Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όνειρα που "βγαίνουν": Προφητικά ή συμπτώσεις;

Τα όνειρα είναι...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
Προφητικά
12
27,91%
Συμπτώσεις
16
37,21%
Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ
8
18,60%
Δεν σχετίζονται με το μέλλον αλλά αποτελούν ανεκπλήρωτες επιθυμίες
7
16,28%

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:54, 31-12-06:

Με αφορμή μία συζήτηση που είχα σήμερα σκέφθηκα να ανοίξω το παρόν θέμα. Σας έχει τύχει να δείτε ένα όνειρο το οποίο "βγήκε" σε σύντομο χρονικό διάστημα; Ήταν ευχάριστο ή δυσάρεστο; Τι σκέψεις κάνατε, πώς το πήρατε όταν είδατε ότι "βγήκε"; Πιστεύετε ότι είναι πράγματι προφητικά ή απλώς συμπτώσεις;

ps Ελπίζω να είναι στο σωστό φόρουμ. Α, και η αναζήτηση δεν μου έβγαλε παρόμοιο θέμα..
Υπάρχει το Ζώδια και Ονειροκρίτης, αλλά τα περισσότερα ποστς εκεί (σχεδόν όλα) ασχολούνται με τα ζώδια. Μάλιστα είχε ρωτήσει κάποιος γιατί να είναι μαζί στο ίδιο θέμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:10, 31-12-06:

Call me καλχα. Σε καποια δοση εβλεπα τι θα γινει 2 βδομαδες μετα, σε σημειο εκνευριστικο. Αυτο ηταν πριν 4-5 χρονια, οπου εβλεπα τελειως αψυχολογητα και ασυνδετα πραγματα που συνεβαιναν τελικα, πχ θα χωρισω με τον φιλο μου και αυτος μετα απο λιγο καιρο θα ειναι με την ταδε, η οποια ηταν μια ασχετη με την οποια ειχα ενα γεια κι εκεινος ουτε ηξερε και τετοια. Δυστυχως το χαρισμα εξαντλουνταν στα χαζογκομενικα μου, και δεν μου λεγε τιποτα πιο σημαντικο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 18:13, 31-12-06:

To χαρισμα εξαντλειται εκει που χρειαζεται.
Αν δεν εβλεπες τα "χαζογκομενικα" σου (οπως λες), ισως να πληγωνοσουν αρκετα και να εφτανες στο σημειο να αναρωτιεσαι "γιατι ρε δεν το ειχα δει?"

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 18:13, 31-12-06:

τα ασχημα τα γεγονοτα τα βλεπω στο ονειρο μου και ξερω ανα πασα στιγμη οτι θα ακουσω κατι ασχημο μεσα σε 10 μερες εχω φτασει σε σημειο να μην θελω να κοιμηθω την νυχτα απλα συμβιβαζεσαι με τα χρονια και οταν ερθει η ωρα το αντιμετωπιζεις το ασχημο ειναι οτι δεν ξερεις τι θακουσεις και ποιον θα αφορα επισεις εχω και το προαισθημα που με τυραναει εκει δεν ηρεμω με τιποτε μεχρι που θακουσω το γεγονος που παντα ειναι ασχημο

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:13, 31-12-06:

Δεν θεωρώ τα όνειρα προφητικά ούτε νομίζω πως συγκεκριμένα όνειρα δηλώνουν κάτι (κι ας έχω την μαμά μου να λέει "είδες τάδε όνειρο; Στενοχώρια!" ).

Τα όνειρα για μένα είναι εκδηλώσεις του ασυνείδητου, αν κι ορισμένες φορές είναι τόσο προφανή που μιλάμε πια για συνειδητό! Αν κάτι με απασχολεί βλέπω σχετικά όνειρα, τα οποία βέβαια είναι τόσο σουρρεαλιστικά που για πανηγύρι μιλάμε!Και συνήθως τα ξεχνάω.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:40, 02-01-07:

αν και έχω ήδη ανοιξει μια διαφωνια με τον puff στο άλλο θέμα "τι όνειρο είδες" ή κάπως έτσι τελος πάντων θα απαντήσω κι εδω....

ναι πιστευω ότι υπάρχουν προφητικά όνειρα....
πολλές φορές - για την ακρίβεια παντα- βγαινουν τα ονειρα μου τα "σημαδιακά"
όσες φορες έχω δει να χανω δόντι μου... εχει πεθανει κάποιος....
τες πα... εχω αμέτρητα παραδειγματα.....

ναι πιστευω στα προφητικά όνειρα... δεν έχω τροπο να το εξηγησω επιστημονικά παρα μονάχα τις δικές μου προσωπικές μου εμπειρίες οι οποίες όμως είναι ενδείξεις κι όχι αποδειξεις ότι υπάρχουν τέτοια όνειρα

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 02:51, 02-01-07:

Εγω νομιζω παντως οτι ο ανθρωπος εχει τη δυνατοτητα να "νιωθει" καποια πραγματα, να προβλεπει καποιες καταστασεις, αλλα αυτη η δυναμη ειναι κυριως δυναμη του υποσυνειδητου. Γιαυτο και μερικες φορες, μπορει να δουμε κατι στα ονειρα μας, που αν το ερμηνευσουμε σωστα, να βγει πραγματικο! Βεβαια, αυτο μπορει να συμβει και σε περιπτωσεις που απλα στον υπνο μας, το υποσυνειδητο μας καταλαβαινει πραγματα που εμεις δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε, συνδυαζει γεγονοτα και συμπεραινει (λογικα αυτη τη φορα και οχι λογω καποιας "δυναμης") τι θα συμβει. (Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω και να μην νομιζετε οτι εχω παρει σβαρνα τα μεντιουμ με τις "δυναμεις" να μου πουν το μελλον μου )

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 03:43, 02-01-07:

ιο-ιο,
τοσο απλα, αυτο που λες συμβαινει.
Ο εγκεφαλος συλλεγει, ταξινομει, αξιολογει και καταχωρει ΜΟΝΟ απο τα ματια (χωρια οι αλλες αισθησεις) περιπου 10.000.000 πληροφοριες το δευτερολεπτο.
Απο αυτες, μπορεις ευκολα να καταλαβεις ποσες συνειδητοποιουμε.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:20, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
όσες φορες έχω δει να χανω δόντι μου... εχει πεθανει κάποιος....
Αν δεις τον εαυτό σου ντυμένη νύφη, σημαίνει κάτι κακό?
Είχα δει αυτό το όνειρο, και μου είχε κάνει εντύπωση και μέσα στην εβδομάδα μου λέει η κολλητή μου ότι η μαμά της έχει καλπάζουσα λευχαιμία. Και τώρα τα έχω συνδυάσει

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:09, 02-01-07:

αν είσαι ανύπαντρη, εγώ το έχω για καλό όνειρο....
το πως λειτουργεί στον καθένα ομως είναι διαφορετικό....
δεν ψάχνω να βρω πως τα ερμηνευει ο ονειροκρίτης τα όνειρα αλλά εμένα τι συναισθημα μου προκάλεσαν....

αν εσύ τωρα που ειδες τον εαυτο σου νύφη, έχεις ΕΝΔΟΜΥΧΑ μια σκέψη ότι ο γάμος είναι καρκίνωμα ( ) .... ε μάλλον λογικό είναι το προμήνυμα που πήρες να ήταν μέσω του νυφικού σου για τη μαμα της φίλης σου

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:29, 02-01-07:

πριν λίγα χρόνια ο πατέρας μου είδε την μαμά του στον ύπνο να κοιτάζει έμενα και την αδελφή μου την ώρα που κοιμόμασταν .... την επόμενη μέρα μάθαμε ότι η γιαγιά μου πέθανε

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:04, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
ναι πιστευω στα προφητικά όνειρα... δεν έχω τροπο να το εξηγησω επιστημονικά παρα μονάχα τις δικές μου προσωπικές μου εμπειρίες οι οποίες όμως είναι ενδείξεις κι όχι αποδειξεις ότι υπάρχουν τέτοια όνειρα
+1

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:26, 04-04-07:

Εβαλά τον κουμπάκια γιατί η λέξη προφυτικά δεν με καλίπτει ναι πιστέυω στα όνειρα που βγαίνουν υπάρχουν και θα υπάρχουν, τώρα τι φτέει δεν το γνωρίζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:28, 04-04-07:

Όσα όνειρα θυμάμαι, έχουν βγει. Οπότε μόνο σύμπτωση δεν μπορώ να το θεωρήσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:35, 04-04-07:

Οχι δεν τα πιστεύω, δεν τα θυμάμαι βέβαια όταν έχω ξυπνήσει, αλλά δεν δίνω και καμία σημασία.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:52, 04-04-07:

Βρήκα κάποια εξήγηση όχι ακριβής άλλα κάτι βγάζει

http://www.skepdic.gr/Entries/Omikron/oneira.htm

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 04:04, 31-07-07:

Ο κόσμος των ονείρων είναι μιά πραγματικότητα παράλληλη γραμμένη σε ιερογλυφικά,ένας κόσμος διαφορετικός,των οποίων τον κώδικα συνήθως δεν γνωρίζει ούτε ο δημιουργός τους,ο ίδιος μας ο εαυτός.Όταν τα μάτια κλείνουν και η ένταση της ημέρας εξαφανίζεται ,η συνείδηση της καθημερινότητας δίνει τη θέση της στο καλειδοσκόπιο της φαντασίας.
Σ'αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει η λέξη "αδύνατον",όλα πραγματώνονται,αρκεί να το θελήσει το υποσυνείδητό μας.Είναι αυτό που καθορίζει πόσο καλά θα ταξιδέψουμε στον κόσμο των ονείρων και,όσο κι αν φαίνεται παράξενο,ακόμα και την διάθεση της επόμενης μέρας.Γιατί η ενέργεια πού έχουμε τα πρωινά εξαρτάται από το ταξίδι μας αυτό,ακόμα κι αν δεν το θυμόμαστε.
Ένας εφιάλτης μας δημιουργεί κακοδιαθεσία,νεύρα,αρνητική ενέργεια που πολλές φορές δεν μπορούμε να εξηγήσουμε.Αντίθετα,ένα "καλό όνειρο" προξενεί ευδιαθεσία,ευεξία κλπ.
Η ψυχανάλυση έχει καταλήξει στο ότι είμαστε αυτό που ονειρευόμαστε.Το υποσυνείδητό μας πλάθει τους φανταστικούς κόσμους κι από αυτό εξαρτάται η φαντασία μας.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 04:20, 31-07-07:

Ο κόσμος των ονείρων είναι η δεύτερη ζωή μας.Σε μιά ζωή διάρκειας εβδομήντα χρόνων,τα εικόσι πέντε χρόνια κοιμόμαστε και τα πέντε ονειρευόμαστε! Πέντε χρόνια στο καταφύγιό μας,το βασίλειο της φαντασίας,εκεί όπου κανείς δεν μπορεί να μας ακολουθήσει.Αυτός,ο εκ πρώτης όψεως χαοτικός κόσμος έχει τους δικούς του νόμους,τα δικά του μηνύματα για τον καθένα από εμάς.
Η αποκωδικοποίηση των ονείρων και η ερμηνεία τους μπορούν να μας κάνουν σοφότερους,γνώστες του υποσυνειδήτου μας και κατά συνέπεια του "εγώ" μας,ενορατικούς για το μέλλον το δικό μας και των συνανθρώπων μας.
Χιλιάδες σελίδες έχουν γραφτεί για τα όνειρα,ιερά βιβλία θρησκειών,μεγάλοι διανοούμενοι και λογοτέχνες έσκυψαν πάνω απ'αυτά! Πολλές οι θεωρίες για την προέλευσή τους,ακόμη περισσότερο για την ερμηνεία τους.
Επίσης,μεγάλη η σπουδαιότητα που αποδίδεται στον ονειρικό κόσμο απ'όλους τους πολιτισμούς,αρχαίους και σύγχρονους.
Βέβαια,η επιστημονική ερμηνεία των ονείρων,άν και απαραίτητη,δεν δίνει λύση σε μερικά αναπάντητα ερωτήματα σχετικά με το πώς μπορούμε να επωφεληθούμε απ'αυτά στην προσωπική μας ζωή, γι αυτό.....

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 04:48, 31-07-07:

...γι αυτό η ύπαρξη κάποιου πνευματικού οδηγού στο πλευρό μας είναι απαραίτητη,όπως δείχνουν οι ασκούμενες επί χιλιετίες πρακτικές. Κι αυτό γιατί ο κόσμος των ονείρων δεν είναι καθόλου αθώος και δεν απέχει πολύ από τον εφιάλτη,πού όντας αόριστος,είναι πιό τρομερός από της εμπειρίες της καθημερινής μας ζωής.
Πώς μπορούμε να χαλιναγωγήσουμε το υποσυνείδητό μας? Πώς να ξεπεράσουμε κάποιες τραυματικές εμπειρίες-εικόνες που μας βασανίζουν επί χρόνια,καθώς επανέρχονται στον ύπνο μας? Πώς να ερμηνεύσουμε τα μηνύματα που αφορούν το μέλλον? Πώς μπορούμε να γίνουμε οι ίδιοι κυρίαρχοι των ονείρων μας,να ορίζουμε εμείς αυτόν τον χαοτικό κόσμο?

Υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ονείρων όπως:
-Τραυματικά όνειρα γέννησης
-Όνειρα εφιαλτικά και μη που οφείλονται βιολογικούς-σωματικούς παράγοντες
-Όνειρα μετενσάρκωσης
-Όνειρα αλληγορικά-προειδοποιητικά
-Όνειρα προερχόμενα από φοβίες
-Όνειρα ανεκπλήρωτων επιθυμιών
-Διαισθητικά-τηλεπαθητικά
-Όνειρα σαγήνης
-Όνειρα δύναμης
-Όνειρα θεοφανειών
-Όνειρα έμπνευσης
-Προφητικά όνειρα

Ελπίζω ότι θα μου δωθεί η ευκαιρία να "πω" περισσότερα για την κάθε κατηγορία αλλά και γενικότερα για τον κόσμο των ονείρων. Βασιζόμενη βέβαια σε συγκεκριμένες πηγές,απ'όπου προέρχεται και το παραπάνω κείμενο άλλωστε ...αλλά "επιτρέψτέ" μου να μην δημοσιοποιήσω.(Αν κάποιος ενδιαφέρεται....pm )

Φιλικά

Σημ:Ζητώ συγγνώμη για τα τρία ξεχωριστά post? αλλά...για λόγους "ασφαλείας" προκειμένου να μην σβηστούν όλα πριν την καταχώρηση.Είπαμε..."λίγο άσχετη".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PYLH : 31-07-07 στις 04:54. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης...
Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 08:48, 31-07-07:

Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (από φίλες μου κυρίως) ότι κι εμείς βοηθάμε να πραγματοποιηθεί το ονειρό. Δηλαδής, βλεπουμε ένα όνειρο(π.χ. χωρισμός), το σκεφτεσαι την επόμενη μέρα και την επόμενη.... γενικώς δεν το βγάζεις από το μυαλό σου, υποπτεύεσαι με το παραμικρό το σύντροφο σου και ερμηνεύεις διαφορετικά κάποια γεγονότα που συνέβησαν επειδή είδες απλά στο όνειρο σου πως θα χωρίσετε. Κατα κάποιο τρόπο επιδιώκεις (χωρίς να το θέλεις) την πραγματοποίηση του ονείρου που είδες...
Σε περίπτωση τώρα που δεις θάνατο και την επόμενη μέρα πεθάνει ο παππούς σου το θεωρώ απλά μια σύμπτωση...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 10:13, 31-07-07:

Δεν ειναι τα ονειρα καποια περιεργη ικανοτητα. Οπως αναφερθηκε, πολλα αντιλαμβανομαστε και σκεπτομαστε υποσυνειδητα. Ε , στον υπνο μπορει να ερθουν στην επιφανεια.

Οι ανθρωποι που πιστευουν στα προφητικα ονειρα, συνηθως δεν το χουν ψαξει και απλα θελουν να το πιστευουν. Οπως και με τις συμπτωσεις και αλλα.

Παράθεση

Στέφανος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στέφανος
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Στέφανος έγραψε στις 16:16, 14-08-07:

Εγώ πάντος πιστέυω πως τα όνειρα είναι προφητικά.
Μιας και μερικά από τα όνειρα που έχω δει έγιναν πραγματικότητα!!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:12, 26-08-07:

Σήμερα είδα για δεύτερη φορά μέσα σε δυο βδομάδες ότι πέθανε η μαμά μου
Και ενώ δεν πιστεύω στα όνειρα, δεν μου χει ξανατύχει να δω το ίδιο όνειρο για δεύτερη φορά, οπότε προβληματίζομαι. Ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει?

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 08:18, 26-08-07:

Eγω ξερω οτι ειναι ο θανατος ειναι μακροζωια..(οχι οτι εγω τα πιστευω)

αλλα εχω ακουσει οτι τα ονειρα ειναι φοβοι ή επιθυμιες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kakerlak : 26-08-07 στις 09:19.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:21, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
μακάρι

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 09:18, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

αλλα εχω ακουσει οτι τα ονειρα ειναι φοβοι οι επιθυμειες...
Ακριβώς έτσι..

Εγώ από 3 χρονών βλέπω στον ύπνο μου ότι πεθαίνει η μητέρα μου..(βλ. ο χειρότερος φόβος μου..)

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:42, 26-08-07:

ημουν ντεμι, μεχρι προσφατα...
και προφητικα, και συμπτωσεις...
ειδικα οσο αφορα τα δικα μου ονειρα, δε μποροω να κρινω ακριβως ψ\ωστε να παω σε μια απο τις δυο κατηγοριες...

με βαση τα ονειρα που βλεπει η θεια μου ομως, λεω ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ..
σε σημειο που μου τα λεει και ανατριχιαζω..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:47, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ημουν ντεμι, μεχρι προσφατα...
και προφητικα, και συμπτωσεις...
ειδικα οσο αφορα τα δικα μου ονειρα, δε μποροω να κρινω ακριβως ψ\ωστε να παω σε μια απο τις δυο κατηγοριες...

με βαση τα ονειρα που βλεπει η θεια μου ομως, λεω ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ..
σε σημειο που μου τα λεει και ανατριχιαζω..
Oυσιαστικά Τζιοβάνα όλα τα όνειρα ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Oυσιαστικά όλα τα όνειρα προέρχονται ή ανήκουν σ'αυτό που λέμε Συλλογικό Ασυνείδητο. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη. Ακόμα και οι προσωπικοί μας φόβοι, πόθοι, ενοχές και φαντασιώσεις δεν είναι κατά βάθος δικές μας, αλλά είναι υποσύνολα ενός τεράστιου "Κόσμου" που έχει δικούς του κανόνες και νόμους που για μας φαίνονται αλλόκοτοι ενώ κατά βάθος έχουν λογική. Την έννοια του Συλλογικού Ασυνείδητου την διατύπωσε ο Καρλ Γιουνγκ, και σήμερα θα την βρούμε διατυπωμένη και ως Μορφογεννετικά πεδία. Κάποτε οι Εσωτεριστές και οι Παραψυχολόγοι την περιέγραψαν με τον όρο ''Ακασικά Αρχεία''. Ουσιαστικά όλοι αυτοί οι όροι περιγράφουν το ίδιο πράγμα ακριβώς. Το όνειρο εκτός από το να περιγράφει την παρούσα ψυχική μας κατάσταση, μπορεί και να προβλέπει αν κάποιος ξέρει να διαβάζει τα σύμβολα αλλά και προκαλεί γεγονότα ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Υπάρχουν εργαστήρια που εκπαιδεύουν τον νου να ονειρεύονται συγκεκριμένα πράγματα ώστε να αποφεύγουν την επικίνδυνη αυτοεκπλήρωση. Λέγεται ψυχικός επαναπρογραμματισμός. Συνήθως οι πιο καθαρές συνειδήσεις έχουν αυτή τη δυνατότητα να παρακάμπτουν τελείως τον συνειδητό νου και όχι μόνο να προβλέπουν αλλά να επεμβαίνουν στην ροή των γεγονότων.

'Ενα κλασσικό παράδειγμα μιας και ερευνώ πολύ τον κινηματογράφο, είναι η ταινία ''Νεκρή Ζώνη'' που τελικά ο ήρωας παύει να προβλέπει μοιρολατρικά, αλλά αρχίζει να οραματίζεται το μέλλον με σκοπό να το αλλάξει. Στην τελική σκηνή του έργου, ο ήρωας πυροβολείται από την αστυνομία και λίγο πριν πεθάνει οραματίζεται την αυτοκτονία του πολιτικού Γκρεκ Στίλσον, ενός αδίστακτου υποψήφιου προέδρου των ΗΠΑ που ετοιμάζει πυρηνικό ολοκαύτωμα, σχηματίζοντας στο μυαλό του την εικόνα ενός αμερικάνικου περιοδικού που γράφει στο εξώφυλο ''Ο Στίλσον βρέθηκε νεκρός στο διαμέρισμά του''. Πράγματι μετά από χρόνια, ο Στίλσον αυτοκτονεί. Δεν είναι καθόλου σίγουρο αν ο πολιτικός αυτοκτόνησε επειδή το προέβλεψε ο διαισθητικός. Για την αυτοκτονία του δεν ευθύνεται αυτό αλλά το γεγονός ότι ο διαισθητικός ανακοίνωσε στον Στίλσον την ''προφητεία'' του γι'αυτόν λίγο πριν πεθάνει.

Φυσικά αυτό αρχικά φαίνεται επιστημονική φαντασία, αλλά τέτοιοι πομποί και δέκτες υπάρχουν και εκπαιδεύονται. Είναι περιβόητα τα πειράματα του Ρώσου Βασίλιεφ, ο ψυχοτρονικός πόλεμος και όλα αυτά. Με όλες αυτές τις σύγχρονες εξελίξεις της Παραψυχολογίας εξηγούνται φαινόμενα όπως αυτό της Κατάρας, της Ευχής ή της Προσευχής. Αν ο Στίλσον δεν ήξερε το μέλλον του, πιθανόν να μην το ζούσε. Ποτέ μην στέλνετε σκοτεινά μηνύματα με αυτοκτονίες, φόνους, ατυχήματα που έχετε ονειρευτεί για το μέλλον σε άτομα. Αν είναι πολύ ευαίσθητοι δέκτες και έχουν εκπαιδευτεί να δέχονται τα μηνύματα του Συλλογικού Ασυνείδητου (κάτι σαν διάμεσα αλλιώς μέντιουμ) κινδυνεύουν άμεσα από ασυνήθιστη και πρωτόγνωρη φόρτιση γιατί αφυπνίζονται παλιές μνήμες και προγραμματισμοί από το Ασυνείδητο.
Την ίδια ζημιά προκαλεί σε κάποιες περιπτώσεις και η ύπνωση. Για κάποια άτομα καλό θα ήταν να μην γυρίζουν πολύ πίσω στην παιδική ηλικία ή ακόμα και στην προγεννητική φάση με τεχνικές όπως το rebirthing κλπ γιατί θα τρομάξουν από πράγματα που έχουν ζήσει και τα έχουν απωθήσει από την μνήμη. Κάποια σκυλιά για να το πω μεταφορικά πρέπει να μένουν κοιμισμένα.
Σχετικά με το όνειρο, όταν ξυπνάς από εφιάλτη η πρώτη δουλειά που πρέπει να κάνεις είναι να "καθαρίσεις" το όνειρο, να αποβάλλεις την πεποίθηση ότι θα συμβεί και να μετριάσεις την αρνητική ενέργεια με συγκεκριμένες τεχνικές διαλογισμού.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:17, 26-08-07:

omg! σορι καλο μου, παραειναι μεγαλο για να το διαβασω... ισως οταν σβησει η φωτια να μαι περισσοτερο συγκεντρωμενη..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:11, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
omg! σορι καλο μου, παραειναι μεγαλο για να το διαβασω... ισως οταν σβησει η φωτια να μαι περισσοτερο συγκεντρωμενη..
Oκέυ, και μετά ανοίξτε κι ένα θέμα στην ίδια κατηγορία ''Ψυχολογία-Ψυχιατρική'' για την ψυχολογία και την αδύναμη μνήμη αυτού του λαού που επί δεκαετίες ψηφίζει παρ'ολα αυτά τους δυο μεγάλους. Οι εκλογές είναι κοντά, ας δράσουν επιτέλους, μια ευκαιρία στα 4 χρόνια έχουν.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:52, 26-08-07:

Αρκετα ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες!
Μια μικρη ενσταση μονο ως προς αυτο το σημειο:
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ακόμα και οι προσωπικοί μας φόβοι, πόθοι, ενοχές και φαντασιώσεις δεν είναι κατά βάθος δικές μας
Πώς γινεται να μην ειναι δικά μας;Ειναι πραγματα τα οποια εχουν να κανουν μονο με τους εαυτους μας.
Αν δεν ειναι δικά μας τοτε καποιος προσπαθει να μας τα επιβάλλει υποσυνειδητα.

αλλά είναι υποσύνολα ενός τεράστιου "Κόσμου" που έχει δικούς του κανόνες και νόμους που για μας φαίνονται αλλόκοτοι ενώ κατά βάθος έχουν λογική.
Αυτο μου φαινεται αλλοκοτο παντως.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 16:49, 27-08-07:

Εγώ πάντως θέλω να πιστεύω πως δε βγαίνουν προφητικά, γιατί είδα σε όνειρο πως το κινητό που θέλω να αγοράσω θα κάνει 480 ευρώ!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 21:47, 27-08-07:

Συμπτώσεις. Δεν πιστεύω στα όνειρα, στο κακό μάτι, στα "σημάδια" κτλ...

Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DiaVolita69
H DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H DiaVolita69 έγραψε στις 12:09, 31-08-07:

Καλημέρα σας παιδιά!
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα για τα όνειρα... Όχι με προβλέψεις και τα παρόμοια, αλλά να τα δούμε όσο μπορέσουμε από ψυχολογικής οπτικής γωνίας.

Είμαστε πολλοί (και γω μαζί) που ανάλογα με την ψυχολογική κατάσταση της ημέρας "μεταφράζουν'' τα όνειρα.

Όμως, υπάρχουν και τα προφητικά όνειρα?
Πως ξεχωρίζουμε ένα προφητικό όνειρο από ένα άλλο το οποίο είναι αποτέλεσμα ψυχολογικού στρές? Ή μήπως μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα?Στατιστικά, τα προφητικά όνειρα αφορούν δυσάρεστα γεγονότα που συμβαίνουν μέσα στο οικίο μας περιβάλλον (θάνατος).
Η κατάλληλη ψυχολογική "μετάφρασή" τους μπορεί να αλλάξει το πως να διαχειριζόμαστε την καθημερινότητά μας? Γιατί μερικά όνειρα, μας επειρρεάζουν ολόκληρη τη μέρα και, τη ζωή μερικές φορές.

(Η κατάστασή μου είναι σοβαρή??? Μεσημεριάτικα τέτοιο θέμα ε? ) Ο λόγος που το "εμπνεύστηκα" ήταν το σημερινό μου όνειρο (μετά από χτεσινό έντονο διαπληκτισμό στην οικογένεια) που λέει ότι έτρεχα σε ένα εργοτάξιο της Εγνατίας Οδού, μέσα στα σκαμένα χώματα και προσπαθούσα να φύγω από εκεί όπου τελικά βρέθηκα με ένα σκυλάκι στην αγκαλιά μέσα σε ένα πάρκο που είχε μια βρύση που έτρεχε νερό και πήγα εκεί το ζωντανό να πιεί νερό αλλά δεν ήπιε...
....και πολλά άλλα μέσα στη νύχτα. Και το περίεργο είναι ότι εδώ και κάποιες μέρες μόνο, άρχισα να τα θυμάμαι το πρωί.. Είναι φυσιολογικό να μην τα θυμόμαστε?

Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H DiaVolita69 έγραψε στις 13:58, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Με αφορμή μία συζήτηση που είχα σήμερα σκέφθηκα να ανοίξω το παρόν θέμα. Σας έχει τύχει να δείτε ένα όνειρο το οποίο "βγήκε" σε σύντομο χρονικό διάστημα; Ήταν ευχάριστο ή δυσάρεστο; Τι σκέψεις κάνατε, πώς το πήρατε όταν είδατε ότι "βγήκε"; Πιστεύετε ότι είναι πράγματι προφητικά ή απλώς συμπτώσεις;

ps Ελπίζω να είναι στο σωστό φόρουμ. Α, και η αναζήτηση δεν μου έβγαλε παρόμοιο θέμα..
Υπάρχει το Ζώδια και Ονειροκρίτης, αλλά τα περισσότερα ποστς εκεί (σχεδόν όλα) ασχολούνται με τα ζώδια. Μάλιστα είχε ρωτήσει κάποιος γιατί να είναι μαζί στο ίδιο θέμα..

Καλημέρα.
Εχουν ακουστεί όλες οι εκδοχές σχεδον για το τι ειναι ένα ονειρο, και αυτο γιατι ειναι ένα θέμα άρρηκτα συνδεδεμενο με την παραψυχολογία απο αρχαιοτάτων χρόνων, και τίς θρησκείες όλων των λαων τουτου του πλανητη.
Πιστευω σε αυτο που ειπε ο Φρόυντ, οτι τα όνειρα ειναι μια πόρτα στο υποσεινηδειτο.
Είναι αναλογο με το τι πιστεύει ο καθένας - ειτε σε Θεο είτε σε παραψυχολογία- και τα ερμηνεύει ανάλογα. Οι γονεις και οι πιο παλιοι απο εμας πίστευαν ότι όλα τα όνειρα ειναι προφητικά και έφτιαχναν τη μέρα τους ανάλογα..
Όταν κοιμόμαστε, όλοι μας βλέπουμε όνειρα άσχετα αν δε τα θυμόμαστε -που δεν ξέρω αυτο αν ειναι κατι φυσιολογικο, δηλαδη, μια δικλέιδα ασφαλείας του μυαλού- γιατι εδώ και χρόνια δε τα θυμάμαι το πρωι.
Ο εγκέφαλός μας είναι ένας πομποδέκτης όπως μας λενε, και υπάρχουν άνθρωποι με ισχυρό δέκτη ή πομπό ή και τα δύο.
Το ερώτημα μου είναι, μπορούμε να διαχειριζόμαστε την καθημερινότητά μας προς το καλύτερο, αν "μεταφράσουμε" ψυχολογικά και οχι παραψυχολογικά αυτο το όνειρο που μας προξενησε έντονα συναισθηματα?

Παράθεση

icfan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη icfan
Ο icfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O icfan έγραψε στις 15:42, 31-08-07:

O Φρόιντ επίσης αναφέρει πως όλα ανεξαιρέτως τα όνειρα αποτελούν ικανοποίηση επιθυμιών (απωθημένων και μη) τα οποία διαχωρίζει σε τρεις βασικές κατηγορίες :

1) Τα όνειρα που παρουσιάζουν απροκάλυπτα μια μη απωθημένη επιθυμία (αυτού του είδους τα όνειρα συναντώνται σε άτομα νεαρής ηλικίας)
2) Αυτά που εκφράζουν συγκαλυμμένα μια απωθημένη επιθυμία ( τα οποία αποτελούν την πλειονότητα των ονείρων μας)
3)Τα όνειρα που παριστάνουν μια μεν απωθημένη επιθυμία χωρίς όμως επαρκή συγκάλυψη ( συνήθως συνοδεύονται από άγχος )
Με τον όρο συγκάλυψη εννοούμε τις διαδικασίες τις οποίες ακολουθεί ο εγκέφαλος (μετάθεση, συμπύκνωση, “επαναστροφή” κτλ.) έτσι ώστε οι ονειρικές ιδέες να μην είναι ευδιάκριτες

Όσον αφορά τα “προφητικά” όνειρα αρκεί να σκεφτούμε το εξής : Ο άνθρωπος έχει την τάση να πιστεύει σε ό,τι επιθυμεί (βλέπε Θεός)

P.S. Όσον αφορά την ψηφοφορία νομίζω πως επιβάλλετε να προστεθούν περισσότερες επιλογές.

Παράθεση

DiaVolita69

Νεοφερμένος

H DiaVolita69 έγραψε στις 16:14, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από icfan
1) Τα όνειρα που παρουσιάζουν απροκάλυπτα μια μη απωθημένη επιθυμία (αυτού του είδους τα όνειρα συναντώνται σε άτομα νεαρής ηλικίας)
-Αυτό γιατι στα νεαρά ατομα, τα ερεθισματα και οι αισθήσεις ακομα και στη ζωη και συμπεριφορά τους ειναι απροκάλυπτα και οπως λενε οτι σκευτονται ετσι και βλεπουν ονειρα οπως τα σκευτονται ολη την ημερα.

2) Αυτά που εκφράζουν συγκαλυμμένα μια απωθημένη επιθυμία ( τα οποία αποτελούν την πλειονότητα των ονείρων μας)
3)Τα όνειρα που παριστάνουν μια μεν απωθημένη επιθυμία χωρίς όμως επαρκή συγκάλυψη ( συνήθως συνοδεύονται από άγχος )
-Όσο προχωράει η ηλικια και τα ερεθισματα επιρρεάζουν λιγοτερο την λογικη, τότε συμβαίνει να γινονται κάποιες "μειξεις" την ωρα της REM κατάστασης και μας δημιουργουν τα όνειρα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:13, 06-09-07:

Φυσικά αυτό αρχικά φαίνεται επιστημονική φαντασία, αλλά τέτοιοι πομποί και δέκτες υπάρχουν και εκπαιδεύονται. Είναι περιβόητα τα πειράματα του Ρώσου Βασίλιεφ, ο ψυχοτρονικός πόλεμος και όλα αυτά. Με όλες αυτές τις σύγχρονες εξελίξεις της Παραψυχολογίας εξηγούνται φαινόμενα όπως αυτό της Κατάρας, της Ευχής ή της Προσευχής.
Για την ακριβεια , αυτα ακουγονται σαν σκετη φαντασια, μια και η επιστημη δε τα εχει δεχτει ακομα καθως δεν εχει αποδειχθει κατι, αλλα και οι ενδειξεις ειναι ασθενεις. Μπορει η παραψυχολογια να δινει μια εξηγηση (οχι να εξηγει με σιγουρια και υπευθυνοτητα) για ευχες και καταρες, αλλα η ιδια η Παραψυχολογια δεν εχει κερδισει τα παρασημα της ακομα, οποτε...

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 19:22, 06-09-07:

Πειράζει που και πάλι δεν συμφωνώ απόλυτα με κανένα. όσο και να γέρνω προς το τελυταίο, δεν μπορώ να το ψηφίσω γιατί πιστεύω ότι πέρα από αυτό είναι και εμπειρίες, είναι κομμάτια του ασυνήδειτου, είναι φόβοι, είναι πολλά...

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 19:24, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
Πειράζει που και πάλι δεν συμφωνώ απόλυτα με κανένα. όσο και να γέρνω προς το τελυταίο, δεν μπορώ να το ψηφίσω γιατί πιστεύω ότι πέρα από αυτό είναι και εμπειρίες, είναι κομμάτια του ασυνήδειτου, είναι φόβοι, είναι πολλά...

Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό κλίνει πιο πολύ στο ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ, οπότε ψηφίζω

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 11:40, 23-11-09:

Γεια σας! Είμαι νέος μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες εμπειρίες από την εφηβεία μου. Θα μπω αμέσως στο ψητό! Στην ηλικία των 13 άρχισα να βλέπω κάποια όνειρα, στην αρχή τα αγνοούσα τελείως μέχρι που άρχισαν να βγαίνουν με μαθηματική λεπτομέρεια ήταν τόσο αληθινά όσο και στα όνειρα μου π.χ. στην ηλικία των 14-15 είχα δει μια ημέρα μια κοπέλα από την γειτονία μου να κάνει σκέιτ ενώ καθόμουν με τον κολλητό μου σε ένα πεζοδρόμιο σε μια στιγμή εγώ σταμάτησα να προσέχω τον φίλο μου και κοιτούσα την κοπέλα η κοπέλα έχασε ξαφνικά την ισορροπία της και έπεσε (όλα αυτά έγιναν στο όνειρο), το πρωί που ξύπνησα το ήξερα ότι θα γίνει το ένιωθα και ενώ θα μπορούσα να μη πάω πήγα μόνο και μόνο για να δείξω στον κολλητό μου που δεν με πίστευε ότι μπορώ να προβλέπω κάποια γεγονότα, κατεβαίνοντας κάτω λοιπόν εκεί που καθόμασταν του εξιστόρησα αυτό που θα συνέβαινε σε λίγα λεπτά και του είχα πει να κοιτάξει προσεχτικά στο 3ο βήμα ότι τότε θα χάσει την ισορροπία της και θα πέσει, όπως κι έγινε βέβαια! Δεν με πίστεψε μιλούσε για συμπτώσεις! Τώρα θα σας πω άλλη μια εμπειρία που είχα αλλά αυτή την φορά στην ηλικία των 16-17 είχα τουλάχιστον ένα χρόνο να δω τέτοια όνειρα μόνο που αυτό ήταν πιο τρομαχτικό, κοιμόμουν πολύ βαριά εκείνο το βράδυ και προσπαθούσα να δω κάποιο όνειρο αυτή την φορά εσκεμμένα! Το όνειρο άρχιζε με ένα σπίτι εγώ προχωρούσα μέσα στο σπίτι με σχετική άνεση αλλά άυλος δεν με έβλεπα σαν σώμα... μετά από λίγο μπήκε μια γυναίκα και το σπίτι της άρχισε να παίρνει φωτιά δεν πρόσεξα την αιτία αλλά σιγά σιγά απομακρυνόμουν από το παράθυρο του σπιτιού χωρίς να υπάρχει ύλη από κάτω δηλαδή αιωρούμουν στον αέρα και τότε την είδα να καίγεται μπροστά μου.. τραυματική εμπειρία πραγματικά!!! Το πρωί που ξύπνησα το διηγήθηκα στην μητέρα μου και μου είπε ότι λένε οι περισσότερες μανάδες μη τα πιστεύεις κ.λπ. εγώ πάλι το ένιωθα ότι δεν ήταν απλά ένα όνειρο! Ανοίγοντας λοιπόν την τηλεόραση στις ειδήσεις ακούσαμε κι εγώ και η μητέρα μου ότι κάποια γυναίκα κάηκε ζωντανή μέσα στο σπίτι της!!! Από τότε δεν ξαναείδα κάποιο τέτοιου είδους προφητικό όνειρο. Η αλήθεια είναι ότι είχα προσευχηθεί για να μην ξαναδώ κάτι τέτοιο αλλά μετά από αρκετό καιρό.. γιατί είμαι 20 πλέον.. αρχίζει να μου λείπει αυτή η αίσθηση της "γνώσεις" που είχα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:04, 30-01-10:

ημουν αναμεσα στο 1ο και στο τελευταιο...εβαλα το τελευταιο μα πιστευω πως και τα δυο ειναι αληθεια...εχω δει πολλα ονειρα που εχουν πραγματοποιηθει μα και τοσα αλλα που ξερω οτι αποτελουν ανεκπληρωτες επιθυμιες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:10, 30-01-10:

πριν 3 χρονια ο 17χρονος τοτε ξαδερφος μου ειχε ατυχημα με τη μηχανη και πεθανε.
επι 3 βραδια πριν το συμβαν εβλεπε τον ηλιο να δυει πανω απο το σπιτι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:48, 01-02-10:

Πριν λίγες εβδομάδες είδα μια συζήτηση περί του θέματος αυτού και άκουσα ότι αυτοί που μπορούν να δουν παρόμοια όνειρα που βγαίνουν αργότερα αληθινά τα βλέπουν άτομα που το μυαλό τους είναι περισσότερο χαρισματικό στα τις %. Δηλαδή υπάρχουν απεριόριστες δυνατότητες για τον άνθρωπο... το ότι δεν έχουμε καταφέρει να χρησιμοποιήσουμε το μυαλό μας στο μέγιστο δυνατό βαθμό (είναι αυτό που πολλοί λένε ότι ούτε το ένα τοις εκατό δεν χρησιμοποιούμε από τις δυνατότητες που έχουμε) οφείλεται στο ότι δεν έχουμε ακόμη εξερευνήσει και μάθει πολλά για τον εγκέφαλό μας και τον τρόπο που εργάζεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lost_Prophet : 01-02-10 στις 16:03.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους