Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η κατάλληλη στιγμη για την απόκτηση παιδιών

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 02:53, 31-12-06:

Οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνουν από μικροί με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα αποκτήσουν παιδιά. Πότε όμως έρχεται η στιγμή , όπου επιθυμεί πραγματικά κανείς κάτι τέτοιο? Σε ποια δηλαδή ηλικία, αρχίζει κανείς να σκέπτεται και να επιθυμεί ένα παιδί?

Είναι ένδειξη ωριμότητας? Ή μήπως τελειώνει ένας κύκλος της ζωής, ίσως αυτός της πρώτης νιότης, και νιώθει πλέον ο άνθρωπος την ανάγκη να δημιουργήσει κάτι καινούριο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 02:57, 31-12-06:

καλα, ποσες σημερα αναρωτιομαστε το ιδιο?
αυτο λεγαμε με τη Vkey πριν ελαχιστη ωρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 03:04, 31-12-06:

Τι λέγατε δηλαδή ακριβώς? Και πού καταλήξατε?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 03:09, 31-12-06:

με αφορμη καποια ποστ στις ¨Σκεψεις"...
λεγαμε οτι απο τη μια και μεις θελουμε και μας αρεσει κλπ κλπ αλλα απο την αλλη ελευθερια και μονο αυτη, ειναι αυτο που θελουμε, κοινως κατι σαν.. μαζι δεν κανουμε και χωρια δε μπορουμε.. παενε δες..
αμα ερ8ει και η βικη απο δω, θα στα πει εκεινη!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 03:18, 31-12-06:

Σήμερα κάτι παίζει με τους πλανήτες...ε...δεν γίνεται όλες να συζητάμε αυτό το θέμα!Από το απόγευμα αυτό κάνω

Βασικά λέγαμε ότι πλέον είμαστε σε μια ηλικιά που ζούμε όπως θέλουμε, μένουμε μόνες μας, συντηρούμε τον εαυτός μας και μπορούμε να κάνουμε και να πάμε όπου θέλουμε χωρίς κανένας να μπορεί να μας ελέγξει, να μας επιβληθεί, να μας κριτικάρει... Και ναι αυτό είναι θετικό γιατί ήταν ένα από τα όνειρα μας και να που το πετύχαμε

Τώρα όμως...έχοντας πετύχει αυτό το θέμα και βλέποντας άλλες στην ηλικία μας με ζουμπουρλίδικα μωράκια ( και εγώ και η Gio έχουμε να κάνουμε και λόγω δουλειάς με παιδάκια έτσι κι αλλιώς και τα λατρεύουμε) σκεφτόμαστε ότι οκ αυτές που έχουν μωρό δεν μπορούν να κάνουν την ζωή μας αλλά στο τέλος της ημέρας το μόνο που θέλουμε είναι μια συντροφικότητα, έναν άντρα να μας περιμένει ή να τον περιμένουμε και ένα μωράκι να τρέχουμε να του αλλάζουμε πάνες

Το θέμα είναι ότι για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να βρούμε και το κατάλληλο σύντροφο και το σωστό timing οπότε μένουμε στην σφαίρα των θέλω και των ονείρων

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 03:21, 31-12-06:

ω ναι, νομιζω οτι δε μπορουσες να τα πεις καλυτερα τωρα που εγω χασμουριεμαι!
γεια σου ρε βικαρε!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 03:22, 31-12-06:

Πάντα ήθελα να γίνω μπαμπάς από μικρή ηλικία. Μπορώ να πω ότι θεωρούσα σαν ιδανική ηλικία τα 24-25. Όχι ότι ήμουν και στην πιο ώριμη ηλικία τότε, όμως ήθελα πολύ να αποκτήσω ένα παιδί. Τελικά τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα περίμενα, όμως η επιθυμία μου να αποκτήσω παιδιά δεν έχει μειωθεί καθόλου. Ελπίζω στο εγγύς μέλλον να τα καταφέρω.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 03:25, 31-12-06:

Τώρα όμως...έχοντας πετύχει αυτό το θέμα και βλέποντας άλλες στην ηλικία μας με ζουμπουρλίδικα μωράκια ( και εγώ και η Gio έχουμε να κάνουμε και λόγω δουλειάς με παιδάκια έτσι κι αλλιώς και τα λατρεύουμε) σκεφτόμαστε ότι οκ αυτές που έχουν μωρό δεν μπορούν να κάνουν την ζωή μας αλλά στο τέλος της ημέρας το μόνο που θέλουμε είναι μια συντροφικότητα, έναν άντρα να μας περιμένει ή να τον περιμένουμε και ένα μωράκι να τρέχουμε να του αλλάζουμε πάνες
Κι εμένα μου αρέσουν τα μωράκια...να τα χαζεύω δηλαδή...
Αλλά η προοπτική να αποκτήσω παιδί και οικογένεια, δεν ξέρω, αλλά να..
προς το παρόν λίγο με φρικάρει...μου δημιουργεί λίγο παράξενα συναισθήματα...σαν να πρόκειται για κάτι τελείως άβολο, δύσκολο,ξένο, με πολλές ευθύνες. Είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι? Ή όχι?
Γιατί κάποιες φορές νιώθω τα ακριβώς αντίθετα απ' ότι η Gio και η Vkey?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 31-12-06 στις 03:29.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 03:25, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ω ναι, νομιζω οτι δε μπορουσες να τα πεις καλυτερα τωρα που εγω χασμουριεμαι!
γεια σου ρε βικαρε!
Αναλαμβάνω να απαντάω σε αυτά τα θέματα όταν λείπεις ή νυστάζεις (αφού εγκρίνονται απ' όσο βλέπω )

@ princess και λογικό είναι και μια χαρά φυσιολογικό είναι ...δεν ξυπνάς μια ωραία μέρα και λες τώρα θέλω μωρό... Πρέπει η ίδια η σκέψη να έχει ωριμάσει μέσα σου, να γνωρίζεις τι ευθύνες έχει ένα μωρό και να νιώθεις όσο πιο σίγουρη μπορείς ότι θα τα καταφέρεις...Επιπλέον να υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις... Όταν θα έρθει η ώρα να θες να κάνεις παιδί απλά θα το καταλάβεις Κι εγώ θέλω μωρά και πολλά αλλά η ώρα μου δεν έχει έρθει έτσι κι αλλιώς

Αλλά επειδή μιλάω σε θεωρητικό πάντα επίπεδο υπάρχουν και ήδη μανούλες εδώ μέσα που μπορούν να απαντήσουν καλύτερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 31-12-06 στις 03:30.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 03:25, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Πάντα ήθελα να γίνω μπαμπάς από μικρή ηλικία. Μπορώ να πω ότι θεωρούσα σαν ιδανική ηλικία τα 24-25. Όχι ότι ήμουν και στην πιο ώριμη ηλικία τότε, όμως ήθελα πολύ να αποκτήσω ένα παιδί. Τελικά τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα περίμενα, όμως η επιθυμία μου να αποκτήσω παιδιά δεν έχει μειωθεί καθόλου. Ελπίζω στο εγγύς μέλλον να τα καταφέρω.

ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙΙΙΙΙΙΙ!
μακαρι ο,τι ζητας, να σου ερθει... και όπως ακριβως το ζητησες!

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Αναλαμβάνω να απαντάω σε αυτά τα θέματα όταν λείπεις ή νυστάζεις (αφού εγκρίνονται απ' όσο βλέπω )
αααααατσα, η βι-κευ μανατζερρρρ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanna : 31-12-06 στις 03:28.
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 03:36, 31-12-06:

Για την ακρίβεια..νιώθω ότι θέλω να παντρευτώ όσον το δυνατόν, ΜΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ αργότερα, τουλάχιστον σε 10-12 χρόνια από τώρα. Παλιότερα επίσης , κατά διαστήματα ήμουνα κατά του γάμου και δεν ήθελα να παντρευτώ. Οπότε τα παιδιά έρχονται ακόμα πιο μετά..

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 03:36, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna

ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙΙΙΙΙΙΙ!
μακαρι ο,τι ζητας, να σου ερθει... και όπως ακριβως το ζητησες!
Λες αυτό να σήμαινε;

Τί να πώ; Αν πω μακάρι θα θεωρηθώ υπερβολικός; Ελπίζω να έρθουν όλα όσο το δυνατόν καλύτερα. Όπως είπε και η Vkey αυτό που χρειάζεται πάνω απ΄όλα στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι ο όσο το δυνατόν ταιριαστός σύντροφος και το timing.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 03:39, 31-12-06:

ξερω γω μωρε? μακάρι λέω, μακάρι όλα να είναι όπως τα θες.. παιδιά, αδυνατώ να γραψω καλα, τα λεμε αυριο... πα να κανω νανι με ενα αρκουδι εγω.. αν και πολυ θα θελα ενα τσιου τσιου!
πρινσες, ολα στη ζωη ειναι πολυ ρευστα.. μπορει ακομα να μην γνωρισες τον καταλληλο, το χεις σκεφτει?

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 03:50, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Για την ακρίβεια..νιώθω ότι θέλω να παντρευτώ όσον το δυνατόν, ΜΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ αργότερα, τουλάχιστον σε 10-12 χρόνια από τώρα. Παλιότερα επίσης , κατά διαστήματα ήμουνα κατά του γάμου και δεν ήθελα να παντρευτώ. Οπότε τα παιδιά έρχονται ακόμα πιο μετά..
Πιστεύω ότι αν βρεις αυτόν που θα σε κάνει ευτυχισμένη τότε δεν θα το λες αυτό. Όταν έχεις ένα σύντροφο που ταιριάζεις μαζί του και νιώθεις ευτυχισμένη, τότε θα θες και να δημιουργήσεις μαζί του και δημιουργία σημαίνει και οικογένεια και παιδιά.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 03:59, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Πιστεύω ότι αν βρεις αυτόν που θα σε κάνει ευτυχισμένη τότε δεν θα το λες αυτό. Όταν έχεις ένα σύντροφο που ταιριάζεις μαζί του και νιώθεις ευτυχισμένη, τότε θα θες και να δημιουργήσεις μαζί του και δημιουργία σημαίνει και οικογένεια και παιδιά.
+1000
Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:39, 31-12-06:

Εγώ ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο τι θεωρώ ιδανικό. Αγαπάω πολύ τα παιδιά και με πιάνω εδώ και 1 χρόνο πολλές φορές να σκέφτομαι πόσο θα ήθελα ένα και τι καλή μαμά θα γινόμουν (ψώνιο! ).

Αλλά είμαι τόσο δραστήρια που σκέφτομαι ότι ένα παιδί θα μου στερήσει την ελευθερία μου. Ώρες-ώρες φέρομαι σαν έφηβη και λέω "με τι μυαλό θα κάνω παιδί"; Ενώ πριν λίγο καιρό ήμουν στην φάση να κάνω μόνιμη σχέση, τώρα συζητάμε με την κολλητή μου τι γκομενάκια θα βρούμε τον άλλο μήνα Λονδίνο. Πώς να με πάρω στα σοβαρά η ίδια; Αλλά πιθανώς αν βρω τον ιδανικό το μόνο που να θέλω να είναι να είμαι μαζί του και να κάνουμε παιδάκια. I have no bloody idea!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:14, 31-12-06:

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν έμενα τώρα έγγυος, θα ήταν από ατύχημα σίγουρα...
Αλλά δε μπορώ να διανοηθώ τον εαυτό μου στα 32 μου ανύπαντρη και χωρίς ένα τουλάχιστον μούλικο...
Τώρα δεν ξέρω πού πατάω και πού βαδίζω, δεν είμαι ανεξάρτητη, δεν ξέρω αν έχω βρει τον άνθρωπό μου...
αλλά αφού τα κάνω όλα αυτά, βρω και τον άντρα, πιστεύω ότι το να κάνουμε οικογένεια θα ολοκληρώσει την αγάπη μας.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:04, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Σοζ, αλλα αμα το σκεφτεστε μονο στο τελος της μερας πριν πεσετε ξερες κι αφου εχετε κανει ολα τ'αλλα που δεν μπορουν να κανουν οι μαμαδες επειδη τρεχουν πισω απο ενα σκατακι..ε δεν ειστε στη φαση για παιδι ομολογουμενως:p

Δεν ξερω τι μου επιφυλασσει το μελλον, λεω μεγαλες κουβεντες και μετα τις αναιρω, αλλα προς το παρον δε με σκεφτομαι με παιδι πριν τα 30 μου, αν κανω κιολας.. Δε με θεωρω ουτε αρκετα ωριμη, ουτε αρκετα ανεξαρτητη για να βρεθω υπευθυνη για εναν μικρο ανθρωπακο στο συντομο μελλον. Με τα πιτσιρικια που βλεπω περα δωθε ζαχαρωνω, αλλα να ναι δικο μου, δεν ξερω.. Μου φαινεται και υπερτεραστια η ευθυνη του μεγαλωματος, φροντιδας κτλ, οποτε δεν..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:27, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Σοζ, αλλα αμα το σκεφτεστε μονο στο τελος της μερας πριν πεσετε ξερες κι αφου εχετε κανει ολα τ'αλλα που δεν μπορουν να κανουν οι μαμαδες επειδη τρεχουν πισω απο ενα σκατακι..ε δεν ειστε στη φαση για παιδι ομολογουμενως:p
E...ομολογουμένος δεν είμαι έτοιμη γι'αυτό ακόμα... Το παραδέχομαι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:14, 31-12-06:

εγω πάντως απεκτησα την επιθυμία για παιδι μετά τα 30 μου και ΜΕΤΑ που βρηκα τον πατερα των παιδιων που θελω να αποκτησω

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:14, 31-12-06:

Εγώ θα ήθελα να αποκτήσω παιδιά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Αλλά θέλω να κάνω κάτι τέτοιο όταν θα είμαι κατ'αρχάς ώριμη, όταν θα έχω την οικονομική άνεση να τα μεγαλώσω και όταν προφανώς θα έχω βρει τον άνθρωπο ο οποίος θα είναι πραγματικά "άνθρωπός μου" και φυσικά θα είναι κι αυτός έτοιμος να κάνει κάτι τέτοιο. Το να κάνει κανείς παιδιά επιπόλαια θεωρώ οτι είναι έγκλημα. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής τα παιδιά δεν έχουν καμιά υποχρέωση να ανέχονται την ανωριμότητα των γονιών τους.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:32, 31-12-06:

Μιας και σας έχει πιάσει το μητρικό σας ένστικτο θα ήθελα να σας δείξω κάτι που είδα σήμερα και χάρηκα πάρα πολύ. Ήθελα να μοιραστώ αυτή τη χαρά μου και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο μέρος!

Είναι το υπερηχογράφημα της αρραβωνιαστικιάς του κολλητού Σωτηράκη και δικής μου φίλης,της Νώρας! Πάνω δεξιά φαίνεται το προσωπάκι τις "ανιψιάς" μου και πιο αριστερά η κοιλίτσα της και το ένα χεράκι της.
Για τα παιδιά το 2007 έχει το καλύτερο δωράκι, εκει κάπου στον Απρίλιο θα μας έρθει η κορούλα τους! Χιχιχιχι η Νώρα εκτός απο το χαζομπαμπά θα έχει και τους χαζοθείους να αντιμετωπίσει !!!

ps. Ποτέ δεν ξέρεις πότε είσαι έτοιμος. Η καταλληλότερη στιγμή για εμένα είναι όταν βρεθείς αντιμέτωπος με αυτό να το αποδεχθείς και να αλλάξεις την ζωή σου!

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 22:34, 31-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

ps. Ποτέ δεν ξέρεις πότε είσαι έτοιμος. Η καταλληλότερη στιγμή για εμένα είναι όταν βρεθείς αντιμέτωπος με αυτό να το αποδεχθείς και να αλλάξεις την ζωή σου!
ποσο δικιο εχεις..

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 22:34, 31-12-06:

Πω πω Founes πολύ συγκινητικό
Με το καλό να έρθει το νινι, γερό να είναι!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:58, 01-01-07:

Με το καλό, Founes++!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:56, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Είσαι έτοιμος μόνο όταν καταλαβαίνεις πως μπορείς να στερείσαι οτιδήποτε για να μεγαλώνει σωστά το παιδί σου.

Γενικά είμαι υπέρ της άποψης να μην έρθει (τζα, έκπληξη)και να αρχίζεις να αλλάξεις συνήθειες, ιδέες, αλλά να έρθει όταν είσαι σίγουρος πως είσαι έτοιμος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:33, 02-01-07:

Δεν νομίζω πως νιώθεις ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα. Νομίζω πως είναι θέμα περισσότερο σχέσης και ανθρώπου (αν ο άλλος σε εμπνέει να κάνεις οικογένεια μαζί του ή όχι), παρά ετοιμότητας και/ή ωριμότητας.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:55, 02-01-07:

Ελπιζω να μου ερθουν τα πραγματα οπως θελω και να ξεπεταξω το πρωτο κουτσουβελο μεταξυ 28-30.

Αλλα ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 11:39, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hacuna Matata
Ελπιζω να μου ερθουν τα πραγματα οπως θελω και να ξεπεταξω το πρωτο κουτσουβελο μεταξυ 28-30.

Αλλα ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.
Αυτό ξαναπέστο!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:04, 02-01-07:

ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:17, 02-01-07:

είμαι 20ετών και φαντάσου έχω από τώρα άγχος για την κατάλληλη στιγμή να φέρεις παιδιά στον κόσμο.....
την κοινωνιολογία θα την τελειώσω στα 22 μου χρόνια.....
μετά θέλω να δώσω κατακτήριες για ψυχολογία... άλλα 4 χρόνια...
σκέφτομαι και ένα μεταπτυχιακό...2 χρόνια....
δηλαδή για τα .........επόμενα 8 χρόνια είναι λίγες οι πιθανότητες να κάνω παιδι......
σκεφτειτε να πιάσω κάπου δουλειά.....δηλαδή.....θα φτάσω 30 χρονών για να κάνω ένα μωράκι....

από την άλλη είμαι 20 χρονών και σκέφτομαι ότι είμαι ακόμα μικρη.... τα επομενα 10 χρονια είναι τόσο κοντά που ακόμα και τότε θα νιώθω μικρή....δλδ ακατάλληλη να κάνω ένα μωράκι....
από την άλλη δε θέλω να φτάσω 32 ή 35 χρονών και τότε να γεννήσω...
δλδ δεν θέλω το παιδί μου να είναι 15 χρονών και εγώ ... 50
φτάνει δεν θέλω να αγχώνομαι απο τα 20 για το τι θα κάνω στα επόμενα χρόνια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:26, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
από την άλλη δε θέλω να φτάσω 32 ή 35 χρονών και τότε να γεννήσω...
δλδ δεν θέλω το παιδί μου να είναι 15 χρονών και εγώ ... 50

οκ δεν το παίρνω προσωπικά αυτό

βρε συ.... η σχέση που μπορείς να έχεις με νεότερα σου άτομα και με το παιδί σου εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από σενα....
κατα πόσο ενημερώνεσαι, κατα ποσο είσαι εντός κι όχι εκτος πραγματικότητας, κατα πόσο έχεις τη διάθεση την όρεξη το κέφι να είσαι ένας γονιος προοδευτικός κι όχι στούρνος

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:28, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hacuna Matata
ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.

Αυτό ξαναπές το...

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:31, 02-01-07:

Παλι;;;;

Ως γνωστον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει....

(Δες και πιο πισω-μου χουν ξαναζητησει να το ξαναπω!!!!)

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:36, 02-01-07:

προς θεου...δεν το λέω για κανέναν αυτό...
απλά ξέρω μια γυναίκα που είναι 39 και δεν μπορει να μεινει έγκυος... έχει δώσει τόσα λεφτα για τεχνιτή γονιμοποίηση και δεν έχει γίνει τίποτα...
πια σκέφτεται την υιοθεσία....
δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια ,τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις παιδί...
η καταλληλη ηλικία για να γίνει μάνα κάποια (όσων αφορά τις πιθανότητες να μείνει έγκυος και έχει νομίζω πιο πολλές ορμόνες? ) είναι από 20 - 35 .....
λέω δυστυχώς γιατί λίγα άτομα της γενειάς μας θα γεννάνε στην ηλικία των 27 ετών... κάτι που έκανε η γενειά της μάνας μου...πλέον η γυναίκα σπουδάζει και δουλεύει...
μακάρι κουε μου να γίνεις σύντομα μανούλα... όπως έγινε και η τορυ (νομίζω ) και να χαρείς το παιδάκι σου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:36, 02-01-07:

Το ξέρω, βρε, γι' αυτό το είπα κι εγώ!!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:43, 02-01-07:

Α καλα. Γκα γκα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:46, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
προς θεου...δεν το λέω για κανέναν αυτό...
απλά ξέρω μια γυναίκα που είναι 39 και δεν μπορει να μεινει έγκυος... έχει δώσει τόσα λεφτα για τεχνιτή γονιμοποίηση και δεν έχει γίνει τίποτα...
πια σκέφτεται την υιοθεσία....
δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια ,τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνεις παιδί...
η καταλληλη ηλικία για να γίνει μάνα κάποια (όσων αφορά τις πιθανότητες να μείνει έγκυος και έχει νομίζω πιο πολλές ορμόνες? ) είναι από 20 - 35 .....
λέω δυστυχώς γιατί λίγα άτομα της γενειάς μας θα γεννάνε στην ηλικία των 27 ετών... κάτι που έκανε η γενειά της μάνας μου...πλέον η γυναίκα σπουδάζει και δουλεύει...
μακάρι κουε μου να γίνεις σύντομα μανούλα... όπως έγινε και η τορυ (νομίζω ) και να χαρείς το παιδάκι σου.
ναι βρε... σε πειραξα πριν, μην ανησυχείς! το ξέρω ότι δεν το είπες για μένα βρε!
Κοίτα... εγώ πλέον απ τη θέση που βρίσκομαι και στην ηλικία που είμαι τα βλέπω τα πραγματα ως εξής....
Το μόνο που χρειάζεται για να είσαι έτοιμος να κάνεις παιδί είναι αυτό που είπε η φίλη roumana....
όταν έρθει η στιγμή που θα νιώθεις σίγουρα έτοιμος να απαρνηθείς πραγματα απ τη ζωή σου, τότε είσαι έτοιμος!
Είτε μιλάμε για χρήματα (μια περιουσια κοστιζουν οι εξωσωματικες!) είτε για καριέρα εαν είσαι γυναίκα είτε για γκομενακια είτε για βόλτες είτε για οτιδήποτε....
Η ζωή ενός γονιού απέχει τα μάλα απ τη ζωή ενός χωρίς παιδιά ανθρώπου...
Πρέπει να είσαι έτοιμος να το δεχτεις αυτο.... κι όταν πραγματικά εισαι έτοιμος, αντιλαμβάνεσαι ότι στην πραγματικοτητα δεν χρειάζεται να "θυσιάσεις" τίποτα απολυτως... γιατι δεν το θεωρείς πλέον θυσία... αλλά ολοκλήρωση....

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:29, 02-01-07:

αχ τι ωραία που τα λες!
σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις και εσύ αυτή την ολοκλήρωση....
η μαμα μου έπαθε 3 ή 4 αποβολές μέχρι να πιάσει εμένα!
ώρες ώρες σκέφτομαι την απογοήτευση πολλών γυναικών που παθαίνουν κάτι τέτοιο και στενοχωριέμαι γιατι άλλες κάνουν άμβλωση ...ενώ οι πρώτες θα έδιναν μεγάλα ποσά για να αποκτήσουν εναν μπέμπη ή μία μπέμπα!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:42, 02-01-07:

σχέδια; κατάλληλες στιγμές; ετοιμότητα;
σκεφτείτε αν αύριο θα ξυπνήσετε για ναντικρύσετε τον ήλιο κ τα σύννεφα, τον ουρανό, τα πρόσωπα που αγαπάτε...
κ όταν είναι ναρθει, θαρθει κ θαναι καλοδεχούμενο...

όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο θεος ξεκαρδίζεται

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 16:48, 02-01-07:

ναι αλλά μόνο όταν κάνεις σχέδια και ονειρεύεσαι το μέλλον ζεις
όταν θυμασαι τα παλιά βρισκεσαι σε μια νάρκη

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:34, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο θεος ξεκαρδίζεται
Γιʼ αυτό μας αγαπάει και μας βοηθάει. Του φτιάχνουμε τη διάθεση.

Λοιπόν ΚΕ. Εσύ είσαι έτοιμη να γίνεις μαμά. Εγω είμαι έτοιμη να γίνω νονά. Τι λες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 02-01-07 στις 20:52.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:20, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Γιʼ αυτό μας αγαπάει και μας βοηθάει. Του φτιάχνουμε τη διάθεση.

Λοιπόν ΚΕ. Εσύ είσαι έτοιμη να γίνεις μαμά. Εγω είμαι έτοιμη να γίνω νονά. Τι λες?
λολλλλλλλ
ρε σεις .... να δω τι θα κάνω με τοσους υποψηφιους νονους και νονές
ρουμάνα μου ειλικρινα με σκλαβωσες τωρα....
δυστυχως για σενα και για τον κρόνο και κάποιους άλλους που θελουν επισης, ο κουμπαρος μου (Αυτος που μας παντρεψε) δεν κάνει με τιποτα πισω... θελει το βαφτιστηρι του

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:22, 02-01-07:

Καλά. Το πρώτο σου παιδί έχει νονό. Ευχαριστημένη είμαι και με το δεύτερο. Θα το βαφτίσω. Σύμφωνοι?
(και οι νονοί θεωρούνται οι δεύτεροι γονείς του παιδιού. Πρέπει να είναι έτοιμοι να βαφτίζουν παιδί. Λίγα παιδιά κάνουν παράπονα για τη νονά(νονο) τους?)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:38, 02-01-07:

καλα... κάτσε να φτασουμε ως εκει και τα ξαναλεμε

ευχαριστωωωωωωωωωωωω ομωωωωωωςςςς

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:44, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
καλα... κάτσε να φτασουμε ως εκει και τα ξαναλεμε

ευχαριστωωωωωωωωωωωω ομωωωωωωςςςς
παρακαλω. Να δεις που θα κανεις διδυμα.

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 19:36, 05-01-07:

Το να κάνεις παιδί δεν είναι δύσκολο , το δύσκολο είναι ότι αρχίζεις και κλείνεσαι σπίτι , ξεκόβεις από την ζωή που έκανες και πρέπει να μάθεις ένα διαφορετικό ''σπορ'' την οικογενειακή ζωή. Αλλοι μπορούν εύκολα και προσαρμόζονται άλλοι πιο δύσκολα και άλλοι καθόλου...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:16, 02-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνουν από μικροί με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα αποκτήσουν παιδιά. Πότε όμως έρχεται η στιγμή , όπου επιθυμεί πραγματικά κανείς κάτι τέτοιο? Σε ποια δηλαδή ηλικία, αρχίζει κανείς να σκέπτεται και να επιθυμεί ένα παιδί?

Είναι ένδειξη ωριμότητας? Ή μήπως τελειώνει ένας κύκλος της ζωής, ίσως αυτός της πρώτης νιότης, και νιώθει πλέον ο άνθρωπος την ανάγκη να δημιουργήσει κάτι καινούριο?

Καλό το θέμα άλλα θα φανώ περίεργη, απο μικρή δεν είχα καμία διάθεση για να σκέυτομαι παιδάκια ούτε ήθελα να είμαι μάνα στην κούκλα μου, μεγάλωσα και τα μωρά ήταν ένα περίεργο στάδιο που περνάει δηλαδή το παιδί μεγαλώνει, όταν παντρέυτηκα όλοι μου έλεγαν ότι πλάκα έκανα ότι δεν μπορώ τα μωρά και μου ήπαν ότι τον πρώτο χρόνο θα κάνω ήδη παιδί, με πρήζαν 2 χρόνια άλλα παιδί δεν ήδαν οπώτε το πήραν απόφαση, θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά, είμαι κόντά 4 χρόνια παντρεμένη και αρχίζω σιγά σιγά να άλλαζω, σκέυτομαι ότι καλό θα ήταν ένα παιδί και απο την άλλη κάτι με σταματάει, νοιώθω περίεργα όταν είμαι σε κοινό χ΄βρο με ένα μωρό.

Πιστέυω ότι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να τα κάνουν όταν είναι έτοιμοι όμως δεν τα κάνουν τότε τα κάνουν όταν τους έρθει, όλοι μεγαλώνουν με ην σκέψη ενώς μωρού χωρίς να είναι άξιοι να το φροντήσουν όσο πρέπει, βλέπω γονείς να λένε ότι λατρέβουν τα παιδιά άλλα μουρμουράνε που για εκείνα χάνουν όμωρφες στιγμές, όλα σχεδών τα κορίτσια έπεζαν με μια κούκλα φροντηζοντάς την άλλα για μένα το μωρό δεν αρκεί να το θέλεις απλά άλλα να μπορείς και να το προσέξεις, δεν παίζει ρόλο το οικονομικό άλλα το ψυχικό, δεν υπάρχει στανταρ ηλικία για το μωρό, υπάρχουν όμως στάνταρ ευθύνες που είσαι υποχρεωμένος να τις εκπληρώσεις

Απαπαπα γλυστρίδα εφαγα;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:26, 02-05-07:

Αν υποθέσοπυμε οτι πρέπει κανείς να κάνει παιδιά όταν είναι ώριμος, τότε θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μάνια. Ποτε δεν θα νιώσω ώριμος για ένα παιδί.
Αλλωστε ποιος θα το φυλάει όταν εγώ θα γυρνάω εδώ κι εκεί, με τους φίλους και τις παρέες μου;
Δεν είναι για μένα αυτά......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:12, 02-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν υποθέσοπυμε οτι πρέπει κανείς να κάνει παιδιά όταν είναι ώριμος, τότε θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μάνια. Ποτε δεν θα νιώσω ώριμος για ένα παιδί.
Αλλωστε ποιος θα το φυλάει όταν εγώ θα γυρνάω εδώ κι εκεί, με τους φίλους και τις παρέες μου;
Δεν είναι για μένα αυτά......

Πρέπει να είναι ώριμος ψυχικά όχι σωματικά, μπορεί κάποια κοπέλα 22 χρονών να είναι έτοιμη να αναλάβει τις ευθύνες της και μια 35 να είναι ανώριμη, τότε η 35χρονή ας μην κάνει παιδιά άντι να τα κάνει και να ταλεπώρει το παιδί(γνώμη μου)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους