Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 17:10, 05-01-07:

κοίτα και 'γω ξέρω τέτοια οικογένεια,
αλλά ζουν σε χωριό, έχουν το σπίτι δικό τους, τους κήπους τους, τα ζώα τους κλπ...
Σε μεγάλη πόλη είναι σχεδόν αδύνατο!
ειδικά αν υπάρχει ενοίκιο ή αν ο φοιτητής δεν είναι στην ίδια πόλη...

Εγώ με τον αδερφό μου πχ θέλαμε 1100~1200 ευρώ το μήνα(όχι ο καθένας φυσικά...) χωρίς τρομερές σπατάλες...
(σπουδάζαμε και οι δύο μακρία από το πατρικό)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:10, 05-01-07:

Ο γιός-φοιτητής μένει σε άλλη πόλη και είναι αρκετά οικονόμος απο τη φύση του, δεν κάνει πολλά έξοδα. Ο άλλος γιός όμως και η μητέρα το αντισταθμίζουν πλήρως αυτό Ειδικά η μητέρα.
Βέβαια έχουν κι αυτοί τα χρέη τους, αλλά ποιά οικογένεια δεν έχει χρέη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:13, 05-01-07:

η δικια μου.(α ρητορικη ερωτηση ειναι?)

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:15, 05-01-07:

Οκ, μαλλον εχουμε διαφορετικο ορισμο για το "ανετα", και το "σπαταλος"

Ας πουμε οτι ο φοιτητης γιος χαλαει (μιας και οικονομος) 900 το μηνα!

Πως ζουν οι αλλοι δυο, σπαταλοι, με 1100 το μηνα?? Ακομα και αν εχουν δικο τους σπιτι, μου φαινεται παραλογο!

Α, και ουτε η δικια μου εχει χρεη νομιζω (παιζει να εχουμε ενα δανειο, που εχει σχεδον εξοφληθει)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:15, 05-01-07:

Well, μικρή είσαι ακόμα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:16, 05-01-07:

Να πέσω να πεθάνω δηλαδή... άκου δε βγαίνει οικογένεια κάτω από 3000 ...
Δεν τολμάω να σας πω πόσα πέρνω... Σε εισαγωγική εταιρία στο λογιστήριο... δεν τολμάω.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:16, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Well, μικρή είσαι ακόμα
καλε, βλεπω τις ηλικιες σας!
μικρη σε ηλικια δεν εννοεις μισελ?
βρε εσυ εισαι μικροτερη

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:17, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Οκ, μαλλον εχουμε διαφορετικο ορισμο για το "ανετα", και το "σπαταλος"

Ας πουμε οτι ο φοιτητης γιος χαλαει (μιας και οικονομος) 900 το μηνα!

Πως ζουν οι αλλοι δυο, σπαταλοι, με 1100 το μηνα?? Ακομα και αν εχουν δικο τους σπιτι, μου φαινεται παραλογο!

Α, και ουτε η δικια μου εχει χρεη νομιζω (παιζει να εχουμε ενα δανειο, που εχει σχεδον εξοφληθει)
Όταν λέω οικονόμος εννοώ οτι ξοδεύει υπερβολικά λίγα. 350 ενοίκιο και 150 σε δικά του έξοδα = 500. Όντως έχουμε διαφορετικό ορισμό. Εμένα που δεν μπορούσα να ζήσω ως φοιτήτρια με 800 με θεωρώ ψιλοσπάταλη κι εσύ κάποιον που χρειάζεται 900 οικονόμο; wow!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:18, 05-01-07:

Well, μικρή είσαι ακόμα
Σε μενα παει αυτο?? Καλα οταν φτασω την δικη σου ηλικια, το ξανασυζηταμε!

350 ενοικιο. Κοινοχρηστα? Λογαριασμοι? Προσωπικα εξοδα? Ολα αυτα 150 ευρω? Ε, τοτε μπραβο του, τι να πω!

@Isiliel Μα εγω αναφερομουν σε οικογενεια με δυο παιδια, δλδ 4 ατομα συνολικα, δλδ διπλασια απο τη δικη σου αν δεν κανω λαθος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη io-io : 05-01-07 στις 17:20.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:18, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
καλε, βλεπω τις ηλικιες σας!
μικρη σε ηλικια δεν εννοεις μισελ?
βρε εσυ εισαι μικροτερη
Μικρή εννοώ διότι ξέρω πολλούς που χρέη απέκτησαν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, όχι μικρότερη απο μένα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:19, 05-01-07:

Σε μενα παει αυτο?? Καλα οταν φτασω την δικη σου ηλικια, το ξανασυζηταμε!
Στη ρουμάνα πήγαινε, και δεν εννοώ μικρότερη απο μένα, το εξήγησα παραπάνω.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:21, 05-01-07:

Μικρή εννοώ διότι ξέρω πολλούς που χρέη απέκτησαν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, όχι μικρότερη απο μένα
Μα εγω μιλησα για την οικογενεια μου! Οχι για μενα προσωπικα...

εντιτ: σορρυ μπερδευτηκα! ακυρο!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:22, 05-01-07:

Αν στερείσαι, βγαίνεις και με 2000. Αλλά μη μου λέτε ότι δεν θέλετε να έχετε κάτι στην άκρη για ώρα ανάγκης. Αρα καλα λεω εγω...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:26, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αν στερείσαι, βγαίνεις. Αλλά μη μου λέτε ότι δεν θέλετε να έχετε κάτι στην άκρη για ώρα ανάγκης.
Ε ναι βρε παιδια! Κατι μπορει να σου τυχει! Το ικανοποιητικος μισθος σημαινει οτι νιωθεις μια ασφαλεια, εχεις μια καποια ποιοτητα ζωης.

Τελος παντων, για να μην παρεξηγηθω και επειδη εχουμε ξεφυγει λιγο, τα δικα μου ποσοστα ειναι κατι τετοιο:

Προτίμηση: 80%
Χρήματα: 20%
Κύρος: ??%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: ??%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: ??%
Ευκολία σπουδών: ??%
Ποιότητα σπουδών: ??%
Ευκολία επαγγέλματος: ??%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: ??%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: αυτο παει με την προτιμηση, γιατι προφανως θα προτιμησω κατι που αξιοποιει τις ικανοτητες μου, ετσι ωστε να ειμαι και καλυτερη στη δουλεια μου!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:27, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
σορρυ(ολο και πιο κατω παει το καρμα μου... τσ τσ...θελουν να με φιμωσουν...)
Παρε και απο μενα μια (θετικη σαφως)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:58, 05-01-07:

Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: αυτο παει με την προτιμηση, γιατι προφανως θα προτιμησω κατι που αξιοποιει τις ικανοτητες μου, ετσι ωστε να ειμαι και καλυτερη στη δουλεια μου!
Μην το λες, μπορεί σε κάτι άλλο να έχεις περισσότερο ταλέντο, να είχε φανεί απο μικρή ηλικία, να είχες διακρίσεις στο σχολείο και όλα αυτά τα ωραία και κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις οτι σου άρεσε μόνο και μόνο επειδή ήσουν καλή σε αυτό και οτι δεν είναι αυτό που ποθεί η καρδούλα σου...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 18:05, 05-01-07:

Μην το λες, μπορεί σε κάτι άλλο να έχεις περισσότερο ταλέντο, να είχε φανεί απο μικρή ηλικία, να είχες διακρίσεις στο σχολείο και όλα αυτά τα ωραία και κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις οτι σου άρεσε μόνο και μόνο επειδή ήσουν καλή σε αυτό και οτι δεν είναι αυτό που ποθεί η καρδούλα σου...
Για το εαυτο σου και τα μαθηματικα μιλας τωρα ε?

Ναι, ετσι ημουν κι εγω, και ευτυχως μεχρι στιγμης δεν εχω μετανιωσει για την επιλογη μου! Αλλωστε, ακομα και αν μου τυχαινε αυτο, και το κατι αλλο που θα διαλεγα να κανω θα ηταν σιγουρα κατι που θα μπορουσα να κανω καλα!

Πιστευω γενικα οτι ενω ειναι δυνατον να εισαι καλος σε κατι που δεν σου αρεσει (απο φυσικο ταλεντο) ειναι αδυνατον να σου αρεσει κατι (οχι απλα θεωρητικα, οπως μου αρεσει η ηθοποιια ας πουμε, αλλα να σε γεμιζει ως επαγγελμα) στο οποιο δεν εισαι καλος!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:09, 05-01-07:

Βασικά είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τα "είμαι καλός επειδή μου αρέσει" και "μου αρέσει επειδή είμαι καλός"...

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 02:47, 06-01-07:

Ένας απόφοιτος του πολυτεχνείου, με ένα μάστερ, στην καλύτερη περίπτωση θα πάρει πρώτο μισθό 1100~1200 ευρώ καθαρά.
Νταξ δεν λέω..Έχεις δίκιο..Αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό.Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι..Αλλά όχι σε όλες..Ξέρω άτομα σε Ιντρακομ και Οτε που έχουν ξεκινήσει με 1500 και άνω..Είναι θέμα συγκυριών,τύχης και πολλών άλλων παραγόντων..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:35, 06-01-07:

Μια ρεαλιστική εκτίμηση θα ήταν:

Προτίμηση: 30%
Χρήματα: 25%
Κύρος: 5%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 5%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0%
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 0%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 20%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 15%

Εγώ σε μεγάλο βαθμό ακολούθησα τα γεγονότα για να βρω την δουλειά που έχω. Αλλά ας κάνω έναν υπολογισμό ποσοστών:

Προτίμηση: 40%
Χρήματα: 20%
Κύρος: 5%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 5%
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 0%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 15%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 15%

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 18:01, 15-05-07:

Ποιο είναι το κριτήριο για να επιλέξει κανείς το ιδανικό επάγγελμα (έστω ότι όλες οι πόρτες είναι ανοικτές και μπορείς να διαλέξεις ό,τι, αλλά Ο,ΤΙ θέλεις για να ασχοληθείς. Είναι η δόξα, είναι το χρήμα ή είναι η αγάπη για το αντικείμενο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:04, 15-05-07:

Για μένα παίζει ρόλο η διάκριση και το πάθος, τα υπόλοιπα έρχοντε όταν κάνεις καλή δουλειά, θέλω να παθιαστώ, να ασχολιθώ και να ξεκουράζομαι μόνο που κάνω το επάγγελμα μου, άν είχα τέτοια επιλογή θα προτυμούσα το πάθος μου και μετά το χρήμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 18:06, 15-05-07:

Εγώ πάντως έχω ψηφίσει και από τη στιγμή που είμαι πρώτος που το έκανε, είναι και πασιφανές το ποια είναι η απάντησή μου. Βαλκανιζατερ καταστάσεις, λέμε...

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 18:14, 15-05-07:

Πέρα από την οικονομική αποκατάσταση πρεέι να σε γεμίζει και να το κάνεις με όρεξη, πράγμα που δεν πολυγίνεται στη πραγματικότητα. Και για μένα ευτυχισμένος είναι αυτός που μπορεί να κάνει επάγγελμα το χόμπυ του.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους