παιδιά, ότι υπάρχουν πολύ έξυπνες και εντάξει κοπέλες που δεν μου αρέσει το στυλ τους, ότι έχω γνωρίσει ευγενέστατους, συμπαθητικούς αλλά και μουσικόφιλους ταξιτζήδες και φυσικά ότι έχω αρκετούς φίλους με πολύ ανοιχτόχρωμα μάτια..

Σε επίπεδο πρώτων εντυπώσεων όμως αστα να πάνε...
(εξαίρεση οι ακροδεξιοί που όπως και με όσο χιούμορ κι αν το δω παραμένουν στο 100% των περιπτώσεων αντιπαθείς και με τη δεύτερη ματιά)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:06, 07-07-08:

περιφρονώ ρατσιστικά και μέχρι άγνοιας, τους ρατσιστές πάσης φύσεως(και παντός περιεχομένου)!

Παράθεση

NIDAG (ΝΙΚΟΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NIDAG
Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O NIDAG έγραψε στις 12:19, 07-07-08:

Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα ειμαι ρατσιστης με τους βαλκανιους .Δεν εχω προβλημα με τους μαυρους,τους κινεζους,τους τουρκους,κλπ.Δε γουσταρω ομως καποιους που τρωνε ψωμι στη χωρα μου και μετα μου το παιζουν και μαγκες . Δε δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει!!!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:21, 07-07-08:

Ναι, αλλά χαίρω πολύ... παντού γίνεται αυτό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:24, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από NIDAG
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα ειμαι ρατσιστης με τους βαλκανιους .Δεν εχω προβλημα με τους μαυρους,τους κινεζους,τους τουρκους,κλπ.Δε γουσταρω ομως καποιους που τρωνε ψωμι στη χωρα μου και μετα μου το παιζουν και μαγκες . Δε δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει!!!!
Απεναντι πχ. στους Ελληνες της Αμερικης και της Γερμανιας, ρατσιστης εισαι..?
Γιατι και αυτοι βγαζουν λεφτα σε ξενες χωρες και το παιζουν και μαγκες....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:39, 07-07-08:

Πολύ εύστοχη η Νεράιδα. Κι επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο γαϊδούρια μπορούν να γίνουν οι έλληνες απένταντι στους γερμανούς!!!

Δεν είμαι ρατσιστής με κανέναν. Θεωρώ πως σε όλες τις φυλές, κοιν. ομάδες κτλ υπάρχουν οι "σωστοί" και οι "λάθος". Δεν πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα για οποιαδήποτε ομάδα κρίνωντας μόνο από ένα μερικό υποσύνολο της. Εκτός κι αν η ομάδα όλη συμφωνεί με το υποσύνολο. Και σ αυτήν περίπτωση πιστεύω οτι η απαξίωση και η μισαλλοδοξία δεν βοηθούν.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:27, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από NIDAG
Κάποιοι "μη Βαλκάνιοι" του κόσμου τούτου(Αμερικανοί, Γάλλοι, Άγγλοι, Ισπανοί κλπ) σε θεωρούν και σένα "Βαλκάνιο". Είσαι, τελικά, ή δεν είσαι; Και γιατί;

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 09:40, 24-07-08:

Εγώ πάλι που μισώ τους ρατσιστές θεωρούμαι ρατσιστής; O.o

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:53, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Εγώ πάλι που μισώ τους ρατσιστές θεωρούμαι ρατσιστής; O.o
Ναι, αλλά "εξαιρετικός". Όπως λέμε, "κάθε κανόνας έχει και τι;ς εξαιρέσεις του"!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 11:08, 24-07-08:

Εγώ νόμιζα στην αρχή ότι είμαι ρατσίστρια επειδή στο λεωφορείο όποτε έβλεπα μελαμψούς-τύπου πακιστανούς- έκοβα λάσπη...βασικά οι άνθρωποι δεν μου είχαν κάνει τίποτα αλλά έχουν μία περίεργη μυρωδιά λόγω των μπαχαρικών που τρώνε την οποία απέδιδα σε απλησιά... Μέχρι που τελικά παρατήρησα ότι η ίδια και χειρότερη μυρωδιά αναυλίζει και από συμπατριώτες μου. Εεεε, και τελικά συνειδητοποίησα ότι είμαι απλά ρατσίστρια με όσους έχουν μαλώσει με το σαπούνι!!!

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Lorelai έγραψε στις 17:18, 24-07-08:

Αυτο αγαπη δεν ειναι ρατσισμος :Ρ ειναι μια φυσικη αντιδραση. Αλλωστε, ολοι εχουμε μπει εστω μια φορα στο λεωφορειο και εχουμε συνειδητοποιησει οτι... παραιδρωσαμε και βρωμαμε λιγο. Το θεμα ειναι να μην βλεπεις εναν μεταναστη και να αλλαζεις δρομο, επειδη ακριβως ειναι μεταναστης. Προσωπικα το 80% των μεταναστων που τυχαινει να δω ενω ειμαι εξω μου φαινονται ιδιαιτερα συμπαθεις ^^ ειδικα ανατολιτες και μαυροι.
Αντιθετα το 50% των ελληνων που βλεπω μου φερνουν δυσφορια, το 30% απο αυτους αηδια, και το υπολοιπο 50 ειναι 40% αδιαφορια και 10% περιεργεια/συμπαθεια/ενδιαφερον.
Ειμαι περιεργη? :Ρ

Παράθεση

ZefiroS (Ανδρέας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ZefiroS
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ZefiroS (: έγραψε στις 15:01, 28-07-08:

1. Ακροδεξιούς
2. "Μακεδόνες"
3. Παιδεραστές

Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 08:57, 04-09-08:

Με Νεοδημοκράτες που ξεκινάνε κουβέντα με τη φράση "όταν ξαναβγούμε κυβέρνηση"

Με γαύρους που ξεκινάνε με τη φράση "αδικηθήκαμε από το διαιτητή".

Με αριστερούς που ξεκινάνε με τη φράση "τα έλεγε ο Μαρξ"

Με Καρατζαφερικούς που το παίζουν αντι-Αμερικανοί

Με Πασόκους που μιλάνε για αδιαφάνεια

Με συντρόφια που τα βάζουν με το Ντέμη

Με Τρέμη-Ζαχαρέα-Στάη να μιλάνε για την ακρίβεια φορώντας συνολάκια 5.000 ευρώ

Με όσους βλέπουν Λαζόπουλο

Έμεινε κανείς;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 19:21, 05-09-08:

όταν βλέπω στις ειδήσεις να καλλιεργείται συστηματικά η εντύπωση ότι αποκαλύπτεται μπροστά μας όλη η αλήθεια για τις ασχήμιες και τα σκάνδαλα του κόσμου, και ότι οι διαφορές λύνονται χάρη στην μεσολάβηση των δημοσιογράφων που επιδεικνύουν ενδιαφέρον για τα συμφέροντα του λαού…ιδιαίτερα όταν πουλάει το θέμα
αντιστάθμιση: είναι κι αυτοί εγκλωβισμένοι στο σύστημα… Πάντως, προσπαθώ να αποφεύγω τις τηλεοπτικές ειδήσεις…

όταν ακούω τα ποιηματάκια που λένε κάθε φορά στα κανάλια οι συνδικαλιστές – κομματόσκυλα!
αντιστάθμιση: πού να βρουν αλλού να φάνε τα καημένα τα σκυλιά;;

όταν παρακολουθώ κουλτουριάρικες ελληνικές ταινίες ομφαλοσκόπων σκηνοθετών

αντιστάθμιση: ορισμένες σκηνές μου προκαλούν νευρικό γέλιο

όταν ακούω κομμουνιστές να λένε τα ίδια και να είναι μονίμως τσαντισμένοι με την πλουτοκρατία
αντιστάθμιση: η εικόνα της Παπαρήγα με προπολεμική καπαρντίνα και ύφος όπως αυτό να περιηγείται εντός καπιταλιστικού οικοδομήματος (Hondos center)

Βέβαια, είναι και μερικά άλλα...και μάλιστα χωρίς αντιστάθμιση….
Εκεί αφήνομαι να μεθώ από το μίσος μου!

Παράθεση

confused

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη confused
H confused αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H confused έγραψε στις 16:30, 27-09-08:

1.Mε άτομα που δεν έχουν άποψη και επαναλαμβάνουν κάτι που έχουν απλα ακούσει(και το υποστηρίζουν και με πάθος)

2.Με άτομα που πάνε συνέχεια μπουζούκια,ταυτίζονται με λαικοτράγουδα τύπου"Γιατί ρε μοναξιά με κυνηγάς από παιδί..",κλείνουν τα μάτια και χαμογελουν με παράπονο(κι ας πηγαίνουν όλα δεξια στη ζωή τους)

3.Με Έλληνες που λένε"σαν την Ελλάδα τίποτα" αλλα δεν έχουν ταξιδέψει ούτε μια φορά σε άλλη χώρα.

4.Με τους 'Ελληνες"celebrities" που πάνε στην Μύκονο μόνο για να τους βγάλουν δήθεν τυχαία φωτογραφία.

5.Με τις 50κάτι χρονών φεμινίστριες που για κάποιο λόγο πιστεύω ότι οι περισσότερες έχουν (ψιλο)κατάθλιψη.

6.Με άτομα που χρησιμοποιούν το κύρος που μπορεί να έχουν στη δουλειά εις βάρος άλλων,μόνο και μόνο για να νιώσουν καλύτερα(επειδή έχουν ανασφάλειες και κόμπλεξ).

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:54, 27-09-08:

Με όσους δεν έχουν καλό χιούμορ (προσοχή: όχι με όσους δεν κάνουν χιούμορ, αλλά με όσους κάνουν χαμηλής ποιότητος χιούμορ).

Με τις γυναίκες οι οποίες έχουν τη μύτη τους 2 μέτρα πάνω απ' το κεφάλι τους.

Με όσους η έννοια "συζητάω" σημαίνει "κάνω διάλεξη στο συνομιλητή μου και αυτός είναι υποχρεωμένος να με ακούει αδιαμαρτύρητα"

Με τους ανθρώπους της "προοδευτικής διανόησης". Επ' αυτού ουδέν σχόλιον...

και με τους "δήθεν" γενικώς...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:26, 29-09-08:

Με τους ανθρώπους της "προοδευτικής διανόησης". Επ' αυτού ουδέν σχόλιον...

γιατι βρε πιτγ21? το καλύτερο αφήνεις απ' έξω...

Πρέπει κ να απαντήσω ε? Χμ... Είμαι ρατσιστής με τις πρόσφατες ταινίες του αλμοδοβάρ.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 20:07, 09-01-09:

Ειμαι ρατσιστηs με αυτουs που κατηγορουν τουs αλλουs για ρατσισμο γιατι αυτοι ειναι στην πραγματικοτητα η κρυφη πληγη που τροφοδοτη και καλλιεργει τον ρατσισμο.Για αυτο μακρια απο τουs δηθεν και δηλωμενουs αντιρατσιστεs.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:49, 09-01-09:

εγω παντος δεν ειμαι κανενος ειδους ρατσιστης. Τους απεχθανομαι ολους εξισου

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:35, 06-07-09:

Θελω να πιστευω οτι δεν ειμαι πολυ ρατσιστρια..τουλαχιστον σε σημαντικα θεματα..Αλλα για να λεμε αληθεια βλεπω καπως τους:
1.Δεξιους,νεοδημοκρατες
2.Γαυρους
3.Εκνευριστικα αγχωδεις που το δειχνουν κανωντας ενοχλητικες ερωτησεις και ζητωντας σου συνεχως βοηθεια
4.Και καπως τους εγχρωμους αν και ελπιζω οτι το εχω ξεπερασει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antara6079
H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 23:29, 06-07-09:

To έχω σκεφτεί και συζητήσει αρκετές φορές με τον εαυτό μου.
Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έχω χωρίσει σε δύο κατηγορίες τους ανθρώπους.
Τους καλούς και τους κακούς χαρακτήρες.
Καλοί για μένα είναι οι ευγενικοί, καλλιεργημένοι,γεναιόδωροι,χαμηλών τόνων άνθρωποι.
Κακοί είναι οι δύστροποι, ξερόλες, γκρινιάρηδες,τσιγγούνηδες κλπ.
Συνήθως όποιος έχει ένα χαρακτηριστικό από την κάθε κατηγορία, έχει και τα υπόλοιπα!
Ε, λοιπόν τους κακούς χαρακτήρες........τους βαρέθηκα!
Έτσι τα βλέπω εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη johnnie2
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O johnnie2 έγραψε στις 01:57, 28-07-10:

Δεν χωνεύω : 1)τους νοητικά καθηστερημένους(οχι Αμεα απλά χαζά παιδια!)
2)τους δήθεν θρήσκους
3)τους τεμπέλιδες αυτους που βαριούνται την ζωή τους
4)τους δογματικούς στις απόψεις τους
5)τους δήθεν σοβαρους που δεν σηκώνουν πλάκα
αυταα!εχω και υποπεριπτώσεις αλλά αν αρχίσω θα ξημερώσω οποτε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

avenger92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη avenger92
H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 02:53, 28-07-10:

"Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι." Γι'αυτο δεν ειμαι ρατσιστρια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους