Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,860 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Philip Pullman (Φίλιπ Πούλμαν)

haroula1924

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haroula1924
H haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H haroula1924 έγραψε στις 20:35, 04-01-07:

Έχετε διαβάσει την Τριλογία του Κόσμου;
Εγώ είμαι στο δεύτερο βιβλίο.Ποιά είναι η γνώμη σας;
Εμένα πάντως μου αρέσει!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:42, 04-01-07:

Λοιπόν εγώ ένα βιβλίο του εν λόγω συγγραφέα λέγεται "Το αστέρι του Βορρα". Ομολογώ οτι δεν κατάφερα να διαβάσω πάνω από 20-30 σελίδες. Μάλλον μου έπεσε πολύ βαρύ ή απλά δεν είναι του στυλ μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

haroula1924

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haroula1924
H haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H haroula1924 έγραψε στις 13:25, 05-01-07:

Eγώ το δανείστηκα.
ΚΙ εμένα έτσι μου φάνηκε στην αρχη, αλλά μετά τις 50 είναι πολύ ενδιαφέρον.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

osfad (ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΚΟΓΚΑΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη osfad
Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΚΟΓΚΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O osfad έγραψε στις 17:49, 29-12-07:

Η τριλογία του κόσμου είναι καταπληκτική! Την έχω διαβάσει όλη. Εχει τρομερή δράση και αξίζει να την διαβάσει κανείς έως το τέλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 29-12-07 στις 17:52. Αιτία: πεζοποίηση κεφαλαίων
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:42, 21-08-08:

M αρέσουν- είναι πολύ ευχάριστα στο διάβασμα.

Συγκεκριμένα για το "Αστέρι του Βορρά", μου άρεσε όταν το είχα διαβάσει, αρκετά χρόνια πριν- πρέπει να ήταν στο γυμνάσιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aequitas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aequitas
H aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H aequitas έγραψε στις 02:32, 02-09-08:

Κι εγώ είχα κάνει 2 απόπειρες να ξεκινήσω το Αστέρι του Βορρά αλλά στις πρώτες 20 σελίδες τα παρατούσα-δεν είχα καταλάβει καλά ποιός είναι ο Παν.

Την τρίτη φορά όμως, ήμουν αποκλεισμένη λόγω χιονιού (ιδανικό σκηνικό) και δεν είχα τίποτα άλλο να κάνω και τίποτα άλλο να διαβάσω, αποφάσισα λοιπόν να κάνω την καρδιά μου πέτρα (τόσες και τόσες αηδίες έχω διαβάσει είναι η αλήθεια) και να συνεχίσω το διάβασμα..

Άξιζε τον κόπο..το διάβασα μονορούφι...

Τρομερή γραφή, ιδιόρρυθμοι, αμφιλεγόμενοι αλλά καθόλου χάρτινοι χαρακτήρες, αλληγορίες, συγκίνηση, ασταμάτητη δράση και αναπάντεχο φινάλε που σε στέλνει κατευθείαν στο βιβλιοπωλείο για να πάρεις το επόμενο μέρος της τριλογίας.

Και τα άλλα 2 βιβλία μου άρεσαν εξίσου αν και στο τέλος του τρίτου κάτι με έπιασε και δεν άντεχα να διαβάσω άλλο(δεν λέω γιατί). Το άφησα για ένα μήνα και τότε με ...λιγότερη συναισθηματική φόρτιση διάβασα και το τελικό φινάλε που δεν με απογοήτευσε καθόλου.

Πάντως το γεγονός ότι οι κεντικοί χαρακτήρες είναι παιδιά δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρόκειται για παιδική λογοτεχνία, αντίθετα πέρα από τον τρόπο γραφής τίθενται και ζητήματα φιλοσοφικά, κοινωνικά και θεολογικά(!) και μάλιστα με τρόπο αρκετά...προβοκατόρικο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 14:49, 18-07-09:

Εγω εχω διαβασει ολη την τριλογια,αλλα συνεβη αρκετα παλια,σε ταξη του δημοτικου...Δεν θυμαμαι και πολλα,αλλα θυμαμαι οτι μου αρεσε πολυ και ενθουσιαστηκα!Καπου με κουρασε,νομιζω στο τριτο βιβλιο,αλλα γενικα εχω πολυ καλες εντυπωσεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scoros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Scoros
Ο Scoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Scoros έγραψε στις 08:55, 11-10-09:

Το πρωτο βιβλιο το διαβασα σε 2 μερες και τιν τριτη αγορασα τα αλλα 2 βιβλια. το τριτο βιβλιο παντος ειναι το καλητερο για εμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:43, 11-10-11:

Εχω διαβασει και τα τρια βιβλια του Πουλμαν πριν απο καμποσα χρονια και ειναι πολυ ωραια!! Και εμενα το τριτο μου αρεσε περισσοτερο και ιδιαιτερα το τελος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 20:55, 11-10-11:

Πολυ μαρεσε η τριλογια του κοσμου αλλα ενα πραμα. Ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει και τι ειναι η "σκονη" ρε παιδι μου...

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Εχω διαβασει και τα τρια βιβλια του Πουλμαν πριν απο καμποσα χρονια και ειναι πολυ ωραια!! Και εμενα το τριτο μου αρεσε περισσοτερο και ιδιαιτερα το τελος...
μα στο τελος χωριζονται η Λυρα με τον καλο της..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 12-10-11 στις 16:36. Αιτία: merge
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 15:37, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
μα στο τελος χωριζονται η Λυρα με τον καλο της..
Nαι,για αυτο ειναι ωραιο!!Επειδη δεν εχει το συνηθισμενο happy end!!!

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 17:16, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Nαι,για αυτο ειναι ωραιο!!Επειδη δεν εχει το συνηθισμενο happy end!!!
χαχα οκ. χαιρομαι που το βλεπεις ετσι. απλα εγω το ειχα βρει υπερβολικο να μην μπορουν να αφησουν ουτε μια γεφυρα κοσμων ανοιχτη.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Imadlak έγραψε στις 19:08, 12-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από vickydask
χαχα οκ. χαιρομαι που το βλεπεις ετσι. απλα εγω το ειχα βρει υπερβολικο να μην μπορουν να αφησουν ουτε μια γεφυρα κοσμων ανοιχτη.

ενταξει,οσο να πεις λιγο υπερβολικο ηταν...αλλα γενικα μου αφησε πολυ καλη εντυπωση,ηταν πρωτοτυπο!!

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 00:12, 04-07-12:

Είχα προσπαθήσει να τον διαβάσω όταν ήμουν 9 και μου χε φανεί δύσκολος.Μετά ξανά στα 13 και τα κατάφερα.Έχει ωραίες ιδέες, και πλοκή καλύτερες από Harry Potter και λυκοφωτα κτλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 12:28, 25-12-12:

Είναι πάρα πολύυυυυυυυ ωραία και τα 3 τα διάβασα όλα σε 6 μέρες και τα 3...χεχεχε...δεν ξεκολλούσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους