Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι ίντερνετ θα βάλετε ή έχετε ήδη βάλει;

irene83 (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irene83
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H irene83 έγραψε στις 16:51, 01-08-09:

Γειά σας παιδιά!Πρόκειται τωρα τον Σεπτέμβρη να πάω για σπουδές και σκέφτομαι να αγορασω ένα laptop και να βάλω Internet.Θέλω όμως να βρω ενα οικονομικό πρόγραμμα αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετη μ'αυτά ζητάω τη βοήθεια σας.Τι έχετε να μου προτείνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 17:54, 01-08-09:

Είδα σε μια διαφήμηση ότι στον Γερμανό είναι όλα τα λάπτοπ 350? αν πάρεις το internet on the go αν δεν κάνω λάθος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aero (aero :P)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aero
Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O aero έγραψε στις 20:45, 01-08-09:

Μη βιαστεις να παρεις λαπτοπ γιατι μπορει να εισαι στο 25% των πρωτων επιτυχοντων του τμηματος που θα πετυχεις που τοτε θα σου χρηματοδοτησουν το 80% του κοστους του λαπτοπ.
Οσον αφορα το Ιντερνετ , βαζοντας OTENET OnDSL σε συνδιασμο με το φοιτητικο πακετο που σου προσφερει η ΔΙΟΔΟΣ, πιστευω ειναι το οικονομικοτερο. (Το 70% των συμφοιτητων μου πηρε το ΟΤΕΝΕΤ OnDSL μεσω ΔΙΟΔΟΥ και απο τους υπολοιπους που πηραν αλλο (κατα πληοψηφιa το Conn-x) το 95% απο αυτους το αλλαξαν σε ΟΤΕΝΕΤ OnDSL τους πρωτους μηνες.)

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~kynthia
H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 22:53, 01-08-09:

Δίκιο έχει ο aero, υπάρχει επιδότηση για το 80% της αξίας του λάπτοπ, με όριο τα 500 ευρώ - οπότε περίμενε λίγο ακόμα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα!

Μπορείς να δεις προσφορές της Διόδου εδώ http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s, νομίζω ότι από τις πιο συμφέρουσες είναι εκείνη της Hellas Online με 9.90 ? το μήνα στα 2 Mbps ή 14,90 ? στα 24 Μbps.
Έλεγξε βέβαια ότι η περιοχή σου καλύπτεται από το δίκτυο της HOL, πράγμα που μπορείς να κάνεις εδώ: http://www.hol.gr/.

Στο site της Διόδου οι προσφορές του ΟΤΕ αφορούν το Conn-x, μήπως εννοείς κάτι άλλο aero? =)

Παράθεση

aero (aero :P)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aero
Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O aero έγραψε στις 03:10, 02-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nerya
Στο site της Διόδου οι προσφορές του ΟΤΕ αφορούν το Conn-x
Σωστη εισαι Κυνθια:no1: Το παρατηρησα κι εγω μετα, το ΟΤΕ αλλαξε ενα μηνα αργοτερα απο οταν εγω εκανα την ετηση (και γενικα οι συμφοιτητες μου στο πανεπιστημιο) και απο οτι βλεπω τα φοιτητικα τα μετετρεψαν σε Conn-X (ποιος ξερει γιατι ) Εσυ ειχες κανει συνδεση μετα τον Νοεμβρη?
Αρα φανταζομαι οτι τωρα με την καινουρια ανανεωση αυτουνου του χρονου θα μας αλλαξουν τις τιμες σε Conn-X που ευτυχως με την αλλαγη ειναι το ιδιο φθηνα με περυσι.

Υ.Γ.: Τα παιδια που παραπονουνταν/παραπονουνται περισσοτερο και αλλαξαν σωρηδον προς ΟΤΕ ηταν αυτοι που ειχαν παρει υπηρεσιες ασυρματου Ιντερνετ. (Ελεγαν οτι τους πεταει ολη την ωρα εξω, σημα δεν εβρισκαν συνεχεια, και ειχε τοσο αργη ταχυτητα που λενε οτι μεχρι να μπουν msn ηθελαν 4-6 λεπτα για να συνδεθουν ^^ )
Οποτε το ασυρματο πρεπει να αποφευγεται...

Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη orathac
Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε στις 03:14, 02-08-09:

οτι και αν παρεις παρε οτε η forthnet ολα τα αλλα ειναι σαπια, μπορει να ειναι πιο ακριβα απο τα αλλα, αλλα ειναι σιγουρο οτι θα εχεις ιντερνετ ολες τις μερες, σε αντιθεση με αλλα δικτυα
και απεφυγε το ασυρματο ιντερνετ

Παράθεση

irene83 (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irene83
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H irene83 έγραψε στις 16:44, 03-08-09:

Εάν όμως δεν έχω γραμμή θα πρέπει να κανω μια καινουρια τηλεφωνική συνδεση.Γνωριζει καποιος ποσο χρεωνει αυτο?

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 23:30, 05-08-09:

Που θέλεις να περάσεις; Σε ποιά πόλη. Αν λες για Ρόδο δεν ξέρω να σου πω. Αθήνα άμα είσαι βάλε HoL, μόνο που μπορεί να περάσει καμιά βδομάδα μέχρι να σου δώσουν το router. Εμάς μας το 'στειλαν με Ελληνική Ταχυδρομική, και τελικά το router (κατά περίεργο τρόπο) κατέληξε στο κατάστημα της Νίκαιας...(Εν τω μεταξύ εμείς στη Κυψέλη...). Αλλά όσο αναφορά την Αθήνα το καλύτερο που μπορείς να βρεις είναι HoL.

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~kynthia
H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 21:03, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από aero
Σωστη εισαι Κυνθια:no1: Το παρατηρησα κι εγω μετα, το ΟΤΕ αλλαξε ενα μηνα αργοτερα απο οταν εγω εκανα την ετηση (και γενικα οι συμφοιτητες μου στο πανεπιστημιο) και απο οτι βλεπω τα φοιτητικα τα μετετρεψαν σε Conn-X (ποιος ξερει γιατι ) Εσυ ειχες κανει συνδεση μετα τον Νοεμβρη?
Σπίτι στην Αθήνα έχουμε HOL, ούτε θυμάμαι πότε το βάλαμε όμως - όσο για τα Χανιά, εκμεταλλεύομαι ασύστολα τον γείτονά μου (γι' αυτό και δεν κατεβάζω τίποτα, έχω τύψεις). Θα έβαζα HOL και στα Χανιά αλλά δεν έχει καν κατάστημα, οπότε με βλέπω για forthnet ή μια καινούρια εταιρία, την cyta, αν το ψάξω λίγο. :xixi:

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 21:05, 06-08-09:

Μην βάλεις cyta..η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχει είναι 12!!Έτσι έχω ακούσει...
-----------------------------------------
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να δω την ταχύτητα που έχω??Για το internet μιλάω πάντα

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 13:59, 07-08-09:

15km/h... ή αλλιώς, www.speedtest.net
να το δικό μου.

Παράθεση

dmoud

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dmoud
Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O dmoud έγραψε στις 02:38, 14-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nerya
Σπίτι στην Αθήνα έχουμε HOL, ούτε θυμάμαι πότε το βάλαμε όμως - όσο για τα Χανιά, εκμεταλλεύομαι ασύστολα τον γείτονά μου (γι' αυτό και δεν κατεβάζω τίποτα, έχω τύψεις). Θα έβαζα HOL και στα Χανιά αλλά δεν έχει καν κατάστημα, οπότε με βλέπω για forthnet ή μια καινούρια εταιρία, την cyta, αν το ψάξω λίγο. :xixi:
H hol δεν έχει γενικά καταστήματα (προς το παρόν γιατι τώρα που εξαγοράστηκε ποσοστό της από τη Vodafone μέχρι το τέλος του χρόνου τα προιόντα της θα είναι διαθέσιμα από τα "κόκκινα" καταστήματα) θεωρώ όμως πως ειδικά στη Κρήτη πιάνει καλύτερες ταχύτητες απο forthnet. Όσο για τη cyta έχω ακούσει μέτρια σχόλια...

Παράθεση

!~Giwt@~!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !~Giwt@~!
H !~Giwt@~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H !~Giwt@~! έγραψε στις 15:20, 15-09-09:

Εννοώ ποιό πρόγραμμα,ποιάς εταιρείας σκέφτεστε να βάλετε (ή ήδη έχετε βάλει);Είστε ικανοποιημένοι;Τι προτείνετε;

Παράθεση

vasilis_91 (Βασίλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilis_91
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O vasilis_91 έγραψε στις 15:23, 15-09-09:

Εγώ μπήκα πρώτος στην σχολή μου και έχω ακούσει ότι δίνουν δώρο το ιντερνετ, οπότε περιμένω...Λογικά connex, καλό είναι!!

Παράθεση

!~Giwt@~!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !~Giwt@~!
H !~Giwt@~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H !~Giwt@~! έγραψε στις 15:25, 15-09-09:

τυχερέ!!!συγχαρητήρια και καλό (τζαμπέ) σερφάρισμα!

Παράθεση

vasilis_91 (Βασίλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilis_91
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O vasilis_91 έγραψε στις 15:28, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από !~Giwt@~!
τυχερέ!!!συγχαρητήρια και καλό (τζαμπέ) σερφάρισμα!
Θα το δούμε σε λίγες μέρες αν όντως ισχύει, μην ξεχνάς ότι στην Ελλάδα ζούμε
Στο σπίτι μου χρησιμοποιώ forthnet, δεν έχω παράπονο...

Παράθεση

Gatoulinho

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gatoulinho
Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 290 μηνύματα.

O Gatoulinho έγραψε στις 15:28, 15-09-09:

Connex έχω και connex θα βάλω θεσσαλονίκη. Πιστεύω είναι το καλύτερο.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:30, 15-09-09:

υπαρχει και το φοιτητικο..

Παράθεση

hale (Δημητρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη hale
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O hale έγραψε στις 15:31, 15-09-09:

Εγώ έχω forthnet τώρα αλλά σε λίγο καιρό, στο νέο μου σπίτι, θα βάλω connex! (έχω ήδη κάνει την αίτηση)

Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 15:44, 15-09-09:

Στο φοιτητικο μου σπιτι οχι δεν εχω ακομα ιντερνετ...
Σκεφτομαι να βαλω κατι χωρις παγιο ΟΤΕ..κατι σε hol η forthnet...
Αν δεν μεινω ευχαριστημενος με τον παροχεα που θα επιλεξω θα παω στον ΟΤΕ conn-x που ξερω τι γινεται γιατι εχω στο πατρικο μου....

Μπορειτε να δειτε εδω τις προσφορες που δινουνε οι παροχεις..
http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s

Πριν απο λιγο βρηκα μια αριστη προσφορα απο την Hol.
Ταχυτητα εως 24 μονο 9.90 τον μηνα..Πολυ καλη τιμη..εχω διαβασει και αρκετα καλα πραματα για την Hol οποτε μαλλον προς τα εδω θα παω...
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23...itmID=104&la=1

Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zaxosm
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε στις 17:17, 15-09-09:

Εχω εδω και ενα χρονο forthnet. Αν δειξεις το πασσο σου στο forthnet economy 24mbps σου δινει 15 για 6 μηνες και 24 για τους αλλους 6. Δηλαδη σχεοδον 20 μηνιαιως χωρις οτε. Και δινει και δωρο 160gb εξωτερικο σκληρο.
Αρχική Δημοσίευση από KostasTheGreek
Στο φοιτητικο μου σπιτι οχι δεν εχω ακομα ιντερνετ...
Σκεφτομαι να βαλω κατι χωρις παγιο ΟΤΕ..κατι σε hol η forthnet...
Αν δεν μεινω ευχαριστημενος με τον παροχεα που θα επιλεξω θα παω στον ΟΤΕ conn-x που ξερω τι γινεται γιατι εχω στο πατρικο μου....

Μπορειτε να δειτε εδω τις προσφορες που δινουνε οι παροχεις..
http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx?f=s

Πριν απο λιγο βρηκα μια αριστη προσφορα απο την Hol.
Ταχυτητα εως 24 μονο 9.90 τον μηνα..Πολυ καλη τιμη..εχω διαβασει και αρκετα καλα πραματα για την Hol οποτε μαλλον προς τα εδω θα παω...
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23...itmID=104&la=1
Η τελευται προσφορα που δινεις ειναι 10 ευρω το μηνα. αλλ πρεπει να βαλεις και οτε. δηλαδη +13,5 ευρω.

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δασκάλα και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:30, 15-09-09:

εγώ forthnet έχω...

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 22:01, 15-09-09:

Και εγώ.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 22:03, 15-09-09:

Εγω ειχα conn-x για 3 χρονια. Κατω απο 1mbps στην αρχη και μετα το εκανα αναβαθμιση σε 1mbps. Τωρα εχω ενα μηνα που εβαλα hol 24mpbs, αλλα η πραγματικη ταχυτητα που πιανει μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη.

Παράθεση

iasonsea (Ιάσονας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iasonsea
Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O iasonsea έγραψε στις 22:05, 15-09-09:

Αρχικά είχα conn-x 768 αρκετά παλιά, μετά conn-x 1024. Τώρα forthnet double play 24άρα στο ιδιόκτητο δίκτυό της πάνω από ένα χρόνο. Κανένα παράπονο, τη συστήνω...

Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 22:36, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Εγω ειχα conn-x για 3 χρονια. Κατω απο 1mbps στην αρχη και μετα το εκανα αναβαθμιση σε 1mbps. Τωρα εχω ενα μηνα που εβαλα hol 24mpbs, αλλα η πραγματικη ταχυτητα που πιανει μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη.
Προφανως και κανενας παροχες δεν προσφερει καθαρα 24...
Απο εκει και περα η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ σου εξαρταται απο την αποσταση της κατοικιας σου απο το dslam,ποσο μακρυ καλωδιο τηλεφωνου χρησιμοποιεις πχ μην τραβηξεις καλωδιο κανα 20 μετρα για να συνδεσεις το μοντεμ..κλπ κλπ..

Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε στις 08:52, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από KostasTheGreek
Προφανως και κανενας παροχες δεν προσφερει καθαρα 24...
Απο εκει και περα η ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ σου εξαρταται απο την αποσταση της κατοικιας σου απο το dslam,ποσο μακρυ καλωδιο τηλεφωνου χρησιμοποιεις πχ μην τραβηξεις καλωδιο κανα 20 μετρα για να συνδεσεις το μοντεμ..κλπ κλπ..
H εξασθενιση σηματος για 24αρα γραμμη εχει πολυ μικρη σχεση με το μηκος του καλωδιου του τηλεφωνου! Σε εργασια που εκανα γι'αυτο το θεμα η απωλεια που εχει ενα μοντεμ οταν αυτο κλειδωνει στα 15mbit με ενα καλωδιο 15 μετρων σε σχεση με ενα 30 εκατοστων ειναι της ταξης των 20 με 80 kbps. Ουσιαστικα ειναι αμελητεα. Αυτο που κοβει αρκετη ταχυτητα σχεδον, πανω απο 300 kbps, ειναι η παρουσια τηλεφωνων!

Επισης να πω οτι καμια φορα καλυτερα να εχουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και πιο σταθερη γραμμη παρα πιο μεγαλη και να εχουμε αποσυνδεσεις! Δηλαδη θα μπορουσαμε ολοι θεωρητικα, ανεξαρτητως ποιοτητας γραμμης και αποστασης να εχουμε μεγαλες ταχυτητες. Αλλα αυτο θα συνεπαγοταν πολλες αποσυνδεσεις λογω της αυξημενης ισχυος του σηματος που θα ερχοταν σπιτι μας (snr margin).

Παράθεση

nitsa

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nitsa
H nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H nitsa έγραψε στις 09:58, 16-09-09:

forthnet..!

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 10:08, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zaxosm
H εξασθενιση σηματος για 24αρα γραμμη εχει πολυ μικρη σχεση με το μηκος του καλωδιου του τηλεφωνου! Σε εργασια που εκανα γι'αυτο το θεμα η απωλεια που εχει ενα μοντεμ οταν αυτο κλειδωνει στα 15mbit με ενα καλωδιο 15 μετρων σε σχεση με ενα 30 εκατοστων ειναι της ταξης των 20 με 80 kbps. Ουσιαστικα ειναι αμελητεα. Αυτο που κοβει αρκετη ταχυτητα σχεδον, πανω απο 300 kbps, ειναι η παρουσια τηλεφωνων!

Επισης να πω οτι καμια φορα καλυτερα να εχουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και πιο σταθερη γραμμη παρα πιο μεγαλη και να εχουμε αποσυνδεσεις! Δηλαδη θα μπορουσαμε ολοι θεωρητικα, ανεξαρτητως ποιοτητας γραμμης και αποστασης να εχουμε μεγαλες ταχυτητες. Αλλα αυτο θα συνεπαγοταν πολλες αποσυνδεσεις λογω της αυξημενης ισχυος του σηματος που θα ερχοταν σπιτι μας (snr margin).
Λίγο off topic

(Αυτό με το μήκος του rj-11 που πάει στο router, δεν το λέμε μόνο για την απώλεια από το καλώδιο, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ για τον εξής λόγο: αν ο άλλος έχει κανα 30μετρο rj11, είναι ΠΟΛΥ πιθανον να το έχει καρφωμένο σε τοίχο, κάτω απο έπιπλα, σφηνομένο σε πόρτες κτλ, το οποίο αφενός σημαίνει ότι παίζει ΕΥΚΟΛΑ κάποιο βραχυκύκλωμα, αφετέρου η ηλεκτρομαγνητική θωράκισή τους δεν είναι η καλύτερη το οποίο σημαίνει ότι τηλεοράσεις, μετασχηματιστές, ακόμα και π.χ. λάμπες συμβάλουν στην εξασθένηση του σήματος.

Δηλαδή στο troubleshooting κάποιου που έχει αποσυνδέσεις θα του πεις να βάλει κατευθείαν το router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού με μικρό rj11)

Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

O zaxosm έγραψε στις 10:55, 16-09-09:

Απ' αυτην την αποψη, ναι σωστη, η τοποθετηση σου! Σιγουρα το καλυτερο ειναι να εχεις το μοντεμ οσο πιο κοντα γινεται στην πριζα με οσο το δυνατον μικροτερο καλωδιο.

Παντως αν τους πεις οτι εχεις disconnects το πρωτο που θα σου κανουν ειναι να σου αυξησουν το snr και συνηθως το προβλημα διορθωνεται! (αυτο τουλαχιστον γινεται για 24αρα γραμμη).

Παράθεση

lak100 (Δημητρης (Μητσος))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lak100
Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O lak100 έγραψε στις 11:25, 16-09-09:

εχω conn-x 2 mbps και τωρα σε κανα μηνα που θα ερθει η 24αρα θα βαλω 24 καθοτι εχω μονο 10db attenuation

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 13:38, 16-09-09:

Βάλαμε conn-x, Otenet. Δε λέω, καλό είναι, αλλά πάρα πολύ ακριβό...

Παράθεση

NemesisRose (Κ@τερίν@)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NemesisRose
H Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H NemesisRose Oh la la έγραψε στις 14:19, 19-09-09:

Επειδή έφυν άσχετη, για να βάλω ασύρματο ίντερνετ στη φλώρινα που πέρασα πρέπει να έχω σταθερή τηλεφωνική γραμμή, ε? Πόσο καιρό θα κάνουν να με συνδέσουν από τη μέρα της αίτησης? Αν μεταφέρω το λαπτοπ κατερίνη θα παίζει το ίντερνετ? Αχ, πολλές ερωτήσεις ε? Τι να κάνω η καψερή...

Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eukleidis
Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 15:04, 19-09-09:

Εχω φορθνετ και είναι πολύ καλό

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 15:57, 19-09-09:

Conn-X 24 Mbps ! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα !

Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 16:09, 19-09-09:

βαλαμε tellas και ειναι μαπα...

Παράθεση

NoiSy MaN (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη NoiSy MaN
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O NoiSy MaN έγραψε στις 20:04, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από NemesisRose
Επειδή έφυν άσχετη, για να βάλω ασύρματο ίντερνετ στη φλώρινα που πέρασα πρέπει να έχω σταθερή τηλεφωνική γραμμή, ε? Πόσο καιρό θα κάνουν να με συνδέσουν από τη μέρα της αίτησης? Αν μεταφέρω το λαπτοπ κατερίνη θα παίζει το ίντερνετ? Αχ, πολλές ερωτήσεις ε? Τι να κάνω η καψερή...
1.Nαι
2.Εξαρτάται από την εταιρία παροχής
3.Εννοείται

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 12:46, 20-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Conn-X 24 Mbps ! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

ωστωσο στον οτε παντα υπαρχει ενα παγιο της ταξης των 25-30 ευρω...

αυτο ειναι το κακο!

Παράθεση

NemesisRose (Κ@τερίν@)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NemesisRose
H Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H NemesisRose Oh la la έγραψε στις 14:04, 20-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από NoiSy MaN
1.Nαι
2.Εξαρτάται από την εταιρία παροχής
3.Εννοείται

Ευχαριστώ πολύ:no1:

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 14:51, 20-09-09:

Αν κάποιος έχει hol με router netfaster θέλω χάρη, να μ στείλει π.μ.

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 14:56, 20-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
ωστωσο στον οτε παντα υπαρχει ενα παγιο της ταξης των 25-30 ευρω...

αυτο ειναι το κακο!
Εδώ έχεις ένα point !
Αλλα υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως Conn-X Talk + Conn-X TV που στα παρέχει ο ΟΤΕ !

Παράθεση

dexter08

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dexter08
Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O dexter08 έγραψε στις 13:51, 21-09-09:

φοιτητικο forthnet θα βαλω με το που παρω το πασο. 14,75 ευρω για τους εξι πρωτους μηνες δεν με χαλανε, ειδικα στα 24mbit.

Παράθεση

Gatoulinho

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gatoulinho
Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 290 μηνύματα.

O Gatoulinho έγραψε στις 13:19, 22-09-09:

Για τα προγράμματα ''δίοδος'' πληρώνουμε και το πάγιο του ΟΤΕ;

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 12:38, 23-09-09:

Εγώ έχω net faster iad pstn!

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:01, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από savoulinho
Για τα προγράμματα ''δίοδος'' πληρώνουμε και το πάγιο του ΟΤΕ;
Ναι, οι (λίγες) προσφορές που υπάρχουν είναι είτε Shared LLU είτε απο τον ίδιο τον ΟΤΕ, οπότε το πάγιο δε το γλιτώνεις.
Μόνο της Wind δεν έχει πάγιο γιατί είναι HSDPA (3G τέλος πάντων) αλλά δε νομίζω να είναι και πολύ αξιόπιστο αυτό για σοβαρή χρήση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους