Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις μετά το διαζύγιο

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:48, 24-02-07:

Torry πολύ διαφωτιστική απάντηση. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 23:29, 26-02-07:

γενικώς τα πράγματα είναι δύσκολα ........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 13:30, 01-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
εγω εχω τρια παιδια, η καλη μου εχει και αυτη ενα απο τον πρωτο της Γαμο, προβλημα δεν υπαρχει, τα παιδια τα εχουν βρει μεταξυ τους και παιζουν μερα νυχτα μαζι, προχθες μαλιστα τους βρηκα και τους τεσσερεις στο ιδιο κρεβατι να κοιμουνται, μετα απο προβολης ταινιας.

οτι πρεπει πιστευω ε;;;
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ασε ... εσύ καλύτερα να πας να παιξεις και στο super deal....
έχεις μεγάλη τύχη φίλε μου.... και να το προσέχεις το κορίτσι να μην το χασεις!!!
Αρχική Δημοσίευση από Hunter
δεν την χανω καλε, η ετσι τουλαχιστον πιστευω, εκτος βεβαια εαν βαλει το χερι του ο διαολος και γινει καμια στραβη
που ειναι το emoticon που αυτομουτζωνεσαι;

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
1.Θα έκανα.Σοβαρή , εφήμερη και όπου τραβήξει.
2.Κανένα πρόβλημα
3.Απο μακριά και αγαπημένοι
4.Τίποτα
5.Εννοείται
να σε πω εσενα κοπελια, κατα που πεφτεις (περιοχη λεω....μπας και γινει τιποτα)

Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mperdemenos
Ο mperdemenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mperdemenos έγραψε στις 16:36, 18-12-08:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο κι αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είμαι ήδη με μια κοπέλα η οποία όμως είναι παντρεμένη με ένα μικρό παιδί. Ο γάμος της δεν έχει μέλλον και το μόνο που την κρατάει είναι το παιδί. Αν δεν υπήρχε παιδί θα είχε χωρίσει ακόμα κι αν δεν υπήρχα εγώ στη ζωή της. Είμασταν μαζί και κάποια στιγμή αποφάσισε να μείνει σε διάσταση με τον άντρα της. Ξαφνικά με έπιασαν τα ηθικά μου και της είπα να γυρίσει στον άντρα της. Έτσι κι έγινε. Όμως μ'αγαπάει και την αγαπάω και ξέρωντας ότι ο γάμος της έχει πολύ λίγες ελπίδες σκέφτομαι να της ζητήσω να μείνουμε μαζί. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Ούτε αν κάποια στιγμή αποφασίσει να επιστρέψει στον πατέρα του παιδιού της και με αφήσει. Όμως μαζί είμαστε ευτυχισμένοι. Να προσθέσω ότι και η ίδια είναι παιδί χωρισμένων γονιών που μεγάλωσε με τη γιαγιά κι έχει απωθημένα για μια σωστή οικογένεια. Βοηθήστε... δώστε τα φώτα σας. Είμαι πολύ μπερδεμένος. Παρότι είμαι μόλις 27 κι αυτή 22 νομίζω ότι είμαι έτοιμος για μια τέτοια δέσμευση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:44, 18-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από mperdemenos
. Είμαι πολύ μπερδεμένος. Παρότι είμαι μόλις 27 κι αυτή 22 νομίζω ότι είμαι έτοιμος για μια τέτοια δέσμευση.
Αν πιστεύεις ότι είσαι έτοιμος, τότε μάλλον όντως θα είσαι.
Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς έγκειται το πρόβλημα σου
Στο ότι είναι σε διάσταση? στο ότι έχει παιδί? στο ότι φίλοι και γνωστοί θα πέσουν να σε φάνε?

αν τη θες και σε θέλει, τότε προχώρα
Απλά... το δίπορτο να σταματήσει γιατί δεν είναι τίμιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 16:49, 18-12-08:

Το πρόβλημα μου είναι ότι την έδιωξα μήπως κι έχει μια ευκαιρία για το σπίτι της και τώρα είναι ξανά μαζί με τον άντρα της. Είχαμε την ευκαιρία μας όταν ήταν ήδη σε διάσταση. Επίσης αυτό το δίπορτο που λες και το δικαιολογώ λόγω ανασφάλειας και αποθημένων επειδή είναι κι η ίδια παιδί χωρισμένων γονιών.... με φοβίζει λίγο. Παρότι μέσα μου ξέρω ότι μ'αγαπάει και θα έκανε τα πάντα για μένα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:05, 18-12-08:

αχα! οκ τώρα κατάλαβα

Επικοινωνία έχεις μαζί της? μιλάτε? μαθαίνεις πως τα πάει? αν όντως το παλεύουν ειλικρινά με τον άντρα της?
αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δε μπορεί να σωθεί ένας γάμος όταν ο ένας απ τους δύο είναι "αλλού"
Κι αν όντως σε αγαπάει όπως λες, τότε είναι "Αλλού" η κοπέλα

Μήπως να της μιλούσες για το τι αισθάνεσαι?
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το νεαρό της ηλικίας της
Πιθανολογώ ότι έμεινε έγκυος και παντρεύτηκε εξ ανάγκης... είναι λογικό αν όντως έγινε έτσι, ο γάμος να μην προχωρήσει. Κι αν δεν τελειώσει τώρα, θα τελειώσει μέσα στην ερχόμενη 3 ετία
Είσαι όμως εσύ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ? ή είσαι η πατερίτσα της όταν όλα στη ζωή της πήγαιναν χάλια?
Θα είναι μαζί σου για "πάντα"? είναι τόσο ώριμη ώστε να ξέρει ότι ναι μεν έκανε λάθος με τον άντρα της αλλά εσύ είσαι το ΣΩΣΤΟ?
Δεν είναι αμαρτία για το παιδάκι της να πηγαίνει από "Σπίτι σε σπίτι" από "μπαμπά σε μπαμπά"?
Είσαι σίγουρος ότι είναι αρκετά ώριμη ώστε να μην σε έχει ήδη χρησιμοποιήσει άθελα της?

Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 17:24, 18-12-08:

Η επικοινωνία έχει κοπεί τώρα γιατί όσο εγώ της έλεγα να επιστρέψει στον άντρα της επειδή με έπιασαν τα ηθικά μου.... εκείνη του μιλούσε στο τηλ και του έλεγε ότι ειναι με άλλον. Προφανώς ήθελε να μου αποδείξει κάτι. Έτσι τώρα της έχει βάλει κάποια μέτρα και τηλεφωνικά δε μπορούμε να μιλήσουμε. Μπορεί να υπάρξει όμως επικοινωνία ιντερνετικά. Της έχω πει τί αισθάνομαι. Το κακό είναι ότι επειδή είχαμε τις ευκαιρίες μας και τις χάσαμε και στην τελευταία έφταιξα εγώ (με παρακαλούσε να την πάρω μαζί μου), έχει χαθεί η εμπιστοσύνη και κυρίως για το παιδί. Δεν παντρεύτηκε λόγω του παιδιού. Παντρεύτηκε γιατί ήθελε να κάνει την οικογένεια που ποτέ δεν είχε και που πάντα ονειρευόταν. Όταν άρχισε να σκέφτεται το διαζύγιο ήρθε το παιδί και παρέμεινε. Εκεί κάπου εμφανίστηκα εγώ, μετά από μερικούς μήνες. Τώρα βλέπω ότι είναι με τον άντρα της πάλι για το παιδί. Πάλι από ανασφάλειες. Όλα αυτά για τις πατερίτσες κλπ κλπ... ποτέ δε θα είμαι σίγουρος. Και δεν υπάρχει και τρόπος να βεβαιωθώ. Δεν είσαι σίγουρος όταν έχεις σχέση με μια ελεύθερη κοπέλα, πως να είσαι σίγουρος όταν η κοπέλα είναι παντρεμένη;; Αυτά με κράτησαν πίσω και θέλησα να κάνω το "σωστό" και να της πω να χωρίσουμε. Όμως έχω πολλά δείγματα ότι μ'αγαπάει. Κι είναι κρίμα αν αύριο μεθαύριο τελικά δεν αντέξει και χωρίσει... να χάσουμε αυτό που είχαμε.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:33, 18-12-08:

Η επικοινωνία έχει κοπεί τώρα γιατί όσο εγώ της έλεγα να επιστρέψει στον άντρα της επειδή με έπιασαν τα ηθικά μου....
Τα ηθικά σου.. ή οι φόβοι σου;
Φόβος μή δεν καταφέρεις να κάνεις τις θυσίες που αρμόζουν στην κατάσταση..
Φόβος μη δεν της σταθείς όσο πρέπει..
Φόβος μην όλη αυτή η αγάπη που νιώθεις όταν γίνει δεδομένη πάψει να υπάρχει και χαθούν όλα;

Η απόφαση είναι δική της, εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Εύχομαι μόνο να έχει την ωριμότητα να καταλάβει τι είναι καλό και τι όχι, για κείνη και το παιδί της.

Και γιατί βρε mperdemenos της ζήτησες να είστε μαζί αφού και συ ο ίδιος δεν ήσουν σίγουρος;
Δεν παίζεις έτσι εύκολα με τους ανθρώπους και ειδικά όταν στη μέση βρίσκονται και παιδιά. Δε φταίνε σε τίποτα..
Δεν είναι μπαλάκι τώρα έλα σε μένα, τωρα πήγαινε στον άντρα σου.

Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 22:01, 18-12-08:

Φόβοι μήπως δε μπορέσω να ανταποκριθώ, φόβος μήπως πιεστώ, φόβος για το τί θα πεί ο κόσμος, φόβος για τις ευθύνες και τα οικονομικά, φόβος μήπως το δίπορτο δεν είναι μόνο από ανασφάλεια και λόγω του παιδιού αλλά κι επειδή νιώθει αισθήματα, φόβος μήπως την πιάσουν κάποια στιγμή εκείνη τα ηθικά της κι επιστρέψει. Δεν τις είπα να είμαστε μαζί. Πάντα τις έλεγα ότι δεν έπρεπε να συνεχίσουμε αλλά πάντα είμασταν μαζί. Δεν αντέχει ο ένας μακριά από τον άλλον. Τώρα που υποτίθεται την έδιωξα οριστικά και γύρισε στον άλλον κατάλαβα ότι όχι μόνο μου λείπει πολύ αλλά θα άντεχα όλες αυτές τις ευθύνες και θα ξεπερνούσα τους φόβους μου προκειμένου να είμαστε μαζί. Και ξέρω ότι το θέλει κι αυτή πολύ. Το θέμα είναι αν πρέπει να δοκιμάσω και να μπώ πάλι ανάμεσα σε ένα ζευγάρι και αν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δε θα γυρίσει στον άντρα της μετά από καιρό. Τη γνώμη σας θέλω να ξεμπλοκάρω λίγο....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:24, 18-12-08:

Εγω στη θεση σου θα εδινα χρονο και στους δυο μας...
Θα αφηνα να περασει καποιο σεβαστο χρονικο διαστημα, ωστε να πειστω οτι και εγω αλλα και ο αλλος θελουμε να ειμαστε πραγματικα μαζι με ο,τι κι εαν αυτο συνεπαγεται (ευθυνες κ.ο.κ)
Δε θα βιαζα καταστασεις και εαν μερα με τη μερα αυτο που νοιωθαμε και οι δυο γινοταν ολο και πιο εντονο και εβλεπα πως δεν ειναι απλα κατι που θα ξεφουσκωσει μπροστα στις πρωτες δυσκολιες, αλλα ερωτας και αγαπη, θα προχωρουσα...
Εν ολιγοις, θα μας εδινα χρονο, μεχρι να ειμαστε και οι δυο πολυ σιγουροι για τις οποιες επλογες μας...
Δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι που θα ηταν φρονιμοτερο να κανω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 22:35, 18-12-08:

Έχεις απόλυτο δίκιο όμως είναι δύσκολο αυτό το διάστημα. Τί να κάνεις;; Να περιμένεις;; Να συνεχίσεις;; Και πώς όταν ξέρεις ότι θέλεις κάποια άλλη και την περιμένεις; Αναλώνεσαι και χάνεις στιγμές. Δεν απολαμβάνεις τη ζωή. Είναι διαφορετικό όταν πάρεις μια απόφαση όμως και ξέρεις ότι πλέον πρέπει να την ξεχάσεις και να συνεχίσεις... ή να κάνεις το επόμενο βήμα. Ξέρεις την πραγματικότητα και το πέρνεις απόφαση. Και πώς να θέλεις να συνεχίσεις όταν δε θέλεις να τη βγάλεις από το μυαλό σου;;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:47, 18-12-08:

Έχεις απόλυτο δίκιο όμως είναι δύσκολο αυτό το διάστημα. Τί να κάνεις;; Να περιμένεις;; Να συνεχίσεις;; Και πώς όταν ξέρεις ότι θέλεις κάποια άλλη και την περιμένεις; Αναλώνεσαι και χάνεις στιγμές. Δεν απολαμβάνεις τη ζωή. Είναι διαφορετικό όταν πάρεις μια απόφαση όμως και ξέρεις ότι πλέον πρέπει να την ξεχάσεις και να συνεχίσεις... ή να κάνεις το επόμενο βήμα. Ξέρεις την πραγματικότητα και το πέρνεις απόφαση. Και πώς να θέλεις να συνεχίσεις όταν δε θέλεις να τη βγάλεις από το μυαλό σου;;
Στο μπολνταρισμενο ειναι το ολο θεμα...
Εαν δε θελεις, δεν προκειται να τη βγαλεις απο τη ζωη σου και το μυαλο σου...
Και να θυμασαι, πως δεν μπορεις απλα να πατησεις ενα κουμπακι και να παψουν τα συναισθηματα να υπαρχουν...Γι αυτον ακριβως το λογο ανεφερθηκα στο θεμα "χρονου"...
Το ξερω οτι αισθανεσαι ερωτευμενος και θελεις να το ζησεις ή να το παρεις αποφαση να συνεχισεις, αλλα αυτο δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη...
Προσπαθησε να σιγουρευτεις για τον εαυτο σου σε σχεση με αυτη τη γυναικα και εκεινη για σας...Μιλαμε για αποφασεις ζωης, οι οποιες θα επηρεασουν και αλλα ατομα εκτος απο εσας τους δυο, οπως το παιδι της κοπελας.
Καταλαβαινω απολυτα πως αισθανεσαι και σε τι αδιεξοδο μπορει να βρισκεσαι...εγκλωβισμενος απο τα "θελω", τα "πρεπει", τα "εαν δεν" και "ισως"....

Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 22:56, 18-12-08:

Κι αν αποφασίσω να πάω να τη βρώ.... θα είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε μαζί και ο άλλος θα σβήσει για πάντα;; Κι ότι δεν πρόκειται να επιστρέψει ποτέ ξανά σε αυτόν;; Πώς θα πάρω αυτές τις απαντήσεις οι οποίες δεν θα επηρεάζονται απο το συναίσθημα και θα είναι 100% αληθινές ώστε να είμαι σίγουρος;;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:00, 18-12-08:

Κι αν αποφασίσω να πάω να τη βρώ.... θα είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε μαζί και ο άλλος θα σβήσει για πάντα;; Κι ότι δεν πρόκειται να επιστρέψει ποτέ ξανά σε αυτόν;; Πώς θα πάρω αυτές τις απαντήσεις οι οποίες δεν θα επηρεάζονται απο το συναίσθημα και θα είναι 100% αληθινές ώστε να είμαι σίγουρος;;;
όσο για αυτό....
ούσα χωρισμένη με διαζύγιο και ξαναπαντρεμένη, πρέπει να σου πω ότι δεν υπάρχουν εγγυήσεις, αν και... συνήθως όταν δύο άνθρωποι χωρίζουν με διαζύγιο, οι πιθανότητες για πισογυρίσματα είναι πιο λίγες απ το να γύριζε πίσω σε παλιά της σχέση χωρίς γάμο

όταν δύο άνθρωποι χωρίζουν κι έχουν παιδί, οι σχέσεις τους συνεχίζονται για το παιδί

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:04, 18-12-08:

Καλε μου, ποτε δε θα εισαι 100% σιγουρος για το τι προκειται να γινει στο μελλον με τη σχεση σας, αφου αποφασισετε να ειστε μαζι...Δε θα σου χαιδεψω τα αυτακια και να σου πω οτι δεν προκειται ποτε να το μετανιωσει και να γυρισει πισω και οτι θα μεινει για παντα μαζι σου...Ουτε καν εσυ δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινει...Μπορει να θελεις εσυ να φυγεις απο αυτη τη σχεση...
Ρισκο ειναι και κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει κατι...
Το λιγοτερο που εχετε να κανετε, ειναι να σιγουρευτειτε για τα συναισθηματα σας και για το ποσο γερες βασεις μπορει να εχει αυτη η σχεση...Ας ξεκινησετε τλχ μια σχεση με τις καλυτερες των προυποθεσεων σε οτι αφορα το ουσιαστικο των συναισθηματων...

Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 23:08, 18-12-08:

Εγώ θέλω να πιστεύω ότι οι τίτλοι του τύπου, χωρισμένη με παιδί, κεράτωσε τον άντρα της άρα θα κερατώσει κι εσένα κλπ κλπ, είναι βλακείες. Αν υπάρχει συναίσθημα όλα επιτρέπονται και κάθε άλλο από παρά κακό είναι. Αυτό θέλω να πιστεύω..............

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:19, 18-12-08:

κεράτωσε τον άντρα της άρα θα κερατώσει κι εσένα
...Για έναν άντρα χωρισμένο, θα έλεγαν ποτέ το ίδιο; Ποτέ.

Μόνο υποκρισία και κοινωνική απαξίωση παράγει το έθνος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 18-12-08 στις 23:25.
Παράθεση

mperdemenos

Νεοφερμένος

O mperdemenos έγραψε στις 00:03, 19-12-08:

Ακριβώς.... Δυστυχώς μεγαλώσαμε σε έναν κόσμο που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να σχολιάζει, να κατηγορεί και να έχει τέτοια ταμπού... και επηρεαζόμαστε από αυτά....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:06, 19-12-08:

Να σε ενδιαφερει ο εαυτος σου...
Ασε τους αλλους να τραγουδανε..
Ολοι οσοι ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεγουν και τις περισσοτερες φορες τρομαχτικα φαλτσα!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:20, 19-12-08:

Ρεμπ το λένε και για αντρες. Ξέρω άντρα που επειδή είχε ήδη παντρευτεί δύο φορές και είχε κι ένα παιδί εκτός γάμου με μια τρίτη γυναίκα το οποίο είχε απλά αναγνωρίσει, θεωρούνταν "επικίνδυνος" για σύντροφος. Τελικά παντρεύτηκε 3η φορά και πέρα από κάθε προσδοκία είναι σχεδόν 20 χρόνια με την τελευταία του γυναίκα.

Και ξέρω πως όσες γυναίκες πλησίαζαν τον πατέρα μου που είχε δύο αποτυχημένους γάμους, ..προβληματιζόντουσαν αν μη τι άλλο.

Και είναι και λογικό, δεν είναι όμως θέμα φύλου. Είναι λογικό να σε ανησυχεί πως αφού άφησε εκείνον/η για εσένα, μπορεί να αφήσει και εσένα για κάποιον/α άλλο/η. Αλλά οι πιθανότητες είναι οι ίδιες είτε όταν σε γνώρισε είχε ήδη σχέση είτε όχι. Διότι αυτά απλά συμβαίνουν - κανείς δεν επιλέγει συνειδητά να περιπλέξει την ζωή του έτσι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:51, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Καταλαβαίνω πως δεν έχετε εμπειρίες αλλά ας το συζητήσουμε.
Γνωρίζετε αύριο μια κοπέλα ή έναν άντρα που είχε ήδη στη ζωή του ένα ή δύο (ή τρεις-τέσσερις ) γάμους:

• Θα κάνατε σοβαρή σχέση μαζί του/της? Εφήμερη?
  • Κι αν είχε παιδί/παιδιά?
  • Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
  • Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
  • Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?

Απαντήστε σε ό,τι από τα παραπάνω σας ενδιαφέρει ή προσθέστε και δικά σας που δεν σκέφτηκα.
Νομίζω πως αν γνώριζα τώρα κάποιον που έχει κάνει ήδη 2-3 γάμους κι έχει αντίστοιχα διαζύγια δε θα μπορούσα να τον δω σοβαρά, και ξέρω οτι είναι κακό αυτό που λέω, αλλά θα μου περάσουν από το μυαλό πράγματα όπως:
- Βλέπει το γάμο ως αστείο.
- Παντρεύτηκε γιατί του το είπε η μαμά του
- Παντρεύτηκε για τα χρήματα
- Είναι επιπόλαιος
- Δεν ξέρει να κάνει υποχωρήσεις
- Έχει κάποιο αρνητικό

Οπότε μάλλον δε θα προχωρούσα σε σχέση μαζί του, εκτός κι αν μου εξηγούσε (και με έπειθε) πως τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Γενικά όμως όταν κατ' επανάληψη οι σχέσεις κάποιου έχουν κακό αποτέλεσμα αρχίζω να πιστεύω οτι δεν πάει στραβά ο γυαλός, αυτός στραβά αρμενίζει.

Αν είχε και παιδί δίνω ακόμα λιγότερη πιθανότητα να συνέχιζα μαζί του γιατί:
- προφανώς το παιδί θα με έβλεπε ανταγωνιστικά και θα υπήρχαν προστριβές
- δε νομίζω να ήθελε να κάνει κι άλλα παιδιά μαζί μου
- δε θα ήταν αφοσιωμένος στη δική μας σχέση - οικογένεια
- θα ήταν πάντα μοιρασμένος στα δύο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:29, 02-03-10:

Όχι μόνο θα το έκανα, το έχω ήδη κάνει. Το αστείο είναι ότι η θεματοθέτρια, όταν άνοιγε το θέμα πριν τρία και πλέον χρόνια, δεν φανταζόταν καν ότι πολύ σύντομα έμελε να το κάνει κι εκείνη...

Το πετρωμένο τη γην αδύνατον που λένε να 'ούμ'.

Στην πράξη αποδείχτηκε πάντως ότι η ύπαρξη παιδιών από προηγούμενο γάμο, αποτελεί ένα πρόβλημα, για το οποίο θα πρέπει ο καθένας που προχωρά σε μια τέτοια σχέση, να είναι προετοιμασμένος. Σωστά ειπώθηκε σ' ένα από τα πρώτα μηνύματα του θέματος, ότι στα μάτια των παιδιών, θ' αποτελεί πάντα τον "τρίτο άνθρωπο". Ωστόσο πιστεύω ότι σε όλες τις σχέσεις υπάρχουν κάποιου είδους δυσκολίες, οπότε εφόσον υπάρχει αγάπη, τελικά όλα αντιμετωπίζονται με κάποιον τρόπο κι ας μην ξεχνάμε ότι ο χρόνος είναι παδαμάτωρ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:05, 03-03-10:

Ωστόσο πιστεύω ότι σε όλες τις σχέσεις υπάρχουν κάποιου είδους δυσκολίες, οπότε εφόσον υπάρχει αγάπη, τελικά όλα αντιμετωπίζονται με κάποιον τρόπο κι ας μην ξεχνάμε ότι ο χρόνος είναι παδαμάτωρ...
Εφόσον λοιπόν υπάρχουν δυσκολίες, γιατί να προσθέτουμε παραπάνω;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:13, 03-03-10:

Γιατί δεν διαλέγεις ποιόν θα παντρευτείς με τον βαθμό ευκολίας αλλά με τον βαθμό του έρωτα και της αγάπης.
Αυτό δεν είναι ο γάμος? Μια δήλωση ότι με ΑΥΤΟΝ θέλω να περάσω την ζωή μου.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:19, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Γιατί δεν διαλέγεις ποιόν θα παντρευτείς με τον βαθμό ευκολίας αλλά με τον βαθμό του έρωτα και της αγάπης.
Αυτό δεν είναι ο γάμος? Μια δήλωση ότι με ΑΥΤΟΝ θέλω να περάσω την ζωή μου.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φαίνεται από την αρχή οτι ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος από το κανονικό. Πχ σε σχέση από απόσταση, με κάποιον που έχει κάποιο μεγάλο κουσούρι στο χαρακτήρα του (πχ τσιγγούνης, υπερβολικά ζηλιάρης, εγωιστής, μαμάκιας κλπ), κάποιον αλλόθρησκο ή αλλοδαπό και τόσα άλλα που δε μου έρχονται τώρα. Εφόσον τα ξέρω αυτά από την αρχή θεωρώ οτι είναι πιο λογικό να μην "αφεθώ" να τον κάνω τον άνθρωπο της ζωής μου.

Βέβαια δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής. Αλλά σε μια απόφαση για γάμο, νομίζω οτι κι η λογική πρέπει να έχει κάποια άποψη.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:30, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εφόσον λοιπόν υπάρχουν δυσκολίες, γιατί να προσθέτουμε παραπάνω;
Διοτι υπαρχουν τα συναισθηματα και η προσωπικη ισορροπια, εκτος απο την τετραγωνη λογικη ρε συ Himela...
Και εφοσον αυτες οι δυσκολιες ειναι αντιμετωπισιμες, αξιζει κανεις να δοκιμασει. Ακομα κι εαν τελικα δεν αντεξει η οποια σχεση λογω αυτων ή καποιων αλλων δυσκολιων, τουλαχιστον εχει γινει η προσπαθεια. Εαν δε δοκιμασεις, δεν μπορεις να γνωριζεις εκ των προτερων μετα βεβαιοτητος τι επροκειτο να συμβει.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:34, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Διοτι υπαρχουν τα συναισθηματα και η προσωπικη ισορροπια, εκτος απο την τετραγωνη λογικη ρε συ Himela...
Και εφοσον αυτες οι δυσκολιες ειναι αντιμετωπισιμες, αξιζει κανεις να δοκιμασει. Ακομα κι εαν τελικα δεν αντεξει η οποια σχεση λογω αυτων ή καποιων αλλων δυσκολιων, τουλαχιστον εχει γινει η προσπαθεια. Εαν δε δοκιμασεις, δεν μπορεις να γνωριζεις εκ των προτερων μετα βεβαιοτητος τι επροκειτο να συμβει.
Ναι συμφωνώ. Αλλά σκέψου οτι σε ένα γάμο θα προκύψουν και παιδιά. Και για τα παιδιά του ο καθένας είναι υποχρεωμένος να κάνει τη βέλτιστη επιλογή κι όχι να ρισκάρει.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:44, 03-03-10:

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φαίνεται από την αρχή οτι ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος από το κανονικό. Πχ σε σχέση από απόσταση, με κάποιον που έχει κάποιο μεγάλο κουσούρι στο χαρακτήρα του (πχ τσιγγούνης, υπερβολικά ζηλιάρης, εγωιστής, μαμάκιας κλπ), κάποιον αλλόθρησκο ή αλλοδαπό και τόσα άλλα που δε μου έρχονται τώρα. Εφόσον τα ξέρω αυτά από την αρχή θεωρώ οτι είναι πιο λογικό να μην "αφεθώ" να τον κάνω τον άνθρωπο της ζωής μου.

Βέβαια δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής. Αλλά σε μια απόφαση για γάμο, νομίζω οτι κι η λογική πρέπει να έχει κάποια άποψη.
Για τον κάθε άνθρωπο ίσως να υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά του άλλου που είναι απαγορευτικά. Φαντάζομαι ότι τότε το πράγμα θα ξεφτίσει πριν το γάμο. 'Αλλα χαρακτηριστικά είναι για τον καθένα μας διαπραγματεύσιμα ή αλλάζουν στην πορεία.
Αλλά εσύ δεν μιλάγες για τον χαρακτήρα και την ψυχή του άλλου, που θα καθορίσει πόσο θα ζήσει ο έρωτας σας. Μιλάς για τα παιδιά του, ανεξάρτητα πλάσματα που δεν καθορίζουν τα αισθήματα σου για τον άλλον, απλώς σου θέτουν καινούργια θέματα προς λύση. Αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής που ξεκινάτε να ζήσετε οι δυό σας. Πάντα θα υπάρχουνε θέματα προς λύση και αυτά δεν θα έχουν να κάνουν με τα αισθήματα του ζευγαριού.
Πάντως θα ήθελα να προσθέσω ότι το να βλέπεις ένα γονιό και να χαίρεσαι την σχέση του με το παιδί του είναι ισχυρότατη ένδειξη ότι θα γίνει καλός γονιός και για τα παιδιά σας... κάτι που αλλοιώς σίγουρα δεν θα μπορούσες να ξέρεις.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:47, 03-03-10:

Ναι συμφωνώ. Αλλά σκέψου οτι σε ένα γάμο θα προκύψουν και παιδιά. Και για τα παιδιά του ο καθένας είναι υποχρεωμένος να κάνει τη βέλτιστη επιλογή κι όχι να ρισκάρει.
Το οτι θα προκυψουν και μεταξυ τους παιδια δεν ειναι απολυτο...
Και κατα δευτερον, ακομα και εαν προκυψουν, τι εννοεις γραφοντας "βελτιστη" επιλογη? Δηλαδη του χωρισμενου η καλυτερη επιλογη ειναι να μεινει μονος του, επειδη υπαρχει η πιθανοτητα, αναλογα με την περιπτωση βεβαια, να υπαρξουν δυσκολιες σχετικα με την αποδοχη του τριτου προσωπου απο το παιδι?
Ξερεις κατι...? Συνηθως, εαν οι γονεις εχουν διατηρησει καλη σχεση μεταξυ τους και δε δηλητηριαζεται το μυαλουδακι και η ψυχη του απο κακοβουλες κουβεντες, καταφερνει το παιδι να συνειδητοποιησει την κατασταση και εν συνεχεια καποια στιγμη να την αποδεχτει.
Δεν ειναι ευκολο γενικοτερα, αλλα δεν ειναι και αδυνατο σε σημειο που να μην προσπασθησεις καν.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:05, 03-03-10:

απλώς σου θέτουν καινούργια θέματα προς λύση. Αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής που ξεκινάτε να ζήσετε οι δυό σας. Πάντα θα υπάρχουνε θέματα προς λύση και αυτά δεν θα έχουν να κάνουν με τα αισθήματα του ζευγαριού.
Εγώ πάντως τα προβλήματα σχετικά με τα παιδιά τα βάζω πάνω από όλα. Δεν είναι "ένα ακόμα πρόβλημα". Είναι ΤΟ πρόβλημα.

Μιλάω σαν παιδί χωρισμένων γονιών που η σχέση μου με τη μητριά μου είναι πολύ χάλια. Τώρα πια ανύπαρκτη. Και η σχέση μου με το παιδί του πατέρα μου ανύπαρκτη εξαιτίας αυτής της γυναίκας. Φαντάζεσαι πόσο πονάει αυτό;

Δηλαδη του χωρισμενου η καλυτερη επιλογη ειναι να μεινει μονος του, επειδη υπαρχει η πιθανοτητα, αναλογα με την περιπτωση βεβαια, να υπαρξουν δυσκολιες σχετικα με την αποδοχη του τριτου προσωπου απο το παιδι?
Όχι να μείνει μόνος του, αλλά καλύτερα να μην εμπλέκει συναισθηματικά το παιδί με κάθε του δεσμό. Εκτός αν αυτός ο δεσμός καταλήξει σε γάμο, τότε αναγκαστικά θα το εμπλέξει. Που και τότε υπάρχουν πολλά ρίσκα. Δε βγήκαν τυχαία οι απόψεις για τις μητριές και τους πατριούς.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 11:25, 03-03-10:

Εγώ πάντως τα προβλήματα σχετικά με τα παιδιά τα βάζω πάνω από όλα. Δεν είναι "ένα ακόμα πρόβλημα". Είναι ΤΟ πρόβλημα.
Είναι ΤΟ πρόβλημα αν το ζευγάρι δεν το αντιμετωπίσει σαν ζευγάρι.
Μιλάω σαν παιδί χωρισμένων γονιών που η σχέση μου με τη μητριά μου είναι πολύ χάλια. Τώρα πια ανύπαρκτη. Και η σχέση μου με το παιδί του πατέρα μου ανύπαρκτη εξαιτίας αυτής της γυναίκας. Φαντάζεσαι πόσο πονάει αυτό;
Αν ο άντρας σου μάλωνε με την μάνα σου εσύ δεν θα'χες σχέση με την μάνα σου? Τις ευθύνες να τις δίνουμε σε αυτούς που τους αναλογούν. Όχι του ενός οι αδυναμίες - επειδή είναι δικός μας - να είναι χωρίς βαρύτητα.
Όχι να μείνει μόνος του, αλλά καλύτερα να μην εμπλέκει συναισθηματικά το παιδί με κάθε του δεσμό. Εκτός αν αυτός ο δεσμός καταλήξει σε γάμο, τότε αναγκαστικά θα το εμπλέξει. Που και τότε υπάρχουν πολλά ρίσκα. Δε βγήκαν τυχαία οι απόψεις για τις μητριές και τους πατριούς.
Κανείς δεν μίλησε για τον κάθε δεσμό... κατ'αρχήν.
Αν ο δεσμός μας είναι δεσμός αγάπης, μπαίνουμε στο τριπάκι να δουμε μέσα από τα μάτια του ανθρώπου που αγαπάμε τους δικούς του ανθρώπους. Όχι δεν βλέπω τα πράγματα ρομαντικά, πρακτικά τα βλέπω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dgk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dgk
Ο dgk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O dgk έγραψε στις 07:17, 24-09-11:

Το διαζύγιο είναι μια επώδυνη διαδικασία και για το παιδί. Στη διάσταση ή στο διαζύγιο, οφείλουν και οι δύο γονείς πρωταρχικά και πάνω από κάθε δικό τους συμφέρον, να εξασφαλίσουν το συμφέρον του παιδιού τους, που αγαπάει και τους δύο γονείς του. H εφαρμογή της συνεπιμέλειας (κοινή επιμέλεια και από τους δύο γονείς) είναι η καλύτερη λύση για την ισορροπημένη ανάπτυξη του παιδιού.

Για τον λόγο αυτό ο Σύλλογος ΓΟΝ.ΙΣ. έχει καταρτίσει το «Σύμφωνο κοινής επιμέλειας», ένα πρότυπο που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι γονείς, προκειμένου να ρυθμίσουν και να εξασφαλίσουν τα δικαιώματά τους σε σχέση με το παιδί, μετά το διαζύγιο.

Η κοινή φροντίδα των παιδιών και από τους δύο γονείς είναι η μόνη επιλογή όταν βάλουμε προτεραιότητα μας το συμφέρον του παιδιού. Ανεξάρτητα από την οικογενειακή κατάσταση θα πρέπει είτε πριν το διαζύγιο είτε μετά τα παιδιά να προστατευτούν από διαμάχες , καυγάδες κλπ.

Επομένως και οι δύο γονείς έχουν υποχρέωση να φροντίζουν από κοινού το παιδί τους είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικό σπίτι. Έτσι ένα παιδί όταν προέρχεται από το προστατευτικό περιβάλλον της οικογένειας είτε είναι παιδί χωρισμένων γονιών θα απολαμβάνει τη φροντίδα δύο γονέων με ισότιμο και ισορροπημένο τρόπο, ώστε να αναπτυχθεί συναισθηματικά και ψυχικά χωρίς να αισθανθεί την απώλεια του ενός γονέα.

Κάθε παιδί έχει ανάγκη και τους δύο γονείς του, ώστε να αναπτυχθεί ισορροπημένα σε μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Είναι απαραίτητο στο περιβάλλον του παιδιού να υπάρχει αγάπη, αποδοχή, κατανόηση μεταξύ των γονέων. Δυστυχώς όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια τα διαζύγια αυξάνονται. Πολλά παιδιά βιώνουν - παρά τον νόμο - την εν ζωή απώλεια του ενός γονέα μετά από ένα διαζύγιο. Αυτό είναι σε βάρος του παιδιού και πολλές φορές χωρίς την θέληση του άλλου γονέα. Απο την άλλη υπάρχουν πολλοί γονείς που βάζοντας προτεραιότητα το παιδί φροντίζουν από κοινού, ότι το αφορά προσπαθώντας να επηρεαστεί όσο γίνεται λιγότερο απο την απόφαση τους να χωρίσουν συναισθανόμενοι ότι παραμένουν γονείς ακόμα και μετά απο ένα διαζύγιο.

Η από κοινού φροντίδα εξυπηρετεί τελικά το καλύτερο συμφέρον (best interest) του παιδιού που είναι να μεγαλώνει και με τους δύο γονείς κοντά του, στο ίδιο σπίτι σε περιβάλλον αγάπης. Σε περίπτωση διαζυγίου η κάλυψη της συναισθηματικής ανάγκης του παιδιού να νιώθει και τους δύο γονείς κοντά του, έστω και σε διαφορετικά σπίτια, οδηγεί σίγουρα στην αμέσως καλύτερη επιλογή.

Μέριμνα των γονέων αλλά και της πολιτείας πρέπει να αποτελεί η προστασία των κατοχυρωμένων δικαιωμάτων του παιδιού για ανατροφή και από τους δυο γονείς, λαμβάνοντας πάντοτε υπόψιν στις αποφάσεις τους την αρχή ότι για την ορθή, ομαλή και ισόρροπη ψυχοσωματική ανάπτυξη, τη συναισθηματική τους πληρότητα και τη θετική διαμόρφωση της προσωπικότητας τους είναι απαραίτητη η ενεργός συμμετοχή και των δύο γονέων στην ανατροφή των παιδιών.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 09:51, 24-09-11:

Δυστυχως οι γονεις δεν ξερουν τους οργανισμους αυτους και δεν χωριζουν με γνωμονα τα παιδια αλλα με γνωμονα τον εγωισμο τους. Ειναι λυπηρο και τουλαχιστον αδικο ενα παιδι να βιωνει μια ασχημη κατασταση μεσα στο σπιτι . Πληρωνει τα λλαθη των γονιων του !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dgk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dgk

O dgk έγραψε στις 22:12, 24-09-11:

Εξαιρετικό... Τι γίνεται με την οικεία συμπεριφορά που ως ενήλικες κουβαλάμε?

http://www.youtube.com/watch?v=KlPwP...ture=fvwp&NR=1

Δεν έχει σημασία από που έρχεσαι σημασία έχει που βρίσκεσαι... Η ευθύνη της επιλογής καθορίζει και την ενηλικίωση...
Κάποιοι δυστυχώς μένουν για πάντα παιδιά... Χωρίς δικαιολογία πια

Παράθεση

maryT.G.1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maryT.G.1
H maryT.G.1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H maryT.G.1 έγραψε στις 12:52, 25-09-11:

Μέριμνα των γονέων αλλά και της πολιτείας...

Προυποθετει πολλά.Αν οι γονείς είναι ανώριμοι τι να κάνει η πολιτεία ?

Παράθεση

dgk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dgk

O dgk έγραψε στις 16:30, 26-09-11:

Προστασία του παιδιού. Υποχρεωτική καθημερινή παρουσία και των 2 γονέων ( οχι ταυτόχρονη στη περίπτωση διαζυγίου) . Ανάπτυξη μηχανισμών πρόληψης αλλά και ελέγχου εφαρμογής του διεθνούς δικαίου του παιδιού. (ΔΣΔΠ του ΟΗΕ, ΣΥΝΘΗΚΗ ΧΑΓΗΣ, άρθρο 8 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου,άμεση έκδοση των σχετικών προεδρικών διαταγμάτων για την κατά τα άρθρα 49 επ. ν. 2447/1996 ίδρυση των κοινωνικών υπηρεσιών σε κάθε Πρωτοδικείο και πολλά αλλά
βλέπε σχετικά )

Παράθεση

EveMor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EveMor
H EveMor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H EveMor έγραψε στις 09:06, 28-10-16:

Είχαμε μια συζήτηση με την παρέα μου, ηλικίες 25 μέχρι 30 περίπου. Όταν ρωτήσαμε ποια η γνώμη των αγοριών τις παρέας για τις χωρισμένες κοπέλες με παιδί κυρίως, αν θα έκαναν σχέση με κάποια τέτοια κοπέλα, λάβαμε διαφορετικές απαντήσεις. Ο ένας είπε ότι δεν θα ασχολιόταν καν από την αρχή γιατί είναι ένα παιδί στη μέση και δεν θα ήθελε να "ταίζει" το παιδί κάποιου άλλου Καταλαβαίνετε τι έγινε σε εκείνο το σημείο! Άλλος είπε ότι θα φοβόταν γιατί μπορεί να γίνει και δεύτερη φορά, για να χωρίσει κάποιος/κάποια, μπορεί να το ξανακάνει, δεν θα ήξερε ποιος δημιούργησε το πρόβλημα και έφτασαν εκεί που έφτασαν κλπ. Άλλοι είπαν ότι απλά δεν θα τους ένοιαζε και θα προχωρούσαν κανονικά με την κοπέλα.
Εγώ έχω την μεγαλύτερη αδερφή μου χωρισμένη με παιδί και μια χαρά έφτιαξε την ζωή της. Θα την φτιάξει μάλλον γιατί το πάνε για γάμο. Απλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως γίνεται να υπάρχουν τόσο οπισθοδρομικά μυαλά, γιατί για μένα κάτι τέτοιο έχει κάποιος που λέει αυτό που είπε πχ ο πρώτος πάνω.
Εσάς ποια η άποψη σας για αυτό το θέμα; Αν δείτε κοπέλα χωρισμένη με παιδί/παιδιά, λέτε μακριά και αγαπημένοι;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 09:44, 28-10-16:

Κάτσε να στο εξηγήσω το οπισθοδρομικό για να το καταλάβεις. Υπέθεσε για λίγο ότι είσαι άντρας και μαθαίνεις ότι η γυναίκα που σου αρέσει είναι χωρισμένη με παιδί. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Είτε ο πρώην άντρας της ήταν καλός και άρα αυτή έδιωξε ένα καλό άντρα οπότε για πιο λόγο θες να είσαι με μια γυναίκα που διώχνει έναν καλό άντρα? Είτε ο πρώην άντρας της ήταν τελείως μαλάκας, οπότε ξέρεις ότι η γυναίκα με την οποία πας να μπλέξεις δεν κάνει και τόσο καλές επιλογές στην ζωή της γενικότερα για να μπλέξει με ένα μαλάκα και να κάνει και παιδί μαζί του.

Αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό και ας πούμε ότι ακόμη θες να συνεχίσεις. Τώρα έχεις και τον μαλάκα με τον οποίο πρέπει να συνδιαλέγεσαι καθώς θα θέλει να έρχεται να βλέπει το παιδί να το παίρνει και γενικά θα μπλέκεται ένας τρίτος στην οικογένειά σου. Δεν αναφέρομαι καν σε αρκετές περιπτώσεις που αυτός ο τρίτος μπορεί να είναι εγκληματίας, συμμορίτης ή γενικά επικίνδυνο άτομο καθώς τώρα έχεις να ανησυχείς και γι' αυτό, πως υπάρχει ένας τρελός εκεί έξω το παιδί του οποίου μεγαλώνεις και μπορεί ανά πάσα στιγμή να του τη δώσει και να μπουκάρει στο σπίτι σου και να γίνει χαμός. Δεν είναι πως δεν έχει γίνει ποτέ αυτό δηλαδή.

Αλλά ας το προσπεράσουμε κι αυτό. Πλέον δεν έχεις καν την φυσική εξουσία του πατέρα στο παιδί για να μπορείς να το διαπαιδαγωγήσεις όπως θέλεις καθώς το παιδί πάντα θα μπορεί πάντα να παίξει το χαρτί "Δεν είσαι ο πατέρας μου, δε θα μου πεις τι θα κάνω" και θα έχει και δίκιο. Γνωρίζεις επίσης πως σε οποιαδήποτε κόντρα με το παιδί η γυναίκα σου θα πάρει de facto την θέση του παιδιού (καθώς αυτό είναι η πραγματική της οικογένεια και όχι εσύ) πράγμα που υπονομεύει ακόμη περισσότερο την θέση σου ως τον άντρα του σπιτιού. Και παρόλα αυτά εσύ είσαι ακόμη υποχρεωμένος να πληρώνεις κανονικά γι'αυτήν την οικογένεια καθώς αφού ξαναπαντρευτεί η γυναίκα ο πρώην δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τίποτα.

Για πες μου τώρα εσύ. Αν μπορείς να βάλεις τον εαυτό σου στη θέση αυτού του άντρα Για ποιο ακριβώς λόγο να πας να μπλέξεις σε μια τέτοια κατάσταση όπου στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά δεν θα βγεις ριγμένος, ενώ υπάρχουν τόσες και τόσες ελεύθερες γυναίκες χωρίς παιδιά?

ΥΓ. Α ναι το ξέχασα, υπάρχει πάντα και η περίπτωση ο άντρας να δεθεί με το παιδί σαν πραγματικός πατέρας και η μάνα να τον χωρίσει (το έχει ξανακάνει ήδη στο παρελθόν στον προηγούμενο άντρα) που σε αυτήν την περίπτωση δεν έχει απολύτως κανένα δικαίωμα στο παιδί γιατί αυτή είναι η βιολογική μάνα και αυτός όχι οπότε πάντα εκείνη θα έχει προτεραιότητα. Μία περίπτωση που δεν την εύχομαι σε κανέναν άντρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 28-10-16 στις 11:28.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,471 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:37, 28-10-16:

Τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και ο χωρισμένος με παιδιά άντρας (γιατί αυτός ο "ρατσισμός"?)
Όπως και να'ναι, αυτό δεν σημαίνει οτι αμφότεροι είναι καταδικασμένοι να μείνουν χωρίς σύντροφο, επειδή η προηγούμενη σχέση ή γάμος απέτυχαν.
Πόσο μάλλον που πάνω από τους μισούς γάμους που γίνονται, θα οδηγηθούν σε διαζύγιο.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:59, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και ο χωρισμένος με παιδιά άντρας (γιατί αυτός ο "ρατσισμός"?)
Όπως και να'ναι, αυτό δεν σημαίνει οτι αμφότεροι είναι καταδικασμένοι να μείνουν χωρίς σύντροφο, επειδή η προηγούμενη σχέση ή γάμος απέτυχαν.
Πόσο μάλλον που πάνω από τους μισούς γάμους που γίνονται, θα οδηγηθούν σε διαζύγιο.
Προφανώς και ισχύει και για άντρες. Δηλαδή αν είχα αδερφή θα της έλεγα τα ίδια πράγματα αν σκεφτόταν να παντρεύει χωρισμένο (με ή χωρίς παιδί). Πχ γιατί τον χώρισε η άλλη, μήπως είχε κάποιες εκρήξεις ή είχε άλλα... κουσούρια;

Φυσικά, μπορεί απλώς να μην δούλεψε ο γάμος, έχουν και αυτοί οι άνθρωποι ψυχή και πολλοί από αυτούς σίγουρα αξίζουν και άλλη ευκαιρία. Παράδειγμα η αδερφή του φίλου μου που είχε παντρεύει στα 17, χώρισε μετά από λίγο καιρό (χωρίς παιδί ευτυχώς), διάβασε σπούδασε νοσηλευτική εργάζεται και τώρα 10-15 χρόνια μετά παντρεύτηκε πάλι. Λάθη γίνονται πάντα, ειδικά όσοι παντρεύονται μικροί κυρίως λόγω ανωριμότητας. Αλλά υπάρχει πάντα πιθανότητα να έχει κάποια βασικά μειονεκτήματα ο χαρακτήρας τους, πρέπει να είσαι πολύ πολύ προσεκτικός/ή. Ειδικά αν παντρευτείς στα 23-24+ η ανωριμότητα δεν θα έπρεπε να στέκει σαν δικαιολογία...

Όσον αφορά τα στατιστικά με τίποτα δεν πρέπει να πηγαίνεις με αυτό το σκεπτικό δηλαδή έτσι και αλλιώς οι μισοί γάμοι οδηγούνται σε διαζύγια! Θα είναι καταδικασμένος πριν γίνει πιστεύω...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,471 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:14, 28-10-16:

Όσον αφορά τα στατιστικά με τίποτα δεν πρέπει να πηγαίνεις με αυτό το σκεπτικό δηλαδή έτσι και αλλιώς οι μισοί γάμοι οδηγούνται σε διαζύγια! Θα είναι καταδικασμένος πριν γίνει πιστεύω...
Δεν παύει όμως να είναι μια αλήθεια, που καλό είναι να αντλήσουμε από αυτή κάτι θετικό. Τουτέστιν, να γίνουμε πιο προσεκτικοί στην επιλογή συντρόφου, ιδιαίτερα συζύγου που θα αποκτήσουμε παιδιά μαζί.
Παράθεση

hameleon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hameleon
H hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H hameleon έγραψε στις 14:08, 29-10-16:

Καλησπερα αναφερθηκαν καποιοι στη λεξη κουσουρι τι παει να πει καποιο κουσουρι ειχε και χωρισε;τα κουσουρια δεν τα αποκταμε μετα τον γαμο αλλα τα χουμε ολοι απο πριν...το προβλημα ειναι οτι δεν ταιριαζουν ολοι με ολους γι αυτο ειναι δυσκολο να μην διαλυονται οι γαμοι...
Δεν ξερω τι λενε οι αντρες αλλα ουτε και γω θα θελα να κανω οικογενεια με καποιον που εχει χωρισει και εχει και παιδια οχι απο προκαταληψη απλα δεν θα θελα να ξεκινησω κατι που απο την αρχη θα χε προβληματα και υποχρεωσεις..

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Κάτσε να στο εξηγήσω το οπισθοδρομικό για να το καταλάβεις. Υπέθεσε για λίγο ότι είσαι άντρας και μαθαίνεις ότι η γυναίκα που σου αρέσει είναι χωρισμένη με παιδί. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Είτε ο πρώην άντρας της ήταν καλός και άρα αυτή έδιωξε ένα καλό άντρα οπότε για πιο λόγο θες να είσαι με μια γυναίκα που διώχνει έναν καλό άντρα? Είτε ο πρώην άντρας της ήταν τελείως μαλάκας, οπότε ξέρεις ότι η γυναίκα με την οποία πας να μπλέξεις δεν κάνει και τόσο καλές επιλογές στην ζωή της γενικότερα για να μπλέξει με ένα μαλάκα και να κάνει και παιδί μαζί του.
Αυτο ειναι τελειως ακυρο σκεψου οτι γνωριζεις μια κοπελα και σ αρεσει..αυτη καποια στιγμη σε ρωταει εχεις κανει προηγουμενες σχεσεις;το πιο λογικο ειναι να απαντησεις ναι..Τοτε με βαση την λογικη που παρεθεσες θα επρεπε να σε απορριψει σκεπτομενη ή οτι η πρωην σου μπορει να ταν μια καλη κοπελα αλλα εσυ θα σουν ο κακος που την αφησες ή οτι η πρωην σου ηταν μη αξιολογος χαρακτηρας επομενως εσυ δεν ξερεις να επιλεγεις σωστους ανθρωπους οποτε και παλι θα πρεπει να φας ακυρο..Μ αυτη την λογικη ολοι μονοι θα ηταν...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 29-10-16 στις 14:28. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:23, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από hameleon
Αυτο ειναι τελειως ακυρο σκεψου οτι γνωριζεις μια κοπελα και σ αρεσει..αυτη καποια στιγμη σε ρωταει εχεις κανει προηγουμενες σχεσεις;το πιο λογικο ειναι να απαντησεις ναι..Τοτε με βαση την λογικη που παρεθεσες θα επρεπε να σε απορριψει σκεπτομενη ή οτι η πρωην σου μπορει να ταν μια καλη κοπελα αλλα εσυ θα σουν ο κακος που την αφησες ή οτι η πρωην σου ηταν μη αξιολογος χαρακτηρας επομενως εσυ δεν ξερεις να επιλεγεις σωστους ανθρωπους οποτε και παλι θα πρεπει να φας ακυρο..Μ αυτη την λογικη ολοι μονοι θα ηταν...
Το ίδιο πράγμα είναι η σχέση με τον γάμο και τα παιδιά?
Παράθεση

hameleon

Νεοφερμένος

H hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H hameleon έγραψε στις 14:42, 29-10-16:

O γαμος και τα παιδια ειναι η καταληξη μιας σχεσης δεν γεννιεται κανεις παντρεμενος με παιδια..Συνηθως γι αυτο κανουν σχεσεις οι ανθρωποι για να δουν αν ταιριαζουν ωστε να το προχωρησουν..
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:48, 29-10-16:

Ε, αν δεις οτι δεν ταιριάζεις, γιατι να το προχωρήσεις;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 14:52, 29-10-16:

O γαμος και τα παιδια ειναι η καταληξη μιας σχεσης δεν γεννιεται κανεις παντρεμενος με παιδια..Συνηθως γι αυτο κανουν σχεσεις οι ανθρωποι για να δουν αν ταιριαζουν ωστε να το προχωρησουν..
Γιατί εγώ τι λέω?
Παράθεση

hameleon

Νεοφερμένος

H hameleon έγραψε στις 15:06, 29-10-16:

εγω αναφερθηκα στον ανωθεν συλλογισμο σου οπου προεξοφλεις οτι μια χωρισμενη ειτε δικαιως χωρισε ειτε αδικως θα πρεπει να απορριφθει γι αυτο τον λογο μονο και μονο επειδη χωρισε

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ε, αν δεις οτι δεν ταιριάζεις, γιατι να το προχωρήσεις;
δεν ειπε κανεις να το προχωρησεις εφοσον δεν ταιριαζεις..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 29-10-16 στις 15:44. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 15:12, 29-10-16:

εγω αναφερθηκα στον ανωθεν συλλογισμο σου οπου προεξοφλεις οτι μια χωρισμενη ειτε δικαιως χωρισε ειτε αδικως θα πρεπει να απορριφθει γι αυτο τον λογο μονο και μονο επειδη χωρισε
Ναι, γιατί ο γάμος και τα παιδιά είναι κάτι σοβαρό, δεν είναι μια απλή σχέση που χωρίζεις γιατί ο άλλος θέλει να βγαίνετε κι εσύ να βλέπεις σειρές. Υποτίθεται πως όταν καταλήξεις να παντρευτείς κάποιον και πόσο μάλλον να κάνεις παιδιά μαζί του, έχετε ήδη διαπιστώσει πως ταιριάζετε σαν ζευγάρι, γι' αυτό και όταν έρχεται το διαζύγιο μετά κάνω αυτόν τον συλλογισμό. Δεν μπορείς να πάρεις τώρα εσύ αυτόν τον συλλογισμό και να τον εφαρμόσεις στις απλές σχέσεις γιατί αυτές είναι το καθαρά πειραματικό στάδιο. Ο γάμος δεν είναι πείραμα, ιδιαίτερα όταν κάνεις και παιδί.
Παράθεση

hameleon

Νεοφερμένος

H hameleon έγραψε στις 15:24, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Ναι, γιατί ο γάμος και τα παιδιά είναι κάτι σοβαρό, δεν είναι μια απλή σχέση που χωρίζεις γιατί ο άλλος θέλει να βγαίνετε κι εσύ να βλέπεις σειρές. Υποτίθεται πως όταν καταλήξεις να παντρευτείς κάποιον και πόσο μάλλον να κάνεις παιδιά μαζί του, έχετε ήδη διαπιστώσει πως ταιριάζετε σαν ζευγάρι, γι' αυτό και όταν έρχεται το διαζύγιο μετά κάνω αυτόν τον συλλογισμό. Δεν μπορείς να πάρεις τώρα εσύ αυτόν τον συλλογισμό και να τον εφαρμόσεις στις απλές σχέσεις γιατί αυτές είναι το καθαρά πειραματικό στάδιο. Ο γάμος δεν είναι πείραμα, ιδιαίτερα όταν κάνεις και παιδί.
Δηλαδη οποιος προχωρησει και κανει οικογενεια ξερει σιγουρα οτι δεν θα χωρισει..Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο αλλιως δεν θα υπηρχαν διαζυγια..Και τι παει να πει εχετε διαπιστωσει σιγουρα οτι ταιριαζεται σαν ζευγαρι;μπορει 2 ανθρωποι να ταιριαζουν σημερα αλλα να μην ταιριαζουν αυριο διοτι ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει αλλαζει ο ιδιος και οι αναγκες του..Ο γαμος δεν αποτελει τεκμηριο οτι θα ναι για παντα μαζι το ζευγαρι ενα ειδος επισημης σχεσης αποτελει απλα..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους